TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA"

Transkript

1 TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

2 İÇERİK Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanların Tanıtımı Menüler,, İçerik ve Uygulamaları Dosya, Düzen ve Görünüm Menülerinin İçerikleri ve Uygulamaları

3 Kelime İşlemci (Word) Nedir? Kelime işlemci, bilgisayarda belge oluşturmak amacıyla kullanılan programlara verilen genel bir addır. Bu programlar kağıda dökmek istediğimiz çalışmaları bilgisayar ortamında hazırlamamıza yardımcı olur. Bu tür programların metin yazmak için kendi editörü ve menüleri bulunur.

4 Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanlar

5 Menüler Menü çubuğu ekranın en üstünde yer alır. Word Menüleri: Dosya, Düzen, Görünüm, Ekle, Biçim, Araçlar, Tablo, Pencere ve Yardım gibi menüler vardır. Herhangi bir menü üzerine tıklayarak çeşitli komutların listesine ulaşabilirsiniz.

6 Menüler Dosya: Dosya menüsünde yazı yazılacak olan dosyaya ait işlemler vardır.

7 Menüler Düzen: Düzen menüsünde çalışma belgemize ait çeşitli düzenlemeleri yapabileceğimiz seçenekler mevcuttur.

8 Menüler Görünüm: Görünüm belgenin sayfa ile ilgili genel özelliklerinin oluşturulduğu ve değiştirildiği menüdür.

9 Menüler Ekle: Ekle menüsü çalıştığımız belgeye bazı ekleme işlemleri yapmak için kullanılan menüdür. Çalışma belgesine resim eklemek, metin kutusu veya başka bir dosyadan yazı eklemek için kullanılabilir menüdür.

10 Menüler Biçim: Belgelerin yazı ve seklini ayarlayacağımız word menüsüdür. Bu menüden çalıştığımız belgenin yazı formunu ayarlar, yazıların duracağı yerlerin tasarımını yapabiliriz.

11 Menüler Araçlar: Araçlar menüsünde word programının yönetilmesi sırasında ihtiyaç duyulan çeşitli düzeltme işlemlerine ait komut menüleri bulunur.

12 Menüler Tablo: Bir Microsoft Word sayfasında tablo oluşturma işlemleri bu menüden gerçekleşir.

13 Menüler Pencere: Yeni pencere açıp, pencerelerin kıyaslaması bu menüden yapılır.

14 Menüler Yardım: Yardım menüsü office yardımcısı formunda gelir.

15 Word de işlemlerinizi daha kolay yapmak için bir çok araç çubuğu bulunur. Bu araç çubuklarına, menü çubuğu üzerinde Görünüm ü tıklatarak açılan menüde araç çubukları üzerine gelerek menü çubuğu üzerinde farenin sağ tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.

16 Standart Araç Çubuğu: Yeni, Aç, Kaydet, Yazdır, Baskı Önizleme v.s. gibi sıklıkla kullanılan menü komutlarını kolayca bulmamızı sağlayan düğmelerden oluşur.

17 Standart Araç Çubuğu: Yeni boş belge: Ctrl-N : Yeni boş bir belge açar. Aç: Ctrl-O : Daha önce yazılmış bir dosyayı daha sonra açmak için kullanılır.

18 Standart Araç Çubuğu: Kaydet: Ctrl-S : Yazılmış dosyayı, dosya ismi vererek kaydetmek; kaydedilmiş dosya üzerinde değişiklik yaptıktan sonra değişiklikleri de kaydetmek için kullanılır.

19 Standart Araç Çubuğu: Elektronik posta: ( ) Yazılmış olan word dosyasını mektup olarak gönderir.

20 Standart Araç Çubuğu: Ara: Bilgisayar içinde dosya veya kelime arar.

21 Standart Araç Çubuğu: Yazdır: Ctrl-P : Hazırlanan dosyanın yazıcıdan çıktısını almak için kullanılır.

22 Standart Araç Çubuğu: Baskı önizleme: Yazılan metnin kağıtta nasıl gözüktüğünü gösterir. Metin üzerinde değişiklik yapılamaz.

23 Standart Araç Çubuğu: Yazım ve Dilbilgisi: Yazılan metinde yapılan yazım yanlışlıklarını belirler ve değişiklik yapılmasını olanak tanır.

24 Standart Araç Çubuğu: Kesme: Ctrl-X : Seçilen alanı karartılan alanıbelleğe alır. Seçilen alan silinir.

25 Standart Araç Çubuğu: Kopyalama: Ctrl-C : Seçilen alanı karartılan alanı- belleğe kopyalamak için kullanılır. Seçilen alan silinmez, yerinde kalır. İkinci bir kopyasını yapmak için kullanılır.

26 Standart Araç Çubuğu: Yapıştırma: Ctrl-V : Kopyalanan veya kesilen alanı, belge içinde gidilen yere yapıştırır.

27 Standart Araç Çubuğu: Biçim Boyacısı: Ctrl-Shift-C : Bir paragrafın biçimini diğer paragraflara uygulamak için kullanılır. Paragraf seçilir. Biçim boyayıcısı simgesi üzerine basılır. Sonra uygulama yapılacak paragraf üzerine gidilir.

28 Standart Araç Çubuğu: Paragraf seçilerek biçimin uygulanması sağlanır. Biçim boyayıcısına bir kez tıklanırsa işlem bir kez uygulanır. Sonra normal duruma geçilir. Biçim boyayıcısı üzerine çift tıklanırsa işlem birden çok paragrafa uygulanabilir.

29 Standart Araç Çubuğu: Biçim boyayıcısından kurtulmak için ESC tuşuna veya herhangi bir tuşa basılır.

30 Standart Araç Çubuğu: Geri Al: Ctrl-Z : En son yapılan işlemi geri almak için kullanılır. Birden fazla basılırsa önceki işlemleri de geri alır.

31 Standart Araç Çubuğu: İleri Al: Ctrl-Y : Geri alınan işlemi, yeniden uygulamak için kullanılır. Geri alma işlemi yapılmadan ileri alma işlemi yapılamaz.

32 Standart Araç Çubuğu: Köprü ekle: Başka dosyalara ulaşabilmek için köprü yani Link yerleştirir.

33 Standart Araç Çubuğu: Tablolar ve Kenarlıklar: Araç çubukları içinden Cetvel ve Bordür Araç çubuğunu çağırır

34 Standart Araç Çubuğu: Tablo Ekle: Belgeye tablo eklemek için kullanır. Seçilen alan kadar tablo oluşturur. Yandaki şekilde 3 satır ve 3 sütunlu bir tablo oluşturur.

35 Standart Araç Çubuğu: Excel çalışma sayfası ekle: Tıpkı Tablo ekle de olduğu gibi sütunlu bir tablo oluşturur. Oluşan bu tabloda tıpkı Excel deki imkanlarla çalışabilirsiniz.

36 Standart Araç Çubuğu: Sütunlar: Sayfayı birden fazla sütuna ayarlamak için kullanılır. Sayfanın tümü sütunlara bölünecekse seçim yapmadan, sayfanın bir kısmı sütunlara bölünecekse seçim yapıldıktan sonra sol taraftaki Sütunlar simgesi seçilir. Sağ tarafta bulunan pencere gözüktükten sonra kaç sütun olacağı belirlenir.

37 Standart Araç Çubuğu: Çizim: Araç çubukları arasından Çizim araç çubuğunu çağırır.

38 Standart Araç Çubuğu: Belge Bağlantıları: Belge penceresinin sol yanındaki dikey bölme boyunca uzanan ve belgenin yapısını özetleyen Belge bağlantılarını etkinleştirir veya etkinliğini kaldırır. Uzun veya çevrimiçi bir belgeye hızlı bir şekilde gözatmak ve kaldığınız yeri izleyebilmek için Belge bağlantılarını kullanın.

39 Standart Araç Çubuğu: Tümünü Göster/Gizle : Sekme karakterleri, paragraf imleri ve gizli metin gibi biçimlendirme işaretlerini görüntüler.

40 Standart Araç Çubuğu: Yakınlaştır: Sayfaya bakış olarak büyütme küçültme yani sayfaya uzaktan ve yakından bakma da diyebiliriz. Yüzde arasında bir büyütme değeri girin.

41 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Metni biçimlendirirken(metnin kalın, italik, altı çizgili olması; puntonun, yazı tipinin ayarlanması; metnin sağa-sola hizalanması veya ortalanması v.s.) sıklıkla kullandığımız komutları ve işlemleri kolayca uygulamanızı sağlayacak düğmelerden oluşur.

42 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Stiller ve Biçimlendirme: Tıklanıldığı zaman Word sayfasının sağ tarafında görev panosu açılır ve buradan biçimlendirmeyi yeniden seçebilir veya değiştirebilirsiniz.

43 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Stil: Seçili paragraflara istenilen stili uygular.

44 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Yazı Tipi: Seçili metnin veya sayıların yazı tipini değiştirir.

45 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Yazı Tipi Boyutu: Seçili metnin veya sayıların yazı tipi büyüklüğünü veya küçüklüğünü değiştirir.

46 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Kalın (Koyu): Harflerin kalın yada ince olarak yazılmasını sağlar Ctrl-K Kısa yol tuşu olarak bu vazifeyi yerine getirebilir.

47 Biçimlendirme Araç Çubuğu: İtalik (Eğik Yazı): Yazıların yatık veya düz olarak yazılmasını ayarlayabiliriz Ctrl-T kısa yol tuşu olarak bize daha kestirmeden yardımcı olabilir.

48 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Altı Çizili: Seçilen kelime veya cümlelerin altından çizgi çekerek yazar. Ctrl- Shift- A kısa yol tuşudur. iki defa tıklanınca çizgiyi siler.

49 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Sola Hizala: Metin, sayı veya satır içi nesneleri, sağ kenarı girintili bırakarak sola hizalar. Ctrl-L kısa yol tuşudur.

50 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Ortala: Seçilen metni sayfanın merkezine toplar. Bunun kısa yol tuşu Ctrl-E

51 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Sağa Hizala: Seçilen metni, sayıları veya satır içi nesneleri sol kenarı girintili bırakarak sağa hizalar. Ctrl-R kısa yol tuşudur.

52 Biçimlendirme Araç Çubuğu: İki Yana Yasla: Seçilen paragrafları hem sol hem de sağ kenar boşluklarına veya girintilerine göre hizalar. Ctrl-J kısa yol tuşudur.

53 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Satır aralıklarını düzenleme: Seçili metninizde satırlar arasındaki boşlukları değiştirir. İstediğiniz satır sayısını seçin veya ek seçenekler için daha fazla yı tıklatın.

54 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Numaralandırma: Seçili paragraflara numara ekler veya varolan numaraları kaldırır.

55 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Madde İşaretleri(imleri): Seçili paragraflara madde işaretleri ekler veya varolan madde işaretlerini kaldırır.

56 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Girintiyi Azalt: Seçili paragrafın girintisini önceki sekme durağına getirir.

57 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Girinti Artır: Seçili paragrafın girintisini sonraki sekme durağına götürür.

58 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Çerçeve(Kenarlık): Seçilen metne, paragraflara, hücrelere, resimlere veya başka nesnelere kenarlık ekler veya var olan kenarlığı kaldırır.

59 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Vurgu: Yazılan yazıda dikkat çekilmek istenen metnin arka planını renklendirmede kullanılır.

60 Biçimlendirme Araç Çubuğu: Yazı Tipi Rengi: Seçilen metnin zevke veya konumuna göre uygun renge çevrilmesinde bu ikon kullanılır.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi Dersin Amacı Bilişim sistemlerinin hayatımızdaki önemi yatsınamaz. Herhangi bir mesleğin

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu 2009 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır.

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. ABBYY FineReader 11 Kullanıcı Kılavuzu 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

Şekil 1. Sitiller ve biçimlendirme

Şekil 1. Sitiller ve biçimlendirme ŞABLONUN KULLANILMASI Şablon yazım kuralları belirli olan metinlerin yazımında kolaylık sağlayan araçlardır. Bu şablonlarda yazım kuralları ile ilgili detaylar tanımlanarak kullanıcının detaylarla uğraşmadan

Detaylı

Bu Hafta Öğreneceklerimiz

Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Klavye, tuşlardan oluşan ve bilgisayardaki veri giriş işlemlerini yapan önemli bir donanım birimidir. Bilgisayarda yazı yazabilmek, veri ve komut girişi

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

Birkaç tıklatma sonra, siparişiniz baskıya hazırdır. Yaşadığınız yere ve tasarladığınız ürün tipine bağlı olarak:

Birkaç tıklatma sonra, siparişiniz baskıya hazırdır. Yaşadığınız yere ve tasarladığınız ürün tipine bağlı olarak: Hoş Geldiniz! RocketLife tarafından hazırlanan HP Photo Creations, fotoğraflarınızdan profesyonel kalitede hatıralar yaratmanın hızlı ve kolay yoludur. Saniyeler içinde zarif fotoğraf albümleri, tebrik

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Kullanım Kılavuzu 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Kullanım Kılavuzu İçindekiler Readiris'e giriş... 9 Readiris 14'deki yenilikler... 10

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları 1.Aşağıdakilerden hangisi Kaydedilebilen ancak silinemeyen CD ler için kullanılan kısaltmadır? a)cd-rw b)lcd c)cd-rom d)cd-k e)cd-r 2.Aşağıdakilerden hangisi

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası SURFCAM VELOCİTY Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası Tasarım Alanı: İşlenecek parçanın çizildiği ve bütün görsel olayların meydana geldiği yerdir. Noktasal Koordinatlar: SURFCAM

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com EST-7014 14-Language Speaking Global Translator Kullanıcı Kılavuzu www.franklin.com 1 Lisans Sözleşmesi (yalnız ABD için) ELECTRONIC REFERENCE I KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BU LİSANS SÖZLEŞMESİNİ MUTLAKA

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

Zimbra Kullanıcı Rehberi

Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim,görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. Şekil 1- Zimbra

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı