Virtualization. VMware vcenter Server Yapılandırılması

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Virtualization. VMware vcenter Server Yapılandırılması"

Transkript

1 Virtualization VMware vcenter Server Yapılandırılması VMware vcenter Server sanallaştırılmış datacenter, kurumsal sunucular gibi yapıların yönetilmesini sağlayan ve maliyetleri aşağılara çeken bir yönetim platformudur. Bu tip kritik bilgi teknolojileri iş süreçlerini ve datacenter yapılarını optimize etmek için en kapsamlı platformu biz sistem yöneticilerine sunmaktadır. Bu yapılar sayesinde sunucular dinamik birer dosya gibiymiş gibi hareket etmeye başladılar. Ve bunun sayesinde artık daha güvenli, daha basit yönetilebilir, daha hızlı ve daha verimli bir hale geldiler. Kısaca yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi VMware vcenter Server sayesinde vsphere ile sanallaştırılmış platformlarımızı artık çok daha verimli bir şekilde yönebiliyoruz.

2 Daha önceki makalemizde VMware vcenter Server kurulumunu gerçekleştirmiştik. Bu makalemizde sizlere VMware vcenter Server yapısının genel olarak nasıl kullanılacağını ve ayarlarının nasıl yapılacağını aktarmaya çalışacağım. Evet vcenter Server kurulumu tamamlandıktan sonra ve yönetim konsolunu açtığımızda karşımıza aşağıdaki panel gelmektedir. İki bölümden oluşmaktadır ve sol tarafta henüz bir işlem gerçekleştirmediğimiz için boş görünüyor, makalemizin devamında oraya bazı eklemeler yapacağız. Orta alanda ise görüldüğü gibi sekmelerimiz mevcut ve heribirini makalemiz boyunca yavaş yavaş inceleyeceğiz. VMware vcenter Server genel görünüş.

3 Evet yukarıdaki şekilde gördüğünüz üzere üzerinde artı simgesi bulunan klasöre tıkladığımızda vcenter Server yapısına yeni bir klasör eklemiş oluyoruz. Ve yine aynı şekilde hemen yanında bir simge daha görüyoruz ki oda bir datacenter ekleme işlemini gerçekleştirmek için kullanacağımız butondur. Aynı işlemleri yine VCENTER a sağ tıklayarak da yapabiliriz.

4 Evet şimdi sıra geldi VMware ESX 4.0 (vsphere) sunucumuzu vcenter Server yönetim platformuna dahil etmeye. Bunun için de az önce oluşturmuş olduğumuz Bursa klasörünün altındaki Bursa isimli datacentera sağ tıklıyoruz ve şekilde de görüldüğü gibi Add Host diyoruz.

5 Host ekleme sihirbazımızı başladı ve şekilde görüldüğü gibi bizden Host IP adresi veya ismi isteniyor. Ayrıca kullanıcı adı ve şifre de istenmektedir. Gerekli bilgileri girdikten sonra Next ile devam edebiliriz. Bu aşamada bir doğrulama işlemi gerçekleştirilecektir. Karşımıza çıkan uyarı mesajına YES diyerek devam edebiliriz.

6 Doğrulama gerçekleştikten sonra üstteki şekilde görüldüğü gibi sunucu ile ilgili bilgileri görebiliyoruz. Benim sunucum HP DL380 G6 model bir sunucudur. Bir sonraki aşamada ise lisanslama ile ilgili değerlerin sağlanması istenmektedir. Eğer lisansınız varsa ürünü lisanslı hale getirmek için Assign a new license key to this host seçeneği ile devam edebiliriz. Ben test amaçlı kurduğum için şuan bunu yapmama gerek yok. Ki şekilde de görüldüğü gibi tarihinde sona ereceğini görebiliyoruz. 60 gün boyunca test edebiliriz.

7 Lisans ile ilgili işlemlerimizden sonra vcenter Server bünyesinde olacak olan bu sunucumuzu hangi lokasyonda barındıracağımızı seçiyoruz. Evet özet bilgilerimizi de şekildeki gibi aldıktan sonra devam edebiliriz.

8 Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi oluşturmuş olduğumuz klasör ve içindeki datacenter ve datacenter içine hali hazırda çalışmakta olan hostumuzu dahil ettik. Hemen alt taraftaki Recent Tasks kısmını kontrol ettiğimizde ise işlemin sürdüğünü görebiliriz.

9 Evet işlem tamamdır ve hostumuzu başarılı bir şekilde ekledik. Artık bu host ile ilgili yönetim işlemlerimizi vcenter Server üzerinden yapabiliriz.

10 Evet aynı şekilde ben başka bir sunucumu da Yalova klasörü altında ve Yalova datacenter adı altında tutmak istiyorum. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Yalova ile ilgili çalışmayı da tamamlıyorum ve IP adresine sahip olan ikinci VMware ESX 4.0 (vsphere) kurulu olan sunucumuzu da buraya Add Host wizardı ile gerçekleştiriyorum. Ve sonuç olarak her iki VMware ESX 4.0 sunucumu da vcenter Server bünyesine eklemiş olduk. Şimdi isterseniz biraz vcenter Server yönetim panelindeki sekmelere kısaca bir göz atalım. İlk sekmemiz Datacenters ; buraya baktığımızda oluşturmuş olduğumuz datacenterları burada görebiliyoruz ve detaylı bilgilerini alabiliyoruz. İkinci sekmemiz ise Virtual Machines ; bu bölümde ise vcenter Server bünyesindeki hostlar üzerinde barındırılan sanal sunucularımızla ilgili bilgileri alabiliyoruz. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi.

11 Host sekmesine bakarsak eğer ; burada da fiziksel olarak kurduğumuz VMware ESX 4.0 sunucularımızın durumlarını görebiliyoruz. Tasks & Events sekmesinden ise ; yapmış olduğumuz yada yapmakta olduğumuz hareketlerle işlemlerle ilgili durumları görebiliyoruz.

12 Alarms sekmesinde ise vcenter Server bünyesinde yönetimi gerçekleştirilen sunucular hakkındaki olumsuz durumları bize bildiren bir alarm mekanizması mevcuttur. Aksi bir durum varsa buradan takip edebiliriz. Permissions sekmesinde ise kullanıcı gruplarımızı görebiliyoruz.

13 Maps sekmesine göz atmak gerekirse eğer ; bu bölümde VMware vcenter Server bizim için sistemin haritasını çıkarmaktadır ki bu da bize yön vermektedir. Yada yapıda ne olduğunu anlamak için daha önce o sisteme müdahale etmemiş bir kişi gittiğinde Maps bölümünden VMware altyapısı hakkında temel ve genel bilgileri alabilir ki çok büyük faydasını görecektir. Maps ile ilgili hemen sağ tarafta seçenekler de mevcuttur. İstediğimiz gibi düzenleme yapabiliriz. vcenter Server Settings genel ayarlarına geçersek eğer ; yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Administration sekmesinden geçebiliyoruz. Ve vcenter Server ayarlarında bir sürü konfigürasyon bilgisi mevcuttur.

14 Evet yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi lisanslamadan tutun da gelişmiş ayarlara kadar pek çok seçenek vcenter Server ayarlarından yapılabilir. Evet bu makalemizde sizlerle VMware vcenter Server yönetim platformu hakkındaki değerleri paylaştık. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere

Disk tabanlı bir çözümdür ve bu yapısından dolayı kullanılması kolaydır. Ayrıca hızlı bir şekilde yedekleme ve geri dönüş sağlar.

Disk tabanlı bir çözümdür ve bu yapısından dolayı kullanılması kolaydır. Ayrıca hızlı bir şekilde yedekleme ve geri dönüş sağlar. VMware Data Recovery Yapılandırılması VMware Data Recovery, VMware vsphere için geliştirilmiş yeni bir yedekleme ve geri dönüş (backup / restore) uygulamasıdır. VMware Data Recovery sanal platformdaki

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı

Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı Versiyon 1 Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı Ocak 2013 Hazırlayan Hakkında İletişim Takip : Serhat AKINCI IT Pro. : http://serhatakinci.com : serhatakinci@gmail.com

Detaylı

Virtual Hard Disk e Giriş

Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk hakkında Detaylı Bilgiler Bulabileceğiniz PDF bir Dokümandır. Virtual Hard Disk e Giriş Mehmet PARLAKYİĞİT Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk e Giriş Dokümanı Hakkında Bu Doküman

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1.

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. kutuya kurulum dosyasını yapacağımız programın ismini giriyoruz.

Detaylı

Microsoft Exchange Server 2013

Microsoft Exchange Server 2013 1 P a g e Microsoft Exchange Server 2013 Uğur Demir Sistem Mühendisi 2 P a g e Hakkımda Herşey babamın beni, Lise de Bilgisayar bölümüne yazdırmasıyla başladı. Okula başladığım gün, madem ki bu işte ilerleyeceğim

Detaylı

epolicy Orchestrator 4.6

epolicy Orchestrator 4.6 epolicy Orchestrator 4.6 Genel Kullanım Özellikleri Hazırlayan: Murat KAYA Sistem Mühendisi Komtera Bilişim Teknolojileri Bu doküman epolicy Orchestrator 4.6 için hazırlanmış genel kullanıma yönelik bilgilendirmeler

Detaylı

AntiKor Raporlama Trafik İstatistikleri Saldırı Tespit Raporları Web Erişim Raporları

AntiKor Raporlama Trafik İstatistikleri Saldırı Tespit Raporları Web Erişim Raporları AntiKor Raporlama AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme sunucusunda, temelde 2 tip Raporlama vardır. Bunlardan ilki Trafik İstatistikleri ve Saldırı Tespit Raporları aşağıda gösterilmiştir. Bu sunucu üzerinde

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması

AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması AWStats ile Web İstatistiklerinin Toplanması By Seyhan TEKELİOĞLU seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Bilgi: Web sayfanıza kaç kişi geldi, gelenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar, hangi ülkeden

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu

ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu Page 1 1. ShadowControl ImageManager Kullanım Kılavuzu.................................................................. 3 1.1 ImageManager Tanıtımı...................................................................................

Detaylı

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak.

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak. İçindekiler 1. Sunucu Kurulumu. 2 2. İstemci Kurulumu. 19 3. Faks Göndermek.. 25 4. E-mail Göndermek.. 31 5. Kullanıcı Oluşturmak ve Yetkileri. 37 6. Grup Oluşturmak. 45 7. Arşivdeki Faksları Görmek 50

Detaylı

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak.

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak. İçindekiler 1. Sunucu Kurulumu. 2 2. İstemci Kurulumu. 19 3. Faks Göndermek.. 25 4. E-mail Göndermek.. 31 5. Kullanıcı Oluşturmak ve Yetkileri. 37 6. Grup Oluşturmak. 45 7. Arşivdeki Faksları Görmek 50

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU 481BB0042 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Active Directory Migration

Active Directory Migration Sayfa 1 Active Directory Migration Sayfa 2 1. İÇİNDEKİLER 1 HAKKIMDA... 3 2 TEŞEKKÜRLER... 5 3 ÖNSÖZ... 5 4 ACTIVE DIRECTORY TEMEL KAVRAMLARI... 6 5 FSMO ROLLERİ NEDİR NE İŞE YARAR... 13 6 WINDOWS SERVER

Detaylı

Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu

Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu Ekim 2014 Ankara www.raptadmin.com info@raptadmin.com Giriş İşlemleri Raptadmin yönetim paneline www.alanadınız.com/admin adresini kullanarak gidebilirsiniz.

Detaylı

WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI

WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI www.wikispaces.com WİKİSPACES KILAVUZ KİTABI Wikispaces nedir? Wiki nedir? Herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapabilmesine izin veren web sayfaları topluluğuna ve bu tür siteleri oluşturmak

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU

www.islonline.com www.fins.com.tr/islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU www.islonline.com /islonline KURUMSAL UZAKTAN MASAÜSTÜ DESTEK YAZILIMI (ENTERPRISE REMOTE DESKTOP SOFTWARE) KURULUM KILAVUZU 1 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa Numaraları ISL Online Kullanıcı Kaydı 3 Uzaktan

Detaylı

Video Gözetim Çözümü Kurulum Kılavuzu

Video Gözetim Çözümü Kurulum Kılavuzu Kurulum Kılavuzu Giriş Gözetim teknolojisi artık yeni bir teknoloji olarak kabul edilmiyor, çünkü video başvuru amaçlı olarak uzun yıllardır kaydedilip depolanıyor. 1980 lere dönüp baktığımızda sistemlerin,

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 482BK0094 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

1 Kurulum. a) - Sql Server Kurulumu

1 Kurulum. a) - Sql Server Kurulumu 1 Kurulum a) - Sql Server Kurulumu b) - Ayarlar c) - Veri Tabanının Sql Servere Eklenmesi d) - Programın Kurulumu ve Bağlantı Ayarları 2 - Programın İlk Çalıştırılması 3 Ayarlar Menüsü A- Sabitler B- Kullanıcı

Detaylı

VPN (Virtual Private Network Sanal Özel Ağ)

VPN (Virtual Private Network Sanal Özel Ağ) VPN (Virtual Private Network Sanal Özel Ağ) İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı. [1] TDK, İnternet sözcüğüne karşılık

Detaylı

ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100

ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100 ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100 Cihazınızda 7 adet Ethernet portu mevcuttur. Portlar sabit ve atamaları aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır. P1_WAN1 1.internet bacağı, bu fiziksel port

Detaylı

Sanallaştırma. Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization)

Sanallaştırma. Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization) Sanallaştırma Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization) Getirdiği yenilikler ile pek çok firmanın ilgisini çeken bu kavram üzerine

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BEUN VPN Hizmeti. VPN Nedir?

BEUN VPN Hizmeti. VPN Nedir? BEUN VPN Hizmeti VPN Nedir? VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ ın kısaltılmasıdır. VPN, İnternet gibi halka açık telekomünikasyon altyapılarını kullanarak kullanıcılar veya uzak ofisleri

Detaylı