Sıkça Sorulan Sorular

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sıkça Sorulan Sorular"

Transkript

1 Sıkça Sorulan Sorular Okullarda, bir sınıftaki ögrenci sayısı nedir? Temsilcisi olduğumuz özel dil okullarında genellikle arası olmakta, okullar özellikle bu konuda çok hassas davranmaktadır. Öğretmenlerin kalitesi, özellikleri nelerdir? Okullardaki öğretmenler titizlikle seçilmektedir. Hemen hemen hepsi 4 senelik üniversite eğitimi almış olup Bachelors of Education diplomasına ve yeterli tecrübeye sahiptir. Kanada'yı iklim olarak değerlendirir misiniz? 70.paraleldeki buz tepelerinden British Columbia'nin bati sahillerindeki gür bitki ortusune kadar degisiklik gösteren iklim çesitliligine ragmen Kanada nin bütününde özellikle nüfusun da daha yogun oldugu Amerika sinirlari boyunca 4 ayri mevsim yasanir. Yazin günlük sicaklik +35 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna ragmen -25 ve daha da altindaki dereceler alisilmadik degildir. Ilkbahar ve sonbaharda hava sicakliklari daha normaldir.evlere ve arabalara yerlestirilen isitmalar, genel kullanima acik isitmali ulastirma sistemleri ile bazi okullarda binalara kadar içeriden olusturulan yürüyüs parkurlariyla, yillardir, Kanadalilar hava sartlarinin oldukça soguk oldugu dönemlere adapte olabilmislerdir. Montreal şehrini pahalılık açısından değerlendirir misiniz? Kanada, özellikle Amerika ve İngiltere'ye göre yaklaşık olarak %25 daha ekonomik olduğu söylenebilir. Montreal ise Toronto ve Vancouver'e nazaran daha ekonomik egitim imkani sunmaktadir. Dil kursuna devam ederken çalışabilir miyim? Yabancı öğrencilerin Kanada'da çalışma müsadeleri yoktur. Yasal olmayan bir durumda, Kanada otoriteleri kişinin vizesini iptal eder ve kişiyi hemen sınırdışı eder.sizlere tavsiyemiz bütçenizi kalma süresinize göre iyi ayarlamanız ve herhangi bir problemle karşılaşmamanızdır.ancak universite ogrencileri kampus icinde calisma izni olmadan calisabilmektedir. Ödemelerimi nasıl yapabilirim? Vize Başvuru Formunuzu doldurup bizlere gönderdikten sonra ödemelerinizi doğrudan okulunuzun hesabına havale göndererek yapabilirsiniz. İsterseniz merkezimiz araciligi ilede yapabilirsiniz.gerekli bilgileri daha sonra bizimle temasa geçtikten sonra alabilirsiniz. Vize başvurum red edilirse yaptığım ödeme iade olur mu? Vize Başvurunuz, herhangi bir şekilde red olursa okulunuz sadece kayıt ücretinizi alır ve geri kalan meblağın tamamını size iade eder.

2 Kanada Dil Okulları, Kanada dil okulu fiyatları, Kanada da Okullar, Kanada dil okulları fiyatı hakkında bilgi almak için bizimle temasa geçiniz. 1-Kanada da Oturum Vizesi nedir? Kanada da Oturum Vizesi kişiye Kanada da herhangi yerde yasal olarak yaşama ve çalışma izni verir. Ayrıca Kanada daki sağlık, eğitim gibi birçok sosyal programlara katılma hakkı verir. 2-Kanada'ya göçmenlik için kimler başvurabilir? Profesyonel iş geçmişi olan ve eğitim düzeyi kabul edilebilir olan herkes göçmenlik için başvuruda bulunabilir. 3-Başvurumdan kimler faydalanabilir? Eğer evli iseniz formda belirli yerleri doldurduğunuzda eşiniz ve yine varsa çocuklarınız bu başvurudan yararlanabilmektedir. 18 yaş ve üzerinde olan herkes ayrı form doldurmak zorundadırlar. 4-Pasaport veya seyehat belgesine ihtiyacım varmı? Şüphesizki evet. Eğer pasaportunuz yoksa bir pasaport almanız gerekmektedir. Pasaportunuzu bağlı bulunduğunuz Emniyet Müdürlüklerinden bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için Istanbul Emniyet Müdürlüğü web sayfanı ziyaret ediniz. Eğer pasaporunuzun geçerlilik tarihi yakında sona eriyorsa pasaportunuzun geçerlilik süresini yenilettiriniz. 5-Göçmenlik başvurusu ne kadar zamanda sonuçlanır. Profesyonel danışmanlık alarak başvurduğunuz takdirde ortalama 24 ay ile 36 ay arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreç bazı başvurularda, özellikle de bilinçsiz ve iyi hazırlanılmamış başvurularda, 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Başvurunuzun işlem süresinin ne olacağını size kimse garanti edemez. İnsiyatif tamamen konsolosluk yetkililerinin ve diğer yetkili mercilerin elindedir. 6-Vize alma garantisi varmıdır? Eğer herhangi bir kişi ya da kuruluş size vize garantisi veriyorsa, dolandırılıyorsunuz demektir. Vize işlemlerinin sonucuna kimse müdahale edemez. 7-Başvuru yapmamın bana maliyeti ne olacak?

3 Başvurunuzun maliyetini tek temel unsur oluşturur. - Başvuru resmi harç ve pulları 8-Ben veya diğer aile bireyleri görüşmeye çağrılacak mı? Bu tamamen visa görevlisinin kararına kalmış bir durumdur. Eğer visa görevlisi sizinle veya uygun gördüğü kişiyle görüşmek isterse sizinle irtibat kuracaktır. 9-İş bulma konusunda yardımcı olunacak mı? Kanada göçmenliğine başvuran adayların, göçmenlik işlemlerinden çok daha fazla endişelendiren şey iş aramaktır. Ancak bu planlı bir biçimde profesyonel olarak yapıldığında pek de zor olmayan bir aşamadır. 10-Kanada da mesleğimi icra edebilir miyim? Kanada da 20 % oranında meslek grupları izin ve sertifika koruması altındadır. Örneğin hemşirelik, öğretmenlik, mühendislik gibi. Bunlar veya bunlara benzer meslek grubunda iseniz Kanada da çalışabilmek için yeterlilik belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleri alabilmek için bazı sınavlara girmeniz gerekebilir. Unutmayınızki bu sınavlar ve belgeler ücretsiz değildir. 11-Kanada göçmenlik işlemleri için sağlık raporuna ihtiyacım varmı? Göçmen olarak gidebilmek için 18 yaş ve üzerinde olan bütün başvuru sahipleri bir sağlık kontrolünden geçmek zorundadır. Bu rapor sizlerin daha önce almış olduğunuz raporlar olmayacaktır. Visa servisinin Türkiye içinde anlaşmalı olduğu doktor ve hastanelerden belirli bir form ile alınabilmektedir. Alınan bu sağlık raporunun geçerlilik süresi ise 1 yıldır. 12-Vize işlemleri sonuçlandığında geçerlilik süresi nedir? En yakın ihtimalle pasaportunuzun geçerlilik süresi ile ve alınmış olan sağlık raporu ile sınırlıdır. Sağlık raporunun geçerlilik süresi 12 ay olduğuna göre en fazla sağlık raporunun son geçerlilik tarihi ile sınırlıdır.bu süre içinde eğer Kanada ya giriş yapmadığınız takdirde işlemlere en baştan başlamanız gerekmektedir. 13-Başvurum kabul edildiğinde Kanada ya ne sıklıkla giriş-çıkış yapabilirim? Başvurunuz kabul edildikten sonra 1 yıl (12 ay) içinde 6 aydan fazla olmamak kaydıyla defalarca giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Eğer 6 ay dan

4 fazla kalırsanız "Tekrar giriş İzini' adı verilen bir form dolurarak giriş yapabilirsiniz Yani giriş işlemini yaptıktan sonra en azından 5 ay için geri dönebilir ve buradaki yarım kalan işleriniz tamamlayabilirsiniz. 14-Göçmenlik haklarım nelerdir? Kanada da vatandaşlık hakkını elde edinceye kadar seçme ve seçilme hakkınız yoktur. Çalışma eve oturma hakkına sahipsiniz. Normal bir Kanadalı gibi bütün yasal sorumluluklara sahipsiniz. Örneğin vergi ödemek ve diğer kanunlara uymak gibi. Eğer herhangi bir ciddi suça karıştığınız takdirde sınırdışı edilirsiniz. Sahip olduğunuz visa Kanada vatandaşı oluncaya kadar geçerlidir. Ancak visa sahibi ülkesine geri döner ve orada yaşamaya devam ederse yasal visa hakkınızı kaybedersiniz. 15-Kanada nın her eyaleti kendi göçmen seçme kriter ve prosedürlerine sahip midir? Kanada Göç Bakanı göç sorumluluklarını paylaşmak için eyaletler ve bölgelerle bir çok anlaşmalar yapmıştır. Örneğin, Quebec eyaleti, tek Fransız kültürüyle, kendi göç politikalarına, seçim kriterlerine ve süreçlerine sahiptir. Eğer Quebec i Kanada daki eviniz yapmak istiyorsanız, Quebec seçim kriterlerini karşılamanız gerekmektedir. British Columbia ile yapılan anlaşma bu eyalete yerleşme hizmetleri için fon ve sorumluluk, planlamada söz hakkı ve ticari göçmenlerin oraya çekilmesine anlaşma sağlar. Saskatchewan, Manitoba, New Brunswick, Newfoundland ve Alberta belirli iş piyasası açığını kapatmayı sağlayan az sayıda göçmeni seçme hakkı veren Eyalet Adayları anlaşmasını imzaladı. Manitoba yerleşim hizmetlerinin dağıtımı konusunda da bir anlaşmaya vardı. Diğer eyaletler de anlaşma ve uzlaşmalara sahiptir. Federal - yerel çalışma grupları göçmen konularını tartışmak için düzenli olarak bir araya gelmektedir.

5 16-Göçmenlik başvuru yaparken yabancı dil seviyesi önemli midir? Evet. Kanada göçmenlik başvurusunda yabancı dil bilginiz önemli bir kriter olarak puanlamaya katılmaktadır. Tercihen İngilizce ya da Fransızca dillerinden birini iyi derecede konuşabiliyor olmalısınız. Bir dili konuşabiliyor iken diğerini de temel düzeyde de olsa konuşabiliyor olmak size avantaj sağlayacaktır. Bize yapılan başvurularda puanlama kriterlerinde dil seviye nedeni ile başarısız olabilecek adaylarımızın, işlemlerinin başlaması ile birlikte hemen dil eğitimine başlamalarını tavsiye ediyoruz. Başvuru tarihinden itibaren dil öğrenmek için yeterli zamanınız olacaktır. Dil seviyenizin IELTS (İngilizce için) ya da TEF (Fransızca İçin) belgeleri ile ispatlanması başvurunuzun değerlendirilmesinde ve kabulünde işinizi çok kolaylaştıracaktır. 17-Kendim başvuru yapabilir miyim? Evet. Dilerseniz başvuru işlemlerinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak oldukça uzun ve deneyim gerektiren bir süreç olan Kanada göçmenlik başvurusunda yapacak olduğunuz ufak hatalar bile sürecin çok daha uzamasına ya da olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu yüzden profesyonelk bir danışmanlık hizmeti almak hem sürecin kısalması hem de olumlu sonuç alma şansınızın artması açısından size avantaj sağlayacaktır. 18-Bağımlılarım Kanada da oturum vizesi başvuruma dahil olabilirler mi? Evet, eşiniz ve 22 yaş altındaki çocuklarınız Kanada da oturum vizesi başvurunuza dahil olabilirler. 22 yaş altındaki çocuklarınız tam zamanlı öğrenci ve hala size bağlı olduklarını gösterirlerse bağımlılarınız olarak kabul edilebilir. 19-Kanada ya yalnız göç edip bağımlılarım ileri bir tarihte peşimden gelse olur mu? Evet, bağımlılarınız size katılmadan önce siz Kanada ya yerleşebilirsiniz. Fakat bağımlılarınız vizenizde belirtilen son tarihten önce Kanada ya varmalıdır. 20-Kanada da oturum vizesini bir kez aldıktan sonra uzatabilir miyiz? Hayır, günü geçen oturum vizeleri hiçbir koşul altında uzatılamaz. 21-Ailem ve benim geçerli pasaportlara ihtiyacı var mı? Evet, siz ve aileniz Kanada da sürekli oturum iznini elde etmek için geçerli uluslararası pasaporta sahip olmalısınız.

6 22-Kanada da oturum statüsünü korumak için herhangi bir koşulu yerine getirmem gerekli mi? Evet, Kanada da oturum statüsünü korumak için her beş yıllık sürenin en az iki yılını Kanada da geçirmek zorundasınız. 23-Ben kanada vatandaşlığına ne zaman uygun olacağım? Kanada vatandaşlığına, başvurunuzdan önceki 4 yıldan en az 3 yıl fiziksel olarak Kanada da bulunduktan sonra başvurabilirsiniz. Kanada çifte vatandaşlığı kabul ettiği için kendi ülke vatandaşlığınızı da koruyabilirsiniz. 24-Kanada da oturum vizesi başvurusu ne kadar sürer? Ortalama değerlendirme süreci Kanada Elçiliğine göre değişir. Kanada da oturum vizesi başvuru değerlendirmesi uygun bir şekilde Kanada Elçiliğine teslim edildikten sonra ay sürebilir. 25-Bağımlılarım ve ben sağlık taramasına girecek miyiz? Evet, siz ve bağımlılarınız Kanada Elçiliği tarafından belirlenen bir doktor tarafından sağlık taramasına alınırsınız. 26-Nitelikli Çalışan kategorisinde resmi başvuru ücretleri nelerdir? Başvuru işlem ücreti 550 CAD dır. Bu ücreti eğer varsa eşiniz, partneriniz ve 22 yaşın dan büyük bağımlı çocuklarınız için de ödemeniz gerekmektedir. 22 yaş altındaki çocuklarınız için ise 150 CAD başvuru ücreti vardır. Bu ücretleri ilk başvuru anında ödemeniz gerekmektedir.bu ücretler başvurunuzun kabul edilmemesi durumunda geri ödenmeyecektir. Göçmenlik başvurunuzun onaylanması ve vizenisin çıkması aşamasında ise siz ve varsa eşiniz için 490 CAD daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada bağımlı çocuklar için ücret ödenmeyecektir. 27-Başka finansal yükümlülükler var mı? Evet, Kanada ya varmanızdan sonraki altı ay için sizin ve ailenizin yerleşmesini destekleyecek yeterli kaynaklara sahip olmalısınız. Başvuruda sağlamanız ve ispatlamanız gereken finanssal kaynak ailenizin büyüklüğüne göre belirlenir.

7 Aile Gereken para bireylerinin sayısı ( Kanada doları üzerinden) 1 $ $ $ $ $ $ ve daha $ fazla 28-Vize memuruyla mülakata girmem gerekiyor mu? Oturum vizesi başvurunuzun tam ve kesin bir sunumu ile mülakata girme şansınız artar. Bu, seçim kriterleri nesnel olduğundan mümkündür. 29-Kanada da bir akrabanın olması bir yarar sağlar mı? Evet. Kanada vatandaşı ya da oturum vizesine sahip bir yakın akrabanın olması beş puan sağlar. 30-Oturum vizesi için başvuru dosyamı hazırladıktan sonra dosyamı başka bir Kanada Elçiliğine transfer edebilir miyim? Evet, belirli durumlarda, başvurunuz başka bir elçiliğe transfer edilebilir. Kanada hükümetine 100$ CAD transfer ücreti ödenmesi gerekir. 31-Nitelikli Çalışan kategorisinde oturum vizesi almak için neler gerekmektedir? Ulusal İş Sınıflaması matrisine göre İş Niteliği 0 Yönetim İşleri ya da İş Niteliği A ya da B kategorilerinde belirtilen bir ya da birkaç işte en az bir yıl tam zamanlı çalışmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca kendinizi Kanada da ekonomik olarak yerleştirmeniz için Kanada göç otoriteleri tarafından belirlenen faktörlerden enaz 67 puan almanız gerekmektedir. 32-Eğer gereken yeterli deneyimim yoksa da Kanada da oturum vizesine başvurabilirmiyim?

8 Başvurunuz Kanada Elçiliğine teslim edilmeden önce Kanada da yapmayı planladığınız işte en az bir yıllık tam zamanlı çalışma deneyiminiz olması tercih nedenidir. 33-Yeterlilik belgelemesi gerekli mi? Kanada da yapacağınız işe bağlı olarak işinize yeterli olup olmadığınızın belirlenmesi için belgelerinizi değerlendirmeye sokabilirsiniz. 34-Kanadalı muhtemel bir işverenden iş teklifi gerekli mi? Hayır, fakat Kanada ya varmadan önceki iş bulma çabalarınız vize memuru tarafından değerlendirilecektir. Aslında başvuranların çoğunluğu resmi iş teklifleri almadan oturum vizesi almaktadırlar. Kanada ya gitmeden önce resmi bir iş teklifi alsanız da almasanız da Kanada iş piyasasıyla ilişki içinde olma çabaları, özellikle Kanada da yapılacak işe yönelik çabalar, vize memurunu başvurunun değerlendirmesinde etkileyecektir. Bunun nedeni yeni seçim sisteminin temel amacının Kanada piyasasına en büyük katkıyı yapacak ve ekonomik yapılanmaya en uygun olanaklara sahip olan nitelikli çalışanları seçmek olmasıdır. Kanada ya göç etmeden iş piyasasını araştırmak ve öğrenmek sadece vize memuruna istekli olduğunuzu göstermez aynı zamanda Kanada ya vardığınızda uygun bir iş bulma şansınızı da artırır. 35-Kanada da iş piyasası nasıldır? Mesleğinize göre Kanada da iyi nitelikli işler bulabilirsiniz. Bu özellikle bilgi teknolojisi, uygulamalı teknoloji, bilim, finans ve mühendislik alanlarında geçerlidir. 36-Kanada Vatandaşı ABD de iş bulabilme hakkına sahip mi? NAFTA koşulları altında belirli iş tanımlarındaki Kanada vatandaşları göçmen olmadan ABD de çalışma vizesi alabilirler. Bu, yılda bir yenilenen vize ABD Green Card statüsündedir. 37-Ticari Göçmen programının amacı nedir? Kanada yatırımcı ve müteşebbislerin teknik yeteneklerini ve paralarını Kanada ekonomisine yatırmalarını teşvik etmektedir. Amaç, yurtdışından deneyimli iş adamlarının göçlerini hızlandırmak, Kanadalılara iş sahaları açmak ve Kanada nın ekonomik büyüme ve gelişmesine katkıda bulunmaktır. 38-Kanada hangi sektörlerde ticari teşebbüsleri desteklemektedir?

9 Kanada nın desteklediği sektörler imalat, bilgi teknolojileri ve iletişim endüstrileri, turizm gelişimi, ihracat, biomedikal ve elektroniktir. 39-Kanada ya yatırımcı ya da müteşebbis olarak göç etmenin bir farkı var mıdır? Evet, yatırımcı olarak hükümet tarafından belirlenen bir miktarda en az beş yıllık yatırım yapmanız gerekmektedir. İstenilen başka bir koşul yoktur. Müteşebbis yerleşmesinden itibaren üç yıl içinde kendisinin de aktif rol alacağı bir iş kurmalı ya da satın almalıdır. 40. Göçmenlik başvuru süresini garanti edebilir misiniz? Hayır. Öncelikle göçmen vizesini vermek sadece ilgili ülkelerin yetkili göçmenlik ofislerine yapılacak resmi müracaatlar ile mümkündür. Başvuru yoğunluğuna, gönderilen dosyanın evraklarının ve bilgilerinin tam olmasına bağlı olarak neticelenme süresi farklılıklar gösterecektir Göçmen olabilmek için tüm aile fertlerimin niteliklerinin uygun olması gerekli mi? Hayır. Sadece ana başvuranın niteliklerinin uygun olması yeterlidir. Eş veya ciddi bir ilişki içinde oldukları hayat arkadaşları ve varsa çocuklar da aynı haklardan eşit olarak faydalanabilirler. 42-Göçmenlik müracaatım ne kadar zaman sürecek? Deneyimlerimize ve önceki başvurularımızın neticelenme sürelerine dayanarak, her kategorinin farklı sürelerde neticeleneceğini bilmenizi isteriz. Kimi kategoride bu 5 ay sürecek iken başka kategorilerde 1,5-2 senelik bir süreyi de bulmaktadır. Alacağınız profesyonel bir yardım doğal olarak başvuru süresini önemli ölçüde kısaltacaktır. Çalışanlara ait kategorilerden göçmenlik müracaatlarımızı yaklaşık 2-3 sene, iş adamlarına ait müracaatlarımızı ise 18 ay ile 24 ay arasında sonuçlandırabilmekteyiz. Eğer nitelikleriniz göçmen olmaya uygun ise gecikmeden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz, aksi takdirde bugünkü göçmenlik yasaları değişmiş veya geçen süreç içerisinde başvuru yoğunluğundan dolayı neticelenme süreleri uzamış olabilir. Yürürlükteki yasaların, en uygun göçmenlik kriterleri olduğunu da hatırlatmak isteriz.

10 43-T.C. vatandaşı olarak Kanada'ya göçmenlik için Ankara'daki Kanada Büyükelçiliği'ne mi başvuru yapılmalı? Türkiye dışında herhangi bir yerden de başvuru yapılabilir mi? Göçmenlik başvuruları Kanada sınırlarının dışında her ülkenin bağlı olduğu göçmenlik bürolarından yapılır. Türkiye'den yapılacak olan başvurular Ankara'dan yapılmalıdır 44-Kanada'da akrabalarımın olması göçmenlik için bir avantaj mıdır? Kanada'da birinci dereceden akrabalarınızın olması, (akrabalarınızın oturma izni sahibi veya Kanada vatandaşı olması durumunda) sizin için faydası olup göçmenlik başvurunuzda artı puan almanızı sağlayacaktır. 45-Eşim ve ben aynı anda ayrı başvurularda bulunabilir miyiz? Aynı anda eşlerden sadece "birisi" başvuruda bulunabilir. Bu durumda yabancı dil avantajı olan ve meslek puanı ve katsayısı yüksek olan kişinin başvuruda bulunması (main applicant) size fayda sağlayacaktır. 46-Başvuru dosyama hangi belgelerin asıllarını koymam gerekir? Belgeler hangi dilde olmalıdır? Dosyanızda asılları bulunması gereken belgeler: polis sabıka kayıt belgeleriniz, çalıştığınız yerlerden alınmış referans mektupları ve maddi durumuzu gösteren belgelerinizdir (banka mektubu). Diğer belgelerin noter tasdikli kopyasını koymanız yeterli olacaktır. Bu belgelerin asılları görüşme anında talep edilebilir. Bütün belgeler İngilizce veya Fransızca olmalıdır. Türkçe olan belgeler mutlaka noterden onaylı şekilde İngilizce veya Fransızca'ya tercümesi yapılmış olarak gönderilmelidir. 47-Sabıka kaydımın olması başvurumu olumsuz etkiler mi? Sabıkanınız ne olduğu önemli. Bu konu hassas bir konu olduğu için en sağlıklı olarak bir göçmenlik avukatına danışmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Fakat bilmelisiniz ki, Kanada Göçmenlik Bürosu'nun en fazla üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de sabıka sicilinizin mümkün olduğunca temiz olmasıdır. 48-Sağlık problemimin olması başvurumu nasıl etkiler? Bu durum sağlık probleminizin ne tür bir problem olduğuna bağlıdır. Kanada göçmenlik dairesi başvuruda bulunan kişinin ve birinci dereceden yakınlarının Kanada'nın sağlık sistemine yük getirecek cinste bir problem ve uzun süre tedavi gerektirecek bir hastalığa sahip olmaları durumunda

11 göçmenlik başvurusunu kabul etmemektedir. Health Canada internet sitesini bu konu ile ilgili olarak inceleyebilirsiniz. 49-Aileden kimleri göçmen olarak beraberimde götürebilme hakkım var? Göçmenlık başvurusunda bulunuyorsanız ailenizden sadece eşinizi ve çocuklarınızı beraberinizde götürebilirsiniz. Göçmen olarak Kanada'ya yerleştikten sonra ise (en az 1 yıl sonunda) maddi durumunuz elverdiği taktirde anne-babanızı ve 18 yaşından küçük kardeşlerinizi onlara "sponsor" olarak Kanada'ya getirebilme hakkınız vardır. Sd yurt dışı egitim ile hayallerinizi gerceklestirin

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ - 1 - GİRİŞ Yaklaşık 3.000 üniversite ve farklı eğitim kurumuyla Amerika Birleşik Devletleri nde herkesin ihtiyacına ve beklentilerine yanıt verebilecek eğitim olanakları sunulmaktadır. Tüm dünyadan 500.000

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI Servislerimiz YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI Sayfa 8 Sayfa 11 Sayfa 12 Sayfa 13 Sayfa 15 DİL OKULLARI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler,

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurt Dışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurt Dışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurt Dışı Uzmanlık Rehberi Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2014-2015 Değerli Tıp Eğitimi Gönüllüleri, Türk Tıp Öğrencileri Birliği olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI 2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 8 Şubat 2011 olacak şekilde, 12 Kasım 2010 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

FRANSA DA YAŞAYAN TÜRK KADINLARI İÇİN EL KİTAPÇIĞI

FRANSA DA YAŞAYAN TÜRK KADINLARI İÇİN EL KİTAPÇIĞI FRANSA DA YAŞAYAN TÜRK KADINLARI İÇİN EL KİTAPÇIĞI Proje Koordinatörü: Dr. Göknur AKÇADAĞ (T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı)

Detaylı

Egitiminiz ve Gelecek Basarilariniz icin New York'da Ingilizcenizi Gelistirmek mi Istiyorsunuz?

Egitiminiz ve Gelecek Basarilariniz icin New York'da Ingilizcenizi Gelistirmek mi Istiyorsunuz? Egitiminiz ve Gelecek Basarilariniz icin New York'da Ingilizcenizi Gelistirmek mi Istiyorsunuz? Dunyaca Unlu Hunter College'in Uluslarasi Ingiliz Dili Enstitusu Iki Farkli Tam Gun Ingilizce Ogretim Programini

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti. Euromed Sıkça Sorulan Sorular ve yanıtları

Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti. Euromed Sıkça Sorulan Sorular ve yanıtları Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti Euromed Sıkça Sorulan Sorular ve yanıtları 19 Mart 2015 Müşteri soruları ve yanıtları 1. Sağlık ek ücreti uygulaması ne zaman başlayacak? Sağlık ek ücreti uygulaması 6 Nisan

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon 1 Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 2009 2010 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 11 Mart 2009 olacak şekilde, 26 Ocak 2009 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Bu belgenin amacı çevrimiçi vize başvurunuzu tamamlamanıza yardımcı olmaktır. Çevrimiçi vize başvurusu hizmeti yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ve tüm sorulara İngilizce

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı

SOCRATES-Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2006 Akademik Yıl 2006/2007 * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından hazırlanmış olup, 2006/2007 eğitim öğretim

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) KAPSAM MADDE 1 - (1) Bu esaslar, Yıldız Teknik Üniversitesinde öğrenim görmek üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışı Öğrenci

Detaylı

Romanya daki hakların Yabancı vatandaşların Romanya da hakları ve yükümlülükleri hakkında bilgiler

Romanya daki hakların Yabancı vatandaşların Romanya da hakları ve yükümlülükleri hakkında bilgiler Romanya daki hakların Yabancı vatandaşların Romanya da hakları ve yükümlülükleri hakkında bilgiler Tercüme - Niculae PASCUȚ tarafından yapılmıştır Bükreş 2014 ISBN: 978-973-0-17015-3 İÇİNDEKİLERİ Romanya

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU 2014-2015 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURS PROGRAMI AÇIKLAMALAR İÇİNDEKİLER 1. KİMLER BAŞVURABİLİR?... 4 2. LİSANS

Detaylı

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013)

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) MADDE 1- Taraflar 1.1 İşbu sözleşme, bir tarafta GLOBAL Dil Hizmetleri Danışmanlık Turizm İthalat & İhracat Tic. Ltd. Şti (Bundan

Detaylı

Değerli vatandaşlarımız,

Değerli vatandaşlarımız, Değerli vatandaşlarımız, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz. Bu anlayışımızın bir ürünü olarak, Büyükelçiliğimize yöneltilen çeşitli soruların

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ KİTAP - 2 Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Bu kitapta bir web sitesinin veya yayımın yer alması, sadece bilgi amaçlı olup A.B.D. Dışişleri

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

Kılavuz bilgiler. Ziyaretçi formu (VAF1 Ekim 2007) Bu kılavuz ücretsizdir

Kılavuz bilgiler. Ziyaretçi formu (VAF1 Ekim 2007) Bu kılavuz ücretsizdir Kılavuz bilgiler Ziyaretçi formu (VAF1 Ekim 2007) Bu kılavuz ücretsizdir Formu doldurmanıza yardımcı olması için bu kılavuzu okumanızı kuvvetle tavsiye ederiz. Daha fazla bilgiye ya da yardıma ihtiyaç

Detaylı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Değerli Okuyucular, Amerikan Ticaret Odası TradeRoots Programı adına, Türkiye den ABD

Detaylı

Sözleşme Yılı 2005 Akademik Yıl 2005/2006

Sözleşme Yılı 2005 Akademik Yıl 2005/2006 Bu Elkitabı 2005/2006 Eğitim Öğretim Yılı SOCRATES/Erasmus Öğrenci Değişimi için Hazırlanan Sözleşmenin Ekidir SOCRATES-Erasmus Değişim Elkitabı Sözleşme Yılı 2005 Akademik Yıl 2005/2006 Avrupa Birliği

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı