Sınıf Seviyelerine Göre Kulüp Bilgileri. 6, 7. sınıflar Lise

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sınıf Seviyelerine Göre Kulüp Bilgileri. 6, 7. sınıflar Lise"

Transkript

1

2 6, 7. sınıflar Kulübümüzü seçen öğrenciler doğanın ve matematiğin bilinmeyen taraflarını kulübümüzde öğrenme imkânı bulurlar. Akıl oyunları sayesinde düşünme becerilerini geliştirirler. Günlük yaşantılarında karşılaştıkları problemleri doğru anlayıp çözüme, sistemli, dikkatli ve sorumlu bir şekilde yaklaşırlar. Öğrencilerimiz arkadaşlarıyla dostça oynamayı, oyunda kazanmayı, kaybetmeyi, kazananı kutlamayı öğrenirler. 6, 7. sınıflar Lise - Akıl oyunları aracılığı ile zekâlarını kullanmanın, hayatlarına katacağı kolaylıkları öğretmek - Öngörebilme-düşünme becerisi, yaratıcı, uzamsal ve stratejik düşünme becerilerini geliştirmek - Hızlı ve doğru karar almayı öğretmek - Karşılıklı oyunlarla dostça oynamayı öğretmek - Kazanmayı, kaybetmeyi, kazananı kutlamayı, takım çalışması yapmayı, takım üyesi olmanın anlamını ve önemini kavramak ve risk almayı öğretmek - Geometrik şekillerin boyutlarını belirler. - Farklı boyutlardaki geometrik şekiller arasındaki ilişkiyi kurar. - Dört işlem becerilerini strateji üretebilmede kullanır. - Öğrenciler yönergeler doğrultusunda çalışmaları yürütebilir. - Matematik laboratuvarındaki oyunları kullanabilir. En az 6, en çok 12 öğrenci - Zekânın önemini kavratmak - Zekâ potansiyelini en yüksek kapasite ile kullanmak için kendini geliştirmek - Zekâ oyunlarını iletişim aracı olarak kullanarak sosyal becerilerini geliştirmek - Araştırma yapma, bilgi üretme ve kullanma gücünü geliştirmek - Temel matematik bilgilerini strateji belirlemede araç olarak kullanır. - Öğrenciler yönergeler doğrultusunda çalışmaları yürütebilir. - Matematik laboratuvarındaki oyunları kullanabilir. - Hazırlık,9,10 ve 11. sınıftaki öğrenciler katılır. En az 6, en çok 12 öğrencidir.

3 EĞLENCELİ AKIL BİLİM 2, 4, 3, 5, 4, 6, 5, 7. 6, 7. sınıflar Dünyanın gizemlerini çözmek, yaşam standartlarını yükseltecek ürünler tasarlamak ve çevre sorunlarına çözümler üretmek bilimin çalıştığı alanlardandır. Kulüpte öğrencilerin, bilimi öğrenerek sorgulayan, paylaşımcı, özgür düşünme yeteneğine sahip bireyler olmaları hedeflenir. Yapılan araştırma ve ortaya çıkan ürünlerin çeşitli özel günlerde sergilenmesi, veliler ve ya diğer öğrenciler ile paylaşması hedeflenir. Bu kulüp, öğrencilerin her alandaki başarılarının gelişmesine ve hayatlarının şekillenmesine katkıda bulunur. Bilim, merakla beslenen bir olgudur. Eğlenceli Bilim Kulübü de, çevresine meraklı gözlerle bakabilen herkese ileride bir bilim insanı olabilmenin kapısını açar. 2, 3. sınıflar - Yaşam içindeki bilimin farkına varıp çevrelerini saran dünyaya bambaşka heyecanla bakmalarını sağlamak - Küçük el kaslarını ve el becerilerini geliştirmek - Mutfağın da bir çeşit laboratuvar olduğunu, küçük doğa olaylarının nasıl oluştuğunu, makinelerin çalışma prensiplerini keşfetmelerini sağlamak - Öğrencilerin aktif katılımı ile kendi ürünlerini oluşturmalarını sağlamak - Bilimsel düşünmeyi öğrenerek çevresine farklı gözle bakar. - Bilimsel gelişmelere ve olaylara ilgi duyar. - Grup çalışması ve yardımlaşma becerileri gelişir. - Gerçek ilgi alanlarını keşfeder. - Kulüp için gerekli malzemeler, öğrenciler tarafından sağlanır. - Malzemelerin belirtilen zamanlarda derse getirilmesi gerekir. En az 6, en fazla 10 öğrencidir. 4, 5. sınıflar - Eğlenceli, interaktif fen deneyleriyle öğrencilerin fen dersine ilgisini artırmak - Öğrencilerin hayal gücü ve merakını geliştirmek - Öğrencilerin küçük el kaslarını ve el becerilerini geliştirmek - Öğrencilerin bilim insanı disipliniyle laboratuvarda çalışma, laboratuvar malzemelerini kullanma yöntemlerini öğrenmesine ortam hazırlamak - Öğrencilerin aktif katılımı ile kendi ürünlerini oluşturmalarını sağlamak - Bilimin yaşadığımız dünyayı nasıl etkilediği konusunda farkındalık kazanır. - Grup çalışması ve yardımlaşma becerileri gelişir. - Gerçek ilgi alanlarını keşfeder. - Laboratuvarda çalışma disiplini edinir. - Kulüp için gerekli malzemeler, öğrenciler tarafından sağlanır. - Malzemelerin belirtilen zamanlarda derse getirilmesi gerekir. En az 6, en fazla 10 öğrencidir.

4 4, 5, 6, 7. sınıflar 6, 7. sınıflar Lise - Öğrencilerin kendi emeği ile yeni ürünler oluşturmasını ve derse daha fazla merak duymasını sağlamak - Bilime ve doğaya karşı olan ilgilerinin artmasını sağlamak - Kişisel becerilerin ve bireysel zekanın ortaya çıkmasına uygun zemin oluşturmak. - Sorunlar karşısında çözüm üretebilecek düşünce sitemi geliştirmek. - Öğrenci, çevresindeki olaylara faklı bir göz ile bakar. - Grup çalışmaları ile öğrencilerin iletişim becerileri gelişir. - Kulüp için gerekli malzemeler, öğrenciler tarafından sağlanır. - Malzemelerin belirtilen zamanlarda derse getirilmesi gerekir. En az 6, en fazla 10 öğrencidir. - Fen bilimleri dünyasının eğlenceli yönlerini keşfetmek - Bilimsel düşünme becerisinin gelişmesini sağlamak - Bilimi yaşayarak tecrübe etmelerini sağlamak - Günlük hayatını kolaylaştıracak ürünler tasarlamak - Hayal ettiğini tasarıma dökebilmek - Öğrencilerin aktif katılımı ile kendi ürünlerini oluşturmalarını sağlamak. - Bilimsel işlem basamaklarını kullanarak kendi problemlerine çözümler üretebilme yeteneğini kazanır. - Çevresindeki olaylara ilgi duyarak, değişimleri fark eder. - Bilimsel gelişmelere ve olaylara ilgi duyar. - Akademik alanlara ve mesleklere olan ilgisini belirler. - Hazırlık, 9., 10., 11. Sınıf öğrencilerinden oluşur. - Kulüp için gerekli malzemeler, öğrenciler tarafından sağlanır. - Malzemelerin belirtilen zamanlarda derse getirilmesi gerekir. - En az 6, en fazla 10 öğrencidir.

5 ROBOTİK Lise Günümüzde elektronik ve mekanik alanlarının birleşimi olan mekatronik, çağımızın vazgeçilmez bilim dalları arasındadır. Kulüp hedefimiz, öğrencilerin basit elektronik devre elemanları ve temel mekatronik bilgilerini kullanarak basit robotlar tasarlamalarıdır. Bu çalışmalarla öğrencilerimiz özgün düşünme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirir, gerekli programlama dillerinin temel basamakları hakkında bilgi edinir, ortaya çıkardıkları robot tasarımları ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak hem diğer katılımcılarla bilgi paylaşımı sağlar hem de yarışmalarda yapılan seminer ve konferanslar sayesinde özgün tasarımlar ve ileri teknolojiler ile ilgili bilgi sahibi olurlar. Kulüpteki çalışmalar ile Bilim Kahramanları Buluşuyor, bilim ve teknolojiyi seven, sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere ve doğaya saygılı birer birey olmaları sağlanmaktadır. Lise - Robotik alanındaki gelişmeleri ve robotiğin uygulama alanlarını tanıtmak. - Özgün tasarım, yaratıcılık ve grup çalışması becerilerini geliştirmek. - Türkiye de robotik alanında düzenlenen konferanslar ve söyleşiler katılarak bilgi ve deneyim yönünden desteklemek. - Türkiye deki üniversite öğrencilerinin yaptıkları robotik yarışmalarına katılmak. - Üniversite kulüplerinde yapılan çalışmaları takip etmek. - Bilimsel işlem basamaklarını kullanarak kendi problemlerine çözümler üretebilme yeteneğini kazanır. - Bilimsel gelişmelere ve olaylara ilgi duyar. - Temel elektronik devre elemanlarını ve basit programlama dillerini öğrenir. - Hazırlık, 9., 10., 11. sınıf öğrencilerinden oluşur. - Kulüp için gerekli malzemeler, öğrenciler tarafından sağlanır. - Malzemelerin belirtilen zamanlarda derse getirilmesi gerekir. - En az 3, en fazla 10 öğrencidir.

6 YARATICI DRAMA KULÜBÜ 1, 4, 5, 6, 7. sınıflar Herhangi bir konuyu, bir grup içerisinde ve eşit şartlarda, doğru-yanlış kaygısı olmadan, özgürce, kendi düşünce ve duygularımızdan yola çıkarak oyunsu süreçler ve tiyatro teknikleriyle yaşayarak denemeye ve kalıcı olarak öğrenmeye Yaratıcı Drama denir. Yaratıcı Drama, tiyatro sanatından farklı tutulmalıdır. Yaratıcı Drama, yaratıcılığın en üst düzeyde geliştiği, kalıcı ve etkin öğrenme metotlarının ve tekniklerinin bir arada kullanıldığı bir yöntemdir. Uygulama süreçlerinde resim, müzik, edebiyat, tiyatro, dans, psikoloji, sosyoloji gibi birçok sanat ve bilim dallarından da faydalanılır. Yaratıcı Drama, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çağdaş ve yapılandırıcı eğitim anlayışını destekleyen işleyiş biçimiyle her geçen gün yaygınlaşan bir yöntemdir. Yaratıcı Drama Kulübü, çocuklarımızın eğlenerek, yaşayarak, hem bilişsel hem de duygusal açıdan gelişmelerini hedefler. Yapılan çalışmalar sonucunda öğrencilerimiz, sosyal alanda kendilerini ifade edebilme yetisi kazanırlar ve bu yetiyi günlük hayatlarında da kullanabildikleri bir platforma taşırlar. 1, 4, 5, 6, 7. sınıflar - Kendini tanımak, ifade edebilmek - Kendine güveni ve yaratıcılığı artırmak - İletişim ve dil becerilerini geliştirmek - Hayal gücü ve eleştirme yeteneklerini geliştirmek - Sanat anlayışı ve ruhu kazanmak - Farkında olma ve empati becerisini geliştirmek - Dinleme ve problem çözme yeteneği kazandırmak - Bilgiye ulaşmaya ve onu kullanmaya istekli olmak - Sosyal ilişkilerini (aile-arkadaş-okul vb.) olumlu yönde düzenlemeye yönelik gelişim sağlamak - Öğrencilerin, kendi belirledikleri konuları, yaratıcı drama yöntemi ile bir kurgu içerisinde, performans sunumuna dönüştürmelerini sağlayarak akranlarına sergiletmek, böylelikle çalışma konusunu interaktif ortamda değerlendirebilmek - Yaratıcı drama yöntemi ile kişisel gelişiminin önemini fark eder. - Yaratıcı drama yöntemi ile eğlenerek ve yaşayarak öğrenir. - Yaratıcı drama tekniğinden faydalanmaya isteklidir. - Gereğinde, kullanılacak materyalleri kendi imkânı ile sağlar. En az 12, en çok 16 kişi olmalıdır.

7 MÜNAZARA KULÜBÜ Lise Münazara belli kurallar çerçevesinde farklı fikirlerin ortaya konduğu, formatı gereği savunmayı hiçbir zaman düşünmediğiniz bir fikri bile savunmak durumunda kaldığınız ve o fikri savunurken tabuların yıkıldığını anladığınız bir tartışma biçimidir. Tartışma hükümet ve muhalefet olmak üzere iki kanat üzerinde yürür. Her iki kanatta dörder kişi yer alır. Bu formatta fikirler dile getirilirken kişinin konuşması o kişi istemediği sürece bölünmez, istenirse karşı konuşmacıya 15 sn. soru sorma hakkı verilir. Yaklaşık 150 yıllık tarihi olan münazara; Harvard dan Oxford a, Sydney den Moskova ya dünyanın tüm büyük üniversitelerinde en entelektüel etkinlik olarak kabul görmektedir. Yıl içinde Özel Okullar Birliğinin düzenlediği parlamenter sistem münazara yarışmalarına katılım söz konusudur. Öğrenciler kulüp saatleri içinde münazaranın kurallarını öğrenecek, münazara maçları yapacak, diğer münazara kulüplerinin maçlarını izleyecek ve sene içinde yapılacak olan münazara yarışmalarına katılacaklardır. Lise - Konuşma ve düşünme becerisi kazandırmak - Öğrencilerin bireysel, sosyal ve kültürel açıdan gelişmelerini sağlamak - Tartışma bilincini yerleştirmek - Demokratik bir şekilde tartışma becerisi geliştirmek - Topluluk karşısında rahat konuşabilme, beden dilini doğru kullanabilme becerisini oluşturmak - Münazaranın amacını ve kurallarını belirler. - Münazarada hakem kurulunun, konuşmaları değerlendirme esaslarını belirler. - Özel Okullar Birliği tarafından düzenlenecek olan parlamenter sistem liselerarası münazara yarışmalarına katılarak okulunu en iyi şekilde temsil eder. - Münazara yarışmalarına katılarak bireysel, sosyal ve kültürel açıdan gelişim gösterir. - Düşüncelerini özgürce savunan, kalıplarını yıkmış, demokratik tartışma becerisi kazanmış bir birey olarak yetişir. - Kulüp öğrencileri, kulüp saatleri içinde kendi aralarında takım oluşturup münazara maçları yapar. - Kulüp öğrencileri, sene içinde yapılacak olan münazara eğitimlerine katılır. - Kulüp öğrencileri, Özel Okullar Birliği tarafından düzenlenecek olan parlamenter sistem liselerarası münazara yarışmalarına katılır. - Araştırmacı, sorumluluk bilincinde olan, etkili konuşma becerisine sahip, pratik düşünebilen nitelikte öğrenciler için uygun bir kulüptür. - Kulüp öğrencileri iş birliği içinde çalışır. - Tüm öğrenciler belirlenen görev dağılımı doğrultusunda üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirir. - Gerektiğinde çalışmalar kulüp saatleri dışında da sürdürülür. - Kulüp öğrencilerinin kendine güvenen, araştırmacı bireyler olması gerekir. En az 6, en çok 8 öğrenciyle sınırlıdır. Bu sayıların dışında öğrenciyle kulüp açılamaz.

8 SATRANÇ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. sınıflar Satranç, iki oyuncu arasında oynanan bir spordur. Bu oyun satranç tahtası denilen 8 8 lik kare bir alan üzerinde satranç taşlarıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdîdi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakîbin diğer taşlarını yiyerek onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır. Ayrıca satrançta hızlı gelişim de önemlidir. Hızlı gelişim göstermek için yapılan en önemli adım gambit, yâni piyon fedâsıdır. Bu daha fazla taşın merkeze rahatça açılmasına olanak sağlar. Eğer bir oyuncunun şahının bulunduğu kare tehdit altında olmadığı halde bu oyuncunun legal hamlesi kalan tek taşı şahı ise ve şahının tehdit altında olmayan bir kareye yapabileceği bir hamlesi yoksa oyun pat olur, yâni berabere biter. Ayrıca oyun herhangi bir anda oyunculardan birinin yenilgiyi kabul etmesi veya bir oyuncunun beraberlik teklif etmesi ve diğerinin de bunu kabul etmesiyle de sona erebilir. Oyun sırasında taşları avantajlı yerlere yerleştirerek rakîbin hareketini kısıtlamak ve rakîbin taşlarını almak yoluyla gücünü azaltmak esastır. Her taş, kurallara göre ulaşabileceği bir karedeki rakip taşın bulunduğu kareye yerleşerek, yerinden ettiği taşı oyun dışı bırakma gücüne sâhiptir, buna taş almak denir. Alınan taş oyuna bir daha geri dönemez ancak bulunduğu hattın son karesine varan bir piyon, oyun hâricinde bulunsun bulunmasın, arzu edilen piyondan değerli, şahtan değersiz başka bir taşla değiştirilebilir. 1, 2, 3, 4. sınıflar 5, 6, 7. sınıflar - Satranç oyununun temel kavramlarını öğretmek - Taşlar ve kurallar hakkında bilgiler vermek - Dikkati gelişir. - Sabırlı ve saygılı hareket eder. - Yeni sözcük ve kavramlar öğrenir. - Satrancı sever ve satranca ilgi duyar. - En az 14, en çok 16 öğrencidir. - Kendine güven duygusu aşılamak - Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanımasına, bireysel güç ve yeteneklerini açığa çıkarmasına ve doğru kararlar alabilmesine yardımcı olmak - Kapsamlı düşünmeyi öğrenerek buluş yeteneğini geliştirir. - Sabırlı ve soğukkanlı olmayı, ölçülülüğü öğrenir. - Satrancı sever ve satranca ilgi duyar. En az 14, en çok 16 öğrencidir.

9 BİLGİSAYAR 4, 1, 5, 2, 6, 3, 7. 4, sınıflar 5, 6, 7. sınıflar Bilgisayar yetkinlikleri her iş pozisyonunda bir ihtiyaçtır. Eğitim ve iş hayatında modeller değişmekte ve yetkinlikler gittikçe daha fazla önem kazandığı için, bu yetkinlikleri ispat etmek ihtiyaç haline gelmiştir. Küreselleşmenin sonucu ve ticaretlerin uluslararası alanda gelişmesi ile işe alımlarda rekabet arttığı için, uluslararası standartlar aranmaya başlanmıştır. Anabilim bilgisayar kulübü bu doğrultuda Bilgi ve İletişim Teknolojisi Kavramları, Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek, Kelime İşlemci, Hesap Çizelgesi, Veri tabanı, Sunum, konularında öğrencileri yetkin kılmayı amaçlar. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. sınıflar - Bilgi teknolojilerinde öğrencileri yetkin kılmak. - Öğrencilerin bilgisayar okuryazarlıklarını geliştirmek. - Öğrenciler bilgisayar okuryazarı olarak gelecekteki kariyerlerini şekillendirir. - Bilgisayar ve bilişim kavramlarının temellerini anlar. - Bilişim teknolojilerine merak ve ilgi duyar. En fazla 12 öğrenci - Bilgi teknolojilerinde öğrencileri yetkin kılmak. -Öğrencilerin bilgisayar okuryazarlıklarını geliştirmek. -Uluslararası geçerli sertifika sahibi olmalarını sağlamak. -Öğrenciler bilgisayar okuryazarı olarak gelecekteki kariyerlerini şekillendirir. -Bilgisayar ve bilişim kavramlarının temellerini anlar. -Temel kelime işlemci, hesap çizelgesi, sunum oluşturma konularına giriş yapmış olur. Bilişim teknolojilerine merak ve ilgi duyar. En fazla 12 öğrenci 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. sınıflar - Bilgi teknolojilerinde öğrencileri yetkin kılmak. - Öğrencilerin bilgisayar okuryazarlıklarını geliştirmek. - Uluslararası geçerli sertifika sahibi olmalarını sağlamak. - Öğrenciler bilgisayar okuryazarı olarak gelecekteki kariyerlerini şekillendirir. - Bilgisayar ve bilişim kavramlarının temellerini anlar. -Web sitesi oluşturma için gereken temel programlama konularına giriş yapmış olur. - Bilişim teknolojilerine merak ve ilgi duyar. - Web sitesi oluşturma ve tasarlama konularına ilgi duyar. En fazla 12 öğrenci

10 TİYATRO 4, 5, 6, Lise 7. sınıflar Tiyatro, bir gösteri ve sahne sanatıdır. Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilemesi amacıyla yazılmış edebi bir türdür. Temsil yeri yani sahne, kostüm, aksesuar, dekor, butafor, ışık, ses, oyuncu ve oyun metni gibi birçok kavram tiyatro sanatının olmazsa olmazları arasındadır. Tiyatronun diğer edebi eserlerden en önemli farkı, okumak ve dinlemek için değil, sahnede seyirci önünde oynamak için yazılmış olmasıdır. Tiyatro kulübünde öğrencilerimiz, sosyal hayatın ve insan karakterlerinin analizini yapma yeteneği kazanır. Duyguları yaşamayı ve yaşatmayı öğrenir. Çeşitli tiyatro festivallerine ve yarışmalarına katılarak okulunu temsil eder ve ileride unutamayacağı eşsiz deneyimler yaşar. Lise - Öğrencilerin tiyatro bilgisini artırmak ve tiyatro izleyiciliğini sevdirerek daha bilinçli bir bakış açısı kazandırmak - Öğrencilere, tiyatro teknikleri kullanarak duygu ve düşüncelerini bir topluluk karşısında jest ve mimiklerle ifade edebilme yetisi kazandırmak - Öğrencilerin tiyatro çalışmaları sırasında iletişim, empati, uyum, güven, disiplin ve yaratıcılık becerilerini geliştirmek - Bir tiyatro metni üzerinde çalışıp onu sahneye koyma aşamasına getirerek var olan festival, yarışma ve okul içi etkinliklerde sergilemek - Tiyatro sanatını tanır ve seyirci kültürünü geliştirir. - Jest, mimik kavramlarını ve beden dilini kullanmayı öğrenir. - Sahne önü ve arkası çalışmaları deneyimler. - Bu kulübün öğrencileri yetkili öğretmenler tarafından seçilerek belirlenir. - Derse, yanlarında getirecekleri okul pantolonu ya da eşofmanı ve düz ayakkabı ile katılır. - Seçilen tiyatro metninin gerektirdiği kostüm, aksesuar vb. araç ve gereçler öğrencinin kendi imkânlarıyla sağlanır. - Verilen metin rol dağılımına göre ezberlenir. - Öğrenci gerektiği durumlarda okul saatleri dışında çalışmalara kalır. - Yapılan çalışmalar doğrultusunda yarışmalara hazırlanılır. En az 14, en fazla 16 öğrencidir.

11 İNGİLİZCE DRAMA 4, 5, 6, 7. sınıflar 1, 5. ve sınıflar lise İngilizce Drama Kulübü yabancı dil öğretiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu kulüp dile hâkim, jest ve mimiklerini en iyi şekilde kullanabilen, telaffuz hatası yapmaksızın bir diyaloğu akıcı bir şekilde devam ettirebilen, kendini güzel ifade edebilen bireyler yetiştirmek için gerekli ortamı sağlamayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak öğrencilerimizin toplum önünde konuşma ve kendine güven konularında gelişmelerine yardımcı olunmaktadır. Kulübümüzde jest, mimik, ses ve tonlama çalışmaları yapılır. Öğrencilere bazı tekerlemeler okutularak telaffuz ve akıcılıklarını test etme imkânı yaratılır. Bu çalışmalara paralel olarak sene sonunda Yabancı Diller Günü nde sergilenecek oyunla aynı türde oyunlar veya bu oyunlardan yola çıkılarak çekilen filmler çocuklara izlettirilir. Bu sayede öğrencilerde, sergilenecek oyun türüne dair bilgi birikimi oluşturulur. Bu aşamadan sonra öğrencilerimiz gruplar halinde kısa skeçler üzerinde çalışarak kulübün hedeflerini pekiştirip aynı zamanda sahnede bir oyun sergilemek için ısınma turları yaparlar. 1, 5. sınıflar - Öğrencilere duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade etme imkânı tanımak - Sosyal hayatta, daha rahat ilişki kurabilme becerilerini geliştirmek - Öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek - Toplumsal problemlere farklı çözümler getirebilmelerini sağlamak - Öğrenciler beden dilinin öneminin farkına varıp beden dilini etkili bir şekilde kullanır. - Kendini ifade etme ve başkalarını anlama becerilerini geliştirir. - Öğrenciler dönem içindeki çalışmalarını dönem sonunda sergiler. - İngilizceyi daha akıcı ve doğru telaffuzla kullanır. - İngilizce okuma ve konuşmaya ilgi duyar. - İngilizceyi akıcı bir şekilde kullanır. En az 12, en fazla 20 öğrencidir.

12 ALMANCA 4, 5, 5, 6, 6, sınıflar Öğrenciler yaparak, deneyerek aktif olarak öğrenirler. Dünya küreselleştikçe ve uluslararası etkileşimler hızla artmaya devam ettikçe öğrencilerimizin günlük yaşamlarında farklı dil ve kültürlerle karşılaşmaları kaçınılmazdır. Bu yüzden, öğrencilerimizin küresel toplumun faal üyeleri olabilmelerinde yeni bir dil öğrenmek gittikçe daha fazla önem kazanacaktır. 5, 6, 7. sınıflar - Farklı kültürdeki insanlarla tanışıp iletişim içine girmek - 6. sınıflarda yoğunlaştırılmış İngilizce gördüğü için ikinci yabancı dil olan Almancayı alamayan öğrencilere Almancayı öğretmek - Öğrencileri dil öğrenmeleri konusunda isteklendirmek - Öğrencilerin basit dil kurallarını ve kendilerini ifade edebilecekleri sözcükleri kullanarak Almancayı konuşmalarını sağlamak - Öğrendiklerini derslerde uygulama fırsatı vermek - Öğrencilerin öğrendiklerini geliştirmelerini ve etkili kullanmalarını sağlamak - Okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma becerileri gelişir. Kriterler: - Ders için gerekli materyalleri getirir. - Takım çalışmasına yatkın olur, disiplinli çalışmayı bilir. - En az 8 en fazla 15 öğrencidir.

13 DESTINATION AKIL IMAGINATION (Yaratıcı 4, 5, Problem 6, 7. sınıflar Çözme) 5. sınıflar Anabilim Destination Imagination (Yaratıcı Problem Çözme) Kulübünde öğrencilerin sürece odaklı yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacak çalışmalar yapılır. Öğrencilere eleştirel düşünme, takım içinde çalışabilme, zamanı en iyi şekilde kullanma ve problem çözme becerileri kazandırılması amaçlanır. Sürece odaklı anlık görevlerle öğrenciler, yaratıcılıklarını kullanırken takım çalışmasının önemini de kavrarlar. Kulübün yıl sonu hedefi Türkiye genelinde yapılan turnuvalara katılmaktır. 5. sınıflar - Yaratıcılıklarını geliştirmek - Problem çözme yeteneklerini geliştirmek - Takım çalışması yaptırmak - Beklenmedik sorunlarla karşılaşması durumunda pratik çözümler üretir. - Yaratıcılıklarını kullanması gereken çalışmalarla ilgilenir. - Takım olarak hareket etmenin önemini kavrar. En az 5, en çok 10 öğrencidir.

14 İSPANYOLCA 4, 1, 5, 6, 7. sınıflar İspanyolca dünyada büyük bir öneme sahiptir. Dünyada İspanyolca konuşan 500 milyondan fazla kişi vardır ve bunlardan 450 milyonunun ana dili İspanyolcadır. İnternet ortamında ise en çok kullanılan ikinci dil olmasının yanı sıra, birçok ülkede en çok öğrenilen ikinci yabancı dil konumuna gelmiştir. Bu sebeple İspanyolca Kulübünün temel hedefi öğrencileri bu dili öğrenmeleri konusunda istekli kılıp onların basit dil kurallarını ve kendilerini ifade edebilecekleri sözcükleri kullanarak bu dili konuşmalarını sağlamaktır. Öte yandan İspanyol kültürünün en ilginç ve eğlenceli özelliklerini derslerde öğrencilerle paylaşmak kulübün diğer hedefleri arasındadır. 1. sınıflar 5, 6, 7. sınıflar - Keyifli bir başlangıç yaparak basit ifadeleri kullanabilecekleri düzeye getirmek - İspanyolcayı etkin bir şekilde duymalarını ve telaffuz etmelerini sağlayacak ortamlar sağlamak - Oyunlar, şarkılar, dramalar ve hikâyelerle dil öğrenimini kolay ve doğal bir şekilde gerçekleştirmek - İspanyol ve Latin kültürü hakkında bilgiler vererek öğrenciyi dili öğrenmede daha istekli hale getirmek - Öğrenciler, yeni bir dil ve kültür ile etkileşime geçer. - Duygularını ana dili dışındaki bir dille ifade ederken farklı kültürleri anlamaya çalışır ve farklılıklara saygı duymayı öğrenir. - Okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma becerilerini geliştirir. - Kulüp için gerekli olan kitabı edinir, kulüp derslerinde hazır bulundurur. En az 8, en fazla 15 öğrencidir. - Öğrencileri bu dili öğrenmeleri konusunda istekli hale getirmek - Basit dil kurallarını kullanarak kuracakları cümlelerle kendilerini ifade etmelerini sağlamak - Öğrendiklerini etkili bir şekilde kullanmalarını sağlayacak uygun ortamlar yaratmak - İspanyol kültürüne vâkıf olabilmek - Öğrenciler, yeni bir dil ve kültür ile etkileşime geçer. - Duygularını ana dili dışındaki bir dille ifade ederken farklı kültürleri anlamaya çalışır ve farklılıklara saygı duymayı öğrenir. - Okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma becerilerini geliştirir. - Kulüp için gerekli olan kitabı edinir, kulüp derslerinde hazır bulundurur. - Kulüp için gerekli diğer materyallerin sürekliliğini sağlar. En az 8, en fazla 15 öğrencidir.

15 JUNIOR AKIL ACHIEVEMENT (Genç 4, 5, 6, Başarı 7. sınıflar Kulübü) Hazırlık Sınıfı, 9. sınıf Anabilim Genç Başarı Kulübü, 1919 yılında Amerika da kurulan Junior Achievement organizasyonunun bir parçasıdır. Kulübümüz, lise öğrencilerimize girişimcilik, ekonomi, iş yönetimi eğitimleri ve uygulamalı programlar düzenleyerek onları iş hayatına hazırlamanın yanı sıra girişimcilik ve yaratıcılıklarını geliştirerek ekonomik hayatta aktif rol almalarını sağlar. İş dünyası gönüllülerinin aktif katılımıyla ortak yürüteceğimiz bu programda öğrencilerimiz, iş hayatı hakkında deneyim kazanırlar. Hazırlık Sınıfı, 9. sınıf - Öğrencilerimizin potansiyelini kullanarak girişimci kimliklerini ortaya çıkarmak - İş hayatını deneyimlemelerini sağlamak - Liderlik ve takım çalışması yapabilecekleri bir ortam sağlamak - Kulüp olarak yıl sonunda düzenlenecek olan ticaret fuarına katılmak - Sosyal ve ekonomik hayatta aktif rol üstlenerek iş hayatında başarılı olur. - Yaratıcılığını kullanmayı sever ve iş hayatı konusunda deneyim kazanmak ister. - Ekip çalışmasına inanır ve buna yatkın olur. En az 10, en çok 15 öğrencidir.

16 GİTAR 4, 5, 5. 6, sınıflar 7. sınıflar Gitar telli çalgılar ailesinin en çok bilinen üyesidir. Tüm dünyada birçok müzik türünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Klasik, akustik, elektro ve basgitar olmak üzere dört farklı çeşidi bulunmaktadır. Gitar Kulübü bu eğitimi almaya istekli ve daha önce gitar çalmamış öğrencilerden oluşturulmaktadır. Bu derslerde öğrencilere gitarı tarihçesi ve özellikleriyle tanıtabilmek, müziğe karşı ilgi ve isteklerini bir enstrüman kullanarak artırabilmek, Türk ve dünya müziğinden örnekler çalarak kendi yaş ve seviyesine uygun bir müzik dağarcığı oluşturabilmek amaçlanır. 5. sınıflar - Sosyal gelişimine katkı sağlamak - Müzik yapmaktan zevk alan, güncel müzikleri takip eden, dinlediği müzik türünde eserler çalan ve yorumlayan bireyler yetiştirmek - Melodik duyumlarını güçlendirir. - Birbirlerini dinleyerek müzik yapabilmeyi öğrenir. - Güncel müzikleri çalmayı ve yorumlamayı öğrenir. - Çaldığı enstrümandaki repertuvarını geliştirir. - Daha önce bu enstrümanı çalmamıştır. - Enstrüman çalmayı engelleyecek fiziksel bir rahatsızlığı bulunmamaktadır. - Grup çalışması yapmaya uygundur. - Öğretmenin belirleyeceği bir gitarı kendi imkânları ile temin eder. - Düzenli bir çalışma disiplinine sahiptir. En az 6, En fazla 10 öğrencidir.

17 LATİN AKIL PERKÜSYON 4, 5, 7. 6, sınıflar 7. sınıflar Vurmalı çalgıların, tarihin ilk müzik aletleri olduğu sanılmaktadır. Müziğin ve sesin evrimi düşünüldüğünde insan sesinden sonraki basamak olarak düşünülen perküsyon, ilk örneklerini eller, ayaklar, sopalar, tahtalar ve taşlarla çıkarılan sesler olarak vermiştir. Vurmalı çalgılar, genel olarak bir müzik parçasında ritmi belirler aynı zamanda melodiyi de icra edebilir. Kulübümüzde Latin ve Afrika müziklerine ait olan ritimlerden oluşturulan melodiler çalınmaktadır. Çalınan ritmik parçalarda farklı enstrümanlar ve farklı ritimler aynı anda birleştirilerek bir bütün oluşturmaktadır. Ayrıca Latin ülkelerinin, Afrika nın ve bizim coğrafyamızın vurmalı çalgıları öğretilmektedir. Derslerimiz grup çalışması şeklinde yapılmakta ve çoğunlukla dans ritimleri çalınmaktadır. Gelen her öğrenci okulumuzda bulunan tüm vurmalı enstrümanları tekniği ile öğrenip çalmaktadır. 7. sınıflar - Farklı ülkelerin kültürlerini ve müziklerini tanıtmak - Müziği sevdirmek - Bir enstrüman çalabilmelerini sağlamak - Birlikte çalışmayı ve yardımlaşmayı öğretmek - Latin Perküsyon aletlerinin tümünün çalım tekniklerini öğrenir. - Yalnız bir tanesini derste ve etkinliklerde çalar. - Latin ve Afrika dans ritimlerini öğrenir ve çalar. - Yeterli ritim kulağına sahiptir. - Grup çalışması yapmaya müsaittir. - Teknik uygulamaları enstrümanında doğru ifade eder. En az 5, en fazla 8 öğrencidir.

18 ORFF ve RİTİM 4, 5, 1. 6, sınıflar 7. sınıflar Orff ve ritim enstrümanları Orta Avrupa ve Amerika da küçük yaştaki çocukların müzik eğitiminde kullanılan bir enstrüman grubudur. Bu yaş grubunda yapılan çalışmalarda, müzikal anlamda bir ürün ortaya çıkarmanın mutluluğu yaşanır. Bu kulüp, öğrencilerin kendilerini değişik bir şekilde ifade edebilmelerinin yanında sosyal gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Öğrencilerimiz öz güvenlerini kazanırken duygu ve düşüncelerini bir enstrüman çalarak ifade edebilme becerileri kazanacaklardır. Birinci sınıftan başlayan bu eğitimde metalofon ve ksilofon adı verilen orff enstrümanları ile birlikte küçük vurmalı enstrümanlar da kullanılmaktadır. Orff enstrümanlarının çaldığı melodiye vurmalı enstrümanlar uygun bir şekilde eşlik etmektedir. Öğrenci, çaldığı enstrümandan farklı bir enstrümanı duyarken farklı fakat uyum içinde çalarak ona enstrümanı ile eşlik etmektedir. Bu da gelişim çağında olan öğrencinin beyninin çok yönlü çalışmasını güçlendirir. 1. sınıflar - Birbirlerini dinleyerek müzik yaptırmak - Sosyal gelişimlerine katkı sağlamak - Kendilerini değişik yollarla ifade edebilme becerileri kazandırmak - Var olan ritim duygularını geliştirir. - Birbirlerini dinleyerek müzik yapar. - Duygu ve düşünceleri müzik yolu ile ifade eder. - Temel nota bilgilerini öğrenir. - Gerektiğinde koro veya orkestraya eşlik eder. - Çok yönlü düşünme çalışmaları yapar. - Duyduğu ritimleri çıkartabilecek müzikal bir kulağa sahiptir. - Enstrüman çalmayı engelleyecek fiziksel bir rahatsızlığı bulunmamaktadır. - Melodik hafızası yeterli düzeydedir. - Bir topluluk içinde uyum içinde çalışma yetisine sahiptir. - Düzenli bir çalışma disiplinine sahiptir. En az 7, en çok 10 öğrencidir.

19 ORKESTRA 4, 6, 5, 7. 6, sınıflar 7. sınıflar Orkestra Kulübü en az dört kişiden oluşan, takım çalışmasının uygulandığı, çalarken söyleyebilme alışkanlığının kazanıldığı, güncel ve popüler müziğin takip edildiği, popüler müziğin geçmişten günümüze kadar olan değişiminin incelendiği ve bu şarkılardan repertuvar oluşturulan bir kulüptür. 6, 7. sınıflar - Özgüveni gelişmiş bireyler yetiştirmek - Müzik yapmaktan zevk alan, güncel müzikleri takip eden, dinlediği müzik türünde eserler çalan ve yorumlayan bireyler yetiştirmek - Farklı yaş grupları ile birlikte çalışma alışkanlığı kazanır. - Güncel müzikleri çalmayı ve yorumlamayı öğrenir. - Çaldığı enstrümandaki repertuvarını geliştirir. - Orkestrada bulunan enstrümanlardan birini çalar. - Grup çalışması yapmaya uygundur. - Enstrümana sahiptir ve kulüp saatinde getirir. - Nota ve akor okumayı bilir. En az 4, en çok 8 öğrencidir. Lise - Müzik yapmaktan zevk alan, güncel müzikleri takip eden, dinlediği müzik türünde eserler çalan ve yorumlayan bireyler yetiştirmek - Farklı yaş grupları ile birlikte çalışma alışkanlığı kazanır. - Güncel müzikleri çalmayı ve yorumlamayı öğrenir. - Çaldığı enstrümandaki tekniğini ve repertuvarını geliştirir. - Orkestrada bulunan enstrümanlardan birini çalmayı bilir. - Grup çalışması yapmaya uygundur. - Enstrümana sahiptir ve kulüp saatinde getirir. - Nota ve akor okumayı bilir. En az 4, en çok 8 öğrencidir.

20 NEFESLİ ÇALGILAR 4, 5, 6, Lise 7. sınıflar Nefesli Çalgılar kulübü yan flüt ve saksafon enstrümanlarının öğretildiği bir kulüptür. Yan flüt Batı müziğinde en çok kullanılan, orkestraların ve bandoların önemli bir melodik çalgısıdır. Parlak sesi ve kıvrak hareketleri yapabilmeye izin veren bir yapısı olması sebebiyle çok kullanılan solo ve eşlik enstrümanıdır. Saksafon ise bakır üflemeli enstrümanlar grubuna girmektedir. Soprano, tenor, alto ve bas gibi farklı çeşitleri vardır. En çok kullanıldığı müzik türü caz müziktir. Solo bir enstrüman olmasının yanı sıra diğer bakır üflemeli çalgılardan oluşan grupların içinde de yer alır. Lise - Müzik yapmaktan zevk alan, güncel müzikleri takip eden, dinlediği müzik türünde eserler çalan ve yorumlayan bireyler yetiştirmek - Farklı yaş grupları ile birlikte çalışma alışkanlığı kazanır. -Güncel müzikleri çalmayı ve yorumlamayı öğrenir. - Çaldığı enstrümandaki tekniğini ve repertuvarını geliştirir. - Enstrüman çalmayı engelleyen fiziki bir engeli bulunmaz, ağız yapısı (dudak, diş vb.) bu enstrümanlara uygundur. - Grup çalışması yapmaya uygundur. - Kendilerine ait yan flüt veya saksafon enstrümanından biri ile derse katılır. - Nota okumayı bilir. En az 4, en çok 8 öğrenci

21 KEMAN 4, 5, 5, 6, 6, sınıflar Keman insanı derinden etkileyen eşsiz güzellikteki sesiyle yaylı çalgılar ailesinin en önemli üyesidir. Sesi öteki çalgılara göre birçok bakımdan insan sesine daha yakındır. En önemli özelliklerinden biri de bireylerin matematik zekasının gelişimine katkıda bulunmaktır. 5. ve 6, 7. Sınıflar - Birlikte çalarken keyif alacakları bir çalışma ortamında şarkılar öğrenmek. - İleriki yıllarda iyi bir müzik dinleyicisi olmalarını sağlamak. - Müziğin eğlenceli yanlarını fark etmek - Okulumuzdaki etkinliklerde görev almak - Öğrencileri çok sesliğe alıştırmak ve bir grup içerisinde çalma sorumluluğunun aşılamak. - Kulak gelişimlerini hızlandırır. - Öğrencilerin bireysellikten uzaklaştırılıp grup bilincine sahip olmalarını sağlar. - Grup çalışması İle müzik yapabilme becerisini geliştirmek. - Duyduğu sesleri doğru verebilecek müzikal kulağa sahiptir. - Melodik hafızası yeterli düzeydedir. - Düzenli bir çalışma disiplinine sahiptir. - Bir topluluk içinde uyum içinde müzik yapabilme yetisine sahiptir. En az 3 En çok 6 öğrencidir.

22 KORO 4, 2, 5, 3. 6, sınıflar 7. Çocuk sesinin tınısının meleklerin sesine benzediğini söylerler. Bu cümleden yola çıkarak Anabilim Eğitim Kurumları nda ilk defa çocuk korosu çalışmalarını hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimiz birbirinden güzel çocuk şarkıları söylerken Türk ve dünya müziklerinden örnekler vereceklerdir. Doğru şarkı söyleme tekniklerini öğrenip, kendi yaş gruplarına uygun öğretici şarkı dağarcığına sahip olacaklardır. - Birlikte söylerken keyif alacakları bir çalışma ortamında şarkılar öğrenmek. - İleriki yıllarda çalacakları enstrümanlara hazırlık yapmak. - Müziğin eğlenceli yanlarını farketmek. - Okulumuzdaki etkinliklerde görev almak. - Öğrencileri çok sesliğe alıştırmak ve bir grup içerisinde çalma sorumluluğunun aşılanması. - Kulak gelişimlerini hızlandırır. - Öğrencilerin bireysellikten uzaklaştırılıp grup bilincine sahip olmalarını sağlar. - Grup çalışması İle müzik yapabilme becerisini geliştirmek. - Duyduğu sesleri doğru verebilecek müzikal kulağa sahiptir. - Melodik hafızası yeterli düzeydedir. - Düzenli bir çalışma disiplinine sahiptir. - Bir topluluk içinde uyum içinde müzik yapabilme yetisine sahiptir. - En az 15 En çok 25 öğrencidir.

23 FOTOĞRAF 4, 6, 5, 7. 6, sınıflar 7. Bir şeyi fotoğraflamak ona sahip olmak demektir. Bu da insanın kendisiyle dünya arasında bilgi, dolayısıyla güç, olarak hissedilen belirli bir ilişki kurması anlamına gelir. Fotoğrafın sonsuza dek kopyaladığı şey aslında yalnız bir kez olmuştur. Fotoğraf kulübümüz var oluş açısından asla yinelenemeyecek olanı mekanik olarak yinelemenin inceliklerini kavratmaya çalışır. 6, 7. sınıflar Fotoğrafın temel işlevlerini tanıtmak ve bunları kullanmak (temsil etmek, bilgilendirmek, şaşırtmak, göstermeye neden olmak, tutkuyu kışkırtmak) Öğrendiği temel ilkeleri plan düzenlemesinde etkin kullanmak. kulüp için gereken dijital veya manuel fotoğraf makinesini öğrenci tarafından temin edilir. Sergilenecek fotoğraflar öğrenci tarafından basılır Çekimler için gidilecek yerler öğrenci tarafından karşılanır. Lise Görüntü repertuarını, alan derinliğiyle bilinçli olarak organize edebilmesi ve fotoğraf çeşitlerini bilmesi Fotoğrafın uygulama nesnelerini etkin olarak düzenler. kulüp için gereken dijital veya manuel fotoğraf makinesini öğrenci tarafından temin edilir. Sergilenecek fotoğraflar öğrenci tarafından basılır Çekimler için gidilecek yerler öğrenci tarafından karşılanır.

24 3D TASARIM 4, 5, 5, 6, 6, sınıflar Çağımızın en belirleyici özelliği olan sürekli gelişim ve değişim hali, görsel algıyla biçimlenen, bütünleşen, aynılaşan bir dünya yaratmıştır. Böyle bir çağda iki kavram; özgünleşmek ve özgürleşmek her alanda bizden önde giden çocuklarımıza kazandırmamız gereken nitelikler olmalıdır. Bu perspektif den genel olarak sanat daha özelinde sanatın üç boyutlu yorumu ilham alabildikleri her malzemeyi kullanabildikleri sınırları zorlayan olanaklar sunmaktadır. Üçüncü boyutta görünenin arkasındaki görebilmek, formu her boyutuyla en somut haliyle biçimlendirmek, öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimleri açısından, potansiyellerinin farkına vardığı ve beceriler geliştirdiği, sebep-sonuç ilişkisi kurarak analitik düşünme becerilerin geliştiği, kendini ifade olumlu benlik algısı gibi kişisel gelişim unsurlarını estetik bütünlük 5, 6, 7. sınıflar - Sanatsal duyarlılık kazandırmak - Sanatsal beceriler geliştirmek - Hayal gücünün gelişimini desteklemek - Gözün gördüğü nesnelere farklı bakış açısı kazandırmak - Üç boyutu imgesel olarak tasarlamak -Gelişin teknolojiden hareketle, yeni tasarımlar yapabileceği bir obje-varlık seçer - Biçimsel değişiklikler tasarlar - Duygu, düşünce izlenimlerini tasarım yolu ile ifade eder. - Çalışmalara katılmada ilgili ve istekli olur - Kulüp için gerekli malzemeler öğrenci tarafından temin edilir

25 MODA TASARIMI 4, 5, 6, 7. sınıflar ve Lise lise Moda tasarımı, toplumun farklılık gösteren bölgelerinde ve genç neslin yenilik arayışlarını, ihtiyaçlarını, karşılamak üzere oluşan endüstriyel tasarım alanıdır. Moda tasarımı demek yaratıcı düşünceye sahip olan insanların kendi vizyonlarını hayata geçirmeleridir. Lise - El göz koordinasyon gelişimini desteklemek - Düşündüğü tasarımı kâğıda aktarabilmek - Yenilik arayışlarını ve ihtiyaçlarını, kısacası farklılık arayışını karşılamak - Giysi tasarımı ile ilgili olarak kumaşın giysi konumundaki görünüşünü görsel olarak ifade edebilmek - Bulunan özgün formlarla, yüzey üzerinde düzenleme araştırmaları yapar. - Çizilen formları kesip elde edilen formlarla, iki boyutlu yeni formlar oluşturur. - Seçilen giysiyi yeni form kazandırarak etüt eder. - Çalışmalara katılımda ilgili ve istekli olur. - Kulüp için gerekli olan malzemeler öğrenci tarafından alınır. - Malzemeler eksiksiz olarak zamanında getirilir. - Kulüp saatlerinde giriş ve çıkışlara dikkat edilir. En az 6, en fazla 8 öğrencidir.

26 KIRKYAMA (Patchwork) 4, 5, 6, 7. sınıflar 7. ve sınıflar lise Adına kırkyama, kırkpâre veya yamalı bohça da denilen sanat dalı günümüzde PATCH- WORK adıyla da bilinmektedir. Kumaş birleştirme tekniklerinin tümüdür. Çeşitli kumaş parçalarının belli motifler oluşturacak şekilde dikilmesi veya aplike edilmesidir. Patchwork günümüzde hiç kullanılmamış kumaşlarla yapılan, yaşam standardına ve son gelişmelere ayak uyduran modern bir sanat görünümündedir. Yüzyıllar öncesinden ufak parça kumaşları değerlendirmek amacıyla kumaşların birleştirilmesiyle çeşitli örtüler üretilmiştir. Ortaya çıkarılan örtülere zamanla desenler, şekiller verme ihtiyacı duyulmuş ve daha sonra emek isteyen bu iş, bir sanata dönüşmüştür. 7. sınıflar - Öğrencilerimizin estetik duygu ve düşüncelerini geliştirmek - Özgün düşünebilen ve düşündüklerini değişik tekniklerle ifade edebilen, üretken bireyler olabilmelerini sağlamak - Kendini geliştirmeye istekli, girişimci ve coşkulu öğrencilerin, keyif alarak özel çalışmalar yapmalarını sağlamak - Sanatsal bir ürün yaratma hazzını yaşarken sanat eserlerine bakış açısını genişletir ve eserle kendi arasında bağlantı kurar. - Çalışmalara katılımda ilgili ve istekli olur. - Kulüp için gerekli olan malzemeler öğrenci tarafından alınır. - Malzemeler eksiksiz olarak zamanında getirilir. - Kulüp saatlerinde giriş ve çıkışlara dikkat edilir. En az 6, en fazla 8 öğrencidir.

27 SERAMİK 4, 1, 5, 2, 6, 3, sınıflar Seramik çalışmalarının temel amacı, doğal becerileri geliştirerek yaratıcı etkinliklere dönüştürmektir. Öğrenciler; seramik hamurunu kullanarak hayal ettiklerini somut bir biçimde ifade etmeyi öğrenir. Düşüncenin ve hayal gücünün gelişimiyle ellerin kullanımı arasında paralellik vardır. Bu açıdan hem zihinsel hem de bedensel gelişime katkı sağlar. 1, 2, 3, 4. sınıflar - El, göz koordinasyon gelişimini desteklemek - Küçük el kas gelişimini desteklemek - Görsel biçimlendirmeye yönelik uygulamalar yapmak - Duygu ve düşüncelerini sanatla ifade eder. - Yığma, dizme ve yerleştirme işlemlerini yapar. - Çalışmalara katılımda ilgili ve istekli olur. - Kulüp için gerekli olan malzemeler öğrenci tarafından alınır. - Malzemeler eksiksiz olarak zamanında getirilir. - Kulüp saatlerinde giriş ve çıkışlara dikkat edilir. En az 6, en fazla 8 öğrencidir. - Görsel biçimlendirme çalışmaları için çeşitli modelleme malzemeleri kullanmayı öğretmek - Modelaj kalemleri ve modelleme malzemeleri ile oyma, şekillendirme (rölyef) çalışmaları yapmak - Varlıkların birer biçimleri olduğunu fark eder. - Nesnelerin farklı bakış açılarıyla görülebileceğini fark eder. - Çalışmalara katılımda ilgili ve istekli olur. - Kulüp için gerekli olan malzemeler öğrenci tarafından alınır. - Malzemeler eksiksiz olarak zamanında getirilir. - Kulüp saatlerinde giriş ve çıkışlara dikkat edilir. En az 6, en fazla 8 öğrencidir.

28 VOLEYBOL 2, 4, 3, 5, 4, 6, 5, 7. 6, sınıflar 7. sınıflar ve ve lise lise ABD nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan beden öğretmeni William G. Morgan tarafından tasarlandı. Morgan, bu oyunu mintonette olarak adlandırmıştı, daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak voleybol adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Birincisi takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun şiddete kapalı bir spor dalı olması, diğeri de takım sporu olmasıdır. Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz. Yardımlaşma duygusu sahada gelişir. Voleybol oynayan çocuklar, zamanı verimli kullanır. Voleybol, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarır. Çocukların iletişim becerileri güçlenir. 2. sınıflar 3. sınıflar - Oyun ağırlıklı olarak fiziksel gelişimini sağlamak - Basit tekniklerle oyun formatında mini voleybol kategorisine geçiş yapmak - Basit top atma tutma ve topla ilgili alıştırmalar yaparak ilgisini üst seviyede tutup voleybolu sevmesini sağlamak - Kas ve kemik gelişiminin sağlandığını bilir. - İletişim becerileri güçlenir. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Voleybola uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 14, en fazla 16 öğrencidir. - Basit tekniklerle oyun formatında mini voleybola geçiş yapmak. - Topa alışma ve yatkınlığın sağlanmak. - File üstü alıştırmalarıyla hareketliliklerinin devamlılıklarını sağlamak - Çok yönlü bedensel gelişim sağlamak - Çocukların iletişim becerilerini güçlendirir. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Voleybola uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 14, en fazla 16 öğrencidir.

29 4. sınıflar AKIL - Mini voleybola giriş yapmak - Mini voleybol oyun kuralları hakkında genel bilgiler vermek - 4, Voleybola 5, 6, 7. ait sınıflar pas manşet ve servis hareketlerini tekniklerine uygun olarak oyun formatında çalıştırmak - Çalışmalar sırasında file üstünün kullanılmasına özen göstermek - Fiziksel yeteneklerinin gelişimini sağlar. - Voleybola özgü ilke ve kuralları uygular. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Voleybola uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 14, en fazla 16 öğrencidir. 5. sınıflar - Takım oyununa yönelik voleybol eğitimi - vermek Mini voleybola giriş yapmak - - Mini Okul voleybol takımlarımızın oyun kuralları altyapılarını hakkında oluşturmak genel - Çeviklik, bilgiler koordinasyon, vermek denge ve - esnekliğin Voleybola bir ait pas arada manşet kullanılması ve servis gerektiği hareketlerini durumlarda vücut tekniklerine yönetim uygun becerilerini olarak oyun sergilemesini formatında sağlamak çalıştırmak - - Çalışmalar Takım olgusu sırasında ve iş birliğini file üstünün öğrenmek kullanılmasına - Performansını özen üst göstermek düzeye çıkaran öğrencilerle takım olarak il ve ilçelerde yapılan turnuvalarda okulumuzu temsil - Fiziksel yeteneklerinin gelişimini sağlar. etmek - Voleybola özgü ilke ve kuralları uygular. - Bireysel ve eşli mücadele becerilerini - sergiler. Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - - Yedek Farklı spor fiziksel kıyafetleri etkinlikleri için kendine spor çanta güven oluşturur. duyarak yapar. - - Voleybola Fiziksel etkinliklerde uygun spor kurallara ayakkabıyla uyma ve yönergeleri takip etmeye uyum gösterir. derse girer. - Bireysel ve eşli mücadele becerilerini Kulüp sergiler. Öğrenci Sayısı: En - Voleybol az 14, en ilke fazla ve 16 kurallarını öğrencidir. etkinlikler içinde uygular. - Voleybol araç, gereç ve malzemelerini amacına uygun olarak kullanır. - Etkinliklerde araç, gereç ve alanlarını paylaşmaya değer verir. - Kazanma ve kaybetme durumlarında duygularını kontrollü davranışlarla gösterir. - Voleybol altyapısına sahip öğrencilerin içinden ders öğretmeni tarafından seçilir. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 15, en fazla 18 öğrencidir.

30 6, 7. sınıflar Lise - Voleybol ile ilgili tüm temel teknik hareketleri yapabilmesini sağlamak - Oyun formatında uzaklaşıp takım formatına geçirmek - Voleybol oyun kurallarının tamamını öğrenmiş olmasını sağlamak - Takım şeklinde karşılıklı oymamayı başarabilmesini sağlamak - Yardımlaşma duygusu gelişir. - Sorumluluk duygusu erken yaşta gelişir. - Voleybol sporcu altyapısına sahip olan öğrenciler kulüp öğretmeni tarafından gözlemlenerek seçilir. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Voleybola uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 14, en az 16 öğrencidir. - Voleybola yönelik her türlü çalışmayı başarabilmesini sağlamak - Voleybola ait her hareketi düzgün bir şekilde yapabilir konumda olmasını(pas manşet servis vb.) sağlamak - Teori, teknik, taktik, kondisyon antrenmanlarını en iyi seviyede yaptırabilmek - Voleybol etkinliğinde kazanma ve kaybetme durumlarında duygularını kontrollü davranışlarla gösterir. - Güçlü yönlerini ortaya çıkarır. - Kulübü kendi tercihleriyle seçemez. Voleyboldan sorumlu öğretmen seçme yapar. - Voleybol ve konusunda sporcu altyapısına sahip olan öğrenciler yer alır. - Çeşitli spor kulüplerinde en az 4-5 sene resmi turnuvalarda aktif olarak oynamıştır. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Voleybola uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 14, en fazla 16 öğrencidir.

31 BALE/DANS ve MODERN DANS 2, 4, 3, 5, 4, 6, 5, 7. 6, 7. sınıflar Dansı seven ve ilgi duyan öğrencilerden oluşur, bale ve dans altyapısı olan öğrencilerin seçimi tercih edilir. Kulüp öğrencileri okul adına çeşitli tören ve gösterilerde çalışmalarını sergilerler. Esneklik, dayanıklılık, koordinasyon becerilerini geliştirir. Estetik bir form kazandırır, ritim duygularının geliştirir. Fiziksel gelişimlerinin yanında sosyal becerilerinin de gelişmesi sağlanır. 2, 3, 4. sınıflar - Vücut esnekliğini sağlanmak - El ayak koordinasyonunu geliştirmek - Öğrencileri sosyal yaşama katılmaları için desteklemek - Klasik salon dansları ve koreografik danslar kategorisinde ürün yaratmak - Dans ve beden perküsyonu eğitimi vermek - Öz güveni gelişir. - Temel dans ve ritim becerisi kazanır. - Estetik yeterliliği artar. - El ayak koordinasyonuna sahiptir. - Dans etmeyi sever ve dansa ilgi duyar. En az 10, en fazla 14 öğrencidir. 5, 6, 7. sınıflar - Akademik programın yoğunluğu içinde öğrencilerin rahatlamaları ve stres atmaları için gerekli koşulları sağlamak - Öğrencileri sosyal yaşama katılmaları için desteklemek - Yöresel ve evrensel kültür ürünlerini tanımak ve tanıtmak - Klasik salon dansları ve koreografik danslar kategorisinde ürün yaratmak - Öğrenciler estetik kazanımlara sahip olur. - Grup koordinasyonu gelişir. - Temel dans ve ritim becerisi kazanır. - El ayak koordinasyonuna sahiptir. - Dans etmeyi sever ve dansa ilgi duyar. En az 10, en fazla 14 öğrencidir.

32 EĞLENCELİ ATLETİZM 4, 5, 6, 7. sınıflar 1. ve sınıflar lise Tüm sporların temel yapıtaşı olan atletizmin temel hareketleri alanında sağlıklı bir değerlendirme yapma imkânını vermektedir. Ulaşılması hedeflenen yüksek performans seviye sine uygun ortamları da hazırlarken yetenekli çocuklarımıza kabiliyetlerini sergileme, bizlere de onları değerlendirme fırsatı yaratmaktadır. Bu süreç aynı zamanda, toplumumuzda atletizmle ilgili eksikliğini duyduğumuz göz ve kulak aşinalığı kazandırmakla birlikte temel bilgileri yaymaya ve sevgiyi yerleştirmeye imkân verecektir. Küçük yaş grupları arasında yapılan eğlenceli atletizm çocuklar üzerinde çok etkili olmaktadır. Çocukların ruh ve beden sağlığı açısından gelişimini sağlarken çocuklarda disiplin ve uyum sorununu da çözmektedir. Uzmanlar eğlenceli atletizmin okul öncesi eğitimin bir parçası olması gerektiğini düşünmektedir. 1. sınıflar - Çalışmalara alışmayı ve yatkınlığı sağlamak - Hareket, koordinasyon ve dengenin eğitsel atletizm oyunlarıyla gelişimini sağlamak - Çok yönlü bedensel gelişim sağlamak - Atletizm etkinliklerine katılmaya değer verir. - Atletizm kültürünü hayatında kalıcı hale getirir. - Derse okul spor kıyafetleriyle katılır. - Yedek spor kıyafetleri için spor çanta oluşturur. - Atletizme uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 8, en çok 12 öğrencidir.

33 FİTNESS 4, 5, 6, Lise 7. sınıflar Fitness kelime anlamı olarak sağlıklı ve formda olmak tır. Birçok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı olarak belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinliklerdir. Kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur. Her amacın antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitness sporunda bir standarttan söz edilemez. Yani, her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmalıdır. 16 yaşında bu spora başlanabilir. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır. Kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler), ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır. Lise - Vücudun forma girmesi ile öz güveni artırmak - Uykuyu düzenlemek - Psikolojik iyileşme sağlamak - Stresten uzaklaştırmak - Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlamak - Kalp ve damar sistemini güçlendirmek - Kalori yakmayı sağlamak - Kas tonusunu artırarak fiziksel olarak üst seviyeye gelir. - Zaman yönetimini sağlar. - Fitness branşına uygun yaştadır. - Kalıcı bir fiziksel rahatsızlığı yoktur. - Fitnessa uygun spor ayakkabıyla derse girer. En az 6, en fazla 8 öğrencidir.

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir.

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir. 71 Sevgili öğrencimiz ve sayın velimiz; Öğrencilerimizin her kademe için ulaşması hedeflenen akademik becerilerin yanı sıra, çok yönlü ve topluma uyumlu bireyler olmalarını önemsiyoruz. Okulumuz birçok

Detaylı

Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz,

Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz, Sayın Velimiz, İzmir Özel Türk Koleji olarak Atatürk ilkelerine bağlı, akademik yönleri güçlü öğrenciler yetiştirme hedeflerimizin yanında, sosyal açıdan da gelişmiş, ülkelerinin ve kendilerinin farkında

Detaylı

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri 2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri Darüşşafaka Eğitim Kurumları nda Sosyal Etkinlik Anlayışı Öğrencilerin; sanat, kültür, bilim ve spor

Detaylı

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI ÇAMLICA ORTAOKULU 2014-2015 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ. 7. ve 8. SINIFLAR. 301-Basketbol/Basketball Kategori: Spor

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI ÇAMLICA ORTAOKULU 2014-2015 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ. 7. ve 8. SINIFLAR. 301-Basketbol/Basketball Kategori: Spor EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI ÇAMLICA ORTAOKULU 2014-2015 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ 7. ve 8. SINIFLAR 301-Basketbol/Basketball 7. ve 8. sınıf seviyelerinde 24 kız/erkek öğrenciden oluşur. Çalışmalar hava

Detaylı

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ LİSE SINIFLARI 401 - Basketbol / BASKETBALL Basketbol kulübü; Lise seviyelerinde 30 kız/erkek öğrenciye açıktır. Çalışmalar hava şartlarına

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 1 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 Acıbadem Avrupa İnovasyon

Detaylı

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU.

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 2015-2016 OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU 1 velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 3 OKYANUS KOLEJLERİ VELi VE ÖĞRENCi KILAVUZUNDA NELER VAR? Akademik Çalışma

Detaylı

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2012-2013 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2012-2013 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI 2012-2013 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KULÜPLERİ 6., 7. ve 8. SINIFLAR 301 - Basketbol / BASKETBALL Basketbol Kulübü; 6., 7. ve 8. sınıf seviyelerinde 24 kız/erkek öğrenciye açıktır.

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLERİN EDİNİLMESİNDE YENİLİKLER (2011-2013) LEONARDO DA VINCI ORTAKLAR AGIFODENT IAT DEKAPLUS TÖYEV - ASPECT İÇİNDEKİLER -TEMEL YETERLİKLERE GİRİŞ -TEMEL YETERLİKLERİN

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez Yönder Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Kalitesi Kabul

Detaylı

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan engeli İletişim kuran Duyarlı Bilgili Açık fikirli İlkeli Cesur Düşünen Dünya insanı yetiştiriyoruz! AREL Anaokulu AREL İlkokulu AREL Ortaokulu AREL Anadolu Lisesi AREL Fen

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 2 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 KAZLIÇEŞME Avrupa Koleji

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ 15 TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

SANAT AKADEMISI. Uluslararası akademik akreditasyonu olan

SANAT AKADEMISI. Uluslararası akademik akreditasyonu olan Keşfedin! Çok Şey Bulacaksınız NES ibe AYDIN SANAT AKADEMISI Uluslararası akademik akreditasyonu olan Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü ve The Thames Valley University London College of

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI ÖZEL FENERBAHÇE EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2013-2014 1 İÇİNDEKİLER Fenerbahçe Koleji Marşı Fenerbahçe Eğitim Kurumları OKULLARIMIZ Vizyonumuz Misyonumuz İlkelerimiz Anaokulu İlkokul Ortaokul

Detaylı

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Hazırlayanlar: Dr. Melek Gül Şahinel Elfriede

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz ÖĞRETMEN EL KİTABI 1. Doğa Ailesine Hoş Geldiniz 2. Kısaca Doğa 3. Eğitim Anlayışımız * Anaokulu Eğitim Programı * İlkokul Eğitim Programı * Ortaokul Eğitim Programı * Lise Eğitim Programı 4. Akademik

Detaylı

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri...

ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... ÖZEL ENKA İLKÖĞRETİM OKULU ÖEL ENKA ORTAOKULU VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI 2015 2016 İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz... Error! Bookmark not defined. 1. Okulun Temelleri... 4 Misyon... 4 Felsefe... 4 İlkeler...

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir Türkiye nin en hızlı büyüyen eğitim kurumu. 3 Yılda 99 Okul... Türkiye nin yeni eğitim markası Özel Hatem Okulları, geleceğin liderlerini yetiştiren okul kimliğiyle

Detaylı

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz...

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz... ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz...2 1.Okulun Temelleri...4 Vizyonumuz Misyonumuz...6 Felsefe...7 İlkeler...7 2. Okulla İlgili Genel Bilgiler...8

Detaylı