EVDE KOMPOST YAPIMI. Yeryüzü Derneği. Devin Bahçeci Nisan Yeryüzü Derneği Kütüphanesi Sayı:01

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EVDE KOMPOST YAPIMI. Yeryüzü Derneği. Devin Bahçeci Nisan 2011. Yeryüzü Derneği Kütüphanesi Sayı:01"

Transkript

1 EVDE KOMPOST YAPIMI Yeryüzü Derneği Devin Bahçeci Nisan 2011

2 EVDE KOMPOST YAPIMI: Organik maddelerin kontrollü bir biçimde biyolojik bir süreçten geçtikten sonra koyu, kolayca ufalanan, toprak gibi kokan bir forma dönüşmeleri ile elde edilen materyale kompost denir. Kesilmiş çimler, kopan dallar, yapraklar ve en önemlisi mutfak atıkları rahatlıkla komposta çevrilebilir. NEDEN KOMPOST YAPMAK GEREKİR? Öncelikle organik materyallerin kompostu sonucunda kaliteli bir gübre elde edilir. Bu gübre kaliteli olmasının yanında, tamamen doğal bir süreçle elde edildiği ve petrol ve türevleri ile üretilmediği için hem doğa dostudur hem de organiktir. Kompost ile toprağı kirletmez toprağı beslersiniz. Kompost yaparak toprağı da korursunuz. Kompost edilmemiş organik materyallerin toprağa bırakılması ile toprakta bitkiler ve bakteriler arasında bir rekabet ortaya çıkar ve toprakta nitrojen tüketen bakteri sayısında artış olur. Sonuç olarak, nitrojen azlığı ve bitkilerde yetersiz büyüme ortaya çıkar. Özellikle nitrojen fakiri olan ülkemizde, organik materyallerin kompost edilmeden toprağa bırakılması toprağa önemli zararlar vermektedir. Evsel yiyecek atıkları en önemli problemlerden biri. Evsel atıkların toplanması, ayrıştırılması belediyelere ve kamu kuruluşlarına önemli yükler bindirmektedir. Bu yöntemle, evsel atıkların yerinde komposta tabii tutulması evsel atıkları azaltacaktır. Daha az evsel atık belediyeler üzerinde daha az çöp yükü ve daha az çöplük alanları demektir. Kaliteli bir gübre çeşidi olmasının yanı sıra, organik materyallerin su tutma gücü inorganik materyallere göre daha yüksek olduğundan, kompostlu topraklar suyu daha çok tutar.

3 NELERDEN KOMPOST YAPILABİLİR: Meyve, sebze artıkları, yumuta kabukları, patates soğan kabukları; çay yaprakları, balkabağı kabukları, kahve artıkları ve filtreleri domates kabukları gibi pişmemiş organik materyaller, kesilmiş çimenler, kurumuş yapraklar, dal parçaları, kurumuş bitkiler vb. bahçe ve teras artıkları rahatlıkla kompost edilebilir. Süt ve et ürünleri, tereyağı, kemikler (et, tavuk ve balık üçü de dahil), mayonez, yoğurt gibi ürünler kompost edilemez. Yağlı, margarinli yiyecekleri kompost edemezsiniz. Kompost edilebilecek materyaller tuttukları nem oranına göre ikiye ayrılır: Yeşil ve Kahverengi organik malzemeler Yeşil Budama artıkları Kahve atıkları Meyve kabukları Yumurta kabukları Çay poşetleri Hayvan dışkısı Taze ot Kahverengi Mısır sapı Kıyılmış kağıt Kıyılmış karton Kuru yapraklar Odun parçaları Talaş Kuru ot

4 KOMPOST NASIL YAPILIR: Kompost basitçe bir mantıkla, organik materyallerin sıcaklık, oksijen nem gibi koşulların göreceli olarak kontrol edildiği bir ortamda çürütülmesidir. O yüzden, organik materyallerin bir şekilde ayrı bir yerde toplanıp çürümeye terk edilmesi sonucunda kompost elde etmek mümkündür. Aşağıda detaylı olarak verilen kompost yöntemleri ile sıcaklık, oksijen ve nem gibi koşullar göreceli olarak daha rahat kontrol edilebilmekte ve böylece daha hızlı ve verimli bir biçimde kompost elde etmek mümkün olmaktadır. Öncelikle aşağıdaki hangi metodu kullanırsanız kullanın, kompost edilecek materyal 2 ye 1 oranında sıkıştırırsanız daha hızlı kompost elde edersiniz. Yine hangi yöntem olursa olsun fazla miktarda nem ve çim artığı (nemi arttırır) koku problemlerine neden olabilir. Kokuyu azaltmak için kuru yaprakları veya otları veya organik materyalleri araya karıştırmak ve hava girişini sağlamak için kompostu karıştırmak gerekir. SOĞUK VE SICAK KOMPOST KAVRAMLARI Yöntemleri anlatmadan önce iki kavramı açıklıyor olmamız gerekiyor. Soğuk ve sıcak kompost yapımı olarak adlandırılan evinizde ortaya çıkan organik materyalin niteliği, miktarı ve ihtiyacınız olan gübrenin zamanlamasına göre bu kavramlardan birini seçebilirsiniz. SOĞUK KOMPOST Özellikle düzenli olarak atığınız çıkıyorsa soğuk kompost yapmanızı öneririz. Bu metotta öncelikle eşit miktarda yeşil ve kahverengi materyali karıştırırsınız. Yeni atık çıktıkça kompostun içine eklersiniz. Çok fazla ilgi göstermenize ve karıştırmanıza gerek yoktur, ancak bakteriyel dönüşüm yavaş olur ve 4-6 ay içerisinde kompost elde edersiniz.

5 SICAK KOMPOST Daha hızlı kompost elde etmek istiyorsanız bu yöntemi kullanmanızı öneririz. Bu yöntem için 1 metre küplük hacim ideal boyuttur. Yine eşit miktarda yeşil ve kahverengi materyali karıştırırsınız. Bu yöntemde haftada 1 defa tüm kompost materyali ters çevirmeniz ve komposta su katmanız gerekir. 4-6 hafta içinde kompostu elde edersiniz. Ancak bu yöntemde sürece başladıktan sonra komposta yeni atık ekleyemezsiniz, topladıklarınız atıkları bir sonraki komposta saklarsınız. YÖNTEMLER YIĞIN YÖNTEMİ En sık kullanılan en basit kompost yapım yöntemidir. Bahçenizdeki veya terasınızdaki bitki atıklarını, yaprakları ve çimenleri alanızın bir köşesinde biriktirme ve yığma vasıtası ile kompost elde edebilirsiniz. Geri kalanını doğa halleder. Yukarıda bahsettiğimiz tabloyu kullanarak bire bir oranında yeşil ve kahverengi materyallerden kullanırsanız en iyi verimi elde edebilirsiniz. Ancak, bu yöntemde genellikle gıda atıklarının kullanılmaması önerilir. Hem soğuk hem de sıcak kompost için uygundur. Bahçenizdeki atıkları bahçenizin bir tarafına yığarak da kompost elde edebilirsiniz.

6 SEPETLER, KUTULAR Evde kolayca eski çitleri, plastik atıkları, örgü sepetleri kompost için kullanabilirsiniz. Bu yöntemde en önemli nokta organik materyalin hava alması için gerekli olan hava kanallarının olmasına dikkat etmektir. ÇİT KUTULAR: 80cm uzunluğundaki çitlerden bir kutu yaparak organik materyallerinizi içinde biriktirebilir ve kompost elde edebilirsiniz. Kış boyunca tüm organik atıkları burada biriktirebilir, yeni sezon için kompost üretebilirsiniz. Hem soğuk hem de sıcak kompost elde etme faaliyetlerinde bu kutuyu kullanabilirsiniz. TEL DOKUMA SEPETLER: Her hangi bir nalburdan alacağınız dokunmuş tel çitleri bir silindir halinde birleştirerek bir sepet yapıp bu sepette organik materyallerinizi kompost edebilirsiniz. Bu yöntemde, tellerin kışın donmamasına dikkat etmeniz gerekir. O yüzden çok soğuk iklimlerde kullanılması önerilmez. 90 cm çapında, 1.5 metre yüksekliğinde bir sepet yapabilirseniz kompost için uygun bir alan elde etmiş olursunuz (yaklaşık 1 m3). Hem soğuk hem de sıcak kompost elde etme faaliyetlerinde bu kutuyu kullanabilirsiniz. Sepetleri elinizde kullanmadığınız materyalleri kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

7 FIÇI YA DA VARİL: Boş bir fıçıyı veya varili de kompost üretimi için kullanabilirsiniz. Fıçı veya varilleri karıştırmak göreceli olarak kolay olduğundan dolayı, hızlı kompost için idealdirler. Bu yöntemde en az 200 litre kapasiteli ve sağlam bir kapağı olan bir varil ya da fıçıya ihtiyacınız vardır. Öncelikle varil veya fıçıda 6 10 sıra kadar 1er santimetrelik delikler açmanız gerekiyor. Bu delikler varil içerisindeki hava akışını düzenleyecektir ve fazla nemi dışarı atacaktır. Varili 3/4 oranında organik materyal ile doldurun. Devamında ise haftada bir defa varili devirerek bahçenizde veya evinizde, yuvarlayın. Böylece hava rahatlıkla organik materyalinizin içine girebilecektir. En çok 2 ay içerisinde kompost gübreniz hazır olacaktır. Bu yöntem, özellikle küçük organik materyal çıkaran evlerde ve bahçelerde rahatlıkla kullanılmaya elverişlidir. Ancak çok soğuk iklimlerde varildeki materyaller donma tehlikesi ile karşılaşacaklarından, bu yöntemin soğuk bölgelerde kullanılması önerilmez. ÜÇ ODACIK YÖNTEMİ Özellikle düzenli kompost yapmayı düşünüyorsanız ve yüksek verimi almak istiyorsanız, üçlü odacık yöntemini kullanmanızı öneririz. Bu yöntemde basitçe, üç sepet, üç kutu veya üç varil kullanabilirsiniz. Organik materyal ilk geldiğinde 4 haftaya kadar ilk odacıkta bekletilir. Devamında ise 7 haftaya kadar ikinci havuzda bekletilir. Son olarak üçüncü havuza aktarılır. Üçüncü havuza aktarılan materyal neredeyse kullanıma hazırdır. Birinci sepet bittiğinde tekrar doldurulur.

8 ÇUKUR YA DA KUYU Organik materyallerinizi çukur ya da hendek kazıp içine doldurarak da kompost elde edebilirsiniz. ÇUKUR Bahçenizde ince uzun santimetre uzunluğunda bir çukur kazın. Tüm yaz boyunca bahçenizde açığa çıkan materyalleri bu çukura koyun. Yaz sonunda çukura evsel atıkları da koyun. Devamında ise çukurun üstünü cm boyutunda toprak ile örtün. Bir sonraki baharda buradaki toprağı gübre olarak kullanabilirsiniz. KUYU Kuyu yöntemi de bir tür çukur yöntemidir. Bahçenizde cm uzunluğunda bir kuyu kazın. Yaz boyunca tüm bahçe atıklarınızı bu kuyuda biriktirin. Yaz sonunda evsel organik atıkları da ekleyerek kuyunun üstünü örtün. Bir sonraki sezonda baharda, bu kuyuda biriken toprağı gübre olarak kullanabilirsiniz. Çukur veya kuyu yönteminin temel avantajı yeşil kahverengi materyal dengesine dikkat etmenize gerek kalmaz, aynı zamanda üzerini örttüğünüz için toprak altında soğuktan korumayı sağlarsınız. Hem de bakteriler dışında toprak solucanlarından da yararlanabilirsiniz.

9 ORGANİK MATERYALLER VE İÇERİKLERİ TABLOSU: Aşağıdaki tablo kompost için kullanılabilecek organik materyallerin taşıdıkları yararlı malzemeleri özetliyor. Toprağınızın yapısını ve ihtiyacınızı biliyorsanız üretmek istediğiniz kompostun içindeki malzeme oranını değiştirerek en çok ihtiyaç duyulan gübreyi elde edebilirsiniz. Organik Materyal Kaynağı Bileşeni ve Yorum Kahve atıkları Restoranlar, ofisler İyi bir Nitrojen Kaynağıdır Mısır koçanı ve sapı Mısırlar, konserveler vb. Özellikle gömüldüğünde faydalı olur, karbon zenginidir. Yumurta Kabuğu Yumurta fabrikaları, Kalsiyum ve nitrojen bakımından Balık ve kabuklu deniz ürünleri kabukları Meyve atıkları Çim atıkları restoranlar Balık marketleri Restoranlar, market atıkları zengindir. Nitrojen bakımından ve mineral bakımından zengindir, ama koku yapabilir. Karbon bakımından zengindir. Özellikle muz kabukları fosfat bakımından zengindir. Nitrojen bakımından zengindir, kolay kompost olur Otlar Tarlalar /bahçeler Karbon ve nitrat bakımından zengindir Yapraklar Parklar Yapraklar toprak yapısını düzenlemek için çok faydalıdırlar, Yerfıstığı kabukları Toprak yapısını düzenler, toprağın potansiyelini arttır. Hayvan dışkısı Tarlalar, mandıralar vs. Özellikle güvercin atığı nitrojen Odun parçaları, talaşlar, dal parçaları Sebze atığı Kereste depoları, ormanlık alanlar Restoranlar, çöplükler, manavlar Kahvehaneler, çaycılar bakımından zengindir. Karbon zenginidir, ama yavaş kompost olur. Kesinlikle yaş odunu komposta eklemeyiniz. Bezelye kabuğu özellikle Nitrojen zenginidir. Özelikle nitrojen bakımından zengindir. Çay poşetleri çay atıkları Yabani otlar Bahçeler vs. Tohum vermeden kesin ya da sıcak komposta kullanın. Semiz otu özelikle nitrojen bakımından zengindir.

10 REFERANSLAR: Home Made Compost Montguide Montana Universitesi, Ağustos Home Composting Maine Üniversitesi Bülteni Sayı 1143 Your Guide to Composting Los Angeles Belediyesi Kamu Hizmetleri Şubesi, 2008 YERYÜZÜ DERNEĞİ Ekolojik yaşamı desteklemek ve çevre sorunları ile mücadele etmek için kurulmuş olan Yeryüzü Derneği; iklim değişikliği, çevre politikaları, ekojik yaşam ve yenilenebilir enerji konularında farkındalık yaratma ve kapasite geliştirme faaliyetleri düzenlemekte, doğa dostu politikaların ve çevre koruma amaçlı faaliyetlerin tabana yayılması için toplumun farklı kesimlerine hizmet eden projeler geliştirmektedir yılında kurulmuş olan Yeryüzü Derneği yıllardır ekoloji ve çevre alanında faaliyet gösteren, iklim değişikliği, organik tarım ve benzeri konularda deneyimli insanları bir araya getirmiş olan bir dernektir. Özellikle eğitim, nonformal öğrenme ve akran faaliyetleri konusunda deneyimli bireylerin üyesi bulunduğu Yeryüzü Derneği'nde aynı zamanda inovatif politika üretme mekanizmalarına da destek verilmektedir.

EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010

EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010 1 LATİN ve TÜRK EĞİTMENLERLE EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010 Kişisel ve Toplumsal Düzeyde Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Doğayla Uyumlu Yaşam

Detaylı

KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ

KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ KATI ATIK YÖNETİMİ YASAL DÜZENLEMELER VE SİNOP ÖRNEĞİ MEHMET YENİÇERİOĞLU Şehir ve Bölge Plancısı 26 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 I. BÖLÜM... 6 I. KATI ATIK YÖNETİMİ... 6 I.1. TÜRKİYE DE KATI ATIK YÖNETİMİNDEKİ

Detaylı

TÜM YÖNLERİYLE SİLAJ YAPIMI ve SİLAJLA BESLEME. Hazırlayan Prof.Dr. Hasan Rüştü Kutlu Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Adana

TÜM YÖNLERİYLE SİLAJ YAPIMI ve SİLAJLA BESLEME. Hazırlayan Prof.Dr. Hasan Rüştü Kutlu Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Adana TÜM YÖNLERİYLE SİLAJ YAPIMI ve SİLAJLA BESLEME Hazırlayan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Adana Tüm Yönleriyle SİLAJ YAPIMI ve SİLAJLA BESLEME 2 GİRİŞ Geviş getiren hayvanların besin

Detaylı

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN KATI ATIKLAR Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN Katı atıklar Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken katı maddeler

Detaylı

TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI

TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI (16 Nisan 2013, Ankara) Bildiri Kitabı Bu kitabın tüm yayın hakları saklıdır. Tanıtım amacıyla, kaynak göstermek şartıyla kısa alıntılar dışında gerek metin, gerek

Detaylı

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU T.C. Marmara Belediyeler Birliği ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU Enerjini Çöpe Atma! Hazırlayan: Aynur ACAR İstanbul, 8 Mart 2013 2. Baskı 2 İÇİNDEKİLER ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU...2 İÇİNDEKİLER...3 SUNUŞ...5 YÖNETİCİ

Detaylı

Penny Livingston Stark ile Permakültür Çalıştayı. Pastoral Vadi, Fethiye 19-27 Eylül 2009

Penny Livingston Stark ile Permakültür Çalıştayı. Pastoral Vadi, Fethiye 19-27 Eylül 2009 Penny Livingston Stark ile Permakültür Çalıştayı Pastoral Vadi, Fethiye 19-27 Eylül 2009 Ö SÖZ Türkiye ye ilk defa Eylül 2009 da Filiz Telek ve Andrew Zionts ın daveti üzerine geldim. Benden bir permakültür

Detaylı

KATI ATIKLAR. Doç. Dr. Çağatay GÜLER Zakir ÇOBANOĞLU. Birinci Baskı

KATI ATIKLAR. Doç. Dr. Çağatay GÜLER Zakir ÇOBANOĞLU. Birinci Baskı KATI ATIKLAR Doç. Dr. Çağatay GÜLER Zakir ÇOBANOĞLU Birinci Baskı Ankara-1994 I. Basım: 3500 Adet-1994 ISBN 975-7572-30-6 Bu kitap, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr.

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr. Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK Dr. Mustafa Tolay TOLAY Energy Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No: 15/34

Detaylı

KATI ATIKLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

KATI ATIKLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ 18 Katı atık: Bir Sağlık Riskini Kaynağa Dönüştürmek Bu bölümde: Sayfa Hikaye: Eseng sağlığına ve itibarına nasıl kavuştu?... 367 Bazı atıklar yok edilemez... 368 Kötü yönetilen ve karışık atıklar... 369

Detaylı

KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ. Temiz çevre için Sağlık için

KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ. Temiz çevre için Sağlık için KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ Temiz çevre için Sağlık için ATIK YÖNETİMİNDE BİR ADIM ATIYORUZ Adamızda çevreyi ve halk sağlığını korumayı amaçlayan bir proje devam etmektedir: Katı Atık Yönetimi Projesi.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

EM Mutfak Çöpleri Geri Dönüşümündeki Son Yenilikler!

EM Mutfak Çöpleri Geri Dönüşümündeki Son Yenilikler! ECO PURE Topraktan Gelen Mesajı Dinleyin (Özel Ġngilizce Edisyonu) Temmuz 1997 Uluslararası Doğa Çiftçiliği Araştırma Merkezi tarafından hazırlanmıştır EM Bilgilendirme Bürosu tarafından basılmıştır EM

Detaylı

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin değerlendirilmesi Bu proje Uluslararası İklim Girişimi nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı

Detaylı

FINDIK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ. Prof. Dr. Turan KARADENĠZ Prof. Dr. S. Zeki BOSTAN Prof. Dr. Celal TUNCER Doç. Dr. Ceyhan TARAKÇIOĞLU

FINDIK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ. Prof. Dr. Turan KARADENĠZ Prof. Dr. S. Zeki BOSTAN Prof. Dr. Celal TUNCER Doç. Dr. Ceyhan TARAKÇIOĞLU FINDIK YETĠġTĠRĠCĠLĠĞĠ Prof. Dr. Turan KARADENĠZ Prof. Dr. S. Zeki BOSTAN Prof. Dr. Celal TUNCER Doç. Dr. Ceyhan TARAKÇIOĞLU ORDU-2008 1 . BaĢkanlığı Bilimsel Yayınlar Serisi Yayın No: 1 Yazarlarla YazıĢma

Detaylı

Toprak nefes alır. İçinde barındırdığı organizmaların çoğu, tıpkı insanlar gibi oksijen soluyup, karbondioksit verirler; yani nefes alırlar.

Toprak nefes alır. İçinde barındırdığı organizmaların çoğu, tıpkı insanlar gibi oksijen soluyup, karbondioksit verirler; yani nefes alırlar. Toprak Nedir ve Neden Önemlidir? Toprak, yerkabuğunu oluşturan kayaların, uzun yıllar boyunca parçalanıp ayrışması ile oluşan gevşek yeryüzü örtüsüne verilen genel bir isimdir. Fakat toprağın, önemine

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ARITMA ÇAMURLARI 850CK0101 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. BURSA İL ÖZEL İDARESİ KURAKLIK EYLEM PLANI

T.C. BURSA İL ÖZEL İDARESİ KURAKLIK EYLEM PLANI T.C. BURSA İL ÖZEL İDARESİ KURAKLIK EYLEM PLANI BURSA- 2007 KURAKLIK EYLEM PLANI ÇALIŞMA GRUBU Başkan Ali ALTUNTAŞ Genel Sekreter Bursa İl Özel İdaresi Başkan Yardımcısı Kemal DEMİREL Genel Sekreter Yard.

Detaylı

KOMPOST VE BİYOGAZ TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORU

KOMPOST VE BİYOGAZ TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORU ŞANLIURFA Karacadağ Kalkınma Ajansı T.C. Harran Üniversitesi KOMPOST TESİSİ KURULMASI AMACINA YÖNELİK FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI PROJESİ KAPSAMINDA HAZIRLANAN KOMPOST VE BİYOGAZ TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORU ŞANLIURFA

Detaylı

YIL: 2012 / SAYI: 44. Tar m m? Sanayi mi? Hayvanc l kta Gerçek Fiyat Projesi Baflar yla Tamamland

YIL: 2012 / SAYI: 44. Tar m m? Sanayi mi? Hayvanc l kta Gerçek Fiyat Projesi Baflar yla Tamamland YIL: 2012 / SAYI: 44 COMMODITY EXCHANGE Tar m m? Sanayi mi? Hayvanc l kta Gerçek Fiyat Projesi Baflar yla Tamamland Sa l kl Topra n Vazgeçilmezi Organik Madde Oluflturulmas ve Yönetimi Tar m limizde Son

Detaylı

Bu proje Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye tarafından desteklenmiştir.

Bu proje Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye tarafından desteklenmiştir. Bu proje Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye tarafından desteklenmiştir. (REC) Türkiye nin hibe desteğiyle yürütülen projenin bir ürünü olarak hazırlanmış bu yayındaki bilgi ve yorumlar yalnızca yazarlarının

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri;

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri; VEZİRKÖPRÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ETÜD RAPOR VE SUNUM AAT Uygulama Projeleri hazırlık aşamasında olan Vezirköprü biyolojik atık su arıtma tesisi toplam 65.000 nüfusa yönelik hazırlanmaktadır. Şu anda

Detaylı

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji 1 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Öztok, Nilay Dirim, WWF-Türkiye Çeviri: Özge Kayakutlu Tasarım:

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI I 850CK0088 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Eğitici Eğitimi Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Dünya'da ve Türkiye'de Enerji Kaynakları Enerji bir cisim ya da sistemin iş yapabilme kapasitesidir ve ısı, ışık vb. anlamda ortaya çıkan güç

Detaylı

OKUL BAHÇELERİMİZDEN DAHA FAZLA FAYDALANMAK

OKUL BAHÇELERİMİZDEN DAHA FAZLA FAYDALANMAK OKUL BAHÇELERİMİZDEN DAHA FAZLA FAYDALANMAK Pratik bir Kılavuz ( pilot için) uygulama ARALIK 2006 Bir Yetişkin Okur-Yazarlığı Oyunları Koleksiyonu İÇİNDEKİLER: 1. REFERANSLAR...33 2. GİRİŞ... 1 3. OKUL

Detaylı

E V L E R E L K I T A B I

E V L E R E L K I T A B I EVLER EL KITABI Dünyada yedi milyar insan var ve bunun kadar da bir konutu bir ev yapma yolu var. Evler, dünya genelindeki nadir hane halklarının bir örneğini keşfedin. Bu rehber, sen ya da çocuğun aşağıdakileri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE AMBALAJLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE AMBALAJLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE AMBALAJLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı