UZAY KAFES SİSTEMLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "UZAY KAFES SİSTEMLER"

Transkript

1 UZAY KAFES SİSTEMLER

2 Uzay kafes sistemler, doğru eksenli çubuklar ile bunların bireleştiği mafsallı düğüm noktalarından oluşan üç boutlu taşııcı sistemlerdir. Çk büyük açıklıkları örtmek için düzenlenen, bütün elemanları birbirine bağl bu sistemler her doğrultuda bir bütün olrak çalışan üç boyutlu kafes şeklinde de tanımlanır. Bu sistemlerde kullanılan malzemelr son derece hafif olup malzeme tüketimi ie kullanılan hacim arasında oldukça ugun bir oran bulunmaktadır.

3 Uzay kafes sistemler yapılarda büyük açıklıkların kolonsuz ve hafif bir strüktür ile geçilmesini sağlayarak işlevsel olarak yapıların daha esnek ve kullanışlı olmasını sağlamıştır. Uzay kafes sistemler, birbirlerine düğüm noktalarından bağlı, basit çekmeye yada basınca çalışan doğrusal çubuklar ağından kurulu düzenlerdir. Bu çubuklar düzeni, üzerine etkiyen dış yükleri iki doğrultuda mesnetlere ileten ve boşluğun organize edilmesi ilkesine göre üretilen çağdaş sistemlerdir. Statik yararları açısından, bu sistemler diğer bir çok taşıyıcı sistemlere oranla çok daha hafiftirler. Sabit yüklerin azlığı sadece çatıda değil, alt sistem öğeleri ile temellerde kendini göstermekte, buna bağlı olarak maliyet önemli ölçüde azalmaktadır. 100 m ye kadar olan açıklıkları örtülebilmektedir. Bu strüktür sistemleriyle kare, dikdörtgen, poligon ve daire şeklindeki mekanlara uygun örtü biçimleri oluşturulabilmektedir.

4 Uzay kafes strüktürler ile oldukça geniş biçimsel olanaklar da sağlanmaktadır. Düzlem yüzeyler ve bunun katları geliştirilebileceği gibi, ayrıca kubbe ve tonozsal biçimler ve bunların tekrarı şeklinde de kurulabilmektedir. Uzay kafes strüktürler donatı yerleşiminde de yararlılıklar sağlayabilmektedirler. Elektrik, sıhhi tesisat, havalandırma kanalları klima, iklimleme sistemleri gibi donatılar, bu sistemlerin oluşum ilkesinden doğan boşluklarda kendilerine kolaylıkla yerleşim alanı bulabilmektedir. Bu donatılar her doğrultuda yer alabilmektedirler. Elektrik bağlantıları çubukların içinden geçirilerek de yapılabilmektedirler. Gün ışığı sağlanması aynı boşluklarda pencere öğeleri oluşturmak suretiyle kolayca çözümlenebilmektedir.

5 Uzay kafes sistemlerin üstünlükleri Her iki yönde de yük aktaran yapılardır Yüksek dereceden hiperstatik olmaları nedeniyl daha güvenlidirler Prefabrikasyona ugun yapılardır. Etkn kalite kontrolu ile üretimleri yapılır ve montaj kolaylığı ile zaman kazandırır. Her türlü kaplamaya uygun sistemlerdir. Modüer ve hafif olmaları nedeniyle çok büyük açıklıkların geçilmesine olanak salarlar. Çelik, paslanmaz çelik ve aluminyum gibi değişik malzemelerden üretilirler. Sökülüp yeniden kurulabilirler. Hem üst yapıda hem alt apıda ekonomi sağlarlar. Geometrisi tanımlanan her türlü biçimi oluşturabilirler.

6

7 Uzay kafes sistemlerin kullanıldığı yerler Endüstri yapıları, Spor salonları, Yüzme havuzları, Kongre ve fuar merkezleri, Sergi ve müze binaları, Sinema ve tiyatro salonları, Gösteri merkezleri, Hava Limanları, Çok büyük açıkların geçileceği stadyumlar, Hangarlar

8 Uzay kafes sistemlerin yapısal davranışları Uzay kafes sistemler hiperstatiklik derecesi yüksek olan taşııcı sistemlerdir. Hiperstatiklik derecesinin yüksek olması aşırı yükleme halinde bile bu sistemlerin kararlı ve güvenli olmasını sağlamaktadır. Düzlem kafes sistemlerde olduğu gibi uzay kafes sistemlerin statik hesabında da düğüm noktalarının mafsallı olduğu ve çubukların sadece eksenel kuvvetleri aktardığı kabul edilir. Böylece sadece eksenel yük alacak şekilde çubuk kesitleri boyutlandırılır.

9 Uzay kafes sistemlerin yapısal davranışları Çubukların sadece eksenel kuvvetlerle yüklendiğini ve düğüm noktalarının moment taşımadığını kabul edebilmek için uzay kafes sistemlerin tasarım, üretim ve montaj aşamalarında sağlaması gereken koşullar şunlardır: Düğüm noktasında birleşen çubukların eksenleri de düğüm noktasının merkezi olan bir noktada birleşmelidir. Aksi takdirde düğüm noktalarına moment gelir. Çubukların düğüm noktalarındaki birleşimi mafsallı olacak şekilde yapılmalıdır. Sistem üzerine gelecek bütün dış yükler ve mesnet tepkileri, sadece düğüm noktalarına etki etmelidir.aksi takdirde çubuklar üzerine yükgelmesi durumunda çubuklarda eğilme momentleri oluşur ve bu moment düğüm noktalarına da etkir. Çubuklar doğru eksenli, bağlantıları da eksenel olmalıdır. Aksi takdirde düğüm noktalarında moment oluşur. Uzay kafes sistemlerin her bir düğüm noktasında aynı düzlemde olmayacak şekilde en az üç çubuk birleşmelidir.

10 Uzay kafes sistemlerin yapısal davranışları Düğüm noktalarının uygulamada mafsallı olarak üretilmesi zordur. Ancak vidalı, küresel vb. düüm noktaları mafsallı varsayılarak uzay kafes sistemlerin hesabı kolaylaştırılmaktadır. Aşık çubukları, aydınlatma gereçleri, asma tavan, havalandırma tesisatı gibi konstrüktif gereçler eğilme momenti oluşturmamalı için düğüm noktalarına birleştirilmelidir. Uzay kafessistemler düzlem kafes sistemlere nazaran daha rijittirler. B nedenle uza kafessistemlerin konstrüksiyon yükseklikleri açıklıklarının 1/20 si ile ^1/30 u kadar yapılabilmektedir.

11 Uzay kafes sistemlerin yapısal davranışları Uzay kafes sistemlerde düğüm noktalarındaki elemanlar maliyeti arttırmaktadır: Bir uzay kafes sistemin birim alanına düşen başlık ve diyagonal çubuklarının çok olması yani düğüm noktalarının sayısının çok olması sakıncalıdır. Bu nedenle diyagonal çubukların genellikle de alt başlık çubuklarının sayısı azaltılır. Böylece çoğunlukla basınca çalışan üst abakada daha dar aralıklı bir ızgara ile buna 45 derece dönük çekmeye çalışan ve daha geniş aralıklı uzun çubuklardan olışan bir alt tabaka ızgarası elde edilir. Bu düzene Ortogonal- Diyagonal (O-D) ızgarası denir. Ancak O-D ızgarası homojen olmadığından bu ızgaradaki yarım sekizyüzlülerin dönme tehlikesi vardır. Bu tehlike ızgara kanarlarına üçgenlerden oluşan çevre kirişleri konularak stabilit sağlanması ve her düğüm noktasınn mesnetlendirilmesi ile önlenir

12 Uzay kafes sistemlerin sınıflandrılması 1. Düzlem yüzeyli uzay kafes sistemler 2. Eğri yüzeyli uzay kafes sistemler Düzlem yüzeyli uzay kafes sistemlerde çubuklar ve düğüm noktaları (düğüm elemanları) paralel düzlemler üzerinde bulunurlar. Eğri yüzeyli uzay kafes sistemlerde ise düğüm elemanları eğri yüzeyler üzerindedir ve doğrusal çubuklar düğümleri birleştirir. Bir yüzeydeki tüm düğüm noktaları tabaka, her bir tabaka üzerinde bir düğüm noktasından geçen çubuk doğrultuları da yön olarak tanımlanır.

13 Uzay kafes sistemlerin sınıflandırılması Eğri yüzeyli uzay kafes sistemler bir tabakalı olabilir ancak Düzlem yüzeyli uzay kafes sistemler en az iki tabakalı yapılmak zorundadır. İki tabakalı uzy kafes sistemlerde alt ve üst tabakalar ara çubuklar olarak tanımlanan düşey yada diyagonal çubuklarla birleştrilir. Buradai alt ve üst tabakalar düzlem kafes sistemlerdeki alt ve üst başlık çubuklarına karşılık gelir. Düzlem yüzeyli uzay kafes sistemlerin üretilebilmesi için en çok dörtyüzlü(tetrahedron) ve yarımsekizyüzlü modülleri kullanılmaktadır..yarımsekizyüzlü modülü planda karedir ve dikdörten planlı yapılar için daha ugundur.

14 Tetrahedron Half-oktahedron

15

16

17 Düzlem yüzeyli uzay kafes sistemler: Dolu küreli düğüm noktası kulanan firma Uskon Boş küreli düğüm noktası kulanan firma Uzay Modül küresl düğüm noktaları kullanmaktadır.

18

19

20 İKEA YAPI MARKET MAYA TİCARET TAAH. ve İNŞ. A.ŞToplam İnşaat Alanı : m2yapım Yılı : 2005Yapıldığı Yer : İzmir

21 BALIKESİR OTOGAR KİBAROĞLU İNŞ. A.Ş Toplam İnşaat Alanı : m2 Yapım Yılı : 2003 Yapıldığı Yer : BALIKESİR Firma :Uskon

22

23 Seferihisar belediesi, pazareri,izmir Firma: Uzay modül

24 GÖKTEPE PVC BORU FABRİKASI - PINARBAŞI / İZMİR Uzay modül

25

26 Çok yüzlü taşıyıcı strüktürün üç yönlü versiyonunu Alexander Graham Bell (1876- telefonun kaşifi) 1907 yılında planör uçak kanatlarında kullanarak bu sistemin gelişiminde öncülük etmiştir. Resimde Bell'in uçan yüzük projesi gözükmektedir

27 Dr. Max Mengeringhausen uzay kafes sistemleri geliştirmiş ve 1940'lı yıllarda yapılarda kullanmıştır. Mengeringhausen "Bauhaus" ekolü ile ortaya çıkan mimaride berraklık, güzellik ve işlevselliğin en güzel örneğini uzay kafes sistemlerini geliştirerek ortaya koymuştur.

28 Uzay kafes sistemlerin sınıflandrılması Eğri yüzeyli uzay kafes sistemler eğri yüzeylerin geometrisine göre ikiye ayrılır. Tek eğrilikli uzay kafes sistemler Çift eğrilikli uzay kafes sistemler Tek eğrilikli uzay kafes sistemler: Bu sisteme tek tabakalı veya iki tabakalı çubuk ağı tonozları örnek verilebilir. Çift eğrilikli uzay kafes sistemlerde ikiye ayrılırlar: Eğrilikleri aynı yönde olanlar, Eğrilikleri ters yönede olanlar.

29 Uzay kafes sistemlerin sınıflandırılması Eğrilikleri aynı yönde olanlar; jeodezik kubbeler ve çbuk ağı kubbeleridir. Çubuk ağı kubbelere schwedler kubbeleri, lamel kubbeler, çerçeve ve kaburga kubbeler örnek verilebilir. schwedler kubbelerde enlem ve bolamlaın oluşturduğu dörtgen alanlar köşegenler ile üçgenlere ayrılmaktadır. Lamel kubbelerde enlem ve boylam erine baklava dilimi biçiminde dörtgen alanlanlar oluşturulmaktadır. Kaburga kubbelerde boylamlar üzerinde kemer çalışması apan büyük elemanlar bulunmaktadır. Eğrilikleri ters yönde olanlar: hiperbolik parabolot kafes sistemler örnek verilebilir.

30 Schwedler kubbe

31 Uzay kafes strüktürleri oluşturan öğeler; Çubuklar, Düğüm noktaları Mesnetler, Temeller, Örtü gereçleri dir.

32 Sistemin Ana Parçası: Çubuklar Çubuk birleşimleri, montajda çeşitli kolaylılar sağlayan patentli düğüm noktası elemanları ile yapılmaktadırlar. Çubuklar, doğru biçiminde öğelerdir. Çubuklar alüminyumdan da oluşturulabilmektedirler fakat çeliğin alüminyuma göre daha ucuz ve daha mukavemetli olması nedeniyle, genellikle bu sistemlerde çelik kullanılmaktadır. Üst başlıklar, piramitlerin tepe noktalarını birleştiren çubuklar olup, genellikle basınca çalışacak şekilde düzenlenmektedirler. Alt başlıklar ise, genellikle çekmeye çalışacak şekilde düzenlenen ve piramitlerin alt noktalarını birleştiren çubuklardır. Dikme ve diyagonaller ise, yükleri düğüm noktalarına ileten aynı zamanda, basınca ve gereğinde çekmeye çalışan çubuklardır

33

34

35

36

37

38 Düğüm Noktaları: Düğüm noktaları, çubukların birleşme noktalarıdırlar. Genellikle çelikten oluşturulurlar. Çeşitli yapım sistemlerine göre değişik nitelikte olan düğüm noktaları yardımıyla, diyagonal ve dikmelere gelen yükler mesnetlere aktarılmaktadır. Düğüm noktalarının üretimi ile ilgili çeşitli yöntemlere bulunmaktadır. Balon, kaynak, perçin ve özel olarak üretilen sökülüp takılabilen parçalar bu amaçla sıralanabilir. Düğüm noktaları, uzay kafes strüktürlerin çubuklara oranla daha önemli olan öğeleridir. Düğüm noktası bir çok çubuğu bir noktada birleştirerek, sistemin bir bütün olarak çalışmasını sağlamaktadır.

39

40 Mesnetler: Mesnetler, sistemi zemine bağlayan öğelerdir. Sabit, doğrusal ve radyal hareketli mesnet tipinde oluşturulabilmektedirler. Uzay kafes taşıyıcı sistemler doğrudan doğruya zemine (temellere) oturabildiği gibi, kolon veya yan destek duvarlarına ve tamamen çubukların birbirlerine düğümlendirilmesi ile üretilen bir kafes sisteme de oturtulabilmektedirler. Tekil çubukların düzenlenmesi ile birkaç komşu düğüm noktası, bu çubuklar üzerine mesnetlendirilmektedirler. Çubukların tümü kolon üzerinde toplanan bir demet oluşturmaktadır. Böylece mesnet tepkilerini birkaç çubuğa yaymak suretile mesnetlerdeki tepkiler azalyılmış olur.masif duvar veya kirişler üzerinde oluşturulacak kenar mesnetlemesinde ise, çoğunlukla her düğüm noktası bir bağlantı birleşeni (düzey ve yatay tek çubuk veya çubukların V şeklinde düzenlenmesi) ile teker teker mesnetlendirilmektedirler. Uzay kafes sistemlerin kararlı olabilmesi için en az üçmesnet gerekir. Ancak uglamada en azından dört mesnet bulunur. Uzay kaes sistemlerde dört tane köşe kolonu yerine daha çok sayıda sürekli çerçeve mesnetleri düzenlenmesi en büyük çubuk kuvveti değerini azaltmaktadır. Ancak çerçeve mesneterinin sayısının artması ek kolon ve temel saısını dolaısıyla maliyeti arttırır.

41

42

43 Temel: Temel sistemi ise; kolonların, destek duvarlarının veya uzay kafes sistemin direkt zemine oturan kenarlarının, beton temeller üzerine ankraj edilmesi suretiyle oluşturulmaktadır. Beton temeller, uygulanacak uzay kafes sistemin büyüklüğü, biçimi ve tipine göre çeşitle şekillerde düzenlenmektedirler. Örtü: Örtme işlemi farklı şekillerde ve farklı malzemelerle yapılabilmektedir. Genel olarak sistem kurulduktan sonra çatı, hafif aluminyum veya galvanizlenmiş çelik oluklu saç plakalarla kaplanmakta, üzerine ısı ve su tabakası uygulanmakta ve koruyucu bir ürün ile bitirilmektedir. En önemli nokta su yalıtımının kusursuz yapılmasıdır.

44

45 AŞIK DETAYLARI 1. Uzay Sistem Küresi 2. Uzay Sistem Çubuğu 3. Eğim Dikmesi 4. Cıvata 5. Aşık 6. Aşık

46

47 MESNET KÜRESİ DETAYLARI 1. Uzay Sistem Küresi 2. Uzay Sistem Çubuğu 3. Somun 4. Mesnet Tutucu Çıtalar 5. Betonarme Kolon 6. Ankraj Plakası 7. Taşıyıcı Levha 8. Konik 9. Teflon 10. Ankraj Çubuğu

48

49 DERE VE KAPLAMA DETAYLARI 1. Uzay Sistem Küresi 2. Uzay Sistem Çubuğu 3. Aşık 4. Cıvata 5. Dere Elemanı 6. Çatı Kaplaması 7. Betonarme Kolon 8. Alüminyum Aksesuar 9. Dere Taşıyıcı 10. Teflon 17

50

51 AYDINLATMA VE HAVALANDIRMA DETAYLARI 1. Uzay Sistem Küresi 2. Uzay Sistem Çubuğu 3. Aşık 4. Aydınlatma 5. Tesisat 6. Havalandırma 7. Poliüretan Dolgulu Çatı Kaplaması 8. Alüminyum Asma Tavan

52

53

54 SONY & TOTAL /HELİKOPTER PİSTİ/ÜMRANİYE/ İSTANBUL

55

56

57

58

59

60 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ uzay çatı

61

62 ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYESİ ŞELALE KÖPRÜSÜ uzay çatı

63

64

65 BAĞCILAR OLİMPİK SPOR SALONU

66 İstanbul Büyükşehir Belediyesi nin Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi adına Çukurova İnşaat ve Sanayi A.Ş. ne yaptırdığı Bağcılar Olimpik Spor Salonu dur. Mimarı Yalçın Kaya Gümrükçüoğlu ve statik hesapları Muhterem Eroğlu tarafından yapılmıştır. Diğerine göre daha aşağıda olan küçük bölüm 50.6m açıklık ve 14.6m iç yüksekliğe sahiptir.yaklaşık 5m.lik iki katlı bir ara kirişle iki bölüm birbirine bağlanmaktadır. Büyük bölümün de 59.5 m. açıklığı,20m. iç yüksekliği var ve sistemin uzun yöndeki açıklığı 74.8m. dir. Tamamlandığında 210 ton ağırlığında olacak olan sistemin tam ortasında 5ton luk bir score-board konacaktır.binaya ait bütün klima kanalları ve diğer tesisat boruları bu iki katmanın arasına yerleştirilecektir.

67 Kompleksin Dış görünümü

68 Bağcılar Spor Kompleksi

69 Bağcılar Spor Kompleksi dış görünüm

70 ANKARA ASKİ SPOR VE KONFERANS SALONU Ankara Büyükşehir Belediyesi nin Şura Mühendisliğe 1997 yılında yaptırdığı konferans salonu :68m. x 110m. boyutlarıyla yapıldığı yılda Türkiye nin en büyük kapalı salonu oldu.çift katlı ve elipsoid bir formda tasarlandı.5000 kişilik salonun tam orta noktasına yaklaşık 5 tonluk score-board yerleştirildi.kaplaması dahil 90 günde tamamlandı. Ankara ASKI Spor Kompleksi Ankara ASKI Spor Kompleksi Dış görünüm İç görünüm

71 Ankara ASKI Spor Kompleksi Ankara ASKI Spor Kompleksi Dış görünüm

72 İç görünüm

73 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE FAKÜLTESİ ATRİUMU Mimari :Ord. Prof. Ahmet Vefik Alp Statik :Can Binzet (İnşaat Yüksek Mühendisi ) Müteahhit :Ek-Can İnşaat Yapım Yılı :2001 Özellikler :Çevre Fakültesi Dekanlık ve Laboratuvar binalarını birbirine bağlayan çok özel bir geometrik forma sahip bu yapının boyutları; Yüksekliği:28m. Eni:35m. Boyu:70m. Çift taraflı yapıda girişlerin üst kısımlarını kapatan 18-16m. konsolları vardır.içeriden dışarıya aynı konstrüksiyon,kesintisiz olarak yönetim binasının da içinden geçerek devam ediyor.

74

75

76 Expo 70

Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği

Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği Uzay Kafes Sistemlerle Yaratılabilecek Üst Örtülerin Yüzey Geometrilerinin İncelenmesi: Heydar Aliyev Merkezi Örneği Kutluğ SAVAŞIR 1 Fazilet TUĞRUL 2 Konu Başlık No: 5 Çatı ve Cephe Sistemlerinde Görsel

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ Fehmi KASAPOĞLU TÜNEL KALIP SİSTEMLERLE ÜRETİLEN PERDELİ TAŞIYICI SİSTEMLERİN, KONVANSİYONEL SİSTEMLERLE KARŞILAŞTIRILMASI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

ASMA SĠSTEMLER. Reza SHIRZAD REZAEI

ASMA SĠSTEMLER. Reza SHIRZAD REZAEI ASMA SĠSTEMLER Reza SHIRZAD REZAEI ASMA SĠSTEMLER Salt basınca çalışan rijit öğelerle, salt çekmeye çalışan flexible öğelerden oluşturulan asma-germe strüktürler; yaşayan doğadaki lifler, kılcallar ve

Detaylı

UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ

UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE ÖRTÜ MALZEMESİ SEÇİMİ NİLHAN VURAL 1 ÖZET Uzay kafes sistemleri, XX. yy. daki toplumsal ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan çağdaş strüktür sistemlerinden biridir.

Detaylı

KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ by Pınar TOKABAŞ October, 2005 İZMİR KAPALI ATRİUM TASARIMI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

Detaylı

5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ

5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ 5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ 5.1. GİRİŞ 5.2. BİNALARDAN BİLGİ TOPLANMASI 5.2.1. Bina Geometrisi 5.2.2. Eleman Donatı Detayları 5.2.3. Malzeme Özellikleri

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet

YAPI TEKNOLOJİLERİ-I. Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları. Öğr. Gör. Cahit GÜRER. Afyonkarahisar 8 Kasım-2007. Özet YAPI TEKNOLOJİLERİ-I Konu-6 Beton ve Betonarme Kalıpları Öğr. Gör. Cahit GÜRER Afyonkarahisar 8 Kasım-2007 Özet Bu haftaki dersimizde, hem malzemelerine göre hem de yapım yöntem ve tekniklerine göre kalıpların

Detaylı

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Atatürk Üniv. Ziraat Fak. Derg. 35 (3-4), 235-240, 2004 Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Ayla P. AMİL, Abdulkadir Cüneyt AYDIN Atatürk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ REHBER NO: 006 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DİREKLER 522EE0127 Ankara, 2011 İÇ Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme Özellikleri

Detaylı

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI

DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI DEPREME DAYANIKLI YAPILARDA TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN KULLANILMASI Ahmet APAY 1, Emine AYDIN 1, Pelin YILMAZ 1 aapay@sakarya.edu.tr, emineb@sakarya.edu.tr, pozgun@sakarya.edu.tr Öz: Türkiye, içinden çok sayıda

Detaylı

DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA ESASLAR

DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA ESASLAR EK DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA ESASLAR BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER 1.1. KAPSAM 1.1.1 Bu Yönetmelik hükümleri, deprem bölgelerinde yeni yapılacak binalar ile daha önce yapılmış mevcut binalara

Detaylı

YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI

YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI T. C. OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ ESKİŞEHİR TEKNOLOJİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YAYIN NO: TA 97 002 İÖ YAPI ELEMANLARI DERS NOTLARI Prof. Dr. İlker ÖZDEMİR Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği

Detaylı

Bir yapının doğuşu. Yapı sahibi. Mimar. Mühendisler (İnşaat, Makina, Elektrik) Meslek odaları, Yerel yönetimler (onay, inşaat izni)

Bir yapının doğuşu. Yapı sahibi. Mimar. Mühendisler (İnşaat, Makina, Elektrik) Meslek odaları, Yerel yönetimler (onay, inşaat izni) Bir yapının doğuşu Yapı sahibi Mimar Mühendisler (İnşaat, Makina, Elektrik) Meslek odaları, Yerel yönetimler (onay, inşaat izni) Şantiyeciler (Yapımcı, Yapı denetimi veya TUS-Teknik Uygulama Sorumlusu,

Detaylı

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U KALEL, çevreyolundaki yeni yerinde hizmetinizde... Çatı kaplama, mantolama, ısı ve su yalıtımı sorunlarınızda en kaliteli ürünleri, en ekonomik biçimde hizmetinize sunuyoruz.

Detaylı

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ Dr. Filiz Şenkal Sezer Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi ÖZET Her alanda olduğu gibi

Detaylı

YÖNETMELİK Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

YÖNETMELİK Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA YÖNETMELİK YÖNETMELİK Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata

Detaylı

MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız?

MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız? MkaSteel ile Yeni bir deneyime hazır mısınız? 2010 yılının Aralık ayında ÇelikPro EC adı ile piyasaya çıkan yazılımımızı tercih eden, verdikleri fikir ve destekleri ile programın gelişmesinde katkıları

Detaylı

El Mek Nimir ve Al Halfaia Köprülerinde Yenilikçi Yöntemler *

El Mek Nimir ve Al Halfaia Köprülerinde Yenilikçi Yöntemler * El Mek Nimir ve Al Halfaia Köprülerinde Yenilikçi Yöntemler * Ömer Güzel omer.guzel@ym.com.tr Dr. Ersin Arıoğlu ersin@ym.com.tr Özet Sudan ın başkenti Hartum da Nil üzerindeki iki önemli köprü El Mek Nimir

Detaylı

KISMİ DOLGU DUVARLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN TERSİNİR TEKRARLANIR YATAY YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞININ DENEYSEL ve ANALİTİK OLARAK İNCELENMESİ.

KISMİ DOLGU DUVARLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN TERSİNİR TEKRARLANIR YATAY YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞININ DENEYSEL ve ANALİTİK OLARAK İNCELENMESİ. 1. OTURUM KISMİ DOLGU DUVARLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN TERSİNİR TEKRARLANIR YATAY YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞININ DENEYSEL ve ANALİTİK OLARAK İNCELENMESİ M. Yaşar Kaltakcı a, Hasan Hüsnü Korkmaz a, Ali Köken a,

Detaylı

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370 TEMELLER Temeller yapının en alt katındaki kolon veya perdelerin yükünü (normal kuvvet, moment, v.s.) yer yüzeyine (zemine) aktarırlar. Diğer bir deyişle, temeller yapının ayaklarıdır. Kolon veya perdeler

Detaylı

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi İklimlendirme ve Soğutma Programı, Havalandırma Sistemleri dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır.

Detaylı

Temelin Yapımında Uygulanacak Kurallar

Temelin Yapımında Uygulanacak Kurallar TEMELLER Üst yapıyı etkileyen, sabit ve hareketli, yatay ve düşey yükleri taşıyan, kolon ve taşıyıcı duvarların altına inşa edilen ve bu yükleri emniyetle taşıyarak üniform bir şekilde zemine aktaran yapı

Detaylı

Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği

Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği Fatih Yazıcıoğlu 1 Konu Başlık No: 8 Tarihi Yapılarda Çatı ve Cepheler ÖZET İstanbul daki yeni konut ihtiyacının

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI

ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖN ÜRETİMLİ İSKELET SİSTEMLERİN DÜNYADAKİ GELİŞİMİ VE DEPREME DAYANIKLI TASARIM YAKLAŞIMLARI Mimar Sunay SEYDİOĞLU FBE Mimarlık Anabilim Dalı Yapı Programında

Detaylı

Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp

Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp Doka Xpress Kalıp Dergisi 2015 Bir ilk: İstanbul da otomatik tırmanır kalıp Şantiyede güvenli çalışma Türkiye de 15 gökdelen için kullanılan koruma perdesi Xclimb 60. Yeni dönüm noktası Crescent City ve

Detaylı

DEPREM BÖLGELERĐ DE YAPILACAK BĐ ALAR HAKKI DA YÖ ETMELĐK

DEPREM BÖLGELERĐ DE YAPILACAK BĐ ALAR HAKKI DA YÖ ETMELĐK DEPREM BÖLGELERĐ DE YAPILACAK BĐ ALAR HAKKI DA YÖ ETMELĐK Yayın tarihi: 06.03.2007, Resmi Gazete o.:26454 Değişiklik : 03.05.2007, Resmi Gazete o.:26511 EK DEPREM BÖLGELERĐ DE YAPILACAK BĐ ALAR HAKKI DA

Detaylı