Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ Ege Üniversitesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi"

Transkript

1 Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ Ege Üniversitesi

2 ÖĞRENİM HEDEFLERİ Aracın mekaniği ile ilgili temel bilgilere sahip olmak, Ambulanstaki küçük arızaları tanıyabilmek ve sorun giderebilmek, Ambulansın etkin ve güvenli kullanımı için temel bilgileri öğrenmektir.

3 Akümülatör (Akü) Son yıllarda aküler, bakım istemeyen, asidi konmuş ve kullanıma hazır olarak satılmaktadır. Bu akülerin üzerinde şarj göstergesi bulunmakta, sürücü bu gösterge vasıtası ile akünün durumu hakkında bilgi edinebilmekte, şarj veya saf su ihtiyacını saptayabilmektedir. Göstergenin yeşili göstermesi, akünün şarjlı ve sorunsuz çalışacağını, siyah akünün şarja ihtiyacı olduğunu, beyaz ise saf su eklenmesi gerektiğini göstermektedir.

4 Akünün ömrünü uzatmak ve beklenmedik arızalar ile karşılaşmamak için yapılması gerekenler; Akü araca bağlanırken önce pozitif kutup başı sonra negatif kutup başı bağlanmalıdır. Sökme işlemi sırasında ise bu işlemin tam tersi yapılmalıdır. Akünün, araca monte edildikten sonra hareket etmemesi, sarsıntı yapmaması gerekir. Eğer akü araç çalışır durumda iken sarsıntı yapıyorsa altı ve yanları sünger ile desteklenmelidir. Kutup başlarının oksitlenmeme-sine dikkat edilmeli, korumak için kutup başlarına gres yağı veya vazelin sürülmelidir. Oksitlenmiş kutup başları sadece ılık su ve yumuşak fırçalar ile temizlenmelidir.

5 Doğru takviye yapmak için (1) Öncelikle boş akü ve takviye yapılacak akünün geriliminin ve kapasitesinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Bu bilgiler akülerin üzerinde yazmaktadır. Her iki aracın da gereksiz lamba ve aksesuarları kapatılmalıdır, acil araçta medikal ekipmanların çalışmadığına ve ya şarj olmadığına emin olunmalıdır. Böyle bir durumda cihazların zarar görebileceği unutulmamalıdır. Araçlar birbirine temas etmeyecek şekilde yaklaştırılmalıdır. Araçların başka bir iletken ile bir birine bağlı olmadığına emin olunmalıdır. Böyle bir durumda pozitif uçlar birbirine bağlandığında araçların tamamında elektrik enerjisi oluşur.

6 Doğru takviye yapmak için (2) Takviye işlemi için akü kutup başları veya var ise motor bölümünde bulunan kutup başı olarak dizayn edilmiş parçalar kullanılmalıdır. Yine negatif kutup başları için kullanılabilecek parçalar kullanma kılavuzunda belirtilmektedir. Takviye kablosunun pozitif (kırmızı kablo) ucu önce takviye yapılan pozitif kutup başına, sonrada takviye alınan pozitif kutup başına bağlanmalıdır.

7 Doğru takviye yapmak için (3) Takviye kablosunun negatif (siyah kablo) ucu, araç kullanma kılavuzunda belirtilen, negatif kutup olarak kullanılabilecek yere bağlanmalıdır. Bağlantılar tamamlandıktan sonra takviye yapılan araç aküsünün boşalmaması için, çalıştırılmalı ve rölantide bekletilmelidir. Boş olan akünün yeterli elektriği alabilmesi için birkaç dakika beklenip diğer araç da çalıştırılmalıdır. Motor çalıştırıldıktan sonra kablolar hemen çözülmemelidir. Motor 5 dakika kadar 2000 devirde çalıştırılarak beklenmelidir. Takviye kabloları önce negatif uçlar sonrada pozitif uçlar olmak üzere dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Akü takviyesi başka bir akü olmaksızın akü takviye cihazları ile de yapılabilir.

8 Motor yağının kontrolü sırasında dikkat edilmesi gerekenler; Araç mutlaka düz bir zeminde olmalıdır. Motor soğuk iken, yağ seviyesi kontrol edilmemelidir. Motor stop edildikten hemen sonra yağ kontrolü yapılmamalıdır. Motor stop ettikten sonra 3 5 dakika beklenip motor soğumadan kontrol yapılmalıdır.

9 Soğutma sistemine su ilave edilirken dikkat edilmesi gerekenler; Antifriz konulacaksa mutlaka araç kullanma kılavuzunda belirtilen özelliklerde antifriz konulmalıdır. Sisteme su konulacak ise, mümkünse saf su tercih edilmelidir. Eğer saf su bulunamazsa, sertlik derecesi düşük (kireçsiz) su konul-malıdır. Sıcak motora soğuk su ya da antifriz konulmamalıdır. Bu silindir bloğu ile birlikte bağlantı hortumlarının çatlamasına neden olur. İdeal olanı motor sıcak iken, ılık su veya antifrizin eklenmesidir.

10 Motorun hararet yapmasının nedenleri Radyatörde su azalmıştır. Radyatör petekleri paslanmış ya da tıkanmıştır. Vantilatör kayışı kopmuş ya da gevşemiştir. Termostat arızalanmıştır. Motor yağı azalmıştır. Motor soğutma kanalları kireçlenmiş ya da tıkanmıştır. Fan otomatiği arıza yapmıştır. Motor uygun vites ve hızda kullanılmamaktadır.

11 Lastiğin performansını ve ömrünü etkileyen faktörler; Hava basıncı; Lastik araç kullanma kılavuzunda tavsiye edilen miktarda şişirilmelidir. Lastik hava basıncı kontrolü, lastikler soğukken yapılmaya özen gösterilmelidir. Isınmış lastiklerin basıncı daha yüksek çıkacaktır. Lastikte hava basıncı düşük olursa, lastikler kenarlardan yıpranır, direksiyon zor döner, fren mesafesi kısalır ve enerji kaybı olur. Lastik hava basıncı yüksek olursa, lastikler orta bölümden yıpranır, fren mesafesi uzar, araçta zıplamalar olur. Rot ayarı; aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki arızalar nedeni ile direksiyon ve araç yönünün aynı olmaması durumunda araçta rot ayarı yapılmalıdır. Balans ayarı; lastik balans ayarının bozuk olması durumunda lastik titreme yapar. Bu titreme yüksek hızlarda direksiyonda da hissedilir ve direksiyon hakimiyetini zorlaştırır. Balanssızlığın nedeni jant ve lastiğin uygun olarak eşlenmemesinden kaynaklanır. Lastiklerin periyodik olarak yer değiştirilmesi; araç lastikleri periyodik olarak 6 ayda bir ya da her kilometrede bir yer değiştirilerek bütün lastiklerin aşıntılarının aynı olması sağlanır. Diş derinliği; Diş derinliğinin 1.6 mm altına düşmesi kaza riskini arttırır. Kış aylarında diş derinliği 3 mm nin altına düşmüş lastikler kullanılmamalıdır.

12 Kar Lastikleri Araçlarda kullanılan normal lastikler soğukta sertleşir ve tutunma özelliklerini yitirir. Kar (kış) lastikleri ise soğukta yumuşar ve yola daha iyi tutunurlar. Kar lastiklerinin çivili ve vakumlu olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Çivili lastikler, kuru zemine temas ettiğinde yola ve araca zarar verebileceği için ülkemiz koşullarına çok uygun değildir. Kar lastiklerin de agresif sırt kısımları ile birlikte binlerce zigzag kanalcıkları bulunmaktadır. Bu kanalcıklar karlı yollarda aracın yola tutunma özelliğini arttırmakla birlikte sessiz ve yumuşak bir sürüş sağlar. Kar lastikleri kuru zeminlerde kullanılmamalıdır. Kar lastikleri kuru zeminlerde kullanılırsa, lastik çabuk aşınır. Bununla birlikte, kar lastiği kullanan araçlarda, fren mesafesi yağışlı ve karlı havalarda % oranında azalırken, kuru zeminde % 20 oranında uzar. Yolda buzlanma olması durumunda kar lastiklerinin etkinliği azalmaktadır. Bu nedenle 7 o C nin altındaki hava sıcaklıklarında, kar lastiği kullanan araçlara da zincir takılmalıdır. Kar lastiklerinin diş derinliği 6 mm nin altına düştüğünde özelliklerini yitirir.

13 Kar Zincirinin Takılması (1) Ambulanslarda, genellikle gergili klasik patinaj zinciri kullanılmaktadır. Öncelikle, zincir ve gergi lastiği kontrol edilir. Kopmuş zincirler ve gergi lastikleri kullanılmamalıdır. Zincir, baklaları düzgün olacak ve tekerleği ortalayacak şekilde tekerleğin arka kısmına yerleştirilmelidir. Araç zincirin üzerine, tekerlek zinciri tam ortalayacak şekilde çıkarılır.

14 Kar Zincirinin Takılması (1) Zincir tekerleği saracak şekilde, zincir kancaları takılır. Zincirdeki bütün boşluklar alınır ve gergi lastiği takılır. Araç 100 metre kadar hareket ettirilerek, zincir baklaları ve gergi tekrar kontrol edilir.

15 Araç lastikleri ile ilgili tavsiyeler Bozuk yollarda yüksek hız ile araç kullanmayın. Araç lastiklerinizin basıncını stepne ile birlikte düzenli olarak kontrol edin. Kış aylarında diş derinliği 3 mm' den az olan lastikleri kullanmayın. Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının. Diş derinliği 1,6 mm ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin. Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşür-meyin. Supap kapaklarını kapalı tutun. Lastiklerinizi yenisi ile değiştirirken, üretim tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş ve üzerinde çatlaklar oluşmuş lastikleri tercih etmeyin. Patlamış ya da havası çok azalmış lastiklerle yola devam etmeyin.

16 Araç lastiğinin değiştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler (1) Motoru mutlaka stop edin, el frenini çekin. Gerekirse takoz kullanın. Lastiğinizi mümkün olduğunca zemini düz olan bir yerde değiştirmeye çalışın. Eğer yolda kalmışsanız, aracınızı trafiği etkilemeyecek şekilde yolun sağına çekip, uyarı ışıklarınızı yakın. Aracı boş viteste bırakmayın, araç yokuş aşağı bir pozisyonda ise geri vitese, yokuş yukarı bir pozisyonda ise, birinci vitese alınız.

17 Araç lastiğinin değiştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler (2) Stepne, bijon anahtarı ve krikonuzu hazırlayın. Araçta jant kapağı var ise, uygun bir şekilde (var ise özel anahtarı ile) çıkarın. Krikoyu uygun şekilde yerleştirin.

18 Araç lastiğinin değiştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler (3) Kriko ile aracı kaldırmadan bijonları gevşetin. Stepneyi hazırlayın, kriko ile aracı kaldırırken, stepneyi krikoda çıkabilecek bir problemden dolayı beklenmedik bir durum ile karşılaşmamak için aracın altına koyun. Araç kaldırıldıktan sonra, bijonları karşılıklı sökün. Söktüğünüz lastiği aracın altına koyup stepneyi alıp yerine yerleştirin. Bijonları yerleştirdikten sonra, önce el ile daha sonra bijon anahtarı ile karşılıklı sıkın. Aracı krikodan indirdikten sonra bijonları tekrar sıkın. Arada bir bijonların sıkılığını kontrol edin. Gevşeme var ise sıkın. Araç lastiği en kısa sürede yaptırılıp, stepne ile değiştirilmelidir.

19 Frenlerin tutmamasının veya zayıflamasının nedenleri Fren hidroliğinin eksilmesi, Sistemden kaçak olması, Sistemdeki kaçaktan dolayı balataların yağlanması, Balataların aşınması, Hidrolik fren sistemine hava girmesi, Fren ayarının bozuk olması, Westinghouse da arıza olması durumunda, Lastiklerin aşıntılarının farklı olması gibi durumlarda fren sisteminin etkinliği azalır.

20 Fren sisteminde dikkat edilmesi gereken durumlar Fren pedalı kademeli olarak aşağıya inmemelidir. Sert bastığınızda pedal bir noktada durmuyorsa, sistemden yağ kaçağı olabilir. Fren pedalında yaylanma hissedilmemelidir. Eğer, pedal basma noktasında yaylanıyorsa, fren sistemine hava girmiş olabilir. Fren lambaları çalışır durumda olmalıdır. Balatalar yüksek basınca, sert frenlere dayanıklı olmalıdır. Mümkün olduğunca orijinal parçalar kullanılmalıdır. Fren hidrolik yağını nöbet öncesi mutlaka kontrol edin, az miktarda azalmaları bile dikkate alın. Fren basıldığında, fren pedalı yarıdan daha fazla düşmemelidir. Böyle bir durumda mutlaka aracınızın frenlerini kontrol ettiriniz. Frenlerin tekerler üzerindeki etkisi eşit olmalıdır. Fren sırasında araçta çekme olmamalıdır. Hava sıcaklığı sıfırın altında ise, nöbetten önce mutlaka fren sistemini deneyin (Örneğin 30 km/ saat hız ile). El freni çalışır durumda olmalıdır.

21 Marş sisteminde arızanın belirlenmesi Farlar yanmıyor Akünüzün şarjı bitmiş olabilir. Değiştirin veya şarj edin. Açık olan farlar marşa basıldığında sönüyor. Arıza akü kutup başlarında olabilir. Kirli kutup başlarını temizleyip tekrar sıkın. Marş motoru dönmüyor Açık olan farlar marşa basıldığında biraz zayıflıyor. Marş dişlisi volan dişlisine geçmiyor, marş motorunda aşırı direnç veya açık devre olabilir. Açık olan farlar marşa basıldığında çok zayıflıyor. Çok soğuk havalarda akü şarjı yeterli olmadığı zamanlarda bu durum ortaya çıkabileceği gibi marş motorunda da problem olabilir. Marşa basıldığında farlar parlak bir şekilde yanmaya devam ediyor. Marş devresinde açık devre olabilir veya kumanda devresinde açıklık olabilir. Marş motoru yavaş dönüyor ve araç çalışmıyor. Havanın çok soğuk olması, akü şarjının yeterli olmaması veya çalıştırmak için aracın marşına uzun süre basılması gibi nedenlerinin yanı sıra, marş motorunda da problem olabilir. Marş motoru normal çalışıyor fakat araç çalışmıyor. Muhtemelen araç motorunda problem var. Yakıt sistemi ya da ateşleme sistemi arızalı olabilir. Şema I.1:Marş sistemi arıza şematiği

22 Motor çalışmıyor Motor boğulmuş olabilir Motor sıcakken stop etti ve sonrasında çalışmıyor Yakıt sisteminde hava-yakıt karışımında problem olabilir Çok soğuk havada motor yağı kalınlaşmış olabilir Motor soğuk havada çalışmıyor Zayıf olan akü soğuktan iyice zayıflamış olabilir Antifriz yok ise, soğutma sistemindeki su donmuş olabilir Şema I.2: Motor arıza şeması

23 Marşa Basıldığında motor çalışmıyor Yakıt göstergesi uyarı veriyor Yakıtınız bitmiş olabilir Marşa basıldığında marş motoru normal çalışıyor Yakıt Göstergesi arızalı olduğu için doğru göstermiyor olabilir Yakıt göstergesi uyarı vermiyor Yakıt filtresi veya enjektörler tıkanmış, yakıt pompası çalışmıyor olabilir Buji arızalı olabilir veya bujiye elektrik gelmiyor olabilir Farlar parlak çalışıyor Marş motoru veya kontak anahtarı arızalı olabilir Marş motoru dönmüyor ya da yavaş dönüyor Farlar çalışmıyor veya zayıf Akü zayıf veya boş olabilir Kutup başlarının bağlantısı çıkmış veya oksitlenmiş olabilir Şema I.3: Motor arıza şeması

24 Motor çalışıyor ama (1); Motora yeteri kadar yakıt gelmiyor ve çok fakir çalışıyor olabilir Birkaç saniye sonra stop ediyor Yakıt hortumlarında problem olabilir Karbüratör veya enjektörler tıkalı olabilir Hava filtresi çok kirli olabilir Araç hiç hareket etmiyor ya da çok az hareket ediyor Yakıt sisteminde çok fakir veya zengin karışım olabilir Gaz kelebeği çalışmıyor olabilir Güç aktarma organlarında kırık ya da başka bir problem olabilir Egzoz sisteminde tıkanıklık olabilir Şema I.4: Motor arıza şeması

25 Motor çalışıyor ama (2); Belli bir süre sonra devir düşerek stop ediyor Hava filtresi ya da yakıt sistemindeki başka bir problemden dolayı motor çok zengin çalışıyor olabilir Fan çalışırken titreşim oluyor Pervane ayarsız veya dönerken bir yerlere temas ediyor Titreşimli çalışıyor Fanın çalışmadığı durumda da titreşim oluyor Krank milinde arıza olabilir (daha öncesinde ön darbeli kaza yapmış araç) Şema I.5: Motor arıza şeması

26 Motor çalışıyor ama (3); Hava filtresi tıkalı olabilir Araç egzozundan siyah duman çıkıyor Buji tırnağı ayarsız olabilir Hava filtresi pislenmiş veya tıkalı olabilir Buji tırnak ayarı bozuk olabilir Aracın yakıt sarfiyatı arttı Rölanti ayarı yüksek olabilir Dizel motorlarda yakıt sistemi veya enjektörler kirlenmiş olabilir Şema I.6:Motor arıza şeması

27 Aydınlatma sistemi problemleri Sigorta atmış olabilir Aynı devreye bağlı lambaların hiç biri yanmıyor Lambaları komuta eden anahtar bozulmuş olabilir Lambanın ampulü patlamış olabilir Aynı devreye bağlı lambaların sadece biri yanmıyor Ampulün kablosu çıkmış ya da paslanmış olabilir Aynı devreye bağlı lambaların ışık şiddeti farklı Sönük yanan ampulün kablosu gevşemiş ya da oksitlenmiş olabilir Şema I.7: Aydınlatma sistemi problemleri

28 Motorda performans kaybı var (Devir ile hız birbirini tutmuyor) Termostat arızalı olabilir Hava filtresi pislenmiş olabilir Buji arızalı olabilir Performans kaybı var (Devir ile hız birbirini tutmuyor) Debriyaj balatası aşınmış ve ya diğer güç aktarma organlarında arıza olabilir Yakıt kalitesiz ya da fakir karışım olabilir Yakıt filtresi pislenmiş olabilir Şema I. 8: Motor performans kaybı şeması

29 Araç vites problemleri Vites değişmiyor ya da gürültülü değişiyor İlk denemenizde vites değişmedi ya da gürültü yaptı Problem geri viteste Problem ileri viteste Aracın tam olarak durduğundan emin olun Debriyaja tam olarak bastığınızdan emin olun Vites hala geçmiyorsa, ayağınızı debriyajdan tam olarak çekip tekrar basın. Bütün bunlara rağmen vites değişmiyor ya da gürültü yapıyorsa Debriyaj balatası aşınmış olabilir Vites dişlisi arıza yapmış olabilir. Şema I.9: Vites problemleri şeması

30 Motor yağ problemleri Motorda yağ kaçağı olabilir (her nöbet öncesi mutlaka motorun altını kontrol edin) Motor yağı eksiliyor Motor elemanları aşındığı için motor yağ yakıyor olabilir Motor yağı sulanmış (Yağda köpürme meydana gelmiştir) Su muhtemelen silindir kapak contasındaki arızadan dolayı girmiştir Termostat arızalı olabilir Soğuk havalarda normal bir durumdur Motor yağı kalınlaşmış Yağ değişim zamanı geçmiş olabilir Motor elemanlarındaki arızadan dolayı yağ kalınlaşıyor olabilir Şema I.10: Motor yağ problemleri şeması

31 UNUTULMAMASI GEREKENLER (1) 1. Araç sürücüsü, arızaları kendi gidermek yerine, aracı teknik servise götürmeyi tercih etmelidir. 2. Bakım istemeyen akülerde, göstergenin yeşili göstermesi, akünün şarjlı ve sorunsuz çalışacağını, siyah, akünün şarja ihtiyacı olduğunu, beyaz ise, saf su eklenmesi gerektiğini göstermektedir. 3. Motor çalışırken akü sarsıntı ya da titreme yapmamalıdır. 4. Akü kutup başlarını oksitlenmeden korumak için, gres yağı ya da vazelin sürülebilir. 5. Oksitlenmiş olan aküler, ılık su ve yumuşak fırça ile temizlenmelidir. 6. Birkaç denemede çalışmayan motor için, tekrar tekrar marşa uzun süre basılmamalıdır. 7. Akünün boşalmasına bağlı, aracın çalıştırılamadığı durumlarda en doğru çalıştırma yöntemi, boş akünün takviye edilmesi yöntemidir. 8. Takviye işlemi yapılırken araçta bulunan tıbbi cihazların çalışmadığına ve şarj olmadığına emin olunmalıdır. 9. Takviye yapılan akü ile boş akünün, gerilim ve kapasitelerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. 10. Araç çalıştırılırken, marşa basma süresi 15 saniyeyi geçmemelidir. 11. Dizel araçlar çalıştırılırken, kontak açılıp saniye beklendikten sonra marşa basılmalı, yani kızdırma bujilerinin silindir içerisindeki havayı ısıtması beklenmelidir.

32 12. Hava filtresi belli aralıklarla temizlenmelidir. UNUTULMAMASI GEREKENLER (2) 13. Yağ göstergesinin yanması, herhangi bir nedenle, yağ seviyesin düştüğünü gösterir. Böyle bir durumda araç hemen stop edilmelidir. 14. Motor yağ seviyesi kontrol edilirken, araç düz bir zeminde olmalıdır. 15. Vantilatör kayışının koptuğunu ilk olarak şarj göstergesi ikaz eder. 16. Vantilatör kayışının sıkılığı, parmak ile bastırıldığında, 1-15 cm esneyecek şekilde ayarlanmalıdır. 17. Araç sigortalarından biri attığında, önce neden araştırılmalı ve sorun giderilmeden yenisi takılmamalıdır. 18. Eğer aynı devreye bağlı lambalardan birisi yanıp diğeri yanmıyorsa muhtemelen ampul patlamıştır. 19. Aracın devri ile hızının birbirini tutmamasının nedeni, debriyaj balatasının aşınması olabilir. 20. Lastik hava basıncının düşük olması durumunda, lastik zor döner ve fren mesafesi uzar. 21. Lastik hava basıncının yüksek olması durumunda, araçta zıplamalar olur ve fren mesafesi uzar. 22. Araç yönü ile direksiyon yönünün aynı olmaması, rot ayarının bozuk olduğunu gösterir.

33 UNUTULMAMASI GEREKENLER (3) 23. Araç direksiyonundaki titremelerin nedeni, balans ayarının bozuk olması olabilir. 24. Lastik diş derinliğinin 1.6 mm nin altına düşmesi, kaza riskini arttırır. 25. Kış aylarında diş derinliği 3 mm nin altına düşmüş lastikler kullanılmamalıdır. 26. Kar lastiklerinin kuru zeminde kullanılması hem lastiklerin erken aşınmasına, hem de fren mesafesinin uzamasına neden olur. 27. Karlı ve buzlu yollarda, lastik hava basıncı kesinlikle düşürülmemelidir. 28. Çok soğuk havalarda el freni çekili bırakılmamalıdır. 29. Marj motorunun normal devrinde dönüyor olması, akü şarj durumunun yeterli olduğunu gösterir. 30. Motorun çok soğuk havada çalışmamasının nedeni, motor yağının kalınlaşması olabilir. 31. Egzozdan siyah duman çıkmasının nedeni, hava filtresinin çok kirlenmiş olması olabilir. 32. Motor yağının sürekli eksilmesinin nedeni, motordan yağ kaçağı olabilir.

34 BÖLÜM SONU DEĞERLENDİRME

Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi

Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi ÖĞRENİM HEDEFLERİ Araç bakımının önemini ve gerekliliği öğrenmek, Aracın günlük, haftalık ve aylık kontrollerinin yapılmasının önemini öğrenmek, Periyodik

Detaylı

ARAÇ BİLGİSİ VE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI

ARAÇ BİLGİSİ VE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI ARAÇ BİLGİSİ VE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI 1. Basınçlı hava fren sisteminde fren devrelerinden herhangi biri devre dışı kaldığında, diğer devrelerin basınç kaybına uğramaması için hangi parça görev yapar?

Detaylı

Karda Otomobil Nasıl Kullanılmalı Kış Ayları için Otomobil Ayarları

Karda Otomobil Nasıl Kullanılmalı Kış Ayları için Otomobil Ayarları Karda Otomobil Nasıl Kullanılmalı Kış Ayları için Otomobil Ayarları Karlı havalarda prensip Yumuşak düşün, yumuşak davran olmalı. Gaz pedalına aniden basma ktan ya da bırakmaktan, sert direksiyon hareketlerinden

Detaylı

MOTOR BĐLGĐLERĐ. *Karbüratörde avans, rolanti ayarı (büyük vida ve küçük vida ile yapılır)

MOTOR BĐLGĐLERĐ. *Karbüratörde avans, rolanti ayarı (büyük vida ve küçük vida ile yapılır) MOTOR BĐLGĐLERĐ *Karbüratörde avans, rolanti ayarı (büyük vida ve küçük vida ile yapılır) *Đtici (süpap itici), horoz veya manivela, yarım ay şeklindeki parçalar *Eksantrik kayışı (Triger kayışı) *Üst

Detaylı

Yarışma Sınavı. 5 Hangisi direksiyon sisteminin parçası değildir? A ) Pitman kolu B ) Rot C ) A Çatalı D ) Kampana E ) Kremayer

Yarışma Sınavı. 5 Hangisi direksiyon sisteminin parçası değildir? A ) Pitman kolu B ) Rot C ) A Çatalı D ) Kampana E ) Kremayer 1 Hangisi aydınlatma sistemi ile ilgili değildir? ) Sigorta B ) Zenon C ) Röle D ) Halojen E ) lternatör 5 Hangisi direksiyon sisteminin parçası değildir? ) Pitman kolu B ) Rot C ) Çatalı D ) Kampana E

Detaylı

MOTOR VE ARAÇ TEKNĐĞĐ

MOTOR VE ARAÇ TEKNĐĞĐ MOTOR VE ARAÇ TEKNĐĞĐ KONU : ARACIN ÜZERĐNDEKĐ SĐSTEMLER : FREN SĐSTEMĐ : GÖREVĐ : Aracı yavaşlatmak,yavaşlayan aracı durdurmak veya duran aracı sabitlemek için kullanılır. Araç üzerinde 3 tip fren bulunur:

Detaylı

Tır Tipi Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı

Tır Tipi Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı Tır Tipi Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 9 1. Genel Ölçüler Kapasite: 6 TON Kapasite: 8 TON Kapasite: 10 TON www.palazoglu.com

Detaylı

Çift Dingil İki Yana Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı 1. Genel Ölçüler

Çift Dingil İki Yana Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı 1. Genel Ölçüler Çift Dingil İki Yana Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı 1. Genel Ölçüler www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 10 KAPASİTE: 3 TON KAPASİTE: 4 TON KAPASİTE: 5 TON www.palazoglu.com

Detaylı

* araç yağ yakıyorsa ve su eksiltiyor ise motorda problem var demektir. Dolayısıyla sadece gazı

* araç yağ yakıyorsa ve su eksiltiyor ise motorda problem var demektir. Dolayısıyla sadece gazı TRİGER KAYIŞI NEDİR? OTOGAZ KULLANICILARININ BİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR ARACINIZ ÇOK YAKIYORSA * İlk olarak 1 lt. su şişesine benzin koyarak aracın benzinde tüketimi kontrol edilir. Benzinde çok yakıyorsa,

Detaylı

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com 1 01-Aşağıdakilerden hangisi araçta gücün kaynağıdır? A) Tekerlek B) Motor C) Vites kutusu D) Diferansiyel 02-Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere ne denir? A) Dinamo

Detaylı

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ.

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. OT SİLAJ MAKİNESİ KULLANMA KLAVUZU 3. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İHSAN DEDE CAD. 13.SK. NO:11 SELÇUKLU/KONYA TEL: 444 49 42 FAKS: 0332.345 15 04 www.celikeltarim.com info@celikeltarim.com

Detaylı

İŞ KAMYONLARI OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURSU PROGRAMI

İŞ KAMYONLARI OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURSU PROGRAMI İŞ KAMYONLARI OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURSU PROGRAMI 1. KURUMUN ADI : 2. KURUMUN ADRESİ : 3. KURUCUNUN ADI : 4. PROGRAMIN ADI : İş kamyonları (Kaya kamyon, toprak taşıyıcı araçlar, transmixser, kendi yürür

Detaylı

4204G / 4304G / 4404G Serisi Motorlar TURBO AFTERCOOLER DİZEL MOTOR BAKIM KILAVUZU

4204G / 4304G / 4404G Serisi Motorlar TURBO AFTERCOOLER DİZEL MOTOR BAKIM KILAVUZU 4204G / 4304G / 4404G Serisi Motorlar TURBO AFTERCOOLER DİZEL MOTOR BAKIM KILAVUZU MOTOR YAĞ SEVİYESİ KONTROLÜ Motor yağ seviyesi Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları Ford Focus C-Max 1,6 ltr. Ti motor kodu HXDA,SIDA için ayrıntılı kılavuz Dişli kayışının değiştirilmesinde çoğunlukla ciddi sonuçları olan hatalar

Detaylı

ARAÇ BİLGİSİ İLE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI

ARAÇ BİLGİSİ İLE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI ARAÇ BİLGİSİ İLE EKONOMİK ARAÇ KULLANIMI 1.Basınçlı hava fren sisteminde fren devrelerinden herhangi biri devre dışı kaldığında, diğer devrelerin basınç kaybına uğramaması için hangi parça görev yapar?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme Değerlendirme ve çıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı KİTPÇIK TÜRÜ TÜRKİYE TŞKÖMÜRÜ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNİN UNVN DEĞİŞİKLİĞİ

Detaylı

ZEMİN SÜPÜRME MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI

ZEMİN SÜPÜRME MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI ZEMİN SÜPÜRME MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI 1. KURUMUN ADI : 2. KURUMUN ADRESİ : 3. KURUCUNUN ADI : 4. PROGRAMIN ADI : Zemin Süpürme İş Makinesi Operatörü Yetiştirme 5. PROGRAMIN DAYANAĞI

Detaylı

4. Yakıt deposundan karbüratöre benzin, hangi parça ile taşınır? A) şamandıra ile B) Yakıt borusu ile. C) Distribütör ile D) Yağ pompası ile

4. Yakıt deposundan karbüratöre benzin, hangi parça ile taşınır? A) şamandıra ile B) Yakıt borusu ile. C) Distribütör ile D) Yağ pompası ile NOT: BU TESTİN CVP ANAHTARLARI TEST İN SONUNDADIR. 1. İki zamanlı motorda pistonun kaç hareketinde bir iş elde edilir? A) 2. B) 3 C) 4 D) 5 2. içten yanmalı motorlarda aşağıdaki yakılardan hangisi kullanılır

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 1 FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z89008001 KAYIŞ ÇEKTİRME 2 1 23,00 27,14 YMR952Z84001001 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 10,06 11,87 2 M-ELEKTRİK AKSAMI Parça Kodu Parça

Detaylı

Darıca Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu

Darıca Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu DARICA MOTORLU TAŞITLAR SÜRÜCÜ KURSU TAŞIT & MOTOR TEKNİĞİ Motor nedir Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini hareket enerjisine çeviren makinelere MOTOR denir. Motor Çeşitleri: Yakıt cinsine göre motorlar;

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 1 FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z86003001 4 TIRNAKLI SOMUN ÇEKTİRME 3 1 11,50 13,57 YMR952Z89008001 KAYIŞ ÇEKTİRME 4 1 23,00 27,14 YMR952Z85002001 MARS DISLISI

Detaylı

Sıvı Gübre Tankeri Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı

Sıvı Gübre Tankeri Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı Sıvı Gübre Tankeri Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 12 1. Genel Ölçüler Kapasite: 4 TON Kapasite: 6 TON www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 2 / 12

Detaylı

Soru 5) Pistonun, silindir içersinde iki ölü nokta arasında yaptığı tek bir harekete ne denir? a) Çevrim b) Vakum c) Basma d) Zaman

Soru 5) Pistonun, silindir içersinde iki ölü nokta arasında yaptığı tek bir harekete ne denir? a) Çevrim b) Vakum c) Basma d) Zaman Soru 1) Pistonun silindir içersinde yön değiştirmek üzere bir an durakladığı yere ne ad verilir? a) Silindir başı b) Silindir eteği c) Ölü nokta d) Piston durağı Soru 4) Silindir hacmi aşağıdakilerden

Detaylı

B M W GAMA FREN BALATALARI BREMBO DİSK FREN AYNALARI

B M W GAMA FREN BALATALARI BREMBO DİSK FREN AYNALARI GAMA FREN BALATALARI 34 11 1 161 347 P289.1 ÖN E30 WVA 21173 17,0 mm 12,07 34 11 1 160 450 P299.2 ÖN E32, E34 WVA 21064 18,0 mm 15,86 34 11 6 761 244 P464.1 ÖN E36, E46 WVA 21925 17,8 mm 14,86 34 11 1

Detaylı

Periyodik Bakım ve Yağlama Tablosu

Periyodik Bakım ve Yağlama Tablosu 1inci 500-750 kmler / 30 45 gün, 2nci 5000km sonra Rölanti Hızı / CO% Vana Manivela Boşluğu Motor Yağı (Bajaj DTS-i 10000 Yağ)* Yağ Filtresi (Bajaj DTS-i 10000 Yağ)* Motor Yağı Filtresi (Bajaj DTS-i 10000

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları 2001 model, AKE motor kodlu A4 (B6) 2,5ltr. V6 TDI bir CT1015 WP1 ve CT1018K1 Audi modeline yönelik ayrıntılı kılavuz ContiTech, kayış değişiminde

Detaylı

23.Araçta motor yağı kontrolü hangi bakımda yapılır? a) Günlük b) Haftalık c) Aylık d) Yıllık

23.Araçta motor yağı kontrolü hangi bakımda yapılır? a) Günlük b) Haftalık c) Aylık d) Yıllık 1.Buji ile ateşlemeli motorlarda aşağıdaki yakıtlardan hangisi kullanılır? a) İspirto ve gaz yağı b) Benzin ve LPG c) Gaz yağı motorin d) Motorin ve LPG 2.Endüksiyon bobininin görevi aşağıdakilerden a)

Detaylı

MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi araçlarda kirli yakıt kullanılmasının bir sonucudur? A) Motor rölanti devrinin yüksek

MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi araçlarda kirli yakıt kullanılmasının bir sonucudur? A) Motor rölanti devrinin yüksek MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi araçlarda kirli yakıt kullanılmasının bir sonucudur? A) Motor rölanti devrinin yüksek olması C) Motorun düzensiz ve tekleyerek çalışması B) Yağlama

Detaylı

CARACAL D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001008 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 3,89 4,59

CARACAL D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001008 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 3,89 4,59 1 FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 D-ÇEKTİRME YMR952Z84001008 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 3,89 4,59 2 D-SÖKME YMR950177419001 YAĞ POMPASI SOMUN SÖKME APARATI 1 1 7,76 9,16 3 M-ELEKTRİK AKSAMI YME001A05A05023 AKÜ 14 1 45,90

Detaylı

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi taktir de

Detaylı

Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ

Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ ekleme deliğinden yağ seviyesi istenilen yüksekliğe çıkana

Detaylı

KRİKOLAR VE HİDROLİK SİLİNDİRLER

KRİKOLAR VE HİDROLİK SİLİNDİRLER Krikolar kurtarma olaylarında KRİKOLAR VE HİDROLİK SİLİNDİRLER Sabitleme Dayanak ve destek yapma Yer açma Ayırma Kaldırma çalışmalarında kullanılan malzemelerdir. Krikolar çok çeşitli modellerin yanında

Detaylı

6- Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) hangi tarihte faaliyete geçmiştir?

6- Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) hangi tarihte faaliyete geçmiştir? 1- Doğa ve çevreye fazla zarar vermeden devamlı ve kaliteli bir hizmet veya mal üretimi sırasında iş kazalarının meydana gelmemesi ve meslek hastalıklarının oluşmaması için alınan tedbirlerin ve yapılan

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 M-ELEKTRİK AKSAMI Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YME001A05A05011 AKÜ 4 1 91,09 107,49 YME001A0520Y002 AKÜ (YUASA) 4 1 154,45 182,25 YME001A06A06041 ATEŞLEME BOBİNİ 8 1 17,00

Detaylı

KONU 1 MOTORUN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ Motor : Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinalardır. YANMA ÇEŞİTLERİNE GÖRE MOTORLAR

KONU 1 MOTORUN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ Motor : Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinalardır. YANMA ÇEŞİTLERİNE GÖRE MOTORLAR KONU 1 MOTORUN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ Motor : Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinalardır. YANMA ÇEŞİTLERİNE GÖRE MOTORLAR 1- Dıştan yanmalı motorlar: Kullanmış olduğu yakıtı

Detaylı

Tek Dingil Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı

Tek Dingil Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı Tek Dingil Geriye Devrilmeli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 13 1. Genel Ölçüler Kapasite: 1 Kapasite: 1,5 www.palazoglu.com info@palazoglu.com

Detaylı

Zamanlama zinciri - çıkartma/takma

Zamanlama zinciri - çıkartma/takma Sayfa 1/21 Uyarılar ve öneriler Üretici tarafından aksi önerilmedikçe, aşağıdaki işlemler tavsiye edilir: Üretici tarafından aksi önerilmedikçe, aşağıdaki işlemler tavsiye edilir: Zamanlama zincirini her

Detaylı

MOTORLU ARAÇLARDA ARIZA TEŞHİSİ

MOTORLU ARAÇLARDA ARIZA TEŞHİSİ MOTORLU ARAÇLARDA ARIZA TEŞHİSİ OTOMOTİV YÖNETİM SİSTEMLERİ 1 1. Belirlenmiş sınırlar içerisinde her türlü değeri alabilen sinyallere ne denir? A) Dijital sinyal B) Analog sinyal C) Radyo sinyalleri D)

Detaylı

ATV250 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49

ATV250 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 D-ÇEKTİRME YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49 2 M-ELEKTRİK AKSAMI YME001A05A05019 AKÜ 1 1 355,40 419,37 YME001A06A06022 ATEŞLEME BOBİNİ 3 1 18,66 22,02 YME00197A11H001

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları Ford Focus 2,0 ltr. için detaylı kılavuz. 16V Motor kodu EDDB, EDDC, EDDD ile. ContiTech, kayış değişiminde hataların nasıl önlenebilir olduğunu

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 M-ELEKTRİK AKSAMI YME001A05A05011 AKÜ 17 1 91,09 107,49 YME001A0520Y002 AKÜ (YUASA) 17 1 154,45 182,25 YME001L61M62006 AKÜ LASTİĞİ 16 10 4,19 4,94 YME001A06A06041 ATEŞLEME BOBİNİ

Detaylı

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ AEF 490 AEF 890 İÇİNDEKİLER I Fritözün Tanımı ve Kullanım Alanları 3 4 II Genel Uyarılar ve Güvenlik Önlemleri 5 III Teknik

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 1 FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z86003001 4 TIRNAKLI SOMUN ÇEKTİRME 3 1 11,50 13,57 YMR952Z89008001 KAYIŞ ÇEKTİRME 4 1 23,00 27,14 YMR952Z85002001 MARS DISLISI

Detaylı

İhsaniye Sürücü Kursu Motor ve Araç Teknikleri Murat FİLİZ motorelit.webnode.com.tr

İhsaniye Sürücü Kursu Motor ve Araç Teknikleri Murat FİLİZ motorelit.webnode.com.tr İhsaniye Sürücü Kursu Motor ve Araç Teknikleri Murat FİLİZ motorelit.webnode.com.tr Yeni Müfredata göre Araç Tekniği Dersi Konuları nelerdir? Programın amacı: Kullanılan aracın teknik özelliklerinin tanınması

Detaylı

MERCEDES GAMA FREN BALATALARI BREMBO DİSK FREN AYNALARI

MERCEDES GAMA FREN BALATALARI BREMBO DİSK FREN AYNALARI GAMA FREN BALATALARI 001 420 77 20 P026.1 ÖN 115 WVA 20011 15,0 mm 7,43 000 420 68 20 P093.1 ÖN 123 WVA 20392 15,0 mm 11,43 000 420 99 20 P265.1 ÖN 124 WVA 20941 19,3 mm 13,79 001 420 99 20 P186.1 ÖN 126

Detaylı

COK-0240K Otomobil Elektrik Sistemi Deney Seti

COK-0240K Otomobil Elektrik Sistemi Deney Seti COK-0240K Otomobil Elektrik Sistemi Deney Seti Otomobil Elektrik Sistemi Deney Seti, gerçek bir otomobildeki elektrik tesisatını incelemeye, oluşturulacak arızaları gözlemlemeye uygun yapıdadır. Tüm modüller

Detaylı

5-Aşağıdakilerden hangisi motorun hareketli parçalarından değildir? a) Eksantrik(Kam) Mili b)biyel Kolu c) Supap d) Blok

5-Aşağıdakilerden hangisi motorun hareketli parçalarından değildir? a) Eksantrik(Kam) Mili b)biyel Kolu c) Supap d) Blok 1-Yol, inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerinde çeşitli ekipmanlar monte edilmiş motorlu

Detaylı

İÇTEN YANMALI MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ DİZEL MOTORLARI

İÇTEN YANMALI MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ DİZEL MOTORLARI İÇTEN YANMALI MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ DİZEL MOTORLARI DİZEL MOTORLARI (Tarihçesi) İLK DİZEL MOTORU DİZEL MOTORLARI DÖRT ZAMANLI ÇEVRİM Çalışma prensibi Dizel motor, benzinli motorlardan farklı olarak

Detaylı

Katı Gübre Dağıtma Römorkları Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı

Katı Gübre Dağıtma Römorkları Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı Katı Gübre Dağıtma Römorkları Bakım, Kullanım ve Montaj Talimatı www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 9 1. Genel Ölçüler Kapasite: 3 m 3 Kapasite: 5 m 3 www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages

Detaylı

ZEMİN DELGİ ( DELİK DELME, SONDAJ ) MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI

ZEMİN DELGİ ( DELİK DELME, SONDAJ ) MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI ZEMİN DELGİ ( DELİK DELME, SONDAJ ) MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI 1. KURUMUN ADI : 2. KURUMUN ADRESİ : 3. KURUCUNUN ADI : 4. PROGRAMIN ADI : Zemin Delgi (Delik Delme, Sondaj) İş Makinesi

Detaylı

Çift Dingil Geriye Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı

Çift Dingil Geriye Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı Çift Dingil Geriye Damperli Tarım Römorku Bakım Kullanım ve Montaj Talimatı www.palazoglu.com info@palazoglu.com Pages 1 / 12 1. Genel Ölçüler KAPASİTE: 3 TON KAPASİTE: 4 TON www.palazoglu.com info@palazoglu.com

Detaylı

12. BAKIM İş makinalarına; 1. Uzun ömürlü olmaları 2. Verimli çalışmaları 3. Ekonomik çalışmaları için yapılması gereken işlemlere bakım adı verilir.

12. BAKIM İş makinalarına; 1. Uzun ömürlü olmaları 2. Verimli çalışmaları 3. Ekonomik çalışmaları için yapılması gereken işlemlere bakım adı verilir. 12. BAKIM İş makinalarına; 1. Uzun ömürlü olmaları 2. Verimli çalışmaları 3. Ekonomik çalışmaları için yapılması gereken işlemlere bakım adı verilir. Bu gerekçelerin içinde makinanın arıza yapmadan çalışması,

Detaylı

600MG Model Mercedes-Benz OM 926 LA (FAZ III A) Tip 4 zamanlı, turbo şarjlı, direk enjeksiyonlu, intercooler su soğutmalı dizel motor Silindir sayısı 6 Sıra Piston Çapı ve Stroku 106 mm x 136 mm Motor

Detaylı

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ.

ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. ÇELİK-EL TARIM MAK. LTD.ŞTİ. MISIR SİLAJ MAKİNESİ KULLANMA KLAVUZU 3. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İHSAN DEDE CAD. 13.SK. NO:11 SELÇUKLU/KONYA TEL: 444 49 42 FAKS: 0332.345 15 04 www.celikeltarim.com info@celikeltarim.com

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z86003001 4 TIRNAKLI SOMUN ÇEKTİRME 2 1 11,50 13,57 YMR952Z89008001 KAYIŞ ÇEKTİRME 3 1 26,83 31,66 2 M-ELEKTRİK AKSAMI Parça

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012

FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 1 FİYAT LİSTESİ 31.12.2012 M-ELEKTRİK AKSAMI YME00182A77E002 BOBİN 5 1 12,06 14,23 YME001A17A17016 BUJİ BAŞLIĞI 3 10 0,80 0,94 YME00128K61K001 BUJİ BAŞLIĞI LASTİĞİ 2 5 1,48 1,75 YME00136K71K001 BUJİ KABLOSU

Detaylı

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ İÇİN 29 ÖNEMLİ KURAL

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ İÇİN 29 ÖNEMLİ KURAL SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ İÇİN 29 ÖNEMLİ KURAL 1.Kesinlikle alkollü olarak araç kullanmayınız ve kullandırmamaya çalışınız. 2. Eskimiş lastiklerle yola çıkmayınız. Kışın en az diş kalınlığı 3 mm yazın 2 mm olmalı

Detaylı

www.muhendisiz.net Basınç Ayar Supabının Çalışması :

www.muhendisiz.net Basınç Ayar Supabının Çalışması : DPA TİP YAKIT POMPALARI Distiribitör yakıt pompalarının en büyük özeliği ;yakıtı bir Distiribitör gibi motor ateşleme sırasına göre ve eşit miktarlarda enjökterlere gönderilmesidir. Teknik avantajı da

Detaylı

Aktarma organları OTOMATİK VİTES KUTUSU HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE. RenaulT 2001

Aktarma organları OTOMATİK VİTES KUTUSU HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE. RenaulT 2001 Aktarma organları 77 11 304 388 HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE "İşbu dokümanda, üretici tarafından öngörülen Onarım Metodları, dokümanın düzenlenme tarihinde yürürlükte olan teknik spesifikasyonlar doğrultusunda

Detaylı

Centronic SensorControl SC431-II

Centronic SensorControl SC431-II Centronic SensorControl SC431-II tr Montaj ve İşletme Talimatı Işık Sensörlü Kablosuz Aşağıdaki kişilere yönelik önemli bilgiler: Montaj elemanı / Elektrik teknisyeni / Kullanıcı Lütfen ilgili kişilere

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları Fiat Doblò Kasten/Kombi (263) 1.6 D Multijet için detaylı kılavuz. ContiTech, kayış değişiminde hataların nasıl önlenebilir olduğunu gösterir. Bu

Detaylı

Temel Motor Teknolojisi

Temel Motor Teknolojisi Temel Motor Teknolojisi İçerik Otomotiv Tarihçesi Otto Motorlarda 4 Zaman Krank Mili Kam Mili Lambda Vuruntu Motor Yerleşim Tipleri Güç ve Tork 2 Otomotiv Tarihçesi İlk Buharlı otomobil 1769.(Fransız Joseph

Detaylı

MOTOR DERSİ. 4 zamanlı motorlarda 4 zaman, sırası ile şöyledir: Emme, sıkıştırma, ateşleme (veya genişleme; iş zamanı da denir), egzost.

MOTOR DERSİ. 4 zamanlı motorlarda 4 zaman, sırası ile şöyledir: Emme, sıkıştırma, ateşleme (veya genişleme; iş zamanı da denir), egzost. MOTOR DERSİ Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinalara motor denir. Yakıtlarına göre motorlar, Dizel-Benzin-LPG li olmak üzere ayrılırlar. Benzinli motorun yakıtı benzin; Dizel

Detaylı

MOTORLAR VE TRAKTÖRLER Dersi 3

MOTORLAR VE TRAKTÖRLER Dersi 3 MOTORLAR VE TRAKTÖRLER Dersi 3 Termik Motorlarda Yardımcı Donanımlar Yakıt donanımları Elektrik donanımı Prof. Dr. Ayten ONURBAŞ AVCIOĞLU e-mail: onurbas@agri.ankara.edu.tr Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Detaylı

MOTOR. Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir. - Motor araçlarda gücün kaynağıdır.

MOTOR. Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir. - Motor araçlarda gücün kaynağıdır. ARAÇ TEKNİĞİ MOTOR Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir. - Motor araçlarda gücün kaynağıdır. - Motor ısı enerjisini Mekanik enerjiye çevirir MOTORLARIN SINIFLANDIRILMASI

Detaylı

*Cihazları vinçle kaldırırken kaldırma aparatlarının uzunluklarını toleranslı tutunuz. Kısa bağlanan durumlarda cihaz deforme olabilir.

*Cihazları vinçle kaldırırken kaldırma aparatlarının uzunluklarını toleranslı tutunuz. Kısa bağlanan durumlarda cihaz deforme olabilir. - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi taktir de

Detaylı

TARIM TRAKTÖRLERİ 21.07.2015. Tarım Traktörleri. Traktör Tipleri. Tarım traktörlerindeki önemli gelişim aşamaları

TARIM TRAKTÖRLERİ 21.07.2015. Tarım Traktörleri. Traktör Tipleri. Tarım traktörlerindeki önemli gelişim aşamaları TARIM TRAKTÖRLERİ Tarım Traktörleri Traktör, kelime olarak çekici veya hareket ettirici anlamına gelmektedir Traktörler, tarımsal işletmelerde çeşitli iş makinelerinin çalıştırılması için kullanılan kuvvet

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları FXJA motor kodlu Fiesta V 2004 model (JH_JD_) 1,4 ltr 16 V bir Ford un dişli kayış seti CT881K2 / CT881WP1 için ayrıntılı kılavuz ContiTech, kayış

Detaylı

PÄRM 6 1 Son beş yılda İsveç'te ölüme yol açan kaza sayısı nedir? A. 300 400 kişi B. 500 600 kişi C. 700 800 kişi

PÄRM 6 1 Son beş yılda İsveç'te ölüme yol açan kaza sayısı nedir? A. 300 400 kişi B. 500 600 kişi C. 700 800 kişi PÄRM 6 1 Son beş yılda İsveç'te ölüme yol açan kaza sayısı nedir? A. 300 400 kişi B. 500 600 kişi C. 700 800 kişi PÄRM 6 2 Araçta bulundurulması gerekli ışıklar nedir? A. Yüksek, normal, stop ve flaşörler.

Detaylı

MOTORUN PARÇALARI. DİZEL MOTOR (Püskürtme Ateşlemeli) KRANK MİLİ BESLEME POMPASI TRİGER MİL (KAM-EKSANTRİK MİLİ)

MOTORUN PARÇALARI. DİZEL MOTOR (Püskürtme Ateşlemeli) KRANK MİLİ BESLEME POMPASI TRİGER MİL (KAM-EKSANTRİK MİLİ) DARICA MEYDAN SÜRÜCÜ KURSU ARAÇ TEKNİĞİ DERS NOTLARI MOTORUN PARÇALARI DİZEL MOTOR (Püskürtme Ateşlemeli) KRANK MİLİ BESLEME POMPASI TRİGER MİL (KAM-EKSANTRİK MİLİ) ENJEKSİYON (MAZOT) POMPASI SÜBAPLAR

Detaylı

MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ DERS NOTLARI

MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ DERS NOTLARI MOTOR VE ARAÇ TEKNİĞİ DERS NOTLARI MOTORUN TANIMI VE ÇALISMA PRENSIPLERI Yakıttan elde ettiği isi enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere motor denir. Yakıtlarına göre motorlar, Dizel-Benzin-LPG

Detaylı

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com 1 01-Aşağıdakilerden hangisi araçta gücün kaynağıdır? A) Tekerlek B) Motor C) Vites kutusu D) Diferansiyel 02-Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere ne denir? A) Dinamo

Detaylı

PRATİK BİLGİLER GEÇICI LASTIK TAMIRI KITI. Erişim. Alet listesi. Diğer aksesuarlar

PRATİK BİLGİLER GEÇICI LASTIK TAMIRI KITI. Erişim. Alet listesi. Diğer aksesuarlar 165 GEÇICI LASTIK TAMIRI KITI En yakın servise gidebilmeniz için lastiğin geçici olarak tamir edilmesini sağlayan ve bir kompresör ve bir delik tıkama ürününden oluşan tam bir sistemdir. Alet listesi Diğer

Detaylı

GÜÇ AKTARMA ORGANLARI

GÜÇ AKTARMA ORGANLARI GÜÇ AKTARMA ORGANLARI DEBRİYAJ ŞANZIMAN ŞAFT VEYA TAHRİK MİLİ DİFRANSİYEL AKS TEKERLEK 1.1. Hareket İletim Türleri Motor Trans aks Şanzıman Tahrik Şaftı Şaft (kardan mili) Diferansiyel Aks mili Aks Lastik

Detaylı

Motor ve çevresi 17B BENZİN ENJEKSİYONU

Motor ve çevresi 17B BENZİN ENJEKSİYONU Motor ve çevresi Injection EMS 31.32 Teşhis - Arıza bulma cetveli. - 2 Teşhis - Komutların yorumlanması. - 8 Teşhis - Müşteri şikayetleri. - 10 Teşhis - Parametrelerin yorumlanması. - 11 Teşhis - Komutların

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi

Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi Yrd.Doç.Dr. Ali EKŞİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi ÖĞRENİM HEDEFLERİ Trafikte karşılaşılabilecek özel durumları öğrenmek ve bu durumlarda uygun sürücülük davranışlarını bilmek, Aquaplaning durumunda

Detaylı

YAKIT VE ATEŞLEME SİSTEMİ 1. Aşağıdakilerden hangisi distribütörün görevidir? A) Aküyü şarj etmek B) Egzoz gazinin çıkışını sağlamak C) Motor suyunu

YAKIT VE ATEŞLEME SİSTEMİ 1. Aşağıdakilerden hangisi distribütörün görevidir? A) Aküyü şarj etmek B) Egzoz gazinin çıkışını sağlamak C) Motor suyunu YAKIT VE ATEŞLEME SİSTEMİ 1. Aşağıdakilerden hangisi distribütörün görevidir? A) Aküyü şarj etmek B) Egzoz gazinin çıkışını sağlamak C) Motor suyunu sogutmak D) Ateşleme sirasina göre bujilere yüksek gerilimi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KİTPÇIK TÜRÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MEB İNSN KYNKLRI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE YÖNELİK UNVN DEĞİŞİKLİĞİ SINVI 28/02/2015 29. GRUP TEKNİSYEN

Detaylı

ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR. Bakınız 1. c)

ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR. Bakınız 1. c) ADB (AIR DISC BRAKES/HAVALI DISK FRENLERI) HATA ARAMASI İÇIN TEMEL ESASLAR 1. Aşınma farkı 2. Zamanından önce oluşan aşınma 1. Fren kaliperi sıkıştı/kurallara uygun kaymıyor 1/6 temizleyin (lastik manşetlerde

Detaylı

Ekonomizer 500 ml YAĞ KATKILARI

Ekonomizer 500 ml YAĞ KATKILARI Ekonomizer 500 ml Ekonomizer, içeriğinde bulunan yüksek kaliteli katkılar sayesinde, motor yağının viskozite indeksini arttırır. Özellikle eski araçların motor parçalarındaki aşınmadan kaynaklanan, fazla

Detaylı

Technical Info. Triger kayışı değişimi montaj tavsiyeleri

Technical Info. Triger kayışı değişimi montaj tavsiyeleri Technical Info www contitech de Triger kayışı değişimi montaj tavsiyeleri VW Scirocco, Golf V, Golf VI, Golf Plus ve Jetta III modellerindeki 2,0 l Common Rail motor tipi için ayrıntılı montaj bilgileri

Detaylı

7207 8600 01/2001 TR (TR)

7207 8600 01/2001 TR (TR) 7207 8600 0/200 TR (TR) Yetkili Servis için Servis Kılavuzu Gaz Yakıtlı Kombi Logamax U002/U004/U02/U04 Bakımdan önce dikkatlice okuyunuz! Önsöz Önemli genel kullanım tavsiyeleri Teknik cihazlar, sadece

Detaylı

1. Güvenli sürüş açısından motorlu araçlarda en önemli faktör nedir? 2. Karda güvenli sürüş için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

1. Güvenli sürüş açısından motorlu araçlarda en önemli faktör nedir? 2. Karda güvenli sürüş için aşağıdakilerden hangisi doğrudur? 1. Güvenli sürüş açısından motorlu araçlarda en önemli faktör nedir? A) Sürücünün araçları iyi tanıması B) Sürücünün uzun yıllar araç kullanması C) Sürücünün araca hâkim olması D) Sürücünün aracı yeni

Detaylı

15/01/2012 TARİHİNDEN İTİBAREN 2012 YILINDA UYGULANACAK KUSURLAR TABLOSU KODU ACIKLAMA KUSURGRUBU BAS_TAR BIT_TAR SINIFLAR 1 Aracın Tespiti 1.

15/01/2012 TARİHİNDEN İTİBAREN 2012 YILINDA UYGULANACAK KUSURLAR TABLOSU KODU ACIKLAMA KUSURGRUBU BAS_TAR BIT_TAR SINIFLAR 1 Aracın Tespiti 1. 15/01/2012 TARİHİNDEN İTİBAREN 2012 YILINDA UYGULANACAK KUSURLAR TABLOSU KODU ACIKLAMA KUSURGRUBU BAS_TAR BIT_TAR SINIFLAR 1 Aracın Tespiti 1.1 Şasi No./Fabrika Tip Etiketi/Diğer Etiketler/Araç Ruhsatı

Detaylı

SEYHAN251-301 D-AYAR Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR954181423001 SÜBAP CİVATASI AYAR APARATI 1 1 2,59 3,06

SEYHAN251-301 D-AYAR Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR954181423001 SÜBAP CİVATASI AYAR APARATI 1 1 2,59 3,06 1 FİYAT LİSTESİ 17.05.2016 D-AYAR YMR954181423001 SÜBAP CİVATASI AYAR APARATI 1 1 2,59 3,06 2 M-ELEKTRİK AKSAMI YME001A06A06026 ATEŞLEME BOBİNİ 3 1 131,24 154,86 YME001A17A17014 BUJİ BAŞLIĞI 5 5 2,66 3,14

Detaylı

İÇİNDEKİLER. KULLANIM VE GARANTİ KİTAPÇIĞI ultra-lf 12

İÇİNDEKİLER. KULLANIM VE GARANTİ KİTAPÇIĞI ultra-lf 12 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... GENEL ÖZELLİKLER... GİRİŞ... EMNİYET ÖNLEMLERİ... KULLANIM... GÖSTERGELER... İKÂZ IŞIKLARI... KUMANDA ANAHTARLARI... SİNYAL VE SİLECEK KOLU... RETARDER KUMANDA KOLU... PARK EL FRENİ...

Detaylı

Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU

Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU Power of Partnership İLETİŞİM BİLGİLERİ Filozone Filo Kiralama 7/24 Destek Hattı : 0850 480 77 66 Filozone Filo Kiralama 7/24 Acil GSM Hattı : 0546 449 98 00 2 Filozone

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ OTOMOTİV DİYAGNOSTİĞİ 2

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ OTOMOTİV DİYAGNOSTİĞİ 2 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ OTOMOTİV DİYAGNOSTİĞİ 2 ANKARA, 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNDE OLUŞAN TEMEL ARIZALAR

GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNDE OLUŞAN TEMEL ARIZALAR GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNDE OLUŞAN TEMEL ARIZALAR Kamera kontrol ünitelerinde oluşan arızalar için pratik çözümler Kamera kontrol ünitesi açılmıyor. Elektrik prizinde enerji olmayabilir. Kamera kontrol ünitesinin

Detaylı

Enjektörler. Düşük Yakıt Tüketimi. Motora %100 uyum Doğru basınç ve miktar ile yakıt püskürtme Yüksek tork ve motor performansı 1-2

Enjektörler. Düşük Yakıt Tüketimi. Motora %100 uyum Doğru basınç ve miktar ile yakıt püskürtme Yüksek tork ve motor performansı 1-2 Enjektörler Motora %100 uyum Doğru basınç ve miktar ile yakıt püskürtme Yüksek tork ve motor performansı Düşük Yakıt Tüketimi 1846351 Birim Enjektör HPI 2.103 TL 1.349 TL 1943974 Birim Enjektör PDE 2.292

Detaylı

ATV250S D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49

ATV250S D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. Fiyat KDVli Fiyat YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z84001005 ROTOR ÇEKTİRME 1 1 30,08 35,49 2 M-ELEKTRİK AKSAMI Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YME001A05A05019 AKÜ 27 1 355,40

Detaylı

AY Mühendislik.

AY Mühendislik. AY Mühendislik www.aymuhendislik.com TRAKSİYONEL VİNÇ NEDİR? Traksiyonel vinç halat üzerinde sonsuz tırmanma prensibi ile mesafe (yükseklik) tanımadan çalışan, derin kuyular ve yüksek çalışma mesafelerinde

Detaylı

Güvenlik önlemleri. Riskler. Bütün araçlar üzerinde çalışırken alınması gereken güvenlik önlemleri

Güvenlik önlemleri. Riskler. Bütün araçlar üzerinde çalışırken alınması gereken güvenlik önlemleri Kaldırılmış araçlar ve kaporta üzerinde çalışırken Kaldırılmış araçlar ve kaporta üzerinde çalışırken Mekanik ve hidrolik kaldırma cihazları yanlış manevra alınması veya teknik hatalardan dolayı devrilebilir

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 5. Soğutma Şekline Göre Hava soğutmalı motortar: Bu motorlarda, silindir yüzeylerindeki ince metal kanatçıklar vasıtasıyla ısı transferi yüzey alanı artırılır. Motor krank milinden hareket alan bir fan

Detaylı

CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI

CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI www.mahle-aftermarket.com MAHLE AFTERMARKET PRODUCT LAUNCH MAHLE AFTERMARKET TEKNOLOJİ GİRİŞİMİ: CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI Tahrik sistemi, Güvenlik ve Konfor için Yenilikçi Ürünler Serbest

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 13 İkinci El Araç Ekspertizi 34-HP6619 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 13 JN1TCNT31U0311822 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com

Bodrum Atakan Sürücü Kursu 363 97 43-363 96 53 www.atakansurucukursu.com 1 01-Aşağıdakilerden hangisi araçta gücün kaynağıdır? A) Tekerlek B) Motor C) Vites kutusu D) Diferansiyel 02-Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelere ne denir? A) Dinamo

Detaylı

925 158 6780 J9 Kızdırma Rölesi

925 158 6780 J9 Kızdırma Rölesi Genel Bilgi TENU, KARSAN J9 araçlar için üretilen, aracın 4 adet 7 saniyelik kızdırma bujisini ve gösterge panelindeki kızdırma ikaz lambasını kontrol eden orijinal parçadır. Parça kontak açıldığında devreye

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU B U R S A

KULLANMA KILAVUZU B U R S A KULLANMA KILAVUZU B U R S A KULLANMA TALİMATLARI NOT 1. Kuru çalıştırmayınız. 2. Elektrik kablosunun ucunu suya sokmayınız. 3. Voltaj konusunda dikkatli olunuz. Voltaj konusunda hata yapmayınız ve beyaz

Detaylı

42CCP09. Motor / Performans Değerleri. Değerlendirme 16FAF89B. Ortam Bilgileri

42CCP09. Motor / Performans Değerleri. Değerlendirme 16FAF89B. Ortam Bilgileri 6FAF89B WVWZZZ3BZ4P53685 Motor Hacmi/Gücü 896cc / 95 kw - 29 hp 24799 Ekspertiz Tarihi 20.05.205 4:05 Motor / Performans Değerleri Düzeltilmiş Güç Motor Gücü Tekerlek Gücü Kayıp Güç Maksimum Güç Tork Maksimum

Detaylı