KDV Tevkifatı. Atölye Çalışması SMMMO ESKİŞEHİR. 6 Mayıs Stajyerler ve Büro Çalışanlarına MUSTAFAUÇKAÇ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KDV Tevkifatı. Atölye Çalışması SMMMO ESKİŞEHİR. 6 Mayıs 2015. Stajyerler ve Büro Çalışanlarına MUSTAFAUÇKAÇ"

Transkript

1 KDV Tevkifatı 6 Mayıs 2015 ESKİŞEHİR SMMMO Stajyerler ve Büro Çalışanlarına Atölye Çalışması

2 KDV Tevkifatı Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar

3 KDV Tevkifatı Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar

4 Uygulama (KDV Kanunu 9/1 m.) Maliye Bakanlığı vergi alacağının güvence altına alınması nedeniyle; İkametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye de bulunmayanlar ile Vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutma yetkisine sahiptir.

5 Zorunluluk KDV tevkifatı ihtiyari bir uygulama olmayıp; Kapsama alınan işlemlerde alıcılar tarafından tevkifat yapılması zorunludur. Tevkifat kapsamına alınmamış işlemlerde alıcılar tarafından tevkifat yapılması mümkün değildir.

6 Nitelik Tam tevkifat; İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından beyan edilip ödenmesidir. Kısmi tevkifat; Hesaplanan KDV nin Bakanlıkça belirlenen kısmının, işleme muhatap olan alıcılar tarafından, diğer kısmının ise işlemi (teslim veya hizmeti) yapan tarafından beyan edilip ödenmesidir.

7 Beyan Tevkifat, işlemin yapıldığı dönemde vergi sorumlularına ait KDV2 beyannamesi ile beyan edilecektir; Vergi sorumlularının «başka faaliyetleri nedeniyle KDV mükellefiyetlerinin bulunmaması ve dolayısıyla KDV1 beyannamesi vermemeleri» bu uygulamaya engel değildir. KDV2 beyannamesi sadece tevkifata tabi işlemlerin olduğu dönemlerde verilecektir. Gerçek usulde KDV mükellefleri «1015B kod.lu KDV2 Beyannamesini», gerçek usulde KDV mükellefiyeti bulunmayanlar ise «9015 kod.lu KDV2 Beyannamesini» kullanacaklardır.

8 Beyan Tevkifat, işlemin yapıldığı dönemde vergi sorumlularına ait KDV2 beyannamesi ile beyan edilecektir; İşleme ait fatura (veya benzeri belge) izleyen ay Vergi sorumlularının «başka faaliyetleri nedeniyle KDV içinde veya mükellefiyetlerinin bulunmaması ve dolayısıyla KDV1 beyannamesi Hizmet işlemlerinde, vermemeleri» hizmetin bu ayın uygulamaya sonunda engel tamamlanması halinde de fatura izleyen ayda değildir. düzenlense dahi sorumlu sıfatıyla beyan, işlemin KDV2 beyannamesi sadece tevkifata tabi işlemlerin vuku bulduğu dönemin beyan süresi içinde yapılır. olduğu dönemlerde verilecektir. İşlem bedelinin ödenmemesi, işleme ait faturanın Gerçek düzenlenmemesi, usulde KDV mükellefleri alıcıya geç gelmesi «1015B veya kod.lu hiç KDV2 Beyannamesini», gelmemesi tevkifatınyapılmasına gerçek usulde KDV ve mükellefiyeti beyan bulunmayanlar edilmesine engel ise «9015 değildir. kod.lu KDV2 Beyannamesini» kullanacaklardır.

9 KDV2 Beyannamesinde İndirim KDV2 Beyannamesinde İndirim KDV2 beyannamesinde herhangi bir surette indirim yapılması mümkün olmadığından tevkif edilen KDV nin tamamının beyan edilerek vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir.

10 KDV1 Beyannamesinde İndirim Tevkifat uygulayan alıcının KDV mükellefiyetinin bulunması ve KDV yi indirim hakkı tanınan işlemlerde kullanacak olması halinde; KDV nin Tam tevkifatta Kısmi tevkifatta Sorumlu sıfatıyla beyan edilen tutarı; Satıcı tarafından beyan edilecek kısmı; KDV2 beyanın verildiği ay içinde verilmesi gereken KDV1 beyanında «indirim» yapılacaktır. KDV2 beyanın verildiği ay içinde verilmesi gereken KDV1 beyanında «indirim» yapılacaktır. Fatura vb. belgenin deftere kaydedildiği dönemde verilmesi gereken KDV1 beyanında «indirim» yapılacaktır.

11 KDV Tevkifatı Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar

12 Tam Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Uygulaması Tam tevkifata tabi işlemlerde, işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamı, mal veya hizmetin alıcıları tarafından tevkifata tabi tutulacaktır. Belirtilen işlemler dışındaki işlemlerde, işleme muhatap olanlar tarafından tam tevkifat uygulaması kapsamında işlem yapılmayacaktır.

13 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan Yurtiçinde hizmetten faydalanan alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın) İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar Tarafından Yapılan (Mal ve hizmet teslimleri) (Teslimin vergiden müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla vergi beyan edilmeyecektir.)

14 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan Yurtiçinde hizmetten faydalanan alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın) İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar Tarafından Yapılan (Mal ve hizmet teslimleri) (Teslimin vergiden müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla vergi beyan edilmeyecektir.) Eğer hizmet Türkiye de yapılıyor veya faydalanılıyorsa «Türkiye» de ifa edilmiş sayılmaktadır. Dolayısıyla Türkiye de bulunmayanların hizmetleri de KDV ye tabi olacaktır.

15 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan Yurtiçinde hizmetten faydalanan alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın) İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar Tarafından Yapılan (Mal ve hizmet teslimleri) (Teslimin vergiden müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla vergi beyan edilmeyecektir.) Hizmeti ifa edenin Türkiye de bulunmaması nedeniyle, KDV nin tamamı, hizmetten faydalanan yurtiçindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir (istisnalar hariçtir).

16 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan Yurtiçinde hizmetten faydalanan alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın) İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar Tarafından Yapılan (Mal ve hizmet teslimleri) (Teslimin vergiden müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla vergi beyan edilmeyecektir.) Türkiye de faydalananın KDV mükellefi olmaması halinde de tevkifat yapılacak ve KDV2 beyannamesiyle beyan edilecektir.

17 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri)

18 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitler, Bunların kanuni mirasçıları.

19 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) KDV m.1/1 hükmüne göre; ARIZİ olarak serbest meslek faaliyetinde bulunanlar KDV mükellefi değildir. Serbest meslek faaliyetlerini MUTAD VE SÜREKLİ OLARAK yapanlar ise KDV mükellefidir.

20 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) Serbest meslek faaliyetlerini MUTAD VE SÜREKLİ YAPANLAR dilerlerse hesaplanan KDV için «alıcıların sorumlu sıfatıyla beyan edilmesini» seçebilirler

21 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) Serbest meslek erbabının yararlanması için; KDV mükellefiyeti sadece GVK 18. maddesi kapsamına giren işlemlerden ibaret olması in tamamını GVK 94. maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlara yapması gereklidir

22 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) Tam tevkifattan yararlanmayı seçen serbest meslek mensupları (sadece GVK 18. maddesinde sayılanlar) ayrıca KDV beyanı vermeyecek ve defter tutmayacaklardır. Tam tevkifattan yararlanmayanlar ise KDV beyanı vermeye ve defter tutmaya devam edeceklerdir.

23 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler (GVK m.18 kapsamındaki serbest meslek faaliyetleri) GVK 94. maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlara, GVK 18. maddesi kapsamında hizmet verilmesi halinde serbest meslek mensubu tercihi ile ilgili bir yazıyı önceden ALICIYA verecek ve durumunu bildirecektir.

24 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar

25 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması Şartlar; Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle KDV mükellefiyetinin bulunmaması (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dahildir), Kiracının KDV mükellefi olması (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dahil değildir).

26 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması Kiraya verenin başka faaliyetleri dolayısıyla KDV mükellefiyeti olması halinde sorumluluk söz konusu olmayacak; kiraya veren kiralama faaliyetlerine ait KDV yi diğer faaliyetleri ile birlikte beyan edecektir (Faaliyetleri sadece KDV2 beyannamesi vermelerini gerektirenler bu kapsamda değildir).

27 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması Kiracının KDV mükellefi olmaması halinde de (kiracı sadece KDV2 beyannamesi veriyor olabilir) kira bedeli üzerinden hesaplanan KDV, kiraya veren tarafından mükellef sıfatıyla beyan edilecektir.

28 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması Kiralama işleminin KDV den müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla KDV beyan edilmeyecektir.

29 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması GVK 70. maddesinde sayılan mal ve haklar arasında yer alan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri, bir iktisadi işletmeye dahil olmamaları şartıyla, KDVK 17/4 d maddesine göre KDV den müstesnadır. Dolayısıyla, bir iktisadi işletmeye dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemlerinde KDV ve sorumluluk uygulaması söz konusu olmayacaktır.

30 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan GVK 70. maddesinde belirtilen mal ve hakları kiralayanlar Kiralama i GVK 70. maddede sayılan mal ve hakların kiralanması 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşların kiralama işlemlerinde, kiracının KDV mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, tevkifat uygulanmayacaktır. (Bu idare, kurum ve kuruluşlar KDV1 beyannamesi vereceklerdir.)

31 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan KDV mükellefi olan gerçek veya tüzel kişiler Reklam Verme i (Reklam hizmeti verenlerin KDV mükellefi olmaması halinde)

32 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan KDV mükellefi olan gerçek veya tüzel kişiler Reklam Verme i (Reklam hizmeti verenlerin KDV mükellefi olmaması halinde) KDV mükellefi olan gerçek veya tüzel kişiler (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler hariç), reklam hizmeti verenlerin KDV mükellefi olmaması halinde, sorumlu sıfatıyla KDV ödeyeceklerdir.

33 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan KDV mükellefi olan gerçek veya tüzel kişiler Reklam Verme i (Reklam hizmeti verenlerin KDV mükellefi olmaması halinde) Örnek olarak; KDV mükellefi olmayan; Amatör spor kulüplerine, oyuncuların formalarında gösterilmek, Şahıslara veya kuruluşlara ait bina, arsa, arazi gibi yerlerde duvarlara yazılmak, pano olarak yerleştirmek, Gerçek veya tüzel kişiler tarafından yayımlanan dergi, kitap gibi yazılı eserlerde yayınlanmak üzere verilen reklam hizmetleri.

34 Tam Tevkifat Uygulaması Beyan KDV mükellefi olan gerçek veya tüzel kişiler Reklam Verme i (Reklam hizmeti verenlerin KDV mükellefi olmaması halinde) 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşların kiralama işlemlerinde, kiracının KDV mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, tevkifat uygulanmayacaktır. (Bu idare, kurum ve kuruluşlar KDV1 beyannamesi vereceklerdir.)

35 KDV Tevkifatı Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar

36 Kısmi Tevkifat Kısmi Tevkifat Kısmi tevkifata tabi işlemlerde; İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamı değil, bu işlemler için belirlenen orandaki kısmı alıcılar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecek; Tevkifata tabi tutulmayan kısım ise satıcılar tarafından mükellef sıfatıyla beyan edilip ödenecektir. Kısmi tevkifat uygulanacak işlemler, KDV Uygulama Genel Tebliğinde ( ) belirtilenlerle sınırlı olup, bunlar dışındaki işlemlerde işleme muhatap olanlar tarafından kısmi tevkifat yapılmayacaktır.

37 Tevkifat Uygulayacak Alıcılar Tevkifat Uygulayacak Alıcılar KDV mükellefleri (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dahil değildir), Belirlenmiş alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın).

38 Tevkifat Uygulanacak Alıcılar (5018 sayılı Kanun) İdare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri (yatırım ve izleme koordinasyon başkanlığı), belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ve köylere hizmet götürme birlikleri Diğer kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları Döner sermayeli kuruluşlar Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları Emekli ve yardım sandıkları Bankalar Kamu iktisadi teşebbüsleri (KİK ler, İDT ler) Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar Organize Sanayi Bölgeleri ile borsalar Yarıdan fazla hissesi doğrudan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler Payları BORSA İSTANBUL (BİST) A.Ş. de işlem gören şirketler Kalkınma ve Yatırım Ajansları

39 Tevkifat Uygulanacak Alıcılar (5018 sayılı Kanun) İdare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri (yatırım ve izleme koordinasyon başkanlığı), belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ve köylere hizmet götürme birlikleri Diğer kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları Döner sermayeli kuruluşlar Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları Okul Aile Birlikleri ve Emekli ve yardım sandıkları Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Hekimliği Bankalar Kurumları Kamu iktisadi teşebbüsleri (KİK ler, İDT ler) bu kapsamda değildir. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar Organize Sanayi Bölgeleri ile borsalar Yarıdan fazla hissesi doğrudan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler Payları BORSA İSTANBUL (BİST) A.Ş. de işlem gören şirketler Kalkınma ve Yatırım Ajansları

40 Tevkifat Uygulanacak Alıcılar (5018 sayılı Kanun) İdare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri (yatırım ve izleme koordinasyon başkanlığı), belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ve köylere hizmet götürme birlikleri Diğer kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları Döner sermayeli kuruluşlar Kamu kurumu Belirlenmiş niteliğindeki alıcıların meslek kuruluşları birbirlerine karşı Emekli ve yardım yaptıkları sandıkları teslim ve hizmetlerde (şirketleşenler Bankalar dahil) KDV tevkifatı uygulanmayacaktır. Kamu iktisadi Profesyonel teşebbüsleri spor (KİK ler, kulüplerince İDT ler) yapılanlar bu Özelleştirme kapsamda kapsamındaki değildir. kuruluşlar Organize Sanayi Bölgeleri ile borsalar Yarıdan fazla hissesi doğrudan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler Payları BORSA İSTANBUL (BİST) A.Ş. de işlem gören şirketler Kalkınma ve Yatırım Ajansları

41 Tevkifat Uygulanacak Alıcılar (5018 sayılı Kanun) İdare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri (yatırım ve izleme koordinasyon başkanlığı), belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ve köylere hizmet götürme birlikleri Diğer kanunla KDV kurulan mükellefiyeti kamu kurum bulunmayanların, ve kuruluşları Döner sermayeli belirlenmiş kuruluşlaralıcılar kapsamında olmamak kaydıyla, tevkifat uygulaması söz konusu Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olmayacaktır. Emekli ve yardım sandıkları KDV mükellefiyeti bulunmayan apartman Bankalar yönetimlerine verilen özel güvenlik Kamu iktisadi teşebbüsleri (KİK ler, İDT ler) hizmetlerinde ya da Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar KDV mükellefiyeti bulunmayan konut yapı Organize Sanayi Bölgeleri ile borsalar kooperatiflerine verilen yapı denetim Yarıdan fazla hissesi doğrudan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan kurum, kuruluş ve işletmeler hizmetlerinde tevkifat uygulanmayacaktır. Payları BORSA İSTANBUL (BİST) A.Ş. de işlem gören şirketler Kalkınma ve Yatırım Ajansları

42 Mal ve Hizmet Ayırımı Mal ve Hizmet Ayırımı Kısmi tevkifat uygulanacak hizmetlerde, hizmetleri ifa edenlerin bu amaçla kullandıkları mallara ait tutarlar hizmet bedelinden düşülmeyecek, tevkifat, kullanılan mallara ait tutarlar da dahil olmak üzere toplam hizmet bedeli üzerinden hesaplanan KDV tutarına göre belirlenecektir. Örnek olarak bir kamu kuruluşuna yapılacak yapım işlerinde kullanılacak kum, demir, çimento gibi malzemelerin bedeli, toplam hizmet bedelinden düşülmeyecektir.

43 Mal ve Hizmet Ayırımı Kısmi tevkifat uygulanacak hizmetlerde, hizmetleri ifa edenlerin Tevkifat bu uygulayacak amaçla kullandıkları alıcıların (belirlenmiş mallara ait alıcıların) tutarlar hizmet piyasadan bedelinden yapacakları düşülmeyecek, mal alımlarında tevkifat, tevkifat kullanılan uygulanmayacaktır. mallara ait tutarlar da dahil olmak üzere toplam hizmet bedeli Ancak üzerinden aşağıdaki hesaplanan mal teslimlerinde KDV tutarına Tevkifat göre belirlenecektir. uygulanacaktır; Örnek Külçe olarak metal, bir kamu kuruluşuna yapılacak yapım Bakır, çinko, alüminyum ve kurşun ürünleri, işlerinde kullanılacak kum, demir, çimento gibi Hurda ve atıklar, malzemelerin bedeli, toplam hizmet bedelinden Metal, plastik, lastik, kauçuk, kağıt, cam hurda ve düşülmeyecektir. atıklardan elde edilen hammaddeler, Pamuk, tiftik, yün ve yapağı ile ham post ve deriler, Ağaç ve orman ürünleri

44 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri

45 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Beyan Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Her türlü inşaat işleri İnşaatla birlikte, sonradan veya bağımsız yapılan diğer benzeri işler Yapım işleri ile birlikte ifa edilen mimarlık, mühendislik, etüt, plan, proje, vb. işler

46 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere (taşeronlara) veya daha alt yüklenicilere devredilen yapım işlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılacaktır.

47 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Alıcının arasında yer almaması halinde, ilk yüklenicinin ve alt yüklenicilerinin bu kapsamdaki hizmetleri tevkifata tabi tutulmayacaktır. Ancak ilk yüklenicinin arasında yer alması halinde, ilk aşamada tevkifat kapsamına girmeyen bu işin kısmen veya tamamen devredildiği alt yüklenicilerden tevkifat yapılacaktır.

48 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Alıcı ve ilk yüklenicinin (her ikisinin de) kapsamında yer alması halinde ilk safhada tevkifat söz konusu değildir. Ancak ilk yüklenici bu yapım işini Belirlenmiş Alıcılar kapsamında yer almayan alt yüklenicilere devrederse tevkifat uygulanacaktır.

49 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Tevkifata tabi olan işlerin vergiden müstesna olması halinde, işlem bedelleri üzerinden KDV hesaplanmayacağı için herhangi bir tevkifatta yapılmayacaktır.

50 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 2 / 10 ] Yapım İşleri ile Bu işlerle Birlikte İfa Edilen Mühendislik Mimarlık ve Etüd Proje Hizmetleri Yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen Mühendislik-Mimarlık ve Etüd-Proje hizmetleri yap işlet devret modeli çerçevesinde yapılıyorsa yine alt yükleniciler bakımından tevkifat uygulanacaktır.

51 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler

52 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler Piyasa etüt araştırma Ekspertiz Plan proje Teknik ekonomik mali ve hukuki alanda sunulan danışmanlık, müşavirlik, denetim ve benzeri hizmetler.

53 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler Piyasa etüt araştırma Yapım işlerinden bağımsız ve ayrı olarak verilen Ekspertiz Mimarlık Plan proje mühendislik hizmetleri, Etüt, Teknik plan, proje, ekonomik harita, mali kadastro, ve hukuki imar uygulama, alanda her sunulan ölçekte danışmanlık, imar planı hazırlama müşavirlik, hizmetleri denetim ve benzeri hizmetler. bu kapsamda değerlendirilmektedir.

54 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler Herhangi bir teslim ya da hizmet kapsamında veya bu teslim ya da hizmetin devamı niteliğinde verilmek ve bedeli ayrıca belirlenmek kaydıyla eğitim hizmetleri danışmanlık hizmeti kapsamında değerlendirilir.

55 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler Avukatların vekalet akdi çerçevesinde verdikleri hizmetler prensip olarak tevkifat kapsamına girmemektedir. Avukatların verdikleri danışmanlık hizmetleri ise tevkifata tabidir. Eğer sözleşmede avukatlık ve danışmanlık birlikte yer alıyorsa, bu iki unsur ayrı ayrı ücretlendirilmediği takdirde, toplam sözleşme bedeli üzerinden tevkifat uygulanacaktır.

56 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Etüt, Plan Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler Uluslararası gözetim şirketleri tarafından ifa edilen gözetim hizmetleri ile araç, makine, teçhizat ve benzerlerinin kalite kontrol ve test edilmesine ilişkin hizmet alımları da tevkifata tabidir.

57 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri

58 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri Makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait bakım ve onarım hizmetlerinin yalnızca işçilik hizmetinden ibaret sayılması söz konusu olmayıp, bu hizmetlerin gereği olarak yapılan malzeme, yedek parça ve sarf malzemesi teslimleri de bakım ve onarım hizmetlerine dahil bulunmaktadır. Hizmeti alanın bu malzemeleri piyasadan satın alıp bu işleri yapanlara vermesi sırasında tevkifat uygulanmayacaktır.

59 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetleri

60 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetleri Yemek servis hizmetleri; belirlenmiş alıcıların personel, öğrenci, hasta, müşteri, misafir, yolcu sıfatını taşıyan kişilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapacakları hizmet alımlarını kapsamaktadır. Belirlenmiş alıcılardan idare, kurum ve kuruluşların konser, fuar, kutlama, parti, kokteyl, davet, kongre, seminer, panel, tanıtım vb. hizmet alımları da tevkifata tabi tutulacaktır.

61 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetleri Yemek çekleri karneleri biletleri bedelleri üzerinden hesaplanan KDV, tevkifata tabi tutulmayacaktır. (Yemek hizmeti, hizmeti alan kuruluşun bünyesinde veya yemek çekini satan firma tarafından veriliyorsa tevkifat uygulanacaktır.) Belirlenmiş alıcılardan idare, kurum ve kuruluşlar, lokanta vb. yerlere gidilmesi suretiyle hizmeti alıyorsa yine tevkifat yapılacaktır.

62 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetleri Konaklama tesislerinde; konaklama hizmetinden ayrı olarak verilen veya birlikte verilmekle birlikte ayrı olarak ücretlendirilebilen yemek servis hizmetlerinde tevkifat uygulanacaktır.

63 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetleri Hizmeti verenlerin, organizasyonların yapılacağı yeri (salon, otel ve vb.) işletenlerden alacakları hizmetler tevkifata tabi değildir.

64 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan İşgücü Temin Hizmetleri KDV Mükellefleri

65 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan İşgücü Temin Hizmetleri KDV Mükellefleri Karineler; Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması, Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması. (Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilmektedir)

66 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan İşgücü Temin Hizmetleri KDV Mükellefleri Özel güvenlik ve koruma hizmetleri de işgücü temin hizmeti kapsamında tevkifata tabi tutulacaktır. Yalnızca özel güvenlik sistemlerinin kurulması bu kapsamda tevkifata tabi değildir.

67 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan Yapı Denetim Hizmetleri KDV Mükellefleri

68 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan Yapı Denetim Hizmetleri KDV Mükellefleri Tevkifatın kapsamını Yapı Denetim Firmalarınca verilen yapı denetim hizmetleri oluşturmaktadır. Su yapıları denetim hizmeti ve benzeri hizmetler de bu kapsamda değerlendirilir.

69 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan Yapı Denetim Hizmetleri KDV Mükellefleri Tevkifat yapmakla sorumlu tutulanlara verilen yapı denetim hizmetlerinde bedelin kamu kurumları aracılığıyla ödenmesi halinde tevkifat, hizmeti satın alan ve adına yapı denetim hizmeti faturası düzenlenen tarafından uygulanır.

70 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan Yapı Denetim Hizmetleri KDV Mükellefleri Arsa karşılığı inşaat işlerinde, hizmet bedeli müteahhit tarafından ödense bile fatura inşaat ruhsat sahibi (arsa sahibi) adına düzenlenmektedir. Ruhsat sahibinin KDV Mükellefi veya dan olması halinde, tevkifat uygulanacaktır. Ruhsat sahibi KDV Mükellefi veya Belirlenmiş Alıcılar dan değilse tevkifat yoktur.

71 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan Yapı Denetim Hizmetleri KDV Mükellefleri Arsa karşılığı inşaat işlerinde, hizmet bedeli müteahhit tarafından ödenmekle birlikte fatura inşaat ruhsat sahibi (arsa sahibi) adına düzenlendiğinden, inşaat ruhsat sahibinin mükellefiyet durumuna göre hareket edilecektir. Ruhsat sahibinin KDV Mükellefi veya dan olması halinde, tevkifat uygulaması kapsamnda işlem tesis edilecektir.

72 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri

73 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri Tevkifat kapsamına; Deriden mamul giyim eşyalarına ilişkin fason işler de dahil olmak üzere fason tekstil ve konfeksiyon işleri Fason çanta, kemer, cüzdan ve benzerleri ile ayakkabı dikim işleri Bu işlerle ilgili aracılık hizmetleri Girmektedir.

74 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri Terziler tarafından, KDV Mükellefleri ve a verilen dikim, tadil, onarım şeklindeki hizmetler de tevkifat uygulaması kapsamındadır.

75 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri Fason imalatın şartı, imal edilecek mal ile ilgili ana hammadde başta olmak üzere hammaddelerin fason iş yaptıranlarca temin edilmesidir.

76 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri Fason işlerde mamul bir bütün olarak imal ettirilebileceği gibi, üretim aşamaları itibariyle kısmi olarak fason iş yaptırılması da mümkündür.

77 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Fason Olarak Yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon İşleri, Çanta ve Ayakkabı Dikim İşleri ve Bu İşlere Aracılık Hizmetleri Fason olarak yapılan işlerde, fason işi yapanlar tarafından kullanılan iplik, fermuar, düğme, tela, astar ve benzeri her türlü yardımcı madde ve malzemeler, fason hizmet bedeline dahil edilecektir. Fason iş için kullanılan bu madde ve malzemelerin ayrı fatura edilmesi söz konusu değildir.

78 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Turistik Mağazalara (Turizm Acentesi, Rehber ve Benzerlerince) Verilen Müşteri Bulma / Götürme Hizmetleri

79 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Beyan KDV Mükellefleri Turistik Mağazalara (Turizm Acentesi, Rehber ve Benzerlerince) Verilen Müşteri Bulma / Götürme Hizmetleri Turizm acentesi, rehber ve benzerlerinin turist kafilelerini alışveriş etmeleri için belirli dükkânlara/mağazalara götürmeleri karşılığında bu işletmelerden aldıkları komisyonlar genel oranda KDV ye tabidir. Bu kapsamdaki komisyon ve benzeri ödemeleri yapan işletmeler tarafından komisyon tutarına ait KDV üzerinden tevkifat uygulanacaktır.

80 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Spor Kulüplerinin Yayın, Reklâm ve İsim Hakkı Gelirlerine Konu i KDV Mükellefleri

81 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Spor Kulüplerinin Yayın, Reklâm ve İsim Hakkı Gelirlerine Konu i Profesyonel spor kulüpleri (şirketleşenler dahil); Sponsorluk yoluyla veya reklâm almak (reklam alanları ve panolarının kiralanması dahil) suretiyle reklâm gelirleri, Spor müsabakalarının veya kulüple ilgili faaliyetlerin yayınlanması suretiyle yayın geliri, Toplumsal şans oyunları ve diğer faaliyetlerde kulüp isminin kullanılmasına izin verilmesinden dolayı isim hakkı geliri elde etmektedirler.

82 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Spor Kulüplerinin Yayın, Reklâm ve İsim Hakkı Gelirlerine Konu i KDV Mükellefleri Spor kulüplerinin genel oranda KDV ye tabi olan bu gelirlerine konu işlemleri nedeniyle hesaplanan KDV nin 9/10 u işlemin muhatapları (reklâm hizmeti alanlar, yayın faaliyetini gerçekleştirenler, isim hakkını kullananlar vb.) tarafından tevkifata tabi tutulacaktır.

83 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 7 / 10 ] Beyan Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri KDV Mükellefleri

84 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 7 / 10 ] Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri Temizlik hizmetleri sektörünün yaygın olarak sunduğu hizmetler; Bina temizliği - sokak temizliği - sağlık kuruluşlarının hijyenik temizliği ve hastane atıklarının toplanması ve imhası - çöp toplama ve toplanan çöplerin imhası Park ve bahçeler ile mezarlık alanlarının temizliği - haşere mücadelesi demiryolu ve kara nakil vasıtalarının temizliği ve benzeri işlerden oluşmakta olup, bu işler tevkifat uygulaması kapsamındadır.

85 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 7 / 10 ] Beyan Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri KDV Mükellefleri Bina temizliğine; binaların müştemilat ve eklentileri dahil iç ve dış cephesinin temizliği ile her türlü mefruşatının (halı, perde, koltuk, süs eşyası vb.) bina içinde veya dışında yaptırılan temizliği dahildir. Ayrıca havlu, çarşaf, elbise, çamaşır gibi eşyaların temizlettirilmesi veya yıkattırılması da temizlik hizmetleri kapsamında tevkifata tabi olacaktır.

86 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 7 / 10 ] Beyan Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri KDV Mükellefleri Temizlik işlerinde kullanılacak deterjan, süpürge gibi alet edevat ve sarf malzemelerinin satın alınması sırasında tevkifat uygulanmayacaktır.

87 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 7 / 10 ] Beyan Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri KDV Mükellefleri Park, bahçe ve mezarlık alanları, bulvar, refüj, göbek, rekreasyon alanları ve havuzların bakımı, bitkilendirilmesi, sulanması, Haşere mücadelesi, Sokak hayvanlarının toplanması ıslahı ve benzerleri, Çevre ve bahçe bakım hizmetleri

88 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Servis Taşımacılığı Hizmeti KDV Mükellefleri

89 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Servis Taşımacılığı Hizmeti KDV Mükellefleri Hizmet kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları girmektedir. Söz konusu hizmetin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir.

90 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Servis Taşımacılığı Hizmeti Servis hizmetinin, personel veya öğrencilerin (veya velilerin) kendi aralarında anlaşmak suretiyle doğrudan taşımacı ile sözleşme yapılması/anlaşılması suretiyle sağlanması halinde, esas olarak hizmete ait faturaların personel, öğrenci (veya velisi) adına düzenlenmesi gerektiğinden, tevkifat uygulanmayacaktır. Ancak, faturanın tevkifat yapmakla sorumlu tutulanlar adına düzenlenmesi halinde tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesis edilecektir.

91 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Her Türlü Baskı ve Basım Hizmetleri

92 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Her Türlü Baskı ve Basım Hizmetleri Kitap, ansiklopedi, risale, dergi, broşür, gazete, bülten, basılı kağıt, katalog, afiş, poster, dosya, klasör, matbu evrak, makbuz, kartvizit, antetli kağıt, zarf, bloknot, defter, ajanda, takvim, her çeşit belge ve sertifika, davetiye, mesaj ve tebrik kartı, etiket, ambalaj, süreli ve süresiz yayınlar (cd, vcd, dvd gibi baskılar dahil).

93 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Her Türlü Baskı ve Basım Hizmetleri Baskısı yapılmış ve piyasada satışa sunulmuş hazır haldeki ürünlerin doğrudan alımında tevkifat uygulanmayacaktır. Hizmetin veya faaliyetin gerektirdiği kırtasiye, basılı kağıt, defter ve benzeri malların alımı da Tevkifata tabi değildir.

94 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar Diğer Hizmetler KDV mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruşlara ifa edilen ve yukarıda belirtilmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu idare, kurum ve kuruşlar tarafından KDV tevkifatı uygulanacaktır.

95 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Külçe Metal Teslimleri KDV Mükellefleri

96 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Külçe Metal Teslimleri KDV Mükellefleri Hurda metallerden elde edilenler dışındaki Bakır, çinko, alüminyum ve kurşun külçelerinin ithalatçılar ve ilk üreticiler (cevherden üretim yapanlar) tarafından yapılan teslimlerinde tevkifat uygulanmayacak, bu safhalardan sonraki el değiştirmelerde ise tevkifat uygulanacaktır. Hurda metalden elde edilen külçelerin ithalatçıları ve üreticileri tarafından tesliminde de tevkifat uygulanacaktır.

97 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Külçe Metal Teslimleri KDV Mükellefleri İthalatçılar tarafından yapılacak teslimlerde, satıcı (ithalatçı) tarafından düzenlenecek faturada Teslim edilen mal doğrudan ithalat yoluyla temin edildiğinden tevkifat uygulanmamıştır. açıklamasına ve ithalata ilişkin fatura ve gümrük beyannamesi bilgilerine yer verilecektir.

98 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Külçe Metal Teslimleri KDV Mükellefleri Cevherden üretim yapanlar ise düzenlenecek faturada Teslim edilen mal firmamızca cevherden üretildiğinden tevkifat uygulanmamıştır. açıklamasına yer vermek suretiyle tevkifat uygulanmaksızın işlem yapabileceklerdir.

99 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri

100 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri Bakır ve alaşımlarından, çinko ve alaşımlarından, alüminyum ve alaşımlarından mamul, anot, katot, granül, filmaşin, profil, levha, tabaka, rulo, şerit, panel, sac, boru, pirinç çubuk, lama, her türlü tel ve benzerleri ürünlerin, KDV Mükellefleri ile a tesliminde KDV tevkifatı uygulanacaktır

101 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri Bunların, ilk üreticileri (cevherden üretim yapanlar) ile ithalatçıları tarafından tesliminde tevkifat uygulanmayacak, sonraki safhaların teslimleri ise tevkifata tabi olacaktır

102 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri İthalatçılar tarafından yapılacak teslimlerde, satıcı (ithalatçı) tarafından düzenlenecek faturada Teslim edilen mal doğrudan ithalat yoluyla temin edildiğinden tevkifat uygulanmamıştır. açıklamasına ve ithalata ilişkin fatura ve gümrük beyannamesi bilgilerine yer verilecektir

103 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri Cevherden üretim yapanlar ise düzenlenecek faturada Teslim edilen mal firmamızca cevherden üretildiğinden tevkifat uygulanmamıştır. açıklamasına yer vermek suretiyle tevkifat uygulanmaksızın işlem yapabileceklerdir.

104 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Bakır, Çinko, Alüminyum ve Kurşun Ürünlerinin Teslimleri KDV Mükellefleri Nihai ürün, yarı mamul ve mamul ürünlerin teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.

105 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Hurda ve Atık Teslimleri (İstisnadan vazgeçilmesi halinde) KDV Mükellefleri

106 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan KDV Mükellefleri Hurda ve Atık Teslimleri Demir, (İstisnadan bakır, alüminyum, vazgeçilmesi pirinç, kurşun, halinde) teneke, çelik, çinko, pik, sarı, bronz, nikel, kızıl, lehim, mangan-tutya, antimon ve benzeri her türlü metaller, Bu metallerin alaşım, bileşim ve cürufları, İmalathane ya da fabrikalarda imalat sırasında ortaya çıkan metal kırpıntı, döküntü ve talaşlar ile standart dışı çıkan metal ürünler, İzabe tesislerinden çıkan standart dışı metal hammaddeler, yarı mamuller, hadde bozukları ve benzerleri

107 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Hurda ve Atık Teslimleri (İstisnadan vazgeçilmesi halinde) Ayrıca, hurda veya atık niteliğindeki; her türlü kâğıt, karton, mukavva, kauçuk, plastik ile bunların kırpıntıları, naylon, lastik kırıkları, cam şişe, kavanoz, otomobil ve pencere camları, cam kırıkları teslimleri de tevkifat uygulaması kapsamındadır.

108 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Hurda ve Atık Teslimleri (İstisnadan vazgeçilmesi halinde) Tamir ve bakımdan sonra aynı amaçla kullanılması mümkün olan kullanılmış metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt ve cam esaslı eşya teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.

109 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Metal, Plastik, Lastik, Kauçuk, Kağıt ve Cam Hurda ve Atıklardan Elde Edilen Hammadde Teslimi

110 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Metal, Plastik, Lastik, Kauçuk, Kağıt ve Cam Hurda ve Atıklardan Elde Edilen Hammadde Teslimi Söz konusu bu ürünlerin teslimleri, KDV Kanununun (17/4 g) maddesi kapsamında olmayıp, genel oranda (%18) KDV ye tabi bulunmaktadır.

111 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Metal, Plastik, Lastik, Kauçuk, Kağıt ve Cam Hurda ve Atıklardan Elde Edilen Hammadde Teslimi Metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt ve cam hurda ve atıklarının çeşitli işlemlerden geçirilip işlenmesi sonucunda elde edilen ve genellikle hurda ve atık niteliklerini kaybederek metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt ve cam esaslı malzeme imalatında hammadde olarak kullanılan mamul niteliğindeki kırık, çapak, toz, granül ve benzeri ürünlerin teslimi tevkifat uygulaması kapsamındadır.

112 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Metal, Plastik, Lastik, Kauçuk, Kağıt ve Cam Hurda ve Atıklardan Elde Edilen Hammadde Teslimi Bunların, ithalatçıları tarafından tesliminde tevkifat uygulanmayacak, sonraki safhaların teslimleri ise tevkifata tabi olacaktır.

113 Beyan KDV Mükellefleri Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Metal, Plastik, Lastik, Kauçuk, Kağıt ve Cam Hurda ve Atıklardan Elde Edilen Hammadde Teslimi İthalatçılar tarafından yapılacak teslimlerde, satıcı (ithalatçı) tarafından düzenlenecek faturada Teslim edilen mal doğrudan ithalat yoluyla temin edildiğinden tevkifat uygulanmamıştır. açıklamasına ve ithalata ilişkin fatura ve gümrük beyannamesi bilgilerine yer verilecektir.

114 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Pamuk, Tiftik, Yün ve Yapağı ile Ham Post ve Deri Teslimleri KDV Mükellefleri

115 Beyan Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 9 / 10 ] Pamuk, Tiftik, Yün ve Yapağı ile Ham Post ve Deri Teslimleri KDV Mükellefleri Kütlü ve elyaf pamuk, linter pamuk, pamuk lifi döküntüleri, natürel veya tops haldeki tiftik, yün ve yapağı, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin pozisyonundaki sığır ve atların, pozisyonundaki koyun ve kuzuların, pozisyonundaki keçi ve oğlakların ham post ve derilerinin, tesliminde tevkifat uygulanacaktır.

116 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Ağaç ve Orman Ürünleri Teslimi KDV Mükellefleri

117 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Ağaç ve Orman Ürünleri Teslimi KDV Mükellefleri Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimleri tevkifat uygulaması kapsamındadır.

118 Kısmi Tevkifat Uygulaması [ Oran; 5 / 10 ] Beyan Ağaç ve Orman Ürünleri Teslimi KDV Mükellefleri Öte yandan, tomruk, odun, kereste, kırpıntı, atık vb. mahiyetinde olmayan; Mobilya, kapı-pencere doğraması, döşeme malzemesi, sunta, levha, mdf, rabıta, lambri, süpürgelik ve benzeri ürünlerin tesliminde tevkifat uygulanmayacaktır.

119 KDV Tevkifatı Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar

120 Tevkifat Uygulamasında Sınır Tevkifat Uygulamasında Sınır Belirlenmiş alıcılara yapılan ve kısmi tevkifat uygulaması kapsamındaki teslim ve hizmetlerde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulacaktır. Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000,00 TL yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır. Tespit edilen tutarı aşan işlemlerde KDV tevkifatı zorunluluğundan kaçınmak amacıyla bedel parçalara ayrılamayacak, aynı işleme ait bedellerin toplamı dikkate alınarak bu sınırın aşılması halinde tevkifat yapılacaktır.

121 Belge Düzeni Satıcı tarafından düzenlenen faturada tevkif edilen KDV ile ilgili bilgiler yazılacaktır. Faturaya, borçlanılan miktar olarak rakam ve yazı ile tevkifattan sonra kalan tutar yazılacaktır. İşlem Bedeli Hesaplanan KDV Tevkifat Oranı../.. Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV Tevkifat Dahil Toplam Tutar Tevkifat Hariç Toplam Tutar Yalnız

122 Belge Düzeni 5/10 oranında kısmi tevkifata tabi ,00 TL lik bir teslimde (%18 KDV) düzenelenecek faturanın sonuç kısmı şu şekilde olacaktır. İşlem Bedeli ,00 Hesaplanan KDV 1.800,00 Tevkifat Oranı 5/10 Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV 900,00 Tevkifat Dahil Toplam Tutar ,00 Tevkifat Hariç Toplam Tutar ,00 Yalnız Onbindokuzyüz TL dir.

123 Belge Düzeni 5/10 oranında kısmi tevkifata tabi ,00 TL lik bir teslimde (%18 KDV) düzenlenecek faturanın sonuç kısmı şu şekilde olacaktır. Satıcının muhasebe kaydı; İşlem Bedeli ,00 Hesaplanan KDV / 1.800,00 Tevkifat Oranı 5/ ALICILAR Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV 900, YURTİÇİ SATIŞLAR Tevkifat Dahil Toplam Tutar , HESAPLANAN KDV 900 Tevkifat Hariç Toplam Tutar ,00 / Yalnız Onbindokuzyüz TL dir.

124 Belge Düzeni 5/10 oranında kısmi tevkifata tabi ,00 TL lik bir teslimde (%18 KDV) düzenlenecek faturanın sonuç kısmı şu şekilde olacaktır. Alıcının muhasebe kaydı; İşlem Bedeli ,00 / Hesaplanan KDV 1.800, İLKMADDE VE MALZEME Tevkifat Oranı 5/ İNİDİRİLECEK KDV Alıcı Tarafından Tevkif Edilecek KDV 900, SATICILAR Tevkifat Dahil Toplam Tutar ,00 Tevkifat Hariç Toplam 360 ÖDENECEK Tutar VERGİ/F ,00 Yalnız Onbindokuzyüz TL dir. /

125 Alıcıların Beyanı Alıcıların Beyanı Tevkifata tabi tutulan KDV, alıcılar tarafından, tevkifata tabi işlemin vuku bulduğu tarihi içine alan vergilendirme dönemine ait KDV2 beyannamesi ile beyan edilecek ve ödenecektir.

126 Kesinti Yapılan Mükellefler Kesinti Yapılan Mükellefler Kesinti yapılan mükelleflerin bildiriminde, her bir mükellef itibariyle, kimlik bilgileri, matrah ve kesinti tutarı bilgileri yer almaktadır.

127 Vergi Bildirimi Vergi Bildirimi Vergi bildirimi alanında ise «tam tevkifat» ve «kısmi tevkifat»atabi işlemler ayrı ayrı gösterilecektir.

128 Satıcıların Beyanı Satıcıların Beyanı Kısmi tevkifat uygulaması kapsamındaki işlemleri yapan mükelleflerin beyanına ilişkin olarak, ilgili dönem KDV1 beyannamesinin iki ayrı bölümüne kayıt yapılacaktır; Matrah kulakçığında; «Kısmi tevkifat uygulanan işlemler» tablosu İstisnalar Diğer İade Hakkı Doğuran kulakçığında; «Diğer İade Hakkı Doğuran» tablosu

129 Kısmi Tevkifat Uygulanan

130 Diğer İade Hakkı Doğuran

131 Düzeltme i Düzeltme i Mal iadeleri Mal iadelerinde düzeltme, işlem bedeli üzerinden hesaplanan verginin tevkifata tabi tutulmayan kısmı üzerinden gerçekleştirilecektir. Matrahta değişiklik Fiyat farkı, kur farkı vb. nedenlerle tevkifata tabi işlemin bedelinde sonradan bir artış ortaya çıkması halinde; bu artış ile ilgili olarak fatura düzenlenerek KDV hesaplanacak ve hesaplanan KDV üzerinden (tevkifat alt sınırı dikkate alınmaksızın) tevkifat uygulanacaktır.

132 Teşekkürler ESKİŞEHİR SMMMO

133 Stajyerler ve Büro Çalışanlarına Atölye Çalışması Dış Ticaret Muhasebesi 3 HAZİRAN 2015 Çarşamba Saat 17.00

KDV Tevkifatı KDV Tevkifatı

KDV Tevkifatı KDV Tevkifatı KDV Tevkifatı KDV Tevkifatı ESKİŞEHİR SMMMO Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat Ortak Hususlar Tevkifat Uygulaması Tam Tevkifat Kısmi Tevkifat KDV Tevkifatı Uygulama (KDV Kanunu 9/1 m.) Maliye

Detaylı

Değerli Üyemiz, 30/ Nisan/ 2012

Değerli Üyemiz, 30/ Nisan/ 2012 Değerli Üyemiz, 30/ Nisan/ 2012 KDV tevkifat uygulamasına ve bu uygulamadan doğan iade taleplerinin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında açıklamalar 14 Nisan 2012 tarihli ve 28264 sayılı

Detaylı

tayınız. Sirküler Tarihi : 24.04.2012 Sirküler No : 2012/21 : KDV Tevkifatı Hakkında

tayınız. Sirküler Tarihi : 24.04.2012 Sirküler No : 2012/21 : KDV Tevkifatı Hakkında tayınız. AKKOR SİRKÜLER Akkor YMM LTD.ŞTİ. Tel: (216) 467 10 73 Bağdat Cad. No.353 D:8 Fax: (216) 467 01 73 34728 Caddebostan E-mail:info@akkorymm.com Kadıköy / İstanbul web:www.akkorymm.com.tr Sirküler

Detaylı

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/52. 14 Nisan 2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı.

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/52. 14 Nisan 2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. DRT Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. Sun Plaza No:24 34398 Maslak İstanbul, Türkiye Tel: + 90 (212) 366 60 00 Fax: + 90 (212) 366 60 15 www.deloitte.com.tr www.verginet.net VERGİ SİRKÜLERİ

Detaylı

KDV Tevkifat Oranları

KDV Tevkifat Oranları KDV Tevkifat Oranları 1 Mart 2013 Tarihi İtibariyle Geçerli Olan KDV Tevkifat Oranları -122 Seri No.lu KDV Genel Tebliği Vergisinde Sorumluluk ve Tevkifata Tabi Mal veya Hizmetler Tevkifat Oranı Tevkifat

Detaylı

KDV TEVKİFAT UYGULAMASI

KDV TEVKİFAT UYGULAMASI SİRKÜLER: AKAD.12/05-16.05.2012 KDV TEVKİFAT UYGULAMASI KDV tevkifat uygulamasına ve bu uygulamadan doğan iade taleplerinin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında açıklamalar 14 Nisan 2012

Detaylı

Örnek: İşlem Bedeli : 10.000.- Hesaplanan KDV : 1.800.- Tevkifat Oranı : 5/10

Örnek: İşlem Bedeli : 10.000.- Hesaplanan KDV : 1.800.- Tevkifat Oranı : 5/10 Örnek: KDV hariç 10.000.-TL tutarındaki %18 oranında KDV ye tabi bir işlem oranında KDV tevkifatına tabidir. Bu işleme ait fatura aşağıdaki şekilde düzenlenecektir. Bedeli : 10.000.- Hesaplanan KDV : 1.800.-

Detaylı

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/ Nisan 2012 tarihli ve sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı.

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/ Nisan 2012 tarihli ve sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/52 KONU: KDV Tevkifat Uygulamasında Yapılan Düzenlemeler. 14 Nisan 2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. Söz

Detaylı

KDV TEVKİFATI MUHASEBE UYGULAMALARI

KDV TEVKİFATI MUHASEBE UYGULAMALARI KDV TEVKİFATI MUHASEBE UYGULAMALARI A-) TEVKİFAT UYGULAMASINDA SINIR KDV Kanununun (11/1-c) ve geçici 17. maddeleri kapsamındaki teslimlerde ve KDV Kanunu uyarınca KDV'den istisna olan teslim ve hizmetlerde

Detaylı

SİRKÜLER - XXXII. Sirküler Tarihi: 30.04.2012 Sirküler No : 32

SİRKÜLER - XXXII. Sirküler Tarihi: 30.04.2012 Sirküler No : 32 1 SİRKÜLER - XXXII Sirküler Tarihi: 30.04.2012 Sirküler No : 32 Focus Denetim ve Y.M.M. Ltd. Şti Maltepe Mah. Edirne Çırpıcı yolu No:5-4 Vatan Residans A Blok Kat:5 Daire:10 Topkapı/İstanbul Tel: 0-212-510

Detaylı

KDV mükellefi olsun olmasın hizmeti satın alan herkes

KDV mükellefi olsun olmasın hizmeti satın alan herkes TAM TEVKİFAT TABLOSU İşlem Türü Yurtdışından alınan ve Türkiyede faydalanılan hizmetler (KDV den istisna edilmemiş olan) GVK nun 18 nci maddesi kapsamındaki telif niteliği taşıyan n münhasıran GVK nun

Detaylı

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software For evaluation only. KDV Tevkifat Oranları

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software  For evaluation only. KDV Tevkifat Oranları KDV Tevkifat Oranları KDV Tevkifat Oranları / İlgili Tebliğler Katma Değer Vergisinde Sorumluluk ve Tevkifata Tabi Mal veya Hizmetler KDV mükellefi olanların,kdv mükellefi olmayanlardan, ticari işletmeye

Detaylı

122 SERİ NO LU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI

122 SERİ NO LU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI Sirküler Rapor 26.02.2013/68-1 122 SERİ NO LU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI ÖZET : Tevkifat uygulamasına ilişkin 117 seri No lu KDV Genel Tebliğinde değişiklikler yapılmıştır. 25/10/1984 tarihli ve 3065

Detaylı

KONU : 117 SERİ NO.LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ KAPSAMINDA YAYIMLANAN KDV TEVKİFAT UYGULAMASININ TOPLUCA DEĞERLENDİRİLMESİ.

KONU : 117 SERİ NO.LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ KAPSAMINDA YAYIMLANAN KDV TEVKİFAT UYGULAMASININ TOPLUCA DEĞERLENDİRİLMESİ. 23/04/2012 KONU : 117 SERİ NO.LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ KAPSAMINDA YAYIMLANAN KDV TEVKİFAT UYGULAMASININ TOPLUCA DEĞERLENDİRİLMESİ. SİRKÜLER 2012/22 Sayın yetkili, Bilindiği üzere 14 Nisan 2012

Detaylı

Kapsamında Kdv Tevkifatı Yapmak Üzere Sorumlu Tutulabilecek Olanlar tablosunda sayılmışlardır.

Kapsamında Kdv Tevkifatı Yapmak Üzere Sorumlu Tutulabilecek Olanlar tablosunda sayılmışlardır. Sirküler 2012/006 30 Mayıs 2012 Konu: 117 Seri Nolu KDV Genel Tebliği ile yeniden düzenlenen KDV Tevkifat Uygulaması ve Bu Uygulamadan Doğan İade Taleplerinin Yerine Getirilmesi Hakkında Sirküler. KDV

Detaylı

KISMİ TEVKİFATA TABİ İŞLEMLERDE İADE UYGULAMASI (117 SERİ NOLU KDVGENELTEBLİĞİ) 1) V.İ.R. 2)YMM 3)TEMİNAT ARANMKSIZIN 1) V.İ.R.

KISMİ TEVKİFATA TABİ İŞLEMLERDE İADE UYGULAMASI (117 SERİ NOLU KDVGENELTEBLİĞİ) 1) V.İ.R. 2)YMM 3)TEMİNAT ARANMKSIZIN 1) V.İ.R. SİRKÜLER (2012/22) KONU: KDV TEVKİFAT UYGULAMASI Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı nca yayımlanan 117 Seri Nolu KDV Genel Tebliği 14.04.2012 tarihinde yayımlanmıştır. KDV tevkifatı ihtiyari bir uygulama

Detaylı

ERCİYES Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. http://www.erciyesymm.com.tr

ERCİYES Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. http://www.erciyesymm.com.tr SİRKÜ : 2012/09 KAYSERİ Konu : KDV Tevkifat Uygulamasına İlişkin 04.05.2012 117 No.lu KDV Genel Tebliği 3065 Sayılı KDV Kanununun 9/1 maddesi ile verilen yetkiye istinaden Maliye Bakanlığınca çeşitli mal

Detaylı

1 Mayıs 2012 Tarihi İtibariyle Geçerli Olan KDV Tevkifat Oranları - 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği

1 Mayıs 2012 Tarihi İtibariyle Geçerli Olan KDV Tevkifat Oranları - 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği 1 Mayıs 2012 Tarihi İtibariyle Geçerli Olan KDV Tevkifat Oranları - 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliği Katma Değer Vergisinde Sorumluluk ve Tevkifata Tabi Mal veya Hizmetler Tevkifat Oranı Tevkifat Yapacak

Detaylı

GELİR VERGİSİ (287 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği) SAKATLIK İNDİRİM ORANI (2017) (G.V.K. Md.31)

GELİR VERGİSİ (287 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği) SAKATLIK İNDİRİM ORANI (2017) (G.V.K. Md.31) GELİR VERGİSİ (287 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği) ÜCRETLİLER İÇİN GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ (2017) (G.V.K. Md.103) ORAN 13.000 Türk Lirasına kadar %15 30.000 Türk Lirasının 13.000 TL'si için 1.950,00

Detaylı

14 Nisan 2012 tarihli ve sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı.

14 Nisan 2012 tarihli ve sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. 14 Nisan 2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazete de 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. Söz konusu Tebliğde; KDV tevkifat uygulamasına ve bu uygulamadan doğan iade taleplerinin

Detaylı

/ 127 YAPIM İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 1/6 YA İNDİRİLMİŞ VE YAPI DENETİM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI GENİŞLETİLMİŞTİR

/ 127 YAPIM İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 1/6 YA İNDİRİLMİŞ VE YAPI DENETİM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI GENİŞLETİLMİŞTİR 11.07.2006 / 127 YAPIM İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 1/6 YA İNDİRİLMİŞ VE YAPI DENETİM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI GENİŞLETİLMİŞTİR A- Yapım İşlerinde Tevkifat Oranı Katma Değer Vergisi Kanunu nun 9 uncu

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI TEVKİFAT YAPACAK OLANLAR KDV GENEL TEBLİĞ NO

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI TEVKİFAT YAPACAK OLANLAR KDV GENEL TEBLİĞ NO KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI TEVKİFAT YAPACAK OLANLAR KDV GENEL TEBLİĞ NO KDV mükellefi olanların,kdv mükellefi olmayanlardan, ticari işletmeye

Detaylı

82 Sıra No.lu GVK Sirküleri

82 Sıra No.lu GVK Sirküleri Mustafa UÇKAÇ Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 82 Sıra No.lu GVK Sirküleri Yapılan değişiklik sonucunda; MAYIS 2012 vergilendirme döneminden itibaren, yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri ile uğraşanlara

Detaylı

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ...vi. TABLOLAR...xvii. KISALTMALAR...xviii GİRİŞ...1 BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV NİN YERİ VE KDV DE VERGİ SORUMLULUĞU

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ...vi. TABLOLAR...xvii. KISALTMALAR...xviii GİRİŞ...1 BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV NİN YERİ VE KDV DE VERGİ SORUMLULUĞU İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...vi TABLOLAR...xvii KISALTMALAR...xviii GİRİŞ...1 BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV NİN YERİ VE KDV DE VERGİ SORUMLULUĞU 1.TÜRKİYE DE VERGİ SİSTEMİNİN GELİŞİM SÜRECİ İÇİNDE KDV

Detaylı

SİRKÜLER (2012/25) Konu: KDV Tevkifatı Uygulaması ve Tevkifattan Doğan KDV nin Mahsuben Ya da Nakden İadesi.

SİRKÜLER (2012/25) Konu: KDV Tevkifatı Uygulaması ve Tevkifattan Doğan KDV nin Mahsuben Ya da Nakden İadesi. İSTANBUL, 08.05.2012 SİRKÜLER (2012/25) Konu: KDV Tevkifatı Uygulaması ve Tevkifattan Doğan KDV nin Mahsuben Ya da Nakden İadesi. 14.04.2012 tarih 28364 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 117 seri numaralı

Detaylı

SĐRKÜLER ĐZMĐR 19/08/2008 SAYI 2008/141 REFERANS 4/141

SĐRKÜLER ĐZMĐR 19/08/2008 SAYI 2008/141 REFERANS 4/141 SĐRKÜLER ĐZMĐR 19/08/2008 SAYI 2008/141 REFERANS 4/141 KDV TEVFĐFAT ORANLARI[ 1] Açıklama [ 1]: TURMOB dan alınmıştır. Tevkifata Tabi Mal veya Hizmet Tevkifat Oranı Tevkifat Yapacak Olanlar KDV mükellefi

Detaylı

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV'NİN YERİ VE KDV D E VERGİ SORUMLULUĞU 1.TÜRKİYE'DE VERGİ SİSTEMİNİN GELİŞİM SÜRECİ

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV'NİN YERİ VE KDV D E VERGİ SORUMLULUĞU 1.TÜRKİYE'DE VERGİ SİSTEMİNİN GELİŞİM SÜRECİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ TABLOLAR KISALTMALAR vi xvii xviii GİRİŞ 1 BİRİNCİ BÖLÜM VERGİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE KDV'NİN YERİ VE KDV D E VERGİ SORUMLULUĞU 1.TÜRKİYE'DE VERGİ SİSTEMİNİN GELİŞİM SÜRECİ İÇİNDE KDV'NİN

Detaylı

1. YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ

1. YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ 1 SİRKÜLER - XXXI Sirküler Tarihi: 30.04.2012 Sirküler No : 31 Focus Denetim ve Y.M.M. Ltd. Şti Maltepe Mah. Edirne Çırpıcı yolu No:5-4 Vatan Residans A Blok Kat:5 Daire:10 Topkapı/İstanbul Tel: 0-212-510

Detaylı

GVK 94. Madde Kapsamında %100 KDV Mükellefiyetinden. 2.2 Vazgeçenler İçin) %100 %100

GVK 94. Madde Kapsamında %100 KDV Mükellefiyetinden. 2.2 Vazgeçenler İçin) %100 %100 İstanbul, 19.04.2012 117 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Kanunu Genel Tebliği İşlemleri Takip Tablosu DUYURU NO:2012/31 KDVK nun 9. madde uygulaması kapsamındaki işlemlere yönelik açıklamaların toplu olarak

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MAYIS 2014 GÜNCELLENMİŞ HALİ)

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MAYIS 2014 GÜNCELLENMİŞ HALİ) KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MAYIS 2014 GÜNCELLENMİŞ HALİ) TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI TEVKİFAT YAPACAK OLANLAR (KAPSAM ) KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNDEKİ YERİ (26/04/2014

Detaylı

SİRKÜLER 2012/11. : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliğinde Öne Çıkanlar

SİRKÜLER 2012/11. : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliğinde Öne Çıkanlar SİRKÜLER 2012/11 SİRKÜLERİN Tarihi : 24.04.2012 Konusu Mevzuat : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliğinde Öne Çıkanlar : 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu Yasal Dayanak : 14.04.2012

Detaylı

KAMEDER DANIŞMANLIK VE EĞİTİM PRATİK BİLGİLER

KAMEDER DANIŞMANLIK VE EĞİTİM PRATİK BİLGİLER KAMEDER DANIŞMANLIK VE EĞİTİM PRATİK BİLGİLER 2014 Parasal Limitler (01.02.2014 31.01.2015) MAL ve HİZMET ALIMLARI İÇİN Yaklaşık Maliyet İlan Yayınlanması Gereken Süresi Yerler YAPIM İŞLERİ İÇİN Yaklaşık

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ A- TAM TEVKİFAT TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ A- TAM TEVKİFAT TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI SİRKÜLER NO: 2012 / 15 04 Mayıs 2012 Konu: KDV Tevkifat oranları hk. 117 seri nolu KDV genel tebliğine göre 01.05.2012 tarihinden geçerli olan katma değer vergisi tevkifat oranları aşağıda belirtilmiştir.

Detaylı

ALICI (KDV MÜKELLEFİYETİ OLSADA, OLMASA DA)

ALICI (KDV MÜKELLEFİYETİ OLSADA, OLMASA DA) TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi. KISMİ TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin belirlenen kısmının işleme muhatap

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MART 2013 GÜNCELLENMİŞ HALİ)

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MART 2013 GÜNCELLENMİŞ HALİ) KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU TEVKİFAT LİSTESİ (1 MART 2013 GÜNCELLENMİŞ HALİ) TEVKİFATA TABİ MAL VEYA HİZMET TEVKİFAT ORANI TEVKİFAT YAPACAK OLANLAR (KAPSAM ) 117 SERİ NUMARALI KDV GENEL TEBLİĞİNDEKİ YERİ

Detaylı

SİRKÜLER 2012/09. : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliği Yayımlandı

SİRKÜLER 2012/09. : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliği Yayımlandı SİRKÜLER 2012/09 SİRKÜLERİN Tarihi : 16.04.2012 Konusu Mevzuat : KDV Tevkifatı İle İlgili 117 Nolu KDV Genel Tebliği Yayımlandı : 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu Yasal Dayanak : 14.04.2012 Tarih

Detaylı

117 NO LU KDV TEBLİĞ MUSTAFA TAN SMMM

117 NO LU KDV TEBLİĞ MUSTAFA TAN SMMM 117 NO LU KDV TEBLİĞ MUSTAFA TAN SMMM TEVKİFAT UYGULAMASI KDV DE MÜKELLEFİYET ASIL OLARAK, SATICI- MALI TESLİM EDEN, HİZMETİ SUNANDIR. TEVKİFAT İŞLEMİ İSE, BİR VERGİ GÜVENLİK ÖNLEMİDİR. TEVKİFAT, TEVKİF

Detaylı

SİNERJİ SİRKÜLER RAPOR

SİNERJİ SİRKÜLER RAPOR 1 Sirküler Tarihi: 05.05.2014 Sirküler No : 2014/20 SİNERJİ SİRKÜLER RAPOR SON DÜZENLEMELER IŞIĞINDA KDV TEVKİFATINA TABİ İŞLEMLERDE KDV İADESİ UYGULAMASI Maliye Bakanlığı nca 26 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan

Detaylı

KDV TEVKİFATINA TABİ YENİ İŞLEMLER (KISMİ TEVKİFAT)

KDV TEVKİFATINA TABİ YENİ İŞLEMLER (KISMİ TEVKİFAT) KDV TEVKİFATINA TABİ YENİ İŞLEMLER (KISMİ TEVKİFAT) Zihni KARTAL * Veysel Karani PALAK ** GİRİŞ Tevkifat, sözcüğü Arapça kökenli olup Türkçe kesinti, Fransızca stopaj sözcüğü ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Detaylı

Đstanbul, 26.04.2012 Sirküler No: 2012 /37 Konu: 117 Seri No lu KDV Tebliğ Đle Tevkifat Uygulamasına Getirilen Düzenlemeler

Đstanbul, 26.04.2012 Sirküler No: 2012 /37 Konu: 117 Seri No lu KDV Tebliğ Đle Tevkifat Uygulamasına Getirilen Düzenlemeler MUHASEBE BÖLÜMÜ Rödl & Partner Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Teşvikiye Cad. No: 17 D 12/13/15 Đkbal Ticaret Merkezi TR-34365 Teşvikiye-Đstanbul Telefon + 90 (212) 310 14 00 Telefax + 90 (212) 327 32

Detaylı

ELAZIĞ VALİLİĞİ SODES Proje Koordinasyon Birimi

ELAZIĞ VALİLİĞİ SODES Proje Koordinasyon Birimi ELAZIĞ VALİLİĞİ SODES Proje Koordinasyon Birimi 2013 PROJE HARCAMALARINA İLİŞKİN HÜKÜMLER GENEL HÜKÜMLER PERSONEL ÖDEMELERİ, SATIN ALMA HARCAMALARIN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VERGİLER ve KDV TEVKİFATI A-GENEL

Detaylı

KDV TEVKİFAT UYGULAMASI

KDV TEVKİFAT UYGULAMASI KDV TEVKİFAT UYGULAMASI İBRAHİM DEĞİRMENCİ Yeminli Mali Müşavir ANTALYA SMMO 25.05.2012 1 A- GENEL ESASLAR: 1- Yasal Hüküm: a) Mükellefin Türkiye içinde ikametgahının, iş yerinin, kanuni merkezi ve iş

Detaylı

117 SERİ NO LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI

117 SERİ NO LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI Sirküler Rapor 16.04.2012/84-1 117 SERİ NO LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI ÖZET : KDVK, m.9 da yer alan KDV tevkifatlarına ilişkin düzenlemeler bu Tebliğde yeniden düzenlenmiş olup, Tebliğ

Detaylı

Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNDA YENİ KDV UYGULAMA TEBLİĞİ İLE DEĞİŞENLER

Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNDA YENİ KDV UYGULAMA TEBLİĞİ İLE DEĞİŞENLER Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNDA YENİ KDV UYGULAMA TEBLİĞİ İLE DEĞİŞENLER ÖZET : KDV tevkifatı uygulamasında bütün KDV tebliğlerini tek bir tebliğ haline getiren

Detaylı

HİZMET BEDELLERİNE İLİŞKİN KDV DE KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASI

HİZMET BEDELLERİNE İLİŞKİN KDV DE KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASI HİZMET BEDELLERİNE İLİŞKİN KDV DE KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASI Dünya Gazetesinin 13 Kasım 2008 tarihli sayısında Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu uygulamalarında olduğu gibi Katma Değer Vergisi Kanunu nda

Detaylı

KDV TEVKİFATI İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÖZELLİKLİ KONULAR

KDV TEVKİFATI İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÖZELLİKLİ KONULAR KDV TEVKİFATI İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÖZELLİKLİ KONULAR 1. KONU: Katma Değer Vergisi, mal teslimi ve hizmet ifalarında her aşamada yaratılan katma değeri vergilemeyi hedef alan yayılı bir vergi türüdür.

Detaylı

SAYI : 2014 / 26 İstanbul,21.04.2014

SAYI : 2014 / 26 İstanbul,21.04.2014 SİRKÜLER SAYI : 2014 / 26 İstanbul,21.04.2014 KONU : Özel Tüketim Vergisi 34 Seri Nolu Genel Tebliğ yayımlandı. 19 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği Seri

Detaylı

Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNA YENİ KDV TEBLİĞİ UYGULAMA İLE DEĞİŞENLER

Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNA YENİ KDV TEBLİĞİ UYGULAMA İLE DEĞİŞENLER Sirküler Rapor 05.05.2014/121-1 ÖZEL SİRKÜLER : KDV TEVKİFATI KONUSUNA YENİ KDV TEBLİĞİ UYGULAMA İLE DEĞİŞENLER ÖZET : KDV tevkifatı uygulamasında bütün KDV tebliğlerini tek bir tebliğ haline getiren KDV

Detaylı

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı. 27.01.2016 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı. 27.01.2016 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 27.01.2016 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 Sunum Planı Katma Değer Vergisi(K.D.V.) Genel Uygulama Tebliği Tevkifat Nedir? Tam Tevkifat, Kısmi Tevkifat Tanımları

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 20.04.2012 Sayı: 2012/92 Ref: 4/92

SİRKÜLER İstanbul, 20.04.2012 Sayı: 2012/92 Ref: 4/92 SİRKÜLER İstanbul, 20.04.2012 Sayı: 2012/92 Ref: 4/92 Konu: 117 SERİ NUMARALI K.D.V GENEL TEBLİĞİ İLE KISMİ K.D.V TEVKİFATINA TABİ İŞLEMLERDE K.D.V İADESİ USUL VE ESASLARI YENİDEN BELİRLENMİŞTİR 14.04.2012

Detaylı

ANKA ANTALYA YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK DANIŞMANLIK VE DENETİM LTD.ŞTİ. ( Yeminli Mali Müşavir -047 Mustafa ŞİMŞEK ) GÜNCEL KDV TEVKİFAT ORANLARI

ANKA ANTALYA YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK DANIŞMANLIK VE DENETİM LTD.ŞTİ. ( Yeminli Mali Müşavir -047 Mustafa ŞİMŞEK ) GÜNCEL KDV TEVKİFAT ORANLARI Mustafa ŞİMŞEK Yeminli Mali Müşavir antalya@ankaymm.com GÜNCEL KDV TEVKİFAT ORANLARI Giriş: KDV Tevkifatının Yasal Dayanağı Ve Mahiyeti: KDV tevkifatının yasal dayanağı KDVK nun 9. maddesi olup, Maliye

Detaylı

SİRKÜLER (2012/24) Emsal ÖZCAN Yeminli Mali Müşavir

SİRKÜLER (2012/24) Emsal ÖZCAN Yeminli Mali Müşavir SİRKÜLER (2012/24) Bilindiği üzere KDV Kanunu nun 9/1 ve 29.maddesi ile V.U.K. nun 120 maddesinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiler çerçevesinde KDV tevkifat uygulaması ve bu uygulamadan doğan iade taleplerinin

Detaylı

MEVZUAT SİRKÜLERİ. SİRKÜLER NO: 33/2012 İstanbul, 22.06.2012

MEVZUAT SİRKÜLERİ. SİRKÜLER NO: 33/2012 İstanbul, 22.06.2012 MEVZUAT SİRKÜLERİ SİRKÜLER NO: 33/2012 İstanbul, 22.06.2012 KONU: KDV Tevkifat Uygulamasına İlişkin 63 Sıra No.lu Katma Değer Vergisi Sirküleri Yayınlandı ÖZET: Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan

Detaylı

Yeminli Mali Müşavirlik Bağımsız Denetim ve Danışmanlık

Yeminli Mali Müşavirlik Bağımsız Denetim ve Danışmanlık No : 2012-032 Tarih : 24.04.2012 Konu : Tevkifat Uygulaması Hakkında Yayımlanan 117 Seri Numaralı KDV Genel Tebliği 14.04.2012 tarih ve 28264 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 117 seri numaralı KDV Genel

Detaylı

BİLGİ NOTU 30.04.2014/2014-08

BİLGİ NOTU 30.04.2014/2014-08 BİLGİ NOTU 30.04.2014/2014-08 KDV TEVKİFATI VII FASON OLARAK YAPTIRILAN TEKSTİL VE KONFEKSİYON İŞLERİ, ÇANTA VE AYAKKABI DİKİM İŞLERİ VE BU İŞLERE ARACILIK HİZMETLERİ SPOR KULÜPLERİNİN YAYIN, REKLÂM VE

Detaylı

Kurtuluş Mahallesi Sabancı Kız Yurdu arkası Sk. Çınar Apt Seyhan/ADANA Tlf & Faks: pbx

Kurtuluş Mahallesi Sabancı Kız Yurdu arkası Sk. Çınar Apt Seyhan/ADANA Tlf & Faks: pbx KATMA DEĞER VERGİSİ TEVKİFAT ORANLARI K.D.V.K. Madde: 9 (01.05.2012 tarihinden geçerli olmak üzere) TAM TEVKİFAT UYGULANACAK İŞLEMLER İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar

Detaylı

Konu : Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğ inde Değişiklik Yapılmasına Dair 11 Seri No.lu Tebliğ yayımlanmıştır.

Konu : Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğ inde Değişiklik Yapılmasına Dair 11 Seri No.lu Tebliğ yayımlanmıştır. 22.02.2017 Sirküler, 2017/07 Sayın Meslektaşımız; Konu : Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğ inde Değişiklik Yapılmasına Dair 11 Seri No.lu Tebliğ yayımlanmıştır. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama

Detaylı

5- Ağaç ve orman ürünlerinin tesliminde kısmi tevkifat oranı 5/10 olarak belirlenmiştir (Daha önce 9/10 olarak uygulanıyordu).

5- Ağaç ve orman ürünlerinin tesliminde kısmi tevkifat oranı 5/10 olarak belirlenmiştir (Daha önce 9/10 olarak uygulanıyordu). 11.02.2013 ERTÜRK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. SİRKÜLER 2013/45 KONU: KDV TEVKİFATLARINDA 122 SERİ NOLU TEBLİĞLE YAPILAN DEGİŞİKLİKLER 01.03.2013 Tarihinden itibaren uygulanmak üzere

Detaylı

117 SERİ NOLU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ÖZETİ Resmi Gazete Sayısı 28264 - Resmi Gazete Tarihi 14.04.2012

117 SERİ NOLU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ÖZETİ Resmi Gazete Sayısı 28264 - Resmi Gazete Tarihi 14.04.2012 117 SERİ NOLU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ÖZETİ Resmi Gazete Sayısı 28264 - Resmi Gazete Tarihi 14.04.2012 KDV TEVKİFAT UYGULAMASI Tevkifat, genel bütçeli idareler hariç, Tevkifata tabi işlemin yapıldığı

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASINDA KDV İNDİRİMİ VE KARŞILAŞILAN SORUNLAR

KATMA DEĞER VERGİSİ KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASINDA KDV İNDİRİMİ VE KARŞILAŞILAN SORUNLAR KATMA DEĞER VERGİSİ KISMİ TEVKİFAT UYGULAMASINDA KDV İNDİRİMİ VE KARŞILAŞILAN SORUNLAR Selim TUNA* Öz Katma Değer Vergisinde kısmi tevkifata tabi işlemlerde, işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin alıcı

Detaylı

SERBEST MESLEK ERBABINA YAPILAN ÖDEMELERDE KATMA DEĞER VERGİSİ TEVKİFATI

SERBEST MESLEK ERBABINA YAPILAN ÖDEMELERDE KATMA DEĞER VERGİSİ TEVKİFATI SERBEST MESLEK ERBABINA YAPILAN ÖDEMELERDE KATMA DEĞER VERGİSİ TEVKİFATI Mehmet ALTINDAĞ * 1. GİRİŞ Serbest meslek erbabı genel olarak defter tutmak suretiyle kazançlarını tespit eder ve kazanç elde edilmemiş

Detaylı

* Tevkifat kapsamına alınan işlemlere yeni düzenleme getirildi.

* Tevkifat kapsamına alınan işlemlere yeni düzenleme getirildi. SİRKÜLER NO: POZ-2004 / 37 İST,03.03.2004 ÖZET: * Tevkifat kapsamına alınan işlemlere yeni düzenleme getirildi. 91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği 28.02.2004 tarih ve 25387 sayılı Resmi Gazetede

Detaylı

100 Soruda Katma Değer Vergisi Tevkifatı 2012

100 Soruda Katma Değer Vergisi Tevkifatı 2012 100 Soruda Katma Değer Vergisi Tevkifatı 2012 Sunuş Katma Değer Vergisi Kanunu nun 9. maddesinde; mükellefin Türkiye içinde ikametgâhının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde

Detaylı

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Büyükdere Cd. Nevtron İşhanı No:119 K /6 Gayrettepe-İST TEL: 0212/ 211 99 01-02-04 FAX: 0212/ 211 99 52 MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ SİRKÜLER NO : 2004/ 36 İst. 2 Mart 2004 KONU : 89 Seri Nolu K.D.V. Genel Tebliği

Detaylı

KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞ İLE GETİRİLEN KDV İADELERİNE İLİŞKİN ALT LİMİTLER

KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞ İLE GETİRİLEN KDV İADELERİNE İLİŞKİN ALT LİMİTLER Dr. Ahmet Kavak Yeminli Mali Müşavir İSTANBUL YMMO 08/05/2014 KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞ İLE GETİRİLEN KDV İADELERİNE İLİŞKİN ALT LİMİTLER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEM MAHSUBEN İADE NAKDEN İADE (Dikkat: Her

Detaylı

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Büyükdere Cd. Nevtron İşhanı No:119 K /6 Gayrettepe-İST TEL: 0212/ 211 99 01-02-04 FAX: 0212/ 211 99 52 MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ SİRKÜLER NO : 2005/109 İstanbul, 31 Aralık 2005 KONU : 97 Seri Nolu KDV Genel

Detaylı

SİRKÜLER 2012 / 15. Yeni KDV Sorumluluk ve Tevkifat Uygulaması ( 117 Nolu KDV Tebliği)

SİRKÜLER 2012 / 15. Yeni KDV Sorumluluk ve Tevkifat Uygulaması ( 117 Nolu KDV Tebliği) Sirkülerin Konusu SİRKÜLER 2012 / 15 Yeni KDV Sorumluluk ve Tevkifat Uygulaması ( 117 Nolu KDV Tebliği) Katma Değer Vergisi ndeki sorumluluk (tam ve kısmi ve tevkifat) uygulamasını yeniden düzenleyen 117

Detaylı

KDV İADELERİNDE UYGULANACAK HADLER VE İADE YÖNTEMLERİ (Azmi Demirci, YMM)

KDV İADELERİNDE UYGULANACAK HADLER VE İADE YÖNTEMLERİ (Azmi Demirci, YMM) KDV İADELERİNDE UYGULANACAK HADLER VE İADE YÖNTEMLERİ (Azmi Demirci, YMM) Mal İhracatı (Sınır ve kıyı ticareti ile uluslararası taşımacılık yapan araçlara mal teslimi dahil) Bavul Ticareti (Türkiyede İkamet

Detaylı

İNŞAAT İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI

İNŞAAT İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI İNŞAAT İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI KEMAL OKTAR GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI EMEKLİ MÜDÜR N. HİDAYET YILDIZ YMM & BAĞIMSIZ DENETÇİ KILAVUZ DENETİM YMM SEYFİ AYRAL GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI EMEKLİ MÜDÜR & YMM & BAĞIMSIZ

Detaylı

No: 2012/57 Tarih:

No: 2012/57 Tarih: No: 2012/57 Tarih: 18.04.2012 ERK Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Hizmetleri Ltd. Şti. Acıbadem Cd. Çamlıca Apt. No.77 K.4 34718 Acıbadem-Kadıköy/ISTANBUL Tel :0.216.340 00 86 Fax :0.216.340 00 87 E-posta:

Detaylı

ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI. Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı

ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI. Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı Haziran, 2012 İ Ç İ N D E K İ L E R I. GİRİŞ 1 II. KDV TEVKİFATI MÜESSESESİNE

Detaylı

KDV İndirimi Yapıldı.. Alan Memnun Peki Ya Veren?...

KDV İndirimi Yapıldı.. Alan Memnun Peki Ya Veren?... KDV İndirimi Yapıldı.. Alan Memnun Peki Ya Veren?... Nesrin YARDIMCI SARIÇAY Hepimiz biliriz. Devlet, yaptırım gücüne dayanarak, gelirimiz, harcamalarımız ve servetimiz üzerinden vergi alır. Vergi ödemek

Detaylı

SİRKÜLER RAPOR (2008-65)

SİRKÜLER RAPOR (2008-65) DMF SİSTEM ULUSLARARASI BAĞIMSIZ DENETİM DANIŞMANLIK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. www.dmf.com.tr & dmfsystem.eu dmf@dmf.com.tr www.russellbedford.com Ankara : Farabi Sokak 12/11 06680 Çankaya Tel: 0.312.428

Detaylı

UBL-TR KOD LİSTELERİ

UBL-TR KOD LİSTELERİ UBL-TR KOD LİSTELERİ (İstisna, Tevkifat ve Muafiyet Kodları) Ekim 2015 ANKARA (İstisna, Tevkifat ve Muafiyet Kodları) 1/6 ( 1 ) 2 Kod Listeleri 2.8 TaxExemptionReasonCode Bu elemana istisna sebebini bildiren

Detaylı

TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi.

TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi. TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi. KISMİ TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin belirlenen kısmının işleme muhatap

Detaylı

TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi.

TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi. TAM TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının işleme muhatap olan alıcılar tarafından ödenmesi. KISMİ TEVKİFAT İşlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin belirlenen kısmının işleme muhatap

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 27.05.2014. Konu: KDV TEVKİFAT UYGULAMASI HAKKINDA YENİ KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

SİRKÜLER İstanbul, 27.05.2014. Konu: KDV TEVKİFAT UYGULAMASI HAKKINDA YENİ KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER SİRKÜLER İstanbul, 27.05.2014 Sayı: 2014/114 Ref:4/114 Konu: KDV TEVKİFAT UYGULAMASI HAKKINDA YENİ KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER Bilindiği üzere 26.04.2014 tarihli Resmi Gazete de

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ İADESİ

KATMA DEĞER VERGİSİ İADESİ İADESİ VE 117 SERİ NUMARALI GENEL TEBLİĞ SONRASI KATMA DEĞER VERGİSİNDE TEVKİFAT UYGULAMALARI 27 HAZİRAN 2012 MEHMET SABRİ YÜCE YMM YÜCEL GENÇ YMM VERGİLEMEDE YARATILAN KATMA DEĞERİ ESAS ALAN BİR VERGİDİR.

Detaylı

Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi Ağustos 2014 Sayısında Yayınlanmıştır

Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi Ağustos 2014 Sayısında Yayınlanmıştır Güray ÖĞREDİK Serbest Muhasebeci Mali Müşavir MAZARS/DENGE Vergi Bölümü, Kıdemli Müdür Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi Ağustos 2014 Sayısında Yayınlanmıştır HURDA ARAÇ (OTOMOBİL, KAMYON, KAMYONET, İŞ MAKİNELERİ

Detaylı

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Büyükdere Cd. Nevtron İşhanı No:119 K /6 Gayrettepe-İST TEL: 0212/ 211 99 01-02-04 FAX: 0212/ 211 99 52 MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ SİRKÜLER NO : 2008/24 İstanbul, 27 Şubat 2008 KONU : 108 Seri Nolu KDV Genel

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 01.03.2013 Sayı: 2013/73 Ref: 4/73

SİRKÜLER İstanbul, 01.03.2013 Sayı: 2013/73 Ref: 4/73 SİRKÜLER İstanbul, 01.03.2013 Sayı: 2013/73 Ref: 4/73 Konu: K.D.V. TEVKİFAT UYGULAMASINI DÜZENLEYEN 117 SERİ NUMARALI K.D.V. GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPAN 122 SERİ NUMARALI K.D.V. GENEL TEBLİĞİ

Detaylı

Cakova & Aykan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ofisi

Cakova & Aykan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ofisi Sayın yetkili; Katma Değer Vergisinde Sorumluluk uygulamasını düzenleyen 117 Seri Numaralı KDV Genel Tebliği 01.05.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Hizmet verdiğimiz firmalarımızda konu ayrıca

Detaylı

3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu uygulamasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklama ve düzenlemelerin yapılmasına gerek duyulmuştur.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu uygulamasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklama ve düzenlemelerin yapılmasına gerek duyulmuştur. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu uygulamasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklama ve düzenlemelerin yapılmasına gerek duyulmuştur. A. FASON OLARAK YAPTIRILAN TEKSTİL VE KONFEKSİYON İŞLERİNDE

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ SİRKÜLERİ / 24

KATMA DEĞER VERGİSİ SİRKÜLERİ / 24 KATMA DEĞER VERGİSİ SİRKÜLERİ / 24 Konusu : Aralık/2004 Vergilendirme Döneminden İtibaren Kullanılacak Olan 1 No.lu (Gerçek Usulde Vergilendirilen Mükellefler İçin) Katma Değer Vergisi Beyannamesinin Düzenlenmesi

Detaylı

Çanta ve ayakkabı dışında deriden mamul giyim eşyasının fason işleri de tevkifat uygulamasına tabidir.

Çanta ve ayakkabı dışında deriden mamul giyim eşyasının fason işleri de tevkifat uygulamasına tabidir. 53 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete Sayısı 22596 Resmi Gazete Tarihi 30/03/1996 Kapsam 10.Ocak.1996 tarih ve 22519 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 51 Seri No.lu Katma Değer Vergisi

Detaylı

SİTELERDE ORTAK KULLANIM ALANLARININ KİRAYA VERİLMESİNE VERGİSEL BAKIŞ

SİTELERDE ORTAK KULLANIM ALANLARININ KİRAYA VERİLMESİNE VERGİSEL BAKIŞ SİTELERDE ORTAK KULLANIM ALANLARININ KİRAYA VERİLMESİNE VERGİSEL BAKIŞ I-GİRİŞ: İkamet amaçlı sitelerde konut sahiplerine tahsisli ortak kullanım alanlarının kiraya verilmesi olağan bir durum olarak karşımıza

Detaylı

FASON TEKSTİL VE KONFEKSİYON İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 01/07/2007 TARİHİNDEN İTİBAREN KALDIRILDI

FASON TEKSTİL VE KONFEKSİYON İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 01/07/2007 TARİHİNDEN İTİBAREN KALDIRILDI FASON TEKSTİL VE KONFEKSİYON İŞLERİNDE KDV TEVKİFATI 01/07/2007 TARİHİNDEN İTİBAREN KALDIRILDI Değerli üyemiz, 02/07/2007 Fason olarak yaptırılan Tekstil ve Konfeksiyon işlerinde 10/Ocak/1996 Tarihinden

Detaylı

ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI. Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı

ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI. Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı ANKARA BAROSU TÜM YÖNLERİYLE KDV TEVKİFATI Hazırlayan Av. Dr. Serkan AĞAR Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı İÇİNDEKİLER I. GİRİŞ...1 II. KDV TEVKİFATI MÜESSESESİNE GENEL BAKIŞ...1 A.

Detaylı

MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ NO : 2014 / 37

MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ NO : 2014 / 37 İstanbul, 02 Mayıs 2014 MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ NO : 2014 / 37 KONU : Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğine Göre KDV Tevkifat Uygulamasına İlişkin Özet Tablo Hk. Maliye Bakanlığınca KDV uygulamalarına

Detaylı

KATMA DEĞER VERGĠSĠ TEVKĠFAT ORANLARI. TAM TEVKĠFAT UYGULANACAK ĠġLEMLER

KATMA DEĞER VERGĠSĠ TEVKĠFAT ORANLARI. TAM TEVKĠFAT UYGULANACAK ĠġLEMLER KATMA DEĞER VERGĠSĠ TEVKĠFAT ORANLARI K.D.V.K. Madde: 9 (01.05.2012 tarihinden geçerli olmak üzere) TAM TEVKĠFAT UYGULANACAK ĠġLEMLER İkametgâhı, İşyeri, Kanuni Merkezi ve İş Merkezi Türkiye de Bulunmayanlar

Detaylı

Page 1 of 22 14 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28264 TEBLİĞ Maliye Bakanlığından: KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV)

Detaylı

KONU: KATMA DEĞER VERGİSİNDE TEVKİFAT İŞLEMLERİ

KONU: KATMA DEĞER VERGİSİNDE TEVKİFAT İŞLEMLERİ KONU: KATMA DEĞER VERGİSİNDE TEVKİFAT İŞLEMLERİ Hazırlayan ve Sunan Emsal ÖZCAN Yeminli Mali Müşavir Mayıs 2012,İstanbul KATMA DEĞER VERGİSİ TEVKİFATINDAN DOĞAN İADE VE MAHSUP İŞLEMLERİ Maliye Bakanlığı

Detaylı

YM ORTAKLAR YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.

YM ORTAKLAR YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. SİRKÜLER NO : 2012/ 327-09 İstanbul, 04.05.2012 KONU Talepleri : KDV Tevkifat Uygulamasına ve Bu Uygulamadan Doğan İade KDV Tevkifat Uygulamasına ve Bu Uygulamadan Doğan İade Taleplerinin Yerine Getirilmesine

Detaylı

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) ( T R.G.)

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) ( T R.G.) Maliye Bakanlığından: KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) (14.04.2012 T. 28264 R.G.) 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 1 9 uncu maddesinin birinci ve 29

Detaylı

Örnek 1: (A) hastanesi, hastane faaliyetleri kapsamındaki yazışma, veri girişi, hazırlama ve kontrol, hasta. Tarih 08/08/2011 : KDVK-60/2011-1

Örnek 1: (A) hastanesi, hastane faaliyetleri kapsamındaki yazışma, veri girişi, hazırlama ve kontrol, hasta. Tarih 08/08/2011 : KDVK-60/2011-1 Tarih 08/08/2011 Sayı KDVK-60/2011-1 Kapsam T.C. MALĠYE BAKANLIĞI Gelir Ġdaresi BaĢkanlığı KATMA DEĞER VERGĠSĠ SĠRKÜLERĠ/60 Konusu : Tarihi : 8/8/2011 Sayısı : KDVK-60/2011-1.. 2. ĠġGÜCÜ TEMĠN HĠZMETĠNDE

Detaylı

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2010/34 TARİH: 25.06.2010. KDV / 59 No.lu Sirkü; İşgücü Temin Hizmetlerinde Katma Değer Vergisi Tevkifat Uygulaması

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2010/34 TARİH: 25.06.2010. KDV / 59 No.lu Sirkü; İşgücü Temin Hizmetlerinde Katma Değer Vergisi Tevkifat Uygulaması VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2010/34 TARİH: 25.06.2010 KONU KDV / 59 No.lu Sirkü; İşgücü Temin Hizmetlerinde Katma Değer Vergisi Tevkifat Uygulaması Bilindiği üzere Katma Değer Vergisi Kanunu nun 9/1 maddesinin

Detaylı

KDV TEVKİFATINA TABİ MAL VE HİZMETLERDE ALIŞ İADE VE İNDİRİMLERİNE İLİŞKİN İŞLEMLER Sakıp ŞEKER * I- Genel Açıklamalar

KDV TEVKİFATINA TABİ MAL VE HİZMETLERDE ALIŞ İADE VE İNDİRİMLERİNE İLİŞKİN İŞLEMLER Sakıp ŞEKER * I- Genel Açıklamalar KDV TEVKİFATINA TABİ MAL VE HİZMETLERDE ALIŞ İADE VE İNDİRİMLERİNE İLİŞKİN İŞLEMLER Sakıp ŞEKER * I- Genel Açıklamalar KDV Kanunu nun 9.maddesinde vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 17.04.2012 Sayı: 2012/90 Ref: 4/90

SİRKÜLER İstanbul, 17.04.2012 Sayı: 2012/90 Ref: 4/90 SİRKÜLER İstanbul, 17.04.2012 Sayı: 2012/90 Ref: 4/90 Konu: K.D.V TEVKİFAT UYGULAMALARI VE BU UYGULAMALARDAN DOĞAN İADE TALEPLERİNE İLİŞKİN TEBLİĞLERİ BİRLEŞTİREN, MEVCUT KDV TEVKİFATI KAPSAMINDAKİ İŞLEMLERE

Detaylı

KONU : KDV TEVKİFAT UYGULAMASINA İLİŞKİN 117 SERİ NOLU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI

KONU : KDV TEVKİFAT UYGULAMASINA İLİŞKİN 117 SERİ NOLU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI KONU : KDV TEVKİFAT UYGULAMASINA İLİŞKİN 117 SERİ NOLU KDV GENEL TEBLİĞİ YAYIMLANDI 14 Nisan 2012 tarih ve 28264 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 117 seri no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde KDV

Detaylı

14 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : TEBLİĞ KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) İÇİNDEKİLER

14 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : TEBLİĞ KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) İÇİNDEKİLER 14 Nisan 2012 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28264 TEBLİĞ Maliye Bakanlığından: KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) 1. KDV TEVKİFAT UYGULAMASI -1 1.1. Kdv Tevkifatının Niteliği 1.2. Beyan 1.3.

Detaylı