nic.tr.tr Alan Adları Yönetimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "nic.tr.tr Alan Adları Yönetimi"

Transkript

1 nic.tr.tr Alan Adları Yönetimi

2 İçerik Alan Adı Sayısı Yıllara Göre Toplam Alan Adı Sayısı Alt Alan Adı Sayıları Yeni Tahsis Edilen Alt Alan Adı Sayısı Türkçe Karakterli Alan Adı Sayısı Alan Adı Ücretleri Alan Adı Uyuşmazlıkları ( ) Alan Adı Uyuşmazlık Nedenleri Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Planlar - Projeler

3 Alan Adı Sayısı I Toplam Alan Adı Sayısı (yıllık/kümülatif) YIL ADET DEĞİŞİM % TOPLAM YILLIK ALAN ADI SAYISI (Kümülatif) ( ) ,65% 150, , , ,56% 65,01% 36,63% 100,000 50,000 3,818 9,188 14,477 23,889 32,639 41,445 57,705 62,324 74, ,98% ,23% ,00% adet ,70% ,32% 2007 (*) % (*) 1 tarihli bilgi.

4 Alan Adı Sayısı II Alt Alan Adı Sayıları (1 ) Alt Alan Adı Adet Alt Alan Adı Adet com.tr biz.tr 446 web.tr bel.tr gen.tr info.tr 293 org.tr bbs.tr 51 gov.tr pol.tr 263 k12.tr mil.tr 8 name.tr av.tr nom.tr 66 dr.tr 31 net.tr 230 tel.tr 12 edu.tr 335 tv.tr 66

5 Alan Adı Sayısı III Alt Alan Adı Sayıları Değişim Yüzdeleri Alt Alan Adı Adet (2006) Adet (2007) Değişim % com.tr % web.tr % gen.tr % org.tr % gov.tr % biz.tr % tv.tr % bel.tr % av.tr %

6 Alan Adı Sayısı IV Yeni Tahsis Edilen Alan Adı Sayısı 2004= adet. 2005= adet. 2006= adet (*). 2007= adet. YILLARA GÖRE TAHSİS EDİLEN YENİ ALAN ADI SAYISI ( ) Ocak Mart Nisan Haziran Temmuz Eylül Ekim (*) Otomatik üretilen IDN alan adı sayısı dahil

7 Alan Adı Sayısı V Türkçe Karakterli Alan Adı Sayısı 4 Aralık 2006 tarihinde Türkçe Karakterli Alan Adı tahsisi başladı adet belgeli adet belgesiz Kayıtlı Toplam Alan Adı Sayısı: ASCII Alan Adları Belgeli IDN Belgesiz IDN

8 Alan Adı Ücretleri.gov.tr,.edu.tr,.mil.tr,.pol.tr ücretsiz.k12.tr,.bel.tr,name.tr,tel.tr = 5 YTL.org.tr,.web.tr,.gen.tr,.av.tr,.dr.tr,.bbs.tr =15 YTL.com.tr,.biz.tr,.info.tr,.net.tr,.tv.tr = 25 YTL

9 Alan Adı Uyuşmazlıkları ( ) Toplam İtiraz (DÇG) Sayısı: adet dosya Toplam Bilgi Başvuru Sayısı: YILLARA GÖRE İTİRAZ & BİLGİ BAŞVURU SAYISI ( ) yazili bilgi talebi (mahkeme vb.) itiraz

10 Alan Adı Uyuşmazlık Nedenleri Mevcut alan adlarının başkalarına ait marka, ticaret unvanı vb. geçerli haklarla aynı yada benzer olması, Aynı kelime/işaret üzerinde birden fazla kişinin geçerli haklara sahip olması, Bazı alanlarda mevcut hiçbir hakka dayanmadan yasal alan adı sahibi olunabilmesi (gen.tr, web.tr), Alan adlarının kötüye kullanımı, Firma devir ve bölünmeleri.

11 Alan Adı Uyuşmazlık Nedenleri ( Karşılaştırmalı) Alan adı satış ihbarı (% 17) Alan adı satış ihbarı (% 14) Sahte evrak & Marka başvuru belgesi reddi (% 9) Sahte evrak & Marka başvuru belgesi reddi (% 19) Mevcut alan adı üzerinde daha fazla hak sahipliği iddiası ( % 74) Mevcut alan adı üzerinde daha fazla hak sahipliği iddiası (% 55) Diğer (jenerik isimler, haksız rekabet, şirket bölünmeleri vb.) (% 12)

12 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Belge Gönderme (WEB) Daha hızlı işlem Kullanım kolaylığı 1. İşlem yapılmak istenen alan adının sorumlu kodu ile sisteme bağlanılıyor. 3. Alan Adı yazılıyor, İşlem Türü seçiliyor ve belgeler ekleniyor.

13 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Bekleyen Başvurularım Sayfaları.tr uzantılı alan adları için yapılan tüm başvurular, ilgili sorumlu kodu ile sayfasına bağlandıktan sonra Bekleyen Başvurularım linkinden takip edilebiliyor. Başvurular, Bilet Numarası, Alan Adı, Başvuru Türü ya da Başvuru Durum una göre sıralanabiliyor. Alan Adı Sorumlu Değişikliği İşlemi Bir alan adının idari, teknik ve ödeme sorumluları tek bir form aracılığı ile değiştirilebiliyor, Sorumlu Değişikliği menüsünden aynı anda çok sayıda sorumlu değişikliği işlemi gerçekleştirilebiliyor.

14 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Alan Adı Duraklatma ve Silme Dönemleri Daha önce, ücretleri ödenmeyen alan adları; 1 ay duraklatma, + 2 ay silinme = 3 ay Alan adı, silinme süreci boyunca -eski sahip dahil- hiçbir kişi ya da kuruma tahsis edilmiyor. Silinen Alan Adları Listesi ne çıkarılıyor. 15 Mayıs 2007 tarihinde, DNS Çalışma Grubu tarafından alınan karar ile; 3 ay duraklatma Ödemesi yapılan alan adları, alan adı sahibine kayıtlı kalıyor. Ödemesi yapılmayan alan adları silinerek üçüncü kişi ya da kuruluşların tekrar tahsisine açılıyor, Ücretleri ödenmediği için silinen alan adları Silinen Alan Adları Listesi nden çıkarılıyor.

15 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar.net.tr Uzantılı Alan Adı Tahsisi İnternete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e posta, WEB gibi hizmetler veren kuruluşların yanı sıra; İnternet tabanlı çalışan ve belli bir süre hizmet vermiş olan, İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek, 3 ay içinde taahhütünü yerine getirecek olan tüm kişi, kuruluş ya da oluşumlar net.tr uzantılı alan adı başvurusunda bulunabiliyor..net.tr başvuruları DNS Çalışma Grubu tarafından değerlendiriliyor.

16 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Nic.tr Telefon Santrali (Temmuz 2007) Nic.tr santrali (0 312) Bilgilendirme amaçlı sesli karşılama hizmeti veriliyor. Web sayfasının daha kolay kullanımı için ilgili linklere yönlendirme yapılıyor. Görüşmeler, hizmet kalitesini artırabilmek için kayıt altına alınıyor.

17 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Sorumlu Kodu (sk) Bloklama-I.tr uzantılı alan adı ödemeleri için bankaya itiraz edilmesi sonucu ödemenin iade edildiğinin tespiti durumunda; İlk ödeme iadesi sonrasında, ilgili kredi kartı bloklanıyor, İkinci ödeme iadesi sonrasında, sorumlu kodu kullanım dışı bırakılıyor ve ilgili alan adı/adları Nic.tr sisteminde de borçlandırılıyor, 15 gün içerisinde ödeme yapılmadığı takdirde, yapılan değerlendirme sonrasında, ilgili alan adı/adları siliniyor ve yeniden tahsise açılıyor.

18 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Sorumlu Kodu (sk) Bloklama-II Alınan önlemler dahilinde bugüne kadar; 44 sorumlu kodu kullanım dışı bırakıldı. 185 adet kredi kartı kullanım bloklandı. Ödeme iadelerine özellikle yurt dışı ödemelerinde sıkça rastlandığından, çalışılan bankalardan bazıları yurt dışı ödemelere kapatılarak (Vakıfbank, Garanti Bankası); tek bir banka ile çalışmaya başlandı (Akbank). 3D Secure ödeme sistemine geçildi. Alınan önlemler sonucunda; 2006 yılında geri iade edildiği tespit edilen miktar: 7, YTL 2007 yılında geri iade edildiği tespit edilen miktar: 1,438.00YTL

19 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar 3D Secure Ödeme Sistemi Visa ve MasterCard ın güvenlik nedeni ile geliştirdiği bu sistemde; Ödeme esnasında ilgili kredi kartının bankasına bağlanarak şifre giriliyor; bu sayede güvenlik artırılmış oluyor. Sistem gereğince otomatik ödeme talimatı verilemiyor. Temmuz Ocak 2008 tarihleri arasında 6 aylık geçiş süreci boyunca, Nic.tr sisteminde ödemeler 3D Secure ya da VPOS ile yapılabiliyor. 1 Ocak 2008 tarihi itibariyle 3D Secure ödeme sistemine geçiliyor.

20 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) 10 Ekim Nic.tr (.tr Alan Adları) Yönetimi CENTR tam üyesi. 52 üye ülke, 31 milyon kayıtlı alan adı. Avrupa odaklı ancak coğrafi bir sınırlama yok (Kanada, Japonya, İran, Yeni Zellanda, ABD vb. üye ülkeler). Dünya üzerindeki uygulamalar ve değişimlerin takibi açısından önemli. İnternetle ilgili yönetim organları ile cctld yönetimleri arasında iletişim kanalı. Sadece üye ülkelerin ulaşabileceği bilgiler ve araştırma sonuçları.

21 Uygulamada Getirilen Yenilikler ve Kolaylıklar Alan Adı Tahsisinde Karşılaşılan Sahte Belgeler Alan adı tahsisi için gönderilen belgelerin sahte olmasının tespiti durumunda; İlgili alan adları ve sorumlu kodları Nic.tr sisteminde bloklanıyor. Alınan karar doğrultusunda ilgili kişiler, Nic.tr Yönetimi nin vermiş olduğu hiçbir hizmetten yararlanamıyor. İlgili kişi ya da kuruluşlar hakkında kanuni işlem başlatılıyor.

22 Planlar - Projeler Web Tabanlı Alan Adı Tahsisi

23 Planlar - Projeler Web Tabanlı Alan Adı Tahsisi Registry - Registrar kayıt sistemi İdari süreç değişmiyor, alan adı kaydı için gönderilen belgeler Nic.tr tarafından kontrol ediliyor. Başvurular doğrudan Nic.tr web sayfasından da gerçekleştirilebiliyor. Alternatif ödeme yöntemleri kabul edilebiliyor. Faks ve Belge Gönderme (WEB) sayfasının yanı sıra web servis üzerinden de belge gönderimi yapılabiliyor. Kullanıcılara Java tabanlı web servisler sunuluyor. Web servislerinde WSS (Web Service Security) standartı kullanılıyor.

24 Planlar - Projeler Web Tabanlı Alan Adı Tahsisi sistemi, Kurumlar arası (business-to-business) protokolü belirliyor, Yüksek seviyede güvenlik sağlıyor, Sistemin otomatik işler hale gelmesini sağlıyor, Kullanıcıların farklı servis sağlayıcılardan, daha kolay hizmet alabilmesine imkan tanıyor, İnsan faktöründen doğabilecek yanlışlıkları/anlaşmazlıkları minimum seviyeye indiriyor, Otomasyon ve yüksek performans sayesinde tahsis sürecini hızlandırıyor, Sorumlulukların paylaşılmasına imkan sağlayarak hizmet kalitesinin artmasına olanak sağlıyor.

25 Planlar Projeler Belgeli Alan Adı Başvuruları için Getirilmesi Planlanan Kolaylıklar Bireysel Alan Adı Başvurularında; T.C. İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü nce yürütülen Mernis Projesi ne istinaden, alan adı başvuru sahiplerinin kimlik bilgilerine erişilerek, belge talep etmeksizin başvuruların sonuçlandırılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Kurumsal Alan Adı Başvurularında; TOBB ve TPE ile yürütülen ve yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler kapsamında, Nic.tr den yapılan kurumsal başvurularda, Ticari Sicil No (TOBB) ya da Başvuru/Evrak/Tescil No nun (TPE), başvuru sırasında sisteme girilmesi durumunda, ilgili kurumlar arasında yapılacak bilgi paylaşımı ile belge iletimine gerek kalmaksızın belgeli alan adı tahsisi gerçekleştirilebilmesi planlanıyor.

26 Planlar - Projeler Alternatif Ödeme Sistemleri (Nic.tr) Mevcut sistemde yalnızca kredi kartı ile ödeme yapılabilir iken, 2008 yılında, kredi kartına alternatif olarak, banka havalesi ile de ödeme kabul edilmesi planlanıyor. E-Anket.tr uzantılı alan adı tahsis sisteminin yenilenmesi öncesinde, internet kamuoyunun görüş ve katkılarını almak amacı ile hazırlanarak, sayfasına yerleştirmek ve aktif sorumlu kodlarının e-postalarına göndermek suretiyle, hedef kitleye ulaşılması amaçlanıyor.

27 Planlar - Projeler E-Bülten Ocak 2008 tarihi itibariyle, Nic.tr sisteminde kayıtlı 49,077 tane sorumlu koduna, belirli periyotlarla e-bülten gönderilmesi planlanıyor.

28 Teşekkür Ederiz.

İNTERNET ALAN ADLARINDA UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM SİSTEMİ

İNTERNET ALAN ADLARINDA UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM SİSTEMİ İNTERNET ALAN ADLARINDA UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM SİSTEMİ Mustafa Dalkıran Marka Uzmanı Türk Patent Enstitüsü mustafa.dalkiran@tpe.gov.tr İstanbul 22.06.2010 İçindekiler Alan adlarının tescili Marka-alan adı ilişkisi

Detaylı

.tr Alan Adları. Politikalar, Kurallar ve İşleyiş

.tr Alan Adları. Politikalar, Kurallar ve İşleyiş .tr Alan Adları Politikalar, Kurallar ve İşleyiş Sürüm 5.1.2 NIC.TR.tr Alan Adları Yönetimi Aralık, 2012 1/38 ALAN ADI POLİTİKALARI, KURALLAR VE İŞLEYİŞ Giriş İnternet alan adları (domain names), uluslararası

Detaylı

2005 yılı sonu itibarı ile 76,760 adet geçerli alan adı bulunmaktadır. Alt alan adı uzantılarına göre sayısal bilgi aaıda yer almaktadır.

2005 yılı sonu itibarı ile 76,760 adet geçerli alan adı bulunmaktadır. Alt alan adı uzantılarına göre sayısal bilgi aaıda yer almaktadır. NIC.TR (.tr ALAN ADI) YÖNETM.tr Alan Adı Yönetimi kapsamında; yurt çapında ve yurt dıından ".tr" uzantılı alan adı almak isteyen tüm kurum, kurulu ve ahısların; alan adı bavuruları deerlendirilmekte, alan

Detaylı

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ www.bilgitoplumu.gov.tr Eylül 2005 i ii Bu yayın tüm içeriği ile http://www.bilgitoplumu.gov.tr adresinde yer

Detaylı

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI

e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI e-devlet PROJE ve UYGULAMALARI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ www.bilgitoplumu.gov.tr Eylül 2005 i Bu yayın tüm içeriği ile http://www.bilgitoplumu.gov.tr adresinde yer almaktadır.

Detaylı

Üç Aylık Pazar Verileri Raporu. Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Üç Aylık Pazar Verileri Raporu. Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu TÜRKİYE ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜ Üç Aylık Pazar Verileri Raporu 2011 Yılı 2. Çeyrek Nisan-Mayıs-Haziran Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii i ii ÖNSÖZ Türkiye nin bilgi toplumuna dönüşümü konusunda yapılan çalışmalar, siyasi iradenin de büyük desteği ve ilgili tüm tarafların özverisiyle sürdürülmektedir. Son dönemde yaşanan gelişmeler, bir

Detaylı

Üç Aylık Pazar Verileri Raporu

Üç Aylık Pazar Verileri Raporu TÜRKİYE ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜ Üç Aylık Pazar Verileri Raporu 2011 Yılı 1. Çeyrek Ocak-Şubat-Mart Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mayıs

Detaylı

Aşağıdaki Sözleşme 2 ( İki ) Nüsha Olarak Doldurulup ERALTEK e gönderilmelidir.***

Aşağıdaki Sözleşme 2 ( İki ) Nüsha Olarak Doldurulup ERALTEK e gönderilmelidir.*** Şirketler için : Aşağıdaki Sözleşme 2 ( İki ) Nüsha Olarak Doldurulup ERALTEK e gönderilmelidir.*** 1 - İmza Sirkülerinin Fotokopisi 2 - Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi 3 - Vergi Levhası fotokopisi İstenen

Detaylı

Saniyelerle Sorgulama

Saniyelerle Sorgulama KKB 2012 FAALİYET RAPORU GELENEKSEL HİZMETLER Kredi Referans Sistemi (KRS) KRS ile finansal kuruluşlar, müşterilerine ilişkin her türlü risk kararını somut verilere dayanarak verebilmektedir Kredi Referans

Detaylı

ELEKTRONİK ACENTE ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

ELEKTRONİK ACENTE ÜYELİK SÖZLEŞMESİ ELEKTRONİK ACENTE ÜYELİK SÖZLEŞMESİ İş bu Elektronik Acente ve Kurumsal Müşteri Üyelik Sözleşmesi nin (bundan böyle Sözleşme olarak anılacaktır), taraflarca onaylayıp imzalanması ile birlikte Sözleşme

Detaylı

Bireysel KEP Sözleşmesi

Bireysel KEP Sözleşmesi Sayfa 1 / 10 Sözleşme No: Müşteri No: BİREYSEL KAYITLI ELEKTRONİK POSTA (KEP) HİZMET SÖZLEŞMESİ İşbu Bireysel Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sözleşmesi ( Sözleşme ); Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad.

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2013 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2013 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2013 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2013 SUNUŞ 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2011 SUNUŞ Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde elde edilmesi ve kullanılmasını,

Detaylı

VERGİ DAİRESİ OTOMASYON PROJESİ (VEDOP)

VERGİ DAİRESİ OTOMASYON PROJESİ (VEDOP) VERGİ DAİRESİ OTOMASYON PROJESİ (VEDOP) Nilüfer KİBAR BİLGİNLİ Sayıştay Denetçisi GİRİŞ Küreselleşmenin etkilerinin birçok alanda önemli boyutlarda hissedildiği günümüz dünyasında, bilgiye ulaşmadaki kolaylığa

Detaylı

TEBLİĞ. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: İNTERNET ALAN ADLARI TEBLİĞİ

TEBLİĞ. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: İNTERNET ALAN ADLARI TEBLİĞİ 21 Ağustos 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28742 TEBLİĞ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: İNTERNET ALAN ADLARI TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı,

Detaylı

e-ortamda Kamu ve özel sektördeki bilgi işlem merkezlerini (BİM) Türkiye nin tarih ve kültür birikimi, http://www.bilisimdergisi.

e-ortamda Kamu ve özel sektördeki bilgi işlem merkezlerini (BİM) Türkiye nin tarih ve kültür birikimi, http://www.bilisimdergisi. Türkiye nin tarih ve kültür birikimi, e-ortamda Tarihi ve kültürel alandaki birikimi, doğru bilgi ve belgelerle kullanıma sunacak olan Türkiye Kültür Portalı, test yayına başladı. Türkiye Somut Olmayan

Detaylı

TEKNOEKSPER BİLİŞİM ÜRÜNLERİ ELEKTRONİK PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT SAN.veTİC.LTD.ŞTİ. TEKNOEKSPER B2B BAYİ ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

TEKNOEKSPER BİLİŞİM ÜRÜNLERİ ELEKTRONİK PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT SAN.veTİC.LTD.ŞTİ. TEKNOEKSPER B2B BAYİ ÜYELİK SÖZLEŞMESİ Teknoeksper Bayi B2B üyesi olmak istiyorsanız, önce sözleşme ekinde yer alan kayıt formunu doldurmanız ve Teknoeksper Bayi B2B üyelik sözleşmesi hükümlerine uymayı kabul ve taahhüt etmeniz gereklidir.

Detaylı

BTK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU

BTK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU BTK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU TÜKETİCİ HAKLARI DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA BTK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU TÜKETİCİ HAKLARI DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2013 YILI TÜKETİCİ HAKLARI RAPORU İçindekiler

Detaylı

BAYİLİK ve B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ

BAYİLİK ve B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ 1 BAYİLİK ve B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ Bu sözleşme bir tarafta, Kavacık mah. Çavuşbaşı cd. Yayabeyi sok. no:8 Beykoz/İstanbul adresinde mukim ÖNCÜ GÜVENLİK SİSTEMLERİ ve diğer tarafta adresinde mukim....

Detaylı

SCS AKSESUAR İLETİŞİM TEL.ELEK.ELEKT.İNŞ.TAAH.İTH.İHR.TİC.LTD.ŞTİ. B2B BAYİ ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

SCS AKSESUAR İLETİŞİM TEL.ELEK.ELEKT.İNŞ.TAAH.İTH.İHR.TİC.LTD.ŞTİ. B2B BAYİ ÜYELİK SÖZLEŞMESİ Scs Aksesuar Bayi B2B üyesi olmak istiyorsanız, önce sözleşme ekinde yer alan kayıt formunu doldurmanız ve Scs Aksesuar Bayi B2B üyelik sözleşmesi hükümlerine uymayı kabul ve taahhüt etmeniz gereklidir.

Detaylı

Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi?

Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi? Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi? Temmuz 2013 İçindekiler Önsöz Ticarette yeni dönem: E-fatura E-fatura uygulaması kapsamında yer alıyor olabilirsiniz! Entegrasyon

Detaylı

Gelir İdaresi Başkanlığı nda e-devlet uygulamaları

Gelir İdaresi Başkanlığı nda e-devlet uygulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı nda e-devlet uygulamaları I. GİRİŞ Günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve toplumsal yaşamın her alanında kendini hissettiren e devlet uygulamalarının başarılı bir şekilde kullanıldığı

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 2009 BAŞKAN SUNUŞU 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun amacı, kalkınma planları

Detaylı

ÖZEL ENTEGRATÖR MÜŞTERİ HİZMETLERİ SÖZLEŞMESİ

ÖZEL ENTEGRATÖR MÜŞTERİ HİZMETLERİ SÖZLEŞMESİ Sözleşme No: Müşteri No: ÖZEL ENTEGRATÖR MÜŞTERİ HİZMETLERİ SÖZLEŞMESİ Madde 1. Sözleşmenin Tarafları İşbu müşteri hizmetleri sözleşmesi ( Sözleşme ); Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Stadhan No:85 Kat:1

Detaylı

Web-Oksid KULLANIM SÖZLEŞMESi

Web-Oksid KULLANIM SÖZLEŞMESi Web-Oksid KULLANIM SÖZLEŞMESi 1- Sözleşme Tarafları Bu sözleşme bir taraftan adresinde mukim (Bundan böyle BAYI olarak anılacaktır- ile diğer taraftan Sivritaş Sok. No:11/B Mecidiyeköy İstanbul adresinde

Detaylı

2.2.1.17. Kamu Hizmetlerinde e-devlet Uygulamaları a) Mevcut Durum e-devlet, kamu hizmet sunumunda kalite ve etkinliğin artırılmasına yönelik

2.2.1.17. Kamu Hizmetlerinde e-devlet Uygulamaları a) Mevcut Durum e-devlet, kamu hizmet sunumunda kalite ve etkinliğin artırılmasına yönelik 2.2.1.17. Kamu Hizmetlerinde e-devlet Uygulamaları a) Mevcut Durum e-devlet, kamu hizmet sunumunda kalite ve etkinliğin artırılmasına yönelik çalışmalarda önemli bir araç teşkil etmektedir. Bu kapsamda

Detaylı

FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ

FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ 1) Kısaltma ve Tanımlar: İş bu sözleşmede geçen; BAYİFONOTEL: Hobyar Mah. Hamidiye Cad. Altın Han Kat : 2 No: 85 Sirkeci Fatih / İSTANBUL

Detaylı

B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ

B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ 1 B2B E-TİCARET SÖZLEŞMESİ Bu sözleşme bir tarafta, Kavacık mah. Çavuşbaşı cd. Yayabeyi sok. no:8 Beykoz/İstanbul adresinde mukim ÖNCÜ GÜVENLİK SİSTEMLERİ ve diğer tarafta adresinde mukim arasında kararlaştırılmış,

Detaylı

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI 1 RT: 20/12/2012 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu uygulama

Detaylı