Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz!"

Transkript

1 1 Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi Önce genel bilgileri okuyunuz! AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULAR ÖNEMLİDİR: 1. İltica işlemlerinizde bizimle işbirliği yapın! Her zaman doğruyu söyleyin! Sizin de bir sorumluluğunuz var ve başvurunuzu doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Verdiğiniz bilgilerin doğru olmaması size olan güvenin sarsılmasına neden olur! İltica sürecinde vermeniz gereken bilgiler konusunda insan kaçakçılarının veya kaçakçılık örgütlerinin söylediklerini dikkate almayın. Doğruyu söylemediğinizde bu tür öneriler size zarar verebilir. Uluslararası koruma başvurusunda (bundan sonra iltica başvurusu olarak anılacaktır) bulunma nedeninizi hiçbir şekilde tereddüt etmeden açıklayın. Size sorulduğunda önemli konularla ilgili gerekli yanıtları doğru şekilde verin. Elinizdeki tüm kanıtlayıcı belgeleri mümkün olan en kısa sürede sunun. Daha önce bir Avrupa ülkesinde bulunup bulunmadığınızı bize söyleyin. Yetkililere yanlış bilgi vermeyin. İsimler, daha önce kullandığınız isimler, doğum tarihi, daha önce ikamet ettiğiniz ülkeler, daha önce yapılan iltica başvuruları, aileniz ve sosyal ilişkileriniz konusunda doğru bilgileri verin. Yetkililere uyruğunuz ya da menşe ülkeniz veya belgelerinizin doğruluğu (örneğin seyahat belgeleriniz, tren biletleriniz vb.) konusunda yalan söylemeyin. Yetkilileri kandırmaya çalışmanız, iltica başvurunuzun değerlendirilmesi sürecini olumsuz etkileyebilir ve başvurunuz hemen reddedilebilir.

2 2 İltica isteğinizin nedenleri ve yetkililerin size açıkça sorduğu olaylarla ilgili olarak doğru bilgiler verin. Bir incelemeye (mülakata) çağrılırsanız, lütfen belirtilen yere zamanında gidin. Aynı şekilde, bir muayeneye çağrılırsanız (örneğin, bir doktor veya uzman tarafından), lütfen belirtilen yere zamanında gidin. Lütfen, randevular konusunda işbirliği yaparak bize yardımcı olun. Hastaysanız ve bu nedenle de randevuya gidemiyorsanız, bu durumu yetkililere en kısa zamanda bildirin ve doktorunuzdan bu durumu onaylamasını isteyin. Aynı şekilde, randevunuza farklı nedenlerden dolayı gidemeyecekseniz, durumu yetkililere haber verin. Çağrıldığınız randevulara önceden izin almaksızın katılmamanız durumunda, iltica yetkilileri işlemlere devam etmek istemediğinizi varsaymak zorundadır. İltica işlemlerinize son verilebilir, olumsuz bir karar verilebilir veya sizin aleyhinizde tutuklama kararı alınabilir. Kimlik belirleme süreçlerinde (örneğin parmak izi alınırken, vesikalık fotoğraflar çekilirken) işbirliği yapın! Size mektup gönderdiğimiz adres olan posta adresinizdeki her türlü değişikliği yetkililere bildirmeniz zorunludur. Aynı durum, siz yurtdışında olduğunuzda da geçerlidir. Avusturya dayken yetkili kayıt biriminyle üç gün içinde ilişki kurmanız yeterlidir. Ayrıca, bildirimlerin teslim edilmei için yetkili kılacağınız bir kişinin kim olduğunu da bize bildirebilirsiniz (örneğin Avusturya da ikamet eden bir tanıdığınız, yardım kuruluşu vb.). Yetkililerin size ait olan mektupları nereye göndereceklerini bilmeleri çok önemlidir. Adres değişikliği konusunda bizi bilgilendirmemeniz, sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir: Celbin size ulaştırılamaması durumunda, iltica süreciniz sona erdirilebilir veya aleyhinizde bir karar alınabilir. Sınır dışı edilmeye karşı korunma durumunuza son verilebilir. Yetkililerin size bildirim gönderememesi durumunda önemli olan bazı yasal başvuru tarihlerini (örneğin itiraz) kaçırabilirsiniz. Sonuç olarak, mahkemenin kararı hukuken geçerlilik kazanabilir ve sınır dışı edilmeye karşı korunmanız ortadan kalkabilir.

3 3 On sekiz yaşından küçük olduğunuzu söylüyorsanız ve bu bir şüpheye neden oluyorsa, itiraz edilemeyecek belgeler veya diğer kanıtlarla on sekiz yaşından küçük olduğunuzu kanıtlamanız zorunludur. Bunu yapamıyorsanız, yetkililer yaş tespiti için tıbbi muayene yapılmasını isteyebilir. Yaş tespiti konusunda ayrıntılı bilgi, bu konuyla ilgili belgeden edinilebilir. Henüz rüştünü almamış ve 14 yaşından küçükseniz ve ülkeye tek başınıza girmişseniz, Federal Daire bir aile araştırması yapmakla yükümlü değildir. Aile araştırılması yapılması için talepte bulunma hakkına sahipsiniz. Federal Daire araştırmada size yardımcı olur. Ayrıntılı bilgi için henüz rüştünü almamış ve 14 yaşından küçükler için ayrı bir bilgilendirme formu bulunmaktadır. Henüz rüştünü almamış ve 14 yaşından büyükseniz ve ülkeye tek başınıza girmişseniz, Federal Daire bir aile araştırması yapmakla yükümlüdür. Aile araştırmasına katılmak ve ailevi ilişkilerinizi kanıtlayan tüm kanıtları sunmakla mükellefsiniz. Aynı şekilde daha önce yapılmış olan bie aile araştırmasının sonuçlarını da Federal Daire ile paylaşma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için henüz rüştünü almamış ve 14 yaşından büyükler için ayrı bir bilgilendirme formu bulunmaktadır. Bir iletişim merkezine evsiz olarak kaydolduysanız, otomatik olarak bilgi vermekten sorumlu olursunuz. Söz konusu iletişim merkezine en yakın polis karakoluna 14 günde bir bilgi vermeniz gerekir. Bu bilgi verme sorumluluğu, evsiz olarak kaydolduktan sonraki ilk iş gününde başlar. Bu şart, kabul işlemleri sürecinde bulunduğunuz sürede geçerli değildir. İltica başvurusu yaptıktan sonra kabul sürecinin başlangıcındaki prosedür ve soruşturma işlemleri tamamlanana kadar ilk kabul merkezinde sürekli olarak kalmanız gereklidir; ancak bu süre en fazla 120 saatle sınırlıdır. Bu süreç için size kırmızı prosedür kartı verilecektir. Özel durumlarda 120 saatlik bu süre Federal Daire tarafından en fazla 48 saat daha uzatılabilir. Sürenin bu şekilde uzatılması durumunda, size konuyla ilgili olarak bilgi verilir. Bu süre içinde doktora gitmek veya resmi olarak bir işlem yapmak için merkezden ayrılmanız gerekirse lütfen danışmayla görüşün. Daha sonra, ilk kabul merkezinde sürekli olarak kalmanız gereken sürenin bittiği, size yeşil prosedür kartı veya beyaz ikamet izni kartı verilerek bildirilecektir.

4 4 Sığınmacı olarak işbirliği sorumluluğunuzu yerine getirmezseniz, bu durum başvurunuzun değerlendirme aşamasını size duyulan güven açısından olumsuz şekilde etkileyebilir! Lütfen işbirliği yapmayla ve bilgi vermeyle ilgili sorumluluklarınızı yerine getirin. Bunları yapmamanız durumunda, ülke dışına çıkarılmak veya sınır dışı edilmek üzere tutukevine konabilirsiniz. 2. İLTİCA SÜRECİ a) Avusturya da iltica statüsünün verilmesiyle ilgili şartlar: İltica başvurusu yapmanız gerekir. İltica sürecinizin başlatılmasına izin verilmesi gerekir. Kendi ülkenizde kötü muamele göreceğinizden duyduğunuz korkuyu haklı gösterecek yeterli gerekçeler göstermeniz gerekir. Bu gerekçeler ırk, din, milliyet, siyasi görüşler veya belirli bir sosyal gruba üye olmanız olabilir. Menşe ülkenizin koruması altına alınamamanız veya korkmanız nedeniyle bunu istememeniz olabilir. b) Mülakat: İltica sürecinizin başlatılmasına izin verildikten sonra (genel bilgilendirme belgesinde de açıklandığı gibi), bir iltica bürosu yetkilisi sizinle mülakat yapacaktır. Söz konusu yetkili, menşe ülkenizdeki koşullar konusunda bilgi sahibidir ve başvurunuzla ilgili kararı verir. Bu mülakat sırasında iltica başvurusunda bulunma gerekçelerini belirtmeniz gerekir. Lütfen kötü muamele görmekten korkma gerekçelerinizi belirtin. Aynı zamanda menşe ülkenize geri dönmenizi engelleyen diğer konuları ve şartları da belirtmeniz gereklidir. Ülkenizden kaçma şekliniz ve nedeninizle ilgili bilgiler gizli tutulacaktır ve menşe ülkenizdeki yetkililerle paylaşılmayacaktır. Kendi düşüncelerinizi ve sizi tehdit altında bırakan tehlikeleri eksiksiz, ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde anlatmanız çok önemlidir. Ama lütfen doğruyu söyleyin! Beyanlarınızın doğru olmaması size duyulan güveni sarsar! Beyanlarınızın yeterince açık olmaması durumunda size ek sorular sorulabilir. Mülakat sürecin en önemli kısmıdır. Mülakat, yetkililerin size iltica statüsünün verilmesiyle ilgili oluşturacakları kararın temelini oluşturur.

5 Mülakatta güvendiğiniz bir kişi, avukatınız, temsilciniz veya hukuk danışmanınız 5 yanınızda bulunabilir. 18 yaşından küçükseniz, yasal temsilcinizin (ebeveyniniz, hukuk danışmanınız veya sorumlu olan gençlik yardım ofisi temsilcisi) mülakatta bulunması zorunludur. Kötü muamele görmekten korkma gerekçeniz cinsel tercihinizle ilgiliyse, mülakatınızın sizinle aynı cinste olan bir kişi tarafından yapılmasını isteme hakkınız vardır. c) Çevirmenler: Ülkenizden kaçış nedenlerinizi dil engeli olmadan rahatça anlatabilmeniz için yetkililer size ücretsiz olarak bir çevirmen tahsis eder. Çevirmenin görevi, yalnızca sizin söylediklerinizi mümkün olduğu kadar doğru şekilde çevirmektir. Çevirmen, sizin söylediklerinizi yetkililerle aktaran biridir ve kurum çalışanları gibi kişisel bilgilerinizi gizli tutmakla yükümlüdür. Çevirmeni anlama konusunda zorluk çekerseniz veya çevirmen varken açıkça konuşmaktan çekinirseniz, lütfen bu durumu yetkiliye hemen bildirin. Çevirmen, size iltica süreci konusunda hukuki bilgiler veremez ve bu tür bilgileri verme yetkisine sahip değildir. d) Mülakat kayıtları: Mülakat sırasında söyledikleriniz tutanaklara geçirilir. Bu da söylediklerinizin yazılı olarak saklanacağı anlamına gelir. Tutanaklar, mülakattan sonra sizin için çevirmen tarafından çevrilir. Böylece size söylediklerinizde düzeltme veya ekleme yapma olanağı verilir. Söyledikleriniz doğru ve eksiksiz olarak kaydedildiyse, bunu tutanakları imzalayarak onaylarsınız. Mülakattan sonra bu tutanakların bir nüshasını saklayabilirsiniz. e) Karar: Yetkililerin iltica işlemlerinizin sonucuyla ilgili kararı yazılı bir tebliğ olarak bildirilir. Bu tebliğin önemli bölümleri sizin anladığınız dile çevrilir. Bu tebliğ ya iltica kurumu ofislerinde veya polis tarafından size elden verilir. Bu nedenle de adresinizde olabilecek herhangi bir değişiklik en kısa zamanda yetkili kuruma bildirilmelidir. İltica Bürosu kararına karşı İltica Mahkemesi ne itirazda bulunarak yeniden incelenmesini isteme hakkınız vardır. Söz konusu itiraz başvurusunu belirli bir süre içinde ve yalnızca İltica

6 6 Bürosu nda yapabilirsiniz. Bu nedenle, tebliğde belirtilen itiraz hakkıyla ilgili talimatları (neye ve hangi süre içinde itiraz edebileceğinize ilişkin talimatlar) dikkate alın. f) Belgelerin teslim edilmesi İlk kabul merkezine veya kabul merkezine yerleştirildiyseniz, belgeleriniz oraya gönderilebilir. Belgeleri sizin adınıza kabul edebilecek bir yasal temsilciniz (avukatınız) veya yetki verdiğiniz bir kişi varsa, kurumun göndereceği belgeler bu kişilere iletilir. Kabul sürecinde, celpler yalnızca size gönderilir. 18 yaşından küçükseniz ve yanınızda anne-babanız yoksa, tüm belgeleriniz avukatınıza (kabul sürecindeki hukuk danışmanı veya sorumlu gençlik yardım ofisi temsilcisi) gönderilir. Bu nedenle kabul süreci boyunca ikamet ettiğiniz yerdeki gençlik yardım ofisiyle iletişim içinde olmanız ve onları her zaman yaşadığınız yer konusunda bilgilendirmeniz gereklidir. Geçici bir süreyle belirttiğiniz adreste olmamanız durumunda, size gönderilen belge, taşıyana (genellikle posta hizmetleri ofisi) teslim edilir. Belgeyi daha sonra alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekir ki taşıyana teslim edilen belge size ulaştırılmış kabul edilir ve önemli olan bazı süreler bu teslim zamanında başlar. Belgenizin yasal bir gerekçe belirtilmeksizin kabul edilmemesi durumunda, belge ya ilgili adreste bırakılır veya taşıyana teslim edilir. Belgenin bu durumda teslim edilmiş sayılacağını ve önemli olan bazı sürelerin başlayacağını unutmayın. Geçerli olan posta adresinizi bildirmediyseniz ve yetkililer adresinizi kolaylıkla belirleyemiyorsa, tebliğiniz yetkililere de teslim edilebilir. Bu durumda belgeler şahsınıza teslim edilmiş olarak kabul edilir ve önemli süreler başlar. Bu nedenle, adresinizdeki her türlü değişiklik konusunda yetkilileri bilgilendirmeniz gerekmektedir. Örneğin, şu anda kaldığınız yerde uzun bir süre kalmayacaksanız, bir kişiyi (örneğin Avusturya da ikamet eden bir kişi, yardım kuruluşu vb.) belgeleri sizin adınıza kabul edecek yetkili kişi olarak belirleyebilirsiniz. Lütfen bu adresi yetkililere en kısa zamanda bildirin. Siz bildirdikten sonra belgeleriniz bu adrese gönderilir. Evsiz kişilerin iletişim merkezi (yaşadığınız idari bölgede genellikle evsizlerin düzenli olarak gittiği bir yer), iltica sürecinde geçerli bir teslim noktası değildir. Diğer bir deyişle, iltica süreciyle ilgili olarak size gönderilecek olan belgeler bu tür yerlere gönderilmemektedir.

7 g) Müteakip başvuru süreci 7 Müteakip başvurunuzu yaptığınızda (hakkında yasal karar verilmiş olan bir başvurudan sonra yapılan yeni bir başvuru), sürecinizle ilgili olarak bazı özel koşullar geçerli olur. Bu konuda ayrı bir bilgilendirme kitapçığı vardır. h) İltica başvurusunu geri çekme: Normal şartlarda iltica başvurunuzu geri çekmeniz mümkün değildir. Buna rağmen iltica sürecinizi sonlandırmak isterseniz, yetkilileri bu konuda yazılı olarak bilgilendirebilir ya da geri dönenler danışma merkezinin veya hukuk danışmanının yardımını isteyebilirsiniz. İltica başvurunuzu, iltica ofisinin kararına itiraz ettikten sonra geri çekerseniz, bu durum itirazın da geri çekildiği anlamına gelir. Bu tür bir durumda, iltica bürosunun kararına normal yargı yollarıyla itiraz etmeniz mümkün değildir. i) Olası tutuklama kararı İltica yetkilileri aşağıdaki durumlarda sizin için bir tutuklama emri çıkarabilir: Kabul sürecinden geri çekilirseniz; diğer bir deyişle yetkililer nerede ikamet ettiğiniz bilmezse. Kabul sürecinde çalışanlarımızın haberi olmaksızın ilk kabul merkezinden ayrılırsanız. Bulunduğunuzda, güvenlik kuvvetleri tarafından iltica bürosu yetkililerine teslim edilirsiniz! j) Aile süreci: İltica statüsü veya ikincil koruma statüsü verilmiş bir yabancının aile üyesi olarak, aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz durumunda, size de aynı koruma statüsü tanınır: Aile üyenizin herhangi bir kovuşturma geçirmiyor olması. Ailenizin üyesiyle aile yaşamınızı, başka bir ülkede sürdürmenizin mümkün olmaması.

8 8 Aile üyenizin iltica veya ikincil koruma statüsüyle ilgili devam eden yasal işlemlerin bulunmaması. Avrupa Ekonomik Alanı na (EEA) dahil bir ülke veya İsviçre vatandaşı olmamanız. Başvurunuzda adı geçen aile üyesinin aile sürecinde iltica veya ikincil koruma almamış olması. Ancak, söz konusu aile üyesi evlenmemiş bir çocuksa veya on sekiz yaşından küçükse aynı kısıtlama geçerli olmaz. Aile üyesi, sözgelimi, eş, on sekiz yaşından küçük olan evlenmemiş çocuğun anne-babası ve on sekiz yaşından küçük evlenmemiş çocuklar olabilir. Evli olan çiftlerde, aile birliğinin daha önce menşe ülkede gerçekleşmiş olması gerekir. k) İkamet izni: İltica sürecinizin başlatılmasına izin verildiğinde, size bir de ikamet izni verilir. Söz konusu iznin geçerliliği, yasal olarak bağlayıcılığı olan kararla veya iltica sürecinin sona ermesinden sonra ortadan kalkar. Bu aşamada, izin belgesini iltica bürosuna teslim etmeniz gerekir. l) İkincil koruma hakkı olan kişiler için izin: İltica bürosu yetkilileri tarafından aslında sizin iltica statüsü hakkınız olmadığının belirlenmesi, ancak menşe ülkenizdeki durum nedeniyle (yaşam hakkınızın tehdit altında olması, ölüm cezasıyla ilgili yasaklar, işkence veya insanlık veya onuru zedeleyen muamele vb. nedeniyle) sınır dışı edilmeniz veya geri gönderilmenizin mümkün olamaması durumunda size geçici bir ikamet izni verilir. İltica bürosu, size ikincil koruma hakkınızın belirtildiği bir kart verir. Bu izin, kimliğinizin kanıtlayan ve Avusturya da kalabildiğinizi gösteren bir belgedir. Geçerlilik süresi sona ermeden önce bir süre uzatma başvurusu yapılması koşuluyla ve süreyle ilgili bir yasal karar alınmadığı sürece geçici ikamet izni geçerliliğini korur. Ülkenize geri gönderilmememiz veya sınır dışı edilmemenizin asıl gerekçeleri olan nedenler ortadan kalktığında geçici ikamet izni geri alınır. İkincil koruma hakkı olanların izni de dolayısıyla sona ermiş olur. Bu karar yazılı olarak bildirilir. İltica Mahkemesi ne itirazda bulunarak Federal Daire kararının yeniden incelenmesini isteme hakkınız vardır. Nihai karardan sonra iznin yetkililere iade edilmesi zorunludur.

9 m) Danışmanlık: 9 Kabul süreci sırasında size ücretsiz olarak danışmanlık sağlayacak bağımsız hukuk danışmanları olacaktır. Aynı zamanda, bölgesel yardım kuruluşları da (yardım dernekleri, dini yardım grupları, psikoposluk vb.) davanızla ilgili olarak size yardımcı olabilir ve ücretsiz olarak kabul sürecinde sizi temsil edebilir. Ayrıca, siz de kendi hukuk danışmanınızı (avukat) kullanabilirsiniz. Ancak, bunun masraflarını kendiniz ödemeniz gerekir. 3. CEZAİ HÜKÜMLER Diğer birçok davranışla birlikte aşağıdaki davranışlar suç teşkil etmektedir: İltica sürecinde iltica bürosu yetkililerine kimliğiniz veya geldiğiniz ülke hakkında, doğru olmadığını bildiğiniz halde, yanlış bilgi verirseniz cezai kovuşturma geçirirsiniz. İltica sürecinde bilgi verme sorumluluğunuzu yerine getirmemeniz durumunda kovuşturma geçirirsiniz. İltica prosedürü sırasında bölge sınırlamasıyla ilgili koşulları ihlal ederseniz, kovuşturma geçirirsiniz.

Başvuru formunun doldurulmasına ilişkin açıklamalar. I. Başvuru formunu doldurmadan önce bilmeniz gerekenler

Başvuru formunun doldurulmasına ilişkin açıklamalar. I. Başvuru formunu doldurmadan önce bilmeniz gerekenler TUR 2014/1 Başvuru formunun doldurulmasına ilişkin açıklamalar I. Başvuru formunu doldurmadan önce bilmeniz gerekenler Mahkeme hangi şikâyetleri inceler? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Mahkeme), Avrupa

Detaylı

(a) "Sözleşme" terimi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Sözleşme ve buna bağlı Protokolleri;

(a) Sözleşme terimi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Sözleşme ve buna bağlı Protokolleri; AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ İÇ TÜZÜĞÜ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlüklerini Korumaya dair Sözleşmeyi ve bağlı Protokolleri dikkate alarak, Bu İçtüzüğü yapmıştır: Madde

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı)

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı) Design by Ultimatum Design Norveç te suç teşkil eden eylemlere maruz kalanların yasal hakları ve bu kişilere yardım Fiziksel ve/veya ruhsal şiddet, cinsel taciz, zoraki evlilik, kadın sünneti ya da insan

Detaylı

Mültecilik Kabulü İşlemi Kılavuzu

Mültecilik Kabulü İşlemi Kılavuzu Mültecilik Kabulü İşlemi Kılavuzu Adalet Bakanlığı Emigrasyon Genel Müdürlüğü GİRİŞ 1981 yılında kısmen değiştirilen Emigrasyon Kontrol ve Mültecilik Kabulü Yasasına dayalı olarak hazırlanan Mültecilik

Detaylı

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) 11. Protokol ile değiştirilen ve yeniden düzenlenen sözleşme metni (yürürlüğe giriş tarihi 1 Kasım

Detaylı

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İçindekiler Mesaj 1 İş etiği İlkeleri 3 İş etiği Modeli 4 Bu kitapçik 5 İşleriMizin YürütülMesi 7 kamu Müşterileri ve kamu Görevlileri ile çalişma 11 Başkalari

Detaylı

Üyelik Koşulları. 01/2014 1 PEM1422_SelfEnrol_TK

Üyelik Koşulları. 01/2014 1 PEM1422_SelfEnrol_TK Üyelik Koşulları 1. GİRİŞ 1.1 Bu Üyelik Koşulları, RCI a bağlı olan bir tatil planı veya tesiste («Bağlı Tesis») konaklama ünitesine sahip olmaya, oturmaya veya kullanmaya yasal hakkı («Tatil Sahipliği»)

Detaylı

İltica başvuru kılavuzu 2011 Bilgi ve yönlendirme

İltica başvuru kılavuzu 2011 Bilgi ve yönlendirme İÇİŞLERİ, DENİZAŞIRI ÜLKELER, YEREL YÖNETİMLER VE GÖÇ BAKANLIĞI GÖÇ VE ENTEGRASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İltica başvuru kılavuzu 2011 Bilgi ve yönlendirme 1 İLTİCA BAŞVURU KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1 - KİŞİYİ KORUMA

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU KANUNU

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU KANUNU TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU KANUNU VE İLGİLİ MEVZUAT TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU KANUNU VE İLGİLİ MEVZUAT Haziran 2014 TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU İÇİNDEKİLER TÜRKİYE İNSAN HAKLARI KURUMU KANUNU...

Detaylı

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 11. ve 14. Protokoller ile değiştirilen metin Ek Protokol ile Protokol 4, 6, 7, 12 ve 13 eklenmiştir Sözleşme metni, 1 Haziran 2010 tarihinde

Detaylı

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, gerçek ve tüzel kişilerin bilgi edinme

Detaylı

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ)

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ) İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ) (20 Mart 1950' de Roma' da imzalanan Sözleşme, 3 Eylül 1952'

Detaylı

İKİ ARADA BİR DEREDE TÜRKİYE DEKİ MÜLTECİLERE KORUMA SAĞLANMIYOR

İKİ ARADA BİR DEREDE TÜRKİYE DEKİ MÜLTECİLERE KORUMA SAĞLANMIYOR İKİ ARADA BİR DEREDE TÜRKİYE DEKİ MÜLTECİLERE KORUMA SAĞLANMIYOR Uluslararası Af Örgütü dünya çapında 150 den fazla ülke ve bölgede 2.2 milyon üyesi ile insan hakları ihlallerine karşı kampanya yürüten

Detaylı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖÇ VE ENTEGRASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLTİCA BAŞVURU KILAVUZU. Bilgi ve yönlendirme

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖÇ VE ENTEGRASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLTİCA BAŞVURU KILAVUZU. Bilgi ve yönlendirme İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖÇ VE ENTEGRASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLTİCA BAŞVURU KILAVUZU 2013 Bilgi ve yönlendirme 1 İLTİCA BAŞVURU KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. FARKLI KORUMA MEKANİZMALARI...3 1.1 MÜLTECİ STATÜSÜ...3

Detaylı

Avrupa Ombudsmanı. Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası

Avrupa Ombudsmanı. Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası Avrupa Ombudsmanı Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası TR Misyon bildirisi Avrupa Ombudsmanı, Avrupa Birliği kurumları ile ilgili şikâyetlere yönelik adaletli sonuçlar arar, şeffaflığı teşvik eder ve idari

Detaylı

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 19/4/2004 No : 2004/7189 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/10/2003 No : 4982 Yayımlandığı

Detaylı

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 15. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru

Detaylı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma

Detaylı

5901 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

5901 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA 5901 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA A- TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI 1- Doğumla kazanılan vatandaşlık... 1 1.1- Soy bağı ile kazanılan vatandaşlık... 1 1.1.1- Türk

Detaylı

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ UYGULAMA REHBERİ

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ UYGULAMA REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Yayın No: 10 YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ UYGULAMA REHBERİ Editör Dr. Fazıl AYDIN Yayına Hazırlayam Muharrem GÖZÜKÜÇÜK Çalışma Uzman Yardımcısı Ankara, 2014 T.C.

Detaylı

BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI

BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI T.C. BAŞBAKANLIK Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başbakanlık Merkez Bina B-04 P.K. 06573 Bakanlıklar/ANKARA 1 BİLGİ EDİNME HAKKI MEVZUATI 2 Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu

Detaylı

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları...

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları... Davranış Kuralları Bu Davranış Kuralları boyunca MetLife ve Şirketimiz kelimeleri, MetLife Inc. ve tüm iştiraklerini ifade etmektedir. İştirak, bir veya daha fazla aracı vasıtasıyla MetLife Inc. şirketinin

Detaylı

Bu Kanunun 5 ve 6 ncı madde hükümleri, tahkim yerinin Türkiye dışında belirlendiği durumlarda da uygulanır.

Bu Kanunun 5 ve 6 ncı madde hükümleri, tahkim yerinin Türkiye dışında belirlendiği durumlarda da uygulanır. MİLLETLERARASI TAHKİM KANUNU MİLLETLERARASI TAHKİM KANUNU Kanun No: 4686 Kabul Tarihi: 21/06/2001 Resmi Gazete Tarihi: 05/07/2001 Resmi Gazete Sayısı: 24453 BİRİNCİ BÖLÜM : GENEL HÜKÜMLER AMAÇ VE KAPSAM

Detaylı

1. Bu federal yasa hükümleri sadece devletlerarası anlaşmalarda farklı bir hüküm bulunmaması halinde uygulanır.

1. Bu federal yasa hükümleri sadece devletlerarası anlaşmalarda farklı bir hüküm bulunmaması halinde uygulanır. I. ANA BÖLÜM Genel Hükümler Devletlerarası Anlaşmaların Önceliği 1. Bu federal yasa hükümleri sadece devletlerarası anlaşmalarda farklı bir hüküm bulunmaması halinde uygulanır. Genel Çekince Yabancı bir

Detaylı

SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No:

SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No: SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No: MADDE 2. TANIMLAR VE KISALTMALAR MADDE 1. TARAFLARI TANITICI BİLGİLER 1.1 İşbu sözleşme bir tarafta: Büyükdere Cad.

Detaylı

Đşkencenin ve Gayrıinsani ya da Küçültücü Ceza Veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi

Đşkencenin ve Gayrıinsani ya da Küçültücü Ceza Veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi AVRUPA KONSEYĐ CPT/Inf/C (2002) 1 Türkçe / Turkish / Turc Avrupa Đşkencenin ve Đnsanlıkdışı veya Onurkırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT) Đşkencenin ve Gayrıinsani ya da Küçültücü Ceza

Detaylı

SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI

SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI CIA Sertifikalı Ġç Denetçi CCSA CFSA CGAP Sertifikalı Özkontrol Değerlendirme Uzmanı Sertifikalı Mali Hizmetler Denetçisi Sertifikalı Kamu Denetçisi SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI Ġç Denetim Enstitüsü (IIA)

Detaylı