Burhanettin ÇOBAN Afyonkarahisar Belediye Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Burhanettin ÇOBAN Afyonkarahisar Belediye Başkanı"

Transkript

1 Belediye cocuk

2 ġ Sevgili Çocuklar; Kurtuluş Savaşımızın kazanıldığı Afyonkarahisar bizler için bir gurur kaynağıdır. Afyonkarahisarımıza sahip çıkmak, korumak ve bizlerden sonraki nesillere kalıcı bir miras bırakmak bizlerin asli görevidir. Bunun içindir ki bu güzel topraklarımızı tanımak ve tanıtmak için sizlere bu güzel dergiyi hazırladık. Dergimizde Afyonkarahisarımızı bütün yönleri ve güzellikleriyle sizlere tanıtmaya çalıştık. Eminim okudukça Afyonkarahisar ile ilgili yeni bilgiler öğrenecek burada anlatılan yerleri bir an önce gezip görmek isteyeceksiniz. Sevgili Çocuklar; Afyonkarahisar lı olmanın, bu güzel ilde yaşamanın hepimize yüklediği sorumlulukların bilincinde olmalı ve Afyonkarahisarımızın değerlerine sahip çıkmalı, Afyonkarahisar ı geçmişine yaraşır farzda geleceğe tüm güzellikleri ile taşımalısınız. Sevgili Çocuklar; Sizler bizlerin geleceğisiniz. Bizler yarının büyükleri olan sizlere daha güzel, daha yaşanabilir, daha gelişmiş bir Afyonkarahisar bırakmanın çabası içerisindeyiz. Bu duygular ile derslerinizde başarılar diler, gözlerinizden öper, hepinizi en içten sevgilerimle selamlarım. Burhanettin ÇOBAN Afyonkarahisar Belediye Başkanı

3 Editörden Sevgili Çocuklar ; Üzerinde yaşamakta olduğumuz bu mukaddes, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasının başlangıç noktası, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı topraklarda yaşamak ve büyümek her vatan evladına nasip olmayacak bir olgudur. Afyonkarahisar Belediyesi olarak geleceğimizin güvencesi olan sizlere Belediyemizin bir hizmeti olarak Afyonkarahisar ın tarihi mekanlarını tanıtmak, okullarınıza gelerek sizlerle bir arada sohbet etmek, sizler eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda bilgi ve becerilerinizin gelişmesi için internet sitemizde sizlere özel çocuk köşesi oluşturduk. Çocuk köşemizde ayrıca Afyonkarahisar da siz çocuklarımız ile ilgili gelişmeleri de yakından takip edebileceksiniz. Sizler bizim en değerli hazinemizsiniz. Çünkü Afyonkarahisar ın gelecekteki sahipleri sizler olacaksınız. Afyonkarahisar ı bizden devralacak ve onu daha ileri götüreceksiniz. Bu sebeple Afyonkarahisar ile ilgili resim,fotoğraf ve yazılarınızı İnternet dergimizde yayınlayabilmemiz için bize ulaştırabilir, Ayrıca dergimizde değinmemizi istediğiniz başka konular olursa bizlere görüşlerinizi aktarabilirsiniz. Sizleri dergimizle baş başa bırakıyor, hepinizin gözlerinden öpüyoruz. Strateji GeliĢtirme ve Raporlama Birimi

4 Ġ Ġ ġ Korkma, sönmez bu Ģafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül... ne bu Ģiddet, bu celâl? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklâl! Ben ezelden beridir hür yaģadım, hür yaģarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmıģ? ġaģarım! KükremiĢ sel gibiyim, bendimi çiğner, aģarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taģarım. Garb'ın afakını sarmıģsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar, "Medeniyet!" dediğin tek diģi kalmıģ canavar? Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı: DüĢün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen Ģehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı: Verme, dünyalara alsan da, bu cennet vatanı. Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? ġüheda fıģkıracak toprağı sıksan, Ģüheda! Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüdâ, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Ruhumun senden, Ġlâhi, Ģudur ancak emeli: Değmesin ma'bedimin göğsüne na-mahrem eli. Bu ezanlar - ki Ģahâdetleri dinin temeli - Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli. O zaman vecd ile bin secde eder - varsa - taģım, Her cerîhamdan, Ġlâhi, boģanıp kanlı yaģım, FıĢkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'ģım; O zaman yükselerek arģa değer belki baģım. ArkadaĢ! Yurduma alçakları uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakkı'ın Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın. Dalgalan sen de Ģafaklar gibi ey Ģanlı hilâl! Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl. Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl: Hakkıdır, hür yaģamıģ, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklâl!

5 Atatürk diyor ki; Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

6 Atletlerimiz Finalde Derece Yaptı Afyonkarahisar Belediyespor Kulübü Ankara da Atletizm GeliĢtirme Final karģılaģmalarına katıldı. Afyonkarahisar ve Isparta da yapılan gurup maçlarına katılarak finallere katılma hakkını kazanan takımımız müsabakalarda küçük kızlarda Döne Atılgan Türkiye 6.sı, küçük erkeklerde Emre Ulusoy ise Türkiye 4. sü olarak ilimizi en iyi Ģekilde temsil etti. 100 e yakın sporcunun katıldığı final müsabakalarında baģarılı sonuçlar almaya devam eden atletizm takımımız gelecek için umut verdi. Antrenör Recep UluıĢık, Tayyar Dereci antrenmanların devam edeceğini bildirerek dereceye giren sporcularımızı kutladılar. Kulüp Ġdarecisi Ġbrahim Yılmaz sporcularımıza desteklerini esirgemeyen baģta Belediye BaĢkanımız Burhanettin Çoban, Gençlik Spor Ġl Müdürü Zeki KuĢ ve emeği geçenlere teģekkür etti. Atletizm Federasyon BaĢkanı ve eski maratoncu Mehmet Terzi ise sporcularımızı baģarılarından dolayı kutladı.

7 AFYONKARAHĠSAR ZAFERE PEDAL ÇEVĠRDĠ Ġ Ġ ġ Ğ Afyonkarahisar Belediye Spor Kulübü ile Zafer Eğitim Kurumları iģbirliğinde 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nın 91. Yıldönümü münasebetiyle Bisiklet YarıĢması düzenlendi. YarıĢmaya katılan 7 den 70 e vatandaģ bisiklete binmenin keyfini yaģarken bu mutluluğa Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban da bisiklete binerek ortak oldu. 130 u aģkın sporcunun katıldığı yarıģma renkli görüntülere sahne oldu. Afyonkarahisar Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Gençlik Spor Ġl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ġl Emniyet Müdürlüğü, Ġl Sağlık Müdürlüğü, Özel Zafer Eğitim Kurumları ve ġehitoğlu Konağının katkılarıyla düzenlenen yarıģmada Afyonkarahisarlılar Zafere pedal çevirdi. Ġlimizde bulunan tüm bisiklet severlerin birlik, beraberlik ve kardeģlik duygularını pekiģtirmek amacıyla düzenlenen yarıģma dört kategori üzerinden yapıldı. YarıĢma sonunda dereceye girenlere çeģitli ödüller verildi. Organizasyona katılan herkesi tebrik eden BaĢkan Çoban; bisikleti her yaģtan, her cinsten her kesimden insana sevdirmek bizim en önemli vazifemiz olmalıdır, halkımızı bisikletle barıģtıracağız dedi.

8 AFYONKARAHĠSAR ZAFERE PEDAL ÇEVĠRDĠ Ġ Ġ YarıĢma sonunda konuģan BaĢkan Çoban çocukluğumuzdan beri sadece bir oyun aracı olarak görülen bisikletin artık bugün medeni dünyada, modern ülkelerde yaģamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini belitti. BaĢkan Çoban Ģöyle devam etti; Bisiklet, bir oyuncaktan öte hem bir spor vasıtası, hem de bir seyahat aracı haline gelmiģtir. Ama nedense ülkemizin ve Ģehrimizin bu manada hak ettiği yere geldiğini söylemek mümkün değildir. Bunda elbette yerel yöneticiler olarak bizimde sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak bisikleti her yaģtan, her cinsten, her kesimden insana sevdirmek bizim en önemli vazifemiz olmalıdır. Bu konuda inģallah görev sürem boyunca bisikleti tercih ettiğimizi ve teģvik ettiğimizi hep birlikte göreceksiniz. Bisiklet yollarıyla bu tür organizasyonlarla bisikletle halkımızın barıģmasını sağlayacağız. Bu yarıģmada bence ilk adımlarından bir tanesidir. YarıĢmaya katılan 130 dan fazla sporcumuza teģekkür ediyorum. Dereceye girsin, girmesin herkes görevini yapmıģtır. Bisiklet Afyon da da vardır çağırısı yankılanmıģtır. dedi.

9 AFYONKARAHĠSAR ZAFERE PEDAL ÇEVĠRDĠ ġ Ü Ġ Organizasyona destek olan herkese teģekkür eden BaĢkan Çoban sözlerine Ģöyle devam etti; Bu organizasyona destek veren Bisiklet Federasyonumuza, Ġl Temsilcisi kardeģimiz Tevfik RaĢitoğlu na, Gençlik Spor Ġl Müdürümüz Zeki KuĢ ve tüm personeline, bizimle iģ birliği yapan Özel Zafer Eğitim Kurumlarına teģekkür ediyorum. Sponsorluk görevi yapan bizlere maddi manevi desteğini esirgemeyen Delta Mermer Sahibi ĠĢadamı Belediye Meclis Üyemiz Hüseyin ġehitoğlu Bey e ve Sabri ġehitoğlu na candan teģekkür ediyorum dedi. Vali Yardımcısı Gürkan Karaman ise yarıģmaya katılan tüm sporcuları tebrik ederek organizasyona destek olan herkese teģekkür etti. Ġ Ö Ü Ġ Ġ Ġ YarıĢmada ; 35 yaģ gurubu ve üzeri birincisi; Cengiz TÜRK, ikincisi Ali Ġhsan YILDIZ, üçüncülüğü ise Osman ÇOBAN elde ederken 35 yaģ gurubu ve üzeri örnek sporcusu ödülünü ise ; 61 yaģındaki Ahmet Emin Çetin elde etti yaģ gurubu birincisi; Tolga DENĠZ, ikinciliği Ali AltıntaĢ, üçüncülüğü ise Yunus Emre Orta elde ederken yaģ gurubunun örnek sporcusu ödülünü; Mustafa OĞUġ elde etti.

10 AFYONKARAHĠSAR ZAFERE PEDAL ÇEVĠRDĠ Ġ Ö Ü Ġ Ġ Ġ yaģ gurubu birincisi Samet AYHAN olurken, ikinciliği Tayfun ÇETĠN, üçüncülüğü ise Sercan KIZILKAYA alırken yaģ gurubu örnek sporcu ödülünü ise Semih KARAKAYA elde etti yaģ gurubu birincisi Erol Büyük, ikincisi Kerem AKSOY, üçüncülüğü ise Mustafa YILDIZ alırken yaģ gurubunun örnek sporcu ödülünü ise Ömer Faruk SEPET elde etti. YarıĢmada birinci olanlara bisiklet hediye edilirken, dereceye giren sporcular ödüllerini Vali Yardımcısı Gürkan Karaman, Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban, Gençlik Spor ġube Müdürü Ġsmail Barın ve Özel Zafer Eğitim Kurumları Okul Müdürü Emin Akman ın elinden aldılar.

11 Ġ ġ ġ Ç Ü Ġ Ğ ġ TÜRKĠYE DE BĠR ĠLK; 85 ADET AKÜLÜ ARACIN DAĞITIMI BĠR DEFADA YAPILIYOR Afyonkarahisar Belediyesi ile Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından ortaklaģa düzenlenen Engelliler Festivali coģkuyla kutlandı. Bu yıl beģincisi düzenlenen festival coģkusu Belediye BaĢkanımız Burhanettin Çoban ın engelli kardeģlerimize verdiği müjdeyle doruğa çıktı. Afyonkarahisar da hayırsever hemģehrilerimiz tarafından toplanan parayla Belçika dan temin edilen 85 adet akülü aracın ilimize ulaģtığını belirten BaĢkan Çoban en kısa zamanda dağıtımına baģlanacağını ifade etti. Dağıtılacak 85 adet aracın yetmeyeceğinin bilincinde olduklarını ifade eden BaĢkan Çoban Bilindiği üzere biz sadece merkezde dağıtım yapmıyoruz akülü araç konusunda beldelerden, ilçelerden, köylerden de talep var.

12 Ġ ġ ġ Ç Ü Ġ Ğ ġ Afyonkarahisar da 200 kiģinin ihtiyacı varsa 200 nü de getirmeye burada söz veriyorum dedi. Türkiye çapında bir defa da 85 adet akülü aracın dağıtıldığı il olmadığına dikkat çeken BaĢkan Çoban; AraĢtırdım, Türkiye çapında gerek özel Ģirketler kanalıyla, gerek devlet eliyle gerekse belediye eliyle bir anda dağıtılan en yüksek kapasiteye Afyonkarahisar Belediyesi olarak biz ulaģmıģ bulunmaktayız. Bu gururu haklı olarak burada ifade etmekten memnuniyet duyuyorum, kendimize övgüler yağdırıyorum, burada artık tevazu göstermiyoruz. dedi. Araçların temini konusunda Afyonkarahisarlı iģadamlarımıza, Belçika Emirdağ ve Yöresi YardımlaĢma Derneği ġube BaĢkanı (EYAD) Metin Edeer,'e teģekkür eden BaĢkan Çoban, Engelli olmak bir kader değilse gelin o kaderi hep birlikte en güzel Ģekilde değerlendirelim dedi. Festivale Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban, Ġl Genel Meclisi BaĢkanı Salih Sel, Kent Konseyi BaĢkanı M. Emin Birliktir, Belediye Meclis Üyeleri, Afyonkarahisar Ticaret Borsası BaĢkanı Mehmet Mühsürler, Kamu Kurum ve KuruluĢlarının Müdürleri, Engelliler Meclis BaĢkanı Mesut Yurt ile Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar, Özel Rehabilitasyon Merkezleri ile dernekler katıldı. BaĢkan Çoban, engelli vatandaģların isteği üzerine tören geçiģine tekerlekli sandalyeye binerek katıldı.

13 Ġ ġ ġ Ç Ü Ġ Ğ ġ Engelli derneklerimizle ayrım gözetmeksizin engellilere hizmet veren tüm okullarımızla bir ve beraber olmaya gayret ettiğini ifade eden BaĢkan Çoban ise Ģunları kaydetti; Kent Konseyimizin özellikle Engelliler Meclisi nin daha aktif çalıģması için büyük gayret sarfettim. Mesut Yurt kardeģimiz burada güzel bir birliktelik yaptı, bu birliktelikten çok güzel hizmetler doğdu. Bu konuda biz yalnız kalmadık, baģta Sayın Valimiz Haluk Ġmga Bey, Vali Yardımcımız Ahmet Ertürk Bey, Milli Eğitim, Ġl Genel Meclisi, ATSO, ATB herkesten büyük destek ve ilgi gördük. Bir yıldır üzerinden çalıģtığımız ve Engelliler Derneklerine sözünü verdiğimiz 85 ortopedik engelli hemģehrimizin kavuģacağı akülü arabalarımız az önce attığım imzayla Belediyemize teslim edilmiģtir. ĠnĢallah ortopedik Engelliler Derneğimizle, Kent Konseyi Engelliler Meclisimizle birlikte Belediyemiz Kültür Sosyal ĠĢler Müdürlüğü müracaatları ön elemeden geçirerek sanıyorum 10 gün içerisinde yapacakları törenle 85 akülü aracı hemģehrilerimize teslim edecekler AraĢtırdım, Türkiye çapında gerek özel Ģirketler kanalıyla, gerek devlet eliyle gerekse belediye eliyle bir anda dağıtılan en yüksek kapasiteye Afyonkarahisar Belediyesi olarak biz ulaģmıģ bulunmaktayız. Bu gururu haklı olarak burada ifade etmekten memnuniyet duyuyorum. ĠnĢallah 85 değerli hemģehrimiz, akülü araçlara kavuģacaklar. Bu araçlar yetmeyecek biliyoruz. Çünkü biz sadece merkezde dağıtım yapmıyoruz, beldelerde ilçelerde, köylerden de talep var. Afyonkarahisar da 200 kiģinin ihtiyacı varsa 200 nü getirmeye burada söz veriyorum. Festivalde emeği geçenlere teģekkür ediyorum. Özellikle engelli kardeģlerime yardımcı olmak hizmetinde olmak bize büyük gurur veriyor. Engelli olmak bir kader değilse gelin o kaderi hep birlikte en güzel Ģekilde değerlendirelim dedi. Yapılan konuģmaların ardından festivalde engelli çocuklarımızla yakından ilgilenen BaĢkan Çoban mutluluklarına ortak oldu.

14 Ġ Çevre Hizmetleri Birliği tarafından baģlatılan Atık Pil Toplama Kampanyası çerçevesinde Milli Eğitim Müdürlüğü Ġlköğretim Okulları Dostluk DayanıĢma ve Ortak Hareket Projesi kapsamında 4. ekip okulları topladıkları atık pilleri KasımpaĢa Ġlköğretim Okulunda düzenlene bir törenle Çevre Hizmetleri Birliği Müdürlüğü ne teslim etti. TEġEKKÜR BELGESĠ VERĠLDĠ 2007 yılından itibaren kampanya çerçevesinde okullarda eğitim gören öğrenciler tarafından 600 kg atık pil toplandığını ifade eden Birlik Müdürü Mehmet Durak Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen kampanyaya desteklerini esirgemeyen baģta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm eğitim camiasına ve öğrencilere teģekkür etti. Törende kampanyaya destek olan okul idarecilerine kampanyaya verdikleri destekten dolayı Birlik BaĢkanı Afyonkarahisar Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban adına teģekkür belgesi verildi. Konuyla ilgili olarak Birlik Müdürü Mehmet Durak bir açıklamada bulundu. Durak açıklamasında Ģu görüģlere yer verdi; Atık pillerin çevreye geliģigüzel atılmaması, su ve toprak kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla 2007 yılında Afyonkarahisar Ġli Çevre Hizmetleri Birliği, TAP Vakfı (TaĢınabilir Pil Üreticileri ve Ġthalatçıları Derneği) ile sözleģme imzalamıģtır yılından itibaren baģta Ġlköğretim okulları olmak üzere, Birliğe üye Belediyelere, kamu kurumlarına yaklaģık 300 adet atık pil kutusu dağıtılmıģtır.

15 Ġ Atık piller çoğu zaman organik atıklarla birlikte aynı çöp kutusuna atılmaktadır. Oysa piller çinko, mangan, gümüģ ve civa gibi birçok ağır metali bünyesinde içermektedir. Toprağa karıģan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insanlara geçerek, sakat doğumlara hatta kanserlere neden olabilmektedir. 600 KĠLO ATIK PĠL TOPLANDI Atık pillerin zararını en aza indirebilmenin ilk Ģartı, halkımızın atık pillerin doğaya ve insanlara vermiģ olduğu zararlar konusunda bilinçlenmesidir. Bu konuda bilinçlenen vatandaģlarımız ve çocuklarımızın atık pillerin geri kazanımı konusunda üzerlerine düģen görevleri yapacaktır. Bu hususta okullarımızda eğitim seminerleri düzenlenmiģ, tiyatro gösterileri gerçekleģtirilmiģtir yılından itibaren okullarımızın değerli öğretmenleri ile öğrencileri çalıģmalarımıza katkıda bulunmuģlar ve yaklaģık 600 kg atık pil toplanarak, geri kazanımı ve bertarafı sağlanmıģtır.

16 Ġ ÇalıĢmalarımızın devamı niteliğinde Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Atık Pil Toplama Kampanyasına katılan okullarımızdan atık piller tartımı yapılarak alınmaktadır. Kampanyaya katılan okullardan en çok atık pil toplayan okullara ödüller verilmektedir. Bu konuda desteklerini ve ilgilerini esirgemeyen baģta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere, tüm eğitim camiasına ve öğrencilerimize teģekkür ederiz dedi. Kampanyaya katılan Okullar: - KasımpaĢa Ġ.Ö.O. - Beyazıt Ġ.Ö.O. - Hoca Ahmet Yesevi Ġ.Ö.O. - Hürriyet Ġ.Ö.O. - Özerler Ġ.Ö.O. - Saniye Sayıoğlu Ġ.Ö.O. - Değirmenayvalı Ahmet Bayram Ġ.Ö.O. - IĢıklar ġeker Ġ.Ö.O. - IĢıklar Dumlupınar Ġ.Ö.O. - Nuribey Ġsmet Attila Ġ.Ö.O. - Susuz Ġ.Ö.O. - Çay Sağlık Meslek Lisesi - Çay Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - Çobanlar Ahmet Özyurt Ġ.Ö.O. - Sandıklı Mehmet Akif Ersoy Ġ.Ö.O. - Dinar Cengiz Topel Ġ.Ö.O. - YeĢilhisar Yunus Emre Ġ.Ö.O. - Çay Vali Ahmet Özyurt Ġ.Ö.O. - Pazarağaç Ġ.Ö.O. - Akkonak Cumhuriyet Ġ.Ö.O. - Çay Gazi Mustafa Kemal Ġ.Ö.O. - Merkez TOKĠ Ġ.Ö.O. - KasımpaĢa Ġ.Ö.O. - Çay KurtuluĢ Ġ.Ö.O.

17 İŞİTME ENGELLİLER FUTBOL ŞENLİĞİ BAŞKANIMIZDAN ÇOCUKLARA SPOR AYAKKABISI Afyonkarahisar Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor Ġl Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi iģbirliğinde Engelliler Haftası dolayısıyla ĠġĠTME ENGELLĠLER FUTBOL ġenlġğġ düzenlendi. Afyonkarahisar ĠĢitme Engelliler Okulu ile Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim gören çocukların katıldığı Ģenlik renkli görüntülere sahne oldu.ġenlikte Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban 108 öğrenciye spor ayakkabısı armağan etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Belediye BaĢkanımız Ģenlikte yaptığı konuģmasında böyle bir organizasyona destek vermekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek katkıda bulunanlara teģekkür etti.

18 Ġ ġ Ç

19 AFYONKARAHĠSAR DA UÇURTMA ġenlġğġ COġKUSU Afyonkarahisar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 24. Uçurtma ġenliği coģkuyla kutlandı. ÇOK SAYIDA VATANDAġIMIZ KATILDI Uçurtma ġenliğinde uçurtmalar, Afyonkarahisar semalarında renkli görüntülere sahne oldu. 24. Uçurtma ġenliği ne Vali Yardımcısı Azmi YeĢil, Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban, Defterdar Mustafa Ceylan, Sosyal Hizmetler Ġl Müdürü ġevki Ceylan, Gençlik Spor Ġl Müdürü Zeki KuĢ, Sosyal Güvenlik Kurumu Ġl Müdürü Kerim Aslan, bazı Ġl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaģ katıldı. Uçurtma ġenliğine yoğun ilgi gösteren çocuklar, en güzel uçurtma ve en güzel uçan uçurtma dallarında dereceye girmek için kıyasıya yarıģtılar. YarıĢma sırasında vatandaģlar BaĢkan Çoban a yakın ilgi gösterdiler.

20 AFYONKARAHĠSAR DA UÇURTMA ġenlġğġ COġKUSU PĠLAV VE AYRAN ĠKRAM EDĠLDĠ Düzenlenen yarıģmaya yaklaģık 70 uçurtma katılırken, Uçurtma ġenliğini değerlendirmeye alan jüri, en güzel uçurtma ve en güzel uçan uçurtma dallarında birinci, ikinci ve üçüncüyü seçmekte zorlandı. Yapılan değerlendirmeler sonunda en güzel uçurtma dalında birinci Süleyman Akdağ, ikinci Selahattin Keskin, üçüncü ise Birkan Yusuf Tutkun oldular. En güzel uçan uçurtma dalında ise birinciliği Gamze BaĢkurt, ikinciliği Salih Bütün, üçüncülüğü ise Mevlüt Yavuz elde etti. YarıĢma sırasında Afyonkarahisar Belediyesi tarafından vatandaģlara pilav ve ayran ikramı yapıldı.

21 AFYONKARAHĠSAR DA UÇURTMA ġenlġğġ COġKUSU GÖSTERĠLER BÜYÜK ĠLGĠYLE ĠZLENDĠ YarıĢmada dereceye girenlere para ödülünün yanı sıra Platin Kuyumculuktan kol saati hediye edildi. Ödüllerini Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban ve Vali Yardımcısı Azmi YeĢil in elinden alan çocukların mutluluğu gözlerinden okundu. Afyonkarahisar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin sergilediği oyunlar vatandaģlara neģeli dakikalar yaģattı.yarıģmanın jüri üyeliklerini Belediye Meclis Üyesi S. Selcen Hıdıroğlu, BaĢkan Yardımcısı Ayfer Örten, Milli Eğitim ġube Müdürü Fevzi Özdemir, Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Gençlik Spor ġube Müdürü Ġsmail Barın, ve Basın Yayın Birim Sorumlusu Emel Sarlık yaptı. Programın sonunda en güzel uçan uçurtma dalında birinci olan Mustafa BaĢkurt uçurtmasını BaĢkan Çoban'a hediye etti.

22 BAŞKAN ÇOBAN IN MĠNĠK KONUKLARI NASIL YÖNETĠLDĠKLERĠNĠ ÖĞRENDĠLER Kocatepe Ġlköğretim Okulu 4-B sınıfı öğrencileri Afyonkarahisar Belediyesi ni ziyaret etti. Sosyal Bilgiler dersi Nasıl Yönetiliyoruz konulu ödevi yerinde getirmek üzere Belediyemizi ziyaret eden öğrencilerle BaĢkan Çoban yakından ilgilendi. Öğrencilerin sorularına samimi cevaplar veren Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban minik misafirlerine çikolata ikram etti. Ġlerleyen günlerde öğrencileri sınıflarında ziyaret edeceğinin sözünü veren BaĢkan Çoban çocuklara eğitim hayatında baģarılar diledi.

23 BAŞKAN ÇOBAN IN MĠNĠK KONUKLARI BĠRĠMLERĠ GEZDĠLER Yapılan karģılıklı bilgi alıģveriģinin ardından öğrenciler bir süre Çevre Hizmetleri Birliği Encümen toplantısının konuğu oldu. Çevre Hizmetleri Birliği Katı Atık Bertaraf Tesisi nin çalıģmaları hakkında da bilgi edinen çocuklar daha sonra Belediyemizin birimlerini yerinde görme fırsatı buldu. Belediye BaĢkanı nın görevleri, Belediye nin çalıģmaları hakkında merak ettiklerini öğrenen çocuklar Afyonkarahisar Belediyesi nin misafirperverliğine teģekkür ettiler.

24 Ġ ġ Ġ Ç Ġ Ġ Ç Afyonkarahisar Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm çocukların bayramını kutladı. BaĢkan Çoban ın mesajı Ģöyle: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nın 90. yılını yaģıyoruz. Bundan 90 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi nin kurulmasıyla bu topraklarda baģlayan bağımsızlık mücadelesi, bugün tüm dünya çocukları için bir bayramdır. Bu günü bir bayram olarak geleceğin teminatı olan çocuklara armağan eden yüce Atatürk, böylelikle çocuklara verdiği değere ve yeni Türk Ulusu nun geleceğinin çocukların omuzlarında yükseleceğine iģaret etmiģtir. Bu bayram, Türkiye Cumhuriyeti nin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. Sevgili çocuklar; Yarınlarımızın teminatı olan sizlerin, geleceğin büyükleri olarak üzerinize bir takım görevler düģmektedir. Biz, Ģehrimizin geçmiģten getirdiği ekonomik, kültürel ve sanatsal değerlerini sizlere ulaģtırıyoruz. Köklü mirasımızı, tarihi zenginliğimizi geleceğin dünyasına taģımak, bizlerin olduğu kadar sizlerin de vazifeleri arasındadır. Çocuklarımızın özgür düģünceli, sorgulayan, donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiģtirilmeleri ortak hedefimizdir. Bu duygu ve düģüncelerle, Mustafa Kemal Atatürk baģta olmak üzere, Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve Milli Mücadelede emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyor; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı en içten dileklerimle kutluyorum. dedi.

25 Ġ ġ Ġ Ç Ġ Ġ Ç

26 MAKAMLAR ÇOCUKLARIN OLDU Afyonkarahisar Belediye BaĢkan Vekili Mahmut Karcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde öğrencileri makamında kabul etti.oruçoğlu Ġlköğretim Okulu Müdürü Kadir Postalcıoğlu ve beraberindeki öğrencilerin gerçekleģtirdiği ziyarette Belediye BaĢkan Vekili Mahmut Karcı, bir süreliğine BaĢkanlık Makamı nı 6. sınıf öğrencisi Zehra Sevimgin e devretti. Afyonkarahisar Belediye BaĢkanı olarak yapacağı çalıģmalardan söz eden Zehra Sevimgin ilimize park ve yeģil alanların yanı sıra spor alanları kazandırmak için elinden geleni yapacağını belitti. BaĢkan Sevimgin, kentimizin alt yapısına önem vererek ekonomik anlamda Afyonkarahisar ın daha da geliģmesi için bir dizi çalıģma baģlatacağını ifade etti.

27 MAKAMLAR ÇOCUKLARIN OLDU Ziyarette Oruçoğlu Ġlköğretim Okulu Müdürü Kadir Postalcıoğlu BaĢkan Sevimgin e okulun etrafında bulunan kaldırımların düzenlenmesini ve okulun bahçesinin asfaltlanması talebinde bulundu. BaĢkan Sevimgin ise Müdür Postalcıoğlu nun taleplerini değerlendireceklerini belirterek Cumhuriyet Mahallesinin tamamının alt ve üst yapısı sorununun giderilmesi noktasında gerekli çalıģmaların baģladığını sözlerine ekledi. Ziyaret sırasında Afyonkarahisar Valilik Makamını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nın 90. Yıldönümü dolayısıyla Vali Haluk Ġmga dan bir günlüğüne devir alan Hoca Ahmet Yesevi Ġlköğretim Okulu 4. Öğrencisi Muhammed Ali Saldoğan Belediye BaĢkanı Zehra Sevimgin i telefonla arayarak çalıģmaları hakkında bilgi aldı. Belediye BaĢkanı Zehra Sevimgin ise belediyemizin çalıģmaları hakkında Vali Saldoğan'a bilgiler vererek talimatlarının yerine getirileceğini ifade etti. Ziyaret sonunda BaĢkan Vekili Mahmut Karcı, Okul Müdürü Kadir Postalcıoğlu ve öğrencilerle tek tek yakından ilgilenerek Belediyemizin yayınlarından oluģan kitap seti ile çeģitli hediyeler verdi.

28 MĠNĠKLERĠN YÜZÜ GÜLÜYOR Afyonkarahisar Belediyesi tarafından baģlatılan sosyal proje kapsamında ilköğretim çağında eğitim gören öğrenciler Mc Donald's da hamburger yemenin keyfini çıkarmaya devam ediyor. Proje kapsamında Namık Kemal Ġlköğretim Okulu ndan seçilen baģarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciler Mc Donald's da gönüllerince bir gün geçirdi Aralarında; ilk kez hamburger yiyen çocuklarında yer aldığı programda öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu. Mc Donald's ın hediye ettiği oyuncaklar ile restorandan ayrılan çocukların yüzü gülüyordu. Afyonkarahisar Belediyesi ile Mc Donald's iģbirliğinde yürütülen Sosyal Sorumluluk projesi bununla sınırlı kalmıyor. Belediyemizce baģlatılan kitap ve oyuncak toplama kampanyasına iliģkin Mc Donald'sın da desteği ile kampanyanın baģladığı günden bu yana yaklaģık 10 bin kitap ile 500 e yakın oyuncak toplandı.

29 FĠDANLAR FĠDAN DĠKTĠ Afyonkarahisar Belediyesi ile Ekrem Yavuz Ġlköğretim Okulu iģbirliğinde öğrenciler fidan dikti. Hıdırlık mevkiinde yapılan fidan dikiminde öğrencilere ağaç sevgisi aģılandı. Orman Haftası dolayısıyla Belediyemiz Park Bahçeler Müdürlüğü ne müracaatta bulunan Ekrem Yavuz Ġlköğretim Okulu Ġdaresi belediyemizce temin edilen 750 fidanı hıdırlık mevkii ne dikti. YaklaĢık 450 öğrencinin katıldığı fidan dikimi renkli görüntülere sahne oldu. Çevre ve ağaç sevgisine duyarlılıkları ile örnek bir görüntü oluģturan öğrencilerin mutlulukları görülmeye değerdi.

30 ÖĞRENCĠLERDEN ĠLAÇ BAĞIġI Ġl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ġlköğretim Okulu Müdürlükleri Dostluk, DayanıĢma ve Ortak Hareket Projesi kapsamında toplanan ilaçlar Belediyemize teslim edildi. Söz konusu proje kapsamında 5. ekip Okullarında eğitim gören öğrenciler topladıkları ilaçları Belediyemiz Sağlık ĠĢleri Müdürlüğü ne teslim ettiler. Ġlaç teslimi sırasında 5. Gurup BaĢkanı Atatürk Ġlköğretim Okulu Müdürü Asım Ġlarslan Ġl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ġlköğretim Okulu Müdürlükleri Dostluk, DayanıĢma ve Ortak Hareketi Projesi kapsamında ilaç toplama kampanyası baģlatıldı, bizler beģinci gurup olarak 12 okuldan oluģuyoruz. Proje kapsamında baģlatılan ilaç toplama kampanyası süresinde toplanan ilaçları ihtiyaç sahibi kiģilere bir ölçü de olsa yardımda bulunmak amacındayız. Bu anlamda topladığımız ilaçları belediyemize getirdik dedi.

31 ÖĞRENCĠLERDEN ĠLAÇ BAĞIġI Öğrencilerin getirdiği ilaçları teslim alan Kültür ve Sosyal ĠĢler Müdürü Gökhan GüzeltaĢ projenin önemine dikkat çekerek, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından baģlatılan böylesi güzel bir proje kapsamında toplanan ilaçları ihtiyaç sahiplerine vereceğiz. Umuyorum ki; sizin bu özverili davranıģınız tüm kesimlere örnek olacaktır diyerek projede emeği geçen baģta Ġl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere okul müdürlerimize ve öğrencilere teģekkür etti. Ġl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ġlköğretim Okulu Müdürlükleri Dostluk, DayanıĢma ve Ortak Hareketi Projesi kapsamında ilaç toplama kampanyasına katılarak belediyemize ilaç bağıģında bulunan 5. gurup okulları; Atatürk Ġlköğretim Okulu, 27 Ağustos Ġlköğretim Okulu, Ali Çetinkaya Ġlköğretim Okulu, Büyükkalecik Ġlköğretim Okulu, Sülün Balı-Mubahat Açıkgözoğlu Ġlköğretim Okulu, Huriye AĢkar Ġlköğretim Okulu, IĢıklar Kocatepe Ġlköğretim Okulu, Asım Kocabıyık Ana Okulu, Özel Zafer Koleji, Anıtkaya Ġlköğretim Okulu, Yüksel Varlı Ġlköğretim Okulu ve Dumlupınar Ġlköğretim Okulu.

32 MĠNĠKLERĠN HAMBURGER KEYFĠ Afyonkarahisar Belediyesi tarafından baģlatılan sosyal proje kapsamında 40 baģarılı ilköğretim öğrencisi hamburger yemenin keyfini çıkararak palyaço eģliğinde gönüllerince eğlendi. MUTLULUKLARI GÖZLERĠNDEN OKUNDU Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen proje kapsamında ilköğretim okullarından seçilen baģarılı ve ihtiyaç sahibi 40 öğrenci, Mayıs ayına kadar her hafta Afyonkarahisar Mc Donald s Ģubesinde hamburger yiyecek. Aralarında; ilk kez hamburger yiyen çocuklarında yer aldığı programda öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu. Kendilerine böyle bir fırsatı veren baģta Belediye BaĢkanımız Burhanettin Çoban ve Mc Donald's Afyonkarahisar Restoran Sorumlusu Ergün Tetik e teģekkür eden çocuklar gönüllerince bir gün geçirdiler. Çocuklara Ģefkatle yaklaģan ve onların mutluluğuna ortak olan Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban ise proje hakkında bilgiler verdi.

33 OYUNCAK KAMPANYASINA DESTEK OYUNCAKLARINI PAYLAŞTILAR Kazım Özer Ġlk Öğretim Okulu Ġzcileri Ġzci liderleri Özcan ÇalıĢkan öncülüğünde topladıkları oyuncakları Belediyemiz Beyaz Masaya teslim ettiler. Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal ĠĢler Müdürlüğüne bağlı AB ve DıĢ ĠliĢkiler ile Kent Konseyi Birimi tarafından BENĠM OYUNACAĞIM, SENĠN OYUNCAĞIN isimli baģlatılan kampanyaya destekler sürüyor. Oyuncağı olmayan çocukların oyuncağa kavuģması amacı ile baģlatılan kampanya çerçevesinde Kazım Özer Ġlk Öğretim Okulu Ġzcileri evlerinde, komģularında mahallelerinde fazlalık durumunda ve kullanılabilir düzeyde olan, küçük tamiratlarla tekrar iģlevsellik kazandırılabilecek durumdaki oyuncakları Belediyemize teslim ettiler. Belediyemiz Beyaz Masa da oyuncakları teslim alan Kültür ve Sosyal ĠĢler Müdürü Gökhan GüzeltaĢ izcilere ve Ġzci Lideri Özcan ÇalıĢkan a gösterdikleri bu duyarlı davranıģtın dolayı teģekkür etti.

34 BELEDĠYE BAġKANI BURHANETTĠN ÇOBAN'DAN ÇOCUKLARA KARNE HEDĠYESĠ FARELĠ KÖYÜN KAVALCISI BEĞENĠYLE ĠZLENDĠ Afyonkarahisar Belediyesi nin davetlisi olarak Ocak 2010 tarihleri arasında tiyatro gösterisi yapmak üzere ilimize gelen Türkiye Çocuk ve Gençlik Müzikal Topluluğu ilk gösterisini yaptı. ÖĞRENCĠLERDEN BAġKANIMIZA TEġEKKKÜR Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban, okulların yarı yıl tatiline girmesi ile birlikte çocuklara yönelik ilimizde gösterime giren oyununun öğrencilere karne hediyesi olduğunu ifade etti. Tüm çocuklara yarı yıl tatili boyunca iyi dinlenmelerini tavsiye eden BaĢkan Çoban öğrencilere derslerinde de baģarılar diledi.tiyatro sonrası duygularını dile getiren öğrenciler ise kendilerini yarı yıl tatilinde de unutmayan Belediye BaĢkanımız Burhanettin Çoban'a teģekkür ettiler.

35 BELEDĠYE BAġKANI BURHANETTĠN ÇOBAN'DAN ÇOCUKLARA KARNE HEDĠYESĠ YOĞUN ĠLGĠ VARDI Gösteriyi büyük bir dikkatle izleyen çocuklar kimi zaman neģeli, kimi zamanda düģündürücü dakikalar yaģadı. Bu gün ve yarın Belediye Kültür Merkezinde sahnelenecek Fareli Köyün Kavalcısı adlı tiyatro oyununun öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Sosyal ĠĢler Müdürü Gökhan GüzeltaĢ tiyatro gösterisinin ardından Genel Sanat Yönetmeni Necmi Ünver ve ekibine ilimizde yaptıkları bu güzel gösteriden dolayı teģekkür ederek çiçek verdi.

36 Masal VE HĠKAYE KÖġESĠ BEZELYE PRENSES : Bir zamanlar bir prens varmıģ. Bu prens evlenmek istiyormuģ, ama evleneceği kiģi gerçek bir prenses olmalıymıģ. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaģmıģ, ama çok büyük bir hayal kırıklığına uğramıģ. Çünkü, karģısına çıkan prenseslerin hakiki olup olmadığını bir türlü anlayamıyormuģ. Hep eksik bir Ģeyler bir Ģeyler oluyormuģ. Sonunda üzüntü ve umutsuzluk içinde yurduna dönmüģ. Bir gece korkunç bir fırtına çıkmıģ; ĢimĢekler çakıyor, gök gürlüyor, bardaktan boģanırcasına yağmur yağıyor, kıyametler kopuyormuģ. Derken sarayın kapısı çalınmıģ, yaģlı kral gidip kapıyı açmıģ. Fakat, o da ne kapıda, yağmurdan ve fırtınadan periģan olmuģ bir zavallı bir kız duruyormuģ. Üstelik her tarafından sular akan, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuģ bu kız gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuģ.

37 Masal VE HĠKAYE KÖġESĠ Eh, anlarız bakalım! diye düģünmüģ yaģlı kraliçe, ama kimseye bir Ģey söylememiģ. Yatak odasına gitmiģ, yere bir bezelye tanesi koymuģ. Bu bezelye tanesinin üzerine yirmi tane döģek, döģeklerin üzerine de yirmi tane kaz tüyü yatak koymuģ. Gece olunca prenses bu yatakta yatmıģ. Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuģlar. Ah, korkunç bir Ģeydi! demiģ prenses. Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatak ta! Sert bir Ģeyin üstünde yatmıģım gibi, her yerim çürüdü, mosmor kesildi! Gerçekten berbattı! Böylece anlaģılmıģ ki, yirmi döģek ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre, bu prenses hakiki bir prensestir! Prens onunla evlenmiģ. O bezelye tanesini de müzeye koymuģlar. Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu.

38 Masal VE HĠKAYE KÖġESĠ YARALI GÜVERCĠN Ali bahçeye oynamaya çıktı. Canı çok sıkılıyordu. Aklından Bir arkadaģım olsa da oynasam! diye geçirdi. Bu sırada önüne bir Ģey düģtü. Ali önce korktu. Sonra düģen Ģeye doğru baktı. Bir de ne görsün? Bu bir güvercindi. Zavallı kuģ yaralıydı. Kanadı kanıyordu. Ali kızarak KuĢlara taģ atan yaramaz çocukların iģidir bu! dedi. Güvercin çırpınıyordu. Ali nin baģına Ģimdiye kadar böyle bir Ģey gelmemiģti. Yaralı bir kuģ nasıl iyi edilir, hiç bilmiyordu. Aklına dedesi geldi. Dedem bilir; onu çağırayım diye düģündü. Hem dedesi ona ikide bir Ben her Ģeyi bilirim. Çünkü yaģlıyım. ġimdiye kadar çok Ģey gördüm, duydum demez miydi? Gerçekten Ali nin dedesi yaralı bir güvercinin tedavisini biliyordu. Önce kuģun kanadını temizledi. Yaralı yere ilaç sürdü. ġimdi iģimiz beklemek. Ya ölür, ya yaģar dedi.

39 BĠRAZDA GÜLELĠM EŞEĞE NEDEN TERS BİNMİŞ Bir gün Hoca, eşeğine binerek, arkasına takılan bir kısım insanlarla birlikte, camiden eve dönerken birdenbire durur, hayvandan iner ve yüzü insanlara dönük olarak eşeğe ters biner, yani semere ters oturur. Bunu görenler yaptığı hareketin nedenini sorarlar. Hoca şöyle der: -Düşündüm taşındım, eşeğime böyle binmeye karar verdim çünkü saygısızlığı hiç sevmem. Siz önüme düşseniz, arkanızı bana dönmüş olacaksınız; usulsüzlük saygısızlık olur. Ben önde gitsem, size arkamı çevirmiş olacağım ki bu da doğru değildir. Böyle ters bindiğim zaman ise hem ben önünüzden giderim, siz de ardımdan gelmiş olursunuz; hem de karşı karşıya bulunuruz!

40 EVLĠYA ÇELEBĠ YE GÖRE AFYONKARAHĠSAR Buraya Karahisar ı Sahip derler. Sultanlık defterinde böyle yazılıdır. Sancak Bey iki tuğludur. Ulaması çoktur. Halkı gayet iyidir. Kalede üç buğday ambarı ve cephane hazineleri ve 7-8 adet su sarnıcı vardır. Kapıları daima kapalı durur. Yılanı ve çıyanı gayet çoktur. Kimseler yoktur. Daire biçimindeki kale çevresi iki bin adımdır. Etrafı köy ve kasabalar, bağ ve bahçelerle süslüdür. Bu üç kale kapısından yukarı ve aģağı ne at nede katır inip çıkabilir. Orta hisarın kapısı kıbleye karģıdır... Bu Ģehrin hangi evine girersen bir saray görünür. Misafirhanesi ve haremi ayrıdır. GeniĢ avlular içindedir. Mükellet ve Müzeyyen Ġmaret camisi burma minarelidir ki misli Bursa Ģehrinde ola... Hastalara Ģifa veren bir hamamı, yetmiģ hücreli medresesi vardır... Yedi tekke vardır... BeĢ hamamı vardır... Ġki çarģısı vardır... Saraçhanesi hiçbir diyarda yoktur...

41 EVLĠYA ÇELEBĠ YE GÖRE AFYONKARAHĠSAR Burada iģlenen besatları hiçbir diyarda iģlenmez... Zira Karahisar köselesi, sahtiyan ve gönleri pembeye çalan renktedir. Yüz dükkanlık tabakhanesinde üç bin kiģi çalıģır. Dükkanları Ģehrin dıģında, derenin iki kenarındadır. Ayrı cami ve mescitleri vardır. On dokuz tüccar hanı vardır... ÇarĢı pazarı öyle kalabalıktır ki, insan insanin omzunu sökemez. Zira büyük Ģehirdir ve çevresi gayet mamur kasabalardır. Nimetleri çoktur. Gayet mümin kimselerdir. Amma halkının rengi sarıya meyyaldir. Zira bu bölge afyon bölgesidir ve ekseriya afyon tiryakisidir. Havası ve suyu güzel olduğu için nane çöpü gibi, lades kemiği gibi arık ademler değillerdir. Bütün halk çuha, ferace ve kontoģlar giyerler. Alim ve zenginleri samur ve sof ferace giyip gezerler. Halkı ekseriya mevlevi olduğu için külah üzerine beyaz sarık sararlar ve cümle beyaz çar bürünürler... Halkı gayet zekidir. OkumuĢu ve düģünürü çoktur... Bu Ģehir münevver ve ruhani bir Ģehirdir. Ġnsan bu Ģehre girince, kalbi, gözü açılır, bağ ve bahçelerinde gamı dağılır, canına can gelir...

42 TRAFĠK KURALLARI BAZI TRAFĠK LEVHALARI VE ANLAMLARI Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak gelişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir. Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır. Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir. Yaya geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir. İlk geçiş hakkının karşıya geçen ya da geçmek üzere olan yayalara verilmesini hatırlatır.

43 Evimizin dıģında kalan bütün alanlar bizim çevremizi oluģturur. Çevrenin bir diğer adı da doğadır. Çevremiz, yaģamak için ihtiyaç duyduğumuz temiz havayı ve oksijeni sağlar. Ayrıca çevremizde bir çok hayvan ve bitki de yaģamını sürdürür. Çevremizin temiz olması, hem bize hem de diğer canlılara daha sağlıklı ve güzel bir yaģam sağlar. ÇEVREMĠZĠ TEMĠZ TUTMAK ĠÇĠN UYMAMIZ GEREKEN KURALLAR: Yerlere çöp atmamalıyız. Çöpleri, çöp poģetinin ağzını sıkıca bağladıktan sonra çöp kutusuna atmalıyız. Evimizin önünü ve bahçemizi haftada en az bir kere temizlemeliyiz. Yere tükürmemeliyiz. Ormanları korumalıyız. Ağaçlara zarar vermemeliyiz. Çimlerin üzerinde ateģ yakmamalıyız. Hayvanlara zarar vermemeliyiz. Denizleri kirletmemeliyiz.

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL )

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) GEZ GÖR ÖĞREN PROJESİ 1 ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) Bu çalışma Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Detaylı

Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ

Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ Marmaris in MISTAN SOKAĞI ÖN SÖZ Çağımızda, elektronik iletiģim araç ve gereçlerinin çoğalması günlük yaģamı kolaylaģtırsa da, burada eskilerin deyiģiyle Silah icat oldu, mertlik bozuldu gibi bir atasözünü

Detaylı

AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR İmtiyaz Sahibi Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adına Metin YALÇIN Milli Eğitim Müdürü Yayın Kurulu Yusuf Ali CANCA -

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT Bursa'da, itfaiye, UMKE ve AFAD birimleri ortak bir tatbikat düzenledi. Ġznik ilçesindeki tatbikata

Detaylı

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0 Sancaktepe de Aşıklar Şöleni Sancaktepe Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği 3. Aşıklar Şöleni ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı... 16 da AYLIK GELİŞİM BÜLTENİ ÜCRETSİZDİR

Detaylı

2Sf. Değerli Rotary Ailem, Dördüncü mektubumla sizlerle yeniden buluģtuğum için mutluyum. Ekim ayında Bölgemizde pek çok organizasyon

2Sf. Değerli Rotary Ailem, Dördüncü mektubumla sizlerle yeniden buluģtuğum için mutluyum. Ekim ayında Bölgemizde pek çok organizasyon EKİM 12 Toplum Meslek ve Halkla ĠliĢkiler ÇalıĢtayı ve Koordinasyon Toplantısı 19-21 Ekim tarihlerinde Balıkesir Rotary Kulübü ev sahipliğinde Balıkesir Asya Termal Otel de gerçekleģtirildi. Yoğun katılımın

Detaylı

Asıl ulaşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve yüksek fazilette dünya birinciliğini yakalamaktır.

Asıl ulaşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve yüksek fazilette dünya birinciliğini yakalamaktır. Asıl ulaşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve yüksek fazilette dünya birinciliğini yakalamaktır. İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en

Detaylı

www.fatihkoleji.k12.tr

www.fatihkoleji.k12.tr www.fatihkoleji.k12.tr İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir

Detaylı

GÜLTEPE KÜLTÜR MERKEZİ

GÜLTEPE KÜLTÜR MERKEZİ Modern Taksi Durakları Şoförleri Sevindirdi Kağıthane de bulunan taksi duraklarının yenileme çalışmaları Merkez Taksi Durağı açılışıyla başladı. Nurtepe Taksi Durağı nın yenilenmesiyle devam eden açılışlarda,

Detaylı

Özel Bahçelievler Fatih İlköğretim Okulu BAHÇELİEVLER FATİH İLKÖĞRETİM OKULU. www.fatihkoleji.com

Özel Bahçelievler Fatih İlköğretim Okulu BAHÇELİEVLER FATİH İLKÖĞRETİM OKULU. www.fatihkoleji.com BAHÇELİEVLER FATİH İLKÖĞRETİM OKULU 1 2 İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır parlayacak! O benimdir, o

Detaylı

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI İlköğretim SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI 5 Dr. Ahmet Utku ÖZENSOY Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 16.12.2013 tarih ve 250 sayılı Kurul Kararı ile 2014-2015 öğretim yılından itibaren 5 (beş)

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

MALTEPE ANADOLU LİSESİ

MALTEPE ANADOLU LİSESİ MALTEPE ANADOLU LİSESİ GİRİŞİMCİ SOLUCANLAR PROJESİ TANITIM KİTAPÇIĞI 2012-2013 İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin

Detaylı

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EREĞLİ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EREĞLİ GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EREĞLİ Hasan NAR (Araştırmacı Yazar) Gülşah Kılıç (Bilim Uzmanı) Besim Süleyman BAŞ (Araştırmacı Eğitimci Şair Yazar) Copyright Hasan NAR, Gülşah KILIÇ, Besim Süleyman BAŞ Bu yayının

Detaylı

haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu

haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu KSA Ne İş Yapar? Kültür ve sanata dönük projelerin, hedefe yönelik

Detaylı

BAŞBAKANIMIZ BAŞAKŞEHİR'DEYDİ

BAŞBAKANIMIZ BAŞAKŞEHİR'DEYDİ DÜNYA BİZİM PARÇAMIZ DEĞİL, BİZ ONUN PARÇASIYIZ YAZARLIK ATÖLYESİ MEYVELERİNİ VERİYOR BAŞAKPAZAR'IN RENKLİ YÜZLERİ SAYI:23 / ŞUBAT 2012 ÜCRETSİZDİR BAŞBAKANIMIZ BAŞAKŞEHİR'DEYDİ EL SANAT LARI PLASTİK SANAT

Detaylı

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kurucusu ve Sahibi Mustafa ATAV Kuruluş Tarihi 17-Nisan-1987 İTSO Meclisi ilk toplantısını yoğun gündemle gerçekleştirdi Gülen Koleji Öğrencileri Uygulayarak Öğreniyor 3A sınıfı suyun hikayesi, yağmurun

Detaylı

AK Parti bir kez daha Melih Gökçek dedi

AK Parti bir kez daha Melih Gökçek dedi AK Parti bir kez daha Melih Gökçek dedi Başbakan Erdoğan ğ partisinin i i grup toplantısın- t da yaptığı konuşmada merakla beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı. Başbakan Erdoğan

Detaylı

Yıl: 7-2013 Sayı: 137

Yıl: 7-2013 Sayı: 137 Yıl: 7-2013 Sayı: 137 Mısır daki darbe ve katliam ile Suriye deki katliamı kınamak ve oradaki mazlum halka destek vermek amacıyla Türkiye nin çeşitli vilayetlerinde tepki ve destek mitingleri yapıldı.

Detaylı

ü m r a n i y e b e l e d i y e s i a y l ı k s ü r e l i y a y ı n ı

ü m r a n i y e b e l e d i y e s i a y l ı k s ü r e l i y a y ı n ı haziran 2012 sayı 27 ü m r a n i y e b e l e d i y e s i a y l ı k s ü r e l i y a y ı n ı En Başarılı Belediye Başkanı sf.22 Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu sf.18 AK Parti Ümraniye İlçe Kongresi sf.10

Detaylı

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban

Detaylı

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban

Detaylı

KIZILAY ile güvenli yaşamı öğreniyorum. 4. sınıf ve üzeri için. Kızılay ile Güvenli Yaşam Serisi 1. Ankara,... 2011... Baskı

KIZILAY ile güvenli yaşamı öğreniyorum. 4. sınıf ve üzeri için. Kızılay ile Güvenli Yaşam Serisi 1. Ankara,... 2011... Baskı KIZILAY ile güvenli yaşamı öğreniyorum 4. sınıf ve üzeri için Kızılay ile Güvenli Yaşam Serisi 1 Ankara,... 2011... Baskı Bu kitap Türk Kızılayı nın ve... öğrencilerimize armağanıdır. Yazarlar: Grafik

Detaylı

İSTİKLÂL MARŞI. Mehmet Âkif ERSOY

İSTİKLÂL MARŞI. Mehmet Âkif ERSOY B 1 2 İSTİKLÂL MARŞI Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Bastığın

Detaylı

İSTANBUL İTFAIYESI 300 YAŞINDA BEN GÖNÜL INSANIYIM... GÖNÜL DILIYLE KONUŞURUM... DAVUTOĞLU NDAN BILECIK IÇIN MÜJDELER

İSTANBUL İTFAIYESI 300 YAŞINDA BEN GÖNÜL INSANIYIM... GÖNÜL DILIYLE KONUŞURUM... DAVUTOĞLU NDAN BILECIK IÇIN MÜJDELER BEN GÖNÜL INSANIYIM... GÖNÜL DILIYLE KONUŞURUM... Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu nun tek hedefi, Altıeylül deki tüm insanların mutlu olması. Başkan bu hedefi için durmadan çalışıyor. Başkan,

Detaylı

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 Kent Festivalle Renklendi / Zülfü Livaneli'den Unutulmaz Konser / Troialı Kadınlar Kentli Özgürlük Parkı'nın Keyfini Yaşıyor / Kaz Dağları'nın Altın için Tahrip Edilmesi Milli

Detaylı

inegöl KENT KONSEYi FAALiYET RAPORU 2010

inegöl KENT KONSEYi FAALiYET RAPORU 2010 inegöl KENT KONSEYi FAALiYET RAPORU 2010 KENT KONSEYİ, KENT VİZYONUNA KATKIDA BULUNUR Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması,

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ Burdur'da Bölge Tatbikatı Yapıldı Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Kütahya, Uşak, Isparta, Eskişehir ve Burdur'dan Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE)

Detaylı

Yeşile ve doğaya yatırımlar sürüyor. Rumelili Gençlerin Futbol Kulübü: Sultan Murat. Pistlerin Muhteşem İkilisi; Burcu Çetinkaya&Çiçek Güney

Yeşile ve doğaya yatırımlar sürüyor. Rumelili Gençlerin Futbol Kulübü: Sultan Murat. Pistlerin Muhteşem İkilisi; Burcu Çetinkaya&Çiçek Güney Yeşile ve doğaya yatırımlar sürüyor Pistlerin Muhteşem İkilisi; Burcu Çetinkaya&Çiçek Güney Sokak İftarlarında, Rahmet İklimi Doyasıya Yaşandı Rumelili Gençlerin Futbol Kulübü: Sultan Murat Görme Engelliler

Detaylı