ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ TALİMATLAR

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ TALİMATLAR"

Transkript

1 KYS.20 TE AMAÇ Eker Süt Ürünleri, Kalite yönetim sisteminde mikrobiyoloji laboratuvarının, üretimi yapılan son ürün yoğurt ve ayranların kültür aktivasyon kontrolünün mikroskop ile saptanmasında izlenecek yöntemi kapsar. 2.0 KAPSAM VE GEÇERLİLİK EKER Süt Ürünlerinde, mikrobiyoloji laboratuvarında gerçekleşen son ürün yoğurt ve ayranların kültür aktivasyon sonuçlarının saptanmasındaki analizlerin faaliyetlerini kapsar. 3.0 REFERANSLAR VE İLGİLİ DÖKÜMANLAR Mikroskop ile Kültür Aktivasyon Kontrol Formu 4.0 TANIMLAR Oküler: Optik aletlerinde objektiften aldığı ışınları göze veren mercek sistemi Preparat: İnceleme için hazırlanarak lam. Makro: Büyük Mikro: Mini, küçük İmmersiyon :Görüntüyü netleştirici yağ 5.0 SORUMLULAR Bu talimatın hazırlanması ve uygulanmasından Mikrobiyoloji Laboratuarı Sorumlusu, kontrolünden sorumludur. 6.0 UYGULAMA 6.1. Gerekli Alet ve Ekipman - Lam - Metilen Mavisi - Mikroskop - Bek - Maşa 6.2. Analiz Yöntemi Üretimi yapılan yoğurt ve ayranlardan mikroskopta görünür hale gelmesi için basit boyama yöntemi ile preparat hazırlanır Mikroskop CX-31 Kullanımı 1- Cihazın fişi topraklı prize takılmalıdır. 2- Mikroskopun yanında yer alan açma/kapama düğmesi ile cihaz açılmalıdır. Cihaz kullanıma hazırdır. 3- Binoküler mikroskopta okülerin aralığı iki göz arası mesafeye göre ayarlanır. 4- Işık ayarı ve temizliği kontrol edilmelidir. 5- Preparat tablaya yerleştirilip maşalarla sabitlenmelidir.

2 KYS.20 TE En küçük büyütmeli objektif ile görüntünün netliği makro ve mikro vidalar kullanılarak sağlanır. Objektiflerin boyutları aşağıdaki gibidir; 4x/ 0,10 10x/ 0,25 40x/0,65 100x/1,25 ( oil ) 7- İmmersiyon yağı çıplak gözle mikroskobun solundan bakarak preparat üzerine 1 damla damlatılıp başlığı döndürerek immersiyon objektifinin yağa dalması sağlanmalıdır. 8- Mikrovida ile görüntü netleştirilir. 9- Bir el mikrovida da, diğer el tabla hareket vidasında olacak şekilde alan taraması yapılır. 10- Çalışma bittikten sonra mikrovida ile tabla aşağı indirilir. Preparat çıkarılır. Mikroskop çıkartılır. 11- Günlük çalışma bittikten sonra mikroskobun genel temizliği yapılır. Eğer immersiyon ile çalışıldıysa immersiyon yağının tamamen temizlenmesine özen gösterilir. NOT: İmmersiyonun objektiften temizlenmesinde 3 ml etil alkol+7 ml eter solüsyon karışımı kullanılması önerilir. 12- Mikroskobun üzeri tozdan korumak amacı ile kullanım sonrası koruyucu örtüsü ile kapatılarak bırakılmalı Kameram 122 cu Kullanımı 1- Bilgisayar masa üstünde bulunan Kameram dosyasına tıklandığında aşağıda gördüğünüz ekran çıkmaktadır. 2- Ekranın araç çubuğunda kamera resmine tıklanır 3- Ekranda görüntü ekranı açılır. 4- Sol sekmede de bulunan gelişmiş tuşundan görüntüde ayar yapılır. 5- Sonrasında netlik ayarı yapılan görüntü tespit edilerek Resim Çek tuşuna basılarak görüntünün fotografı çekilir. 6- Durum çubuğunda bulunan fotografın kaydı yapılır. 7- Aşağıda bulunan fotograflar dan adımların seyrini görebilirsiniz.

3 KYS.20 TE 11

4 KYS.20 TE Metilen Mavisi ile Boyama 1- Temiz bir lam alınır. 2- Preparat hazırlanması için, temiz bir lam üzerine bir damla saf su konur. İncelenecek numuneden öze yardımı ile alınır ve saf suda ezilerek karıştırılır. Örnek bir cm 2 lik bir alana yayılır. 3- Preparat havada kuruduktan sonra materyalin yüzü yukarı gelecek şekilde tutulup alevin üstünden üç dört kere geçirilmesiyle tespit edilir preparatların lama yapışmasını sağlayarak, boyama işlemi sırasında materyalin akmasını engellemektir. 4- Havada kurutulup ve alevden geçirilerek tesbit edildikten sonra üzeri metilen mavisi ile örtülür. 5- Yayma saniye arasında boyayla temas ettirilir. Eğer daha uzun süre temas olursa, bakteriler ile diğer cisimlerin ayırt edilmesi güçleşir 6- Suyla yıkanarak, havada kurutulup alevin üstünden üç dört kere geçirilir. Preparat immersiyon objektifi ile incelenir.

5 KYS.20 TE 11 Oküler Objektif Açma-Kapama Düğmesi Işık Seviye Ayarı Düğmesi Microvida Lam Hareket Vidası Kaba Ayar Kolu 7.0 DAĞITIM VE DOSYALAMA Bu dökümanın kontrolünden doğan kayıtlar, Kayıtların Kontrolü Prosedürüne göre muhafaza edilir.