İçindekiler. Donanım Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçindekiler. Donanım... 48-52. Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın... 1-3. Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm..."

Transkript

1

2 İçindekiler Röportaj- Bir Oyun Geliştirici: Eren Aydın Odin in Çocukları Şovalyelerre Karşı: Castle Storm Gomu Gomu noooooooooo Pistol!!: One Piece Tanrıya Ruhumu Koruması için Dua Edeceğim: Outlast Doğru strateji, doğru zamanlama, doğru yönetim politikası Dünya yı Ele Geçirmenizin Tek Yolu Bu: Rome Total War İlkler var ya o ilkler...: Lost Planet Bir Savaş Oyunu: March of War Doksanların Oyunu Yeniden Aramızda: The Chaos Engine Ben Kendim ve Şizofren Ruhlarım: The Swapper Sadece Tekmele: Divekick Bir Memurun Yaşamı: Papers Please Biraz da Küçük Uygulamalara Göz Atalım: Plants vs Zombies Adventures Nostaji köşesi: SADE Bir Futbol Oyunu: Tecmo World Cup Soccer Donanım

3 Röportaj: Eren AYDIN Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Ben Eren Aydın, 1990 Oltu doğumluyum. Orta halli bir ailenin 2. çocuğuyum.baba mesleği dolayısıyla küçük yaşta tüm Türkiye'yi gezdim. O yaşta gittiği okullarda sadece yarım dönem okumanın keyfini ancak yaşayanlar bilebilir. Tamanen özgürsün. GTA 4 den hiç bir farkı yok :D Oyun sektörüne dalışımın altında bu yatıyor sanırım:) 2000'de Ankara'ya taşındıktan sonra düz lise ve ardından düz bir üniversite ile eğitim hayatıma hala devam ediyorum. Bi bitmedi a.. Sizi en çok etkileyen oyunlar hangileri? Ben bir futbol tukunuyum. O yüzden futbol oyunları beni en çok etkileyendir. Futbol dışında da Ultima Online, Postal 2, Mafia 2, Rainbow Six Vegas 2, Elder Scrolls Oblivion, Elder Scrolls Skyrim, Diablo 2, GTA IV ve tabiy ki Counter Strike serileri. Oyun geliştirmeye ne zaman başladınız? Sizi oyun geliştirmeye yönlendiren en büyük etken nedir? Babam 2000 yılında eğitimimiz için Ankara ya taşındığında benden ve abimden beklediği çok şey vardı sanırım. 2003de liseye giriş için dershaneye gönderdi beni. Dershaneye giderken daldığım bir kitapevinde gördüğüm bir kitabı alarak başladım oyun geliştirmeye. Bilmem kaç adımda oyun geliştirme diyordu. CDsi de vardı. Ben de mevcut olan bir oyunu geliştirme olarak anlamıştım onu. Yani eve gidecek Fifa 2003 ü kafama göre geliştirecektim (değiştirecektim). CDyi koydum bilgisayara, açtım. İçinde Visual Basic Trial vardı. Kurdum, 1-2 saat içinde çaktım mevzuyu. Bu, sıfırdan oyun yapmaktı. Kitabın içinde de kod örnekleri vardı. 3-5 saatte menejerlik oyunu yaptım hemen.

4 Butona basıyorsun skoru veriyor random olarak, bu kadar :D Her hafta yeni oyunlar yapıp dershanedeki arkadaşlara diskette götürüyordum. Artık dersaneye gitmek için gerçek bir sebebim vardı :D Ama nereye kadar işte, 1-2 yıl uğraşıp bıraktım sıkılınca. 1 yıl sonra Ultima Online ile tanıştım abimin sayesinde. 2-3 yıl sonrada UO sunucusu geliştirmeye başladım. 5 yıl boyunca Sphereserver (UO sunucusu) geliştiriciliği yaptım. Lise, ÖSS arada kaynadı. Ya askere gidecektim ya da geometri desteği alarak 2. denememde ÖSS barajını geçecektim. Baba mesleği Orman Mühendisliği bölümüne girdim. PC işlerini de bıraktım, yakında ormancı olacaktım derken üniversite 3. sınıfta yine abimin aracılığıyla Unity3D yi gördüm. Hazır modellerle dandirik oyunlar yapmaya başladım kendi çapımda. Multiplayer öğrenmeye başladıktan sonra da bir daha duramadım. Kendinize örnek aldığınız bir geliştirici var mı? Sektörde yeni olduğum için pek fazla geliştiriciyle tanışmadım ama her tanıştığımdan/ tanıdığımdan/bildiğimden bir şeyler kapmaya çalışıyorum. Hangi geliştirici araçlarını kullanıyorsunuz? Freelance işlerde pek sevgili, müstakbel ve malum patronum hangisini isterse hemen öğrenip kullanıyorum. Kendi işlerimde ise Unity3D (Genelde UnityScript, kısmen C#) Şehrin Ordusu nu geliştirirken karşılaştığınız zorluklardan bahseder misiniz? Ben bir oyunu geliştirmeye başlamadan önce, günler boyunca sadece düşünürüm Geliştirme kademelerini, network sistemini, yapılabilecek veya zorluk çıkaracak şeyleri. Yapılması gerekenleri ve nasıl yapılabileceğini not ederim. Böylece ihtiyacım olan tek şey zaman olur, not ettiklerimi yapmak için. Zorluklarla direkt mücadele etmemeyi tercih ederim. Alternatif çözümler arayarak zamandan tasarruf ederim genelde. Çünkü kafamda tasarladığım oyunu tam olarak çıkaramayacağımı biliyorum, yani benzerini çıkarmak için çalışırım. Kodla ilgili artık pek sıkıntım olmuyor ama Şehrin Ordusu'nu yaparken maddi zorluklarla karşılaştım. Bir önceki oyunumu satıp, parasını bir güzel iç ettiğim için banka hesabımda 400TL kaldığını görünce para kazanma yolları aramıştım. Bir kaç işte çalışarak durumu toparladım. Şu anda sorun yok :)

5 Türk Oyun Sektörünün geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz? Mobil piyasa kavrulduktan sonra bizimkiler sanki bu işi benimsedi gibi. Mobilden önce nadiren vardı Türkler bu işte. Çünkü Türkiye'de oyun sektörü genel olarak "hobi" tadında yaşandığı için kimse büyük projelere girmiyor. Daha doğrusu giremiyor. Maddi yetersizlik, ekibin olamayan bütünlüğü vb. sebeplerden dolayı mümkün olmuyor. Ama mobil pazara uygun olan kısa süreli oyunlar takımlar dağılmadan çok da para harcanmadan çıkarılabiliyor. Ama ben mobil oyunları da mobil pazarı da sevmem. Benim için oyun, dev ekranda konsol ve pcler içindir. Büyük projeler için takım ruhu, para ve doğruluk gerektiğini düşünüyorum. Daha 3-5 kuruşun dümenini yaparken dağılıyor ufak geliştirici grupları. Bu yüzden küçük gruplar için umudum yok. Parası tek elde olan, her zaman bir B planı olan, akıllı bir liderin yönettiği stüdyolar gerekir. Stüdyolardan kastım orta çaplı. Devasa stüdyolardan bahsetmiyorum. Sonuç olarak Türk oyun sektörünün Mount&Blade gibi büyük ve kaliteli yapımlara ihtiyacı var, ama geleceği mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türk Oyun Sektörü'nün geleceği hakkında olumsuz düşünüyorum. Ama kimbilir, zaman herkesi yanıltabilir... :) Oyun geliştirmeye başlamak isteyenlere önerileriniz nelerdir? Her zaman bir B planı yapmalarını öneririm. Genelde şu laf duyulur her işte "Sen raad ol kanka ben halledicem olum kesin yapıcam ya. Sen beni tanımıyon mu olum biz kardeşiz ya" İşte bu tür laflar B planının sinyalidir. Aynı durumu yaşamıştım ama ben diğer elemandım :) Global Game Jam 2013'de alkolü biraz fazla kaçırınca takım arkadaşım Yasir Yazıcı'ya demiştim aynen böyle: "mültiplayer bende olum. siz mekanizmayı halledin mültiplayeri bu kardeşiniz yapicak" Sonuç olarak yapmadım tabiy ki. Kusura bakma Yasir tekrardan :) Hazırlayan: Halil Coşgun

6 Odin in çoçukları Şövalyelere karşı... Aslında oyunda her iki tarafı da oynayabildiğimiz için yazıya bu şekilde neden başladım? Kişisel olarak Vikinglere daha fazla sempati beslememden kaynakladığı kesin. Zen Studios yapımcılığındaki oyunumuz aslında temel olarak Tower Defense mantığı üzerine kurulu. Bilmeyenler için kısaca, hem bizim hem de düşmanlarımızın kuleleri veya kaleleri vardır, savaşçılar çıkartarak hem kendi kulemizi korur aynı zamanda da karşı kuleyi yok etmeye çalışırız. Oyunun kısa mantığı bu şekilde. Angry Birds tadında bir oyun bekleyebilirsiniz fakat biraz daha detaylandırılmış şekilde tabi. Oyunun hikayesi ise çok basit bir konu üzerine kurulu. Şövalyeler ve Vikingler arasındaki savaş söz konusu. Ortada değerli bir taşlarımız var, bu değerli taşlardan şövalyelerde olanı bizim Vikingler çalıyorlar, malum senaryo bildiğiniz gibi. Tarihte Vikingler bir çok şeyi çalıp yağmaladılar tabi. Oyuna dönecek olursak daha sonrasında şövalyeler bu taşı geri almak için yola koyuluyor ki Vikingler de hemen vermeye meraklı değil. Geliyoruz er meydanına.

7 Oyunumuz 2 boyutlu ve karşılıklı 2 adet kale mevcut. Birkaç bölüm dışında her bölümde amacımız aynı, ya kale kapısındaki bayrağı alıp kendi kalemize getirmek ya da düşman kalesini yerle bir etmek. Bunları yaparken de biraz daha detaylandırılmış şekilde birkaç güce, silaha, büyüye vs. gibi şeylere sahibiz. Savaşa başladığımızda birkaç alternatife sahibiz. Mancınıklarımız, askerlerimiz, güçlerimiz var. Bunların hepsine kısaca değineceğim zaten ama öncesinde oyunda farklı bir şekilde sunulan kaleyi bırakıp oyunun içerisine kendi karakterimiz ile dalabildiğimizi de söylemeliyim. Bazen çok sıkıştığınız yada tam zamanı dediğiniz noktalarda aşa inip askerleri delip geçip, kendi askerlerinizi güçlendirip birkaç alternatif daha var bu şekilde bir strateji de izleyebilirsiniz. Gelelim oyunumuzun biraz daha detaylı şekilde oynanışına. Öncelikle sizinle oyunu oynarken bazı görevlerin sizi kısıtladığını göreceksiniz, bu cidden sinir bozucu olabiliyor. Tatar yayı ile detaylara inmeye başlıyorum; klasik olarak tek ve üçlü şekilde atabileceğimiz oklar, patlayan elma, koyun, kaya parçaları, kartal. Bunların hepsi krallık tarafına ait. Birde Vikinglerin cephanesine göz atacak olursak burada da; ok, zırh parçaları, yaban domuzu, düşmanı bir hindiye çevirebilen iksir şişesi, bombalar, buz parçaları, gibi seçeneklerimiz var, kulağa hoş geliyor değil mi? bence de. Oyun içi görevlerde değişiklikler olabiliyor. Her zaman oyun sizden karşı kaleyi yerle yeksan etmenizi istemiyor. Bazen bayrak çalıp kaçıyorsunuz.

8 Oyunda en ilgi çekici şey karakter ile sahalara inmeniz, bu bazen çok eğlenceli olabiliyor, askerlerinize güçler verip, tek mızraklar karşı orduyu delip geçip gibi seçenekleri kullanabiliyorsunuz. Cephaneler her iki taraf içinde farklılık gösteriyor elbette. Hem görsel açıdan hem de bazen oynayış açısından güzel yanları var her iki tarafında. Kurtlar, eşek sürücüleri, şövalyeler, Vikingler oyunu eğlenmek için bolca oynamanızı sağlayan bir çok öğe mevcut. Fakat belirteyim sahaya kahramanımız ile indiğinizde süreniz kısıtlı.

9 Kısıtlamaların sıkıcı yanları da olabiliyor bazen, çünkü savaşta cephanelerden büyülerden ve birimlerden beşer çeşit zorunluluğu oyunu boğmuş aslında. Bu yüzden seçimde dengeyi çok iyi ayarlamalısınız. Ama yinede Castlestorm çok kafa yormanız gereken bir oyun değil kesinlikle. Ek olarak güzel şekilde oyuncuya sunulan şey ise kalemizi kendimiz tasarlıyor olabilmemiz. Bu şekilde ekstra bonuslar sayesinde avantajlı taraf olarak savaşa başlayabilirsiniz. Tabi ki strateji tamamen size kalmış. Unutmamanız gereken tek şey kalenize eğitim yerini kesinlikle koymanız olacaktır. Birimleri çıkartmak ve bir çok özellik için bu şart. Kule savunması türündeki oyunlar arasında yerini alan oyunumuz beni gayet eğlendirdi fakat bir çok eksikte yok değil. En önemlisi oyunda seslendirme yok ve hep aynı ilerleyiş söz konusu. Oyun içerisinde ki müzik ise tek parça bu çok hayal kırıklığı olmuş. Yinede oyun bir eğlence oyunu ve sizi eğlendirebiliyor fiyatına uygun olduğunu düşünüyor ve iyi oyunlar diliyorum. Gökay ÇELİK

10

11 Gomu Gomu noooooooooo Pistol!! One Piece'in mangası ve animesi büyük bi hızla devam ederken. Oyunları da durmak bilmiyor. Yeni oyunu One Piece: Pirate Warriors 2 yine bizi bizden aldı. Bütün karakterlerle oynayacağım diye canım çıktı biraz ama olsun, hepsinin bütün özelliklerini haraketlerini test etmiş oldum. Hepsi de birbirinden güzel ama yine de benim de bi favorim var o da Mihawk'ın ta kendisi. Neyse uzatmadan oyunun hiakyesine geçelim, oyun bu sefer klasik hiyakesinin baya dışına taşarak entresan bir hikaye oluşturmuş. Bunu da muhtamelen, şimdi kadar olan hikayedeki yerleri, karakteri tekrar görelim tekrar dövelim diye yapmışlar. Ama olsun güzel olmuş. Hikayenin başında, Luffy ve ekibi Punk Hazard a gelirler. Burada Smoker ile kapıştıktan sonra, ekip bir sürü mor ve bir adet yeşil çevirmeli telefon bulurlar. Bunlardan mor dumanlar çıkmaya başlar. Luffy nin kendisi ve Nami hariç bütün ekibi bu gazlardan etkilenelerek şeytani hallerine dönüşürler. Luffy ve Nami hemen ordan kaçarlar. Ama tekrar gidip bütün ekibini bu durumdan kurtarmak istiyordur. Bu yolculukta bir çok kişiyle tekrar karşılaşan Luffy, arkadaşlarını kurtarmak için inanılmaz bi maceraya atılır ve hiç düşünmediği kişilerle ittifak kurarak macerasına devam eder. Bu maceraya siz de seve seve yardım etmek isteyeceksinizdir. Bir One Piece hayranı olarak kaçırmak istemeyeceğiniz sahneler var.

12 Bu yolculukta bir çok kişiyle tekrar karşılaşan Luffy, arkadaşlarını kurtarmak için inanılmaz bi maceraya atılır ve hiç düşünmediği kişilerle ittifak kurarak macerasına devam eder. Bu maceraya siz de seve seve yardım etmek isteyeceksinizdir. Bir One Piece hayranı olarak kaçırmak istemeyeceğiniz sahneler var. Bir önceki oyunun bütün özellerini içeren dövüş sisteminin yanı sıra artık yanına partner alabiliyorsunuz. Oyun sırada gerekli barı doldurduğunuzda partnerinizi çağırabiliyorsunuz. Bir süre onunla oynadıktan sonra eski karakterinize geri dönüyorsunuz. Ama işin güzel yanı bu geçişleri yaparken özel haraketlerinizi kullanabiliyorsun. Bu özelliği iyi kullanmayı başarırsanız, düşmanlarınızı yere indirmeden havada sektire sektire dövebilirsiniz.

13 Bir yeni özellik ise Haki modu, bu moda girdiğinizde bütün özellikleriniz artıyor ve ekstra olarak kombolarınız uzuyor ve bu moda girdiğiniz etrafınızdaki düşmanlarının yavaşlıyor. Bu gerçekten hayat kurtaran bir özellik, çok sıklıkla kullanacaksınız, hiç durmadan... Ayrıca bu sefer oyunculara biraz acımışlar galiba, her karakteri tek tek kasmak istemiyorsanız. Benim param çok arkadaş diyorsanız. Para ile level atlatabiliyorsunuz, tabii ki en yüksek hangi karakteriniz varsaonun seviyesine kadar çıkartabiliyorsunuz. Bu özellikle diğer karakterlerle oynama şansınız daha da artıyor, yani en azından dayak yemeden oynayabiliyorsunuz. Oyunun sonunda birden fazla farklı son bulunmakta, bunların hepside gerçekten çok güzel. Sıkılmadan üşenemeden oynayacağınıza eminim. Oyundaki espiriler yine animede ve amngada olduğu gibi. Bazen gülmekten yerlere yatacaksınız. Bütün karakterle oynarken de farklılıkları hissedeceksiniz ve hepsini son levela kadar getirmek için çaba sarfedeceksiniz. Mesela bir Franky ile oynamanın tadı çok farklı, çünkü her yaptığı kombodan sonra durum poz verdikçe ve "Supaaaaaaaaa" diye bağırdıkça siz de eğleneceksiniz. Son olarak ise size oynayabileceğiniz karakterleri belirteyim de biraz gaza gelin; Strawhat Crew; Monkey D. Luffy, Roronoa Zoro, Nami, Usopp, Sanji, Tony Tony Chopper, Nico Robin, Franky, Brook Seven Warlords of the Sea; Dracule Mihawk, Crocodile, Blacbeard, Kuma, Jimbei, Boa Hancock, Trafalgar Law, Buggy the Clown Government; Akainu, Aokiji, Kizaru, Monkey D. Garp, Smoker Diğerleri; Enel, Perona, Whitebeard, Portgas D. Ace Murat KARAKAŞ

14 Tanrıya ruhumu koruması için dua edeceğim Akıl hastaneleri oldum olası hep korkulu olmuştur. Yanlış giden bir şeylerin olduğu, korku dolu, delilerin bol, şizofreni hastalarının cirit attığı, sapık doktorlar, psikopat hemşireler, hep yanlış yapılan deneylerin denk geldiği karanlığın içinde ki sonu belli olmayan yerlerdir akıl hastaneleri. Böyle gördük böyle biliyoruz, gerçekte ne kadar öyle olmasa da. Colorado nun uzak dağlarında, Miles ile birlikte Mount Massive Asylum a doğru yola çıkıyoruz. Peki gitmemizde ki sebep nedir diye soruyorsunuz biliyorum. Ne gereği var değil mi? Miles uzun zaman önce terk edilmiş olan bu tımarhanenin faaliyete geçtiğini görünce şüpheleniyor. Daha sonrasında bakıyoruz ki Murkoff Şirketi Yine tarafından bir akıl Araştırma hastanesi, ve Hayır amacıyla tekrar faaliyete geçmiş. Biz bir gazeteciyiz bunda bir bit yeniği var deyip dalıyoruz bu sefer işin ki içine. rolümüz Bu arada ise yanımızda bir da kanıtlarımızı saklamamız için bir kameramız var. Gazeteciyiz ve yanımızda gazeteciyi bir silahımızın oynamak, olmaması doğru çok doğal ve ve aynı zamanda kendimizi savunmayı da pek bilmiyoruz açıkçası. Yapımcılar oyunculara tarafsız bu gerilimi bir ve araştırma korkuyu yaşatmak yapan için ellerinden geleni yapmış, hiçte cimri davranmamışlar. Oyun boyunca hop oturup hop kalkıyoruz. Şiddetle tavsiye ettiğim gazeteciyi tabi ki. Oyundaki şey, panik atak tarzında hastalığa sahip olan arkadaşlar, özellikle böyle korkulu durumlardan da baya çekinip ama yinede oynamak isteyenlere tavsiyem aman diyeyim kendinize yazık edersiniz. Bir oyun bize ana bunları karakterimizin dedirtiyorsa vardır ismi bunda bir keramet diyorum. Neyse geçelim tekrar oyunumuza; Miles Upshur kendisini bu göreve adamış ve burada olup bitenleri anlamak için ölümü bile göze almış durumda. Oyunun yapımcılığını Red Barrels üstlenmekte. Burada kısa bir bilgi geçmek gerekirse Ubisoft ve Naughtydog un gazilerinin toplaşıp kurduğu stüdyo diyebiliriz. Yapımcılar oyunda Unreal Engine grafik motorunu kullanmış ve bizlere muhteşem bir atmosfer yaratmışlar. Colorado nun uzak dağlarında, Miles ile birlikte Mount Massive Asylum a doğru yola çıkıyoruz. Peki gitmemizde ki sebep nedir diye soruyorsunuz biliyorum. Ne gereği var değil mi? Miles uzun zaman önce terk edilmiş olan bu tımarhanenin faaliyete geçtiğini görünce şüpheleniyor. Daha sonrasında bakıyoruz ki Murkoff Şirketi tarafından Araştırma ve Hayır amacıyla tekrar faaliyete geçmiş. Biz bir gazeteciyiz bunda bir bit yeniği var deyip dalıyoruz işin içine.

15 Bu arada yanımızda da kanıtlarımızı saklamamız için bir kameramız var. Gazeteciyiz ve yanımızda bir silahımızın olmaması çok doğal ve aynı zamanda kendimizi savunmayı da pek bilmiyoruz açıkçası. Yapımcılar oyunculara bu gerilimi ve korkuyu yaşatmak için ellerinden geleni yapmış, hiçte Bir kameraya sahip olduğumuzu söylemiştim, peki bu kamera ne işe yarıyor? Arkadaşlar öyle çok işe yarıyor ki inanın pilin bitmemesi için dualar edeceksiniz. Bu aletin sayesinde en karanlık noktalarda bile gece görüşü ile bir şeyler görebilmekteyiz. Bir kamera hayat kurtarır mı diyorsanız bu oyunda kurtarıyor ve bunu da gayet mantıklı bir şekilde oyuncuya sunuyor. Dikkat etmemiz gereken ikinci unsur ise bu kameranın sonsuza dek çalışıyor olamaması, işte güzel bir ayrıntı pil. Kameranın şarjı olmadan eğer devam etmeye çalışırsanız karşınıza çıkacaklara hazırlıklı olun ve oyunda sürekli öleceğinizi de bilin. Birinci kaçış taktiğimiz olan bu aletten sonra birde tamamen bize bırakılarak yapılmış olan diğer kaçma, saklanma taktikleri. Yaratıkların sesini duyduğunuzda bir dolaba yada masa arkalarına duvar kenarlarına saklanabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey fakat her gelecek yaratıkta bildiğiniz üzere o kadar da beyin yoksunu değiller. Saklanabileceğiniz yerleri kontrol etmeleri an meselesi.

16 Outlast harika bir atmosfere, oynanışa ve müziklere sahip. Güzel grafikleri, görsel alt yapısı ve karakterleri ile en iyi korku oyunlarının arasındaki yerini şimdiden aldı diyebilirim. Korku oyunları, dizileri ve filmleri gibi bu temanın olduğu her şeyi seven birey olarak bu sene baya şanslıyız diyebilirim. Oyunumuz zaten kendisinden beklenenleri de ortaya koymuş görünüyor. Korku severler olarak hep istediğimiz sadece gerilim ve anlık korkular değil, nefes nefese her saniye her an bir korku bir gerilimdi. Yapımcı ekip bunu başarmış ve sizlere oyun boyunca bu gerilimi tüm temayı damalarınıza kadar hissetmenizi, vahşeti seyretmenizi, bütün psikolojinizi alt üst etmenizi hiç acımadan istemiş ve almış görünüyor. En önemli öğelerinden bir tanesi oyunda bir kere rahat değilsiniz. Rahat olacak an bulamıyorsunuz. FPS kamera açısı ile de zatem tüm bu rahatsızlığı adeta yaşıyorsunuz. Her yeri birer birer kontrol etmelisiniz. Zaten eğer bu denli dengeli bir oyun ortaya konduktan sonra, siz dengeli oynamazsanız bir sonraki hamlenizde ya ölürsünüz, yada ölene kadar kaç- Kesinlikle deneyim etmeniz gereken bir oyun. Outlast çıkmadan önce aslında birkaç ön yargıya sahiptim Amnesia gibi mi acaba derken oyunun çıkıp tecrübesini edindikten sonra diyebilirim ki, kesinlikle hiçbir alakası yok. Kendine özgü hikayesi, sunumu, efektleri, görselliği, vahşeti, stresi ve gerilimi, korkusu her şeyiyle Outlast olmuş diyorum. Sizleri gece kabuslarımız olacak olan oyunumuz ile baş başa bırakıyorum. Gökay ÇELİK

17 Doğru strateji, doğru zamanlama, doğru yönetim politikası Dünyayı ele geçirmenizin tek yolu bu. Müttefiklerinizi iyi seçmeli, karlı ticaret anlaşmaları imzalamalısınız. Ve bunların hepsinden önemlisi, yürüdüklerinde yeri sallayacak güçte askerleriniz olmalı Rome Total War II Rome, büyük bir tutku. Savaşı, sinematik anlamda yaşatabilen tek oyun. Bu yüzden sadece kendi serileri ile yarışabilir. Yani tek rakibi, kendisidir. Nitekim serinin her oyununda, kendini her anlamda katlamakta, bizlere her seferinde oynamayı daha çok arzulayacağımız savaş sahneleri sunmaktadır. Rome Total War II geliyor dendiğinde, bir Rome tutkunu olarak, kalp atışlarımın hızlandığını hissettim. Rome bizleri bu kez MÖ 272 ye götürecek ve sıkıldığımız katanaların yerini, medeniyetlerin kendilerine özgü silahları alacaktı. Rome Total War II daha çok bir savaş oyunu arkadaşlar. Oyunun içeriğine değinmeden önce bu tartışmaya bir bakış açısı getirmek istiyorum. Rome, ağırlıklı olarak savaş oyunudur. Ordunuz ne kadar güçlüyse, siz de o kadar güçlüsünüzdür. Elbette diplomasi önemli, elbette aile ilişkileri önemli, ancak diplomaside belirlenen stratejinin bu denli kısıtlı olması ve bunun aksine savaş alanında belirlenen stratejinin yüzlerce varyasyon taşıması, Rome u tam anlamıyla bir savaş oyunu yapmaktadır.

18

19 Savımızı da sunduktan sonra, oyunda hangi medeniyetleri göreceğimize bakalım. Başta seçilebilir 13 medeniyet var arkadaşlar. Bunlar Roma, Kartaca, Parth, Pontus, Iceni, Arveni, Makedonya, Mısır, Suebi, Epir, Atina Shogun da, boş kalan şehir asilerindir mantığı yıkılmaya çalışılmış ve nispeten başarılı da olunmuştu. Rome II da bu kavram tamami ile halledilmiş. Yüzlerce medeniyetle karşılaşıyoruz asilerin yerine. Adını ilk defa duyduğumuz, duyacağımız yüzlercesi ile.

20 Teknoloji her zamanki gibi son derece önemli. Eğer teknolojiniz yoksa, askeri ve ticari anlamda geri kalır, kendinizi onun bunun yanına sığınarak ayakta kalmaya çalışırken bulursunuz. Fakat, geçmişteki belli bir nüfusa gelindiğinde şehre yapı yapma, teknolojiyi geliştirme mantığı yıkılmış. Eskisi kadar kolay değil her şey. Her şehrinize istediğiniz her yapıyı yapamıyor ve dolayısıyla orayı geliştirirken çeşitli limitlerle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden, önemli eyaletlere saldırma ve onları alma açlığımız her daim taze kalacak, böyle düşünüyorum. Bir eyaleti ele geçirmek için, tüm şehirlerini ele geçirmeniz lazım. Bunu yaparsanız çeşitli özellikler aktif hale geliyor. Daha çok vergi alabilmeniz gibi mesela.

21 Oyun yapay zekası, bence bu yazının ana fikri olmalı. Bu kadar yerinde bir yapay zeka yarattıkları için, tebrik ediyorum Rome II ekibini. Düşman ordunun generali ipini koparmış dana gibi saldırmıyor üzerimize artık. Savaşın üçüncü dakikasında generalsiz kalan bir ordu olmuyor karşınızda. Onun yerine, arkada duran ve taktik belirleyen, savaşın gidişatını hiç de ummadığınız bir anda değiştiren, birliklerinizi iki taraftan kıstırmaya çalışan bir generalin yönettiği, ayaklarını yere sağlam basan bir ordu oluyor. Bu da oyunun Hurraaa, kim çoksa o kazanır! mantığından sıyrılmasını sağlayan en temel etken oluyor. Rome Total War arkadaşlar, daha fazla ne söylenebilir bilmiyorum. Kendinizi bir general gibi hissetmek, kazandığınız savaşların ardına, ülkenize daha fazla toprak katmak ve dünyaya hükmetmek gibi hayalleriniz varsa, işte size bu iş için yazılmış en büyük ve tek simülasyon. İyi oyunlar. Halil Coşgun

22 İlkler var ya o ilkler, hep aratır kendilerini. Ne oldu sana Lost Planet 3? Ne umutlar, ne beklentiler ile geliyordun. Bütün gözlerine bir an üzerine çekmiştin. Herkesin bir çok oyunu beklerken bir gözü de sendeydi. Neyse bırakayım ben ağıt yakmayı da geçelim oyuna. Capcom, bu serinin ilk oyununu çıkarttığında öyle güzel bir iş başarmıştı ki, inanılmazdı. Özgün hikayesi, oynanışı, atmosferi vardı ve bu böyle gitseydi efsane oyunlar arasına girebilirdi. Maalesef diyorum çünkü her yeni oyunu çıktıkça kötüye gitti. Serinin devamında çok fazla değişiklik yapılarak bir yapım sunulmaya çalışıldı çok büyük tepkiler çekti, eleştiri aldı. Şimdi ise daha farklı bir şekilde biraz daha hikayeyi geçmişe aldı. Bakalım ne yaptı neler yaptı nasıl yaptı değil mi? İlk önce şunu bahsetmek istiyorum. Capcom çok büyük bir güç iken neden gidip oyunun yapımını Spark Unlimited adlı Yapımcı firma böylesine efsane olabilecek bir seriyi eline aldı ve yapmaya başladı. Unreal 3 grafik motoruyla üretilen yapımlardan birisi olan Lost Planet 3, ikinci oyunda içerisinde bulunduğumuz E.D.N. III isimli gezegende geçiyor ama farklı olan şey karakterlerde ve atmosferde. İkinci oyunu deneyim edenlerin çok iyi bildikleri şey, etrafımız genelde yeşil idi çayır idi çimen idi. Şaka bir yana gerçektende çiçekli, böcekli, günlük güneşlik yerlerdi. Şimdi ise içerisinde bulunduğum dünya olabildiğince karanlık ve soğuk. Her yer buzlarla kaplı, evet oyuncuyu ciddi anlamda harika bir atmosfere sokuyor. Bu karanlık ve soğuk teması ise oyun boyunca hakim zaten. Böylelikle oyun

23 cuyu gerilimli ortamların içerisine atmış bulunuyor oyunumuz. Önceki oyunlara nazaran bir diğer değişiklik ise bizim bildiğimizden çok daha eskiyi anlatıyor, yaklaşık 50 yıl kadar eskiyi. Oyunun hikayesi gereği E.D.N. III üzerine gelen ilk insan kolonicilerin hikayesi söz konusu. Bu soğuk ve karanlık gezegen daha önce hiç keşfedilmemiş. Bu bölgeye biz ise oyunumuzun ana karakteri olan Jim Peyton ile giriş yapıyoruz. Anılar, hatıralar Jim amca bizlere ilerledikçe anlatacak. Oyun başlar başlamaz bir taşın altına sıkışmış olan karakterimizin yardımına torunu koşuyor, ölümü bile yenecek kadar sıkı bir karakter gibi görünmedi bana nedense, neyse bu amca geçmişini, başına gelenleri anlatırken oyunu da aynı zamanda oynadığınızı göreceksiniz. Bu amcanın ne işe var diye soracaksınız biliyorum. Jim Peyton; kendisi NEVEC adlı bir firmayla anlaşmış ve içerisinde bulunduğu bu gezegenin doğal kaynağı olan Thermal Energy nin toplanmasına kendisini adamış bir amcamız. Tabi zaman geçtikçe ne için çalıştığını ne topladığını yavaşça anlıyor kahramanımız zaten böyle şeyler olmalı ki bir şeyler çıksın değil mi?. Her şeyden habersiz şekilde görevini yapıyor ama nereye kadar, sonuçta çok çalışkan amcamız bilmediği hiç bir şeyin de peşine ölmekte istemez. Kim ister zaten. Üssümüz alabildiğince geniş ve ne nerde bazen karıştırabilirsiniz. Kocaman kontrol merkezi var ve görevlerimizi de buradan temin ediyoruz. Aldığımız görevler bildiğiniz üzere ana görev ve yan görevlere bölünmüş durumda. Yine bir çok yapımda göreceğiniz gibi

24 görev takip sistemi de benzer bir halde..her görev farklı kazançlar sağlattırıyor ve bu kazançlar ise sizlere su yol elektrik olarak dönmüyor tabi ki, silah ve silahlarımızın upgrade edilmesine yarıyor. Birde beylik tabancamız var, fakat burada atlanılan bence böyle bir oyunda sonsuz mermisinin olması hiç hoş değil, üstüne birde tabancayı upgrade ediyorsunuz ve sonsuz mermili iyi bir alet ortaya çıkartıyorsunuz. Bunun daha zorlayıcı olması daha güzel olurdu. Gel gelelim kocaoğlana. Kim mi? İsmi Rig kendisi devasa bir robot. Bu robot sayesinde oyun resmen ikiye bölünmüş durumda. Robotu biraz anlatacak olursak kocaman bir şey. İki kolu da farklı özelliklere sahip, bir tanesi matkap diğeri ise yıkma işlemleri yapıyor. Oyunda ilerledikçe zaten bu kolları nereye kullanacağınızı göreceksiniz. Rig in bir diğer görevleri arasında koruma yatıyor. Kocaman bir şey zaten bırakında korusun yani. Ama aşırı şekilde yavaş, oyunu aki en berbat şey ise tek düze. Düşmanlar sürekli dibimize gelmeye çalışıyorlar tabi yerden olanları bahsediyorum. Bazen öyle anlar oluyor ki siper almıyorsunuz, zaten sonsuz bir tabancanız var ne kadar bir pompalı gibi olmasa da sonuçta düşmanı öldürebiliyor, karşınıza düzenli şekilde geliyorlar ve sizde düzenli şekilde gebertiyorsunuz. İşte kızdığın noktalar hep böyle yerler ve bu oyunu da bu hale getiren böyle bir yapım ortaya konmuş olması. Oyunun müzikleri seslendirmesi fena değil, beğendim diyebilirim.

25 Lafı daha da fazla uzatmadan genel olarak oyunun yapısından bahsedecek olursak, atmosfer harika fakat, bir atmosfer ile olmuyor bu işler. Tek düzelik çok fazla oyunda, hadi Rig koydunuz iyi güzel de kısıtlı bir kullanım alanı yaratmasaydınız bari alete, robotu neredeyse sadece tamir için kullanıyoruz desem yeridir. Robot ile çok fazla savaştığımız yok. Doğru bir yaklaşım Jim in gidemediği yerlere robot ile gitmek fakat bu kadar kısmaya gerek yoktu. Düşmanlar çok kolay anlattığım gibi, oyun yapısı çok kolay, bir çok şey kısıtlı, şu senaryoyu şu gücü bu kadar boş kullanmasanız ne olurdu bizde üzülmemiş olurduk hiç değilse. Deneyim edin oyunu oynayın diyorum fakat işte sizde bunların hepsini göreceksiniz. Seri devam eder mi bilemiyorum ama edecekse şayet Capcom a söylüyorum şu oyunu ya siz yapın yada adam gibi yaptırın. Gökay ÇELİK

26 6 yılda 72 milyon insanın hayatını kaybettiği II. dünya savaşını bir düşünün. Ve hala devam ettiğini hayal edin! 41 milyon sivilin can verdiği 6 yıllık savaş, eğer bugüne kadar sürseydi kaç can kaybı daha olurdu? Peki hangi ülkeler hala ayakta kalabilirdi? Teknoloji bu kadar ilerleyebilir miydi? Ya da sokakta yürümek bu kadar kolay olur muydu? Bu soruların cevabını hiçbir zaman bilemeyeceğiz belki ama eğer savaşlar devam etseydi dünyanın stratejik coğrafi konumlarında nasıl bir durumun olduğunu yaşayabileceğimiz bir oyun var bu incelememizde. March of War, II. Dünya Savaşı yıllarını yaşatan tasarımı ve çizimleriyle Company of Heroes serisi, fakat bana küçüklüğümün en sevdiğim flash oyunu olan karşılıklı tank vurma oyununu anımsatan Sıra tabanlı bir strateji oyunu. ISOTX firmasının bu yılın 2. Çeyreğinde piyasaya Steam üzerinden sürülen oyun Beta test sürecini henüz tamamlamış bulunmakta. Tabi ki Beta testi daha ancak tamamlayabildi diye hemen aşağılamamak lazım çünkü gerek grafikler gerek karakter çizimleri ve gerekse yapay zekası ile oyuncuyu kendine bağlamayı başarıyor. Strateji oyunları sevenler için farklı bir seçenek sunuyor. Aynı zamanda, Android ve İpad ler için versiyonları bulunması gerçekten günümüz oyunlarında artık yeni yeni aranmaya başlanan en önemli özellikleriden birisi. Oyunun sıra tabanlı olması sebebiyle her askeri birliği, ister kara ister hava, teker teker yer tayin ettirmeniz veya saldırıya geçirmenizden dolayı savaşlar olduğundan daha uzun sürüyor.

27 Aslında bu bağlamda baştan söylemek gerekirse hemen olsun bitsinci, heyecanı son seviye olan arkadaşlar biraz sıkılacaklar.çünkü normal şartlar altında bir savaş yaklaşık 1 saatinizi alıyor ve büyük bir sabır gerektiriyor.oyun Steam ağı üzerinde bulunuyor ki gerçek zamanlı olarak başka oyuncularla multiplayer oynama seçeneğimiz mevcut. Her elde kendi askerlerimizi oynadıktan sonra, bilgisayarın ya da bir başka oyuncunun hamlelerini izliyoruz. Tabi bu arada Stratejik planlar yapıyorsunuz, bi anlamda hızlı ve ne yaptığını anlamadan körü körüne oynamaktansa yavaş ama bilinçli oynamak daha fazla zevk veriyor. Bu modu şevkle devirdikten sonra eş zamanlı bir dünya haritasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Farklı ülkelerden dumanlar yükseliyor,birçok yerde bombalar patlıyor. Tabi harita üzerinde savaş simgeleri mevcut.pvp veya PvE savaşlar olmak üzere iki tür(multiplayer veya Bilgisayara karşı) bulunuyor. İlk aşamalarda PvE savaşlara katılıp bir strateji sahibi olmak yararınıza olacaktır, çünkü aynı gerçek savaş misali hammadde veya para savaş süresi boyunca işe yaramıyor. Savaş bittiğinde veya girmeden satın alabiliyorsunuz ancak.

28 Savaşta tek önemli unsur kaç birliğimizin olduğu ve tank gibi ağır makinelilere sahip olabilmek için gerekli mühendisimizin olduğu mu gibi sorular. Kısacası PvE modunda biraz para biriktiriyoruz.para ve deney tüpleri savaş ganimeti olarak elde ediliyor. Deney tüplerini yeni askeri birlik ve tank türü araştırmalarda kullanabiliyoruz.para ise bunları savaşlarda kullanabilmek için satın almalarda işimize yarıyor.. Elbetteki Premium oyun parasıda mevcut.(!) Oyunda 2 ayrı savaş modu bulunmakta. Bunlardan ilki oyunun ilk çıktığından beri oyunla beraber olan Assault modu bu modda stratejik noktaları ele geçiriyoruz.rakibimize karşı tüm noktalara sahip olduğumuz vakit galibiyeti bize veriyor. Diğer mod ise Lord Of The Ring Middle Earth misali. Belli bir daire içerisinde oyun tarafından verilen 1 adet tankı ve alanı düşmanlardan koruyoruz.emanete hıyanet edilmez dedik elimizden geldiğince koruduk.bu arada PvE, modda bölümün sizi ne kadar zorlayacağını kendiniz seçebilirsiniz. Fakat ne yazıkkı PvP(Multiplayer) modda oyunun karşınıza nasıl bir oyuncu getireceği şansınızı biraz meydana çıkarıyor.

29 Oynanış bakımından hayli kolay oyunda her askeri birliğin 2 hamle hakkı bulunmakta.birlik çıkarmak istiyorsanız üzerinde insan işareti olan noktaları ele geçirmeniz gerekiyor. Tank üretebilmek için ise üzerinde somun(vida ) işareti bulunanan noktaları.normalde olduğu gibi tanklar ve askeri birlikler sınıf sınıf. Bazı birlikler tanklara karşı savunma yaparken bazı birlikler ise sadece yaya birliklerinde isabetli atış yapabiliyor. Oyun haritası 3 boyutlu tasarlandığı için farklı yüksekliklerden askerler birbirine atış yaptığında bazen kaçırabiliyor ki bu da ince ayrıntılardan. Gelelim seslendirme ve müziklere. Müzik kulağınız varsa dikkat çeken ilk konu bu aslında. Savaş sırasınca müzik olmayınca insan o havayı yeterince hissedemiyor. Ben ise biraz oyuna yardım etmek amaçlı arkadan kendim gerilim müziği verdim ki daha zevkli olsun. Eksikler yok değil tabi ki, yalnız bize düşen eksik aramak değil, bütünüyle incelemek. O yüzden bazen olan ufak tefek bağlantı ve işlem kasmalarından veya harita katmanındaki hatalara girmeyeceğim. Nazarlık olur o kadar zaten. Strateji türü oyunlardan hoşlanıyorsanız evinizde oturduğunuz yerden bir başka arkadaşınızla karşılıklı savaşabileceğiniz mükemmel bir oyun.başta da dediğim gibi küçüklüğümün sempatik flash oyunlarının bir boy üstü ama çok daha başarılı bu oyunu oynamak tekrar çocukluğumun güzel yıllarına götürdü beni. Eğer bu heyecanı yaşamak isterseniz Steam üzerinden ücretsiz sahip olabilirsiniz.şimdiden iyi oyunlar. Rıdvan UYAN

30 Doksanlar Oyun dünyasının en canlı olduğu yıllardan biri. O dönemde bizlere armağan edilen bir çok oyun, gerek mekanik gerekse senaryoları ile bugünkü oyunlara örnek oluyorlar. The Chaos Engine de bir önceki cümlede bahsi geçen oyunlardan. İlk versiyonundan tekrar yaratılan bu klasik, şu an Gog ve Steam de sizleri bekliyor. The Chaos Engine, ilk olarak Commodore Amiga ya çıkarılmış, topdown shooter tarzı bir platform oyunu. (Top down : yukardan bakış kamerası). Bir zamanlar Amiga başında sabahlayanlarımız, bu oyunun ne denli büyük bir ruh taşıdığını çok daha iyi sezebiliyordur. Oyun tarihinin asla tozlanmayacak sayfalarının, renkli ruhu

31 Zamanda yolculuk yapan bir yolcu, Viktorya Çağı İngilteresi ne büyük bir teknoloji bırakmak için zaman yolculuğu yapıyor. Ve yazıyı okuyan herkesin de tahmin ettiği gibi, bu inanılmaz teknoloji çok kötü, şeytansı bir gücün eline geçiyor; Baron Fortesque nun eline. Baron bu teknolojiyi kendine özel bir alternatif zaman dilimi yaratmak için kullanıyor ve başarılı oluyor. Baron un icat ettiği bu şeytani makinenin adı, THE CHAOS ENGINE!.. Chaos engine i kullanan, zamanla bir çocuğun oyun hamuruyla oynadığı gibi oynayabiliyor. Korkunç!.. Ama işler bu kadarıyla kalmıyor, Baron bu makineyi öyle çok kullanıyor ki, makine ile vücudu artık bir bütün oluyor. Ve dünya, tarihinin en büyük diktatörü, Baron Fortesque ile tanışıyor. Baron, yarattığı Android robotlar ile insanlığı gitgide kontrol altına alıyor. İnsanlar panik içerisinde, bir kurtarıcı olmalı, ama nerede? Olamaz, o gökyüzündeki de ne, bu bir kuş mu, hayır, bir uçak mı, hayır bu biiiir, kağıt parçasıymış :D İngiltere Hükümeti, en iyi askerleri kiralıyor Baron u durdurmaları için ve onlara olağanüstü güçlü silahlar veriyor. Artık, Baron mu sizi yer, siz mi Baron u, başlıyorsunuz savaşmaya. Oyun üstten görünüm olarak oynanıyor. Bu tür platform oyunlarına top-down shooter oyunu deniyor. Dört farklı mekanda savaşıyoruz oyun esnasında; Forest, Workshop, Fortesque Mansion ve Sewers Altı farklı karakter seçebiliyoruz. Her karakterimizin kendine has özellikleri var. Özellikler ise hız, güç ve zeka olarak sınıflanmış. Karakterlerin kullandıkları silahlara göre hareket kabiliyetleri değişiyor. Örneğin ağır bir makinalı varsa elinizde, yavaş hareket ediyorsunuz. Bir dolu düşman öldürdükten sonra, bölümün sonuna ulaşıyor ve diğerine geçmek için daha güçlü bir düşmanı öldürmeniz gerekiyor. Bu oyun türüne hepimiz aşinayız, biliyorum. O yüzden daha fazla üzerinde durmuyorum. Sınırsız aksiyon, sınırsız eğlence Bunlar da koç yiğitler

32 Brigand : Bu işin içine sadece para için girmiş. Ortalama özelliklere sahip. Başlangıçta riffle ile başlıyor ve eğer silahı upgrade edilirse, güçlü bir silah haline gelebiliyor. Gentleman : Bu adam saf hız ve zekadan oluşuyor arkadaşlar. Bu yüzden tercih edildiğinde en çok yarar sağlayan karakter olarak görüyorum onu. Flame Pistol ile başlıyor oyuna. O kadar iyi bir silah olduğunu söyleyemem ama, bir karizması da yok değil. Thug : Saf güçten oluşan, tam bir psikopat arkadaşlar bu karakterimiz. Hızı biraz sınırlı olmasa, oyunun açık ara en kullanılası karakteri derim, ancak biraz yavaş. Shotgun ı var. Mercanery : Karakter özellikleri orta seviyede. Fakat bir patlayıcı uzmanı olması onu birkaç adım öne çıkarıyor. Navvie : Grubun en iyi dövüşçüsü kendisi. Powerfull Cannon ve Dynamite ile başlıyor oyuna. Ve şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Navvie oyunun en güçlü karakteri. Scientist : Akıl hepsinden üstündür arkadaşlar. Çok ilginç bir karakter Scientist. Oyunun en hızlı karakteri ve en zekisi. Takımın jokeri gibi düşünebiliriz onu. Her şekilde faydalı. Oyun bize, bol aksiyon ve olabildiğine eğlence sunuyor arkadaşlar. Tavsiyemizdir, iyi oyunlar. Halil Coşgun

33 Ben, kendim ve Sizofren ruhlarım Facepalm Games in yapımcılığını üstlendiği bağımsız bir yapım olan, 4 arkadaşın oturup içimizdeki şu şizofren karakterleri ortaya çıkartalım dedikleri, içerisinde harika bir atmosfer ve duygu yoğunluğuna sahip olan, uzayın uçsuz bucaksız boşluğunda ki yalnızlığımız, işte oyunumuzun ana öğeleri. The Swapper, sonsuz uzay boşluğundaki Chori V isimli bir gezegene götürüyor bizleri. Peki neden buraya geldik, ne işimiz var uzayda? Bu sorunun cevabını hepiniz biliyorsunuz aslında, biz canavarlardan da beter bir tüketim canavarı olduğumuz için sonunda insanoğlu olarak dünyadaki kaynakların dibini görmüşüz, uğraşlarımız ve sahip olduğumuz her şey için bir kaynak bulmak zorundayız değil mi? Çözüm ne peki, tabiî ki Uzay. Keşiflere çıkan insanoğlu, bildiğiniz gibi işte uzayın o sonsuz derinliklerinde gezerken, tabi ellerimiz arkada hafiften bir türkü söyleyerek geziyoruz, tabi Türk olsa böyle yapacağı kesinde neyse, bu keşiflerin birinde Chori V adlı bir gezegeni keşfediyoruz. Aranan kaynaklar açısından baya bir zengin görünen bu gezegene hemen işlemek ve kaynakları çıkarmak için tesisleri kurmuşuz, insanoğlu olarak. Her şey güzel sömürmeye devam ediyoruz güzelim gezegeni vs. derken olanlar oluyor Chori V ile bütün irtibat kopuyor. Bunun üzerine oradakilere ne oldu ne bitti öğrenmek için karakterimiz yola çıkıyor. Gittiğimiz yer belli.

34 Chori V. Amacımız burada ne oldu ne bitti tüm sırları çözmek. Bu bağımsız yapımcı olan güzel oyunumuz hikayesi bu şekilde. Oyunumuz hikayesine bakıldığında biraz daha bu yapılmıştı, hissini uyandırıyor hepinizde biliyorum, fakat öyle değil. Oyun kimseyi taklit etmeyen, hem senaryo ve oynanış açısından da gayet kendi özgü bir yapım olmayı başarmış durumda. Başlar başlamaz zaten ilk fark edeceğiniz şey, eğer az çokta olsa bağımsız yapımlardan oyunlar oynuyorsanız, grafik olarak çok farklı olduğunu ve kaliteyi göreceksiniz. Bu kalite ile yapılan bir atmosferi de siz düşünün. Oyuncuya yaşatılan duyguları tam kalpten vurarak hissettiriyor yapım. Sorabilirsiniz Bir bağımsız yapımcı ne kadar etkileyebilir ki diye. Şunu söylemeliyim uzun süredir birçok oyunu bitirip dibine kadar oynasam da hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim. Oyunumuzun mantığına gelecek olursak kolayca anlaşılır vaziyette, 2 boyutlu bir platform-puzzle oyunu. Oyunumuzun ismi de elimizdeki aletten geliyor. Silahımızın ismi Swapper. Bu silahla neler mi yapıyoruz? hemen cevaplıyorum, kendimizi klonluyoruz. Ayrıca silahın öyle bir özelliği de var ki yarattığınız klonun yerine geçebilme yani ruh değiştirebilme özelliğine sahip.

35 Yönelttiğiniz klonunuz gerçeğe dönüşmüş oluyor bu şekilde. Oyunun içerisinde bulacağınız notlar çok önem arz ediyor, oyunu anlamanız için çok önemli. Oyunumuzun bu yalnızlık hissini yaşarken hafiften gelen piyano tınıları ile, bazen acele etmenizi bazen bu histen biraz uzaklaşmanızı, bazen de tam gerilimin ortasında olduğunuzu sağlıyor yapımcılar, sağ olsunlar. Peki bunca klonlar ne işe yarıyor; tamamen bizimle aynı özelliklere sahip, aynı şekilde aynı anda hareket eden ve onlarla bir uyum tutturmanız gerekiyor öncelikle. Daha sonrasında ise bu klonların arasında hangisi olacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Burada en önemli dikkat edilmesi gereken şey, klonlarımızın sayısı. En fazla 4 adet klon yaratabiliyoruz. Ayrıca klonlarınızın bir tanesine dokunduğunuz yani fiziksel bir temasta bulunduğumuz anda ise yok oluyor o klon. Bu klonlar ile amacımız ise bu gizemi çözmek, çözerken de bütün güneş kürelerini toplamak tabiî ki.

36 Oynanışta dikkat etmemiz gereken bir diğer şey ise, ışıklar. Evet ışıklar çok önemli, çünkü mavi ışık altındaki bölgelerde klonlarımızı oluşturamıyoruz, kırmızı ışık altında ise klonlarımız arasında ruh değişimi yapamıyoruz, pembe ışık altında ise bu iki özelliğimizden de mahrum kalıyoruz. Bu ışıklar, klonlar ile bezenmiş harika atmosfer içerisindeki bulmacaları da çözerek ilerliyoruz, biz çözmeye devam ettikçe de daha zor bulmacalar daha zor platformlar gelmeye başlıyor. Başlangıçta biraz daha kolay şekilde gelse de daha sonrasında saçınızı başınızı yolduruyor şimdiden söylemesi. Değişken ışıkların olması, platformların zorlaşması vs. derken aman bilgisayarlarınızı kırmayın. Arta kalan zamanlarınızda ise Chori V teki tesislerde dolaşarak bulabileceğimiz kadar notlar bulmalıyız ki bu gizemi de çözmüş olalım. Gezegende yaşayan insanların ortadan kayboluşuna, gezegendeki yaşama dair bilgiler bizim için çok önemli. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, Swapper ın en önemli noktaları belli. Atmosfer ve hiç klişeye kaçmayan oyun yapısı. Harika bir uzat atmosferi, dibine kadar hissettiğiniz yalnızlığınız, diyorum ya oyun baya etkileyici. Bazen yarattığınız klonların arasında hangisi benim hangisi kendim hangisi gerçek, ben nerdeyim, şu olmalı, yok hayır bu olmalı, en son orada ki ile ruh değiştirdim, tüh değilmiş gibi ruhsal bir bunalım yaşamanız mümkün. Oyunda dibine kadar yaşadığınız şizofreni, klostrofobi gibi karmaşık duygulardan sonra ise çözülen bulmacanın arkasından duyduğunuz haz ve aynı anda devamı için beyninizi deli gibi kemiren merak duygusu. Oyunun sonunu getirmek için saatlerce başından kalkmayacak ve öyle bir son göreceksiniz ki inanılmaz. Sonuç olarak oyunumuz grafikler, atmosfer, ses, kendine has yapısı, yaşattığı duyguları, çaresizliği, özgün oynanışı, düşündürücülüğü, zorlayıcı bulmacaları, eğlenceli platform öğeleri ile hem fiyatını hak eden hem de benden çok yüksek notları alan bir bağımsız yapımcı oyunu. Gökay ÇELİK

37 Divekick uzun zamandır alışagelmiş dövüş oyunlarının arasından beklemediğimiz bir şekilde çıkıverdi. Hat safhada parodi unsurların içeren bu oyun 2D dövüş oyunu olarak karşımızda. One True Game'ın başlattığı bu projeye Iron Galaxy de eşlik ederek harika bir oyun ortaya çıkardılar. Divekick son zamanlarda iyice karışık hale gele kombo sistemlerine, zibilyon tane tuşlara bir dur diyerek herşeyi minumuma indirdi. O kadar indirdi ki sadece iki tuş ile oynuyorsunuz bu oyunu. Bir tuş dikine zıplamanıza, diğeri ise ileri doğru tekme atmanıza yarıyor. Sadece zıplayıp tekme atarak rakibinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Zaten yenmek de çok zor değil. Çünkü herkesin tek bir hakkı var. İlk vuran kazanıyor dövüşü. Oyunda bir kaç tane de özel sistem bulunmakta, bunlardan biri Kick factor. Bunun Ultimate Marvel vs Capcom'da ki X-Factor'e hitaben yapılmış birşey olduğunu düşünüyorum. Kick Factor barının dolduğu zaman, her karaktere özel haraket veya özelliği aktive etmiş oluyorsunuz. İkinci özellik ise rakibinizin kafasına tekme atmayı başarırsanız "Head Shot" oluyor ve bu rakibinizin bir sonraki rounda dezavantajılı girmesine neden oluyor. Üçüncü olarak ise Street Fighter vs Tekken'deki Gem özelliğine referans olarak burada da Gems'ler. Bunlar sizin bazı özelliklerinizi arttırmanıza yarıyor.

38 Dövüş oyunlarında zaman bittiği zaman hep enerjisi az olan kaybeder. Ama bu oyunda tek bir hakkınız olduğu için bu sistem tabii ki çalışmıyor. Elbette bunu da farklı bir yöntem ile çözmüşler. Süre bittiğinde oyunun ortasında kırmızı bir çizgi çıkıyor. Kim ona daha yakınsa kazanan o oluyor. Ama iki kişi de aynı uzaklıkta ise. Divekick tanrısının ayağı gelip iki oyuncuyu birden eziyor. Bunların dışında, farklı farklı özelliklerde mecvut elbette. Oyunun en güzel yanlarından biri ise oyundaki her karakter gerçekten kendine has bir şekilde tasarlanmış. Hepsinin zıplama ve tekme atma şekilleri ve Kick Factor'leri birbirinden farklı. Ama bi karakter var ki o da Tekken'deki Mokujin'e hitaben yapılmış. Her roundda başka bir karakterin haraketlerini yapıyor. Bunlar dışında oyunu bir bilgisayarda local olarak iki kişi oynayabileceğiniz gibi GGPO'nun desteği ile oyunu online olarakda oynayabilirsiniz. Oyun şuan PC, PS3 ve PS Vita için çıktı ama PS4 çıktığı zaman onun içinde çıkartacaklarını belirttiler. Biz başta oynarken gerçekten iki tuşla eğlenebileceğimizi tahmin etmiyorduk. Oyun o kadar güzel tasarlanmış ki bir Tekken, bir Street Fighter oynasanız bu kadar eğlenemezsiniz. Oyun görüntüleri için yeni açtığımız Youtube kanalını takip edebilirsiniz. Sizler için gerçekten eğlenceli bir video hazırlamaya çalıştık. Ben, Murat, ve Cihan ile ölümüne bir kapışma yaptık. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz; OyunaBakış vs Divekick : Murat KARAKAŞ

39 Bir oyun düşünün. Komünist bir ülke olan Arstotzka da memursunuz. 80 lerdesiniz. Soğuk Savaş hüküm sürüyor. Arstotzka ise komşusuyla başka bir savaştan yeni çıkmış. Diğer tarafta; kapitalizm, komünizmi yıkmaya iyice yaklaşmış. Hâliyle komünist ülkeler, ömürlerini uzatır düşüncesiyle kendilerini dışa açmaya başlamışlar. Arstotzka da bundan nasibini almış ve ülkeyi dışa açan bir kapı kurmuş, sizi de bu sınır kapısının başına memur olarak atamış. Göreviniz ise gelen insanların belgelerini kontrol edip Arstotzka ya girişlerini onaylamak ya da reddetmek. Kulağa eğlenceli geliyor mu? BIR MEMURUN YASAMI: PAPERS, PLEASE

40 Belli bir yargıya varmadan önce Papers, Please in grafikleri ile başlayalım incelememize.haxe ve NME kullanılarak geliştirilen Papers, Please; oyuncuya ne çok kaliteli grafikler ne de inanılmaz sesler ve efektler sunuyor.oyun, tamamen NES kalitesinde grafikler ve seslerle karışınıza geliyor. Buna rağmen, oyunun atmosferi ve olay örgüsü o kadar zekice işlenmiş ki saatlerce oturup pasaport kontrolü yaparak eğleniyorsunuz. Papers, Please; iki farklı oynama türüne sahip. İlki, hikâye modu. Bu modda, hikâye belli bir senaryo üzerinden akıyor; ama oyun içinde yaptığınız tercihler sonucu oyunun devamı ve sonu etkileniyor.papers, Please; iki farklı oynama türüne sahip. İlki, hikâye modu. Bu modda, hikâye belli bir senaryo üzerinden akıyor; ama oyun içinde yaptığınız tercihler sonucu oyunun devamı ve sonu etkileniyor. Papers, Please; iki farklı oynama türüne sahip. İlki, hikâye modu. Bu modda, hikâye belli bir senaryo üzerinden akıyor; ama oyun içinde yaptığınız tercihler sonucu oyunun devamı ve sonu etkileniyor. Bu sayede hikâye modunda bile Papers, Please e bir rastgelelik katılmış oluyor.ikinci oyun seçeneği ise kendiliğinden rastgele ilerleyen endless oyun modundan oluşuyor. Papers, Please; yeni görevinizin size açıklanması ve yakınlarda bir apartmana yerleştirilmeniz ile başlıyor. Oyunda, iki temel göreviniz var. İlki, kontrol noktasında görevinizi en iyi şekilde yerine getirmek. Diğeri ise ailenize iyi bir hayat sağlamak. Çünkü Arstotzka nın ne işini iyi yapamayan memurlara ne de Arstotzka ya sağlıklı ve kalabalık bir aile sağlayamayan aile reislerine ihtiyacı var. Görevinizde yaptığınız her büyük hata veya ailenizdeki birinin açlık ya da hastalıktan ölmesi; sizin hapse atılmanız demek. Onun dışında, kontrol noktasında, pasaportları kontrol ederken yaptığınız her ufak hata ise size para cezası olarak geri dönüyor ve maaşınızdan kesiliyor. Ayrıca size küçük gibi gözüken bir hata, daha büyük olayları tetikleyebiliyor. Örneğin, kontrol sırasında son kullanım tarihine dikkat etmediğiniz bir pasaportla giren kişi Arstotzka ya bombalı bir saldırı düzenleyebiliyor. Bu da ilerleyen zamanlarda soruşturma geçirmenize hatta suçlanmanıza sebep olabiliyor.

41 Papers, Please de her an elinizin altında bulundurmanız gereken iki şey var. Bunlardan biri, her gün yeni görevler içeren bülten; diğeri ise kurallar ve yönetmelikler kitapçığı. Bültende genellikle o günkü kontrol sırasında uymanız gereken kurallar, varsa kontrol sırasında dikkat edilmesi gereken kanun kaçakları ve gazete manşetleri yer alıyor. Kitapçıkta ise pasaport kontrolü yaparken uygulamanız gereken kurallar ve dikkat etmeniz gerekenler, kimi kuralları nasıl uygulayacağınıza dair açıklamalar, komşu ülkeleri içeren bir harita ve bu ülkeler hakkında bilgiler yer alıyor. Başlarda kontrol yaparken sürekli bülten ve kitapçığa bakmak gerekse de zaman ilerledikçe insan görevine alışıyor ve ikisini de daha az kullanmaya başlıyor. Yine de her günün başında ikisine de bir göz atmayı sakın ihmal etmeyin. Çünkü Arstotzka, bir gün içinde kuralları değiştirip bambaşka bir hâle getirebiliyor. Pasaport kontrolü yaparken ise öncelikli olarak fotoğrafla uyuma ve ülke-şehir eşleşmesine bakmanızı tavsiye ederim. Bunlarda bir sorun çıkmasa bile tarihleri kontrol etmeden sakın kimseye giriş izni vermeyin. Hatta oyunda yeterince hızlandıysanız boy ve kilo uyumuna da bakın. Ama şunu da bilin ki oyun ilerledikçe kontrol etmeniz gereken kâğıt sayısı da artacak. İşin içine oturma izinleri, çalışma izinleri, aşı belgeleri ve daha çeşit çeşit kâğıt girecek. Bu yüzden Papers, Please de hızlı olmak oldukça önemli. Çünkü oyunda kontrol ettiğiniz kişi sayısı kadar para kazanıyorsunuz ve alt sınıra erişemezseniz ücretsiz mesaiye kalmanız gerekiyor. Ailenizin bakımını sağlamak içinse para çok önemli. O yüzden ailenizin günlük tüm ihtiyaçlarını karşılamaktansa birikime daha çok önem verin. Çünkü Papers, Please de yarın ne kadar para kazanacağınızın bir garantisi yok. Ama para kazanmanın tek yolu pasaport kontrol etmek değil. Kimi şüphelileri ya da suçluları tutuklattığınızda veya etkisiz hâle getirdiğinizde de para kazanıyorsunuz. Üstelik Arstotzka daki kimi ufak çaptaki suçlular, yeraltı veya terör örgütleri de size rüşvet yoluyla para kazandırıyor.

42 Ama para kazanmanın tek yolu pasaport kontrol etmek değil. Kimi şüphelileri ya da suçluları tutuklattığınızda veya etkisiz hâle getirdiğinizde de para kazanıyorsunuz. Üstelik Arstotzka daki kimi ufak çaptaki suçlular, yeraltı veya terör örgütleri de size rüşvet yoluyla para kazandırıyor. Ama fazla para kazanmanız, daha pahalı bir eve taşınmanız veya fazla birikiminiz olması da Papers, Please de başlı başına bir risk. Bir anda devletten birilerinin gözüne batıp hapsi boylayabiliyorsunuz. O yüzden bakiyenize de dikkat etmeyi unutmayın ve ortalama bir hayat yaşayın. Papers, Please deki tek aksiyon ise pasaport kontrolü yapıp denk gelirseniz şüphelileri veya suçluları yakalatmak değil. En başta işin içinde EZIC isimli terör örgütü var. Sürekli devlet ve EZIC arasında ikili oynamanız gerekiyor. EZIC örgütüne daha çok yardım ederseniz ve zamanında bir pasaport bulup Arstotzka dan da kaçmazsanız da sonunuz vatana ihanetten tutuklanmak oluyor. Onun dışında kontrol noktasında sık sık olaylar çıkıyor. En çok da terör saldırıları. Bu saldırılar kontrol noktasına bomba bırakılmasından tutun silahlı saldırılara kadar çeşitli şekilde gerçekleşiyor. Saldırılar, birkaç kez tekrarlandıktan sonra devlet, size tüfek sağlıyor ve saldırganları etkisiz hâle getirme görevi de veriyor. Öyleyse yazımıza artık son verelim ve diyelim ki; gerek oyunun; grafikleri, sesleri, işlenişi ile verdiği atmosfer; gerekse çok basit ve sıkıcı bir konunun son derece yaratıcı, heyecanlı ve eğlenceli işlenmesinden ötürü Papers, Please; kesinlikle oynanması gereken Indie oyunlardan biridir ve kült oyunlar arasındaki yerini de alacaktır. O yüzden eğer hâlâ Papers, Please oynamadıysanız hemen başlayın. Pişman olmazsınız. Çok yaşa Arstotzka! Mustafa Cihan ÖZER

43 Bu ay tüm dünya çapında çılgınlar gibi oynanan tower defense türünde Plants vs. Zombies Adventures oyununu ele aldım. İşin ilginç olmayan yani; bir kez daha zombiler tarafından istila edilmemiz. İlginç yanı ise; serinin ilk oyunu olan Plants vs. Zombies üzerine fazla bir şey konmamış olmasına rağmen bu oyunun, tahmin ettiğimden daha fazla popülariteye ve ciddi bir oyuncu kitlesine sahip olması. Serinin bu oyununda da önceki oyunlarda olduğu gibi zombilerimiz oldukça şapşal ve korkutucu olmaktan uzak. Oyundaki amacımız da yine Tüm zombilere ölüm! şeklinde özetleniyor. Etçil bir türe karşı bitkilerle saldırmak oldukça akıl dışı görünse de bitkiler bu oyunda en büyük silahınız. Bu yüzden tüm imkânlarınızı seferber edip bol bol bitki ekmelisiniz. Bunu yapmanızda en büyük yardımcınız ise güneş ışığı. Çünkü güneş ışığını çoğalttıkça daha çok bitki alabiliyorsunuz. Bunun içinse ayçiçeklerine ihtiyacınız var. Güneş ışıklarının her biri 25 madeni para. 100 e tamamladığınız an bir tane bitki ekebiliyorsunuz. Plants vs. Zombies Adventures da kimi yenilikler de mevcut. Bunlardan en büyüğü artık sadece tek evi savunmuyor olmanız. Artık birden fazla evi de savunmanız gerekiyor ve Facebook üzerindeki diğer oyuncularla birlikte de oynayabiliyorsunuz. Bunu yaparken de oyuna yeni eklenmiş karakterler size yardım ediyor. Oyundaki en büyük yardımcınız ise bizi bu oyunda da yalnız bırakmayan Crazy Dave. Kafasındaki tencere ve kabasakalıyla cidden o kocaman bir çılgın! Oyunda; Dave dışında dört karakter daha mevcut. Bölümler ilerledikçe kullanabileceğiniz bitki ve nesne sayısı da artıyor. Zombilerin yollarına taşlar koyabiliyor, kiraz bombalarıyla onları patlatabiliyorsunuz. Paranız arttıkça daha fazla silah alma imkânınız oluyor. Oyunu fare ile oynuyorsunuz ve bitkileri ekince onlar öldürme işini kendileri hallediyorlar. Ama bölümleri başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için bitki ve bitkilerin ekilecek noktalarını seçmede iyi bir strateji izlemeniz gerekli. Bu oyun basit tasarlanmış olsa da milyonları kendisine bağlamak konusunda oldukça başarılı. Ben çok severek oynadığımı söyleyemeyeceğim. Yani aslında çok da benlik bir oyun değil kendileri. E bu da beni milyonlardan ayıran yegâne özelliklerimden biri. Herkes ayrıcalıklı olmayı sever Flash versiyon olarak da çeşitli oyun sitelerinden oynanabiliyor. Ama özetle, bu oyun hem eğlenceli hem de zaman öldürmek için birebir tasarlanmış. Beyin yorgunluğunuzu atmak ve keyifli zaman geçirmek için oynanabilecek, tower defense tarzında bu oyuna bir göz atmadan geçmeyin derim. Keyifli zombi avları :)) Ebru Arışan

44

45 SADE BİR FUTBOL OYUNU: TECMO WORLD CUP SOCCER Nostalji köşemizde bu kez 1990 yılına gidiyor ve yine bir NES oyununu konuk ediyoruz. Tecmo tarafından geliştirilip yine Tecmo tarafından piyasaya sürülen Tecmo World Cup Soccer bizlerle olacak bu ay. Ama yazının devamını getirmeden önce şunu belirtmem gerekir ki futbol oyunlarına dair bugüne kadar gördüğünüz, duyduğunuz her şeyi unuttun. Çünkü Tecmo World Cup Soccer, sıradan bir futbol oyunu değil. Tüm kuralları daha en başında yok sayıp futbolu tekrar icat eden bir oyun. O zaman: Vur, kır, parçala; bu maçı kazan! Tecmo World Cup Soccer, adından da anlaşıldığı üzere Dünya Kupası na odaklanmış bir futbol oyunu. Oyunda 16 tane takım var ve üzerinden yirmi üç sene geçmiş olmasına rağmen eskiden olan; ama şu an olmayan ya da eskiden olmayan; ama şu an olan bir takım yok. Oturup kendinize bir Dünya Kupası na gidebilecek en iyi 16 takım listesi yapsanız, belki bir iki takımla farklı olur; ama gerisini tutturursunuz. Oyunda, olması gerektiği gibi her ülkenin özellikleri farklı. Bu farklılıklar, günümüz futbol oyunlarına da yakın cinsten. Örneğin; Polonya, ağır futbolculardan oluşurken; İtalya, hızlı ve saldırgan oyuncuları içeriyor. Öyle ki İtalya ya karşı oynarken rakibin sayısı 11 den fazlaymış gibi geliyor insana. Bunun dışında Sovyetler Birliği kalabalık defans yaparken, Kolombiya da hızlı; ama dengesiz oyuncular içeriyor. Tecmo World Cup Soccer ın gerçek Dünya Kupası ndan farkı ise ilk olarak oynamanız gereken maç sayısında ortaya çıkıyor. Bu oyunda finale ulaşabilmeniz için toplam 14 maç yapmanız lazım. Dünya Kupası nı alabilmek içinse yenmeniz gereken takım sayısı 15. Yani, listedeki bütün takımları yenerseniz Dünya Kupası sizin oluyor. Tam bir atari oyunu mantığı Oyun kuralları ise kafaya takılan cinsten değil. Çünkü Tecmo World Cup Soccer da; foul yok, ofsayt yok, kart yok, hakem yok, taktik yok, oyuncu değişikliği yok, sahaya diziliş yok, kadrolar ve oyuncu isimleri yok; ama korner, taç, aut, ve beraberlik durumunda penaltı atışları var, biri yerden diğeri havadan olmak üzere sadece iki tip vuruş seçeceğiniz var ve tabii bir de topa veya oyuncuya kayarak yatarak müdahale var.

46 Bir de bunlar dışında bol bol aksiyon ve eğlence var. Oyun, her adımda daha da zorlaşıyor ve bazen bu zorlaşmalar ayarsız denecek tarzda oluyor. Bir önceki maçı farklı kazanmışken, bir sonraki maçta daha ilk dakikalarda kalenizde üç gol görüyorsunuz. Tecmo World Cup Soccer ın en farklı yanı ise kalenize şut çekilmesi durumda bir anda kaleci kontrolünün size verilmesi. Bu durum, öyle bir gerçekleşiyor ki bir anda kendinizi kaleci olarak buluyorsunuz ve top kaleye doğru geliyor. Hâliyle bu durum her şeyi daha da heyecanlı kılıyor. Çünkü kaleciyi kontrol ettiğinizi fark etmediyseniz bir anda kaleyi boş bırakıp hatalı goller yiyebiliyorsunuz ya da kaleciyi kontrol ettiğinizi son anda fark edip ani bir refleksle topu tutabiliyorsunuz. Oyun, her açıdan sürprizlerle dolu Sıradaki başlığımız ise Tecmo World Cup Soccer ın müzikleri. Oyunda toplamda dört beş tane müzik var ve ana menü, kura çekimi, maç içi, gol sonrası gibi farklı anlarda çalıyor. Özellikle maç sırasında çalan müzik favorimdir, efsaneler arasındadır. Zaten Hollanda, İtalya, Brezilya gibi rakiplere karşı oynuyorsanız gergin geçen maç; oyun içinde çalan müzik sayesinde daha da gergin bir hâl alır. Bunun dışında oyunda fazla bir ses efekti de bulunmamaktadır. Sadece şut sesi, direkten sekme, düdük gibi temel sesler mevcut. Oyun, sadece temel şeyleri kullanarak size eğlence yaratmaya çalışıyor ve bunu da başarıyor anlayacağınız. Oyunun grafikleri ise değişken vaziyette. Menü ve kura çekimi sırasında 90 ların NES oyunlarına uygun bir grafikle karşı karşıyayken; oyun içi grafikleri kuş bakışı; ama 1990 da çıkan diğer oyunların gerisinde Ve Player1, tavşanlı Dünya Kupası nı kazanıyor! Son olarak diyeceğim şudur ki Tecmo World Cup Soccer; karışık tuş kombinasyonları içermeyen, her maçta oyun zorluğunu arttıran, zorluk arttıkça daha da eğlenceli hâle gelen, ceza sahası içinden zar zor gol atabileceğiniz, kaleci bir köşeyi açık bırakmadığı sürece asla gol atamayacağınız, orta sahadan gol atmanın ne uzak bir hayal ne de sürekli hâle gelecek kadar sıkıcı olmadığı, iki kişilik oynamanın; tek kişilik oynamaktan katbekat eğlenceli olduğu bir oyundur. NES ortamında başladığımız yolculuk, 2013 yılında bile devam etmektedir ve futbol oyunu sevsin sevmesin; kesinlikle herkesin oynaması gereken bir NES oyunudur. O zaman haydi, oyun başına! Mustafa Cihan ÖZER

47 DONANIM Merhaba arkadaşlar. Bu ay size bir adet giriş(eko fiyat-performans) seviyesi oyuncu sistemi, bir adet de High-End seviye bir sistem toplayacağız. Giriş seviyesi oyuncu bilgisayarı İşlemci: AMD FX X SOKET AM3+ 3.6GHZ 12MB CACHE 32NM Anakart: ASUS M5A97 R2.0 RAM: Corsair Vengeance 2X4GB 1600 MHz DDR3 CL9 Soğutuculu bellek

48 Ekran kartı: ASUS HD7850 DIRECTCU 1GB GDDR5 256BIT AMD RADEON DX11.1 Kasa: CORSAIR CARBIDE SERİSİ 300R 80PLUS 600W HDD: Western Digital Caviar Blue 500 GB 7200 RPM Toplam: 1550 TL Üst seviye oyuncu PC Soğutmayı stabilite açısından sıvı yerine hava olarak tercih ettim. Siz isterseniz kasa içindeki fan sayısını artırarak OC vb. işlemlerde bilgisayarınızın daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki sürekli yükselen(!) dolar kuru sebebiyle benim buraya yazdığım fiyatlar her gün değişmektedir. İşlemci: Intel Core i5-4670k Anakart: ASUS MAXIMUS V EXTREME INTEL Z77 SOKET 1155 DDR3 2800MHZ (O.C.) THUNDERBOLT RAM: GSKILL 16GB (2X8GB) RIPJAWSX Ekran Kartı: MSI N780-3GD5 GeForce GTX GB GDDR5 384 Bit Kasa: COOLER MASTER HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W HDD: CORSAIR Force GS CSSD-F128GBGS-BK 2.5" 128GB SATAIII SSD Disk (Çevirici Dahil) ve WESTERN DIGITAL Caviar Black (WD2002FAEX) 3.5" 2TB SATA 6Gb/s Sabit Disk Ürünleri teknofiyat.com dan topladığınız zaman 5000 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Tabii ki bu rakamlara kargo ücretleri dahil değil. Herkese iyi oyunlar! Ahmet DAĞTAŞ

DAMLA SÖNMEZ GİZEM FERHAT ŞAHİN BİR ŞANS DAHA VER! MUHTAR KENT BEKAR KARADAYI MİRGÜN CABAS SOSYAL ŞOFÖRLER KIYAMET SONRASI FİLENİN SULTANI

DAMLA SÖNMEZ GİZEM FERHAT ŞAHİN BİR ŞANS DAHA VER! MUHTAR KENT BEKAR KARADAYI MİRGÜN CABAS SOSYAL ŞOFÖRLER KIYAMET SONRASI FİLENİN SULTANI Normal mi, Sezaryen mi? OP. DR. FURKAN KAYABAŞOĞLU SAYI 1 İLKBAHAR-YAZ 2015 FİLENİN SULTANI GİZEM KARADAYI MİRGÜN CABAS MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ BEKAR MUTFAĞI MUHTAR KENT COCA-COLA NIN ZİRVESİNDEKİ ADAM FERHAT

Detaylı

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops Call of Duty: Black Ops Her şey 1961 yılında, Küba'nın ücra köşesindeki berbat kokulu bir barda başladı. Ona güvenebileceğimi biliyordum, ancak işlerin bu kadar karışacağını tahmin edemezdim. Hele ki hedefimizdeki

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ GENÇLER İÇİN MESLEK

Detaylı

HABERLER 1. Bosphorus Chronicle ın Ekidir.

HABERLER 1. Bosphorus Chronicle ın Ekidir. Aralık 2014 HABERLER 1 köprü Bosphorus Chronicle ın Ekidir. İkizlerimi sadece doğdukları gün gördüm. -Mathew Rose Röportajı Bilgisayarlar her yerde ve hiçbir yerde olacaklar. Dr. Michio Kaku -Turkcell

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

Hit aksiyon filmi Batman Begins/Batman Başlıyor u izleyen devam filmi The Dark Knight/Kara Şövalye yönetmen Christopher Nolan ve Bruce Wayne/Batman

Hit aksiyon filmi Batman Begins/Batman Başlıyor u izleyen devam filmi The Dark Knight/Kara Şövalye yönetmen Christopher Nolan ve Bruce Wayne/Batman Hit aksiyon filmi Batman Begins/Batman Başlıyor u izleyen devam filmi The Dark Knight/Kara Şövalye yönetmen Christopher Nolan ve Bruce Wayne/Batman rolündeki başrol oyuncusu Christian Bale i tekrar bir

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ SATIŞ VE PAZARLAMA ÖYKÜLERİ ***İLK DOSYA*** İLK YAYIN TARİHİ: 15 HAZİRAN 2009 Satış ve Pazarlama Öyküleri e-kitabı yahoo grubu resmi Satış ve Pazarlama Öyküleri Kalmasın Bu e-kitap çoklu yazarlı olarak

Detaylı

haziran 2012 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edouard Manet

haziran 2012 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edouard Manet haziran 2012 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Edouard Manet 2 martı* mart 2012 martı* martı* haziran 2012 yasemin ne der Martı Gözünle

Detaylı

60 BEYOND. Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015

60 BEYOND. Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 60 BEYOND Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 Sayı: 23 Yıl: ŞUBAT 2015 BEYOND 1 İÇİNDEKİLER Afrika da Önemli Bir Pazar: Angola Bu Düzen Değişmeli Couchsurfing Yüzyılın Antremanı : XBODY Engel liler Google Docs Fedailerin

Detaylı

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008 İYİLİKNAME ÖNSÖZ Yazın artık kendini hissettirdiği günlerdeyiz. Türkiye bu mevsimde adeta dünyanın nazar boncuğu gibidir. Mutluluk ve hüzün insanlar için en çelişkili ve en çetin dansını bu ülkede yapıyor

Detaylı

Medipol e bahar erken geldi

Medipol e bahar erken geldi Ben öğrencinin iyi rol model olanını severim! Tepsilere bakarım, yemeğin beğenilip beğenilmediğini anlarım! Hemşirelik Bölümü Başkanımız Nihal Sunal a iyi öğrenci nin nasıl bir şeye benzediğini sorduk,

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Mithat Alam Film Merkezi nin 1960 larda Robet Kolej de yapılan Hisar Kısa Film Festivali nin devamı olarak 2005 ten bu yana sürdürdüğü Hisar Kısa Film Seçkisi nin

Detaylı

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp ÖNSÖZ Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp Linux hakkında herşeyi içericektir. Bu sayımız 10 gün gibi

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm 2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm Bu sürüm, bilgisayardan okuyacağı her şeyi, öncesinde yazıcı çıktısını alarak okuyanlar için hazırlandı. Resim yok, renk yok, yazılar 1 punto daha büyük, 4 sütun yerine

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum.

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. 25 Kasım 2010 tarihinde Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu, sinemamızın özgün ve başarılı oyuncularından Engin Günaydın dı. Moderatörlüğünü

Detaylı

2012 YILI ESERLER DERECEYE GİREN İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

2012 YILI ESERLER DERECEYE GİREN İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK 2012 YILI İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DERECEYE GİREN ESERLER Değerli gençler, Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Sermaye Piyasası Kurulu Kompozisyon Yarışmasına olan ilginin giderek arttığını

Detaylı

Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı?

Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı? Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı? Yaşamın içinde kaybettiğimiz hayat, bilginin içinde kaybettiğimiz bilgelik nerde? T. S. Eliot Bu kitap hayata bakış açınıza bakma davetidir. Einstein ın deyişiyle, bir sorunu

Detaylı

... Aylik Okul Öncesi, Çocuk ve Gençlik Kitaplari Gazetesi

... Aylik Okul Öncesi, Çocuk ve Gençlik Kitaplari Gazetesi ... IYI KITAP.... Aylik Okul Öncesi, Çocuk ve Gençlik Kitaplari Gazetesi Mart 2015 SayI 72.. Ücretsizdir www.iyikitap.net 2009 yılı Mart ayıydı. İyi Kitap ın ilk sayısı çıktı. O günden bu yana tam 72 sayı

Detaylı