YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık"

Transkript

1

2

3

4 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler Yeryüzü Doktorları Açlık Kimdir? // SAYFA 4 Nedir? // SAYFA 8

5 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA 14 Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 25

6 4 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları Kimdir? 2000 yılından bu yana i aşkın gönüllüsüyle 4 kıtada, 40 ı aşkın ülkede yaşayanan fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş, deprem gibi doğal ve insan kaynaklı afet ve felaketlerin kurbanı olan muhtaç insanlara, tıbbi ve insani yardım götüren Yeryüzü Doktorları kurduğu hastane ve sağlık merkezleri, yürüttüğü sağlık program ve projeleri, müdahale ettiği deprem, savaş ve felaketlerle umut ışığı bekleyen mahrumlara şifa elini uzatmaktadır.

7 YERYÜZÜ DOKTORLARI NERELERDE FAALiYET GÖSTERiR? Türkiye 1 Suriye 2 Irak 3 Yunanistan 4 Makedonya 5 Kosova 6 Bosna Hersek 7 Azerbaycan 8 Gürcistan 9 Inguşetya 10 Filistin 11 Lübnan 12 Yemen 13 Kırgızistan 14 Afganistan 15 Bangladeş 16 Hindistan 17 Pakistan 18 Endonezya 19 Filipinler 20 Sri Lanka 21 Libya 22 Sudan 23 Çad 24 Nijer 25 Moritanya 26 O. Afrika Cum. 27 Gambia 28 Gana 29 Gine Bissau 30 Kamerun 31 Kenya 32 Kongo DC 33 Sierra Leone 34 Somali 35 Tanzanya 36 Uganda 37 Liberya 38 Malawi 39 Guatemala 40

8 6 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları nın Faaliyet Alanları Nelerdir? Koruyucu Sağlık Projeleri Yeryüzü Doktorları, yaygın olarak görülen hastalıklara karşı salgınların önlenmesi ve bireylerin sağlıklarını tehdit eden unsurların bertaraf edilmesi amacıyla bilinçlendirme ve aşılama çalışmaları yürütmektedir. Temel gıdalara ulaşamayan ve bu durumdan olumsuz yönde etkilenen çocuklar ve hamile kadınlara yönelik Anne - Çocuk Sağlığı ve Beslenme Sağlığı merkezleri açarak ağır beslenme bozukluklarını tedavi etmekte, anne ve çocuk sağlığı üzerine yoğunlaşarak temel sağlık hizmetleri vermektedir. Yeryüzü Doktorları, HIV/AIDS önleme kapsamında çocukların sünnet edilmesini, yetersiz beslenmenin önüne geçilmesi amacıyla da kurban kesim ve dağıtımını organize etmektedir.

9 Afet Acil Durum Projeleri Yeryüzü Doktorları, insan ve tabiat kaynaklı tüm afet anları ile savaş ve kriz durumlarında acil müdahale, yardım ve tedavi hizmetleri götürmek amacıyla ekipler kurmakta, buna yönelik tıbbi malzeme, ekipman ve ilaç sevkiyatı yapmaktadır. Tedavi Edici Sağlık Projeleri Yeryüzü Doktorları, kötü hayat şartları, fakirlik, açlık, kıtlık gibi nedenlerle gelişebilecek hastalık ve salgınların tedavisi amacıyla tıbbi yardım projeleri ve programları uygulamakta, buna yönelik tıbbi malzeme, ekipman ve ilaç sevkiyatı yapmaktadır. Sağlık Eğitimi Projeleri Yeryüzü Doktorları, hizmet verdiği ülkelerin sağlık çalışanlarının kapasitesinin artırılması amacıyla Lisans-Lisansüstü, Sürekli Tıp Eğitimi, Sertifika Programları, Halk Eğitimi, Bilimsel Araştırma ve Etkinlikler gibi eğitsel organizasyonlar ve projeler gerçekleştirmektedir. Sağlık Tesisi Kurulum ve İşletme Projeleri Yeryüzü Doktorları, ülkelerin veya bölgelerin sağlık sistemlerinin ve yürütülen hizmetlerin iyileştirilmesi amacıyla uzun vadeli ve kalıcı çalışmalar yönetmekte, hastaneler, sağlık merkezleri, laboratuvarlar gibi sağlık ünite ve birimlerinin sevk, kurulum ve idare süreçlerini yürütmektedir. Yeryüzü Doktorları, hizmet götürdüğü yerlerin kendi kendine yeten kapasiteye kavuşması amacıyla bu süreçleri tesislerin işletimini uzun vadede yerel partnerlere devretme düşüncesiyle kurgulamaktadır.

10 8 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Açlık Nedir? Açlık, bir kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyacı olan günlük 2100 kalori değerindeki besinleri haftalarca veya aylarca almadan yaşamak zorunda kalmasıdır. Bu durumdaki bir insan vücudu enerji ihtiyacını azaltmak için zorunlu olarak fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde kısıntı yapma yoluna gitmektedir. Bunun sonucu olarak da çalışma gücünün azalması, çocuklarda öğrenme kapasitesinin düşmesi, pek çok şeye karşı isteksizlik ve ilgisizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama ve her türlü hastalığa daha kolay yakalanma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yeryüzündeki Her Sekiz Kişiden Biri Aç Uluslararası bir kuruluş olan Gıda ve Tarım Örgütünün (GTÖ) son istatistiklerine göre dünyada halen 842 milyon açlık çeken insan vardır ve bunların %98 i gelişmekte olan ülkelerdedir. Açlık çeken insanların: 553 milyonu Asya ve Pasifikte, 227 milyonu Afrika da, 47 milyonu Latin Amerika ve Karayipler de, 16 milyonu gelişmiş ülkelerdedir.

11 Açlık çekenlerin 4 te 3 ü kırsal alanlarda, ağırlıklı olarak Afrika ve Asya ülkelerinin köylerinde yaşamaktadırlar. Besin kaynağı olarak büyük çoğunlukla tarıma bağlı olan bu nüfusun geçimini sağlaması için başka bir gelir kaynağı da bulunmamaktadır. Dünyadaki açlık çeken insanların yaklaşık yarısını sel, erozyon ve kuraklık gibi doğal afetlere karşı riskli olan arazilerde yaşam mücadelesi veren küçük arazi sahibi çiftçiler, %20 sini toprak sahibi olmayan çiftçiler ve yaklaşık %10 unu geçimini çobanlık, balıkçılık ya da orman kaynaklarından sağlayan insanlar oluşturmaktadır. Kalan %20 si ise gelişmekte olan ülkelerdeki büyük kentlerin etrafındaki gecekondularda yaşamaktadır. Açlık ve kötü beslenme yönünden en çok risk altında olanlar çocuklar ve annelerdir. Gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 146 milyon çocuk akut ve kronik açlık sonucunormalin altında ağırlığa sahiptir.* Her yıl 7 milyon çocuk beş yaşına varmadan ölmektedir ve bu ölümlerin üçte birinden açlık ya da kötü beslenme sorumludur. Annelerdeki gebelik öncesi ve esnasındaki açlık ya da yetersiz beslenme nedeniyle her yıl 17 milyon kadar çocuk, normalin altında kilo ile doğmakta, bu da yaşama şanslarını azaltmaktadır. Kadınlar; ailelerin ve toplumların öncelikli besin üreticileri olmalarına rağmen, geleneksel sosyal yapı ve kültürel özellikler nedeniyle açlık ve yoksulluktan erkeklerden daha fazla etkilenmektedirler. Gelişmekte olan ülkelerdeki gebe kadınların yaklaşık %50 si demir eksikliği çekmekte, demir eksikliği yıllık olarak kadının doğum esnasında kanamadan ölmesine neden olmaktadır. Oysa kadınların, özellikle gebe ve emziren annelerin herkesten çok besine ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. * (Kaynak: The State of the World s Children, UNICEF, 2009) Her yıl 7 milyon çocuk beş yaşına varmadan ölmektedir ve bu ölümlerin üçte birinden açlık ya da kötü beslenme sorumludur. (Kaynak: Levels and Trends in Child Mortality, IGME, 2012)

12 10 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Neden Açlık Çekiliyor? Yeryüzünde bir yandan nüfus artarken bir yandan da tarıma elverişli alanlar azalmaktadır. Ancak, yine de herkesi doyurmaya yetecek kadar tarım arazisi bulunmaktadır. Açlığın temel nedenlerinden birisi yeryüzündeki kaynakların adil paylaşılmamış olması diğeri ise az gelişmiş bazı bölgelerdeki doğal afetler ve savaşlardır. Seller, kuraklık, heyelan ve erozyon sonucu tarım ürünlerinde görülen yetersizlik, özellikle geçimini tarımdan sağlayan toplumları ciddi şekilde etkilemektedir. Bu toplamlar zaten yoksul oldukları için yoksulluk-açlık kısır döngüsüne kolayca girebilmektedir. Öte yandan genellikle

13 yoksul ülkeleri vuran savaşlar da pek çok insanın yerini yurdunu terk ederek mülteci ya da göçmen statüsünde genellikle de başkalarına bağımlı olarak yaşamasına neden olmaktadır. Aynı savaşlar, tüm kaynakların insan refahı yerine silahlara harcanması ile sonuçlanmakta ve yoksullaşmanın etkisi katlanmaktadır. Başlıca geçim kaynağının çiftçilik olduğu gelişmekte olan ülkelerde doğal afetler veya savaşlar sonrası ortaya çıkan durum üretim kaybı nedeniyle yoksulluğun artmasına, yoksulluk ise yeterli ve dengeli beslenememeye yani açlığa neden olmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen birey ve ailelerin çalışma gücü, üretim potansiyeli düşmekte; bu durum da daha çok yoksulluğa neden olmaktadır. Kısacası, yoksulluk yetersiz beslenmeyi, yetersiz beslenme ise yoksulluğu arttıran bir kısır döngü olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki toplam gıda üretiminin üçte biri yani 1.3 milyar tonu tüketilmeden atılmakta, yani heba olmaktadır. Her sekiz dünya vatandaşından birisi aç yaşarken her üç birim yiyecekten birisinin tüketilmeden atılması ciddi bir çelişki, önemli bir insanlık sorunudur.

14

15

16 14 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonları Kurban bayramı süresince yapılan organizasyonlar çoğu çatışma bölgelerinde yaşayan insanlara paylaşma, kardeşlik ve barış mesajları da ilettiğinden toplumsal bir terapi özelliği de taşımaktadır. Beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesi için gerçekleştirilen bu program kapsamında Orta Afrika, Çad, Kamerun, Gana, Nijer, Kongo DC, Somali, Kenya, Sierra Leone ve Gambiya gibi yoksul ülkelerde yaşayan insanlar açlığa kurban olmasınlar diye bugüne kadar hissenin üzerinde kurban kesildi ve yoksul ailelere dağıtıldı.

17 Binlerce kilometre aşıp açlıkla malul sofralara katık olan kurbanlarınız; kardeşliğin en güzel dili olan paylaşmaya ortak olarak göze uzak olsanız da gönle yakın olduğunuzu duyurmaya devam ediyor. Bu proje sayesinde kurbanlarınızın ulaştığı her şehirde, her kasabada, her köyde bayram, bayram gibi yaşanıyor. YILLARA GÖRE KESiLEN ve DAĞITILAN KURBAN HiSSE MiKTARLARI

18

19 KURBANLARI AFRiKA YA SiFA OLDU

20 18 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzünün Kurbanları Afrika ya Şifa Oldu Yeryüzü Doktorları 2014 Afrika Kurban Organizasyonu nu iç savaşlar ve yoksullukla boğuşan 9 Afrika ülkesi ve Bosna Hersek te gerçekleştirdi. Organizasyon çerçevesinde hisse kurban 700 binden fazla ihtiyaç sahibine pay edildi. Yeryüzü Doktorları bu yıl da Kurban Organizasyonunu açlık ve yoksulluğun insanları ve toplumları tehdit ettiği Afrika nın 9 ülkesinde gerçekleştirdi. Kurban payları Orta Afrika, Çad, Kamerun, Gana, Nijer, Kongo DC, Somali, Kenya, Gambiya ve Bosna Hersek te açlıkla gelen hastalıklara bir nebze de olsa şifa oldu. Kurban organizasyonuna ek olarak Çad, Nijer ve Bosna Hersek te Yeryüzü Doktorları gönüllülerinin katılımıyla binlerce insana sağlık hizmeti verildi.

21 10 ÜLKEDE HiSSE, 700 BiN insana PAY EDiLDi ÜLKE PAY ALAN KiŞi SAYISI KONGO DC KENYA GANA GAMBiYA NiJER ORTA AFRİKA CUMHURiYETi ÇAD KAMERUN SOMALi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi KURBAN KESiLEN ÜLKELER ve HiSSE SAYILARI ÇAD SOMALi KAMERUN HiSSE HiSSE HiSSE KONGO DC 1540 HiSSE GAMBiYA 455 HiSSE KENYA 2415 HiSSE NiJER 3668 HiSSE GANA 350 HiSSE ORTA AFRiKA CUMHURiYETi 875 HiSSE TOPLAM

22 20 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU 2014 Afrika Kurban Organizasyonu Nasıl Yürütüldü?

23 Yeryüzü Doktorları, kurulan çağrı merkezi, bağışların alındığı web sayfası ve tüm bilgilerin kayıt altında tutulduğu yazılım sisteminin problemsiz çalışması için Kurban Bayramı ndan aylar önce gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamış, ek personel istihdam ederek gerekli eğitimlere tabi tutmuştur. Web sayfasından, anlaşmalı bankalardan ve elden alınan kurban bağışları ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirilen yazılıma tek tek girilmiş, yapılan kontrollerle olası hataların önüne geçilmiştir. Kurbanlıklar ülke ve bölge bazlı kodlanarak sisteme girilmiş ve bağışlar bu kodlama üzerinden takip edilmiştir. Bu kodlama sayesinde ilgili ülkelere gönderilen hisselerin dağıtımları netleştirilmiş ve hangi hissenin nerede kesileceği önceden belirlenerek oluşabilecek karışıklıklar engellenmiş ve bağışçılar eş zamanlı olarak bilgilendirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığının, kurban rehberinde belirtilen İslami usul ve kurallara riayet edilerek kurbanlıklar kontrol edilmiş, kesimler imamlar, kasaplar, yerel yetkililer ve Yeryüzü Doktorları görevlileri nezaretinde gerçekleştirilmiştir. Kurban vekâletlerini Yeryüzü Doktorları na veren bağışçıların isimleri kesimler esnasında okunarak vekâlet işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kurban kesimlerinin ardından, kurban bağışçılarına kısa mesaj yoluyla geri bildirim yapılmıştır. Kesimlerin ardından kurban etleri pay edilmiş, yerel paydaşlar tarafından olası bir izdihamı önleyecek şekilde organizasyon yapılarak önceden belirlenmiş olan yoksul ailelere dağıtılmıştır. a) Merkez ve Taşra Organizasyon Yapısı Yeryüzü Doktorları, 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği Afrika Kurban Organizasyonlarını hem merkez hem de taşra alanlarında profesyonel bir ekip ile sistemli bir şekilde planlamakta ve yürütmektedir. Kurban organizasyonu için yaklaşık üç ay öncesinden başlanarak profesyonel bir kurban proje ekibi hazırlanmaktadır. Bu anlamda süreç içerisinde ihtiyaç duyulması muhtemel olan niteliklere uygun kadrolar istihdam edilmekte, istihdam edilenlere organizasyonun kendi dinamikleri üzerine gerekli eğitimler verilmektedir. Kurban dönemine has olarak çağrı merkezimiz de gerekli eğitimlere tabi tutulmaktadır. Kurban ekiplerinin oluşturulması akabinde kampanyanın diğer süreçlerine geçilmektedir. Kesim gerçekleştirilecek ülkelerde bulunan proje ortaklarının yardımıyla maliyet araştırması yapılmakta, bunun neticesinde belirlenen hisse bedeli ile kampanya duyurusuna çıkılmaktadır. Bağış kanallarıyla ilgili son kontroller yapılmakta, banka hesapları, online bağış sistemi gibi araçlarda iyileştirmeler yapılmaktadır. Bütün bu hazırlıklara ek olarak bilgi işlem departmanı da kurban bağışlarının düzenli olarak kaydedilmesi ve ülke - şehir bazlı kotalama sistemiyle listelerin oluşturulması için gerekli alt yapı çalışmaları yapmaktadır.

24 22 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU 2014 Kurban Organizasyonu Yönetimi Yeryüzü Doktorları Merkez Ofisimizdeki bu yapıya ek olarak, organizasyonu gerçekleştireceğimiz ülkelerde de gerekli organizasyon yapısı oluşturulmakta ve bu yapı Kurban süreci boyunca merkez tarafından takip edilerek olası aksaklıklar engellenmektedir. Ülkelerde bulunan proje ortaklarımızla yapılan sözleşmeler doğrultusunda; bu paydaşlarımız aracılığı ile kurban kesilecek bölgelerde saha araştırılması yapılmakta, kurbanlık hayvan satın alınmakta ve alt yapı çalışmaları yapılarak kurban sürecinde çalışacak ekipler hazırlanmaktadır. Ayrıca Kurban bayramından 4-5 gün öncesinde Yeryüzü Doktorları gönüllülerinden oluşan ekipler kurban gözlemcisi olarak sahaya gönderilmektedir.

25 ORGANiZASYON ŞEMASI YÖNETiM KURULU GENEL MÜDÜR KURUMSAL iletişim PROJE YÖNETiCiSi BiLGi işlem MUHASEBE ÇAĞRI MERKEZi SAHA PROJE ORTAKLARI SAHA EKİPLERi KOORDiNATÖRÜ b) Kurban Organizasyon Süreçleri Kurban organizasyon süreci, Haziran ayının sonunda hazırlık aşaması ile başlar. Bu süreçte organizasyon boyunca gerçekleştirilmesi muhtemel aşağıdaki adımlar organizasyon şemasına yerleştirilir ve her görev için sorumlular atanır. Bu organizasyon şeması doğrultusunda işleyiş takip edilir. Öncelikle, Kurban prosedürümüz İslami usuller ve dernek prensiplerimize göre gözden geçirilir. Kurban Bayramı ndan yaklaşık iki ay öncesinden başlanarak hangi ülke, bölge, şehir ve köylerde kurban kesileceği ve yine nerelerde dağıtılacağı belirlenir. Proje ortaklarımızdan alınan bilgiler ışığında, organizasyon yürütülecek bölgelerde ihtiyaç duyulan kurban hisse sayıları tespit edilir ve bu hisse sayılarına göre maliyet hesabı yapılarak hisse bedeli tespit edilir. Kurban organizasyonu sürecinde belirlenen ülkelerde işbirliği yapılacak proje ortaklarımızla sözleşmeler imzalanır. Kurban bağışları ile alakalı bağışçılarımıza yardımcı olması amacıyla çağrı merkezi oluşturulur. Çağrı merkezi elemanlarına kurban süreci ve kullanılan bilgi işlem sistemleri hakkında gerekli eğitimler verilir.

26 24 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Kurban kesilecek ülkelere gönderilmek üzere gönüllü çağrısına çıkılır ve gönüllü ekipler oluşturulur. Ayrıca bu ülkelerin bazılarına, sağlık hizmeti sunmak amacıyla Gönüllü Sağlık Ekipleri oluşturulur. Bütün bu ekipler için gerekli hazırlıklar yapılır ve bayram öncesinde ekipler sahaya gönderilmeye başlanır. Kurbanlık hayvanların satın alımına bayramdan ortalama bir ay önce başlanır ve bir hafta öncesinde bütün hayvanların satın alımı tamamlanır. Kurban bayramının ikinci günü gecesine kadar bağışlar kabul edilir ve bütün kurbanların kesimi bayramın ilk üç gününe dağıtılarak kesim tamamlanır. Kesimler esnasında bağışçılarımızın isimleri sesli olarak okunarak kesimler yapılır. Dağıtımlar daha önceden tespit edilen ihtiyaç sahiplerine, isimler ve dağıtılan miktarlar raporlanarak gerçekleştirilir. Bütün faaliyetler fotoğraflı ve videolu bir şekilde raporlanarak gözlemcilerimiz ve ekiplerimiz tarafından dernek merkezimize iletilir.

27 KESiM YAPILAN ÜLKELER 2415 Hisse 455 Hisse 3668 Hisse 700 Hisse 350 Hisse 350 Hisse 875 Hisse 1540 Hisse 1540 Hisse

28 26 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Çad Cumhuriyeti Çad; Orta Afrika da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Libya, batısında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda ise Sudan yer alır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. Halkın büyük bir kısmı (%85) çobanlık ve çiftçilikle geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Uzaklık, kuraklıklar, altyapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar kara ile çevrili olan Çad ın ekonomik kalkınmasında olumsuz etkenlerdendir yılının verilerine göre kişi başına düşen milli gelir sadece $740 dır. Müslüman tebaanın ayaklanması üzerine 11 Ağustos 1960 tarihinde Fransa dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Uzun yıllar Fransa sömürgesi olduğu için resmi dili Fransızcadır. İkinci resmi dili Arapça olan Çad da 100 den fazla dil ve lehçe kullanılmaktadır. Devletin resmi dini yoktur. Nüfusun %55 i Müslüman, %40 ı Hıristiyan ve geri kalan % 5 i Animizim ve diğer yerel inançlara sahiptir. Müslümanlar daha çok ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde yaşamaktadırlar. Çad ın bünyesinde 200 den fazla farklı sosyal yapıya sahip etnik grup bulunmaktadır. Sömürge idaresi ve bağımsız hükümet, ulusal bir yapı kurmak için birçok çalışmalar yürütmüştür. Ancak çoğu Çadlı için, çekirdek ailelerin dışında bölgesel ve yerel toplum hala en önemli unsur olarak yerini korumaktadır. Çad bugün 6 Nisan 1993 te yürürlüğe giren geçiş dönemi anayasasıyla yönetilmektedir. Anayasa, ülkedeki rejimi cumhuriyet rejimi olarak tanımlamaktadır. Ancak 1993 yılı içinde yaşanan olaylar mevcut yönetimin çok sesliliğe fırsat vermekten kaçındığını ortaya koymuştur. Kabile başkanları ve bölgesel liderler yerel yönetimler üzerinde etkileyici bir role sahiptirler. Çad; BM, İKÖ (İslâm Konferansı Örgütü), Afrika Birliği, Afrika Antiller ve Pasifik Sözleşmesi, IMF (Uluslararası Para Fonu), İslâm Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlere üyedir. Nüfusun yarısından fazlası okuma yazma bilmemektedir. Ülke okuma yazma oranı olarak dünya ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almaktadır. Eğitimciler,

29 ülkenin dağınık yapısı ve ebeveynlerin çoğunluğunun çocuklarını okula göndermekte isteksiz olmalarından dolayı önemli sorunlarla karşı karşıyadırlar. Devam zorunluluğu olmasına rağmen, erkek çocukların sadece % 68 i ilkokula devam etmektedir. Bunun en büyük sebebi Çad hükümetinin küçük yaşta çocukları orduya almasıdır. Çok eşlilik, yasak olmasına rağmen revaçtadır. Aynı şekilde aile içi şiddet ve kadın sünneti de yasak olmalarına rağmen yaygındırlar. Neden Çad da Kurban Kesiyoruz? Çad, dünyadaki en fakir ve yozlaşmış ülkelerden biridir. Gerçekleşen doğal kaynak sıkıntıları, politik kargaşalar, Çad ı refah seviyesi oldukça düşük bir ülke haline getirmiştir. Nüfusun % 50 si açlık sınırının altındadır ve besin eksikliğinden dolayı halkın büyük bir kısmı sağlık problemleri yaşamaktadır. Ülkede yaşam kalitesini arttırabilmek adına birçok sağlık projesi yürüten Yeryüzü Doktorları, bunun sürdürülebilir olması için fakir halkın beslenme ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, Yeryüzü Doktorları yapılan bağışları Çad halkına ulaştırabilmek amacıyla çeşitli bölgelerde kurban organizasyonu gerçekleştirmiştir. Kesilen 700 hisse kurban, 38 bin insana dağıtılmıştır. Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Encemine 350 Sarh 350 TOPLAM 700 ÇAD CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km 2 12,4 milyon N Djamena Fransızca, Arapça %55 Müslüman %40 Hristiyan Erkek %44 Kadın % USD % / /1000 % / /1000

30 28 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Gambiya Cumhuriyeti Afrika nın batısında yer alan ve kıtanın en küçük ülkesi olan Gambiya Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu hariç tamamen Senegal ile çevrilidir. Ülke genelinde 2013 tahmini nüfus sayımına göre kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti, Atlantik Okyanusu kıyısında ada üzerine kurulu olan Banjul dur. Ülkenin tam ortasında geçen ve ülkeye ismini veren Gambiya Nehri de tüm kolları ile birlikte sulak alanların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ülke içerisinde çoğunluğu Mandinka grubu olmak üzere, Fulbe, Volof gibi birçok etnik grup yaşamaktadır. Birleşik Krallık tan bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkenin resmi dili İngilizce olarak kalmıştır. Özellikle kıyı kesimlerinde halk arasında İngilizce konuşma ve anlaşma oranı oldukça yüksek düzeydedir. Nüfusun %90 ı İslam inancına göre yaşamaktadır. Hristiyan dinine mensup nüfusun oranı %9 dolaylarındayken, geri kalan %1 lik bölüm yerel Afrika dinlerine inanmaktadır. Ülke genelinde dinler arası hoşgörü üst düzeydedir verilerine göre okuma yazma bilen erkeklerin oranı %57 düzeyinde iken, kadınlar arasında bu oran %34 civarındadır. Okul sistemi tamamen İngiliz okul sistemi model alınarak oluşturulan ülkede, sadece Greater Bajul Area bölgesinde okula gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Ülke cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir yılından bu yana ülkede başbakanlık makamı bulunmamaktadır. Çok partili bir siyaset sistemi olsa da Alliance for Patriotic Reorientation and Construction ülke yönetiminin başında bulunmaktadır. Muhalefet partilerinin hemen hemen hiçbir hakimiyeti olmadığı Gambiya da bundan dolayı Haziran 2005 tarihinde tüm muhalefet partileri National Alliance for Democracy and Development (NADD) partisi çatısı altında toplanarak güçlerini birleştirmişlerdir.

31 Neden Gambiya da Kurban Kesiyoruz? Gambiya da fakirlik oranı çok yüksektir. Fakirlik sebepli yetersiz beslenmeden kaynaklı birçok sağlık problemi yaşanmaktadır. Buna ek olarak ülkedeki sağlık hizmetleri de yeterli kapasitede değiller. Bu yetersizlikler birçok önlenebilir ölüm vakası yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu olumsuz tablodan ötürü Yeryüzü Doktorları, Gambiya halkına destek vermek için bağışçılarının da desteğiyle bu yıl ilk defa kurban organizasyonlarına bu ülkeyi de ekledi. Günde bir öğünle yaşayan ve yılda sadece bir kez et yiyebilen bu insanlara yardım etmeyi vazife bilen Yeryüzü Doktorları toplamda 420 hisse kurbanı başkent Banjul başta olmak üzere Kombo, Niani, Ninija ve Wulli bölgelerindeki 25 bini aşkın ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Günde bir öğünle yaşayan ve yılda sadece bir kez et yiyebilen bu insanlara yardım etmeyi vazife bilen Yeryüzü Doktorları toplamda 455 hisse kurbanı başkent Banjul başta olmak üzere Kombo, Niani, Ninija ve Wulli bölgelerindeki 22 bini aşkın ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Kombo North 385 District Up Country 28 Banjul 14 KMC 28 TOPLAM 455 GAMBiYA CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km 2 1,7 milyon Banjul İngilizce %90 Müslüman, %9 Hristiyan, %1 Diğer %57 Erkek, %34 Kadın % USD 19.9 Erkek 20.5 Kadın / / / /1000

32 30 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Gana Cumhuriyeti Gana, Afrika nın İsviçre si olarak adlandırılan bir ülkedir. Gana Afrika nın en büyük 9 uncu, dünyanın 85 inci ekonomisine sahiptir. Gana çok uluslu bir devlet yapısına sahiptir. Ülkede başta Akanlar olmak üzere Dagombalar, Eveler, Galar gibi birçok etnik grup yer almaktadır. Bu farklı etnik grupların etkisiyle ülkede 79 farklı dil gelişmiştir. Ülkenin resmi dili İngilizce dir. Resmi dil haricinde en çok konuşulan yerel dil Akan dilidir. Nüfusun %80 i bu dili konuşup anlayabilmektedir. Gana da birçok çocuk okul çağına gelene kadar birden fazla dil öğrenebilmektedir. Nüfusun %17,6 sı Müslüman, %71,2 si Hristiyandır. Geri kalanı yerel dinlere inanmaktadır. İslam dini ülkenin kuzey bölgelerinde daha yaygındır. Gana da sağlık sistemi çok kötü değildir. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve iyileştirilen sağlık hizmetleri ile doğumda yaşanan bebek ölümlerinde azalma yaşanmış, anne adaylarının daha sağlıklı beslenmesine yönelik adımlar atılmış ve nüfusun %80 ini karşılayacak şekilde aşılama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Gana genelinde sıtma, kolera, tifo, verem, sarıhumma hastalıkların yanı sıra Hepatit A ve B sık olarak gözlemlenmektedir. Ülkedeki hastalıkların %75 i temiz su sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 62, kadınlarda 65 dir. Bu oran Afrika ülkeleri arasında en yükseklerdendir. Ganalıların temel sağlık hizmetlerine erişimi %60 oranındadır. Bu anlamda da Gana, Afrika daki en iyi konumdaki ülkelerden biridir. Neden Gana da Kurban Kesiyoruz? Gana da yetersiz beslenme oranı düşüştedir. Ancak gelişmiş ülkelere göre yaşam kalitesinin oldukça düşük olduğu bu ülke hala insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bilindiği üzere insani yardımda süreklilik çok önemlidir. Bir önceki yılda Gana da yapılan kurban organizasyonundan oldukça olumlu sonuçlar alan Yeryüzü Doktorları, bu yıl

33 da organizasyonun bir ayağını burada yürütmüştür. 350 hisse kurban, ülkenin çeşitli bölgelerindeki hastane, medrese, üniversite ve köylerde yaşayan 20 binden fazla ihtiyaç sahibi insana dağıtılmıştır. GANA CUMHURiYETi Kesim Bölgesi FUO 42 JANA 70 KUMBUNGU 56 KPATINGA 49 SAGNARIGU 28 NANTON 42 BOGGU 28 HAPiSHANELER 14 SHEKiNAH TIP MERKEZi 14 Dağıtılan Hisse TAMALIE HASTANESi 7 TOPLAM 350 Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km2 25 Milyon Accra İngilizce %71.2 Hristiyan, % 17,6 Müslüman, %5,2 Yerel Dinler % 78.3 Erkekler, %65.3 Kadınlar % 39 Erkekler, %35 Kadınlar 328 USD Erkek 20.4, Kadın 21.3 Erkek 62, Kadın / /1000 % / /1000

34 32 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Kamerun Cumhuriyeti Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alır. Ülkenin sınır komşularını Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve 402 km lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé dir. Kamerun da yaşayan 286 etnik gruba paralel olarak çok sayıda yerel dil mevcuttur. Ülke genelinde en çok Fransızca ve İngilizce konuşulmaktadır bu da sömürge ve himaye dönemlerinden miras olarak kalmıştır. Kamerun da 2014 tahmini nüfus sayım sonuçlarına göre 23,130,708 kişi yaşamaktadır. Ülke içerisindeki nüfus yoğunluğu 35,7 kişi/km2 düzeyindedir. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü kuzey ve batı kesimlerindeki yeşil alanlarla sahil kesiminde yaşamaktadır. Ülkede hakim olan din Hristiyanlıktır. İslamiyet ülke içerisinde en yaygın ikinci din konumunda olup, İslam inancına göre yaşamlarını sürdürenlerin oranı %20,9 düzeyindedir. Ülke genelinde ortalama yaşam düzeyinde gözlemlenmekte olup, bu oran erkeklerde 56.09, kadınlarda ise seviyesindedir. AIDS, Afrika kıtasında genel olarak yüksek değerlerde gözlemlense de Kamerun da düşük oranda görülmekte olup, bu oran 2012 tahmini verilerine göre %4,5 düzeyindedir. Yine aynı tahmini verilere göre ülkede üzerinde HIV virüsü taşıyan kişi bulunmaktadır. Ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı %75,3 düzeyindedir. Bu oran erkeklerde %84 iken, kadınlarda %68 seviyesindedir. Kamerun genelinde zorunlu bir eğitim sistemi bulunmasına rağmen okuma yazma bilmeyenlerin oranı %25 düzeyindedir. Ülkede okul çağına gelmiş çocukların okula başlama oranı %79 ile Afrika standartlarına göre yüksek olarak belirlense de, ülkenin kuzey bölgeleri ile güney bölgeleri arasındaki eğitim düzeyi farkı ciddi boyutlardadır. Kızlar, kültürel baskılar, ailevi görevler, erken evlilik ve hamilelik gibi nedenlerden dolayı erkeklere göre okula daha az devam etmektedirler. Ayrıca üniversite çağındaki

35 gençlerden üniversiteye kayıt yaptıranların oranı oldukça azdır. Portekiz, Almanya, Fransa ve İngiliz himayesine giren Kamerun 1960 yılında bağımsızlığını ilan ederek başkanlık sistemine geçmiştir. Ancak bağımsızlık sonrasında diktatörlük dönemi yaşanması ülkeyi ekonomik sıkıntılarından kurtaramamıştır. Kamerun ekonomisi diğer birçok Afrika ülkesinin aksine uzun yıllar liberal ekonomi politikasını benimsemiştir verilerine göre 12,7 milyar Euro olarak belirlenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, 2002 verilerine göre 7,5 milyar Euro düzeyindeydi. Başlıca tarım ürünleri, patates ve mısır olan Kamerun da, tahıl, muz, kauçuk, palmiye yağı, kakao, kahve ve pamuk da üretilmektedir. Boksit, ülkenin en önemli yeraltı madeni konumundadır. Ağır sanayinin bulunmadığı ülkede endüstri, kâğıt ve kereste üzerine kuruludur. Neden Kamerun da Kurban Kesiyoruz? Halkının büyük bölümü dar gelirli olan Kamerun da yoksulluğun izlerini ülkenin her köşesinde görmek mümkündür. Gelişmemiş ülkelerdeki birçok sorun burada da mevcuttur. Geçimlerini sağlamakta zorlanan halkın yüzde 80 ine yakını açlık sınırının altında yaşamaktadır. Çocuk ölümlerinin % 9,5 oranında olduğu ve 200 binden fazla beslenme bozukluğu hastası çocuğun bulunduğu ülkeye 240 bini aşkın Orta Afrikalı mültecinin gelmesiyle temel sağlık hizmetlerine erişim daha da güçleşmiştir. Yeryüzü Doktorları, ülke insanına bir nebze de olsa yardımcı olabilmek, geçim için verdikleri bu mücadelede yüklerini hafifletebilmek için kurban faaliyetlerini bu bölgeye de yaymaya karar vermiştir. Ülkenin kırsal bölgelerinde 350 hisse kurban 38 binden fazla ihtiyaç sahibine dağıtılmıştır. KAMERUN CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı 475,472 km ² 23 Milyon Yaundé Fransızca, İngilizce %69 Hristiyan, %21 Müslüman, %10 Yerel Dinler ve Diğer %84 Erkek, %68 Kadın %93.5 1,115 USD / / % (dünya ortalaması %1) 1.8/ /1000 Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Matomb 175 Bafia 175 TOPLAM 350

SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! Afrika Katarakt Projesi. Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır. Charitable monuments for martyrs

SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! Afrika Katarakt Projesi. Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır. Charitable monuments for martyrs Tayfunun vurduğu Filipinler de bilanço ağır 04 Afrika Katarakt Projesi SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK! 08 Charitable monuments for martyrs Yetimlerle iyilikte buluşuyoruz EKİM KASIM ARALIK 2013 56 İHH

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA... 1 A. TOPLUMSAL YAPI 3 F. KÜLTÜR - SANAT 7 1. EKONOMİ. 10 1. TARİH. 14 1. SİYASET. 16 1. DIŞ İLİŞKELİR.

İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA... 1 A. TOPLUMSAL YAPI 3 F. KÜLTÜR - SANAT 7 1. EKONOMİ. 10 1. TARİH. 14 1. SİYASET. 16 1. DIŞ İLİŞKELİR. İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA...... 1 A. TOPLUMSAL YAPI 3 F. KÜLTÜR - SANAT 7 1. EKONOMİ. 10 1. TARİH. 14 1. SİYASET. 16 1. DIŞ İLİŞKELİR. 21 Afrika Ülke Profilleri Serisi Togo 1. COĞRAFYA A. Genel Bilgiler

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN MAKEDONYA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN MAKEDONYA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Makedonya Sağlık Sistemi 1881 MAKEDONYA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Mürsel BATGA Sinan BULUT Ahmet ŞİMŞEK 1882 Ülkelerin Karşılaştırmalı Sağlık

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN TUNUS SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN TUNUS SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Tunus Sağlık Sistemi 2643 TUNUS SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Ahmet GÜNGÖR Erdal TOK Hasan Hüseyin AYDOĞMUŞ 2644 Ülkelerin Karşılaştırmalı Sağlık

Detaylı

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür.

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür. GİRİŞ ve AMAÇ İnsanoğlu ilk çağlardan başlayarak çeşitli nedenlerden dolayı sürekli göç halindedir. Tosun a göre, İnsanoğlu var oluşundan günümüze kadar geçen zaman içerisinde, istendik yaşam koşullarına

Detaylı

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 4 2009 DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 1 Kapak Fotoğrafı Pakistan Ordusu Taliban ı desteklediğini iddia ettiği Aşiret Bölgesi Svat Vadisi ne yönelik Mayıs ayı ortalarında, ABD destekli büyük bir saldırı başlattı.

Detaylı

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ GANA ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Yücel AKOVA Ankara - March, 2011 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ GANA Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler Temel Sosyal Göstergeler

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN ŞİLİ SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN ŞİLİ SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Şili Sağlık Sistemi 2573 ŞİLİ SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Orhan PEHLEVAN Eyüp TURKAN Salih AKYÜZ Songül ŞİMŞEK Esvet KAYA 2574 Ülkelerin Karşılaştırmalı

Detaylı

ORTA DOĞU DURUM RAPORU

ORTA DOĞU DURUM RAPORU ORTA DOĞU DURUM RAPORU Ocak, 2011 ORTADOĞU HARİTASI 1 BÖLGE VİZYONUMUZ Bölgenin üretken faktörlerini ve dinamiklerini bir araya getirerek; üretim ve istihdamı artırmak, sahip olduğu kültürel miras ile

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN ARNAVUTLUK SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN. ARAŞTIRMA GRUBU Kayhan KÖSA Zafer ZÖNGÜR

A.ERDAL SARGUTAN ARNAVUTLUK SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN. ARAŞTIRMA GRUBU Kayhan KÖSA Zafer ZÖNGÜR Arnavutluk Sağlık Sistemi 279 ARNAVUTLUK SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Kayhan KÖSA Zafer ZÖNGÜR 280. Ülkelerin Karşılaştırmalı Sağlık Sistemleri

Detaylı

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır - 2006 - YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ile işbirliği içinde ECPAT INTERNATIONAL Yazanlar: Harika Yücel,

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN FRANSA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN FRANSA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Fransa Sağlık Sistemi 983 FRANSA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Eshabil AKPINAR Emrah ÖZTEPE Mahmut YAŞAR Ömer KÖSE Yasin ORUN 984 Ülkelerin Karşılaştırmalı

Detaylı

DÜNYADA SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL KONUT UYGULAMALARI

DÜNYADA SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL KONUT UYGULAMALARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI SOSYAL YARDIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DÜNYADA SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL KONUT UYGULAMALARI Editörler: Doç. Dr. Selim COŞKUN - Dr. Nevzat Fırat KUNDURACI İçindekiler..

Detaylı

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI SOSYAL SEKTÖRLER VE KOORDİNASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 ISBN 978 975 19-4115 - 5 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının

Detaylı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her hangi bir ortamda dağıtımı yasaktır. ROMANYA 5 Üyesi Olduğu

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Hollanda Sağlık Sistemi 1181 HOLLANDA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Ersin KARABULUT Yakup ÖZDEMİR Oktay SARIÇOBAN Mehmet TOSUN Selahattin SÖZEN

Detaylı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU 09 ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU 09 İlk kez 2009 yılında Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanmıştır. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Abdülhakhamid Cad.

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Suudi Arabistan Sağlık Sistemi 2545 SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU İbrahim KEKLİCEK Erkan BEKDEMİR Lütfü DOĞANCIK Tayyar KURT Öner

Detaylı

ORTAAFRIKA IHRACAT PAZAR

ORTAAFRIKA IHRACAT PAZAR istanbul TiCARET ODASI YAYlN NO :1994-5 ' ORTAAFRIKA IHRACAT PAZAR ARAŞTIRMASI NiJERYA GANA TANZANYA istanbul Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Birleşmiş Milletler Geliştirme Programı çerçevesinde

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN AVUSTURYA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN AVUSTURYA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Avusturya Sağlık Sistemi 359 AVUSTURYA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Arif ARAS Atıf UZUN Can KOSANOĞLU Mustafa BAKIR M. Halil ÖZKAN 360 Ülkelerin

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN GÜRCİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN GÜRCİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Gürcistan Sağlık Sistemi 1073 GÜRCİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Endam AKSU Habibe KILINÇ Erdem UZUNER Hüseyin GÜNSELİ Pınar YENİCELİ 1074

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA... 1 1. EKONOMİ 3 A.TARİH 6 A. SİYASET. 11 1. DIŞİLİŞKİLER. 15 1. TOPLUMSAL YAPI. 17

İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA... 1 1. EKONOMİ 3 A.TARİH 6 A. SİYASET. 11 1. DIŞİLİŞKİLER. 15 1. TOPLUMSAL YAPI. 17 0 İÇİNDEKİLER 1. COGRAFYA...... 1 1. EKONOMİ 3 A.TARİH 6 A. SİYASET. 11 1. DIŞİLİŞKİLER. 15 1. TOPLUMSAL YAPI. 17 GANA RAPORU I. COĞRAFYA A. Genel Bilgiler Gana Cumhuriyeti, doğusunda Togo Cumhuriyeti,

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN UKRAYNA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN UKRAYNA SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Ukrayna Sağlık Sistemi 2709 UKRAYNA SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU Levent GÜLTEKİN Süleyman SELİM Tuğba TOK 2710 Ülkelerin Karşılaştırmalı Sağlık

Detaylı

Görsel İletişim Mehmet ÖZTÜRK s Adres. Dr. Mediha Eldem Sokak No: 72/B 06640 Kocatepe - Ankara Tel : (0.312) 417 12 35 Faks : (0.

Görsel İletişim Mehmet ÖZTÜRK s Adres. Dr. Mediha Eldem Sokak No: 72/B 06640 Kocatepe - Ankara Tel : (0.312) 417 12 35 Faks : (0. 3 BAŞKANDAN 4 NOT DEFTERİNDEN 5 GÜNCEL Vekâleten Kurban 8 Tüketmeden Doymayı Başaran İnsanların Ülkesi Etiyopya dan 11 Senegal Notları 14 Sudan a Kurban 17 Silahların Gölgesindeki Ülke Afganistan da Bir

Detaylı

Uluslararası Kalkınma Birliği nin (IDA) Temel Kuralları

Uluslararası Kalkınma Birliği nin (IDA) Temel Kuralları Uluslararası Kalkınma Birliği nin (IDA) Temel Kuralları Dünya Bankası nın En Yoksul Ülkeler İçin Sağladığı Fon Uluslararası Kalkınma Birliği nin (IDA) Temel Kuralları Dünya Bankası nın En Yoksul Ülkeler

Detaylı

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon Dünya Bankası nın en yoksul ülkeler için sağladığı fon Uluslararası Gelişme Birligi Bu bilgiler aşağıdaki kuruluş tarafından yayınlanmaktadır: Concessional Finance & Global Partnerships Vice Presidency

Detaylı

Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU

Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU Çocuk Vakfı, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü nedeni ile SAYISAL

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KADIN ve AİLE ARAŞTIRMALARI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI SEMİNER HAZIRLAYAN: MERVE DURMAZ ÇUBUKÇUOĞLU DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. NURAY ERTÜRK KESKİN NO:

Detaylı