RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ"

Transkript

1 RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ Hasar servisi ve underwriterlar için mühendislik branşı risk ve hasar değerlendirmeleri Sayı: 2015/3 Ekol Sigorta Ekspertiz Hizmetleri Limited Şirketi Kasım 2015 Risk ve Mühendislik Grubu Bülteni

2 LAZER, RÖNTGEN TÜPLERİ, TÜPLER ve VALFLER LAZER NEDİR Tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde genliği yüksek güçlü bir ışık demeti üreten alettir. Lazer ingilizce; Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (uyarılmış radyasyon salınımlarıyla ışığın kuvvetlendirilmesi) cümlesindeki kelimelerin baş harflerinin alınmasından türetilmiş bir kelimedir. LAZERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ Optik bakımdan saydam, bir ucunda tam sırlı ve yansıtıcı, diğer ucunda yarı sırlı kısmen yansıtıcı iki ayna bulunan bir tüp alınır. Buna gaz, sıvı ve katı bir madde doldurulur. Dışarıdan ışık verme, elektrik akımı geçirmek suretiyle veya kimyasal bir yolla elde edilen enerji, ortamdaki atomlara ulaşır. Bunların bazıları bu enerjiyi emerler. Fazla enerji, atomları kararsız hale getirir. Kendisine bir foton çarpan, uyarılmış ve kararsız atom, fazla enerjiyi foton neşrederek verir. Fotonlar, benzer şekilde diğer fotonların neşrini sağlar. Uçlara ulaşan fotonlar, aynalardan yansıyarak geri dönerler ve olay devam eder. Uyarma ve tahriklerde ortamdaki fotonlar artar. Atomların hemen hemen hepsi, foton yaymaya başlayınca kuvvetlenen ışık, yarı sırlı uçtan dışarı çıkar. LAZER IŞINININ ÖZELLİKLERİ En büyük özelliği dağılmaz olması ve yön verilebilmesidir. Bu özelliğinden istifade ile mesafe ölçme ve fiber optik teknolojisi geliştirilmiştir. Dalga boyunun küçük olması dağılmayı da büyük ölçüde azaltır. Uyarılan atomlar her yön yerine belli yönlerde hareket ederler. Bu lazerin çok parlak olmasını doğurur. Lazer ışını, dalga boyu tek olduğundan monokromatik özellik taşır. Frekans dağılım aralığı, frekansının bir milyonda biri civarındadır. Bu sebepten istenilen frekansta çok sayıda dalgalar lazer dalgası üzerine bindirilmek suretiyle haberleşmede iyi bir sinyal jeneratörü olarak iş görür. Aynı anda birçok bilgi bir yerden başka yere gönderilebilir. Lazer ışını dağılmaz olduğundan kısa darbeler halinde yayınlanabilmesi mümkündür. Kayıpsız yüksek enerji nakli yapılması bu özelliği ile sağlanabilir. Lazer kendisinde bulunan yüksek enerji sayesinde kesme, kaynak ve delme endüstrisinde kullanılır. Ayrıca lazer darbesinin çok kısa olmasından yüksek hız fotoğrafçılığında faydalanılır. Yönlü bir hareket olması özelliğinden ise holografi ve ölçüm biliminde yararlanılır. Bütün özellikleri ile uzak mesafe ölçümlerini mümkün kılar. Lazer ışını tek dalga boyuna sahip olduğu için lazer cinsine göre çeşitli renkte ışınlar elde etmek mümkündür.

3 LAZER KAYNAĞI Lazer kaynağı, endüstriyel gaz (Karbondioksit) ve Nd: YAG (Katı hal lazeri) şeklinde sanayide son yıllarda hızla gelişen bir uygulama sahasına sahiptir. Lazer ışınının yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasından dolayı hızlı kaynak yapma yetisi ve dolayısıyla birim alanda daha düşük ısı girdisine, yüksek nüfuziyete ve kaynak bölgesinde düşük çarpılma riskine ihtimal verir. Bu işlemde lazer ışını kaynak yapılacak malzemeye odaklanır ve herhangi bir dolgu maddesi gerekmeden işlem kendi kendine (otojen olarak) tamamlanır. Kaynak sırasında işlem verimliliğini, kaynak kalitesini ve kaynak banyosunu (ergimiş metal oksitlenmeden) korumak için koruyucu gaz olarak kullanılır. Karbondioksit lazer kaynağında genellikle koruyucu gaz olarak helyum kullanılır, çünkü helyumun yüksek bir iyonlaşma potansiyeli vardır ve buda plazma oluşumunu azaltarak nüfuziyeti artırıp yüksek kaliteli kaynak yapılmasını sağlar. Özel uygulamalarda, koruyucu gazlar karışım halinde kullanılırsa daha iyi sonuç vermektedir. LAZER ÇEŞİTLERİ OPTİK POMPALAMALI LAZER YAKUT LAZERİ En eski lazerdir kristalin yapı taşı Al2O3 tür ve küçük sayıda olmak üzere Al+3 iyonları Cr+3 iyonlarıyla değiştirilmiş durumdadır. Cr+3 iyonları kırmızı ışıktan sorumludur bu lazer çeşidinde. Tersine birikime ulaşmak için bir flaş kullanılır. Flaşın güçlü ışığı, kristalin elektronlarını yüksek seviyelere pompalar. Flaş beyaz ışık yayar ve çok şiddetlidir. (beyazın içinde her renk vardır yani bu görünür bölgeye düşen her dalga boyu anlamına gelir). Kristal çubuk flaş lambasından gelen uygun frekanslı ışığı emer ve lazer ışığı yaymaya hazır olur. Kendiliğinden yayımlanan bir foton zincirleme reaksiyon başlatır ve 693nm (kırmızı) dalga boyunda lazer ışığı oluşur. Tersine birikime uğramış atomlar, çubukta saniye kalırlar yani devamlılık için flaş bu sıklıkta yakılmalıdır. ATOMİK ÇARPIŞMALARLA POMPALAMA HELYUM-NEON LAZERİ Bu tip lazer devamlı ışık veren bir sistemdir. Cam deşarj tüpü %80-%20 oranda helyum ve neon ile doludur. Gerekli tersine birikim, neon ve helyum atomları arsındaki çarpışmalarla sağlanır. Bu lazer işleminde, yüksek voltaj deşarj tüpüne verilir ve helyum atomları 20.61eV alarak, temel halden, yarı kararlı hale geçer. Neon ile çarpışır ve ona 20.61eV ve ekstradan 0.05eV kinetik enerjisinden verir. Bu sefer neon 20.66eV enerji alarak yarı kararlı seviyesine gelir. Helyum, temel hale foton yaymadan iner, çünkü bütün enerjisini Neon a vermiştir. Bunlardan sonra kendiliğinden ışıyan bir neon atomu diğer neon atomlarını salınım yapmak için zorlar ve zincirleme reaksiyon devam eder, sürekli bir lazer ışını oluşur, ta ki yüksek voltaj kesilerek tersine birikim engelleninceye dek. He-Ne gaz lazeri nm lazer ışığına ve ayrıca kızılötesi birçok ışımaya neden olur. Ama bu lazer çok güçlü bir enerji açığa çıkarmaz.

4 KARBON DİOKSİT NİTROJEN LAZERİ Çok güçlüdür. Çalışması helyum-neon lazerininkine benzer. Karbondioksit molekülleri lazeri oluşturur ve nitrojen ise CO2 nin tersine birikime ulaşmasını sağlar. Bu tip lazerler, kolayca 10kW sürekli enerji sağlarlar. Ayrıca kısa şoklarla çok daha güçlü enerjiler verebilirler. Bu lazer ışını görünmezdir ve elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölgesinde yer alır. (Kızıl ötesi ışınlar ısı ışınları diye de adlandırılabilir.) NEODYMIUM LAZERİ Termonükleer füzyon deneyleri için yapılmıştır ve bu lazer 10-9 saniyelik sürelerle 8*1010kW enerji verir. KRİPTON LAZERİ Bu lazer yeşil ışık yayar. Bu da fazla güçlü değildir. RÖNTGEN TÜPLERİ Röntgen tüpleri röntgen cihazının çok önemli bir parçasıdır. X- ışınları bu tüplerde elde edilir. Değişik tip ve özellikte röntgen tüpleri üretilmektedir. Modern Röntgen Tüpleri "Modern röntgen tüpleri" ; sabit anotlu, döner anotlu ve iki foküslü olmak üzere değişik şekillerde üretilmektedir. Modern Röntgen Tüplerinin Yapısı Röntgen tüpü; x-ışınlarının oluşturulmasına yarayan, havası boşaltılmış ve içerisindeki katot ve anot olmak üzere iki elektrot bulunan cam bir zarftır. EY=Elektron yöneltici H= Hedef F= Flaman A= Anot K= Katot P= Pencere FK= Flaman kablosu C= Cam zarf YVT= Yüksek voltaj kablosu

5 Cam Zarf: Tüpün diğer kısımlarını içinde bulunduran, havası tamamen boşaltılmış(vakum) bir koruyucu olup modern tüplerde genellikle silindir şeklinde üretilmektedir. Katot (cathode) : Flamanın etrafındaki metalden meydana gelmiş olup, flamanı ısıtacak akımı taşıma görevi yapar. Katot, tüpün negatif elektrotudur. Flaman, ısıya dayanıklı bir metal olan Tungstenden yapılmıştır. Flaman transformatöründen gelen akımla ısıtılan flaman, kendisini ısıtan akım şiddetiyle doğru orantılı olarak elektron yayar. Flaman ısıtıldıkça, flaman etrafında bir elektron bulutu oluşur. Flamandaki elektron bulutunun yoğunluğu, anottan elde edilecek olan x- ışını demetinin de yoğunluğunu tayin eder. Yani; elde edilecek olan x- ışınlarının yoğunluk derecesini, flamanda oluşturan eletronların miktarı belirler. Anot (anode) : Katodun karşısında bulunan ve üzerine x- ışını oluşturacak olan elektrotların gönderildiği kısım olup, bakır bir levha ortasına gömülü Tungsten (Volfram) hedeften meydana gelmiştir. Tüpün pozitif elektrottur. Hedef olarak Tungsten'in seçilmesi, atom numarasının (Z=74) ve kaynama noktasının çok yüksek (3400 C) olmasındandır. İşte: bu nedenle, bombardıman sırasında Tungsten atomları parçalanmaz ve hedefte de ısı karşısında erimez. Haube: Kurşun kaplı olup kurşun geçirmez. Elektrikte yalıtkanlığı sağlamak için içi yağ doldurmuştur. Cam zarf, bu yağın içine gömülüdür. Haube içerisindeki yağ, elektriğin yalıtkanlığını sağlaması yanında, tüpün soğumasına da yardım eder. Tüp, haube ortasına yalıtkan desteklerle monte edilmiştir. Haube, elektrik şokuna karşı ayrıca topraklanmıştır.

6 Röntgen Tüpü Arızaları Tüpler, cihazın en kıymetli parçalarının başında gelir. Bunlardaki bir arıza radyografik kaliteyi düşürebileceği gibi tüpün tamamen bozulması halinde hizmeti de aksatabilir. Ayrıca; değiştirilmeleri mümkün olsa da pahalı bir eleman olduklarından değiştirilmesi ekonomik yük sebebedir. Bu bakımdan; röntgen tüpünün arızaları, bu arızaların belirtileri ve arızalara karşı alınması gereken önlemler iyi bilinmelidir. Aksi halde uygulamada çeşitli problemlerin doğması olasıdır. Röntgen Tüpünde Meydana Gelebilecek Arızalar 1. Flaman arızası 2. Anot - Rotor bilyalarının erimesi ve aşınması 3. Anot arızası 4. Cam zarfın kırılması 5. Tüpün gazlanması 6. Tungsten buharlaşması * Flaman Arızası Nedenleri: 1. YVK'nın katotla iyi temas etmemesi 2. Mekanik çarpma sonucu flamanın kopması 3. Flaman devresini ısıtmak için hazırlık düğmesine uzun süre basmak Belirtileri: Flaman kopmuşsa ışınlamadan sonra film banyo edildiğinde görüntü oluşmaz. Film, tespit banyosundan beyaz olarak çıkar. Zira flaman kopmuş olduğundan elektron neşredemeyecek ve elektron olmayınca da x ışını oluşumu mümkün olmayacaktır. X ışını olmayınca da görüntünün kaydı mümkün olmaz. Dolayısıyla ışınlanmamış AgBr kristalleri tespit banyosuna düşeceğinden, film saydam bir görünüm alır. Önlenmesi: 1. YV kablosunun katotla bağlantılı ucunun teması sağlanmalı 2. Tüp, mekanik çarpmalardan korunmalı 3. Gerektiğinden fazla süre hazırlık düğmesine basılmamalıdır.

7 *Anot-Rotor Bilyalarının Erimesi ve Aşınması Nedenleri: 1. Çalışma sonucu zamanla olan normal aşınma 2. Fazla ısıma nedeni ile erime Belirtileri: 1. Anottaki disk dönerken duyulan seste artma 2. Anodun dönme zamanında azalma 3. Anodun hiç dönmemesi Önlenmesi: Anot gereksiz döndürülmemelidir. Zira bilyalarda oluşacak bir arıza Anodun dönmesini engelleyebilir ve elektronların bombardıman edeceği nokta değişmeye bilir. *Anot Arızası Nedenleri: 1. Art arda yapılan ışınlamalar 2. Devamlı yüksek KV değerini kullanmak 3. Oluşacak fazla ısı Belirtileri: 1. Foküste oluşan radyasyon şiddetinde azalma 2. Aynı kalitede radyograf için doz değerlerini zamanla arttırma gereği Önlenmesi: 1. Tüp günün aşmayan ışınlama dozunu kullanma 2. Işınlama aralarında tüpün soğuması için biraz zaman ayırmak *Cam Zarfın Kırılması Nedenleri: 1. Mekanik çarpma 2. Belirtilen en son KV değerini aşma 3. Tüpün muhafaza edildiği haubenin yağ sızdırarak bu yağın yerine dışarıdan hava girmesi ve bu zayıf yalıtkandan YV'nin atlaması Belirtisi: Cam kırılınca tüp içine yağ girer Önlenmesi: Cam kırılmasını neden olan faktörleri yapmamak

8 *Tüpün Gazlanması Az görülen bir durumdur,ancak meydana geldiğinde tüp kullanılmaz. Nedenleri: 1. Yüksek ma değerinde kısa aralıklarla ışınlama yapmak 2. Fazla ısı nedeni ile tüpün diğer kısımlarında da gaz yayması Belirtileri: 1. Katottan Nikel, Tungsten ve anottan Tungsten zerreciklerinin tüpün camı üzerinde görülmesi 2. Elektronların, tüp içindeki gaz atomlarını iyonize etmesi sonucu, tüp ma değeri artar bu nedenle ma ve mas göstergeleri istenilen değerleri göstermez. 3. Filmler az ışınlandığında istenilen dansite ve kontrast sağlanmaz 4. Pozitif iyonların camı ve katodu bombardıman etmesi sonucu cam çatlar Önlenmesi: 1. Çok yüksek ma değerini aralıksız kullanmak. *Tungsten Buharlaşması Nedenleri: Tüp kullanıldıkça flaman ve anottan tungsten parçacıkları neşredilir. Bu zerrecikler cam zarf içinde ince bir tabaka oluşturulur. Belirtileri: Flaman akkor haldeyken tüp içinde mavimtırak bir renk görülür. Tüp kullanıldıkça bu renk dahada koyulaşır. Tüpü kaplayan bu metal parçacıklarını yan etkileri: 1. Oluşan bu tabaka ışınları emerek filtre görevini görür. Böylece oluşan ışın demetinin şiddeti değiştirilir. Buda zamanla ışınlama faktörlerini arttırmayı gerektirir. 2. Camın elektriği geçirgenliği artar ki buda Yüksek Voltaj atlamasını kolaylaştırır.

9 SONUÇ ve DEĞERLENDİRME EC - Aksine Sözleşme Yoksa Teminat Dışında Kalan Haller Madde 2- Aksine sözleşme yoksa aşağıdaki haller sigorta teminatı dışındadır: g) Valf ve tüplerde meydana gelecek ziya ve hasarlar Cihazlarda tüp olarak isimlendirilen parça; ısı, ışın veya foton kaynağı olarak kullanılan, temel görevi ihtiyaç duyulan ısı veya ışını oluşturmak olan, kullanım yerine göre ismi değişmekle birlikte tamamında çalışma prensibi aynı olan ömürlü malzeme niteliğindeki tüplerdir. Kullanıldığı cihazlarda cihazın tüm fonksiyonları çalışır halde iken tek başına arızalanan tüplerdeki arıza nedeni kullanım ömrünün zamanında veya kullanım şekline bağlı olarak zamanından önce dolması olarak açıklanmaktadır. Ve sarf malzemelerdir. Bu nedenle üreticileri dahi garanti kapsamında işlem yapmamakta veya exchange uygulayamamaktadır. Tüplerin kullanıldığı yerler kısaca ; Tıbbi cihazlarda (MR-Tomografi-Röntgen-Angiographi-Lazer Epilasyon) tüpler; görüntüleme cihazlarında türüne göre X Işını Tüpü veya RF Tüpü şeklinde adlandırılan, lazer epilasyon cihazlarında Cavıty Unıt olarak geçen, tıbbi ölçüm ve kimyasal analiz cihazlarında Red Laser olarak adlandırılan parçalardır. Fotoğrafçılık sektöründe; baskı makinelerindeki tüpler, görevi pozlamaya yardımcı lazeri üretmek olan, Lazer Unıt olarak isimlendirilen parçadır. Sanayii sektöründe; Laser kesim tezgahlarında lazer tüpü, RF Tüpü olarak adlandırılmaktadır. Güvenlik ve kamu alanlarında kullanılan X-ray Cihazı içinde X-Ray Tüpü olarak anılmaktadır. SONUÇ OLARAK : LASER üretim özellikleri ve çalışma prensibini dikkate alarak HER TÜRLÜ LASER KAYNAĞININ VAR OLUŞU İÇİN TÜP İÇİNDE BİR OLUŞUM ŞARTI TEMEL PRENSİPTİR. LASER VE TÜPÜ ISI VE IŞIN KAYNAĞIDIR. KULLANILDIKLARI ALANLARA GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERSE DE GENEL BİR TANIM İÇİN ISI VE IŞIN İLE FOTON KAYNAKLARI OLARAK TANIMLAMAK YERİNDE OLACAKTIR. Laser ve tüpünün aynı zamanda LAMBA-AMPÜL işlevselliğinde olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Her türlü MK VE EC İÇİN ( Mühendislik poliçelerine konu olan ) TEMEL ÇALIŞMA PRENSİBİNDE ISI, IŞIN VE FOTON ETKİNLİĞİ BULUNAN CİHAZLARDA BU ETKİNLİĞİN KAYNAĞINI OLUŞTURAN YAPISAL ELEMAN VE ELEMANLAR TÜP OLARAK ANILACAKTIR. Şeklinde bir ibare poliçe içeriğinde ayrıca yer aldığı durumda hasar dosyalarında sıkça karşılaşılan tartışmalı durumu ortadan kaldıracak ve bu tür bir düzenleme sonuca katkı sağlayacaktır. Aksi takdirde sigortacı TTK Maddeleri gereğince sorumlu olacaktır.(ttk 1435,1436, 1437, 1438 ve 1439) Sigortacıya; poliçe metinlerinde yeterli açıklamayı sağlayacak biçimde genişletme yapılması, riziko konusu olan valf ve tüplerin ne anlam ifade ettiğinin açıkça belirtilmesi çözüm önerisi olarak sunulmaktadır.

10

11 Bilgisayarlı Tomografi, Radyografi, Tanılama, Fluoroscop ve Mamografi Cihazlarında Kullanılan X Işını Tüpleri MR Cihazı RF Tüpü Lazer epilasyon cihazlarında Cavıty Unıt olarak geçen parça tüpdür.

12 Tıbbi ölçüm ve kimyasal analiz cihazlarında lazer tüpü Red Laser olarak adlandırılan parçalardır. Fotoğrafçılık sektöründe; baskı makinelerindeki tüpler, görevi pozlamaya yardımcı lazeri üretmek olan, Lazer Unıt olarak isimlendirilen parçadır. Sanayii sektöründe; Laser kesim tezgahlarında lazer tüpü, RF Tüpü olarak adlandırılmaktadır. Lazer Kesim Cihazlarında Kullanılan RF Tüpleri (Amerikan Tüpü) Güvenlik ve kamu alanlarında kullanılan X-ray Cihazı içinde X-Ray Tüpü (X Işını Tüpü) olarak anılmaktadır. Nihayetinde tüp tanımına getirilecek açıklama poliçelerde yer verilen genel ve özel şartlara işlevsellik katarak teminatının sağlandığı poliçelerde tüpün yaş veya kesit aralığına göre belirtilen kullanım süreleri baz alınmak sureti ile bir hasar halinde parçanın değerlendirilmesinde yaşanan sektörel tartışmaları ve sigortalı-sigortacı arasındaki uzlaşmazlığı ortadan kaldıracaktır.

13 EKOL EKSPERTİZ MÜHENDİSLİK GRUBU Ayşe Nazlıer Efetürk Eksper Mühendislik / Yangın / Kredi Finans Ayça Şener Hüseyin Kaycı Ali Ömer Yıldır Efe Eroğlu Erdim Dalkılıç Zühre Tamer Aycan Koçak İlhan İrfan Adıgüzel Eksper Mühendislik / Kimya Yüksek Mühendisi Eksper Mühendislik / Tarım Makinaları Mühendisi Risk ve Hasar Yönetmeni Uzman /Otomotiv Öğretmeni Risk ve Hasar Yönetmeni Uzman/Makine Mühendisi Risk ve Hasar Yönetmeni Uzman / Makine Mühendisi Risk ve Hasar Yönetmeni Hasar Uzmanı Risk ve Hasar Yönetmeni Uzman / Yapı Yönetim Müh. Risk ve Hasar Yönetmeni Uzman/Rafineri ve Petrokimya Tek. ***Bu bülten, konuyla ilgili çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler ile hasar ve risk alanındaki tecrübelerimiz çerçevesinde hazırlanmış olup, kendi görüşlerimizi içermektedir.

LLAZERİİN YAPPIISII VE İİŞLLEVLLERİİ Tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde genliği yüksek güçlü bir ışık demeti üreten alet. Laser İngilizce; Light Amplification by Stimulated

Detaylı

Işın Kaynakları, Dalga Boyu Seçiciler, Örnek Kapları, Dedektörler

Işın Kaynakları, Dalga Boyu Seçiciler, Örnek Kapları, Dedektörler 1 OPTİK SPEKTROSKOPİSİ CİHAZLARI IŞIN KAYNAKLARI Işın Kaynakları, Dalga Boyu Seçiciler, Örnek Kapları, Dedektörler Spektroskopik çalışmalara uygun olması için, bir kaynağın kolay algılanabilecek ve ölçülebilecek

Detaylı

1 AYDINLATMA BÖLÜM -1. 1.1 Aydınlatmanın Niceliği. 1.2 Aydınlatmanın Niteliği

1 AYDINLATMA BÖLÜM -1. 1.1 Aydınlatmanın Niceliği. 1.2 Aydınlatmanın Niteliği BÖLÜM -1 1 AYDINLATMA Bir ortamı ve içerisindeki nesneleri istenilen ölçütlerde görsel algılamaya uygun kılacak şekilde tasarlanmış ışık uygulamaları aydınlatma olarak tanımlanır. Bir hacmin tamamında

Detaylı

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK NEDİR? Kaynak; metalik veya termoplastik malzemelerin ısı, basınç veya her ikisinin etkisi altında bir malzeme ilavesi/ilave malzeme kullanmadan gerçekleştirilen bir

Detaylı

ANKAA ÜNİVESİTESİ FEN BİLİMLEİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ OSİLATÖ SEL SİSTEMİNDE OPTİK KAVİTE YAPILAI VE LAZE KAZANÇ MEKANİZMALAI Sezen TEKİN FİZİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ANKAA 008 Her hakkı saklıdır

Detaylı

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5 MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1 Makina: Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çeşitli mekanik parçalardan oluşan düzenekler

Detaylı

KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI

KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Hazırlayanlar Onur TEKİNALP 040020132 Ayhan POLAT 040020112 Anıl ÇAMCI 040020148 Mehmet Fatih ERBAŞ 040020122 Muzaffer Can SÜRÜCÜ 040020179 İsmail DİZ 040020163 Yüksek Gerilim

Detaylı

ATOM MODELLERİ ELEKTRON ATOM MODELLERİ MİLİKAN YAĞ DAMLASI DENEYİ DALTON ATOM MODELİ

ATOM MODELLERİ ELEKTRON ATOM MODELLERİ MİLİKAN YAĞ DAMLASI DENEYİ DALTON ATOM MODELİ ATOM MODELLERİ ELEKTRON Atomun temel taşlarından birisi olan elektron, doğadaki elektriğin en küçük parçasıdır. 1896 yılında Tomson tarafından bulundu. Tomson, katot ışınlarının negatif yüklü parçacıklardan

Detaylı

X-IŞINLARI VE KULLANIM ALANLARI

X-IŞINLARI VE KULLANIM ALANLARI TC GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTA ÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİM ANABİLİM DALI X-IŞINLARI VE KULLANIM ALANLARI HAZIRLAYAN TUĞÇE ARSLAN 070557004 TEZ DANIŞMANI

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı

Fen ve Mühendislik Bilimleri İçin Enstrümental Analiz

Fen ve Mühendislik Bilimleri İçin Enstrümental Analiz ?????? ÜNİVERSİTESİ AÇIK KAYNAK DERS NOTLARI Fen ve Mühendislik Bilimleri İçin Enstrümental Analiz???? Düzenleme Tarihi December 7, 2010 Basım Yeri Malatya Fen ve Mühendislik Bilimleri İçin Enstrümental

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ SPEKTROFOTOMETRE

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ SPEKTROFOTOMETRE T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ SPEKTROFOTOMETRE Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

FİBER OPTİK. Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi

FİBER OPTİK. Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi Işıkla Bilgi İletiminin Tarihçesi FİBER OPTİK Bilgi iletişiminin tarihi oldukça eskiye dayanır. İlk çağlar da insanlar ateş yakarak iletmek istedikleri bilgiyi bir tepeden bir başka tepeye aktardılar.

Detaylı

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ

GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ KAYNAK TEKNOLOJİSİ III GAZALTI KAYNAK TEKNİĞİ Prof. Selahattin ANIK Doç. Kutsal TÜLBENTÇİ GAZALTI KAYNAĞI (KORUYUCU GAZLA KAYNAK) 1-Giriş Gazaltı yahut da koruyucu gazla kaynakta, genellikle yeri bir gazla

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÜNİTE 2 MAKİNA VE TEÇHİZAT İÇİNDEKİLER. Prof. Dr. Recep SADELER HEDEFLER MALZEME BİLGİSİ

ÜNİTE 2 MAKİNA VE TEÇHİZAT İÇİNDEKİLER. Prof. Dr. Recep SADELER HEDEFLER MALZEME BİLGİSİ MALZEME BİLGİSİ İÇİNDEKİLER Malzeme biliminin kapsamı Temel kavramlar Atomik yapı ile ilgili temel kavramlar Atomlar ve moleküller arası bağlar Teknik alanda kullanılan malzemeler Malzemelerin şekil değişimleri

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PARAFUDUR VE SİGORTALAR 522EE0129 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ IAEA NIN TRS 277 VE TRS 398 PROTOKOLLERİNE GÖRE FARKLI ENERJİLER İÇİN SOĞRULAN DOZ DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hale AKKOR YÜKSEK LİSANS TEZİ Fizik Anabilim

Detaylı

13. DERS ELEKTROMETAL KAPLAMA TEKNİĞİ ELEKTROLİZE KAPLAMA, VAKUM VE BUHARLA KAPLAMA, YALITKAN KAPLAMA

13. DERS ELEKTROMETAL KAPLAMA TEKNİĞİ ELEKTROLİZE KAPLAMA, VAKUM VE BUHARLA KAPLAMA, YALITKAN KAPLAMA 13. DERS ELEKTROMETAL KAPLAMA TEKNİĞİ ELEKTROLİZE KAPLAMA, VAKUM VE BUHARLA KAPLAMA, YALITKAN KAPLAMA ELEKTROMETAL KAPLAMA TEKNİĞİ II DERS 13 ELEKTROLİZE KAPLAMA, VAKUM VE BUHARLA KAPLAMA, YALITKAN KAPLAMA

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DA GÜÇ KAYNAKLARI VE MOTORLARI 522EE0135 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır.

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır. EK:1 Cam kendine özgü malzemesinden dolayı kendi yolunu şekillendirir. Sadece onun doğasını anlayarak camı üretebilir,değiştirebilir, ondan faydalanabilir ve onu ihtiyaçalarımıza göre şekillendirebiliriz.

Detaylı

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün İsttanbu ul Ka alkın nma Ajan nsı Fiiberiist Projes si F roptik Ka Fibe ablo Derrs No otları Bo olum m1 Bu do oküman, İsstanbul Kalkınma Ajansı nın des steklediği Fiberist F Pro ojesi kapsa amında hazzırlanmıştır.

Detaylı

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün

alkın nsı ul Ka si Fibe otları Bo olum ojesi kapsa Fiiberiist Projes Bu do İİçerik ile ilg gili tek soru eknik Bilim k Y niveritesi Te armara Ün İsttanbu ul Ka alkın nma Ajan nsı Fiiberiist Projes si F roptik Ka Fibe ablo Derrs No otları Bo olum m1 Bu do oküman, İsstanbul Kalkınma Ajansı nın des steklediği Fiberist F Pro ojesi kapsa amında hazzırlanmıştır.

Detaylı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı YÜKSEK GERİLİM GÜÇ KESİCİLERİNİN SEÇİMİ Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı Kesiciler Hakkında Bilgi Kesicilerin Anma Değerleri Anma Değerlerin Bulunması Powerworld Simülasyon 040020254 Murat

Detaylı

FİBER OPTİK HABERLEŞME

FİBER OPTİK HABERLEŞME EGE ÜNİVERSİTESİ EGE MESLEK YÜKSEK OKULU ELEKTRONİK HABERLEŞME BÖLÜMÜ FİBER OPTİK HABERLEŞME DERS NOTU Öğr. Gör. Y. Müh. Seyhan COŞKUN Şubat 2012 İZMİR FİBER OPTİK HABERLEŞME SİSTEMLERİ Konular: 1) Fiber

Detaylı

ELK464 AYDINLATMA TEKNİĞİ

ELK464 AYDINLATMA TEKNİĞİ ELK464 AYDINLATMA TEKNİĞİ Işık Kaynakları Enkandesan Lambalar Deşarj Lambaları floresan ve LED ler (Hafta 5) Yrd.Doç.Dr. Zehra ÇEKMEN Aydınlatma Çeşitleri Aydınlatılan Yere Göre Aydınlatma İç Aydınlatma

Detaylı

SÜPERALAŞIMLARIN NİTRÜRLENEREK YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

SÜPERALAŞIMLARIN NİTRÜRLENEREK YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SÜPERALAŞIMLARIN NİTRÜRLENEREK YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Fatih KAHRAMAN Ekim, 2008 İZMİR SÜPERALAŞIMLARIN NİTRÜRLENEREK YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

Detaylı