ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI"

Transkript

1 ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

2 PROJE NO: 1 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : HER BOYA AYARLANABİLEN KAPI GÖZ DELİĞİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ESİN ERK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: YASEMİN ERYİĞİT PROJE ÖZETİ :Her insan boyuna ayarlanılabilen bir kapı göz deliği oluşturdum. Bu göz deliği sayesinde, artık 12 yaşında olan ben de, 7 yaşında olan küçük kardeşim de, annem de kapı çaldığında herhangi bir yüksek şeyin üzerine çıkmadan, kapının arkasındaki kişiyi kapı göz deliğinden görebiliyoruz. Bence bu, insanlara evlerinde hem güvenlik, hem de kolaylık açısından rahatlık sağlar. PROJE NO: 2 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : SEÇTİĞİMİZ RENKLER SEVDİĞİMİZ RENKLER MİDİR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ZEYNEP BİRTÜRK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: OZAN EREN PROJE ÖZETİ: Bu proje merak ettiğim bir şey hakkında kendimi bilgilendirmek ve fen alanında geliştirmek için hazırlanmıştır.renklerin insanlar üstündeki etkilerini araştırmak stedim.

3 PROJE NO: 3 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : SESİZCE SÜPÜRELİM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ATABERK KARAGÖZOĞLU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: F.ZİŞAN EKŞİOĞLU PROJE ÖZETİ : 2.5 litrelik pet şişenin taban kısmını kestim. Pet şişeyi ters çevirip kestiğim parçayı raptiyeyle çıtaya tutturdum. Sonra pet şişenin ağız kısmının içine pinpon topunu koyup, üstüne lastik yerleştirdim. Pet şişenin yan tarafından atıkları toplaması için küçük bir delik açtım ve deliğin ağzına poşet yapıştırdım. raptiyeyle tutturduğum çıta ve kesilen parçayı kestiğim şişenin içine yerleştirdim. PROJE NO: 4 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : GAZSIZ ÇAKMAK HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: EMEK UTKU ÇAPOĞLU/ ÖZGÜR TOPRAK ÖZTÜRK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÖKHAN YÜKSELER PROJE ÖZETİ: Yaşamımızdaki elektrik ünitesinde gördüğümüz konuyu günlük hayata uyarlayıp kullanabileceğiz çakmak elde ettik. Projenin çalışma prensibi uzun, ince ve yüksek dirence sahip iletkenin elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmektir. Projede 9 voltluk pil kullanıldı. Pile iletken tel( bulaşık teli) bağlanarak hipotezimiz doğrulandı.

4 PROJE NO: 5 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : HER ŞEYİN ÇARESİ BİTKİLERDE SUSUZLUĞA ÇÖZÜM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DUYGU DARDANEL / NİLSU ÖDEMİŞ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA UYSAL BİLGİN PROJE ÖZETİ: Bu proje ile susuzluğa bir çözüm aramayı amaçladık. Yaptığımız deneylerin sonucunda bitkilerin terlemesi ile oluşan suyun, insanların içebilmesi için uygun olduğunu tespit ettik. Böylece susuz kalındığında ihtiyaç duyulan suyun bitkilerden elde edebileceğini öğrendik. PROJE NO: 6 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : SOBA ZEHİRLENMELERİNE SON DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÖKHAN YÜKSELER HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER :İREM VARMA /İZEM ZEYBEKOĞLU PROJE ÖZETİ: Her yıl kış mevsiminde sık sık televizyon ve gazetelerde yer alan soba zehirlenmelerini önlemeyi amaçladığımız bu projede çok basit bir erken uyarı sistemi oluşturduk. Bilindiği gibi soba zehirlenmeleri bacadan içeri giren hava ile gerçekleşiyor. İçeri giren hava sobadaki karbon monoksit gazını ev içerisine yayıyor ve zehirlenme gerçekleşiyor. Biz projemizde bir alarm sistemi kullandık. Baca içerisine koyduğumuz bir dil,sobadan çıkan dumanın gidiş yönüne doğru hareket etmekte ve sessiz kalmakta, bacadan içeri giren hava olduğunda dil zıt yöne hareket etmekte ve kurduğumuz alarmı çalıştırmaktadır. Böylece ev halkı erken uyarılıp gerekli önlemleri alabilmektedir.

5 PROJE NO: 7 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : SİNEMAKİ OTU İLACIN EMİLİMİNİ AZALTIR MI? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: İREM VARMA/İZEM ZEYBEKOĞLU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NURHAN MUMAY PROJE ÖZETİ: Sinameki otu zayıflama gibi etkileri olduğu için çokça tüketilen bir bitkidir. Ancak bu otun bazı zararlı yönleri olduğu bilinmektedir. Biz de projemizde sinameki otunun ilaçların emilimine olan etkisini araştırdık. Bunun için tıpkı bağırsak ve midemizde meydana gelen emilime benzer süngerde emilimi gerçekleştirdik ve sinameki otunun bulunduğu süngerdeki ilacın daha uzun sürede emildiğini test ettik. İlaçların geç emilmesi bünyemiz için yararlı değildir. PROJE NO: 8 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : AKILLI ATIK PİL KUTUSU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DENİZ İMAMOĞLU/KÜBRA ELİBÜYÜK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NURHAN MUMAY PROJE ÖZETİ: Atık pillerin atılmadan önce test edilmesini sağlamak için bir ışık devresi kurduk. Böylece piller atılmadan önce test edilecek, dolu pillerin atılması engellenecek ve insanlar pilleri atarken daha seçici davranacaklardır.

6 PROJE NO: 9 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : ÇEVRE DOSTU UYARICI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ECESU TOPALOĞLU/ÖMER VELİBAŞOĞLU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NURHAN MUMAY PROJE ÖZETİ: Deniz kabukları suyun içinde dönerek ses çıkaracağı için suyun kaynamaya başladığını işaret eder, böylece unutkanlıkla kaybedilen enerjiden tasarruf etmiş oluruz. PROJE NO: 10 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: SANAYİLEŞMENİN SU KİRLİLİĞİNE VE DENİZ CANLILARINA ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: NURŞAH TERZİOĞLU/GÜL AYDIN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ: Projemizin hedefi su kirliliği olan yerleri tespit edip ona göre önlem almaktır. Bunu gerçekleştirmek için Dilovası, Kirazlıyalı, Hereke, Gölcük, Sapanca Uzunkum, SEKA Park, Plaj Yolu, İzmit Arıtma Tesisi ve Derince Limanı na uğrayarak su örnekleri alındı. Alınan su örnekleri TUBİTAK tahlile gönderildi.balıkçılarla röportaj yapıp deniz canlılarının nasıl etkilendiğini soruldu.

7 PROJE NO: 11 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: BİTKİLERİN RENKLERE GÖRE ÇÜRÜMESİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: PINAR MERİÇ KURT DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ: Bitkilerimiz; kırmızı, turuncu, mor, yeşil olarak 4 renkten oluşmaktadır. Bitkilerimiz; Patlıcan, Mor lahana, Havuç, Portakal, Salatalık, Yeşil Biber, Kırmızı Biber, Domates tir. Hepsi aynı gün ve aynı saatte alınarak deneye başlanmıştır.3-4 hafta arası bitkiler her gün incelenerek,22 gün boyunca yapılarındaki değişim gözlenmiştir. PROJE NO : 12 SINIF: 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: AKILLI AYAKKABI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: KÜRŞAD TAMYÜKSEL DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ: Ayakkabının tabanını hafifçe oyarak içine alarm mekanizması koyulur.ayakkabı giyildiğinde üzerine basınç uygulanır ve devre tamamlanır.mekanizmaya bir de anahtar konulduğundan ayakkabının sahibi giymeden önce alarmı devre dışı bırakır.yabancı biri giydiğinde alarmı farketmeyeceğinden alarm ötmeye başlar.böylelikle ayakkabınızın kimin tarafından alındığını anlarsınız.

8 PROJE NO: 13 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ÇOK GLİKOZ ÇOK FOTOSENTEZ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: BUSE GÜNDÜZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ: Hazırladığım bu deney için, aynı boyda ve aynı tür iki bitki aldım. Her iki bitkinin de boy uzunluğu yirmi beş santimetreydi. İki bitkiye de aynı tür toprak koydum. Üç günde bir yarım su bardağı su verdim. Aynı oda sıcaklığında, aynı miktarda güneş ışığı altına koydum. Oda sıcaklığı yirmi beş derecedir. Fakat bitkilerden birine hergün iki doz insülin ( glikoz) enjekte ettim. Bitkiler arasında farklılıklar oluşmaya başladı. Boy uzunlukları arasında 0,5 cm fark oluştu. İnsülinli bitkinin yaprakları daha parlaklaştı. 10 gün geçtikten sonra bitkilere aynı boyda 2 poşet geçirdim. Çünkü bitkilerin fotosentez yapıp yapmadıklarını görmek istiyordum. Her iki bitki de fotosentez yaptı. Fakat insülin yapılan bitkinin fotosentez üretme miktarı biraz daha fazlaydı. Deney sonucunda iki bitki de düzenli olarak uzadılar ve geliştiler. Aralarında 0,5 cm fark var. Deneye başlarken benim düşüncem insülinli bitkinin daha fazla gelişeceğidi.bitkilere eşit şartlarda bakılarak, diğer bitkiyede insülin verilmediğinde bir ay sonunda yapılan gözlemde önceden insülin verilen bitkinin daha çabuk sararması idi.

9 PROJE NO: 14 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: DOLAPÜTÜ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: DAMLA DOĞA EREN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: BARIŞ USLU PROJE ÖZETİ: Düşünmüş olduğum bu projenin adı dolapütü. Bu cihaz dolaplarda bir bölme oluşturularak yüksek buhar basıncıyla kıyafetleri ütüleyecek. Bu projeyi annemin en büyük düşmanı olan ütüyü düşünerek yapacağım. Çünkü annem bazen ütü yaparken ne kadar daraldığını yüzünden anlamak hiçte zor olmuyor. Her insanın biraz boş vakte ihtiyacı vardır. Annemin hiç boş vakti yok hafta içi saat yediye kadar işte(bazen uzayabiliyor), hafta sonu ütüde. Bu proje eğer başarılı olursa büyük bir hayranının olacağını ve çoğu insanın böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. PROJE NO: 15 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : ELEKTROMANYETİK RADYASYONU AZALTALIM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ATA HAKÇIL DANIŞMAN ÖĞRETMEN: AHMET COŞKUN PROJE ÖZETİ: Dünya üzerindeki elektromanyetik radyasyonun canlılar üzerindeki olumsuz etkileri düşünülerek yaşadığımız ortamların elektromanyetizmadan kaynaklanan radyasyondan arındırılmasını sağlamak. Elektromanyetik enerjileri yaşam standardımızın yükseltmesi için yoğun olarak kullanmaktayız. Sağlık alanında, güvenlik sistemlerindeve yaşamımızı kolaylaştırdığı için Elektromanyetik enerjilere bağlı duruma geldik. Örneğin Yüksek Gerilim Hatları (YGH),TV ve bilgisayarlar,fm ve TV vericileri,mikrodalga fırınlar, mobil telefonlar, mobil telefon baz istasyonları DECT telefonlar, radar antenleri, bluetooth, internet, wireless ses ve görüntü sistemleri gibi.

10 PROJE NO: 16 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : TENİS TOPU TOPLAYICI SÜPÜRGE HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: CANSU DAMLA URAL DANIŞMAN ÖĞRETMEN: PINAR ATAY PROJE ÖZETİ: Tenis toplarının tenis oyunu sırasında etrafa dağılması ve toplanmasının çok zaman alması nedeni ile"topların toplanmasına olanak sağlayan bir araç geliştirilmiştir. PROJE NO: 17 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : DALGALARDAN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ARDA ÖZCAN / SERCAN YILDIZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: PINAR ATAY PROJE ÖZETİ: Dalgaların salınımı ile doğan kinetik enerji sayesinde salınım yapan neodyum mıknatısının yüksek sarımlı bir bobin yakınından geçirilmesi sonucu Faraday yasası kullanılarak bobinden elektrik akımının sağlanması

11 PROJE NO: 18 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : KONUŞAN İLK YARDIM ÇANTASI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: SUDE ÇEBİ/BESTE YAŞAYAN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Proje sıcak çarpması, şok, yanık, kırık, solunum yetmezliği gibi acil müdahale gerektiren durumlarda sağlık merkezine ulaşıncaya kadar neler yapılması gerektiğini anlatan kartlardan oluşmaktadır. Çok acil durumlar için, aynı zamanda okuma yazma bilmeyenler için, ses kayıtları yaparak sesli ilk yardım düzeneği hazırladık. Bu düzenek adım adım yönlendiren sesli kayıtlar içeriyor. Duruma göre ilgili kart seçildikten sonra kartla aynı numaralı düğmeye basılıp buna göre ilk uygulamalar yapılıyor. Bu kartlar sayesinde acil durumlarda vakit kaybetmemek için hangi hastalığın hangi numarada olduğu görülebilecek ve cihaz üzerindeki düğmeye basılarak ses kayıtları dinlenerek gerekli uygulamalar adım adım yapılabilecek. Örneğin; 1 numara: sara nöbeti, 2 numara: göze yabancı cisim kaçması, 3 numara: yanık gibi. Ayrıca her kartın üzerinde uygulamalı gösterimler de yer alıyor. Bunun yanı sıra gözleri görmeyenler için, ses kayıt tuşlarının altında Braille alfabesi de kullandık. Böylece görme engellilerin de kullanabileceği bir ilk yardım seti elde ettik. PROJE NO: 19 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : DAMLAYA DAMLAYA EKONOMİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ALBİNA KELEŞ/SELİN ÇEVİKER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NURHAN MUMAY PROJE ÖZETİ : Projemizde, yaygınca kullanılan damlama usulünü (kökten) biz bitkinin toprağına uyguladık. Amacımız klasik yönteme göre daha az suyla eşit bitki uzamasının olduğunu vurgulamaktadır. Bu da damlama sisteminin çokça bilinen ülke genelinde su tasarrufu sağlamasını hedefler.

12 PROJE NO: 20 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : TEMİZ TAHTAM DANIŞMAN ÖĞRETMEN: PINAR GÖKDUMAN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DENİZ İREM ÇAVUŞ/AYBÜKE KURAN PROJE ÖZETİ: Bir tahta silgisini aldık ve içerisine fan yerleştirdik. Elektronikçi yardımıyla pervaneyi silginin içine yerleştirdik. Pilli bir düzenek hazırladık. Aynı zamanda pilin şarj olabilmesini sağladık. Toz haznesi dolduğunda boşaltıp, şarjı bittiğinde şarj edip sürekli kullanımını gerçekleştirdik. Elektrikli süpürgenin çalışma şekline benzeyen düzeneğimiz sayesinde; tahtayı silerken açık konuma getirdiğimiz silgimiz tebeşir tozlarını toplayıp hapsetmektedir. PROJE NO: 21 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : DÖNEN EV DANIŞMAN ÖĞRETMEN: PINAR GÖKDUMAN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: MELİH AYDOĞAN / BERKEHAN CESUR PROJE ÖZETİ : Yapılan model ile evlerin her zaman güneş ışığı alarak daha kolay ısınması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda evler daha aydınlık olacaktır. Tahtalardan yapılan ev modelinin altından bir delik açıldı ve bir parçayla alttaki tahtaya yerleştirildi. O parçanın bağlı olduğu motorun gücüyle evin periyodik şekilde dönmesi sağlandı.

13 PROJE NO:22 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ÇİÇEKLERİ DERT ETME O SULAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: GÖKTUĞ KARATAŞ/ UMUR KILIÇ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: PINAR GÖKDUMAN PROJE ÖZETİ: Tatile çıktığımızda; çiçeklerin evde bırakılarak kendi kendilerin sulanması amaçlanmıştır. Bir saksının içine yerleştirilen 2 adet uzun çıtaya bir serum yerleştirildi. Serumdaki ölçek ayarlanabilir olduğu için kaç gün evde olmayacaksa ona göre serumu ayarlayıp çiçeklerimiz güvenle evde bırakılabilir. PROJE NO: 23 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: MELMEL MACUNU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: MELTEM TEKMAN/MELİSA AKBAYDAR DANIŞMAN ÖĞRETMEN: KUDRET ÖZKAL PROJE ÖZETİ: Bazı insanlar üşendikleri için dişlerini fırçalamıyorlar. Bu projede insanların üşenmeden dişlerinin temizlenmesini sağlamak amacıyla ağız içine yerleştirilen bir mekanizma oluşturulmuştur. Bu mekanizma sayesinde diş fırçalamaya gerek kalmıyor. Dişlerini fırçalamaya üşenen kişiler Melmel macununu ve mekanizmayı kullanarak kolaylıkla diş sağlıklarını koruyabiliyorlar.

14 PROJE NO: 24 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN PORTATİF PRİZ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: CANBERK GÖZTAŞ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Bu projede hedefim; doğal enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılmasını sağlamak, böylece enerji kullanımından kaynaklanan çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunmaktır. Projeyi hazırlarken ilk önce güneş panelini devreyle birleştirdim, ardından devreyi tahta kasasına yerleştirdim. Güneş ışınları güneş panelinde enerjiye dönüşüyor, prize bağladığımız cihazın şarj edilmesini sağlıyor. PROJE NO: 25 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : MUHTEŞEM DÜZENEK HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: GÖRKEM ÖZGE DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Gereksiz yere kullanılan pillerden kurtulmayı, temiz bir çevre oluşumuna katkı sağlamayı ve insanlığın elektrik kesintisi sorununa farklı bir çözüm getirmeyi hedefledim. Bunu gerçekleştirmek için hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir düzenek kurdum. Bozuk araba kapısının motorunun sıkıştırılmasıyla elde edilen hareket enerjisi kablolar ile kondansatörde depolandı. Daha sonra kondansatörün anahtarı açılınca, led ampuller düzeneğine elektrik enerjisi olarak gitti. Bu sayede çevreye zarar vermeden ve pil kullanmadan enerji üretilmiş oldu.

15 PROJE NO: 26 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : SES SANATÇILARININ AKCİĞER HACİMLERİNİN NORMAL İNSANLAR İLE KARŞILAŞTIRILMASI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ILGAZ DAMLA GÜLER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: BURHAN TUNA PROJE ÖZETİ: Ses hava moleküllerinin sıkışması ile elde edilir. İnsan sesi akciğer, ağız ve ses telleri kullanılarak üretilir. Sesin tınısı ve şiddeti özellikleri vardır. Sesi oluşturan hava akciğerlerden sağlanır. Biz de hava basıncı oluşturan akciğer ve diyaframın kapasitesi üzerine araştırma yapmaya karar verdik.hipotezimize göre akciğer hacmi ile kişinin ses güzelliği arasında ilişki vardır. Bunu test ettik ve doğru olduğunu gördük. PROJE NO: 27 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: AKILLI PENCEREM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: GÖZDE NUR DENİZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: AYDIN AKBAŞ PROJE ÖZETİ: Projemde insanların günlük yaşamını kolaylaştırmak ve ev kazalarını önlemek amacıyla yağmurlu havalarda arabalarda cam sileceklerinde kullanılan sisteme benzer bir sistem geliştirdim. Pencerelerin üst kısmına yerleştirilen düzenek oynar başlığı sayesinde camın tamamı temizlenecektir. Yağmur suyunun depolayacak bir hazne ile cam suyu bulunan ikinci bir hazne yer alacaktır. Haznelerden püskürtülen su kullanılarak silecekler yardımıyla camlar temizlenecektir. Böylece hem zamandan tasarruf sağlanacak hem de cam silme sırasında ortaya çıkan tehlikeli durumlar ortadan kaldırılacaktır.

16 PROJE NO:28 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: GEN BANKALARIYLA, SOYU TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARIN KORUNMASI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: YAĞMUR OLGUN/PELİN ÖZZAİM DANIŞMAN ÖĞRETMEN: KUDRET ÖZKAL PROJE ÖZETİ: Nesli tehlike altında olan, sayıları gittikçe azalan ve tamamen ülkemize ait olan seçilmiş yaban canlı türlerinin ex-situ koruma yöntemlerinden biri olan gen bankalarının hücre bankalarının geliştirilmesi yolu ile korunması hedeflenmektedir. Yapılacak çalışma sonucunda embriyo ve spermanın soğukta saklanması ile canlı hayvanlardan yararlanılmadan özgün canlı ırkı yeniden doğaya kazandırılacaktır. Gen bankalarında sağlıklı gamet ve embriyo saklanması ileride hayvan sağlığı ile ilgili çıkabilecek sorunları da ortadan kaldırmada yararlı olacaktır. PROJE NO: 29 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: YEŞİL RENKLİ ORGANİK GÜBRE HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: NUR AYDINLI DANIŞMAN ÖĞRETMEN: BİLGEN ÜLKÜ PROJE ÖZETİ: Ülkemizde yaygın olarak kullanılan kimyasal gübreler toprağın organik madde bakımından fakirleşmesine, dolayısıyla toprağın yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu şekilde devam edilmesi halinde her sene topraklar daha da bozulacak, bitki gelişmesi yapılan kimyasal gübrelemenin yoğunluğuna bağlı olarak yavaşlayacak ve duracak, toprağın verimi düşecektir. Ayrıca bu kimyasal gübreler dışarıdan ithal edilmekte ve ekonomiye de zarar vermektedir. Bende bu sebepten dolayı, hem ekonomiyi, hem de toprağın verimini sağlamak için ülkemizde oldukça çok bulunan fakat kullanılmayan ısırgan otunu doğal gübre olarak kullandım. Toprağın verimliliğini artırmayı amaçladım.

17

http://talimterbiye.mebnet.net

http://talimterbiye.mebnet.net Dr. Kemal Akkan BATMAN (Komisyon Başkanı) Uzm. Salih SARPTEN Ayşe BİNBAŞI Gülce ŞEKER MeltemTavukçuoğlu ÜNBAY Tuğçem MONARGALI http://talimterbiye.mebnet.net FEN VE TEKNOLOJİ KİTABI Fen ve Teknoloji 4

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3-5 Haziran 2015 Organizasyon: Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Teknoloji Transfer Ofisi http://eee.ktu..edu.tr http://www.ktu.edu.tr/tto

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Yaşamımız boyunca ihtiyaçlarımızın hemen hemen tümünü, doğrudan veya dolaylı olarak doğadan elde etmekteyiz. Doğa ile olan bu etkileşimimiz düşünüldüğünde, çevrenin korunmasında ve doğal kaynakların

Detaylı

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji 1 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Öztok, Nilay Dirim, WWF-Türkiye Çeviri: Özge Kayakutlu Tasarım:

Detaylı

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 1 2 TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 05 Mayıs 2014 Pazartesi 10.00 Açılış Töreni ve Sergi 13.00 Ara 14.00 Sergi 18.00 Sergi Kapanış 06 Mayıs 2014 Salı 10.00

Detaylı

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Çınar Koleji Fen Bilimleri Yayını Haziran 2014 SAYI:1 Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları Çınar Koleji Bilim Şenliği Helal Gıda Nedir? Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Fenoterapi

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ ÇEVRENİN KORUNMASI EĞİTİM MODÜLÜ MEHMETÇİK EL KİTABI Ankara, 2013 1 Bu çalışma,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP İÇİNDEKİLER SAYFA SÖZLÜ SUNUMLAR 1 Akıllı Baston Projesi 2 Ambulansa Öncelik Veren Trafik Lambaları 3 Amfibik (Kara-Deniz) Taşıma

Detaylı

Güneş enerjisi. Güneş Işınları

Güneş enerjisi. Güneş Işınları Güneş enerjisi güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Ünite 6 CANLILAR CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Sayfa No Besin Zincirinde Enerji Akışı... 254 Test 1... 254 Test 2... 256 Test 3... 258 Etkinlik (1 7)... 260-265 Madde Döngüleri...

Detaylı

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 7 İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Doç.Dr. Fitnat KAPTAN Arş. Gör. Hünkar KORKMAZ İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Fen Bilimleri ve Fen

Detaylı

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ SEÇİMİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU GÜNEŞ ENERJİSİ VE KULLANIM ALANLARI ÖZEL EGE LİSESİ

ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU GÜNEŞ ENERJİSİ VE KULLANIM ALANLARI ÖZEL EGE LİSESİ ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU GÜNEŞ ENERJİSİ VE KULLANIM ALANLARI REHBER ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU HAZIRLAYANLAR: EZGİ BABACAN KAAN KESKİN MELİS TOPAL ÖZGE ÖZBAY ULUÇ ÖZYÜREK 2004-2005 BORNOVA-İZMİR 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME KAT KALORİFERİ TESİSATI - 1 ANKARA - 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

PROJE HEDEF SORUSU KÜRESEL ISINMAYI ENGELLEMEK ĐÇĐN KENTSEL ÇÖZÜMLER NELERDĐR? NÜKLEER SANTARLLER KÜRESEL ISINMAYA NE ŞEKĐLDE ETKĐ EDER?

PROJE HEDEF SORUSU KÜRESEL ISINMAYI ENGELLEMEK ĐÇĐN KENTSEL ÇÖZÜMLER NELERDĐR? NÜKLEER SANTARLLER KÜRESEL ISINMAYA NE ŞEKĐLDE ETKĐ EDER? PROJE HEDEF SORUSU KÜRESEL ISINMAYI ENGELLEMEK ĐÇĐN KENTSEL ÇÖZÜMLER NELERDĐR? NÜKLEER SANTARLLER KÜRESEL ISINMAYA NE ŞEKĐLDE ETKĐ EDER? Fırat Aydoğan Cemal Şenol Ömer Çopur 1.1. KÜRESEL ISINMANIN TANIMI

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ ORTAÖĞRETİM Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ Ali DEĞERMENCİ Yaşar ÇAKMAK Engin PEKTAŞ DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M BAKANLI I YAYINLARI...: 4559 DERS

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2783 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1741 EV TEKNOLOJİSİ Yazarlar Prof.Dr. Yahşi YAZICIOĞLU (Ünite 1-6) Doç.Dr. T. Volkan YÜZER (Ünite 7, 8) Editör Doç.Dr. Gülsün

Detaylı

GÜN IŞIĞI. *Melbourne (Melbörn), ekvatorun güneyinde, yaklaşık 38 derece enleminde olan Avustralya daki bir şehirdir.

GÜN IŞIĞI. *Melbourne (Melbörn), ekvatorun güneyinde, yaklaşık 38 derece enleminde olan Avustralya daki bir şehirdir. GÜN IŞIĞI Aşağıdaki parçayı okuyunuz ve ilgili soruları yanıtlayınız. 22 HAZİRAN 2002 DE GÜN IŞIĞI Bugün, Kuzey Yarım Küre en uzun gününü yaşarken, Avustralyalılar en kısa günlerini yaşayacaklar. Avustralya

Detaylı

ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI 2010 PROJE REHBERİ

ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI 2010 PROJE REHBERİ ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI 2010 PROJE REHBERİ ÖNSÖZ Bu rehber TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması na katılacak öğrencilere yardımcı olmak

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

vereceklerini söyledi. Proje kapsamında kaynak sorununun da kolaylıkla çözülebileceğini

vereceklerini söyledi. Proje kapsamında kaynak sorununun da kolaylıkla çözülebileceğini Harman büyük olabilir ama taneleri görmek istiyoruz Rektörlüğü tarafından, çeşitli eğitim kademelerinde kalitenin artırılması ve öğrenci başarısının yükseltilmesi amacıyla, 02 03 Ocak 2009 tarihlerinde

Detaylı

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın.

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch Klimalar 2013 www.bosch-home.com/tr BoschHomeTurkiye Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler. Bosch un sürdürülebilir,

Detaylı

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU T.C. Marmara Belediyeler Birliği ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU Enerjini Çöpe Atma! Hazırlayan: Aynur ACAR İstanbul, 8 Mart 2013 2. Baskı 2 İÇİNDEKİLER ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU...2 İÇİNDEKİLER...3 SUNUŞ...5 YÖNETİCİ

Detaylı

5. Sınıf Üniteler 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU

5. Sınıf Üniteler 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU 152 Üniteler 1. ÜNİTE: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim 2. ÜNİTE: Maddenin Değişimi ve Tanınması 3. ÜNİTE: Kuvvet ve Hareket 4. ÜNİTE:

Detaylı