14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "14 Temmuz - 18 Temmuz 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun (BES) hisse işlemlerinin, bankanın sahibi olan Espirito Santo Internetional'ın kısa vadeli bonolarında kupon ödemesini geciktirmesi ile durdurulması sonucu global piyasalarda gerginlik arttı. Önümüzdeki günlerde bu krizin başka bankalara sıçrama olasılığı piyasalarda gerginliği arttırabilir. ABD tarafından hafta boyunca açıklanan verilere ve ekonomik gelişmelere baktığımızda önemle takip edilen ekonomik verilerin azlığı dikkat çekti. FOMC toplantı tutanaklarında öne çıkan açıklama bazı Fed yetkililerinin yatırımcıları risklere karşı aşırı rahat bulduğunun ifade edilmesi oldu. Bunun yanı sıra Tahvil alım programı ile ilgili olarak Fed yetkilileri arasında, ekonomik sürecin bekledikleri gibi ilerlemesi durumunda, alımda 15 milyar dolarlık son bir azaltım yapılarak tahvil alım programının Ekim ayında sonlandırılacağı konusunda fikir birliği sağlanmış olduğu ortaya çıktı. Ayrıca uluslararası yatırım bankalarından JP Morgan ve Goldman Sachs FED in faiz artırımına başlayacağı zaman için tahminlerini 2016 yılından 2015 in son çeyreğine çektiler. Avrupa tarafından açıklanan ekonomik verilere baktığımızda ise Almanya ve İngiltere Sanayi Üretimi beklentilerin oldukça altında kaldı. Ayrıca Almanya Ticaret Dengesinin beklentilerin üzerinde fazla verdiği açıklanırken, İngiltere Ticaret Dengesinde beklentilerin altında kalındı. İngiltere Merkez Bankası (BOE) ise hafta içinde yaptığı toplantıda faiz oranlarını ve toplam parasal genişleme miktarını değiştirmeyerek sabit bıraktı. Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda ise Çin verileri ön plandaydı. Hafta başında açıklanan enflasyon verilerinde beklentilerin altında kalınmasıyla 16 Temmuz'da açıklanacak olan GSYİH rakamlarının önemi bir kat daha arttı. Çin tarafından gelen bir diğer veri ise dış ticaret verileri oldu. İthalat ve ihracatta artış beklentilerin altında kalmış olsa da devam etti ve bu beklenti altı gerçekleşmelere rağmen Çin ticaret dengesinde 2009 yılından beri gelen en iyi ticaret fazlası kaydedildi. Yurtiçi piyasalarda ise sanayi üretim verisi ve cari işlemler dengesi verileri izlendi. Türkiye de sanayi üretimi mayıs ayında beklentilerin altında kaldı. Ayrıca veri yılık bazda son 6 ayın en düşük düzeyine işaret etti. Cari işlemler dengesinde ise iyileşme devam etti. Beklentilerden oldukça iyi gelen veri sonucu kümülatif cari açık 52,64 Milyar Dolar seviyesine geriledi.

2 ABD ABD tarafından veri akışının olmadığı haftanın ilk günü bölge ekonomisi Kanada dan açıklanan ekonomik veriler takip edildi. %3,1'lik artış beklentisi olan yeni konut inşaat izinlerinde beklentinin oldukça üzerinde %13,8'lik artış olduğu açıklanırken, IVEY PMI Endeksinde ise 46,9 ile son 6 ayın en kötü gerçekleşmesi yaşandı. Haftanın devamında FOMC Toplantı Tutanaklarını takip ettik. Fed in Haziran ayı toplantı tutanaklarında, bazı Fed yetkililerinin yatırımcıları risklere karşı aşırı rahat bulduğu ifade edildi. Bazı Fed politika yapıcılarının, yatırımcıların ekonomik görünüm ile ilgili fazla iyimser olabilecekleri endişesini taşıdıkları ve merkez bankasının aşırı risk alımı konusunda tedbirli davranmak zorunda olduğu belirtildi. Fed yetkilileri tarafından tutanaklarda, hisse, para birimi ve sabit-gelir piyasalarındaki düşük volatilite ile ilgili endişeler belirtirken, aynı zamanda ekonomik genişlemeyi desteklemek için para S&P %0, ,57 DOW %0, ,81 NASDAQ %1, ,49 politikasının elverişli finansal durumları teşvik etmeye devam etmesi gerekliliği vurgulandı. Tahvil alım programı ile ilgili olarak Fed yetkilileri arasında, ekonomik sürecin bekledikleri gibi ilerlemesi durumunda, alımda 15 milyar dolarlık son bir azaltım yapılarak tahvil alım programının Ekim ayında sonlandırılacağı konusunda fikir birliği sağlandı. Haziran ayındaki toplantısında FOMC, varlık alımının aylık hızını düşürmeye devam ederek, üst üste 5. kez 10 miyar dolarlık azaltıma gitmişti. Hafta sonuna doğru açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta açıklanan son gerçekleşme olan 315 Bin kişinin altında 304 bin kişi olarak açıklandı. Böylece son 6 haftanın en iyi gerçekleşmesi yaşanmış oldu. Haftanın son günü gelen Kanada Haziran ayı istihdam değişikliğinde 20 bin kişilik yeni işe alma olduğunun açıklanması beklenirken 9 bin 400 kişilik azalma olduğu açıklandı. Geçen ay açıklanan Mayıs istihdamında ise 25 bin 800 kişilik artış olmuştu. Açıklanan bir diğer önemli Kanada verisi olan işsizlik oranı ise beklenti ve geçen ayki gerçekleşme olan %7,0 seviyesinin üzerinde %7,1 olarak gerçekleşti.

3 ABD Hafta boyunca açıklanan ekonomik verilerin yanı sıra uluslararası yatırım bankalarının ABD faiz artırım tarihine ilişkin tahminlerini öne çekmeleri de takip edilen önemli gelişmelerdendi. ABD'de Haziran'da tarımdışı istihdamın 288 bin kişi artışla beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından uluslararası bankalar Fed'in faiz artışı öngörülerini öne çekmeye başladı. Fed'in daha önce 2015'in son çeyreğinde faiz artırmasını bekleyen JP Morgan bu tarihi üçüncü çeyreğe çekti. Goldman Sachs ise 2016'nın ilk çeyreğindeki faiz artış öngörüsünü 2015'in üçüncü çeyreğine aldı. ABD'de bilanço sezonunun başlamasının ardından şirket karlılıkları açıklanmaya başlandı. İlk bilanço açıklayan şirketlerden New York Merkezli aluminyum üreticisi Alcoa yılın ikinci çeyreğinde kara geçti. Toplam 138 milyon Dolar ve hisse başına 12 sent kar açıklayan şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde toplam 119 Milyon Dolar ve hisse başına 11 sent zarar etmişti. Bilanço açıklaması yapan bir diğer şirket ise San Francisco merkezli Wells Fargo oldu. 17 çeyrek dönemdir hisse başına kar açıklayan şirketin yılın ikinci döneminde net karının 5,73 milyar dolar olduğu açıklandı. Şirket'ten yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde hisse başına kar piyasa beklentilerine paralel 1,01 dolar olarak gerçekleşti.

4 AVRUPA Hafta beklentilerin oldukça altında gelen Almanya sanayi üretimiyle başladı. Avrupa Bölgesi'nin lider ekonomilerinden Almanya'nın Mayıs ayına ait sanayi üretimi beklentilerin çok altında %1,8'lik azalışla oldukça kötü geldi. %0,2'lik artış beklentisi olan veride böylece 2012 Aralık'tan beri en kötü gerçekleşme yaşanmış oldu. Almanya dan açıklanan ticaret dengesi verisi ise olumlu geldi. Aylık ticaret dengesi geçen ayki son gerçekleşme olan 17,2 Milyar Euro'luk ticaret fazlasının üzerinde 18,8 Milyar Euro olarak geldi. Beklentinin 16,4 Milyar Euro ticaret fazlası olduğu veri 2013 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. İngiltere aylık sanayi üretiminde ise geçen ayki %0,3'lük gerçekleşmenin altında %0,7'lik daralma olduğu açıklandı. Sanayi üretiminin %80'lik kısmını oluşturan imalat üretiminde ise yine geçen ayki %0,3'lük gerçekleşmenin altında %1,3'lük daralma DAX %3, ,34 FTSE %2, ,17 CAC40 %3, ,50 olduğu açıklandı. Böylelikle sanayi üretiminde 2013 Ekim'den, imalat üretiminde ise 2013 Marttan bu yana en kötü gerçekleşmeler görülmüş oldu. Haftanın bir diğer İngiltere verisi Halifax Mortgage verisiydi. Halifax Mortgage'li konut fiyat değişimlerinde aylık bazda %0,6'lık düşüş olduğu açıklanırken yıllık bazda ise artışın %8,8 seviyesinde olduğu belirtildi. Verilerde aylık beklenti %0,2'lik artış olacağı yönündeyken, yıllık beklenti ise toplam artışın %8,9 seviyelerinde açıklanması yönündeydi. Haftanın devamında İngiltere aylık dış ticaret dengesi açıklandı. İngiltere dış ticaretinin Haziran'da 8,75 Milyar Sterlin'lik açık vermesi beklenirken 9,2 Milyar Sterlin dış ticaret açığı verdiği açıklandı. Önceki ay açıklanan Mayıs verisinde ise 8,92 Milyar Sterlin'lik dış ticaret açığı olduğu belirtilmişti. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faiz oranı beyanatı da açıklandı Mart ayından bu yana %0,50 seviyesinde olan faiz oranında beklendiği gibi herhangi bir değişiklik yapılmadı. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası(BOE) toplam parasal genişleme miktarını ise 375 Milyar Sterlin'de sabit bıraktı. Hafta içinde global piyasalara satış getiren en önemli haber ise Portekiz den geldi. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun (BES) hisselerinin bankanın sahibi olan Espirito Santo Internetional'ın kısa vadeli bonolarında kupon ödemesini geciktirmesi ile işlemlerinin durdurulması sonucu Avrupa piyasalarına yönelik endişeler oluştu. İşlemlerin askıya alınması talebinin ardından ortakların yaşadığı sorunlar nedeniyle Portekiz'in en büyük bankası BES'in sermaye tabanını zedeleyebileceğine dair endişeler ortaya çıktı.

5 ASYA Haftanın Asya tarafından açıklanan ilk verisi Japonya cari işlemler dengesiydi. Ülkeye giren ve ülkeden çıkan mal, hizmet, nakit akışı ve bazı transfer harcamalarını içeren, ülke para birimiyle direkt etkileşimi olan veride 170 Milyar Japon Yeni fazla verilmesi beklenirken fazlanın beklentiler üzerinde 380 Milyar Yen seviyesinde olduğu açıklandı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de Üretici Fiyat Endeksi beklenti olan %1'in de altında %1,1 düzeyinde geriledi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre üretici fiyatlarında %1,1'lik azalışa işaret eden veri son 2 yılın en düşük verisi oldu. Ayrıca %2,4'lük artış beklenen Tüketici Fiyat Endeksi de beklentilerin altında kalarak %2,3 düzeyinde geldi. Üretici ve tüketici fiyatlarındaki bu beklenti altı açıklamalar dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de ekonomik durgunluk mu olduğu sorularını beraberinde getirirken 16 Temmuz'da açıklanacak olan GSYİH rakamlarının önemini bir kat daha arttırdı. Nikkei %1, Hang Seng %1, ,45 Shangai %0, ,96 Çin tarafından gelen bir diğer veri ise dış ticaret verileri oldu. Çin hükümeti tarafından açıklanan verilere göre ihracat haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre artarken, ithalat da mayıs ayında yaşadığı düşüşten sonra tekrar artışa geçti. Artışlara rağmen ihracat beklenti olan %10,4 seviyesinin altında %7,2 düzeyinde, ithalat ise %5,8 beklenti düzeyinin altında %5,5 seviyesinde kaldı. İhracat ve ithalattaki bu beklenti altı gerçekleşmeler dolayısıyla Ticaret Dengesinde de 35 Milyar Dolarlık fazla verilmesi beklenirken, fazlalığın 31,6 Milyar Dolar düzeyinde olduğu açıklandı. Ancak bu beklenti altı gerçekleşmeye rağmen verinin 2009 yılından beri gelen en iyi ticaret fazlası olması piyasaları memnun etti. Haftanın Asya tarafından açıklanan son önemli verileri Avustralya'dan geldi. Haziran ayında istihdama yeni katılan kişi sayısının 12 bin kişi olarak gerçekleşmesi beklenirken, 15 bin 900 kişinin daha istihdam edildiği açıklandı. Bir önceki Mayıs verisinde ise 4 bin 800 kişilik azalış görülmüştü. Ayrıca Mayıs ayında %5,8 seviyesinde bulunan Avustralya işsizlik oranının ise Haziran sonu itibariyle %5,9 seviyesine çıkması beklenirken işsizlik oranı %6 seviyesine yükseldi.

6 TÜRKİYE Hafta başında açıklanan sanayi üretim verisine göre Türkiye'de sanayi üretimi Mayıs ayında aylık bazda %0,2 oranında artış beklentisinin altında %1 azalırken, yıllık bazda ise 6 ayın en düşük düzeyinde % 3,3 oranında arttı. Yıllık bazdaki beklentiler ise %4 artış olacağı yönündeydi. Cari işlemler açığında ise iyileşme devam etti. Mayıs ayı Türkiye Cari İşlemler Dengesi'nde 3,43 Milyar Dolar açık verildiği açıklandı. Veride 3,8 milyar Dolar'lık cari açık verileceği beklenirken, geçen ay açıklanan Nisan ayı cari işlemler dengesinde ise 4,79 Milyar Dolar'lık açık verilmişti. 01/06/ /05/2014 dönemini kapsayan yıllıklandırılmış kümülatif cari açık ise 52,64 Milyar Dolar seviyesinde geldi. Geçen ay ise bu rakam 56,81 Milyar Dolar seviyesindeydi. Hafta içinde Fitch ten gelen banka değerlendirme haberleri takip edildi. Fitch'in resmi internet sitesinde yayınladığı raporunda, Arap Türk Bankası (A&T Bank), BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Tekstil Bankası ve Turkland Bank'ın kredi notları teyit edildi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, "Bankaların çalışma koşulları, 2014 yılından bu güne kadar keskin faiz oranları hareketleri ve ağustos ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yarattığı siyasi baskının etkisiyle dalgalı bir biçimde gerçekleşti" ifadelerine yer verildi. Ayrıca bankaların 2014 yılı birinci çeyreğinde ekonomik büyümelerinin güçlü olduğu vurgulanan açıklamada, fakat bankalara olan güvenin ağır ilerlediği ve kredi büyümesinin Anadolubank haricindeki diğer 6 bankada yavaş seyrettiği de aktarıldı.

7 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü veri akışı açısından zengin bir gün değil. Asya tarafından takip edilebilecek önemli bir verinin bulunmadığı günde 12:00 de açıklanacak Euro Bölgesi Sanayi Üretimi ve 20:00 deki ECB Başkanı Draghi nin açıklamaları takip edilebilir. Salı gününe Avustralya Merkez Bankası RBA nın Toplantı Tutanaklarıyla ve Avustralya Yeni Motorlu Araç Satışları ile başlayacağız. Japonya Merkez Bankası nın (BOJ)Faiz Kararının açıklanacağı günde BOJ dan herhangi bir hamle beklenmiyor. Yurtiçinden takip edilebilecek haftanın ilk önemli verisi ise 10:00 da açıklanacak İşsizlik Oranı olacak. İngiltere tarafından ise 11:30 da Enflasyon verileri takip edilecek. Geçtiğimiz haftalarda İngiltere Merkez Bankası nın (BOE) gelişmiş ülke merkez bankaları içinde ilk faiz artırımına gidebilecek ülke olabileceği tartışmalarının yaşandığı ortamda İngiltere TÜFE ve ÜFE rakamları piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilebilir. Verilerin ardından 12:00 de konuşması olan BOE Başkanı Carney nin para politikasına ilişkin söyleyebilecekleri de merak konusu. Ayrıca 12:00 de açıklanacak Almanya ZEW Ekonomik Görünüm Endeksi de geçtiğimiz ay oldukça beklenti altında kaldığı için dikkatle izlenmeli. 15:30 daki ABD Çekirdek Perakende Satışlar ve Perakende Satışlar verilerinin yanı sıra New York FED İmalat Endeksi de izlenebilecek bir başka veri. Günü ise 17:00 de kongre sunumu olan Yellen in konuşmaları ile tamamlayacağız. Çarşamba gününe Yeni Zelanda Tüketici Enflasyonu verisiyle başlayacağız. Asya tarafından açıklanacak haftanın önemli verilerinden bir diğeri ise 05:00 de gelecek Çin 2014 ikinci çeyrek GSYİH verisi olacak. Aynı saatte açıklanacak olan Sanayi Üretimi ve Sabit Varlık Yatırımları da ilgiyle izlenecek. 11:30 da İngiltere İşsizlik Oranı nın takip edileceği günün devamında 15:30 da Kanada İmalat Satışları ve ABD ÜFE ve Çekirdek ÜFE verileri izlenecek. 16:15 de gelecek ABD Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretimi verilerinin ardından 17:00 de Kanada Merkez Bankası (BOC) Faiz Kararı ve FED Başkanı Yellen in Kongre Sunumu takip edilecek. 18:15 de Kanada Merkez Bankası nın basın açıklamasını takiben 19:00 da FOMC üyelerinden Fisher ın konuşması ile günü tamamlayacağız. Perşembe günü Asya tarafından açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. Avrupa tarafından ise 12:00 de açıklanacak Euro Bölgesi TÜFE ve Çekirdek TÜFE verileri izlenecek. Yurtiçi piyasaların odağı ise 14:00 de gelecek Faiz Oranı Kararı nda olacak. TCMB nin bir faiz indirimine daha gitme olasılığının yüksek olduğu günde indirimin kaç baz puan olacağına göre piyasalarda yüksek oynaklık görülebilir. 15:30 da ABD Konut Başlangıçları ve Yapı Ruhsatları ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları nın izleneceği günün devamında 17:00 de gelecek Philadelphia FED İmalat Endeksi de yakından takip edilecek. Cuma günü ise Asya ve Avrupa Bölgesinden açıklanması beklenen önemli verinin bulunmadığı günde 15:30 da açıklanacak Kanada Çekirdek TÜFE ve Toptan Satışlar verileri izlenebilir. 16:45 te gelecek ABD Michigan Tüketici Güven Endeksinin ise haftanın son verisi olması bekleniyor.

8 EURUSD Geçtiğimiz hafta pariteyi doğrudan etkileyebilecek makroekonomik veri sayısı açısından kısır bir haftaydı. Salı günü açıklanan Almanya dış ticaret dengesi verisinde gerçekleşme olumluydu. Son dönemde yavaşlama sinyalleri üreten Almanya ekonomisi için bu veri sınırlı da olsa pozitif algı yarattı. Ancak Çarşamba günü açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında Ekim ayında tahvil alım programının sona erdirilmesi gerektiğinin altının çizilmesi ve bu yönde tüm üyelerin oybirliğinin sağlanması euroda zayıflamaya neden oldu. Bu hafta Portekiz ile ilgili gelişmeleri de izledik. Portekiz bankalarının düşürülen notları ve ülkenin temerrüd riskinin artması orta ve uzun vadede zincirleme reaksiyona neden olabilir. Bu haftaya bakarsak ön plana çıkabilecek ilk önemli veri Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi. Bu veride beklentiler olumsuz. Salı günü Almanya da açıklanacak olan ZEW verilerini takip etmekte yarar var. ZEW ekonomi kanısı verisinde beklentiler olumsuz. Son yedi ayda bu veride negatif istikrar söz konusuydu. Diğer önemli ZEW verisi olan mevcut koşullar endeksinde de beklentiler olumsuz. Bu hafta ABD'de Salı günü perakende satışlar, Çarşamba günü fabrika siparişleri, Perşembe günü konut başlangıçları veyapı ruhsatları ve Cuma günü Michigan güven edeksleri açıklanacak. ABD'de son aylarda oludğu gibi genel olarak tüketim ve üretim verileri için beklenti olumluyken 2008 krizinin temelinde yer alan emlak sektörü verilerinde ise beklentiler karışık. Teknik açıdan bakarsak; 200 günlük üssel hareketli ortalamanın da yakınından geçtiği desteği üzerinde güçlenme meydana geldiği söylenebilir. Ancak tepki alımlarının hala zayıf olması nedeniyle direncinin de gücünü koruması sıkışık seyre neden oluyor. Tepki alımlarının güçlenmesi durumunda bu dirence ek olarak direnci takip edilebilir. Olası geri çekilişlerde ise desteği sonrasına ve destekleri takip edilebilir.

9 GBPUSD Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler İngiltere ekonomisi için olumlu sinyaller üretmedi. Salı günü açıklanan imalat verilerinde Aralık 2012'den bu yana en olumsuz gerçekleşme meydana geldi. Bu veride önümüzdeki ayda da negatif bir gerçekleşmenin meydana gelmesi durumunda İngiltere ekonomisinin dünya ekonomisindeki yavaşlamaya ayak uydurduğu yönünde bir piyasa algılaması oluşabilir. Konut sektöründe BOE başkanı Carney'nin deyimiyle ''balon'' oluşan İngiltere ekonomisi için Çarşamba günü açıklanan negatif Halifax konut verisi sürprizdi. BOE'nin faiz politikası nı doğrudan etkileme potansiyeli nedeniyle emlak verilerini takip etmeye devam edeceğiz. Perşembe günü açıklanan faiz kararı ve tahvil alım miktarında ise bir değişikliğe gidilmedi. Ancak geçtiğimiz ay Başkan Carney ve diğer BOE yetkililerinin de açıkladığı gibi önümüzdeki aylarda faiz artırımı olabilir. Bu hafta açıklanacak verilere bakarsak; Salı günü açıklanacak olan TÜFE verisinde mevsimsel nedenlerle düşüş bekleniyor. Çarşamba günü açıklanacak olan işsizlik başvuruları verisinde beklentiler olumsuz. Ancak istihdam verilerindeki olumlu trend nedeniyle veride pozitif sapma olasılığı söz konusu. Teknik açıdan bakarsak; direncini altında hareketlerin izlendiği paritede takip edilebilecek ilk önemli destek. Bu destek sonrası test edilmesi muhtemel desteği alım iştahının devamı açısından önemli. Alıcıların güçlenmesi durumunda ve dirençleri takip edilebilir. Geçtiğimiz hafta aşırı alım bölgesinde olmasına dikkat çektiğimiz DeMarker indikatörünün aşırı alım bölgesinden çıktığı izleniyor.

10 USDJPY Önceki haftanın son iki gününü direnci denemesiyle geçiren paritede haftalık kapanış bu seviyenin hemen altında gerçekleşmişti. Yeni haftaya da denemesi ve başarısızlığı ile başlayan paritede geri çekilme desteğine doğru devam etti. Çarşamba günü FOMC toplantı tutanaklarına odaklı bir gündü. Açıklanan tutanaklarda Ekim'de son bir 15 milyar dolarlık azaltımla varlık alımının sonlandırılacağı belirtildi. Açıklamalar dolar lehine olsa da aynı gün Çin'de açıklanan düşük enflasyon verilerinin etkisiyle Japon tahvillerine olan talebin artması sonucu geri çekilme devam etti. Önümüzdeki Salı günü Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz kararı açıklanacak. Bankanın sıfıra yakın faizlerde ve mevcut parasal politikada bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Toplantı sonrasındaki açıklamalarda özellikle enflasyon hakkında seçilen sözcükler önemli. Paritede 'un pozitif algının devamı adına kritik öneme sahip destek seviyesi. Bu seviyenin altı kalıcılık halinde geri çekilmenin hızlanması mümkün. Bu durumda ilk izlenebilecek destekler ve seviyelerinde desteğinin çalışması ve üzeri hareketliliğin devamı halinde ve ilk izlenebilecek dirençler olacak seviyesi üzerinde kalıcılığın sağlanması durumunda pozitif algının güçlenmesi beklenebilir.

11 S&P500 FUTURES ABD den iyi verilerin gelmeye devam ettiği şu günlerde, ekonominin iyiye gittiği haberleri fiyatlara olumlu yansırken, FED in planlanandan önce parasal genişlemeyi bitirmesi ve faiz artırımına gitmesi ihtimali de gelen satışların ana sebebi. Bu ikisi arasında hangi değerleme baskın olursa fiyatların o yöne doğru kayma potansiyeli bulunmakta. Algılama ve değerlemede zor bir döneme girildiği göz önünde bulunularak işlemlerde ihtiyatlı olunması gerektiğini düşünmekteyiz seviyesi üzerinde hareketlilik halinde izlenebilecek ilk dirençler 1980 ve 2001 seviyelerinde altı kalıcılık durumunda yaşanması muhtemel geri çekilme hareketinde ise ilk destekler 1933 ve Kontratta alış iştahının korunması adına ise 1907 desteği üzeri kalıcılık arayışımızın devam ettiğini hatırlatalım.

12 ALTIN 1320 seviyelerinde geçtiğimiz haftaya başlayan emtiada Pazartesi ve Salı günleri 1313 desteğinin denendiğini gördük. Çarşamba ve Perşembe günleri İsrail in Filistin e yönelik bombardımanları sonrası gelen alımlar ile 1333 kritik seviyemiz geçilerek 1342 üzerinde kalıcılık aransa da bunda başarılı olunamadı. Haftanın son işlem gününde de pozitif algıda kalıcılık için referans seviyemiz olan 1333 desteği test edildi ve bu seviye üzerinde kalıcılık sağlandığını gördük. Önümüzdeki hafta ABD tarafından açıklanacak çok önemli veriler olmakla birlikte, emtiada fiyatlanmayı etkileyecek birinci derece önemli unsur yine Ortadoğu da devam eden sorunlar olacak. Teknik Olarak Bakacak Olursak; Pozitif algının devamlılığı için üzerinde kalıcılığı önemsediğimiz 1333 referans seviyemiz üzeri kalıcı fiyatlanma alımları canlı tutuyor. Emtiada takip ettiğimiz ilk dirençler 1342, 1355 ve 1377 seviyelerinde bulunmakta. Ortadoğu daki sorunların çözüme kavuşturulması ve ya ABD verilerinin çok olumlu gelmesi halinde görülebilecek satıcılı işlemler ile 1333 seviyesi altına inilmesi durumunda ise ilk olarak 1322 ve 1313 desteklerini izliyor olacağız. Daha aşağıdaki 1303/1300 destek bandı ise toparlanmanın devamı için üzerinde kalıcılık aradığımız önemli bir seviye konumunda. Geçtiğimiz hafta fiyatın Ichimoku bulutunun üzerinde tutunmasının yükseliş potansiyelini artırdığının altını çizmiştik. Piyasa hareketinin Ichimoku göstergesini onayladığı söylenebilir. Grafikte yeşil eğri olarak görünen Chinkou Span eğrisinin hala yukarıda olması nedeniyle yükseliş potansiyelinin devam ettiği söylenebilir. Ancak artan volatiliteye karşı dikkatli olmakta yarar var.

13 BRENT Geçen haftayı desteği üzerinde tutunmayla kapatan emtiada yeni hafta bu destek altı hareketlilikle başladı ve geri çekilme devam etti. Pozitif algı adına önemli desteğinin de Salı günü kırılmasıyla geri çekilme hızlandı. Çarşamba günü ise toparlanma seviyesi olan / bandı denendi, Perşembe ve Cuma günleri geri çekilme devam etti. Cuma günü bandın altı seviyesi olan altı hareketlilikler dikkat çekiciydi. Orta doğuda devam eden siyasi krize rağmen brentte yaşanan geri çekilmede ABD nin petrol stoklarının yeterli olduğu ve kaya gazı gibi alternatif ürünlerin enerji piyasasında çok fazla sıkıntıya müsaade etmeyeceği gibi söylentilerin de etkili olduğu düşünülmekte. Yine de siyasi gelişmelerin önümüzdeki dönemde fiyatlamada önemli olabileceğini düşündüğümüzü belirtelim. Yeni haftada ilk olarak toparlanma adına üzerinde kalıcılık aradığımız / bandı takip edilebilir. Bant altı kalıcılık halinde geri çekilme devam edebilir. Bu durumda ve destek seviyeleri izlenebilir ın ise diğer önemli destek / bandı üzeri kalıcılık halinde yaşanması muhtemel toparlanma hareketinde ise ilk izlenebilecek dirençler ve seviyelerinde üzeri kalıcılık durumunda ise pozitif algıdan söz edebiliriz. Bu durumda ve dirençleri gündeme gelebilir nin ise pozitif algının güçlenmesi adına kritik önemdeki direnç seviyesi olduğunu hatırlatalım. Heiken Ashi indikatörü negatif görünümünü korumaya devam ediyor.

14 VIOP seviyesinin altındaki haftalık kapanış uzun vadeli yükselen trendde momentum kaybına neden oldu. Bu seviye üzerinde yükselişin devamı adına kritik direnci izlenebilir. Satış baskısının artması durumunda ise desteğine ek olarak ve destekleri izlenebilir desteği alım iştahının korunması açısından önemli.

15 USDTRY Geçtiğimiz haftaya direnci altında başlayan kurda, satıcılı işlemler ile Perşembe gününe kadar desteğine doğru hareketlilik gördük. Perşembe günü İsrail in Filistin e tanklarla girmesi ile tekrar direncini test ettik. Haftanın son işlem günü ise satıcılı işlemler ile desteği altında kapanış gördük. Yeni haftada ise hem yurtiçinde hem de ABD tarafında kuru etkileyebilecek öneme sahip bir çok ekonomik veri açıklanacak. Ancak en önemlisi ise Perşembe günü TCMB Para Piyasası Kurulu nun alacağı faiz kararı olacak. Hatırlanacağı gibi geçen ayki son toplantıda politika faizi 0.75 baz puan indirilerek %8.75 seviyesine düşürülmüştü. Ancak sonrasında açıklanan Haziran TÜFE sinin beklenenin aksine artış göstermiş olması bu ay faiz indirimi beklentisini zayıflatıyor. Bu beklenti kurda alıcılı işlemlere sebep olabilir. Teknik Olarak Bakacak Olursak; altı kalıcılıkta takip edeceğimiz ilk destekler , ve seviyelerinde bulunuyor. Özellikle ana desteği kurda toparlanmanın devamlılığı için üzerinde kalıcılık aradığımız önemli bir seviye konumunda üzerinde alıcılı işlemlerde ise ilk olarak ve dirençlerini izliyor olacağız ana direncinin kalıcılıkla geçilebilmesi halinde ise kurda alım yönlü işlemlerde artış olacağını düşünmekteyiz. Stochastic osilatörü aşırı satış bölgesinde seyrediyor.

16 EURTRY Geçtiğimiz haftaya toparlanmanın kalıcılığı için önemli referans noktamız olan seviyesi altında başlayan kurda, yurtiçinde ve Euro Bölgesi nde çok önemli bir verilerin olmaması ile hafta ortasına kadar desteğine doğru hareketlilik gördük. Perşembe günü Ortadoğu dan gelen İsrail-Filistin gerginliği haberleri ile ana direnci tekrar test edilse de Portekiz in en büyük bankasının tahvil kuponlarını ödeyememe sorununun patlak vermesi ile tekrar gevşeme gördük. Cuma günü kısmi de olsa satıcılı işlemler görülen kur desteğinin üzerinde haftayı kapattı. Yeni haftada fiyatı etkileyecek gerek yurtiçinde gerekse Avrupa tarafında bir çok ekonomik veri olmasına rağmen en önemli veriler Perşembe günü gelecek. Euro Bölgesi TÜFE verilerinin yanı sıra, TCMB Temmuz ayı faiz kararını takip edeceğiz. Öte taraftan Euro Bölgesi nde Portekiz de baş gösteren tahvil krizinin diğer bölge ülkelerine sıçrama riski de fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Teknik Olarak Bakacak Olursak; üzeri kalıcılıkta görülebilecek alıcılı işlemlerde ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Özellikle ana direnci üzerinde kalıcılık halinde toparlanmanın devamlılığından bahsedebiliriz. Öte yandan satım yönlü işlemler ile altına inilmesi halinde ise kurda izleyeceğimiz ilk destekler , ve seviyelerinde bulunuyor.

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz?

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Ekim 2014 İçindekiler Global ortam 2 Türkiye ekonomisi 20 Yazar Hakkında Dr. Murat Üçer Deloitte Ekonomi Danışmanı Murat Üçer,

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Mayıs 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme ve özet Global ortam: Merkez bankaları ve Yunanistan tekrar ön saflarda... Türkiye ekonomisi: Büyüme yavaş,

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2014 Nisan 2014 ÖZETİN ÖZETİ Gelişen dünya ülkelerinde yaşanan son gelişmeler iyi bir yönetimin ve duyarlı politik sistemlerin

Detaylı

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010 MALİYE BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU - - - 0 0 Yönetici Özeti İÇİNDEKİLER A. Küresel Ekonomik Gelişmeler B. Türkiye de Ekonomik Gelişmeler 1. Büyüme ve İstihdam.

Detaylı

"Küresel Kur Savaşı" yeniden manşetlere taşınıyor. İstanbul'da 9-10 Şubat'ta gerçekleşecek G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı dikkatle takip edilmeli. Kısa pozisyonlardaki artış,

Detaylı

Türk ekonomi yönetimine 11 Nisan'a kadar çok iş var. İç ve dış siyasi gerginliğin dorukta olduğu bu süreçte, Türk ekonomisinin kırılganlığına yönelik algıyı düşük tutmak adına, tarihi bir mücadele ortaya

Detaylı

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi 2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi Ekonomik Araştırmalar Bölümü Aralık 2014 Yayın No: TÜSİAD-T/2014-12/566 Meşrutiyet Caddesi, No: 46 34420 Tepebaşı / İstanbul Telefon: (0212) 249 07 23 Telefaks

Detaylı

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 06 Temmuz 2015 / 27

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 06 Temmuz 2015 / 27 Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 0 / 27 Haftaya Bakış Geçtiğimiz hafta küresel piyasaların gündeminde Yunanistan kaynaklı gelişmeler ön plana çıktı. Uluslararası kreditörler ile kemer sıkma ve emeklilik

Detaylı

M m I. DÜNYA EKONOMİSİ

M m I. DÜNYA EKONOMİSİ TÜRMOB M m I. DÜNYA EKONOMİSİ 2011 yılı sonlarında küresel ekonomide gözlemlenmekte olan kırılganlıkların, Euro bölgesindeki krizin daha da derinleşmesi ve piyasa ekonomilerinin birçoğunda beklentilerin

Detaylı

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş Piyasalarda Bu Ay Nisan 2014 Şebnem Mermertaş 1 Neler oldu? BIST mart ayında %11,5 yükseldi. Dünyada ekonomik büyüme endişeleri yeniden ortaya çıkarken, Ukrayna nın Rusya ya katılması gibi tarihe geçecek

Detaylı

ABD Merkez Bankası nın bir aylık rakamlara bakarak yön değiştirmeyeceği tahmininde bulundu.

ABD Merkez Bankası nın bir aylık rakamlara bakarak yön değiştirmeyeceği tahmininde bulundu. Seçimlere kadar, süreç 'eğlence treni' gibi geçecek. Tam, aşağı doğru hızlı bir iniş gerçekleştirip atlattığımızı düşünürken, tren normal seyrederken, bir anda kendimizi yeni bir ürkütücü iniş veya çıkışın

Detaylı

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir... Bertrand Russell Haziran 2014 Ekonomik Görünüm ve Mali Piyasalar Stratejisi Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell GÖRÜNÜM Ekonomi Mayıs ayında finans piyasalarında

Detaylı

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Siyasi ve ekonomik gücün yeniden paylaşımı baskıları artarken, liberal demokrasilerden otoriter demokrasilere geçiş sinyalleri çoğalırken Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2012 Nisan 2012 ÖZETİN ÖZETİ

Detaylı

Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Temmuz 2012 Temmuz 2012 ÖZETİN ÖZETİ 2013'te yaşanacak olan Ekonomik Kusursuz Fırtına 2008 krizini gölgede bırakabilir. Prof. Nouriel

Detaylı

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL seta Analiz. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.org Kasım 2011 CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL S E T A A N A

Detaylı

uzun vadedeki belirsizliklerin devam etmesi halinde kurda kalıcı bir düşüşten bahsetmenin zor olduğunu değerlendiriyor.

uzun vadedeki belirsizliklerin devam etmesi halinde kurda kalıcı bir düşüşten bahsetmenin zor olduğunu değerlendiriyor. 2014 yıl sonu için, Dolar-TL'de artık 2,5'lar konuşuluyor. TCMB'nin tartılı efektif reel kur endeksi analizine göre, dolar-tl 2,2 TL'yi zorlarken, TL aşırı değer kaybına uğramış gibi gözükse de, uluslararası

Detaylı

Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz

Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği EKONOMİ DEĞERLENDİRME RAPORU No.117 / Eylül 2013 Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz Uluslararası ekonomi çevreleri, Türkiye'nin Kurban

Detaylı

ORTA VADELİ PROGRAM (2014-2016)

ORTA VADELİ PROGRAM (2014-2016) GİRİŞ ORTA VADELİ PROGRAM (2014-2016) 1. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hazırlanan Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) 2 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Onuncu

Detaylı

Küresel piyasalarda istisnai gün

Küresel piyasalarda istisnai gün 10 Aralık 2014 Küresel piyasalarda istisnai gün Yunanistan da parlementonun yenilenebileceği ihtimali ve Çin in dün AAA ratingi altındaki tahvillerin kısa vadeli krediler için teminat olarak kabul edilmeyeceğini

Detaylı

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 79 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr musiad@musiad.org.tr MÜSİAD Araştırma

Detaylı