TE NOMOGRAMLARI. Doç.. Dr. Cenk CAN. Farmakoloji AbD

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TE NOMOGRAMLARI. Doç.. Dr. Cenk CAN. Farmakoloji AbD"

Transkript

1 OLGULARLA İLAÇ DÜZEYİ İZLEMİ VE TOKSİSİTE TE NOMOGRAMLARI Doç.. Dr. Cenk CAN Ege Üniversitesi Tıp T p Fakültesi Tıbbi T Farmakoloji AbD Zehirlenme: Bir ilacın veya toksik bir maddenin değişik yollarla ve vücuda zarar verecek düzeyde alınması sonucu gelişen ve bazen ölümle sonuçlanabilen belirtilerle seyreden klinik bir tablodur.

2 Çocuklarda zehirlenmeye en sık neden olan maddeler: Kozmetikler ve vücut bakım ürünleri Temizlik maddeleri Analjezikler Bitkiler Öksürük şurupları ve antigripal ajanlar Yetişkinlerde zehirlenmeye en sık neden olan maddeler: Analjezikler Sedatif-hipnotik/antipsikotik ilaçlar Temizlik maddeleri Antidepressanlar Böcek ısırmaları ve gıda zehirlenmeleri

3 En sık ölümle sonuçlanan zehirlenmeler: Analjezikler Antidepressanlar Uyarıcı ve uyuşturucu maddeler Kardiyovasküler sistem ilaçları Alkol

4 Therapeutic Drug Monitoring (TDM) Tedavi veya profilaksi amacı ile ilaç almakta olan bir hastada ilaç dozu, ilacın kan düzeyi ve beklenen ilaç etkilerinin birarada değerlendirilmesi ve bunların sonucunda etkin ve güvenilir bir tedavinin sağlanmasıdır. Olgu yaşında erkek hasta intihar amacıyla yaklaşık 100 adet aspirin tableti (500 mg) içtikten 45 dk. sonra ailesinin eşliğinde acil servise başvuruyor. Anamnezinde kronik artrit, depresyon ve tekrarlayan intihar girişimleri söz konusu. Muayene sırasında bilinci yerinde ancak bulantısı olduğunu belirtiyor.

5 Acil serviste yapılan fizik muayenesinde; Bilinç: Yerinde, sözlü iletişim normal Kan basıncı: 122/84 mmhg Nabız: 76/dk Solunum sayısı: 18/dk Vücut sıcaklığı: 36.9 Baş yüz ve boyun muayenesi: Normal Karın muayenesi: Normal Nörolojik bakı: Normal Solunum sistemi: Normal Dolaşım sistemi: Normal Sindirim sistemi: Direkt karın grafisi normal Bu bilgilere hastaya ilk yaklaşımınız nasıl olmalıdır?

6 Salisilat toksisitesi bulguları: Hafif (150 mg/kg) Bulantı Kusma Baş dönmesi Orta( mg/kg) Bulantı Kusma Tinnitus Baş ağrısı Konfüzyon Hiperventilasyon (30 dk) Taşikardi Hipertermi Şiddetli ( mg/kg) Deliryum Halusinasyonlar Konvülziyonlar Koma Solunum arresti Anamneze göre ilaç alımının üzerinden henüz 1 saat kadar geçmiştir: Emilimin engellenmesi amacıyla aktif kömür uygulaması, ipeka ile kusturma ya da mide yıkaması gibi yöntemler uygulanır. Arteriyel kan gazları, elektrolit düzeyleri, BUN, kreatin ve kan glukoz düzeyleri takip edilir. Olası dehidratasyona karşı i.v. sıvı desteği uygulanır. Serum salisilat düzeyleri izlenir.

7 Tedavi amaçlı asetil salisilik asid kullanımında ilacın yarı ömrü 2-4 saat, tepe kan düzeyine ulaşma süresi ise saattir. Terapötik düzeyler: <10 mg/dl: Analjezik etki <50 mg/dl: Antienflamatuar etki Hastaya 50 gr aktif kömür içirildi ve 150 ml/saat serum fizyolojik infüzyonu uygulanarak gözleme alındı. Laboratuvar testleri sonuçları ( Na: 131 meq/l, K: 4.3 meq/l, Cl: 91 meq/l, HCO3: 23 meq/l, BUN: 10 mg/dl, kreatinin: 0.8 mg/dl, serum glukoz: 106 mg/dl, anyon açığı: 17, Kan gazları: ph: 7.47, PCO2: 27 mmhg, po2: 104 mmhg). Bulgular metabolik asidoz veya elektrolit dengesi bozukluğuna işaret etmedi. Plazma salisilat düzeyi saptanabilir düzeyin altında bulundu.

8 İlaç alımından 6 saat sonra 40 mg/dl den düşük düzeyler asemptosemptomatiktir. 50 mg/dl den yüksek salisilat düzeyi hafif, 70 mg/dl den yüksek düzey orta şiddette, 100 mg/dl nin üstü ise ağır zehirlenmeyi düşündürür- Done nomogramı). Hasta gözleme alındı. 3 saat sonra alınan kan örneğinde salisilat düzeyi 33 mg/dl olarak saptandı. Genel durumunun stabil olması üzerine yakınlarının eşliğinde taburcu edildi. Hasta taburcu edildikten 5 saat sonra tekrar acil servise getirildi. Belirgin bir diyaforez ve takipne gözlenen hastanın sözel komutlara yanıt vermediği ancak ağrılı uyaranlara reaksiyon gösterdiği saptandı. Acil servise gelişinden 5 dk sonra 2 dk. süren jeneralize tonik-klonik nöbet geçirdi.

9 Muayenesinde; Kan basıncı: 150/890 mmhg Nabız: 125/dk Solunum sayısı: 28/dk Vücut sıcaklığı: 39.2 C Laboratuvar testleri: Na: 136 meq/l, K: 5.3 meq/l, Cl: 100 meq/l, HCO3: 10 meq/l, BUN: 13 mg/dl, kreatinin: 1.0 mg/dl, serum glukoz: 136 mg/dl, anyon açığı: 17, ph: 7.08, pco2: 39 mmhg, po2: 73 mmhg (Metabolik asidoz +respiratuar asidoz bulguları). EKG: Sinüs taşikardisi bulguları Muayenesinde; Kan basıncı: 100/60 mmhg Nabız: 130/dk Solunum sayısı: 38/dk Vücut sıcaklığı: 39.2 C Laboratuvar testleri: Na: 136 meq/l, K: 5.3 meq/l, Cl: 86 meq/l, HCO3: 8 meq/l, BUN: 13 mg/dl, kreatinin: 1.0 mg/dl, serum glukoz: 136 mg/dl, anyon açığı: 42, Kan gazları: ph: 7.37, pco2: 17 mmhg, po2: 126 mmhg (Metabolik asidoz +Respiratuar alkaloz bulguları). EKG: Sinüs taşikardisi bulguları

10 Hastaya bu aşamada uygulayacağınız tedavi stratejisi ne olmalıdır? Serum salisilat düzeyi ölçüldü (152 mg/dl). Ciddi salisilat toksisitesi bulguları gösteren hastaya konvülziyonlara karşı 2 mg lorazepam uygulandı ve olası bir solunum arrestine önlem olarak hasta entübe edildi. Sıvı-elektrolit dengesinin sağlanması amacıyla % 0.9 luk NaCl infüzyonu (15 cc/saat ) ve alkali diürez için % 5 dekstroz içerisinde 100 meq/l HCO3+20 meq KCl uygulandı (İdrar ph sı olması amaçlandı). Hipertermiye karşı vücuda ıslak havlu uygulaması yapıldı.

11 Yoğun bakım ünitesinde 4 saat süreyle hemodiyaliz uygulanan hastanın tedavisi 6.günde sonlandırılarak Psikiyatri servisine sevkedildi. Serum salisilat düzeyleri eşliğinde bu hastanın klinik bulguları nasıl açıklanabilir?

12 Tedavi amaçlı asetil salisilik asid kullanımında ilacın yarı ömrü 2-4 saat, tepe kan düzeyine ulaşma süresi ise saattir. Ancak, bu olguda görüldüğü gibi aşırı doz uygulamada yarı ömür saate, tepe kan düzeylerine ulaşma süresi ise 6 saatin üzerine çıkmaktadır. Salisilik asid yüksek dozlarda alımda midede bezoar (topak) oluşturur. Emilim yüzeyi azalır ve emilim süresi uzar ( t max: 6-24 saat) Hasta acil servise ilk geldiğinde salisilat düzeyi ve klinik bulgular değerlendirilerek hafif salisilat toksisitesi tanı ve tedavisi uygulanmış ancak, ilaç alımından sonraki 6. saat beklenmeden taburcu edilmiştir.

13 İlaç alımından 6 saat sonra 40 mg/dl den düşük düzeyler asemptosemptomatiktir. 50 mg/dl den yüksek salisilat düzeyi hafif, 70 mg/dl den yüksek düzey orta şiddette, 100 mg/dl nin üstü ise ağır zehirlenmeyi düşündürür- Done nomogramı). A nomogram, nomograph, or abac is a a twodimensional diagram designed to allow the approximate graphical computation of a function

14 The Done nomogram has not been proven valid in the following instances: oacute overdoses when salicylates have been ingested over several hours ochronic salicylate ingestions oingestions of enteric-coated or sustained-release preparations orenal failure patients

15 Many toxicologists suggest avoiding the use of the Done nomogram. The Done nomogram assumes complete absorption by 6 hours postingestion 53 yaşında erkek hasta intihar amacıyla yaklaşık 100 adet aspirin tableti (500 mg) içtikten 45 dk. sonra ailesinin eşliğinde acil servise başvuruyor. Anamnezinde kronik artrit, depresyon ve tekrarlayan intihar girişimleri söz konusu. Muayene sırasında bilinci yerinde ancak bulantısı olduğunu belirtiyor.

16

17 Olgu 2: 1 aylık kız bebek. Yoğun bakım ünitesinde B grubu streptokok menenjiti ve eşlik eden epileptik nöbetler nedeniyle tedavisinin ardından taburcu edildikten 10 gün sonra hızla ilerleyen abdominal distansiyon, emmede ve hareketlerde azalma şikayetleriyle acil servise getirildi. Acil serviste yapılan muayenesinde; Bilinç: Uyaranlara zayıf yanıt Kan basıncı: 107/72 mmhg Nabız: 100/dk Solunum sayısı: 32/dk Vücut sıcaklığı: 35.6º (rektal) Baş, yüz ve boyun muayenesi: Deride pembe renkli döküntüler Karın muayenesi: Belirgin abdominal distansiyon (karın çevresi göbek hizasında 43 cm)

18 Nörolojik bakı: Taş bebek bulgusu (okulosefalik refleks) negatif. Dolaşım sistemi: Capillary refill süresi uzamış Sindirim sistemi: Barsak sesleri azalmış, direkt karın grafisi obstruksiyonu desteklememekle birlikte barsaklarda yaygın hava söz konusu. Okulosefalik refleks Taş bebek fenomeni doll s eye sign. Çocuğun başının yavaşca sağa veya sola çevrilmesi sırasında gözlerin aksi yöne kayması durumudur. 2 aylık olana kadar fizyolojik olarak görülür. Testin (+) olması beyin sapının sağlam olduğunu gösterir. Metabolik komaların erken dönemlerinde refleks kaybolur.

19 Laboratuvar testleri: Protorombin zamanı uzamış (50 sn), diğer sonuçlar (hemogram, renal fonksiyon testleri, transaminazlar, bilirubin, serum elektrolitleri, serebrospinal sıvı değerlendirmeleri v.b) normal. EKG: Normal Bu hastada ön tanınız ne olabilir?

20

21 Bulgular olası bir sepsis durumunu ve/veya fenitoin toksisitesini düşündürmektedir. Hidantoin türevleriyle zehirlenmelerin tipik bulguları arasında gastrointestinal sistem irritasyonu (bulantı-kusma, konstipasyon), nistagmus, oftalmopleji, ataksi ve dizartri gibi nörolojik bulgular ön plandadır. 40 mg/l nin üzerindeki değerlerde mental bozukluklar (letarji, stupor, koma) izlenir. Akut zehirlenmelerde büllöz, eksfolyatif ya da purpura tarzı döküntüler ve özellikle yeni doğanda hipoprotrombinemi izlenebilir.

22 Alınan öyküden bebeğe yoğun bakımdayken karbamazepin, fenobarbital ve fenitoin tedavisi uygulandığını ve taburcu edilirken karbamazepinin bırakıldığını diğer ilaçların ise aynı dozda kullanılmak üzere reçete edildiğini öğreniyorsunuz. Plazma fenobarbital düzeyi: 38 mg/l, fenitoin düzeyi: 91.8 mg/l. 10 gün önce taburcu edilirken yapılan kan düzeyi ölçümünde plazma fenobarbital düzeyi 42 mg/kg, fenitoin düzeyi ise 9.8 mg/kg olarak saptanmış Fenitoin terapötik düzeyi :10-20 mg/l Fenobarbital terapötik düzeyi : mg/l

23 Bu bilgilere göre zehirlenen hastaya ilk yaklaşımınız nasıl olmalıdır?

24 Damar içi bolus sıvı verilerek dolaşım desteği sağlandı. Olası bir sepsis durumuna karşı ampirik antibiyotik tedavisi başlandı (ampisilin+sefotaksim). Sepsis olasılığı durumunda etkenin saptanması amacıyla kan kültürü alındı. Fenitoin tedavisi kesildi, fenobarbitale devam edildi. Tedavinin 2 günü kan kültürlerinin negatif sonuçlanması üzerine antibiyotik tedavisi sonlandırıldı. İlaç kesilmesine karşın serum fenitoin düzeylerinde ilk 40 saat içerisinde belirgin bir düşme olmadı. Tedavi süresince tekrarlayan fenitoin kan düzeyi ölçümleri fenitoin eliminasyonunun aşırı derecede yavaş olduğunu ortaya koydu (t ½ = 204 saat).

25 Bu durum nasıl açıklanabilir? Fenitoin in eliminasyon yarı ömrü normalde 24 saattir (çocuklarda 20 saat). Ancak, eliminasyonu non-lineer (doza bağımlı) kinetik gösterir. Yüksek dozlarda eliminasyon mekanizmaları doygunluğa ulaşacağından kan düzeyleri dozla orantısız olarak artar ve toksisiteye neden olabilir. Plazma ilaç konsantrasyonu 20 mg/l nin üzerine çıktığında sık olarak nistagmus, 40 mg/l nin üzerinde ise mental bozukluklar ortaya çıkar.

26

27 Non-lineer ilaç metabolizması örnekleri 1. Abzorpsiyon ile ilgili olaylar Taşıyıcı aracılıklı transportla abzorpsiyon 2. Metabolizma ile ilgili olaylar Enzimin doyurulması 3.Renal sekresyonun doygunluğa ulaşması Demir, kalsiyum, B12- vit Fenitoin, teofilin, alkol Penisilin G, metotreksat, eritromisin Bebek yoğun bakımdan taburcu edilirken plazma fenitoin düzeyi terapötik sınırlarda yer almasına (9.8 mg/kg) ve taburcu edilirken aynı doz ve doz aralığında ilaç reçete edilmesine karşın 10 günlük tedavi sonrası acil servise getirildiğinde fenitoin kan düzeyinin toksik düzeyde (91.8 mg/kg) bulunmasını nasıl açıklarsınız?

28 İlacın aynı dozajda reçete edilmesine karşın fenitoin kan düzeylerinin bebeğin evde tedavi gördüğü süre sonunda toksik düzeylere ulaşması bu süre içerisinde olası bir uygulama hatasını düşündürmektedir. Ayrıntılı anamnezde reçetede Fenitoin 30 mg/5 ml oral süspansiyon olarak yazılmasına karşın eczanede yanlışlıkla 125 mg/ 5 ml süspansiyon verildiği ve ailenin ilacı 10 gün süreyle aşırı yüksek dozda uyguladığı ortaya çıkarıldı. Abdominal distansiyon tedavinin 2. günü gerilemeye başladı. Tedavinin ilerleyen günlerinde yapılan ölçümlerde fenitoin in eliminasyon yarı ömrü 35.4 saate düştü. Paralel olarak nörolojik bakı bulgularında gelişme izlendi. Tedavinin 7. gününde hasta fenitoin toksisitesi bulgularının tamamen düzelmesi üzerine taburcu edildi. (Lowry ve ark. Unusual Presentation of Iatrogenic Phenytoin Toxicity in a Newborn (J Med Toxicol ;1:26-29).

29

30 Hemodiyaliz endikasyonları Mutlak endikasyonlar Böbrek yetmezliği bulguları Kalp yetmezliği bulguları Pulmoner ödem "Primum non nocere" (Önce zarar verme).

31 Göreceli endikasyonlar Salisilat düzeyinin > mg/l olması Tedaviye yanıtsız asidoz Ciddi SSS bulguları Destek tedavisine karşın prognozun kötüleşmesi

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ TC BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN: HİE. HEM. GÜLŞAH YAPICI 2 SIVI ELEKTROLİT

Detaylı

bozukluklar çok belirgin sonuçlara yol açmaz iken, akut ve ciddi değişiklikler

bozukluklar çok belirgin sonuçlara yol açmaz iken, akut ve ciddi değişiklikler ASİT BAZ DENGESİ Hücre içi enzim aktivitelerinin yeterli bir şekilde yapılması ve hücre membranının bütünlüğünün korunması için kandaki serbest hidrojen konsantrasyonu [H + ] çok dar sınırlar içinde tutulur

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Olgu örneği eşliğinde Epidemiyoloji Zehirlenme kaynakları Zehirlenme mekanizması Belirti ve bulguları Tanı Tedavi 1 OLGU 12 yaş,

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 3. FARMASOTİK FORM Film kaplı tablet. Bir tarafı yazısız diğer tarafı 20 baskılı, sarı renkli, badem şeklinde film tablet.

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 3. FARMASOTİK FORM Film kaplı tablet. Bir tarafı yazısız diğer tarafı 20 baskılı, sarı renkli, badem şeklinde film tablet. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI HARDCİS 20 mg film tablet KISA ÜRÜN BİLGİSİ 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 20 mg tadalafil içerir. Yardımcı madde(ler): Laktoz monohidrat

Detaylı

HEMODİYALİZİN AKUT KOMPLİKASYONLARI

HEMODİYALİZİN AKUT KOMPLİKASYONLARI 69 KONU 9 HEMODİYALİZİN AKUT KOMPLİKASYONLARI Cengiz UTAŞ, Tekin AKPOLAT Hemodiyaliz tedavisi hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen hastalarda birçok rahatsızlığa yol açar. Diyaliz teknolojisindeki

Detaylı

ZELOXĐM FORT 15 mg TABLET

ZELOXĐM FORT 15 mg TABLET ZELOXĐM FORT 15 mg TABLET FORMÜLÜ: Her tablet 15 mg Meloksikam içermektedir. FARMAKOLOJĐK ÖZELLĐKLERĐ: Farmakodinamik Özellikleri: Meloksikam, antiinflamatuar, analjezik ve antipiretik etkilere sahip olduğu

Detaylı

CİVA ZEHİRLENMESİ. Farm.. Dr. Didem İkincioğulları Ulusal Zehir Danışma Merkezi

CİVA ZEHİRLENMESİ. Farm.. Dr. Didem İkincioğulları Ulusal Zehir Danışma Merkezi CİVA ZEHİRLENMESİ Farm.. Dr. Didem İkincioğulları Ulusal Zehir Danışma Merkezi Gelişimi normal sınırlarda giden 20 aylık kız çocuğu ve 12 yaşındaki ablası 1 aydır ortaya çıkan; Halsizlik Anoreksiya Papüler

Detaylı

Hiponatremi; Güncel Tanı ve Tedavisi Hyponatremia; Current Diagnosis and Treatment

Hiponatremi; Güncel Tanı ve Tedavisi Hyponatremia; Current Diagnosis and Treatment doi: 10.5262/tndt.2011.1002.02 Derleme/Review Hiponatremi; Güncel Tanı ve Tedavisi Hyponatremia; Current Diagnosis and Treatment Öz Hiponatremi; klinik uygulamada en sık görülen elektrolit bozukluğudur.

Detaylı

Ritalin 10 mg Tablet FORMÜLÜ. FARMAKOLOJĠK ÖZELLĠKLERĠ Farmakodinamik özellikleri. Farmakokinetik özellikleri

Ritalin 10 mg Tablet FORMÜLÜ. FARMAKOLOJĠK ÖZELLĠKLERĠ Farmakodinamik özellikleri. Farmakokinetik özellikleri Ritalin 10 mg Tablet FORMÜLÜ Bir tablet 10 mg metilfenidat hidroklorür içerir. Yardımcı madde: laktoz. FARMAKOLOJĠK ÖZELLĠKLERĠ Farmakodinamik özellikleri Ritalin bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olup

Detaylı

Dr.Ömer Kurtipek ASĐT-BAZ DENGESĐ VE KAN GAZLARININ DEĞERLENDĐRĐLMESĐ

Dr.Ömer Kurtipek ASĐT-BAZ DENGESĐ VE KAN GAZLARININ DEĞERLENDĐRĐLMESĐ ASĐT-BAZ DENGESĐ VE KAN GAZLARININ DEĞERLENDĐRĐLMESĐ Asit-baz dengesi, vücut sıvılarında hidrojen iyonu (H + ) konsantrasyonunun dengesidir. Vücut sıvılarında çok az miktarda H + iyonu bulunmasına rağmen;konsantrasyonundaki

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MODİODAL 100 mg Tablet

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MODİODAL 100 mg Tablet KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MODİODAL 100 mg Tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: Her tablet içinde etkin madde olarak 100 mg modafinil bulunur. Yardımcı madde(ler): Laktoz

Detaylı

Yoğun Bakımda Sıvı, Elektrolit, Asit-Baz. Prof. Dr. Reha Erkoç YYÜ Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları AD, Nefroloji BD, Van

Yoğun Bakımda Sıvı, Elektrolit, Asit-Baz. Prof. Dr. Reha Erkoç YYÜ Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları AD, Nefroloji BD, Van Yoğun Bakımda Sıvı, Elektrolit, Asit-Baz Prof. Dr. Reha Erkoç YYÜ Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları AD, Nefroloji BD, Van Hiperpotasemi Bazen böbrek yetersizliğinden beklenmeyen derecede şiddetli olabilir

Detaylı

ALKOL VE MADDE EL KİTABI

ALKOL VE MADDE EL KİTABI Hekimler için Alkol ve Madde Eğitim Programı ALKOL VE MADDE EL KİTABI Kültegin Ögel Aziz Karalı Defne Tamar Duran Çakmak AMATEM Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 1998 Hekimler için Alkol ve

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI. RABİZA 20 mg Enterik Kaplı Tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM. Etkin Madde: Rabeprazol sodyum

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI. RABİZA 20 mg Enterik Kaplı Tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM. Etkin Madde: Rabeprazol sodyum KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI RABİZA 20 mg Enterik Kaplı Tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin Madde: Rabeprazol sodyum 20 mg Yardımcı Maddeler: Mannitol 24 mg Sodyum stearil fumarat

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: 100 mg (128.5 mg sitagliptin fosfat monohidrat olarak)

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: 100 mg (128.5 mg sitagliptin fosfat monohidrat olarak) 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI JANUVIA 100 mg film kaplı tablet KISA ÜRÜN BİLGİSİ 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: Sitagliptin 100 mg (128.5 mg sitagliptin fosfat monohidrat olarak) Yardımcı

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. MYESED'in etkili olabilmesi için cinsel uyarının olması gereklidir.

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. MYESED'in etkili olabilmesi için cinsel uyarının olması gereklidir. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MYESED 20 mg film tablet KISA ÜRÜN BİLGİSİ 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: Her bir film tablet 20 mg tadalafil içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz SD Laktoz monohidrat

Detaylı

ELYNZA 20 mg FİLM TABLET

ELYNZA 20 mg FİLM TABLET ELYNZA 20 mg FİLM TABLET FORMÜLÜ: Her film kaplı tablet 20 mg Olanzapin, (Ayrıca boyar madde olarak titanyum dioksit [E171], kırmızı demir oksit [E172], FDC Blue No.2 HT içerir). FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:

Detaylı

BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU)

BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) Türk Nöroloji Derneği 2011 BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) MİGREN BAŞAĞRISI

Detaylı

ASİT-BAZ DENGESİ. Yrd.Doc.Dr M. Veysi BAHADIR

ASİT-BAZ DENGESİ. Yrd.Doc.Dr M. Veysi BAHADIR ASİT-BAZ DENGESİ Yrd.Doc.Dr M. Veysi BAHADIR HAYAT; ASLINDA GÜNAHA VE PARANIN GÜCÜNE KARŞI DEĞİL, H + İYONUNA KARŞI BİR MÜCADELEDİR.. H.L.MENCKEN İlk modern tanım, İsveç'li bilim adamı Svonte ARHENİUS

Detaylı

GENTAMİSİNLE NEFROTOKSİSİTE OLUŞTURULAN SIÇANLARDA L-ARGİNİNİN KORUYUCU ETKİSİ ÜZERİNE KATYONİK KOMPETİSYONUN OLASI KATKISI

GENTAMİSİNLE NEFROTOKSİSİTE OLUŞTURULAN SIÇANLARDA L-ARGİNİNİN KORUYUCU ETKİSİ ÜZERİNE KATYONİK KOMPETİSYONUN OLASI KATKISI T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ FARMAKOLOJİ ANABİLİM DALI GENTAMİSİNLE NEFROTOKSİSİTE OLUŞTURULAN SIÇANLARDA L-ARGİNİNİN KORUYUCU ETKİSİ ÜZERİNE KATYONİK KOMPETİSYONUN OLASI KATKISI Dr. Perihan

Detaylı

Plavix 75 mg Film Tablet

Plavix 75 mg Film Tablet Plavix 75 mg Film Tablet FORMÜLÜ Bir tablette : Klopidogrel hidrojen sülfat...97.875 mg (75 mg Klopidogrel baza eşdeğer) Boyar maddeler:titan dioksit, kırmızı demir oksit FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Farmakodinamik

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI İPRAVENT 20 / 100 mcg inhalasyon için aerosol

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI İPRAVENT 20 / 100 mcg inhalasyon için aerosol KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI İPRAVENT 20 / 100 mcg inhalasyon için aerosol 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: İpratropium Bromür Monohidrat* 21 mcg Salbutamol Sülfat** 120,0

Detaylı

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN KLİNİK, EPİDEMİYOLOJİK VE LABORATUVAR YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN KLİNİK, EPİDEMİYOLOJİK VE LABORATUVAR YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Şef: Uzm. Dr. Feyza Yıldız AKUT ROMATİZMAL ATEŞ TANISI ALAN HASTALARIN

Detaylı

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BAKIRKÖY DOĞUMEVİ KADIN VE ÇOCUK HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ. ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER (UZMANLIK TEZİ)

Detaylı

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Uygulama yolu:

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Uygulama yolu: KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI BLEOCIN-S 15 mg Liyofilize Toz İçeren Flakon 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin maddeler: Bleomisin sülfat 15 mg [15.000 (15x10 3 ) IU ya eşdeğer olacak

Detaylı

İskemik İnme ve Akut Faz Reaktanları

İskemik İnme ve Akut Faz Reaktanları ARŞİV 2010; 19: 85 İskemik İnme ve Akut Faz Reaktanları Uzm.Dr. Mustafa ŞAHAN * Doç.Dr. Salim SATAR ** Doç.Dr. A. Filiz KOÇ *** Doç.Dr. Ahmet SEBE **** İnme olarak tanımlanan serebrovasküler hastalıklar

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU UZMANLIK TEZİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI OKMEYDANI EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ KLİNİK ŞEFİ: Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU KLİNİK OLARAK ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU TANISI KONULAN 0 1 YAŞ

Detaylı