Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak www.cengizpak.com.tr"

Transkript

1 Sizin Şirketiniz Yaşam Döngüsünün Neresinde? Hazırlayan : Cengiz Pak

2 cengizpak.com.tr Avcının Silahı Kullanılabilir Bilgi

3 Şirketinizin Yaşam Döngüsünün Farkında mısınız? Şirketlerin de diğer canlılar gibi bir yaşam döngüsü vardır. Yöneticiler, şirketlerinin hangi aşamada bulunduğunu anlamaları yapacakları iş planı için gereklidir. Yöneticilerin kendi kısa dönemleri için olaylara bakması uzun dönemde önemli gerilemelere ve düşüş döneminin başlamasına yol açabilir. Klasik yaşam döngüsü 4 aşamalıdır ancak biz bu döngüyü 7 aşamalı olarak inceleyeceğiz.

4 Şirket Yaşam Döngüsünü 7 Aşamalı İnceleyelim... Genişleme Olgunlaşma Yenilik Yap Sağlamlaşma Düşüş Büyüme Tohum Başlama

5 Şirket Yaşam Döngüsü 1. Aşama Tohum Bir şirketin ilk aşaması Tohum dönemidir. Bu aşamada işin temel fikri, misyonu, vizyonu, SWOT analizi tartışılır. Pazar araştırması (biraz iyimser), sermaye yapısının konuşulması, gerekli insan gücünün nasıl bulunacağı gibi konulara yoğunlaşılmıştır. Bir çok girişim bu aşamada yeterli motivasyon, kaynak veya cesaret eksikliğinden söner, uygun toprağa düşebilen tohumlar bir sonraki aşamaya geçerler.

6 Şirket Yaşam Döngüsü 2. Aşama Başlama Düşünce döneminden tüzel kişilik dönemine geçilmiş, ürün veya hizmetler için müşteri aranmaktadır. Bu aşamada ürün geliştirme, rekabetçi olabilme, müşteri yaratabilmek, nakit akış, pazarda var olabilmek önemlidir. Stratejik plana sadık kalma veya hızla adapte etmek, rekabet zekası, gerekli insan yapısının oluşturulması ile finansal dikkat bir sonraki aşamaya geçiş biletidir. İnsan kaynakları açısından da organizasyonun oluşumu başlamıştır.

7 Şirket Yaşam Döngüsü 3. Aşama Büyüme Müşteri sayısı ve ciro bu dönemde büyür. Büyüme ile beraber Finans, Satış, Satınalma, Üretim gibi bölümlerin entegrasyonu, daha formal ve kuralları olan bir yönetim şekli ortaya çıkar. Bu dönemin sorunları arasında yönetimin performansı ve etkinliği, ekiplerin yönetimi, performans esaslı değerlendirme prosedürlerinin hayata geçirilmesi, şirket bilgi sisteminin (ERP) başarı ile kurulması vardır.

8 Şirket Yaşam Döngüsü 4. Aşama Sağlamlaşma Artık şirket büyümüştür, şimdi biraz dinlenerek köklerini sağlamlaştıracaktır. Büyüme yavaşlamış ancak kazanılan pazar korunmaktadır. Bu dönemde Maliyet Yönetimi, Üretim Verimliliği, Taşaron Kullanımında Artış, İşbirliği Kurma, İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması gündeme gelir. Stratejik haritalama, hedefe giden yolun yeniden düzenlenmesi, iç motivasyonun arttırılması bu dönem de odaklanılması gereken konulardır.

9 Şirket Yaşam Döngüsü 5. Aşama Genişleme Şirket yeni işbirlikleri, satış kanalları, daha saldırgan satış yöntemleri ve elinde bulunan tüm imkanlar ile genişlemeye başlar. Genişleme stratejisinin hayata geçirilmesi, yatırım ve stratejik işbirliği kurma çalışmaları bu dönemin karakteristik hamleleridir. Şirket bu aşamada kendi Pazar Sınırlarını her yöne doğru açmaya çalışır.

10 Şirket Yaşam Döngüsü 6. Aşama Olgunlaşma Olgunlaşma veya Yaşlanma Dönemi, hangisi sizin hoşunuza giderse. Bu dönemde satış artışı durmuştur, nakit akış negatif dönemler gösterirken, gelişme eğrisi yön değiştirmeye başlamıştır. Maliyet Yönetimi ve Finansal Beceri bu dönem için gerekli olan yetkinliklerdir. Hızlı ve radikal kararlar almak zorunda kalınan bu dönemde en çok Liderlik ihtiyacı duyacaksınız. Liderlik, hızlı ve radikal olabilme yetkinlikleriniz yerinde duruyor ise önünüzde yeni bir pozitif süreç var demektir.

11 Şirket Yaşam Döngüsü 7. Aşama Yükseliş veya Düşüş Bu nokta da şirket can cekişmektedir. Yönetim ya terk edecek (EXIT - satacak, stratejik ortaklık kuracak) ya da yeni bir büyüme dönemi için yenilenecek, tazelenecek. Şirketlerin büyük bir kısmı veya kurucuları bu aşamada sahneden çekilmek zorunda kalır. Şirketin değerlendirilmesi, satılabilir pozisyona sokulabilmesi, yeniden yapılanma, ortaklık yapısının değişmesi, yönetim tekniklerinin değişmesi bu dönemin en popüler konularıdır.

12 Bütün şirketler kendi yaşam döngülerinin içinde iyi ve kötü günler geçirir, bunların bir kısmı geçici bazıları ise yeni bir sürecin başlangıcıdır. cengizpak.com.tr AV Olmak İstemiyorsanız AVCI Olmayı Öğrenmelisiniz İş sahipleri şirketlerinin ürettiği sinyalleri ne kadar doğru okur ve algılar ise o kadar uzun soluklu, stratejik doğruları olan hamleler üretir. Şirket sahipleri şirketlerinin ölümsüz olduğunu düşünmek isterler ama şirketler ölümsüz değildir, hatta ömürleri bir insan ile kıyaslanmayacak kadar kısadır. Örneğin 35 yıl bütün şirketler için önemli bir sınırdır. Çünkü bu yıllarda ilk kurucular yaş sınırına ulaşırlar, artık ya yeni bir dönem başlayacak veya o ana kadar ulaşılan nokta borsa deyimi ile realize edilerek kurucunun aktif iş hayatı tamamlanacaktır.

13 Genel Katılıma Açık veya Kurum İçi Seminerlerim 1. Tedarik Zinciri içinde Stok Yönetimi, Yöntemleri ve ERP Uygulaması 2. Tedarik zinciri yöneticilerinin başarılı olmak için bilmesi gerekenler : Yöntemler, Teknoloji, Strateji ve Risk 3. MRP Nasıl Çalışıyor, başarılı bir uygulama için yapmanız gerekenler nedir? 4. Başarılı bir ERP uygulaması için Ürün Ağacınızı Nasıl Hazırlamalısınız ( Sektörel Örnek ve Çözümler )? 5. KANBAN Sistemini Nasıl Kuracak, Nasıl Uygulayacaksınız? (Bütün Yönleri ile KANBAN) 6. Profesyonel Bakım Yönetimi, OEE Analizleri ve Bilgisayar Destekli Çalışma Düzeninin Kuruluşu 7. Maliyet ve İsraf Nasıl Azaltılır, Nasıl Yok Edilir Günde Stok Kayıt Doğruluğu Nasıl Sağlanır, Sayım Teknikleri Nelerdir 9. Nasıl Başarılı Maliyet Sistemi Kurabilirsiniz? Fiili ve Standart Maliyet, Hedef ve Kaizen Maliyet Yaklaşımları, Varyans Analizinin Kullanımı 10. Nasıl Başarılı ERP Projesi Gerçekleştirilir ERP Proje Yöneticilerinin Bilmesi Gerekenler 11. Yeni pazarları nasıl bulacaksınız Mavi Okyanus ve Stratejik Haritalama 12. Müşterinin sesini duymayan gideceği yönü bilemez VOC (Voice Of The Customer) Sadece Kurum İçi Yaptığım Çalışmalar 1. Biraz SWOT herkese iyi gelir SWOT WorkShop 2. Stratejik Planlama Vizyon Misyon SWOT Stratejik Haritalama WorkShop 3. ERP Öncesi veya Sonrası Değerlendirme WorkShop 4. Stok Kayıt Doğruluğunun Sağlanması Mikro Proje 5. Maliyet Düzeninin Oluşturulması Mikro Proje 6. OEE Çalışması Mikro Proje 7. İş süreçlerinden fazlalıkların ayrıştırılması ve yalın iş akışı elde etme WorkShop Yukarıda bulunan liste Eylül 2010 tarihlidir, aktif seminer programım veya diğer servislerime ait güncel bilgi için lütfen web sitemi ziyaret ediniz. Kitaplarım OEE Master El Kitabı ERP Serisi 1 : Başarılı Bir ERP Sisteminin Üretim ve Stok Planlaması Hakkında 12 Performans Ölçeği Nedir ve Nasıl Yönetilir? ERP Serisi -2 : ERP Sisteminin Kuruluşu ve ERP Proje Yöneticisinin Bilmesi Gerekenler

14 Bu sunum Cengiz Pak tarafından hazırlanmıştır. Bu sunum ile ilgili sormak, düzeltmek, eklenmesini önermek istediğiniz bir konu olduğunda lütfen adresine iletiniz. Bu sunumu kişi veya firmalar sadece kendi iç eğitimleri amacı ile olduğu gibi veya değiştirerek kullanabilirler. Bunun dışında çoğaltılması veya dağıtılması yazarın telif haklarına aykırı olacaktır, lütfen bu konuda hassasiyet gösteriniz. ERP ve Stratejik PlanlamaDanışmanlığı E-Posta :