YASPELD Understanding and supporting Young Adults with Specific Learning Difficulties. Project: IT2-GRU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YASPELD Understanding and supporting Young Adults with Specific Learning Difficulties. Project: 2012-1-IT2-GRU06-37581-1"

Transkript

1 YASPELD- Özgül Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Genç Yetişkinleri Anlamak ve Destek Olmak 2012 YILI- PROJE: ıt2-gru06- E-KİTAP- KULLANICI REHBERİ Bu proje Avrupa Komisyonunun desteği ile finanse edilmiştir. Bu sayfa sadece yazarın görüşlerini yansıtır ve Avrupa Komisyonu bu sayfanın içeriğinde yer alarak bilgi olarak kullanılan hiç bir şeyden sorumlu tutulamaz.

2 İÇİNDEKİLER TABLOSU Giriş..S. 3 Bu Rehberin Amaçları..S. 4 E-Kitabın Formatı: PDF Adobe..S. 6 Başka bir Format: epub S. 9 E-Kitabın İçeriğine Erişim...S 13 E-Kitabın Haritası...S. 15 E-Kitap nasıl bulunur..s. 16 Sonuçlar..S. 17

3 GİRİŞ Sevgili Okuyucu, Bu Rehber; 2012 de onaylanan Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Genç Yetişkinleri Anlamak ve Destek Olmak konuluavrupa Birliği Projesi YASPELD in ortaklarından olan kuruluşumuz Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Bu YASPELD projesinin ürünlerinden biridir. YASPELD 6 Avrupalı ortağı kapsamaktadır. Center Of Clinical Linguistics and Mental Health Nicosia-GÜNEY KIBRIS First National Center of Dyslexia-Rousse-BULGARİSTAN Adana Rotary Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon nmerkezi Adana-TÜRKİYE Flenören-Flen-İSVEÇ Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor-Krakow-POLONYA Polo Formativo Ltd.-Vasto-İTALYA ( Koordinatör Ortak ) Tüm ortaklar, koordinatör ortak ile birlikte, kendi ulusal dillerinde YASPELD e-kitap projesini oluşturmak için taahütte bulunmuştur. Adana Rotary Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi; bu dökümanın hazırlanmasında öneri ve deneyimleriyle katkıda bulunanlara özel teşekkür ettiğini bildirmek ister.

4 BU REHBERİN AMAÇLARI Bu yayının amacı; Özgül Öğrenme Güçlüğü ile yaşayan okuyuculara ( Öğrenciler, öğretmenler, psikologlar, Veliler)bilgilere erişimi kolaylaştırmak ve kitabın içeriğini iyi kullanmak için gerekli bilgileri sağlamaktır. E-kitabın hazırlanması sırasında ortaklık iki bileşeni dikkate almıştır: 1- E-kitabın İçeriği 2- Yazılımı; online kullanılabilir yapmak için kullanılması Hali hazırda ki e-kitap projesi YASPELD; diğer ürünleri ile birlikte elektronik Ortamda ve PDF formunda ( Adobe Reader) kullanılmasını sağlar. Bu formatın seçimi; Adobe Reader ın çok popüler olması, kullanıcının kendi bilgisayarı üzerinde ek yazılımı yüklemek için zorlamaması, e-kitaplara erişim ve danışmanın son derece basit olması nedeniyledir. Kitap, Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan yetişkinler için referans ile doğrudan bireysel destekleme veya beceri çalışmasında materyallerin tedariki yoluyla, yardımcı teknolojilerle özellikle bilgi teknolojileri ile alternatif bir yaklaşım sunar. Bu yolla, eğitim uygulamalarını güçlendirmek ve öğrencilere doğrudan destek sağlayarak, becerilerinin ilerlemesini, gelişmesini ve kimliklerini cesaretlendirmeyi, geliştirmeyi amaçlıyoruz.

5 Bu klavuzda sayfa 13 te biz de; belirli bilgiler için araştırmayı kolaylaştırmak için kendi bütünlüğü hakkında bir fikir vermek amacıyla, e- kitabın içeriğinin gelişimi ve organizasyonunu tartıştık. Sonunda, bir kitap haritası, e-kitabın içeriğine erişimi daha da kolaylaştırmak için eklenmiştir.

6 5 E-KİTABIN FORMATI: ADOBE PDF Biz; kullanıcıdan büyük dosyaları indirirken kaçınmamaları için ses/ video içermeyen klasik PDF formatı seçtik. Daha önce de belirtildiği i gibi, yaygın olarak kullanılan bir formattır. ADOBE Reader, ücretsiz indirilir ve tüm kategorilerde ki kullanıcılar tarafından kullanılır: okullar, eğitim merkezleri, profesyoneller ve ev kullanıcıları. Aşağıda, PDF formatında ki bir kitabın bazı resimleri; sayfalar boyunca navigasyon açısından ve içerik kullanımı ve bu program tarafından sunulan olanakların altını çizmek için vardır. Aşağıda ki sayfanın görüntüsünün tam ekran modudur.

7 6 İçindekiler tablosunda, hiperlinkler tek bir tıklama ile istenen sayfaya erişmek için izin verir. Benzer şekilde metni içeren link boyunca, Web sitelerinde bulunan diğer kaynaklara erişim mümkündür. Yer imi oluşturmak, genişletmek ve onları sıkıştırmak mümkündür.

8 7 Okurken özel kutusuna yorumlar ve notlar ekleyebilirsiniz. PDF dolayısıyla şu u olanakları sunar: Çeşitli cihazlara iyi uyum sağlar.( PC, MAC, Tablet ) Görseller herhangi bir sorun olmadan dokümana dahil edilebilir. İçerik bağlantıları tablosu sayfalara bağlı erişim sağlar. Hiperlinkler diğer ağ kaynaklarına erişim sağlar. Okuma süresince yorum eklemek mümkündür.

9 BAŞKA BİR FORMAT: EPUB FORMAT PDF formatın, bazı kişiselleştirme yetersizliği ile ilgili bir sınırı vardır. Örneğin sayfanın arka plan rengini, yazı tipini, yazı rengini değiştiremezsiniz. İhtiyaca göre düzenlemek yeteneği, yine de özellikle disleksi okurken bazı konuları büyük ölçüde kolaylaştırabilir. EPUB ( Elektronik Yayın ), elektronik kitap yayınları ve bu ihtiyaçların bazılarını karşılamak için XML tabanlı açık bir standarttır. Bu formatta yayınlanan kitaplar tablet üzerinden kolayca okunabilir, ama PC de epub bir belgenin açılması bir özel yazılım eklenmesini gerektirir. Adobe Dijital Edition ve Kalibre, internetten ücretsiz indirilebilir en popüler programlar arasında söz edilmeyi hak ediyor. Biz Türkçe ve İngilizce olarak, bu formatta e-kitabın bir kopyasını retmek için çalışıyoruz. Aşağıda Calibre yazılımın kullanımı yoluyla üretilen epub formatında bir kitabın bazı resimlerini görebilirsiniz. Calibre, internet ağında serbestçe indirilen ve birçok platformda tekrarlanan bir açık kaynak yazılımıdır.

10 E-Pub kullanıcıların; e-kitap okumak ve düzenlemek aynı zamanda PC nizde e-kitap koleksiyonlarını yönetmek, aynı zamanda internetten toplanan elektronik kitap formatında diğer içeriğe dönüştürülmesine izin verir.

11 10 Okurken, düzeni özelleştirebilir, yazı tipini büyütüp, küçültebilir, yazı tipini değiştirebilirsiniz. Okurken içerik köprüleri tablosunu kullanabilir ve yer imi yaratabilir, erişim ağ kaynakları oluşturabilir, notlar ekleyebilirsiniz.

12 11 Diğer kişiselleştirmeler sanal yer imini eklemek ( Okumanın kesildiği noktadan okumayı sürdürmek için), onları düzenlemek, okumaya yardımcı olacak renk kombinasyonları kullanımı ( örneğin, arka plan ve yazı tipi rengi arasında ki kontrastın arttırılmasıyla) ile ilgili olabilir. Bu özellikler epub formatı PDF formata tercih edilebilir yapar. Calibre nin yine de resimlerden zengin dökümanları dönüştürmeye çalıştığınızda veya epub format içine çok fazla eklemlendiğinde limitleri vardır.

13 12 E-KİTABA ERİŞİM E-Kitap 3 bölüme ayrılmıştır ve her bölüm 3 kısma. Bölümler ayrı konularla ilgili olmasına rağmen tamamlayıcıdır. Kullanılan dil çok basittir ve kitap bölümün başından veya okuyucunun en çok ilgilendiği konudan kolayca okunabilir. Birinci bölümde, özel öğrenme güçlüğü, belirtileri, bulguları ve karakteristiği hakkında kısa bilgiler bulacaksınız. Özellikler, beynin işleyişi hakkında bilgiler, özel öğrenme problemleri, disleksi, disgrafi, diskalküli, disortografi, dispraksi gibi ve bu bozuklukların birlikteliği üzerinde bilgiler sağlar. İkinci bölüm, Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan yetişkinlerin güçlü ve zayıf yönleri hakkında ve özel güçlüklerin üstesinden gelmeye yardımcı olmayı sağlamak için önerileri tartışır. Örneğin konsantrasyon güçlüğü, okuma güçlüğü, hatırlama güçlüğü. İkinci bölümün ekleri zorlukları desteklemek ve çalışma becerilerini güçlendirmek için bir dizi araç sağlar. Bu bölüm ayrıca özgül öğrenme güçlüğü yaşayan insanlar için bilgi teknolojileri ve desteğin yadsınamaz rolüyle sunduğu fırsatları inceler. Üçüncü bölüm; özgül öğrenme güçlüğü yaşayan genç ve yetişkinleri desteklemek için ip uçları, fikir ve tavsiyeler sağlar. 13

14 Specific Learning Difficulties. Project: IT2-GRU06- Amaç, durumu ele almaya karar verdikleri zaman, günlük yaşamda ortaya çıkan durumların farkında olmaları için, uygun kontrol egzersizleri ile onlara daha fazla yardımcı olmaktır. Bu kesinlikle daha iyi yönetmeniz ve bağımsız öğrenme kapasitelerini arttırmak için katkıda bulunabilecek kendi kendine yardım potansiyelini geliştirmek ve sosyal ve mesleki hayata katılım ve dahil olma yoluyla daha iyi bir entegrasyona teşvik etmek için yardımcı olacaktır. E-Kitap ile birlikte, projenin diğer ürünleri daha fazla bilgi sunmak amacıyla yayınlanmıştır. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan genç yetişkinlerin öğretmenleri için bir rehber, Türk ortakla işbirliği ile Bulgar ortak tarafından hazırlanacak anahtar aktiviteler için model serisi ( Program, not alma, sınavların hazırlanması) Bir sonraki sayfada içeriğin erişilebilirliğini daha fazla arttırmak niyeti ile e-kitabın kavramsal haritası bulunacaktır.

15

16 E-Kitabı indirmek mümkündür. E-KİTABI NEREDE BULURSUNUZ Proje sitesi YASPELD den: Tüm proje ortaklarının kendi ülkelerinin dilinde ki sitelerinden Polo Formativo Ltd. sitesinden: Projenin tüm materyalleri ortak ülkelerin ulusal dillerinde ve YASPELD web sitesinden İngilizce olarak bulunacaktır.

17 SONUÇLAR Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan insanların yüzleştiği günlük sorunlar kesinlikle zorludur. Fakat uygun bir şekilde yönetilirlerse karşı koyulabilirler de. Kendi zamanlarının yönetimini en uygun hale getirmek, çalışma materyallerinin organizasyonunu geliştirmek ve hedefleri kaybetmeden destek olarak yeni teknolojilerin kullanımı şimdi tüm öğrencilere herkes tarafından paylaşılan ve önerilen stratejilerdir. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan denekler için proje zamanla ve bağlılık ile iyi sonuçlar getirecektir. Yardım olmaması, söylenmelidir, ne kadar gelişmiş teknolojinin zararı olmadığı kabul edilebilir ve yakınlık kadar etkili olabilir. Ve hazırlanmış bir destek, ve deneyimli öğretmen veya hazırlanmış ders kitapları öğrencilere verilebilir. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan bireyler diğerlerinden farklı muamele görmemeli fakat dahil edilmelidir. Hepinize iyi bir e-kitap okuma diliyoruz. Umudumuz okuyucuların ilgisini uyandırmasıdır.

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

Dağıtılabilir: D2.1 - GÜNCEL YENİLİKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA

Dağıtılabilir: D2.1 - GÜNCEL YENİLİKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Dağıtılabilir: D2.1 - GÜNCEL YENİLİKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA WP 2: Araştırma & Analiz WP Lider : Acrosslimits Model: 0.3 Teslimat tarihi: 30.4.2014 Yapı: Rapor Yaygınlaştırma Seviyesi: Kamu r.2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü cover Doksanların ortasından beri, Comenius programı Avrupa ișbirliğine kapılarını açmaları için okullara yardım etmektedir. Çeșitli așamalarında yüz binlerce öğrenciye, eğitim görevlisine ve diğer okul

Detaylı

Bire Bir (1:1) Bilgisayar

Bire Bir (1:1) Bilgisayar TR Bire Bir (1:1) Bilgisayar Girişimleri için Uygulamalı Kılavuzlar Geliştirme Yayınlayan European Schoolnet (EUN Partnership AISBL) Rue de Trèves 61 1040 Brüksel - Belçika www.europeanschoolnet.org Yazarlar

Detaylı

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! V.DİJİTALÖYKÜANLATıM ı DİJİTAL ÖYKÜ ANLATıMı,BİRKıSA ÖYKÜ ANLATMAK İÇİN, ANLATıYı RESİMSESVE VİDEO İÇEREN DİJİTAL İÇERİK İLE BİRLEŞTİRMEKTİR. DİJİTAL ÖYKÜNÜN İÇİNE KONULACAKÖĞELER,HEMENHEMENSıNıRSıZOLUP,ÖYKÜANLATıCıSıNA,YARATıCıBİR

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NING WWW.NİNG.COM TANıM Ning (Çince de barış anlamına gelir) eğitmenler arasında oldukça popülerdir ve istikrarlı, özellikler bakımından zengin bir iletişim platformudur. Dünya genelinden yüz binlerce

Detaylı

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi Bu yayında ifade edilen yazarın görüşleri, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı veya Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti nin görüşlerini yansıtmaz. Bu Kılavuz, Temel Eğitim Programı

Detaylı

DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK ÖNERİLER ÇERÇEVESİ ÖĞRENİM, ÖĞRE TİM VE DEĞERLENDİRME

DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK ÖNERİLER ÇERÇEVESİ ÖĞRENİM, ÖĞRE TİM VE DEĞERLENDİRME DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK ÖNERİLER ÇERÇEVESİ ÖĞRENİM, ÖĞRE TİM VE DEĞERLENDİRME DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK ÖNERİLER ÇERÇEVESİ ÖĞRENİM, ÖĞRETİM VE DEĞERLENDİRME Tüm hakları saklıdır. Bu yayının bütünü ya

Detaylı

Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu

Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu Yetişkinlerin Eğitiminde Avrupa İşbirliği Konusunda Rehberiniz Grundtvıg Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu 2 COLOPHON 2005 Hollanda Eğitimi için Avrupa Platformu Şube Bezuidenhoutsweg

Detaylı

! ÖĞRETMEN!KILAVUZU!!

! ÖĞRETMEN!KILAVUZU!! ÖĞRETMENKILAVUZU İÇİNDEKİLER BAŞLAMADAN...5 BÖLÜMI...8 1.1.aPLaNetPROJESİ NİNTEMELKOŞULLARIYLATANIŞMA...8 KİŞİSELÖĞRENMEORTAMI(PLE)NEDİR...9 İNTERNETSOSYALAĞLARINELERDİR...9 KİŞİSELÖĞRENMEAĞI(PLN)NEDİR...9

Detaylı

CALL Ders Kitabı Hakkında 3. Öğretmenler için e-öğrenme 4. CALL ile ilgili malzeme/aktivite türleri 5. Analog malzemeleri dijitale nasıl çeviririz?

CALL Ders Kitabı Hakkında 3. Öğretmenler için e-öğrenme 4. CALL ile ilgili malzeme/aktivite türleri 5. Analog malzemeleri dijitale nasıl çeviririz? CALL Ders Kitabı Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz içersinde yer alan bilgilerden

Detaylı

FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ 2011-1-RO1-LEO05-15322

FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ 2011-1-RO1-LEO05-15322 E-LIFE e-learning VIRTUAL CENTER FOR PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ e-life e-eğitim El Kitabı - Pedagojik araç ve yöntemlerin kısa bir sunum ile Sanal

Detaylı

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors 1 P-1.3.3 Eiichi Watanabe 2 P-1.3.3 Mike Willis 3 P-1.3.3 Otmar Winzig 4 P-1.3.3 Taylor Hawes 5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Detaylı

Baştan Sona etwinning Yolculuğu

Baştan Sona etwinning Yolculuğu BAŞTAN SONA ETWINNING YOLCULUĞU Binlerce millik bir yolculuk, tek bir adımla başlar Laozi, Çinli filozof Baştan Sona etwinning Yolculuğu passenger carrier boarding pass seat date DESTINATION FLIGHT YAYINLAYAN

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ

dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ dijital diyaloglar DİJİTAL KATILIM REHBERİ Devlet için etkili dijital katılım rehberi Bu rehber İngiltere Büyükelçiliği tarafından finanse edilen Stratejik Planlama ve Politika Geliştirmede Katılımcılık

Detaylı

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma 3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma İnternet ortamında o kadar çeşitli ücretsiz kullanılabilen paylaşımlar ve iletişim araçları vardır ki, bu araçları doğru ve etkili kullanabilmek

Detaylı

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik

Detaylı

LitusGo El Kitabı öğretimine yönelik İpuçları

LitusGo El Kitabı öğretimine yönelik İpuçları www.litusgo.eu LitusGo El Kitabı öğretimine yönelik İpuçları Hazırlayanlar: Xenia I. Loizidou ve Michael I. Loizides Isotech Ltd, Çevresel Araştırma ve Danışmanlık www.isotech.com.cy LitusGo, Leonardo

Detaylı

DEĞERLENDİRME BULGULARI

DEĞERLENDİRME BULGULARI INTEL ÖĞRENCİ PROGRAMI DEĞERLENDİRME BULGULARI 8 AĞUSTOS 2007 Vera Michalchik, Willow Sussex ve Torie Gorges Brezilya, Şili, Çin, Misir, Hindistan, Israil, Meksika, Rusya ve Türkiye deki Intel Öğrenci

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

tepav tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi

tepav tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi Türkiye genelinde devlet okullarında İngilizce eğitimi ihtiyaçlarını belirlemeyi ve politika önerileri

Detaylı

Intel Öğretmen Programı

Intel Öğretmen Programı Intel Öğretmen Programı Çevrimiçi Modül 3 Mayıs2008 Telif hakkı Intel Corporation. Bütün hakları saklıdır. Intel ve Intel logosu Intel Corporation ın ve onun Amerika Birleşik Devletleri ndeki ve diğer

Detaylı

Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Kütüphane Hizmetleri Rehberi

Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Kütüphane Hizmetleri Rehberi Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kuruluşları Federasyonu (IFLA) Uzman Raporu 100 Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Kütüphane Hizmetleri Rehberi Bu rehber, IFLA nın III. Bölümü olan Genel Kamu Hizmet

Detaylı

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU T.C. RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2006 MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı