OPP ETİKETLEME MAKİNASI. Kullanma ve Bakım Klavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OPP ETİKETLEME MAKİNASI. Kullanma ve Bakım Klavuzu"

Transkript

1

2 OPP ETİKETLEME MAKİNASI Kullanma ve Bakım Klavuzu İzmir

3 İçindekiler 1. Makinanın Taşınması Makinanın Kurulması Makinada Bulunan Sensorler ve Switchlerin görevleri Operatör Ekran Kullanma Menüleri Anasayfa Etiket Uzunluğu Manuel Çalışma Ayarlar Alarmlar Durum Makinanın otomatik olarak çalıştırılması. 6. Bakım ve Yağlama şeması. 7. Yedekparça ve montaj listesi

4 1-MAKİNENİN TAŞINMASI : Makineyi taşınması ve yerleştirilmesi esnasında mutlaka alt kısmından bağlayarak ve destekleyerek taşıyın. Taşıma esnasında makinenin herhangi bir yerine zarar vermemek için ağırlık merkezini kontrol ederek makineyi kaldırın. Makinenin taşınması ve kurulumu esnasında öncelikliolarak forklift kullanmanızda fayda vardır. Forklift olmadığı takdirde diğer alternatifleri tercih edebilirsiniz.

5 2- MAKİNANIN KURULMASI: Makineyi çalışağı yere taşıdıktan sonra ilk önce teraziye alın. Makinenin alt şasesinde bulunan ayak millerinin kontra somununu gevşettikten sonra sağa ve sola çevirerek makinenin teraziye alma işlemini yapın. Makineyi teraziye aldıktan sonra YETKİLİ ELEKTRİKÇİ tarafından makinenin ana enerji besleme bağlantısını yaptırın. Enerji beslemesi için 4x2.5mm kablo kullanın. Tutkal haznesi ve makine elektrik panosu için mutlaka topraklama yapılacaktır. Nötr kablosu topraklama için kullanılamaz. Mutlaka ayrı topraklama hattı çekin. Makinenin hava girişi için çap 12mm it çek bırakılmıştır. Bu noktaya uygun şekilde hava hattını çekerek bağlantısını yapın. Bu işlemleri yaptıktan sonra makinenin çalıştırılması için gerekli adımları uygulayabilirsiniz. Makinenin ilk çalıştırmasını manuel olarak yapın. Makinenin dönme yönünü kontrol ettikten sonra otomatiğe alarak çalışmanızı başlatın.

6 3- MAKİNADA BULUNAN SENSÖRLERİN VE SWİTCH LERİN GÖREVLERİ 1-Girişte şişe var yok kontrol sensörü. 2-Otomatik hızlanma sensörü. 3-Etiket bobini bitti uyarı sensörü. 4-Etiket kesme noktası kontrast sensörü. 5-Etiket tamburunda etiket var-yok kontrol sensörü. 6-Etiket ile şişe buluşmasının kontrolunu yapan sensör. 7-Servo devir sayma sensörü. 8- Çıkış bandında şişe birikme kontrol sensörü. 9- Şişe giriş yıldızı kavrama attı sensörü. 3.1-Girişte şişe var yok kontrol sensörü. Bu sensör makinanızın girişinde helezon üstünde bulunur. Şişeyi algıladığı zaman etiket verme işlemini başlatır. Şişe yok etiket yok/ şişe var etiket ver mantığı ile çalışır. Eğer bu sensör şişe algılayamazsa veya şişe herhangi bir nedenle gelmez ise makine çalışmaya devam eder ama etiketleme yapmaz. Ne zaman şişeler bu sensör tarafından algılanmaya başlarsa makinamızda etiketleme işlemine devam edecektir. Makine Reset işlemi yapıldığında bu sensörün altında şişeyi görmeli. 3.2-Otomatik hızlanma sensörü. Bu sensör makine giriş bantında bulunur. Dolum makinasından şişeler hızla gelmeye başladığında otomatik olarak makinanın hızlanmasını sağlar. Önünde şişe olmaz ise otomatik olarak makina hızının yavaşlamasını sağlar.

7 3.3-Etiket bobini bitti uyarı sensörü. Bu sensörümüz etiket bobinini kontrol eder. Etiket bobini bittiğini ve yeni bir bobin takılması gerektiğini makine operatörüne bildirir. 3.4-Etiket kesme noktası kontrast sensörü. Bu sensörün görevi etiket boyunun düzgün kesilmesini kontrol eder. Etiket kesme noktası bu sensöre tanıtılarak her defasında aynı noktada kesmesini sağlar. Eger etiket boyları hatalı ve düzgün değil ise bu sensörün doğru yerde olup olmadığı kontrol edilmeli, ve ayarları yapılmalıdır. 3.5-Etiket tamburunda etiket var-yok kontrol sensörü. Bu sensör etiket taşıma tamburu üzerinde etiket olup olmadığını kontrol eder. Etiket varsa tutkal merdanesini ileri hareket eder ve etikete tutkal sürmesini sağlar. Etiket olmadığı zaman tutkal merdanesi geriye gidererek etiket taşıma tamburunu tutkal bulaşmasını önler. 3.6-Etiket ile şişe buluşmasının kontrolunu yapan sensör. Bu sensörün görevi tutkal sürülen etiketlerin şişe üzerine yapıştırıl yapıştırılmadığını kontrol eder. Şişe üzerine yapışmayan etiketlerin bıçak sistemine girmeden makinanın otomatik durmasını sağlar. Bu etiket alınarak makinanın yeniden çalışması sağlanır.

8 3.7-Servo devir sayma sensörü. Bu sensörün görevi servo sürücüyü kontrol eder. Servo sürücünün devir sayısını ayarlayarak aynı uzunlukta etiket kesmesini sağlar Çıkış bandında şişe birikme kontrol sensörü. Makina çıkışında bulunan bu sensör, Şirink makinasınını durması veya başka bir nedenle bantda şişe birikmesi halinde makinanın durmasını sağlar. Şirink makinasının çalışması ile veya diğer nedenler ortadan kalkınca makine çalışmaya yeniden devam eder Şişe giriş yıldızı kavrama attı sensörü. Şişe yıldız setleri arasında herhangi bir sebepten dolayı şişe sıkışması sonucu devreye girer ve makinanın durmasını sağlar. Sıkışan şişe ve diğer sebeb ortadan giderildikten sonra şişe yıldız seti sağa veya sola doğru çevrilerek yerine oturması sağlanır. Makine tekrar çalıştırılır.

9 4- OPERATÖR EKRANI KULLANMA MENÜLERİ 4.1 ANA SAYFA : Makinenin enerjisi açıldığında ekrana aşağıda görünen ana menü gelir. Ana menüyü kullanarak istediğiniz ayarları veya değerleri değiştirebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için dokunmatik ekrandan yapmak istediğiniz işlemin üzerine basmanız yeterlidir ETİKET UZUNLUĞU : Ekrandan Etiket uzunluğuna dokunduğunuz anda karşınıza altta görünen menü gelir. Ekran karşınıza çıktıktan sonra etiket ölçüsünü girmek için ekranda görünen gri formatlı sayı ekranına elle dokunun. İşlemi yaptığınız anda karşınıza değeri girebilmeniz için numaratik ekran gelecektir. Bu ekrandaki sayıları kullanarak çalışacağınız etiket boyunu yazın ve ENTER tuşunu kullanarak işlemi tamamlayıp ekrandan çıkabilirsiniz. Ekrana yanlış bir şey yazdınızda CLR tuşuna basarak silebilirsiniz ve tekrar istediğiniz değeri girebilirsiniz.

10 Ekranın altında görülen ANA SAYFA, ÇALIŞMA, ALARM lar seçeneklerine bastığınız anda seçmiş olduğunuz menü ekranına dönersiniz MANUEL Ekrandan MANUEL menüsüne dokunduğunuz anda karşınıza altta görünen menü gelir. Bu menüyü kullanarak VAKUM motoru, Şişe Durdurucu, Bıçak valfi ve Tutkal valfini manuel olarak çalıştırabilir, kotrollerini yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için ekrandan istediğiniz komuta elle basmanız yeterli olacaktır. İşleminiz bittiğinde tekrar elle basarak komutu kapalı haline getirin. Komutlar yeşil olduğunda aktif, kırmızıya döndüğünde kapalı konuma gelmiş olur. Ekranın altında görülen ANA SAYFA, ÇALIŞMA, ALARM lar seçeneklerine bastığınız anda seçmiş alduğunuz menü ekranına dönersiniz ÇALIŞMA Ekrandan ÇALIŞMA menüsüne dokunduğunuz anda karşınıza altta görünen ekran gelir.

11 Ekran ilk açıldığında sadece sol üst köşede görünen ANA MOTOR ve VAKUM komutunu çalıştırabileceğimiz seçenekler görülür. VAKUM komutuna dokunarak çalışır duruma getirdiğimiz yukarıda görünen bütün ekran karşımıza gelir. Ekranda görünen komutların özellikleri ise şöyledir, ANA MOTOR ; Ekranın sol üst köşesinde en üsttedir. Makineyi manuel olarak çalıştırmak için kullanırız. Bu komutu kullanarak makineyi çalıştırdığımızda etiket tamburuna etiket verilmez. Bu sayede etiket tamburunu temizlemek istediğimizde rahat bir biçimde işlemimizi yapabiliriz. VAKUM ; Ekranın sol üst köşesinde ortada bulunur. Bu komutu çalıştırmadan makineyi otomatik olarak çalıştıramayız. Bu sebeple bu komutu aktif etmeden ekranın alt kısmında bulunan komutlar ekranda görünmez. START STOP ; Makineyi otomatik olarak çalıştırmak ve otomatikte makine çalışırken durdurmak için kullanırız. Bu şekilde start stop yaptığımızda makine senkrondan çıkmaz ve sürekli çalışır. MANUEL ; Ekranın alt orta kısmında ve START-STOP komutlarının yanında bulunur. Bu komutları kullanarak manual çalıştırma sayfasına giriş yapmış oluruz. (bkz. üstte B. MANUAL sayfası ) MAKİNE RESET ; Bu komuta basarak makinenin otomatik start başlama noktasına gelmesini sağlarız. Makine bu komutla senkronunu yapar ve devamlı bundan sonra senkron bir şekilde çalışır. HIZ ; Makinenin çalışma hızını girmek için ekranın üst orta kısmında bulunan gri kısma dokunmamız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaptığınız anda karşınıza değeri girebilmeniz için numaratik ekran gelecektir. Bu ekrandaki sayıları kullanarak çalışacağınız hızı yazın ve ENTER tuşunu kullanarak işlemi tamamlayıp ekrandan çıkabilirsiniz. Ekrana yanlış bir şey yazdınızda CLR tuşuna basarak silebilirsiniz ve tekrar istediğiniz değeri girebilirsiniz. Hız ekranın altında bulunan YUKARI AŞAĞI oklarına bastığınızda ise çalışma hızı YÜZER sayı arttırabilir veya düşürebilirsiniz. RESET ; Ekranın sağ üst köşesinde adet sayıcının altında bulunur. Reset tuşuna bastığımız anda ADET SAYICI da yazılı olan rakamları sıfırlamış oluruz. Makinenin enerjisi açılıp kapandığında da bu sayılar otomatik olarak sıfırlanır. Ekranın altında görülen ANA SAYFA, ÇALIŞMA, ALARM lar seçeneklerine bastığınız anda seçmiş alduğunuz menü ekranına dönersiniz.

12 4.1.4 AYARLAR Ekrandan AYARLAR menüsüne dokunduğunuz anda karşınıza altta görünen ekran gelir. TUTKAL PÜSKÜRTME ; Ekranın sol üst köşesinde bulunan YAVAŞ ve HIZLI sürelerini girerek, makinenin yavaş hızda ve hızlı konumda çalışması esnasında tutkal basma süresinin kaç saniyede bir olacağını belirleriz. Ekranın Sağ üst köşesinde bulunan AKTİF seçeneği ise tutkal pompasının kaç saniye süre ile çalışacağını belirler. Değiştirmek istediğimiz değerin altında bulunan sayılara dokunarak numaratik ekranın çıkmasını sağlarız. Bu ekrandaki sayıları kullanarak istediğimiz değerleri saniye cinsinden gireriz ve ENTER tuşunu kullanarak işlemi tamamlayıp ekrandan çıkabiliriz. Ekrana yanlış bir şey yazdınız da CLR tuşuna basarak silebilirsiniz ve tekrar istediğiniz değeri girebilirsiniz. DİKKAT! Bu değerleri değiştirirken tutkal geri dönüş haznesinden tutkalın taşmamasına dikkat edin. Değerleri değiştirdiğinizde en az dakika kadar tutkal geri dönüşünde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. STOPPER ; Bu menünün altında bulunan sn cinsinden değer, Etiketleme makinesi çıkışında şişe birikmesi durumunda; makinenin giriş bandında bulunan şişe durdurucunun devreye ne zaman gireceğini belirlemek için konulmuştur. Şişe durdurucun şişeyi ezmemesi için bu zamanı çalışılan şişe tipine göre değiştirebilirsiniz. TUKAL İLERİ TUTKAL GERİ ; Bu menülerin altında bulunan değerler, servo motor etiketi ileri sürdüğnünde, tutkal merdanesinin ne zaman devreye girip, ne zaman devreden çıkacağının belirlemek için kullanılır. Verilen değerleri değiştirmek istediğinizde sayıların görüldüğü gri renkli yere dokunmamız yeterli olacaktır. Karşımıza çıkan numaratik ekrandaki sayıları kullanarak istediğimiz değerleri milisaniye cinsinden gireriz ve ENTER tuşunu kullanarak işlemi tamamlayıp ekrandan

13 çıkabiliriz. Ekrana yanlış bir şey yazdınız da CLR tuşuna basarak silebilirsiniz ve tekrar istediğiniz değeri girebilirsiniz. FABRİKA AYARLARI ; Ekrana girilen değerleri değiştirdiğinizde çalışma bozuldu ve ayarları yapamıyorsanız, Bu menüye basarak fabrika ayarlarına tekrar dönüş yapabilirsiniz. Ekranın altında görülen ANA SAYFA, ÇALIŞMA, ALARM lar seçeneklerine bastığınız anda seçmiş alduğunuz menü ekranına dönersiniz ALARMLAR : Makine herhangi bir sebepten dolayı arızaya geçtiğinde makinenin üstünde bulunan ikaz lambasının kırmızı renkte yanıp söndüğünü görürsünüz. Bu durumlarda ALARM menüsüne bastığınızda makinenin hangi sebeple ikaz verdiğini görebilirsiniz. Makinede verilen alarm ikazlarının listesi aşağıda görüldüğü gibidir. KOD 001 TUTKAL POMPASI ISI HAZIR DEĞİL : Tutkal ünitesini açtıktan sonra yaklaşık 20 dakika içinde sistem ısıları hazır hale gelir. Tutkal ünitesinin ısıları istenen sıcaklığa geldiğinde, tutkal ünitesi üzerinde bulunan kullanma panelinde ısıların

14 tamam olduğu ve hazır sinyalinin geldiğini gösteren YEŞİL okey ışığının yandığını göreceksiniz. YEŞİL ışık yandıktan sonra Etiketleme makinesi operatör panelinde, yukarıda görülen menüde, alt orta kısımda bulunan ALARM RESET tuşuna basarak sistemi resetleyin. Başka bir alarm ekranda görülmüyorsa ekranın altında bulunan oklara basarak ana menüye dönebilirsiniz. Alarm reset yaptıktan sonra sistem çalışır duruma geçmiyorsa, Tutkal haznesi üstünde bulunan ekranı kontrol edin. Ekranda görülen alarm kodunu tutkal ünitesi kullanma katoloğuna bakarak gidermeye çalışın. Arızayı gideremediğiniz takdirde yetkili servisten destek isteyin. KOD 002 ANA MOTOR ARIZA: Alarm ekranında bu arızayı gördüğünüzde ALARM RESET yapın ve birkaç saniye bekleyin. Arıza tekrar ekrana gelmezse çalışmanıza kaldığınız yerden devam edin. Arıza ekrana tekrar gelirse, makinenin ana enerjisini kapatın, bir iki dakika bekleyin ve enerjiyi tekrar açın. Alarm ekranına aynı arıza tekrar gelmediyse çalışmanıza devam edebilirsiniz. Aynı arıza tekrar ekrana gelirse, elektrik panosunu açın ve sürücünün ekranında görülen arıza kodunu, sürücünün katoloğundan kontrol edin. Arızayı gideremezseniz sürücüdeki alarm kodunu bize bildirin. DİKKAT!! Bu işlemler mutlaka yetkili bir elektrik personeli tarafından yapılmalıdır. KOD 003 BANT MOTORU ARIZA: Alarm ekranında bu arızayı gördüğünüzde ALARM RESET yapın ve birkaç saniye bekleyin. Arıza tekrar ekrana gelmezse çalışmanıza kaldığınız yerden devam edin. Arıza ekrana tekrar gelirse, makinenin ana enerjisini kapatın, bir iki dakika bekleyin ve enerjiyi tekrar açın. Alarm ekranına aynı arıza tekrar gelmediyse çalışmanıza devam edebilirsiniz. Aynı arıza tekrar ekrana gelirse, elektrik panosunu açın ve sürücünün ekranında görülen arıza kodunu, sürücünün katoloğundan kontrol edin. Arızayı gideremezseniz sürücüdeki alarm kodunu bize bildirin. DİKKAT!! Bu işlemler mutlaka yetkili bir elektrik personeli tarafından yapılmalıdır KOD 004 VAKUM MOTORU ARIZA: Alarm ekranında bu arızayı gördüğünüzde önce alarm reset yapınız. Alarm ekrana tekrar gelmezse çalışmanıza devam edin. Alarm ikazı giderilemediği takdirde yetkili elektrikçi tarafından arızanın sebebini bulup giderin. Arızayı gideremediğiniz takdirde bizi arayın. KOD 005 ETİKET SÜRÜCÜ ARIZA: Alarm ekranında bu arızayı gördüğünüzde ALARM RESET yapın ve birkaç saniye bekleyin. Arıza tekrar ekrana gelmezse çalışmanıza kaldığınız yerden devam edin. Arıza ekrana tekrar gelirse, makinenin ana enerjisini kapatın, bir iki dakika bekleyin ve enerjiyi tekrar açın.

15 Alarm ekranına aynı arıza tekrar gelmediyse çalışmanıza devam edebilirsiniz. Aynı arıza tekrar ekrana gelirse, elektrik panosunu açın ve sürücünün ekranında görülen arıza kodunu, sürücünün katoloğundan kontrol edin. Arızayı gideremezseniz sürücüdeki alarm kodunu bize bildirin. DİKKAT!! Bu işlemler mutlaka yetkili bir elektrik personeli tarafından yapılmalıdır KOD 006 ACİL STOP BASILI: Acil stop butonunu çevirerek basılı durumdan kurtarın. Alarm reset yapın ve makineyi çalıştırın. KOD 007 ŞİŞE GİRİŞ YILDIZI KAVRAMA ATTI: Şişe giriş yıldızı yatık şişe girişine karşı ve ezik şişelerin makineye girip sıkıştırmasına karşı kavrama sistemi ile güvence altına alınmıştır. Ekranda bu uyarı görüldüğünde önce sıkışmış olan şişeleri temizleyiniz. Daha sonra Şişe giriş yıldızını elinizle sağa veya sola çevirerek kavramanın yerine oturmasını sağlayın. Kavram yerine oturduğunda ekrandaki uyarı silinecektir. Alarm reset yapın ve çalışmanıza devam edin. KOD 008 HELEZON KAVRAMA ATTI VEYA TAMBURDA ETİKET VAR: Makine girişinde bulunan helezon tahrik sistemi, yatık şişe girişine karşı kavrama sistemi ile emniyet altına alınmıştır. Helezon kavraması attığında şişe ile etiket buluşmaz ve boşta kalan etiket, Tamburda etiket var kontrol sensörü tarafından hissedilir ve uyarı olarak ekrana gönderilir. Boşta kalan etiketi veya etiketleri alın, helezon kavramasını yerine oturtun. Makineyi tekrar çalışır duruma getirin. Makineyi otomatik çalışmaya geçirmeden önce makinenin sadece ana motorunu çalıştırın. Helezon girişine bir adet şişe vererek makineden düzgün şekilde çıktığını kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa problemi giderin. Sorun giderildikten sonra makineyi otomatik olarak çalıştırın ve çalışmanıza devam edin. KOD 009 HAVA YOK VEYA DÜŞÜK: Makine pnomatik sistem girişinde bulunan basınç sensörü tarafından hava basıncı kontrol edilir ve hava basıncı yetersiz olduğunda ekranda uyarı olarak görülür. Hava basıncının neden düştüğünü kontrol edin ve basıncın tekrar yükselmesini bekleyin. Basınç yükselince alarm reset yapın ve çalışmanıza devam edin. KOD 010 BIÇAK SENSÖRÜ HATA: Bıçak yatağının altında bulunur. Makinenin ön kapağını açtığınızda görebilirsiniz. Devir sayma sensörü olarak da ismi geçmektedir. Bıçak yatağının altında bulunan devir çubuğu, sensörün önünden geçtiğinde sinyal gelmiyorsa bu uyarıyı ekranda görürsününüz. Arızayı gidermek için sensörü devir çubuğuna doğru yaklaştırın. Arıza giderdikten sonra Alarm reset butonuna basın. Çalışmanıza devam edin.

16 KOD 011 ETİKET FOTOSEL HATA: Etiket üzerinde bulunan okuma noktalarının sinyali gelmediği takdirde ekranda bu uyarı gelir. Fotoselin bağlantı kablolarını kontrol edin. Problem yoksa fotoseli tekrar tanıtın ve kontrol edin. Arızayı gideremezseniz bizi arayın. KOD 012 ETİKET BOYU KESME LİMİT DIŞI: Etiket boyu ölçüsü istenen ölçüde kesilmiyorsa ekrana bu uyarı gelir. Bu durumda; Etiket fotoselinin etiketi doğru yerde okuduğunu kontrol edin. Devir sayma sensöründen sinyallerin doğru geldiğinin kontrolunu yapın. Bıçak yatağı altında bulunan encoder kaplininin sağlamlığını ve gevşek olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemleri yaptıktan sonra arızayı gideremezsiniz bizi arayın. KOD 013 ETİKET KOPTU VEYA TAMBURA DOLANDI: Etiket tamburu üzerine tutkal bulaştığında veya vakum ayarları düzgün yapılamadığı takdirde bu arıza ortaya çıkar. Arızayı gidermek için Etiket tamburunu tiner veya gazyağı kullanarak temizleyin. Etiket tamburu vakum emiş ayarını kontrol edin ve fazla geliyorsa biraz kısın. İşlemleri tamamladığınızda çalışmanıza devam edebilirsiniz DURUM : Bu menü makinenin program ayarları için kullanılır ve sadece NDS makinenin yetkili elemanları tarafından kullanılabilir.

17 5 - OTOMATİK ÇALIŞTIRMA : Ana sayfa menüsünden ETİKET UZUNLUĞU nu seçerek, çalışmak istediğiniz etiket boyunu girin. Etiket boyunu girdikten sonra tekrar Ana sayfa menüsüne dönün. Ana sayfa menüsünden ÇALIŞMA seçeneğini seçin. Ekran ilk açıldığında sadece Üst sol köşede görünen ANA MOTOR ve VAKUM butonu görülecektir. VAKUM butonuna bastığımız anda ekran yukarıda görüldüğü şekli ile karşınıza gelecektir. Ekranın orta kısmında aşağı ok işaretinin altında bulunan mavi renkli MANUEL butonuna basarak OTOMATİK moda geçiş yapın. Ekranın sağ alt tarafında bulunan MAKİNE RESET butonuna basarak makinenin homing yapmasını sağlayın. Acil stop butonunun yanında bulunan SİMULASYON anahtarını çevirerek aktif edin. Ekranın üst kısmında OTOMATİKTE uyarısı geldikten sonra, Helezon girişinde bulunan şişe var-şişe yok sensörünün şişe ile buluştuğunu kontrol et. Ekranın sol tarafında bulunan START butonuna basarak makineyi çalıştırın. Simülasyon anahtarının yanında bulunan Etiket verme anahtarına basarak, etiket kesme noktası istediğiniz noktaya gelene kadar etiket kestirin. Etiket kesme istenilen şekle geldiğinde Etiket verme anahtarını kapatın. Simulasyon anahtarını kapatın. Bir adet şişe vererek yapıştırma işleminin doğru yapıldığını kontrol edin. Sorun varsa giderin. Sorun yoksa şişe akışını açın ve makinenin otomatik olarak çalışmasını başlatmış olun.

OEM ürünleri Sık Sorulan Sorular. Baskı 7

OEM ürünleri Sık Sorulan Sorular. Baskı 7 OEM ürünleri Sık Sorulan Sorular Baskı 7 İçindekiler 1- LMS14 kazan kontrol kartında hava atma fonksiyonunu nasıl kullanabilirim? 2- LMS14 kazan kontrol kartında tesisattaki su basıncını 8327 no lu parametre

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU

FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU FR-D700 / FR-E700 SERİSİ FREKANS INVERTERLERİ TEMEL DEVREYE ALMA KILAVUZU Bu Kılavuz Hakkında Bu kılavuzdaki metinler, resimler, şemalar ve örnekler sadece bilgilendirme amacına yöneliktir. Bunlar, FR-D700

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

TÜRKÇE AE-200A KULLANIM KILAVUZU

TÜRKÇE AE-200A KULLANIM KILAVUZU TÜRKÇE AE-00A KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER!. ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE ALINACAK ÖNLEMLER... Kullanımla ilgili önlemler... @. MAKÝNENÝN KURULUMU... #. GENEL BAKIŞ...3. Özellikler... 3. Spesifikasyonlar... 3 $.

Detaylı

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU WS-244 Network Intelligent Alarm System *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** Ç NDEK LER 1-2- 3-4- 5- Sistem Tanıtımı Ana Özellikler

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Arş. Gör. Muhammet ÜNAL

İÇİNDEKİLER. 1 Arş. Gör. Muhammet ÜNAL İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1) Güvenlik Sistemi... 2 2) Su pompası Otomasyonu... 3 3) Şişe Doldurma Otomasyonu... 4 4) Fırın Otomasyon Sistemi... 5 5) 3 Katlı Binanın Asansör Otomasyonu... 6 6) Bowling...

Detaylı

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU MARKA : TÜRBOSAN CİNSİ : SU POMPASI MODEL : DAS SERİSİ DIŞTAN SU SOĞUTMALI (YAŞ MONTAJ) (1,5 kw 11 kw) TS EN ISO 9001:2008 TS 12599 2010/01 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

RVS DEVREYE. 07.Mart.2013 ALMA KİTABI

RVS DEVREYE. 07.Mart.2013 ALMA KİTABI RVS DEVREYE 07.Mart.2013 ALMA KİTABI İçindekiler Menülere erişim.... 1 Mühendis sayfasına girilmesi ve ayarların yapılması.... 3 Mühendis parametrelerinin ayarlanması.. 3 Gün, zaman saati ayarı. 3 Operatör

Detaylı

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU 1 Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU Simplex 5 serisi Kullanım Kılavuzu REV:0 2 İçindekiler 1. ÖZELLİKLER... 3 2. ÖN YÜZ GÖRÜNÜMÜ / TUŞ TAKIMI TANITIMI... 4 3. MENU AĞAÇ YAPISI... 5 4. ALARM LİSTESİ...

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ FOTOKOPİ MAKİNESİ MOTOR VE KONTROL ÜNİTELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim

GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim ve Bakım Talimatları Program sürümü 1.09 ve daha yenileri için uygulanabilir. GOLD PX GOLD RX GOLD CX GOLD SD Dokümanın orijinali İsveç dilinde yazılmıştır.

Detaylı

DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. Kullanım kılavuzu R32 FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS

DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER. Kullanım kılavuzu R32 FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER Kullanım kılavuzu R32 MODELLER FTXJ20LV1BW FTXJ25LV1BW FTXJ35LV1BW FTXJ50LV1BW FTXJ20LV1BS FTXJ25LV1BS FTXJ35LV1BS FTXJ50LV1BS Özellik Konforunuz ve enerjiden tasarruf etmeniz

Detaylı

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz. Değerli Yetkili, Atölyenizde bir başka Berner ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünümüzden memnun kalacağınızdan ve işinizde size çok değerli katkılar sağlayacağından eminiz. Lütfen kullanıma

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU LTB1

KULLANIM KILAVUZU LTB1 LTB1 KULLANIM KILAVUZU LTB1 (Ürün Geliştirme Nenedi ile zaman zaman hizmet güncellenebilir. Üretici Firma Değişiklikleri önceden haber vermeksizin yapabilir.) CİHAZI KULLANMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLE OKUYUN.!!

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI

GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI Program sürümü 1.12 ve daha yenileri için uygulanabilir. GOLD PX GOLD RX GOLD CX GOLD SD Dokümanın orijinali İsveç dilinde yazılmıştır.

Detaylı

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi

Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi KULLANIM KILAVUZU Pantum P2200/P2500 Serisi Pantum P2500W Serisi Tek renkli Lazer Yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatle okumanızı tavsiye edilir Taşıma ve Nakliye Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH - L401 W / BMH - L401 X BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen,

Detaylı

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu 6303 5737 04/2003 TR Kullanıcı için Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu Oda Termostatı RC10 Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz Önsöz Bu cihaz ilgili norm ve yönetmelikler tarafından istenen şartları yerine

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ CNC TORNA TEZGÂHLARI ANKARA-2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

KULLANMA KILAVUZUNU LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ..!

KULLANMA KILAVUZUNU LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ..! KULLANMA, MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU KULLANMA KILAVUZUNU LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ..! İÇİNDEKİLER KURULUM BİLGİLERİ... 2 TAŞIMA ve YERLEŞİM... 2 1.) KULLANIM ALANLARI... 2 2.) GENEL UYARILAR VE GÜVENLİK

Detaylı

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE VESTEL KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU CKA-XXL 9614 TE TR TR Değerli Müşterimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR İçindekiler Kullanım Bölümü Genel Kurulum bilgileri Kurulum hakkında bilgiler Ürün bilgiler NIBE SPLIT özellikleri NIBE SPLIT çalışma esası Drenaj tepsisi ısıtıcı, kontrol

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X tr Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı