ESET SMART SECURITY 6

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ESET SMART SECURITY 6"

Transkript

1 ESET SMART SECURITY 6 Microsoft Windows 8 / 7 / Vista / XP / Home Server Hızlı Başlangıç Kılavuzu Bu belgenin en son sürümünü karşıdan yüklemek için burayı tıklatın

2 ESET Smart Security, bilgisayarınız için kötü amaçlı koda karşı son derece gelişmiş bir koruma sağlar. İlk olarak ödüllü NOD32 antivirüs sisteminde sunulan ThreatSense tarama altyapısına dayalı ESET Smart Security, sabit reaktif imza güncellemelerine gereksinim duymadan sıfır gün süreli tehditlere karşı benzersiz koruma sunmaya devam eder. Ebeveyn kontrolü işlevinin yanı sıra tümleşik antivirüs, antispyware, güvenlik duvarı ve antispam modülleri, ESET Smart Security uygulamasını eksiksiz ve tümleşik bir güvenlik çözümü haline getirir.bu el kitabı normal bir yükleme işlemi ve ürünün temel yapılandırması yoluyla size adım adım kılavuzluk edecektir.

3 Antivirüs Antispyware Güvenlik Duvarı Antispam Ebeveyn kontrolü Anti-Theft Daha çok bilinen ve bilinmeyen virüsleri, solucanları, truva atlarını ve kök setlerini proaktif bir şekilde algılar ve temizler. Sizi gizli arka kapı programlarından, yükleyicilerden, açıklardan yararlanma uygulamalarından, ayırıcılardan, veri hırsızlıklarından, parola çalan yazılımlardan ve basılan tuşları kaydeden yazılımlardan korur. Yetkisiz kullanıcıların bilgisayarınıza erişim sağlamasını engeller. Bilgisayarınıza gelen ve bilgisayarınızdan giden trafiği izler. İstenmeyen posta filtreleri, tehditleri engellemek için bilgisayarınızla birlikte çalışır ve "Önemsiz posta" sıralaması sırasında daha az zaman harcamanızı sağlar. Çocukların uygunsuz veya zararlı içeriğe sahip sayfalara erişim sağlamasını engeller. Aygıtın kaybolması veya çalınması durumunda kullanıcı düzeyindeki güvenliği artırır ve dizüstü bilgisayarınız kaybolmuşsa onu bulmanıza olanak tanır.

4 Yükleme ESET Smart Security, bilgisayarınızda yüklü diğer antivirüs ürünleriyle veya güvenlik yazılımlarıyla çakışabilecek bileşenler içerir.eset, olası sorunları önlemek için bu tür programları kesinlikle kaldırmanızı önerir.bir yükleme CD'sinden/DVD'sinden veya yükleyiciyi ESET.com adresinden karşıdan yükleyerek ESET Smart Security ürününü yükleyebilirsiniz. Yüklemeyi başlatma Yükleme sihirbazını başlatmak için aşağıdakilerden birini yapın: 1. Yükleme CD'sinden/DVD'sinden yükleme yapıyorsanız CD/DVD-ROMsürücüsüne CD'yi/DVD'yi takın.otomatik çalıştırma menüsü otomatik olarak görünmüyorsa onu el ile açmak için CD'nizi/DVD'nizi çift tıklatın. Yükleyici, otomatik olarak en son sürümü çevrimiçi denetler.daha yeni bir sürüm mevcut ise yükleme işlemine başlamadan önce sizden bu sürümü karşıdan yüklemeniz istenir. Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra özel veya normal yükleme modlarından birini seçin.bu kılavuzdaki örnekler normal yükleme modunu temel alır.

5 Normal - Yükleme sırasında yalnızca en önemli parametreler yapılandırılır.diğer parametreler önerilen ayarlarına önceden getirilir.bu mod, önerilen kapsamlı korumamızı sunar ve çoğu kullanıcı için uygundur. Özel - Yükleme sırasında gelişmiş tüm parametrelerin yapılandırmasına izin verir. 2. Karşıdan yüklenen bir dosyadan yükleme yapıyorsanız Canlı yükleyici başlatmak için dosyayı çift tıklatın.canlı yükleyicinin kendisi küçük bir dosyadır; ESET Smart Security yüklemesi için gerekli ek dosyalar otomatik olarak karşıdan yüklenir. İşbirliği ağımıza katılın İşbirliği ağımıza katılarak kötü amaçlı yazılımları yakalamamıza yardımcı olun.katılımınız daha fazla örnek tehdit toplamamıza olanak tanır; bu da tüm ESET kullanıcılarına daha güçlü ve daha etkili proaktif koruma sunabilmemize yardımcı olur.bu özelliği etkinleştirmenizi öneririz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

6 İstenmeyen türden olabilecek uygulamaları algılama İstenmeyen türden olabilecek bazı uygulamalar yasal olarak kullanıldığı ve güvenlik riski oluşturması gerekmediği için algılamayı etkinleştirmek üzere kullanıcının onayı gereklidir. Yüklemeyi tamamlama Gerekli tüm parametreler yapılandırıldığında Yükle düğmesini tıklatarak son yüklemeyi başlatın.yükleme ilerlemesi bir ilerleme çubuğu ile belirtilir.yükleme tamamlandığında ESET Smart Security otomatik olarak başlar.bilgisayarın yeniden başlatılması normalde gerekli değildir; ESET Smart Security, bilgisayarınızı kötü amaçlı tehditlerden anında korumaya başlar. Güvenilen bölge ayarları Yükleme tamamlandıktan sonra bir ağ bağlantısı algılanırsa, güvenilen bir bölge yapılandırmanıza olanak tanıyan bir bildirim görünür.yeni ağ bağlantısı algılandı bildirimi, bilgisayarınızın sistem ayarlarında tanımlı yerel alt ağı gösterir.bu seçenekler Internet'i değil, yalnızca yerel ağdaki bilgisayarınızın görünürlüğünü etkileyecektir.iki erişim modu vardır: Ortak ağ - Klasörlerinizi ve yazıcılarınızı paylaşmak istemiyorsanız ve bilgisayarınızın aynı ağdaki diğer kullanıcılara görünmez olmasını istiyorsanız bu seçeneği belirleyin.bu ayar kablosuz bağlantı kullanan kullanıcılar için önerilir. Ev/iş ağı - Bilgisayarınızdaki dosyaları ve klasörleri paylaşmak ve bilgisayarınızın aynı ağdaki diğer kullanıcılara görünür olmasını istiyorsanız bu seçeneği belirleyin.bu ayar yerel ev veya güvenilen ofis ağları için önerilir.

7 Ürün etkinleştirme Yüklemeden tamamlandıktan sonra Ürün Etkinleştirme Türü penceresi görünür.ürün Etkinleştirme penceresini Kurulum veya Güncelleme modüllerinden de ana ürün penceresinin sağ üst köşesindeki durum bildirim simgesini veya görev çubuğunun (sistem tepsisi) Windows bildirim alanındaki ESET simgesini tıklatarak açabilirsiniz. ESET Smart Security ürününün perakende kutulu sürümünü satın aldıysanız Etkinleştirme Anahtarı kullanarak etkinleştir seçeneğini belirleyin ve etkinleştirme yönergelerini adım adım uygulayın. Etkinleştirme Anahtarı ürün paketinin içinde veya arka tarafında bulunur.başarılı bir etkinleştirme için Etkinleştirme Anahtarı sağlandığı şekilde girilmelidir. Mevcut lisansınızı yenilemek için yenileme etkinleştirme anahtarınızı girin. Bir Kullanıcı Adı ve Parola aldıysanız, Kullanıcı Adı ve Parola kullanarak etkinleştir seçeneğini belirleyin ve uygun alanlara lisans verilerini girin.

8 Etkinleştirme işleminden önce ESET Smart Security ürününü değerlendirmek istiyorsanız, Deneme Lisansını Etkinleştir seçeneğini belirleyin.gerekli alanları doldurun ve bir E-posta Adresi belirtin. Sınama lisansınız bu adrese gönderilecektir ve ESET Smart Security sınırlı bir süre için etkinleştirilecektir. Bu kez etkinleştirmeyi seçmezseniz Daha Sonra Etkinleştir seçeneğini tıklatın.daha Sonra Etkinleştir seçeneğini belirlediyseniz Ürün etkinleştirme seçeneğini tıklatarak ESET Smart Security uygulamasını doğrudan programdan etkinleştirebilirsiniz. Lisansınız yoksa ve satın almak istiyorsanız, Lisans Satın Al seçeneğini tıklatın.bu, sizi yerel ESET dağıtımcısının web sitesine yeniden yönlendirir. Anti-Theft Kaybolması veya çalınması durumunda bilgisayarınızı korumak için kaydettiğiniz bilgisayarda ESET Anti-Theft özelliklerini etkinleştirmek üzere Anti-Theft'i Etkinleştir'i tıklatın. ESET Anti-Theft bilgisayar ilişkilendirmesiyle ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl çalıştığını öğrenmek için bkz. Yeni bir aygıt nasıl eklenir?. ESET Smart Security uygulamasını başlatma ESET Smart Security; bilgisayarınızı, yüklemeden hemen sonra korumaya başlar.uygulamayı başlatmak için programı açmanız gerekmez.koruma durumunuzu denetlemek veya çeşitli tarama ve bakım görevleri gerçekleştirmek için ESET Smart Security uygulamasını istediğiniz zaman açabilirsiniz.eset Smart Security uygulamasını açmak için Windows bildirim alanınızda (sistem tepsisi) bulunan ESET Smart Security simgesini çift tıklatın. Kullanıcı arabirimi Ana Sayfa bölümü bilgisayarınızın geçerli koruma düzeyi hakkında sizi bilgilendirir. Bilgisayar taraması, her antivirüs çözümünün önemli bir parçasıdır.bilgisayar taraması, bilgisayarınızın disklerindeki dosyalara ve klasörlere yönelik bir tarama uygulamak için kullanılır. Güncelleme bölümü program güncellemeleri hakkında

9 önemli bilgiler içerir.son tehditlere karşı maksimum düzeyde koruma sağlamak açısından programın düzenli olarak güncellenmesi son derece önemlidir. Ayarlar seçenekleri, bilgisayarınızın koruma düzeylerini ayarlamanıza olanak tanır. Araçlar bölümü; günlük dosyaları, karantina, zamanlayıcı gibi gelişmiş özelliklere erişmenize olanak tanır. Yardım ve destek bölümü ESET Smart Security için kapsamlı yardım ve destek sunar.ayrıca doğrudan buradan ESET teknik desteğe de başvurabilirsiniz.

10 Güncelleme ESET Smart Security, düzenli güncellemeler sağlamak için önceden tanımlı bir görevle gelir (ürün el kitabındaki Zamanlayıcı bölümüne bakın).yükleme tamamlandıktan sonra güncelleme gerçekleştirmediyseniz güncellemeyi aşağıdaki şekilde el ile başlatmanızı öneririz: ESET Smart Security ana program penceresinden, soldaki ana menüde Güncelle seçeneğini tıklatın ve ardından Virüs imza veri tabanını güncelle seçeneğini tıklatın. Güncelleme modülü Internet'e bağlanacak, kullanılabilir bir ESET güncelleme sunucusuna başvuracak ve dijital imzalı güncelleme dosyalarını karşıdan yükleyecektir.bu güncellemeler en yeni kötü amaçlı yazılım imzalarını ve diğer program modüllerinin yanı sıra gelişmiş sezgisel tarama için yeni tanımları içerir.daha yeni bir güncelleme yüklenir yüklenmez ESET Smart Security, sistem tepsisi alanında ve ana ESET penceresinde bir bildirim gösterir.

11 Bilgisayar taraması Koruma durumu Başarılı bir yükleme ve güncellemeden sonra tehditler için tam bir bilgisayar taraması uygulamanızı öneririz. Bunu yapmak için soldaki ana menüden Bilgisayar taraması seçeneğini tıklatın ve sonra ESET Smart Security ana penceresinden Smart tarama seçeneğini belirleyin. ESET Smart Security uygulamasının geçerli koruma durumu aşağıdaki şekillerde belirtilir: Tüm yerel sabit sürücülerin taraması başlatılacaktır. Durum penceresi, bulunan taranmış ve etkilenen dosyalarla ilgili mevcut istatistiklerin yanı sıra tarama ilerleme durumunu da gösterir.bir tehdit bulunursa ESET Smart Security, dosyayı karantinaya alır ve sistem tepsisi alanında bir uyarı gösterir.tarama gerçekleşirken normal şekilde çalışmaya devam edebilmeniz gerekir. Sistem tepsisi simgesi Ana Sayfa bölümü koruma durumunuzun ayrıntılı bir raporunu gösterir.herhangi bir koruma modülünün devre dışı bırakılması durumunda Ana Sayfa penceresi, devre dışı bırakılan modülün adı ile birlikte modülü yeniden etkinleştirebilmenizi sağlayan bir bağlantı gösterir. Ayrı ayrı koruma durumları aşağıdaki simgelerle belirtilir: Antivirüs koruması düzgün şekilde çalışıyor ve bilgisayarınız ağ saldırılarının yanı sıra zararlı yazılımlara karşı korunuyor.bu durum tüm koruma modüllerinin etkinleştirildiğini ve virüs imza veritabanının güncel olduğunu belirtir. yeşil - Bu simge, işletim sisteminizde gerekli tüm

12 güncellemelerin yüklü olmaması durumunda gösterilir. sarı - Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması etkinleştirilir, ancak maksimum koruma düzeyi sağlanmaz.sarı simge, E-posta istemci korumasının veya Web erişim korumasının devre dışı bırakılması ya da hatalı çalışması durumunda gösterilir. ziyaret edin: ESET teknik desteğe başvurmak için şu adresteki web formunu kullanın: Bir teknik destek sorgusu gönderme kırmızı - Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması devre dışıdır veya hatalı çalışmaktadır.bu programın düzgün çalışması sisteminizin güvenliği için oldukça önemli olduğundan etkin olmayan modülü hemen etkinleştirmenizi öneririz. Sorunları çözme ESET teknik destek uzmanları, yaşayabileceğiniz her sorunun çözümüyle ilgili olarak size yardımcı olmaya hazırdır.teknik desteğe başvurmadan önce ilk olarak ürün belgesindeki (kullanıcı kılavuzu, ürün içi yardım dosyası) ilgili konuyu okumanızı veya ESET web sitesinde bir çözüm aramanızı kesinlikle öneririz. Özelliklere ve ürünlere ilişkin belirli sorunların veya soruların çözümü için şu adresteki Bilgi Bankamızı Bir sorun olması durumunda ESET Smart Security ile tümleştirilmiş sorgu gönderme formunu kullanarak ESET'in teknik desteğine başvurun.yardım ve destek bölümünde Müşteri Destek isteği'ni tıklatın.

13 Unilicense Unilicense, ürünlerimizin korumasını bilgisayarınızdaki tüm işletim sistemlerine kadar genişletmeye yönelik benzersiz bir yöntemimizdir.ürünlerimizin bir lisansı ile diğer işletim sistemleri için paralel ürünlere erişim sağlarsınız.diyelim ki bir Apple bilgisayarınız var ve hem Mac OS X hem de Windows kullanıyorsunuz.bir ESET Smart Security veya ESET NOD32 Antivirus lisansıyla hiçbir ek ücret ödemeden aynı bilgisayarda çalışan diğer işletim sistemleri için benzer ürünleri karşıdan yükleyebilecek, karşıya yükleyebilecek ve kullanabileceksiniz. Daha fazla bilgi için adresine bakın.

14 Telif hakkı 2012 ESET, spol. s r.o. ESET Smart Security, ESET, spol. s r.o. tarafından geliştirilmiştir Daha fazla bilgi için adresini ziyaret edin. Tüm hakları saklıdır. Bu belgenin hiçbir bölümü yazarından yazılı izin alınmadan yeniden üretilemez, yeniden kullanılabileceği bir sistemde saklanamaz ya da herhangi bir biçimde veya herhangi bir araç (elektronik, mekanik, fotokopi, kayıt, tarama veya diğer) kullanılarak iletilemez. ESET, spol. s r.o. açıklanan uygulama yazılımlarında önceden haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı tutar. ESET, ESET logosu, NOD32, Smart Security, ThreatSense, Live Grid ve/veya ESET'in söz edilen tüm ürünleri, spol. s r. o. ESET'in tescilli ticari markalarıdır, spol. s r. o. Burada söz edilen diğer şirketler veya ürünler sahiplerinin tescilli ticari markaları olabilir. ISO 9001:2000 kalite standartlarına göre üretilmiştir. REV. 12/18/2012