YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık"

Transkript

1

2

3

4 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler Yeryüzü Doktorları Açlık Kimdir? // SAYFA 4 Nedir? // SAYFA 8

5 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA 14 Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 25

6 4 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları Kimdir? 2000 yılından bu yana i aşkın gönüllüsüyle 4 kıtada, 40 ı aşkın ülkede yaşayanan fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş, deprem gibi doğal ve insan kaynaklı afet ve felaketlerin kurbanı olan muhtaç insanlara, tıbbi ve insani yardım götüren Yeryüzü Doktorları kurduğu hastane ve sağlık merkezleri, yürüttüğü sağlık program ve projeleri, müdahale ettiği deprem, savaş ve felaketlerle umut ışığı bekleyen mahrumlara şifa elini uzatmaktadır.

7 YERYÜZÜ DOKTORLARI NERELERDE FAALiYET GÖSTERiR? Türkiye 1 Suriye 2 Irak 3 Yunanistan 4 Makedonya 5 Kosova 6 Bosna Hersek 7 Azerbaycan 8 Gürcistan 9 Inguşetya 10 Filistin 11 Lübnan 12 Yemen 13 Kırgızistan 14 Afganistan 15 Bangladeş 16 Hindistan 17 Pakistan 18 Endonezya 19 Filipinler 20 Sri Lanka 21 Libya 22 Sudan 23 Çad 24 Nijer 25 Moritanya 26 O. Afrika Cum. 27 Gambia 28 Gana 29 Gine Bissau 30 Kamerun 31 Kenya 32 Kongo DC 33 Sierra Leone 34 Somali 35 Tanzanya 36 Uganda 37 Liberya 38 Malawi 39 Guatemala 40

8 6 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları nın Faaliyet Alanları Nelerdir? Koruyucu Sağlık Projeleri Yeryüzü Doktorları, yaygın olarak görülen hastalıklara karşı salgınların önlenmesi ve bireylerin sağlıklarını tehdit eden unsurların bertaraf edilmesi amacıyla bilinçlendirme ve aşılama çalışmaları yürütmektedir. Temel gıdalara ulaşamayan ve bu durumdan olumsuz yönde etkilenen çocuklar ve hamile kadınlara yönelik Anne - Çocuk Sağlığı ve Beslenme Sağlığı merkezleri açarak ağır beslenme bozukluklarını tedavi etmekte, anne ve çocuk sağlığı üzerine yoğunlaşarak temel sağlık hizmetleri vermektedir. Yeryüzü Doktorları, HIV/AIDS önleme kapsamında çocukların sünnet edilmesini, yetersiz beslenmenin önüne geçilmesi amacıyla da kurban kesim ve dağıtımını organize etmektedir.

9 Afet Acil Durum Projeleri Yeryüzü Doktorları, insan ve tabiat kaynaklı tüm afet anları ile savaş ve kriz durumlarında acil müdahale, yardım ve tedavi hizmetleri götürmek amacıyla ekipler kurmakta, buna yönelik tıbbi malzeme, ekipman ve ilaç sevkiyatı yapmaktadır. Tedavi Edici Sağlık Projeleri Yeryüzü Doktorları, kötü hayat şartları, fakirlik, açlık, kıtlık gibi nedenlerle gelişebilecek hastalık ve salgınların tedavisi amacıyla tıbbi yardım projeleri ve programları uygulamakta, buna yönelik tıbbi malzeme, ekipman ve ilaç sevkiyatı yapmaktadır. Sağlık Eğitimi Projeleri Yeryüzü Doktorları, hizmet verdiği ülkelerin sağlık çalışanlarının kapasitesinin artırılması amacıyla Lisans-Lisansüstü, Sürekli Tıp Eğitimi, Sertifika Programları, Halk Eğitimi, Bilimsel Araştırma ve Etkinlikler gibi eğitsel organizasyonlar ve projeler gerçekleştirmektedir. Sağlık Tesisi Kurulum ve İşletme Projeleri Yeryüzü Doktorları, ülkelerin veya bölgelerin sağlık sistemlerinin ve yürütülen hizmetlerin iyileştirilmesi amacıyla uzun vadeli ve kalıcı çalışmalar yönetmekte, hastaneler, sağlık merkezleri, laboratuvarlar gibi sağlık ünite ve birimlerinin sevk, kurulum ve idare süreçlerini yürütmektedir. Yeryüzü Doktorları, hizmet götürdüğü yerlerin kendi kendine yeten kapasiteye kavuşması amacıyla bu süreçleri tesislerin işletimini uzun vadede yerel partnerlere devretme düşüncesiyle kurgulamaktadır.

10 8 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Açlık Nedir? Açlık, bir kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyacı olan günlük 2100 kalori değerindeki besinleri haftalarca veya aylarca almadan yaşamak zorunda kalmasıdır. Bu durumdaki bir insan vücudu enerji ihtiyacını azaltmak için zorunlu olarak fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde kısıntı yapma yoluna gitmektedir. Bunun sonucu olarak da çalışma gücünün azalması, çocuklarda öğrenme kapasitesinin düşmesi, pek çok şeye karşı isteksizlik ve ilgisizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama ve her türlü hastalığa daha kolay yakalanma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yeryüzündeki Her Sekiz Kişiden Biri Aç Uluslararası bir kuruluş olan Gıda ve Tarım Örgütünün (GTÖ) son istatistiklerine göre dünyada halen 842 milyon açlık çeken insan vardır ve bunların %98 i gelişmekte olan ülkelerdedir. Açlık çeken insanların: 553 milyonu Asya ve Pasifikte, 227 milyonu Afrika da, 47 milyonu Latin Amerika ve Karayipler de, 16 milyonu gelişmiş ülkelerdedir.

11 Açlık çekenlerin 4 te 3 ü kırsal alanlarda, ağırlıklı olarak Afrika ve Asya ülkelerinin köylerinde yaşamaktadırlar. Besin kaynağı olarak büyük çoğunlukla tarıma bağlı olan bu nüfusun geçimini sağlaması için başka bir gelir kaynağı da bulunmamaktadır. Dünyadaki açlık çeken insanların yaklaşık yarısını sel, erozyon ve kuraklık gibi doğal afetlere karşı riskli olan arazilerde yaşam mücadelesi veren küçük arazi sahibi çiftçiler, %20 sini toprak sahibi olmayan çiftçiler ve yaklaşık %10 unu geçimini çobanlık, balıkçılık ya da orman kaynaklarından sağlayan insanlar oluşturmaktadır. Kalan %20 si ise gelişmekte olan ülkelerdeki büyük kentlerin etrafındaki gecekondularda yaşamaktadır. Açlık ve kötü beslenme yönünden en çok risk altında olanlar çocuklar ve annelerdir. Gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 146 milyon çocuk akut ve kronik açlık sonucunormalin altında ağırlığa sahiptir.* Her yıl 7 milyon çocuk beş yaşına varmadan ölmektedir ve bu ölümlerin üçte birinden açlık ya da kötü beslenme sorumludur. Annelerdeki gebelik öncesi ve esnasındaki açlık ya da yetersiz beslenme nedeniyle her yıl 17 milyon kadar çocuk, normalin altında kilo ile doğmakta, bu da yaşama şanslarını azaltmaktadır. Kadınlar; ailelerin ve toplumların öncelikli besin üreticileri olmalarına rağmen, geleneksel sosyal yapı ve kültürel özellikler nedeniyle açlık ve yoksulluktan erkeklerden daha fazla etkilenmektedirler. Gelişmekte olan ülkelerdeki gebe kadınların yaklaşık %50 si demir eksikliği çekmekte, demir eksikliği yıllık olarak kadının doğum esnasında kanamadan ölmesine neden olmaktadır. Oysa kadınların, özellikle gebe ve emziren annelerin herkesten çok besine ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. * (Kaynak: The State of the World s Children, UNICEF, 2009) Her yıl 7 milyon çocuk beş yaşına varmadan ölmektedir ve bu ölümlerin üçte birinden açlık ya da kötü beslenme sorumludur. (Kaynak: Levels and Trends in Child Mortality, IGME, 2012)

12 10 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Neden Açlık Çekiliyor? Yeryüzünde bir yandan nüfus artarken bir yandan da tarıma elverişli alanlar azalmaktadır. Ancak, yine de herkesi doyurmaya yetecek kadar tarım arazisi bulunmaktadır. Açlığın temel nedenlerinden birisi yeryüzündeki kaynakların adil paylaşılmamış olması diğeri ise az gelişmiş bazı bölgelerdeki doğal afetler ve savaşlardır. Seller, kuraklık, heyelan ve erozyon sonucu tarım ürünlerinde görülen yetersizlik, özellikle geçimini tarımdan sağlayan toplumları ciddi şekilde etkilemektedir. Bu toplamlar zaten yoksul oldukları için yoksulluk-açlık kısır döngüsüne kolayca girebilmektedir. Öte yandan genellikle

13 yoksul ülkeleri vuran savaşlar da pek çok insanın yerini yurdunu terk ederek mülteci ya da göçmen statüsünde genellikle de başkalarına bağımlı olarak yaşamasına neden olmaktadır. Aynı savaşlar, tüm kaynakların insan refahı yerine silahlara harcanması ile sonuçlanmakta ve yoksullaşmanın etkisi katlanmaktadır. Başlıca geçim kaynağının çiftçilik olduğu gelişmekte olan ülkelerde doğal afetler veya savaşlar sonrası ortaya çıkan durum üretim kaybı nedeniyle yoksulluğun artmasına, yoksulluk ise yeterli ve dengeli beslenememeye yani açlığa neden olmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen birey ve ailelerin çalışma gücü, üretim potansiyeli düşmekte; bu durum da daha çok yoksulluğa neden olmaktadır. Kısacası, yoksulluk yetersiz beslenmeyi, yetersiz beslenme ise yoksulluğu arttıran bir kısır döngü olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki toplam gıda üretiminin üçte biri yani 1.3 milyar tonu tüketilmeden atılmakta, yani heba olmaktadır. Her sekiz dünya vatandaşından birisi aç yaşarken her üç birim yiyecekten birisinin tüketilmeden atılması ciddi bir çelişki, önemli bir insanlık sorunudur.

14

15

16 14 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonları Kurban bayramı süresince yapılan organizasyonlar çoğu çatışma bölgelerinde yaşayan insanlara paylaşma, kardeşlik ve barış mesajları da ilettiğinden toplumsal bir terapi özelliği de taşımaktadır. Beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesi için gerçekleştirilen bu program kapsamında Orta Afrika, Çad, Kamerun, Gana, Nijer, Kongo DC, Somali, Kenya, Sierra Leone ve Gambiya gibi yoksul ülkelerde yaşayan insanlar açlığa kurban olmasınlar diye bugüne kadar hissenin üzerinde kurban kesildi ve yoksul ailelere dağıtıldı.

17 Binlerce kilometre aşıp açlıkla malul sofralara katık olan kurbanlarınız; kardeşliğin en güzel dili olan paylaşmaya ortak olarak göze uzak olsanız da gönle yakın olduğunuzu duyurmaya devam ediyor. Bu proje sayesinde kurbanlarınızın ulaştığı her şehirde, her kasabada, her köyde bayram, bayram gibi yaşanıyor. YILLARA GÖRE KESiLEN ve DAĞITILAN KURBAN HiSSE MiKTARLARI

18

19 KURBANLARI AFRiKA YA SiFA OLDU

20 18 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Yeryüzünün Kurbanları Afrika ya Şifa Oldu Yeryüzü Doktorları 2014 Afrika Kurban Organizasyonu nu iç savaşlar ve yoksullukla boğuşan 9 Afrika ülkesi ve Bosna Hersek te gerçekleştirdi. Organizasyon çerçevesinde hisse kurban 700 binden fazla ihtiyaç sahibine pay edildi. Yeryüzü Doktorları bu yıl da Kurban Organizasyonunu açlık ve yoksulluğun insanları ve toplumları tehdit ettiği Afrika nın 9 ülkesinde gerçekleştirdi. Kurban payları Orta Afrika, Çad, Kamerun, Gana, Nijer, Kongo DC, Somali, Kenya, Gambiya ve Bosna Hersek te açlıkla gelen hastalıklara bir nebze de olsa şifa oldu. Kurban organizasyonuna ek olarak Çad, Nijer ve Bosna Hersek te Yeryüzü Doktorları gönüllülerinin katılımıyla binlerce insana sağlık hizmeti verildi.

21 10 ÜLKEDE HiSSE, 700 BiN insana PAY EDiLDi ÜLKE PAY ALAN KiŞi SAYISI KONGO DC KENYA GANA GAMBiYA NiJER ORTA AFRİKA CUMHURiYETi ÇAD KAMERUN SOMALi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi Kişi KURBAN KESiLEN ÜLKELER ve HiSSE SAYILARI ÇAD SOMALi KAMERUN HiSSE HiSSE HiSSE KONGO DC 1540 HiSSE GAMBiYA 455 HiSSE KENYA 2415 HiSSE NiJER 3668 HiSSE GANA 350 HiSSE ORTA AFRiKA CUMHURiYETi 875 HiSSE TOPLAM

22 20 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU 2014 Afrika Kurban Organizasyonu Nasıl Yürütüldü?

23 Yeryüzü Doktorları, kurulan çağrı merkezi, bağışların alındığı web sayfası ve tüm bilgilerin kayıt altında tutulduğu yazılım sisteminin problemsiz çalışması için Kurban Bayramı ndan aylar önce gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamış, ek personel istihdam ederek gerekli eğitimlere tabi tutmuştur. Web sayfasından, anlaşmalı bankalardan ve elden alınan kurban bağışları ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirilen yazılıma tek tek girilmiş, yapılan kontrollerle olası hataların önüne geçilmiştir. Kurbanlıklar ülke ve bölge bazlı kodlanarak sisteme girilmiş ve bağışlar bu kodlama üzerinden takip edilmiştir. Bu kodlama sayesinde ilgili ülkelere gönderilen hisselerin dağıtımları netleştirilmiş ve hangi hissenin nerede kesileceği önceden belirlenerek oluşabilecek karışıklıklar engellenmiş ve bağışçılar eş zamanlı olarak bilgilendirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığının, kurban rehberinde belirtilen İslami usul ve kurallara riayet edilerek kurbanlıklar kontrol edilmiş, kesimler imamlar, kasaplar, yerel yetkililer ve Yeryüzü Doktorları görevlileri nezaretinde gerçekleştirilmiştir. Kurban vekâletlerini Yeryüzü Doktorları na veren bağışçıların isimleri kesimler esnasında okunarak vekâlet işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kurban kesimlerinin ardından, kurban bağışçılarına kısa mesaj yoluyla geri bildirim yapılmıştır. Kesimlerin ardından kurban etleri pay edilmiş, yerel paydaşlar tarafından olası bir izdihamı önleyecek şekilde organizasyon yapılarak önceden belirlenmiş olan yoksul ailelere dağıtılmıştır. a) Merkez ve Taşra Organizasyon Yapısı Yeryüzü Doktorları, 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği Afrika Kurban Organizasyonlarını hem merkez hem de taşra alanlarında profesyonel bir ekip ile sistemli bir şekilde planlamakta ve yürütmektedir. Kurban organizasyonu için yaklaşık üç ay öncesinden başlanarak profesyonel bir kurban proje ekibi hazırlanmaktadır. Bu anlamda süreç içerisinde ihtiyaç duyulması muhtemel olan niteliklere uygun kadrolar istihdam edilmekte, istihdam edilenlere organizasyonun kendi dinamikleri üzerine gerekli eğitimler verilmektedir. Kurban dönemine has olarak çağrı merkezimiz de gerekli eğitimlere tabi tutulmaktadır. Kurban ekiplerinin oluşturulması akabinde kampanyanın diğer süreçlerine geçilmektedir. Kesim gerçekleştirilecek ülkelerde bulunan proje ortaklarının yardımıyla maliyet araştırması yapılmakta, bunun neticesinde belirlenen hisse bedeli ile kampanya duyurusuna çıkılmaktadır. Bağış kanallarıyla ilgili son kontroller yapılmakta, banka hesapları, online bağış sistemi gibi araçlarda iyileştirmeler yapılmaktadır. Bütün bu hazırlıklara ek olarak bilgi işlem departmanı da kurban bağışlarının düzenli olarak kaydedilmesi ve ülke - şehir bazlı kotalama sistemiyle listelerin oluşturulması için gerekli alt yapı çalışmaları yapmaktadır.

24 22 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU 2014 Kurban Organizasyonu Yönetimi Yeryüzü Doktorları Merkez Ofisimizdeki bu yapıya ek olarak, organizasyonu gerçekleştireceğimiz ülkelerde de gerekli organizasyon yapısı oluşturulmakta ve bu yapı Kurban süreci boyunca merkez tarafından takip edilerek olası aksaklıklar engellenmektedir. Ülkelerde bulunan proje ortaklarımızla yapılan sözleşmeler doğrultusunda; bu paydaşlarımız aracılığı ile kurban kesilecek bölgelerde saha araştırılması yapılmakta, kurbanlık hayvan satın alınmakta ve alt yapı çalışmaları yapılarak kurban sürecinde çalışacak ekipler hazırlanmaktadır. Ayrıca Kurban bayramından 4-5 gün öncesinde Yeryüzü Doktorları gönüllülerinden oluşan ekipler kurban gözlemcisi olarak sahaya gönderilmektedir.

25 ORGANiZASYON ŞEMASI YÖNETiM KURULU GENEL MÜDÜR KURUMSAL iletişim PROJE YÖNETiCiSi BiLGi işlem MUHASEBE ÇAĞRI MERKEZi SAHA PROJE ORTAKLARI SAHA EKİPLERi KOORDiNATÖRÜ b) Kurban Organizasyon Süreçleri Kurban organizasyon süreci, Haziran ayının sonunda hazırlık aşaması ile başlar. Bu süreçte organizasyon boyunca gerçekleştirilmesi muhtemel aşağıdaki adımlar organizasyon şemasına yerleştirilir ve her görev için sorumlular atanır. Bu organizasyon şeması doğrultusunda işleyiş takip edilir. Öncelikle, Kurban prosedürümüz İslami usuller ve dernek prensiplerimize göre gözden geçirilir. Kurban Bayramı ndan yaklaşık iki ay öncesinden başlanarak hangi ülke, bölge, şehir ve köylerde kurban kesileceği ve yine nerelerde dağıtılacağı belirlenir. Proje ortaklarımızdan alınan bilgiler ışığında, organizasyon yürütülecek bölgelerde ihtiyaç duyulan kurban hisse sayıları tespit edilir ve bu hisse sayılarına göre maliyet hesabı yapılarak hisse bedeli tespit edilir. Kurban organizasyonu sürecinde belirlenen ülkelerde işbirliği yapılacak proje ortaklarımızla sözleşmeler imzalanır. Kurban bağışları ile alakalı bağışçılarımıza yardımcı olması amacıyla çağrı merkezi oluşturulur. Çağrı merkezi elemanlarına kurban süreci ve kullanılan bilgi işlem sistemleri hakkında gerekli eğitimler verilir.

26 24 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Kurban kesilecek ülkelere gönderilmek üzere gönüllü çağrısına çıkılır ve gönüllü ekipler oluşturulur. Ayrıca bu ülkelerin bazılarına, sağlık hizmeti sunmak amacıyla Gönüllü Sağlık Ekipleri oluşturulur. Bütün bu ekipler için gerekli hazırlıklar yapılır ve bayram öncesinde ekipler sahaya gönderilmeye başlanır. Kurbanlık hayvanların satın alımına bayramdan ortalama bir ay önce başlanır ve bir hafta öncesinde bütün hayvanların satın alımı tamamlanır. Kurban bayramının ikinci günü gecesine kadar bağışlar kabul edilir ve bütün kurbanların kesimi bayramın ilk üç gününe dağıtılarak kesim tamamlanır. Kesimler esnasında bağışçılarımızın isimleri sesli olarak okunarak kesimler yapılır. Dağıtımlar daha önceden tespit edilen ihtiyaç sahiplerine, isimler ve dağıtılan miktarlar raporlanarak gerçekleştirilir. Bütün faaliyetler fotoğraflı ve videolu bir şekilde raporlanarak gözlemcilerimiz ve ekiplerimiz tarafından dernek merkezimize iletilir.

27 KESiM YAPILAN ÜLKELER 2415 Hisse 455 Hisse 3668 Hisse 700 Hisse 350 Hisse 350 Hisse 875 Hisse 1540 Hisse 1540 Hisse

28 26 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Çad Cumhuriyeti Çad; Orta Afrika da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Libya, batısında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda ise Sudan yer alır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. Halkın büyük bir kısmı (%85) çobanlık ve çiftçilikle geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Uzaklık, kuraklıklar, altyapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar kara ile çevrili olan Çad ın ekonomik kalkınmasında olumsuz etkenlerdendir yılının verilerine göre kişi başına düşen milli gelir sadece $740 dır. Müslüman tebaanın ayaklanması üzerine 11 Ağustos 1960 tarihinde Fransa dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Uzun yıllar Fransa sömürgesi olduğu için resmi dili Fransızcadır. İkinci resmi dili Arapça olan Çad da 100 den fazla dil ve lehçe kullanılmaktadır. Devletin resmi dini yoktur. Nüfusun %55 i Müslüman, %40 ı Hıristiyan ve geri kalan % 5 i Animizim ve diğer yerel inançlara sahiptir. Müslümanlar daha çok ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde yaşamaktadırlar. Çad ın bünyesinde 200 den fazla farklı sosyal yapıya sahip etnik grup bulunmaktadır. Sömürge idaresi ve bağımsız hükümet, ulusal bir yapı kurmak için birçok çalışmalar yürütmüştür. Ancak çoğu Çadlı için, çekirdek ailelerin dışında bölgesel ve yerel toplum hala en önemli unsur olarak yerini korumaktadır. Çad bugün 6 Nisan 1993 te yürürlüğe giren geçiş dönemi anayasasıyla yönetilmektedir. Anayasa, ülkedeki rejimi cumhuriyet rejimi olarak tanımlamaktadır. Ancak 1993 yılı içinde yaşanan olaylar mevcut yönetimin çok sesliliğe fırsat vermekten kaçındığını ortaya koymuştur. Kabile başkanları ve bölgesel liderler yerel yönetimler üzerinde etkileyici bir role sahiptirler. Çad; BM, İKÖ (İslâm Konferansı Örgütü), Afrika Birliği, Afrika Antiller ve Pasifik Sözleşmesi, IMF (Uluslararası Para Fonu), İslâm Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlere üyedir. Nüfusun yarısından fazlası okuma yazma bilmemektedir. Ülke okuma yazma oranı olarak dünya ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almaktadır. Eğitimciler,

29 ülkenin dağınık yapısı ve ebeveynlerin çoğunluğunun çocuklarını okula göndermekte isteksiz olmalarından dolayı önemli sorunlarla karşı karşıyadırlar. Devam zorunluluğu olmasına rağmen, erkek çocukların sadece % 68 i ilkokula devam etmektedir. Bunun en büyük sebebi Çad hükümetinin küçük yaşta çocukları orduya almasıdır. Çok eşlilik, yasak olmasına rağmen revaçtadır. Aynı şekilde aile içi şiddet ve kadın sünneti de yasak olmalarına rağmen yaygındırlar. Neden Çad da Kurban Kesiyoruz? Çad, dünyadaki en fakir ve yozlaşmış ülkelerden biridir. Gerçekleşen doğal kaynak sıkıntıları, politik kargaşalar, Çad ı refah seviyesi oldukça düşük bir ülke haline getirmiştir. Nüfusun % 50 si açlık sınırının altındadır ve besin eksikliğinden dolayı halkın büyük bir kısmı sağlık problemleri yaşamaktadır. Ülkede yaşam kalitesini arttırabilmek adına birçok sağlık projesi yürüten Yeryüzü Doktorları, bunun sürdürülebilir olması için fakir halkın beslenme ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, Yeryüzü Doktorları yapılan bağışları Çad halkına ulaştırabilmek amacıyla çeşitli bölgelerde kurban organizasyonu gerçekleştirmiştir. Kesilen 700 hisse kurban, 38 bin insana dağıtılmıştır. Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Encemine 350 Sarh 350 TOPLAM 700 ÇAD CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km 2 12,4 milyon N Djamena Fransızca, Arapça %55 Müslüman %40 Hristiyan Erkek %44 Kadın % USD % / /1000 % / /1000

30 28 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Gambiya Cumhuriyeti Afrika nın batısında yer alan ve kıtanın en küçük ülkesi olan Gambiya Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu hariç tamamen Senegal ile çevrilidir. Ülke genelinde 2013 tahmini nüfus sayımına göre kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti, Atlantik Okyanusu kıyısında ada üzerine kurulu olan Banjul dur. Ülkenin tam ortasında geçen ve ülkeye ismini veren Gambiya Nehri de tüm kolları ile birlikte sulak alanların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ülke içerisinde çoğunluğu Mandinka grubu olmak üzere, Fulbe, Volof gibi birçok etnik grup yaşamaktadır. Birleşik Krallık tan bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkenin resmi dili İngilizce olarak kalmıştır. Özellikle kıyı kesimlerinde halk arasında İngilizce konuşma ve anlaşma oranı oldukça yüksek düzeydedir. Nüfusun %90 ı İslam inancına göre yaşamaktadır. Hristiyan dinine mensup nüfusun oranı %9 dolaylarındayken, geri kalan %1 lik bölüm yerel Afrika dinlerine inanmaktadır. Ülke genelinde dinler arası hoşgörü üst düzeydedir verilerine göre okuma yazma bilen erkeklerin oranı %57 düzeyinde iken, kadınlar arasında bu oran %34 civarındadır. Okul sistemi tamamen İngiliz okul sistemi model alınarak oluşturulan ülkede, sadece Greater Bajul Area bölgesinde okula gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Ülke cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir yılından bu yana ülkede başbakanlık makamı bulunmamaktadır. Çok partili bir siyaset sistemi olsa da Alliance for Patriotic Reorientation and Construction ülke yönetiminin başında bulunmaktadır. Muhalefet partilerinin hemen hemen hiçbir hakimiyeti olmadığı Gambiya da bundan dolayı Haziran 2005 tarihinde tüm muhalefet partileri National Alliance for Democracy and Development (NADD) partisi çatısı altında toplanarak güçlerini birleştirmişlerdir.

31 Neden Gambiya da Kurban Kesiyoruz? Gambiya da fakirlik oranı çok yüksektir. Fakirlik sebepli yetersiz beslenmeden kaynaklı birçok sağlık problemi yaşanmaktadır. Buna ek olarak ülkedeki sağlık hizmetleri de yeterli kapasitede değiller. Bu yetersizlikler birçok önlenebilir ölüm vakası yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu olumsuz tablodan ötürü Yeryüzü Doktorları, Gambiya halkına destek vermek için bağışçılarının da desteğiyle bu yıl ilk defa kurban organizasyonlarına bu ülkeyi de ekledi. Günde bir öğünle yaşayan ve yılda sadece bir kez et yiyebilen bu insanlara yardım etmeyi vazife bilen Yeryüzü Doktorları toplamda 420 hisse kurbanı başkent Banjul başta olmak üzere Kombo, Niani, Ninija ve Wulli bölgelerindeki 25 bini aşkın ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Günde bir öğünle yaşayan ve yılda sadece bir kez et yiyebilen bu insanlara yardım etmeyi vazife bilen Yeryüzü Doktorları toplamda 455 hisse kurbanı başkent Banjul başta olmak üzere Kombo, Niani, Ninija ve Wulli bölgelerindeki 22 bini aşkın ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Kombo North 385 District Up Country 28 Banjul 14 KMC 28 TOPLAM 455 GAMBiYA CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km 2 1,7 milyon Banjul İngilizce %90 Müslüman, %9 Hristiyan, %1 Diğer %57 Erkek, %34 Kadın % USD 19.9 Erkek 20.5 Kadın / / / /1000

32 30 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Gana Cumhuriyeti Gana, Afrika nın İsviçre si olarak adlandırılan bir ülkedir. Gana Afrika nın en büyük 9 uncu, dünyanın 85 inci ekonomisine sahiptir. Gana çok uluslu bir devlet yapısına sahiptir. Ülkede başta Akanlar olmak üzere Dagombalar, Eveler, Galar gibi birçok etnik grup yer almaktadır. Bu farklı etnik grupların etkisiyle ülkede 79 farklı dil gelişmiştir. Ülkenin resmi dili İngilizce dir. Resmi dil haricinde en çok konuşulan yerel dil Akan dilidir. Nüfusun %80 i bu dili konuşup anlayabilmektedir. Gana da birçok çocuk okul çağına gelene kadar birden fazla dil öğrenebilmektedir. Nüfusun %17,6 sı Müslüman, %71,2 si Hristiyandır. Geri kalanı yerel dinlere inanmaktadır. İslam dini ülkenin kuzey bölgelerinde daha yaygındır. Gana da sağlık sistemi çok kötü değildir. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve iyileştirilen sağlık hizmetleri ile doğumda yaşanan bebek ölümlerinde azalma yaşanmış, anne adaylarının daha sağlıklı beslenmesine yönelik adımlar atılmış ve nüfusun %80 ini karşılayacak şekilde aşılama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Gana genelinde sıtma, kolera, tifo, verem, sarıhumma hastalıkların yanı sıra Hepatit A ve B sık olarak gözlemlenmektedir. Ülkedeki hastalıkların %75 i temiz su sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 62, kadınlarda 65 dir. Bu oran Afrika ülkeleri arasında en yükseklerdendir. Ganalıların temel sağlık hizmetlerine erişimi %60 oranındadır. Bu anlamda da Gana, Afrika daki en iyi konumdaki ülkelerden biridir. Neden Gana da Kurban Kesiyoruz? Gana da yetersiz beslenme oranı düşüştedir. Ancak gelişmiş ülkelere göre yaşam kalitesinin oldukça düşük olduğu bu ülke hala insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bilindiği üzere insani yardımda süreklilik çok önemlidir. Bir önceki yılda Gana da yapılan kurban organizasyonundan oldukça olumlu sonuçlar alan Yeryüzü Doktorları, bu yıl

33 da organizasyonun bir ayağını burada yürütmüştür. 350 hisse kurban, ülkenin çeşitli bölgelerindeki hastane, medrese, üniversite ve köylerde yaşayan 20 binden fazla ihtiyaç sahibi insana dağıtılmıştır. GANA CUMHURiYETi Kesim Bölgesi FUO 42 JANA 70 KUMBUNGU 56 KPATINGA 49 SAGNARIGU 28 NANTON 42 BOGGU 28 HAPiSHANELER 14 SHEKiNAH TIP MERKEZi 14 Dağıtılan Hisse TAMALIE HASTANESi 7 TOPLAM 350 Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı km2 25 Milyon Accra İngilizce %71.2 Hristiyan, % 17,6 Müslüman, %5,2 Yerel Dinler % 78.3 Erkekler, %65.3 Kadınlar % 39 Erkekler, %35 Kadınlar 328 USD Erkek 20.4, Kadın 21.3 Erkek 62, Kadın / /1000 % / /1000

34 32 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRİKA KURBAN ORGANİZASYONU FAALİYET RAPORU Kamerun Cumhuriyeti Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alır. Ülkenin sınır komşularını Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve 402 km lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé dir. Kamerun da yaşayan 286 etnik gruba paralel olarak çok sayıda yerel dil mevcuttur. Ülke genelinde en çok Fransızca ve İngilizce konuşulmaktadır bu da sömürge ve himaye dönemlerinden miras olarak kalmıştır. Kamerun da 2014 tahmini nüfus sayım sonuçlarına göre 23,130,708 kişi yaşamaktadır. Ülke içerisindeki nüfus yoğunluğu 35,7 kişi/km2 düzeyindedir. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü kuzey ve batı kesimlerindeki yeşil alanlarla sahil kesiminde yaşamaktadır. Ülkede hakim olan din Hristiyanlıktır. İslamiyet ülke içerisinde en yaygın ikinci din konumunda olup, İslam inancına göre yaşamlarını sürdürenlerin oranı %20,9 düzeyindedir. Ülke genelinde ortalama yaşam düzeyinde gözlemlenmekte olup, bu oran erkeklerde 56.09, kadınlarda ise seviyesindedir. AIDS, Afrika kıtasında genel olarak yüksek değerlerde gözlemlense de Kamerun da düşük oranda görülmekte olup, bu oran 2012 tahmini verilerine göre %4,5 düzeyindedir. Yine aynı tahmini verilere göre ülkede üzerinde HIV virüsü taşıyan kişi bulunmaktadır. Ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı %75,3 düzeyindedir. Bu oran erkeklerde %84 iken, kadınlarda %68 seviyesindedir. Kamerun genelinde zorunlu bir eğitim sistemi bulunmasına rağmen okuma yazma bilmeyenlerin oranı %25 düzeyindedir. Ülkede okul çağına gelmiş çocukların okula başlama oranı %79 ile Afrika standartlarına göre yüksek olarak belirlense de, ülkenin kuzey bölgeleri ile güney bölgeleri arasındaki eğitim düzeyi farkı ciddi boyutlardadır. Kızlar, kültürel baskılar, ailevi görevler, erken evlilik ve hamilelik gibi nedenlerden dolayı erkeklere göre okula daha az devam etmektedirler. Ayrıca üniversite çağındaki

35 gençlerden üniversiteye kayıt yaptıranların oranı oldukça azdır. Portekiz, Almanya, Fransa ve İngiliz himayesine giren Kamerun 1960 yılında bağımsızlığını ilan ederek başkanlık sistemine geçmiştir. Ancak bağımsızlık sonrasında diktatörlük dönemi yaşanması ülkeyi ekonomik sıkıntılarından kurtaramamıştır. Kamerun ekonomisi diğer birçok Afrika ülkesinin aksine uzun yıllar liberal ekonomi politikasını benimsemiştir verilerine göre 12,7 milyar Euro olarak belirlenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, 2002 verilerine göre 7,5 milyar Euro düzeyindeydi. Başlıca tarım ürünleri, patates ve mısır olan Kamerun da, tahıl, muz, kauçuk, palmiye yağı, kakao, kahve ve pamuk da üretilmektedir. Boksit, ülkenin en önemli yeraltı madeni konumundadır. Ağır sanayinin bulunmadığı ülkede endüstri, kâğıt ve kereste üzerine kuruludur. Neden Kamerun da Kurban Kesiyoruz? Halkının büyük bölümü dar gelirli olan Kamerun da yoksulluğun izlerini ülkenin her köşesinde görmek mümkündür. Gelişmemiş ülkelerdeki birçok sorun burada da mevcuttur. Geçimlerini sağlamakta zorlanan halkın yüzde 80 ine yakını açlık sınırının altında yaşamaktadır. Çocuk ölümlerinin % 9,5 oranında olduğu ve 200 binden fazla beslenme bozukluğu hastası çocuğun bulunduğu ülkeye 240 bini aşkın Orta Afrikalı mültecinin gelmesiyle temel sağlık hizmetlerine erişim daha da güçleşmiştir. Yeryüzü Doktorları, ülke insanına bir nebze de olsa yardımcı olabilmek, geçim için verdikleri bu mücadelede yüklerini hafifletebilmek için kurban faaliyetlerini bu bölgeye de yaymaya karar vermiştir. Ülkenin kırsal bölgelerinde 350 hisse kurban 38 binden fazla ihtiyaç sahibine dağıtılmıştır. KAMERUN CUMHURiYETi Yüzölçümü Nüfus Başkent Resmi Dil Din Okuma Yazma Oranı Zorunlu Eğitime Gitme Oranı Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ortalama Yaş Ortalama Yaşam Süresi Kadın Başına Düşen Çocuk Sayısı Açlık Sınırının Altında Yaşayan Nüfus Anne Ölüm Oranı 5 Yaş Altı Ölüm Oranı HIV Doktor Oranı Yenidoğan Ölüm Oranı 475,472 km ² 23 Milyon Yaundé Fransızca, İngilizce %69 Hristiyan, %21 Müslüman, %10 Yerel Dinler ve Diğer %84 Erkek, %68 Kadın %93.5 1,115 USD / / % (dünya ortalaması %1) 1.8/ /1000 Kesim Bölgesi Dağıtılan Hisse Matomb 175 Bafia 175 TOPLAM 350

Açlık. Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA 14. Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 25. Yeryüzü Doktorları

Açlık. Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA 14. Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 25. Yeryüzü Doktorları 2015 YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2015 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler Yeryüzü Doktorları Açlık Kimdir? // SAYFA 4 Nedir? // SAYFA 8 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu //

Detaylı

Açlık // SAYFA 10. Yeryüzü Doktorları Kimdir? // SAYFA 6. Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu. Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 27

Açlık // SAYFA 10. Yeryüzü Doktorları Kimdir? // SAYFA 6. Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu. Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 27 // içindekiler Yeryüzü Doktorları Kimdir? // SAYFA 6 Açlık Nedir? // SAYFA 10 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA 16 Kesim Yapılan Ülkeler // SAYFA 27 YERYÜZÜ DOKTORLARI NERELERDE FAALİYET

Detaylı

TEMEL GÖSTERGELER Coğrafi yapı

TEMEL GÖSTERGELER Coğrafi yapı RAMAZAN 2013 KENYA TEMEL GÖSTERGELER Coğrafi yapı Güneyinde Tanzanya, batısında Uganda, kuzeybatısında Sudan, kuzeyinde Etiyopya ve doğusunda Somali olan bir doğu Afrika ülkesidir. Hint Okyanusu na kıyısı

Detaylı

Yardım kuruluşlarının kurban bedelleri

Yardım kuruluşlarının kurban bedelleri On5yirmi5.com Yardım kuruluşlarının kurban bedelleri 2015 yılında pek çok yardım kuruluşu dünyanın pek çok yerindeki ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştıracak. Peki hangi yardım kuruluşu, kurban kesimi

Detaylı

Kurban Allah a yakınlaşmanın adıdır. Sahip olduklarımızın Allah yolunda feda edilmesidir, teslimiyettir, teşekkürdür.

Kurban Allah a yakınlaşmanın adıdır. Sahip olduklarımızın Allah yolunda feda edilmesidir, teslimiyettir, teşekkürdür. Kurban Allah a yakınlaşmanın adıdır. Sahip olduklarımızın Allah yolunda feda edilmesidir, teslimiyettir, teşekkürdür. Kurbanlarınız Afrika da Bayram Olsun. Kurbanlarınızı Afrika nın en ücra yerlerine

Detaylı

Değerli S. Arabistan Cidde Uluslararası Türk Okulu

Değerli S. Arabistan Cidde Uluslararası Türk Okulu Uzun yıllar boyunca baskıcı rejimler ve zorba yönetimlere sahne olan çift başlı kartalların ülkesi Arnavutluk, şimdi yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. Özellikle dini ve kültürel açıdan büyük bir yıkımın

Detaylı

EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ

EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ İSTANBUL TİCARET ODASI EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ (ZAİRE) ÜLKE ETÜDÜ Güncelleme Tarihi :1 ARALIK 2008 Etüd No:322 Ş.O.- 72 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Kongo Demokratik

Detaylı

KURBAN BEDELI 100 Euro

KURBAN BEDELI 100 Euro Kurban sevabınıza yoksulların, gariplerin, sahipsizlerin, yetimlerin, aç ve hasta olanların, seslerini duyuramayan daha nice Mağdur ve Mazlumların duasını da ekleyin! KURBAN BEDELI 100 Euro İSLAM TOPLUMU

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNSANİ YOKSULLUK

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNSANİ YOKSULLUK C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını,. DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNSANİ YOKSULLUK İnsani yoksulluk (human poverty), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

Detaylı

Dış Ticaret Müsteşarlığı nca ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla çeşitli stratejiler uygulamaya konmuş bulunmaktadır.

Dış Ticaret Müsteşarlığı nca ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla çeşitli stratejiler uygulamaya konmuş bulunmaktadır. 1 CEM TOPBAŞ SUNUM- Giriş Dış Ticaret Müsteşarlığı nca ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla çeşitli stratejiler uygulamaya konmuş bulunmaktadır. 2000 yılında Komşu ve Çevre Ülkeler

Detaylı

Tarım, yeryüzündeki belli başlı üretim şekillerinden en gerekli ve yaygın olanıdır. Tarımın yapılış şekli ve yoğunluğu, ülkelerin gelişmişlik

Tarım, yeryüzündeki belli başlı üretim şekillerinden en gerekli ve yaygın olanıdır. Tarımın yapılış şekli ve yoğunluğu, ülkelerin gelişmişlik TARIM VE EKONOMİ Tarım, yeryüzündeki belli başlı üretim şekillerinden en gerekli ve yaygın olanıdır. Tarımın yapılış şekli ve yoğunluğu, ülkelerin gelişmişlik düzeyine bağlıdır. Bazı ülkelerde tarım tekniği

Detaylı

Medikal Turizmde Tanıtım, Pazarlama Stratejileri ve Hedef Ülkeler

Medikal Turizmde Tanıtım, Pazarlama Stratejileri ve Hedef Ülkeler Medikal Turizmde Tanıtım, Pazarlama Stratejileri ve Hedef Ülkeler Oğuzhan KAYA TKHK Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığı khk.kaynakgelistirme@saglik.gov.tr www.tkhk.gov.tr Slayt1/28 Bakanlığımızın 2013-2017

Detaylı

içindekiler Afrika ve Açlık Sayfa // 10 Yeryüzü Doktorları Hakkında Sayfa // 4 Yeryüzü Doktorları ve Kurban Kavramı

içindekiler Afrika ve Açlık Sayfa // 10 Yeryüzü Doktorları Hakkında Sayfa // 4 Yeryüzü Doktorları ve Kurban Kavramı içindekiler Yeryüzü Doktorları Hakkında Sayfa // 4 Afrika ve Açlık Sayfa // 10 Yeryüzü Doktorları ve Kurban Kavramı Yeryüzü Doktorları 2013 Kurban Organizasyonu Sayfa // 16 Sayfa // 20 HAKKIMIZDA NERELERDEYiZ

Detaylı

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı,

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı, Türkiye nin İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı nın Geliştirilmesi Projesi nin Açılış Toplantısında Ulrika Richardson-Golinski a.i. Tarafından Yapılan Açılış Konuşması 3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği

Detaylı

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ SRİ LANKA ÜLKE RAPORU Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ 2 I.GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti : Sosyalist Cumhuriyet :

Detaylı

İSLAM ÜLKELERİNDE NÜFUS ÖNGÖRÜLERİ 2050 ARALIK 2011

İSLAM ÜLKELERİNDE NÜFUS ÖNGÖRÜLERİ 2050 ARALIK 2011 GELECEK İSLAM ÜLKELERİNDE NÜFUS ÖNGÖRÜLERİ 2050 ARALIK 2011 SARIKONAKLAR İŞ TÜRKĠYE MERKEZİ C. BLOK ĠÇĠN D.16 BÜYÜME AKATLAR İSTANBUL-TÜRKİYE ÖNGÖRÜLERĠ 02123528795-02123528796 2025 www.turksae.com Nüfus,

Detaylı

B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ MYANMAR ÜLKE RAPORU Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ 2 I.GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Myanmar Birliği Cumhuriyeti : Cumhuriyet : Güneydoğu Asya ülkesi olan

Detaylı

9. Dubai Uluslararası Gayrimenkul ve Emlak Fuarı (İPS) en yeni projemiz olan Dubai Sustainable City yi duyurmak için mükkemmel ve en doğru ortamdi.

9. Dubai Uluslararası Gayrimenkul ve Emlak Fuarı (İPS) en yeni projemiz olan Dubai Sustainable City yi duyurmak için mükkemmel ve en doğru ortamdi. 8,000 m 2 FUAR ALANI 291 KATILIMCI 77 YERLİ KATILIMCI 214 ULUSLARARASI KATILIMCI 37 MEDYA ORTAĞI 7,637 MEDYA ORTAĞI IPS (INTERNATIONAL PROPERTY SHOW) 2013, Dubai Arazi ve İskan Departmanı nın katkılarıyla

Detaylı

ORTA AFRiKA CUMHURiYETi. PROJELERi

ORTA AFRiKA CUMHURiYETi. PROJELERi ORTA AFRiKA CUMHURiYETi PROJELERi OAC Krizi Hakkında Orta Afrika Cumhuriyeti nde 2013 yılının sonlarına doğru siyasi iktidarsızlık ve politik nedenlerle başlayan şiddet olayları sebebiyle; binlerce insan

Detaylı

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU - TEMMUZ, KASIM 2011 - Son 60 yılın en şiddetli kuraklığını yaşayan Doğu Afrika da 12 milyonu aşkın insan açlık ve susuzlukla karşı karşıya. Bugüne kadar

Detaylı

DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI

DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI DÜNYA TARIMININ BAŞLICA SORUNLARI Dünya tarımındaki başlıca sorunlar Nüfus artışı ve kişi başına tüketim miktarındaki artış. Tarımsal üretimin dengesiz dağılımı. Az gelişmiş ülkelerde kullanılan tarımsal

Detaylı

2013-Haziran Un İhracat Rakamları

2013-Haziran Un İhracat Rakamları 2 Ağustos 2013 2013-Haziran Un İhracat Rakamları ÜLKE İHRACAT MİKTARI (KG) İHRACAT TUTARI ($) İngiltere 10.147 4.410 Arnavutluk 360.000 126.000 Rusya Federasyonu 200.000 83.000 Azerbaycan 176.000 82.754

Detaylı

KATARAKT HASTANESİ PROJESİ NİJER

KATARAKT HASTANESİ PROJESİ NİJER KATARAKT HASTANESİ PROJESİ NİJER İHH Projeler Birimi Mart 2013 PROJE ÖZETİ Bu proje, Nijer in Niamey bölgesinde 5 yıl içinde 30.000 katarakt ameliyatının yapılmasını kapsamaktadır. En az 150.000 göz hastasının

Detaylı

2013-Aralık Un İhracat Rakamları

2013-Aralık Un İhracat Rakamları 25 Şubat 2014 2013-Aralık Un İhracat Rakamları ÜLKE İHRACAT MİKTARI (KG) İHRACAT TUTARI ($) Almanya 554 239 İngiltere 38.279 16.518 Bulgaristan 2.000 1.080 Mısır 396.000 222.948 Sudan 8.614.530 4.622.432

Detaylı

Rabb'in için Namaz kıl, Kurban kes!

Rabb'in için Namaz kıl, Kurban kes! Rabb'in için Namaz kıl, Kurban kes! Kevser Sûresi 2 Kurban sevabınıza yoksulların, gariplerin, sahipsizlerin, yetimlerin, aç ve hasta olanların, seslerini duyuramayan daha nice Mağdur ve Mazlumların duasını

Detaylı

EFA 2009 Küresel İzleme Raporu. Eşitsizliklerin Üstesinden Gelmek: Yönetişim. EFA Hedeflerindeki İlerleme ve Önemli Noktalar

EFA 2009 Küresel İzleme Raporu. Eşitsizliklerin Üstesinden Gelmek: Yönetişim. EFA Hedeflerindeki İlerleme ve Önemli Noktalar EFA 2009 Küresel İzleme Raporu Eşitsizliklerin Üstesinden Gelmek: Yönetişim EFA Hedeflerindeki İlerleme ve Önemli Noktalar EFA 2009 Raporu na göre; iyi bir yönetişim ile okula kayıt oranları artabilir,

Detaylı

Kenya Doğu Afrika dadır. Doğusunda Somali, batısında Uganda, kuzeybatısında Sudan, güneybatısında Tanzanya ve güneyinde Hint okyanusu bulunmaktadır.

Kenya Doğu Afrika dadır. Doğusunda Somali, batısında Uganda, kuzeybatısında Sudan, güneybatısında Tanzanya ve güneyinde Hint okyanusu bulunmaktadır. Merkezimiz Afrika Seminerleri dizisinden Afrikalı Öğrencilerimizin Gözüyle Afrika Seminerleri nin ilkini Aden Jarso verdi. Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi olan Aden, 13

Detaylı

TİCARİ İLİŞKİLER DURUM İKÖ ÜLKELERİ ARASINDA AVRUPA BİRLİĞİ >>

TİCARİ İLİŞKİLER DURUM İKÖ ÜLKELERİ ARASINDA AVRUPA BİRLİĞİ >> AVRUPA BİRLİĞİ >> Hazırlayan: Mustafa BAYBURTLU (TOBB AB Daire Başkanı) İKÖ ÜLKELERİ ARASINDA TİCARİ İLİŞKİLER VE EKONOMİK DURUM İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerin ekonomik yapıları, ekonomik

Detaylı

KENYA ÜLKE RAPORU Temmuz 2013 A.Ç.

KENYA ÜLKE RAPORU Temmuz 2013 A.Ç. KENYA ÜLKE RAPORU Temmuz 2013 A.Ç. 2 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Kenya Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Cumhuriyet Coğrafi Konumu : Kenya ekvator enlemi üzerinde yer alan bir doğu Afrika ülkesidir. Ülkenin

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU ULUSLARARASI İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ ARALIK 2014 Hazırlayan: Zeynep Küheylan Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü Uzman Yardımcısı TEMEL BİLGİLER Ülke Adı: Gambiya

Detaylı

İspanya ve Portekiz de Tahıl ve Un Pazarı

İspanya ve Portekiz de Tahıl ve Un Pazarı İspanya ve Portekiz de Tahıl ve Un Pazarı İspanya da 120 un değirmeni olduğu bilinmektedir. Bu değirmenlerin çok büyük bir çoğunluğu yılda 2000 tonun üzerinde kapasiteyle çalışmaktadır. Pazarın yüzde 75

Detaylı

MOZAMBİK ÜLKE RAPORU Kasım 2013 A.Ç.

MOZAMBİK ÜLKE RAPORU  Kasım 2013 A.Ç. MOZAMBİK ÜLKE RAPORU Kasım 2013 A.Ç. I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Mozambik Cumhuriyeti : Başkanlık rejimi : Afrika nın güneydoğu sahili ülkelerinden Mozambik in güneyinde

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ TÜRK MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ YILLAR PROJE SAYISI PROJE BEDELİ ($) KÜMÜLATİF PROJE BEDELİ ($) ORTALAMA PROJE BEDELİ ($) 2002 ve Öncesi 2.425 49.709.990.160

Detaylı

KATARAKT. Siz görürseniz onlar da görecek...

KATARAKT. Siz görürseniz onlar da görecek... KATARAKT Siz görürseniz onlar da görecek... 1 Katarakt Türkiye de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; Afrika kıtasında yaşın yanı sıra kötü beslenme,

Detaylı

2013-Aralık Un İhracat Rakamları

2013-Aralık Un İhracat Rakamları 4 Eylül 2014 2013-Aralık Un İhracat Rakamları ÜLKE İHRACAT MİKTARI (KG) İHRACAT TUTARI ($) Almanya 554 239 İngiltere 38.279 16.518 Bulgaristan 2.000 1.080 Mısır 396.000 222.948 Sudan 8.614.530 4.622.432

Detaylı

KAMERUN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç.

KAMERUN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç. KAMERUN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç. I- GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Kamerun Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Cumhuriyet Coğrafi Konumu : Orta Afrika nın batısında yer alan ülkenin güneybatısında Atlantik Okyanusu,

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, DÜNYADA GELİR YOKSULLUĞU VE TÜRKİYE NİN KONUMU

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, DÜNYADA GELİR YOKSULLUĞU VE TÜRKİYE NİN KONUMU C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR YOKSULLUĞU VE TÜRKİYE NİN KONUMU Dünyada yoksulluğun boyutlarını bütünsel olarak görebilmek

Detaylı

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke 2008 Yılı 2009 Yılı 2010 Yılı 2011 Yılı 2012 Yılı Sayısı Ulke adı İhracat Ulke adı İhracat Ulke

Detaylı

TEMEL GÖSTERGELER. Ülkedeki işgücünün 1/3 ünden fazlası tarım ve tarıma dayalı sektörlerde istihdam edilmektedir.

TEMEL GÖSTERGELER. Ülkedeki işgücünün 1/3 ünden fazlası tarım ve tarıma dayalı sektörlerde istihdam edilmektedir. ARALIK 2016 1 TEMEL GÖSTERGELER RESMİ ADI : Sudan Cumhuriyeti YÖNETİM ŞEKLİ : Cumhuriyet COĞRAFİ KONUMU : Sudan bir Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi olup kuzeyinde Mısır, doğusunda Eritre ve Etiyopya, kuzeydoğusunda

Detaylı

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ KIBRIS RUM KESİMİ ÜLKE RAPORU Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ I.GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Kıbrıs Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Cumhuriyet Coğrafi Konumu : Akdeniz deki beş büyük adadan

Detaylı

Polonya ve Çek Cumhuriyeti nde Tahıl ve Un Pazarı

Polonya ve Çek Cumhuriyeti nde Tahıl ve Un Pazarı Polonya ve Çek Cumhuriyeti nde Tahıl ve Un Pazarı Polonya da 400-450 un değirmeni olduğu biliniyor. Bu değirmenlerin yıllık toplam kapasiteleri 6 milyon tonun üzerine. Günde 100 tonun üzerinde üretim gerçekleştirebilen

Detaylı

SUDAN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç.

SUDAN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç. SUDAN ÜLKE RAPORU Ağustos 2013 A.Ç. 1 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Sudan Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Cumhuriyet Coğrafi Konumu : Sudan bir Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi olup kuzeyinde Mısır, doğusunda

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU İZMİR TİCARET ODASI GAMBİYA CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU ULUSLARARASI İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ AĞUSTOS 2015 Hazırlayan: Zeynep Küheylan Uluslararasılaştırma ve Dış Ticaret Şefliği Uzman Yardımcısı TEMEL BİLGİLER

Detaylı

2015 YILI OCAK EYLÜL DÖNEMİ EV TEKSTİLİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ

2015 YILI OCAK EYLÜL DÖNEMİ EV TEKSTİLİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ 2015 YILI OCAK EYLÜL DÖNEMİ EV TEKSTİLİ İHRACATI DEĞERLENDİRMESİ Ocak Eylül 2015 Dönemi Ev Tekstili Genel İhracatı 2015 Ocak - Eylül Dönemi KG M² USD EURO TL TOPLAM EV TEKSTİLİ İHRACATI 227.814.574 274.117.940

Detaylı

ÜLKELER NEDEN FARKLI GELİŞMİŞLERDİR

ÜLKELER NEDEN FARKLI GELİŞMİŞLERDİR ÜLKELER NEDEN FARKLI GELİŞMİŞLERDİR Ülkelerin Gelişmişliğini Belirleyen Faktörler Coğrafya Öğretmeni Gelişmeyi tek bir ölçütle ifade etmek, ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal yapılarındaki farklılık

Detaylı

BURUNDİ. Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire) ile komşudur. Tanganika Gölü ile kıyısı vardır. Ülkede Ekvator

BURUNDİ. Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire) ile komşudur. Tanganika Gölü ile kıyısı vardır. Ülkede Ekvator BURUNDİ Burundi, Orta Afrika'da, Büyük Göller bölgesinde yer alan küçük bir ülkedir. Tanzanya, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire) ile komşudur. Tanganika Gölü ile kıyısı vardır. Ülkede Ekvator

Detaylı

GAMBİYA ÜLKE RAPORU. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Afrika Koordinatörlüğü http://www.tuskon.org africa@tuskon.

GAMBİYA ÜLKE RAPORU. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Afrika Koordinatörlüğü http://www.tuskon.org africa@tuskon. GAMBİYA ÜLKE RAPORU 1. Nüfus: 1.797.860 (Dünyada 149.) 2. Nüfus artış oranı: % 2,4 (Dünyada 32.) 3. Yaş yapısı: 0-14yaş: % 40 15 64 yaş: % 57 65 yaş ve üstü: % 3 4. Şehirleşme: % 58 5. En büyük şehir:

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK Dünyada gelir dağılımındaki adaletsizliğin hangi boyutlarda olduğunu

Detaylı

INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015

INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015 INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015 Hazırlayan: Ekin Sıla Özsümer AB ve Uluslararası Organizasyonlar Şefliği Uzman Yardımcısı IMF Küresel Ekonomik

Detaylı

Türk Eximbank ve Sahra Altı Afrika

Türk Eximbank ve Sahra Altı Afrika Türk Eximbank ve Sahra Altı Afrika Alaaddin METİN Genel Müdür Yardımcısı 15 Kasım, Ankara 1 Türk Eximbank ın İhracata Desteği Kuruluşundan bu yana 106 milyar ABD Doları kredi ve 86 milyar ABD Doları sigorta

Detaylı

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI NİSAN 2014 İçindekiler 2013 YILI İHRACAT RAKAMLARI HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME... 3 2013 YILI TR 71 BÖLGESİ İHRACAT PERFORMANSI... 4 AKSARAY...

Detaylı

ZAMBİYA ÜLKE RAPORU Eylül 2013 A.Ç.

ZAMBİYA ÜLKE RAPORU Eylül 2013 A.Ç. ZAMBİYA ÜLKE RAPORU Eylül 2013 A.Ç. I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Zambiya Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Parlamenter Başkanlık rejimi Coğrafi Konumu : Afrika kıtasının güneyinde denize kıyısı olmayan bir

Detaylı

Küresel Bir Problem Olarak Tüberküloz. Prof. Dr. Ali ALBAY Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıbbi Mikrobiyoloji. AD. Öğretim Üyesi

Küresel Bir Problem Olarak Tüberküloz. Prof. Dr. Ali ALBAY Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıbbi Mikrobiyoloji. AD. Öğretim Üyesi Küresel Bir Problem Olarak Tüberküloz Prof. Dr. Ali ALBAY Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıbbi Mikrobiyoloji. AD. Öğretim Üyesi Tüberküloz: En eski hastalıklardan Tedavisi var Korunabilir En yaygın ve ölümcül

Detaylı

AVUSTURYA VE MACARİSTAN DA TAHIL VE UN PAZARI

AVUSTURYA VE MACARİSTAN DA TAHIL VE UN PAZARI AVUSTURYA VE MACARİSTAN DA TAHIL VE UN PAZARI Avusturya da un üretimi sağlayan 180 civarında değirmen olduğu tahmin edilmektedir. Yüzde 80 kapasiteyle çalışan bu değirmenlerin ürettiği un miktarı 500 bin

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ İRLANDA ÜLKE RAPORU

İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ İRLANDA ÜLKE RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ İRLANDA ÜLKE RAPORU Şubat 2009 - E.B. 2 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : İrlanda Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Parlamenter Demokrasi Coğrafi

Detaylı

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI Eski adıyla İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) günümüzde nüfusunun çoğunluğu veya bir kısmı Müslüman olan ülkelerin üye olduğu ve üye ülkeler arasında politik, ekonomik, kültürel,

Detaylı

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ KUZEY KORE ÜLKE RAPORU Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ 2 I.GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti : Sosyalist Cumhuriyet : Kuzey Kore,

Detaylı

Sağlık Göstergeleri II.1. ÜREME SAĞLIĞI II.2. AŞILAMA II.3. MORTALİTE II.4. MORBİDİTE

Sağlık Göstergeleri II.1. ÜREME SAĞLIĞI II.2. AŞILAMA II.3. MORTALİTE II.4. MORBİDİTE 2 Sağlık Göstergeleri II.. ÜREME SAĞLIĞI II.2. AŞILAMA II.. MORTALİTE II.. MORBİDİTE II. Üreme Sağlığı TABLO: TÜRKİYE'DE YERLEŞİM YERLERİNE GÖRE ÜREME SAĞLIĞI (%, 2) ÖZELLİKLER KENT KIR TOPLAM DOĞURGANLIK

Detaylı

TOPLUM TANILAMA SÜRECİ. Prof. Dr. Ayfer TEZEL

TOPLUM TANILAMA SÜRECİ. Prof. Dr. Ayfer TEZEL TOPLUM TANILAMA SÜRECİ Prof. Dr. Ayfer TEZEL TOPLUMUN TANIMI A.Ü.AHE 402 Halk Sağlığı Hemşireliği Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların

Detaylı

HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM

HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM SURİYE ÜLKE RAPORU HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM 2011 SURİYE ÜLKE VE İHRACAT RAPORU RESMİ ADI BAŞKENTİ DİL : Suriye Arap Cumhuriyeti : Şam (Damascus) : Arapça (resmi), Kürtçe,

Detaylı

Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden

Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden sadakataşlarından aldığı ilhamla, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyor.

Detaylı

AFRİKA ANALİZİ Türkiye nin un ihracatı 100 den fazla ülkeye yapılırken, bu ülkelerin 44 tanesi Afrika kıtasında bulunmaktadır.

AFRİKA ANALİZİ Türkiye nin un ihracatı 100 den fazla ülkeye yapılırken, bu ülkelerin 44 tanesi Afrika kıtasında bulunmaktadır. 1 AFRİKA ANALİZİ Türkiye nin un ihracatı 100 den fazla ülkeye yapılırken, bu ülkelerin 44 tanesi Afrika kıtasında bulunmaktadır. 2006 2010 dönemi Trademap istatistikleri dikkate alınarak yaptığımız pazar

Detaylı

MALİ ÜLKE RAPORU 2013 A.Ç.

MALİ ÜLKE RAPORU 2013 A.Ç. MALİ ÜLKE RAPORU Eylül 2013 A.Ç. I- GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Mali Cumhuriyeti : Yarı başkanlık : Denize kıyısı olmayan bir batı Afrika ülkesi olan Mali, kuzeyinde Cezayir,

Detaylı

TÜRKİYE UN İHRACATI Tarlada İzi Olmayanın, Harmanda Yüzü Olmaz

TÜRKİYE UN İHRACATI Tarlada İzi Olmayanın, Harmanda Yüzü Olmaz 9 Ocak 2012 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 TÜRKİYE UN İHRACATI 2011 Tarlada İzi Olmayanın, Harmanda Yüzü Olmaz Dünya un ticaretinin zirvesine oturan

Detaylı

DOĞA - İNSAN İLİŞKİLERİ VE ÇEVRE SORUNLARININ NEDENLERİ DERS 3

DOĞA - İNSAN İLİŞKİLERİ VE ÇEVRE SORUNLARININ NEDENLERİ DERS 3 DOĞA - İNSAN İLİŞKİLERİ VE ÇEVRE SORUNLARININ NEDENLERİ DERS 3 İnsan yaşamı ve refahı tarihsel süreç içinde hep doğa ve doğal kaynaklarla kurduğu ilişki ile gelişmiştir. Özellikle sanayi devrimine kadar

Detaylı

KAMERUN CUMHURİYETİ ÜLKE PROFİLİ : 19.522.000 (2009 BM)

KAMERUN CUMHURİYETİ ÜLKE PROFİLİ : 19.522.000 (2009 BM) ÜLKE PROFİLİ Yönetim Tarzı : Cumhuriyet Nüfus : 19.522.000 (2009 BM) Yüzölçümü : 475.000 km2 Başkent : Yaounde Diğer Şehirler : Douala, Garoua Resmi Dil : Fransızca, İngilizce Komşular : Çad, Nijerya,

Detaylı

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010 Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektör Raporu 2010 Avrupa kıtasından Amerika kıtasına, Orta Doğu Ülkelerinden Afrika ülkelerine kadar geniş yelpazeyi kapsayan 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren

Detaylı

SU KANALI PROJESİ - ETİYOPYA

SU KANALI PROJESİ - ETİYOPYA SU KANALI PROJESİ - ETİYOPYA İHH Projeler Birimi PROJENİN KONUSU Bu proje, Etiyopya nın Bale bölgesine bağlı olan Selke Deyu köyünün kuruluşundan bu yana temiz su ihtiyacını karşılayamamasından dolayı

Detaylı

EFA 2008 Küresel İzleme Raporu. 2015 e Kadar Başarabilecek miyiz? Önemli Noktalar

EFA 2008 Küresel İzleme Raporu. 2015 e Kadar Başarabilecek miyiz? Önemli Noktalar EFA 2008 Küresel İzleme Raporu 2015 e Kadar Başarabilecek miyiz? Önemli Noktalar EFA 2008 Raporu bir orta dönem değerlendirmesidir. 2000 yılından bu yana gerçekleşen önemli gelişmeler 1999-2005 yılları

Detaylı

Dünya Nüfus Günü, 2013

Dünya Nüfus Günü, 2013 Sayı: 13663 Dünya Nüfus Günü, 2013 11 Temmuz 2013 Saat: 10:00 Dünya Nüfus Günü nün bu yılki teması Ergen Gebeliği olarak belirlendi Türkiye İstatistik Kurumu, 2012 yılından itibaren özel günlerde (8 Mart

Detaylı

Vize Rejim Tablosu YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT. Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün)

Vize Rejim Tablosu YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT. Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Rejim Tablosu ÜLKE ÇİPLİ (UMUMA MAHSUS) PASAPORT YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT GRİ (HİZMET) PASAPORT LACİVERT (DİPLOMATİK) PASAPORT A.B.D AFGANİSTAN ALMANYA ANDORRA ANGOLA ANTİGUA-BARBUDA ANTİLLER ARJANTİN

Detaylı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı 1 DÜNYA ve TÜRKİYE POLİPROPİLEN ( PP ) DIŞ TİCARET ANALİZİ Barbaros Demirci ( Genel Müdür ) Neslihan Ergün ( Teknik Uzman Kimya Müh. ) PAGEV - PAGDER DÜNYA TOPLAM PP İTHALATI : Dünya toplam PP ithalatı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları İÇİNDEKİLER 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları 3 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları çelik borular İthalat-İhracat

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 269.665.223,68 305.580.419,69 13,32 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 155.240.675,64 92.044.938,69-40,71 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN

SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN İHH Projeler Birimi Nisan 2014 PROJENİN KONUSU Bu proje Afganistan ın üç şehrinde, Badğis, Serpul ve Cevizcan, büyük hasara sebep olan sel felaketinde

Detaylı

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 9 12 Ocak 2013

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 9 12 Ocak 2013 ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 9 12 Ocak 2013 TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece İstanbul 1 İÇİNDEKİLER SAYFA 1. ARAŞTIRMA KONUSU 3 1.1. FUAR KÜNYESİ 3 1.2. ARAŞTIRMANIN AMACI 3 1.3. ARAŞTIRMANIN

Detaylı

2.3. SOĞUK SAVAŞ SONRASI AFRİKA POLİTİKASI

2.3. SOĞUK SAVAŞ SONRASI AFRİKA POLİTİKASI İçindekiler Ön söz -------------------------------------------------------------------------------- iii 1. BÖLÜM: Afrika da Toplum: Batı Afrika İnsanlarının Kültürel Özellikleri: Dünü-Bugünü ---------------------------

Detaylı

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013 Başkent Pekin Yönetim Şekli Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 Nüfus 1,35 milyar GSYH 8,2 trilyon $ Kişi Başına Milli Gelir 9.300 $ Resmi

Detaylı

DÜNYA SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATI. Genel Değerlendirme

DÜNYA SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATI. Genel Değerlendirme DÜNYA SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATI Genel Değerlendirme Haziran 2014 2012 yılı dünya seramik sağlık gereçleri ihracat rakamlarına bakıldığında, 2011 yılı rakamlarına nazaran daha az dalgalanma gösterdiği

Detaylı

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var VİZE TABLOSU Pasaport Vize Tablosu MAVİ YEŞİL GRİ KIRMIZI ÜLKE UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK MAHSUS DAMGALI A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var ALMANYA

Detaylı

MEDRESE VE İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA PROJESİ- VİETNAM

MEDRESE VE İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA PROJESİ- VİETNAM MEDRESE VE İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA PROJESİ- VİETNAM İHH Projeler Birimi ARALIK 2013 PROJENİN KONUSU Bu proje, Vietnam ın Hochiminh City bölgesinde 639,98 metrekare büyüklüğünde 3 katlı bir Medrese ve

Detaylı

TÜRKĠYE UN SANAYĠCĠLERĠ FEDERASYONU

TÜRKĠYE UN SANAYĠCĠLERĠ FEDERASYONU 1 TÜRKĠYE UN SANAYĠCĠLERĠ FEDERASYONU UN ĠHRACATI RAPORU Türkiye 2011 yılının ilk beş ayında, şimdiye kadar 75 ülkeye un ihraç ederek, karşılığında 324,3 milyon ABD doları gelir elde etmiştir. Bu yaklaşık

Detaylı

İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ!

İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ! İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ!! IŞIL KURNAZ" GAZİ ÜNİVERSİTESİ UNDP 2014 İNSANİ GELİŞME RAPORU# TÜRKİYE TANITIM

Detaylı

DIŞ TİCARET ARAŞTIRMA SERVİSİ

DIŞ TİCARET ARAŞTIRMA SERVİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI DIŞ TİCARET ARAŞTIRMA SERVİSİ FİLDİŞİ SAHİLİ ÜLKE ETÜDÜ Güncelleme Tarihi : Haziran 2005 Etüd No: 272 Y.A. I- GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Fildişi Sahili Cumhuriyeti Yönetim Şekli

Detaylı

AFRİKA BÜLTENİ (29 Eylül-17 Ekim)

AFRİKA BÜLTENİ (29 Eylül-17 Ekim) 2014 AFRİKA BÜLTENİ (29 Eylül-17 Ekim) Afrika Araştırmaları Merkezi Kırklareli Üniversitesi 18.10.2014 AFRİKA BÜLTENİ (29 EYLÜL 17 EKİM 2014) Fransa dan Afrika ya Yeni Askeri Üs Fransız ordusunun, Afrika

Detaylı

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI!

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; kooperatiflerin sosyo-ekonomik kalkınmaya, özellikle yoksulluğun azaltılmasına, istihdam yaratılmasına ve sosyal bütünleşmeye olan

Detaylı

Somalİ Faalİyet Raporu

Somalİ Faalİyet Raporu Somalİ Faalİyet Raporu Eylül 2014 Somali Faaliyet Raporu ÖZET Kimse Yok Mu Somali de 2011 yılından bu yana İnsani Yardım, Acil Yardım, Kalıcı Yardım, Temiz Su Projesi, Sağlık Hizmetleri ve diğer alanlarda

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 521.361.708,54 519.945.727,22-0,27 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 308.690.215,23 226.634.279,98-26,58 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 12 17 Ocak 2016 İÇİNDEKİLER SAYFA 1. ARAŞTIRMANIN KONUSU 3 1.1. FUAR KÜNYESİ 3 1.2. ARAŞTIRMANIN AMACI 3 1.3. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI 3 2. FUAR SONUÇ ÖZET

Detaylı

Herkes İçin Eğitim (EFA) Küresel İzleme Raporu SAĞLAM TEMELLER. Erken Çocukluk Dönemi Bakımı ve Eğitimi

Herkes İçin Eğitim (EFA) Küresel İzleme Raporu SAĞLAM TEMELLER. Erken Çocukluk Dönemi Bakımı ve Eğitimi Herkes İçin Eğitim (EFA) Küresel İzleme Raporu 2007 SAĞLAM TEMELLER Erken Çocukluk Dönemi Bakımı ve Eğitimi "Herkes İçin Eğitim"(2007) raporunun önemli noktaları (S. 15) 2000 yılındaki "Herkes İçin Eğitim

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI EKOMOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ

İSTANBUL TİCARET ODASI EKOMOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ İSTANBUL TİCARET ODASI EKOMOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR ŞUBESİ K A N A D A ÜLKE RAPORU Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2008 Ülke No: 404 Şaban Oruç -45 I- GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Kanada Yönetim Şekli : Parlamenter

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ ÇEK CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU Şubat 2009 Y.U. 2 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Çek Cumhuriyeti Yönetim Şekli : Parlamenter Demokrasi

Detaylı

CAMİ İNŞA PROJESİ ÇAD ( 200 M² )

CAMİ İNŞA PROJESİ ÇAD ( 200 M² ) CAMİ İNŞA PROJESİ ÇAD ( 200 M² ) İHH Projeler Birimi PROJENİN KONUSU Bu proje, Çad ın başkenti N'Djamena'daki Diguel semtinde 200 m² büyüklüğünde bir cami ve imam evi inşa edilmesini kapsamaktadır. ÇAD

Detaylı

Afrika Ülkelerinin Bağımsızlık Dönemleri

Afrika Ülkelerinin Bağımsızlık Dönemleri Afrika Ülkelerinin Bağımsızlık Dönemleri Dönem Ülke Sayısı 1955-1959 7 1960-1969 31 1970-1979 8 1980-1989 1 1990-1999 2 Güney Afrika Cumhuriyeti 1910, Mısır 1922, Güney Sudan 2011 yıllarında bağımsızlıklarını

Detaylı

İSLAMİ FİNANS YOLUYLA FİNANSAL İÇERMENİN GELİŞTİRİLMESİ

İSLAMİ FİNANS YOLUYLA FİNANSAL İÇERMENİN GELİŞTİRİLMESİ İSLAMİ FİNANS YOLUYLA FİNANSAL İÇERMENİN GELİŞTİRİLMESİ ZAMIR IQBAL DÜNYA BANKASI İSLAMİ FİNANSIN GELİŞTİRİLMESİ KÜRESEL MERKEZİ TÜRKİYE FİNANSAL İÇERME KONFERANSI (3 HAZİRAN 2014, İSTANBUL) Finansal Sistemler

Detaylı

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI Sektörlerindeki ürünlerin, en son teknolojik gelişmelerin, dünyadaki trendlerin ve son uygulamaların sergilendiği, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında

Detaylı

Dünya Ekonomisinde Tarımın Rolü

Dünya Ekonomisinde Tarımın Rolü Kaynak: Kalkınma Ekonomisi, Feride Doğaner Gönel, Efil Yayınevi, Ekim 2010. Ulusal sınırlarla kısıtlanmış olan toprak faktörü piyasası tekelci piyasa özellikleri gösterir, yani serbest rekabetçi piyasa

Detaylı

Coğrafya Proje Ödevi. Konu: Hindistan ve Nijerya nın Ekonomik Özellikleri. Kaan Aydın 11/D

Coğrafya Proje Ödevi. Konu: Hindistan ve Nijerya nın Ekonomik Özellikleri. Kaan Aydın 11/D Coğrafya Proje Ödevi Konu: Hindistan ve Nijerya nın Ekonomik Özellikleri Kaan Aydın 11/D---1553 Hindistan ın Genel Özellikleri DEVLETİN ADI: Hindistan Cumhuriyeti BAŞKENTİ: Yeni Delhi YÜZÖLÇÜMÜ: 3.287.590

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİ. Prof.Dr. İlkay Dellal Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü. Ankara

TÜRKİYE EKONOMİSİ. Prof.Dr. İlkay Dellal Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü. Ankara TÜRKİYE EKONOMİSİ Prof.Dr. İlkay Dellal Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 1 Ankara Ülke Ekonomisinde Etkili Olan Faktörler Tarih Doğal Kaynaklar Coğrafi yer Büyüklük Arazi şekilleri

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002.

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI NIN GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK VE YOKSULLUK SORUNUNA YAKLAŞIMI (SEKİZİNCİ

Detaylı