PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: ESKİŞEHİR TOYOTA PLAZA SARAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: ESKİŞEHİR TOYOTA PLAZA SARAR"

Transkript

1 PROGRAM: EKO-OKULLAR PROGRAMI PROJE: ÇEVRE VE YENİLİKÇİ FİKİRLER PROJESİ ETAP: 5 ETAP KONU: SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM OKUL ADI ve İLİ: 1.HAVA İKMAL BAKIM MERKEZİ İLKOKULU-ESKİŞEHİR PROJENİZ KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINIZ TOYOTA BAYİSİNİN ADI: ESKİŞEHİR TOYOTA PLAZA SARAR PROJENİZİN BAŞLIĞI: SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIMDA ÇOCUK GÜVENLİĞİ PROJENİZİN ÇÖZÜM ARADIĞI SORUNLAR:-Araçlarda çocuk koltuğunun bulundurulmaması. -Çocuk emniyet kemerinin takılmaması -Araçlarda çocuk koltuğunun yer kaplaması ve bu yüzden sık kullanılmaması -Çocuk koltuğunun hayati öneminin bilinmemesi -Ülkemizde trafik kazaları sonucunda çocuk ölümlerinin artması PROJENİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM KONUSUNDA SUNDUĞU ÇÖZÜM ÖNERİSİ:-Araçlarda sabit,gizli ve katlanabilir çocuk koltuğu bulundurularak çocuk güvenliği artırılacak -Araçlarda sabit çocuk koltuğu ile çocuk koltuğunun kullanımı artacak -Çocuk koltuğu gizli,katlanabilir olması ile araçta yer kaplamayacak -Sabit,gizli ve katlanabilir çocuk koltuğu ile trafik kazalarında çocuk ölümleri en aza indirilecek

2 ÇALIŞMANIZ KAPSAMINDA YAPTIĞINIZ ETKİNLİKLERİ VE YÖNTEMLERİNİZİ AÇIKLAYINIZ 1-Projemiz ile ilgili öğrenci, veli,öğretmen ve Toyota bayii bilgilendirmesi yapıldı.

3 2-Ürettiğimiz projenin taslak çizimi 4. Sınıf öğrencileri tarafından yapıldı. 3-Projemiz hakkında okulumuz öğrencilerine sınıf sunumları yapıldı.

4 4-Projemiz basit bir karton ile 3 boyutlu maket haline getirildi.

5 5-Okulumuz 3. Sınıf öğrencilerimiz projemiz ile ilgili afiş çalışması yaptılar. 6-Projemizin hayata geçirilme aşaması veli-öğrenci işbirliği ile gerçekleştirildi.

6 7-Okulumuzun en göze çarpan yerinde Toyota Çevreci ve Yenilikçi Fikirler Projesi ile ilgili pano hazırlandı.

7 8-Projemiz ile ilgili anket uygulaması yapıldı.

8

9 9-Projemiz ile ilgili okulumuz öğrencilerimize,öğretmenlerimize,velilerimize, küçük çocuklara ve Toyota Sarar Plaza yetkilerine üzerinde proje ilkemiz olan Çocuk koltuğu hayata bağlar. sözünün yazdığı rozetler takıldı. 10-Eskişehir Toyota Plaza Sarar yetkileri yapılan etkinliklere çağrıldı ve katıldı.

10 11-Projemiz ile ilgili proje aşamalarını anlattığımız eylem gününde afiş ve pankart gösterimi yapıldı.

11 12-Projemiz konusu ile ilgili öğrenci ve velilerimizi bilgilendirmek amacı ile ilgili broşürler bastırıldı ve dağıtıldı.

12 13-Projemizin hayata geçirilme safhasında öğrencilerimiz yaptıkları koltuğu son aşamada kapladılar.

13 14-Eskişehir Polis Okulu Eğitim Merkezine gezi düzenlenerek simülasyon aracında emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanmanın önemini kavratmak için veli ve öğrenciler ile gezi düzenlendi.

14

15 15-Eskişehir basınında projemiz büyük bir ilgi gördü ve Projemiz basında yer alarak hayata geçirildiği daha büyük kitlelere ulaşmış oldu.

16 16-Projemiz Eskişehir Toyota Sarar Bayii nde sergilendi.

17 PROJENİZİN SONUCUNUZU AÇIKLAYINIZ:Projemizin hayata geçirilmesi sonucunda sabit, katlanabilir çocuk koltuğu ile trafikte çocuk güvenliğinin daha çok sağlandığı,yapılan anketlerle anlaşılan çocuk koltuğu ve emniyet kemeri takma oranının görüşmeler sonucunda arttığı,ailelerin sabit koltuğu daha kolay kullanabilecekleri ortaya çıkmıştır.

18 PROJENİZE ÖĞRENCİ KATILIMININ NE ŞEKİLDE SAĞLANDIĞINI VE ÖĞRENCİLERİN PROJEYİ YÖNLENDİRME KONUSUNDA YAPMIŞ OLDUKLARI FAALİYETLERİ AÇIKLAYINIZ 1-Öğrenciler proje ile ilgili sunumlar almışlardır. 2-Öğrenciler bilgilendirici afişleri okulumuz bölümlerine ve sınıf kapılarına asmışlardır.

19 3-Öğrencilerimiz projemiz ile ilgili yaptırılan rozetleri dönem boyunca taktılar. 4-Öğrencilerimiz basılan broşürleri dağıttılar.

20 5--Projemiz ile ilgili bahçemizde düzenlenen etkinliklere Eskişehir Toyota Plaza Sarar yetkililerini,velileri çağırarak etkinlik düzenlendiler.pankartları ve afişleri tanıtıp,proje aşamalarını anlattılar.

21 6- Polis Eğitim Merkezinde öğrencilerimiz simülasyon aracındaki uygulamayı görerek çocuk koltuğu ve emniyet kemerinin önemini kavradılar. 7-Çok Amaçlı salonumuzda 2. ve 3. Sınıflar proje aşamaları ve projemiz ile ilgili buldukları ilkenin tanıtıldığı etkinlikte soru cevap yöntemi ile ve yaparak yaşayarak proje hakkında bilgi sahibi oldular.

22 8-Öğrencilerimiz projelerini hayata geçirmek için projelerinin son aşamasını yaptıkları koltuğu kaplayarak gerçekleştirdiler.

23 9-Öğrencilerimiz Eskişehir Toyota Sarar Plaza işbirliği ile Toyota Bayii nde sergi düzenlediler.

24 PROJE SÜRECİNİZ BOYUNCA TOYOTA BAYİNİN NE ŞEKİLDE KATKIDA BULUNDUĞUNU AÇIKLAYINIZ: Projemizin çalışmaları boyunca Eskişehir Toyota Sarar Plaza yetkilileri ile toplantı ve görüşmeler yapıldı.yapılan toplantı ve görüşmelerde Toyota bayii çalışanları öğrenci ve öğretmenlerimize gerek teorik bilgilendirmede gerekse uygulamalı bilgilendirme ile yardımlarını eksik etmemişlerdir.okulumuz proje timi öğrencilerimizin hazırladıkları etkinliklere Toyota bayii yetkilileri katılmış projemize destek verdiklerini belirtmişlerdir.projemizin son aşaması olan projemizin sergilenmesinde destek vererek Eskişehir Toyota Sarar Bayii de okulumuz projesi için yer ayırarak projemizin sergilenmesine destek vermiştir

25

26 AMAÇLADIĞINIZ SONUCUN NE KADARINA ULAŞTIĞINIZI AÇIKLAYINIZ: Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi öğrenci ve öğretmenleri olarak amaçladığımız sonuca ulaştık. Projemiz başlangıcında yapılan anket sonuçları ile sonunda yapılan görüşmelerde proje konumuz olan arabada çocuk koltuğunun kullanımı sayısının arttığı ve velilerimizden arabasında çocuk koltuğu olmayanların çocuk koltuğu aldığı, öğrencilerimizin arabada kendi koltuklarına oturmanın önemi kavradığı, konu ile ilgili bilgi düzeylerinin arttığı görülmüştür. İlimizde bulunan yetkililer ile proje bilgilerinin paylaşılması sonucunda ülkemizdeki çocuk koltuğu kullanma ve emniyet kemeri takma oranının ne kadar az olduğu paylaşılmış projemiz sayesinde bulunduğumuz bölgede çocuk koltuğu ve emniyet kemeri takma oranının arttığı belirtilmiştir. PROJE SÜRECİNDE KİMLERLE-KURUMLARLA ÇALIŞTINIZ: Projemiz süresince Eskişehir Toyota Sarar Bayii ve yetkilileri, İl Trafik Şube Müdürlüğü ve Trafik Polisleri, Eskişehir polis Okulu Eğitim Merkezi ve yetkilileri, Sanayide çalışan velilerimiz ile beraber çalışılmıştır. PROJENİZİN ÇEVRESEL ETKİLERİ NE-NASIL OLDU: Projemizin çevresel etkileri yüksek olmuştur. Projemiz ile ilgili velilerimizin ve okulumuz çevresin oturan insanların büyük ölçüde eksik olan bilgi düzeyi artmış, çocuk koltuğu kullanımı ve emniyet kemeri takma oranı çok az iken yükselmiştir.okulumuz velileri projemize büyük destek vermişlerdir.öğrencilerimiz hazırlanan broşürleri dağıtarak çevre bilgilendirmesi yapmışlardır.yapılan anket sonuçları duyurusu çevre halkı tarafından şaşkınlıkla izlenmiştir.trafik polisleri ile bu bilgiler paylaşılmış endişe verici olduğu görülmüş Trafik polisleri ve Polis Okulu yetkilileri projemize destek vermişlerdir. PROJENİZDEN KİMLER FAYDALANDI: Projemizden okulumuz öğrenci ve öğretmenleri,okulumuz velileri,okulumun bulunduğu çevrede oturan kişiler,trafik polisleri,eskişehir Polis Okulu Eğitim Merkezi yetkilileri faydalanmıştır. PROJENİZİN UYGULANABİLİRLİK DURUMU NEDİR? PROJENİZ DİĞER EKO-OKULLAR TARAFINDAN UYGULANABİLİR Mİ?: Hayata geçirdiğimiz projemiz konusu ilgili birimler tarafından ve tüm Eko- Okullar tarafından uygulanabilir. Projemizin konusu ülkemizdeki tüm okulların işlemesi ve destek vermesi gereken bir konudur.ülkemizde çocuk koltuğu kullanım oranının düşüklüğü düşünülürse bu konuda Eko-Okullara büyük görev düşmektedir. PROJENİZ KAPSAMINDA ULAŞTIĞINIZ SONUÇLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR MİDİR? Okulumuz projesinin ulaştığı sonuçları sürdürülebilir sonuçlardır.bu konuda okulumuz proje ile ilgili tüm sonuçlarını öğrencileri,velileri çevre halkı,eskişehir Toyota Plaza Sarar yetkilileri ile paylaşmıştır.

27 PROJENİZİN SONUÇLARINI ÇEVRENİZLE NASIL PAYLAŞTINIZ : Okulumuz projesinin sonuçlarını etkinliklerle,duyurularla,proje panomuz ile,basında haberler ile, Toyota Palaza da sergi, ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı nda sergi ile paylaşmıştır.

28 PROJENİZ KAPSAMINDA ALDIĞINIZ BÜTÇENİN NE KADARINI KULLANDINIZ? Okulumuz projesinde gönderilmiş olan 7000 lira fonun hepsi kullanılmıştır.projemizin maliyeti Liradır. Bu tutarın TL si Okulumuz Aile Birliği tarafından karşılanmıştır.