MARKALAR HAKKINDA HER ŞEY BU KİTAPÇIKTA. ŞU MARKALARI GÖRÜYOR MUSUN? HER YER MARKA DOLU! GERÇEKTEN ÖYLE! YAĞIZ IN BAHSETTİĞİ MARKA NEDİR?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MARKALAR HAKKINDA HER ŞEY BU KİTAPÇIKTA. ŞU MARKALARI GÖRÜYOR MUSUN? HER YER MARKA DOLU! GERÇEKTEN ÖYLE! YAĞIZ IN BAHSETTİĞİ MARKA NEDİR?"

Transkript

1 ŞU MARKALARI GÖRÜYOR MUSUN? HER YER MARKA DOLU! GERÇEKTEN ÖYLE! BU ARADA BİZ DE KENDİMİZE GÜZEL BİR MARKA BULMALIYIZ. YAĞIZ! HİSSEDİYORUM TARİH YAZACAĞIZ. YAĞIZ IN BAHSETTİĞİ MARKA NEDİR? MARKALAR HAKKINDA HER ŞEY BU KİTAPÇIKTA.

2 BURADA OLDUĞUNA EMİN MİSİN? EVET, BURASI TİŞÖRT ÜZERİNE İSTENİLEN ŞEKİLLERİN BASILDIĞI YER. İŞTE ORADA HARİKA! İŞTE ARADIĞIMIZ YERİ BULDUK! ÖNCE ÜZERİNE BASKI YAPACAĞIMIZ DÜZ TİŞÖRTLERİ BULMALIYIZ. YAĞIZ, TİŞÖRT ÜZERİNE BASKI YAPILACAK ŞEKİLLERİ ÇİZER. BİZ DE BU ŞEKİLLERİ TİŞÖRTLERİN ÜZERİNE BASARIZ. SONRA BU TİŞÖRTLERİ CADDELERDE SATARIZ

3 UMARIM PARA KAZANIRIZ. AMA BİLİYORSUNUZ: TANINMIŞ BAZI MARKALARLA REKABETE GİRİYORUZ. AMA ONLARIN BİZİM GİBİ SÜPER EKİPLERİ YOK BU PAZARDA BENCE HERKES İÇİN BİR YER VAR. BİZİM TİŞÖRTLERİMİZ DE BENZERSİZ VE EŞİ BULUNMAZ OLACAĞINA GÖRE, BİZİMDE YERİMİZ OLACAK ÜNLÜ MARKALAR ZATEN PAZARDA KENDİLERİNE BİR YER EDİNMİŞ. OLEY! BİZİM DE KENDİ MÜŞTERİLERİMİZ OLACAK. ÜÇKAĞITÇI OZMO NUN EN SON HABERİNİ DUYDUN MU? ÜNLÜ MARKALARI KOPYALIYORMUŞ... SONRA ONLARI KENDİ SAHTE ÜRÜNLERİNİN ÜZERİNE YAPIŞTIRIP... BU ÜRÜNLERİ ASILLARIYMIŞ GİBİ SATIYORMUŞ.

4 MARKA TİCARETTE, BİR ŞİRKETİN YA DA KİŞİNİN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERİ VEYA HİZMETLERİ DİĞERLERİNDEN AYIRT ETMEYE YARAYAN BİR İŞARETTİR. OZMO NE KADAR DA SAHTEKARMIŞ! ONA DÜRÜSTÇE PARA KAZANILABİLECEĞİNİ GÖSTERECEĞİZ. ÇOK SIKI BİR ÇALIŞMA İLE AAA! BAKIN ELİF GELİYOR VE KENDİ MARKAMIZI KULLANARAK. SELAM ÇOCUKLAR! MARKA TESCİL BÜROSUNDAN GELİYORUM MARKA NEDİR_? MARKA BİR KELİME, ŞEKİL, ETİKET, SES YA DA ÜÇ BOYUTLU BİR NESNE OLABİLİR MARKA, BİR KİŞİNİN YA DA ŞİRKETİN ÜRÜNÜNÜ TANIMLAR. BÖYLECE, O ÜRÜN DİĞERLERİYLE KARIŞTIRILMAZ.

5 ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE MARKALARI OLURSA, İNSANLAR İSTEDİKLERİ MARKAYI SEÇİP ALABİLİR. EVET AÇIKÇA ANLAŞILIYOR. EVET, SATICI DA REKLAM YOLUYLA ALICILARA MARKASINI TANITABİLİR. DAHA AÇIK OLAMAZDI! EĞER ÜRÜNÜN TANITIMI İYİ YAPILIRSA, İNSANLAR MARKAYI DAHA İYİ TANIR VE MARKANIN DEĞERİ YÜKSELİR. MARKA BİR ÜRÜN İÇİN TARZ VE İMAJ YARATMAK İÇİN DE KULLANILABİLİR. ASLINDA MARKASI OLMAYINCA KİMSE BİR ÜRÜNÜ TANIYAMAZ. BİR MARKA SAHİBİ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ IHM ŞEY... BİR ÇİKOLATA... ÇOK LEZZETLİYDİ AMA ADINI HATIRLAYAMADIM. TAM OLARAK ANLAYAMADIM.

6 ÇOCUKLAR ŞUNU UNUTMAYIN Kİ, EĞER MARKA İYİ BİLİNİRSE İNSANLAR ONU İSTERLER VE AMA BİR DAKİKA BEKLEYİN YA BAŞKALARI BİZİM MARKAMIZI KOPYALAR YA DA TAKLİT EDERSE ZİRVEYE ÇIKARIZ PARA KAZANIRIZ BUNA İZİN VERİLMEZ. MARKALAR ÖZEL OLMALI VE VAROLAN DİĞERLERİNDEN FARKLI OLMALIDIR AYIRTEDİLEBİLİR OLMALILAR KARIŞTIRILMAMALILAR. PEKİ HALA KOPYALAR YA DA TAKLİT EDERLERSE ONLARI YETKİLİ MAKAMLARA BİLDİRMELİYİZ. ÇÜNKÜ ONLAR YASALARI ÇİĞNİYOR. MALLARIMI TOPLAMA VE PARA CEZASI MI? İŞİM BU KADAR KÜÇÜKKEN NEDEN BU KADAR FAZLA? SAHTECİLİK CİDDİ BİR SUÇTUR BAYIM MARKANI KORUMAK İÇİN ÖNCE ONU TESCİL ETTİRMELİSİN EVET SENİ DOLANDIRICI VE EĞER TESCİL ETTİRMEZSEM

7 ONU KORUYAMAZSIN (1) TESCİL SENİ MARKADAN SORUMLU YAPAR SENİ ONUN SAHİBİ YAPAR KULLANABİLEN SADECE SEN OLURSUN! ÖMRÜMÜN SONUNA KADAR MI? TESCİL ON YILLIKTIR. AMA TEKRAR YENİLENEBİLİR. (2) BİZ EN İYİSİ KENDİ MARKAMIZI YAPALIM VE ONU TESCİL ETTİRELİM BU TARAFA GELİN LÜTFEN BİZ MÜŞTERİLERİN HOŞLANACAĞI KELİMELER BULALIM VE EN İYİSİNİ SEÇELİM ŞUNU UNUTMA Kİ MÜŞTERİLER MARKAYA ÜRÜNLE BAĞLIDIR (1) BAZI ÜLKELERDE TESCİLLENMEMİŞ MARKALARI KORUMAK MÜMKÜNDÜR. (2) BAZI ÜLKELERDE DAHA FAZLA SÜREDE

8 YASERELAY E NE DERSİNİZ? YASERELAY MI? BU YAĞIZ, SERKAN, ELİF, AYSUN DAN GELİYOR ARKALARIN DA ÇEŞİTLERİ VARDIR. ÜRÜNLARİN VEYA HİZMETİN NİTELİĞİNİ ÇAĞRIŞTIRANLAR. KULAĞA BİRAZ TUHAF GELİYOR. RİBOK A NE DERSİNİZ? BU TV REKLAMLARINDAKİ REEBOK A BENZİYOR. EVET BU TÜM DÜNYADA BİLİNİYOR SIRADAN KELİMELERDEN SEÇİLMİŞ ÜRÜNÜN VEYA HİZMETİN KALİTESİNİ TANIMLAMAYANLAR DA VARDIR. UNUTTUN MU! ÖNCEDEN TESCİL EDİLMİŞ BİR MARKAYI KULLANAMAYIZ. AA!.. HAKLISIN ÖZÜR DİLERİM. TABİKİ SAHİBİNİN İZNİ OLMASININ DIŞINDA İZİN VERİLEBİLİYOR MU? KELİME OLARAK BİR ANLAMI OLMAYAN MARKALAR DA OLABİLİR.

9 MARKA SAHİBİ OLMAK ARABA SAHİBİ OLMAYA BENZİYOR BU, SATABİLECEĞİN VEYA SANA ÜCRETİNİ ÖDEDİĞİ SÜRECE KULLANMASINA İZİN VEREBİLECEĞİN BİR ŞEY MARKA SOYUT VE TAŞINABİLİR BİR MÜLKTÜR. VE KAR SAĞLAMAK İÇİN ONA FİYAT KOYABİLİRİZ UNUTMA Kİ!.. BU MARKANIN PAZAR DEĞERİNE BAĞLIDIR. BU NEDENLE MARKA PRESTİJİ DE ÖNEMLİDİR. MARKA DEVREDİLEBİLİR BİR VARLIKTIR. HAYDİ ÇOCUKLAR MARKAMIZA KARAR VERMELİYİZ NEDEN KENDİNİ BEĞENMİŞ SERKAN OLMASIN NEDEN BENİM ADIM OLMASIN HA HA... NEDEN OLMASIN BU SIRADAN BİR KELİME!

10 BU BEN OLMAK ZORUNDA DEĞİL OLABİLİR. DA ELİF CAN BENİM ADIM. BU BENİM MARKAM GİBİ. BEN ONU SAHİPLENİRİM VE SENİN KULLANMANA İZİN VERMEM AŞAĞIDAKİLERE DİKKAT ET HAYIR AYRICA MARKA TESCİLİNDE, HER ÜLKENİN KANUNLARINA GÖRE DEĞİŞEN, MARKA OLAMAYACAK İŞARETLER DE VARDIR! YAŞAMAK İÇİN, GİYİNMEK İÇİN, YAPMAYA NE DERSİNİZ? BEN SEVDİM. YRINTILI BİLGİYİ TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ NDEN ALABİLİRSİNİZ. DAN HOŞLANDIM TESCİLLİ OLMASI İÇİN R Sİ İLE BİRLİKTE DOĞRU ŞİMDİ BUNU TASARLAYALIM VE TESCİL ETTİRELİM

11 BİZİM TİŞÖRTLERİMİZ ÖRNEĞİN YA BİR: OLACAK FAKAT REÇELLERİ YAPARSA YAPABİLİR ÇÜNKÜ BU BAŞKA TÜRDE BİR ÜRÜN. TİŞÖRTLERİMİZ İLE İLGİLİ. YAPACAK BİRŞEY YOK. ARABA VE KAMERA GİBİ, EĞER ÜRÜNLER BİRBİRLERİNDEN ÇOK FARKLIYSA KARIŞTIRILMA İHTİMALİ YOKTUR. ÇÜNKÜ FARKLI ÜRÜNLER FARKLI SINIFLARA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. ÜRÜNLERİN SINIFLARI NICE ULUSLARARASI SINIFLANDIRMASINDA BELİRTİLMİŞTİR. NICE ULUSLARARASI SINIFLANDIRMA KİTAPÇIĞI WIPO SINIFLARA KİM KARAR VERİYOR. İŞTE BİZİM BAŞVURUMUZ. TABİİ VEREYİM. ŞİMDİ NE OLACAK? EVRAK GİRİŞ NUMARASINI ALABİLİRMİYİM LÜTFEN

12 BUNDAN SONRA MARKAMIZ RESMİ MARKA BÜLTENİNDE YAYINLANACAK NEDEN? BİZİM MARKAMIZA İTİRAZI OLAN KİŞİLER MARKALAR DAİRESİNİ BİLGİLENDİRSİN DİYE VE EĞER KİMSENİN İTİRAZI YOKSA NE OLUR? O ZAMAN MARKALAR DAİRESİ BAŞVURUYU TESCİL EDER. BİR SÜRE SONRA BİZİM ÜRÜNÜMÜZ KENDİ TESCİLLİ MARKASINA SAHİP İNSANLAR ONU TANIYIP İSTEYECEK WIPO Publication No.483 Tr ISBN ZOR İŞ OLDU AMA MARKAMIZIN BİR İTİBARI VAR VE ŞİMDİ HEPİMİZ PARA KAZANIYORUZ Markalar: Lima Ağustos 2000 Rekabetin Koruması Ve Fikri Mülkiyet Milli Enstitüsü (Indecopı) Ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (Wıpo) Arasındaki Anlaşmayla Yayınlanmıştır. Senaryo Ve Sanat Çalışması: Juan Acevedo Animation: German Luna Renk: Maria Elema Sialer Tasarım Asistanı: Jorge Hahuala Çeviri: Wıpo Yazışma: Wıpo 34 Chemin Des Colombettes 1211 Cenevre 20 (İsviçre) E-posta: Wipo.mailwipo.int Indecopı: Calle De La Prosa 138. San Borja Lima 41(Peru) E-posta: İletişim Adresi: Türk Patent Enstitüsü - Hipodrom Caddesi No: Yenimahalle / ANKARA Tel: Web Adresi: Online İşlemler: