Bölüm 1: Başlarken...3

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölüm 1: Başlarken...3"

Transkript

1 F-Secure Anti-Virus for Mac 2014

2 İçindekiler 2 İçindekiler Bölüm 1: Başlarken Yüklemeden sonra yapılması gerekenler Aboneliği yönetme Ürünü açma Bilgisayarımın korunduğundan nasıl emin olabilirim Genel koruma durumunuzu görüntüleme Genel görevleri çalıştırma Ürününün neler yaptığını görme Ürün istatistiklerini görüntüleme Destek alın Kaldırma...6 Bölüm 2: Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarı koruma Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar nedir Virüsler Casus yazılımlar Riskli yazılımlar Bilgisayarımı nasıl tarayabilirim Dosyaları otomatik olarak tarama Dosyaları elle tarama Virüs ve casus yazılım geçmişini görüntüleme Tarama sırasında kötü amaçlı yazılım bulundu Otomatik güncelleştirmeler nasıl kullanılır Güncelleştirme durumunu denetleme...10

3 Bölüm 1 Başlarken Konular: Yüklemeden sonra yapılması gerekenler Bilgisayarımın korunduğundan nasıl emin olabilirim Genel görevleri çalıştırma Ürününün neler yaptığını görme Destek alın Kaldırma Ürünü kullanmaya nasıl başlayacağınız ile ilgili bilgiler. Bu bölümde ürünü kullanmaya nasıl başlayacağınız açıklanır.

4 Başlarken Yüklemeden sonra yapılması gerekenler Ürünü yükledikten sonra kullanmaya başlamak için abonelik anahtarınızı girmeniz gerekir Aboneliği yönetme Yüklemeden sonra abonelik anahtarınızı girmeniz gerekir. Abonelik anahtarınızı girmek için: 1. Ana sayfada Aboneliği Yönet'i tıklatın. 2. Aldığınız abonelik anahtarını Abonelik anahtarı alanına girin. 3. Ayarla'yı tıklatın. Aboneliğiniz, abonelik anahtarınızı düzgün biçimde ayarladıktan sonra geçerli olur Ürünü açma Ürünü açmak için ürün menü çubuğu simgesini tıklatın. İpucu: Ürün simgesini Dock'a kalıcı olarak eklemek istiyorsanız, Uygulamalarınızı açın ve program simgesini Finder'dan sürükleyip Dock üzerine bırakın. 1.2 Bilgisayarımın korunduğundan nasıl emin olabilirim Bilgisayarınızın korunduğundan emin olmak için Durum sayfasında ürünün durumunu denetleyebilirsiniz. Abonelik kodunuzun durumunu İstatistikler sayfasında denetleyebilirsiniz Genel koruma durumunuzu görüntüleme Durum sayfası, ürününüzün genel durumunu gösterir. Ürünü açtığınızda Durum sayfası açılır. Bir güvenlik özelliği güncel değilse, sayfa sorunu düzeltmeyle ilgili bir öneri görüntüler. Ayrıca, son başarılı güncelleştirme denetiminin zamanını gösterir. Aşağıdaki simgeler size programın ve güvenlik özelliklerinin durumunu gösterir. Durum simgesi Durum adı Tamam Açıklama Bilgisayarınız korunuyor. Özellik etkinleştirildi ve düzgün çalışıyor. Bilgi Ürün, özelliğin özel durumu hakkında sizi bilgilendirir. Örneğin, özellik güncelleştiriliyor. Uyarı Bilgisayarınız tam olarak korunmuyor. Buna ek olarak, güvenlik duvarı tüm Internet trafiğini

5 Başlarken 5 Durum simgesi Durum adı Açıklama engelleyecek şekilde ayarlanmış olabilir. Örneğin, ürün uzun süredir güncelleştirme almadı ya da bir özelliğin durumuyla ilgilenilmesi gerekiyor. Hata Bilgisayarınız korunmuyor. Bunun yanı sıra, sistem güvenlik duvarı kapatılmış olabilir. Örneğin, aboneliğinizin süresi doldu ya da önemli bir özellik kapalı. Kapalı Kritik olmayan bir özellik devre dışı bırakıldı. 1.3 Genel görevleri çalıştırma Görevler sayfasında ürünle yapabileceklerinizi görebilir ve genel görevleri çalıştırabilirsiniz. Görevler sayfasını açmak için: Araçlar'ı tıklatın. Görevler sayfası açılır. 1.4 Ürününün neler yaptığını görme İstatistikler sayfasında, ürünün neler yaptığı görüntülenir Ürün istatistiklerini görüntüleme Ürünün yüklenmesinden bu yana yaptığı işlemleri İstatistikler sayfasında görebilirsiniz. İstatistikler sayfasını açmak için: İstatistikler'i tıklatın. İstatistikler sayfası size aşağıdakileri gösterir: Abonelik, geçerli aboneliğinizin durumunu gösterir. 1.5 Destek alın Destek Merkezi sayfasında teknik destek bilgilerini görebilir ve kötü amaçlı yazılım örnekleri gönderebilirsiniz. Destek Merkezi sayfasını açmak ve kötü amaçlı yazılım örnekleri göndermek için:

6 Başlarken 6 1. Ana sayfada Destek Merkezi'ni tıklatın. Destek Merkezi sayfası açılır. 2. Kötü amaçlı olabilecek bir uygulama bulduğunuzu düşünüyorsanız, F-Secure Örnek Analiz Sistemi bağlantısını tıklatın. F-Secure Örnek Analiz Sistemi web sitesi varsayılan web tarayıcınızda açılır. 3. Analiz edilmesini istediğiniz örnek dosyayı göndermek için web sitesindeki yönergeleri izleyin. 1.6 Kaldırma Ürünü kaldırmaya yönelik yönergeler. Ürünü kaldırmak için bilgisayarda yönetici haklarınız olması gerekir. Ürünü kaldırmak için şu yönergeleri izleyin: 1. Ürünü yüklediğiniz klasörü açın. Varsayılan olarak ürün Applications klasörü altındadır. 2. <Yükleme_Klasörü> klasörünü açın. 3. <Ürün_Adı> kaldır simgesini çift tıklatın. Kaldırma programı açılır. 4. Kaldır'ı tıklatın. Ürünü kaldırmak için yönetici parolanızı girmelisiniz. 5. Yönetici hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını girip Tamam'ı tıklatın. Ürün bilgisayarınızdan kaldırılır.

7 Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarı koruma Bölüm 2 Konular: Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar nedir Bilgisayarımı nasıl tarayabilirim Otomatik güncelleştirmeler nasıl kullanılır Virüs ve casus yazılım taraması, bilgisayarı kişisel bilgileri çalabilecek, bilgisayara zarar verebilecek ya da bilgisayarı yasa dışı amaçlarla kullanabilecek programlardan korur. Varsayılan olarak, tüm kötü amaçlı yazılım türleri hiçbir zarar vermemeleri için bulunur bulunmaz işlenir. Virüs ve casus yazılım taraması varsayılan olarak yerel sabit sürücülerinizi, çıkarılabilir ortamlarınızı (taşınabilir sürücüler veya CD'ler gibi) ve karşıdan yüklenen içeriği otomatik olarak tarar. E-postalarınızı da otomatik olarak taranacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

8 Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarı koruma Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar nedir Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza zarar vermek, bilginiz olmadan bilgisayarınızı yasa dışı amaçlarla kullanmak veya bilgisayarınızdan bilgi çalmak için özel olarak tasarlanmış programlardır. Kötü amaçlı yazılımlar şunları yapabilir: Web tarayıcınızın denetimini ele geçirir, arama denemelerinizi yeniden yönlendirir, istenmeyen reklamlar gösterir, ziyaret ettiğiniz Web sitelerinin kaydını tutar, banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi çalar, bilgisayarınızı kullanarak istenmeyen posta gönderir ve bilgisayarınızı kullanarak başka bilgisayarlara saldırır. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızın yavaşlamasına ve kararsız olmasına da neden olabilir Bilgisayarınız aniden çok yavaşlarsa ve sık sık kilitlenirse kötü amaçlı yazılımlar olduğundan şüphelenebilirsiniz Virüsler Virüs, genellikle kendini dosyalara ekleyerek sürekli olarak çoğaltabilen programdır; bilgisayarınıza zarar verebilecek bir şekilde diğer dosyaların içeriğini değiştirebilir. Virüs normalde bilginiz olmadan bilgisayarınıza yüklenen bir programdır. Virüs bulaştıktan sonra kendisini çoğaltmaya çalışır. Virüs şunları yapabilir: bilgisayarınızın sistem kaynaklarının bir bölümünü kullanır, bilgisayarınızdaki dosyaları değiştirebilir veya dosyalara zarar verebilir, bilgisayarınızı kullanarak başka bilgisayarları etkilemeye çalışabilir, bilgisayarınızın yasa dışı amaçlarla kullanılmasına neden olabilir Casus yazılımlar Casus yazılımlar kişisel bilgilerinizi toplayan programlardır. Casus yazılımlar şunun gibi kişisel bilgileri toplar: Gözattığınız Internet siteleri, bilgisayarınızdaki e-posta adresleri, parolalar veya kredi kartı numaraları. Casus yazılımlar neredeyse her zaman açıkça izniniz olmadan kendilerini yükler. Casus yazılımlar yararlı bir programla birlikte ya da yanıltıcı bir açılır pencerede bir seçeneği tıklatmanızı sağlayarak yüklenebilir Riskli yazılımlar Riskli yazılımlar bilgisayarınıza zarar vermek amacıyla özel olarak tasarlanmamışlardır, ancak yanlış kullanılırlarsa bilgisayarınıza zarar verebilir. Riskli yazılımların mutlaka kötü amaçlı yazılım olması gerekmez. Riskli yazılım programları bazı kullanışlı, ancak zararlı olabilecek işlevler gerçekleştirir. Riskli yazılım programlarına örnek olarak şunlar gösterilebilir: IRC (Internet relay chat) gibi anlık ileti programları, bir bilgisayardan diğerine Internet üzerinden dosya aktarmaya yönelik programlar, veya Internet telefonu programları (VoIP, Internet Üzerinden Ses Protokolü).

9 Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarı koruma 9 VNC gibi Uzaktan Erişim Yazılımları, kişileri korkutarak veya oyuna getirerek sahte güvenlik yazılımları almaya yönlendiren korkutma yazılımları veya CD denetimlerini veya kopyalama korumalarını atlamak için tasarlanan yazılımlar. Programı açık olarak yüklediyseniz ve doğru şekilde kurduysanız, zararlı olma olasılığı daha azdır. Riskli yazılım bilginiz dışında yüklendiyse, büyük olasılıkla kötü amaçlı olarak yüklenmiştir ve kaldırılması gerekir. 2.2 Bilgisayarımı nasıl tarayabilirim Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlar açısından gerçek zamanlı olarak veya istediğiniz zaman tarayabilirsiniz Dosyaları otomatik olarak tarama Gerçek zamanlı tarama, erişilen tüm dosyaları tarayıp kötü amaçlı yazılımlar içeren dosyalara erişimi engelleyerek bilgisayarınızı korur. Bilgisayarınız bir dosyaya erişmeye çalıştığında, Gerçek zamanlı tarama bilgisayarınızın bu dosyaya erişmesine izin vermeden önce dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Gerçek zamanlı tarama herhangi bir zararlı içerik bulursa, zarar verememesi için dosyayı karantinaya alır. Gerçek zamanlı tarama bilgisayarımın performansını etkiler mi? Normalde, çok kısa sürdüğü ve sistem kaynaklarını çok az kullandığı için tarama işlemini fark etmezsiniz. Gerçek zamanlı tarama için kullanılan süre ve sistem kaynakları, dosyanın içeriğine, konumuna ve türüne bağlı olarak değişebilir. Taranması daha fazla zaman alan dosyalar: CD, DVD ve taşınabilir USB sürücüleri gibi çıkarılabilir sürücülerdeki dosyalar. Sıkıştırılmış dosyalar, örneğin:.zip dosyaları. Gerçek zamanlı tarama şu durumlarda bilgisayarınızı yavaşlatabilir: Sistem gereksinimlerini karşılamayan bir bilgisayarınız var ya da aynı anda birçok dosyaya erişiyorsunuz; örneğin, taranması gereken birçok dosya içeren bir dizini açıyorsunuz Dosyaları elle tarama Örneğin, bilgisayarınıza harici bir aygıt bağladığınızda, bu aygıtın herhangi bir kötü amaçlı yazılım içerip içermediğinden emin olmak için dosyalarınızı elle tarayabilirsiniz. El ile tarama türünü seçme Giriş klasörünüzü veya belirttiğiniz bir konumu tarayabilirsiniz. Dosya veya klasörlerin kötü amaçlı yazılım içerebileceğinden şüphelenirseniz onları el ile tarayabilirsiniz. El ile tarama başlatmak için: 1. Ana sayfada Tara'nın altındaki oku tıklatın. Tarama seçenekleri gösterilir. 2. Tarama türünü seçin. Taranacak öğeleri seçin'i seçerseniz, taranacak konumu belirleyebileceğiniz bir pencere açılır. Giriş klasörünü tara'yı seçerseniz tarama otomatik olarak başlar.

10 Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarı koruma Virüs ve casus yazılım geçmişini görüntüleme Virüs ve casus yazılım geçmişi, gerçek zamanlı korumanın bulduğu ve Çöp Kutusu'na taşıdığı virüsleri ve casus yazılımları gösterir. Geçmişi görüntülemek için: 1. Araçlar'ı tıklatın. 2. Virüs ve casus yazılım geçmişini görüntüle'yi tıklatın. Virüs ve casus yazılım geçmişi, gerçek zamanlı tarama sırasında bulunan ve Çöp Kutusu'na taşınan dosyaların listesini göürntüler Tarama sırasında kötü amaçlı yazılım bulundu Tarama sırasında kötü amaçlı yazılım bulunursa, ürün etkilenen dosyaları otomatik olarak Çöp Kutusu'na taşır. Kötü amaçlı yazılım bulunduğunda, Çöp Kutusu'na taşınan etkilenen dosyalar listesini görmek için Ayrıntılar'ı tıklatın. Etkilenen dosyaları kalıcı olarak kaldırmak için Çöp Kutusu'nu boşaltın. 2.3 Otomatik güncelleştirmeler nasıl kullanılır Otomatik güncelleştirmeler bilgisayarınızın korumasını güncel tutar. Ürün, Internet'e bağlı olduğunuzda en yeni güncelleştirmeleri bilgisayarınıza alır. Ağ trafiğini algılar ve yavaş bir ağ bağlantısında bile diğer Internet trafiğini rahatsız etmez Güncelleştirme durumunu denetleme Son güncelleştirme tarih ve saatini görüntüleyin. Internet'e bağlandığınızda ürün en son güncelleştirmeleri otomatik olarak alır. Elinizde en yeni güncelleştirmelerin bulunduğundan emin olmak için: Ana sayfada İstatistikler'i tıklatın.