YENİ TÜRK TİCARET KANUNU GENEL BİLGİ 1 Temmuz 2012 de Yürürlüğe Giriyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YENİ TÜRK TİCARET KANUNU GENEL BİLGİ 1 Temmuz 2012 de Yürürlüğe Giriyor"

Transkript

1 YENİ TÜRK TİCARET KANUNU GENEL BİLGİ 1 Temmuz 2012 de Yürürlüğe Giriyor Çok önemli değişiklikler var. Şirketlerin yapması gereken çok sayıda işlem var. Ciddi para cezaları ve hapis cezaları var. YENİ TÜRK TİCARET KANUNU 6 KİTAPTAN VE 1535 MADDEDEN OLUŞUYOR 1) Ticari İşletme, 2) Ticaret Şirketleri, 3) Kıymetli Evrak 4) Taşınmaz İşlevi 5) Deniz Ticaret 6) Sigorta Hukuku HAZIRLANACAK İKİNCİL MEVZUAT Gümrük ve Ticaret Bakanlığı den itibaren; - Ticaret sicil tüzüğünü 6 ay içinde - İkincil mevzuatı (3 tüzük, 9 yönetmelik, 17 tebliğ) BİR YIL İÇİNDE HAZIRLAMAK YÜKÜMLÜLÜĞÜNDE İDİ ÖNEMLİ BİR YENİLİK TEK KİŞİLİK ANONİM VE LİMİTED ŞİRKET - Kuruluşu mümkün - Yönetim Kurulu da tek kişilik olabilecek. - Mevcut şirketleri tek kişiliğe dönüştürmek mümkün

2 SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ Anonim ve limited şirketler 14 Ağustos 2012 ye kadar sözleşmelerini Yeni TTK ile uyumlu hale getirecekler (Md. 22). Bunun için Yeni TTK nın incelenip, değişikliklerin belirlenmesi gerekiyor. ASGARİ SERMAYE; Limited Şirket ,00 TL, A.Ş. İSE ,00 TL 3 yıl içinde ( e kadar) sermayesini yükseltmeyen şirketler İNFİSAH etmiş (sona ermiş) sayılır (6103 Sayılı Kanun Md. 20) BORÇLANMA YASAĞI ŞİRKETE BORÇLANMA YASAĞI GELDİ (TTK Md. 358 ve 395) MEVCUT BORÇLAR (ALINAN VE VERİLENLER) 3 YILDA TASFİYE EDİLECEK ŞİRKETTEN ALINAN BORÇ - ORTAKLARA ŞİRKETTEN BORÇ PARA ÇEKMEK YASAK (Md. 358) - BORÇ PARA ÇEKENE 300 GÜNDEN AZ OLMAMAK ÜZERE ADLİ PARA CEZASI (Md. 562/c) - PARA CEZASI ÖDENMEZSE EN AZ 300 GÜN HAPİS ŞİRKETTEN ALINAN BORÇ - ORTAKLAR YIL İÇİNDE BİRDEN FAZLA BORÇ ÇEKERSE NE OLACAK? - ADLİ PARA CEZASI TL - CEZADA EN AZ SÜRE VAR AZAMİ SÜRE BELLİ DEĞİL - BORÇ PARA TUTARI SINIRLANDIRILMAMIŞ,10 TL DE 1 MİLYON TL DE AYNI; 300 GÜN PARA ÇEKENE 5 YILA KADAR HAPİS - Adli para cezası yerine çektirilen hapis süresi 3 yılı geçemez. - Birden fazla hükümle adli para cezalarına mahkumiyet halinde bu süre BEŞ YILI geçemez. (5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun Md. 106/7) TEK KİŞİLİK ŞİRKETLERE DE YASAK Tek Kişilik A.Ş ve Ltd. Şirketlerde de ortakların şirketten borç alması yasak. Burada, hak kaybı doğacak ortak olmamasına rağmen yasaklamaya dahil edilmesi anlamsız. Yıllara yaygın inşaat işiyle uğraşan şirket açısından kazanç işin bitiminde oluşacağına göre örneğin 6 yıl iş sürüyorsa ve kazanç oluşmadığı için bu şirketin ortakları 6 yıl boyunca şirketten para almadan nasıl geçineceklerdir.

3 - Yemek Faturası, - Çelenk ya da çiçek gider, - Gazeteye vefat ilanı, BAZI HARCAMALARA ŞİRKETTEN PARA ÇEKME İDDİASI - Seyahat gideri, cep telefonu konuşmaları vs. HARCAMALAR ORTAKLARIN ŞİRKETTEN ÇEKTİĞİ PARA KABUL EDİLMEKTEDİR.. ŞİRKETTEN PARA ÇEKMENİN SONUÇLARI - Faturasız mal satıldığı iddiası, - Bir kısım hasılatın kayıt dışı bırakıldığı iddiası, - Gayrimenkul alış-satışlarının tapuda düşük gösterildiği iddiaları ve bu yöndeki raporlar. ŞİRKETTEN PARA ÇEKME SONUÇLARI MALİYE ile GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ARASINDA BİR KOORDİNASYON KURULMASI VE GELİRİNİ GİZLEDİĞİ İDDİASIYLA DÜZENLENEN VERGİ İNCELEME RAPORLARININ ALINMASI ÜZERİNE İŞLEM YAPILMASI YASAK, PARA ÇEKME İLE SINIRLI DEĞİL ŞİRKET ORTAĞI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE YAKINLARI, AYIN OLARAK DA BORÇLANAMAYACAK, ŞİRKETİNDEN VADELİ MAL ALAMAYACAK AKRABAYA VADELİ SATIŞ YASAK Üçüncü dereceye kadar olan kan ve kayın hısımları, şirkete nakit ve ayın borçlanamayacaklar. (Md. 395/2) TTK YA GÖRE HISIMLAR ; - Kan Hısımları: Anne, baba, çocuk, kardeş, torun, dede, nine, kardeş çocukları, hala, dayı, teyze. - Sıhri Hısımlar: Kayınvalide, kayınpeder, kayın, baldız, görümce, çocukları, eşin dayısı, amcası, halası - Otomobil Bayii: Dayı ya baldıza - İnşaat Şirketi: Yön.K.Üyesi, amca - Beyaz Eşya Mağ.: Kayınvalideye, teyzeye - Konfeksiyon Mağ.: Görümceye, enişteye AKRABAYA SATIŞ YASAĞI vadeli ya da taksitli satış yasak. Peşin satılmak zorundadır.

4 AKRABAYA VADELİ SATIŞ YAPTIRIMI günden başlayan ADLİ PARA CEZASI (Md. 562/5-d) - Ödemezse 300 günden başlayan HAPİS - Hapis cezası en fazla 3 yıl olabiliyor. - Birden fazla mahkumiyet BEŞ YILI geçemiyor (5275 Sayılı K. Md. 106/7). AKRABAYA VADELİ SATIŞTA UNUTULANLAR - Limited Şirket ortaklarının akrabalarına satış yasak değil. MÜDÜRÜ ve yakınlarına da değil. - A.Ş.; ortak ve yönetim kurulu üyesi olmayan genel müdür ve müdüre ve hısımlarına yasak değil. - BORÇ PARA ÇEKME YASAĞI - LİMİTED ŞİRKET ORTAKLARI İÇİN GETİRİLMİŞ. MÜDÜR İÇİN UNUTULMUŞ. (Md. 623) MÜDÜR EN YETKİLİ KİŞİ. ŞİRKETİ TEMSİL VE YÖNETİMİNDE YETKİLİ. ORTAK OLMAYAN MÜDÜR OLABİLİR. CİDDİ BİR UNUTKANLIK Yönetim kurulu üyesi ve onun eşi, çocuğu, anne babası ve kardeşi ile üçüncü derece dahil, kan ve kayın hısımlarına yasaklama var ama yönetim kurulu üyesi olmayan ortağın yukarıdaki yakınları için borçlanmayı yasaklama unutulmuş! Bu durum kendi içinde çelişkiler oluşturmaktadır. AVANS KÂR DAĞITIMI YENİ TTK NIN 509. MADDESİNE GÖRE; KÂR PAYI AVANSI DAĞITILABİLİR BUNUN İÇİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI NIN BİR TEBLİĞ YAYIMLAMASI GEREKİYOR VERGİ YASALARINA GÖRE ŞİRKETTEN BORÇ ALINAN PARA - KURUMLAR VERGİSİ - YÜZDE 15 STOPAJ - GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ - KDV (% 18) VAR ŞİRKETE VERİLEN BORÇ BU KONUDA TTK İÇİNDE AÇIKLIK YOKSA DA TTK Hazırlayan Komite Başkanı Prof. Ü. TEKİNALP İN AÇIKLAMASINDAN HAREKETLE NERDEN BULDUN YASASI ŞEKLİNDE BİR DÜŞÜNCEYE GÖRE ORTAĞIN ALACAĞI GÖZÜKÜYORSA, BUNUN NASIL DOĞDUĞU İSPAT EDİLEMİYORSA FATURASIZ SATIŞ YAPILDIĞI VE ORTAKLARA AKTARILDIĞI SONUCUNA VARILIR (Habertürk 8 Ocak 2012)

5 FATURALARIN VB. EVRAKLARIN FOTOKOPİSİ SAKLANACAK İşletmeyle ilgili olarak gönderilmiş bulunan her türlü belgenin; - Fotokopisi, - Karbonlu kopyası - Mikrofiş, bilgisayar kaydı veya benzeri bir kopyasını Yazılı, görsel veya elektronik ortamda saklamakla yükümlü (Y. TTK Md. 64/2) Aksi halde 4-20 bin TL arasında adli para cezası ödemezse HAPİS (Md. 562/1-b) TİCARİ DEFTER SAYISI ARTIYOR Mevcut ticari defterlerin yanı sıra; 1) Pay defteri, 2) Yönetim kurulu karar defteri 3) Genel kurul toplantı ve müzakere defteri de ticari defter sayılacak (TTK Md. 64/4) DEFTERLERİN KAPANIŞI DA TASDİK ETTİRİLECEK Bütün ticari defterlerin - Açılışları, - Kapanışları her yıl NOTER E onaylatılacak. Defterlerin kapanışı 6. ayın sonuna kadar tasdik ettirilecek. (Md. 64/3) TASDİK YAPTIRMAYAN YANDI AÇILIŞ VEYA KAPANIŞ TASDİKİNİ YAPTIRMAYANLAR (BİRİNİ DAHİ YAPTIRMASA) 4-20 bin TL arasında adli para cezası, ödenmezse HAPİS (TTK Md.562/1-c ve 5275 Sayılı Kanun Md.106) DEFTERLERİN AÇILIŞ TASDİKİ Kapanış tasdiki yaptırmanın süresi yasada 6 ıncı ayın (Haziran ın) sonuna kadar diye belirtilmiş ama açılış tasdiki, yeni işe başlayanlar, yıl içinde defteri dolanlar vs. belirtilmesi unutulmuş. TİCARİ DEFTERLERİN SAHİBİ LEHİNE DELİL OLMASI Yeni TTK (dünyada böyle bir uygulama olmadığından bahisle) ticari defterlerin kesin delil olma özelliğini kaldırıyor ve bu defterleri hakimin takdirine bağlı delil haline getiriyor. DEFTERLERE ZAMANINDA KAYIT YAPILMAMASI - Zamanında kayıt yapılmaması - Eksik kayıt yapılması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanlarınca tespit edilirse 200 günden başlayan ADLİ PARA CEZASI ÖDENMEZSE HAPİS (Md. 562/1-d)

6 KAYIT SÜRESİ UNUTULMUŞ!.. Defter ve belgelere kayıt zamanı Yeni TTK da belirtilmemiş. Vergi Usul Kanunu na atıf da yapılmamış. VUK da günlük süre var. TTK da 1 gün bile yok!.. DEFTER VE BELGELERİ İBRAZ ETMEMEK VEYA EKSİK İBRAZ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanlarına ibraz edilmemesi ya da eksik ibrazı 3 AYDAN 2 YILA KADAR HAPİS (Md. 562/4) DEFTER VE BELGELERİN İBRAZ EDİLMEMESİ DOĞRUDAN HAPİS CEZASI -Defterlere zamanında kayıt yapılmaması veya eksik yapılması, önce ADLİ PARA CEZASI, ödenmezse HAPİS CEZASI - -Defter ve belgeleri ibraz etmeme de DOĞRUDAN KIRMIZI KART yani doğrudan HAPİS (3 AYDAN 2 YILA KADAR) İBRAZ SÜRESİ UNUTULMUŞ! Defter ve belgelerin ibraz edilmemesi olayında, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası konulmuş. Ancak ibraz süresinin kaç gün olacağı belirtilmemiş. Örneğin VUK da 15 günlük ibraz süresi var. TTK da yok. FATURA VE FİŞE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, MÜDÜR İSMİ ŞAHIS İŞLETMESİ VE ŞİRKETLER FATURA, FİŞ, GİDER PUSULASI VE KULLANDIKLARI HER TÜRLÜ KAĞIDA VE BELGEYE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, MÜDÜRLER VE YÖNETİCİLERİN ADI-SOYADI YAZILACAK. (Md. 39/2) - Taahhüt edilen sermaye - Ödenen sermaye - İnternet sitesi adresi - İnternet no.su da yazılacak (Md. 39/2) FATURA, FİŞ VE HER TÜRLÜ KAĞIT VE BELGEYE MATBAACILARA FAZLA MESAİ Yeni TTK (ertelenmezse) de YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR.TÜM BELGELER (Fatura, İrsaliye, Gider Pusulası) BAŞTAN BASTIRILACAK, YENİ DEFTERLER DE BASILACAK YAZAR KASA FİŞİ VE HER TÜRLÜ KAĞITTA YAZILMASI GEREKENLER - Yazar kasa fişine; yöneticilerin adı soyadı vs. yazmak zor. - Her türlü kağıda niçin yazılacak? - Her türlü kağıt tanımı yapılmamış! (Md.39/2) - Peki bu durumda şirketimizde çok sayıda yönetici var ve zaman zaman işten ayrılıyorlarsa şirketin tüm basılı evrakları yeniden mi bastırılacaktır?

7 İNTERNET SİTESİ MECBURİYETİ - Şirketin Finansal Tabloları (Geliri, gideri, kasası ve bankasındaki paralar, borçları, alacakları vs. herkesçe bilinecek) - Denetim Raporları (Denetçi, Özel Denetçi ve İşlem Denetçisi) - Yönetim Kurulu Başkan,Üye ve Yönetici Ücretleri, ödenen her türlü paralar, seyahat giderleri (Md. 1524) İNTERNET SİTESİ - Şeffaflık ilkesi ve bilgi toplumu açısından açıklanması zorunlu bilgiler, - Yönetim kurulunun yıllık raporu, - Bilgiler EN AZ 6 AY, FİNANSAL TABLOLAR 5 YIL kalacak. - HERKESİN ERİŞİMİNE AÇIK OLACAK, bu hükümler ticari sırların ifşası anlamına gelecektir. ADI OLMAYAN DEFTER İnternet Sitesi oluşturulmasına ilişkin Madde-1524/6 da; METİN HALİNE GETİRİLECEK. TARİH VE SAATİ BELİRTİLEREK NOTERLİKÇE ONAYLI BİR DEFTERE YAZILIR VEYA YAPIŞTIRILIR deniliyor. Bahsi geçen bu defter HANGİ DEFTER? BELLİ DEĞİLDİR. İNTERNET SİTESİ 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 3 AY İÇİNDE OLUŞTURULACAK ( E KADAR) (Bu tarihten sonra kurulan şirketlerin durumu ile ilgili açıklama yok!) İNTERNET SİTESİ OLMAMASI YA DA EKSİK OLMASI CEZASI İnternet Sitesi oluşturmamak, 6 aya kadar HAPİS ve 300 güne kadar adli para cezası Sitede EKSİK bilgiye 3 aya kadar HAPİS 100 güne kadar adli para cezası var. (Adli para cezası ödenmezse o da ayrıca hapse çevriliyor) (Md. 562/12) ŞİRKET KURULUŞUNDA SERMAYE BANKAYA YATIRILACAK Blokaj yeniden geldi. % 25 i tescilden önce geride kalan ise tescili izleyen 24 ay içinde şirket adına bankaya yatırılacak. Bankaya yatırılan parayı şirket tüzel kişilik kazanınca serbest bırakacak. ULTRA VİRES KALDIRILIYOR. Şirketler, ana sözleşmelerinde yazılı olmayan konular ile de uğraşabilecekler. - Tek kişilik de olabiliyor. (Md. 359) - Yönetim Kurulu Üyesi ortak olmayabilir. YÖNETİM KURULU - En az dörtte biri yüksek okul mezunu olacak (Md. 359/3). (Tek üyelik de yok).

8 YÖNETİM KURULU NDA 1/4 ÜN HESABI - 1. için yüksek okul şart değil - 2,3,4 = 1 Yönetim Kurulu Üyesi - 5,6,7,8 = 2 Yönetim Kurulu YÖNETİM KURULU - Yönetim Kurulu toplantıları elektronik ortamda yapılabilecek. - En çok 3 yıl süreyle seçiliyor (Md. 362) - Aynı kişi tekrar seçilebilir. - Üyelik boşalırsa, yönetim kurulu seçer ve ilk genel kurulun onayına sunar. - Genel kurul haklı bir sebep varsa Yönetim Kurulu her zaman görevden alabilir (Md. 364). SORUMLULUKLARIN DEVRİ (MEVCUT TTK) Mevcut TTK da, sadece A.Ş. lerde; Ana sözleşmede hüküm bulunması kaydıyla, Görev, yetki ve sorumluluklar murahhas azalara ve ortak olmayan murahhas müdürlere devredilebiliyordu. Bu devir özellikle de naylon fatura ve kaçakçılık suçu olayında önemliydi (Md. 317, 319). YENİ TTK İSE; YÖNETİMİN VE SORUMLULUKLARIN DEVRİ Ana sözleşmeye konulacak bir hükümle, görev dağılımı yapacak ve düzenlenecek bir İÇ YÖNERGEYE göre, yönetim kısmen veya tamamen bir veya birkaç yönetim kurulu üyesine ya da üçüncü kişiye devredilebilecek. (Md. 366, 367) - Üye tam sayısının çoğunluğu ile toplanır. YÖNETİM KURULU - Toplantıda hazır bulunanların çoğunluğu ile karar alınır. - Birbirini temsilen oy ya da vekil aracılığıyla toplantıya katılma mümkün değil. - Kararlar, toplanmadan bir üyenin yazılı önerisinin üye tam sayısının onayı ve kararın imzalanması ile de alınabilir. YÖNETİM KURULU ÜYELERİ MALİ HAKLARI Tutarı ana sözleşmeyle ya da genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak koşuluyla HUZUR HAKKI, ÜCRET, İKRAMİYE, PRİM VE YILLIK KÂRDAN PAY ÖDENEBİLİR (Şirketten para çekme yasağı göz önüne alındığında bu önemli)

9 YÖNETİM KURULU Yönetimin Devri :Yönetim kurulu esas sözleşmeye konulacak bir hükümle, düzenleyeceği bir iç yönetmeliğe göre, yönetimi kısmen veya tamamen bir veya birkaç yönetim kurulu üyesine veya üçüncü kişiye devretmeye yetkili kılınabilir. Yönetimin bu anlamda devri, organsal işlevin devridir. Devir, bir devir yönergesi ile yapılacaktır. YÖNETİM KURULU Yönetmelik üretim öncesini, üretimi, pazarlamayı, muhasebenin yapısını, işleyişini, görev tanımlarıyla şemasını içerir; yönetimi bir bütün halinde düzenler. Yönetmelikte örgüt şemasının verilmesi yeterli değildir; karar ve atama yetkiler ile işletmenin teknik, ticari ve hukuki açından yönetimine ilişkin esasları da içermelidir. YÖNETİM KURULU SORUMLULUK SİGORTASI Yönetim kurulu üyelerinin, görevlerini yaparken kusurlarıyla şirkete verebilecekleri zarara, şirket sermayesinin yüzde yirmi beşini aşan bir bedelle sigorta ettirilerek; şirket teminat altına alınabilir.(md. 361) YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN SORUMLULUĞU Yönetim Kurulu üyeleri, yükümlülüklerini ihlal ederlerse ve kusurlarının bulunmadığını ispatlamazlarsa; şirkete, pay sahiplerine ve şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar.(kusur Karinesi Md. 553) YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN SORUMLULUĞU Kanundan veya esas sözleşmeden doğan bir görevi veya yetkiyi, kanuna dayanarak, başkasına devreden organlar veya kişiler, bu görev ve yetkileri devralan kişilerin seçiminde makul derecede özen göstermediklerinin ispat edilmesi halinde zarardan sorumludur. (Kusur Karinesi Md. 553) KENDİ PAYLARINI ALMA Bir şirket kendi paylarını, esas ve çıkarılmış sermayesinin en çok % 10 u oranında iktisap veya rehin olarak kabul edebilir. Genel kurul, yönetim kurulunu en çok 5 yıl süre ile yetkilendirebilir. (Md. 379) GENEL KURULU TOPLANTIYA ÇAĞIRMA - Genel kurul toplantıya, ana sözleşmede belirtilen şekilde, şirketin internet sitesinde ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi nde yayımlanan ilanla çağrılır. - Bu çağrı, toplantı tarihinden en az iki hafta önce yapılır. - Pay sahiplerine de toplantı günü ile gündem ve ilanın çıktığı veya çıkacağı gazeteler, iadeli taahhütlü mektupla bildirilir.

10 ÇAĞRISIZ GENEL KURUL - Eski TTK'nın 370. maddesindeki bu uygulama, Yeni TTK'da da aynen yer alıyor. - Bütün payların sahipleri veya temsilcileri, aralarından biri itirazda bulunmadığı takdirde, genel kurula katılmaya, çağrıya ilişkin usule uyulmaksızın, genel kurul olarak toplanabilirler ve bu toplantı nisabı (yetersayısı) var olduğu sürece, karar alabilirler. - Gündeme, oy birliğiyle olmak koşuluyla madde eklenebilir. GENEL KURULA KATILMAYA YETKİLİ PAY SAHİPLERİ - Genel kurul toplantısına, yönetim kurulu tarafından düzenlenen hazır bulunanlar listesi nde adı bulunan pay sahipleri katılabilir. - Hamiline yazılı pay senedi sahipleri, genel kurulun toplantı gününden en az bir gün önce bu senetlere zilyet olduklarını ispatlayarak, giriş kartı alırlar. Ancak, giriş kartının verildiği tarihten sonra hamiline yazılı pay senedini devraldığını ispatlayan pay sahipleri de genel kurula katılabilirler. GENEL KURULUN TOPLANMASI Daha ağır bir nisap yoksa SERMAYENİN EN AZ DÖRTTE BİRİNİ karşılayan payların sahipleri veya temsilcilerinin varlığıyla toplanır. İlk toplantı yapılamazsa ikinci toplantıda bu nisap da aranmaz. ORTAĞI TEK KİŞİLİK A.Ş DE İBRA A.Ş TEK KİŞİYE AİT İSE İBRA OLAYI ORTADAN KALKIYOR,ÇÜNKÜ PAY SAHİBİ KENDİNİ İBRA EDEMEZ.(TTK Md 436) BAŞKA BİRİSİ YÖN.K.ÜYESİ SEÇİLİRSE OLABİLİR. ANA SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ ŞİRKET SERMAYESİNİN EN AZ YARISININ temsil edildiği genel kurulda mevcut oyların çoğunluğu ile alınır AZLIK HAKKI Şirket sermayesinin en az onda birini (halka açık şirketlerde en az yirmide birini) oluşturan pay sahipleri, yönetim kurulundan; - Genel kurulu toplantıya çağırmasını, - Genel kurul zaten toplanacak ise, karara bağlanmasını istedikleri konuları, gündeme koymalarını noter aracılığıyla isteyebilirler. - Yönetim kurulu en geç 15 gün içinde gerekli çağrıyı yapmazsa, çağrı istem sahiplerince yapılır. ŞİRKETİ TEMSİL YETKİSİ - Ana sözleşmede aksi öngörülmemişse veya yönetim kurulu tek kişiden oluşmuyorsa, temsil yetkisi çift imza kullanılmak üzere yönetim kuruluna aittir. - Yönetim kurulu temsil yetkisini bir veya daha fazla murahhas üyeye ya da müdür olarak üçüncü kişilere devredebilir. Ancak en az bir yönetim kurulu üyesinin temsil yetkisinin bulunması şarttır.

11 BAĞIMSIZ DENETİM - Şirket bağımsız denetimden geçmiyorsa, 1 Mart 2013 tarihine kadar bağımsız denetçi seçmeniz gerekiyor. - Yıl sonu stok sayımı bağımsız denetçi gözetiminde yapılacak - Yıllık faaliyet raporu bağımsız denetimden geçecek. BAĞIMSIZ DENETİM - Bağımsız denetçinin, finansal tablolar hakkında olumsuz görüş vermesi veya görüş vermekten kaçınması durumunda, genel kurulda denetlenen yıla ait kâr veya zarar ile ilgili karar alınmayacak. - Yönetim kurulu 4 iş günü içinde istifa edecek. 1. Hamiline yazılı 2. Nama yazılı olabilir. PAY (HİSSE) SENETLERİ - Hisse senedi terimi yerine Pay senedi terimi, kanuni terim olarak kabul edilmiştir. - Bedelleri tamamen ödenmemiş paylar için hamiline yazılı pay senetleri çıkarılamaz. - Payların bedelleri tamamen ödendiğinde hamiline yazılı hisse senedi çıkartılabilir. GEÇİCİ İLMÜHABER PAY SENEDİ SAYILIYOR - Eski Ticaret Kanunu'nun 411. maddesinde Geçici ilmühaberin hisse senedinin yerini alacağı yönünde hüküm vardı. Yeni TTK'da da bu yönde bir hüküm yer alıyor. - Buna göre; pay senedi bastırılıncaya kadar ilmühaber çıkartılabilir. - İlmühaberlere kıyas yoluyla nama yazılı pay senetlerine ilişkin hükümler uygulanacak (Yeni TTK Md. 486/2) GELİR VERGİSİ VE KDV YÖNÜNDEN GEÇİCİ İLMÜHABER No.lu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile ilmühaberlerin hisse senedi olarak kabul edileceği belirtiliyor. Bunların iki yıl geçtikten sonra elden çıkartılması halinde, satıştan doğan kazanç değer artışı kazancı olarak, gelir vergisine tabi tutulmayacak. - KDV de uygulanmayacak. PAY (HİSSE) SENEDİ BASTIRILMASI - Pay senetlerini bastırmak izne tabi değil. - Paylar hamiline yazılı ise, yönetim kurulu pay bedelinin tamamının ödenmesi tarihinden itibaren, üç ay içinde pay senetlerini bastırıp pay sahiplerine dağıtır (Yeni TTK Md. 486/2). - Yönetim kurulunun Hamiline yazılı pay senetlerinin bastırılmasına ilişkin kararı tescil ve ilan edilir. Ayrıca şirketin internet sitesine konulur.

12 PAY SENEDİ OLMADAN HİSSE SATIŞI - Şirket hissesi pay senedine bağlanmamışsa, hisse devir sözleşmesi düzenlenir. Bu devir pay defterine yazılmakla hüküm ifade eder. - Pay senedine bağlı olmayan hisseler, ne zaman satılırsa satılsın, bundan doğan kazanç gelir vergisine tabidir. PAY SENETLERİNİN ŞEKLİ Pay senetlerinde; - Sermaye tutarı, - Tertibi ve yönetim kurulu kararının tescil tarihi, - İtibari değeri, - En az iki yetkilinin imzası, bulunmalı ve pay defterine kayıt edilmeli. PAY SENETLERİNİN DEVRİ - Hamiline Yazılı pay senetlerinin devri; şirket ve üçüncü kişiler hakkında, ancak zilyetliğin geçirilmesiyle hüküm ifade eder. - Nama Yazılı paylar; aksi öngörülmedikçe, herhangi bir sınırlamaya bağlı olmaksızın devredilebilir. PAY SENETLERİNİN DEVRİ - Bedeli tamamen ödenmemiş nama yazılı paylar, ancak şirketin onayı ile devrolunabilir. - Miras, mirasın paylaşımı ve eşler arasındaki mal rejimi hükümleri ve cebri icra bunun istisnalarıdır. Şirket; PAY DEFTERİ - Senede bağlanmamış pay ve nama yazılı pay senedi sahipleriyle intifa hakkı sahiplerini, ad, soyad, ünvan ve adresleriyle, pay defterine kaydeder. - Şirketle ilişkilerde, sadece pay defterinde kayıtlı bulunan kimse pay sahibi ve intifa hakkı sahibi olarak kabul edilir. HÜKÜMET KOMSERİ Komiser kavramı HÜKÜMET TEMSİLCİSİ olarak değiştirildi. Uygulama esasları bir yönetmelikle belirlenecek. A.Ş'LERDE MURAKIP(DENETÇİ) KALKIYOR - Okuryazarlık şartı bile aranmayan "murakıplık" kalkıyor. - En az bir SMMM veya YMM denetimi ya da Bağımsız Denetim kuruluşu geldi. - Şirket muhasebecisi dışında bir de Denetçi olacak ve ücret ödenecek.

13 TÜM LİMİTED ŞİRKETLERE DENETÇİ DAHA ÖNCE ORTAK SAYISI 20 DEN AZ İSE DENETÇİ GEREKMİYORDU. YENİ TTK DA HEM MUHASEBECİ HEM DE AYRICA DENETÇİ GEREKİYOR 1 MART 2013 E KADAR SÜRE MESLEK MENSUBU (SMMM YMM) İLE VEYA BAĞIMSIZ DENETİM ŞİRKETLERİ İLE ANLAŞILACAK ŞİRKET DENETİMİ - Büyük ölçekli şirketler Bağımsız denetleme kuruluşlarınca, - Orta ve küçük ölçekli işletmeler SMMM veya YMM tarafından denetlenecek. DENETİMİN ÖNEMİ Denetçinin denetiminden geçmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmündedir. (Md. 397/2) 1) Olumlu görüş 2) Sınırlı olumlu görüş 3) Olumsuz görüş 4) Görüş vermekten kaçınma 3 ve 4 ün olması halinde DENETİMİN SONUÇLARI Yönetim Kurulu nun genel kurulu 4 iş günü içinde toplantıya çağırma ve istifa etme yükümlülüğü getiriliyor. İhtiyaç duyulmasına bağlı olarak; 1) Bağımsız denetim, 2) İşlem denetçisi 3) Özel denetçi, görevlendirilebilecek. ÜÇ AYRI DENETİM DÜZENLENİYOR İŞLEM DENETÇİSİ - Şirket kuruluşunun, - Sermaye artırımı veya azaltılması kararlarının, - Birleşme sözleşmesi ve Raporunun, - Bölünme sözleşmesinin, - Menkul kıymet ihracının vs. denetlenmesiyle görevli olacaktır.

14 ÖZEL DENETÇİ - Hakim şirket yavru şirket ilişkileri yönünden uygulama alanı var. - Yönetim kurulunun kararlarıyla şirketi zarara uğratması söz konusu ise, - Herhangi bir pay sahibi Asliye Ticaret Mahkemesinden isteyebiliyor. - Genel kuruldan da istenebiliyor. - Büyük, küçük ve orta ölçekli, - Halka açık olan/olmayan, - Özel ve kamu, - Tüm anonim şirketleri - Sürekli denetimi yasa açıdan zorunlu. - Şirket ortağı, - Şirket yöneticisi veya çalışanı, DENETİM SÜREKLİ OLACAK DENETÇİ OLAMAYACAKLAR - Denetlenecek şirketin yön.kur. üyesi veya yöneticisinin üçüncü derece dahil akrabası ise. DENETÇİ EN FAZLA 7 YIL Denetçi bir şirkette kesintisiz olarak arka arkaya 7 yıl görev yapabiliyor. 7 yıl dolunca en az 2 yıl o şirkette görev yapamıyor. MADDE-1534 (Yürürlük Maddesi) : DENETİM - Küçük veya orta ölçekli sermaye şirketleri ile bu maddenin ikinci fıkrasında sayılanlar dışında kalan her ölçüdeki gerçek ve tüzel kişi tacirler için yayımlanan ve yayımlanacak olan özel Türkiye Muhasebe Standartları tarihinde yürürlüğe girer. - Bu kanunun anonim şirketlerin denetlenmesine ilişkin 397 ila 406. maddeleri tarihinde yürürlüğe girer. Zorunlu hükümler belirtilecek (Md.576) LİMİTED ŞİRKET SÖZLEŞMESİ - Ticaret ünvanı, merkezi - Esas noktaları belirtilmiş ve tanımlanmış işletme konusu - Esas sermayenin tutarı ve varsa imtiyazlar - Müdürler (adı-soyadı, ünvanları, vatandaşlıkları) - Yapılacak ilanların şekli (ŞİRKETİN MÜDDETİ KALDIRILDI)

15 LİMİTED ŞİRKET SÖZLEŞMESİNDE VARSA BAĞLAYICI HÜKÜMLER - Sermaye payı devrini sınırlama - Ortakların payı ön alım hakkı, - Şirket yönetiminin üçüncü kişiye bırakılması - Bilanço kârının kullanılması hk. kanundan ayrılan özel hükümler LİMİTED ŞİRKET PAY DEVRİ Noterden onaylı devir sözleşmesi ile gerçekleştirilir. Sözleşmede ek ödeme, ön alım vb. koşullar varsa uyulması gerekir. LİMİTED ŞİRKET PAY DEVRİ - Genel kurul onayı gerekiyor (tek kişilikte yok). - GK. Her hangi bir sebep belirtmeden kaçınabilir. - Sözleşme ile sermaye payının devri yasaklanabilir. - Pay devri onayına ilişkin genel kurul kararı sicile tescil ettirilir. LİMİTED ŞİRKET DE PAY SENEDİ Limited şirketlere nama yazılı pay senedi çıkarma olanağı getirilerek ortaklık ispat kolaylığı, hem de yükümlülükleri senede yazılarak şeffaflık sağlanıyor. LİMİTED ŞİRKET PAY DEFTERİ - Ortakların paylarının kaydedildiği ve diğer ortakların incelemelerine açık pay defteri tutulması zorunlu (Md.594) - Açılış ve kapanışı tasdike tabi. - Tek kişilik ortaklıkta da gerekli. LİMİTED ŞİRKET ORTAKLARA BORÇLANMA YASAĞI AŞ ortakları için geçerli olan 358. madde Ltd ortakları için de geçerli. (Md.644/b) FARK: Ortakların akrabalarına ve ortak olmayan müdüre kısıtlama yok. LİMİTED ŞİRKET DENETİM - Yaklaşık 550 bin Ltd şirket denetçi ile tanışacak. 1 Mart 2013'e kadar anlaşacak. - Hem muhasebecisi hem de denetçisi olacak. - Ayrıca gerektiğinde işlem denetçisi olacak. LİMİTED ŞİRKET BORÇLARI VE ORTAKLARIN SORUMLULUĞU - Vergi ve Primde ortaklık hisseleri oranında, - Diğer borçlarda ortaklar şirket borçlarından sorumlu olmayıp, sadece taahhüt ettikleri sermaye paylarını ödemekle yükümlü. - Sözleşmede ön ödeme ve yan edim yükümlülüğü varsa onu da yerine getirecek.

16 HAPİS CEZASINI GEREKTİREN FİİLLER ve ADLİ PARA CEZALARI (DEFTER VE BELGELERLE İLGİLİ) - Defter tutma yükümlülüğünü yerine getirmemek (Md.64/1) 200 güne kadar, - Defterleri usulüne uygun tutmamak (Md.65) 200 güne kadar, - Defter ve belgelerin basılı ortamda ibraz edilmemesi (Md.86) 200 güne kadar, - Defter ve belgeleri usulüne uygun tutmamak (Md.65) 200 güne kadar, - TMS Kurulu'nca belirlenmiş muhasebe standartlarına uymamak (Md.88) 100 günden 300 güne kadar. - Defterlerin açılış ve kapanışlarını notere onaylatmamak (Md.64/3) 200 güne kadar. - Defter ve belgeleri yetkililere ibraz etmemek, denetim elemanlarının görevlerini yapmalarına engel olmak (Üç aydan iki yıla kadar hapis) HAPİS CEZASINI GEREKTİREN FİİLLER VE ADLİ PARA CEZALARI - Ticari işletmeyle ilgili gönderilen her türlü belgenin kopyasını saklamamak (Md. 64/2) 200 güne kadar. - Hileli envanter çıkarmak (Md.66) 200 güne kadar. - Kanun'un yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde web sayfasını oluşturmamak veya mevcut web sayfasının bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine sunmamak (6 aya kadar hapis. 100 günden 300 güne kadar adli para cezası) - Web sayfasına konulması gereken bilgileri koymamak (Üç aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası) FATURA VE ÖDEME Sözleşmede ödeme günü belirtilmemişse; borçlu aşağıdaki sürelerin sonunda ihtara gerek kalmadan mütemerrit sayılır ve alacaklı faize hak kazanır. 1- Faturanın borçlu tarafından alınmasını izleyen 30 günlük sürenin sonunda 2- Faturanın alınma tarihi belirsizse, mal veya hizmetin alınmasını izleyen 30 günlük sürenin sonunda. 3- Borçlu faturayı mal veya hizmetin tesliminden öne almışsa, mal veya hizmetin teslim tarihini izleyen 30 günün sonunda BORÇ 60 GÜNDE ÖDENECEK SÖZLEŞMEDE ÖNGÖRÜLEN ÖDEME SÜRESİ EN FAZLA 60 GÜNOLACAK, ALACAKLI ALEYHİNE AĞIR BİR HAKSIZ DURUM YARATMAMAK KOŞULUYLA ANLAŞMA İLE DAHA UZUN SÜRE MÜMKÜN KOBİ LERE BORÇTA 60 GÜN - ALACAKLININ KOBİ VEYA TARIMSAL YA DA HAYVANSAL ÜRETİCİ OLMASI HALİNDE - BORÇLUNUN BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME SIFATINI TAŞIDIĞI HALLERDE ÖDEME SÜRESİ 60 GÜNÜ AŞAMAZ

17 ŞİRKETLER ŞAHIS İŞLETMESİNE DÖNÜŞEBİLİR - Şirketten para çekmeye adli para cezası ve hapis, - İnternet sitesini oluşturmayanlara hem hapis hem adli para cezası vb. uygulamalar. Şirketlerin şahıs işletmesine dönüşmesine neden olabilir LİMİTED ŞİRKETLER ANONİME DÖNÜŞEBİLİR - 1 Ortak Avantajı - A.Ş de ortağın vergi ve sigorta borcundan sorumlu olmayışı - Halka açılma imkanı - Hisse Satışında A.Ş daha avantajlı (2 yıl ve sınırsız) - Hamiline hisse senedi avantajı Mustafa ŞİMŞEK Yeminli Mali Müşavir Anka Yeminli Mali Müşavirlik Denetim

GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT

GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI. Prof.Dr. Şükrü KIZILOT GÜNCEL MALİ KONULAR ve YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI Prof.Dr. Şükrü KIZILOT UŞAK, 21 Kasım 2013 BİR TAŞLA 13 KUŞ Şirketlere Gayrimenkul Satıp Bir Taşla 13 Kuş Vurmanın Yolu (SAT / KİRALA / GERİ AL) 2 GAYRİMENKULÜN

Detaylı

TÜRK TİCARET KANUNU KAPSAMINDA DEĞİŞİKLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ

TÜRK TİCARET KANUNU KAPSAMINDA DEĞİŞİKLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ Sirküler Sayı: 2013/4 07.05.2013 1 TÜRK TİCARET KANUNU KAPSAMINDA DEĞİŞİKLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ Sirküler Sayı: 2013/4 07.05.2013 2 KONU: ENİ TÜRK TİCARET KANUNU KAPSAMINDA ANONİM ŞİRKETLERİN ANA SÖZLEŞMELERİNİN

Detaylı

01.07.2012 Tarihinde Yürürlüğe girecek YENİ TÜRK TİCARET KANUNU nun Anonim ve Limited Şirketlerle ilgili Ön Bilgileri

01.07.2012 Tarihinde Yürürlüğe girecek YENİ TÜRK TİCARET KANUNU nun Anonim ve Limited Şirketlerle ilgili Ön Bilgileri 01.07.2012 Tarihinde Yürürlüğe girecek YENİ TÜRK TİCARET KANUNU nun Anonim ve Limited Şirketlerle ilgili Ön Bilgileri Av. Yuda REYNA - Av. Süzet ANJEL Kanun No : 6102 Kabul Tarihi : 13.01.2011 Resmi Gazetede

Detaylı

100 Soruda Limited Şirketler

100 Soruda Limited Şirketler 100 Soruda Limited Şirketler 2 İçindekiler Genel Olarak 7 1. Yeni TTK nın limited şirketlere ilişkin olarak getirdiği yenilikler nelerdir? 8 2. Limited şirket kaç ortakla kurulabilir? 8 3. Limited şirket

Detaylı

Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu

Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Güreli Yayınları Eylül, 2012 1 2 ÖNSÖZ Ülkemizde ticari hayatın son 50 yılını önemli ölçüde etkilemiş olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu,

Detaylı

Yönetim kurulu üye tam sayısının çoğunluğu ile toplanır. Kararlarını da toplantıda hazır bulunan üyelerin çoğunluğu ile alır.

Yönetim kurulu üye tam sayısının çoğunluğu ile toplanır. Kararlarını da toplantıda hazır bulunan üyelerin çoğunluğu ile alır. ASGARİ ORTAK SAYISI AZAMİ ORTAK SAYISI ASGARİ SERMAYE SERMAYENİN ÖDENMESİ En az 5 kurucu ortağın mevcudiyeti aranmaktadır. (ETTK 277) Azami ortak sayısı Ortak sayısı 250 den fazla olan anonim şirketler,

Detaylı

İŞ FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI. Kuruluş. Madde 1. Unvan ve Merkez. Madde 3

İŞ FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI. Kuruluş. Madde 1. Unvan ve Merkez. Madde 3 ESKİ METİN YENİ METİN Kuruluş Madde 1 Bu ana sözleşme altında imzası bulunan kurucular arasında İş Genel Finansal Kiralama A.Ş. unvanıyla, 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu ndan yararlanılarak,

Detaylı

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU NA GÖRE GENEL KURULUN TOPLANMASI, HAKİM ŞİRKET BALI ŞİRKET VE YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ANTALYA SMMM ODASI 02.03.

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU NA GÖRE GENEL KURULUN TOPLANMASI, HAKİM ŞİRKET BALI ŞİRKET VE YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ANTALYA SMMM ODASI 02.03. YENİ TÜRK TİCARET KANUNU NA GÖRE UN TOPLANMASI, HAKİM ŞİRKET BALI ŞİRKET VE YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ANTALYA SMMM ODASI 02.03.2013 Prof. Dr. NECDET SAĞLAM SMMM MEHMET YOLCU GEREKÇESİ 6102 Sayılı

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanunu

Yeni Türk Ticaret Kanunu Prof. Dr. Veliye YANLI / Yrd. Doç. Dr. Murat Yusuf AKIN Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya Değişiyor. Ya Siz? kpmg.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya Değişiyor. Ya Siz? Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya

Detaylı

MİLLÎ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ

MİLLÎ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ MİLLÎ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ MİLLÎ REASÜRANS TÜRK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ VE GENEL HÜKÜMLER Kuruluş Madde 1 Aşağıda belirtilen ortaklar arasında ilgili

Detaylı

www.ttkrehberi.com Yeni TTK yürürlükte Son değişiklikler 4 Temmuz 2012

www.ttkrehberi.com Yeni TTK yürürlükte Son değişiklikler 4 Temmuz 2012 www.ttkrehberi.com Yeni TTK yürürlükte Son değişiklikler 4 Temmuz 2012 Ortak Hükümler ile Anonim ve Limited Şirketlere İlişkin Hükümlerde Değişiklikler Yeni Türk Ticaret Kanunu ( Yeni TTK ) 1 Temmuz 2012

Detaylı

ANONİM ŞİRKETLER GENEL KURUL TOPLANTISI YOL HARİTASI ŞUBAT 2013

ANONİM ŞİRKETLER GENEL KURUL TOPLANTISI YOL HARİTASI ŞUBAT 2013 ANONİM ŞİRKETLER GENEL KURUL TOPLANTISI YOL HARİTASI ŞUBAT 2013 [You can add an abstract or other key statement here. An abstract is typically a short summary of the document content.] Değerli Meslektaşlarım,

Detaylı

6102 sayılı yeni TTK da BİRLEŞME-DEVİR, BÖLÜNME, TÜR DEĞİŞTİRME ve TASFİYE İŞLEMLERİ

6102 sayılı yeni TTK da BİRLEŞME-DEVİR, BÖLÜNME, TÜR DEĞİŞTİRME ve TASFİYE İŞLEMLERİ 6102 sayılı yeni TTK da BİRLEŞME-DEVİR, BÖLÜNME, TÜR DEĞİŞTİRME ve TASFİYE İŞLEMLERİ Yeminli Mali Müşavir Ömer Necdet AYDEMİR Sorumlu Ortak Başdenetçi 29 Mayıs 2014 Sakarya SMMM Odası BİRLEŞME TTK nun

Detaylı

www.pwc.com.tr/ttkrehberi Düzenlemeler Işığında Yeni TTK

www.pwc.com.tr/ttkrehberi Düzenlemeler Işığında Yeni TTK www.pwc.com.tr/ttkrehberi İkincil Düzenlemeler Işığında Yeni TTK Yeni Türk Ticaret Kanunu ( Yeni TTK ) 6102 sayılı Kanun ve 6103 sayılı uygulama Kanun u ile 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Detaylı

BORSA İSTANBUL ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ

BORSA İSTANBUL ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ BORSA İSTANBUL ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM Kuruluş, Amaç ve Konu MADDE 1 MADDE 2 MADDE 3 MADDE 4 MADDE 5 Kuruluş Şirketin unvanı Amaç ve konu Şirketin merkezi Şirketin süresi

Detaylı

YENİ ŞEKİL HSBC BANK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ HÜKÜMLERİ. Madde 1 KURULUŞ. Madde 2 TİCARET UNVANI

YENİ ŞEKİL HSBC BANK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ HÜKÜMLERİ. Madde 1 KURULUŞ. Madde 2 TİCARET UNVANI YENİ ŞEKİL HSBC BANK ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ HÜKÜMLERİ Madde 1 KURULUŞ 27/06/1990 tarih ve 90/644 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi, Bankalar hakkındaki mevzuat ve Türk Ticaret

Detaylı

TÜRK TİCARET KANUN TASARISINDA ELEKTRONİK İŞLEMLER İLE İLGİLİ YER ALAN YENİ DÜZENLEMELER

TÜRK TİCARET KANUN TASARISINDA ELEKTRONİK İŞLEMLER İLE İLGİLİ YER ALAN YENİ DÜZENLEMELER TÜRK TİCARET KANUN TASARISINDA ELEKTRONİK İŞLEMLER İLE İLGİLİ YER ALAN YENİ DÜZENLEMELER Erkan YETKİNER E. Baş Hesap Uzmanı, YMM VergiDepartmanıOrtağı Mazars&Denge Denetim YMM A.Ş. E-yaklaşım Dergisi,

Detaylı

KARAYOLU YÜK TAŞIMA KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ

KARAYOLU YÜK TAŞIMA KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ KARAYOLU YÜK TAŞIMA KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ Bu Anasözleşme, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 88 inci maddesi uyarınca hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER KONU MADDE KONU MADDE BİRİNCİ BÖLÜM Bilançonun Tasdiki

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. ANONİM ŞİRKETLERDE PAY VE PAY SENETLERİ

İÇİNDEKİLER 1. ANONİM ŞİRKETLERDE PAY VE PAY SENETLERİ İÇİNDEKİLER 1. ANONİM ŞİRKETLERDE PAY VE PAY SENETLERİ I. Pay Kavramı II. Payın Çeşitli Anlamları III. Pay (Senetleri) Çeşitleri IV. İmtiyazlı Pay V. İmtiyazların Korunması 2.ANONİM ŞİRKETİN KENDİ PAYLARINI

Detaylı

HİZMET KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ

HİZMET KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI HİZMET KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ Bu Anasözleşme, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 88 inci maddesi uyarınca hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER KONU MADDE KONU MADDE BİRİNCİ

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Anonim Şirketler

Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Anonim Şirketler Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Anonim Şirketler Soner ALTAŞ YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ANONİM ŞİRKETLER (Karşılaştırmalı, Açıklamalı, Gerekçeli) Anonim Şirketin Kuruluşu ve Kuruluş Belgeleri Genel

Detaylı

ALTAŞ AMBARLI LİMAN TESİSLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

ALTAŞ AMBARLI LİMAN TESİSLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Sicil No: 1537/Büyükçekmece Ticaret Unvanı ALTAŞ AMBARLI LİMAN TESİSLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ALTAŞ Ambarlı Liman Tesisleri Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı ndan Şirketimiz Ortaklar Genel

Detaylı

S.S. ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ

S.S. ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü S.S. ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ Bu Anasözleşme, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 88 inci maddesi uyarınca

Detaylı

DOĞAN GAZETECİLİK ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ

DOĞAN GAZETECİLİK ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ DOĞAN GAZETECİLİK ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ KURULUŞ (22.11.1960 tarih ve 1117 sayılı TTSG) Madde 1 Aşağıda imzaları bulunan kurucular ile aşağıdaki maddelerde gösterildiği üzere çıkartılması kararlaştırılan

Detaylı

ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ

ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ KOOPERATİFİ ANASÖZLEŞMESİ Bu Anasözleşme, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 88 inci maddesi uyarınca hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER KONU MADDE KONU

Detaylı

TÜRK TELEKOMÜNĠKASYON ANONĠM ġġrketġ ANA SÖZLEġMESĠ. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, ( Hazine ) Ankara, Türkiye

TÜRK TELEKOMÜNĠKASYON ANONĠM ġġrketġ ANA SÖZLEġMESĠ. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, ( Hazine ) Ankara, Türkiye TÜRK TELEKOMÜNĠKASYON ANONĠM ġġrketġ ANA SÖZLEġMESĠ KURULUġ MADDE 1. 10.06.1994 tarih ve 4000 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi ve Bu Kanuna Ek ve Geçici Maddeler Eklenmesine

Detaylı

ARAP TÜRK BANKASI ANA SÖZLEŞMESİ KISIM I BANKANIN KURULUŞU

ARAP TÜRK BANKASI ANA SÖZLEŞMESİ KISIM I BANKANIN KURULUŞU ARAP TÜRK BANKASI ANA SÖZLEŞMESİ KISIM I BANKANIN KURULUŞU MADDE 1 KURULUŞ VE İSİM Bu Ana Sözleşme altında imzası bulunanlar tarafından Arap Türk Bankası (bu Ana Sözleşmede bundan sonra Banka olarak ifade

Detaylı

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ Kuruluş Madde 1 - Aşağıda adları soyadları, unvanları, adresleri ve uyrukları yazılı kurucular tarafından Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası

Detaylı

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş. ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş. ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI ARAP TÜRK BANKASI A.Ş. ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI ESKİ METİN MADDE 4 İDARE MERKEZİ VE ŞUBELER Bankanın İdare Merkezi İstanbul dadır. Banka, Türkiye ve diğer ülkelerde şube ve temsilcilik açabilir, muhabirlik

Detaylı

TAM FAKTORİNG ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ. Zincirlikuyu V.D 4630487553.

TAM FAKTORİNG ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ. Zincirlikuyu V.D 4630487553. TAM FAKTORİNG ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ Madde 1 Kuruluş Aşağıda adı, soyadı, uyrukları ve adresleri belirtilen kurucular arasında Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde bir anonim şirket kurulmuştur.

Detaylı