PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: TOYOTA BAKIRCILAR PLAZA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: TOYOTA BAKIRCILAR PLAZA"

Transkript

1 PROGRAM: EKO-OKULLAR PROGRAMI PROJE: ÇEVRE VE YENİLİKÇİ FİKİRLER PROJESİ ETAP: 5 ETAP KONU: SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM OKUL ADI ve İLİ: TED ANTALYA KOLEJİ PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: TOYOTA BAKIRCILAR PLAZA PROJENİZİN BAŞLIĞI: OTOMATİK KAPANAN EMNİYET KEMERİ PROJENİZİN ÇÖZÜM ARADIĞI SORUNSAL: Projemizin amacı özellikle Türkiye deki öğrenci servis taşıma araçlarında emniyet kemeri takılmamasına bağlı olarak meydana gelen ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazaların önüne geçmek için, öğrenci servis araçlarında Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri projesini hayata geçirmektir. PROJENİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM KONUSUNDA SUNDUĞU ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Bizim projemiz bilinçsiz yaklaşımların önüne geçerek, öğrencinin servis koltuğuna oturduğu anda yaptığı ağırlığa bağlı olarak sensörlerin devreye girmesiyle birlikte emniyet kemerinin pek çok noktadan otomatik olarak bağlanmasına dayanan bir sistem yaratmaktır. Amacımız projemizin hayata geçirilmesi durumunda sistemi yaygınlaştırarak tüm öğrenci servis araçlarına entegre ederek, emniyet kemeri takılmamasına bağlı olarak meydana gelen ölüm ve yaralanmaların önüne geçmektir. ÇALIŞMANIZ KAPSAMINDA YAPTIĞINIZ ETKİNLİKLERİ VE YÖNTEMLERİNİZİ AÇIKLAYINIZ: Projenin okulumuzdaki koordinasyonu için farklı zümrelerden bir araya gelen öğretmen ve destekçi öğrenci grubuyla bir çalışma ekibi kuruldu. Bir çalışma takvimi hazırlanarak ekibin her hafta Çarşamba günü toplanmasına karar verildi.

2 Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri projesinin hayata geçirilmesi amacıyla TED Antalya Koleji olarak ortak çalışma yürüttüğümüz Toyota Bakırcılar Plaza şubesini ziyaret ettik. Öğrencilerimiz ve öğretmenleri, Servis Müdürü Sn. Mehmet Tevfik ÖZKAN ile görüşerek projelerini anlattılar. Daha sonra servisi gezen TED liler emniyet kemerinin çalışma mekanizmasıyla ilgili bilgi alarak projeleri için alt yapı oluşturarak destek istediler.

3 Bilişim Teknolojileri zümremiz kendi derslerinde öğrencilerimize görsel paylaşımlar sunarak farkındalık yarattılar. Öğrencilerimiz, Facebook sayfamızın velileri ve yakınları tarafından da takip edilmesi için gerekli çalışmaları yaptılar.

4 Projemizle ilgili olarak toplumda farkındalık yaratmak amacıyla öğrencilerimiz tarafından Facebook ta bir grup hazırlandı. Yaşama Bağlanın sloganıyla açılan Facebook sayfamızı an itibariyle 1405 kişi takip etmektedir. Web adresi https://www.facebook.com/yasamabaglanin şeklindedir.

5

6

7 Projemizle ilgili bilgiler içeren bir web sayfası tasarlandı. Bu sayfada yaptığımız çalışmalarla ilgili bilgilere ve fotoğraflara yer verildi. Web adresimiz https://yasamabaglanin.org şeklindedir. Sayfamızın fotoğrafları aşağıdaki gibidir.

8

9

10 Proje ile ilgili k12 bütünlüğü içerisinde görevli öğrenci ve öğretmenlerimiz aracılığıyla tüm okulun bilgilendirilmesi sağlandı.

11 Ayrıca sunumlarda giymeleri amacıyla öğrencilerimizin kendilerinin tasarladığı Yaşama Bağlanın baskılı t-shirtler hazırlandı. Okulumuzda koridorlarda bulunan televizyonlardan da hazırlanan videolar öğrencilerimizle paylaşıldı.

12 Okulumuzdaki görsel farkındalığı daha anlamlı hale getirebilmek için öğrencilerimiz arasında projemizle ilgili bir Afiş Tasarım Yarışması düzenlendi. Birinci seçilen çalışma 50*70 ebatında bastırılarak okulun çeşitli yerlerine asıldı. Türkiye genelinde 25 okul ve öğrenciye sahip olan TED okullarına da birinci olan proje afişimiz gönderilerek projemizin çeşitli illerde de farkındalık yaratması sağlandı.

13 Yaptığımız yıllık çalışma planı çerçevesinde belirlenen kurum ve kuruluşlara yapılacak olan ziyaretler için proje koordinatörlüğü tarafından randevular alındı. Okulumuzda görev yapan servis şoförleri ve yardımcı bayanlara yönelik bir sunum düzenlendi. Öğrencilerimiz projemizi ve özellikler servislerde emniyet kemeri takılmasına ilişkin olarak yaptıkları çalışmalarını anlattılar.

14

15 Öğrencilerimiz projemizi anlatmak için Antalya UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) Şube Müdürlüğü nü ziyaret ettiler ve UKOME Şube Müdürü Sn. Özcan PAMUK a projemiz hakkında bilgi verdiler. Sayın PAMUK da şube olarak Antalya da kaç tane servis aracı olduğu, servis kontrolleri konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek projemizi her zaman destekleyeceklerini belirttiler.

16 UKOME Şube Müdürlüğüyle yapılan görüşmeler sonrasında okulumuza gelen UKOME görevlileri, okulumuzun servis araçları ve emniyet kemerleriyle ilgili örnek denetim yaptılar. Öğrencilerimize emniyet kemeri takmanın önemini anlattılar.

17 Öğrencilerimiz Antalya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri projemizin eylem planını anlattılar. Projemizi çok beğenen ve destekleyen Eğitim Büro Amiri Sn. Hamza GÖRMEZ ve Büro Amiri Sn. Gülşah AKSOY da bizlere, Antalya da her yıl meydana gelen kazalarda emniyet kemeri takılmamasından kaynaklanan ölüm ve yaralanmalarla ilgili istatistiki bilgi verdiler.

18 Öğrencilerimizin emniyet kemeri kullanımının kazaları önleme konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla okulumuza gelen Antalya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Büro Amiri Sn. Hamza GÖRMEZ ve Büro Amiri Sn. Gülşah AKSOY öğrencilerimize bir sunum gerçekleştirerek projemize destek verdiler.

19 Öğrencilerimiz Antalya Emniyet Müdürlüğü ne gerçekleştirdikleri diğer bir ziyarette ise Trafik Denetleme Şube Müdürü Sn. Mehmet Cem GENÇER i ziyaret etti. Sayın GENÇER e Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri projemizi anlatan öğrencilerimiz, ayrıca sosyal medyada farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan ve projemizle ilgili bilgiler içeren Facebook sayfamızı da tanıttılar. GENÇER de Trafik Şubesi olarak Antalya da gerçekleştirilen emniyet kemeri uygulamaları ve mobesse kameralarının işleyişiyle ilgili bilgiler verdi. TED lilerin bu projesinin kendileri açısından da çok önemli olduğunu ve şube olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

20

21 Proje ekibimizin, TOYOTA Bakırcılar Plaza ile ortaklaşa çalışarak hazırladıkları Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri mekanizması okulumuzda tanıtıldı.

22 Projemiz ile ilgili olarak okul aile birliği üyelerinden de destek almak isteyen öğrencilerimiz OAB başkanımız ile bağlantı kurarak Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sn. Selim EROL a bir ziyaret gerçekleştirdi. EROL, öğrencilerin servis araçlarındaki güvenliği açısından bu projenin çok fonksiyonel olduğunu belirterek SGK nın bu güzel projeye her konuda destek vereceğini ifade etti. Türkiye de öğrenci servis aracı sektöründe en büyük pazar payına sahip olan iki ithalatçı firmanın (Wolkswagen-Mercedes) Almanya daki üretim merkezlerine projemiz hakkında Almanca mektup yazan öğrencilerimiz projemizin detayları hakkında bilgi verdiler. Ayrıca yine servis aracı üreten Citroen ve Peugeot firmalarına da İngilizce mektuplar yazılarak proje hakkında bilgi almaları sağlandı.

23 Projemizi Antalya daki diğer öğrencilere de anlatmak amacıyla Konyaaltı Lisesine bir ziyaret gerçekleştirildi. İki ayrı sunum yapıldı. Öğrenciler ve öğretmenlerine yapılan sunumda projemiz hakkında bilgi verildi.

24

25 Proje ekibimiz Antalya SGK İl Müdürlüğünü ziyaret etti. SGK personeline bir sunum yaparak projemizi anlatan öğrencilerimize SGK çalışanları destek verdiler. SGK Müdür Yardımcısı Sn. Halil Murat UYAR da katılımcılar adına, öğrencilerimizi tebrik ederek başarılar diledi.

26

27 Projemizin görsel olarak farkındalık yaratmasının yanı sıra sanatsal olarak da desteklenmesi için öğrencilerimiz bir şarkı besteledi. Sözleri ve müziklerini kendilerinin yaptığı şarkımız teneffüslerde ve okul çıkışlarında yayınlandı. Proje ekibimizdeki bir öğrencinin seslendirildiği şarkı, okul koromuz tarafından seslendirildi. Sözleri şu şekildedir. YAŞAMA BAĞLANIN Yaşamak çok güzel Yaşama bağlanın Nefes almak gülmek için Yaşamak çok güzel Yaşama bağlanın Sevmek sevilmek için Okulumuz ve Antalya Muratpaşa Belediyesi ile ortaklaşa hazırlanan Sürdürülebilir Ulaşım İçin Bisiklet Kullanın ve Yaşama Bağlanın organizasyonu yapıldı. Projemize destek veren her her katılımcıya Yaşama Bağlanın t-shirtleri dağıtıldı. Etkinliğimizde kurulan stantta el broşürleri dağıtılarak, projemiz anlatıldı. Her yaştan kişin ziyaret ettiği organizasyonumuza ilgi çok büyüktü. Ayrıca Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL da bisiklete binip etkinliğimizde yer alarak projemize destek verdi.

28

29

30

31 PROJENİZİN SONUCUNUZU AÇIKLAYINIZ: Yaptığımız bu projeyle TED Antalya Koleji olarak gerek ulusal gerekse uluslararası alanda farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz. Kendi yaptığımız çalışmalara ek olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda elde ettiğimiz verileri de farklı kitlelere anlatma imkanı bulduk. Projemizle ilgilenen her kesimden insanın bu konuyla ilgili bilgi edinmesini sağladık. PROJENİZE ÖĞRENCİ KATILIMININ NE ŞEKİLDE SAĞLANDIĞINI VE ÖĞRENCİLERİN PROJEYİ YÖNLENDİRME KONUSUNDA YAPMIŞ OLDUKLARI FAALİYETLERİ AÇIKLAYINIZ Projemiz bir öğrenci fikrinden yola çıkarak oluşturuldu. Tespit edilen sorun öğrencileri birebir ilgilendirdiği için projenin her aşamasında öğrenciler etkin olarak rol aldı. Projenin geliştirilmesi konusunda öğrencilerle sürekli fikir alış verişinde bulunuldu. Afiş tasarımları, Yaşama Bağlanın şarkı sözü ve bestesi, web sayfamızın oluşturulması, okul ve diğer kuruluşlara yapılan sunumlar, stantlardaki görevler gibi projemizi ilgilendiren her konuda birebir çalışma yaptılar. PROJE SÜRECİNİZ BOYUNCA TOYOTA BAYİNİN NE ŞEKİLDE KATKIDA BULUNDUĞUNU AÇIKLAYINIZ Proje süresince TOYOTA Bakırcılar Plaza ile sürekli bağlantı içinde bulunduk. Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri düşüncesinin hayata geçirilmesi noktasında gerek ekipman gerekse eleman temininde bize destek oldular. Uzun bir çalışma dönemi sonucunda başlangıçta fikir bazında olan projemizi hayata geçirme imkanı bulduk. Proje sonucunda ise prototip oluşturuldu. AMAÇLADIĞINIZ SONUCUN NE KADARINA ULAŞTIĞINIZI AÇIKLAYINIZ: Projemize başlarken öncelikli amacımız özellikle Türkiye deki öğrenci servis taşıma araçlarında emniyet kemeri takılmamasına bağlı olarak meydana gelen ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazaların önüne geçmek için öğrenci servis araçlarında Otomatik Kapanan Emniyet Kemeri projesini hayata geçirmek ve toplumda bu konuyla ilgili farkındalık yaratmaktı.

32 Her hafta yaptığımız toplantılar ve planlı bir çalışma sonucunda gerek ulusal gerekse uluslararası alanda projemizin duyulmasını sağladık. Bu konuda birebir yaptığımız görüşmelerin yanı sıra, sosyal medya, yazılı ve görsel basın, ayrıca kurumlara yaptığımız sunumların da büyük payı oldu. Ayrıca TOYOTA desteğiyle başlangıçta sadece fikir bazında olan projemizi hayata geçirme imkanı bulduk. Oluşturduğumuz prototip, yapmaya çalıştığımız projenin daha anlaşılır olmasını sağladı. PROJE SÜRECİNDE KİMLERLE-KURUMLARLA ÇALIŞTINIZ: * TOYOTA BAKIRCILAR PLAZA *ANTALYA MURATPAŞA BELEDİYESİ *ANTALYA SERVİSÇİLER ODASI *ANTALYA TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ *ANTALYA ULAŞIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI(UKOME) *ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ *ANTALYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ *ANTALYA SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ *DEVLET OKULLARI *ANTALYA YEREL BASIN *TÜRKİYEDEKİ TED OKULLARI *MERCEDES-CITROEN-WOLKSWAGEN-PEUGEOT ULUSLARARASI MERKEZLERİ

33 PROJENİZİN ÇEVRESEL ETKİLERİ NE-NASIL OLDU: Projemizi anlattığımız insanlar öncelikle böyle bir proje çalışmasından dolayı çok memnun olduklarını belirttiler. Özellikle öğrencilerin fikrinden yola çıkılan bir çalışma olduğu için ve projenin her aşamasında öğrencilerin birebir bulunmasından dolayı çok mutlu oldular. Çalışmamızın her aşamasına gönülden destek verdiler. PROJENİZDEN KİMLER FAYDALANDI: Projemiz ile gerek sosyal medya aracılığıyla gerek maille gerekse birebir olarak yaptığımız sunumlar ve görüşmeler sonucunda ; Öğrencilerimiz Öğretmenlerimiz Velilerimiz Servis şoförlerimiz ve yardımcı bayanlar Bağlantı kurduğumuz 25 TED okulu Sosyal medyadan projemizi takip eden diğer destekçiler Sunum yaptığımız ve projemizi anlattığımız resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleri Devlet okulları öğretmen ve öğrencileri Bisiklet şenliğimize katılan yerel halk ile projemizi her yaş grubundan kişilerle paylaştık. Prototipimizin oluşturulmuş olmasının farkındalık oluşturulması açısından büyük katkısı oldu.

34 PROJENİZİN UYGULANABİLİRLİK DURUMU NEDİR? PROJENİZ DİĞER EKO-OKULLAR TARAFINDAN UYGULANABİLİR Mİ? Çağımızda teknolojinin hızla geliştiği bu süreçte ileriki dönemde servis aracı üretimi yapan tüm firmaların uluslararası geçerliliği olan güvenlik testlerinde rekabet koşullarını da göz önünde bulundurarak bu projeyi uygulamaya geçireceğini düşünüyoruz. Projemiz sürdürülebilir ulaşımın güvenlik boyutunu ilgilendirdiği için Eko Okullar tarafından öğrencilerin emniyet kemerini takma bilincinin geliştirilmesinde yararlı olacağını düşünüyoruz. PROJENİZ KAPSAMINDA ULAŞTIĞINIZ SONUÇLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR MİDİR? Özellikle trafik kazalarında emniyet kemerinin takılmaması nedeniyle meydana gelen can kayıplarını düşündüğümüzde trafik bilinci ve kültürü yeteri kadar gelişmemiş olan toplumlarda projenin uygulanmasına bağlı olarak ortaya çıkan can ve mal kayıplarının daha da aza indirilmesi projenin sürdürülmesi açısından önem arz etmektedir. PROJENİZİN SONUÇLARINI ÇEVRENİZLE NASIL PAYLAŞTINIZ : Afişler Mekanizma prototipinin sergilenmesi Okullarda yapılan sunumlar Sosyal medya paylaşımları (facebook/yasamabaglanin, yasamabaglanin.org sayfası) Resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle yapılan görüşmeler ve sunumlar Yurtdışı yazışmaları Stantlar El broşürleri Yaşama Bağlanın baskılı t-shirtler Yaşama Bağlanın şarkının çeşitli yerlerde çalınması şeklinde çalışmalarımızı paylaştık.

35 PROJENİZ KAPSAMINDA ALDIĞINIZ BÜTÇENİN NE KADARINI KULLANDINIZ? Proje kapsamında tarafımıza tahsil edilen 2000 Liraya karşılık proje çalışmalarımız boyunca lira kullanılmıştır. Gider faturaları belirtilmiştir. Bilginize TED Antalya Koleji

PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: SAMSUN TOYOTA DERİNDERE

PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: SAMSUN TOYOTA DERİNDERE PROGRAM: EKO-OKULLAR PROGRAMI PROJE: ÇEVRE VE YENİLİKÇİ FİKİRLER PROJESİ ETAP: 5 ETAP KONU: SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM OKUL ADI ve İLİ: GÜLSÜM SAMİ KEFELİ ORTAOKULU İLKADIM/SAMSUN PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ

Detaylı

PROJE SONUÇ KİTAPÇIĞI

PROJE SONUÇ KİTAPÇIĞI ENGELLİ VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ PROJE SONUÇ KİTAPÇIĞI Proje Başlama ve Bitiş Tarihi: 02.02.2014/30.07.2014 (Proje Faaliyet Tarihi: 19-25 MAYIS 2014) YOUTH IN ACTION 4.3 PROJECT Those Speaking with

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011

[2011] Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu. KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 KENTGES Yıllık Faaliyet Raporu 2011 i Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı KENTGES (2010-2023) Yıllık Faaliyet Raporu [2011] Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Mehmet Ali KAHRAMAN Dr. Haluk

Detaylı

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr çalış www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr İÇİNDEKİLER Mavi Bayrak Başvuruları Başladı! Mavi Bayrak Uluslararası Denetimi Mavi Bayrak İnternet Sitemiz Yeniden Yapılandırıldı DEKAMER (Deniz Kaplumbağalarını

Detaylı

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.ekookullar.org.tr

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.ekookullar.org.tr www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.ekookullar.org.tr İÇİNDEKİLER E-Bültenimiz Çıkarken... Mavi Bayraklı 397 Plajımız İle Dünya Üçüncüsü Olduk! 2014 En İyi Çevre Eğitim Etkinlik Ödülleri Belli

Detaylı

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Kütüphane TRAFİK ÇOCUK EĞİTİM PARKI Açılış; Ümraniye Belediyesi tarafından; yaşam boyu sürecek eğitim düşüncesinden hareketle, çocuklara trafik bilincini aşılamak ve kurallara uymayı bir davranış biçimi

Detaylı

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU 2012 TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Son yıllarda dünyada yaşanan sosyo-ekonomik krizler, birlikte hareket etme ve ortak iş yapmanın önemini bir

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011

Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 Opet Sürdürülebilirlik Raporu 2010-2011 1 2 4 6 10 16 30 38 50 58 İÇİNDEKİLER RAPOR HAKKINDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI OPET HAKKINDA OPET TE YÖNETİŞİM SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR

Detaylı

"Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013

Kalkınmanın Yolu, İpekyolu İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 "Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 Röportaj 3 Değerli Okuyucularımız; İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) faaliyetlerini ve bölgemizi tanıtmak amacıyla dört ayda bir yayınlanacak

Detaylı

Geleceğe yatırım. www.bebka.org.tr YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

Geleceğe yatırım. www.bebka.org.tr YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 11 Temmuz-Ağustos-Eylül 2014 Geleceğe yatırım YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ Kalkınma Bakanı Cevdet

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI 640 BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI İnternet, çağımızın en büyük buluşlarından biri olup; tüm dünyaya yayılmış, birbirleri ile bağlantılı, yani birbirleri ile konuşabilen

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr İÇİNDEKİLER 2011 Yılı Mavi Bayrak Ödülleri Basın Toplantısıyla Açıklandı Ankara Valiliği Ziyaretimiz... 2011 Yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni 25.06.2011 Günü

Detaylı

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II Bu proje AB tarafından desteklenmektedir T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Eskişehir Yolu 9. Km TOBB Binası D Blok 25. Kat Bilkent, Ankara T 0 312 218 1334 F 0 312 218 1454 www.ab.gov.tr

Detaylı

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı www.bebka.org.tr ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR YIL: 2 SAYI: 7 TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2013 Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; Üniversiteler ve teknoparklar KALKINMA

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ANKARA T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 MALİ YILI FAALİYET RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Ali BAŞTÜRK

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

Türkiye Bilişim Vakfı

Türkiye Bilişim Vakfı Türkiye Bilişim Vakfı 2013 Çalışma Raporu Mart 2014 A. Sunuş B. Kurumsal Sponsorlarımız C. Etkinlikler /Projeler C.1. 11. e- Türkiye Ödülleri C.2. Teknolojide Kadın Hareketi C.3. Future Learning 13 C.4.

Detaylı

ÇOCUKLAR İÇİN TRAFİK EĞİTİMİ PROJESİ TRAFİK DEDEKTİFLERİ

ÇOCUKLAR İÇİN TRAFİK EĞİTİMİ PROJESİ TRAFİK DEDEKTİFLERİ ÇOCUKLAR İÇİN TRAFİK EĞİTİMİ PROJESİ TRAFİK DEDEKTİFLERİ İ Çİ NDEKİ LER 1. BİLGİ NOTU 2. PROJE BELGESİ 3. FAALİYET PLANI VE ÇALIŞMA TAKVİMİ 4. İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PROJESİ (Trafik

Detaylı

Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu

Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri ne uymaktadır.

Detaylı

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik

Detaylı

2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU

2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI 2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU TRA1 2012 Her hakkı saklıdır. ÖNSÖZ İstihdam ettiği kaliteli ve enerjik kadrosunun yanında artık yerleşmiş kurumsal yapısı ile Ajansımız,

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016. Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016. Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016 Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim. Mustafa Kemal Atatürk TÜRKİYE

Detaylı

Ilhan ISMAN. Kurum Kültürü

Ilhan ISMAN. Kurum Kültürü ISSN: 1307-4415 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ADINA SAHİBİ İlhan İŞMAN YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ömer GÜLTER YAYINA HAZIRLAYANLAR Selda DEMİR Ayşe Nur KUNDUZ Nazan ÇEPNİLİ Durdu BENLİ Hasan Galip YALÇIN Mahmut YILDIZ

Detaylı

www.turcev.org.tr ÜÇ AYLIK TÜRÇEV E-BÜLTENİ 30 Eylül 2009 MAVİ BAYRAK EKO-OKULLAR ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI İÇİNDEKİLER

www.turcev.org.tr ÜÇ AYLIK TÜRÇEV E-BÜLTENİ 30 Eylül 2009 MAVİ BAYRAK EKO-OKULLAR ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI İÇİNDEKİLER TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI www.turcev.org.tr İÇİNDEKİLER Eko-Okullar Yenilikçi Fikirler Projesi nin Türkiye Birincisi Belli Oldu! Ülkemiz Plaj ve Marinalarının 2009 Yılı Uluslararası Mavi Bayrak Denetimi

Detaylı