EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI"

Transkript

1

2 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 17 EKİM 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Bahçede oynamanın keyifini çıkaran öğrencilerimizin, yağışlı havalarda da motivasyonlarının düşmemesi ve kapalı alanlarda eğitici ve eğlendirici vakit geçirebilmeleri için okulun her yerini öğrenme alanına çevirme konusunda çalışmalarımızı sürüdürüyoruz. Koridorlardaki oyunları, panolardaki görselleri zenginleştirdikçe öğrenmenin de zenginleşeceğini biliyoruz. Bu hafta koridorlarımız için aldırdığımız ve buldurabildiğimiz en büyük ölçekli Türkiye, Dünya ve Marmara Bölgesi haritaları ile dünyayı, ülkemizi ve bulunduğumuz bölgeyi tanıma konusundaki çalışmalarımızı çok daha verimli hale getireceğimize inanıyoruz. 1, 2 ve 3. sınıflarda yapılan kazanım tamamlama çalışmaları ve 4. sınıflarımızda yapılan sınav sonrasında Ölçme Değerlendirme Bölümümüzün hazırladığı sınıf ve öğrenci bazındaki eksiklikler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Geçen hafta yapılan Okul Aile Birliği toplantısında gündeme getirilen konu yemekler ile ilgiliydi: Yemeklerini kendileri alan 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin sadece bazı yemekleri aldıkları, öğrencilerin bazen eve geldiklerinde yemek yemediklerini söylemeleri, salata bardan faydalanamadıkları için mutsuz oldukları gibi. 15 gün içinde bu konularda yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Bu nedenle bu hafta Okul Aile Birliği temsilcilerimizden bazıları yemekhanede gözlem yaptılar. Öğrenciler yemeklerini yiyor mu? 3. ve 4. sınıflar her yiyecekten alıyor mu? Servis gibi konulardaki görüşlerini bu hafta içinde kendileri ile paylaşabilirim diye düşünüyorum. Önerileriniz ve yaşadığınız sorunlar ile ilgili müdür yardımcılarımızla iletişime geçebilir, tarafıma gönderebilir veya öğretmenleri ile görüşme saatlerinde görüşebilirsiniz, İyi bir hafta sonu geçirmenizi dilerim. Saygılarımla Belma ASAM Okul Müdürü

3 Sayfa sınıf geleceğe atılan adımların şekillendiği, uzun soluklu öğretim hayatının ilk basamağı Öğrenciler için de veliler için de uzunca bir deneyim yolunun başlangıcı PDR Bölümü olarak, bu yaş çocuğunun gelişim özelliklerini, bu yaşta kazanılması gereken sorumlulukları ve bu sorumlulukları kazanmaları için çocuklarımıza nasıl yol göstereceğimizi ve sınırların nasıl çizileceğini anlatacağımız Yaş Gelişim Özellikleri - Sorumluluk Kazandırmak ve Sınır Çizme konulu seminerimize sizleri bekliyoruz. 20 Ekim Pazartesi İlkokul Toplantı Salonu 14:00-15:30 1B Sınıfı 21 Ekim Salı İlkokul Toplantı Salonu 14:00-15:30 1D Sınıfı

4 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 3 PDR uzmanlarımız, sınıf öğretmenlerimiz ve müdür yardımcılarımızın işbirliği ile 17 Eylül 2014 tarihinde öğrencilerimiz sınıflarında demokratik bir şekilde adaylarını belirleyerek Şube Temsilcilerini seçtiler Eylül tarihleri arasında şube temsilcileri propaganda sürecini coşkulu bir şekilde yürüttüler. 4.sınıf temsilcilerinden oluşan başkan adayları, 24 Eylül Çarşamba günü okul bahçesinde, kürsüden arkadaşlarına konuşmalarını yaparak düşüncelerinden ve yapmak istedikleri uygulamalarından bahsettiler. 26 Eylül 2014 Cuma günü saat da sınıfların önüne sandıklar yerleştirilerek oylama yapıldı. Oyların sayımı, sınıflardan seçilen birer temsilci öğrenciyle yapıldı.

5 Sayfa Eylül 2014 Cuma günü, Bayrak Töreninde tüm okula sonuçlar duyuruldu. Öğrenci Birliği tüm temsilcilerinin katılımıyla 13 Ekim 2014 Pazartesi günü ilk toplantısını gerçekleştirdi. 4C DEMİR KOCAER BAŞKAN 4A SARP ÖZ BAŞKAN YARDIMCISI 3D MAYA KAPTAOĞLU 3.SINIFLAR TEMSİLCİSİ 2A NEHİR BERKÖZ 2.SINIFLAR TEMSİLCİSİ 4B SEVGİ SENA MÜDERRİSOĞLU 4B ŞUBE TEMSİLCİSİ 4D AŞKIN NUR ELÖNÜ 4D ŞUBE TEMSİLCİSİ 3A RENK SU MESCİ 3A ŞUBE TEMSİLCİSİ 3A MELİSSA ÇEVİKEL 3A ŞUBE TEMSİLCİSİ 3B ALP ERZİK 3B ŞUBE TEMSİLCİSİ 3C G.DEFNE KIRLAK 3C ŞUBE TEMSİLCİSİ 3C ELİF YANARDAĞ 3C ŞUBE TEMSİLCİSİ 2A SİNAN AKAN 2A ŞUBE TEMSİLCİSİ 2B MEHMET BATALLI 2B ŞUBE TEMSİLCİSİ 2C EYLÜL ENGİN 2C ŞUBE TEMSİLCİSİ 2C CAN ARDA YETİŞ 2C ŞUBE TEMSİLCİSİ

6 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 5 Eylül ayında PDR Bölümü olarak neler yaptık? PDR Uzmanı olarak öğrencilerimizle Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı Kimdir? Hangi Alanlarda Çalışır? Hangi Durumlarda ve Nasıl PDR Uzmanına Ulaşabilirler? konularını dramayla ele aldık. Bolca güldük, eğlendik ve bilgilendik. Günlük Davranış Çizelgesini 2., 3 ve 4.sınıf öğrencilerimizle paylaştık. Kuralların hayatımızdaki yeri hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdik, hepimizin bu kurallara uyması gerektiğinin önemini vurguladık. Öğrenci Davranışları Ödül Yönergesini paylaştık, ödül kartı almak için heyecanlı olduklarını gözlemledik. Öğrencilerimizle tanıma-takip çalışmalarının bir parçası olarak bireysel görüşmelere başladık. Okulumuza yeni katılan öğrencilerimizle tanıştık, uyum sürecini daha sağlıklı atlatabilmeleri için gerekli adımları beraber attık.

7 Sayfa Sene başından bu yana 1.sınıflarla oryantasyon çalışmaları yaptık, okulu gezdik, sınıf kurallarını öğrendik, tanışma oyunları oynadık. PDR yi tanımaları için çocuklara PDR Uzmanlarının kim olduğunu ve ne yaptıklarını dramatize ederek anlattık. Sınıflarda çocuklarla Bir Aile Çiz etkinliği uyguladık. 1A ve 1C şubesi velilerine 6-8 Yaş Gelişim Dönemi, Sorumluluk ve Sınır Koyma konulu seminer düzenledik. 1B ve 1D şubeleri velilerine de seminerimiz Ekim tarihlerinde olacak. 2.sınıflarla yaptığımız PDR dersinde Sorumluluk değeri içinde Kurallar ı ele aldık. Ders boyunca; Her ortamın farklı kuralları olabileceği, Kuralların hayatımızda neden önemli olduğu, Kurallara uyulmasaydı neler olabileceği, tartışıldı. Okulda uymaları beklenen kurallarla ilgili etkinlik tamamlanarak, kurallara uymanın kişisel sorumluluğumuz olduğu vurgulandı.

8 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 7 Darıca Hayvanat Bahçesi ne gittik. Hayvan dostlarımızı ziyaret ettik. Bal Arıları ve Hınzır Ayı tiyatrosunu hep beraber İzledik. Planlı yaşıyorum, günümü planlıyorum.

9 Sayfa Saatler nasıl çalışır? Saatin sesi nereden gelir? Saatimizi renklendirelim. Ellerimizi birleştirdik Türk Bayrağımızı yaptık. Fen derslerimiz laboratuvar çalışmaları ile devam ediyor. Mısırlarımızı patlattık. Duyuları öğrendik. Okuma yazma çalışmalarımız devam ediyor. Beden perküsyonu ile güne başlıyoruz.

10 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 9 Geometrik Cisimler konusuyla ilgili 3D Laboratuvarında video izledik. Öğrenmelerimizi somutlaştırmak amacıyla bloklarla toplama işlemleri yaptık.

11 Sayfa Öğrencilerin yönergeleri takip edebilme, dikkatini toplama gibi becerilerini geliştirmeye katkı sağlayan eğlenceli beden perküsyonu çalışmaları yaptık. Eylül ve Ekim aylarında doğan öğrencilerimizin doğum günlerini şarkılarla, videolarla, danslarla kutladık.

12 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 11 Bu hafta Matematik dersimizde Sayıları sıralama ve Toplama İşlemleri konuları ile ilgili etkinlikler yaptık. Fen Bilimleri dersimizde cisimlerin hareketlerini gözlemleyerek hareket hızını arttıran ya da azaltan etkileri gözlemledik.

13 Sayfa Akıllı tahta etkinliklerimiz ile derslerimizde interaktif çalışmalar yaptık.

14 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 13 Ders aralarında eğlenceli oyunlar oynadık.

15 Sayfa Günümüze paylaşım saati ve beden perküsyonu ile başlıyoruz. Fen ve teknoloji derslerimizde eğlenirken öğreten etkinlikler yapmaya devam ediyoruz.

16 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 15 Mind-Lab dersimizdeki oyunları oynarken stratejileri de öğreniyor, öğrendiklerimizi arkadaşlarımızla paylaşıyoruz.

17 Sayfa DUYULAR PATLIYOR! 1.sınıflar Fen Laboratuvarında yaptıkları mısır patlatma aktivitesi ile kullandıkları duyuları açıkladılar ve duyulardaki değişimi ifade ettiler. Mısırın kokusunun, tadının, çıkardığı sesin ve şeklinin değiştiğini gözlemlediler. Mısırın nasıl patladığını ağır çekim bir video ile izlediler. EĞİK DÜZLEMDE CİSİMLERİN HAREKETİNİ GÖZLEMLİYORUZ 3.sınıflar Fen Laboratuvarında cisimlerin hareketini gözlemlemek için eğik düzlem oluşturdular. Oluşturdukları eğik düzlemde yokuş aşağı ve yokuş yukarı bıraktıkları oyuncak arabanın hareketini, hızını ve aldığı yolu gözlemleyerek yorumladılar ve gözlem sonuçlarını kaydettiler.

18 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 17 İNSAN VÜCUDU VE DOLAŞIM SİSTEMİ MODELLERİMİZ 4.sınıflar Fen TED kitaplarında bulunan insan vücudu modeli parçalarını bir yapboz gibi birleştirdiler. Oluşturdukları büyük insan vücudu modeli üzerinde temiz kan ve kirli kanın vücutta dolaşımını gösterdiler.

19 Sayfa Bu hafta İngilizce Bölümü etkinliklerimiz çerçevesinde 1. sınıflarımızla Darıca Hayvanat Bahçesine bir gezi düzenledik. Öğrencilerimiz derslerimizde öğrendikleri hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar, doğa ve doğadaki canlılar hakkındaki bilgilerini gezip görerek ve eğlenerek pekiştirdiler. Pek çok hayvan türüyle tanışmak hepimizi çok heyecanlandırdı ve keyifli bir hayvanat bahçesi gezisini geride bırakmış olduk.

20 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 19 Bu hafta İngilizce derslerimizde geçen hafta başlamış olduğumuz Our Nature isimli ünitemize devam ettik. Doğa ve doğada yaşayan canlıları işlerken hayvanat bahçesine olan gezimiz öğrendiklerimizi canlı olarak görmemizi, pekiştirmemizi ve keyifli bir gün geçirmemizi sağladı. Sınıf içinde ise okuma ve yazma çalışmalarımıza devam ettik ve çeşitli aktivitelerle bunları pekiştirdik. Sene başından bu yana öğrenmiş olduğumuz harflerimizi oyun hamuru etkinliğimizle oynayarak tekrar etmiş olduk. Skills derslerimizde ise hayvanat bahçesine gezimiz sonrasında seçtiğimiz en sevdiğimiz hayvanı, gezerken havanın nasıl olduğunu ve o günden zevk alıp almadığımızı anlattığımız portfolyo çalışmamızı tamamladık.

21 Sayfa Bu hafta öğrencilerimiz ile Oxford Discover kitabımızdan 3. ünitemize başladık. Ünite konumuz olan renkler hakkında konuştuk. Renkler hakkında neler bildiğimizi ve neler öğrenmek istediğimizi paylaştık. Öğrencilerimiz beyin fırtınası yaparak çok yaratıcı cevaplar verdiler. Ünitemize ait kelimeler hakkında okuma-yazma çalışmaları yaptık. Renkleri nelerde gördüğümüzden, hayatımızdaki yerinden bahsettik. En sevdiğimiz renk hakkında konuştuk, onu yansıtan bir çalışma yaptık. Evimizde ve odamızda gördüğümüz renklerle ilgili okuma ve yazma çalışması yaptık. Skills derslerimizde ise Big Fire kitabımızı bitirdik. Öğrendiğimiz kelimeleri içeren bir Spelling Test yaptık. Bu yıl kullanmaya başladığımız Raz-Kids online programımızı öğrencilerimize tanıttık. Şifrelerimizi öğrencilerimize dağıttık ve ajandalarımıza yapıştırdık.

22 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa Sınıflar olarak haftamıza daha önce öğrendiğimiz hayvan gruplarını konu alan portfolyo çalışması ile başladık. Daha sonra ise ilk ünitelerimizde olduğu gibi yeni ünitemize de bizi sorgulamaya yönlendiren ve eleştirel düşünceyi kullanmaya teşvik eden bir soruyla başladık. Cisimlerin nasıl değiştikleri hakkında fikir yürütüp arkadaşlarımızla düşüncelerimizi paylaştık. Konu ile ilgili videolar ve slaytlar izledik. Yeni kelimeler öğrendik. Neden-sonuç ilişkisi hakkında fikir edinip kendi cümlelerimizi kurduk. Grup çalışmaları yaparak öğrendiğimiz bilgileri pekiştirdik. Maddenin halleri ile ilgili bir okuma parçası okuyarak üzerinde konuştuk ve örnekler verdik. Skills derslerimizde ise "Land of the Dinosaurs" kitabımızı okumaya devam ettik. Hem yeni kelimeler öğrendik hem de dinazorlarla ilgili var olan bilgilerimizi keşfettik. Dinazorlarla ilgili yaptığımız çalışmalarımızla sorgulama ve araştırma becerilerimizi geliştirdik. Ayrıca bu hafta, yıl boyunca hem evde hem de sınıfta kullanacağımız "Raz-kids" adındaki online program ile tanıştık.

23 Sayfa sınıflarla bu hafta Penguen kitapçıklarımızı bitirdik, neler öğrendiğimizi paylaştık. Noktalama işaretleri hakkında alıştırmalar yaptık ve sevdiğimiz bir arkadaşımıza kendimizi anlatan bir yazdık. Bu arada portfolyolarımızı düzenlemeye başladık. Bu hafta Skills dersinde öğrencilerimizle cümle yapılarını inceledik ve cümle öğelerini analiz ettik. Öğrencilerimiz bu bilgilerin ışığında alıştırma yaptılar ve bir serbest şiir yazdılar. Genius hour Özgün Proje çalışmasıyla ilgili yaptığımız çalışmada ise, bir konuyu sorgulama, aradığımız bilginin ne olduğunu belirleme ve bu konuda düşünce üretip kaynak kullanarak aradığımız sorunun cevabını bulma yöntemleri üzerinde durduk.

24 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 23 Okulun başlangıcından bu haftaya kadar yapmış olduğumuz Bilişim Teknolojileri derslerinde ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizle Bilgisayar Laboratuvarı Kuralları, bilgisayar kullanırken dikkat etmemiz gereken konular hakkında konuştuk. Kuralların niçin var olduğunu tartıştık. Farklı amaçlar için günlük hayatımızda kullanılan teknolojilerden, farklı meslek dallarında teknolojinin nasıl kullanıldığından ve de teknolojinin hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsettik. Klasör oluşturmayı kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerini yaptık. 4. sınıf öğrencilerimiz kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerini sağ tuşun yanı sıra klavyedeki kısa yol tuşlarını kullanarak yaptılar. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinden bahsettik. Bu sitelere kaydolmak için bir yaş sınırı olduğundan ve bu yaş sınırının da onları korumak için getirildiğinden söz ettik. Öğrencilerimizden bazıları sadece oyun oynamak için bu sitelere üye olduklarını söylediler. Onlara oyunlarını online olarak değil de bilgisayarlarına yükleyerek oynayabileceklerini ilettik. Hesapları olan öğrencilerimizin kendi güvenliklerini nasıl sağlayacaklarına başlarına neler gelebileceğine değindik. Sosyal paylaşım sitelerinde karşılaşabilecekleri olumsuz olayları örnekleyen bir film seyrettik. Bu filmi izlerken aşağıdaki soruların cevaplarını aradık ve tartıştık.

25 Sayfa Sınıf öğrencilerimiz 10 Parmak Hızlı Yazı Yazma programı olan Hotkey programında çalışmalar yaptılar. Öğrencilerimizin klavye becerilerini geliştirmek amacıyla flash disklerine Hotkey programını yükledik. Yüklediğimiz programı evdeki bilgisayarlarına da yüklemelerini, günde dakikayı geçmeyecek şekilde Hotkey programında çalışmalarını istedik. Öğrencilerimizin programı kendi bilgisayarlarına yüklerken siz velilerimizden destek almaları gerekebilir. Bu konuda öğrencilerimizi desteklemenizi beklemekteyiz. Sonrasında Kelime İşlem türünde bir program olan Microsoft Word programında Duyu Organları ve Görevleri ni anlatan bir yazı yazdılar. Yazılarını ders süresi içerisinde tamamlayamayan öğrencilerimizin dosyalarını evde tamamlayabilmeleri için flash disklerine kaydederek Duyu organları ve Görevleri yazısını da kendilerine verdik. Evde yazılarını tamamlayan öğrencilerimizin dosyalarını flash disklerine kaydederek önümüzdeki hafta yapacağımız dersimize getirmeleri gerekmektedir.

26 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa sınıf öğrencilerimiz Bilişim Garaj Akademisi Platformuna giriş yaptılar ve bir programlama yazılımı olan Scratch 2 de çalışmaya başladılar. Scratch 2 programını kullanarak karakterleri koordinat arka planında yer alan x, y değerlerine göre hareket ettirdiler, program akışını belirlediler, geometrik şekiller çizdiler (üçgen, kare, dikdörtgen ve daire gibi) ve karakterleri fare etkisi ile hareket ettirdiler. Öğrencilerimiz evlerindeki bilgisayarları kullanarak Bilişim Garaj Akademisi Platformuna adresinden giriş yapabilirler. Öğrencilerimizin bilgisayar dersinde kullandıkları kullanıcı isimleri ve şifreleri platformda da geçerlidir. Platforma giriş yaparak o haftaki derslerini platformdan da tekrar edebileceklerdir.

27 Sayfa Bu hafta 1D ve 1C sınıfları olarak, İngilizce öğretmenimiz ile kütüphanemizi ziyaret ettik. Öğretmenimiz bize Seasons kitabını okudu. Sonrasında kitap ile ilgili etkinlik yaptık. 2. sınıflar olarak, Hareket kazanımını, TÜBİTAK yayınlarının Nasıl Hareket Ederiz? kitabını inceleyerek bir kez daha pekiştirmeye çalıştık. Kütüphanemizdeki TÜBİTAK yayınlarının Haydi Öğrenelim kitap serisini öğretmenimiz bize tanıttı. Sonrasında Çok Ayaklı Bir Zar Oyunu oynadık, çok eğlendik. 2C sınıfı olarak, İngilizce saatimizde ise öğretmenimiz bize Peace at Last kitabını okudu. Kitabı çok sevdik. 3.sınıflar olarak, Neden kurallara uymamız gerektiği acil durum ve kazalarda yapmamız gerekenler kazanımlarını Bal gibi Felsefe - Kurallara Uymazsam Ne Olur? kitabıyla bir kez daha pekiştirdik. Felsefe ve Filozof sözcüklerinin ne anlama geldiğini öğrendik. Kitapla ilgili yorumlar yaptık, paylaşımda bulunduk. Kütüphanemizdeki yazarın diğer kitaplarını öğretmenimiz bize tanıttı. Kalan vaktimizde ise yazarın diğer kitaplarından birini okumaya başladık ve çok sevdik.

28 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 27 Görsel Sanatlar dersimizde 1.sınıf öğrencilerimiz ile birlikte Zentangle tekniğini öğrendik. Gazlı kalemlerimiz ile tekrarlanan çizgiler ve geometrik şekiller çizip çeşitli tasarımlar yaptık. Pastel boya çalışmalarımızda ise figür çizmeyi öğrendik. 2.sınıf öğrencilerimiz ile resmin türlerinden Natürmort hakkında bilgi edindik. Tanınmış sanatçıların eserlerinden örnekler izledikten sonra biz de kendi meyveli natürmortlarımızı yaptık. Hayat Bilgisi dersimizin Dengeli Beslenme konusu ile ilişkilendirdiğimiz çalışmalarımızda sağlığımız için oldukça faydalı olan meyveleri bir kompozisyon içerisinde resmettik.

29 Sayfa sınıf öğrencilerimiz ile Amerikalı sanatçı James Rizzi nin çalışmalarından esinlenerek çeşitli bina tasarımları yaptık. Zentangle tekniğini kullanarak tasarladığımız çalışmalarımızı her birimiz farklı bir yorumla resmettik. 4.sınıf öğrencilerimizle birlikte Atatürk konulu sergimiz için çalışmalarımıza başladık. Öncelikli olarak Atatürk ün ve Cumhuriyet in bizler için önemi hakkında fikirlerimizi paylaştık. Sonra düşüncelerimizi sanata dönüştürdük.

30 Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 Sayfa 29 Müzik kulübünde öğrencilerimizle, metalofon enstrümanını tanımaya başladık. Öncelikle Do-sol aralığında nota yerleri öğrenecek ve ritmik çalışmalar yapacağız. Enstrüman çalışmamızı yapıp daha sonra ritim, hareket ve dans çalışmalarımızı yapıyoruz.

31 Sayfa İlkokul 1-3. Sınıflar Müzik derslerinde müzik eğitim programı ve disiplinler arası işbirliği çerçevesinde konulara uygun şarkı öğretimi, müzikli ve ritmik oyunlar, temel beden perküsyonu etkinlikleri, ses çalışmaları, enstrüman tanıtımları ve yaratıcı çalışmalar, ayrıca dil öğrenimi ve kişisel gelişimi destekleyici etkinlikler yapılmaktadır. Müzik dersleri, İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde yapılmaktadır. Bu uygulama, müzik-dil gelişimindeki işbirliğini de sağlamakta, öğrencilerin müzik kavram ve sembollerini hem Türkçe hem de İngilizce olarak öğrenmeleri ve hayata geçirmeleri sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz, aktivite ve oyun içerikli müzik derslerinden çok büyük keyif almakta, bu sayede müziğe ve müzik dersine yönelik tutumlarında da olumlu yönde artış sağlanmaktadır Sınıflar düzeyinde yapılan etkinliklerle öğrenciler, daha sonraki yıllarda yapacakları enstrüman eğitimi için gerekli olan altyapıyı edinmektedir. Bu sayede enstrüman çalışmalarında daha sonuç odaklı ve başarılı bir süreç yaratılabilmektedir. Hazırlayan : Vildan TAŞTAN - İlkokul Müdür Asistanı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 16.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:20 Sayı: 16 23 Ocak 2015 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Birinci dönemi bugün itibarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Tatiller nedeniyle

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

özel ibrahim avcı koleji yayınıdır. OKUL GAZETESI www.ibrahimavcıkoleji.com YIL: 1 SAYI: 1 Okulumuzda Bir Bayram Günü (Kitap Okuma Yarışması)

özel ibrahim avcı koleji yayınıdır. OKUL GAZETESI www.ibrahimavcıkoleji.com YIL: 1 SAYI: 1 Okulumuzda Bir Bayram Günü (Kitap Okuma Yarışması) Sosyal Bilgiler ve Görsel Sanatlar Velilerimizle Tangram Yarışması Yaptık 13 13 Teşekkürler değerli dostlar Şurası bir gerçek ki; kimi kitapları yazmak, kimi sergileri düzenlemek imkansız 4 Okulumuzda

Detaylı

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN

Hayal Ederek Başladık; Kurucu Mesajı. Her Öğrenci Bizim İçin Ayrı Bir Değerdir. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN, BU ÇİZGİ Yİ TAKİP EDİN Hayal Ederek Başladık; 2 Başarmak için hayallerimize inandık. 15 yıldır bizlerle aynı rüyayı gören binlerce öğrenci ve velimizle hayalleri yaşanabilir

Detaylı

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti İNGİLİZCE TEOG 8. Sınıf öğrencilerimiz aktiviteli, eğlenceli ve oyun dolu İngilizce dersleriyle 1.TEOG sınavına hazırlandılar. 04 05 HAYALİMDEKİ EV Okulumuz 3. Sınıf zümresi tarafından Hayat Bilgisi dersi

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

Her dal eğilmez ama. her ağaç meyve verir.

Her dal eğilmez ama. her ağaç meyve verir. Her dal eğilmez ama her ağaç meyve verir. Merhaba, Billtest Koleji, Bilfen Okulları liderliğinde kurulmuş olan, Danışmanlık ve Denetleme Organizasyonu Bilfen Okulları tarafından yapılan uluslararası standartlarda

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ 15 TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. SINIFLAR) Devlet Kitapları Müdürlüğü Basım Evi ANKARA - 2009 TALİM VE TERBİYE KURULU

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM 3.1. OKUL ÖNCESİ # 3.2. İLKOKUL # 3.3. ORTAOKUL # 3.4. LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMLERİ 4.1. OKUL ÖNCESİ #

Detaylı

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın II Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın hangi alanında bulunursa bulunsun, engellenemeyen yaratıcı

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTEN 22.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTEN 22.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTEN 22.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:29 Sayı: 22 27 Mart 2015 Değerli Velilerimiz, Geçen hafta NESA (Near East South Asia), Yakın Doğu Güney Asya Yurtdışı

Detaylı

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim,

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, II Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, Yaz tatilini bitirdik ve yine, büyük bir coşku ve heyecanla okulumuzu açtık. Her yıl okulun açıldığı ilk gün, heyecanla birlikte duygu dolu anlar yaşarım.

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 1 2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 2 3 4 5 6 Türkçe derslerinde hedefimiz öğrencilerimize Türk dilini sevdirmek, kurallarını sezdirmek, süreç içerisinde Türkçeyi bilinçle, özenle

Detaylı

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI ÖZEL FENERBAHÇE EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2013-2014 1 İÇİNDEKİLER Fenerbahçe Koleji Marşı Fenerbahçe Eğitim Kurumları OKULLARIMIZ Vizyonumuz Misyonumuz İlkelerimiz Anaokulu İlkokul Ortaokul

Detaylı