Exchange Server 2013 Kurulum Sonrası Yapılandırmalar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Exchange Server 2013 Kurulum Sonrası Yapılandırmalar"

Transkript

1 Exchange Server 2013 Kurulum Sonrası Yapılandırmalar Exchange server 2013 CAS kurulumunu da tamamladıktan sonra Client Access Server üzerindeki Exchange Admin Center a bağlanmak için tarayıcıya https://izmir-cas/ecp yazılır, ardından kullanıcı adı-şifre bilgilerini girilerek Exchange Admin Center a bağlanılır. Exchange Server üzerinden mail gönderebilmek için "Send Connector" yapılandırılması gerekmektedir. Internet üzerindeki aynı Exchange organizasyonu içindeki bir SMTP server'a ya mail göndermek için kullanılır. Exchange Admin Center üzerinde mail flow bölümünde yer alan Send Connectors kısmından simgesini tıklanarak Send Connector oluşturma sihirbazını başlatılır. Send Connector için bir isim verdikten sonra Next butonu ile devam edilir. Send Connector için isim belirledikten sonra Type kısmından Internet seçeneğini işaretlenir ve Next butonu ile devam edilir.

2 Network Settings kısmında Send Connector ile göndermek için kullanılmak istenen metodu seçilir. Use Domain Name System (DNS) MX Records To Route Mail Automatically seçeneği ile Send Connector bir DNS sunucusunu sorgulamak için, Transport Sunucusu üzerindeki DNS client hizmetini kullanır ve hedef adresi çözer. Route Mail Through The Following Smart Hosts seçeneği ile mailin işlenmesi için gönderileceği Smart Host sisteminin tanımlanmasını gerektirir.

3 Adress space kısmında mail göndermek istenilen domain adları tek tek eklenebilir ya da tüm domainlere mail gönderebilmek için + işaretini tıklandıktan sonra Type olarak SMTP, FQDN olarak * ve Cost u 1 olacak şekilde yapılandırılır. Bu kısımda Mailbox Rolüne sahip olan sunucu seçilir.

4 Oluşturulan Send Connector aşağıdaki gibi görünecektir ve bu connector üzerinden mailler dış dünyaya gönderilecektir.

5 Burada önemli bir nokta ise Exchange 2010 ve öncesinde default olarak 20MB olan mail gönderim boyutu,exchange 2013 ile birlikte 35MB olmuştur. Dolayısıyla kurumdan gönderilen boyutlarının maksimum 35MB değil de 10MB olmasını isteniyorsa Send Connector özelliklerinden bu limitin düzenlenmesi gerekir. Accepted Domains Yapılandırması Exchange 2013 ün mailleri yönlendirmede kullanacağı önemli yapılandırmalardan bir tanesi de "accepted domain"dir. Accepted Domain tanımlanarak, Exchange 2013'ün kabul edeceği iç ya da dış SMTP mail server'lara relay edeceği bir domain adı belirlenir. NOT: Küçük şirketler genellikle Exchange organizasyonlarında tek "accepted domain" kullanılırlar. Accepted domain tanımı içinde üç tür domain türü vardır: Authoritative Domain: Maillerin alıcılara ulaşacağı domaini ifade eder.default olarak ilk Hub Transport server rolü kurulduğunda oluşan accepted domain, Exchange organization için yetkili domaindir. Internal Relay Domain: Maillerin organizasyon içinde yönlendirileceği diğer bir Active Directory domainini ifade eder. External Relay Domain: Maillerin organizasyon dışında yönlendireceği diğer domainleri ifade eder. Exchange Admin Center üzerinde mail flow bölümünde yer alan Accepted Domains kısmından simgesini tıklayarak new accepted domain sihirbazını başlatıyoruz. Accepted Domains için bir isim verdikten sonra accepted domain olarak kullanılacak domain adını yazdıktan sonra Authoritative domain seçeneğini ile devam ediyoruz.

6 Address Policy Yapılandırması adres politikası organizasyondaki tüm kullanıcıların yada belirli bir gruba ait kullanıcıların mail adreslerinin istenilen biçimde yapılandırılmasını sağlar. Exchange Server adres politikası kullanımı oldukça basittir. Örneğin organizasyon içerisinde mail adresleri kullanıcı adının ilk harfi, ardından nokta ve ardından da kullanıcının soyadı şeklinde tanımlanmış ve bu yapılandırmanın kullanıcı adı, nokta, soyadı şeklinde düzenlenmesi isteniyor.işte bu işlem address policy aracılığıyla gerçekleştirilir

7 Exchange Admin Center üzerinde Mail Flow bölümünden Address Policies kısmına tıklanır ve Default Policy seçildikten sonra + seçeneği tıklanır. address format: kısmından + seçeneği ile kullanıcıların adresleri için kullanılmak istenilen format belirlenir.

8 Sertifika Yapılandırması Exchange kurulduktan sonra Outlook Anywhere ve ActiveSync gibi bazı servisler için sertifika yapılandırması gerekmektedir. Exchange Admin Center a bağlanırılır ve Servers bölümünden Certificates kısmına tıklanır. Ardından seçeneği ile new Exhcange certificate sihirbazı çalıştırılır ve Create a request for a certificate from a certification authority seçeneği ile devam edilir.

9 Friendly name for this certificate kısmında kullanılmak istenen friendly name i belirtip devam edilir.

10 Wildcard sertifika kullanılmak istenirse bu bölümde root domain bilgisi girilmelidir. Serifika isteğinin depolanacağı sunucu belirtilir.

11 Serifika talebinde bulunulacak olan internal ve External URL ler belirlenir. Sertifika talebinde bulunulacak domainler belirtilir.

12 CA tarafında gerekli olan bilgiler doldurulur. Sertifika isteğinin kaydedileceği yer belirtilir ve Finish butonu ile sertifika isteği oluşturma işlemi tamamlanır.

13

14 Sertifika isteğinin oluşturulmasının ardından ortamda bulunan CA sunucusuna url adresi kullanılarak bağlanılır ve Submit a certificate request... seçeneği tıklanır. Submit a Certificate Request or Renewal Request ekranında daha önce oluşturduğumuz certnew.req dosyası notepad ile açılır ve içeriği kopyalanarak Saved Request bölümüne yapıştırılır.

15 Oluşturulan sertifika Download certificate seçeneği ile indirilir. Exchange Admin Center üzerinde Servers bölümünden Certificates kısmında oluşturulan sertifika isteği seçilir ve sağ tarafta yer alan Complete butonu tıklanarak sertifika doğrulanır. Ardından bu sertifikayı kullanacak servisler belirlenir.

16 Bu işlemin ardından Exchange Server 2013 kurulumu sonrası temel yapılandırmalar tamamlanır. Exchange Server Kurulumu Sonrasında Kontrol Listesi 1. MX Kayıtları oluşturuldu mu? Örnek; mail.ceyhuncamli.com x.x 2. ISP den PTR kaydı oluşturması için talepte bulunuldu mu? (.PTR : Real IP) 3. Reverse DNS kaydı oluşturuldu mu? RDNS sorgulaması adresinden gerçekleştirilebilir. 4. SPF Kaydı yaratıldı mı? Mail gönderme işlemlerinin gerçekleştirileceği domain adı için SPF (Sender Policy Framework) kaydı oluşturulmalıdır. SPF kaydı, kullandığınız domain adına hangi mail sunucularının mail gönderme izni olduğunu tanımlamayı sağlayan bir DNS kaydıdır. SPF kaydı ile spam olarak nitelendirebileceğimiz kişilerden gelen maillerin önüne geçebilmek açısından da önemlidir. Ayrıca SPF kaydı oluşturulmadığında bazı domainlere mail gönderirken sıkıntılar yaşanabilir. SPF Kaydı oluşturmak için linki kullanılabilir. 5. Firewall üzerinde gerekli portlar Smtp (25, 587), Http (80), Https (443), Imap(143), Pop3 (110) açıldı mı? Bütün kontrollerin gerçekleştirilmesinin ardından aşağıdaki işlemler gerçekleştirilir.

17 https://www.testexchangeconnectivity.com ile inbound ve outbound bağlantıları sabit IP ler üzeriden kontrol edilir. Tabii testexchangeconnectivity aracılığıyla gerçekleştiricek testlerin RBL e takılıp başarısız olabileceğini de gözardı etmemek gerekir. Blacklist Kontrol Exchange Kayıtlarını Sorgulamak İçin Umarım yararlı bir seri olmuştur.

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr DNS, DOMAIN NAME SYSTEM (domain isim sistemi) DNS nedir? DNS,Domain Name System in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir. DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen

Detaylı

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: BGT-6001 KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ SÜRÜM 1.00 3 MART 2008 Hazırlayan: Battal ÖZDEMİR P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, TÜRKİYE Tel:

Detaylı

MaestroPanel Kurulum

MaestroPanel Kurulum Kurulum 18.05.2013 ping@maestropanel.com www.maestropanel.com Sistem Gereksinimleri İşletim Sistemleri Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 Centos 5, 6 (Henüz Yayınlanmadı) Donanım 266 Mhz tek çekirdekli

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

6. DOMAIN NAME SYSTEM

6. DOMAIN NAME SYSTEM 6. DOMAIN NAME SYSTEM Internet adreslerini telefon numaraları gibi doğrudan bilmemiz gerektiğini düşünelim. Bilgisayar ağları büyüdükçe kullanıcıların daha fazla bol rakamlı sayıları akıllarında tutmalarını

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş.

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş. İÇİNDEKİLER 1.1. BAŞVURU... 4 1.2. Hesap Oluşturma... 5 1.3. Kurum Bilgileri... 6 1.4. Hesap, Tarife, Paket Seçimi... 7 1.5. Başvuru Sırasında E-Tebligat Hizmeti Seçimi... 9 1.6. Ödeme Ekranı... 10 2.

Detaylı

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri 14 İsimler ve Adresler Adresleme Stratejileri İlk bilgisayar sistemleri, kullanıcıların sayısal adresleri anlamaları ve kullanmaları temelinde tasarlanmışlardı (sistem tabloları, yazıcı ve teyp üniteleri

Detaylı

DNS Servis Yönetimi. Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM

DNS Servis Yönetimi. Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM DNS Servis Yönetimi Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM Konu Başlıkları DNS Nedir? Kavramlar DNS türleri Kurulum Ayarlarmalar Standart kurulum CHROOT'un etkinleştirilmesi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu AVRUPA KOMİSYONU Eğitim ve v Kültür Genell Müdürlüğü Eğitim ve v Mesleki Eğitim; Erasmus+ Koordinasyonu Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu Yararlanıcılaraa Yönelik Mobility Tool+ Rehberi Versiyon:

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI)

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LogoConnect FDA,Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların, ticari sistem içinde bir firmadan diğer

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARINA GİRİŞ 482BK0142 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU İÇİNDEKİLER İstemci ve Sunucunun Yüklenmesi...2 Docsvault Sunucu Yükleme...4 Bölüm 1 Program Dosyalarının Yüklenmesi...4 Bölüm 2 Docsvault Sunucu nun Yapılandırılması:...8 Docsvault

Detaylı

Süleyman Demirel Üniversitesi Etkinlik Takip Sistemi Kullanım Kılavuzu

Süleyman Demirel Üniversitesi Etkinlik Takip Sistemi Kullanım Kılavuzu Süleyman Demirel Üniversitesi Etkinlik Takip Sistemi Kullanım Kılavuzu Etkinlik takip sistemine https://etkinlik.sdu.edu.tr adresinden ulaşılmaktadır. Bu sayfa Şekil 1. de gösterilmiştir. SDÜ Etkinlik

Detaylı

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012 IPv6 EL KİTABI V2.1 Nisan 2012 [IPv6 El Kitabı, Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi kapsamında hazırlanmış olup, IPv6 ya geçiş aşamasında IPv6 protokolü, geçiş yöntemleri ve yapılandırması

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU 1 Document History Document Location Revision History Date of this revision: 09/07/2013 Date of next revision Revision Number Revision Date Summary of Changes 1 09/07/2013

Detaylı

E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ. VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI

E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ. VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI 1 1 İCRA MÜDÜRLÜKLERİ DOSYA AÇMA SÜRECİNDE OTOMATİK VERİ AKTARIMI İcra Müdürlüklerinin en

Detaylı

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr [ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr BGA Bilgi Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti bilgi@bga.com.tr www.bga.com.tr Sayfa 1 İçindekiler 1) HTTP... 3 a) SSL Nedir? HTTPS...

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı