BER DERS SORUMLUSU:PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL HAZIRLAYAN:HALE SÜMERKANS

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BER DERS SORUMLUSU:PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL HAZIRLAYAN:HALE SÜMERKANS"

Transkript

1 ACI GERÇEK EK ACI BĐBERB BER DERS SORUMLUSU:PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL HAZIRLAYAN:HALE SÜMERKANS

2 GÜNLÜK K YAŞAM AM OLAYI:Ac Acı biberin kimyası KĐMYA KONUSU: Biyolojik sistemlerde kimya KĐMYA KONUSU ĐLE ĐLĐŞKĐLENDĐRME : Yediğimiz imiz besinlerdeki kimyasalların n vücudumuza v farklı etkileri olur. Bazı maddeler vücudumuzdaki v farklı reaksiyonlar sonucunda etki eder.acı biberin içerisinde i bulunan kimyasal maddenin (kapsaisin( kapsaisin) ) insanlar üzerinde fizyolojik etkilerinin olduğunu, unu, biberin neden acı tat verdiğini ini biyolojik sistemlerde kimya konusu ile anlatacağı ğım.

3 HEDEF:Ac :Acı biberin içerisindeki i kimyasal maddenin fizyolojik etkileri nelerdir? KAZANIMLAR: Biyolojik sistemlerde acı biberin etkisini anlatır. Acı biberin içerisindeki i kimyasal maddenin kapsaisin olduğunu unu söylers Kapsaisinin kimyasal yapısını açıklar. Kapsaisinin ne tür t r etkisi olduğunu unu belirtir.

4 ACI BĐBERB BERĐN N KEŞFĐ Baharatlar içinde i inde yer alan biberler (Capsicumlar) görünüşte g en renkli baharatlardan birtanesidir. Eski zaman medeniyetlerinden bir çok dünya d mutfağı ğında çok önemli bir yere sahiptir. Biberin öyküsü Kristof Kolombun ilk keşif yolculuğu u ( ) 1493) ile başlar. Kristof Kolomb, yerlilerin bu kırmk rmızı renkli meyveye aji veya axi dediklerini gözlemig zlemiştir.

5 Bu meyvenin karabiberden daha acı (yakıcı) ) olduğu farkedilmiş ve daha sonra Kristof Kolomb bu örnekleri Đspanyaya götürmg rmüş, bunları red pepper (Kırm rmızıbiber) olarak isimlendirmiştir

6 Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesiyle Avrupaya taşı şınan kırmk rmızıbiberler 16. yyın n sonu 17. yy başı şında iyice yaygınla nlaşmıştır. Kısa K zaman içerisinde dünyand nyanın n tropikal ve subtropikal iklim kuşaklar aklarında yer alan kısımlarda k hızla h yayılıp yerleşmi miştir.ayrıca toprak, iklim, yetiştirme tirme koşullar ulları,, seçme veya doğal hibrit gibi etkenler karakteristik biber türlerinde t önemli rol oynamış ıştır. Böylece B şekil, büyüklb klük, k, renk, acılık ve aroma bu etkenlerden dolayı farklıla laşmıştır

7 Capsicum (biber) meyveleri bin yıldan y fazla bir süredir s lezzet verme amacı ile kullanılmakta lmakta ve bunlar lezzetsiz hububatlara ve et ürünlerine katılmaktad lmaktadır. Lezzet vermenin yanında, nda, tahriş edici ve bir uyarıcı olarak tedavi edici etkileri vardır. r. Bu etkiler acılık veren bileşiklerden iklerden kaynaklanmaktadır.

8 ACI BĐBERB BERĐN N KĐMYASIK Acı biber. Çili biberi. Halapenyo biberleri. Hepsi kapsaisin adında bir madde içerdikleri i için i in acı' olarak tanımlad mladığımız z tadı verirler. Kapsaisin (Capcaisin), oldukca kuvvetli ve kararli,(,(bilindigi kadariyla) dogada sadece aci biberlerde kristal olarak olusan bir alkaloiddir dir.bunun dısında acı biber A, C ve E vitamini içerii eriği yüksek, folik asit ve potasyum bakımından da oldukça a zengindir ve neredeyse hiç hidrokarbon içermemektedir.

9 Acı biberle ilgili çalışmalar 1816 Burcholz ile başlar. Burcholz, Capsicumlardaki acılık k bileşenlerinin enlerinin maserasyona tabi tutarak organik solventlerle ekstrakte edilebileceğini ini ve bir yıl y l sonra da bu bileşenlerin enlerin alkalilerle tuz şeklinde olduğunu unu kaydetmiştir. tir. Daha sonra Micko, kapsaisinin izolasyonunu ve saflaştırılmas lmasını gerçekle ekleştirip metoksil ve hidroksil gruplarının n varlığı ığını gösteriyor. Yirmi yıl y l sonra Nelson ve Dawson kapsisinin kimyasal yapısının n 8-methyl8 methyl-6- nonenoylvanillylamide olarak belirledi Yüz z yıl y l sonrada Kouge ve arkadaşlar ları ince tabaka kromotografisinin geliştirilmesi ile acılık k uyarıcı özelliğe sahip birbirleriyle ilişkili iki komponent buldular ve komponent karışı ışımına kapsaisinoid adını verdiler.

10 (E)-N- (4-hydroxy hydroxy-3-methoxybenzyl) -8-methylnon-6-enamideenamide C 18 H 27 NO NO 3 Kapsaisin Daha etkili kromotografik ayırma ve spektral metotların uygulanması ile Bennett ve Kirby bu iki temel komponent (kapsaisin ve dihidrokapsaisin) ) ile üç minör komponenti (norhidrokpsaisin, homokapsaisin, homodihidrokapsaisin) Capsicum ekstraklarından izole ettiler. Capsicum aılığından esas olarak sorumlu olan bileşik, ik, kimyasal yapısı N-[(4- hidroksi-3-metoksifenil metoksifenil)- metil]-8-metil metil-6-noneamid olan kapsaisindir.. Buradaki [(4-hidroksi hidroksi-3-metoksifenil)- metil], vanillyl kökünü ifade eder.

11 termoreseptör Hissettiğimiz imiz acı tat, kapsaisin adlı maddenin termoreseptör (ısıya duyarlı) ) sinir uçlaru larını (nöron uçlarındaki dentritler) ) uyarması sonucu hissedilir. Acı,, deride de hissedilmekle beraber goblet hücrelerinin yoğun olduğu u ve mukus zarıyla kaplı dokularda daha iyi hissedilir. Bu arada, kuşlar ve yılanlar, y kapsaisin'i tanıyan reseptöre sahip olmadıklar kları için, in, acı tadını almazlar.

12 ACI BĐBERB BERĐN N KULLANIM ALANLARI Dilinizi, dudağı ğınızı şişirmekle irmekle kalmayıp, koruyu elbise ve maske takmanıza neden olacak kadar tehlikeli durumlar arz eden saf kapsaisin ; Sprey hali, bahçelere dadanan zararlı memeli hayvanları uzaklaştırmakta Denizcilikte kaplamacılıkta kta Ayrıca tohumlarından elde edilerek saflaştırılan lan ve rengi giderilen yağ yemeklik yağ olarak kullanılmakta lmakta Bu yağı ğın n ayrıca sararmayan boyalar ve yüzey y kaplama malzemeleri için i in hammadde olarak Romatizmal ilaçlar ların n yapımında kullanılmaktad lmaktadır.

13 BĐBER BER ACI MIDIR YAKICI MI? Biber acı değildir. Acı, tatlının n tersidir ve acıya örnek olarak greyfurdun tadı gösterilebilir. Biberin tadı ise acı değil yakıcıdır. Biberde bulunan kapsaisin maddesi bibere yakıcılık k vermekle kalmaz, cilde temas ettiğinde inde tahrişe e de yol açar. ar.

14 Peki nasıl l oluyor da, biberin yakıcı tesirini su gideremiyor? Sebebi basit, yağ ve su kesinlikle birbirlerine karış ışmaz. Biberlerin yakıcılık k veren maddesi yağlı olduğu u için, i in, ne kadar su içerseniz i için i in onunla birleşmez. En iyi metot ekmek yemektir. Ekmek bu yağı absorbe eder ve mideye taşı şır. Bir diğer etkili yol da süt s t içmektir. i Sütün S n içindeki i indeki kasein maddesi bir deterjan görevini g üstlenir, biberin yağı ile karış ışarak ağzıa temizler. Bu da yeterli değilse rakı içilmesi ilmesi önerilir. Rakı da diğer alkol içeren i sıvılar s gibi yağı çözer ve sorunu giderir, ama sonuçlar ları ertesi sabah ortaya çıkacak başka sorunlar getirir.

15 BĐBERĐN N SAĞLI LIĞA A FAYDALARI? Biberler A ve C vitaminleri bakımından çok zengindir. Biberin içindeki i indeki kapsaisin maddesi, insanda tükürük t k salgısını da arttırır, r, solunum ve kan basınc ncında nda değişimler imler yaratır, r, bağı ğırsaklarda emilimin azalmasına yol açar. a ar. Biberin etkili bir antioksidant olması durumu söz s z konusu olduğu için in de kansere karşı etkisi olabileceği i düşünülmektedir. d

16 Ayrıca endorfin salınmas nmasını sağlar, anekdotal bir bilgi olarak bilinci de arttırd rdığı söylenmektedir. Diette düşük k miktarlarda kullanılan lan kapsaisinoidler,, serumda miyokardial ve aortik kolesterol değerlerini erlerini belirgin olarak azaltmaktadır. Bunun yanı sıra, yağ metabolizmasında da bazı etkilere sahip olup, özellikle yağ ve karbonhidrat içerii eriği yüksek dietlerde kapsaisinoidlerin etkisi önemlidir

17 ÖĞRENME ÖĞRETME GÜDÜLEME: Đlk başta konu ile ilgili öğrencilerin dikkatini çekecek sorular yöneltirim. neltirim.örneğin biberin dudaklara sürüldüğünde neden yakıcı bir his bıraktb raktığını sorarım. ETKĐNL NLĐKLERĐ

18 KEŞFETME Öğrencilere acı biber yediklerinde ne gibi etkileri gözlemlediğini ini sorarak günlg nlük k yaşamda amda ki bu olayı anlatmalarını isterim. Bir sonraki derse acı biberin fizyolojik etkisi nedir? sorusunun cevabını araştırma rma ödevi olarak veririm.

19 AÇIKLAMA Öğrencilere konuyu anlatırken power-po poınt sunu yapılabilir. Konu sunumu sırass rasında öğrencilerin yorumu alınabilir.

20 ÖLÇME VE DEĞERLEND ERLENDĐRMERME Konu sonunda öğrencilerin konuyu kavrayıp kavrayamadığı ığını ölçmek açık a k uçlu u sorular sorarım.

21 KAYNAKLAR kimyasanal.net/.net/konugoster.php?a= iloj24x26k faydalibilgiler.com/.com/makalegoster.a spx?makaleid makaleid=tasftdnjtlv wikipedia.org/.org/wiki/scoville_ac%c4% B1l%C4%B1k_%C3%96l%C3%A7e%C4%9Fi odevsel.com/tip/5553/.com/tip/5553/giris.html

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Reyhan Nergiz Ünal Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 ÖZEL EGE LİSESİ İZMİR 2002 İÇİNDEKİLER Teşekkür ve İthaf...3 Giriş...3 Asit ve Baz...3-11 1) Asit...3-4 2) Baz...4-5 3)

Detaylı

Asitler, Bazlar ve Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ

Asitler, Bazlar ve Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler, Bazlar ve Tuzlar Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler Asitler kimyada önemli bir bileşik ik sınıfınıs oluştururlar. Günlük k gıda g maddelerinin bir çoğunda asit vardır. r. Canlı organizmaların n hayatsal

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

Asitler-Bazlar-Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ

Asitler-Bazlar-Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler-Bazlar-Tuzlar Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler Asitler kimyada önemli bir bileşik sınıfını oluşturur. Günlük gıda maddelerinin bir çoğunda asit vardır. Canlıların yaşamsal faaliyetlerinde asitlerin

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir.

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir. KİMYA Asitler - Bazlar - Tuzlar 10. Sınıf Genel 01 1. Aşağıdakilerden hangisi asitlerin özelliklerinden değildir? A) Suya + iyonu verirler. B) Tadları acıdır. ) Turnusol kağıdını kırmızıya çevirirler.

Detaylı

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir.

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. Besin maddesi ( besin elementi ) : Geniş ölçüde madde ve enerjiyle ilgili

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Ekim 2009 Hazırlayan Uzm. Dyt. Şeniz ILGAZ Danışma Kurulu Dr.Sema ATĐLLA Dr.Tülay BOSĐ Prof.Dr.Selda HIZEL BÜLBÜL Prof.Dr.Mübeccel DEMĐRKOL Prof.Dr.Gülbin

Detaylı

ANTİMİKROBİYAL LİFLER

ANTİMİKROBİYAL LİFLER ANTİMİKROBİYAL LİFLER ANTIMICROBIAL FIBERS Teks. Müh. Gamze SÜPÜREN TÜBİTAK Tekstil Araştırma Merkezi Arş. Gör. Ahmet ÇAY Ege Ü. Tekstil Müh. Bölümü Teks. Müh. Z. Evrim KANAT TÜBİTAK Tekstil Araştırma

Detaylı

HAYVANLARIN BESLENMESİ

HAYVANLARIN BESLENMESİ Ülkemizde yem hammaddelerine olan ihtiyaç ve dolayısıyla yem fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Kaliteli yem bitkilerinin üretilmesi ve bunlarla kaliteli genetiğe sahip hayvanların beslenmesi ile et,

Detaylı

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Prof. Dr. Turgut CABAROĞLU, Araş. Gör. Murat YILMAZTEKİN Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ülkemizde en çok tüketilen meyve olan üzüm,

Detaylı

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I)

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) Hazırlayanlar Dr. Dyt. Meltem Soylu Saðlýk Memuru Engin Alacahan Saðlýk Bakanlýðý Türkiye Halk Saðýlýðý Kurumu Uzm. Gýda Müh. Cengiz Kesici Saðlýk

Detaylı

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 2 1 Suyun insan yaşamındaki önemi nedir? Su, insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır. Yaşamın kendisidir su. Yeryüzünde ilk yaşamın

Detaylı

GÜNEŞ SİSTEMİ VE ÖTESİ: UZAY BİLMECESİ

GÜNEŞ SİSTEMİ VE ÖTESİ: UZAY BİLMECESİ 7. ÜNİTE GÜNEŞ SİSTEMİ VE ÖTESİ: UZAY BİLMECESİ 7. ÜNİTE GÜNEŞ SİSTEMİ VE ÖTESİ: UZAY BİLMECESİ Gök Cisimlerini Tanıyalım Güneş Sistemi Uzay Araştırmaları Bu ünitede öğrencilerin; Uzayda bulunan gök cisimlerini

Detaylı

ÜNİTE 11. Asitler ve Bazlar. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler

ÜNİTE 11. Asitler ve Bazlar. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler ÜNİTE 11 Asitler ve Bazlar Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Asit ve baz kavramlarını bilecek, Zayıf asit, zayıf baz, kuvvetli asit, kuvvetli baz kavramlarını tanıyacak, Titrasyon ve ph kavramlarını

Detaylı

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II DERSİN SORUMLUSU ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 ISIL İŞLEMLER I Gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmaların ısı etkisiyle faaliyetlerini engellemek ve gıdalara sürekli

Detaylı

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 SÖYLEŞİ Sibel Arna ile oğlu Rüzgar üzerine sohbet SAĞLIKLI BESLENME Vitamin deposu kış meyveleri LEZZETLİ TARİFLER Kışa

Detaylı

Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ. Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu

Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ. Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu Ankara 1997 Toprak yeryüzünün yaşam dolu yumuşak derisidir Helmut Stremme 1.Basım: 3500 Adet-1997 ISBN 975-8088-42-4

Detaylı

ARAŞTIRMA YIL: 3 SAYI : 5 HAZİRAN 2011

ARAŞTIRMA YIL: 3 SAYI : 5 HAZİRAN 2011 ISSN 2146-2720 ARAŞTIRMA YIL: 3 SAYI : 5 HAZİRAN 2011 DERGİSİ Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Yayınıdır. Bal Arısı İle Tozlaşmanın Kivi Meyvesinde C Vitamini İçeriğine Etkisi Akut Arı Paraliz-İsrail

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Bilim Teknik. İlaç ve Aşı Çiftlikleri. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mart 2013 Yıl 46 Sayı 544 5 TL. Tam Tahıllar. Kolajen

Bilim Teknik. İlaç ve Aşı Çiftlikleri. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mart 2013 Yıl 46 Sayı 544 5 TL. Tam Tahıllar. Kolajen Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tam Tahıllar posteri dergimizle birlikte... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mart 2013 Yıl 46 Sayı 544 5 TL Bilim ve Teknik Mart 2013 Yıl 46 Sayı 544 İlaç ve Aşı

Detaylı

DUMAN KONTROL GEREKLİLİĞİ

DUMAN KONTROL GEREKLİLİĞİ DUMAN KONTROL GEREKLİLİĞİ Dumanın Etkileri Medeniyetin başlangıcından günümüze, ateş insanlık için en önemli araç olmasının yanında, aynı zamanda insanlığın en büyük düşmanı olmuştur. Sadece mal varlığına

Detaylı

kullanım alanı bulmasına rağmen ülkemizde sadece çerezlik olarak tüketilmektedir. Yüksek kaliteli proteini beslenme için gerekli amino asitlerin bir

kullanım alanı bulmasına rağmen ülkemizde sadece çerezlik olarak tüketilmektedir. Yüksek kaliteli proteini beslenme için gerekli amino asitlerin bir 1.GİRİŞ Türkçe de meyve nin karşılığı yemiş ile karşılanır. Ancak kimi kurutulmuş ve tüketime sunulmuş meyveler kuruyemiş adıyla anılır. Hemen hemen tüm kuruyemişler, yaş sebzenin kurutulması, kimileri

Detaylı

SU İYONİZERİ. koruyucusudur.

SU İYONİZERİ. koruyucusudur. SU İYONİZERİ Su iyonizeri NEDİR? Su iyonizeri sizin için; kaliteli sağlıklı ve yaşayan su üretir. İleri teknoloji ürünü olan su iyonizeri musluk suyunu önce arındırır daha sonra ayrı yapıya sahip, değişik

Detaylı

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi :

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : KİŞİYE ÖZEL BİYOENFORMATİK DEĞERLENDİRME RAPORU DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : Gentest BioAging Sayın

Detaylı

ORGANĐK K TARIMDA TOPRAK VERĐML MLĐLĐĞĐĐĞĐ VE KORUNMASI

ORGANĐK K TARIMDA TOPRAK VERĐML MLĐLĐĞĐĐĞĐ VE KORUNMASI ORGANĐK K TARIMDA TOPRAK VERĐML MLĐLĐĞĐĐĞĐ VE KORUNMASI Prof. Dr. Nurgül l TÜREMT REMĐŞ Bitki besin maddeleri toprak verimliliğini ini tayin eden faktörler Bitkiler için i in mutlak gerekli besin maddeleri

Detaylı