UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ"

Transkript

1 UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ

2 BAKAN AKDAĞ'DAN SAĞLIK GÖREVLĠLERĠNE TEġEKKÜR Ulusal Medikal Medikal Kurtarma Ekiplerine (UMKE) ve yardıma koģan tüm görevlilere gösterdikleri gayretten dolayı" millet adına Ģükranlarını sunduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 25 askerin Ģehit olduğu Afyonkarahisar'daki patlamanın tüm Türkiye'yi yasa boğduğunu ifade etti. Akdağ, yayımladığı mesajda Ģehit askerlere Allah rahmet, acılı ailelere ve Türk milletine baģsağlığı, yaralılara da acil Ģifalar diledi. Bakan Akdağ mesajında ayrıca, "patlamanın haber alınmasından sonra hızlı bir Ģekilde olay yerine varan ve yaralıları kısa sürede hastanelere ulaģtırarak gerekli müdahaleleri yapan 112 Acil Sağlık çalıģanlarına, Ulusal Medikal Medikal Kurtarma Ekiplerine (UMKE) ve yardıma koģan tüm görevlilere gösterdikleri gayretten dolayı" millet adına Ģükranlarını sunduğunu ifade etti. UMKE Bir Marka Haline Geldi Van Sağlık Ġl Müdürü Dr. Bilal Acar, UMKE'ye gösterilen ilginin depremden sonra kat kat arttığını söyledi. Van depreminden sonra UMKE'nin bir marka haline geldiğini belirten Dr Acar, kuruluģun sadece Türkiye'de değil dünyada teģekkür aldığını söyledi. Van da yaģanan depremin ardından Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ne (UMKE) gönüllü katılımın her geçen gün arttığı belirtildi.

3 Van Sağlık Ġl Müdürü Dr. Bilal Acar, UMKE ye gösterilen ilginin depremden sonra kat kat arttığını söyledi. Van depreminden sonra UMKE nin bir marka haline geldiğini belirten Dr Acar, kuruluģun sadece Türkiye de değil dünyada teģekkür aldığını söyledi. Dr. Acar, Van da bir büyük felaket yaģadık. UMKE deki arkadaģlar bu depremde büyük bir tecrübe kazandılar. Depremden sonra ülkenin çeģitli yerlerinde ekipler geldi. UMKE Van depreminden sonra bir marka haline geldi. UMKE büyük bir fedakarlık örneği göstererek tüm Türkiye de hatta tüm dünyada teģekkür aldı. En son dünya sağlık örgütü tarafından onura edildik. UMKE gönü llülük esaslarına dayandığı için buradaki insanlar çok fedakarlıkla çalıģıyorlar. Aileleri bırakıp insanlara faydalı olmaya çalıģıyorlar. ĠĢte Van depreminde her kes bunu çok net bir Ģekilde gördü dedi. GÖNÜLLÜ KATILIM HER GEÇEN GÜN ARTIYOR UMKE ye katılımın her geçen gün kat kat artığını belirten Dr. Acar, Sağlık personelleri UMKE ye katılmak için her gün bize geliyorlar. ġu anda 45 kiģilik bir ekiple Van da UMKE hizmet devam ediyor. ĠnĢallah olamaz ama bir afet olursa biz profesyonel ekibimizle hazırız. Her zaman çeģitli eğitimler veriliyor ve içeride de timler oluģturuluyor. Dolayısıyla UMKE tamamen profesyonel bir ekip Ģeklinde konuģtu. BÖLGEYE EĞĠTĠMLER VERĠYORUZ UMKE Bölge Sorumlusu Aydoğan Kaya da, bölgede çok olumlu tepkiler aldıklarını belirterek, UMKE gönüllü esasını dayanır. Ama biz de destek ve lojistik çok önemlidir. Bu konuda biz çok Ģanslıydık. Çünkü Sağlık Müdürlüğümüzün büyük desteğiyle bugün bu seviyeye geldik. Depremden sonra bize çok destek verildi ve eğitimler yapmamıza imkan sağlandı. Öyle olmasaydı bu seviyeye gelemezdik. Lojistik çok önemlidir bizim için. Bölgeye de eğitimler veriyoruz. Depremden sonra bu eğitimleri vermemiz çok önemliydi. Bölgede çok önemli tepkiler var. Zaten afetlerde bölgedeki ekipler çok önemli, çünkü bölgede bir afet olduğunda en yakındaki iller gider ifadelerini kullandı. UMKE ye gönüllü katılarak hizmet eden Ġbrahim Ethem Kubat, Ümit ġanlı ve Tuğba KurĢun da insanlara yararlı olmak amacıyla UMKE de olduklarını, bundan da büyük mutluluk duyduklarını belirttiler. Aydın UMKE trafik kazasında Aydın'ın Söke ilçesinde bir minibüsün park halindeki kamyonete çarpması sonucu 1'i çocuk 3 kiģi öldü, 22 kiģi yaralandı.

4 Söke'den Milas yönüne giden Irak uyruklu Ahmed Mohsin Omar idaresindeki 34 ZH 4549 plakalı minibüs, Sarıkemer beldesi mevkisinde lastiği patlayınca yol kenarında park halindeki 09 TG 312 plakalı karpuz yüklü kamyonete arkadan çarptı. Minibüste bulunan 1'i kız çocuğu 3 kiģi öldü, 22 kiģi yaralandı. Olay yerine intikal eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) sıkıģan 5 vakaya ve ayrıca çevreye savrulun 5 yaralıya müdahale etmiģtir. Yaralılar, 112 Acil Servis ambulanslarıyla çeģitli hastanelere kaldırıldı. Jandarma yetkilileri, kazada ölen ve yaralananların yurda kaçak yollardan giriģ yapan kiģiler olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

5 Sağlık çalıģanlarına 30 dakika Kuralı Sağlık çalıģanlarına 30 dakika kuralı Sağlık Bakanlığı, personelin ikametine iliģkin yayımladığı genelgede, sağlıkçılara mesai saatleri dıģında da ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Bu kapsamda personelin ikametinin, sağlık kuruluģlarına yarım saat içinde ulaģabilecekleri Ģekilde düzenlenmesini istedi. UYMAYANA CEZA VAR Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede, özetle Ģöyle denildi: Kamu ve özel sağlık kuruluģlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla sağlık personelinin ihtiyaç duyulan en kısa sürede sağlık kuruluģuna ulaģması gerekmektedir. Bu itibarla ilgili personelin normal ulaģım Ģartında 30 dakika içinde sağlık kuruluģunda bulunmasını sağlayacak Ģekilde kanun hükmüne riayet edilmelidir. Genelgede, eģ durumu, sağlık sorunu ya da 30 dakikalık mesafede ev bulunamaması gibi durumlarda, sürenin esnetilebileceği belirtildi. Genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında idari ve disiplin iģlemi yapılacağı da hükme bağlandı. Türk Sağlık- Sen Genel BaĢkanı Önder Kahveci ise Bakanlık genelgesine tepki gösterdi: Sağlık çalıģanlarına haksızlık yapılıyor. HiroĢima'ya atom bombası atılmasının 67. yıldönümü Japonya'nın HiroĢima kentine atom bombası atılmasının 67. yıldönümü nedeniyle kentte anma töreni düzenlendi... Patlamada aynı anda , sonrasında etkilenen Japon hayatını kaybetmiģti.

6 Dünyada ilk atom bombası saldırısının yapıldığı kent olan HiroĢima'da düzenlenen anma töreninde, dünyadaki tüm nükleer bombaların imha edilmesi çağrısında bulunuldu. HiroĢima kentinin tamamına yakınının yok olmasına, 250 bin kiģinin ölmesine neden olan saldırının merkez üssü yakınındaki BarıĢ Parkı'nda biraraya gelen 50 bin kiģinin hazır bulunduğu anma törenine, 70 kadar ülkeden gelen temsilciler katıldı. Kentteki bir tapınaktaki çanın çalınmasının ardından yapılan saygı duruģuyla baģlayan anma töreninde, parkın en önemli parçası olan HiroĢima Ebedi Alev anıtına çiçekler bırakıldı. Anma töreninde yaptığı konuģmada Japonya'nın küresel silahsızlanma giriģimlerinde daha aktif yer alması gerektiğini söyleyen HiroĢima Belediye BaĢkanı Kazumi Matsui, dünya liderlerine, barıģ üzerinde düģünmek üzere HiroĢima kentine gelmeleri çağrısında bulundu. FukuĢima nükleer santralinde geçen yıl deprem ve tsunaminin neden olduğu kazaya da değinen Matsui, meydana gelen kazanın barıģçı amaçlarla bile olsa nükleer teknolojinin tehlikelerini ortaya koyduğuna iģaret etti. Matsui, ''Nükleer silahlardan kurtulma talebinin yakında HiroĢima'dan yayılacağına, dünyayı saracağına ve bizi gerçek dünya barıģına götüreceğine yürekten inanıyorum'' diye konuģtu. Japonya BaĢbakanı YoĢihiko Noda da HiroĢima'dan alınan derslerin unutulmaması için Japonya'nın yaģadığı deneyimi gelecek kuģaklara aktarması gerektiğini söyledi. Anma töreninde HiroĢima'ya atom bombasını atan ABD, Tokyo Büyükelçisi John Roos tarafından temsil edildi. Onların hiçbiri sabah kahvaltısı yapmadı; SOMALĠ'DE ÇOCUK OLMAK

7 Çünkü içecek sıcak bir çayları, ballı-tereyağlı ekmeği, peyniri,zeytini vs. olmadı. Eğer bulabildiyse kuru bir parça ekmek ve bir damla suyla güne baģladı.kimse ona ''seni lunaparka götüreceğim, sana hamburger yedireceğim diye'' söz vermedi. Gün boyunca yarı açık çadırların arasında ; Ayağına giyinmek için ayakkabısı yok,üzerinde elbisesi yok,plastik hurdalardan eline oyuncak geçmiģ ve gözlerinin içi gülüyor derece sıcağa aldırmadan kilometrelerce uzaktan günlük su ihtayıcı karģılamak için kilolarca ağırlığın altında ezilmesine rağmen bir yudum su içebileceğini düģünerek gözlerinin içi parlıyor. Eğlencenin ne olduğunu hiç bilmediler onlar; Onların tek eğlencesi sokakta kendi akranları ile beraber olmak. Okul mu? Onların gidebileceği bir okulları yok.çünkü iç savaģtan dolayı yıkılmıģ.defteri,kalemi,silgisi yok. Gün içerisinde açlık;

8 Babalar hiç bir zaman çocuklarının elinden tutup pizza,hamburger,lahmacun vs. yediremedi.çünkü çocuğuna yemek yedirecek parası yoktu cebinde ve onun ezikliğini yaģıyordu. Soğuk ve yağmurlu gecelerde; Hiçbir zaman sarılacak bir battaniyesi,yağmurdan korunmak için yağmurluğu,ģemsiyesi ve su geçirmeyen bir ayakkabısı olmadı.yağmur altında hastalandı.çünkü sıcak bir yuvasıda olmadı onun.yırtık naylonlarla kapatılmıģ etrafı ve üzeri açık kalabalık bir çadırın içinde kaldı. Onlar 20 yıldır süren iç savaģın içerisinde silah sesleri ile uyurken silahtan baģka birģey görmediler. ġġmdġ BĠZĠM ÇOCUKLARIMIZA SORUYORUM?

9 NEYĠNĠZ EKSĠK? SOMALĠ'DE 30 GÜN tarihinde Sağlık Bakanlığı Afet biriminden Özlem hanım arayarak Somali'ye görevlendirmemin yapıldığını tarihinde sabah 09:00 da Sağlık Bakanlığında olmam gerektiğini 10 günlük görevlendirme yapıldığını söyledi. Zaten daha önceden pasaportum istenmiģti ve göndermiģtim.somali görevlendirmesindeki görevimiz Sahra Hastanesinin Parlemento bölgesinden sökülerek Dikfer bölgesine kurulması.2005 yılından beri çalıģtığım UMKE Eğitimcisi arkadaģlarım Battal Adıgüzel,Ġbrahim Esen ve ben bu iģ için görevlendirildik. Daha öncesinde yurt içinde Sahra Hastanesi kurulumu tecrübemiz vardı zaten.özellikle Van Depreminde kurulan Sahra Hastanesinde çok büyük bir katkımız olmuģtu ekip olarak. Ama bu benim ilk yurtdıģı tecrübem olacaktı ve gerçekten çok heyecanlandım.ayrıca gurur vericiydi.çünkü gideceğimiz ülkede yardıma muhtaç insanlar vardı ve onlara yardım etmek için benim de katkım olacaktı.

10 tarihinde Ekip arkadaģım Battal Adıgüzel ile Erzincan'da buluģarak 09:00 da terminalden otobüse binerek Ankara yolculuğumuz baģladı. (Ġbrahim Esen ertesi gün uçakla gelecek ) tarihinde sabah 09:00 da Sağlık Bakanlığına giriģ yaptık.bizimle Somali 'ye gelecek olan 17 kiģininde toplanması ile beraber aģılarımız yapıldı ve tek tip kıyafetlerimiz(umke Kıyafetleri)dağıtıldı.Ertesi gün saat 16:00 da toplantı yapılacağı ve 20:00 de Uçağın hareket saati olduğu söylendi.o gün ordaki iģimiz bitmiģti artık.ekip arkadaģımız Ġbrahim Esen'de saat 17:00 de Ankara'ya gelmiģti ve artık yanımızdaydı tarihinde toplantı için belirtilen saatte oradaydık.genel Müdürümüz Ali ÇoĢkun ve Genel Müdür yardımcımız Abdülkadir Özbek de toplantı için

11 oradaydı.tanıģma yapıldıktan sonra gideceğimiz ülke ile ilgili bilgiler verildikten sonra toplantı sona erdi.havaalanına gitmek üzere Bakanlık önüne gelen otobüse binerken Genel Müdür Yardımcımız Abdülkadir Özbek bizim(teknik ekip)görevlendirmemizin 15 güne çıktığını söyledi.böylece otobüs Sağlık Bakanlığından ayrılarak havaalanına doğru hareket etti.esenboğa Havaalanına varmıģtık artık.buradan Ġstanbul Atatürk Havaalanına ve oradanda Somali MogadiĢu'ya gidecektik. Ġstanbul Atatürk Havaalanındaki koģturmacadan sonra artık Somali'ye (MogadiĢu) gidecek THY uçağına binmiģtik.yolculuğun 8 saat süereceği daha önceden söylenmiģti.ve yolculuk baģladı.sabah saatlerinde 04:00 civarı uçak Sudan havaalanına iniģ yaptı.(yakıt ikmali olduğu söylendi).yarım saatlik bekleyiģten sonra tekrar havadaydık ve yaklaģık 2 saat sonra MogadiĢu havaalanı gözüktü.ama inemiyorduk.bir anonsla neden inemediğimiz anlaģıldı.hava muhalefetleri nedeniyle inemediğimiz anons edildi ve tekrar geri dönüģ baģladı.yine bir anonsla Yemen havaalanına ineceğimiz söylendi ve iniģ yapıldı.1 saatlik bekleyiģten sonra bir baģka anonsla Türkiye'ye dönüģ yapacağımız söylendi ve tekrar geldiğimiz mesafeyi geri gidecektik.bu yolculuk artık insanları strese sokmuģtu.

12 Nihayet 21 saatlik yorucu bir yolculuktan sonra Ġsatanbul Atatürk Havaalanına tekrar geri geldik Ekip olarak(20 kiģi)havaalanından servise binerek THY anlaģmalı olduğu Sefaköy'de bir otele yerleģtirildik.geceyi bu otelde geçirdik.bu arada uçağın yeniden kalkıģı ile ilgili çeģitli haberler alıyorduk akģama kadar yine aynı otelde geçti.akģam tekrar bir servis ile Kumburgaz tarafında bir otele götürüldük.uçak saatimizde belli olmuģtu artık saat 05:00 Cuma.O gün hiç uyumamıģtık ve servis 03:00 te bizi almaya gelmiģti. Tekrar Ġstanbul Atatürk Havaalanındayız ekip olarak.somali MogadiĢu uçağında yerlerimizi almıģtık.bu defa bir aksilik olmaz inģallah ve 8 saat sonra varırız saat 14:00 artık Somali MogadiĢu havaalanına ulaģtık.bizi orada ekip olarak karģılayan bir Türk vardı.mogadiģu Sahra Hastanesi BaĢhekimi Dr.Ġdris bey. Çantalarımızı aldıktan sonra bizi almak için gelen araçlara binerek Dikfer bölgesinde bulunan kaldığımız eve ulaģmıģtık artık.zaten Cuma olduğu için tatildi ve yorgunduk.o günü dinlenerek geçirmiģ olduk. Ertesi gün Cumartesi YAPILACAK ĠġLERĠN TESPĠTĠ VE YAPILAN ĠġLER

13 Öncelikle bizim yapmamız gereken iģ mevcut Parlemento bölgesinde aktif olarak çalıģan Sahra Hastanesinin Dikfer bölgesine taģınması ile ilgili zemin analizi. Çünkü bize gelmeden önce Dikfer bölgesinde zeminin hazır olduğu ve bu bölgeye zaman kaybetmeden Sahra Hastanesinin kurulması gerektiği söylenmiģti.fakat Dikfer bölgesinde yaptığımız ziyarette zeminin hazır olmadığını tespit ettik. Aslında 3 bölgede sağlık hizmeti veriliyordu. Parlemento bölgesi, Dikfer bölgesi,aynı zamanda Kızılay'ın da hizmet verdiği Cezire bölgesi.dikfer bölgesinde sağlık hizmeti verilemiyordu.cezire bölgesinde 1 hekim 1 yardımcı sağlık personeli ile hizmet veriliyordu.parlemento bölgesinde aktif olarak sağlık hizmeti veriliyordu ve günlük hasta muayene ediliyordu. Cezire'de Dr.Hatice Kübra Eke ve Parlemento'da Dr.Gülcihan Yurtsever bu sağlık hizmetlerinin verilmesinde çok büyük fedakarlıkta bulundular.çünkü hekim olarak bütün yük onların üzerindeydi. Parlemento bölgesinde sağlık hizmeti verilen Sahra Hastanesi içeriği: Acil, dahiliye, genel cerrahi,üroloji,kadın doğum ve çocuk poliklinikleri. Röntgen,labaratuvar, ameliyathane üniteleri. Parlemento bölgesinde yapılan inģaat çalıģmalarından dolayı oranın boģaltılması gerekiyordu.dikfer bölgesinde hizmet verilen ġiģme Çadırlar yırtılmıģ,dağılmıģ,patlamıģ ve artık hizmet verilemez hale gelmiģti. Bu arada bizimle gelen diğer arkadaģlarda 2 gruba bölünerek 1 grup depoda karıģmıģ olan ilaçların tasnifi ve sayımı ile uğraģırken diğer grup ta parlemento bölgesinde kurulu olan Sahra Hastanesinde Sağlık hizmeti vermeye devam ediyordu.

14 GörüĢmelere hemen baģlanarak Dikfer bölgesinde zemin çalıģması yapılması ve asfalt dökülmesi gerektiği söylenmiģtir.gelen cevap bizi çok tatmin etmedi.çünkü maliyetli olacağı ve 1 ay gibi bir zaman alacağı söylenmiģti.(maliyeti belirtmiyorum) Günler geçiyordu ve biz halen Sahra Hastanesini taģıyamamıģtık.bizde bu geçen zaman içerisinde boģ durmuyorduk.hastanenin kurulumu için baģka alternatif yerler arıyorduk.orada bulunan tıbbi cihazların tespitini ve kontrolünü yapıyorduk.bu arada bizim (teknik ekip)görevlendirmemizin 15 gün daha uzatıldığı haberi gelmiģti. Yine gittiğimizin ilk günlerinde Kargo uçağı ile yaklaģık 60 ton tıbbi malzeme gelmiģti.bunların çoğunluğunu ilaçlar oluģturuyordu.bu malzemelerin havaalanından alınması,kamyonlara yüklenmesi,depolarda düzenli olarak yerleģtirilmesi iģlemi de günlerce sürdü. Alternatif bir yer bulamamıģtık.kaldığımız binanın bahçesi oldukça büyüktü.neden olmasın dedik.burayla ilgili ölçümlerimizi yaparak bir proje çizdik.bu projeyi Sağlık Bakanlığına göndererek onay çıkmasını bekledik.sağlık Bakanlığı bu projeye onay verdi ve çalıģmalar artık baģlamıģtı. Kendimize bir ekip kurarak iģe baģladık.kısa zamanda Sahra Hastanesini Parlemento bölgesinden sökerek Dikfer bölgesinde kaldığımız evin bahçesine kurmuģ olduk.artık sağlık hizmetleri burada verilmeye baģlamıģtı. Bir görev daha baģarı ile tamamlanmıģ oldu. Emeği geçen herkese teģekkürler. Ahmet BOZDAġ ERZĠNCAN UMKE VE ĠSTANBUL UMKE KEMALĠYE ġenlġklerġne KATILDI Kemaliye Etkinliklerine katılmak üzere, Erzincan UMKE ekibi görevlendirildi. Bir UMKE üyemiz Somali'de görevli olduğundan, Bölgesel tatbikat olduğu ve çok katılımcı istenildiğinden Sivas UMKE tatbikatına 6 üye görevlendirildi. UMKE aracımızın kapasitesi doğrultusunda, Kemaliye Etkinliklerine az sayıda UMKE üyesi ile katılmamız mümkün olmaktadır.

15 Müdürlüğümüz Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġubesine bağlı olarak hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) nin 2012 planlı tatbikatları arasında yer alan akarsu ve selde hayat kurtarma, yüksekten yaralı tahliye eğitimi ve tatbikatı Haziran 2012 tarihleri arasında Erzincan ili Kemaliye ilçesinde baģarıyla tamamlandı. Ġstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali Ġhsan Dokucu'nun da katılmıģ olduğu tatbikatı Acil ve Afetlerden Sorumlu Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik ve ġube Müdürü Neslihan Büyükmurat yerinde denetledi. Ġstanbul UMKE nin yanı sıra Erzincan UMKE nin de destek verdiği tatbikat Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġube Müdürü Uzm. Dr. M. Ferudun Çelikmen'in koordinatörlüğünde gerçekleģti. Tatbikata Ġstanbul UMKE'den Rad. Tek. Selim Altınarık, Sağlık Memuru BarıĢ Erden, Çevre Sağ. Tek. Ali Haydar Karaboğa ve HaberleĢme Tek. Bayram Çelik katıldı. Gölcük Yanardağı patlayabilir! Son 3 ayda meydana gelen 230 depremin ardından Gölcük Yanardağı için alarm çanları çalmaya baģladı. Gölcük ün altında son üç ayda 230 deprem yaģandığı, bunun Gölcük Yanardağı nın aktif hale gelmesine yol açabileceği belirtildi.

16 Isparta'daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeotermal Enerji, Yeraltısuyu ve Mineral Kaynakları AraĢtırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nevzat Özgür, Gölcük Yanardağı nda son durum oldukça enteresan. Gölcük ün altında 30 Mayıs tan bugüne yaklaģık 230 civarında deprem oldu. Bu durum yörenin aktivitesinin çok yüksek olduğunu gösteriyor dedi. AktifleĢebilir Depremlerin Gölcük Yanardağı nın altında parçalanma ve ergimeye neden olduğunu vurgulayan Özgür, sonuçta ortaya çıkacak magmanın, Gölcük Yanardağı nın aktif hale gelmesine neden olabileceğini belirtti. Gölcük Krater Gölü nün sürekli gözlem altında tutulması için istasyon kurmaya çalıģtıklarını söyleyen Prof. Dr. Özgür, Gölcük Yanardağı ve civarında herhangi bir kabarma veya ĢiĢme meydana gelirse bunu uydu fotoğraflarıyla inceleyeceklerini, Gölcük Yanardağı nın aktifleģme riskine karģı üniversitelerle ortak çalıģmalar yürüttüklerini belirtti. Halen gaz çıkıģlarının görüldüğü Yakaören köyüne cihazlar yerleģtirerek özellikle karbondioksit ve kükürtdioksit miktarını takip altına alacaklarını ifade eden Özgür, Bölgeyi kontrol altında tutmaya çalıģacağız. Elde edilen bulguları kamuoyuyla paylaģacağız dedi. Kan ihtiyacı 20 dakikada karģılandı Ġzmir Foça'da askeri servis aracının geçiģi sırasında PKK'lı teröristler tarafından çifte bombalı saldırı yapıldı. 1 asker Ģehit oldu, çok sayıda asker yaralandı. Yaralı askerlerin kaldırıldığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi her gruptan ama özellikle 0 Rh (-) grubu kan aradığını Twitter'dan duyurdu. Bu duyurunun ardından 20 dakika içerisinde talep karģılandı.

17 Twitter'da Ege Üniversitesi'nin kan çağrısının büyük yankı uyandırması ve haber kanallarının bu haberi duyurmasının ardından Ġzmirliler kan merkezine koģtu. Kan ihtiyacı 20 dakika gibi kısa bir sürede karģılandı. Hastane Twitter sayfasından ikinci bir açıklama yaptı ve Ģu ifadeleri kullandı: "Hastanemizde Ģu anda kan ihtiyacı kalmamıģtır, askerlerimiz için gerekli olan kan temin edilmiģtir. Tüm Ġzmir halkına teģekkür ediyoruz.. Yaralı Askerlerimiz için Kan Merkezine intikal eden ve iyi dileklerini ileten tüm herkese teģekkür ederiz." "Sadece Ġzmir değil tüm Ege Kızılay'a koģuyor" Kızılay Ege Bölge Müdürü Gökay Gök sadece Ġzmir den değil tüm Ege den kendiliğinden oluģan büyük bir kan bağıģı kampanyası gerçekleģtiğini söyledi. Kızılay ın kendi stoklarıyla yaralı askerlerin kan ihtiyacını karģıladığını kaydeden Gök, bağıģ yapmak isteyenler için Ege Üniversitesi nin önüne üç mobil araçlarını yönlendirdiklerini belirtti. Gök, Çok büyük bir akın var. Sadece Ġzmir den değil tüm Ege den vatandaģlar kan vermek için merkezlerimize koģuyor. Araçlarla kan takviyesini Ġzmir deki ana merkezimize taģıyoruz dedi. 112 ye Saldırana 8 bin 840 Lira Para Cezası Mahkeme, sağlık ekibine saldırıda bulunan kiģiye 8 bin 840 lira para cezası verdi. ġahsın 5 yıl içerisinde yeni bir suç iģlemesi durumunda cezasının artırılarak uygulanmasına da hükmedildi.

18 112 ekibine saldıran hasta yakınına 8 bin 840 para cezası verildi Kayseri de bir hastaya müdahale için giden 112 Sağlık ekiplerine yapılan sözlü ve fiili saldırı ile ilgili açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, sağlık ekibine saldırıda bulunan kiģiye 8 bin 840 lira para cezası verdi. ġahsın 5 yıl içerisinde yeni bir suç iģlemesi durumunda cezasının artırılarak uygulanmasına da hükmedildi. Kayseri Ġl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, geçen yıl Temmuz ayında 112 sağlık ekiplerine yapılan saldırı ile ilgili açılan davanın sonuçlandığını duyurdu. 8 Temmuz 2011 günü saat de 112 çağrısı üzerine verilen adrese tıbbi müdahale için hareket eden 112 ambulans çalıģanlarından Ģoför H.Ö ve sağlık görevlisi A.K ya hasta yakını A.S. tarafından saldırıda bulunulduğunu hatırlattı. Annesine müdahale için ambulansın geç gelmesini bahane eden Ģahsın, ekiptekilere hem sözlü hem de fiziksel Ģiddet uyguladığına iģaret eden Dr. Ahmet Öksüzkaya, Ģu bilgileri verdi: Olay yerine ulaģan sağlık çalıģanları sinirli ve sarhoģ olan hasta yakınını sakinleģtirmeye çalıģsalar da baģarılı olamamıģlardır. Hasta yakını ağza alınmayacak küfürler ederken, 112 çalıģanlarının üzerine yürümüģ ve kadın çalıģma arkadaģını korumaya çalıģan Ģoför H.Ö. ye yumruk atarak, yaralamıģtı. Olay yerine ulaģan emniyet güçlerinin hasta yakınını etkisiz hale getirdiğini aktaran Öksüzkaya, bunun üzerine hastayı ambulansa taģıyıp görevini tamamlayan 112 çalıģanlarının hasta yakınından Ģikayetçi olduklarını aktardı. Aynı zamanda bu suçlamaları kabul etmeyen hasta yakını da Ģoförün kendisine küfür ettiğini ve vurduğunu iddia ederek Ģikayette bulunduğunu dile getirdi. 112 çalıģanı Ģoför H.Ö. nün hasta yakını A.S. ye açılan kasten yaralama ve hakaret davasının sonuçlandığını ve Ģahsın suçlu bulunduğunu anlattı. Sağlık çalıģanlarına yapılan saldırıların çok çirkin olduğunu ifade eden Öksüzkaya, Bu saldırıda, görgü tanıklarının dinlenmesi ve çalıģanların aldığı doktor raporları neticesinde kamu görevini yerine getirmeye çalıģtığı esnada yumruklanarak, hakarete maruz kalan arkadaģlarımız dava sonucunda haklı bulundu. Mahkeme kararı sonucunda sağlık çalıģanlarına saldıran hasta yakını A.S. ye 8 bin 840 lira adli para cezası ile cezalandırdı. 5 yıl süre içinde yeni bir suç iģlemesi halinde bu cezanın artırılarak uygulanması hükmüne varılmıģtır. diye konuģtu.

19 Dr. Ahmet Öksüzkaya, Sağlık Bakanlığı nın sağlık çalıģanlarına karģı yapılan hakaret, tehdit ve fiziksel saldırılara karģı tepkisiz kalmadığını anımsatarak, Suçluların cezalandırılması için gerekli iģlemlerin kurum tarafından baģlatılması ve takip edilmesini sağlamakta. Bu konuda sağlık çalıģanlarını yalnız bırakmamaktadır. dedi. Türk Ekipleri Ġran Depreminde Ġran'ın Tebriz kentinde önceki gün meydana gelen 6.4 ve 6.3 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 306'ya yükseldi. Depremde 5 bin kiģi de yaralandı. Ülkenin en fakir bölgesinde 100 köy yerle bir oldu. Ġran'ın kuzeybatısındaki Tebriz kentinde önceki gün meydana gelen 6.4 ve 6.3 büyüklüğündeki depremlerde ölü sayısı 306'ya yükseldi. Hayatını kaybedenlerin büyük bir kısmını kadın ve çocuklar oluģturuyor. Depremde yaralı sayısı da 5 bine ulaģtı. 6.4 ve 6.3 büyüklüğündeki depremlerde en ağır hasar ve can kaybının Tebriz kenti yakınındaki Ahar, Varzaghan ve Haris bölgesinde olduğu belirtildi.

20 Ġran Sağlık Bakanı Marzie Vahid Dascerdi, Ġran meclisinde yaptığı konuģmada, bölgedeki hastanelerin morglarına getirilen cesetlerin 219'unun kadın ve çocuk olduğunu söyledi. Meclise konuyla ilgili rapor sunan Sağlık Bakan Dascerdi, yaralı sayısınınsa 5 bine ulaģtığını, 2 bin yaralının deprem bölgesinde tedavi edildiğini, diğerlerinin hastanelere nakledildiğini açıkladı. ÇADIR SIKINTISI Ülkenin en yoksul kesiminde 100'den fazla köy yerle bir olurken, çadır ve diğer malzeme yokluğu nedeniyle halkın geceyi açıkta geçirdiği iddia edildi. Ġran basınında dün çıkan haberlerde, cesetlerden bazılarının morglara gönderilmeyip bölgede toprağa verildiği belirtilmiģti. TÜRK EKĠBĠ DEPREM BÖLGESĠNDE Ġran'ın kuzeybatısında önceki gün meydana gelen depremlerin ardından Van'dan yola çıkan 30 kiģilik arama kurtarma ekibi Tebriz'e ulaģtı. Depremin ardından Van Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla dün 5 araç ile yola çıkan Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birlik Müdürü Atilla Uzun baģkanlığındaki 30 kiģilik ekip, gece saatlerinde Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan Ġran'a giriģ yaptı.

21 YaklaĢık 6 saat süren yolculuktan sonra sabahın ilk ıģıklarıyla Tebriz'e giriģ yapan arama kurtarma ekibi, Ġran Kızılayı'nın Tebriz'deki merkezine ulaģtı. UMKE, Kaçkar da kayıp aramada Ayder yolu üzeri Yukaru Kavran yaylasında araziye tırmanıģa çıkan toplam 4 belçikalı turist gurup kayboldu. Gelen haber üzerine Rize Offroad ve Kurtarma Takımı - Kaçkar Offroad Doğa Sporları Kulübü - UMKE - AFAD - AKUT birlikte yürüttükleri ortak operasyonda 3.5 saatlik süre sonrası turistlere ulaģan Rize Offroad ve Kurtarma Takımı Arama Kurtarma Uzmanı Ġrfan ÇOLAK öncülüğünde, sivil savunma ekipleri ile birlikte turistleri bularak hepsini sağlıklı bir Ģekilde saat 03:00\'da Jandarmaya teslim etmiģtir. Rize'nin ÇamlıhemĢin ilçesinden Kaçkar Dağı eteklerine çıkarak, yaylaları gezmek isteyen ancak sis ve havanın kararması nedeniyle yönünü kaybeden 4 Belçikalı turist, dağcılar tarafından bulundu. Kaçkar Dağı eteklerindeki Kavrun Yaylası'ndan dün Samistal ve Pokut Yaylası'na doğru yürüyüģe geçen ancak sis ve havanın kararması sonucu yönlerini kaybeden Belçikalı turistler Jean Charlen Lois (24), Pavel Anois (20), de Haas Ġlona (20) ve

22 Ġsraeliantz Alcorta (21) ÇamlıhemĢin Doğa Sporları Kulübü'ne (ÇADOSK) bağlı dağcılar tarafından Kavrun Yaylası'na 4 kilometre mesafede bulundu. Kavrun Yaylası'na geri götürülen turistlerin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı öğrenildi. ÇamlıhemĢin Ġlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine bilgi veren turistler, daha sonra yöre halkı tarafından misafir edildi. Belçikalı turistler, Kaçkar Dağı etiklerindeki yaylalarda gezerken dün akģam üzeri sis ve havanın kararması nedeniyle yönlerini bulmakta güçlük çekince telefonla 112 Acil Servis'i arayarak yardım istemiģlerdi. Jandarma ekiplerinin yer tespit çalıģmasının ardından Samistal ile Kavrun Yaylası arasında oldukları tahmin edilen turistlerin bulunması için Sivil Savunma, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AKUT ve Kaçkar Dağcılık Kayak Ġhtisas Spor Kulübü (KDRK) ve ÇADOSK'a bağlı dağcılar bölgede arama çalıģmasına baģlamıģtı. 17 AĞUSTOS 1999 MARMARA DEPREMĠ 1999 Gölcük Depremi, Ġzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleģen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleģen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuģtur. 17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan Ġzmir'e kadar geniģ bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, ölüm, yaralı oldu. 505 kiģi sakat kaldı konut, iģyeri hasar gördü. Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaģık ölüm, ağır-hafif 'e yakın yaralı olmuģtur. Ayrıca çöken bina ile yaklaģık kiģiyi evsiz bırakmıģtır. YaklaĢık 16 milyon insan, depremden değiģik düzeylerde etkilenmiģtir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir.

23 Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın geniģliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Deprem, 17 Ağustos 1999'da, saat 3:02 de, 40,70 kuzey enlemi ile 29,91 doğu boylamının tarif ettiği bölgede, Ġzmit'in 11 km güneydoğusunda meydana gelmiģtir. depremin büyüklüğü: Depremin büyüklüğü çeģitli kuruluģlar tarafından değiģik değerlerde bildirilmis ise de moment magnitüdü büyüklüğü Mw = 7,5 ve yüzey dalgası büyüklüğü Ms = 7,7 değerleri civarında değiģmektedir. Cisim Dalgası Magnitüdü = 6,3 (USS) Yüzey Dalgası Magnitüdü = 7,8 (USGS) Moment Magnitüdü = 7,5 (Kandilli,USGS,Afet ĠĢleri Genel Md. Deprem AraĢtırma Dairesi AIGM-DAD ) Kayıt Süresi Magnitüdü = 6,7 (Kandilli) Depremin odak derinliğinin km olduğu ve sağ atımlı 120 km civarında bir fay hareketi ortaya çıktığı yapılan incelemelerle belirlenmiģtir. Ana deprem dalgasının ardından büyüklüğü 4,0-5,0 değerlerinde olan çok sayıda artçı depremler meydana gelmiģtir. Deprem merkez üssüne en yakın ivme kaydı, Afet ĠĢleri Genel Müdürlüğü Deprem AraĢtırma Dairesi tarafından tüm Türkiye çapında kurulmuģ ve iģletilmekte olan Kuvvetli Yer Hareketi Kayıt ġebekesi'nin bir istasyonu olan Ġzmit Metoroloji Ġstasyonu'ndan alınmıģtır. Buna göre, maksimum ivme, kuzey-güney doğrultusunda 163 mg, doğu-batı doğrultusunda 220 mg ve düģey doğrultuda 123 mg dir. Her üç birleģen de birbirleri ile kıyaslanabilir büyüklüktedir. Yakın tarihte bu bölgede Adapazarı merkez üssü olmak üzere 1943, 1957, 1967 yıllarında Ģiddetli depremler olmuģtur. GeçmiĢteki tarihlere baktığımızda ortalama 30 senede bir bu bölgede büyük depremler olmaktadır depreminden sonrada belirli periyotlarda ve çeģitli büyüklüklerde depremlerin beklenmesi bu fay hattının karakteristik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Depremin bu kadar çok can kaybına yol açmasının sebebi olarak kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar ve daha ucuza mal etmek için malzemeden çalan müteahhitler gösterilmektedir. Depremden sonra tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere deprem yönetmeliği çıkarılmıģ, zorunlu deprem sigortası gibi birtakım düzenlemeler getirilmiģtir. Yapım hatalarından çöken binaların müteahhitlerine yaklaģık 2100 dava açıldı. Bu davalardan 1800'ü hukuki boģluklardan dolayı cezasız sonuçlanmıģtır. Geriye kalan 300 davanın 110 kadarında ceza verilse de çoğu ertelenmiģtir. Bunun dıģında kalan davalar ise 16 ġubat 2007 tarihinde 7.5 yıllık zaman aģımı süreleri dolduğu için zaman aģımına uğramıģ ve düģmüģtür. Giresun UMKE Trafik kazasında UMKE Timlerinin uzun süren çalıģmaları sonucu 1 kiģi araçtan yaralı olarak çıkartıldı. Giresun'un Tirebolu ilçesindeki trafik kazasında 5 kiģi öldü, 1 kiģi de yaralandı.

24 Kaza, dün saat sıralarında meydana geldi. Tirebolu'dan Erzurum'un Ġspir ilçesine giden 34 GA 1507 plakalı araç, Sekü köyü mevkisine geldiği sırada virajı alamadı. Bariyerlere çarpıp HarĢit çayına uçan araçtaki 6 kiģiden 5'i boğularak can verdi. Olay yerine gelen UMKE Timlerinin uzun süren çalıģmaları sonucu 1 kiģi araçtan yaralı olarak çıkartıldı. Aracın kıyıya çekilmesinin ardından cesetlere ulaģılabildi. Valla kanyonunda mahsur dağcılar kurtarıldı Ramazan Bayramı tatilini geçirmek üzere Ġstanbul'dan Kastamonu'ya gelen 2'si kadın 6 kiģilik grup, 12 kilometre uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu'nda yürüyüģe çıktı. Bir süre sonra yönlerini kaybeden gruptakiler, telefonla ulaģtıkları yetkililerden yardım istedi. Geçirdikleri bir kaza sonucu bir arkadaģlarının yaģamını yitirdiğini belirten tatilcilerin kurtarılması için PınarbaĢı Belediye BaĢkanı Mehmet Yılmaz baģkanlığında kriz masası oluģturuldu. BaĢkan Yılmaz, 6 kiģilik gruptan 1 kiģinin yaģamını yitirdiğini belirtti. Ölen dağcının Anıl Bakan, olduğu belirlendi. Daha sonra, bölgede yapılan arama kurtarma çalıģmaları sonucunda kayıp dağcılara ulaģıldı. Valla Kanyonu giriģinde bekleyen ambulanslara bindirilen kazazedeler, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye sevk edildi.

25 Kimlikleri belirlendi Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, kurtarılan dağcıların kimliklerini, "Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez" olarak açıkladı. 2 yıl önce 12 kiģi, 22 saat sonra kurtarılmıģtı 2010 yılında da Valla Kanyonu'na yürüyüģ için çıkan 12 kiģi kaybolduktan 22 saat sonra Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıģtı. Valla Kanyonu Kastamonu'nun PınarbaĢı Ġlçesi MuratbaĢı Köyü sınırlarında bulunan ve dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, ilçeye 26 kilometre uzaklıkta. Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleģtiği bölgeden baģlayarak, Cide Ġlçesi yönünde 12 kilometre uzunluğunda, yan duvar kayaların yüksekliği yer yer metreye ulaģan, giriģi son derece zor olan ve MuratbaĢıköyü Valla mahallesinin altından orman içi 1.5 kilometrelik yolculuktan sonra bu iki çayın birleģtiği yerden izlenebiliyor. Techizatsız geçilmesi mümkün olmayan Valla Kanyonu giriģine yakın olan Bakacak kayasının üzerine çıkıldığında PınarbaĢı ve Azdavay'dan gelen Devrekani çayı, bir yanda da Kanlı çay aktığı görülüyor. Çaylar birleģtikleri noktada sola dönüp derin kayaların arasından kıvrılarak Cide'ye doğru yol alıyor. UMKE, Sahra Hastane Ünitelerinin Kurulumunu Tamamladı UMKE ekiplerinin sahra hastanesi ve acil müdahale birimi kurma çalıģmalarında da sona gelindi. KahramanmaraĢ'a yerleģtirilen Suriyeli mülteciler için kurulacak çadır kentin ağustos sonunda bitirilmesi bekleniyor. Ġlk etapta 10 bin Suriyeli vatandaģ için bin çadır kurulacak. Çadır kentin elektrik, kanalizasyon ve sosyal alanları büyük ölçüde tamamlanmasıyla çadırların kurulmasına baģlandı. Ayrıca Yusuflar Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi üst kısmında kurulmakta olan çadır kentte Ġl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile Kayseri'den gelen UMKE ekiplerinin sahra hastanesi ve acil müdahale birimi kurma çalıģmalarında da sona

26 gelindi. Çadır kentte yapılan çalıģmalarla ilgili bilgi veren Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ġhsan Karadutlu, çadır kent çalıģmalarının devam ettiğini, pazartesi, salı gününe kadar altyapı çalıģmalarını bitirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Suriyeli mültecilerin yatılı bölge ilköğretim okullarında ve fuar merkezinde misafir edildiklerini belirten Karadutlu, çadır kent alanı tamamlandıktan sonra misafirlerin bir an önce buraya taģınacağını kaydetti. ġu ana kadar 200 çadırın kurulduğunu anlatan Karadutlu, bu hafta sonuna kadar bütün çadırları kurmayı planladıklarını söyledi. Karadutlu, diğer çalıģmaların da peyderpey devam edeceğini vurguladı. Büyük Zafer'in 90. yıldönümü kutlamaları ve UMKE Büyük Zaferin 90. Yıldönümü kutlamaları, Afyonkarahisar'ın ġuhut ilçesi Ģehir stadında düzenlenen törenle baģladı. Kutlama töreninde konuģan Afyonkarahisar Valisi Ġrfan Balkanlıoğlu 26 Ağustos 1922'de baģlayan Büyük Taarruzla ilgili son emrin, ġuhut ilçesinin Hacı Veli Konağı'nda verildiğini söyledi. Balkanlıoğlu, Ağustos gecesini bu konakta geçiren Mustafa Kemal'in, düģmanın Türk ordularının baskın Ģeklindeki taarruzundan hala haberdar olmadığı istihbar edilince, 25 Ağustos günü öğleye doğru bu konakta 26 Ağustos günü icra edilecek Büyük Taarruz emrini verdiğini kaydetti. Balkanlıoğlu, bundan 90 yıl önce bu topraklar üzerinde büyük bir varolma mücadelesi yaģandığını söyledi.

27 Balkanlıoğlu, Atatürk ġuhut'a karargahını taģıdıktan sonra yürüyerek Kocatepe'ye çıktığını belirterek, "Bu savaģ hangi ruhla kazanılıyor ona bakmak lazım. Siperler arasında 8 metre yer var, kazılanlar sadece kanallardan ibaret. Askerler dizi dizi duruyorlar. Siperlerinden çıkan askerleri makineli tarıyor, birazdan diğerleri çıkıyor onları da tarıyorlar. Yani üç beģ dakika içinde Ģehit oluyorlar. Bize Kocatepe'yi kazandıran ruh budur. ġehadet mertebesine ulaģmak her Türk'ün idealidir. Bu ruh devam ettiği sürece, birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece kimse bizi bu topraklardan söküp atamaz." Dedi. ġuhut'ta düzenlenen programda Vali Ġrfan Balkanlıoğlu'nun konuģmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tanıtım filmi izlendi. Askeri bando konserinin ardından kutlamalar Afyon Kocatepe Üniversite (AKÜ) Halk Dansları gösterisi ve AKÜ Devlet Konservatuvarı Halk Müziği Konseri ile devam etti.

28 ġuhut Stadı'nda düzenlenen kutlamalara Orman ve Su ĠĢleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Ġrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım, Afyonkarahisar Belediye BaĢkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar milletvekilleri, askeri erkan, mülki amirler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluģu temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaģ katıldı. UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) 'den 25 sağlık personeli Ġl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ġbrahim KARADAĞ'ın koordinasyonunda Zafer YürüyüĢünde görev aldı. Eskişehir Bölge UMKE Ġlleri Toplantısı Kütahya ilinde 05 Eylül 2012 tarihinde UMKE EskiĢehir Bölge Koordinatörlüğü'nde EskiĢehir, Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik Ġlleri UMKE Ġl Sorumluları ile personel ile Bölge Koordinatörlüğü'nün yeni yapılanması, illerin Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nin birlikte çalıģma imkanlarının değerlendirilmesi ve 2013 yılı UMKE Faaliyet Planları üzerine çalıģmalar yapılmıģtır.

29 Toplantı sonucunda Eylül 2012 tarihlerinde Kütahya Ġli Gediz Ġlçesinde farklı kurum ve kuruluģlarında katılacağı büyük bir eğitim tatbikatının yapılması kararlaģtırılmıģtır. KĠTLE ĠMHA SĠLAHLARI ve KĠMYASAL TEHLĠKELER PANEL PROGRAMI Acil ve Afet Derneği (ACAT) ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD iģbirliği ile 22 Eylül 2012 tarihinde, Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonunda KĠTLE ĠMHA SĠLAHLARI VE KĠMYASAL TEHLĠKELER PANELĠ düzenlenecektir. Panelin konuları aģağıdadır; Kitle Ġmha Silahları ve Önemi Kimyasal Silahlar ve Tehlikeler Kimyasal Silahların Sağlığa Etkileri ve Saha Uygulamaları Kitle Ġmha Silahları ve Hastane Hazırlıkları Kimyasal Kazalar ve Ġstanbul BüyükĢehir Belediyesi nin Hazırlıkları Kitle Ġmha Silahlarından Korunmanın Stratejik Önemi Koruyucu Ekipmanlar Arındırma ve Arındırma Sistemleri

30 Kimyasal Silah Saldırılarında KiĢisel Korunma ve Toplu Koruma (Halkın Korunması) Kimyasal Yaralanmalarda Tahliye Yöntemleri ve Tahliye Yönetimi KBRN Yönetmeliği ve Öneriler Panelin afiģ ve programı Ek te gönderilmektedir. Katılımınızı ve ilgili birimlerinizi bilgilendirmenizi arz ederiz. Acil ve Afet Derneği Yönetim Kurulu (ACAT) KĠTLE ĠMHA SĠLAHLARI ve KĠMYASAL TEHLĠKELER PANEL PROGRAMI AçılıĢ KonuĢmaları I. OTURUM BAġKANI Doç. Dr. Levent KENAR SAAT KONU BAġLIĞI KONUġMACI Kitle Ġmha Silahları ve Önemi Kimyasal Silahlar ve Tehlikeler ARA Kimyasal Silahların Sağlığa Etkileri ve Saha Uygulamaları Kitle Ġmha Silahları ve Hastane Hazırlıkları ARA Kimyasal Kazalar ve Ġstanbul BüyükĢehir Belediyesi nin Hazırlıkları Kitle Ġmha Silahlarından Korunmanın Stratejik Önemi ÖĞLE YEMEĞĠ II. OTURUM BAġKANI KBRN Uzm. Aytaç KABAKLARLI Yrd. Doç. Dr. Mesut ORTATATLI/GATA KBRN Uzm. Aytaç KABAKLARLI/ACAT Yıldız Yürek BULUT/ACAT Uzm. Dr. Sermet SEZĠGEN/GATA Ġtfaiye Amiri Abdurrahman ĠNCE/ĠBB Dr. Anıl KAREL / Nurol Makina SAAT KONU BAġLIĞI KONUġMACI Koruyucu Ekipmanlar Arındırma ve Arındırma Sistemleri ARA Levent ĠLBAY /Sterol Medikal KBRN Uzm. Aytaç KABAKLARLI/ACAT

31 Kimyasal Silah Saldırılarında KiĢisel Korunma ve Toplu Koruma (Halkın Korunması) Kimyasal Yaralanmalarda Tahliye Yöntemleri ve Tahliye Yönetimi ARA KBRN Yönetmeliği ve Öneriler Genel Değerlendirme ve KapanıĢ Toni LEIKAS /ENVIRONICS Dr. Ġlhan ÖZTÜRK /ACAT Prof. Dr. Recep AKDUR/ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ - DETAYLI BĠLGĠ ĠÇĠN ACAT'ı ziyaret ediniz Malatya UMKE Ağır Ġklim Çadırı Kurdu Ġl Sağlık Müdürü Dr.Nail UMAY ve Ġl Ambulans Servisi Sorumlu Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Ahmet DAĞHAN'a UMKE ekibi tarafından kontrol ve eğitim amaçlı kurulan Ağır Ġklim Çadırlarlarının kurulumu kullanımı hakkında genel bilgi verildi. Ġl Sağlık Müdürü Dr.Nail UMAY ve Ġl Ambulans Servisi Sorumlu Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Ahmet DAĞHAN'a UMKE ekibi tarafından kontrol ve eğitim amaçlı kurulan Ağır Ġklim Çadırlarlarının kurulumu kullanımı hakkında genel bilgi verildi.

32 NevĢehir, Niğde ve Kayseri UMKE, Çadır Hastane Eğitiminde Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Ekiplerine Ağır Ġklim Tipi Çadır Hastane Ünitesi kurulum eğitimi düzenlendi. Kayseri ilinde gerçekleģtirilen ve alanında uzman bir ekip tarafından verilen ve 4 gün süren eğitime NevĢehir UMKE, Niğde UMKE ve Kayseri UMKE ekipleri katılarak, 50 Yataklı Ağır Ġklim Tipi Çadır Hastanesi kurulumu gerçekleģtirdiler. NevĢehir Ġl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Sağlık Memuru Aygen TaĢpınar, NevĢehir UMKE olarak Ağır Ġklim Tipi Çadır Hastane Ünitesi' kurma eğitimine katılan 8 personelin eğitimi baģarı ile tamamladıklarını belirterek, bundan sonra gerek Yurt içinde gerekse Yurt dıģındaki kurulacak Ağır Ġklim Tipi Çadır Hastane kurulum çalıģmalarında görevlendirileceklerini belirtti. Van UMKE, sel görevinde

33 Van Ġl Sağlık Müdürlüğü"ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Özalp ilçesinde yaģanan sel felaketinde birçok yaralıya ulaģarak kurtardı. Özalp ilçesine bağlı Boğazkesen ve ġemsettin köylerinde yaģanan sel felaketinin ardından bölgeye giden UMKE, birçok yaralıya ilk müdahaleyi yaptı. Boğazkesen köyünde 2 kiģinin kayıp olduğu bilgisini alan UMKE, yaralı olanlara ambulanslarında ilk müdahaleyi yaptı. Selden dolayı yaralanan Asiye Özdak isimli 70 yaģındaki hastaya olay yerinde ilk müdahaleyi yapan ekipler, ardından Van Bölge Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi ne sevk etti. ġemsettin köyünde elektrik çarpması nedeniyle yaralanan 7,5 aylık hamile olan Figen Yıldırımçakal a büyük bir çaba sonucunda ulaģmayı baģaran UMKE, hastaya ilk müdahaleyi yaptı. Yaralıyı köylülerin yardımıyla sel sularından karģıya geçirmeyi baģaran UMKE, hemen ambulansla hastaneye sevk etti.

34 02 Eylül 2012 saat 17:00 sıralarında Van'ın Özalp ilçesinin Boğazkesen ve ġemsettin Köylerinde aģırı yağıģ sonucu meydana gelen selde Boğazkesen köyünde 2 kiģinin kayıp olduğu ve yaralanan vatandaģların olduğu bilgisi alınması üzerine olay yerine UMKE ve 112 Ambulansları sevk edildi. Olay yerinde durumu hafif olan hastalara ambulans ekipleri tarafından yerinde müdahale yapıldı. Kayıp olan kiģilerden birisinin cesedine ulaģıldıktan sonra olay yerinde bekleyen ambulans ile Özalp Devlet Hastanesine alındı. Ayrıca sel sonucu kafasından yaralanan Asiye ÖZDAK isimli 70 yaģındaki hasta olay yerinde bekleyen 112 ambulans ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Van Bölge Eğitim ve AraĢtırma Hastanesine kaldırıldı. Hastanın durumunun ağır olduğu bildirildi. Kayıp olan diğer kiģinin ise sabah saatlerinde cesedine ulaģıldı. Aynı saatlerde ġemsettin köyünde ise köprüyü yıkan sel suları köye olan ulaģımı engelledi. Köyde sel suları sonucu elektrik çarpmasından 7 buçuk aylık gebe olan Figen YILDIRIM ÇAKAL isimli bir vatandaģımız yaralandı. Yaralanan vatandaģımızın kurtarılması için Van UMKE ekipleri köye intikal etti. Köye ulaģmak için sel sularının yıktığı köprüden geçemeyen ekip, yer yer 1 metreyi bulan sel sularından geçmek zorunda kalarak saat 21:00 de köye ulaģmayı baģardı. Hastaya ulaģtıktan sonra gerekli müdahaleyi yaparak köylülerin yardımıyla sel sularından karģıya geçirmeyi baģaran UMKE ekipleri hastayı bekleyen 112 ambulansına teslim etti. Hastanın genel durumunun iyi olduğu bildirildi.

35 AFYONKARAHĠSAR'DA PATLAMA, UMKE TĠMLERĠ OLAY YERĠNDE Bu olağanüstü durum karģısında da yoğun emek sarfeden baģta tüm sağlık çalıģanlarına olmak üzere 112 ve UMKE personeline teģekkür ediyoruz. Afyonkarahisar Ataköy kıģlacık mevkinde bulunan askeri alanda cephane patlaması meydana geldi. Afyonkarahisar'daki askeri mühimmat deposunda patlama meydana geldi.

36 Genelkurmay BaĢkanlığı patlamada 2'si astsubay, 2'si uzman, 21'i er 25 askerin Ģehit olduğunu. 4'ü asker 8 kiģinin de ağır yaralandığını açıkladı. Orman ve Su ĠĢleri Bakanı Veysel Eroğlu, patlamanın iģ kazasından kaynaklandığını bildirdi. Ataköy'deki 500. Ġstihkam Ana Depo Komutanlığı ġehit Uzman ÇavuĢ Mete Saraç KıĢlası'ndaki mühimmat deposunda, patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yangın çıkarken, kısa süre sonra bir patlama sesi daha duyuldu. Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi. Yeni bir patlama ihtimaline karģın bölge güvenlik güçlerince kordon altına alındı. Genelkurmay açıkladı: 25 Ģehit Genelkurmay BaĢkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dün saat sıralarında, Afyonkarahisar'da konuģlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı'nda, el bombalarının depolandığı cephanelikte yapılan çalıģma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi. Patlama sonucunda, 25 askeri personelin Ģehit olduğu, 4 askeri personelin de hafif Ģekilde yaralandığı ifade edilen açıklamada, Ģunlar kaydedildi: "Olayla ilgili idari ve adli soruģturmaya baģlanmıģtır. Elim olay sonucu hayatını kaybeden Ģehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaģlarına sabır, yaralılarımıza acil Ģifalar dileriz."

37 7 yaralının isimleri açıklandı Öte yandan patlamada yaralanan 4'ü asker 7 kiģinin isimleri belirlendi. Patlamada yaralanan askerler Hasan Boncuk, Fethi Tuna, Soner Güleçyüz ve Fatih Yüksel ile vatandaģlar Emrah Ulufer, Kevser Dalkılıç ve Sevilay Türk, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hastanede tedavileri devam eden askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu ve sabah saatlerinde taburcu edilecekleri bildirildi. Yaralılardan Ulufer, Dalkılıç ve Türk de tedavilerinin ardından taburcu edildi. Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, tüm Türkiye'yi yasa boğan üzücü olay vesilesiyle baģsağlığı dileklerini iletti. Dr. Necip Yemenici, cephanelik patlamasında hayatını kaybeden askerlere Allah'tan rahmet, geride kalan asker ailelerine ve de tüm Türkiye'ye de sabır diledi. Böyle olayların bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulunan Dr. Yemenici, bu maddi manevi zor Ģartlarda yoğun çaba gösteren sağlık çalıģanlarına da teģekkürlerini iletti. Olay yerine zamanında ulaģarak gerekli tedbir alan ve çalıģma koģullarını oluģturan 112 birimi olmak üzere diğer tüm sağlık çalıģanlarının herkesi Ģok eden bu olayda soğukkanlılıklarını koruyarak koordineli ve hatasız bir görüntü verdiğini belirtti. Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici'nin olay için yapılan çalıģmalarını değerlendirdiği açıklaması Ģöyle; "5 Ağustos ÇarĢamba akģamı saat sıralarında 112 KKM e gelen patlama haberleri ve ihbarları üzerine Afyonkarahisar 112 KKM'e gelinerek olay teyit edilmiģ ve ambulans ekipleri olay yerine yönlendirilmiģtir. Olayın boyutları henüz tam olarak bilinemediğinden ilk anda 5 ambulans olay yerine yönlendirilmiģ 12 ekip ve özel ambulanslar beklemeye alınmıģtır. Ancak olayın ciddiyeti üzerine tüm ekipler olay yerine yönlendirilmiģ ve olay yerinde Sağlık kriz merkezi kurularak olay kriz yönetimine geçilmiģtir. 20 dakika içinde olay yerine 18 tane 112 ambulansı, 2 özel ambulans yönlendirilmiģtir. Sağlık Bakanlığı Kriz merkezi SAKOM- tarafından Denizli, EskiĢehir, UĢak, Kütahya illerinden 112 ambulansları ve UMKE personeli gönderilmiģtir. Olay yeri yakınında bulunan ilköğretim okulu bahçesine Afyonkarahisar UMKE tarafından bir sahra hastanesi kurulmuģtur. Olay yerinin riskli olmasından dolayı ve güvenlik görevlilerinin izin vermemesi nedeniyle tüm sağlık personeli araçlarının baģında ve sahra hastanesinde beklemiģ, ihtiyaç durumunda yetkilerin nezaretinde sahaya girilmiģtir.

38 Olay yerinde 8 askerimize ve 4 sivil vatandaģa müdahale edilmiģ ve hastaneye nakledilmiģlerdir. Ġlerleyen süreçte asker yakınlarının olay yerine gelmesi üzerine sahra hastanesi ve ambulans ekiplerinin iģi yoğunlaģmıģ ve sahra hastanesinde toplam 33 kiģiye müdahale edilmiģ, bazıları ise hastaneye nakledilmiģtir. 6 Agustus akģamı saat civarlarında resmi açıklamaları takiben olay yerinde bekleyen asker yakınlarının otellere yerleģtirilmesi ile ortamın sakinleģmesi üzerine ambulans ekipleri çekilmeye baģlanmıģtır. Ancak Asker yakınlarının yerleģtirildiği yerlerde birer ambulans ekibi ile sağlık tedbiri görevine baģlanmıģtır. 7 Agustus günü ise 3 ekip ile olay yerinde beklemeye baģlanılmıģ, olası olaylara karģı tedbir alınmıģtır. Toplam 21; Afyonkarahisar 112 ambulansı, 4 Afyon UMKE timi ile müdahale edilen olaya Denizli, EskiĢehir, Kütahya, UĢak illerinden ise toplam on 112 ambulansı, 3 UMKE timi desteği ile dönüģümlü olarak görev yapılmıģtır.

39 Afyonkahisar da meydana gelen, 25 askerimizi Ģehit verdiğimiz ilk defa karģılaģtığımız böyle büyük boyuttaki bir olayda Afyonkarahisar 112 olarak müdahale, koordinasyon ve olay yeri yönetimi sorunsuz bir Ģekilde gerçekleģtirilmiģ ve sağlık çalıģanlarımız bu olaydan yüzünün akı ile çıkmıģtır. Olayın meydana geldiği saatten itibaren aktif görevde olmayan, il dıģında bulunan tüm personelimiz KKM de toplanarak görev beklemiģlerdir. Afyonkarahisar 112 KKM'e gelen patlama dıģındaki diğer vaka ihbarları ihmal edilmeden 140 vakaya da müdahale edilmiģ, tüm vakalara ambulans görevlendirilmesi yapılmıģtır. Bu olağan iģlerinin yanında olağanüstü durum karģısında da yoğun emek sarfeden baģta tüm sağlık çalıģanlarına olmak üzere Afyonkarahisar 112 ve UMKE personeline teģekkür ediyoruz.

40 UMKE Cep Mesaj (SMS) Üyeliği UMKE SMS Grubuna üye olmak için Cep telefonunuzun mesaj bölümünden UMKE yazıp 1230 a mesaj atarak bu gruba üye olabilirsiniz. UMKE SMS Grubuna üye olmak için Cep telefonunuzun mesaj bölümünden UMKE yazıp 1230 a mesaj atarak bu gruba üye olabilirsiniz. Üyeliğinizden sonra gruba göndereceginiz sms mesajları tüm grup üyelerine anında gönderilir. Lütfen bu grubu olduğunuz UMKE mesaj hattını ACĠL DURUM, UMKE Eğitim - Tatbikat, Haber - Faaliyet duyurusu vb gibi iģler dıģında KULLANMAYINIZ. Göndereceğiniz her mesaj ONAYLANMADAN, UMKE SMS Grubuna dağıtılmayacaktır. SMS-GROUPS nedir, nasıl kullanılır? SMS-Groups, cep telefonu kullanıcılarının kuracakları ya da dahil olacakları bir gruptaki yüzlerce üyeye tek bir sms ücreti ödeyerek mesaj atabildikleri bir servistir. SMS-Groups, interaktif toplu mesajlaģmanın en hızlı, en kolay ve en ekonomik yoludur.

41 Saygıdeğer arkadaģlar sitesi zamanımı ve imkanlarımı fazlasıyla benden alıyor. Bu site için hiçbir, kiģi, kurum ve kuruluģtan destek almamakta reklamda yapmamaktayız. UMKE camiasının bizi takip etmesi bizim için en büyük takdir ve ödüldür. Siteye sürekli veri akıģı ve giriģi yapmak isteyen yürekli arkadaģlara ihtiyacımız var. Samimiyetle ilgilenen arkadaģlarımıza duyrulur. Tüm Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerine çalıģmalarında baģarılar dileriz. Sitede ve Bültende karģılaģtığınız hata ve eleģtirilerinizi lütfen iletiniz. sitesinde Faaliyet, eğitim ve görevlerinizin yayınlanabilmesi için tarafımıza yazı ve fotoğrafları e-posta yoluyla bilgilendiriniz. Saygı ve Selamlarımızla.. Alparslan CAN E-Posta adresimiz: AĞUSTOS 2012 UMKE BÜLTENĠ

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE Bir Marka Haline Geldi Van Sağlık Ġl Müdürü Dr. Bilal Acar, UMKE'ye gösterilen ilginin depremden sonra kat kat arttığını söyledi. Van depreminden

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT Bursa'da, itfaiye, UMKE ve AFAD birimleri ortak bir tatbikat düzenledi. Ġznik ilçesindeki tatbikata

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ MAYIS 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE Dr. Mesut YILMAZ'a GeçmiĢ Olsun Dileklerimizle.. Bursa Afetlerde Sağlık Hizmetleri ġube Müdürü Dr. Mesut Yılmaz, Ġzmir Urla'da 112 ile ilgili

Detaylı

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE UMKE BÜLTENİ TEMMUZ - AĞUSTOS 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE Ülkemizde ya da dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanabilecek: Deprem,

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ Burdur'da Bölge Tatbikatı Yapıldı Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Kütahya, Uşak, Isparta, Eskişehir ve Burdur'dan Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE)

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS-EYLÜL 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ / UMKE

UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS-EYLÜL 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ / UMKE UMKE BÜLTENĠ AĞUSTOS-EYLÜL 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ / UMKE Enkazdan Çıktılar..ġimdi Enkazdakileri Çıkarıyorlar Marmara depreminde 4 bine yakın insanın hayatını kaybettiği Sakarya'da felaketi

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ OCAK-ġUBAT 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ UMKE

UMKE BÜLTENĠ OCAK-ġUBAT 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ UMKE UMKE BÜLTENĠ OCAK-ġUBAT 2013 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ UMKE ġırnak ilinde UMKE Temel Eğitimi Acil Sağlık Hizmet Bölgelerinden Diyarbakır Ġli koordinatörlüğünde, 24-28 Aralık 2012 tarihleri arasında

Detaylı

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ

ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE BÜLTENİ UMKE UMKE BÜLTENİ EKİM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BİNGÖL'DE MİNİK UMKECİLER CUMHURİYET BAYRAMINDA Bingöl'de 112 ve UMKE Miniklerimizin

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MART 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ MART 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ MART 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE www.umke.org UMKE Edremit'te Tam Not Aldı Edremit'te etkili olan yağış nedeniyle bölgede görevlendirilen toplam 56 kişiden oluşan Ulusal Medikal

Detaylı

UMKE BÜLTENİ NİSAN 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE

UMKE BÜLTENİ NİSAN 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE BÜLTENİ NİSAN 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE Görevlendirmeleri Hakkında UMKE çalıģmalarının hızla ve yoğun Ģekilde devam ettiği bu dönemde, eğitim-tatbikat vb. görevlendirmelerin

Detaylı

UMKE BÜLTENİ KASIM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ KASIM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ KASIM 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE ÇALIŞMA TOPLANTISI 19 ARALIK'TA ANKARA'DA YAPILACAK UMKE yapılanması ve özlük haklarına yönelik, 19 Aralık 2014 tarihinde Ankara il Sağlık

Detaylı

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE 10. YILINDA DERNEKLEŞİYOR Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği UMKE-DER kuruluyor. UMKE gönüllüsü dostlar,

Detaylı

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014

UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 UMKE BÜLTENİ ŞUBAT 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ - UMKE UMKE 10. YILINDA DERNEKLEŞİYOR Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği UMKE-DER kuruluyor. UMKE gönüllüsü dostlar, 10 yıl önce birlikte

Detaylı

UMKE BÜLTENİ ARALIK 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ ARALIK 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ ARALIK 2014 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE-DER ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI UMKE-DER ÇALIŞMA TOPLANTISI 19 ARALIK 2014 GÜNÜ ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİ UMKE-DER ÇALIŞMA TOPLANTISI 19 aralık

Detaylı

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE UMKE BÜLTENİ 2013 www.umke.gov.tr UMKE PERSONELLERİNİN DİKKATİNE: FAZLA MESAİ VE GÖREVLENDİRMELER HAKKINDA BAKANLIK YAZISI Yazının çıkartılması

Detaylı

UMKE BÜLTENİ EKİM 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ / UMKE

UMKE BÜLTENİ EKİM 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ / UMKE UMKE BÜLTENİ EKİM 2013 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ / UMKE Yüreğimizde Yaşanan 7.2!, Yıkılan Evler, Yapılan Gönüller Van Depreminin 2. yıl dönümü Kelimelerin boğazımızda düğümlendiği, sözcüklerin olanları

Detaylı

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2012 YILI ĠLK DÖRT AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2012 YILI ĠLK DÖRT AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2012 YILI ĠLK DÖRT AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU 1 2012 YILI İLK 4 AY İNSAN HAKLARI İHLALLERİ BİLANÇOSU YAŞAM HAKKI İHLALLERİ

Detaylı

2013 YILI ĠLK 6 AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU

2013 YILI ĠLK 6 AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2013 YILI ĠLK 6 AY ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU 31.07.2013 1 DEĞERLENDĠRME Ġçinde bulunduğumuz süreci yılların özlemini içinde

Detaylı

2013 YILI ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU

2013 YILI ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ 2013 YILI ĠNSAN HAKLARI ĠHLALLERĠ RAPORU 29.01.2014 1 DEĞERLENDĠRME 2013 yılının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hak Ġhlalleri

Detaylı

ACĠL SAĞLIK HĠZMETLERĠ

ACĠL SAĞLIK HĠZMETLERĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ACĠL SAĞLIK HĠZMETLERĠ AFETLERDE ACĠL SAĞLIK HĠZMETLERĠ 725TTT153 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ

GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ T.C. ADALET BAKANLIĞI HUKUK ĠġLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ TIBBĠ HATALARDAN KAYNAKLANAN DAVALARDA BĠLĠRKĠġĠLĠK SEMPOZYUMU (24-25 KASIM 2014, ĠSTANBUL) Bu kitap

Detaylı

TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ AFET EYLEM PLANI

TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ AFET EYLEM PLANI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ AFET EYLEM PLANI 2013 AFETLER: 1. Ġç Afetler / Olağan Üstü Durumlar a. Patlama (Bomba,

Detaylı

ORTA DOĞU TEKNĠK ÜNĠVERSĠTESĠ MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY

ORTA DOĞU TEKNĠK ÜNĠVERSĠTESĠ MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY ORTA DOĞU TEKNĠK ÜNĠVERSĠTESĠ MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY Afet Yönetimi Uygulama ve AraĢtırma Merkezi Disaster Management Implementation and Research Center Ankara 06531-Turkey Tel: [+90] (312) 210

Detaylı

11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013. ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU

11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013. ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU 11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013 ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU 1 ĠÇĠNDEKĠLER Sayfa No Bir Yıl Böyle Geçti 3 Merkez Büro Faaliyetleri 8 Komisyon Raporları 15 Basın Açıklamaları 52 Güncel Bilgi Notları 134 Etkinlikler

Detaylı

Strateji GeliĢtirme ve Kalite Yönetim Temsilcisi

Strateji GeliĢtirme ve Kalite Yönetim Temsilcisi BÖLÜM ADI : İÇİNDEKİLER KONU YürürBaşvuru:lük Tarihi : Sayfa No 1 SAYFA NO GĠRĠġ 3 Tarihçe 4-13 Avcılar ın Ġstanbul daki Yeri 14 Mevcut Durum Analizi 15 Mevcut Örgütsel ġema 16 STRATEJĠK PLAN ÇALIġMASINDA

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 Erdoğan: Biz bu iģin dıģında kalamayız... 3 DıĢiĢleri'nden Türk iģçilerle ilgili açıklama... 4 Tezkerede Ġncirlik ve yabancı asker baģlıkları yok... 4 Darbecilerle aynı

Detaylı

ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ DĠYARBAKIR ġubesġ. DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESĠ. 2012 YILI CEZAEVLERĠNDE YAġANAN HAK ĠHLALLERĠ RAPORU

ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ DĠYARBAKIR ġubesġ. DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESĠ. 2012 YILI CEZAEVLERĠNDE YAġANAN HAK ĠHLALLERĠ RAPORU ĠNSAN HAKLARI DERNEĞĠ DĠYARBAKIR ġubesġ DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESĠ 2012 YILI CEZAEVLERĠNDE YAġANAN HAK ĠHLALLERĠ RAPORU 12 ġubat 2013 ĠÇĠNDEKĠLER Genel Değerlendirme -----------------------------------------------------------------------:

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI Ġçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 TOBB Türkmenlere yardım malzemesi gönderdi... 3 Takip iddialarını nefretle kınıyorum... 3 Hükümet AB süreci için düğmeye bastı: Üç aģamalı eylem planı hazırlanıyor... 3

Detaylı

ġirnak ĠLĠ ULUDERE (QILEBAN) ĠLÇESĠ GÜLYAZI (BUJEH) VE ORTASU (ROBOSKĠ) KÖYLÜLERĠNĠN KATLEDĠLMESĠ ĠLE ĠLGĠLĠ ARAġTIRMA-ĠNCELEME RAPORU

ġirnak ĠLĠ ULUDERE (QILEBAN) ĠLÇESĠ GÜLYAZI (BUJEH) VE ORTASU (ROBOSKĠ) KÖYLÜLERĠNĠN KATLEDĠLMESĠ ĠLE ĠLGĠLĠ ARAġTIRMA-ĠNCELEME RAPORU ġirnak ĠLĠ ULUDERE (QILEBAN) ĠLÇESĠ GÜLYAZI (BUJEH) VE ORTASU (ROBOSKĠ) KÖYLÜLERĠNĠN KATLEDĠLMESĠ ĠLE ĠLGĠLĠ ARAġTIRMA-ĠNCELEME RAPORU ( ROBOSKĠ KATLĠAMI RAPORU ) 03 Ocak 2012 1 OLAY : ġırnak Ġli Uludere

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ

AK PARTĠ GENEL MERKEZ İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 2 Erdoğan: Biz bu iģin dıģında kalamayız... 2 DıĢiĢleri'nden Türk iģçilerle ilgili açıklama... 2 Tezkerede Ġncirlik ve yabancı asker baģlıkları yok... 3 Darbecilerle aynı

Detaylı