Öğr. Grv. Dr. Ertuğrul ERGÜN. șlar. Yanlıș. rular-y. Web. Doğr

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Öğr. Grv. Dr. Ertuğrul ERGÜN. șlar. Yanlıș. rular-y. Web. Doğr"

Transkript

1 Tasada Doğrular ğ rular-lar ș Öğr. Grv. Dr. Ertuğrul ERGÜN Tasar da Doğr rular-y

2 Bir Sitesinin Bileșenleri Tasar da Doğr rular-y Bir dergide veya gazetedeki bileșenler Yazılar ve resimler Planlanmıș bir içerik Görsel sunum Peki bir web sitesinde neler var?

3 Bir Sitesinin Bileșenleri da Tasar Doğr rular-y sitelerinde üçüncü bir yapıdan bahsedebiliriz: Davranıș Uçak bileti alabilirsiniz, borsada hisse senedi satabilirsiniz,,javascript öğrenebilirsiniz, ğ hava tahminlerine bakabilirsiniz yada sabah gazeteleri okuyabilirsiniz. sitelerinde, dergilerden-gazetelerden daha çok katılımcı bir kullanıș söz konusudur.

4 Bir Sitesinin Bileșenleri da b Tasar rular-y Doğr Sunum: İçeriğin kullanıcılara görsel olarak sunuluș șekli Yapı: Anlașılabilirlik ve kullanım kolaylığı açısından içeriğin organizasyonu Davranıș: Kullanıcılar ürünle etkileșime girme șekli ve ürünün buna tepkisi

5 Bir Sitesinin Bileșenleri Mühendisler Tasar da Doğr rular-y İçerik geliștiriciler Tasarımcılar

6 sitesi Piramidi Tasarım İçerik Erișilebilirlik ișlevlik (Kod) Tasar da Doğr rular-y

7 sitesi Piramidi-Bilgi da b Tasar rular-y Doğr Sitenize gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun bir hedefi var. Bu hedef siteden siteye değișebilir. Bir ziyaretçi bir siteye yeni çıkmıș bir kanun hakkında bilgi almak için, ya da bir ürün hakkında bilgi almak, fiyat karșılaștırmak için veya bir üniversite bașvuru formunu doldurmak için gelebilir. Yani hedefler ayrı olmasına rağmen, özünde, ziyaretçi, çoğu zaman sitenize sunduğunuz "bilgiyi" almak için gelir.

8 sitesi Piramidi-Bilgi da Tasar Doğr rular-y Piramidin tabanını ve büyük bir kısmını olușturan parçasına "bilgi" adini verebiliriz. Bu kısım, sizin web sitenizin temelini olușturur ve siteniz içinde ki en önemli parça olmalıdır. İçi boș, temeli iyi atılmamıș bir web sitesinin yașamını sürdürmesi bu dönemde çok zor

9 sitesi Piramidi-Bilgi yeterli mi? da b Tasar rular-y Doğr Çoğu zaman bu sorunun cevabi "evet". Fakat șunu da biliyoruz ki Internet dünyasında, kullanıcıdan kullanıcıya fark var. Bir kullanıcı, bir web sitesini rahatlıkla kullanabilirken, k diğer bir kullanıcı, It Internet t ile yeni tanıșıyor olabilir. Bir kullanıcı, sunduğunuz tüm bilgilere rahatlıkla ulașabilirken diğer bir kullanıcı, bu bilgilere ulașmak için değișik araçlar kullanıyor olabilir.

10 sitesi Piramidi-Bilgi yeterli mi? da Tasar Doğr rular-y Maalesef, webin çok temel kuralları dıșında (linklere tıklamak, browser kullanmak v.b.) kalıplașmıș kuralları yok. Bir web sitesindeki menü tarzı, diğer ğ bir web sitesinde tamamen değișik anlamlar ifade edebilir.

11 Tasar da Doğr rular-y sitesi Piramidi Erișilebilirlik İșlevlik Eğer biz, ziyaretçilerin "hedeflerine" ulașmasını istiyorsak, kullanıcı-odaklı web siteleri yapmak zorundayız ki bu erișilebilirlik ș ve kullanılabilirlik yolunda geçer.

12 sitesi Piramidi-Tasarım da Tasar Doğr rular-y Siteniz içindeki "bilgilere" karar verdiniz. Bu bilgilerin, ziyaretçilerinize nasıl ulașması gerektiğini ğ bile buldunuz. Artik, bilgiyi, gy, ulașılabilirliği ș ğ ve erișilebilirliği, ș ğ kullanıcınıza iletmenize yardımcı olacak "arayüzü" tasarlayabilirsiniz.

13 sitesi Piramidi-Tasarım da b Tasar rular-y Doğr Tasarım, bir sitenin, diğer sitelerden farklı olmasını sağlayacak özelliğidir. Tasarım, web sitesine yüz veren, kullanıcınızı karșılayan ve sitenizin kalitesini arttıran önemli bir parçadır. İște bu așamada bizim kullanmamız gereken araçlar ise CSS ve XHTML olmalıdır. Çünkü bu araçlar sayesinde, hem bilginiz, tasarım elementleri arasında boğulmayacak, hem de siteniz erișilebilirlik yolunda önemli bir adım atacaktır.

14 sitesi Piramidi-Tasarım da Tasar Doğr rular-y Tasarım, yalnızca bir tabaka olarak, bilginin üzerinde șeffaf olarak durmalıdır. Bilginin önüne geçecek, bașka bir deyișle kullanıcının hedeflerine ulașmasında ș engel olacak tasarımlar, bir web sitesinin amacını sabote etmekten öteye gitmeyecektir..

15 sitesi Piramidi da b Tasar rular-y Doğr İste bu așamada, siteniz kullanılabilir, bilgiler erișilebilir ve tasarım yeni teknolojiye uygun. Fakat websitesi piramidi daha tamamlanmadı Son tabaka sitenizi diğer sitelerden tamamen ayıracak,,görsel bir güzellik katacak elementlerden olușur. Görsel Gelișimș Görsel gelișim, tasarımda olduğu gibi, "çerçeve tasa" üzerinde oturan ve tasarımı geliștiren ș öğelerden olușur.

16 sitesi Piramidi da b Tasar rular-y Doğr Görsel gelișim öğeleri tamamen kaldırıldığında, sitenin bütünlüğüne zarar gelmez ama bu tabaka ile birlikte site tamamlanmıș olur. İște bu așamada dikkat edilmesi i gerekenler, bu tabakanın, önceki tabakaları gölgede bırakmamasıdır. Bu son tabaka, sitenin popülerliğini, p ğ yeniden ziyaret etme arzusunu artıran bir tabakadır.

17 sitesi Piramidi da b Tasar rular-y Doğr Basarili bir sitesi, piramidin tüm tabakalarının amacını ve görevini iyi anlayan ve sergileyen bir sitedir. Her tabakanın kendine has önemi vardır fakat ağırlığını belirleyen ise bu tabakanın kapladığı alan ile doğru orantılıdır. Eğer ğ bu tabakalardan herhangi bir eksik olursa ya da yeri değiștirilirse, siteniz ya milyonlarca siteden biri olmaya devam edecek ya da bașarısız siteler arasında yerini alacaktır. Karar sizin, ya yıllarca ayakta duracak, amacına uygun bir site olușturabilirsiniz ya da hayal gücünüzü zorlayarak, kimsenin i anlayamayacağı ğ șekiller yaratabilirsiniz.

18 Tasarım süreci da Tasar Doğr rular-y Tasarım, bilgisayarınızı kapattığınız anda ba. Tasarım, bilgisayar kapalı iken șekillenir, fikirler paylașılır. py ș Peki bu fikirlerin, müșteriye iletilmesi nasıl olmalıdır? ld İste t bu așamada, kağıt-kalem ğ kl devreye girmeli.

19 Kağıt prototip da b Tasar rular-y Doğr Kağıt prototip sayesinde tasarım hakkındaki fikirleriniz konusunda, zaman ve para gerektirici araçlara dokunmadan müșteri ve kullanıcıdan geribildirim alabilir, olası kullanılabilirlik hatalarını ortaya çıkarabilir, müșteri ve kullanıcı, tasarım așamasının bir parçası yaparak, ileride ben bunu istememiștim gibi gereksiz diyalogları önleyebilirsiniz. projenin uygulama așamasında çıkabilecek kbil k ve giderilmesi zaman ve para gerektirecek birçok sorunu, en ucuz șekilde düzeltebilirsiniz.

20 da b Tasar rular-y Doğr Kağıt Prototip Kullanmanın Avantajları Fikirlerinize, kağıt üzerinde hayat vererek, müșteri, kullanıcı ve takım arkadaınız tarafından daha iyi anlașılmasını ș sağlayabilirsiniz. ğ Unutmayın bir resim, binlerce kelimeye bedeldir. Müșteri ve kullanıcıyı, tasarım așamasına dahil etmeyi hem kolay kılar, hem de ucuzlaștırır. Böylece fikirlerinizi müșterinize satmanız kolaylașır. l Kullanılabilirlik hatalarını, projenin bașında görmenizi sağlayarak, projenin son șeklinin, bu hatalardan arınmasını sağlar

21 da Tasar Doğr rular-y Kağıt Prototip Kullanmanın Avantajları Bașkalarının fikirlerini proje içine sokmak kolaylașır. Hiçbir kod yazmadan ya da ekstra zaman harcamadan, projenin gereksinimleri, proje daha kağıt üzerindeyken toplanabilir. Ucuz ve hızlı tasarım araçları olması, projeye hem zaman hem de para tasarrufu sağlar. Browser ve teknolojiden bağımsız çalıștığı ii için, kll kullanıcıların l yalnızca fonksiyonlara kendilerini odaklanması sağlanabilir.

22 Kağıt Prototip DENIM Tasar da Doğr rular-y

23 Herkes Bilgisayar Kurdu Değil da Tasar Doğr rular-y Unutmayın Herkes sizin kadar bilgisayar ve Internet bilgisine sahip değil. Birçok kullanıcı, bilgisayarlarını ilk aldıkları günlerde var olan ve makinesine yine o günlerde yüklenmiș olan browser'ları kullanıyorlar. Bu kullanıcıların yine büyük bir çoğunluğu bu yazılımları güncelleme yetisine sahip değil. Bilgisayarı yeterince tanımadıklarından, onlar için sık sık problem çıkaran bir makineye dönüșüyor. Bu yüzden var olan ve çalıșan halini korumak esas.

24 Herkes Bilgisayar Kurdu Değil da b Tasar rular-y Doğr Tasarımcı olarak genel ve yaygın olarak kullanılan monitör büyüklüklerini, ekran çözünürlüklerini çok iyi bilmeli, web sayfalarınızı buna göre inșa ș etmelisiniz. Aynı șekilde web sayfalarımızın Internet Explorer, Firefox, Netscape Navigator, Opera gibi farklı browserlarda nasıl görüntüleneceğini öü ül i göz önünde bulundurmalısınız.

25 İçerik kraldır da Tasar Doğr rular-y Çok güzel olsa da içerikten yoksun bir site ölmeye mahkûmdur. Kullanıcılar sitenizin nasıl çalıștığıyla hiç, hem de hiç ilgilenmiyorlar. Sadece içeriğiniz için oradalar. İçeriği onlara basit ve hızlı bir șekilde verin.

26 Asıl çok olan azdır Tasarımlarınızı olabildiğince basit tutun. İyi bir tasa gücü basitliğinde saklıdır. Tasar da Doğr rular-y

27 Hız Çok Önemli... da b Tasar rular-y Doğr Eğer web üzerinde satıș yapmayı düșünüyorsanız hız sizin için her anlamda çok önemli. Artık "hız"ın esas alındığı günümüz dünyasında ve "hız"ın öneminin daha artacağı önümüzdeki ü yıllarda iki tür firma olacak: Hızlılar ve ölüler. Artık kararınızı verin; ya hızlı olacaksınız ya da ölü. tasada estetiğin önünde duran en büyük engel sayfanın yüklenme hızıdır. Sayfa yavaș açılıyorsa yazı tahtasına (HTML editörü) )geri dönmek gerekir.

28 Hız Çok Önemli... Kullanıcıyı geri düğmesi veya kapat düğmesi kullanmamaya ikna etmek için sadece 3 saniyeniz var. 3 saniye. Bu, ekrana anında ilginç bir șey getirmeniz gerektiği anlamına geliyor. da b Tasar rular-y Doğr Ekrana her șeyi yüklemek için ise 15 saniyeniz var. Hatta bu tahmin çok liberal bir tahmin. Süre genelde 8 saniyedir. Elinizi çabuk tutun.

29 Sayfa Bașlığı ı (Title) da Tasar Doğr rular-y Siteniz içinde yapabileceğiniz, kullanılabilirliği ve arama motor sıralamasını etkileyecek en hızlı ve ucuz çözüm yolu sayfa y bașlığı ș ğ yani TITLE <title>. İyi bir TITLE yazmak, iyi bir site tasarlamak kadar önemli olabilir zaman zaman.

30 Sayfa Bașlığı ı (Title) da b Tasar rular-y Doğr TITLE, bir arama motorunda üzerine tıklanan link ismidir. TITLE, bir kullanıcı, bir siteyi Favorileri içine eklediğinde d gördüğü site ismidir. idi TITLE, del.icio.us gibi, popülaritesi artan sitelerde kullanılan bir özelliktir. TITLE, RSS okuyucularında görünen bașlıktır. TITLE, birçok tarayıcıda gördüğümüz tab yöntemi ile daha da belirgin bir konuma sahip olan bir özelliktir. TITLE, bir arama sonucunda, kullanıcıların hangi linke tıklaması gerektiğine karar vermesini i sağlayan en büyük ük araçtır.

31 Sayfa Bașlığı ı (Title) da b Tasar rular-y Doğr İyi bir TITLE yazmak yalnızca UNTITLED yerine șirket ismini yazmak değildir. İyi bir TITLE yazmak, kısa ve öz olarak, bir sayfa içindeki bilgileri özetleyebilecek, o bilginin hangi șirkete ait olduğunu ğ kullanıcıya söyleyebilecek bir yöntem olmalıdır.

32 Sayfa Bașlığı ı (Title) da b Tasar rular-y Doğr TITLE yazmak istediğiniz ğ sayfaya y bir göz atin. Birkaç kelime ile en iyi șekilde bu sayfadaki içeriği nasıl özetleyebilirsiniz? Bu sayfayı y arayan bir kullanıcı hangi arama kelimelerini kullanabilir? Google, TITLE gösterimini 66 karakter ile sinirliyor. Bu nedenle verdiğiniz ğ TITLE in bu sınırları asmamasına özen gösterin Șirket ismini,,gerçek bașlıktan ș sonra yazın: ABC Șirketi İletișim Bilgileri yerine İletișim ș Bilgileri ABC Șirketi yazın.

33 Sayfa Bașlığı ı (Title) da b Tasar rular-y Doğr Arama motoru kullanıcıları, arama sonuçları içindeki baslıkları teker teker okumak yerine, tarama yaptıklarından, en önemli kelimeyi i basa koyun. Örneğin Dünyanın en akilli cep telefonu X12 hakkında bilgiler yerine X12 Cep Telefonları: Dünyanın en akilli cep telefonu hakkında bilgiler kullanımını tercih edin. Gereksiz ve anlamsız karakter kullanımından kaçının, çünkü bunların sitenin TITLE'ina hiçbir etkisi yok.

34 E-ticaret siteleri da b Tasar rular-y Doğr İnsanlar sizin sitenizden alıșveriș yapabilmek için bilgisayarın nasıl kullanılacağını öğrenecekler, ğ daha sonra İnternet'e girecekler, İnternet tarayıcısını kullanmayı öğrenecekler, sitenizi kullanmayı öğrenecekler Sanal müșteriniz, sizden ürün satın almaya çalıșıyor. Fakat çoğu zaman sanal müșteriniz "Nereye tıklamalıyım?" "Șimdi ne yapacağım?" "Buraya nasıl geldim?" "Nasıl geri döneceğim ğ șimdi?" düșünceleriyle uğrașıyor.

35 E-ticaret siteleri da b Tasar rular-y Doğr Sizin amacınız websitesi tasarlamak olmamalı; amacınız müșterinizin, ziyaretçinizin yașayacağı deneyimi tasarlamak olmalı. Çoğu müșteriniz (ve her geçen gün sayıları artmakta) Bay Ben-Fazla-Bir-Șey- Bilmiyorum. Ama maalesef çoğu zaman tasarımlar Bay Yedim-Bitirdim-Ben-Bu-İși Ben Bu için yapılıyor.

36 E-ticaret siteleri da b Tasar rular-y Doğr Ama unutmamak lazım ki Bay Yedim- Bitirdim-Ben-Bu-İși eğer bir ürünü almak istiyorsa, onlara nasıl bir arayüz verirseniz verin, alacaklardır. Ama eğer Bay Ben-Fazla-Bir-Șey- Bilmiyorum'uni almasını istiyorsanız hatta onların yeniden sitenize gelmesini istiyorsanız, ürettiğiniz uygulamanın ve tasa, onlara hitap etmesini sağlamanız gerekiyor. Kolay, Temiz ve Tutarlı.

37 E-ticaret siteleri-açıklamalar da b Tasar rular-y Doğr Resimler, düğmeler ve ikonlar, grafiklerden olușmuș kelimelerdir. İyi kullanıldığında, çok etkilidir; kötü kullanıldığında ise hiçbir etkisi olmaz, hatta bazen olumsuz etki bile yaratabiliyor. Yalnızca kelimelerden olușmuș bir sayfa ise, bazen anlatılması gerekeni kısıtlayabiliyor. O nedenle iyi bir denge yakalayan kullanım șekli, hem okumayı güçlendirir, hem de anlașılma oranını artırır.

38 E-ticaret siteleri-açıklamalar da b Tasar rular-y Doğr Bir e-ticaret sitesinin içerdiği ürün kategorilerinden biri parfüm. Ve bu sitenin i müșterisi üt i olan birçok kiși, bu sitenin sunduğu ürünleri, hayatlarında ilk defa satın alıp, kullanıyorlar. Yani koklamadan, denemeden. Peki site bunu u nasıl bașarıyorlar? a

39 E-ticaret siteleri-açıklamalar Așağıdaki ș ğ resimde de gördüğünüz ğ gibi, ürün detaylarında, bu ürünü alıp, kullanacak kișilerin nasıl bir deneyime sahip olacağını, ne gibi duygular yarattığını anlatıyor: Güven verici, seksi, șık. Bu ürün gündelik hayatın verdiği sıkıcılıktan kurtulup, özgür olmak isteyenlerin kullanacağı ğ bir parfümdür diyor. Ürün ile ziyaretçi arasında duygusal bir iletișim kurmaya çalıșıyor. Tasar da Doğr rular-y

40 E-ticaret siteleri-açıklamalar Tasar da Doğr rular-y

41 Ürün Resimleri da Tasar Doğr rular-y Online alıșveriș sitesi kullanıcılarının yüzde 28'i "ürün detay" sayfalarında bir ürünü alıp almayacaklarına karar veriyorlar. Yani, kullanıcıların yüzde 28'i, bir ürünün detay ve resimleri gerekli bilgiyi alamıyorsa, bu sayfadan hatta siteden, ürün almadan ayrılıyorlar.

42 Ürün Resimleri da Tasar Doğr rular-y Bir online alıșveriș șirketinin amacı, kullanıcıların bir ürünü alma ișlemini en kısa zamanda gerçekleștirmesi olmalıdır. Ürün detayı ve resmi, bu karar așamasına yardımcı olmuyor ya da geciktiriyor i i ise, ürünü satın alan kullanıcı sayısı, ürün detayı ve resmi daha açıklayıcı olan bir siteye oranla daha az olacaktır.

43 Ürün Resimleri da b Tasar rular-y Doğr Eğer bir cep telefonu alma kararınız, bu cep telefonunun boyutları ile ilgili ise, bu konuda en açıklayıcı bilgiyi nereden alabilirsiniz? Resimden mi yoksa ürün ü açıklayıcı bilgilerinden mi? Aranızda kaç kiși, ürün detay sayfası içinde verilen "132 x 51 x 21 mm" gibi bir cep telefonu boyutunu gözleri önünde canlandırabiliyor?

44 Ürün Resimleri Tasar da Doğr rular-y

45 Ürün Resimleri Tasar da Doğr rular-y

46 Ürün Resimleri da b Tasar rular-y Doğr Tasarımcı, haklı olarak, tasarımı, göze en iyi ve simetrik görünecek șekilde tasarlamakta ve üü ürün müdürü üdüü ise, kullanıcının kll 132 x 51 x 21 mm boyutlarını anladığını farz etmektir. Fakat bu boyutun bir bașka model telefondan boyut olarak küçük ya da büyük olduğunu ğ öğrenmek için, kullanıcı ileri-geri birçok ürün detayını incelemek, hatırlamak zorunda kalmaktadır.

47 Ürün Resimleri Tasar da Doğr rular-y

48 Google ın Tasarım Kriterleri da b Tasar rular-y Doğr Sade olmalı: Sadelik en güçlü özelliktir. Çekici olmalı: Herkes için alımlı olmalı. Güzel olmalı: Göze hoș ș görünüp aklı karıștırmamalı. Güvenilir olmalı: Kullanıcın güvenini kazanabilmeli Faydalı olmalı: kișiye odaklı olmalı -kișilerin yașamları, ișleri, hayalleri gibi șeyleri kapsamalı. Hızı: Her milisaniye göz önünde bulundurulmalı. Sanatsal olmalı: Güzel resimlerle canlılık katılmalı. Evrensel olmalı: Dünya çapında kullanılabilmeli.

49 Kaliteli bir site için da b Tasar rular-y Doğr İlk etapta ziyaretçilerinize web sitenizin amacını ve neler yapacağınızı anlatın. Nereye ne kadar tıklandığını anlamaya çalıșın, ziyaretçilerinizi izleyin. Menü ayarları basit ve kullanıșlı l olsun. Okunması kolay olacak șekilde uygun büyüklükte üklük uygun fontlar kullanın. ('de en çok kullanılan ideal fontlar, Verdana, Tahoma ve Trebuchet MS'dir.) Cümleleri kısa tutun, paragraflar belli bir uzunlukta olsun.

50 Kaliteli bir site için da b Tasar rular-y Doğr Ziyaretçilerinize sunduğunuz içerik onları ilgilendiren șekilde olsun. Yazılarınızı açık zeminde koyu renklerde kullanın. (Beyaz zemin üzerinde siyah gibi) Sayfanızdaki dağılımı ğ güzelleștirecek ș olan 'beyaz alan'ın kullanımını düzgün ayarlayın. sitenizde kullandığınız ğ grafik ve diğer ğ materyalleri çabuk yüklenecek șekilde hazırlayın. Tasarımı hedef kitleniz için yapın, kendi kișisel tercihleriniz için değil.

51 Berbat bir site için da Tasar Doğr rular-y Sitenizde 3 ana renkten fazlasını kullanın. sitenizi bir baștan öbür bașa karman çorman renklerle mahvedin. Çok sayıda font stilleri, font büyüklükleri ve font renkleri kullanın, ama web sitenizi i i tek bir font stiline de mahkûm edebilirsiniz. i i

52 Berbat bir site için da Tasar Doğr rular-y Çok sayıda grafik efektleri, flash animasyonlar, logolar veya ses efektleri kullanın ki, bunlar kullanıcıları sitenizin ana mesajından uzaklaștırsınlar. Çağımızda ğ sokaklarda kkl kullanılan kll l özel ifade ve ibareleri sıklıkla kullanın. (slm, nassınız, oha oluyorum...)

53 Kötü Tasarımcı Eğer bir web sitesi tasarımcısı așağıdaki özelliklere sahipse, onunla çalıșmaktan kaçının Tasar da Doğr rular-y

54 Kötü Tasarımcı da Tasar Doğr rular-y Kitaplığındaki tek kitap "HTML'den kim korkar?" ise Eğer önceden belirlenmiș bir web tasarım fiyat fy listesi varsa Sizden, çalıșmaya bașlamadan önce itdikl istedikleri, i yalnızca șirketinizin iktiii logosu ve ana sayfada yer alacak linkler ise

55 Kötü Tasarımcı Tasar da Doğr rular-y Șirketinizin hedef ve amaçlarından konușmak yerine, daha çok teknolojiden konușmayı tercih ediyorsa Sitenizin kullanıcıları ile ilgili tek bir soru bile sormuyorsa

56 Kötü Tasarımcı da Tasar Doğr rular-y Her beș kelimeden biri 3 harflik kısaltmalardan olușuyorsa Ana yüz PHP ve CSS olsun, arka planda ise alt yapısı ROR olan RSS destekli bir CMS yapabiliriz. Ayrıca XML verilerinizi açarak API olanağı sağlayabiliriz. Ne dersiniz? THX, BYE!

57 Kötü Tasarımcı da Tasar Doğr rular-y Sizden daha fazla konușuyorsa tasarım șirketinin logosu ya da sloganı içinde "ucuz" kelimesi yer alıyorsa Aradığınızda telefonlara annesi cevap veriyorsa "Tasarım bitince biz size haber vereceğiz" ğ " diyorsa

58 Kötü Tasarımcı da b Tasar rular-y Doğr "Size 3 değișik tasarım yapacağız, beğendiğiniz birini seçeceksiniz" söylemi bu web tasarım șirketinin takip ettiği ğ tasarım süreci ise Yaptığınız toplantının herhangi bir kısmında "Ben eski toprak tasarımcıyım. Ben halen notepad kullanır, el ile kodlarım" diyor ve bununla gurur duyuyorsa

59 Kötü Tasarımcı da Tasar Doğr rular-y Tasarım için kullandığı programları/araçları, PCNet dergisinin verdiği ğ ücretsiz CD'lerden edinmișse Tasarım portföyü, amcaoğlunun ğ hırdavatçılık șirketinin websitesinden olușuyorsa

60 Kötü Tasarımcı Tasarımdan anlamıyorsa Anladığı tek șey tasarım ise Pazarlama dendiğinde aklına ilk gelen șey, üniversite yıllarında sattığı t-shirtler ise Tasar da Doğr rular-y

61 Kötü Tasarımcı Tasar da Doğr rular-y Sitesinin "Hizmetler" kısmındaki hizmetlerden biri "Flash Tabanlı Introlar" ise Yaptığı tasarımlar içinde en çok gurur duyduğu ğ fonksiyon "farenin f e sağ ğ düğme ğ tıklama engeli" ise

62 Kötü Tasarımcı Kullanılabilirlik, erișilebilirlik, kullanıcı deneyimi dediğinizde "programcıma bir sorayım bakim, yapabilecek mi?" " cevabını alıyorsanız Tasar da Doğr rular-y

63 da b Tasar rular-y Doğr sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 1. Fiyatları listelememek: Fiyatlandırmak, teklifleri anlama ihtiyacı duyan kullanıcılar için i bilginin i i çok özel bir parçasıdır. Fiyatlandırmayı temin edemediklerinde insanlar zamanlarını harcamak istemezler ve bu da onların ürünlere karșı ilgisini azaltır. Meblağlar kullanıcıların ürünler arasındaki farkı anlamalarını sağlayacaktır.

64 da Tasar Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 2. İșe yaramayan arama motorları: Yazım hataları, çoğul ifadeler, tire ișaretleri gibi sebepler yüzünden genelde literal arama motorları kullanıșlılığı ortadan kaldırır. Site üzerindeki arama motorları amacına ulașmıyorsa çok kötüdür. Yani, her bir dokümanın önemi yerine onların içerdikleri çok sayıda terime odaklanıyorsa bu kabul edilemez bir hatadır.

65 Tasar da Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 3. Yatay kaydırma çubuğu: Kullanıcılar sağdan sola kaydırma çubuğundan nefret ederler. 800x600 standart boydaki bir pencerede yatay y kaydırma çubuğu ğ gerçekten korkunçtur.

66 da Tasar Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 4. Sabit font çeșitleri: Font boyutlarının zamanımızda okunabilirliği önemli ölçüde azaltacak șekilde küçük olduğunu ğ görüyoruz. Kullanıcılar için dilediklerinde font boyutlarını biraz büyütmeleri için seçeneklerin olması gerekir.

67 sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 5. Yazı blokları: Bloklar çok sıkıcıdır ve kullanıcıların çabucak siteyi terk etmelerine sebep olur. Tasar da Doğr rular-y

68 Tasar da Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 6. Linklerdeki javascript'ler: Linkler umulduğu gibi olmadığında kullanıcılar hayal kırıklığına ğ uğrarlar. ğ Herkes sebepsiz açılan pop-up p ppencereden nefret eder.

69 sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 7. SSS da seyrek sorulmuș sorular: Kullanıcıların istemediği soruları listelemeniz hiç de güzel bir șey değildir. ğ Tasar da Doğr rular-y

70 da Tasar Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 8. Gizlilik politikası olmadan adreslerini toplamak: siteleri e- mail adresleri istediği ğ zaman kullanıcılar olumsuz tepki verirler. Spam olarak geri döneceği düșüncesi ile hiç kimse bir garanti verilmeden bu bilgilerini vermek istemez.

71 da b Tasar rular-y Doğr sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata karakterin üzerinde site adı: Bir web sitesi adresini bir arkadașa ile göndermek çok önem arz eden bir durumdur. Eğer adres çok fazla uzunsa kullanıcılara itici gelecektir. Hatta bazıları onu nasıl seçeceğini, kopyalayıp yapıștıracağını bilemeyecektir. ecektir Diyelim ki yaptı, ama eğer link kırıksa bir daha kopyala yapıștır zahmetine katlanmak k istemeyecektir.

72 da Tasar Doğr rular-y sitelerinde en çok karșılașılan 10 hata 10. Olmaması gereken yerlerde iletișim linkleri: İsimlerin üzerine mail linklerini yerleștirmeyin, onun yerine mail adreslerini sade ve tek olarak yazın. Resim olursa daha iyi olur, böylece mail adreslerinin casus yazılımlarca toplanması engellenmiș olur.

73 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör Arama motorları, belirli bir terim için arama yapıldığı zaman öncelikle ana indeks içerisinde bulunan ve terim ile alakalı olan sayfaları bulur. Normal koșullarda indeksde dkd bl bulunan herhangi h bir sayfanın içeriği içerisinde veya sayfaya gelen link bağlantıları içerisinde bir arama terimi mevcutsa o sayfa o arama ile alakalı kabul edilir. Fakat, aranan terim için minimum derecede alakalı olan bir sayfanın gösterilen arama sonuçları içerisinde veya ilk 1,000 sonuç içerisinde kendisine bir yer bulması garanti değildir.

74 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör İndekslenmiș bir sayfa içerisinde; arama teriminin kullanıldığı yerler, toplam yazılara oranı ve sayfanın link gücü gibi faktörler göz önüne alınarak belirli bir ilk sıralama listesi çıkartılır. r Fakat bu sıralama kullanıcıya sunulmadan önce belirli faktörler ve filtreler göz önüne alınarak tekrar bir sıralama yapılır. Bu sonuçların nasıl sıralanacağı, hangi sonuçların yukarı sıralarda çıkması gerektiği, ğ hangilerinin daha gerilerde kalması gerektiği ve hangilerinin gösterilmemesi gerektiğini ile ilgili olarak göz önüne alınan faktörlerden bazıları:

75 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 1) Domain uzantısı, sunucu lokasyonu ve sayfa dili: Kullanıcının lokal bir arama motorunda (örnek: google.com.tr) arama yapması durumunda arama motorunun hangi coğrafyaya yönelik olduğuna göre domain uzantıları, sayfanın bulunduğu sunucunun lokasyonu, webmaster tarafından Google a bildirilmiș i hedef kullanıcı coğrafyası gibi bilgiler sayesinde sonuçlar tekrar sıralanır. Örnek olarak google.com.tr üzerinde adidas gibi bir arama yaptığınızda Türk sitelerine oranla çok daha alakalı ve güvenilir bașka yabancı siteler olmasına rağmen Türkiye de bulunan veya Türkiye ve Türkçe ile alakalı ve içinde adidas kelimesi geçen siteler üst sıralara çıkarılırlar.

76 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 2) IP ve Lokasyon verileri Arama sonuçları aramayı yapan kullanıcının bulunduğu ğ lokasyona bağlı olarak dinamik olarak farklı șekilde sıralanır. Tam doğru çalıșmasa da herhangi bir arama yaptığınız zaman çıkan URL nin sonuna &gl=us gibi ülke kodlarını ekleyerek farklı lokasyonlara gönderilen farklı sonuçları görebilirsiniz.

77 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 3) Kopya içerik filtreleri: üzerinde çok nadir olan ama bir çok farklı sayfalarda aynı șekilde yayınlanan bir makalenin içeriğinde ğ bulunan bir terimi aratırsanız benzer sayfalar içerisinden bir tanesi listelendikten sonra diğerleri filtrelenir. Arama motorları, belirli bir terim arandığı zaman birbirinden farklı ve en alakalı sonuçları sunmaya çalıșacaklardır. Aynı bilgileri içeren sonuçları en alakalı içerik bile olsa alt alta sunmak sonuç kalitesini düșüreceği için farklı kriterlere bakılarak bir içerik dıșındakiler sıralamalar esnasında filtrelenirler.

78 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 4) Aynı siteden sonuçlar: Bir arama için, belirli bir sitenin içeriğinde web deki bütün diğer dokümanlara oranla daha alakalı bir çok sayfa bulunabilmesine rağmen iki sayfadan sonrası filtrelenir. Çeșitli sonuçlar sunabilmek için i yapılan bu ișlem subdomainler içinde daha fazla uygulanmaya bașlamıștır.

79 Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 5) Dil ve ülke seçimi Kullancı tarafından belirli bir ülke veya dil içerisinde arama opsiyonları seçildiyse sonuçlar seçimlere göre filtrelenir. Tasar da Doğr rular-y

80 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 6) Sekme sonuçları ve genel kullanıcı davranıına göre sıralama: Arama sonuçları aynı aramayı yapan diğer kullanıcıların sonuçların içerisinden hangilerini seçtiğine, ne sürede geri çıktıkları gibi verilere bakılarak tekrar sıralanır. Alt sıralarda olup ama daha çok rağbet gören ve aramaları sonlandığı algoritmik olarak anlașılan sonuçlar yukarı itilir.

81 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 7) Daha önceki arama stilleri ve tercih edilen sonuçlara göre sıralama: Kișiselleștirilmiș ș ș ș aramanın gittikçe daha önemli bir hale geldiği günümüzde özellikle login olmuș șekilde yapılan daha önceki aramalar ve seçimler daha sonraki arama sonuçları arasında sıralama farkları yaratıcaktır.

82 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 8) Wiki gibi takip edilebilen kullanıcı tercihlerinin etkisi: Google Wiki sisteminde yukarı ve așağı oy verilen sonuçların sıralamalar üzerinde etkilerinin kesin olarak kullanıldığını açıklamasada bir çok kullanıcı tarafından yukarı çıkması gerektiği düșünülen sonuçların arama kalitesini kli ii yökseltmek k için kullanılması muhtemeldir

83 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 9) Trafiğin sıralamalara etkileri: Yüksek trafik alan sitelerin sonuçlarının yukarılara itilmesi bir çok durumda izlenmektedir. Özellikle spor aktiviteleri veya yılın belirli zamanlarında yapılan aktiviteler gibi sezonsal terimlere sebep olan aramalarda ya da internet t dıșı sebeplerden bir anda aranmaya bașlanan terimlerde yüksek trafik alan siteler alakalı olduğu terimler için yukarı sıralara çıkacaktır.

84 da Tasar Doğr rular-y Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 10) Belge yașı ve güncellenme tarihi: Arama yapılan terimin türüne (bilgi, araștırma, satıș odaklı, vs..) göre aranılan sonuçların güncel olması gerektiği ğ düșünülen durumlarda daha güncel dökümanların yukarı çekilmesi.

85 da Tasar Doğr rular-y Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 11) Yazım hataları Yazım hatalarının kesin olduğunun düșünüldüğü durumlarda, bunu mu demek istediniz? sorusu ile birlikte doğru yazım olduğu düșünülen sonuçlarında arama sonuçlarına eklenmesi.

86 Tasar da Doğr rular-y Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 12) Sonuçlar arası link bağlantıları: Belirli bir terim için en alakalı ilk 1,000 veya farklı bir sayıda sayfa kümesi içindeki link bağlantıları ğ yapısı yp sonuçların sıralarını etkileyecektir.

87 da Tasar Doğr rular-y Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 13) Eșanlamlı ve semantik kelimelerin etkileri: Herhangi bir arama için sunulan sonuçların arasına arama terimi ile bağlantılı veya eșanlamlı olduğu düșünülen terimler ile alakalı sonuçlar eklenebilir veya sıralamalar değiștirilebilir.

88 da b Tasar rular-y Doğr Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 14) PPC ve Organik Sonuçların aynı sayfada olması: MSN tarafından alınan bir patent ile öne sürülen fakat Google gibi motorlarda organik sonuçların kalitesini bozmamak ve reklamverenleri kaçırmamak için kullanılmayan bir yöntem; aynı sayfa içerisinde hem PPC (ücret karșılığı sunulan sonuç), hem de aynı sayfa için bir organik sonuç bulunması durumunda organik sonucun gösterilmemesi.

89 Tasar da Doğr rular-y Arama Sonuçlarının Sunumunu Değiștiren 15 Faktör 15) Ceza filtreleri: Belirli terimler için cezalandırılmıș sayfaların indeksde olmalarına ve alakalı kabul edilmelerine rağmen ğ sonuçlar arasından çıkartılmaları.

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık.

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık. Hayat için kısa, bir derginin yeni sayısının gün yüzüne kavuşması için uzun sayılabilecek bir aradan sonra buradayız yine. Ama önemli olan her ay yeni bir sayıyla buluşmaktan çok, anlamlı bir sayıyla karşınıza

Detaylı

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ KAAN GÜLTEN kimdir? Seo sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan yazar, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında

Detaylı

www.eticaretokulu.com

www.eticaretokulu.com www.eticaretokulu.com ARAMA MOTORU TAKTİKLERİ Web Sitenizi Zirveye Çıkartmanın Sırları Oğuz Koç 2003 İnternet Pazarlama Merkezi A.Ş. Eserin her türlü yayın hakları saklıdır. Yazılı izin alınmadan, kısmen

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER Sevgili Öğrenci, İyi bir web sitesi hazırlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Uzmanlık gerektiren her iş gibi web sitesi hazırlamak için de bazı özel bilgileri öğrenmemiz gereklidir. Web sitesi hazırlamaya

Detaylı

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri PROJESOFT? NEDEN Gelişmiş SEO Bölümü Profesyonel Kampanya Yönetimi Profesyonel e-ticaret çözümleri 02 İşiniz, İşimizdir! Esnek Tasarım Modülü Toplu

Detaylı

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri

H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş.... 4 2 H.E.L.P Projesi Tanıtımı.... 6 3 Hastalar ve hastane personeli gerçekten ne istiyor-gözlemsel araştırma sonuçları...9 4 H.E.L.P

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB. Abdurrahman GÜNER

T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB. Abdurrahman GÜNER T.C. Samsun Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ADIM ADIM WEB Abdurrahman GÜNER Tekniker Samsun / 2012 Kapak Tasarımı Dr. Ali KORKMAZ Dizgi/Baskı Refik YILMAZ Koordinasyon ve Tarımsal Veriler

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma BU KİTAP İNDİRMEYOLU VE EĞİTİMUYUMAZ İŞ BİRLİĞİ İLE HAZIRLANMIŞTIR. ÖNSÖZ Arkadaşlar öncelikle bilgilerin %90 ı internetten derlediğim bilgilerdir.internnette her site ayrı bir konuya değinmiş oraya gir

Detaylı

INTERNET, WEB SERVER ve WEB TARAYICILARI. Bu kurallar ise Internet in çalışma tarzından ve protokollerinden doğan kurallardır.

INTERNET, WEB SERVER ve WEB TARAYICILARI. Bu kurallar ise Internet in çalışma tarzından ve protokollerinden doğan kurallardır. 1 BÖLÜM 1 INTERNET, WEB SERVER ve WEB TARAYICILARI 1.1. INTERNET HTML dilini öğrenmenin amacı, ya bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmaktır. Bir web sayfası ya da bir web sitesi oluşturmak için

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Modül 4: İnternet ve İletişim Hazırlayan: Yasemin Gülbahar Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Bu konuyu bitirdiğinizde; İnternet e ilişkin temel kavramlar hakkında bilgi edinecek, Web tarayıcı programlarını

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ HTML 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

3. WS dergisi ile yeniden karşınızdayız sevgili WebmasterSitesi.com okuyucuları.

3. WS dergisi ile yeniden karşınızdayız sevgili WebmasterSitesi.com okuyucuları. 3. WS dergisi ile yeniden karşınızdayız sevgili WebmasterSitesi.com okuyucuları. Dergimizin bu sayısında öncekine oranla daha çok içerik ve geliştirilmiş düzen bulacaksınız. WS dergileri katılımcıların

Detaylı

W-S Umut DUMAN. Bir emailin kalitesini belirleyen temel unsurlar şunlardır:

W-S Umut DUMAN. Bir emailin kalitesini belirleyen temel unsurlar şunlardır: Hotmail bugün en güçlü spam filtreleme sistemine sahip email servislerinden biridir. En eski email servislerinden biridir. Pek belli olmasada bugün yüz milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Gönderdiğiniz

Detaylı

Adobe Dreamweaver CS3

Adobe Dreamweaver CS3 Ders Notları Adobe Dreamweaver CS3 Bölüm 1 Genel Bilgiler Giriş Dreamweaver CS3, Web sitelerinin oluşturulmasını, yönetilmesini, bakımının ve devamlılığını sağlanmasını mümkün kılmak için güçlü görsel

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

Aylık olarak sitemizde yapılan önemli paylaşımları içeriğimize katacağız.

Aylık olarak sitemizde yapılan önemli paylaşımları içeriğimize katacağız. WebmasterSitesi.com gönüllüleri, WS Dergisi adı altında ikinci kez dergi girişimi başlatmıştır. WS dergisinin amacı takipçilerine güncel, önemli konularda yararlı bilgileri sunmaktır. Webmasterlar için

Detaylı