MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,"

Transkript

1 MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, TOHUM Tohum çeşitleri BİTKİLER Nasıl oluşur? o Bölümleri o Nerelerde yetişir? o Büyümek için nelere ihtiyacı vardır? Bu ayki temamızda tohum ve bitkileri inceleyip öğrendik, sınıfımızda power point sunum ve drama çalışmalarıyla zenginleştirdiğimiz konu anlatımlarında, sohbet ederek beyin fırtınası çalışmaları yaptık. Çocukların duygularını, düşüncelerini resimlerle ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla çiçek deyince aklımıza ne geliyor? Bildiğimiz çiçek isimleri neler? Sorularını çocuklara sorarak zihin haritası oluşturduk.

2 Proje konusu ile ilgili olarak uygulanan öğretim teknikleriyle çocukların konu hakkında var olan düşünceleri, merak ettikleri değerlendirilerek alınan yanıtlarla etkinliklerimizi ilgi çekici hale getirdik. Okulumuzun bahçesine çıkarak bitkilerin yetiştiği yer olan toprağı inceledik ve toprağa su karıştırarak çamur oluşturduk, çamura ellerimizle şekil verip keyifle kendi küçük toprak kaplarımızı yaptık. Bitkiler temamızda, el göz koordinasyonunu desteklemek, parmak kaslarını geliştirmek ve işbirliği değerini ortaya koymak amacıyla; bitkinin oluşumu, bir çiçek olsaydın? Toprağın altında ve üstünde yetişen meyve ve sebzeler projeleri ile sanat etkinliklerimizi hem eğlenerek hem de öğrenerek tamamladık.

3 AĞAÇLARA ELBİSE TASARLADIK! Öğrencilerimizin kendi yaratıcılıklarını kullanarak tasarladıkları elbiselerle bahçemizdeki ağaçlarımızı giydirdik. Sen bir çiçek olsaydın, nasıl bir çiçek olurdun? Adın ne olurdu? Nerede yaşamak isterdin? Ağaçlar konuşsaydı bize ne söylerlerdi? Ağaçlar yürüyebilseydi nereye gitmek isterlerdi? Scamper yaratıcı düşünce sorularını çocuklarımıza sorduk. Okuma- yazma çalışmalarında, yazılı kaynaktan yapılacak olan çalışmalarımızın kazandıracağı hedef ve davranışların gerçekleşebilmesi, anlatımı çizerek birleştirme, işaretleme, boyama, nedenini açıklama, sorgulama, yorumlama, çizerek tamamlama birebir eşleme, resim çizme, kesme yönergeleri kullanılarak etkinlikler gerçekleştirildi. Çizgi çalışması kitaplarımızı tamamladık. Tahtada ya da kâğıtlarda serbest rakam yazma çalışmaları yaptık.

4 Çocuklarımız bu ay, proje ve etkinliklerimizin amacına uygun malzemelerle zenginleştirilmiş; kitap, eğitici oyuncaklar, blok, evcilik, fen-matematik köşelerinde kendi tercihlerine gore oyunlar kuracak, yaparak ve yaşayarak en kalıcı öğrenmeyi kendi kendilerine gerçekleştirdiler. Böylelikle seçim yapma, planlama, planına uygun çalışma, çalışmasını tamamlama ve yaptıklarını değerlendirme fırsatı verilen çocuklarımız, hayatlarındaki bu küçük ancak önemli anları kaliteli hale getirip çalışmalarından daha fazla yarar sağlamayı da öğrendiler. Evden getirdiğimiz meyvelerle yarım ve tam kavramlarını çalıştık. Yılsonu gösterimiz için provalarımızı büyük bir heyecanla yaptık. Serbest zaman etkinliklerimizde yaratıcılığımızı geliştirme, kendimizi ifade etmemizi sağlama, yardımlaşma, paylaşma, işbirliği, başladığımız işi sonuçlandırma konusunda kararlı olma, sorumluluk alma, problem çözme, neden sonuç ilişkisi kurma alanlarında kazanımlar sağlamaya devam ettik.

5 Bahçemizde serbest oyunlar oynadık, güldük, eğlendik. Öğrencilerimizin renkli kıyafet ve çiçek aksesuarlarıyla katıldıkları çiçek ol gel partimizde doyasıya eğlendik. TÜM YIL BOYUNCA HOŞGÖRÜNÜZ VE VERDİĞİNİZ DESTEK İÇİN TEŞEKKÜRLER...

6 MÜZİK Bu ay müzik dersinde bahar şarkısını öğrendik. Bunu görsellerle tamamladık. ODTÜ Marşı nı öğrendik. Yeni ront çalışması yaptık. Klasik müzikler dinledik. Hazırlık sınıflarının gösterisi için çalışmalar yaptık. Daha önceki aylarda yaptığımız çalışmaları tekrar ettik. SATRANÇ Mayıs ve haziran ayları arasında satranç dersimizde oyun sonu berabere kalma, yenme, yenilme rakibimizi her durumda tebrik etme kuralları öğrenildi. Yıl boyunca öğrenilen bilgiler tekrar edildi. Yaz dönemi boyunca çocuklarımızla satranç oynayalım, hem eğlenelim hem de yıl boyunca edindiğimiz bilgileri unutmayalım.

7 BİLİME YOLCULUK Küçük bilim insanları bu ay tohumları tanıdılar. Tohumun nasıl çimlendiğini, aşamalarını yaparak öğrendiler. Bu ay ayrıca bitkilerin kısımlarını da öğrendik, açık havada yaptığımız dersimiz eğlenceliydi. Daha sonra bitkilerle ilgili öğrendiğimiz ve gözlemlediklerimizi sınıfımızda sihirli okul otobüsünü izleyerek pekiştirdik.

8 Toprağın büyük kayalardan nasıl oluştuğunu öğrendik. Bunu deney yaparak gözleme fırsatı bulduk.

9 GÖRSEL SANATLAR Bu ayki görsel sanatlar dersimizde canım annem konulu çalışmayı yaptık. Büyük bir hevesle ve istekle yapmış olduğumuz çalışmaları paspartulayıp annelerimize hediye ettik. Denizdeki yaşamı kendi hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı kullanarak görsel çalışmalarımıza aktardık. Tişörtlerimize baskılar yaptık ve son olarak da Hayallerimizdeki lunapark resimleri yaptık.

10 BEDEN EĞİTİMİ Bu ay beden eğitimi dersinde top alıştırmaları ve çember konusunu işledik. Birçok oyun ile derslerimize devam ettik. Çember aletini tutma, çevirme ve yuvarlama konuları ile çember aletini tanımış olduk. YOGA Küçük Dinozor hikâyesiyle yoga hareketleri yapıp öğrendiklerimizi pekiştirdik. BİLİŞİM TEKNOJİLERİ Bilişim Teknolojileri dersimizde klavye ve fare kullanımını pekiştirmek için ağırlıklı olarak yap-boz çalışmalarına devam ettik.

11 REHBERLİKLE EL ELE Heyecanla, keyifle, yeni öğrenmelerle geçen bir eğitim-öğretim yılını daha bitirerek, çocuklarımıza uzun soluklu bir dinlenme fırsatı sağlayacak olan yaz tatiline merhaba diyoruz. Tatil süreci okul döneminin koşturması ve stresi olmadan çocukların yeni beceriler öğrenmesi ve öğrenilmiş becerilerinin pekiştirilmesi için en uygun zamandır. Artık hayatında yeni bir dönem başlayacak olan çocuğun, geliştirilmesi beklenen becerilerini ve davranışlarını destelemek için yaz tatilini en doğru ve verimli şekilde geçirmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yaz tatilleri iki eğitim dönemi arasında bir köprü gibidir. Bitirilen eğitim döneminde öğrenilen yeni bilgilerin, bir sonraki döneme transfer edebilmesi için çocuğun duygusal, sosyal ve akademik gelişimlerinin desteklenmesine devam edilmelidir. Biz de yaz tatili döneminde, çocuklarımızı fazla sıkmadan oyun biçiminde yapabileceğiniz çalışmalarla onları nasıl destekleyebileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. Fiziksel gelişim alanında çocukları hem küçük hem de büyük kas gelişimi açısından desteleyecek, keyif alacakları bir spora ya da yaz okuluna gönderebilirsiniz. Spor bir yandan çocuğun büyük kas gelişimini sağlarken diğer bir yandan da iç disiplin kazanmasını sağlar. Yeni bir ortam ve yeni arkadaşlıklar kurmak çocuğun özgüven gelişimini destekleyeceği gibi sorumluluk alma ve sosyal ilişki kurma becerilerini de destekleyecektir Bir anne ya da babanın çocuğuna verebileceği en güzel armağanlardan birisi hiç

12 kuşkusuz okuma sevgisidir. Tatilde kitap okuma davranışını desteklemek, çocuklara model oluşturmak ve okumaya motive etmek önemlidir. Öğleden sonra dinlenirken veya yatmadan yarım saat önce çocuğa kitap okumak ya da kendisinin kitapların resimlerine bakmasına fırsat vermek kitap okuma alışkanlığının temellerini oluşturacaktır. TATİL DÖNEMİNDE YAPABİLECEĞİNİZ BİLİŞSEL ÇALIŞMALAR v Çocuğunuzla sen göster ben okuyayım oyunu oynayın. Çocuğunuzun bulup getirdiği ya da sokakta yürürken size gösterdiği yazıları okuyun. v Çocuklar yazı okuyamaz ama resimleri okumada çok iyi performans sergileyebilirler. Onlara bol bol resimlerin neler anlattığını sorun. Göreceksiniz bu konuda çok yaratıcı olabiliyorlar. v Bir oyunu, bir oyuncağı bir yeri, bir eşyayı, bir kişiyi vb. tarif etmesini isteyin. Çocuk bu işlemi yaparken, o durumla ilgili tüm ipuçlarını ve bilgilerini organize ederek sunmak durumundadır. Bu, hem dikkatini yoğunlaştırması açısından, hem de görsel ipuçlarını soyutlamayı öğrenmesi açısından önemlidir. v Anlattığınız bir öyküyü, bir olayı resmetmesini isteyin. Hayal gücünü somutlaştırması açısından çok önemli bir çalışmadır. v Gördüğü bir nesne, bir olay veya bir yeri resmetmesi konusunda yüreklendirin. Bu çalışma görsel algısının gelişmesi açısından önemli bir çalışmadır. v Birbirinin aynı olan şeyleri eşleştirmek, çocukların yapmaktan zevk aldıkları zihinsel bir etkinliktir. Öğretmeninin tahtaya yazdığı Ayşe sözcüğünü defterine geçiren çocuk, aslında eşleştirme sürecinde bir zihinsel işlemle de meşguldür. Bu nedenle ortak özelliklerdeki şeyleri gruplandırmak, aynı özelliklerdeki şeyleri eşleştirmek de, okuma yazma becerilerinin gelişiminde temel beceriler olarak düşünmeli ve desteklenmelidir. v Basit bir resmi veya şekli kopya etmek el-göz koordinasyonunu, şekil ve zemin ayırımı ve şekil basitliğini geliştirerek, görsel algılama düzeyini olumlu yönde besler. v Her zaman alışık oldukları (A4) büyüklüğündeki kağıtların dışında, farklı boyutlardaki kağıtları da kullandırın. Gerek farklı kalemler, gerekse farklı boyutlardaki kağıtlar çocukların alanı kullanma becerilerini geliştirir. v Farklılıkları sadece görsel olarak ayırt etmek yerine dokunarak da ayırt etmesi

13 yönünde çalışmalar yapın. Örneğin iki ayrı torbaya birbirinin aynısı olan eşyaları koyun. Çocuğun bir elini bir torbaya, diğer elini bir torbaya sokmasını isteyin. Aynı anda iki torbadan, aynı oyuncakları bulup çıkarmasını isteyin. v Sene içinde okulda öğrendiğimiz sayılar, renkler, şekillerle ve diğer çalışmalarla ilgili bilgileri oyun şeklinde tekrar edin. v Çocuklarınıza asla okuma-yazmayı öğretmeye çalışmayın. Önemli olan o olgunluğu sağlamaya çalışmanızdır. Unutmayın ki okuma yazmayı bilmek demek okuma yazmayı sevmek demek değildir. Bütün çocuklar öğrenebilme yeteneği ile donatılmışlardır. Ancak öğrendiklerinden zevk alma, öğrenirken zevk almak yetişkinlerin sorumluluğudur. Çocuklarınızla keyifli bir yaz tatili geçirmeniz dileğiyle İYİ TATİLLER

14 OD ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK SINIFLARI MAYIS AYI İNGİLİZCE DERSİ ETKİNLİKLERİ Sayın Velimiz, Mayıs ayında The Picnic temamızı tamamladık. Bu tema kapsamında yiyecekleri ve oyuncakları öğrendik. Tüm sayıları, şekilleri ve renkleri yeniden tekrar ettik. ÖĞRENDİĞİMİZ KELİMELER: THE PICNIC LEMONADE CAKE PIZZA BANANA SANDWICH APPLE JUICE ORANGE TEDDY BEAR DOLL BIKE CAR

15 OYUN GüNüNDE NELER YAPTIK? Tüm dönem boyunca alıştığımız ve sevdiğimiz oyunlarla öğrendiklerimizi pekiştirdik. Oynadığımız oyunları şöyle sıralayabiliriz: Rhythmic repetition: Oyuncakları ve yiyecekleri ritmik tekrarlarla söyledik. Kendi oluşturduğumuz melodilerle yaptığımız tekrarlar çok kalıcı oluyor. Cross the River: Yerlere konulmuş resimlerin her birini taş olarak hayal ettik. Ortada da nehir var ve karşıya geçmek için o taşlara basıp resimleri bilmemiz gerekli idi. Tüm resimleri bilenler nehrin diğer tarafına geçti. Çok zevkliydi. Bit by Bit: Öğretmenimiz resimli kartların üzerini kapattı. Bizlere çok az kısmını gösterip tahmin etmemizi istedi. Bizler gördüğümüz az kısımdan resmin ne olduğunu söylemeye çalıştık. What s missing?: Her zaman oynadığımız bir diğer oyunda da öğretmenimiz piknik sepeti ve oyuncak kutusu getirdi. Her defasında bir nesne eksiltti. Bizlere neyin eksik olduğunu tahmin etmek kaldı. Gerçekten çok eğlendik. Blindfold and Touch: Yine öğretmenimiz bizlere piknik sepeti getirdi. Gözlerimizi kapattık. Elimize verilen yiyeceklerin ne olduğunu tahmin etmeye çalıştık. Flashing Game: Bu oyunda da öğretmenimiz bir nesneyi hızlıca gösterip sakladı. Bizler de ne olduğunu tahmin etmeye çalıştık. Caterpillar Game: Tırtıl oyununda ise, öğretmenimiz tahtaya tırtıl çizdi. Bunun için de vücudunu dokuz yuvarlak bölümden oluşturdu. Bizler sırayla kalktık ve öğretmenimizin her gün ne yediğini söylemesiyle, onu doğru yuvarlağın içine koymaya çalıştık. STORY VE DRAMA GÜNÜNDE NELER YAPTIK? The Picnic: Hikaye gününde her zamanki gibi özgün hikayeler dinledik. Bunlardan ilki The Picnic hikayesiydi. Mary, Susan ve aç köpekleri konu alan bu hikayeyi izledik, bildiğimiz kelimeleri çeşitli aktivitilerle tekrar ettik. Caillou The Family Picnic: Bu hikayede en sevdiğimiz çizgi film kahramanlarından biri olan Caillou ve ailesinin piknik maceralarını izledik. Caillou hem yiyecekleri hem de oyuncakları bize gösterdi. İzledikten sonra öğretmenimizin verdiği kağıtta gördüklerimizi işaretledik ve üzerinde konuştuk. The Very Hungry Caterpillar: Bu hikayeden önce haftanın günleriyle ilgili şarkılar söyledik ve çeşitli etkinlikler yaptık. Sonra da aç tırtıl şarkısını söyledik. Kuklaların canlandırdığı özgün

16 hikayesini izledik. Tırtıl çok aç olduğu için her gün değişik bir yiyecek yiyordu. Biz de yeri geldi tırtıl olduk, yeri geldi yiyecek olduk ve şarkılarla hikayeyi canlandırdık. The Teddy Bear Picnic: Bu hikayede yine oyuncak ayı ve ailesinin piknik maceralarını dinledik. Sonra da sayılar ile ilgili etkinlikler yaptık. Bu bağlamda teddy bear counting şarkısını kartlarla söyledik. Kaç tane teddy bear varsa o sayıyı tutan grubun ortasına gelerek dans etti. Bu ünitede en sevdiğimiz şarkılardan biri de oydu. DIGITAL GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Her zaman olduğu gibi çok çeşitli kaynaklardan faydalanarak bilgisayar tabanlı oyunlarla oyuncakları ve yiyecekleri tekrar ettik. Öğretmenlerimizin hazırladığı çalışmaları yaptık. Ama zamanımızı en çok en sevdiğimiz etkinliklerden biri olan şarkılarla geçirdik. Öğrendiğimiz şarkılar: Teddy Bear Counting song, Fairy Doll Song, Hungry Caterpillar song, It s Fun to share our toys Song, Once I caught A Fish Alive song, In the Big Blue Sea song, Colors song, Sesame Street-Ladybugs Picnic song, The Food Song.

17 ART AND CRAFT VE PORTFOLIO GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Yiyecekler ve oyuncaklarla ilgili kağıt, boyama ve yaratıcı el işi çalışmaları yaptık. Oyuncak kutu oluşturup oyuncakları içine çizip yapıştırdık. Pizza dilimleri boyadık ve yapıştırdık. Kağıttan doğum günü pastası hazırladık ve yaşımız kadar mumu üzerine yapıştırıp yaşımızı söyledik. Sayılar ve şekillerle ilgili çok çeşitli egzersizler yaptık ve tekrar ettik. En önemlisi de her tema sonunda olduğu gibi kendimizi değerlendirip neleri öğrenip öğrenmediğimizi saptamış olduk. Bu ay en mutlu olduğumuz konu ise yıl boyunca yaptıklarımızı ailelerimizle paylaşmamız oldu. Özenle hazırladığımız portfolyo kutularımızı ailelerimize sunduk. Ayrıca her zaman nasıl ders işliyorsak o işleyişi anne ve babamıza sınıfta sunduk. Yaptığımız çalışmaların bizim gelişimimizi yansıttığını biliyoruz. Bu nedenle portfolyo paylaşımı bizim için çok önemliydi. En beğendiğimiz çalışmalarımızı kutumuza, her yaptığımızı ise dosyamıza koyduk ve bunları ailelerimize anlatmaya çalıştık. Artık bir yılı geride bıraktık. İngilizceye sağlam bir temel attık. Çok şey öğrendik. Çoğu şeyin de farkına vardık. İngilizce eğitimimiz hep devam edecek. Bilinçli, dil öğrenmeyi seven ve eğlenen öğrenciler olarak gelecek yıla hazırız. Ama bizlerin yaz tatilinde de boş zamanlarımızda yapabileceklerimiz var. Öğretmenlerimiz bunları aşağıda listeledi. Tüm emekleriniz için teşekkürler. YAZIN NELER YAPABİLİRİZ? İngilizce çizgili filmler izleyebiliriz. İngilizce şarkılar dinleyebiliriz. Ailelerimizden bizlere basit İngilizce kitap okumalarını isteyebiliriz. İngilizce eğitim setlerinden basit oyunlar oynayabiliriz. İnternetten İngilizce şarkılar dinleyebilir, online oyunlar oynayabiliriz. Yıl boyunca öğrendiklerimizi ailelerimizle oyun şeklinde tekrar edebiliriz. Bunun için de portfolyo dosyamızı ve kutumuzu kullanabiliriz. Öğretmenlerimizin bizlere önerdiği web sitelerinden faydalanabiliriz.

18 PORTFOLYO PAYLAŞIMLARIMIZDAN ÖRNEKLER:

19

20 YARARLI LİNKLER: Şarkılar: İngilizce tüm çocuk şarkıları web sitemizde yayınlanmıştır. Sitemizden hepsini dinleyebilirsiniz. Ya da bilgisayarınıza kopyalayabilirisiniz. 1. Çalışma kağıtları- boyama ve el işi etkinlikleri: Oyunlar: Hikayeler: YARARLI UYGULAMALAR: VOKI is certainly the first tool that you can use with your young learners. Create an animated and speaking avatar with your own voiceor by using your text-to speech application. You can fully customizeyour character, which moves its head and eyes with the movement of the mouse. Kids love this. VOICETHREAD is the best digital storytelling tool to use withstudents of any age. You create a digital presentation and let thekids comment on each picture by recording their voices, writing a text, or filming themselves. It s a great way to retell the stories,create an engaging speaking activity for the kids, and collaboratewith other classes all over the world. EDUGLOSGTER is an online, interactive poster in which you can embedtext, video, audio, animated graphics, pictures, and music. Kids lovewatching or hearing themselves in a creative, animated, and colorful outlet. BUBBLEJOY lets you create a video greeting card using your own video. You can choose from among fun card designs that will fit your topic.

21 MOSHIMONSTER is a cute game to play with very young learners. They adapt their own monster, give it a name, and design its color scheme. The monster makes new friends, chats with others, plays games, and develops a personality. If your kids like Moshi Monsters, they should also try Shidonni, where they can create their own animals and watch them come alive. TALKINGPETS is another favorite of mine to use with young learners. This site has animal characters and is similar to Voki, and you can use only the textto- speech application. KERPOOF is also suitable for use with young and very young learners. It s a creative way to tell stories and create animated movies and greeting cards. STORYBIRD allows children to create stories from scratch using their own text and pictures. It s also collaborative, so children can start a story at home and finish it when they come to school. FOTOBABBLE is a way to make photos talk. Just upload your pictures, record your voice, and publish. It s another way to motivate children to speak. Sayın Velimiz, Hazırlık sınıfı 6 yaş grubu olarak bir yılı tamamladık. Son temamız olan Party temasını tamamladık. Bu temamız ile öğrendiğimiz tüm kelimeleri ve cümle yapılarını tekrar etme şansını yakaladık. Her zaman olduğu gibi eğlenceli oyunlar oynadık, şarkılarla başladığımız çalışmalarımızı videolar, powerpoint sunumları, flashcardlar ve etkinlik kağıtları ile pekiştirdik. Yabancı bir dilin var olduğunun farkına varmalarını ve İngilizce öğrenmenin eğlenceli bir süreç olduğunu anlamalarını istediğimiz öğrencilerimizin farkında olmadan birçok İngilizce sözcük edindiğini gözlemlemekteyiz. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız çalışmaların ilk basamağı olan bu yılın hepimiz için, öncelikle de öğrencilerimiz için olumlu geçmesinden dolayı hepimiz çok mutluyuz. Öğrendiğimiz tüm kelimeleri gün içinde kullanabilir, günlük yaşantınıza aktarabilirsiniz. Kartlarla eşleştirme oyunları, hangisi eksik oyunu veya gerçek objeler kullanarak tahmin oyunları oynayabilirsiniz. Kelime avı yaparak bildiğiniz kelime sayısını ölçebilirsiniz. Öğrendiğimiz şarkıları birlikte söyleyebilirsiniz. Ayrıca önerdiğimiz internet siteleri siz ve çocuğunuzun birlikte eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. İyi Tatiller J

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III İÇİNDEKİLER Okul Öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerde oyun Öğrenme Merkezlerinde Oyun Sanat Etkinliklerinde Oyun Müzik Etkinliklerinde Oyun Türkçe Etkinliklerinde Oyun

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hazırlık sınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Sınıfım - Fiziksel Özelliklerim - Benzerliklerim- Farklılıklarım - 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:20 Sayı: 16 23 Ocak 2015 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Birinci dönemi bugün itibarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Tatiller nedeniyle

Detaylı

Turkish Online Journal of Qualitative Inquiry, April 2015, 6(2) Abstract

Turkish Online Journal of Qualitative Inquiry, April 2015, 6(2) Abstract Bilgisayar Destekli Hikaye Anlatımı Yöntemi: Alanyazın Araştırması The Use of Computer-aided Story in Education: Literature Review Gökben Turgut Bornova Halk Eğitim Merkezi, Turkey gokbenyilmaz@gmail.com

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Ocak İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI OCAK 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Aslan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın II Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın hangi alanında bulunursa bulunsun, engellenemeyen yaratıcı

Detaylı

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012)

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) Sayın Velimiz, Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi okulumuzda PYP çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda 6 PYP disiplinler üstü teması ile ilgili

Detaylı

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN. Marmara Üniversitesi www.mehmetzekiaydin.com EMAİL:mza@mehmetzekiaydin.com TEL:0506.3446620 PROF.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN ÖZGEÇMİŞİ 1959 yılı, Konya Çumra doğumlu. 1985 de Ankara

Detaylı

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 1 2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 2 3 4 5 6 Türkçe derslerinde hedefimiz öğrencilerimize Türk dilini sevdirmek, kurallarını sezdirmek, süreç içerisinde Türkçeyi bilinçle, özenle

Detaylı

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN Hayal Ederek Başladık; 2 Başarmak için hayallerimize inandık. 15 yıldır bizlerle aynı rüyayı gören binlerce öğrenci ve velimizle hayalleri yaşanabilir

Detaylı

ÖZEL EFDAL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK BÜLTENİ- KASIM 2010

ÖZEL EFDAL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK BÜLTENİ- KASIM 2010 DÜŞÜNME BECERİLERİNE AİLELERİN KATILIMI Okulumuzda öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını ortaya koymalarını sağlayan, gelişimlerinin her yönünü destekleyen bir eğitim programı uygulamaktayız. Bu program

Detaylı

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN

NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN NESİBE AYDIN OKULLARI Adına Sahibi: Hüsamettin AYDIN Yayın Yönetmeni: Burcu AĞCA Editör: Meliha PEHLİVAN Yayın Kurulu Bora SENGER, Sanem DAVRAN, Hüseyin ASLANTÜRK, Sema BAYDİLLİ, Nilay EVİRGEN, Emel KABASAKAL,

Detaylı

HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014

HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014 HAZIRLAYANLAR KADRİYE ÖRER KADRİYE MUTLU ULVİYE TÜZÜ EROĞLU EDİTÖR ÜLKÜ UZUN IŞIKLI GÜNLER KASIM, 2014 İÇİNDEKİLER 1. KASIM AYI ÖZEL GÜN VE KUTLAMALARI 2. KASIM AYI KAZANIM ve GÖSTERGELERİ 3. KASIM AYI

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

Baştan Sona etwinning Yolculuğu

Baştan Sona etwinning Yolculuğu BAŞTAN SONA ETWINNING YOLCULUĞU Binlerce millik bir yolculuk, tek bir adımla başlar Laozi, Çinli filozof Baştan Sona etwinning Yolculuğu passenger carrier boarding pass seat date DESTINATION FLIGHT YAYINLAYAN

Detaylı

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla,

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, blok, fen-doğa, yapılandırılmamış oyuncak, müzik, sanat)

Detaylı