BİLGİSAYAR VE ÇOCUKLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYAR VE ÇOCUKLAR"

Transkript

1 BİLGİSAYAR VE ÇOCUKLAR Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

2 Günümüzde bilgisayar bir şekilde her eve girmekte ve her türlü iş için veya eğlence amaçlı olarak bilgisayardan ve teknolojinin sınırsız nimetlerinden yararlanılmaktadır.tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da bu nimetleri keşfetmekte ve keşifler arttıkça sanal alemin derinliklerine dalıp bilgisayar bağımlısı bireyler haline gelmektedirler. Bu durumda ise aklımıza şu soru gelmektedir.

3 Acaba bilgisayar çocuklara neler kazandırıyor?

4 Kuşkusuz bilgisayar doğru bir yaklaşımla eğitim amaçlı olarak kullanıldığında, çocuklar pek çok kazanım elde etmektedirler. Ancak konunun çocuklar açısından hassasiyetine dikkat çekmek için bu sunumda yaratabileceği olumsuzluklar üzerinde durulacaktır.

5 Çocuklar sanal dünyada oynadıkları oyunlarda, çeşitli serüvenlere katılmakta ve gerçek dünyada yapamadığı ya da sınırlı olarak yaptığı bir çokşeyi özgür bir biçimde bu ortamda yapabilmektedirler.ancak sanal dünya gerçek dünyadan farklıdır. Çocukların öncelikle gerçek dünyayı tanımış olmaları gerekmektedir.

6 Bilgisayar aracılığıyla yalnızca işitme ve görme duyuları kullanılarak dünyayı tanımak mümkündür. Oysa çocuğun dünyayı tanımasında beş duyunun (işitmegörme- dokunma-tat alma ve koklama) ne kadar önemli olduğu bilinmektedir.

7 Ayrıca yaparak ve yaşayarak öğrenilen bilginin daha kalıcı olduğu ise öğrenme konusundaki bir diğer gerçektir.oysa bilgisayar buna sınırlı şekilde fırsat vermektedir.programda belirlenen ölçütlere göre bilginin sınırlı bir kısmı kullanılarak hareket etme zorunluluğu bulunmaktadır.

8 Bilgisayarda çözüme ya da bilgiye ulaşabilmek için çok fazla düşünme fırsatınız bulunmamaktadır. Bilgisayar çocuğun kısa zamanda sonuca gitmesine, sözcük dağarcığının zayıf kalmasına, sabırsızca ve fazla irdelemeden çabucak karar verir bir konuma gelmesine neden olmaktadır.

9 Bunların yanı sıra, bilgisayar ve bilgisayar oyunları çocuklarda depresyon ve kendine güvensizlik sorunlarına da yol açabilmektedir. Çocukların zamanla bilgisayarı insanlara tercih ederek bilgisayar bağımlısı olmaları, toplumdan uzaklaşmalarına, başkaları ile iletişim kurmada zorlanmalarına, davranışlara karşı duyarsızlaşmalarına ve empati kurma becerisini kazanamamalarına neden olabilmektedir. Çünkü bilgisayar etkinlikleri iletişimsel oyunu gerçekleştirememektedir.

10 Çocuklar iletişime dayalı oyunlarla gelişimin çeşitli alanlarında çeşitli deneyimler kazanmaktadırlar. Arkadaşlarla birlikte uçurulan bir uçurtma ile bilgisayar ortamında tek başına uçurulan bir uçurtmanın yaşantıdaki yeri aynı olabilir mi?

11 Bunun yanıtını verebilmek için bir an çocukluk dönemimize gitmek ve bahçede çamurlarla oynadığımız günleri hatırlamamız gerekmektedir. Orada edinilen deneyimleri hala yaşantımızda kullanmıyor muyuz?acaba sanal alemde de çamurla oynasak yine bu kadar bilgi, deneyim elde edebilir ve eğlenebilir miydik?

12 Bunun yanı sıra anne babasıyla sağlıklı bir iletişimi olan çocuğa Bilgisayarla mı yoksa baban ve annenle mi oynamak istersin? diye sorsak, hiç şüphe yok ki anne ve babayı tercih edecektir.bilgisayar ortamında aktarılan öyküye yetişkinler tarafından anlatılandan daha az ilgi gösterecektir.

13 Çünkü, büyüme çağındaki çocuğun sağlıklı bir birey olarak gelişebilmesi için duyarlı insan modellerine ve bu modellerle etkileşime girmeye gereksinimi bulunmaktadır.açıkça görülmektedir ki, bilgisayar çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri için uygun bir ortam değildir.bunun yanı sıra fiziksel olarak bireyi edilgen konuma soktuğu için fiziksel becerilerin gelişimini de engellemektedir.

14 Çocukların gelişimsel olarak dürtülerini kontrol etmeye ve o andaki isteklerini denetlemeyi öğrenmeye gereksinimleri bulunmaktadır. Ancak bilgisayar başında iken çocuk o andaki istek ve düşüncelerinin çekiciliğine kendisini kaptırabilmektedir.bunun yanı sıra bilgisayarla devamlı uyarılan çocuklar günlük yaşamdaki olaylara karşı duyarsız hale gelmektedirler.

15 Sanal ortamdaki oyunlarda yaşanan öldürme ve yok etme zorunlulukları,cinsel içerikli sahneler çocukların bu tür olayları normal olarak algılamasına neden olabilmektedir. Buradaki asıl tehlike oyunda yaşananlar sanal ortamda gerçekleşmekte ve tekrar oynandığında karakterler tekrar canlanabilmektedir. Küçük yaş grubundaki çocuklar ise gelişimsel olarak bunun gerçekte de öyle olduğunu düşünmekte ve dolayısıyla bu sahneleri günlük yaşamda da deneyebilmektedirler.

16 Sanal ortamda gerçekleştirilen chat aracılığıyla, sosyal kimliğini yeterince bulamamış çocukların birbirlerini tanımadan kurdukları ilişkilerde kimliklerini gizlemeleri ise kimlik gelişimlerini zedeleyici bir ortam yaratabilmektedir.

17 Internette içki ve sigarayı özendiren, seks unsuru içeren sitelerin kontrolsüz olarak doğal bir ortam gibi hizmet sunması,çocukların cinsellikle ilgili bilgileri yanlış anlaması ve cinsel sapmalara yönelmesi açısından ciddi bir tehlike olarak görülmektedir. Ayrıca ekran karşısında uzun süre kalma sonucunda ekran tarafından yayılan katot ışınlarının ve az miktarda da olsa radyasyonun vücut ve özellikle gözlere zararlı etkileri olmaktadır.

18 Bu Durumda Tüm Bu Olumsuzluklarla Karşılaşmamak İçin Biz Anne -Babalar Ne Tür Önlemler Alabiliriz?

19 Öncelikle bilgisayar, playstation, PSP, wii, nintendo, internet, video oyunları ve benzerlerinin doğru kullanılmadığı takdirde çocuklar üzerinde bırakacağı etkiler konusunda yetişkinler bilgi sahibi olmalı ve çocuğuna bilişim teknolojisini öğretmek için aceleci davranmamalıdır. Nitekim, erken dönemde bilgisayar eğitimi almış olan bireylerin daha mükemmel bilgisayar kullandığını destekleyen bilimsel verilere rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu konuda aceleci davranmanın, çocuğu daha ilgisini çekmemişken sanal aleme atıp kafasını karıştırmanın ve doğal öğrenme sürecini bozmanın hiçbir anlamı yoktur.ancak erken dönemde ilgisi bilgisayara yönelmiş olan çocuğa karşı da duyarsız kalınmamalıdır.

20 Bilgisayar çocuğun yaşantısında asla temel gereksinimlerin yerini almamalıdır.çocuk yaşına uygun olarak her türlü bilgi ve beceriyi kazanmalı ve gelişimini yaşına uygun bir şekilde sürdürmelidir. Bilgisayar ise yaşantıda edindiği bu bilgileri pekiştirmek amacıyla kullanılmalıdır. Bilgisayar asla yetişkinin yerini almamalı, eğitimci konumunda olmamalıdır. Bunu sağlamanın yolu ise çocuğun yetişkin kontrolünde ve sınırlı sürede bu teknolojilerden yararlanmasını sağlamaktır. Kontrolün sağlıklı olabilmesi açısından da bu donanımlar kesinlikle çocukların odasında olmamalıdır

21 Çocuğun bilgisayarı kullanımı belirli bir takvim çerçevesinde olmalı ve bilgisayar başında geçirilecek süre belirli olmalıdır. Bu takvim ve kullanım süresi çocukla birlikte belirlenmeli ve yetişkinler uygulamada kararlı ve tutarlı olmalıdır.takvim çocuğun günlük yapması gereken ev ödevi gibi işler için ayrılan sürenin dışında yer almalıdır. Öncelikle bu sorumluluklar yerine getirilmeli, daha sonra bunlar için zaman ayrılmalıdır.kural bozulmaya kalkıldığında ise araç kapatılmalı, kaldırılmalı ve bir daha ne zaman kullanılabileceği çocuğa açıklanmalıdır.tüm bu süreçte ise asla ses tonu yükseltilmemeli sakin olunmalıdır.

22 Programın kullanımı ya da oyunun oynanması sırasında yetişkin mutlaka çocuğuna vakit ayırmalı, onunla birlikte olmalı, gördükleri şeylere ilgi göstermeli ve çocuğunun becerileri hakkında yorumlarda bulunmalıdır. Belirlenen süre dolduğunda ise bilgisayar kapatılmalıdır. Ancak tam bu sırada çocuğun oyunu bitmek üzere ise gerekli uyarı verilerek oyununu tamamlaması beklenmelidir.

23 Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda dokuz yaş ve altındaki çocukların tek başlarına internete bağlanmalarının uygun olmadığı ve yakından denetlenmeleri gerektiği belirtilmektedir. İnternet yetişkin kontrolünde çocuğa tanıtılmalı, çocuğa internetten bir gelişim ve eğitim aracı olarak nasıl yararlanılabileceği açıklanmalı, bağlantı süresince çocukla birlikte olunmalı ve bulunan görüntü ve bilgiler birlikte yorumlanmalıdır.

24 Bilgisayarın eğitimi destekleyici yönü dikkate alınarak programlar, çocuk küçük ise yetişkin tarafından, ilköğretim döneminde ise onunda görüşleri alınarak birlikte seçilmelidir.seçilen programın çocuğumuzun yaş ve gelişim düzeyine uygun olmasına dikkat edilmelidir.bunun yanı sıra, keşfetme, hayal kurma ve problem çözmeyi özendiren, çocukların bilgilerini pekiştirmelerini sağlayan, tüm duyuları etkin kılan ve yetişkin müdahalesine gerek kalmadan kolaylıkla kontrol edilebilenleri tercih edilmelidir. Seçilen oyun ve programlarda şiddet öğesinin olmamasına özen gösterilmeli ve çocuğa bunların kendisi için neden zararlı olduğu açıklanmalıdır.

25 Çocuk kendisi için faydalı olabilecek siteleri kullanması için teşvik edilmelidir. Porno siteleri gibi sitelerin çocuklar için değil yetişkinler için olduğu açıklanmalıdır. Bu tür sitelere girişi kontrol altına almak için ise güvenlik yazılımları kullanılmalıdır. Bu tür yazılımlar internet üzerinden ücretsiz olarak edinilebilmektedir. Ancak her durumda çocuğunuz bu tür görüntülere maruz kalmış ve bunu size açıklamışsa bu durumdan memnun olduğunuzu ona hissettirmeli ve ona ne düşündüğü sorulup, soruları var ise yanıtlanmalıdır.

26 SONUÇ OLARAK, Çocuklarımızın yaşantısında bilgisayar ve tüm teknolojik aletler yer almaktadır.çocuklarımız er ya da geç bunlarla tanışmakta ya da tanışmak zorunda kalmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ; çocuğun çevresindeki bireylerden ve oyundan edindiği bilgi ve deneyimi bu teknolojik araçlar sağlayamamaktadır.

Rehberlik Veli Bülteni

Rehberlik Veli Bülteni BU AY Özel PEV Okulları Sayı 7 MEDYA GERÇEĞİ DİKKAT ZORBA ÇOCUKLAR VAR! BÜYÜKLERE MASALLAR 4 www.pevkolej.com MART 2013 1 MEDYA GERÇEĞİ Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen medya, ihtiyaçlar

Detaylı

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma Sayı: 2 - Ekim 2014 Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları Televizyon, Bilgisayar Oyunları ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile

Detaylı

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM Dr. Şengül GENÇ Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU OKULÖNCESİ EĞİTİM Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Hangi Yeterlikler Kazandırılmalıdır

Detaylı

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI CEP KİTAPLARI -??? AİLEM SERİSİ - 08 Editör Doç. Dr. Huriye Martı Koordinasyon Yunus Akkaya Grafik Tasarım AralGroup I Creative

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE ANKARA - 2008 i T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI Genel Yayın No: 133 Seri:

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması

Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması Çocuk Hakları Komitesi, Kırk Birinci Oturum, Cenevre, 9-27 Ocak 2006 Erken Çocukluk Döneminde

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

OKUL ÖNCESİNDE ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARI DESTEKLEMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

OKUL ÖNCESİNDE ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARI DESTEKLEMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR OKUL ÖNCESİNDE ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARI DESTEKLEMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR GÖRME YETERSİZLİĞİ OLAN ÇOCUKLARI DESTEKLEMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR BELİRTİLERİ Gözlerini sıklıkla ovuşturma

Detaylı

OKULDA DEĞERLER EĞİTİMİNİN İLKELERİ VE SORUNLARI 1 Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN 2

OKULDA DEĞERLER EĞİTİMİNİN İLKELERİ VE SORUNLARI 1 Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN 2 OKULDA DEĞERLER EĞİTİMİNİN İLKELERİ VE SORUNLARI 1 Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN 2 Millî Eğitim Bakanlığı 2010 yılından itibaren ilk ve orta dereceli okullarda değerler eğitimi çalışmalarının yapılmasını

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

Okul Önces Dönemde Çocukları Değerlend rme ve Tanıma Tekn kler

Okul Önces Dönemde Çocukları Değerlend rme ve Tanıma Tekn kler Okul ÖncesDönemde Çocukları Değerlendrme ve Tanıma Teknkler Edtör: Prof. Dr. Alev Önder ÖN SÖZ Hangi eğitim düzeyinde olursa olsun, değerlendirme, öğrenme ve öğretim sürecinin önemli bir bileşenidir.

Detaylı

YETİŞKİN EĞİTİMİ, İŞYERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK EĞİTİMİ VE İLETİŞİM

YETİŞKİN EĞİTİMİ, İŞYERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK EĞİTİMİ VE İLETİŞİM YETİŞKİN EĞİTİMİ, İŞYERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK EĞİTİMİ VE İLETİŞİM İŞYERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK EĞİTİMİ Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Çalışma ve

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM ANABİLİM DALI EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME BİLİM DALI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM ANABİLİM DALI EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME BİLİM DALI ANKARA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM ANABİLİM DALI EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME BİLİM DALI İLKOKUL 1. SINIF UYUM PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ

Detaylı

AİLEYİ TEHDİT EDEN YENİ BİR TEHLİKE: SANAL İLİŞKİLER

AİLEYİ TEHDİT EDEN YENİ BİR TEHLİKE: SANAL İLİŞKİLER ISSN:1306-3111 e-journal of New World Sciences Academy 2007, Volume: 2, Number: 3 Article Number: C0009 SOCIAL SCIENCES SOCIOLOGY Received: February 2007 Accepted: July 2007 2007 0Hwww.newwsa.com FOOD

Detaylı

AİLE VE ÇOCUK İLİŞKİSİNDE İNTERNETİN YERİ: NİTEL BİR ARAŞTIRMA PLACE OF INTERNET IN FAMILY AND CHILD RELATIONSHIP: QUALITATIVE RESEARCH

AİLE VE ÇOCUK İLİŞKİSİNDE İNTERNETİN YERİ: NİTEL BİR ARAŞTIRMA PLACE OF INTERNET IN FAMILY AND CHILD RELATIONSHIP: QUALITATIVE RESEARCH AİLE VE ÇOCUK İLİŞKİSİNDE İNTERNETİN YERİ: NİTEL BİR ARAŞTIRMA Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi murat.kirik@marmara.edu.tr Özet İnternet çağımızın en önemli teknolojisi

Detaylı

TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER DURUM TESPİTLERİ

TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER DURUM TESPİTLERİ TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER Bu rapor, TBMM Bilişim Raporundan(http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss381.pdf) ülkemizin mevcut bilişim

Detaylı

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1. Problem

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1. Problem 1 BÖLÜM I GİRİŞ 1.1. Problem Bundan çeyrek asır öncesine kadar çocuğun gelişiminin doğal bir parçası olduğuna inanılan zorbalık, günümüzde hem çocukların psikolojik ve fiziksel sağlığı, hem de okul güvenliği

Detaylı

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Doç. Dr. Ayşen GÜRCAN Uzm. Yrd. Serdar ÖZHAN Uzm. Yrd. Rahmet USLU ANKARA, KASIM-2008 1 GİRİŞ Bilgi çağında ve bilgi toplumunun oluşmasında şüphesiz en önemli

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM. İNTERNETİN SOSYAL ve TOPLUMSAL ETKİLERİ

İKİNCİ BÖLÜM. İNTERNETİN SOSYAL ve TOPLUMSAL ETKİLERİ 472 İKİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN SOSYAL ve TOPLUMSAL ETKİLERİ 2.1. GENEL OLARAK Sanayileşme devrimiyle başlayan süreç sanayileşmenin yayıldığı bütün ülkelerde olumlu veya olumsuz olarak nitelenebilecek çok

Detaylı

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1. Problem Durumu

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1. Problem Durumu BÖLÜM I GİRİŞ Bu bölümde, problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar ve araştırmanın önemi üzerinde durulmuştur. 1.1. Problem Durumu İnsan, yaşamın her döneminde

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı 14.04.2011 tarih ve 37 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile 2011

Detaylı

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ

Detaylı

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ N İ L Ü F E R R E H B E R L İ K V E A R A Ş T I R M A M E R K E Z İ Sayfa 1 İÇİNDEKİLER KONU SAYFA BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI.....3

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı SAYI: 132 TARİH: 09/09/2013 ÖNCEKİ KARARIN SAYI: 336 TARİH: 10/08/2006 KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25/07/2013

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar SAKARYA 2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hazırlayan Yıldıray

Detaylı

TELEVİZYON İZLEMENİN 1-6 YAŞ ÇOCUK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNE YÖNELİK ANNELERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ

TELEVİZYON İZLEMENİN 1-6 YAŞ ÇOCUK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNE YÖNELİK ANNELERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ TELEVİZYON İZLEMENİN 1-6 YAŞ ÇOCUK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNE YÖNELİK ANNELERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ Zühal ALTINKILIÇ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı

Detaylı

Üniversite Öğrencilerinin Okuma Alışkanlığı: Ankara Üniversitesi Örneği Reading Habit of University Students: The Model of Ankara University

Üniversite Öğrencilerinin Okuma Alışkanlığı: Ankara Üniversitesi Örneği Reading Habit of University Students: The Model of Ankara University Üniversite Öğrencilerinin Okuma Alışkanlığı: Ankara Üniversitesi Örneği Reading Habit of University Students: The Model of Ankara University Hüseyin ODABAŞ * Z. Yonca ODABAŞ ** Coşkun POLAT *** Öz Okuma

Detaylı