Deterjan ve Kozmetik Hammaddeler EMC

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Deterjan ve Kozmetik Hammaddeler EMC"

Transkript

1 1/12 ADI INCI NAME İŞLEVİ ARLYPON TT PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate (and) Laureth-2 (EU + CTFA) Yüzey aktif formülasyonlarını kıvamlaştırmada oldukça etkin olan, sıvı yapıda olduğu için kullanımı kolay bir üründür. Özellikle kıvamlaştırması zor olan düşük eter sülfat içerikli veya hiç eter sülfat içermeyen yüzey aktif karışımlarında da kullanıma çok uygundur. BRONIDOX L 5-bromo-5-nitro-1,3-dioksan 1,2-propilen glikol Çoğunlukla durulama ile saçtan uzaklaştırılan ve sekonder amin içerisinde çözünmüş halde/ Propilen Glikol (ve) 5-Bromo-ihtiva etmeyen ürünlerde koruyucu olarak kullanılır. 5-Nitro- 1,3-Dioksan CEGESOFT C 24 Ethylhexyl Palmitate Kozmetik uygulamalarında medium spreading emollient olarak kullanılmaktadır. CEGESOFT HF 62 Hydrogenated Vegetable Oil CEGESOFT HF 62 emülsiyonların reolojik özelliklerini düzenler. CEGESOFT PS 6 C16-C18 Triglycerides / Olus Oil Yavaş yayılan yağlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Cilt üzerinde uzun süreli bir yumuşaklık hissi sağlar. CETIOL Ethyl hexyl palmitate/-stearate / Ethylhexyl Stearate Orta Molekül ağırlığına sahip bir yağlandırıcı olan bu ürün, geniş yayılma alanına sahip olması sebebiyle, kozmetik ve ilaç endüstrisinin çok amaçlı cilt ürünlerinde örneğin az yağlı emülsiyonlarda ve cilt yağlarında kullanılabilir. CETIOL AB C12-15 Alkyl Benzoate Cetiol AB modern cilt bakım uygulamaları için geleneksel emolienttir. Özellikle kristal UV filtrelerinin çözülmesinde yüksek çözücülük özelliği nedeniyle ve pigment dağıtma özelliğiyle güneş bakım ürünleri için uygundur. CETIOL C5 Coco-Caprylate CETIOL C 5 kişisel bakım ürünlerinde hızlı yağlandırıcı olarak, özellikle siklometikonlar gibi silikonlara iyi bir alternatif olmaktadır. CETIOL HE PEG-7 Glyceryl Cocoate Yüzey aktif içeren temizleme preparatlarında geri yağlandırıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda eterik yağ ve aktif maddeler için çözücü olarak da kullanılabilir. CETIOL J 600 Oleyl Erucate Uzun süreli nemlilik hissi veren yavaş yağlandırıcıdır.

2 2/12 CETIOL LC Coco-Caprylate/Caprate Geniş yayılma alanına sahip olması sebebiyle kozmetik ve ilaç endüstrisinin çok amaçlı cilt ürünlerinde örneğin; az yağlı emülsiyonlarda, cilt yağlarında kullanılabilir. Geniş yayılma alanına sahip olması sebebiyle kozmetik ve ilaç endüstrisinin çok amaçlı cilt ürünlerinde örneğin; az yağlı emülsiyonlarda, cilt yağlarında kullanılabilir. CETIOL LDO Dicapryl Ether (and) Lauryl Alcohol Bu ürün çoğunlukla yüzey temizleme preparatlarında yağ tabakası gidermek için kullanılır. çoğunlukla banyo duşları ve şampuanlara katılır. Genellikle % 0,3 ile 1 arasında formülasyonda yer alır, suda çözünmez. CETIOL MM Mryristyl Myristate Deri sıcaklığına yakın bir erime noktasına ve mumsu bir yapıya sahip olan bu madde tüm cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir. CETIOL OE Dicaprylyl Ether Yüksek yayılma değeri ve cilde çok iyi uyum gösteren yapısı nedeniyle, özellikle kozmetiklerde ve cilt bakım preparatlarında kullanıma uygundur. Kimyasal yapısı hidrolize stabil olan ve geniş bir ph aralığına gereksinim duyulan deodorant, ter giderici, tüy dökücü formülasyonlarda kullanılır. Bununla birlikte emülsiyon bazlı yüz koruma temizleyicilerde olumlu sonuçlar vermektedir. CETIOL SENSOFT Propylheptyl Caprylate Tüm kozmetik uygulamalarında çok yönlü yumuşaklık hissi sağlayan hızlı yağlandırıcıdır. Özellikle kristal UV filtrelerinin çözülmesinde yüksek çözücülük özelliği nedeniyle ve pigment dağıtma özelliğiyle güneş bakım ürünleri ve vücut/yüz bakım uygulamaları için uygundur. CETIOL V Decyl Oleate Orta Molekül ağırlığına sahip bir yağlandırıcı olan ürün, geniş yayılma alanına sahip olması sebebiyle kozmetik ve ilaç endüstrisinin çok amaçlı cilt ürünlerinde, örneğin az yağlı emulsiyonlarda ve cilt yağlarında kullanılabilir.

3 3/12 CETIOLl CC Dicaprylyl Carbonate Yüksek yayılma değeri ve cilde çok iyi uyum gösteren yapısı nedeniyle, özellikle kozmetiklerde ve/veya farmakolojik cilt bakım preparatlarında kullanıma uygundur. Çözünme kapasitesinin yüksekliği nedeniyle, UV filtresi & dispersiyon kristaller yapısında, güneş koruma formülasyonlarında kullanılır.bununla birlikte emülsiyon bazlı yüz koruma temizleyicilerde olumlu sonuçlar vermektedir. CETIOLl PGL Hexyldecanol (and) Hexyldecyl Laurate Cilt kozmetiğinde kullanılan,doğal (coconut ve palm kernel) bazlı orta hızda dağılım gösteren yağlandırıcı. CETIOLl SB 45 Butyrospermum parkii (shea) butter Kozmetik cilt yumuşatıcılığı fonksiyonunun yanı sıra, güneş ışınlarından korunma desteği de sağlar. Bu ürün, kozmetik cilt bakım kremlerinde, sıvı emülsiyonlarda ve güneş yağı ürünlerinde kullanıma uygundur. CETİOL COCO Ethylhexyl Cocoate (and) Cocos nucifera oil Ethylhexyl cocoate > 80% Cocos nucifera oil : 5-20% Besleyici, koruyucu ve pürüzsüzleştirici. Yaşlanmanın ilk işaretlerini engellemede saç ve cildinize yeni bir parlaklık kazandırır. polonez kadınları hindistan cevizi yağını günlük kullanmalarına bağlı olarak pürüzsüz bir cilt ve güzel saçlarıyla ünlenmişlerdir. COPHEROL 1250 Tocopheryl Acetate COPHEROL 1250 C cilt bakım ve saç uygulama sonrası ürünlerde kullanılan aktif maddedir. COSMEDIA DC Hydrogenated Dimer Dilinoleyl / Dimethylcarbonate Copolymer COSMEDIA DC güneş bakım ürünlerinde su geçirmezliğini sağlayan çok fonksiyonlu üründür. Eşsiz duyusal profil yaratmada ve nemliliği arttırmada anahtar bileşendir. COSMEDIA TRIPLE C Polyquaternium-37 (and) Dicaprylyl Carbonate (and) Lauryl Glucoside Saç ve cilt kozmetik ürünlerinde kullanılan,yüksek performanslı kıvam artırıcı katyonik polimer. COSMEDIA SP Acrylic acid homopolymer, sodium salt Kişisel bakım emülsiyonlarında kıvam sağlayıcı, emülsifiye edici polimer olarak kullanılır.

4 4/12 COSMEDIA ULTRAGEL 300 Polyquaternium-37 Temel fonksiyonu kozmetik ve makyaj endüstrisinde reolojik kontrol katkısı olarak kullanılmasıdır. yüksek derecede transparanlık istenen uygulamalar için uygundur. sulu sistemlerde soğuk karışımla işlem hızını ve verimi arttırarak enerji sarfiyatını azaltmaktadır. CUTINA FS 45 Stearic acid (and) palmitic acid. Nötralize edilip sabunlaştırılması durumunda kozmetik ve farmasötik O/W emülsiyonlalarında emülgatör olarak kullanılabilecek bir yağ asidi karışımıdır. CUTINA GMS-SE Monoester of Glycerin and Stearic Acid (selfemulsifying)glyceryl Stearate SE Anyonik bir yapıya sahip olan bu emülsiye edici baz, kozmetik ve farmasötik O/W emülsiyonlarında, cilt ve saç bakımı emülsiyonlarının preparatlarında kullanılır. CUTINA GMS-V Glyceryl Stearate -Bitkisel Kozmetik veya ilaç amaçlı O/W tipi emülsiyonlarda, viskozite arttırıcı olarak kullanılır. CUTINA HR POWDER Hydrogenated Castor Oil Özellikle stick tipi ürünler olmak üzere tüm cilt bakım ürünlerinde kullanılabilecek olan balmumsu yapılı bir malzemedir. CUTINA PES Pentaerythrityl Distearate Kosmetik O/W formulasyonlarda duyusal etki oluşturulmasında kullanılır. CUTINA HVG Mixture of mono- and diglycerides of the palmitic and stearic acid Kıvam sağlayıcı özelliği sayesinde kozmetik veya ilaç amaçlı O/W tipi emülsiyonlarda, viskozite ajanı olarak kullanılır. DEHYDOL LS 3 Laureth-3 Viskozite arttırıcı özellikleri sayesinde şampuan, duş ürünleri ve banyo köpüğü gibi kozmetik ürünlerinde kıvam arttırıcı olarak kullanılır DEHYMULS PGPH Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate Ürün düşük akışkanlığa sahip W/O emülsiyonların hazırlanmasında W/O emülsiyonlayıcısı olarak kullanılmaktadır. LAMEFORM TGI ve/veya MONOMULS 90-O 18 ile birlikte kullanıldığında, daha büyük oranlarda yüksek moleküler yağlar, örneğin bitkisel yağlar içeren W/O kremleri formüle edilebilir.

5 5/12 DEHYQUART A-CA Cetrimonium Chloride DEHYQUART A CA katyonik karakterinden dolayı, ıslak veya kuru saçta pozitif etkiye sahiptir.bu özelliğinden dolayı saç kremi kullanımı için uygundur. DEHYQUART F 75 Mixture of conditioning agent and fatty alcohol Saç kremi için uygundur. DEHYQUART GUAR N DEHYQUART GUAR TC DEHYQUART CC 7 BZ Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride Polyquarternium-7 Katyonik karakterinden dolayı, ıslak ve kuru saçlarda tarama kolaylığı sağlayıcı özelliğe sahiptir. Anyonik yüzey aktif maddeler ile uyumlu olup şampuan ve saç kremlerinde kullanılabilir. Ürün soğuk suda çözülebilir ancak çözeltide bir miktar puslu görüntü oluşur. Bundan dolayı opaklaştırıcı ve sedef içeren formülasyonlarda kullanılması önerilmektedir. Dehyquart Guar tipleri şampuan, saç uygulama ve vücut jelleri gibi durulamalı ürünlerinde kondisyoner olarak kullanılmaktadır. DEHYQUART CC 7 BZ, saç ve cilt formülasyonlarında kullanıma uygun anyonik uyumlu bir polimerdir. DEHYQUART CC 7 BZ nin saç formülasyonlarındaki ana faydaları, saç üzerinde birikime yol açmadan yumuşaklık sağlaması ve köpük artırıcı özelliğidir. Cilt formülasyonlarında ise DEHYQUART CC 7 BZ, kullanımdan sonra geride kadifemsi, pudralanmış, pürüzsüz bir cilt hissi kalmasını sağlar. Her iki tip formülasyonda da yukarıda sayılan etkileri geride yağlanmışlık hissi bırakmadan sağlar. DEHYQUART CC 7 BZ için önerilen kullanım oranı %2 5 aralığıdır. DEHYTON AB 30 Coco-Betaine Kozmetik surfaktan uygulamalrı için evrensel amfoterik surfaktandır. Anyonik surfaktanlarla kombinasyonu son üründe dermotolojik gelişim sağlar. DEHYTON DC Disodium Cocoamphodiacetate DEHYTON DC yumuşak yüzey aktif madde preparatlarında kullanılabilen oldukça uyumlu bir amfoter bileşiktir. Anyonik yüzey aktif maddelerle birlikte, dermatolojik olarak geliştirilmiş bir ürün ortaya çıkaran sinerjik etkiler elde edilmektedir.

6 6/12 EMULGADE F Cetearyl Alcohol (and) PEG-40 Castor Oil (and) Sodium Cetearyl Sulfate Anyonik yapıda ve kendi kendine emülsiye olan bir bazdır. Viskozite verme özelliğinden dolayı kozmetik ve ilaç Endüstrisinde O/W tipi krem ve losyonların üretiminde kullanılabilir. EMULGADE NLB EMULGADE PL 68/50 EMULGADE SE-PF EMULGADE CM Steareth-2 (and) Ceteareth-12 (and) Stearyl Alcohol (and) Ceteareth-20 (and) Distearyl Ether Cetearyl Glucoside (and) Cetearyl Alcohol Glyceryl Stearate (and) Ceteareth-20 (and) Ceteareth- 12 (and) Cetearyl Alcohol (and) Cetyl Palmitate Cetearyl Isononanoate (and) Ceteareth-20 (and) Cetearyl Alcohol (and) Glyceryl Stearate (and) Glycerin (and) Ceteareth-12 (and) Cetyl Palmitate Cetearyl Alcohol (and) Ceteareth-20 (and) PEG-40 Castor Oil Sucrose Polystearate (and) Hydrogenated Polyisobutene AP/Deo o/w roll-on ve o/w kremlerde kullanıma uygun emülsiyon bazıdır. Bu ürün kendinden emülsüfiye bazlı olduğundan dolayı kozmetik ve ilaç, yağ / su emülsiyonlarında çok yönlü kullanılır. Kendi kendine emülsiye olan O/W tipi krem veya losyon bazıdır. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılabilir. O/W tipi emülsiyonların bir çoğunda soğuk preparat olarak kullanılır. EMULGADE I Kosmetik O/W emulsionları için sağlamlık ve kendinden emülsifiye baz faktörü oluşturur. EMULGADE SUCRO EMULGADE SUCRO ılımlı emülsifiye edicidir. Özellikle kadifemsi hissi ve nemlendirme özelliği geliştirilmiştir. Özellikle yüz, vücut, bebek ve güneş bakım ürünleri için adapte edilmiştir. EMULGADE 165 Glyceryl Stearate (and) PEG-100 Stearate Kendi kendine emülsiye olan O/W tipi krem veya losyon bazıdır. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılabilir. EUMULGIN L PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether EUMULGIN L O/W tipi noniyonik emülgatör veya solibilizatör olarak parfüm, tonik ve diğer su bazlı kozmetik ürünlerde kullanılabilir. EUMULGIN 918 Sentetik alkol (C 9 - C11) 8 EO Noniyonik yapıya sahiptir ve her türlü genel temizlik ürünlerinde kullanılabilir. Su sertliğinden etkilenmez. Teknik alanda emülgatör olarak kullanılabilir. EUMULGIN PRISMA Disodium Cetearyl Sulfosuccinat O/W emülsiyonlar ve renkli kozmetik için, geniş polarite ve ph alanında çalışan emülsifiye edicidir. EUMULGIN SML 20 Polysorbate 20 Kozmetik ve ilaç Endüstrisinde noniyonik O/W Emülgatörü ve/veya çözücü olarak kullanılır.

7 7/12 EUMULGIN SMO 20 Sorbitan monooleate, ethoxylated (20 EO) / Polysorbate Ürün, kozmetik ve ilaç Endüstrisinde noniyonik O/W Emülgatörü 80 ve/veya çözücü olarak kullanılır. EUMULGIN HPS Coceth-7 (and) PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether (and) Ürün,çeşitli lipofilik tipteki kişisel bakım uygulamaları için PEG-40 Hydrogenated çözücüdür. Castor Oil EUMULGIN B 1 Ceteareth -12 Kozmetik veya ilaç amaçlı O/W tipi kremlerde noniyonik emülgatör olarak kullanılır. EUMULGIN B 2 Ceteareth-20 Kozmetik veya ilaç amaçlı O/W tipi kremlerde noniyonik emülgatör olarak kullanılır. EUMULGIN B 3 Ceteareth-30 Kozmetik veya ilaç amaçlı O/W tipi kremlerde ve şeffaf jellerde noniyonik emülgatör olarak kullanılır. EUMULGIN HRE 40 PEG-40 Hydrogenated Castor Oil kozmetik endüstrisinde O/W bazlı emülsiyonlarda, toniklerde ve/veya çözücülerde noniyonik emülgatör olarak kullanılır. EUMULGİN SG Sodium Stearoyl Glutamate Eumulgin SG güçlü bir anyonik O/W emulsifiye edicidir. HYDAGEN C.A.T. Triethyl Citrate Terin kötü kokmasına yol açan enzimlerin aktivitesini kısıtlar. Terlemeye engel olmadığı ve vücudun doğal süreçlerine engel olmadığı için ter kokularıyla savaşmak için güvenli bir aktiftir.sabun ve alkali deodorant sticklerde kullanımı uygun değildir. 1-5 % konsantrasyonları arasında uygulamalarda yer alır. IPM Isopropyl Myristate Yüksek yayılma değeri nedeniyle, ürün, yağlandırıcılığı düşük emülsiyonlar ve cilt losyonları gibi kozmetik ve farmasötik cilt bakım preparatlarında kullanıma uygundur. Isopropylmyristate 'nin, lipidde çözünen aktif maddeleri çözme kapasitesi iyidir; dermatolojik taşıyıcı (carrier) olarak kullanılabilir. IPP Isopropyl Palmitate Hızlı yayılma değeri nedeniyle, ürün, yağlandırıcılığı düşük emülsiyonlar ve cilt losyonları gibi kozmetik ve farmasötik cilt bakım preparatlarında kullanıma uygundur. ISOPROPYLPALMITATE ın, lipidde çözünen aktif maddeleri çözme kapasitesi iyidir; dermatolojik taşıyıcı (carrier ing.) olarak kullanılabilir.

8 8/12 LAMEFORM TGI Polyglyceryl-3 Diisostearate Kozmetik ve farmasötik emülsiyonlarla birlikte lipofilik sticklerde ve merhemlerde kullanıma uygundur. Ürün, soğuk proseslerde bile W/O emülgatörü olarak kullanılır. LAMEQUAT L Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Collagen Surfaktan bileşimler için antistatik ve kondisyoner ajandır. Anyonik surfaktanlarla uyumludur. Anyonik surfaktanların dermatolojik özelliklerini geliştirir. LAMESOFT PO 65 Coco Glucoside and Glyceryl Oleate Lamesoft PO 65 iyi bir geri yağlandırıcı olması sebebiyle deterjanlarda örneğin el yıkama sıvılarında ve kozmetik ürünlerinde örneğin kuru saçlar için şampuanlarda kullanılabilir. Aynı zamanda iyi bir viskozite arttırıcı özelliği olması sebebiyle banyo köpüklerinde ve bebek ürünlerinde kullanılabilir. Formülasyonlarda % 5 oranında kullanıldığında alkilpoliglikozitten gelecek dermatolojik iyileşmeyi sağlar ve bitmiş ürünün yıkama aktif maddesini % 1.7 oranında arttırır. Bundan dolayı formülasyonda kullanılan ana tensid veya yardımcı tensid miktarı düşürülebilir. LAMESOFT CARE PEG-4 Distearyl Ether (and) Sodium Laureth sulfate (and) Distearyl Ether (and) Dicaprylyl Ether Saç bakım ürünlerinde tarama kolaylığı,parlaklık,koruma ve kırılmayı engelleme amaçlı kullanılan sedeflendirici bakım ajanı LAMESOFT TM BENZ Opaklaştırıcı Saç ve cilt için yumuşatma etkisine sahip yüksek performanslı bir wax dispersiyonudur. Şampuanlar, shower jeller, sıvı sabunlar ve yüz yıkama formülasyonları gibi ekstra bakım gerektiren ürünlerde yumuşatıcı katkı maddesi olarak tavsiye edilir. Ek olarak LAMESOFT TM Benz, yüzey aktif içeren ürünleri opaklaştırır ve kremsi bir görünüş kazandırır. Ürün kolay bir şekilde soğuk proseslerde kullanılır. LANETTE 14 Myristyl alcohol, n-tetra decanol Kıvam sağlayıcı özelliği nedeniyle, ürün genellikle, kozmetik ve farmasötik O/W emülsiyonlarında viskozite ayarlamada kullanılır. LANETTE 16 Cetyl alcohol, n-hexadecanol Ürün, kıvamlaştırıcı bir mamul olup, kozmetik ve ilaç endüstrisi O/W tipi emülsiyonlarında viskozite ayarlayıcı olarak kullanılır.

9 9/12 LANETTE 18 Stearyl alcohol, n-octadecanol Kıvam sağlayıcı özellikleri nedeniyle, ürün genellikle, kozmetik ve farmasötik O/W emülsiyonları için viskozite ayarlamasında kullanılır. LANETTE SX Cetearyl Alcohol (and) Sodium Lauryl Sulfate (and) Sodium Cetearyl Sulfate LANETTE SX, anyonik yapıdadır. viskozite arttırıcı özelliği ile birlikte kendiliğinden emülsiye olan, ilaç ve kozmetik endüstrisinde krem veya losyon imalatında kullanılır. LANETTE D Cetyl stearyl alcohol LANETTE D, kıvam sağlayıcı özelliği sayesinde kozmetik O/W tipi emülsiyonlarında viskozite ayarlayıcı olarak kullanılır. LANETTE E Sodium Cetearyl Sulfate O/W tipi emülsiyonlarında emülgatör amaçlı kullanılır. LANETTE O Cetyl stearyl alcohol Ürün, ilaç ve kozmetik endüstrisinin O/W tipi emülsiyonlarında viskozite ayarlayıcı olarak kullanılır. MYRITOL 318 Caprylic/capric acid triglyceride Orta yayılma hızı sebebiyle kozmetik ve ilaç endüstrisinde O/W veya W/O tipi emülsiyonlarda ve vücut yağlarında yağlandırıcı olarak kullanılır. MYRITOL 331 Cocoglycerides MYRITOL 331 in iyi emülsiyonlayabilme ve orta yayılma değerleri, onun modern cilt bakım konseptlerinde yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Yüksek polaritesi ve kristal UV filtrelerini sıra dışı çözündürme kapasitesi nedeniyle, MYRITOL 331, güneş bakım emülsiyonlarında tercihen kullanılmaktadır. PLANTACARE 818 UP Coco Glucoside PLANTACARE 818 UP, mükemmel dermatolojik özellikleri ile köpük hacmini dengeli bir şekilde birleştiren noniyonik bir yüzey aktif maddedir. Bu nedenle, kozmetik yüzey aktif temizleme preparatlarında ana yüzey aktif madde ya da yardımcı yüzey aktif madde olarak kullanıma uygundur. PLANTACARE 1200 Lauryl Glucoside PLANTACARE 1200 UP, iyi dermatolojik uyuma sahip ve viskoziteyi arttırıcı etkileri olan noniyonik bir yüzey aktif maddedir. Bu nedenle, kozmetik preparatlarında katkı maddesi ya da yardımcı yüzey aktif madde olarak kullanıma uygundur.

10 10/12 PLANTACARE 2000 UP PLANTAPON 611 Decyl Glucoside Sodium Laureth Sulfate (and) Cocamidopropyl Betaine (and) Coco-Glucoside PLANTACARE 2000 UP, iyi dermatolojik uyuma sahip ve viskoziteyi arttırıcı etkileri olan noniyonik bir yüzey aktif maddedir. Bu nedenle, kozmetik yüzey aktif temizleme preparatlarında katkı maddesi ya da yardımcı yüzey aktif madde olarak kullanıma uygundur. PLANTAPON 611 C, konsantre bir yüzey aktif baz olarak, cilt ve saç için kozmetik temizleme preparatlarındaki kullanıma uygundur. Kolayca seyreltilebilen ürüne, amaca uygun değişik aktif maddelerin ilavesi ile istenen formülasyona ulaşılır. PLANTAPON LC 7 Laureth-7 Citrate Plantapon LC 7 mükemmel dermatolojik ve aktif bakım profilli anyonik sitrik asit türevidir. vücut jelleir, şampuanlar, yüz temizleme ve bebek temizlik ürünleri gibi temizlik ürünlerine eklenmekte ve saç ve cilt bakım ürünlerine nemlendirme ve bakım özelliği katmaktadır. 100% lük bir aktiftir su içermez dolayısıyla banyo ve duş yağları gibi susuz formüllerde kullanılabilir. PLANTAPON LGC PLANTAPON SF PLANTASIL MICRO Sodium Lauryl Glucosideoxyacetate (and) Lauryl Glucoside Sodium Cocoamphoacetate (and) Glycerin (and) Lauryl Glucoside (and) Sodium Cocoyl Glutamate (and) Sodium Lauryl Glucose Carboxylate Dicaprylyl Ether (and) Decyl Glucoside (and) Glyceryl Oleate PLANTAPON LGC SORB, iyi köpük yapıcı özelliğe ve üstün dermatolojik uyuma sahip, anyonik bir APG Carboxylate dır. Noniyonik yapılı Lauryl Glucoside in yumuşaklığını korurken, köpük kapasitesini ve duyumsal profilini geliştirir. Şampuan formüllerine eklendiğinde saç yumuşaklığı sağlar ve kolay tarama özelliğini artırır. PLANTAPON LGC SORB, hassas ciltlere uyumlu şampuan, duş jeli, yüz temizleyici ve banyo köpüğü formülasyonlarında yüzey aktif madde olarak önerilir. Plantapon SF kozmetik kullanım iççin surfaktan karışımıdır. EOfree ve Alkyl Sulfate free özellikleri nedeniyle alternatif şampuan, duş ve banyo ürünleri için uygundur. Saç bakım ürünlerinde,eo ve silikon free konseptine uygun,parlaklık ve tarama kolaylığı sağlayıcı özel bakım ajanı

11 11/12 RHEOARE TTA Acrylates Copolymer Su bazlı kozmetik ürünlerde,soğuk prosese uygun,anyonik ve noniyonik yüzey aktiflerle uyumlu,askıda tutma ve stabilize etme özelliği olan,yopun kıvam verici ajan. SULFOPON 1216 G Sodium C Fatty Alcohol Sulfate SULFOPON 1216 G fluidized bed granulation teknolojisi ile üretilir ve sonuç olarak toz çamaşır deterjanlarına, tuvalet temizleme bloklarına ve katı ya da toz yapıya sahip temizlik formülasyonlarına kolaylıkla katılabilen akıcılığa sahip, katı, granül yapıda FAS elde edilir. SULFOPON 1216 G sadece ev temizlik ürünlerinde değil aynı zamanda endüstriyel amaçlı temizlik formülasyonlarında da kullanıma uygundur. TEXAPON ALS IS Ammonium lauryl sulfate Doğal yağ alkolünün sülfonasyonu ile elde edilen TEXAPON ALS- IS amonyak ile nötralize edilmiştir. Cilt iritasyonu sodyum tuzuna göre daha azdır. Kozmetikte, şampuan, duş jeli ve diğer bakım ürünlerinde ana yüzey aktif madde olarak kullanılır. TEXAPON K 12 P Sodium Lauryl Sulfate Bu ürün yapısındaki yüksek aktif madde ve düşük miktardaki inorganik tuz içeriğiyle ve unsülfate yağ alkolü ile diş macunlarında,emülsiyonlarda ve krem şampuanlarda kullanım alanı bulmaktadır. TEXAPON N Sodyum lauril eter sülfat+2 EO (%28) Doğal yağ alkolünün etoksilayonu ve bunu takiben sülfonasyonu ile elde edilen TEXAPON N 28 deterjan veya şampuanlarda cilt ile uyumlu bir yüzey aktif maddedir ve tuz ilavesi ile viskoziteyi arttırır. Çok iyi köpük özelliğine sahip olmasından dolayı temizlik ürünlerinde kalite ve yıkama performansını arttırıcı, kozmetikte şampuan ve diğer bakım ürünlerinde de ana hammadde olarak kullanılır. TEXAPON N SB 3 IS Disodium Laureth Sulfosuccinate TEXAPON SB 3 IS, sahip olduğu dengelenmiş yüzey aktif özelliği ve dermatolojik uyumu sayesinde kişisel hijyen ve bebek bakım ürünleri gibi kişisel bakım ürünlerinde uygulama alanı bulur.

12 12/12 TEXAPON ASV 50 Mixture of special fatty alcohol ether sulfates Doğal yağ alkolünün sülfatlanması ile elde edilen TEXAPON ASV, alkil eter sülfat karışımıdır. Cilt tahrişi çok azdır bu sebeple özellikle kozmetikte, bebe şampuanı gibi hassas ürünlerin imalatında ana yüzey aktif madde olarak kullanılır. TEXAPON K 14 S Spez 70% Sodium Myreth Sulfate Ürün yerli orijinli yağ alkollerinin etoksilasyonu ve sulfonasyonu ile üretilmektedir. Dengelenmiş surfaktan özellikleri ve iyi dermatolojik uyumu ılımlı temizleme ürünleri için en uygun seçenek olmasını sağlamaktadır Ör. bebek ve çocuk şampuanları, banyo köpüğü ve kişisel hijyen ürünleri. TEXAPON LS 35 Sodyum lauril sülfat (%35) Doğal yağ alkollerinin sülfonasyonu sonucu elde edilir.deterjan ve köpük özelliklerinden dolayı yüzey aktif olarak temizleyicilerde, bulaşık deterjanlarında ve çamaşır deterjanlarında kullanılabilir. Ürün koruyucu içermemektedir fakat TEXAPON LS 35 in kullanıldığı bitmiş ürünlere mutlaka koruyucu eklenmelidir. TEXAPON N 70 Sodyum lauril eter sülfat+2 EO (%70) Üstün köpük karakteristiğinden ve tuzla kolayca kıvamlaştırılalabileceğinden dolayı şampuan, duş jeli, banyo köpüğü gibi kozmetik temizleyici preparatlarda da yüzey aktif olarak kullanılabilir. TEXAPON V 95 G Sodyum lauril sülfat (%95-99) -Granül Doğal, doygunlaştırılmış, primer yağ alkol bazında bir alkil sülfat olup, köpürme özelliği ve temizleme performansı oldukça iyidir.uygulama alanları arasında diş macunları, emülsiyon ve krem şampuanlar tercih edilenlerdir.

DETERJAN VE KOZMETİK HAMMADDELERİ EMD

DETERJAN VE KOZMETİK HAMMADDELERİ EMD 1/6 ADI INCI NAME İŞLEVİ ARAPHEN K 100 Coconut amine ethoxylate Islatıcı, temizleyici, emülsifiye edici bir ajandır. Sprey ve daldırma şeklindeki yağ çözücü ortamlarda ve yağ çözücü ürünlerde yüzey aktif

Detaylı

KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER. Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü

KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER. Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü 1 Yüzey-aktif madde YAM YAM sınıflandırması Uygulamaya göre Emülgatörler (Emulsifiers) Köpürtücüler (foaming

Detaylı

Deriye derin destek KULLANIM REHBERİ

Deriye derin destek KULLANIM REHBERİ Deriye derin destek KULLANIM REHBERİ İÇERİK 3 Sanovis 4 Agera Rx hakkında 5-7 Deri fizyolojisi 8-11 Agera Rx Serisinin ardındaki bilimsel destek 12 Fitzpatrick e göre Deri Tipleri 13-16 Ürün Kısa Bilgileri

Detaylı

senin doğalın yüz bakımı saç bakımı bebek bakımı vücut bakımı Kendinize en son ne zaman bir iyilik yaptınız?

senin doğalın yüz bakımı saç bakımı bebek bakımı vücut bakımı Kendinize en son ne zaman bir iyilik yaptınız? senin doğalın yüz bakımı saç bakımı bebek bakımı vücut bakımı senin doğalın Kendinize en son ne zaman bir iyilik yaptınız? Ne zaman sabah yürüyüşleriyle vücudunuza, doğal besinlerle bağışıklık sisteminize

Detaylı

Prof. Dr. Neslihan Şendur Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı AYDIN

Prof. Dr. Neslihan Şendur Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı AYDIN Prof. Dr. Neslihan Şendur Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı AYDIN Kozmetik Kongresi 15-17 Şubat 2013 Antalya Dermatolojide kozmetikler Kozmetik ürünler

Detaylı

DERMACEUTIC TEOXANE BIOPELLE FERNDALE 3 5-6-7-8 9 10 11 12 13 14 15 16

DERMACEUTIC TEOXANE BIOPELLE FERNDALE 3 5-6-7-8 9 10 11 12 13 14 15 16 İÇİNDEKİLER DERMACEUTIC TEOXANE BIOPELLE Markalarımız Teoxane Patentli Hyaluronik Asit Teknolojisi Teoxane Kozmetik ürün tablosu RHA TM Prime Solution RHA TM Serum Advanced Filler Advanced Filler Eyes

Detaylı

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ VÜCUT BAKIMI KOZMETİKLERİ 815SBG013 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller.

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller. Kullanım amacına göre kozmetikler; Kozmetik ürünler; deri, dudak, saç, tırnak, sakal, ağız boşluğu, dış genital organlar ve dişlere sürülmek, fışkırtılmak ve benzeri yöntemleri uygulamak suretiyle temizlemek,

Detaylı

ÜRÜN YAPI ÜRÜN ÖZELLĠKLERĠ

ÜRÜN YAPI ÜRÜN ÖZELLĠKLERĠ KĠMSEL Kimyevi End. Ham. San. Tic. Ltd. ġti Yeni Camlıca Mahallesi No:59 Umraniye (TEM - Atasehir Yanyol) Istanbul/Turkiye Tel: + 90 216 444 64 74 Fax: + 90 216 580 95 21 ÜRÜN LĠSTESĠ KIVAMLAġTIRICI HEC

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ SAÇ BAKIM KOZMETİKLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

KOZMETİKLER VE KADIN Prof. Dr. Ayşen Karaduman *

KOZMETİKLER VE KADIN Prof. Dr. Ayşen Karaduman * KOZMETİKLER VE KADIN Prof. Dr. Ayşen Karaduman * Güzel görünmek, bakımlı ve çekici olmak arzusu insanlık tarihinin her döneminde görülen sosyal bir davranıştır. İnsanlar, içinde yaşadıkları dönemin ve

Detaylı

Clean Mükemmel temizlik için her şey

Clean Mükemmel temizlik için her şey Bireysel çözümler için partneriniz Clean Mükemmel temizlik için her şey TR 05/2013 Size komple profesyonel hizmet sağlayıcılar ve temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon konusuna odaklanmış kuruluşlar için.

Detaylı

ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN. dünyanın. en saf* kozmetiği. * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası

ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN. dünyanın. en saf* kozmetiği. * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN dünyanın en saf* kozmetiği * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası Mambino Organics ürünleri el yapımıdır ( toplu üretim yapılmamaktadır) ve doğal hammaddelerimizin

Detaylı

CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR

CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR DERMATOLOJİK KOZMETİK LABORATUVARLARI DCL, 1980 den beri, en yüksek kalitede, reçetesiz cilt ve saç ürünlerini doktorların hizmetine sunmaktadır. DCL de çalışan

Detaylı

MONOGLİSERİD İÇİNDEKİLER. KİMYASAL TEKNOLOJİLER II 084240011 Esra KAZAN 104240036 Gizem BAYRAKTAR 104240037 Elif ÖZDEMİR 21.05.

MONOGLİSERİD İÇİNDEKİLER. KİMYASAL TEKNOLOJİLER II 084240011 Esra KAZAN 104240036 Gizem BAYRAKTAR 104240037 Elif ÖZDEMİR 21.05. MONOGLİSERİD KİMYASAL TEKNOLOJİLER II 084240011 Esra KAZAN 104240036 Gizem BAYRAKTAR 104240037 Elif ÖZDEMİR İÇİNDEKİLER Mono ve Digliseritler Monogliseritlerin Üretimi Zararları Kullanım Alanları Mono

Detaylı

Türkiye de Kozmetik Sanayi İthalat ve İhracat Rakamları ve Kozmetik Sektöründe ARGE ve İnnovasyon ve Bitkisel Ürün Konseptleri:

Türkiye de Kozmetik Sanayi İthalat ve İhracat Rakamları ve Kozmetik Sektöründe ARGE ve İnnovasyon ve Bitkisel Ürün Konseptleri: Türkiye de Kozmetik Sanayi İthalat ve İhracat Rakamları ve Kozmetik Sektöründe ARGE ve İnnovasyon ve Bitkisel Ürün Konseptleri: İKMİB ve TUIK rakamlarına göre 2013 yılı Kimya Sektörü İhracatı 17,5 Milyar

Detaylı

Bireysel çözümler için partneriniz. Clean. Mükemmel temizlik için her şey

Bireysel çözümler için partneriniz. Clean. Mükemmel temizlik için her şey Bireysel çözümler için partneriniz Clean Mükemmel temizlik için her şey TR 08/2011 Size komple profesyonel hizmet sağlayıcılar ve temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon konusuna odaklanmış kuruluşlar için.

Detaylı

KOZMETİK PREPARATLARDA KULLANILAN MADDELER

KOZMETİK PREPARATLARDA KULLANILAN MADDELER KOZMETİK PREPARATLARDA KULLANILAN MADDELER 1. Yağlar ve mumlar Bunlar katı veya sıvı karakterde olabilirler. Yağ asitlerinin gliserin esteri veya yağ alkolleri ile olan esterleri olabilirler. Bu grupta

Detaylı

ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN. dünyanın. en saf* kozmetiği. * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası

ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN. dünyanın. en saf* kozmetiği. * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası ÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN dünyanın en saf* kozmetiği * USDA Organik Sertifikası * FDA Yiyecek Sertifikası Ürünlerimiz el yapımıdır ( toplu üretim yapılmamaktadır) ve doğal ham maddelerimizin besin içeriğini

Detaylı

T.C MALTEPE ÜNİVERSİTESİ

T.C MALTEPE ÜNİVERSİTESİ T.C MALTEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI UTL 504 TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ DERSİ ÖDEVİ HAZIRLAYAN; ADI SOYADI : ÖZLEM DEVECİ / TUBA ÇOLAK FAKÜLTE

Detaylı

True Elements Marine Organik Cilt Bakım Serisi. Sıkça Sorulan Sorular

True Elements Marine Organik Cilt Bakım Serisi. Sıkça Sorulan Sorular True Elements Marine Organik Cilt Bakım Serisi Sıkça Sorulan Sorular S: Her bir ürünün özellikleri nelerdir? C: Her bir ürünün cilde belirli faydaları vardır: Velvet Temizleme Sütü Bir cilt temizleyicinin

Detaylı

Profesyonel Tercih. Ürün Kataloğu

Profesyonel Tercih. Ürün Kataloğu Ürün Kataloğu - İnsan sağlığına zarar vermeyen, - Gereksiz kimyasal kullanımından kaçınan - Doğadan aldığını doğaya geri verme ilkesi edinen - % 100 e yakını doğada tamamen biyoçözünür - Ekolojik olarak

Detaylı

YAĞLA DIRICI VE EMLE DĐRĐCĐ KĐMYASALLAR EMLE DĐRĐCĐLERĐ ETKĐLERĐ

YAĞLA DIRICI VE EMLE DĐRĐCĐ KĐMYASALLAR EMLE DĐRĐCĐLERĐ ETKĐLERĐ YAĞLA DIRICI VE EMLE DĐRĐCĐ KĐMYASALLAR EMLE DĐRĐCĐLERĐ ETKĐLERĐ Harun YILMAZ 1 Ferhan KARA 1 1 Pazaryeri Meslek Yüksekokulu Bilecik Üniversitesi - BĐLECĐK Harun.yilmaz@bilecik.edu.tr Ferhankara@hotmail.com.tr

Detaylı

ÖNLEMEYİ GELİŞTİRME. En iyi uygulamaya ilişkin kanıt boşluklarını giderme İNKONTİNANS ALAKALI DERMATİT: EN İYİ UYGULAMA İLKELERİ

ÖNLEMEYİ GELİŞTİRME. En iyi uygulamaya ilişkin kanıt boşluklarını giderme İNKONTİNANS ALAKALI DERMATİT: EN İYİ UYGULAMA İLKELERİ EN İYİ UYGULAMA İLKELERİ İNKONTİNANS ALAKALI DERMATİT: ÖNLEMEYİ GELİŞTİRME En iyi uygulamaya ilişkin kanıt boşluklarını giderme IAD nin nedenlerini ve risk faktörlerini tanımlama IAD ve basınç ülseri IAD

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 2. Böcek ve Kemirgen Öldürücüler... 21. 4. Farmakolojik ve Tescilli Preparatlar...40. 6. Veterinerlik Preparatları...

İÇİNDEKİLER. 2. Böcek ve Kemirgen Öldürücüler... 21. 4. Farmakolojik ve Tescilli Preparatlar...40. 6. Veterinerlik Preparatları... İÇİNDEKİLER 1. Besin İmalatı...1 2. Böcek ve Kemirgen Öldürücüler... 21 3. Karışık Konular...32 4. Farmakolojik ve Tescilli Preparatlar...40 5. Leke Çıkarıcılar...59 6. Veterinerlik Preparatları...62 7.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Aktif oksijenle gençleşin

Aktif oksijenle gençleşin Aktif oksijenle gençleşin PHARMAOZON Ozon nedir? PHARMAOZON Aktif oksijen olarak adlandırılan ozon,bilinen en etkili antibakteriyel ajandır. Üç oksijen atomundan oluşan doğal bir gazdır. 2 atomlu normal

Detaylı

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06 01 Eczac baş Girişim Pazarlama, Eczac baş Topluluğu Tüketim Ürünleri Grubu nda faaliyet göstermektedir. Kuruluş, topluluk taraf ndan üretilen ve ithal edilen tüketim ürünleri ile birlikte topluluk d ş

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TRİTON X-100 ÜN Allium cepa L. ÜZERİNDE SİTOTOKSİK ETKİLERİ FATMANUR ÖZTÜRK YÜKSEK LİSANS TEZİ BİYOLOJİ ANA BİLİM DALI DANIŞMAN: PROF. DR. FERUZAN DANE

Detaylı

Saç kozmetikleri ve kamuflaj teknikleri

Saç kozmetikleri ve kamuflaj teknikleri 64 Sürekli Eğitim Continuing Medical Education DOI: 10.4274/turkderm.48.s15 Hair cosmetics and camouflage technics Zahide Eriş Eken, Banu Taşkın, Sibel Alper İstanbul Bilim Üniversitesi Group Florence

Detaylı