4. ÜNİTE IŞIK ve SES BÖLÜMLER IġIĞIN YANSIMASI SESĠN MADDEYLE ETKĠLEġMESĠ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "4. ÜNİTE IŞIK ve SES BÖLÜMLER IġIĞIN YANSIMASI SESĠN MADDEYLE ETKĠLEġMESĠ"

Transkript

1 4. ÜNİTE IŞIK ve SES BÖLÜMLER IġIĞIN YANSIMASI SESĠN MADDEYLE ETKĠLEġMESĠ Bu konular neden önemli? Çevremizde olan olayların sesini duymak isteriz. Hatta bazen daha iyi duyabilmek için kulağımızı sesin geldiği tarafa döndürürüz. Bu çevremizde olup biten olayları daha iyi anlamamıza yardım eder. Görüntüyü oluģturan ıģığın maddeler ile karģılaģınca nasıl davranacağını bilmek daha iyi bir görsellik için gereklidir. Bu sayede çok güzel fotoğraflar çekebilirsin. Havai fiģek yapan insanlar ıģığın ve sesin tüm özelliklerini dikkate alırlar. Bu havai fiģek gösterileri görsel Ģölene dönüģür. 1. BÖLÜM IġIĞIN YANSIMASI AMAÇLAR Bu bölümde ıģığın düzgün ve pürüzlü yüzeylerdeki yansımalarıyla ilgili olarak gelen ıģın, yansıyan ıģın ve yüzeyin normali arasındaki iliģkiyi keģfedeceksiniz. KAVRAMLAR ve TERİMLER IĢık ıģınları IĢığın düzgün ve dağınık yansıması

2 Gökyüzünün kapalı ve bir ıģık kaynağının çevrenizdeki olmadığı bir gecede cisimleri görebilir misiniz? AkĢam ailenizle otururken elektrikler kesilirse çevremizde bir ıģık kaynağı olmadığından cisimleri göremeyiz. Ortam aydınlık olduğu zaman çevremizdeki cisimleri görmeye baģlayabiliriz. Cisimlerin aydınlanması ıģık kaynağından gelen ıģınların o cisim ile etkileģimi sonrasında olur. Görme olayı ıģıkla mümkündür. IĢık kaynağından gelen ıģık, ıģık ıģını adı verilen temsili doğrular ile gösterilebilir. IĢık ıģınları aynı ortam içerisinde doğrusal yayılır.

3 IĢık ıģınları aynı ortamda doğrusal yayıldığı için cisimlerin gölgesi oluģur. Bilgi dağarcığı GüneĢten çıkan ıģınlar yaklaģık 8,5 dakika sonra Dünyaya ulaģır. Dolayısı ile biz GüneĢin 8,5 dakika önceki halini görürüz. Çevremizdeki cisimler ıģığı geçirebilir, soğurabilir veya yansıtabilir. IĢık ıģını çarptığı cisimden geldiği ortama geri dönüyor ise buna yansıma denir. Tüm cisimler ıģığı aynı oranda yansıtmazlar. Ayna ıģığın büyük bir kısmını yansıtırken duvar az bir kısmını yansıtır.

4 Yukarıdaki resimde parlak ve düz bir yüzeye sahip ayna resimdeki insanın görüntüsünü düzgün yansıtır. Mat ve pürüzlü yüzeye sahip beton zemin insanın görüntüsünü düzgün yansıtmaz. Sizde deneyin Sınıf penceresinden giren güneģ ıģığının önüne ıģığı büyük oranda geçirmeyen parlak bir cisim koyduğumuz zaman güneģ ıģığı yansımaya uğrar. Bu cisim parlak bir cama sahip saat veya ayna olabilir. Etkinlik; Işık kaynakları ve yansıma AĢağıdaki alanları uygun kavramlar ile doldurunuz. Bu kavramların dıģında eklemek istediğiniz kavramları ekleyebilirsiniz. IĢık kaynakları IĢığı yansıtan cisimler GÜNEġ, YILDIZ, ATEġ BÖCEĞĠ, EL FENERĠ, AY, MARS, ALÜMĠNYUM FOLYO, AYNA, SĠYAH KÂĞIT

5 Bilgi dağarcığı Uzay neden karanlık gözükür? GüneĢ ıģınları uzayda her yönde yayılmasına rağmen uzayı karanlık görürüz. Bunun nedeni uzayda ıģığın yansıyabileceği maddesel ortam olmamasıdır. Işığın yansıması Düzgün yansıma Düz ayna gibi parlak yüzeyler kendi üzerine gelen ıģık ıģınlarını bir kurala göre yansıtırlar. IĢık ıģını bu yüzeye çarpınca doğrultusunu değiģtirir. Yüzeyin normali gelen ıģının değme noktasında yüzeye dik temsili olarak bizim tarafımızdan çizilen çizgidir. N harfi ile gösterilebilir. Gelen ıģın Yüzeyin Normali Yansıyan ıģın Gelme açısı Yansıma açısı Düz ve pürüzsüz yüzey Yansıma kanunlarına göre;

6 *Gelme açısı yansıma açısına eģittir. *Gelen ıģın, Yüzeyin Normali ve Yansıyan ıģın aynı düzlem üzerindedir. Yansıma bu kurallara göre gerçekleģir. Bu sayede yansıyan ıģığın yönünü bulabiliriz. Etkinlik; Yansıma kanunlarını sınıyorum Neler Gerekiyor? *Düzlem ayna *Lazer ıģığı *Sınıf tahtası *TebeĢir veya tahta kalemi Nasıl Bir Yol izleyelim? Sınıf tahtasına düzlem aynamızı Ģekildeki gibi tutalım. Düzlem aynamızın normalini çizelim. Normal ile aynamızın kesiģme noktasına lazer ıģığını tahtaya paralel olacak Ģekilde gönderelim. Lazer ıģığının gelen ıģın ve yansıyan ıģın bölümlerini tahta kalemi ile çizelim. Gelen ıģın ve yansıyan ıģın olarak yazıp belirtelim. Gelme ve yansıma açısının eģit olduğunu çizimimiz üzerinde gözlemleyelim

7 Aynamızı hareket ettirerek gelen ve yansıyan ıģının nasıl değiģtiğini gözlemleyelim. Bilgi dağarcığı Yansıtıcı yüzeye dik gelen veya yüzeyin normaline paralel gelen ıģın yine kendi üzerinden döner. Yüzeyin Normali Gelen ıģın Yansıyan ıģın Düz ve pürüzsüz yüzey Bilgi dağarcığı Amerikalı gök bilimciler 1971 yılında Astronotların Ay yüzeyine bıraktıkları aynaya lazer ıģın demeti gönderdiler. Bu ıģığın aynadan yansıyarak geri dönüģ süresini ölçtüler. Süratini bildikleri lazer ıģığının kaç metre yol aldığını buldular. Bu sayede Ay ın Dünyaya olan uzaklığını birkaç metre yanılma payı ile hesaplamıģ oldular.

8 Etkinlik; Biz Çizelim 1 ıģın 2.ıĢın 3.açısı 4.açısı 5 normali Yukarıdaki aynanın üzerine yansıma kanunlarını dikkate alarak bir ıģın gönderelim. Bu ıģının aynadan yansıması ile oluģan Gelen ıģın, yansıyan ıģın, Yüzeyin normali, gelme ve yansıma açısını yazarak belirtelim Yukarıdaki aynanın üzerine gönderilen dört ıģının yansıma sonucu oluģan yansıyan ıģınları çizerek numaralandırınız. 3 4 A B Yukarıdaki A ve B noktalarından gelen ıģınlar sırası ile 3 ve 4 nolu ıģınlar olarak çıkabilmesi için nasıl bir ayna düzeneği yerleģtirilmelidir?

9 Etkinlik; Hangisi yanlış AĢağıdaki düz aynalara gelen ıģınlardan birinin izlediği yol yanlıģ. Bunu bulabilir misin? Etkinlik; Aynaları nasıl yerleştirmeliyim? Göz TavĢan Çitin üzerinden karģıdaki tavģanları gözlemleyebilmek için Ģekildeki periskopta aynaları nasıl yerleģtirmelisin?

10 Düzgün ve Dağınık Yansıma Düz ve parlak bir yüzeye sahip aynada net görüntü oluģurken, düzgün yansımaya sahip olmayan alüminyum folya görüntü oluģmaz. IĢık düz bir ayna değil de buruģturulmuģ bir alüminyum folyo gibi bir yüzeyden yansır ise dağınık yansır. Dağınık yansıma görülen yüzeylerde net görüntü oluģmaz. Örneğin kumaģ, beton duvar, toprak, halı vb yüzeylerde dağınık yansımadan dolayı net görüntü oluģmayabilir. Göllerde su rüzgârsız bir günde durgun ve pürüzsüzdür. Bu sebeple üzerine düģen ıģığı düzgün yansıtır. Göl manzara resimlerindeki oluģan net yansımanın sebebi budur.

11 Dağınık yansıma cisimlerin üzerine düģerse bu cismin görüntüsündeki detayları belirginleģtirir. Bu sebeple fotoğrafçılıkta dağınık yansıma yapan ıģık kaynakları kullanılır. Bu ıģık kaynaklarının yansıtıcı yüzeyi sizin buruģturduğunuz alüminyum folyanın yüzeyi gibi parlak ve pürüzlüdür. ġoförler geceleyin yağmurlu havaları sevmezler. Yağmursuz bir havada araba ıģıkları, pürüzlü bir yüzey olan afsalda çarpınca dağınık yansımaya uğrar. Bu karģıdan gelen aracın Ģoförünün gözlerini rahatsız etmez. Ancak yağmurlu bir havada asfaltın üzerinde bir su tabakası oluģur. Bu daha az pürüzlü yüzey ıģığı yansıtır. Buda karģıdan gelen Ģoförün gözlerini rahatsız eder.

12 2. BÖLÜM AMAÇLAR SESĠN MADDEYLE ETKĠLEġMESĠ Sesin yansıması, soğrulması bağlamında ses yalıtımı ve ses yalıtımı için geliģtirilen teknolojiler hakkında bilgi, beceri ve tutum kazanmanız beklenmektedir. KAVRAMLAR ve TERİMLER Sesin yansıması, Sesin soğrulması, Ses yalıtımı Kar yağdığı zaman ortalık neden sessizleģir?

13 Binlerce yıl önce ses sistemleri yoktu. Antik tiyatrolarda sanatçılar binlerce seyirciye seslerini nasıl duyuruyordu? Sınıf pencerelerini kapatınca dıģarıdaki sesi neden daha az duyuyorsunuz? Ses yaģam kalitemizin artıģında çok önemli bir role sahiptir. Birbirimizi anlamamıza yardımcı olur. Çevremizde meydana gelen olayların farkına varmamıza kaktı sağlar. Ses üreten nesnelere ses kaynağı denir. Sesin kaynağından bize kadar ulaģabilmesi için bir ortama ihtiyaç duyar. Bu ortam gaz, sıvı veya katı bir madde olabilir. Sesin oluģabilmesi için çoğu zaman ses kaynağının geriye ve öne doğru hareket etmesi gerekir. Bu durumda cisim titreģir. KonuĢurken çıkarttığımız ses soluk borumuzda bulunan ses tellerimizin titreģerek hava taneciklerini titreģtirmesi sonucu oluģur. TitreĢmeyen bir madde ses çıkaramaz. Tokmak ile vurduğumuz diyapazon titreģir ve ses çıkarır. Eğer diyapazonu elimizle tutarsak titreģimi durur ve ses çıkmaz.

14 Titreşimleri Hisset Yüksek sesle konuģurken veya Ģarkı söyler iken gırtlağının iki tarafına dokun. Ne hissediyorsun? BoĢ bir plastik ĢiĢenin içine doğru Ģarkı söyle. Elinle tuttuğun ĢiĢede bir değiģiklik gözleyebildin mi? Çevremizdeki tüm ses çıkaran maddeler titreģerek ses çıkarırlar. Bu titreģimlerin değiģimi farklı seslere sebep olur. Ses durgun bir suya atılan taģ gibi kaynağından çevreye büyüyen dalgalar halinde yayılır. Büyürken etkileģim halindeki taneciklerin birim alandaki ses Ģiddeti azalır. Bu yüzden ses kaynağından uzaklaģtıkça sesin Ģiddeti azalır. Ses dalgaları her yöne dağılarak yayılır. Sesin bu özelliğini bilen bilim insanları sesi istedikleri yöne yansıtarak sesi belirli bir alana yönlendirebilirler.

15 Etkinlik; Sesin kaynağından uzaklaşıyorum Neler Gerekiyor? *Diyapazon *Ders Kitabı Nasıl Bir Yol izleyelim? *Okul bahçesine çıkalım. *Ses kaynağımız olan diyapazondan beģ, on, onbeģ, yirmi ve yirmi beģ metrelik çizgiler çizelim. *Sırası ile beģ, on onbeģ, yirmi ve yirmi beģ metrelik mesafelerden sesin Ģiddetinin değiģimlerini dinleyelim. * Sesin Ģiddetindeki değiģimleri aģağıdaki alana 1 ile 5 arası değerler vererek not eldim. BeĢ metre uzaklık On metre uzaklık OnbeĢ metre uzaklık Yirmi metre uzaklık Yirmi beģ metre uzaklık

16 Ses ıģıktan farklı olarak yayılmak için maddesel ortama ihtiyaç duyar. Astronotlar birbirlerine seslerini duyuramazlar. Ancak radyo sinyalleri ile sesli iletiģim kurabilirler. Uzayda maddesel ortam olmadığı için ses yayılmaz. Bu sayede güneģteki patlamaların, gezegenlerin dönerken, gök taģlarının uzayda gezerken oluģturdukları titreģimlerin bize ses olarak ulaģmasını engellenmiģ olur. Uzay sessizdir. Ses de ışık gibi yansır mı? IĢığın parlak ve pürüzsüz yüzeylerden yansıması günlük hayatımızı kolaylaģtırır. Bu sayede sadece isteğimiz alanı aydınlatabilir ıģık kirliliğini engellemiģ oluruz.

17 Ses de sert ve pürüzsüz yüzeylerde büyük oranda yansır. Bu bize ses kaynağından gelen sesi sadece istediğimiz alanda duyurmamıza yardımcı olur. Gereksiz ses kirliliğini ve enerji kaybını engeller. Etkinlik; Ses Nasıl Yol Alır? Neler Gerekiyor? *Su *Derin olmayan bir tepsi *Ġki kalem *KaĢık Nasıl Bir Yol izleyelim? *Tepsiye biraz su koyun. DurgunlaĢıncaya kadar bekleyin. *Bir kaģık ile su yüzeyine dokunun. Her yöne dalgalar oluģturun. Su durgunlaģtıkça tekrar dalga oluģturabilirsiniz. Havadaki ses dalgaları da bu Ģekilde yayılır.

18 *Daha sonra Ģekildeki gibi kalemleri tepsiye koyun. Bir bantla kalemleri sabitleyebilirsiniz. *KaĢığı kalemlerin birbirine yakın olduğu tarafa dokundurarak dalgalar oluģturabilirsin. AĢağıdaki soruları cevaplayalım. Kalemler ile yaptığın etkinlikte dalgalar nasıl yayıldı? Kalemler ile yaptığın etkinlikte su dalgaların yayılıģını megafonda sesin yayılıģı ile bir benzerlik kurabilir misin? Sesin yansıması hayatımızı nasıl kolaylaştırır? Yarasa çıkardığı sesin cisimlerden yansıması ve kendine ulaģması için geçen süreden cisimlerin kendine olan uzaklığını hesap eder. Bu sayede cisimlerin yerini tayın edip onlara çarpmaz. Aynı Ģekilde yunuslarda çıkardığı seslerin avlarından yansıyan sesler ile yerlerini tespit eder. Bilim adamları da canlıların bu özelliklerinden faydalanarak sonar, radar ve ultrason gibi teknolojik cihazlar tasarlamıģtır. AĢağıdaki cihazlar ve kullanım alanlarını ile ilgili araģtırma yapalım. Sonar Radar

19 Ultroson Sizce maden yataklarının, yerkabuğundaki kırıkların( faylar), fosillerin, yer altı su kayaklarının tespitinde sesin yansıması nasıl kullanılabilir? Ses Hayatımızın Neresinde? Ses farklı ortamlarda farklı hızda yayılır. Buda farklı duyulmasına sebep olur. Maden ocaklarında metan gazı patlamalara neden olabilir. Belli aralıklar ile maden ocaklarında otomatik olarak çalınan düdüklerden çıkan sesler ortamda metan gazı var ise farklı duyulacaktır. Bu ön uyarı sistemi olarak kullanılır. Balıkçılar sonarı nasıl kullanır?

20 Karadeniz de balık avlayan ticari balık tekneleri sonar cihazı kullanır. Bu sayede ses dalgalarını kullanarak balığın gemiye olan uzaklığını, hızını, balığın ne kadar derinlikte bulunduğunu ve açısını belirlerler. Sonrasında bu bilgiler ıģığında ağlarını atarak balıkların soframıza ulaģım yolculuğunu baģlatırlar. Sesin sualtında yayılmasını ve yansımasını değerlendiren bu cihazlar balıkçıların iģini çok kolaylaģtırır.

21 Sesin bir yüzeye çarpıp geri dönmesine yankı denir. BoĢ bir salonda, bir dağın yamacında sesimizi geri duymamızın sebebi yankıdır. Yankının oluģması için ses kaynağı ile sesin yansıyacağı yüzey arasında 17 metreden büyük olmalıdır. Aradaki mesafe 17 metreden daha küçük olursa kulağımız yankı ile ses kaynağından çıkan sesi ayırt edemez. Bazen de sesin yansımasını istemeyiz. Bu sebeple yumuģak ve pürüzlü yüzeyler ile sesi soğururuz. BoĢ bir evde ses sert duvarlardan yansır ve tekrar duyulur. EĢyalı bir evde, ise ses bu eģyalardaki yumuģak yüzeylerce soğrulur. Az bir bölümü geri yansıyabilir.

22 Konferans salonlarında, sınıfta, düğün salonlarında, sinemalarda, ses kayıt stüdyolarında, hava alanlarında, duvar yüzeyler sesi soğuran yumuģak malzeme ile kaplanmıģıdır. Bu sayede ses de yansıma çok az olur. Bilgi dağarcığı Suyun altında sesin hangi yönden geldiğini anlayabilir miyiz? Suyun altında ses havadaki hızına göre yaklaģık dört kat hızlı yayılır. Dalgıçlar su altındaki en ufak sesleri bile rahatlıkla duyarlar. Havada ses suya göre yavaģ hareket ettiğinden iki kulak zarına farklı zamanlarda ulaģır. Bu sayede beyin sesin geldiği tarafı anlayabilir. Fakat su içinde bu fark çok azaldığı için beyin tarafından algılanmaz. Sesi duyar fakat hangi yönden geldiğini anlayamaz. Her yönden geliyormuģ gibi algılanır.

23 Ses yalıtımı sesin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yapılan yalıtım türüdür. Ses ortamda yayılırken önüne çıkan engellere çarpar. Sesin bir bölümü geri yansır, bir bölümü önüne çıkan engel tarafından yutulur. Kalan kısım ise engelin diğer tarafına geçer. Ses yalıtımı yaparken sesin yalıtım malzememiz tarafından yutulmasını isteriz. Ses yalıtımı yapılırken ses yutma kapasitesi en yüksek olan maddeler kullanılır. Etkinlik; Sesi Soğuruyorum Neler Gerekiyor? *Telefon veya çalar saat *YumuĢak iki adet yastık Nasıl Bir Yol izleyelim? Telefonun çalmasını sağlayalım. Sonrasında iki yastığın arasına koyarak çalmasını sağlayalım. Ses önceki duruma göre nasıl duyuluyor? Neden? Yastık yerine hangi malzemeler aynı görevi görürdü? Etkinlik; Sesi hangisi daha iyi soğurdu Neler Gerekiyor? *Kazak *Tahta

24 Nasıl Bir Yol izleyelim? Kazak ve tahta parçasını hazırlayalım. Ses değiģimlerini daha iyi anlamak için gözlerimizi kapatalım. Bir arkadaģımızın bize sırası ile kazağı ve sonrasında tahta parçasını ağzımızın cm yakınına tutmasını isteyelim. Her bir durum için yüksek sesle Günaydın diye bağıralım. Ses kazağa doğru mu yoksa tahtaya doğru mu bağırınca daha iyi duyuluyor? Farklılığın sebebi ne olabilir? Kazak yerine hangi malzemeler aynı görevi görürdü? Ses tutma kapasitesi fazla olan maddeler strafor, kumaģ, keçe, camyünü gibi pürüzlü, içi hava keseciği dolu ve gözenekli maddelerdir. Bu maddeler sesin yankılanmasını, yansımasını en aza indirir. Taneciklerin enerjisini en aza indirirler. Sürtünme enerjisine dönüģen titreģim ısı enerjisine dönüģür. Maddeler sesi farklı miktarda soğurabilirler. Çizim Notu: otomobildeki ses yalıtımını gösteren resimler Arabalarda motordan, yol ile tekerleğin etkileģiminden ve çevreden gelen gürültüyü araç içinde duymamak için araç içi ses yalıtımı ve titreģimi dolayısı ile sesin oluģumunu engelleyen malzemeler kullanılır. Araba motorundan yakıtın yanması sonucu oluģan sesin Ģiddetini azaltmak için eksoz kullanırlar. Sizce eksoz nasıl bir yapıya sahiptir? Çizerek gösteriniz.

25 Otoban ve tren yolu kenarlarındaki duvarlar ses yalıtımına yardımcı olur. Binalarda yan komģunuzdan, sokaktan gelen istenmeyen sesleri engellemek amacıyla ses yalıtımı yapılır. Duvarın içinde ses yalıtımı için iki tuğla arasına içinde ufak hava kesecik veya boģlukları bulunan strafor, cam yünü gibi yalıtım malzemeleri konur. Tuğla Köpük Tuğla Ses sesin az bir kısmı geçti

26 Yukarıdaki duvarda sesin çok az bir kısmı karģı tarafa geçmiģtir. Sesin büyük bir kısmı yalıtım malzemesince soğrulmuģtur. Sesin büyük mekânlarda net duyulabilmesi ve istenen Ģekilde yankılanarak dağılması için akustik uygulamalarından faydalanılır. Camilerde, tiyatro sahnelerinde, sinema, konferans ve toplantı salonlarında akustik uygulamalarından yararlanılır. YaĢadığınız bölgede veya gezip gördüğünüz yerlerde yalıtım ve akustiğin göz önünde bulundurulduğu yapılara örnekler veriniz.

27 Değerlendirme 1 Ses ve ıģığın ortak ve farklı yönlerini aģağıda belirtiniz. Ses IĢık *Maddesel ortama *Bir enerji çeģididir. *Yansıma kanunları Ġhtiyaç duyar çerçevesinde yansır. * * * * * * * * * AĢağıdaki boģlukları uygun ifadeler ile doldurunuz. Eksoz titreģimi- Sonar- onyedi- sünger- ıģık- gelen ıģın- soğrulması 1. Sesin kumaģ, köpük, cam yünü gibi maddeler tarafından emilmesine. denir. 2. Balıkçılar su altındaki balıkların yerini.. cihazı ile tespit edebilir. 3. Ses maddelerin.. ile oluģur. 4.Yankı olayının meydana gelebilmesi için ses kaynağı ile cisim arasında en az metre uzaklık olmalıdır. 5. Ses stüdyolarında duvarlar.. ile kaplanmıģtır ile iç organların fotoğrafı çekilebilinir. 7. Ses en hızlı. da yayılır. 8. Ses ve ıģığın süratleri karģılaģtırıldığında. daha süratli hareket eder. 9. Kaynaktan çıkıp bir yüzeye çarpan ıģına. denir. 10. Araba motorundan yakıtın yanması sonucu oluģan sesin Ģiddetini azaltmak için kullanırlar.

28 Soru1: Dört öğrenci ayna ve meyve suyu kutuları ile hazırladıkları düzenekler ile Ģekildeki gibi topa bakmaktadır. Hangi göze sahip öğrenciler topu görebilir? A)Yalnız I B) I ve II C) II ve III D) I, II, III Soru 2. Gelen Işın Yansıyan Işın 65 0 Yansıyan ıģının ayna ile yaptığı açı 65 0 dir. Gelme açısı kaç derecedir? A) 25 B) 50 C) 65 D) 115 Soru 3: Binaların ısı yalıtımı için dıģ cepheleri çeģitli izolasyon malzemeleri ile kaplanmaktadır. Pencereler ise iki veya üç camdan oluģmakta ve içlerindeki hava vakumlanarak ısının hava molekülleri ile iletilmesi engellenmektedir. Isı yalıtımı yapılırken kullanılan malzemeler ses yalıtımına nasıl katkı sağlar?

29 Soru 4: Kütlesi ve hacmi olan her Ģeye madde denir. AĢağıdakilerden hangisi madde değildir? A-Cam B-Ses C-Hava D-Hücre Soru 5: I. Sesin bir yüzeye çarpıp tekrar duyulması II. Çalar saatin çıkardığı sesin saat yastığın altında daha az duyulması III. Yüzeye çarpan sesin yayılma doğrultusunu değiģtirmesi Yukarıda verilen durumlar ses dalgalarının madde ile etkileģmesi ile ilgili olarak hangi olaylarla açıklanabilir? I II III A) Soğurulma Yansıma Yankı B) Yankı Soğurulma Yansıma C) Yankı Yansıma Soğurulma D) Yansıma Soğurulma Yankı Soru 6: AĢağıdaki Ģekillerden hangisinde aynaya gelen ve yansıyan ıģık ıģınları yanlıģ olarak gösterilmiģtir?

30 Soru 7: ġekilde zemine 40 derecelik açı ile bağlı ayna görülmektedir. Zemine paralel gelen ıģın, bu aynadan yansıdıktan sonra tekrar kendi üzerinden dönebilmesi için ayna ok yönünde kaç derece döndürülmelidir? A) 40 b)50 c)140 d) 180

Ünite 4 SES Sayfa No SES

Ünite 4 SES Sayfa No SES Ünite 4 SES SES Sayfa No Dalgaları... 184 Test 1... 184 Test 2... 185 Dalgalarının Özellikleri... 186 Test 3... 188 Test 4... 190 Etkinlik (1 5)... 192 193 Müzik ve Fen... 194 Test 5... 194 Test 6... 196

Detaylı

Ses Şiddeti ve Ses Şiddet Düzeyi... 446. Ses Frekansı ve Ses Hızı... 447. Ses Dalgalarında Doppler Olayı... 448. Rezonans... 449. Vuru Olayı...

Ses Şiddeti ve Ses Şiddet Düzeyi... 446. Ses Frekansı ve Ses Hızı... 447. Ses Dalgalarında Doppler Olayı... 448. Rezonans... 449. Vuru Olayı... ÜNİTE 3 4 MOERN MANYETİZMA FİZİ Bölüm 1 Işığın Manyetik Tanecikli Alan Yapısı 5 ALGALAR Sayfa No BÖLÜM 1 SES ALGALARI................................................. 445 Ses Şiddeti ve Ses Şiddet üzeyi...............................................

Detaylı

TÜBĠTAK-BĠDEB YĠBO ÖĞRETMENLERĠ (FEN VE TEKNOLOJĠ-FĠZĠK, KĠMYA, BĠYOLOJĠ VE MATEMATĠK) PROJE DANIġMANLIĞI EĞĠTĠMĠ ÇALIġTAYLARI. YĠBO-5 (ÇALIġTAY 2011)

TÜBĠTAK-BĠDEB YĠBO ÖĞRETMENLERĠ (FEN VE TEKNOLOJĠ-FĠZĠK, KĠMYA, BĠYOLOJĠ VE MATEMATĠK) PROJE DANIġMANLIĞI EĞĠTĠMĠ ÇALIġTAYLARI. YĠBO-5 (ÇALIġTAY 2011) TÜBĠTAK-BĠDEB YĠBO ÖĞRETMENLERĠ (FEN VE TEKNOLOJĠ-FĠZĠK, KĠMYA, BĠYOLOJĠ VE MATEMATĠK) PROJE DANIġMANLIĞI EĞĠTĠMĠ ÇALIġTAYLARI YĠBO-5 (ÇALIġTAY 2011) GRUP SES PROJE ADI ATIKLARIN SESSĠZLĠĞĠ PROJE EKĠBĠ

Detaylı

FİZİK LABORATUARI III DENEY KILAVUZU 1

FİZİK LABORATUARI III DENEY KILAVUZU 1 FİZİK LABORATUARI III DENEY KILAVUZU 1 DENEY NO: 1 DENEYİN ADI: DURAN DALGALAR DENEYİN AMACI: Bir ip üzerinde duran dalgaları ve rezonans koşullarını gözlemek, duran dalgaların dalga boyunun hangi parametrelere

Detaylı

İÇİNDEKİLER 6. SINIF DENEYLERİ I.DÖNEM

İÇİNDEKİLER 6. SINIF DENEYLERİ I.DÖNEM İÇİNDEKİLER 6. SINIF DENEYLERİ I.DÖNEM 1.1. Mikroskobun Yapısının Tanıtılması 1.2. Soğan Zarının İncelenmesi 1.3. Ağız İçi Epitel Hücrelerinin İncelenmesi 2.1. En Süratli Kim? 2.2. Misketlerle Oynayalım

Detaylı

BĠYOMEDĠKAL CĠHAZ TEKNOLOJĠLERĠ

BĠYOMEDĠKAL CĠHAZ TEKNOLOJĠLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI BĠYOMEDĠKAL CĠHAZ TEKNOLOJĠLERĠ CĠHAZ DIġI ARIZALAR 523EO0199 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

8-14 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN KİMYA DENEYLERİ KENAN OKAN

8-14 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN KİMYA DENEYLERİ KENAN OKAN 8-14 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN KİMYA DENEYLERİ KENAN OKAN 2010 1. TUZ VE ġeker Ġki kağıt parçası üzerine birer kahve kaģığı dolusu tuz ve toz Ģeker koyunuz. Tuz ve Ģekerin benzerliklerini gözleyiniz. Ġki su bardağı

Detaylı

ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ

ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ TEMEL ELEKTRĠK 1 525MT0274 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

http://talimterbiye.mebnet.net

http://talimterbiye.mebnet.net Dr. Kemal Akkan BATMAN (Komisyon Başkanı) Uzm. Salih SARPTEN Ayşe BİNBAŞI Gülce ŞEKER MeltemTavukçuoğlu ÜNBAY Tuğçem MONARGALI http://talimterbiye.mebnet.net FEN VE TEKNOLOJİ KİTABI Fen ve Teknoloji 4

Detaylı

4, 5 ve 6. Sınıflarda Basit Araçlarla Fen Deneyleri Semineri 16, 19 ve 23 Mart 2007 Süleymanpaşa Đlköğretim Okulu, Tekirdağ SEMĐ ER PROGRAMI

4, 5 ve 6. Sınıflarda Basit Araçlarla Fen Deneyleri Semineri 16, 19 ve 23 Mart 2007 Süleymanpaşa Đlköğretim Okulu, Tekirdağ SEMĐ ER PROGRAMI SEMĐ ER PROGRAMI 16.03.2007 Cuma Saatler Konu 15.00-15.45 Seminer hakkında kısa bilgi ile Basit ve Ucuz Malzemeden Yapılan Fen Deneyleri hakkında öğretmen görüşlerinin alınması 15.45-16.00 Dinlenme 16.00-16.45

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan

Detaylı

IŞIK VE SES ARAŞTIR ÖĞREN ÇALIŞMA SORULARI

IŞIK VE SES ARAŞTIR ÖĞREN ÇALIŞMA SORULARI IŞIK VE SES ARAŞTIR ÖĞREN ÇALIŞMA SORULARI 1. I.Televizyonun yakından izlenmesi II.Uzun süre bilgisayar karşısında oturulması III.Ders çalışırken, kitap okurken masa lambası kullanılması Yukarıda verilenlerin

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE SAĞLIĞI GÜRÜLTÜ KĠRLĠLĠĞĠ 850CK0036

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE SAĞLIĞI GÜRÜLTÜ KĠRLĠLĠĞĠ 850CK0036 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE SAĞLIĞI GÜRÜLTÜ KĠRLĠLĠĞĠ 850CK0036 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

İLKÖĞRETİM DERS VE ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI 2. KİTAP Y A Z A R L A R. Mehtap AGALDAY Hatice Kübra AKÇAM İnciser İPEK Fatma KABLAN

İLKÖĞRETİM DERS VE ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI 2. KİTAP Y A Z A R L A R. Mehtap AGALDAY Hatice Kübra AKÇAM İnciser İPEK Fatma KABLAN İLKÖĞRETİM 4 FEN VE TEKNOLOJİ DERS VE ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI 2. KİTAP Y A Z A R L A R Mehtap AGALDAY Hatice Kübra AKÇAM İnciser İPEK Fatma KABLAN DEVLET KİTAPLARI ÜÇÜNCÜ BASKI..., 2012 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Detaylı

ÖRNEK GÜNLÜK PLAN. Okulu: Gazi Mustafa Kemal İ.O. Sınıf Seviyesi : 4 Ünite: Işık ve Ses Öğrenme Alanı: Fiziksel Olaylar Konu Başlığı: Ses

ÖRNEK GÜNLÜK PLAN. Okulu: Gazi Mustafa Kemal İ.O. Sınıf Seviyesi : 4 Ünite: Işık ve Ses Öğrenme Alanı: Fiziksel Olaylar Konu Başlığı: Ses ÖRNEK GÜNLÜK PLAN Hazırlayan; Soyadı: MECEK Adı: Saniye Okulu: Gazi Mustafa Kemal İ.O. Sınıf Seviyesi : 4 Ünite: Işık ve Ses Öğrenme Alanı: Fiziksel Olaylar Konu Başlığı: Ses Alt Başlıklar: a) Her Sesin

Detaylı

ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN

ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN DOKÜMAN GÜNCELLEME TARİHİ : 15.02.2013 1 MOMENTUM Hareket hâlindeki bir cismin, hareketini sürdürmesini sağlayan kuvvete momentum denir. Momentum (P), cismin kütlesi ve hızının

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER UYGULAMA FAALĠYETĠ... 27

ĠÇĠNDEKĠLER UYGULAMA FAALĠYETĠ... 27 ĠÇĠNDEKĠLER AÇIKLAMALAR... iii GĠRĠġ... 1 ÖĞRENME FAALĠYETĠ 1... 3 1. ELEKTRĠK AKIMI, ELDE EDĠLMESĠ VE ETKĠLERĠ... 3 1.1. Elektrik Akımı, Elde Edilmesi... 3 1.1.1. Atomun Yapısı ve Elektron Teorisi...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) RADYO-TELEVİZYON ALANI IŞIK ÖLÇÜMÜ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) RADYO-TELEVİZYON ALANI IŞIK ÖLÇÜMÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) RADYO-TELEVİZYON ALANI IŞIK ÖLÇÜMÜ ANKARA -2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK

YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK Aşağıdaki cümlelerdeki boşlukları uygun kelimelerle doldurunuz. ( 16 puan ) ( hava, su ve yeterli ısı - kirliliğine pil mikroskop haberleşmede - toprak şehir cereyanı, akü ve pil

Detaylı

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ BĠREYĠN GELĠġĠMĠ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr İÇİNDEKİLER

Detaylı

GÜNLÜK PLAN. Amaç 5. Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme Kazanımlar 2.Tehlikeli olan durumlardan uzak durur.

GÜNLÜK PLAN. Amaç 5. Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme Kazanımlar 2.Tehlikeli olan durumlardan uzak durur. GÜNLÜK PLAN Okul Adı : ÖZEL ESAYAN ĠLKÖĞRETĠM OKULU Tarih: 3./12./2012. YaĢ Grubu (Ay) : 48-60 AY Öğretmen Adı :. Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı BiliĢsel Alan Öz Bakım Becerileri Amaç

Detaylı

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ

BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI BĠLĠġĠM TEKNOLOJĠLERĠ MONĠTÖRLER Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

7. ÜN TE. IfiIK VE SES. 1. IfiIK LE MADDEN N KARfiILAfiMASI 2. AYNALAR VE KULLANIM ALANLARI. 3. SES LE MADDEN N KARfiILAfiMASI

7. ÜN TE. IfiIK VE SES. 1. IfiIK LE MADDEN N KARfiILAfiMASI 2. AYNALAR VE KULLANIM ALANLARI. 3. SES LE MADDEN N KARfiILAfiMASI 7. Ü TE 7. IfiIK VE SES 1. IfiIK LE MADDE KARfiILAfiMASI 2. AYALAR VE KULLAIM ALALARI 3. SES LE MADDE KARfiILAfiMASI 1. IfiIK LE MADDE KARfiILAfiMASI Ifl k Kaynaklar Cisimleri görmemizi sa layan; yak lan

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ ORTAÖĞRETİM Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ Ali DEĞERMENCİ Yaşar ÇAKMAK Engin PEKTAŞ DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M BAKANLI I YAYINLARI...: 4559 DERS

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

PS200 PS600 PS1200 PS1800 GÜNEŞ ENERJİLİ POMPA SİSTEMLERİ MONTAJ, KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI

PS200 PS600 PS1200 PS1800 GÜNEŞ ENERJİLİ POMPA SİSTEMLERİ MONTAJ, KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI PS200 PS600 PS1200 PS1800 GÜNEŞ ENERJİLİ POMPA SİSTEMLERİ MONTAJ, KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI 1/68 ĠÇĠNDEKĠLER 1 UYARILAR 2 SĠSTEM RAPOR FORMU 3 GĠRĠġ 4 GÜNEġ PANELĠ GRUPLARININ KURULMASI 4.1 GüneĢ Paneli

Detaylı

FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI

FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI FİZİK LAB. 3 (OPTİK) ÇALIŞMA NOTLARI İçindekiler 1. Dalgalar 1.1. Tanımlar 1.. İlerleyen Dalga 1.3. Kararlı (Durağan) Dalga 1.4. İki Ucu Sabit Bir Telde Kararlı Dalgalar. Işığın Doğası.1. Elektromanyetik

Detaylı

T.C MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ TOPRAKLAMA VE PARATONER TESĠSĠ 522EE0089

T.C MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ TOPRAKLAMA VE PARATONER TESĠSĠ 522EE0089 T.C MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ TOPRAKLAMA VE PARATONER TESĠSĠ 522EE0089 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ

ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA SĠSTEMĠ PRENSĠPLERĠ 522EE0273 Ankara, 201 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim

Detaylı