Kent Hastanesi. Tüp Bebek (IVF) Rehberi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kent Hastanesi. Tüp Bebek (IVF) Rehberi"

Transkript

1 Kent Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Rehberi

2 Kent Hastanesi nde her hasta özeldir. Her hastanın sağlığına yeniden kavuşmuş ve hastanemizden memnun ayrılmasını sağlamak, temel ilkemizdir. Kent Hastanesi nin tüm çalışanları, Kent Sağlık Kültürü nün özünü oluşturan dürüstlük, güven, güleryüzlülük ilkesinden ayrılmadan hasta ve yakınlarına hizmet verme bilinciyle çalışmaktadır.

3 Sevgili Tüp Bebek Adayları, Tüp bebek tedavi yöntemi birçok çifte gebeliğe ulaşma şansı sunmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm sorunu olan birçok erkek, artık bebek sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının giderek artması son derece sevindiricidir. Titiz çalışma, etik tutum, doğru zamanlama ve güler yüzlü bir tedavi süreci başarıyı önemli oranda etkilemektedir. Önceki yıllarda bebek sahibi olmayı hayal bile edemeyen çiftler, kendi mucizelerini gerçekleştirme şansı bulabilmektedir. Bu kitapçığın amacı, size yardımla üreme tekniklerinin dönüm noktası olan tüp bebek tedavisinin ayrıntılarını özetlemektir. Tedavi ekibinin bir parçası sizsiniz. Bu nedenle her türlü sorunuzu cevaplamaktan mutluluk duymakla birlikte kitapçığı okumanızı içtenlikle diliyorum. En kısa sürede sağlıklı bir gebeliğe ulaşmanız ümidiyle başarılar dilerim. Saygılarımla, Op. Dr. Dilek Aslan Kent Hastanesi Tüp Bebek Kliniği Direktörü Kadın Hastalıkları, Doğum ve İnfertilite Uzmanı

4 Kent Hastanesi nde tüp bebek tedavisi ile çocuklu hayata sağlıklı bir adım atabilirsiniz. Kent Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Ekibi Soldan sağa: Gülden ÇALIŞKANLAR, Asuman ERKAL, Özlem HACI, Seda CANDAN, Opr. Dr. Tayfun ÖZAYDIN, Opr. Dr. Dilek ASLAN, Şükran TOPÇU, Dr. Tunç PINAR, Nafiz BİLGİÇ, Burçin TUNA, Aydanur ŞEN.

5 Tüp bebek nedir? Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan tüp bebek (IVF); erkek ve kadın üreme hücrelerinin laboratuar ortamında özel koşullarda döllenmesi ve oluşan embriyoların kadının rahmine yerleştirilmesi yoluyla gebelik elde edilmesinin amaçlandığı modern bir tedavi yöntemidir. Tüp Bebek Tedavisi hangi durumlarda düşünülmelidir? Kadının tüplerinde tıkanıklık varsa, Kadında endometriozis (çikolata kisti hastalığı) bulunuyorsa, Erkekte sperm sayısı az veya sperm hareketliliği sorunları yaşanıyorsa, Polikistik Over Sendromu nda diğer tedaviler başarılı olamamışsa, Hormonal yetersizlik gibi yumurtlama sorunları varsa, İleri yaş ve zayıf yumurtlama durumunda, Nedeni anlaşılamayan infertilitede, Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadıysa, Tüp bebek tedavisine başlamak için neler gereklidir? Yumurtlaması devam eden, normal yolla veya cerrahı olarak (TESE) sperm elde edebilen ve sağlıklı bir rahim yapısı olan evli çiftlerde tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. Öncelikle hem kadının hem erkeğin sağlık taraması yapılır. Gizli şeker, insülin direnci, gizli guatr, süt hormonu (prolaktin) yüksekliği, rahim duvarında yapışıklık, perde, polip ve myom benzeri sorunları ve rahim ağzı hastalıkları tespit ve tedavi edilmelidir. tüp bebek tedavisine başlanılması düşünülmelidir.

6 Sigara ve alkol bırakılmalıdır. Fazla kilolu olanlarda diyete başlanması ve düzenli beslenme çok önemlidir. Uzun süredir kullanılmakta olan ilaçlar gözden geçirilmelidir. Tüp bebek tedavisinde yumurtlama arttırıcı ilaçlar neden gerekmektedir? Yumurta sayısının 5 ve üzerinde olması başarı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle yumurtlama arttırıcı, uyarıcı iğneler kullanılması gerekmektedir. İlaçlar; Tedaviye başlarken ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. İlaçlarınızı düzenli, zamanında ve doğru kullanmanız çok önemlidir. İlaçlarınızı buzdolabının alt gözlerinde dondurmadan saklamalısınız. Folik asit, aspirin, antibiyotik ve bazen ek tedaviler kullanılabilir. İlaç tedavileri kişiseldir. İlaç dozu, ismi, kullanım sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Tüm enjeksiyonlar kısa bir eğitimle kendi kendine yapılabilecek cilt altı enjeksiyonlardır. Her gün aynı saatlerde, akşam 17:00-20:00 saatleri arasında günde bir kez uygulanacak olan yumurtlama arttırıcı ilaçların dozları, erken çatlamayı önleyen koruyucu (çatlama önleyici) iğne ve çatlatma iğnesi zamanları muayene ve kan tahlilleri ile belirlenecektir. Tedaviye adetinizin 2. veya 3. günü başlanacaktır. Bazen birkaç ay hazırlıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanması gerekebilir. Uygun yumurtlama düzeyini yakalamak veya sperm sorunu olanlarda ön hazırlık tedavi başarısını arttırabilir. İlaç uygulamasında tereddüt veya sorunlarınız olursa bunu hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Günümüzde en sık tercih edilen bu protokolün dışında çikolata kisti hastalığı gibi durumlarda uzun protokol kullanılabilir. Nadiren kullanılan bu yüntemde erken yumurtlama olmaması için bir önceki adet döneminde başlanan Lucrin veya Decapeptyl gibi ilaçlarla tedavi süresi uzamaktadır. Tüp bebekte tedavi protokolü kişiseldir. Kişinin yumurtlama kapasitesi, yaşı, var olan hastalıkları ve daha önce kullanılan tedaviler göz önünde bulundurularak protokole karar verilir.

7 Mini tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Kişinin doğal yumurta gelişimine izin verilerek ve ancak yumurta çapı yaklaşık 1.5 cm olduğunda yumurtlamayı düzenleyecek 2-3 günlük ilaç tedavisine başlanan mini tüp bebek yöntemi doğal tüp bebek uygulamasına benzer bir tedavi şeklidir. Başarı oranları az olduğu için ancak ileri yaşta, zayıf yumurtlama durumunda ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında tercih edilmektedir. İlaçsız tüp bebek nedir? İlaçsız tüp bebek, mini tüp bebeğe benzer şekilde uygulanan, yumurtalar daha olgunlaşmadan toplanarak laboratuarda olgunlaştırmaya dayalı bir yöntemdir. Özelikle polikistik over sendromunda kullanılmasının başarılı olacağı öne sürülmüştür. Ancak beklenen başarı oranları sağlanamadığı için yaygın olarak uygulanmamaktadır.

8 Vitrifikasyon yöntemi Vitrifikasyon kelime manasıyla, İngilizce camlaştırma, cam haline getirme, dondurma demektir. Gebe kalma şansını klasik yöntemlere göre arttıran, yardımcı üreme tedavilerinde uygulanan, bir embriyo dondurma yöntemidir. Vitrifikasyon yöntemi sayesinde embriyonun herhangi bir travmaya maruz kalmasına gerek kalmamaktadır. Geçmişinde düşük yapmış anne adaylarının embriyolarına uygulanmak zorunda olan biyopsi sonrasında da dondurma işlemi uygulanarak hamilelik şansı elde edilebilmektedir. Yardımcı üreme tekniklerinde dondurma uygulaması en fazla transfer ardından elde kalan embriyoların dondurulmasında uygulanmaktadır. Bu yöntem kullanılarak dondurulan embriyolar sağlıklı şekilde çözülüp başarılı gebelik oranları sağlanmaktadır.

9 Yumurtlama takibi nasıl yapılır? Yumurtlama takibi genellikle vajinal ultrason ile yapılır. Adetinizin 2. veya 3. gününde rahim duvarı kalınlığı ve yumurtalık kisti olup olmadığına bakılır. Ultrasonda aynı zamanda yumurta taslağı sayısı kontrol edilir. Gerekirse kanda E2, FSH ölçümü yapılır. İlaç dozajları belirlenir. Uygulama eğitimi verilir. Yumurtlama takibi 8-12 gün sürer ve her 3-4 günde bir giderek sıklaşan randevularda ultrason kontrolü ve kanda yumurtlama hormonlarının ölçümü gereklidir. Tüp bebek tedavisinde doktora başvurma sayınız yumurta toplama ve embriyo transferi işlemi ile birlikte ortalama 5 tir. Her muayenede kısa süren bir vajinal ultrason incelemesi ile yumurta gelişimi izlenecek ve gerektiğinde kan tahlili sonrası ilaç dozları yeniden ayarlanacaktır. Bu sırada bir sonraki randevunuz da verilecektir. Lütfen sonuçlarınız ile ilgili olarak tedaviye devam ve bir sonraki randevu ile ilgili önerileri dikkatle dinleyiniz. Şüphede kaldığınızda telefonla mutlaka doğrulayınız. Yumurta Çatlaması Yumurtalar yeterli büyüklüğe gelmiş ve hormon kontrolleri uygun ise, size artık çatlatma iğnesi (HCG hormonu) verilebilir. Çatlatma iğnesi yumurta toplanması işleminden yaklaşık 36 saat önce yapmak çok önemlidir. Bu genellikle işlemin 2 gün öncesinin gecesi olacaktır. Enjeksiyonun tam zamanını ve uygulama şeklini doktorunuz size bildirecektir. İlaçların yan etkileri var mı? Yan etkilerin çoğu tedaviyi etkileyecek veya yarıda bıraktıracak ciddiyette değildir. Enjeksiyon yerinde hafif kızarıklık, yanma olabilir. Kasıklarda dolgunluk ve hafif gaz sancıları olabilir.

10 Tedavi iptal edilebilir mi? Tedavi iptalinin en sık gerektiği durum yeterli yumurtlama sağlanamayan veya hormonlarda dengesizlik tespit edilen durumlardır. Birkaç günlük ilaç kullanımından sonra yumurta gelişimi hiç olmaz veya çok zayıf ise size tedaviyi iptal etmeniz tavsiye edilebilir. Başka bir döngüde daha iyi bir yumurtlama kapasitesi olduğunda tedavi yapılması başarı şansını arttıracaktır. Diğer iptal nedeni ise ilaçlara aşırı cevap vermiş yumurtalıklardır. Şiddetli aşırı cevap sendromu olmasına artık çok sık rastlamıyoruz. Ayrıca günümüzde aşırı cevap durumunun tedavisi başarıyla yapılabilmekte ve embriyolar dondurularak ve bir sonraki ay transfer edilerek bu durumla başa çıkılabilmektedir. Aşırı Cevap Sendromu (ovaryan hiperstimulasyon sendromu= OHSS): Nedir? Bu olay, yumurtalıkların çok sayıda yumurta üreterek östrojen seviyelerinin yükselmesi ile gelişir. Vücut boşluklarında (genellikle karında) sıvı toplanması söz konusudur. Böyle bir risk varsa alternatifler şunlardır: Tedavinin o ay için iptali Yumurta alımını geciktirme (Coasting), ilaçsız takip Gelişen embriyoları transfer etmeden dondurmak Karnın alt bölümünde huzursuzluk, şişkinlik ve bulantı ile seyreder. Tedavi sürecinde bol su içmek, tuz alımını azaltmak, proteinden zengin beslenmek ve kabızlık olmaması önemlidir.

11 YUMURTA TOPLANMASI Yumurta toplanması işlemi anestezi ile yapılır. Kısa süreli, ağrısız bir işlemdir. En az 6 saatlik aç-susuz olmak önemlidir. İşlem sabahı size verilen saatte hastanenin tüp bebek merkezine ulaşabilmeniz çok önemlidir. İşlem kolunuza takılan bir serumdan uygulanan kısa süreli anestezi ilaçlarıyla yapılacaktır. Yumurta toplama sırasında uyuyor olacak, ağrı hissetmeyeceksiniz. Yumurta Toplama Günü; 1. Yumurta toplama işlemi genellikle sabah saat 08:00-12:00 arasında uygulanır. İşlemden 1 saat önce hastanemize gelmeniz gerekmektedir. 2. Lütfen geldiğinizi ön büroya bildiriniz ki, görevliler kayıt işlemini başlatıp size odanızı gösterebilsin. 3. Parfüm ve oje sürmeyiniz. 4. İşlem sonrası bir süre yapamayacağınız için bir gece önce banyo yapmanız tavsiye edilir. 5. Odanıza geldiğinizde görevli hemşire size giyeceğiniz bir hasta önlüğü verecektir. 6. Yumurta toplama günü itibariyle rahim duvarı için desteğe başlanmalıdır. Estrojen ve progesteron içeren reçetinizi temin edip ilaçlarınızın kullanımını öğreniniz. 7. Rahim duvarını gebeliğe hazırlayan destek ilaçları yumurta toplama günü başlanır ve gebeliğin ilk aylarına dek devam edilir. Doktorunuza sormadan bırakmayınız. Yan etki hissederseniz farklı ilaçlarla değiştirilerek tedavinin kesintiye uğramaması sağlanabilir. 8. Beslenmenize özen göstermelisiniz. Lifli, sebze ağırlıklı gıdalar tercih edin. Bol sıvı alın (2-3 litre su/gün) ve taze meyveler tüketin. Tuz ve baharatlardan kaçının. Alkol almayın. 9. İşlemin olduğu günü istirahatli geçirmeniz önemlidir. Ertesi gün normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. 10. Cinsel ilişki yumurta toplama işleminden 2 gün önceden itibaren gebelik testi gününe dek yasaklanmalıdır. 11. Toplandıktan 3-4 saat sonra yumurtalarınızın sağlık ve olgunluk durumu büyük oranda belli olacaktır. Döllenme ise ancak ertesi gün değerlendirilebilecektir. Her gün embriyolarınızın sağlığı ve sayısı ile ilgili bilgilendirileceksiniz. Ancak unutmayın ki en doğru tespit embriyo transfer günü yapılabilir.

12 Sperm Örneği: Yumurta alımı işlemi sabahı eşinizin de bir sperm örneği vermesi gerekmektedir. Sperm örneğinden önce ortalama 3 günlük bir cinsel perhiz suresi gerekmektedir /2-5 gün). MikroTESE Spermler menide bulunmadığından (Azospermi), çok az/cansız olduğunda cerrahi olarak (MikroTESE işlemiyle) spermler testis dokusundan alınabilir. Eş zamanlı MikroTESE kararı verildiyse işlem sabahı her ikinizin aç gelmesi gerekecektir. Epidural anestezi ile uygulanan Mikro-TESE ortalama dakika sürmektedir. İşlem sonrası verilen ağrı kesici ve antibiotiklerinizi düzenli kullanınız. Günlük yaşam aktivitelerinize ise 1-2 gün istirahat sonrası rahatlıkla dönebilirsiniz. Özel bir ameliyat mikroskobu ile yapılan MikroTESE işlemi testise daha az travma yaratması ile daha yüksek başarı sağlamaktadır. Elde edilen örnekte yeterli miktarda sperm varsa kalan doku örneği dondurularak gelecekteki uygulamalarınız için saklanacaktır. Bazı durumlarda Üroloji uzmanı önerisiyle tüp bebek tedavisine başlamadan önce MikroTESE yapılıp sperm bulunursa dondurulması uygulanabilmektedir. Eş zamanlı uygulamaya göre başarı oranında bir miktar azalma olsa da gereksiz tedavilerden kaçınmak için tanısal MikroTESE tercih edilebilmektedir. Yumurta toplama işlemi Mikroskopik TESE

13 MİKROENJEKSİYON (ICSI) / TÜP BEBEK Toplanan yumurtalar ve eşinizden alınan sperm laboratuarda özel bir mikroskop yardımıyla incelenir ve işlemlerden geçirilir. Mikroenjeksiyon (ICSI) kararı verilmişse yumurtaların dış zarını kaplayan doku soyulur ve tek bir sperm yumurtanın içine enjekte edilir. Eğer sadece tüp bebek (IVF) yapılacaksa yumurtalar soyulmadan belli sayıda sperm ile aynı tüpte yerleştirilerek kendi kendine döllenmeye bırakılır. Mikroenjeksiyonla klasik tüp bebek döllemesinin farkı budur. Embriyolarınız laboratuarda nasıl izlenir? Tüp bebek uygulamasının ertesi günü döllenme oranına bakılır. Döllenme nadiren gerçekleşmeyebilir. Sperm veya yumurta kalitesinin kötü olduğu veya sayıca çok az olduğu nadir durumlarda embriyo gelişiminin ilk aşaması olan döllenme az veya hiç olmayabilir. Özellikle mikroenjeksiyon uygulaması sonrası döllenme oranları geçtiğimiz 10 yılda hızla artmış ve %70-80 ler seviyesine yükselmiştir. Toplanan tüm yumurtalar döllenmeyecektir. Bir kısmı erken aşamalardan itibaren sağlıklı embriyo geliştiremeyebilir. Döllenmeden sonraki dönemde bölünme ve çoğalma göstermeyen yumurtalar transfer edilemez. Sağlıksız bir gelişme tespit edildiğinde o embriyo transfer edilmeyecek, dondurulmayacaktır. Ancak sağlıklı embriyolar transfer edilebilir veya dondurularak ileri uygulamalar için saklanabilir. Yumurta toplanmasının ertesi günü öğlene doğru kliniğe veya doktorunuza telefon ederek yumurtaların döllenme durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Embriyolarınızın sayısı ve gelişme durumu her gün takip edilecek ve size bilgi verilecektir. Embriyo transferi için size verilen saatten en az 1 saat önce hastanede bulunmanız gerekmektedir. Gelişme durumlarına embriyo transfer saati uzatılabilir. Hastanede beklemeniz istenebilir. Embriyo transferi ultrason eşliğinde dolu mesane ile yapılacağından idrara hafif sıkışık olmalısınız. Sadece sağlıklı, normal görünen embriyoları yerleştirmek istiyoruz. Genellikle yumurta toplanmasından 2-3 gün sonra embriyolar rahime yerleştirilir. Bu işlem oldukça kolay olup, anestezi gerektirmez. Nadiren, işlem sonrasında adet benzeri kramplar hissedilebilir. Embriyo transfer sayısına ve gününe nasıl karar verilmektedir? Transfer edilecek embriyo sayısı yönetmeliklerde 1 veya 2 ile sınırlandırılmıştır. Genellikle 35 yaş altında ilk 2 denemede ve yaşı ileri de olsa kaliteli embriyoları olan kadınlarda 1 embriyo transfer edilir. Yaşı daha ileri olup, çoklu denemesi olan veya embriyo kaliteleri daha zayıf olan kadınlarda 2 embriyo transferi yeğlenir. Blastokist transferi Embriolar 5. günde blastokist ismini alır. Embriyo sayısı ve kalitesi yeterli ise blastokist transferine karar verilebilir. Başarı oranı daha iyi olan bu transfer kararını embriyoloğunuz, doktorunuz ve siz birlikte değerlendirirsiniz. Bazı durumlarda embriyoların sağlığından emin olmak için de blastokist aşaması beklenebilir. Aynı zamanda blastokist transferine gidilmesinin amacı daha kaliteli embriyoları seçerek gebelik şansını arttırırken çoğul gebelik riskini azaltabilmektedir. Çoğul gebelik başarımıdır? Uzun yıllar boyunca üremeye yardımcı tekniklerle çoğul gebelik oranları artmıştır. Çoğul gebeliklerde; gebelik sırasında artmış yan etki riski mevcut olup, prematüre doğum ile yaşamaları güç olan çok küçük bebekler dünyaya gelebilir. Anne adayı açısından da gebelikte çıkan şeker, yüksek tansiyon, düşük ve erken doğum tehdidi ile daha riskli bir gebelik dönemi sorun yaratabilmektedir.

14 Tüp bebek tedavisinde amaç eve tek sağlıklı bebek götürmektir. Bu amacı başarmak için daha kaliteli ancak daha az sayıda embriyo tüm seçkin kliniklerin ortak hedefidir. Transfer öncesi embriyolara yapılacak lazer uygulamalarla tutunma şansını arttırmak mümkün müdür? Embriyo transferi önce nadiren embriyonun zarında lazer ile inceltme (assisted hatching) gerekebilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlarda, ileri yaşta veya embriyo zarının kalın olduğu tespit edilen kişilerde bu yönteme başvurulur. Tutkal, lenfosit, aşısı, sperm mıknatısı, gebelik gibi deneysel yöntemlerin ise etkinlikleri tartışılmalıdır ve kanıtlanmamıştır. Embriyo transferi sonrası ilaç kullanımı (luteal destek) Embriyoların tutunma şansını arttırmak için tedavi nedeniyle kanda azalan bazı hormonları dışarıdan almak gerekir. Luteal destek adı verilen bu tedavi genellikle gebeliğin 10. haftasına denk devam eder. Progesteron ve östrojen hormonlarını hap, vajinal fitil enjeksiyon şeklinde kullanabilirsiniz. İlaçlarınızın tarifi yumurta toplama ve embriyo transferi sonrasında yapılacaktır. EMBRİYO DONDURMA İleri bir tarihte kullanılmak üzere yeterli kalitede fazla sayıda sağlıklı embriyo mevcut ise dondurulabilir. Embriyoların dondurulabilecek durumda olup olmadığına embriyoloğunuz karar verecektir. Ancak iyi kalitedeki embriyolar bile dondurma-çözme işlemine dayanmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. İleride bu dondurulmuş embriyoların kullanılmasına karar verildiğinde ancak çözüldüklerinde de sağlıklı iseler transfer edilecektir. Dondurulmuş embriyo transferi taze uygulamadan çok daha kolay bir tedavi ile uygulanmaktadır. Bunun için rahimin gebeliği kabule hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Çözüldüğünde sağlıklı gelişme gösteren dondurulmuş çözülmüş embriyolarla elde edilen gebelik oranları taze embriyo transferi kadar başarılı olabilir.

15 ERA TESTİ ERA, yani Endometrial Receptivity Array testi, tüp bebek tedavilerinde, özellikle iyi kalite embriyo olduğu halde gebelik oluşmayan hastalar için yeni bir umut oluşturmaktadır. Yıllarca süren klinik araştırmalardan sonra kullanıma giren bu yeni metot ile endometrium (rahim duvarı) tutunma penceresi kişiye özel olarak belirlenmekte ve bu özel zamanda embriyo transferi yapılarak başarı sağlanabilmektedir. PGT (PREİMPLANTASYON GENETİK TANI) Genetik geçişli ailesel hastalığı olanlarda tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlarda ve ileri yaş olgularında 3.gün embriyolarından alınan tek bir hücreden genetik araştırma yapılabilmektedir. Sağlıklı embriyoların seçilmesi ile gebelik şansı arttırılarak genetik hastalıklardan kaçınılabilmektedir. CGH (Komplet Genomik Hibridizasyon) tüm kromozomların incelendiği en yeni teknik olarak kliniğimizde de uygulanmaktadır. TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONRASI SİZİ NELER BEKLER? Embriyo transferinden sonraki 1-2 günde hafif tempolu olmanızda fayda olabilir. Transferin ertesi günü itibariyle normal günlük yaşam aktivitelerinize dönebilirsiniz. Sürekli istirahat etmek gereksizdir. Embriyolar rahimin içerisinde güvenli bir ortamdadır. Yürümek banyo duş alma ile günlük normal faaliyetler gebelik şansınızı etkilemez. Yorucu faaliyetler ile ağır kaldırmaktan kaçınınız. Verilen ilaçları düzenli kullanmaya dikkat ediniz. Beslenmenize ve uyku düzeninize özen gösteriniz. Bol su içmeniz faydalı olacaktır. Bitki çaylarını günde 1-2 bardak olarak tüketebilirsiniz. Beslemenizi kabızlık yaşamayacak şekilde dengelemelisiniz. Tedavi süresince sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Doktorunuza danışmadan farklı ilaç tedavilerine başlamayınız. Ateş yükselmesi ya da diğer sağlık sorunlarınız olursa en kısa zamanda doktorunuzla irtibat kurunuz. Embriyo transferi sonrasında gebelik testi gününe dek geçen süre içerisinde bazen kahverengi lekelenmeler veya ara kanamalar söz konusu olabilir. Bu durum her zaman gebelik olmadığı anlamına gelmez. İlaçları kullanmaya kesintisiz devam edilmelidir. Bu durumda doktorunuzu bilgilendiriniz. Bazen kan sulandırıcı tedavinin kesilmesi ve progesteron dozunun arttırılması gerekebilir. Karında gerginlik ve şişkinlik hissi oldukça sıktır ve kişiyi bazen rahatsız edebilir. Gebelik testi gününe dek yaşadığınız hiçbir belirti gebelik var veya yok anlamına gelmez.. Bazen gebelik başlangıcı ile adet belirtileri birbirine çok benzer. İlaçlarınızı hiçbir durumda aksatmayınız.

16 GEBELİK TESTİ NASIL VE NE ZAMAN YAPILMALIDIR? İdrarda gebelik testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Embriyo transferinden gün sonra kanda B-hCG ölçümü ile gebelik saptanır. Gebelik testi önerilen test gününden 2 gün sonra tekrar edilmelidir. Tüp bebek tedavisi sonucu pozitif gebelik teşhisi doğal gebeliklerden daha önce konduğu için beklenen B-hCG değerleri daha düşüktür. Sonuç başka bir doktor veya laboratuar tarafından yorumlanırken tüp bebek tedavisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. GEBELİK TESTİ POZİTİF İSE! Bu mutlu haberi duymak için hem siz hem biz çok çalıştık, emek verdik. Maddi ve manevi yükü bu derece fazla olan bir tedavinin başarıyla sonuçlanması tek dileğimiz. Ancak henüz ilaçlarınızı bırakmak için erken. Gerçek başarı eve kucağınızda sağlıklı bir bebek götürmektir. İlk B-hCG seviyesine bakılarak embriyoların rahim iç duvarına tutunup tutunmadıkları anlaşılır. Ancak sağlıklı büyüyen bir gebelik olduğunu ispatlamak için kanda ölçülen gebelik hormonu olan B-hCG seviyelerinin katlanarak yükselmesi izlenmelidir. Bu yükseliş 2 günde bir testin tekrar edilmesi ile anlaşılabilir. Test sonuçlarına göre size ultrason randevusu verilecektir. Embriyo transferinden 3 hafta sonra vajinal ultrason ile rahim içerisinde gebelik kesesini görmek mümkündür. Gebelik kesesinin görülmesinden gün sonra da bebek kalp atımı görülmelidir. Kalp atışlarının görülmesi gebeliğin sağlıklı gideceğini gösteren önemli bir bulgudur.

17 TÜP BEBEK TEDAVİ PROGRAMINA GİRMEK İÇİN GEREKENLER 1. Ön muayene ve tetkikler; 2. Evlilik cüzdanı & nüfus cüzdanı fotokopileri ; 3. Rıza formlarının okunması ve imzalanması ; 4. Yakın zamanda yapılmış sperm analizi ; 5. Gereğinde rahim filmi (HSG), SİS veya ofis histeroskopi ile rahim iç boşluğunun değerlendirilmesi; 6. Size reçete edilecek ilaçlarınızın temin edilmesi; 7. Tedavi öncesi gerekli tetkikler: Kadın için; HBsAG, Antı-HCV, HIV, Rubella, IgG, Hemogram, Açlık kan şekeri, FSH, LH, E2, PRL, TSH, VitB12, Toxoplazma testleri, gerekli durumlarda detay testler (genetik, pıhtılaşma, ilave hormon testleri) Erkek için HIV, VDRL, HBsAG, Anti-HCV ile gerekli durumlarda; FSH, LH, T, TSH, PRL, Biokimya, VitB12, Karyotip tayini, Y delesyonu tayini, Ürolojik muayene

18 TÜP BEBEK BAŞARISI İÇİN ALTIN KURALLAR Günümüzde giderek artan sayıda çift, bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurmak zorunda kalıyor. Başarılı bir tedavi için küçük sırlar ve ipuçları vermek istiyorum. Bu yazının tüp bebeğin sosyal açıdan da anlaşılmasına ve desteklenmesine katkısı olacağına inanıyorum. İlk denemede başarı olur mu? Sizden önce bu yöntemle başarıya ulaşmış milyonlarda çift olduğunu biliyor muydunuz? Pozitif düşünmeye başlamalısınız. Siz başarı için neler yapabilirsiniz? Yaşınızı değiştiremezsiniz. Ancak tüp bebek sadece sperm ve yumurtanın birleştirilerek embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinden ibaret değildir. Üreme hücrelerinizin sayısını ve kalitesini arttırabilecek ön tedaviler olduğunu biliyor muydunuz? Tedaviden 1-2 ay önce hazırlıklara başlamak başarınıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca; sağlıklı yaşam kuralları bu süreçte de önem taşıyor. Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara hem yumurta hem de sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Doktorunuzla ve yakınlarınızla endişelerini paylaşın Randevunuz sırasında size bir yakınınızın eşlik etmesi yararlı olabilir. Net sorular sorun ve cevapları küçük bir not defterine not edin. Randevunuza yanınızda bir kitap veya dergi ile gidin. Tahlil sonuçları için beklemeniz gerekebilir. Kendinizi biraz şımartmanızın bir zararı olmaz. Yanınızda bir parça çikolata bulundurmaya ne dersiniz? İlaç tedavilerini doğru uygulamalısınız Beslenmeniz doğal besinlerle olmalıdır. Düzenli beslenin, sebze ve meyve tüketimine dikkat edin. Bol su içmelisiniz. Tuz ve diğer katkı maddelerini az tüketmeli, kafeinli, asitli içeceklerden kaçınmalısınız. Günde 8 saat uyumalı, geç yatmamalı ve sabah erken kalkmalısınız. Yorgunluk ve aşırı egzersiz tedavinizi olumsuz etkileyebilir. Zaman zaman küçük molalar vererek bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmeye gayret edin. Stresten kaçınmalısınız Stresle baş etmek için gevşeme tekniklerini kullanın. Derin nefesler almak, olumlu düşünmek (mutlu düşünce kavramı), doğa yürüyüşleri, dikkatinizi dağıtacak hobilerinizle uğraşmak, işe yarayabilir. Başaracağınıza inanmalısınız Modern bir yöntem olan tüp bebek tedavisi günümüzde çok daha büyük başarı ile ve geçmişe oranla daha modern, daha az masraflı ve pratik şekilde yapılıyor. Teknik gelişmeler tüp bebek başarısını çok iyi noktalara taşıyor. Doktorunuzun deneyimi ve hassasiyeti tabii ki önemlidir ancak siz de tedavi ekibinin bir parçası olarak bu enerji ve motivasyonla başlamalısınız. Başaracağınıza inanın. Olumlu konsantrasyon ve inanmak başarının ilk adımlarıdır. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Kent Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Merkezi

19 Kent Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Merkezi

20 YAŞAMI SİZİN İÇİN KOLAYLAŞTIRIYORUZ kenthospital.com kenttipmerkezi.com internationalkent.com karacigernakli.org bobreknaklikent.com kemikiliginaklikent.com sgkkent.com saglikkenti.com /KentSaglikGrubu /kentsaglikgrubu KENT HASTANESİ 8229/1 Sokak No: Çiğli-İZMİR Tel: (0232) (pbx) Faks: (0232)

bünyesinde birçok bilimsel toplantı ve profesyonel kursa ev sahipliği yapmaktadır.

bünyesinde birçok bilimsel toplantı ve profesyonel kursa ev sahipliği yapmaktadır. 1 Ankara Üniversitesi Üreme Sağlığı Teşhis, Tedavi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezimiz Ankara Üniversitesi Rektörlüğünce ülkemizde üreme sağlığı ve yardımcı üreme teknikleri üzerine bilimsel araştırmalar

Detaylı

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, tüp bebek ve infertilite tedavileri üzerine özelleşmiş dinamik bir merkezdir. Bizler tüm ekip olarak Küçük bir

Detaylı

İRENBE nin ücretsiz sağlık dergisidir.

İRENBE nin ücretsiz sağlık dergisidir. 4 İRENBE nin ücretsiz sağlık dergisidir. İRENBE DERGİ SAYI 21-22 YAZ - SONBAHAR 2008 ÖZEL İrenbe KadIn HastalIklarI ve Doğum Dal Merkezİ - TÜp Bebek Merkezİ NİN HAZIRLADIĞI BİR DERGİDİR. www.irenbe.com

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER HAZIRLAYANLAR... 3 GEBE BİLGİLENDİRME KİTABI...

Detaylı

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR? KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI Kemoterapi uygulanmasına karar verilmiş bir hasta olarak tedavi ekibinin en önemli üyesi sizlersiniz. Tedavi ekibi hasta, doktorunuz ve tedaviyi uygulayan hemşireden oluşmaktadır.

Detaylı

DERGİ YIL: 2014/11 SAYI: 32. Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir

DERGİ YIL: 2014/11 SAYI: 32. Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir DERGİ Röportaj: O Bizim Duayenimiz Prof. Dr. Refik Çapanoğlu İRENBE DERGİ Sayı: 32 2014 Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir ÖZEL İRENBE KADIN

Detaylı

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 sa lık Ücretsizdir, alabilirsiniz... GLOKOM NEDİR? KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up İçindekiler 2 içindekiler Rumeli

Detaylı

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA 2013_2:BİZİMŞİFA DERGİSİ 01.06.2013 11:49 Page 1 içindekiler 03 05 07 13 BASINDA KADIKÖYŞİFA KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... MEME HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ Memesiz olmak kader

Detaylı

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin EDİTÖR Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı Yeni sayımız ile yeniden Merhaba; Öncelikle dergimize göster miş olduğunuz ilgiden dolayı,siz okuyucularımıza, çalışma arkadaş - larıma,derginin yayınlanmasındakatkısı

Detaylı

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri Sağlık Olsun ÜCRETSİZDİR ÖZEL AVCILAR HOSPITAL YAYIN ORGANIDIR SAYI 16 / 2013 Boyun Ağrılarına Karşı Boyun Egzersizleri Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Kronik Barsak Hastalıkları Büyük Göğüslerden memnun

Detaylı

ORTOPEDİDE şehir efsaneleri Özel Çankaya Doruk Hastanesi Ortopedi Uzmanlarından Dr. Erden Kılıç, Uzman Dr Erden Kılıç SAGLIK.

ORTOPEDİDE şehir efsaneleri Özel Çankaya Doruk Hastanesi Ortopedi Uzmanlarından Dr. Erden Kılıç, Uzman Dr Erden Kılıç SAGLIK. Tüp bebekte başarının sırrı Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr Recai Pabuçcu, daha önce tüp bebek uygulamasında başarı sağlayamayan hastaların en çok merak ettikleri soruları

Detaylı

Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği

Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği Giriş Çocuk sahibi olamama, birçok çifti ilgilendiren, sorulara, endişelere ve kuşkulara yol açan bir konudur. Ancak aynı zamanda kabullenilmemesi

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 5 / KIŞ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 5 / KIŞ 2012. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 5 / KIŞ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Laparoskopik Kolon Ameliyatları İnfertilite (Kısırlık) Meme Kanserleri Bitki Çayları Hepatit Nedir? İdrar Kaçırmaya Son (İnkontinans) İçindekiler

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN Mart / Nisan / Mayıs 2012 Yıl: 8 / Sayı 69 Memorial Sağlık Grubu tarafından sizin için hazırlanmıştır, alabilirsiniz. BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN ORGANLARINIZ BAŞKA HASTALARA UMUT OLSUN 16 cm lik Miyomlardan

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası Eylül / Ekim / Kasım 2011 Yıl:7 / Sayı 67 MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI Kalp Sağlığı Dosyası Memorial Şişli Kemik İliği Nakli Merkezi Açıldı Dünyada Bir İlk: Göz Ameliyatlarında Dikişsiz Kök Hücre

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

İRENBE DERGİ SAYI 19 KIŞ 2008

İRENBE DERGİ SAYI 19 KIŞ 2008 1 İRENBE DERGİ SAYI 19 KIŞ 2008 ÖZEL İrenbe KadIn HastalIklarI ve Doğum Dal Merkezİ - TÜp Bebek Merkezİ NİN HAZIRLADIĞI BİR DERGİDİR. www.irenbe.com www.kadinvegebelik.org www.irenbedergi.com İMTİYAZ SAHİBİ

Detaylı

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR!

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! 9. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 9. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru Batık

Detaylı

ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ

ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 Üreme Sağlığı Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

Yeni Doğan Bebek Ev Ziyareti

Yeni Doğan Bebek Ev Ziyareti Geleceğin Doktorları Central da Bir Araya Geldi Özel bir anaokulunun 40 minik öğrencisi, geleceğin doktorları olarak hastanemize misafir oldu. Üzerlerinde kendi isimleri yazan doktor kıyafetlerini giydikten

Detaylı