Genel Bilgiler. Sistemimiz Güvenli Kabuk (Secure Shell/SSH) Protokülünü kullanan bağlan:ları kabul etmektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Genel Bilgiler. Sistemimiz Güvenli Kabuk (Secure Shell/SSH) Protokülünü kullanan bağlan:ları kabul etmektedir."

Transkript

1 Sisteme Erişim İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı yayınıdır. Laboratuvar kullanıcılarının eğitimleri için düzenlenmiştir. İzin alınmaksızın ve referans verilmeksizin hiçbir bölümü yayınlanamaz veya kullanılamaz. Bu yayın, erişildiği ve görüntülendiği takdirde bu açıklama kabul edilmiş sayılır. (2009)

2 İçerik Genel Bilgiler Windows işle1m sistemi ile erişim Güvenli bağlan: erişimi (pu>y) Güvenli bağlan: ile görüntü aktarımı (Exceed) Güvenli bağlan: üzerinden dosya transferi (psip,winscp) Linux işletim sistemi ile erişim Güvenli bağlantı erişimi Güvenli bağlantı ile görüntü aktarımı

3 Genel Bilgiler Sistemimiz Güvenli Kabuk (Secure Shell/SSH) Protokülünü kullanan bağlan:ları kabul etmektedir. İşle1m sisteminizle birlikte gelen telnet ve >p programları güvenli olmadığı için erişim için kullanımına izin verilmemektedir.

4 Windows dan Sisteme BağlanG PuHy Programı Nedir? Pu>y programı, Windows işle1m sistemi yüklü bir bilgisayardan güvenli SSH protokollerini kullanarak uzaktaki bir bilgisayara konsol bağlan:sı yapmamızı ve uzaktaki bilgisayar üzerinde çalışmamızı sağlayan kullanımı kolay küçük bir programdır.

5 Windows dan Sisteme BağlanG PuHy Programı Nasıl Çalışır? 1. ÇiI :klayarak puhy.exe dosyası çalış:rılır. 2. Host Name (or IP address) kutucuğuna bağlanmak istenilen bilgisayarın adı veya IP adresi yazılır. 3. Protocol seçeneklerinden SSH seçilir. 4. Eğer karşıdaki makinaya ilk kez bağlanılıyorsa ve daha sonra da bağlanılmak isteniyorsa Saved Sessions kutucuğuna bir isim verilir ve Save tuşu ile kaydedilir. 5. Open tuşuna basılarak bağlan: gerçekleş1rilir. 6. Karşıdaki bilgisayara ilk kez bağlanılıyorsa SSH protokolünün gereği olarak bağlanılmak istenen bilgisayara güvenip güvenmediğinizi sorgulayan ve karşıdaki makinanın parmak izini kendi makinanızda tutup tutmak istemediğinizi soran bir pencere açılır. Bu pencerede Yes tuşuna basamanız yeterli olacak:r. 7. Açılan ekranda Kullanıcı Adı ve Geçişyolu Sözcüğü (Password) girilerek karşıdaki bilgisayara bağlan: gerçekleş1rilir. 8. Çalışmalarınızı tamamladıktan sonra komut sa:rında exit yazarak sistemi güvenli bir şekilde terkedebilirsiniz.

6 Windows dan Sisteme BağlanG

7 Windows dan Sisteme BağlanG

8 Windows dan Sisteme BağlanG PuHy Programını Nereden Bulurum? h>p://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/pu>y/ Adresinden pu>y programını indirebilirsiniz.

9 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Görüntü Aktarımını Nasıl Yaparım? Windows işle1m sistemi yüklü bir bilgisayardan Linux/UNIX işle1m sistemine sahip bir bilgisayara uzaktan bağlan: yapıldıktan sonra kendi bilgisayarımıza karşıdaki bilgisayardan görüntü aktarmak için ara bir programa gereksinim duyulur. Bu amaçla Exceed programı kullanılabilir. Exceed Programı Nedir? Exceed programı oldukça kapsamlı bir program olmakla beraber kullanımı da kolaydır. Bu program yardımıyla X Windows kurulu olan karşıdaki bilgisayardan kendi bilgisayarımıza görüntü aktarabiliriz.

10 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Exceed Programını Nereden Bulurum? İTÜ Merkez Kampüsü içerisinde Bilgi İşlem Mdaire Başkanlığına ait olan yazılım makinasından, \\ \yazilim\Fluent\Fluent 5.5\xserver\setup.exe yolunu kullanıcı adı:install, şifre:install ile kullanarak programın kurulum dosyalarına ulaşabilir ve kendi bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

11 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Exceed Programını Kurdum, Nasıl Görüntü Aktaracağım? 1. Başlangıç Programlar Exceed yolundan Exceed programını çalış:rın. 2. PuHy programı ile uzaktaki bilgisayara bağlan: kurun. 3. PuHy programının konsol penceresine şu komut sa:rını yazın: export DISPLAY= x.x:0.0 Burada x.x kendi bilgisayarınızın IP adresidir. 4. PuHy programının konsol penceresinde, görüntüsünü almak istediğiniz programı çalış:rın. % workshop & 5. Çalış:rılan programın görüntüsü kendi monitörünüze aktarılacak:r. Aktarılan görüntü üzerinde çalışmanızı gerçekleş1rebilirsiniz.

12 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Kendi IP Adresimi Nasıl Öğrenirim? 1. Eğer Windows 95/98 işle1m sistemi kullanıyorsanız : Başlangıç Programlar MS DOS Komut Start Programs MS DOS Prompt Eğer Windows 2000/XP işle1m sistemi kullanıyorsanız: Başlangıç ÇalışGr... cmd Start Run... cmd ile konsol penceresi açın. 2. Konsol pencerisi içinde C:\> ipconfig all komutunu çalış:rın. 3. Çıkan listede IP Address : x.x sizin IP adresinizdir.

13 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Örnek: Microso> Windows 2000 [Version ] (C) Copyright Microso> Corp. C:\>ipconfig all Windows 2000 IP Configuraoon Host Name : Sample Primary DNS Suffix : Node Type : Hybrid IP Rouong Enabled : No WINS Proxy Enabled : No Ethernet adapter Local Area Connecoon: Connecoon specific DNS Suffix. : Descripoon : CNet PRO200 PCI Fast Ethernet Adapter Physical Address : CE FF DHCP Enabled : No IP Address : x.x Subnet Mask : Default Gateway : DNS Servers : Primary WINS Server :

14 Sistemden Windows a Görüntü Aktarımı Exceed Programından ve Sistemden Nasıl Çıkmalıyım? Görüntüsü üzerinde çalış:ğınız programı sanki bir windows programında çalışıyormuş gibi kapatmanız mümkün, bunu yap:ğınızda This may end your X client Session uyarı mesajı gelecek1r. Bu mesajı OK diyerek kapa:n. Görüntü alışverişiniz tamamen binyse Exceed programını da kapa:n. Karşınıza This will end your X client Session uyarı mesajı gelecek1r. Bu mesajı OK diyerek kapa:n. Sistemde çalışmanız binyse Pu>y konsol penceresinde exit komutunu kullanarak sistemi güvenli bir şekilde terkedebilirsiniz.

15 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı Uzaktaki Bilgisayardan Dosya Aktarımını Nasıl Yaparım? Kendi makinanız ve uzaktaki makina arasında dosya aktarımı işlemini s>p protokolünü kullanarak yapabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle >p protokolü kullanımına izin verilmemektedir. Eğer s>p desteği veren bir dosya aktarım programınız yoksa ps>p veya WinSCP programlarını kullanabilirsiniz.

16 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı PSFTP Programı Nedir? PSFTP programı secure >p olarak bilinen dosya aktarım protokolünü kullanan küçük ama kullanışlı bir programdır. PSFTP Programını Nereden Bulurum? hhp://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/puhy/

17 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı Uzaktaki Bilgisayardan Dosya Aktarımını Nasıl Yaparım? 1. PsIp programını çalış:rın. 2. Konsol penceresine bağlanmak istediğiniz makinanın adını yada IP adresini aşağıdaki şekilde girin: psftp> open space.be.itu.edu.tr 3. Kullanıcı adınızı ve geçişyolu sözcüğünüzü kullanarak sisteme giriş yapın. 4. Windows tan Linux/UNIX e dosya göndermek için: Örnek: psftp> put c:\windows_unix.txt (Bu komut windows_unix.txt dosyasının karşıdaki bilgisayara kopyalanmasını sağlar) 5. Linux/UNIX ten Windows a dosya almak için: Örnek: psftp> get unix_windows.txt (Bu komut unix_windows.txt dosyasının kendi bilgisayarınıza kopyalanmasını sağlar. Dosya masaüstüne kopyalanır.) 6. Diğer komutları görmek için: psftp> help Herhangi bir komutun yardım kısmını görmek için: pstfp> help <komut_adı> 7. PSFTP programından çıkmak ve bağlan:nız kesmek için psftp> bye komutu yeterlidir.

18 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı

19 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı WinSCP Programı Nedir? WinSCP programı secure Ip olarak bilinen dosya aktarım protokolünü kullanan Pu>y yan programlarından bazılarını baz alarak hazırlanmış, sürükle bırak man:ğıyla çalışan bir programdır. WinSCP Programını Nereden Bulurum? hhp://www.winscp.net

20 Sistemden Windows a Dosya Aktarımı

21 Linux dan Sisteme BağlanG Konsol Penceresinden SSH BağlanGsını Nasıl Yaparım? Öncelikle kendi bilgisayarınızda SSH Protokolü kurulu olmalıdır. Eğer SSH Protokolüne sahip bir bilgisayarda iseniz, konsol penceresinde: % ssh komutunu çalış:rmanız yeterli olacak:r. Kendi kullanıcı adınız ve geçişyolu sözcüğünüzle sisteme giriş yapabilirsiniz. Örnek: % ssh veya % ssh ssh ile ilgili olarak daha fazla bilgiyi man ssh yada ssh help komutlarıyla alabilirsiniz.

22 Linux Kullanarak Dosya Aktarımı Konsol Penceresinden Nasıl Dosya Aktarımı Yaparım? Konsol pencersinde scp komutunu kullanarak dosya aktarımı yapabilirsiniz. scp secure copy anlamına gelmektedir ve SSH protokolünü kullanmaktadır. Daha detaylı bilgi man scp veya scp help komutlarıyla edinilebilir. Kendi bilgisayarınızdan uzaktaki bilgisayara dosya kopyalamak için: % scp /behome/kullanici/linux_unix.txt Karşıdaki bilgisayardan kendi bilgisayarınıza dosya kopyalamak için: % scp

23 Sistemden Linuxunuza Görüntü Aktarımı Konsol Penceresinden Nasıl Görüntü Aktarımı Yaparım? 1. Kendi makinanızda bir konsol penceresi açın ve bağlanmak istediğiniz makinanın adını yada IP adresini xhost listesine ekleyin: % xhost +space.be.itu.edu.tr veya % xhost Kendi makinanızın IP adresini bilmiyorsanız: % hostname i komutuyla kendi IP adresinizi öğrenin. 3. Uzaktaki makinaya ssh komutunu kullanarak bağlanın. 4. Uzaktaki makinada % export DISPLAY= x.x:0.0 komutunu çalış:rın. Burada x.x kendi makinanızın IP adresidir. 5. Uzaktaki makinada görüntüsünü almak istediğiniz programı çalış:rın. Örnek: % workshop & 6. Çalışmanızı tamamladıktan sonra, çalış:ğınız programı kapa:n. 7. Kendi makinanızda yeni bir konsol pencerisi açarak uzaktaki makinayı xhost listesinden silin: Örnek: % xhost space.be.itu.edu.tr veya % xhost Uzaktaki makinada çalışmanız binyse exit komutunu kullanarak sistemden çıkın.

24 Bilişim Ensotüsü Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboratuvarı Sistem Yöneom Grubu 2009 Hazırlayan: Murat PEKTAŞ

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

$ruptime violet up 11+04:10, 8 users,load 1,20 1,10 1,00

$ruptime violet up 11+04:10, 8 users,load 1,20 1,10 1,00 2 Uzaktan Erişim Uzaktan erişim komutları intranetler gibi daha küçük sistemler için tasarlanmıştır. Sizi başka bir sistemdeki diğer bir hesaba uzaktan erişmeye ve kullanmaya izin verirler. Uzaktan erişim

Detaylı

LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi

LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi /HALKA AÇIK LBRLOG Serisi Kayıt Altına Alma ve Raporlama Sistemi Kullanım Kılavuzu v1.8 Labris Teknoloji Bilişim Çözümleri A. Ş. www.labrisnetworks.com LBRLOG Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı 2009-2013 Labris

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 6 481BB0070 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ ANKARA 2007 İÇİ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ İNTERNET GÜVENLİĞİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma...

İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma... İÇİNDEKİLER Giriş... - 3 - Özellikler... - 3 - Cihazın Özellikleri... - 3 - Teknik Özellikler... - 3 - Gereklilikler... - 3 - Ürünü Tanıma... - 3 - LED Göstergeleri... 4 LED Açıklamaları... 4 Tuşlar...

Detaylı

Ön Söz. PfSense Nedir? İlk Bakış. Kurulum İçin Neler Gerekiyor? Donanım

Ön Söz. PfSense Nedir? İlk Bakış. Kurulum İçin Neler Gerekiyor? Donanım Ön Söz Bu belge temel olarak pfsense güvenlik duvarı kurulumunu ele almaktadır. Belge mümkün olduğu kadar kısa ve basit tutulmuş ve en temel şekli ile PfSense kurulumu yaparak incelemeniz, denemeniz için

Detaylı

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri Internet Nedir? Internet, dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),

Detaylı

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü Veri kaydedicisi DL3 Montaj Çalıştırma Web arayüzü *11205984* 11205984 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4751-01 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4751-01 TR NPD4751-01 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar.... 7 Bu Kılavuzun Kullanılması... 8 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 8 Ürün Özellikleri... 9 Özellikler... 9 Bölüm 1 Teknik Özellikler

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ SORUNLARINI GİDERME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR NPD4443-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 10 Bu Kılavuzun Kullanılması... 11 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 11 Yasadışı Kopya ve Çıktılar... 12 Ürün Özellikleri... 12

Detaylı

RX3041. Kullanıcı El Kitabı

RX3041. Kullanıcı El Kitabı RX3041 Kullanıcı El Kitabı İçindekiler 1 Giriş... 2 1.1 Özellikler ve Avantajları... 3 1.2 Paket Muhteviyatı... 3 1.3 Ne nerede... 4 1.4 Sistem Gereksinimleri... 6 1.5 Kurulum Talimatları... 6 2 PC Yapılandırılması...

Detaylı

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri www.dojop.com.tr Önemli Notlar Lütfen şunu not ediniz. Bu kullanım klavuzunun bir parçasının ya da tümünün NComputing ten yazılı izin olmadan tekrar hazırlanmasına

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI

IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI İÇİNDEKİLER Konu Başlığı 1. SSH ile sisteme bağlanmaya çalışıldığında hata alıyorum ve bağlantı kuramıyorum. 3 Sayfa No 2. Telefon üzerinden

Detaylı

HP JetDirect Print Servers. HP JetDirect Baskı Sunucuları. 600N/400N/500X/300X Ağ Yöneticisi Kılavuzu

HP JetDirect Print Servers. HP JetDirect Baskı Sunucuları. 600N/400N/500X/300X Ağ Yöneticisi Kılavuzu R HP JetDirect Print Servers HP JetDirect Baskı Sunucuları 600N/400N/500X/300X Ağ Yöneticisi Kılavuzu Ağ Yöneticisi Kılavuzu HP JetDirect Baskı Sunucuları (600N/400N/500X/300X) Telif Hakkı Hewlett-Packard

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Güvenli kanallardan iletişim ( SSH )

Güvenli kanallardan iletişim ( SSH ) Güvenli kanallardan iletişim ( SSH ) SSH Nedir? SSH(Secure Shell/Güvenli Kabuk) ağ üzerinden başka bilgisayarlara erişim sağlamak, uzak bir bilgisayarda komutlar çalıştırmak ve bir bilgisayardan diğerine

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS

ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS TANIM Mirror Server Mirror server, merkezi bir noktadan, internet üzerindeki Eset güncelleme sunuculardan aldığı güncellemeleri, ortamdaki diğer PC lere dağıtmak için

Detaylı

Veri kaydedici DL2 V2

Veri kaydedici DL2 V2 Veri kaydedici DL2 V2 Firmware versiyon 2.0.0 *11205978* 11205978 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok dikkatli

Detaylı

My Net. N900 Central Router. Kullanım Kılavuzu

My Net. N900 Central Router. Kullanım Kılavuzu My Net N900 Central Router Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu çözmemiz için bize bir fırsat verin. En çok sorulan teknik destek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ CİHAZLARA BAĞLANMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ CİHAZLARA BAĞLANMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ CİHAZLARA BAĞLANMA ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Software Kullanım Kılavuzu M00068500 TR

Software Kullanım Kılavuzu M00068500 TR Software Kullanım Kılavuzu M00068500 TR Uyarılar ve Ticari Markalar Uyarılar ve Ticari Markalar Uyarılar Bu belgenin hiçbir bölümü Seiko Epson Corporation'ın önceden yazılı izni alınmaksızın çoğaltılamaz,

Detaylı

IP gizleme konuları. Bölüm I Neden?

IP gizleme konuları. Bölüm I Neden? IP gizleme konuları İlgili Konular : İnternette Kimlik, Kimlik Koruma Yöntemleri, Kişi takip, SOCKS kurulumu, Web, FTP, ICQ gibi programlarda IP Gizleme, Genel takip mantıkları, PGP ve Sniffing Seviye

Detaylı

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02

Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 : WG213 Kullanıcı Rehberi 2006/05/02 FCC Bildirisi Bu aygıt FCC kurallarının 15. bölümüne uygundur. İşletimi aşağıdaki iki koşula tabidir: Bu aygıt zararlı parazit oluşturmamalıdır. Aygıt istenilmeyen

Detaylı