S.S MASHATTAN İŞLETME KOOPERATİFİ 2015 YILI 6 AYLIK ( ) FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "S.S MASHATTAN İŞLETME KOOPERATİFİ 2015 YILI 6 AYLIK (01.01.2015 30.06.2015) FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 S.S MASHATTAN İŞLETME KOOPERATİFİ 2015 YILI 6 AYLIK ( ) 1- GÖLET SU KAÇAĞI GİDERİLDİ FAALİYET RAPORU Göletimizde yıllardır giderilemeyen su kaçağı için yeniden çalışmalara başlandı.2014 Ekim ayında gölet içi kayrak taşları söküldü, zemindeki eski izolasyon kaldırılarak 10 cm kalınlığında şap uygulandı.kış hava şartlarında yan duvarlardan gelen suların kesilmemesi nedeniyle izolasyon uygulanamadı.yeni yıl öncesinde site sakinlerini istekleri doğrultusunda gölete su alınarak görsellik sağlandı. Zemine uygulanan şapın su kaçağını % 50 ye varan oranda azalttığı tespit edildi. Havaların ısınması ile göletin suyu tekrar boşaltılarak yan duvarlardan gelen suların kuruması beklendi, sonrasında astar ve izolasyon uygulandı. İzolasyon üzerine 4/5 cm lik koruma şapı yapıldı. Koruma şapından sonra kayrak taşları monte edildi. 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren yapılan kontrollerde su sarfiyatının buharlaşma kadar olduğu ve kaçak probleminin ortadan kalktığı görüldü.

2

3 2- AÇIK HAVUZLAR a) 2 adet taşıntı küçük havuzun izolasyonları yenilendi. b) Olimpik ve Adult havuzların suları boşaltılarak tazyikli su ile fayansları temizlenerek kimyasal ilaçlama yeniden yapıldı. c) Fasulye havuzun zemin temizlikleri makine ile yapılarak kimyasal ilaçlama yapıldı d) Tüm havuz aydınlatmaları yenilendi. e) Havuzlardaki kırık ve sökülen fayansları değiştirildi. f) 50 Adet yeni şezlong, 10 Adet komple yeni şemsiye, 10 Adet şemsiye örtüsü alındı. Ayrıca 23 Adet şemsiyenin onarımı tamamlandı. g) Site sakinlerinin daha çağdaş bir ortamda havuz bölgesine girebilmeleri için eski demir kafes söküldü. 3 Adet VİP turnikenin montajı yapılarak kullanımına başlanmıştır.

4 h) Fasulye (büyük havuz) havuzun etrafı tente ile çevrilerek sakinlerin rahat bir ortamda havuza girmeleri sağlanmıştır. i) Süs havuzunun rengi kahverenginden deniz mavisine çevrilmiştir

5 3- YANGIN DEVRESİ SU KAÇAĞI TESPİT EDİLDİ VE GİDERİLDİ Doğu kapı bölgesinde bulunan yangın pompa sisteminde yapılan tespitlerde, yüksek zon( 13.kat ve üstü) pompalarının normalden daha sık devreye girdiği görülünce su kaçağı aramasına başlandı. Su kaçağının yerinin tespit edilmesi için çeşitli firmalardan teklif alınmış 3 yerde kazı yapılmış kaçak tespit edilememiştir. Taşyapı dan yangın hattının projesi temin edilmiş, bu proje GPR uydu yöntemi ile çalışan mühendislik firmasından destek alınmış, onların tespitleri doğrultusunda yapılan kazıdan da sonuç alınamamıştır. Denizbank bankamatik önünde açılan çukurda projede belirtilmeyen doğalgaz hattı tespit edilmiştir. Daha sonra Carrefour önündeki dönüş üçgeni kazılmış bu esnada su kaçağı tespit edilerek Denizbank bankamatik önünde açılan çukurun yanından yangın hattının dönüş dirseklerinden kaçak kesin tespit edilmiştir.boru üreticisi firmaya onarımı yaptırılarak sistem faal olarak kullanıma başlanmıştır. Açılan yerde yangın hattının bünyesinin üstünde alçak gerilim hatları tespit edilmiştir.

6

7 4- ASANSÖR İYİLEŞTİRME a- B3-B4 bloklarda kapalı olan toplam 6 (3+3) adet asansör açtırılarak daire sakinlerinin kullanımına sunulmuştur. b- Asansörlerde yaşanan çok sık arızaları ortadan kaldırmak üzere üretici firma TYSSEN KRUPP yetkilileri ile yapılan toplantılar sonucunda; B4 Blokta 15 günlük süreyle voltaj değerleri ölçülmüş volt arasında düşük voltaj değerleri ölçülmüştür. Üretici firma voltaj düşüklüğünün kartlarda ve elektronik devrelerde problemlere/arızalara neden olduğunu belirterek asansörlere voltaj regülatörü önerisinde bulunmuştur. En çok arıza şikayeti aldığımız B4 Blok L1-L2-L3-L4 asansörlerine 18 Haziran 2015 tarihinde voltaj regülatörü monte edilerek 21 Temmuz tarihine kadar izlenmesine karar verilmiştir. 18 Haziran gününden bugüne kadar B4 Bloktan asansör şikayeti yok denecek seviyeye inmiştir.bu uygulama sonucunda alınacak neticeye göre tüm blok asansörlerine (L1-L2-L3-L4) voltaj regülatörü monte edilmesi planlanmaktadır.

8 c- Ayrıca yaz mevsimi nedeniyle hava sıcaklıklarının artması sonucunda asansör makine dairelerinde bulunan kartlarda yüksek ısı alarmları alınmakta ve bu nedenle asansörler arızaya geçtiği tespit edilmiştir. Bunun önüne geçmek üzere A1-A2-A3 bloklar makine dairelerinin dış yüzeylerine ısı transferini sağlamak üzere büyük boy menfezler açılarak yüksek ısı alarmlarının önüne geçilmiştir..

9 d- Asansör zeminlerindeki kırık seramiklerin değiştirilmesi ihtiyacı ile sağlam ve şık görünümlü döşeme malzemesi araştırılmıştır.sonunda koridor seramiklerimizin kullanılmasının uygun olacağı görülmüş ve bu seramiklerden temin edilmiştir.bloklarda 3 taşı kırık olan asansörlerin döşemesinin değiştirilmesine başlanmıştır.bunu takiben diğer kırık seramik olan asansörlerimizin zeminlerinin değiştirilmesine devam edilecek ve sonunda bütün asansörlerin zeminleri değiştirilmiş olacaktır..

10 5- AKÜMÜLASYON (SICAK SU ) TANKLARININ DEĞİŞİMİ Her bir blokta toplam 4 adet akümülasyon (sıcak su) tankı vardır. Tankların bazıları geçen kullanım zamanı içinde çürümeye/delinmeye başlamış ve içinde ilk montajdan kalan cüruflar ve devre pislikleri nedeniyle sıcak suların sarı/paslı olarak aktığı şikayeti bazı bloklardan yoğun olarak gelmiştir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ilk etapta acil olan 4 adet akümülasyon tankı AISI 316 paslanmaz çelik saçtan yerinde imal ettirilmiştir. Yeni tankların kimyasal temizliği yaptırılarak A1 Blok 32. Kata, B5 Blok ve 4B katlarındaki mekanik hacimlere olmak üzere 2 blokta toplam 4 adet yeni tank monte edilmeye başlanacaktır.

11

12 6- TİCARİ ALANLARIN ELEKTRİK ALT YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ B blokların altlarında bulunan ticari alanların elektrik kuvvetli akım besleme kabloları şantiye döneminde kullanılan çıkma veya uygun kesitte olmayan kablolar ile donatılmıştır. Bu şekilde olan kabloların yangın riski oluşturması nedeniyle Şubat 2015 de kuvveli akım besleme kabloları; her dükkânın kapasitesi uygun kesitteki gerekli emniyet payı hesap edilerek halojen free (yangına dayanıklı) kablolar ile değiştirilmiştir. Ayrıca bu değişim esnasında uygun dağıtım panoları, sigorta kutuları, telefon hatlarına ait dağılım panoları sisteme monte edilerek güvenli bir elektrik alt yapısı oluşturulmuştur.

13 7- OTOPARK AYDINLATMALARININ DEĞİŞİMİNE BAŞLANDI A1, A2, B2, B3, B4bloklarda 4 otopark katlarındaki florasanlar (36w) ledliflorasana (18w) ile değiştirilmiştir. Florosanların devamlı yanmasını önlemek için hareket sensörü monte edilerek enerji tasarrufuna katkı sağlanmıştır. Değişim işi diğer bloklarda devam edecektir 8- A1, A2, B2, B3, B4 BLOKLARDA EKSİKLER TAMAMLANDI. Bloklar inşaat eksikleri ve yıpranmalarına göre ele alınmış ve değerlendirilme sonucunda sırasıyla A2,B4,B3,A1 ve B2 bloklarda şu işlemler yapılmıştır. a- Yangın merdivenlerindeki ve koridor çıkışlarındaki acil aydınlatmalar yenilenmiştir. b- Koridordaki aydınlatmalar kontrol edilerek değiştirilmiştir. c- Zemin, 1B, 2B, 3B, 4B katlarının asansör önlerinin badanaları yapılmıştır. d- Sığınaklarda bulunan taşeron firmalara ait artıklar ve çöpler temizlenmiştir. e- B3, B4 ve A1 Blokta eksik kalan kat koridorlarının boya işlemine devam edilmektedir. f- Mekanik hacimlerin temizlik ve badanaları yapılmıştır g- Alçıpan eksiklikleri/kırıkları tamamlanmıştır. 9- YANGIN KAPILARININ EKSİKLERİNİN GİDERİLMESİNE BAŞLANDI A2 Bloktaki tüm yangın kapılarında bulunan eşikler (ayak takılabilecek çıkıntı) söktürüldü. Yangın merdivenine çıkan kapılara panik bar takıldı. Kapıların kendi yay gücü ile kapanmasını sağlamak üzere kurma pimleri tüm kapılara monte edildi. Kapı menteşelerinde bulunan yaylı tüplerin arızallı olanları yenilendi. Bu şekilde zeminden kaynaklanan problemler hariç yangın kapılrın kapanma imkanı ortaya çıktı. Kapılarında kapalı hale getirilmesi ile birlikte kışın blok içinde oluşan rüzgarın önüne geçilebilecektir. Bu da binaların ısınmasında daha az enerji harcayacağımız anlamına gelir. A1 Blokta yangın kapılarının panik bar montajı tamamlanmıştır. B4-B3 Bloklarının yangın kapılarının panik var montajı devam etrmektedir A2 Blokta uygulanan kapı ayar ve yaylı tüp onarımları B3- B4 Bloklardaki panik bar montajına müteakip A1, B3, B4 Bloklara uygulanacaktır.

14 10- SIĞINAK KAPILARININ YENİLENMESİ TAMAMLANDI Blokların otoparklarında bulunan sığnak kapıları ağaç olması nedeniyle çeşitli sebeplerden dolayı kırılmış,bu nedenle kapılar kapanmamaktadır. Site sakinlerinden bazıları reader sistemini kullanmadan buralardan blok içlerine giriyorlardı.ayrıca bu kapıların açık olması nedeniyle kışın tüm rüzgar blok içlerine girerek ısı kaybına neden olmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için öncelikle otoparklardan, sığınaklara giriş kapıları demir kapıyla değiştirilmeye başlanmış 77 Adet ağaç aksamlı kapı demir kapıya çevrilmiştir. Demir kapı değişimi ve kontrolü işlemi devam edecektir.

15 11- DOĞALGAZ TEK SAYACA GEÇİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI Enerji Piyasası DüzenlemeKurumun(EPDK) belli bir miktarda doğalgaz tüketen ve tek sayaç kullanan tüketicilere sağladığı indirimden faydalanmak üzere çaşlışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda tüm bloklardaki tüketimleri tek sayaçta okumak için IGDAŞ ile yapılan görüşmelerde sosyal tesislerde bulunan ticari alan doğalgaz hatlarının blok hatlarından ayrılması gerektiği ve husus için yeni hatlar çekilmesi gerektiği görüşmelerde belirtilmiştir. Bu hususun yapılan araştırmalarda yüksek maliyetin ve site içinde kazı işlemi nedeniyle alternatif yol aranmasına başlanmıştır. IGDAŞ a yeni kutu kutu koyularak hat çekilmesi için başvurulmuştur. Bu konuda IGDAŞ-İBB ne ruhsat başvurusu yapılmış. Ruhsat konusunda bayramdan sonra İBB den sonuç alınacaktır. Alınacak sonuca göre işlemlere devam edilecektir. 12- DIŞ GÜVENLİK OTOMASYON SİSTEMİ İYİLEŞTİRME PROJESİ BAŞLATILDI Dış güvenlik sistemi için bütün kapılardaplaka okuma için kameralar ve daha büyük yeni tip HGS-Sticker okuyucular monte edilmiştir. Dış güvenlik sistemi için KARTSIS firmasının önerisi ile 1 adet i7 işlemcili, 2 Adet i5 işlemcili bilgisayar alınarak sisteme monte edilmiştir. Ayrıca blok otoparklarının çıkış kısmına bariyerler monte edilerek devreye alınacak hale getirilmiştir. KARTSIS firmasınca yeni senaryoya göre program yüklenmiş test aşamasında taksi ve otopark kullanımı için ilave istekler iletilmiştir. KARTSIS firmasınca yeni yapılacak düzenlemeler 21 Temmuzdan itibaren sisteme yüklenip teste başlanacaktır. İstenilen neticenin akınmasına müteakip otopark çıkış kısmındaki bariyerlerde devreye alınacaktır. Batı kapıda giriş çıkış yerleri değiştirilmiş buna paralel de trafik düzenlemesi için göbek yapılmış, led aydınlatması monte edilerek göbek çiçeklendirilmiştir.

16

17 13- DİĞER YAPILAN İŞLER a- Çiçek saksıları Tüm blok önlerindeki saksılar yeni alınan saksılar ve çiçekler ile değiştirilmişitir b- Blok önlerine izolasyon yapılması ve mıcır dökükmesi Tüm blokların K1-K3 dairelerinin önlerinde yağmurlu havalarda aşırı miktarda su birikmektedir.bunun önüne geçmek için bu dairelerin önüne denk gelen 10 metrakarelik alanda 60 cm duvar örülüp,çatıdan inen yağmur suyu borusu drenaj yapılarak su birikimi ve otopark katlarına su inmesi önlendi ve mıcır ile kapatıldı. c- Blok içi Emniyet Barları Tüm blokların ara katlarında bulunan geniş camların önüne güvenlik tedbiri olarak alüminyumdan emniyet barları monte edilmiştir.

18 d- Depolama alanı Daire sakinlerinin depo ihtiyacını karşılamak için deneme olarak B4 blok 2B deki sığınağa depo alanı yaptırılırmıştır.(altı adet 6 metrakare)

19 e- Ticari alan kiralamalarına devam edilmiştir. Beş boş alan kiraya verilmiştir. Aynı zamanda bahçe zemin dairelerimizinde kiraya verilmesi devam etmiş ve kiralanmış daire sayısı 16 adete ulaşmıştır. -

20 f- Hafta içi sabah saatlerinde dört ilave servis için anlaşma yapılmıştır. g- Sarıyer belediyesinden siteye vezne getirilerek emlak vergilerinin ödenmesinde site sakinlerine kolaylık sağlanmıştır. h- Haziran 2015 genel seçimlerinde sitemize seçim sandığının gelmesi temin edilmiş, böylece site sakinlerimiz oylarını daha rahat kullanabilmişlerdir. i- Daire içi onarım hizmetlerimiz artarak devam etmektedir. aylık bültenlerde duyurduğumuz gibi hem hizmetlerin kapsamı genişlemekte, hem de istifade eden daire sayısında artış olmaktadır.

21 j- Dış cephe cam temizliğinde sepet kullanımına son verilerek dağcı ekiple hız kazandırılmıştır. Ayrıca camlarının diledikleri zaman temizlenmesini isteyen daireler için özel hizmet başlatılmıştır. Böylece cam temizliğinde uzun süredir devam eden şikayetlere bir çözüm bulunmuştur. Sitemizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan ilk altı aylık faaliyetlerimizin bir kısmı devam etmekte olup, yine ihtiyaçlara paralel yeni faaliyetlerimiz de 2. altı aylık dönemde devam edecektir. Saygılarımızla, S.S. Mashattan Site İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu

Ekler: Ek 1: 2014 Yılı Faaliyet Raporu Ek 2: 2015 Yılı İşletme Projesi (Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Tarafından Onaylanan)

Ekler: Ek 1: 2014 Yılı Faaliyet Raporu Ek 2: 2015 Yılı İşletme Projesi (Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Tarafından Onaylanan) 03.03.2015 Değerli Kirazlıbahçe Sakinleri, Tüm komşularımızın güzel bir yıl geçirdiğinizi ümit ediyor, aramıza yeni katılan komşularımıza hoşgeldiniz diyoruz. Sitemizde 2014 yılında yürütülen faaliyetlerin

Detaylı

ARIKÖY TOPLU YAPI YÖNETİMİ

ARIKÖY TOPLU YAPI YÖNETİMİ Değerli komşularımız, 17 Nisan 2010 tarihli Arıköy Toplu Yapı Yönetimi Olağan Genel Kurul Toplantısında iki yıl süre ile yönetim kuruluna seçildik. Yönetim Kurulumuzun görev dağılımı aşağıdaki gibidir.

Detaylı

SUR YAPI ADAPARK KONUTLARI SİTESİ

SUR YAPI ADAPARK KONUTLARI SİTESİ SUR YAPI ADAPARK KONUTLARI SİTESİ Ocak 2012 Mayıs 2012 FAALİYET RAPORU Proje Adı: Adapark Konutları Sitesi Rapor Düz.Tar: 20.05.2012 Rapor Türü: Proje Aylık Faaliyet Raporu Rapor Dönem: Mayıs.2011 Rapor

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05)

SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME VE ONARIM İNŞAATI SÖZLEŞME PAKETİ (AF-WB2-GÜÇL-ONAR-05) Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Kredi No: 8033-TU SAĞLIKYAPILARI GÜÇLENDİRME

Detaylı

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 1. Konut ve Konutlarla İlgili Genel Bilgiler 2. Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.1 Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.2 Emlak vergisi Beyannamesi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖN PROTOKOL

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖN PROTOKOL T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI ÖN PROTOKOL (15 yıla kadar bina kiralanması genel ve teknik şartları, değerlendirme kriterleri, ön protokol ve kira sözleşmesi ) 2015 1/22 T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Detaylı

BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ

BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ T.C. SAKARYA ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ YÜKSEK LĐSANS TEZĐ Mak. Müh. M. Sabri ŞAMDAN Enstitü Anabilim Dalı : MAKĐNA MÜHENDĐSLĐĞĐ Enstitü

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi 2013 Yılı Çalışma Programı 1.1. Elektrik Yatırımı YATIRIMLAR Elektrik dağıtım şebekesinde, oluşabilecek ihtiyaçların karşılanması için yedek malzemelerin hazırda bulundurulmasına ihtiyaç vardır. Bu malzemelerden;

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER SiSTEM LNG Değerli iş ortağımız, Dünyanın en büyük LPG dağıtım grubu SHV Gas ın bir üyesi olan İpragaz, 96 yılından beri dünyadaki tüm teknik gelişmeleri izliyor, ülkemizde uygulamaya

Detaylı

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Gençlik ve Spor Genel

Detaylı

ÜNİVERSİTELİLER 25981 ADA YÖNETİM KURULU Haziran 2013 / Nisan 2014 1. Dönem Faaliyet Raporu

ÜNİVERSİTELİLER 25981 ADA YÖNETİM KURULU Haziran 2013 / Nisan 2014 1. Dönem Faaliyet Raporu ÜNİVERSİTELİLER 25981 ADA YÖNETİM KURULU Haziran 2013 / Nisan 2014 1. Dönem Faaliyet Raporu YÖNETİM KURULU ÜYELERİ A1 Blok Yöneticisi Zafer YILDIRIM A2 Blok Yöneticisi Ayla OKUMUŞ A3 Blok Yöneticisi Oya

Detaylı

AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ AMASYA ĠLĠ KAMU HASTANELERĠ BĠRLĠĞĠ GENEL SEKRETERLĠĞĠ AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ BAġTABĠPLĠĞĠ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ NĠSAN 2013 1 BĠRĠNCĠ KISIM AMASYA AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ Devlet Kitapları Müdürlüğü Basımevi ANKARA 2009 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009

DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009 DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Savunma Sekreterliği DEVLET HAVA MEYDANLARI ĠġLETMESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE AĠT BĠNA VE TESĠSLERĠN YANGINDAN KORUNMASI YÖNERGESĠ ANKARA 2009 DEVLET HAVA EYDANLARI

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2013 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci enerji kaynağının kullanımındaki artış sevindirici bir gelişmedir. Hizmet kuruluşları olarak bizlere düşen önce etkin

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç: Madde 1-Bu Yönergenin

Detaylı

Ankara Üniversitesi Teknoloji GeliĢtirme Bölgesi ĠĢletme Yönergesi. ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ

Ankara Üniversitesi Teknoloji GeliĢtirme Bölgesi ĠĢletme Yönergesi. ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ MADDE 1 - YÖNERGENĠN AMACI Yönerge'nin amacı, Kiracıların ve Yönetici Şirketin birbirlerine ve ilgili yasal mercilere karşı olan yükümlülüklerini

Detaylı

SORU 12: Aşağıdakilerden hangisi afet ve acil durum türlerinden biri değildir? A)Yangın B)Organizasyon yapısının değişmesi C)Sanayi kazaları D)Deprem

SORU 12: Aşağıdakilerden hangisi afet ve acil durum türlerinden biri değildir? A)Yangın B)Organizasyon yapısının değişmesi C)Sanayi kazaları D)Deprem ERMAN AKADEMİ İSG UZMANLIĞI HAZIRLIK SORULARI ACİL DURUM PLANLARI SORU 1 : "İş yerinde herhangi bir soruna yönelik, hazırlanacak eylem planı güvenlik önlemleri açısından en az..., kontroller için en az...,

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ 1 Katı,sıvı veya gaz türünde bir yakıtın yakılması suretiyle enerji elde edilmesi ve bu enerjinin değişik amaçlarla verimli kullanıma sunulması,

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE ANKARA 2013 (BU SAYFA BOŞ BIRAKILMIŞTIR) II T.C MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Bakımı - Bakım Talimatları için Kurallar b) Yönetmelikler: RESMİ GAZETE YAYIN TARİHİ AÇIKLAMA

Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Bakımı - Bakım Talimatları için Kurallar b) Yönetmelikler: RESMİ GAZETE YAYIN TARİHİ AÇIKLAMA ASANSÖR TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 - GENEL işindeki.. adet asansörün yapımına ilişkin şartnamedir. 1.2 - UYULMASI ZORUNLU STANDARTLAR, YÖNETMELİKLER ve ŞARTNAMELER Aşağıda belirtilen yerel Standart ve Yönetmeliklerin

Detaylı