Seyr-İ Türkİye. Geçmİş Yüzen Fuar Uygulamaları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Seyr-İ Türkİye. Geçmİş Yüzen Fuar Uygulamaları"

Transkript

1

2 Yüzen fuar; modern bir geminin İçİnde farklı ölçülerde hazırlanmış fuar stantlarında, ürün ve hizmetlerin sergilenmesini sağlayan, kamaralarında otel konforu sunan, akılcı, keyifli ve kârlı fuarcılık türüdür. Yüzen Fuar projesi İlk kez 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından tasarlanmıştır. Cumhurİyetİmİzİn kuruluş yıllarında Türk mallarını Avrupa ya tanıtmak amaçlı planlanan yüzen fuar projesinin sonraki yıllarda Almanya, ABD, Japonya, İskandİnav ülkeleri gibi pek çok ülkede örnekleri görülmüştür. 81 yıl sonra bu önemli mirasa sahip çıkılarak, yüzen fuar projesi dönemin Dış Tİcaret Müsteşarlığı himayesinde 2007 yılında tekrar hayata geçirilmiştir. Türkİye de fuarcılık anlayışına yeni bir boyut katan yüzen fuar uygulaması, gerekli İlgİyİ görerek başarı kazanmış, tekrarlanan bir fuarcılık anlayışı haline gelmiştir. Yüzen fuar projesi, hayata geçtiği 2007 yılından beri uğradığı pek çok yurtdışı limaninda binlerce ziyaretçiye ulaşmiş ve Türkİye nin tanıtımına önemli katkılar sağlamıştır.

3

4 2013 rotası

5 Geçmİş Yüzen Fuar Uygulamaları Seyr-İ Türkİye Cumhurİyetİn kuruluşundan 3 yıl sonra 12 Hazİran 1926 günü Atatürk ün talimatları İle genç Türkİye Cumhurİyetİnİ tanıtmak üzere yola çıkan Karadenİz gemisi, 85 gün boyunca 12 Avrupa ülkesinin 16 limanında ziyaretçi İle buluştu. Avrupa daki Türkİye İmajını yeniden oluşturan Karadenİz gemisi, daha sonraki yıllarda Atatürk ün İyİ bir asker ve lider olmasının yanında bir halkla İlİşkİler dehası olduğunu da kanıtladı.

6 Geçmİş Yüzen Fuar Uygulamaları Karadenİz EQHO 2007 Dönemİn Dış Tİcaret Müsteşarlığı himayesinde Yüzen Fuar konseptiyle tasarlanan İlk proje; 2-18 Hazİran 2007 tarihlerinde Bluexpo Karadenİz Otel & Restoran Ekİpmanları Fuarı İsmİ İle gerçekleştirilmiştir. Bulgarİstan ın Varna, Romanya nın Köstence, Ukrayna nın Odesa ve Yalta, Rusya nın Soçİ, Gürcİstan ın Batum ve en son Trabzon limanına uğrayan yüzen fuara, sektörün önde gelen 71 firması katılmış ve bu katılımcılar Bluexpo EQHO kapsamında toplam profesyonel ziyaretçiyle buluşmuştur.

7 Geçmİş Yüzen Fuar Uygulamaları Bluexpo Kuzey Afrİka İnşaat ve Makİne 2008 Bluexpo Kuzey Afrİka İnşaat ve Makİne 2010 İkİncİ Yüzen Fuar, Kuzey Afrİka nin en önemli 4 ticaret başkentini kapsayan Mısır ın İskenderİye, Lİbya nın Trablus, Tunus un Tunus ve Cezayİr İn Cezayİr kentinde gerçekleşmiştir. Fuar; Ekİm 2008 tarihlerinde bir gemi Türk İnşaat sektörü ve bir gemi Türk Makİne Sektörü olmak üzere İkİ gemiyle Kuzey Afrİka nin dört ticaret limanına uğramıştır. Fuara 107 firma İştİrak ederken, kişi de fuarı ziyaret etmiştir. Kuzey Afrİka 2008 projesinde elde edilen başarı sonrasında gelen talepler doğrultusunda üçüncü yüzen fuar projesi de Kuzey Afrİka rotasında planlanmıştır. Kuzey Afrİka da Mısır ın İskenderİye, Lİbya nın Trablus, Cezayİr İn Cezayİr ve Fas ın Kazablanka limanlarında 18 Şubat 1 Mart 2010 tarihleri arasında İnşaat ve Makİne sektörlerinde gerçekleştirilen projeye, 78 firma katılmış ve bu firmalar yaklaşık profesyonel ziyaretçi İle buluşmuştur.

8

9 Yüzen Fuar, Gayrİmenkul Sektörünü sınırların ötesine taşıyor!... IFF Real Estate 2013 Fuar sektörünün öncü firmaları olan Expotim ve Globus İle gayrimenkul sektöründe önemli tanıtım ve organizasyon faaliyetleri gerçekleştiren Medya Yönetİm Merkezİ nin bir araya gelerek hazırlamış oldukları yeni yüzen fuar projesiyle, Gayrİmenkul Sektöründe yeni bağlantıların ve ticari İşbİrlİklerİnİn kurulması ve Türkİye nin gayrimenkul alanında da dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Körfez ülkelerinin İnşaat alanındaki yatırımlarını genel manadaki sıcak İlİşkİlerİ ve mütekabiliyet yasasını göz önüne alarak; Bİrleşİk Arap Emİrlİklerİ nin Dubaİ, Katar ın Doha, Bahreyn İn Manama, Suudİ Arabİstan ın Dammam ve Kuveyt İn Kuveyt limanına uğrayacak bir rota belirlendi Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Yüzen Fuar, Körfez ülkelerindeki 5 limana uğrayacak ve gayrimenkul alanında uluslararası nitelikte büyük İşbİrlİklerİnİn zeminini oluşturacak.

10 Türkİye nin Hızla Gelİşen Sektörü; Gayrİmenkul... Türk gayrimenkul sektörü, özellikle son on yılda kayda değer biçimde öne çıkarak yatırımcılar İçİn giderek daha cazip fırsatlar sunar hale gelmiştir. Avrupa ve ABD gayrimenkul pazarlarında son ekonomik kriz ve küresel mali daralmanın olumsuz etkileri hissedildiği halde, Türkİye deki gayrimenkul pazarı gelecek vadetmektedir. Avrupa genelinde talepte azalma ve buna bağlı olarak konut fiyatlarında düşüş gözlense de, Türkİye İstatİstİk Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkİye de 2011 yılının İkİncİ çeyreğinde 2010 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, apartman daireleri satışında % 18 lik bir artış gözlenmiştir. Bu rakam Türkiye nin gayrimenkul pazarında olağanüstü bir büyüme potansiyeli taşıdığına İşaret etmektedir. gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkİye 2012 yılında gelişmekte olan ülkeler arasında gayrimenkul yatırımlarına ev sahipliği açısından en cazip üçüncü ülke olarak öne çıkmaktadır. Türkİye, yatırımcıların İlgİsİnİ çekecek gerekli yasal düzenlemeleri birbiri ardına yapmaktadır. Bunun en güzel örnekleri arasında; Tapu Kanunu nda yabancıların Türkİye de gayrimenkul edinmesi İle İlgİlİ olarak yapılan en son değişiklikler, İpoteklİ Konut Fİnansmanı yasa tasarısı, değişen ve gelişen vergi kanunları sayılabilir. Türk gayrimenkul sektörü, ülkenin gelişen ekonomik rakamları paralelinde değişen nüfus faktörleri sayesinde yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Ülkenİn sanayi ve ulaşım açısından yoğun olduğu bölgelerinde artan ticari faaliyet, İş yeri ve konut İhtİyacının da hızla artmasına yol açmaktadır. Küresel oyuncuların Türk gayrimenkul sektöründe yerlerini almaları, rekabetçiliğin gelişimine katkıda bulunurken, birleşme ve satın almalar sektörün genişlemesi ve büyüme hızına olumlu olarak yansımaktadır. PricewaterhouseCoopers (PWC) ve Urban Land Institute (ULI) tarafından hazırlanan Avrupa - Gayrİmenkulde Yükselen Trendler raporu, Türk gayrimenkul sektörünün gerek yerel gerekse küresel anlamda nasıl İlgİ odağı olduğunu gözler önüne sermektedir. Söz konusu raporun 2012 baskısına göre İstanbul, Avrupa yatırım pazarında mevcut yatırımlar, yeni yatırımlar ve geliştirme kategorilerinde en gözde şehir olarak Münİh, Varşova, Berlİn ve Stockholm Ü geride bırakarak İlk sırada yer aldı. Öte yandan, Emlak Sektörü Yabancı Yatırımcılar Bİrlİğİ (AFIRE) tarafından

11 Mutekabİlİyet Yasası yla Türkİye de gayrimenkul yatırımı daha da kolaylaşıyor Yasa değişikliği İle yabancılara mülk satışında aranan mütekabiliyet (karşılık) şartı tamamen kaldırılıyor. Bİr yabancı İçİn 2,5 hektar olan en fazla satış yapılabilecek alan İse yeni yasada proje şartı getirilerek 30 hektara çıkarılıyor. Düzenlemenİn Meclİs te yasalaşmasının ardından kanuni sınırlamalara uyulmak kaydı İle yabancılar Türkİye nin her yerinden taşınmaz alabilecek. İnşaat sektörü temsilcilerine göre mütekabiliyet şartının kaldırılması yabancılara yaklaşık 1 milyon konut satışının önünün açılmasını sağlayacak. Türkİye İçİn yabancılara mülk satışında başta Arap Ülkelerİ olmak üzere, Rusya ve Türkİ Cumhurİyetlerİ büyük potansiyel taşıyor. Sektör temsilcilerine göre sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasının ardından özellikle büyük şehirler ve turizm yörelerindeki konut projelerine yoğun İlgİ olacağı tahmin ediliyor. Yüzen Fuar Her Bakımdan Avantajlı Yüzen Fuar uygulaması, İşletmelerİn yeni pazarları keşfetmesi adına ciddi bir atılım özelliği taşıyor. Yüzen Fuar uygulamasıyla limanlarına uğranilacak ülkelerde önceden belirlenmiş potansiyel müşteriler davet edilir. Ülkelerİn üst düzey yetkilileriyle İletİşİm kurularak profesyonel bir katılım sağlanır. Yüzen Fuar uğrayacağı liman ülkelerinde yoğun tanıtım faaliyetleri, dikkati çekecek açılış etkinlikleriyle ses getirecek bir organizasyondur. Ayrıca Yüzen Fuar konsepti, uygulama İtİbarİyle yenilikçi bir yaklaşım olduğundan geminin ziyaret ettiği ülkelerde gündem oluşturacak haber değeri taşımaktadır. Sadece 10 gün gibi kısa sürede 5 ülkeye uğrayarak büyük maliyetlerin önüne geçen ekonomik bir tanıtım İmkanı sağlar. Organİzasyon süresince düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklerle ticari İlİşkİlerİn yanında ülkeler arasında dostluk köprüleri kurulmasına da yardımcı olur. Türkİye nin tanıtımına ciddi bir katkı sağlar.

12 IFF nin Uğrayacağı Körfez Ülkelerİnİ Tanıyalım Abu Dabİ Genel Tanıtım ABU DABİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BAŞKENTİDİR VE ABU DABİ EMİRLİĞİ, YEDİ EMİRLİK İÇERİSİNDE EN BÜYÜK OLANIDIR. EMİRLİK, ÜLKE TOPRAKLARININ YAKLAŞIK %86 SINI KAPLAMAKTADIR. ABU DABİ, BAE NİN 200 E YAKIN ADALARIN BİRİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR. ÜLKE NÜFUSUNUN YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİ ABU DABİ DE BULUNMAKTADIR. BAE PETROL ÜRETİMİNİN %85 İ DE BURADA ÜRETİLMEKTEDİR. ABU DABİ, MODERN VE LÜKS BİR YAPILAŞMA İÇERİSİNDEDİR. ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIMLARININ YANI SIRA TURİZM ALANINDAKİ YATIRIMLARI İLE DUBAİ NİN HEMEN ARKASINDAN GELMEKTEDİR. İNŞAAT SEKTÖRÜNE BAKIŞ ORTADOĞUNUN MANHATTAN I. BİR GÖKDELEN ŞEHRİ OLAN ABU DHABİ AYNI ZAMANDA ÜLKENİN YÖNETİM VE FİNANS MERKEZİ KONUMUNDADIR. BU KONUMUNU MODERN ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞI İLE DEVAMLI GELİŞTİRMEKTE, BU DA İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DEVAMLI AYAKTA TUTMAKTADIR. ÖRNEĞİN HAVALİMANI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ ŞİRKETİ OLAN BİR TÜRK İNŞAAT FİRMASI, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ NİN GİRİŞ KAPISI OLAN ABU DABİ HAVALİMANI NDA YAPILACAK YENİ TERMİNAL BİNASININ YÜKSEK BÜTÇELİ İHALESİNİ KAZANMIŞTIR. BU VE BENZERİ ALT YAPI PROJELERİ YANI SIRA KONUT VE TURİZM ALANINDA İNŞAAT YATIRIMLARI İÇİN YÜKSEK BÜTÇELER HARCANMAKTADIR. DUBAİ İLE AMANSIZ BİR REKABET İÇİNDE OLAN ABU DHABİ DE SON SÜRAT OTELLER, İŞ VE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ İNŞA EDİLMEKTE, İLERİYE DÖNÜK BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILMAKTADIR. Bahreyn Genel Tanıtım Bahreyn, Basra körfezinde toplam yüz ölçümü 712 km 2 olan, Katar ın Kuzey Batısında yer alan, takım adalardan oluşan bir ülkedir. Nüfusu olup bunun yaklaşık 500 bin kadarını Bahreyn vatandaşları, geri kalan kısmını İse ülkeye çalışma amaçlı gelmiş İşçİler oluşturmaktadır. Bahreyn, Körfez İşbİrlİğİ Konseyİ nin 6 üye ülkesinden bir tanesidir. Basra körfezindeki konumu, Hem Suudİ Arabİstan a hem de İran a olan yakınlığı İle jeostratejik açıdan önemli bir ülke olarak değerlendirilmektedir. İnşaat Sektörüne Bakış Bahreyn, Türk müteahhitlik ve danışmanlık firmaları İçİn büyük potansiyel teşkil etmektedir. Bahreyn de 5-10 yıl zarfında tamamlanması beklenen kamu ve özel sektöre ait gündemdeki milyar dolarlık İnşaat projeleri bulunmaktadır. Bahreyn de Türk müteahhitlerce 2010 yılına kadar üstlenilen İşlerİn toplam tutarı 141 milyon doları bulmuştur. Bahreyn de 30 milyar dolarlık alt yapı ve üst yapı İnşaat İşİ hacmi bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda 141 milyon dolarlık değerin düşük olduğu gözlemlenmektedir.

13 IFF nin Uğrayacağı Körfez Ülkelerİnİ Tanıyalım DUBAİ Dubaİ, Arap Yarımadası ndaki yedi tane Bİrleşİk Arap Emİrlİğİnden biridir larda yalnızca balıkçı kenti olan Dubaİ, 1990 lar sonrası uygulanan politikalar sonucunda ve Hong Kong un Çİn e devredilmesi İle bölgenin ticaret başkenti olma yolunda İlerleyen bir profil çizmektedir li yıllarda büyük projeler İle dünyaya adını duyuran şehir, şu an bölgenin en önemli ticaret ve turizm başkentidir. Bİrleşİk Arap EmİrLİklerİ nin en büyük emirliği ve en lüks, en çağdaş olanıdır. Son 20 yılda bu topraklardan petrol çıkarılmaya başlamasıyla Dubaİ nin yapısı değişmeye başladı. Buna karşılık gelirin %8 İnİ petrol oluşturur, bunda bölgenin finans ve İktİsat merkezi olması büyük rol oynar. Devasa alışveriş merkezleri burayı kısa zamanda alışveriş cenneti yapmıştır. İnşaat Sektörüne Bakış Dubaİ nin özellikle son 5 yılda hızlı bir İlerleme kaydederek Körfez Bölgesİ nin ve Ortadoğunun ticaret ve turizm açısından cazibe merkezi haline gelmesine bağlı olarak, kentte İnşaat sektörü de büyük bir atılım yapmış ve müteahhitlik projelerinde kontrolsüz bir patlama yaşanmıştır. Şehİrde liman, havalimanı, metro, karayolları, köprüler, enerji, su arıtma ve atık değerlendirme tesisleri, tema parkları ve eğlence alanları, sanayi bölgeleri, oteller, toplu konut bölgeleri, alışveriş merkezleri gibi parasal değeri yaklaşık 300 milyar ABD dolarını bulan yüzlerce proje birbiri ardına uygulamaya KONmuştur. Yüksek talep nedeniyle, son 5 yılda Dubaİ deki konut ve İşyerİ kiraları ve fiyatları, hemen her yıl İkİye katlanarak astronomik seviyelere ulaşmış, bankaların çoğunlukla yurt dışı kaynaklardan temin ettikleri finansmanları, adeta birbirleriyle yarış halinde ve müşterinin borç ödeme potansiyelini göz ardı ederek hemen herkese % 5-10 peşinatlı, yıl vadeli kredi açmaları spekülatif amaçlı gayrimenkul talebini artırmıştır. KATAR Katar ya da resmî adıyla Katar Emİrlİğİ, Arap Yarımadası nın doğusunda bulunan Basra Körfezİ ne uzanan ülkedir. Tek sınır komşusu Suudİ Arabİstan olup diğer tarafları Basra Körfezİ İle çevrilidir. 1.7 milyon nüfuslu Katar, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesidir. İnşaat Sektörüne Bakış Ekonomİsİnİn %60 ını petrol ve doğalgazın oluşturduğu Katar, son yıllarda petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki yükselişin sağladığı önemli gelir artışından yararlanarak ekonomik alanda büyük bir gelişme kaydetmiştir. Ülke ekonomisinin gösterdiği bu güçlü performasın en önemli yansıması sözkonusu büyümenin sürdürülebilir kılınması İçİn birbiri ardına altyapı ve üstyapı projelerine başlanması olarak kendini göstermiş ve ülke gerek sürdürülen, gerek planlanan yoğun alt ve üst yapı yatırımları çerçevesinde dünyanın en önemli müteahhitlik hizmetleri pazarlarından biri haline gelmiştir. Bu arada, etkin çabalar sonucunda 2022 yılında yapılacak dünya futbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Katar, bu organizasyonla güçlü ekonomik yapısını taçlandırmıştır. Bunun sonucunda İse İnşaat sektöründeki İvmenİn daha da artacağı beklenmektedir.

14 IFF nin Uğrayacağı Körfez Ülkelerİnİ Tanıyalım KUVEYT Kuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devletİ, Arabİstan Yarımadası nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezİ kıyısında yer alan ülkedir. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudİ Arabİstan İle komşudur. Parlamenter monarşi İle yönetilen Kuveyt İn başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Kuveyt tir. Petrol rezervleri bakımından dünyada beşinci konumda bulunan ülkede İhracatın %95 İnİ oluşturan petrol, ülke gelirlerinin İse yaklaşık olarak %80 İnİ oluşturmaktadır. Gayrİ safi yurt İçİ hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek İnsanİ Gelİşme Endeksİ ne sahip 31. ülkedir. Kuveyt, Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre yüksek gelirli ülkelerden biridir. İnşaat Sektörüne Bakış 11 Eylül de gerçekleşen saldırılar sonrasında ortaya çıkan yeni durum ve Irak savaşının sona ermesi İle sürekli ertelenen belli başlı projeler ve yeni yatırımların tekrar başlaması, Kuveyt müteahitlik PİYASASINI olumlu etkilemiştir. ÇeŞİtlİ konut ve yerleşim projeleri, sağlık, eğitim, enerji, su, ulaşım, çevre alanlarında açıklanan yeni projelerin yanı sıra petrol sektörünün üretim kapasitesinin ve İşlenmİŞ petrol üretiminin artırılmasına yönelik petrokimya ve rafineri projelerini kapsayan yatırımlar gündeme gelmiştir. Kuveyt emlak talebi, ülkedeki ekonomik gelişmelere bağlı olarak oluşan İŞyerİ ve yatırım amaçlı emlak talebi İle yine ekonomideki gelişmelere bağlı olarak ülkeye çalişmak amacıyla gelen yabancılar ve artan nüfus nedeniyle oluşan konut talebi İle yakından İlgİlİdİr. Emlak piyasasını etkileyen diğer unsurlar İse; 11 Eylül sonrasında ülkeye dönen yatırımların konut sektörüne yönelmesi, ülkede artan İstİkrar, düşük faizler, artan petrol fiyatlarına bağlı olarak artan likidite, yabancı sermaye mevzuatının uygulanmaya konulması İle ülkede faaliyet gösterecek yabancı firmaların yaratacağı İşyerİ amaçlı emlak talebinde artış beklentisi ve sanayileşme politikalarıdır. SUUDİ ARABİSTAN Suudİ Arabİstan Krallığı Arap Yarımadası nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğuda Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Bİrleşİk Arap Emİrlİklerİ, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezİ ve batısında Kızıldenİz İle çevrilidir. Resmİ dil olan Arapça ve çeşitli lehçeleri, bütün nüfus tarafından konuşulur. Nüfusun %97 si Müslüman dır da petrol bulunmasına kadar ekonomisi Mekke ve Medİne yi ziyarete gelen hacılara ve hurma İhracatına bağımlı olan Suudİ Arabİstan ın, bu gelirleri günümüzde de sürmekle birlikte, ekonomisinin temeli petrole dayanır. Hükümet, petrolden elde edilen gelirleri, Suudİ Arabİstan ı çok çeşitli bir sanayi ülkesine dönüştürmek ve gerekli alt yapıyı yaratmak İçİn kullanmıştır. İnşaat Sektörüne Bakış Suudİ Arabİstan da İnşaat sektöründe çok büyük patlama yaşanmakta, sene daha devam etmesi beklenen İnşaat sektöründeki gelişim şu anda dünyadaki en büyük fırsatlardan birisi olarak değerlendirilmektedir. Suudİ hükümetinin yasalarda yaptığı değişikliklerle artık yabancı yatırımcılar da yerli ortaklı veya yerli ortağa İhtİyaç duymadan yabancı yatırım şirketleri kurabilmektedirler. Artık Suudİ yasaları yerlilere ve yabancılara aynı mesafede durmaktadır.

15 Seyİr Programı Katılımcı Profİlİ KALKIŞ TARİHİ LİMAN KENTİ SEYİR MESAFESİ (MİL) SEYİR SÜRESİ (SAAT) VARIŞ TARİHİ VARIŞ SAATİ SERGİ GÜNLERİ 25 EKİM 2013 PİRE - İSTANBUL HAZIRLIK EKİM : EKİM EKİM 2013 İSTANBUL - DUBAİ KASIM : KASIM KASIM 2013 DUBAİ - ABU DHABİ KASIM :00 12 KASIM KASIM 2013 ABU DHABİ - DOHA KASIM : KASIM KASIM 2013 DOHA - BAHREYN KASIM : KASIM KASIM 2013 BAHREYN - DAMMAM KASIM : KASIM KASIM 2013 DAMMAM - KUVEYT KASIM : KASIM KASIM 2013 KUVEYT - İSTANBUL ARALIK : ARALIK ARALIK 2013 İSTANBUL - PİRE ARALIK :00 Mİmarlar: Bİreysel Mİmar / İç Mİmar, Mühendİslİk Şİrketlerİ: Mühendİs / İnşaat / Kentsel Planlama, Gayrİmenkul Müteahhİtlerİ, Bankacılar & Yatırımcılar, Fİnans Enstİtülerİ / Yatırım Şİrketlerİ / Fon Yönetİm Şİrketlerİ, Gayrİmenkul Yatırım Ortaklıkları, Ekonomİk Kalkınma Otorİtelerİ / Bölgesel Kalkınma Gurupları, Danışmanlık Şİrketlerİ, Pazar Araştırmacıları, Franchise alan-veren şirketler, Mobİlya / Araç Gereç / Hİzmet Sunucuları, Bİlİşİm / Yazılım / Donanım / Servİs Sağlayıcılar, Bakım / Tamİr / Restorasyon, Güvenlİk, Tesİs Yönetİm Şİrketlerİ, Genİş Ölçeklİ ve Toplu Konut Yapan İnşaat Fİrmaları, Gökdelenler, Rezİdanslar ve İş Kulelerİ, Oteller / Perakendecİ Outletler, Alışverİş Merkezlerİne ve Toptancılara Ürün & Servİs Sağlayıcılar, Özel Yatırımcılar, İlgİlİ Dernek ve Kuruluşlar, Sİvİl toplum Kuruluşları, Emlak / Gayrİmenkul Yönetİmİ Şİrketlerİ (Anahtar Şİrketler) / Emlak Brokerları, Perakendecİler, Alışverİş Merkezİ İnşaatçıları / Yönetİmlerİ, Çevre Teknolojİsİ Sağlayıcıları / Çevreyle Dost Yapılar Üreten Fİrmalar

16 ZİYARETÇİ Profİlİ IFF Gemİsİ Hakkında Müteahhİtler, Yapı & Konut Enstİtüleri / Derneklerİ, Sİvİl & Danışmanlık Mühendİsleri, Yatırımcılar / İş Adamları / Tüccarlar, Yerel Kamusal Fİgürler, Gayrİmenkul İnşaatçıları, Mİmarlar, Yapı Malİyet Ekpertİzlerİ, Planlamacı / Danışmanlar, Proje Yönetİcİlerİ, Dİplomatlar / Uluslararası Yönetİcİler Sİvİl Toplum Kuruşları, İşletme Sahİplerİ / Menajerler / Operatörler / Emlak Çalışanları Gemİ Tİpİ: Araç ve Yolcu Taşımacılığı Üretİlme Tarihi: 1998 Uzunluk ve Genİşlİk: 192 m x 27 m Brüt Tonaj: 17614, Yüksüz Ağırlık: 5590 t Hız Kaydı ( Max-Ort): Sürat Bayrak: Yunanİstan Çağrı İşaretİ: Svom IMO: , MMSI: Yolcu Sayısı: 1874 Yatak Sayısı: 776 Oturma Yerİ: 323 Araba Kapasİtesİ: 620

ATM Dubai Turizm Fuarı

ATM Dubai Turizm Fuarı ATM Dubai Turizm Fuarı Ortadoğu da gerçekleştirilen en önemli turizm fuarı olarak gösterilen ATM Turizm Fuarı Birleşik Arap Emirlikleri nin Dubai şehrinde 05-08 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Detaylı

ORTA DOĞU DURUM RAPORU

ORTA DOĞU DURUM RAPORU ORTA DOĞU DURUM RAPORU Ocak, 2011 ORTADOĞU HARİTASI 1 BÖLGE VİZYONUMUZ Bölgenin üretken faktörlerini ve dinamiklerini bir araya getirerek; üretim ve istihdamı artırmak, sahip olduğu kültürel miras ile

Detaylı

GSMH (milyar dolar) Kişibaşı GSMH (dolar) GSMH Büyüme Oranı (%) Doğrudan Yabancı Sermaye (milyon dolar) İhracat (milyon dolar)

GSMH (milyar dolar) Kişibaşı GSMH (dolar) GSMH Büyüme Oranı (%) Doğrudan Yabancı Sermaye (milyon dolar) İhracat (milyon dolar) Türkiye, 72 milyonluk nüfusu ve 2005 yılında 360 milyar, 2006 da ise 400 milyar dolar seviyesinde Gayri Safi Milli Hasılası ile bölgesindeki en büyük ekonomilerden birine sahiptir. Önümüzdeki beş yılda,

Detaylı

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Bakan Sunuşu Dünyada son yıllarda ulaşım, haberleşme ve bilişim alanlarında yaşanan gelişmelere paralel olarak küresel

Detaylı

EXPORT KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ GLOBAL

EXPORT KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ GLOBAL GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Aralık 2014 KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ Başkenti Abu Dhabi nin petrol gelirleri, Dubai nin turizm ve alışveriş gelirleri ile Birleşik Arap Emirlikleri

Detaylı

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Hazine Başkanlığı (Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü) SEKTÖR ARAŞTIRMALARI KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Detaylı

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B2 Blok Kat: 16 34149 Yeşilköy Bakırköy / İSTANBUL T: +90 212 468 34 00 F: +90 212 468 34 44 www.istka.org.tr - iletisim@istka.org.tr 2 İSTA NB U L K AL KIN

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yunanistan Ülke Raporu

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yunanistan Ülke Raporu Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Yunanistan Ülke Raporu YUNANİSTAN ÜLKE RAPORU Temmuz 2011 İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER 1 1. YUNANİSTAN EKONOMİSİ VE TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER 3 Trakya Kalkınma

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM 1 İ Ç İ N D E K İ L E R ŞEKİLLER LİSTESİ TABLOLAR LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ A. TÜRKİYE DE TURİZM B. İSTANBUL DA TURİZM

Detaylı

MÜ TEKABİ Lİ YET VE İ Çİ N ÜLÜSLARARASİ

MÜ TEKABİ Lİ YET VE İ Çİ N ÜLÜSLARARASİ MÜ TEKABİ Lİ YET VE İ Çİ N ÜLÜSLARARASİ Mütekabiliyet ve İnşaat Sektörü için Uluslararası Fırsatlar Besfin Araştırma & Geliştirme Ekibi Editör Ferda BESLİ e-mail : ferda.besli@besfin.com Araştırma Ekibi

Detaylı

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Siyasi ve ekonomik gücün yeniden paylaşımı baskıları artarken, liberal demokrasilerden otoriter demokrasilere geçiş sinyalleri çoğalırken Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2012 Nisan 2012 ÖZETİN ÖZETİ

Detaylı

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ 161 GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ SUNUŞ İletişim ve ulaşım teknolojisinde yaşanan gelişme ve ulusal ekonomilerin dışa açılmasıyla

Detaylı

AKFEN HOLDİNG A.Ş. 1 Ocak 2012 31 Aralık 2012 Yıllık Faaliyet Raporu

AKFEN HOLDİNG A.Ş. 1 Ocak 2012 31 Aralık 2012 Yıllık Faaliyet Raporu AKFEN HOLDİNG A.Ş. 1 Ocak 2012 31 Aralık 2012 Yıllık Faaliyet Raporu SERMAYE PİYASASI KURULU NUN SERİ: XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞTIR. İÇİNDEKİLER 1) AKFEN HOLDİNG VE 2012 YILINA GENEL

Detaylı

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi SİNGAPUR ÜLKE RAPORU. ALİ KOÇ Uzman

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi SİNGAPUR ÜLKE RAPORU. ALİ KOÇ Uzman SİNGAPUR ÜLKE RAPORU ALİ KOÇ Uzman Eylül, 2014 İçindekiler 1. ÜLKENİN GENEL PROFİLİ... 2 1.1. Coğrafi Konum... 2 1.2. Siyasi ve İdari Yapı... 3 1.3. Nüfus ve İş Gücü... 3 1.4. Singapur un Üye Olduğu Uluslararası

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ Eylül, 2012 Dilşad AKAR koordinasyonunda Güney Ege Kalkınma Ajansı Turizm Sektörü Araştırma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Ekim,2012 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği International Investors Association

Uluslararası Yatırımcılar Derneği International Investors Association Uluslararası Yatırımcılar Derneği International Investors Association n n Eylül 2012 Bu yayının tüm hakları saklıdır. YASED'in izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, yeniden basılamaz, gösterimi

Detaylı

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri,

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, 2010 yılında sizlerin teveccühü ile göreve gelmemizden bu yana görevdeki üçüncü yılımızı geride bırakmış bulunuyoruz. Yönetim Kurulu olarak görevdeki dördüncü

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2009 İÇİNDEKİLER I. HOLLANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER...

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ Etüd-Araştırma Servisi Haziran 2009 İÇİNDEKİLER Giriş iii Tablolar Listesi...iv Kısaltmalar Listesi...v BÖLÜM I YUNANİSTAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Ülke Kimliği.1

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU

2014 FAALİYET RAPORU 2014 FAALİYET RAPORU 1 Çarklar dönüyor, hayat devam ediyor Bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak etki oluşturmak için kullanılan çarklar ve dişliler planlanan

Detaylı

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU DOHA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ ARALIK 2010 DOHA KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU İÇİNDEKİLER 1 1- Genel Ekonomik Bilgiler...3 - Ülke Kimliği....3 - Sosyal Göstergeler...3 - Ekonomik Göstergeler...3

Detaylı

Türk - Türkmen İş Konseyi

Türk - Türkmen İş Konseyi Türk - Türkmen İş Konseyi TÜRKİYE TÜRKMENİSTAN TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİ Mart 2012 Türkmenistan, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan bir Orta Asya Türk Cumhuriyetidir.

Detaylı

GAYRİMENKUL DEĞERLEME RAPORU

GAYRİMENKUL DEĞERLEME RAPORU GAYRİMENKUL DEĞERLEME RAPORU İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. ŞEHİT MUHTAR MAHALLESİ / 408 ADA 24 PARSEL OFİS BİNASI BEYOĞLU/ İSTANBUL 01.12.2012 2012/088 GAYRİMENKUL DEĞERLEME VE DANIŞMANLIK A.Ş.

Detaylı

Çalışma var! Faaliyet Raporu 2009

Çalışma var! Faaliyet Raporu 2009 Çalışma var! Faaliyet Raporu 2009 20 Kurum Profili ve Ortaklık Yapısı 22 Vizyon, Misyon ve Kurumsal Değerler 24 Dünyada ve Türkiye de İnşaat Sektörü 30 Kısaca Bilkent Holding 34 Kısaca Tepe İnşaat 40

Detaylı

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli Üyelerimiz ve Kimya Sektörü Temsilcileri, Türkiye ihracatının Cumhuriyet Tarihi nin rekorunu kırdığı 2011 yılı,

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 Türkiye Demir-Çelik ve Demir Dışı Metaller Sektörü Strateji

Detaylı

EXPORT HONG KONG GLOBAL BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: Ağustos 2014. Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi.

EXPORT HONG KONG GLOBAL BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: Ağustos 2014. Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi. GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Ağustos 2014 BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: HONG KONG Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi. HONG KONG UN 2014 TE TOPARLANMASI BEKLENİYOR

Detaylı

Faaliyet Raporu 2010

Faaliyet Raporu 2010 Faaliyet Raporu 2010 İçindekiler Sunuş 3 Kurumsal Profil 3 Vizyonumuz, Misyonumuz, Kurumsal Stratejimiz 5 Tarihçe 6 Rakamlarla Anadolu Hayat Emeklilik 8 Yönetim Kurulu Başkanı nın 2010 Yılı Değerlendirmesi

Detaylı