BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE VE HALK SAĞLIĞI BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMASI TANITIM SUNUSU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE VE HALK SAĞLIĞI BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMASI TANITIM SUNUSU"

Transkript

1 BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE VE HALK SAĞLIĞI BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMASI TANITIM SUNUSU Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü

2 YASAL MEVZUAT Antalya Muratpaşa Belediyesinin, 2006 yılında şehrin tamamını ilgilendirdiği, işin planlı, etkin ve uyum içinde yürütülmesi için yetkinin Büyükşehir Belediyelerine ait olduğu iddiasıyla açtığı davada, Danıştay 8. Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı yerinde bularak yetkinin Büyükşehir Belediyesi'nde olduğu kararını onayladı. T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürün Uygulama Yönetmeliği WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ilgili kararları.

3 KORUYUCU HALK SAĞLIĞI Vektörlerle (Bulaştırıcılar) mücadele birçok hastalığın hayvandan insana, insandan hayvana (zoonoz) bulaşmasına engel olur.

4 Vektörlerle Mücadele Ederek, SİVRİSİNEK ; Sıtma Filariazis deng. Sarı humma Ensefalomyelitis gibi viral veya parazitik KARASİNEK ; Hepatit Çocuk felci Gıda zehirlenmeleri Kolera Dizanteri Verem KEMİRGEN ; Tifo Veba Humma Tifüs BİT, PİRE, HAMAMBÖCEĞİ ; Tifüs virüsü Humma virüsü İltihaplı akneler Veba Deri hastalıkları Bu hastalıklardan halkımızı koruyoruz.

5 SAĞLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI VETERİNER HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Bursa il sınırları dahilinde 17 ilçede, km2 alanda koruyucu halk ve çevre sağlığı için biyosidal ürün uygulaması (ilaçlama) yapıyoruz.

6 SAĞLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI VETERİNER HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ OSMANGAZİ YILDIRIM NİLÜFER ORHANGAZİ GEMLİK KESTEL GÜRSU KELES MUSTAFA KEMALPAŞA KARACABEY İZNİK YENİŞEHİR MUDANYA İNEGÖL ORHANELİ BÜYÜKORHAN HARMANCIK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜM BURSA DA

7 BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KİLOMETRE KAREDE 195 İLAÇLAMA İŞÇİSİ, 72 ADET ARAÇ VE MAKİNE, 12 KİŞİ ZİRAAT MÜHENDİSİ, 7 VETERİNER HEKİM VE 1 BİYOLOG, HALK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYOR.

8 ÇALIŞMA PRENSİBİMİZ YERİNDE HİZMET YÜKSEK STANDARTLI İLAÇLAMA ARAÇ VE GEREÇLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNDE İŞE ÖZEL OLARAK GELİŞTİRİLMİŞ DONANIM VE YAZILIM EĞİTİMLİ PERSONEL ETKİN,VERİMLİ VE SAĞLIKLI UYGULAMALAR.

9 YÜKSEK STANDARTLI İLAÇLAMA ARAÇ VE GEREÇLERİ Tüm İlaçlama ekipmanlarımız GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarım Alet ve Makinaları Test Merkezi Müdürlüğü tarafından sertifikalıdır. Bu sayede ilaçlama hizmetlerinden en sağlıklı verim alınmaktadır.

10 ÇALIŞMALARIMIZIN PLANLANMASI VE UYGULANMASI SIRASINDA İŞE ÖZEL OLARAK HAZIRLANMIŞ BİLGİSAYAR DONANIM VE YAZILIMI. KULLANMAKTAYIZ. BU SAYEDE ; KOORDİNAT BELİRLEME SİSTEMİYLE. İŞLERİ YERİNDE ÇÖZÜYORUZ. SAĞLIKLI KAYIT VE KONTROL YAPIYORUZ. İLETİŞİMDE KOLAYLIK SAĞLIYORUZ. DOĞRU İLAÇLAMA UYGULUYORUZ. ZAMANINDA GERİ DÖNÜŞLER YAPIYORUZ. DENETİMLERDE TUTARLILIK SAĞLIYORUZ. YÜKSEK BAŞARI HEDEFLİYORUZ.

11 YERİNDE HİZMET İLAÇLAMA HİZMETLERİNİ ŞEHRİN 10 AYRI İLÇESİNDE KURDUĞU ŞANTİYELERİ SAYESİNDE YERİNDE HİZMET VERMEKTEDİR. ÇALIŞMALARIMIZIN PLANLANMASIDA HER İLÇENİN KENDİNE ÖZGÜ COĞRAFİ KOŞULLARI VE EKOLOJİK YAPISI DİKKATE ALINMAKTADIR. ÖRNEĞİN KARACABEYDEKİ İKLİM KOŞULLARI KELESLE FARKLILIK ARZ ETMEKTEDİR.

12 BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNDE İŞE ÖZEL OLARAK. GELİŞTİRİLMİŞ DONANIM VE YAZILIM Tüm ilaçlama ekiplerinde bulunan GSM hatlı tablet bilgisayarlar sayesinde ; İşçilerin günlük iş akışları dijital ortamda takip edilmektedir. İşin yapıldığı bizzat ilgili koordinata gidildiğinde, kaynağın fotoğrafı çekilerek kayıt işlemi tamamlanabilmektedir.

13 Vatandaş başvurusu Telefon E-posta Ş.Ö.K Bölge mühendisi değerlendirmesi ve işçiye talimat, İlaçlama yapacak personelde bulunan PC.ye iletilen iş emri uygulama sonrası koordinatıyla kapatılıp raporlanmakta.

14 SİVRİSİNEK, KARASİNEK VE LARVA ÜRETİM ALANLARI KOORDİNAT BAZLI HARİTA ÜZERİNE İŞLENMEKTEDİR..

15 ÜREME KAYNAKLARI

16 Sivrisinekle mücadelede öncelikle gayemiz sivrisineğin ve karasineğin larvasına yönelmektir. Bu çalışmayı özellikle Mart ayında başlatıyoruz. Bu kapsamda ; Tüm Bursa da toplam adet Sivrisinek üreme kaynağı ilaçlanmaktadır. Toplam hektar alan larvasit ile ilaçlanmaktadır (1 futbol sahası =1 hektar=10 dönüm)

17 Nilüfer İnegöl Yıldırım-Kestel-Gürsu Mudanya : adet 39.5 hek. (395 futbol sahası) : 767 adet 5.7 hek. : adet 3.6 hek. : adet 74.1 hek. Osmangazi-1 : adet 15.9 hek. Osmangazi-2 : adet 20.6 hek. Gemlik-Orhangazi : adet 8.0 hek. İznik-Yenişehir : adet 11.0 hek. M.KemalPaşa - Karacabey : adet 21.6 hek. Dağ Bölgesi (Orhaneli-Büyükorhan-Keles-Harmancık) : 305 adet 2.9 hek.

18 ÇALIŞMA METODUMUZ Mekanik mücadele Kimyasal mücadele Biyolojik mücadele Kültürel mücadele :Su kanalı ve drenaj çalışmaları Üreme kaynaklarının azaltılması :Böcek büyüme düzenleyicileri Pretroitler :Bakteri preparatları Balıklandırma çalışmaları :Eğitim ve seminerler

19 MEKANİK MÜCADELE Özellikle sivrisinek üreme alanlarından olan, akıntısı olmayan durgun dere, gölet, bataklık tarzı sulak alanlar BUSKİ ile ortaklaşa çalışmalarımız sonucu ıslah edilmektedir. Bu sayede daha etkin ve verimli sonuç alınmaktadır.

20 KİMYASAL MÜCADELE Larva ve uçkun mücadelesinde çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen Sağlık Bakanlığının onayladığı biyosidal ürünler kullanmaktayız. Kaynağın türüne göre 15 ile 25 günlük periyotlarla larva mücadelesi yapılmaktadır. Uçkun mücadelesi U.L.V. dediğimiz araçlarla yapılmaktadır. Bu yöntemde akşam güneş batımından sabah güneş doğumuna kadar geçen sürede sineğin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan ilacın en küçük partiküllere ayrılıp havada dk. kadar asılı kalmasını sağlayarak ergin kontrolü yapılır. U.L.V çalışmalarında hava koşulları dikkate alınmakta olup; Rüzgar 12 km/h geçtiğinde, yağmurlu havada ve güneş ışınları yoğunken ilaçlama yapılmamaktadır.

21 KÜLTÜREL MÜCADELE Bu mücadele şekli aslında vektör mücadelesinde birinci adımı oluşturmaktadır. Okullar, camiler, muhtarlar, kahveler ve medya aracılığı ile vektörlerin biyolojisi, tehlikeleri ve mücadele yöntemleri hakkında halkımızın ve çalışan personelin bilinçlendirilmesidir.

22 SİVRİSİNEKLE MÜCADELE Kış Dönemi; Sivrisineklerin kışın saklandığı yer altı sistemleri Rogar, bodrum ve benzeri yerler sıcak sisleme (termal fog) yöntemi ile ilaçlanmaktadır.(1 Kasım -1 Nisan) Bahar Dönemi; Mücadelenin özü şehrin tüm alanları gezilerek larva üreme noktalarının tek tek tespit edilip kaydedilmesidir. Kayıt altına alınan üreme alanları 18 gün arayla ilaçlanmaktadır. (1 Mart-1 Kasım) Yaz Dönemi; Uçkunla ULV yöntemi kullanılarak gerekli görülen yerde ve sıklıkta yapılır.

23 U.L.V. (57 ADET) ULTRA LOW VOLUME Mikron büyüklüğünde damlacık püskürtür. Özellikle sivrisinek ve karasinek uçkun mücadelesinde kullanılır. Uzman personel eşliğinde uçkunun çok olduğu yer ve zamanda yapılır.

24 AMFİBİK İLAÇLAMA ARACİ Karada ve suda gidebilme özelliği taşıyan 8x8 amfibik araç. Bataklık, sazlık gibi ulaşılması güç alanlarda kolayca ilaçlama.. yapılabilmektedir.

25 PÜLVERİZATÖR(49ADET) Dere,çöp alanları, havuzlar ve benzeri tüm alanların ilaçlamasında kullanılır. SİSLEME MAKİNASI ROGAR ve benzeri yer altı. Sistemlerinde yaz ve kış dönemi. barınan, tüm vektörlere karşı yapılan. ilaçlamada kullanılır.

26 KARASİNEKLE MÜCADELE Karasinek üreme alanlarının tespiti ve kayıt altına alınmasıyla başlayan bu çalışmada özellikle şehrin sıkıntı oluşturabilecek tüm hayvan besi yerleri gerek karasinek larva, gerekse uçkun yönünden ilaçlanmaktadır. Tüm ilçelerdeki çöp konteynırları üreme kaynağı kabul edilmekte olup sık sık ilaçlanmaktadır. Kurban bayramı için kurulan tüm hayvan satış yerleri büyük üreme alanları olarak ilaçlanmaktadır.

27 YEŞİL ALAN İLAÇLAMASI Nisan -Kasım tarihleri arasında halkımızın yoğun olarak kullandığı park, bahçe, piknik alanları ve benzeri yerlerdeki tüm yeşil alanlarda bitki zararlılarına yönelik ilaçlama yapılmaktadır. Bu sayede yeşil alanların sağlıklı olması aynı zamanda insanlarımızın rahat ve konforu sağlanmaktadır. Çam ağaçlarında görülen çam kese hastalığına yönelik Kasım ayında ilaçlamalar yapılmaktadır.

28 MİST BLOWER (11 ADET) U.L.V tarzı ilaçlama yapar mikron arasında su zerreciği atar. Özellikle yeşil alanlarda her türlü zararlı mücadelesinde kullanılır.

29 KAPALI ALAN İLAÇLAMASI Tüm resmi kurumlardaki kapalı alanlarda her türlü Bit,Pire,Tahtakurusu ve benzeri zararlılara karşı ilaçlamalar yapılmaktadır.

30 SAĞLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI VETERİNER HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE SAĞLIĞI VEKTÖRLERLE MÜCADELE EKİBİ

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu ÇEVRE KORUMA ve KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Görev Tanımı 6360 sayılı On dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve

Detaylı

ÇEVRE SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

ÇEVRE SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇEVRE SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YAZI İŞLERİ ŞEFLİĞİ Yapılan İş Adet Gelen Evrak 3152 Giden Evrak 2512 Encümen'e GSM ruhsatının bulunmaması nedeni ile kapatılması için teklif edilen işletme sayısı

Detaylı

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ 2013 SANCAKTEPE BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

2011 YILI FAALİYET RAPORU

2011 YILI FAALİYET RAPORU 2011 YILI FAALİYET RAPORU 1 2 Faaliyet 2011 BAŞKAN SUNUŞU Çukurova İlçe Belediyesi nin Değerli Meclis Üyeleri Günümüzde toplumsal yapı ve ilişkileri derinden etkileyen, hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır.

Detaylı

T.C DEVELİ BELEDİYESİ

T.C DEVELİ BELEDİYESİ T.C DEVELİ BELEDİYESİ 2015 2019 STRATEJİK PLANLAMA Eylül 2014 İÇİNDEKİLER SAYFA NO Başkanın Sunuşu Stratejik Planlama Ekibinin Sunuşu STRATEJİK PLANLAMA GENEL ÇALIŞMA EKİBİNİN BELİRLENMESİ STRATEJİK PLANLAMA

Detaylı

Mart 2011-Eylül 2011 tarihleri arasındaki 7 aylık projede yürütülen faaliyetler;

Mart 2011-Eylül 2011 tarihleri arasındaki 7 aylık projede yürütülen faaliyetler; PROJENİN TANITIMI AB Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Hibe Programı, Türkiye'de yerel düzeyde etkinlik gösteren yerel STK'ların küçük ölçekli projelerini desteklemek amacıyla tasarlanmıştır.

Detaylı

(A), (B) ve (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YENİLEME EĞİTİM PROGRAMLARI. İş Güvenliği Uzmanlığı Yenileme Eğitim Programlarının Genel Yapısı

(A), (B) ve (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YENİLEME EĞİTİM PROGRAMLARI. İş Güvenliği Uzmanlığı Yenileme Eğitim Programlarının Genel Yapısı (A), (B) ve (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YENİLEME EĞİTİM PROGRAMLARI İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitim programlarının, iş güvenliği uzmanı olarak çalışan mühendis, mimar veya teknik elemanların;

Detaylı

ELAZIĞ BELEDİYESİ 2011

ELAZIĞ BELEDİYESİ 2011 ELAZIĞ BELEDİYESİ 2011 ELAZIĞ BELEDİYESİ 2011 ELAZIĞ BELEDİYESİ 2011 Genel Yay n Yönetmeni Nam k ÖCALAN Mali Hizmetler Müdür V. Teknik Haz rl k Veli KILIÇ Mesut BAL Foto raflar Zafer OKTAY Tasar m - Bask

Detaylı

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI Çalıştay Raporu İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 1 METODOLOJİ... 3 Ön Hazırlık Aşaması... 3 Çalıştay Metodolojisi... 5 ÇALIŞTAY... 6 1.Gün Çalışmaları... 6 2.Gün Çalışmaları... 9 Sektörel Grup Çalışmaları... 12 a.

Detaylı

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmelik, bitki ve bitkisel ürünlere arız olan zararlı organizmalarla

Detaylı

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık T.C. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Ü ÜĞÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM ÇALIŞMALARI Yeşim DEDEOĞLU Çevre Yük. Müh. Büyükşehir Belediyemiz

Detaylı

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ Araş.Gör. Dr. Barış Bülent AŞIK Yrd.Doç.Dr. Gökhan ÖZSOY Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY Prof.Dr. A. Vahap KATKAT Uludağ Üniversitesi, Ziraat

Detaylı

Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri;

Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri; Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri; Öncelikle Yerel Kalkınma Hamlesi ni başlattığımız 2004 yılından bu yana geçen süre zarfında, Bursa nın geleceğinin inşası için eleştiri ve önerileriyle

Detaylı

T.C. DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

T.C. DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK T.C. DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 1 GENEL GEREKÇE Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke

Detaylı

ESENLER BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU

ESENLER BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU ESENLER BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU 2013 T.C. ESENLER BELEDİYE BAŞKANLIĞI Fevzi Çakmak Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No :71 PK:34220 Esenler - İSTANBUL Telefon: 0 212 440 11 11 ESTİM : 444 00 73 Web:

Detaylı

T.C. OSMANGAZİ BELEDİYESİ 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. OSMANGAZİ BELEDİYESİ 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 1 SUNUŞ Saygıdeğer Meclis Üyeleri ve Kıymetli Hemşerilerim, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde bulunan Türkiye'nin yerel yönetimlerde daha planlı ve performansa dayalı hizmet

Detaylı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2013 MALİ YILI FAALİYET RAPORU

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2013 MALİ YILI FAALİYET RAPORU MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2013 MALİ YILI FAALİYET RAPORU 2014 "Mersinliler; Mersine sahip çıkınız... Mersine yaptığımız hizmetler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada artan bir tempoyla devam edecektir.

Detaylı

I GENEL BİLGİLER A-MİSYON,VİZYON MİSYONUMUZ

I GENEL BİLGİLER A-MİSYON,VİZYON MİSYONUMUZ I GENEL BİLGİLER A-MİSYON,VİZYON MİSYONUMUZ Tarihi ve doğal dokuya özen göstererek, sosyal ve kültürel etkinliklerde aktif rol oynayarak; yasalarla belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde; tüm kaynakları

Detaylı

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 ÖZET GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, toplumları kıyasıya bir rekabete ve her geçen

Detaylı

Tarihi Kentler Birliği

Tarihi Kentler Birliği Belediyenin Adı Tepebaşı Belediyesi Kuruluş Yılı 1993 Nüfusu (2008) 271.732* Telefon No (222) 211 40 00 Fax No (222) 320 88 88 E-Posta Web Adresi Üyelikler bilgi@tepebasi.bel.tr www.tepabasi.bel.tr Sağlıklı

Detaylı

T.C. OSMANGAZİ BELEDİYESİ 2012 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. OSMANGAZİ BELEDİYESİ 2012 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2012 YILI PERFORMANS PROGRAMI SUNUŞ Saygıdeğer Meclis Üyeleri ve Kıymetli Hemşerilerim, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde bulunan Türkiye'nin yerel yönetimlerde daha planlı ve performansa dayalı hizmet

Detaylı

T.C. AKYURT BELEDİYE MECLİSİ Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Raporu. Rapor No:01 25.04.2014 AKYURT BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANLIĞI NA

T.C. AKYURT BELEDİYE MECLİSİ Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Raporu. Rapor No:01 25.04.2014 AKYURT BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANLIĞI NA Rapor No:01 25.04.2014 Komisyonumuza 09.04.2014 tarih ve 35 sayılı meclis kararı ile havale edilen, Meclis lerinin 09.04.2014 tarihli önergesi üzerinde komisyonumuzun yapmış olduğu çalışmalar İlçemizde

Detaylı

STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7. Tarihçe 7. Belediye Tarihçesi 7.

STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7. Tarihçe 7. Belediye Tarihçesi 7. İÇİNDEKİLER STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7 Tarihçe 7 Belediye Tarihçesi 7 İklim 8 Coğrafi Konum ve Yapısı 8 Tarihi ve Turistik Mekânları 8

Detaylı

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR-PROGRAMLAR VE KANSER KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI 2015-ANKARA I İÇİNDEKİLER Sayfa No KISALTMALAR III TABLO ŞEKİL GRAFİK DİZİNİ IV ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU

Detaylı

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ 10 6 İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez İstanbul Ankara Burdur Isparta Konya Gaziantep

Detaylı

ÇUKUROVA BELEDİYESİ PERFORMANS PROGRAMI 2014 1

ÇUKUROVA BELEDİYESİ PERFORMANS PROGRAMI 2014 1 1 I. SUNUŞ 2010-2014 yıllarını kapsayan Stratejik Planımızda ortaya koyulan amaç ve hedefler doğrultusunda 2014 Mali Yılı Performans Programımızı hazırlamış bulunmaktayız. 2014 Mali Yılı için hazırlanmış

Detaylı

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ 3 Aralık 2014 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29194 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: YÖNETMELİK BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN ÖNERİLMESİ, UYGULANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2014 İSTANBUL 2 ÇALIŞMADAN, ÜRETMEDEN, RAHAT YAŞAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ TOPLUMLAR, ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ, DAHA SONRA

Detaylı

EĞİRDİR GÖLÜ NÜ KORUMAK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ. KİTAPÇIK İYİ TARIM UYGULAMALARI EL KİTABI

EĞİRDİR GÖLÜ NÜ KORUMAK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ. KİTAPÇIK İYİ TARIM UYGULAMALARI EL KİTABI EĞİRDİR GÖLÜ NÜ KORUMAK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ. KİTAPÇIK 2013 İYİ TARIM UYGULAMALARI EL KİTABI İyi Tarım Uygulamaları El Kitabı WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), İstanbul, Türkiye Nisan 2013 Tüm

Detaylı

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ üretim - GÜÇ SANTRALLERİ I?? 38 Yüksek verimi en son teknolojiyle buluşturuyor Aynur Tekin Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Akenerji tarafından devreye alınan 904 MW lık Erzin Doğal

Detaylı