AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN PROJE YAPIM YÖNETİMİ İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN PROJE YAPIM YÖNETİMİ İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ"

Transkript

1 PROJE SEDA ARSLAN OĞUZ BAŞIKÜÇÜK UMUT ÖZGÜR KARAKUŞ AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ

2 COĞRAFİ KONUM GENEL BİLGİLER Fotoğraf.1

3 VAZİYET PLANI GENEL BİLGİLER Resim.1

4 İNŞAAT ALANI: ,00 M2 PARSEL ALANI: ,00 M2 KONUT PARSEL ALANI: , 32 M2 AÇIK YEŞİL ALAN ORANI: %50 ARAÇ PARK ALANI: ,13 M2 TOPLAM BIRIM SAYISI: 5322 ADET >TOPLAM KONUT BİRİMİ: 4789 ADET _KULELER: 4147 ADET _TERAS EVLER: 642 ADET FONKSİYONLAR >KULELER: 24 BLOK >TERAS EVLER: 4 BLOK >OFİSLER: 3 BLOK >TRİJENERASYON SİSTEMİ >AMFİ TİYATRO >TİYATROLAR VE ÇOK AMAÇLI SALON: 1117 KİŞİLİK >MODA MERKEZİ: 500 KİŞİLİK >SİNEMA: 1065 KİŞİLİK >FITNESS >ALIŞVERİŞ CADDESİ: 1453 M2 PROJENİN KAPSAMI Resim.2

5 ENTEGRASYON FONKSİYON: KARMA FONKSİYONLU YAPI İŞVEREN: EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. YÜKLENİCİ: AKDENİZ İNŞAAT VE EĞİTİM HİZMETLERİ A.Ş. (AĞAOĞLU ŞİRKETLER GRUBU) TASARIM: TUNCAY ÇAVDAR / ATÖLYE T PROJE DANIŞMANLIK VE AR. LTD. ŞTİ. Resim.3

6 ENTEGRASYON ARAZİ> EMLAK KONUT, ALAN İÇİN BİR PROGRAM VE İNŞAAT M2 Sİ BELİRLİYOR. > BELİRLENEN ŞARTNAMEYE GÖRE GELİR PAYLAŞIM USULÜNE GÖRE İHALEYE ÇIKILIYOR. > TÜM ŞİRKETLER AYNI PROGRAM VE M2 YE GÖRE TEKLİF VERİYOR. > SATIŞ ÖNGÖRÜSÜNE BAĞLI OLARAK EN YÜKSEK TEKLİFİ VEREN ŞİRKET, AKDENİZ İNŞ. >AKDENİZ İNŞAAT PROJEDEN ELDE EDİLEN GELİRİN TOKİ HESABINA YATIRIYOR VE HAKEDİŞ YÖNTEMİYLE AYLIK ÖDEME ALIYOR. ÖNGÖRÜLEN YAKLAŞIK MALİYET: 4.5 MİLYAR $ SÖZLEŞME İMZA TARİHİ: KESİN TEMİNAT: %5

7 > PROJE YÖNETİM PLANI HAZIRLANMASI ENTEGRASYON > PROJENİN YAPIM AŞAMASINDA PLANLAMA DEPARTMANI TÜM PROJE YÖNETİM SÜREÇLERİNİ İÇİNE ALAN ÇALIŞMALARIN ORGANİZASYONUNU SAĞLIYOR. > PROJE, DESIGN-BUILT YÖNTEMİYLE İLERLİYOR. PROJELENDİRME VE UYGULAMA SAFHALARI BİRLİKTE İLERLİYOR. PROJE SAFHASI İLERLEDİKÇE, YAPILAN TOPLANTILARLA, TÜM ÇALIŞMA PLANLARI VE PROJE BİLGİLERİ REVİZE EDİLİYOR. BU DURUM DİĞER TÜM YÖNETİM SÜREÇLERİ İÇİN DE KİLİT NOKTAYI OLUŞTURUYOR. > PROJE SAHADAN İLERLİYOR, ANCAK SÖZLEŞME-HAKEDİŞ BİRİMLERİ MERKEZLE KOORDİNE ÇALIŞIYOR.

8

9

10 KAPSAM > MASLAK 1453 KAPSAMI ÇOK KULVARLI BİR PROJE OLDUĞUNDAN, AKDENİZ İNŞAAT IN TÜM PLANLAMA DEPARTMANI ATAŞEHİR DEKİ OFİSTEN AYRILARAK ŞANTİYEDE KONUMLANMIŞTIR VE TÜM PERFORMANS BU PROJEYE YÖNLENDİRİLMİŞTİR. > TAŞERONLARIN YAPACAKLARI İŞLERİN KAPSAMLARI TÜM DETAYLARIYLA, KARŞILIKLI YAPILAN SÖZLEŞMELERDE BELİRTİLMİŞTİR. ÖRN; BKZ: RESİM.4, RESİM.5.

11 KAPSAM Resim.4 Resim.5

12 ZAMAN SÖZLEŞME İMZA TARİHİ: YER TESLİMİ/BAŞLANGIÇ TARİHİ: SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİ: ÖNGÖRÜLEN SÜRE: 1605 GÜN EN SON GÜNCELLENEN İŞ PROGRAMINDA ÖNGÖRÜLEN BİTİŞ TARİHİ: İLERLEME: %10 DESIGN-BUILT YÖNTEMİNİN ETKİSİYLE, DİNAMİK İŞ BİTİŞ PROGRAMI. YAPILAN İŞLER GÜNLÜK OLARAK MS PROJECT YAZILIMINA İŞLENİYOR. PAZARTESİ GÜNLERİ HAFTALIK RAPORLAR ALINIYOR VE İLERLEMEYE GÖRE PROGRAM SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR. DEĞİŞMEYEN VE KISITLAYICI TEK TARİHSE, SÖZLEŞMEDE BELİRLENEN TESLİM TARİHİDİR. TESLİM TARİHİNDE HERHANGİ BİR GECİKME SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA İŞLER HIZLANDIRILIYOR. İŞLER HIZLI İLERLEDİĞİNDE İSE TESLİM ERKEN BİR TARİHE ALINIYOR. ÖRNEK İŞ PROGRAMI İÇİN BKZ: RESİM.6, RESİM 7.

13 ZAMAN Resim.6

14 Resim.7 Resim.6

15 ÖNGÖRÜLEN YAKLAŞIK MALİYET: 4.5 MİLYAR $ KESİN TEMİNAT: %5 MALİYET GERÇEKLEŞEN TÜM MALİYET HAREKETLERİ MS NAVISION A AKTARILIYOR. BÜTÇE PLANLAMALARI DÖRT ANA BAŞLIKTA KURGULANIYOR: TEMEL BÜTÇE: BELİRLENEN İLK BÜTÇE, İNŞAAT ALANINA GÖRE, ÖNCEDEN YAPILAN PROJELERİN MALİYETİNE GÖRE, ÖNGÖRÜLEN ORANLARLA BELİRLENİYOR. REVİZE BÜTÇE: DESIGN-BUILT YÖNTEMİ NEDENİYLE, TASARIM ORTAYA ÇIKTIKÇA BÜTÇE BUNA GÖRE SÜREKLİ REVİZE EDİLİYOR. BÜTÇE DE ZAMAN GİBİ DİNAMİK.

16 MALİYET GERÇEKLEŞEN MALİYET: BLOKLARA GÖRE SINIFLANIYOR. HER HAREKET MS NAVISION A İŞLENİYOR, BÖYLECE HERKESİN GÖRMESİ SAĞLANIYOR. ÖRN; BİR BLOK İÇİN SİPARİŞ İSTENDİĞİNDE MS NAVISION A İSTEK GİRİLİYOR, İSTEĞE MERKEZDEN ONAY GELİYOR, SATINALMA BİRİMİNE GÖNDERİLİYOR VE SATINALMA GERÇEKLEŞİYOR. BU MALİYET O BLOĞUN BÜTÇESİNE EKLENİYOR. GERÇEKLEŞEN MALİYET HESABI KONTROLÜNDE HER HESAP İÇİN TEMEL BÜTÇE VE REVİZE BÜTÇE HESAPLARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR. BUNA GÖRE POZİTİF YA DA NEGATİF SAPMALAR HESAPLANIYOR. HER SAPMANIN NEDENİ BELİRLENİYOR. NİHAİ BÜTÇE: PROJE BİTİNCE TAM ANLAMIYLA ORTAYA ÇIKACAK BÜTÇEDİR. BİTEN İŞLER İÇİN NİHAİ BÜTÇE OLUŞTUĞU SÖYLENEBİLİR. PROJEDE, HENÜZ BİTEN BİR İŞ BULUNMAMAKTADIR. MALİYET İÇMAL TABLOSU ÖRNEKLERİ İÇİN; BKZ: RESİM.8, RESİM.9.

17 Resim.8

18 Resim.8

19 PROJEDE BELİRLENEN KALİTE YÖNETİM İLKELERİ; >MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ SÜREKLİ KILMAK, >YAPIM KALİTESİNİ ARTTIRMAK VE KALİTE KONTROL KALİTE SİSTEMİNİ MAKSİMUM SEVİYEDE UYGULAMAK, >YÜRÜRLÜKTE BULUNAN YASA VE YÖNETMELİKLERDE GEÇEN ÇEVRE BOYUTLARI VE İSG (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ) RİSKLERİ İLE İLİŞKİLİ TÜM YASAL ŞARTLARA UYMAK VE UYGUNLUĞUNU TAKİP ETMEK, >GÜVENLİ ÇALIŞMA ALANLARI YARATARAK GEREK OFİSLERDE GEREKSE ŞANTİYELERDE İŞ KAZALARINI VE MESLEK HASTALIKLARINI MİNİMUMA İNDİRMEK. BU KAPSAMDA, TÜM ÇALIŞMALAR DÖKÜMANTE EDİLİYOR. PERSONELE PERİYODİK OLARAK KALİTE EĞİTİMLERİ VERİLİYOR. KALİTE, MERKEZ BİRİM ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR ANCAK SAHADAKİ MALZEME KALİTESİ KONTROLÜ BİRİM ŞEFLERİ VE SATINALMA BİRİMLERİNİN KONTROLÜNDE.

20 İNSAN KAYNAKLARI TÜM PERSONEL ALIMLARI MERKEZDEKİ İNSAN KAYNAKLARI BİRİMİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. İLANLARA DİREKT OLARAK BAŞVURMANIN DIŞINDA, GEREKLİ YETKİNLİK MEVCUTSA REFERANSLA DA PERSONEL ALIMI YAPILABİLİYOR. BİR ÖZELEŞTİRİ OLARAK; PROJENİN YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI PERFORMANS TAKİBİNİN İYİ YAPILAMADIĞI, MERKEZ İNSAN KAYNAKLARI BİRİMİNİN ANCAK PERSONEL ALIMI İŞLERİNİ YETİŞTİREBİLDİĞİ BELİRTİLİYOR. TAŞERONLAR ÇALIŞTIRACAKLARI ELEMANLARI KENDİLERİ TEMİN EDİYORLAR. GELEN TAŞERON İŞÇİLERİ DE DAHİL, ALANDA KONAKLAMAYI TERCİH EDEN TÜM İŞÇİLER İÇİN ŞANTİYENİN GÜNEYBATI ÇIKIŞINA YAKIN KONUMDA BİR KONAKLAMA KAMPI KURULMUŞTUR. ŞANTİYEDEKİ TÜM OLANAKLARDAN İŞÇİLERİN YARARLANMASI MÜMKÜNDÜR. ANCAK TAŞERONLARLA YAPILAN HAKEDİŞLERDE BU KONAKLAMA GİDERLERİ İÇİN KESİNTİLER UYGULANMAKTADIR.

21 İLETİŞİM >YER TESLİM TUTANAKLARI İLGİLİ ŞEFLER TARAFINDAN SAHADA ONAYLANIYOR. >İLERLEYİŞ, GÜNLÜK İLERLEME RAPORLARIYLA BİRİMLERE İLETİLİYOR. GÜNLÜK HAREKETLER MS PROJECT E İŞLENİYOR. İLGİLİ HERKESE ULAŞMASI SAĞLANIYOR. >HAFTALIK RAPORLAR PAZARTESİ GÜNLERİ TOPLANIYOR. SAHADA KONUMLANAN PLANLAMA DEPARTMANINA İLETİLİYOR. İLERLEME İŞ PROGRAMIYLA ÇAKIŞTIRILIYOR. DEĞİŞİKLİKLERE GÖRE İŞ PROGRAMI GÜNCELLENİYOR. MS PROJECT E İŞLENEREK GENEL YAYIN YAPILIYOR. >TAŞERONLARLA DİREKT İLİŞKİ İLGİLİ BİRİM ŞEFLERİ TARAFINDAN KURULUYOR. ŞEFLER SAHA MERKEZİNDEKİ BÖLÜMLERLE İLİŞKİLİ, SAHA MERKEZİ DE GENEL MERKEZE BAĞLI. >TOPLANTILAR VE BİREYSEL GÖRÜŞMELERİN YANINDA İÇ YAZIŞMALAR MAİL YOLUYLA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

22

23 RİSK RİSKLER TAŞERONLAR İLE YAPILAN SÖZLEŞMELER İLE TAŞERONA YÜKLENİYOR. >CEZA MADDELERİ >İŞ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ HUSUSLAR >İŞ GECİKMELERİ >İŞ KAZALARI >HUKUKSAL BOYUT

24 SÖZLEŞME KURUM RİSKİNİN AZALTILMASI, OPERASYONEL VE FİNANSAL PERFORMANSIN YÜKSELTİLMESİ AMACINI TAŞIYAN SÖZLEŞMENİN OLUŞTURULMASI, UYGULANMASI, DENETİMİNİN VE ANALİZİNİN YAPILMASINI İÇEREN İDARİ SÜRECİ GERÇEKLEŞTİRMEK AMACIYLA, MASLAK 1453 PROJESİ KAPSAMINDA; ALT YÜKLENİCİ SÖZLEŞMELERİ MALZEME ALIM SÖZLEŞMELERİ YAPILMAKTADIR. ALT YÜKLENİCİLER İLE YAPILAN SÖZLEŞME TİPİ; ALT YÜKLENİCİLER BELİRLEMEK AMACIYLA YAPILAN İHALELER AŞAMASINDA İŞİN NİTELİĞİNE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR. BU SÖZLEŞMELER GENEL OLARAK BİRİM FİYAT ÜZERİNDEN YAPILMAKLA BİRLİKTE İHALE AŞAMASINDA ANAHTAR TESLİM GÖTÜRÜ BEDELİ ÜZERİNDEN DE YAPILABİLMEKTEDİR. MALZEME ALIM SÖZLEŞMELERİ ANAHTAR TESLİM SÖZLEŞMESİDİR.

25 SÖZLEŞME Resim.4 Resim.5

26

27