Test Bilgi Kataloğu İÇERİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Test Bilgi Kataloğu İÇERİK"

Transkript

1 Test Bilgi Kataloğu İÇERİK Bölgesinde ilk ve tek referans kuruluş olan ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI akademisyen ortakları ve donanımlı kadrosu ile doğru, hızlı ve güvenilir sonuç vermeyi kendisine ilke edinmiştir. Sağlık sektöründe 1992 yılından itibaren devamlılığı olan ve geride kalan 23 yılın getirdiği tecrübeyi çağdaş bir altyapı, yüksek teknoloji ürünleri kullanımı ile buluşturan ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI, çalışmasının kalitesini uluslararası ISO EN (Tıp Laboratuvarlarında Akreditasyon Kuralları) Akreditasyon standardı ile yapılandırmaya ve bu standarta göre hizmet vermeye başlamıştır. Laboratuvarlarımızda tüm incelemelere karşı aynı standardizasyon işletilmekte ve kesinlikle ayrım yapılmamaktadır. ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI merkezi laboratuvar hizmeti ile birlikte akademik kadrosu ile bilimsel destek ve ürün hizmetini de temin edebileceğiniz vazgeçilmez çözüm ortağınız olacaktır. ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI Medikal-Laboratuvar anlayışıyla halen özel ve resmi hastane ve sağlık kuruluşlarına cihaz ve ürün teminini gerçekleştirmekte ve teknik kadrosuyla verdiği hizmetin sürekliliğini ve müşteri odaklı memnuniyeti sağlamaktadır. Amacımız, toplam kalite yönetiminin geliştirimi ilkesi çerçevesinde, ulusal ve uluslararası standartlara uygun, Referans Klinik Laboratuvarı olabilmektir. Yeniliği ve güncelliği yakalayıp, güvenilir ve kaliteli hizmet verebilmenin gururuyla; ilginiz ve desteğiniz sayesinde çalışmalarımız aynı anlayış ve heyecanla sürecektir. Saygılarımızla, ÖZEL AVİCENNA TIBBI LABORATUVARI

2 PREANALİTİK FAZ Doğru sonuç için en kritik safha preanalitik fazda her şeyin doğru yapılmasıdır. Yapılan çalışmalara göre yanlış raporlanan sonuçların % 60 sebebi bu fazdaki hatalardan kaynaklanmaktadır. Hastanın uygun şekilde hazırlanması, örneğin uygun şartlarda alınması, örneğin saklama ve transport için uygun şekilde stabilizasyonu bu evredeki dikkat edilmesi gereken konulardır. ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI çalıştığı kurumları, testler için örneklerin nasıl ve hangi koşullarda alınacağı konusunda ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI Test Kataloğu"ndaki "Laboratuvar Genel Bilgileri "ve "Alfabetik Test Listesi " bölümleri ile detaylı olarak bilgilendirmektedir. Test Kataloğunun kullanım eğitimi ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI Servis Departmanı tarafından sağlanmaktadır. Örnek ve hasta bilgilerinin de laboratuvara doğru ulaşması doğru sonuç için çok kritik bir gerekliliktir. Sistemin kurulması için gerekli barkod etiketleri, barkod okuyucuları ve gerekli tüm eğitimler ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI Bilgi İşlem Departmanı tarafından sağlanmatadır. Laboratuarlarımızda numunelerin doğru alınması ve doğru şekilde transferini sağlamak üzere "Laboratuvar Numunelerinin Alınması, toplanması, saklama koşulları ve taşınması, kabulü, kimlik doğrulaması kontrolü, numunenin ayrıştırılması "Laboratuar Numune Kabul ve Red Kriterleri" belirlenerek uygun olmayan numunelerin laboratuvara kabulünün önlenmesi sağlanmaktadır. ÖRNEK TOPLAMA Kurye servisi şehir içi ve dışında ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI tarafından organize edilmektedir. Özel dizayn edilmiş izolasyonlu çantalar ile gerektiğinde soğutulmış (2-8 C), gerektiğinde donmuş (- 20 C), gerektiğinde oda ısısında örneklerin transferi güvenle sağlanmaktadır. Şehir dışından yapılan gönderilerde ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI anlaşmalı olduğu kargo firmaları ile gönderi yapılmakta gerekli tüm organizasyon ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI tarafından sağlanmaktadır. ÖRNEK KABUL PROSESİ Gelen tüm örnekler analize kadar geçen sürede uygun şartlarda saklanır. Gönderici kurum ve ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI arasında otomasyon ile elektronik bir ağ kurulduğu için hasta bilgileri tamamen elektronik ortamda proses edilir. Örneklerin her biri barkod etiketleri ile tanımlanır. BOS koagülasyon örnekleri, kemik iliği gibi hassas materyaller daima tüm proseslerde önceliklidir. Donmuş örnekler de özel şartlara tabi tutulurlar. Tıbbi olarak acil çalışılması gereken testler ve kurum tarafında acil istenilen testlerin örnekleri için de aynı prosedürler oluşturulmuştur.

3 ANALİTİK FAZ Tıpta hızla gelişen teknoloji ile birlikte yetkin insan bilgisine ihtiyaç da bir o kadar gerekli hale gelmektedir. Analizlerin analitik değerlendirmelerini doğu ve güvenilir şekilde yapabilen teknik elemanlar; genel tıbbi bilgi birikimi ile spesifik patolojilere yaklaşım gösterebilen, klinisyen hekimlere ayrıca tanı, prognoz ve tedavi süreçlerinde yardımcı olabilen belli konularda uzmanlaşmış, laboratuar hekimleri artık çağdaş tıpta vazgeçilmez hale gelmişleridir. Bu bilinçle ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI çağdaş teknolojik ekipmanlar yanında sürekli eğitim programlarına tabi tutulan disiplinli, etik, dinamik ve devamlı kendini geliştirme azminde bir uzman ve teknik eleman kadrosunu da bünyesinde bulundurmaktadır. Analiz aşamasında, barkod etiketli ve otomasyona kayıtları açılmış örnekler ilgili laboratuvar bölümlerine iletilir. Sorumlu teknik elemanlar tarafından, kalite kontrol ve standardizasyonu düzenli olarak yapılan ve takip edilen sistemlerde, validasyonu yapılmış yöntemlerle örnek analizi yapılır. Test sonuçları ilgili teknik eleman tarafından otomasyona kaydedilir, sırası ile teknik eleman sorumlusu ve ilgili uzman tarafından sonuçlar onaylandıktan raporlanır. Laboratuvarda kullanılan cihazların bakım ve kalibrasyonları belli bir plan dahilinde laboratuvar sorumlu uzmanlarımızca yapılmakta veya yaptırılmaktadır. Yine laboratuarlarımızda çalışılan testlerin internal ve external kalite kontrolleri laboratuvar uzmanlarımızın sorumluluğunda yapılmakta ve kayıtları muhafaza edilmektedir. SONUÇLARIN RAPORLANMASI Laboratuvarda çalışılan parametrelerin panik değer listesi hazırlanarak, bu testlere ait düşük veya yüksek değerlerde hastanın hekimine veya hemşiresine derhal haber verilmekte ve çıkan numune sonuçlarının onaylanarak en kısa sürede hastaya ulaşması sağlanmaktadır. Raporlar kurumlara çeşitli yollarla ulaştırılabilir. Otomasyona bağlı olan tüm kurumlar sonuçları eş zamanlı olarak kendileri alabilirler. Kurumlar Otomasyon kullanımı ile referans aralıkları, gönderilen testlerin o anda bulundukları aşamaları, ÖZEL AVICENNA TIBBİ LABORATUVARI tarafından yapılan tüm yenilik ve değişiklik duyurularını ve bazı istatistikleri de istedikleri zaman görebilirler. Otomasyon kullanmayan kurumlar ise e-posta ya da faks iletileri ile sonuçları alabilirler.

4 LABORATUVAR GENEL BİLGİLERİ 1. KAN KÜLTÜRÜ En uygun kan alımı antimikrobial tedavi öncesinde veya bittikten yapılmalıdır. Kan alımı mümkün olduğunca ateşli evrelerde yapılmalıdır. Kan alınacak bölge 3 defa betadinli steril gazlı bezle daha %70'lik alkol ile iyice temizlenmeli ve her defasında 2 dakika beklenilmelidir. Kan alımının venöz kateterlerden yapılmasından kaçınılmalıdır. Kan kültürü şişesine kanın eklenmesinden hemen şişe hafifçe karıştırılmalıdır. Çalkalama işleminden kesinlikle kaçınılmalıdır! Kan, kültür şişesine aktarıldıktan şişe oda ısısında bekletilmeli ve en kısa sürede laboratuvarımıza gönderilmelidir. 2. SERUM Tüp: Sarı kapaklı 13x100'lük 5 ml. Vacutainer plastik SST jelli tüp Tüpler içinde bulunan jel, santrifüj sında serum ve kan hücreleri arasında fiziksel bir engel oluşturmakta, tüp çeperinde bulunan slika partikülleri sayesinde serum pıhtılaşmasını hızlandırmaktadır. Serum Elde Edilmesi; 13x100'lük jelli tüpler 5 ml kan örneği ile tamamen oldurulmalıdır. Daha az kan örneği ile yeterli serum elde edilemez. Kanın tüpün çeperindeki silika partikülleri ile iyice temas etmesi için 5-6 kez yavaşça altüst edilmelidir; tüp kesinlikle çalkalanmamalıdır! Tüp içerisindeki kan kendiliğinden pıhtılaşana kadar en az 30 dk. beklenmeli (bu süre en fazla 2 saat olabilir) ve 10 dk xg'de santrifüj (mümkünse soğutmalı) edilmelidir. Böylece tüp içerisindeki jel, serum ile kan hücreleri arasında bariyer oluşturacaktır. Ayrılan serum örnekleri 'MegaTüpü'ne (12x75'lik boş tüp) aktarılarak gönderi yapılmalıdır. Dikkat Edilecek Noktalar: Bir kez santrifüj edilmiş fakat serum ayrımı tam gerçekleşmemiş kan örneğini tekrar aynı jelli tüp içerisinde santrifüj etmek çok sakıncalıdır! İkinci kez santrifüj etmek hücre hasarına neden olacağından hücre içeriği ortama salınır ve matriksi hasara uğramış jelden sızıp seruma karışabilir. Bu durum özellikle bazı elektrolit, eser element ve enzim testleri etkileyebilmektedir. Bu nedenle tam ve doğru serum elde edilemediğinde, jelin üzerindeki serum Avicenna Tüplerine aktarılarak tekrar santrifüj edilmelidir. Hemolizli veya bulanık serumlar birçok tetkik için uygun değildir. Yeniden örnek alınmalıdır!

5 3. EDTA LI TAM KAN Tüp: Mor kapaklı 13x75'lik 2 ml Vacutainer cam K3EDTA tüp Örnek alınışı: 2 ml tam kan mor kapaklı EDTA'lı tüplere alınır. Tüplerin içerisinde pıhtı oluşmaması için kan alınır alınmaz tüp 5-6 kez yavaşça alt üst edilerek karıştırılır. Çalkalama işleminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Kan esnasında kanın işaretli çizgiye kadar doldurulmasına özellikle dikkat edilmelidir. Örnekler buzdolabında (2-8 C'de) saklanır. Dikkat Edilecek Noktalar: Kan tam olarak tüp üzerindeki işaretli çizgiye kadar alınmamış veya tüpün içerisinde pıhtı oluşmuş ise yeniden örnek alınmalıdır! 4. EDTA'LI PLAZMA Tüp: Mor kapaklı 13x75'lik 4 ml Vacutainer plastik K3EDTA tüp Plazmanın kazanılması: Antikoagülan içeren tüplere kan alımı esnasında kanın işaretli çizgiye kadar doldurulmasına özellikle dikkat edilmelidir. Antikoagülan içeren tüplere kan alındıktan hemen tüp yavaşça alt üst edilerek özenle karıştırılmalıdır. Çalkalama işleminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Kan alımından hemen örnek 2000xg'de 15 dk. santrifüj edilmelidir. Ayrılan plazma 'MegaTüpü'ne (12x75'lik boş tüp) aktarılmalı ve tüp üzerine "EDTA plazma" olduğu etiketlenerek gönderi yapılmalıdır. Bu esnada kanın sellüler kısmı plazmaya karışmamalıdır. 5. ESER ELEMENTLER VE TOKSİK ELEMENTLER İÇİN SERUM Tüp: Lacivert kapaklı 13x100'lük 6 ml Vacutainer plastik plain tüp Örnek alınışı: 13x100'lük lacivert tüpler 6 ml kan örneği ile tamamen doldurulmalıdır. Tüp 5-6 kez yavaşça altüst edilmelidir; tüp kesinlikle çalkalanmamalıdır! Tüp içerisindeki kan kendiliğinden pıhtılaşana kadar en az 30 dk. beklenmeli (bu süre en fazla 2 saat olabilir) ve 10 dk. 1500xg'de santrifüj edilmelidir. Ayrılan serum örnekleri Avicenna Tüpü'ne (12x75'lik boş tüp) aktarılmalı tüpün üzerine istemi yapılan elementin adı belirtilerek gönderi yapılmalıdır. Uygun olmayan koşullar: Separatör tüp ve jelli tüpler kullanılmamalıdır. 6. SİTRAT'LI TAM KAN (SEDİMENTASYON TESTİ) Tüp: Siyah kapaklı 13x75'lik 2.4 ml Vacutainer manuel ESR tüp Örnek alınışı: Kan örneği siyah kapaklı tüplere işaretli çizgiye kadar alınır. Tüp kan örneğinin sitrat ile teması için 5-6 kez çok yavaşça altüst edilir.

6 7. SİTRAT'LI PLAZMA (KOAGÜLASYON TESTLERİ) Tüp: Mavi kapaklı 13x75'lik 2.7 ml Vacutainer sitrat tüp Örnek alınışı: Kan örneği 9:1 oranında sodyum sitrat içeren mavi kapaklı tüplere alınır. Venöz kan alımı esnasında damara ilk seferde zorlamadan girilmeli, turnike çok sıkı olmamalıdır. Eğer kan yavaş ve zorlama ile geliyor ise diğer koldan tekrar doğru kan örneği alınmalıdır. Koagülasyon örneklerinin alımından önce her zaman bir yedek tüpe 2-3 cc kan alınmalıdır. İlk alınan yedek tüp başka testler için kullanılabilir veya atılabilir. Kan örneğinin sodyum sitrat ile karışabilmesi için tüpler işaretli çizgiye kadar tam olarak doldurulmalı ve 5-6 kez çok yavaşça altüst edilerek kanın antikoagülan ile tam teması sağlanmalıdır. Alınan kan örneği 1500 x g'de 15 dakika oda ısısında santrifüj edilerek trombositten fakir plazma elde edilmelidir. Daha düşük santrifüj hızı ve zamanında trombositler plazmada kalarak FIV'ü plazmaya verirler ve pıhtılaşma analizinin yanlış çıkmasına yol açabilirler. Santrifügasyon sı plazma hemen ayrılmalı Avicenna tüpüne aktarılmalı, ağzı hemen kapatılmalı, 'sitrat plazma' örneği olduğu tüp üzerine etiketlenerek belirtilmelidir. Örnek tüpü test çalışılana kadar buzlu kap içerisinde saklanmalıdır. Hemolizli örnek kesinlikle kabul edilmez. Koagülasyon testleri için alınan sitrat plazma örneği en geç 3 saat içerisinde test edilmelidir. Bu nedenle etiket üzerine örnek alınış saati not edilmelidir. Eğer sitratlı hazır tüp yok ise şu şekilde hazırlanır: 1 kısım sodyum sitrat (0.11 mol/l Trisodyum sitrat), + 9 kısım tam kan şeklinde hazırlanabilir. Örneğin; 0.3 ml Trisodyum sitrat ml tam kan. 8. HEPARİNLİ TAM KAN (FLOW-CYTOMETRY TESTLERİ) Tüp: Yeşil kapaklı 13x75'lik 4 ml Vacutainer Plastik lityum heparinli tüp Örnek alınışı: Kan örneği lityum heparin içeren yeşil kapaklı tüplere alınır. Kan örneğinin lityum heparin ile karışabilmesi için tüpler 5-6 kez çok yavaşça altüst edilerek kanın antikoagülan ile tam teması sağlanmalıdır. 9. SODYUM FLORID'LI (NAF) TAM KAN Kan şekeri için santrifüj imkanı olmayan durumlarda alınan örnek uzun süre kan halinde bekleyecek ise Glikolizi inhibe ederek örnekteki kan şekeri düşüşünü engellemek adına Sodyum Florid'li tüpler kullanılmalıdır. Tüp: Gri kapaklı 13x75'lik 2 ml Vacutainer Plastik florid/oksalat tüp

7 Örnek alınışı: 13 x 75'lik tüpler 2 ml kan örneği ile doldurulmalıdır. Tüp kanın NaF ile iyice temas etmesi için 5-6 kez yavaşça altüst edilmelidir. 10 dk xg'de santrifüj (mümkünse soğutmalı) edilmelidir. Ayrılan plazma örnekleri 'MegaTüpü'ne (12x75'lik boş tüp) aktarılmalı ve tüpün 'NaF'lı' tüp olduğu etiketlenerek gönderi yapılmalıdır. 10. PARMAK UCU VEYA KULAK MEMESI KANI (Kandaki parazit incelemesi) Örnek alınışı Kan Yayması Kalın Damla Yöntemi: Alkolle temizlenip kurulanmış parmak ucu veya kulak memesi lanset ile delinir. 2-3 damla kan temizlenmiş lam üzerine alınır, diğer bir lam köşesi veya cam tüp dibi kullanılarak sirküler hareketlerle 30 sn karıştırılarak 2 cm çapında yayılır. Oda ısısında kurutulur. İnce Yayma Yöntemi: Alkolle temizlenip kurulanmış parmak ucu veya kulak memesi lenset ile delinir.2-3 damla kan temizlenmiş lam üzerine alınır. Diğer bir lam kısa kenarı kullanılarak tek bir hareket ile yayılır. Oda ısısında kurutulur. Kan Örneklerinin Korunması Kan alımı sı örnek direk güneş ışığı almayacak şekilde pıhtılaşma süreci bitene dek oda ısısında bekletilir. Bu süre genellikle 30 dakika kadardır. Kan alınan tüpte pıhtılaşmayı hızlandırıcı maddelerin (örn. Kaolin, plastik bilye)bulunması bu süreyi 15 dakikaya kadar kısaltır. Bu süre sı serumun santrifüj ile pıhtıdan ayrılması gerekir. Örneğin tam kan, sitratlı tam kan, EDTA'lı tam kan olarak uzun süre saklaması örnekteki elektrolit konsantrasyonlarında, enzimlerin aktivitesinde, hemotoloji ve pıhtılaşma parametrelerinde çeşitli değişikliklere yol açar.

8 LABORATUVARIMIZCA ÖNERİLEN TÜPLER Tüp Kapak Rengi Ebat Hacim Kullanım Alanı Vacutainer Plastic SST II tube (Jelli tüp) Sarl 13 x Biyokimyasal ve immünolojik testler için serum eldesi VacutainerGlass K3EDTA (EDTA'll tüp) Mor 13 x 75 2 Kan sayımı Vacutainer Plastic K3EDTA tube Mor 13 x EDTA tam kan Vacutainer Plus Citrate tube (sodyum sitratlı tüp) Mavi 13 x Koagülasyon testleri Vacutainer Plastic Lityum Heparin Yeşil 13 x 75 4 Heparin plazma eldesi Vacutainer Plastic Fluoride/oxalate tube (sodyum fluorid'li tüp) Gri 13 x 75 2 Glukoz analizi (Serumun hemen ayrılmadığı dırımlarda) (Örnek uzun süre kan olarak bekleyecek ise) Vacutainer manuel ESR tube (sedimentasyon tüpü) siyah 13 x 75 2,4 Sedimentasyon Vacutainer Plastic Plain Tube Lacivert 13 x100 6 Eser element (Serum ayrılarak MegaTüpü'ne boşaltılmalıdır) MegaTüpü 12 x 75 Ayrılan serum veya plazma örneklerinin aktarıldığı boş tüp Kan alım sırası: Kan kültürü, Serum (sarı kapaklı jellitüp) EDTA'lı kan (mor kapaklı) Sitratlı tüp (mavi kapaklı)

9 TEMEL KURALLAR Hastanın genel bilgileri yanında klinik tanı/ön tanı, eşlik eden hastalıkları yazılmalıdır. Kullanılan antibiyotikler bildirilmelidir. Örneğin alındığı anatomik bölge ve örnek tanımlanmalıdır. Özel mikrobiyolojik işlem belirtilmelidir. Örnekler mümkün olduğunca antibiyotik tedavisine başlanmadan veya, tedavi değişimi yapılacaksa yeni doz verilmeden alınmalıdır. ÖRNEKLERİN NAKLİ Kan kültürleri oda ısısında saklanmalıdır Gonokok aranacak örnekler özel nakil besiyerinde olmalı ve oda ısısında tutulmalıdır BOS örnekleri 37 C'de ya da oda ısısında saklanmalıdır. Anaerop kültürler anaerop transport sisteminde gönderilmelidir. İDRAR ÖRNEĞİ 24 saat beklemiş idrar kültür için uygun değildir. Sabah ilk idrarın alınması etken saptama şansını arttırır. Bol su içilmesi dilüsyona neden olacağından etkenin yakalanma şansı azalabilir. Üretra ağzı temizlenerek (sabunlu su ile yapılmalı, antibakteriyel maddeler kullanılmamalıdır) örnek kontaminasyonu engellenmelidir. İdrar steril kaba alınmalı 30 dakikadan fazla beklemesi gerekiyorsa buzdolabında saklanmalıdır. Pediatrik torbada alınan örnekler hemen ekilmeli veya steril kaba dökülerek gönderilmelidir. Kalıcı sondalı hastalarda kültür için örnek asla torbadan alınmamalıdır. GENİTAL ÖRNEKLER Çok sayıda flora elemenı bulunduğundan alındığı bölge ayrıntılı belirtilmelidir ( vaginal sürüntü, endoservikal sürüntü gibi). Flora yaşla değiştiğinden hastanın yaşı mutlaka belirtilmelidir. Direk mikroskobi ve kültür için alınan örnekler ayrı eküviyonlarla alınmalıdır. Eşlerden birlikte inceleme yapılması gerekir. Endoservikal ve servikal örnekler alınırken vaginal sekresyonlar ile kontanine olmamalıdır. Üretra sürüntüsü hasta idrar yaptıktan 1 saat ve eküvyon ile alınmalıdır. Vaginal ve servikal örnek alınırken spekulum uygulaması sırasında antiseptik içeren madde kullanılmamalı ve örnek eküvyon ile alınmalıdır.

10 GAİTA ÖRNEKLERİ Örnek kabının steril olması gerekmez. Rektal sürüntü örnekleri kabul edilir. Parazit incelemesinde trofozoidlerin aranması istenmiş ise örnek bekletilmeden gönderilmelidir. Kültür için buzdolabında 24 saat veya transport besiyerinde 48 saati geçmeyecek şekilde bekletilebilir. Rutin kültürlerde salmonella, shigella araştırılır bunlar dışında patojen araştırılacaksa mutlaka belirtilmelidir. BOĞAZ VE NAZOFARENKS Rutin örneklerde A grubu beta hemolitik streptokoklar üremiş ise antibiyotik duyarlılık testi yapılmaz. İsteniyorsa belirtilmelidir. Diğer flora dışı üreyen veya florada baskın hale gelen bakteriler için antibiyogram yapılacaktır. BURUN Steril eküvyon ile alınan örnekler gönderilmelidir. KULAK Otitis mediada eküvyonla örnek almak uygun olmamaktadır. Dış kulakta akıntı varsa dış kulak yolu steril su ile ıslatılmış steril pamuklu eküvyon ile temizlenir, kullanılan eküvyon atılır ve ikinci bir eküvyon ile örnek alınır. Stuart Transport besiyeri ile gönderilir. Timpanosentez ile alınan örnekler mutlaka belirtilmelidir. ALT SOLUNUM YOLU ÖRNEKLERİ Alt solunum yoluna ait örnekler kolaylıkla üst solunum yolunda bulunan bakteriler ile kontamine olmaktadır. Sabah balgamının alınması tercih edilmelidir. Gönderilen örnekler balgam, trakeal aspirat, BAL sıvısı, bronşiyal fırçalama, bronşiyal biopsi, transtrakeal aspirat akciğer aspiratı ve akciğer biposisi ise mutlaka belirtilmelidir. KAN KÜLTÜRLERİ İdeal olan ateş yükselmesinden önce veya ateş yükselmeye başladığında alınmalıdır. Akut septisemi dışında örnekler yarım saatten az aralıklar ile alınmamalıdır. Şişenin ağzındaki alüminyum kapak açıldıktan ortadaki lastik kısım %70'lik alkol ile silinir. Kan alınacak damar %70'lik alkollü pamuk ile merkezden çevreye doğru dairesel hareketle silinir. Ayrı bir tentürdiyotlu pamukla aynı işlem tekrarlanır. Üçüncü kez %70'lik alkol ile aynı işlem uygulanır ve alınan kan hemen kan kültür şişesine boşaltılır. 2 aerop ve 1 anaerop şişe kullanılmalıdır. Kan kültürleri için örnekler intravenöz veya arteriyel kateterden alınmamalıdır. Alınan kan miktarı erişkinler için 10 ml, bebek ve çocuklar için 1-2 ml olmalıdır. Buzdolabında saklanan kan kültürleri örnek almadan önce oda ısısına gelmesi beklenmelidir. Kan eklendikten şişeler buzdolabına konmamalıdır.

11 BOS BOS örneklerinde rutinde aerobik inceleme yapılır. Cilt florası ile kontamine olmamasına dikkat edilmelidir. Örnekler bekletilmeden gönderilmelidir. BOS örnekleri kesinlikle buzdolabında bekletilmemelidir. YARA ÖRNEKLERİ Alındığı bölge mutlaka belirtilmelidir. Direk mikroskobi ve kültür için örnekler farlı eküvyon ile alınmalıdır. Yalnızca püy veya eksüda alınması yeterli değildir, lezyonun ilerleyen kenarından da sürüntü alınmalıdır. Yanıklarda geniş temizleme ve debridman sında alınan biopsi örneği tercih edilir. Yara örneği ile birlikte eş zamanlı kan kültürünün alınması önerilmektedir. Yüzeyel yaralarda örnek alınmadan önce alan dezenfekte edilmeli (%70 alkol, sında %1 serbest iyot içeren iyot solüsyonu) ve örnek alınmalıdır. Lezyon tabanından enjektör ile aspirat alınması tercih edilmelidir. Derin yara ve abselerde yüzeyel dezenfeksiyon sında lezyon tabanından aspirat alınmalıdır. Abselerde yüzey temizlendikten lezyon lanset ile delinerek pü ve kan karışımı olan örnek gönderilmelidir. GÖZ ÖRNEKLERİ Alınan miktar az ve kuruma eğiliminde olduğundan yerinde ekim yapılmalı veya transport besiyerine alınmalıdır. Göz kapağı, konjunktiva ve kornea örneklerinde flora kontaminasyonu olabileceğinden sürüntü yerine kazıntı tercih edilmelidir. Kanama olmamasına dikkat edilmelidir. Her iki gözden farklı eküvyon ile örnek alınmalıdır. Hasta örnek alınmadan 8 saat öncesinde antibakteriyel damla kullanılmaması konusunda uyarılmalıdır. Eksüdasyon yok ise eküvyonlar buyyon ile ıslatılmalıdır.

12 TEMEL KURALLAR Hastanın kimlik bilgileri (adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti) kabın üzerine silinmeyecek ve karışmıyacak yazı, etiket veya tercihan barkod ile işaretlenmelidir. Bu bilgilerin bulunmadığı materyaller değerlendirme dışı sayılacaktır. Patoloji istem formunda yer alan; hastanın ad-soyadı, yaşı, cinsiyeti, sorumlu doktorun ismi, uygun klinik öykü, laboratuar bilgileri, önceki patoloji tanıları ve var ise diğer bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır. Örneğin alındığı anatomik bölge ve örnek tanımlanmalıdır. Biyopsi örneği hastadan alınır alınmaz içinde formol bulunan kaba konmalıdır. Formol miktarı en az örnek hacminin 5 katı kadar olmalıdır. ÖRNEKLERİN NAKLİ Formolün içerisine konmuş örneklerde kabın sızdırmadığından emin olunmalıdır. Gerekirse kabın ağzı uygun bantlarla kapatılmalıdır. Kaplar dik konumda ve ağızları yukarı bakacak şekilde çantalarına yerleştirilmelidir. İstem formları poşet dosya içersinde konmalıdır. Sitolojik materyaller için kabı içerisine buz kalıbı yerleştirilmelidir. BİYOPSİ ÖRNEĞİ Biyopsi örnekleri için en iyi fiksatif formoldür. İçerisinde formol bulunan kaplarda gönderilir. Küretaj gibi kanlı materyallerin fiksasyonun da problem yaşamamak için mümkün olduğunca kanlı kısmından arındırılması gerekir. Lümenli organlar (Örn. uterus, barsak v.b.) bekletiliyorsa, lümenine formolün temas etmesi için açılarak gönderilmesi gerekir. Örneğin ne şekilde açılması gerektiği hususunda web sitemizden destek alabilirsiniz. Lümenli organlar açılamıyorsa lümenlerine formole emdirilmiş bezler yerleştirilebilir. Farklı anatomik lokalizasyondan alınmış örnekler lokalizasyonuna göre farklı kaplara yerleştirilmeli ve n üzerinde mutlaka lokalizasyon belirtilmelidir. (Örn. mide korpus ve antrum gibi) Rezeksiyon materyallerinde olası lezyonun lokalizasyonu açısından işaretlenme yapılmalıdır. (Örn. tiroid sağ lobun sütürle işaretli olması gibi) SİTOLOJİK ÖRNEKLER Sitolojik örnekler eğer yayma yapılmadıysa, en kısa sürede laboratuara ulaştırılmalıdır. Yayma lam üzerine yapılmalıdır. Havada fikse edilen yaymalar özel kabına konmalıdır. Kabın üzerinde hastanın adı ve soyadı mutlaka olmalıdır.aynı organın farklı lokalizasyonundan yapılan aspirasyonlarda üzerinde lokalizasyon mutlaka belirtilmelidir (Örn. Sağ meme sol meme gibi). Eğer alınan sitolojik örneğin laboratura ulaşmasında 2 saatten fazla bir süre geçiyorsa buzdolabında 2-8 derecede saklanmalı, bu da mümkün değilse miktarı kadar %50'lik alkol ilave edilmelidir. Servikovajinal smearler saç spreyi ile fikse edilmelidir.

13 KOD TEST ADI NUMUNE TÜRÜ MİKTAR TAŞIMA ÇALIŞMA YÖNTEMİ ÇALIŞMA RAPOR GÜNÜ TARİHİ Acenocoumarol Serum 2 ml 2-8 C HPLC h55001 Acetaminophe n (Paracetamol) ACTH Stimülasyon Testi (Kortizol) Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ 1 hafta 1 hafta Serum 2 ml 2-8 C EIA 1 hafta h55002 ACTH Stimülasyon Testi (Kortizol, 17- alfahidroksiprogestero n ve DHEA-S) Serum 6 ml 2-8 C ECLIA, EIA 1 hafta h55003 ACTH Stimülasyon Testi (17-alfa-OH progesteron) Serum 2 ml 2-8 C EIA 1 hafta h55004 ACTH Stimülasyon Testi (Kortizol, 17-alfa hidroksiprogesteron Serum 6 ml 2-8 C ECLIA, EIA 1 hafta ve DHEA-S) Açilkarnitin Profili Özel kağıda emdirilmiş kan 2-8 C Tandem mass spektrometre 1 hafta h55005 Adacık Hücre Antikoru (ICA) ADAM TS 13 (von Willebrand Factor Splitting Serum 1 ml 2-8 C IFT 1 hafta Plazma (Sitrat), 4 ml <0 C Adenovirus Antijeni Gaita 1 gr 2-8 C h55006 h55007 h55008 Adenovirus Antikoru, IgA Adenovirus Antikoru, IgM Adenovirus DNA (PCR), BOS h55009 Adenovirüs PCR Gaita 1 gr Adenozin deaminaz (ADA) Serum BOS Biyolojik Sıvı Plevra Sıvısı KOAGULOME TRİ IMMUNOASSA Y Serum 1 ml 2-8 C EIA Serum 1 ml 2-8 C EIA Bos 2 ml 2-8 C PCR C 1 ml 2-8 C 1 ml 2-8 C 2-2 ml 2 ml 8 C 2-8 C PCR 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta FOTOMETRİ 1 hafta h55010 Adhezyon Molekülleri, Akım Sitometri Tam Kan 5 ml C AKIM SİTOMET Rİ 1 hafta h55011 Adiponektin Serum 1 ml 2-8 C ELISA h55012 Adrenal Korteks Antikoru 1 hafta Serum 1 ml 2-8 C IFT 15 gün

14 h55013 Adrenal steroid panel Serum 2 ml <0 C 1 hafta h55014 h h55016 Adrenalin (Epinefrin) Adrenalin (Epinefrin), İdrar Ad ren okorti kotrop i k hormon (ACTH) Akciğer Aspergillosisi Spesifik IgG antikoru Plazma, 2 ml <0 C HPLC 24 Saatlik İdrar 10 ml 2-8 C HPLC Plazma, 1 ml <0 C ECLIA Serum 2 ml 2-8 C RIA 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta h55017 Akım Sitometri - AntiTrombosit Antikoru Tam Kan 5 ml C AKIM SİTOMET Rİ 1 hafta h Akım Sitometri- PNH (CD55/59) Aktive Protein-C Rezistansı (APC) Tam Kan 5 ml C Plazma (Sitrat), 2 ml <0 C AKIM SİTOMETRİ KOAGULOMET Rİ 1 hafta 1 hafta h55019 ALA (Aminolevulinik Asit) 24 sasstlik idrar,spot idrar 10 ml 10 ml 2-8 C Kromatografik Spekrofotometri k 1 hafta Alanin Aminotransferaz (ALT) Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ Her Gün Aynı Gün Albumin Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ Her Gün Aynı Gün Albumin, BOS BOS 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ Her Gün Her Gün Albumin, Biyolojik Sıvı Biyolojik Sıvı 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ Her Gün Her Gün Aldolaz Serum 1 ml 2-8 C enz'matik Aldosteron Serum 2 ml 2-8 C RIA Aldosteron, İdrar 24 Saatlik İdrar, (HCl ile) 5 ml 2-8 C RIA 1 hafta 10 gün 10 gün Alfa fetoprotein (AFP) Serum 1 ml 2-8 C CLIA/RIA Her Gün Aynı Gün Alfa-fetoprotein (AFP), Amniyotik Sıvı Amniyotik Sıvı 1 ml <0 C EIA 1 hafta Alfa-fetoprotein (AFP), Maternal Serum Serum 1 ml 2-8 C EIA Cuma 1 hafta h55020 Alfa Galaktosidaz, Lökosit Alfa-Glukosidaz, Lökosit Alfa-Hidroksi Bütirat Dehidrogenaz (HBDH) Tam Kan 20 ml C enzimatik Tam Kan 20 ml C enz'matik Serum 1 ml 2-8 C enz'matik Alfa-1-antitripsin Serum 1 ml 2-8 C NEFELOMETRİ Yaklaşık 2 hafta Yaklaşık 2 hafta 1 hafta Cuma

15 KOD TEST ADI Alfa-1 - antitripsin, Dışkı Alfa-1-antitri psin,fenotiplendi rme Alfa-1 - Mikroglobin Alfa-2- Antiplazmin Aktivitesi Alfa-2- Makroglobin Alfa-Subunit PGH (Pitüiter Glikoprotein Hormon) NUMUNE TÜRÜ AÇIKLA MA MİKTA R TAŞIM A ÇALIŞMA YÖNTEMİ Gaita 1 gr 2-8 C RID Serum 1 ml 2-8 C IEF Serum 24 Saatlik İdrar Spot İdrar Plazma (Sıtrat), Serum 24 Saatlik İdrar Spot İdrar 1 ml 10 ml 10 ml 2-8 C 2-8 C 2-8 C RID 1 ml <0 C KROMOJENIK 1 ml 1 ml 1 ml 2-8 C 2-8 C 2-8 C NEFELOMETRI Serum 1 ml 2-8 C IRMA ÇALIŞMA RAPOR GÜNÜ TARİHİ 15 günde bir Cumart esi 3 hafta 1 hafta 10 gün Yaklaşık 2 hafta 10 gün Ertesi gün Alkalen Fosfataz (ALP) Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRIK Her Gün Aynı Gün h Alkalen Fosfataz, l'zoenzim Elektroforezi Alkalen Fosfataz, Kemik l'zoenzimi Alkalen Fosfataz, Plasenta l'zoenzimi Serum 1 ml 2-8 C ELEKTROFOREZ Serum 1 ml 2-8 C RIA Serum 1 ml 2-8 C EIA h55022 Altın, Gaita Gaita 2 gr 2-8 C ICP-MS h55023 Altın, İdrar İdrar 2 gr 2-8 C ICP-MS h55024 Altın, Serum Serum Aluminyum Serum Aluminyum, İdrar 24 Saatlik İdrar Amikacin Serum Kan örneği separatör jel i Kan örneği separat ör jel i İdrar örneği plastik kaplarda Kan l örneği, separatör jel i 2 ml 2-8 C ICP-MS 3 ml 2-8 C AAS/FOTOMETRIK 5 ml 2-8 C AAS 1 ml 2-8 C FPIA Carsamba 1 hafta 1 hafta 1 hafta 2 hafta 2 hafta 2 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta Amilaz Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRIK Her Gün Aynı Gün

16 Amilaz, Biyolojik Sıvı Biyolojik Sıvı 1 ml 2-8 C enz'matik Cuma Amilaz, İdrar Spot İdrar 5 ml 2-8 C enz'matik Cuma Amilaz, İdrar (24 saat) 24 Saatlik İdrar 1 ml 2-8 C fotometri Amilaz, Pankreatik Serum 1 ml 2-8 C enz'matik Aminoasit Profili, BOS BOS Aminoasit Profili, İdrar Aminoasit Profili, Serum 24 Saatlik İdrar Spot İdrar Serum, BOS amino asit profili altında; -Fosfoserin, -Taurin, - Fosfoetanol -Aspargin, - Hidroksipr olin, - Threonin, -Serin, - Aspartik asit, - Glutamik asit - İdrar amino asit profili altında; - -Aspargin, F - Hidroksipr olin, - Threonin, -Serin, - Aspartik asit, - Glutamik asit, - Serum ammo asit profili altında; - Fosfoseri - Aspargın, - Hidroksip rolin, - Threonın, -Serin, - Aspartik asit, - Glutamik asit, - Glutamin, -Alfa- A i 1 ml <0 C HPLC 10 ml 10 ml <0 C HPLC Cuma Cuma Carşamba Carşamba 10 gün 10 gün 2 ml <0 C HPLC 10 gün Çarşam ba Amiodarone Serum 2 ml 2-8 C HPLC Çarşamb a 1 hafta Amip (Entamoeba histolytica) Antijeni Gaita 1 gr 2-8 C EIA 1 hafta Amip Antikoru Serum 1 ml 2-8 C IHA Ertesi gün

17 h55025 Amip ve Giardia Aranması Amitriptylin AML Paneli (Erişkin,Genetik) Gaita 1 gr 2-8 C MİKROSKOPİ Serum Heparınlı tam kan ya da kemik iliği Kan örneği, separatör jel i 2 ml 2-8 C HPLC Cuma Cumarte si Ertesi gün 1 hafta 3 ml 2-8 C FISH 1 hafta h55026 AML Paneli (Pediatrik,Genetik) Heparınlı tam kan ya da kemik iliği 3 ml 2-8 C FISH 1 hafta Amoksisilin Serum 2 ml 2-8 C HPLC 1 hafta Amonyak Plazma, 1 ml <0 C FOTOMETRİ Cuma 1 hafta Amyloid A Serum 1mL 2-8 C Nefelometrik 1 hafta h55027 Androstenedion Serum 1 ml 2-8 C EIA Cuma Angiotensin Converting Enzyme (ACE) Serum BOS 1 ml 1 ml 2-8 C 2-8 C KOLORİMETRİK 1 hafta h55028 Anti-Aktin Antikoru Serum 1 ml 2-8 C IFT h55029 h55030 h Anti-Ampiphysin Antikoru Anti-Basal Membran Antikor, Alveolar Anti-Bazal Membran Antikor, Tubular Anti-Beta-2 Glikoprotein 1 antikoru, IgA Anti-Beta-2 Glikoprotein 1 antikoru, IgG Anti-Beta-2 Glikoprotein 1 antikoru, IgM Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG Serum 1 ml 2-8 C IFT Serum 1 ml 2-8 C IFT Serum 1 ml 2-8 C ELISA Serum 2 ml 2-8 C EIA Serum 1 ml 2-8 C EIA 1 hafta 2 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta 1 hafta Anti CCP (Anti-Cyclic Citrullinated Peptide Antibody) Serum 1 ml 2-8 C ELISA Ertesi gün Antibiyotik Duyarlılık, Bakteri Genç Bakteri 2-8 C MANUEL Her Gün 3 gün h55032 Antibiyotik Duyarlılık, MIC Genç Bakteri 2-8 C h55033 Anti-D Titrasyonu Tam Kan 5 ml C JEL Cuma

18 Anti- Deoksiribonükleaz Antikor (Anti-DNAse B) Anti-Desmoglein 1 antikoru, IgG Anti-Desmoglein 1 SANTRİFÜGASYON Serum 1 ml 2-8 C NEFELOMETRİ Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG Sal 1 hafta 1 hafta Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG 01 antikoru, IgM Anti-Desmoglein 3 antikoru, IgG Anti-Desmoglein 3 Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG 1 hafta 1 hafta Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG 01 antikoru, IgM 1 hafta Antidiüretik Hormon (ADH) Serum ve Plazma, 3 ml <0 C RIA 1 hafta Anti-DNA Serum 1 ml 2-8 C Cumartes Cuma i Anti-ds DNA, EIA Serum 1 ml 2-8 C ELISA Anti-ds DNA, IFT Serum 1 ml 2-8 C IFT Cuma h55034 h55035 h h55037 h h Anti-ENA CENP B Antikoru Anti-ENA dsdna Antikoru Anti-ENA Histone Antikoru Anti-ENA J0-1 Antikoru Anti-ENA Nucleosome Antikoru Anti-ENA PmScl Antikoru Anti-ENA RNP/Sm Antikoru Anti-ENA Ro-52 Antikoru Anti-ENA ScL70 Antikoru Anti-ENA Sm Antikoru Anti-ENA SsA (Ro) Antikoru Anti-ENA SsB (La) Antikoru Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma Serum 1 ml 2-8 C IMMUNOBLOTTING Cuma

19 TEST ADI NUMUNE AÇIKLAMA TÜRÜ MİKTAR TAŞIMA ÇALIŞMA YÖNTEMİ ÇALIŞMA RAPOR GÜNÜ TARİHİ h55040 Anti-Endotel Hücre Serum Antikoru 2 ml 2-8 C İFT 1 hafta Anti-Faktör Xa Plazma Aktivitesi (Sitrat), (HMW/LMWheparin) 2 ml <0 C FOTOMETRİ Cuma Anti-Fosfatidilserin Serum Antikoru, IgG Anti-Fosfatidilserin Serum Antikoru, IgM 1 ml 2-8 C EIA 10 gün 1 ml 2-8 C EIA 10 gün Antifungal Duyarlılık, Genç Otomatize Suşu Mantar Anti- Histon Antikor Serum 1 ml 2-8 C EIA 1 hafta h55041 Antihyaluronidaz Serum Titresi 1 ml 2-8 C ENZMATİK 1 hafta h55042 Anti- IgA Antikoru Serum 2 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG 1 hafta h55043 Anti-lnsülin Reseptör Serum Antikoru h55044 Anti- Anhi Karbonik Serum draz Antikoru Anti-Kardiyolipin IgG Serum Antikoru (ACA IgG) Anti-Kardiyolipin IgM Serum Antikoru (ACA IgM) h55045 Anti-Kolon Epitelium Serum Antikoru 2 ml 2-8 C RİA 1 hafta 2 ml 2-8 C IFT 1 hafta 1 ml 2-8 C EIA 1 ml 2-8 C EIA 1 ml 2-8 C IFT 2 hafta Antikor Tanımlama (11 Tam Antikor) Kan 10 ml 2-8 C JEL Her gün 2 gün SANTRİFÜGASYON h55046 Anti-Labyrinthine Serum Antikoru h55047 Anti-Liver Membran Serum Antikoru 1 ml 2-8 C WESTERN BLOT 2 hafta 1 ml 2-8 C IFT 1 hafta h55048 Anti- Mi-1 Antikoru Serum 2 ml 2-8 C IMMUNBLOTTING 2 hafta h55049 Anti- Mi-2 Antikoru Serum 2 ml 2-8 C IMMUNBLOTTING 2 hafta

20 h55050 Antimon, İdrar İdrar 5 ml 2-8 C ICP-MS 2 hafta h55051 Antimon, Serum Serum Kan örneği separatör jel içermeyen tüplere alınmalıdır. h55052 Antimon, Tam Kan Tam Kan 2 ml 2-8 C ICP-MS 2 hafta 2 ml 2-8 C ICP-MS 2 hafta h55053 Anti-Mullerian Hormon (AMH/MIS) Serum 1 ml 2-8 C EIA İki gün h55054 Anti-Musk Antikor Serum 1 ml 2-8 C EIA 10 gün h55055 Anti-Nötrofil Membran Antikoru Serum 2 ml 2-8 C İFT 1 hafta h55056 Anti-Nötrofil Sitoplazmik Antikor (ANCA) Serum 2 ml 2-8 C IFT h55057 Antinükleer Antikor (FANA) (IFA) Serum 1 ml 2-8 C IFT Cuma h55058 Anti-Pitüiter Antikor Serum 2 ml 2-8 C İFT 1 hafta h55059 Anti-Ribozomal Protein, P protein Serum 1 ml 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG Cuma h55060 Anti-Ryanodin Reseptör Antikoru Serum Plazma 2 ml 2 ml 2-8 C 2-8 C İMMÜNBLOTTİNG 1 hafta Anti -Smooth Muscle Antikor (ASMA) Serum 1 ml 2-8 C IFA Hafta içi 2 gün h55061 Anti-SRP Antikoru Serum 1 ml 2-8 C RIPA, IMMUNOBLOTTING 1 hafta Anti-Skin Antikor Serum 1 ml 2-8 C IFA 2 gün h55062 Antistreptodornase B Serum 1 ml 2-8 C NEFELOMETRİ 2 hafta Anti streptolizin O (ASO), Kantitatif Serum 1 ml 2-8 C FOTOMETRİ Her Gün Aynı gün h55063 Anti-Strongyloides stercoralis Antikoru, IgG Serum 2 ml 2-8 C EİA 2 hafta h55064 Anti-Tip 2 Kollajen Antikoru Serum 1 ml 2-8 C EIA 2 hafta h55065 Anti -Tiroksin (T4) Antikoru Serum 1 ml 2-8 C RIA 2 hafta h55066 Anti -Tirozin Fosfataz Serum 1 ml 2-8 C RIA 2 hafta

TEST KATALOĞU. Atatürk Bulvarı No: 237/26-27-28 Çankaya/ANKARA Tel : 0312 427 85 85 - Fax : 0312 427 85 80 www.viromed.com.tr

TEST KATALOĞU. Atatürk Bulvarı No: 237/26-27-28 Çankaya/ANKARA Tel : 0312 427 85 85 - Fax : 0312 427 85 80 www.viromed.com.tr TEST KATALOĞU Atatürk Bulvarı No: 237/26-27-28 Çankaya/ANKARA Tel : 0312 427 85 85 - Fax : 0312 427 85 80 www.viromed.com.tr TEK TK 01 Rev.No Rev.Tarihi 02 09.06.2015 Doğru tanı ve başarılı bir tedavide

Detaylı

LABORATUVAR TEST REHBERİ

LABORATUVAR TEST REHBERİ Sayfa No 1/41 1. GİRİŞ Laboratuar Test Rehberi laboratuarımızda çalışılan testler ve çalışma düzeni hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan bu rehber ile testlerin istenmesinden, sonuçların

Detaylı

GL.KTP.07 Yürürlük Tarihi 10.05.2015 Revizyon Sayısı 0 LABORATUVARI TEST KATALOĞU

GL.KTP.07 Yürürlük Tarihi 10.05.2015 Revizyon Sayısı 0 LABORATUVARI TEST KATALOĞU Doküman no GL.KTP.07 Yürürlük Tarihi 10.05.2015 Revizyon Sayısı 0 LABORATUVARI TEST KATALOĞU Sayfa No SUT KODU TEST ADI NUMUNE TÜRÜ KAP BİLGİSİ MİKTAR TAŞIMA YÖNTEM ÇALIŞMA GÜNÜ RAPORLAMA TARİHİ 900.010

Detaylı

Oda ısısında 8 saat, buzdolabında 2 gün, donmuş halde 6 ay

Oda ısısında 8 saat, buzdolabında 2 gün, donmuş halde 6 ay 1 901.120 1.TRİMESTER TARAMA TESTİ (10 HAFTA 3 GÜN-14 HAFTA 0 GÜN ARASI) 2 900.100 11-DEOKSİKORTİZOL 3 17-KETOSTEROİD 4 900.120 17-OH PROGESTERON 5 900.135 5-HIAA (5-OH-INDOL ASETİK ASİT) (Kan örneği,

Detaylı

REFERANS/RE-LAB KLİNİK LABORATUVAR NUMUNE ALMA EL KİTABI

REFERANS/RE-LAB KLİNİK LABORATUVAR NUMUNE ALMA EL KİTABI Sayfa No 1/30 REFERANS/RE-LAB KLİNİK LABORATUVAR NUMUNE ALMA EL KİTABI BASKI NO : 01 YAYIN TARİHİ : 01.02.2013 KONTROLSÜZ KOPYA ( ) Sayfa No 2/30 SAYFA REVİZYON REVİZYON NO: TARİHİ NO : YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Detaylı

İki gün sonra saat 18:00 900,010 1 1,25-Dihidroksi Vitamin D. donmuş halde 1 yıl RIA RIA. donmuş halde 6 ay RIA. Fotometrik.

İki gün sonra saat 18:00 900,010 1 1,25-Dihidroksi Vitamin D. donmuş halde 1 yıl RIA RIA. donmuş halde 6 ay RIA. Fotometrik. BUT NO TEST NO TEST ADI ENDİKASYON ÇALIŞMA YÖNTEMİ NUMUNE TÜRÜ ve DAYANIKLILIK ŞARTLARI ÇALIŞMA ZAMANI RAPOR TARİHİ FİYAT Biyoaktif vitamin D ölçümü, hipokalsemi-nin ayırıcı tanısı, renal osteodistrofi

Detaylı

Bu amaçla hazırlamış olduğumuz test kitapçığımızın yeni versiyonu geliştirilmiş bilgilerle ekte yer almaktadır.

Bu amaçla hazırlamış olduğumuz test kitapçığımızın yeni versiyonu geliştirilmiş bilgilerle ekte yer almaktadır. ÖNSÖZ Güvenilir ve güvenli laboratuvar hizmeti sunumu temel amacımızdır.bu amaçla da kurumumuz "Tanıda Güvence" sloganını kendisine kalite yolculuğunun ilk gününden ilke edinmiştir.1994 yılında başladığımız

Detaylı

ÖZEL İZMİR EGE LABORATUVARLARI TEST REHBERİ (Güncelleme: 01 OCAK 2014)

ÖZEL İZMİR EGE LABORATUVARLARI TEST REHBERİ (Güncelleme: 01 OCAK 2014) 1,4-DELTA ANDROSTENEDİON Cuma,Lipemi Perşembe 11-DEOKSİKORTİZOL Cuma,Lipemi 10 gün 18.00 17-HİDROKSİ PROGESTERON,Lipemi 17-KETOSTEROİD Perşembe 24 S idrar 6 N HCL üzerine toplanmış idrar Asetik ya da borik

Detaylı

T. C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi

T. C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi T. C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI TEST REHBERİ 2015 İÇİNDEKİLER sayfa 1. Giriş 6 2. Genel Laboratuvar Bilgileri 7 2.1.Örnek

Detaylı

NUMUNE ALMA EL KİTABI

NUMUNE ALMA EL KİTABI NUMUNE ALMA EL KİTABI TIP-YTL-009 GİRİŞ Bu el kitabında Ankalab laboratuvarında yapılan testler için alınacak numunelerin uygunluğunu sağlamak ve analiz sonuçlarını etkileyecek istenmeyen durumları ortadan

Detaylı

Laboratuvarımız Instand, CAP, MLE, CDC, Euroimmun dış kalite kontrol programları üyesidir.

Laboratuvarımız Instand, CAP, MLE, CDC, Euroimmun dış kalite kontrol programları üyesidir. Laboratuvarımız Instand, CAP, MLE, CDC, Euroimmun dış kalite kontrol programları üyesidir. Test Kataloğu Referans MB Sağlık Lab. Hiz. San. ve Tic. A.Ş. Eşref Bitlis Cd. Bergama Sk. No: 10/A 06170 Yenimahalle

Detaylı

TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI

TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 4 TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI LABORATUVAR TEST REHBERİ HAZIRLAYAN: Uzm.Dr.Hasan KILIÇ EDİTÖR: Nilgün AKAL Kalite Yönetim Birimi Bu rehber, Türkiye

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. KY-FR.01.09 REV.00

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. KY-FR.01.09 REV.00 SAYFA NO 1 / 25 1. AMAÇ: Mesai saatleri içinde ve dışında, Mikrobiyoloji Laboratuarında preanalitik, analitik ve post analitik süreçlerde hasta/numune güvenliğini sağlamak 2. KAPSAM: Merkez Laboratuarı

Detaylı

HEMATOLOJİ LABORATUARI

HEMATOLOJİ LABORATUARI 2 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ HEMATOLOJİ LABORATUARI LABORATUVAR TEST REHBERİ HAZIRLAYAN: Uzm.Dr. Selime AYAZ EDİTÖR: Nilgün AKAL Kalite Yönetim Birimi Bu rehber Türkiye Yüksek

Detaylı

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ. SAĞLIK UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI ÖRNEK ALMA EL KİTABI

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ. SAĞLIK UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI ÖRNEK ALMA EL KİTABI NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI ÖRNEK ALMA EL KİTABI HAZIRLAYAN: Prof. Dr. Aynur EREN TOPKAYA Yrd. Doç. Dr. Hayati GÜNEŞ Arş. Gör. Dr. Reyhan MUTLU

Detaylı

Klinik Biyokimya Laboratuvarı Test Rehberi 1

Klinik Biyokimya Laboratuvarı Test Rehberi 1 Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarı TEST REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Zeynep Giniş Kim. Müh. Ayhan Onat Ankara-2010 Klinik Biyokimya Laboratuvarı

Detaylı

MERKEZ VE HASTANE LABORATUVARLARI

MERKEZ VE HASTANE LABORATUVARLARI MERKEZ VE HASTANE LABORATUVARLARI ANALİTİK EVRELER Mart 2014 Ahmet Rıza Uras Merkez Laboratuvarı Hastane Laboratuvarları Medeniyet Üniversitesi Göztepe EAH Haydarpaşa Numune EAH Ümraniye EAH Fatih Sultan

Detaylı

Ç NDEK LER T 5-90 T 91-130 T 131-162 T 163-186 187-192 193-196 197-201 K

Ç NDEK LER T 5-90 T 91-130 T 131-162 T 163-186 187-192 193-196 197-201 K Ç NDEK LER T bbi Biyokimya 5-90 T bbi Biyokimya-Allerji 91-130 T bbi Mikrobiyoloji 131-162 T bbi Patoloji 163-186 Kök Hücre oratuvar 187-192 Transfüzyon i 193-196 Genetik Tan i 197-201 K saltmalar 202

Detaylı

2015 YILI FİYAT TARİFELERİ VE ANALİZ BİLGİLERİ REHBERİ

2015 YILI FİYAT TARİFELERİ VE ANALİZ BİLGİLERİ REHBERİ Syon T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU 2015 YILI FİYAT TARİFELERİ VE BİLGİLERİ REHBERİ Döner Sermaye Yönetimi Daire Başkanlığı Değerli Uygulayıcı, Döner Sermaye Yönetimi Daire Başkanlığı

Detaylı

3. Açlık Durumu: Genellikle laboratuar testleri için 10-12 saat açlık süresi istenir. Bu sürenin 16 saatten uzun olması tercih edilmez.

3. Açlık Durumu: Genellikle laboratuar testleri için 10-12 saat açlık süresi istenir. Bu sürenin 16 saatten uzun olması tercih edilmez. LABORATUAR TESTLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER: Klinik laboratuarlar sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli bileşenlerden biridir. Klinik laboratuarların başlıca fonksiyonu klinisyenlere hastaların teşhis, tedavi

Detaylı

HEMATOLOJİ LABORATUVARI TEST REHBERİ

HEMATOLOJİ LABORATUVARI TEST REHBERİ HEMATOLOJ LABORATUVARI TEST REHBER 2012 HEMATOLOJ LABORATUVARI TEST REHBER 2012 HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet ENCAN ç Hastal klar ve Hematoloji Uzman Hematoloji Laboratuvar Sorumlu Hekimi Nurcan DÜ ENC

Detaylı

MİKROBİYOLOJİ LABORATUARI ÇORUM G.H.H. MÜD. YRD. ŞEREF EFE KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜ

MİKROBİYOLOJİ LABORATUARI ÇORUM G.H.H. MÜD. YRD. ŞEREF EFE KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜ MİKROBİYOLOJİ LABORATUARI ÇORUM G.H.H. MÜD. YRD. ŞEREF EFE KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜ MİKROBİYOLOJİ LABORATUARI Tıbbi Mikrobiyoloji bir klinik laboratuvar branşı olup, infeksiyon hastalıklarına neden olan

Detaylı

PATOLOJİ LABORATUVARI UYGULAMA VE TEST REHBERİ

PATOLOJİ LABORATUVARI UYGULAMA VE TEST REHBERİ T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PATOLOJİ LABORATUVARI UYGULAMA VE TEST REHBERİ 2013 Hazırlayanlar Yrd. Doç. Dr. ERSİN TUNCER PATOLOJİ UZMANI (LABORATUVAR

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İL HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI MÜDÜRLÜĞÜ 2010 FAALİYET RAPORU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İL HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI MÜDÜRLÜĞÜ Hazırlayanlar:

Detaylı

A.Ü.T.F. TIBBİ PATOLOJİ ANABİLİM DALI LABORATUVARLARI TEST REHBERİ

A.Ü.T.F. TIBBİ PATOLOJİ ANABİLİM DALI LABORATUVARLARI TEST REHBERİ A.Ü.T.F. TIBBİ PATOLOJİ ANABİLİM DALI LABORATUVARLARI TEST REHBERİ 2015 1 İÇİNDEKİLER A. HİZMET KAPSAMI B. PATOLOJİ ANABİLİM DALINDA İNCELENEN ÖRNEK TÜRLERİ C. MATERYAL GÖNDERME VE KABUL KRİTERLERİ 1.

Detaylı

Hizmet Kalite Standartları Dr. Ümit İnce Başlıklı Sununun Ekleri.

Hizmet Kalite Standartları Dr. Ümit İnce Başlıklı Sununun Ekleri. Hizmet Kalite Standartları Dr. Ümit İnce Başlıklı Sununun Ekleri. (UYARI: Bu eklerdeki görüş, talimat, prosedür vb. ifadelerin bir kısmı eski yıllara ait revizyonlar olup, örnek vermek amacıyla sunulmuştur.

Detaylı

HASTANELERİMİZ BİRLİK MERKEZ LABORATUVARI İŞLEYİŞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME

HASTANELERİMİZ BİRLİK MERKEZ LABORATUVARI İŞLEYİŞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME HASTANELERİMİZ BİRLİK MERKEZ LABORATUVARI İŞLEYİŞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME TANIMLAR: Merkez Laboratuvar: İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği binası yanında yer alan

Detaylı

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma AMAÇ Tanı amacıyla aseptik koşullarda ve hasta güvenliği sağlanarak doğru ve etkin bir şekilde örneklerin alınması ve uygun koşullarda laboratuvara gönderilmesidir.

Detaylı

Laboratuvar Kullanımı

Laboratuvar Kullanımı Birinci Basamakta Laboratuvar Kullanımı *Dr. Kurtuluş ÖNGEL **Dr. Yasemin TÜRKER *Yrd. Doç. Dr., Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültes, Aile Hekimliği Anabilim Dalı Isparta *Arş. Gör. Dr., Süleyman

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ

TRANSFÜZYON MERKEZİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ TRF.PR.01 11.04.2012 20.12.2013 02 1/33 1. AMAÇ Kan bağışı işlemi sonucu bağışçıyı direkt olarak etkileyen olası zararlardan korumak; Kanı alacak hastaları enfeksiyon bulaşı veya bağışçının kullandığı

Detaylı