Küresel Otomotiv Boyaları Pazarı. Bosad Genel Sekreterliği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Küresel Otomotiv Boyaları Pazarı. Bosad Genel Sekreterliği"

Transkript

1 Küresel Otomotiv Boyaları Pazarı Bosad Genel Sekreterliği

2 SEKTÖR ANALİZİ Otomotiv boyaları küresel boya pazarının önemli bir birleşenidir yılında bu sektör dünya çapında 705 milyon litre hacminde ve milyon dolar değerindeydi. Otomotiv boyaları küresel boya değerinin %7 sini ancak küresel boya hacminin sadece %2 sini kapsamaktadır. Bunun sebebi oto boyalarının ortalama piyasa fiyatının diğer sektörler ile kıyaslandığında daha yüksek olmasıdır. Oto boyaları, sadece küresel sanayi boyalarının son kullanım segmentleri ile ilişkilendirildiğinde, oto boyaları toplam hacmin %5 ini ve toplam değerin %12 sini kapsamaktadır.

3 Otomotiv boyalarının hacimsel ve değersel olarak toplam küresel boya pazarıyla karşılaştırılması Otomotiv boyalarının yıllara göre hacimsel ve değersel olarak karşılaştırılması Toplam Küresel Boya Hacmi : 33,1 milyar litre Toplam Küresel Boya Değeri : 106,1 milyar $

4 HACİM VE DEĞER 2011 yılı için, (Orr&Boss şirketinin ölçümleri) otomotiv boyalarının küresel değeri 705 milyon litre için milyon $ dır yılları arasında yıllık ortalama hacimce %1,4 düşüşe rağmen değerce %0,7 artış olmuştur. Tablo 1 : Otomotiv boyalarının küresel olarak tahmini ve geçmiş yıllardaki satışları (tahmin) Hacim (milyon litre) Değer (milyon $) Ortalama Fiyat ($/L) 9,21 10,25 10,58 Yıllık Birleşik Büyüme Oranı (tahmin) Hacim %-1,4 % 4,2 Değer % 0,7 % 4,8 Ortalama Fiyat % 2,2 % 0,5

5 FİYAT döneminde otomotiv boyaları birim fiyatı 9,21 $/l den yıllık %2,2 lik artışı ile 10,25 $/l olmuştur. Bu ortalama birim fiyattaki artış; aynı dönemdeki hem boya hacmindeki düşüşten hem de hammadde fiyatlarındaki artıştan dolayı boya üreticilerinin tepkisinden kaynaklanmaktadır. Boya tedarikçileri kendi maliyet artışlarının bir kısmını müşterilerine yansıtmaya çalışmaya devam ederken, yılları arasında yıllık ortalama satış fiyatında %0,5 lik küçük bir artışın gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

6 BÖLGESEL DAĞILIM Otomotiv boyaları için kullanılan dağıtım kanalları hem her boya üreticisinin kanallarının konumuna/gücüne hem de faaliyet gösterdiği ülkeye veya bölgeye büyük ölçüde bağlıdır. Yani bu durum boya üreticilerinin ve dağıtım modelini belirleyen coğrafi pazarın yapısının tercihidir. PBE (Boya Ekipmanları) Distribütörleri : PBE distribütörleri genellikle boya ürünlerinin (boyalar, yüzey hazırlık malzemeleri, maskeleme ürünleri, astarlar vb ) yanı sıra diğer tamir parçaları ve araçlarını direk üreticilerden satın almaktadır. Bir sonraki adımda bu ürünleri, bakım&onarım atölyelerinden önceki son dağıtım noktası olan dağıtım kanalı içerisindeki toptancılara tekrar satarlar. Bu dağıtım şekli bazen üç aşamalı dağıtım modeli olarak adlandırılır.

7 PBE toptancıları : Bu dağıtım modelinin,boyanın kaportacılarda son bulmasından önceki, transfer zincirinin son noktası toptancıdır (bazen distribütör olarak da adlandırılır). Toptancılar boya ürünlerini, tamir parçaları ve araçlarını ya direk üreticilerden ya da son zamanlarda daha az olan depo distribütörlerinden satın almaktadırlar. Daha sonra toptancılar bu ürünleri son kullanıcılara satarlar. Şirketlerin kendi mağazaları : Bazı boya üreticileri yukarıda bahsedilen üç ya da iki aşamalı dağıtım modellerini seçerken bazıları bunların yerine dağıtım noktası olarak kendi mağazalarını seçmektedirler. Bu yaklaşımın ardındaki düşünce kişinin kendi şirket ağını kullanarak pazar güzergahı üzerinde daha iyi denetiminin olmasıdır.

8 Bağımsız mağazalar : Belirli ülkelerde özellikle dünyanın gelişmekte olan kırsal alanlarında, özel destek ile toptancılarda satılan otomotiv boyalarından yeterli hacimde yoktur. Ancak boya firmalarının kendilerine direk olarak hizmet eden kaportacıların sayısı çok fazladır. Bu gibi durumlarda boya ürün yelpazesini satan bağımsız mağazalar vardır. Bu mağazalar kaportacılar için de oto boyalarını sınırlı miktarda satarlar. Doğrudan üreticiden satılanlar : Bazı kaportacılar birden fazla konumda yer alarak ürünleri üreticiden direk olarak alabilecek ve diğer aşamaları atlayabilecek satın alma gücüyle yeterli büyüklüğe kavuşmuştur. Dünyanın bütün bölgelerinde kullanılan birkaç çeşit dağıtım modeli ve yaklaşımı olsa da, toptancılar açık ara otomotiv boyaları için en yaygın görülen dağıtım modelidir.. Bu kategorideki boyaların yarısından fazlası bu kanal aracılığıyla dağıtılır.

9 Otomotiv boyalarının hacimsel ve değersel olarak bölgesel dağılımı

10 Tablo 2: Otomotiv boyalarının değerce yıllara göre bölgesel dağılımı Hacim (Milyon Litre) f Kuzey Amerika Avrupa Pasifik Asya Latin Amerika ROW Toplam Tablo 3 : Otomotiv boyalarının değerce yıllara göre bölgesel dağılımı Değer (Milyon $) f Kuzey Amerika ,503 Avrupa Pasifik Asya Latin Amerika ROW Toplam

11 OTOMOTİV BOYA ÇEŞİTLERİ Astar Boya : Yüzeyin ilk hazırlanmasının ardından, otomotiv boyalarının ilk gerekli katı astar olarak bilinir. Astar iki amaca hizmet eder. İlki yüzeyi ultraviyole radyasyondan korumaktır. İkinci amacı ise yüzeydeki pürüzleri gidermek ve kaplamanın bir sonraki katmanı (ara kat boya ) için en uygun zemini hazırlamaktır. Ara Kat Boya : Renkli kat olarak da bilinen ara kat boyaları, araca bakıldığında görülen boyadır. Ara kat boyalarda mika ve alüminyum parçacıklar gibi pigmentler ve katkı maddeleri kullanılması ile düz renk ya da özel efektli oto boyaları meydan a gelir. Şeffaf Boya : Şeffaf boyalar adından da anlaşıldığı gibi transparandırlar ve pigment içermezler. Boyama sürecinin son basamağıdır. Araca uygulanan bu boyalar önceki katmanı kaplar ve diğer katmanları sert hava koşulları ve UV radyasyon gibi etkilerden korur.

12 Boya çeşidine göre otomotiv boyaları talebinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde son yıllardaki trendleri takip edeceği ön görülmektedir. Üreticiler giderek artan çevre taleplerini karşılamaya devam ederken geleneksel solvent bazlı boyalar da yerini su bazlı boyalara kaptırmaya devam edecektir. Aynı şekilde yüksek katkılı astar boyalar benzer çevresel uyumluluk sorunları sebebiyle düşük katkılı astar boyalar üzerinden pazarda yerini alacaklardır. Batı Avrupa, Kanada ve ABD nin Kaliforniya Eyaleti nin tamamında kaportacıların solvent bazlı astar yerine su bazlı astar kullanmalarını gerektiren sıkı çevre düzenlemeleri bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Amerika daki eyaletlerin bir çoğunda solvent bazlı astar boya kullanımın yasak olduğunu belirten yönetmelikler yayınlanmaya devam edecektir. Bu trendin bir gün diğer ülkelere de yayılmaya başlayacağı tahmin edilmektedir.

13 Tablo 4 : Otomotiv boya çeşitlerinin hacimsel dağılımı f Su Bazlı 14% 20% Geleneksel Solvent Bazlı 57% 45% Yüksek Katkılı Solvent Bazlı 29% 35% Toz Boyalar 0% 0% Radyasyon Kürlü 0% <%1

14 PAZAR EĞİLİMLERİ VE ETKİLERİ

15 Son Kullanıcı Pazarları 2011 yılında 77 milyondan fazla araba ve hafif ticari araç üretilmiştir. Üretilen araçların yaklaşık %90 ı araba ve hafif kamyonlardır ve kalan %10 u ise ağır iş araçları ve otobüslerdir yıllarında küresel araç üretimindeki artışın bileşik hızı yaklaşık %2,2 dir. Pasifik Asya, %48 ile araç üretiminin en çok olduğu bölgedir. Pasifik Asya yı %27 lik payı ile Avrupa talip ekmektedir. Latin Amerika 5% Diğer 3% 2011 Yılı Bölgelere Göre Araç Üretimi Kuzey Amerika 17% Avrupa 27% Pasifik Asya 48% Pasifik Asya Avrupa Kuzey Amerika Latin Amerika Diğer

16 Otomotiv boya pazarının 3 ana son kullanıcı pazarı vardır. Kaza Tamiri: En büyük segment olan kaza tamir pazarını küçük tamir dükkanları oluşturmaktadır. Buralarda kazaya karışan arabaların tamiri ve tekrar boyama işlemi yapılmaktadır. Filo Boyaları: Uygulamacılar, filo araçlarının belirlenmesinde veya tekrardan boyanması işlemlerinde araçları boyamaktadır. Bu filolar, ağır kamyonları, askeri araçları, taksileri ambulansları ve benzeri araçları kapsamaktadır. Ayrıca firmaların ve nakliye firmalarının araçları da bu gruba dahildir. Production Shop: buralar genellikle, eski arabaların görünümünün iyileştirilmesi için yalnızca boyandığı fakat tamir edilmediği yerlerdir. Genel olarak araçların boyanması üzerine uzmanlaşılmıştır. Birçok ülkede, bu pazar, otomotiv boya pazarında çok küçük bir paya sahiptir. Küresel trend, küçük dükkanlardan daha büyük mega tamir ve kaza merkezlerine geçiştir. Bu trendin ana sebepleri çevresel düzenlemeler ve otomotiv boya uygulama ekipmanlarının çok teferruatlı olmasıdır. Küçük dükkanların ayakta kalması bu geçiş nedeniyle zorlaşmıştır.

17 Diğer Trendler ve Güçler Son yıllarda Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya gibi olgunlaşmış ekonomiye sahip bölgelerin finansal baskı altında olmaları nedeniyle otomotiv boya pazarının büyümesinin yavaşladığı hatta durduğu görülmektedir. Gelişen Etkinlik ve Güvenlik Şartları: OEM boyalarının kalitesinin artması, arabalardaki güvenlik cihazlarının artması, kişi başı kaza sayısının azalması gibi nedenlerle pazarın büyümesi negatif yöndedir. Rekabet Baskısının Artması: Otomotiv boya sanayisini oluşturan değer zincirini oluşturan firmaların büyümesi, güçlenmesi pazardaki rekabetin arttırdı. Firmaların kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaya çalışması sonucu ürün inovasyonu ve müşteri hizmetleri artmıştır. Yasal Düzenlemeler: Çalışanların güvenliğini, sağlığını ve çevreyi korumaya yönelik yasal düzenlemeler artmıştır. Böylelikle, operasyonel maliyet de artmaktadır. Sigorta Firmalarının Yüksek İnceleme Maliyeti: Sigorta firmalarının inceleme ve operasyonel maliyetlerinin yüksek olması firma otomotiv boya uygulama firmalarını finansal açıdan zorlamaktadır.

18 Kar Baskısı: Katı kalite yükümlülükleri ve çevre standartları, otomotiv boya ve kaza tamir firmalarının operasyonel maliyetini arttırmıştır. Ayrıca, hammadde fiyatları da artmıştır. Hacimce büyüme ise negatif yöndedir. Tüm bu etkiler, otomotiv boya sanayisindeki firmaların kar marjını düşürmektedir. Konsolidasyon: Daha olgun pazarlar yavaş büyüme, artan maliyet ve kar baskısı ile tanımlanırken otomotiv boya pazarı son 20 yılda konsolidasyon dönemine girmiştir. Bu konsolidasyon dönemine, hammadde tedariklerinde boya firmalarına, distribütörlerden kaportacılara kadar otomotiv boya sanayisinin değer zincirinin bütün üyeleri girmektedir. Güncel Ekonomik Durgunluk: Otomotiv boya pazarında, yıllarında yaşanan ekonomik krizin etkileri görülmeye devam etmektedir. Dünyanın olgunlaşmış ekonomilerinin yaşamakta olduğu sorunlardan biri de bu krizin etkileridir.

19 Ekonomik Etkiler Otomobil satışı, GSYİH ve kişilerin gelirleri ile yakından ilgilidir. Gelirin ve GSYİH in arttığı ülkelerde otomobil satışları da artmaktadır. Önümüzdeki 5 yılda GSYİH in yaklaşık olarak %6 büyümesi beklenmektedir. Bu çerçevede, en büyük GSYİH büyümesinin BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinde görülmesi beklenmektedir. GSYİH artışının otomotiv boya sektörüne etkisi, GSYİH artışının görüldüğü ülkelerdeki otomotive olan talebin artmasıyla görülecektir. Ayrıca, kaza sayısının artması da otomotiv boyasına olan talebi arttırmaktadır. Kaza sayısı ise, üretilen araba ve kamyonet sayısı ile ilgilidir.

20 Yılları Arasında Küresel GSYİH Tahmini Artışı

21 Kayıtlı araç sayısına bakıldığında, Avrupa 326 milyondan fazla araç ile lider konumdadır. Avrupa yı ise Kuzey Amerika takip etmektedir kişiye düşen araç sayısına bakıldığında ise Kuzey Amerika lider konumdadır ve her kişiye düşen araba sayısı 679 dur. 442 araba ile Avrupa 2. sırada yer almaktadır Yılı Bölgelere Göre Araç Yoğunluğunun ve Park Yerinin Karşılaştırılması

22 Gelişmekte olan ülkelerde meydana gelen kazaların sayısı gelişmiş ülkelerden oldukça yüksektir. Trafik kazaları, otomotiv boya sektörünün en önemli yönlendiricilerindendir. Birçok ülke için trafik kazalarının sayısı tam olarak belirlenememiş olsa da ölümle sonuçlanan kazaların sayısı kayıt altındadır. Pasifik Asya da ve diğer ülkelerde gerçekleşen ölümle sonuçlanan kazaların sayısı dikkat çekicidir Yılı Bölgelere Göre Ölümle Sonuçlanan Kaza Dağılımı

23 Teknolojik Etkiler Otomotiv boya sanayisini etkileyen 2 tür teknolojik trend vardır. Biri boyanın teknolojisiyle ilgili diğeri ise boyanın uygulandığı yüzey ile ilgilidir. Su bazlı boyalardaki, UV kürlü astarlardaki ve yüksek katkılı boyalardaki inovasyon pazarı etkilemeye devam etmektedir. Boya sektöründeki teknolojik değişimlerin 2 ana sebebi vardır. Bunlardan biri çevresel düzenlemelerin ihtiyaçlarını karşılamak bir diğeri ise maliyeti düşürmektir. Çevresel düzenlemelerin ihtiyacını karşılamak için üreticiler yüksek katkılı ve su bazlı boyalara doğru kaymaktadır. Boya teknolojisi, maliyetleri düşürmede önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar, boyanın hassas bir yapıştırıcılar ile yapışmasını sağlamak amacıyla yürütülmektedir. Bu da, su bazlı ve yüksek katkılı boyaların fazla püskürtme ve yavaş kürleşme gibi sorunlarını azaltır ve ya yok eder.

24 İkinci önemli teknolojik trend ise boyanacak yüzeyler ile ilgilidir. Otomotiv sektöründe hem termoplastik hem de termoset SMC malzemeler kullanılmaktadır. Araç üretiminde plastik kullanımı artmaktadır. Araçların dış yüzeylerinde plastik kullanımı kaportacılar için yeni zorluklar meydana getirmektedir.

25 Regülasyonlar ve Çevresel Etkiler Çevresel regülasyonlar sadece boyayla değil aynı zamanda boyanacak yüzeyler ile de ilgilidir. Avrupa daki üreticiler boya türlerini ve hacmini etkileyecek yeni alternatifler aramaktadır. Bir diğer uygulama ise Japonya ve Avrupalı üreticilerin önderliğinde yürütülen çevreye duyarlı boyalardır. Bunun sonucunda ise çevreye daha az zarar veren yeni ürünler geliştirilmektedir. Küreselleşme nedeniyle tüm dünyayı etkilemektedir.

26 Satın Alma Faktörleri Otomotiv boya sektöründe 3 ana satın alma faktörü vardır. Bunlar; performans, maliyet ve hizmettir. Bunlardan en önemlisi, boyaların performansıdır. Boyanın performansı, görünümüyle ilgilidir. Görünümün 2 boyutu vardır, ilki aracın kaza tamiri yapıldığı yerden çıkarken ki; ikincisi ise uzun dönemdeki performansıdır. Performans aynı zamanda 2. satın alma faktörü olan maliyetle ilgilidir. Otomotiv boya pazarı, fiyatları düşürmeye çalışmaktadır. Araç sahiplerinin ve sigorta şirketlerinin bu konuda yoğun baskısı bulunmaktadır. Transfer verimliliği, maliyetin en önemli bileşenlerindendir. Transfer verimliliği arttıkça, araç başına maliyet de azalmaktadır. Boyanın performansı maliyetle yakından ilgilidir. Görünümdeki hatalar nedeniyle tekrar boyama yapılması yüksek maliyetlere neden olmaktadır.

27 3. Satın alma faktörü ise hizmettir. Boya tedarikçilerinin teknik, çalışma alanı ve teslimat gibi her tür hizmeti sunmaları gerekmektedir. Otomotiv boya tedarikçilerinden renk ayarlanması, püskürtme teknikleri, çevresel konularda sorunların çözümü ve hatta ödeme kolaylığı gibi konularda çeşitli hizmetler sunması beklenmektedir.

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Hazine Başkanlığı (Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü) SEKTÖR ARAŞTIRMALARI KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Detaylı

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ ARALIK 2014 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE GELECEĞE YÖNELİK SEKTÖREL BEKLENTİLER

TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE GELECEĞE YÖNELİK SEKTÖREL BEKLENTİLER 1213 TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE THE CONTRIBUTIONS OF AUTOMOTIVE INDUSTRY IN TURKISH ECONOMY AND SECTORAL-EXPECTANCES ABOUT THE FUTURE Ali GÖRENER *, Ömer GÖRENER ** ÖZET Türkiye

Detaylı

1. Finansal Hizmetler Sektörü

1. Finansal Hizmetler Sektörü 1. Finansal Hizmetler Sektörü 1. Finansal Hizmetler sektörü; mevduat bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları, katılım bankaları, sermaye piyasaları, sigortacılık, finansal kiralama, faktöring ve tüketici

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

ÇAĞDAŞ LOJİSTİK UYGULAMALARI

ÇAĞDAŞ LOJİSTİK UYGULAMALARI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2752 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1710 ÇAĞDAŞ LOJİSTİK UYGULAMALARI Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Muhittin Hakan DEMİR (Ünite 1, 2) Yrd.Doç.Dr. Atıl TAŞER (Ünite 3, 7) Doç.Dr.

Detaylı

DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ

DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ DÜNYA VE TÜRKIYE OTOMOTIV SEKTÖRÜ 2013 ÖNSÖZ Otomotiv sektörü, teknolojik gelişmeye yaptığı katkılar, yarattığı istihdam ve gelişmesine katkı sunduğu sektörlerin çeşitliliği ile dünya ekonomisinde 20.

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 KISALTMALAR AB ABD Ar Ge BSTB BOTAŞ ÇEBİD DÇHD DÇÜD EPDK GSMH GSYH GTİP HM KOSGEB KOBİ OAİB STK TALSAD TCDD

Detaylı

GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU

GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU Yalova Yatırım Destek Ofisi, Haziran 2013 Yönetici Özeti Gemi İnşa Sanayi Sektör Raporu, gemi inşa sanayi sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve plan, program

Detaylı

TÜRKİYE GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU

TÜRKİYE GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU TÜRKİYE GEMİ İNŞA SANAYİ SEKTÖR RAPORU 1. TANIMLAR Tersane: Her cins ve boyda gemi ve su araçlarının inşası, bakım-onarım ve tadilatlarından biri veya birkaçının yapılmasına imkân sağlayan teknik ve sosyal

Detaylı

KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU T. C. KALKINMA BAKANLIĞI KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU 2023 T.C. KALKINMA BAKANLIĞI YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Ankara 2015. Necatibey Cad. No: 110/A 06100

Detaylı

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2009 İÇİNDEKİLER I. HOLLANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER...

Detaylı

ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İHTİYAÇ ANALİZİ

ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İHTİYAÇ ANALİZİ 2012 ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İHTİYAÇ ANALİZİ İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ AYAKKABICILIK SEKTÖRÜ - SEKTÖR RAPORU PROJE YÖNETİMİ: Prof. Dr. Erhan ADA Prof. Dr. Cengiz EROL Doç. Dr.

Detaylı

GÜNEYDOĞU ANADOLU HALI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TÜRKİYE DOKUMA MAKİNE HALICILIK SEKTÖRÜ: ENVANTER, PROJEKSİYON VE ANALİZ 00.00.

GÜNEYDOĞU ANADOLU HALI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TÜRKİYE DOKUMA MAKİNE HALICILIK SEKTÖRÜ: ENVANTER, PROJEKSİYON VE ANALİZ 00.00. GÜNEYDOĞU ANADOLU HALI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TÜRKİYE DOKUMA MAKİNE HALICILIK SEKTÖRÜ: ENVANTER, PROJEKSİYON VE ANALİZ 00.00.2011, GAZİANTEP GÜNEYDOĞU ANADOLU HALI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TÜRKİYE DOKUMA MAKİNE

Detaylı

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ 161 GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ SUNUŞ İletişim ve ulaşım teknolojisinde yaşanan gelişme ve ulusal ekonomilerin dışa açılmasıyla

Detaylı

Beyaz Eşya Sektör Raporu

Beyaz Eşya Sektör Raporu Beyaz Eşya Sektör Raporu İÇİNDEKİLER BÖLÜM I 1.GİRİŞ 1. Sektörün Tanımı ve Ürün Çeşitleri 1.1. Sektörün Tanımı 1.2. Ürün Çeşitleri 2. Sektörün Gelişimi ve Potansiyeli 2.1. Dünyada Beyaz Eşya Sektörü 2.2.

Detaylı

Türkiye de Dış Ticaret ve Dış Ticaretin Finansmanı. Durum Değerlendirmesi

Türkiye de Dış Ticaret ve Dış Ticaretin Finansmanı. Durum Değerlendirmesi Türkiye de Dış Ticaret ve Dış Ticaretin Finansmanı Durum Değerlendirmesi Ozan Acar 1 Temmuz, 2009 Giriş... 2 Yönetici Özeti... 2 1. Türkiye de Dış Ticaret ve Dış Ticaretin Finansmanının Durumu... 6 1.1

Detaylı

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri,

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, 2010 yılında sizlerin teveccühü ile göreve gelmemizden bu yana görevdeki üçüncü yılımızı geride bırakmış bulunuyoruz. Yönetim Kurulu olarak görevdeki dördüncü

Detaylı

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7 UŞAK TİCARET ODASI REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET İHTİYAÇ ANALİZİ UŞAK 2012 1 ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4 A-) Genel Özeti... 4 B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU...

Detaylı

GELENEKSEL TİCARETTEN YENİ EKONOMİYE ELEKTRONİK TİCARETİN TEMEL EKONOMİK ETKİLERİ

GELENEKSEL TİCARETTEN YENİ EKONOMİYE ELEKTRONİK TİCARETİN TEMEL EKONOMİK ETKİLERİ GELENEKSEL TİCARETTEN YENİ EKONOMİYE ELEKTRONİK TİCARETİN TEMEL EKONOMİK ETKİLERİ Doç. Dr. Serdar ALTINOK Selçuk Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü saltinok@selcuk.edu.tr Arş.Gör. İbrahim Halil SUGÖZÜ Selçuk

Detaylı

Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri

Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 2013, 26: 11-41 Yusuf BAYRAKTUTAN Mehmet ÖZBİLGİN Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri The Impact of Ports

Detaylı

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ DİSK

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ DİSK DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ DİSK BİRLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI 1 BİRLEŞİK METAL-İŞ YAYINLARI Tünel Yolu Cad. No.281110 Bostancı-İSTANBUL Tel: (0216) 380 8590 Faks: (0216) 373 6502 Teknik Hazırlık: Birleşik

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

TASAV BEYİN FIRTINASI TOPLANTILARI

TASAV BEYİN FIRTINASI TOPLANTILARI TASAV BEYİN FIRTINASI TOPLANTILARI TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU DÜNYA VE TÜRKİYE'DE TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNÜN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ Rapor No. 16 // 07 Mart 2015 Raportör: Ejder ORUÇ TASAV Ekonomik

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38 Türkiye nin Cari Açığı: Makro ve Mikro Açıdan Nedenleri ve Çözüm Önerileri YASED - ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ KASIM 2011 i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ii Şekil Listesi... iii Tablo Listesi... iii

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI T.C. KALKINMA BAKANLIĞI Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesi Projesi Bilgi Teknolojileri Sektörü Ekseni Mevcut Durum Raporu 10 Nisan 2013 www.bilgitoplumustratejisi.org Bu rapor, Kalkınma Bakanlığı

Detaylı