T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. 173 Gün Vadeli Banka Bonosu Ve 383 Gün Vadeli Tahvil İhracı Tanıtım Sunumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. 173 Gün Vadeli Banka Bonosu Ve 383 Gün Vadeli Tahvil İhracı Tanıtım Sunumu"

Transkript

1 T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. 173 Gün Vadeli Banka Bonosu Ve 383 Gün Vadeli Tahvil İhracı Tanıtım Sunumu Hazine ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı Finansal Piyasalar Bölüm Başkanlığı

2 İhraç Miktarı 173 Gün Vadeli Bono Bilgileri TL nominal (100 milyon TL nominal ek satış hakkı bulunmaktadır.) Vade İhraç Şekli Talep Toplama Tarihleri 173 gün Halka Arz Mart 2013 (3 gün) İhraç Tarihi (valör) 22 Mart 2013 Vade Sonu Tarihi 11 Eylül 2013 Minimum talep miktarı Kurumsal yatırımcılarda TL, bireysel yatırımcılarda 100 TL nominal değerli olacaktır. Sonraki talep adımları bireysel yatırımcılar için 5 TL nominalin katları, kurumsal yatırımcılar için TL nominalin katları şeklinde olacaktır.

3 173 Gün Vadeli Bono Bilgileri Faiz Oranının Açıklanma Tarihleri Dağıtım Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 21 Mart ve 21 Mart 2013 (Her iki günde açıklanan faiz oranlarından yüksek olan nihai faiz oranı olacaktır. Bankamız bonolarının faiz oranı ek getirisi eklenmiş şekilde açıklanmış olacaktır.) Para ve Kıymet Takası 22 Mart 2013 (valör günü) İMKB de İşlem Görme Tarihi Mart 2013 İtfa Metodu Anapara ve faiz ödemesi vade sonunda yapılacaktır.

4 173 Gün Vadeli Bono Bilgileri Banka Bonosu Ek Getirisi Referans alınan DİBS in 173 günlük basit faizinin üstüne 60 baz puan (%0,60) Referans Alınacak Kıymetler itfa tarihli Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS).

5 İhraç Miktarı 383 gün vadeli Tahvil Bilgileri TL nominal Vade İhraç Şekli Talep Toplama Tarihleri 383 gün Halka Arz Mart 2013 (3 gün) İhraç Tarihi (valör) 22 Mart 2013 Vade Sonu Tarihi 9 Nisan 2014 Minimum talep miktarı Kurumsal yatırımcılarda TL, bireysel yatırımcılarda 100 TL nominal değerli olacaktır. Sonraki talep adımları bireysel yatırımcılar için 5 TL nominalin katları, kurumsal yatırımcılar için TL nominalin katları şeklinde olacaktır.

6 383 Gün Vadeli Tahvil Bilgileri Faiz Oranının Açıklanma Tarihi Dağıtım Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 21 Mart ve 21 Mart 2013 (Her iki günde açıklanan faiz oranlarından yüksek olan nihai faiz oranı olacaktır. Bankamız tahvilinin faiz oranı ek getirisi eklenmiş şekilde açıklanmış olacaktır.) Para ve Kıymet Takası 22 Mart 2013 (valör günü) İMKB de İşlem Görme Tarihi Mart 2013 İtfa Metodu Anapara ve faiz ödemesi vade sonunda yapılacaktır.

7 383 Gün Vadeli Bono Bilgileri Banka Bonosu Ek Getirisi Referans alınan DİBS in 383 günlük basit faizinin üstüne 75 baz puan (%0,75) Referans Alınacak Kıymetler itfa tarihli Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS).

8 Bono ve Tahvil Faizi Hesaplama Yöntemi Banka bonosu ve Tahvilinin faizinin belirlemesinde referans alınan DİBS lerin 14/03/2013 ve 15/03/2013 tarihlerinde (gözlem periyodu) İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı nda aynı gün valörlü işlemlerde oluşan ağırlıklı ortalama bileşik faizleri ve günlük işlem hacimleri dikkate alınarak 15/03/2013 tarihinde aynı gün valörlü işlem saati bitimini takiben hesaplamalar yapılacaktır. Talep toplamanın son günü, seçilen DİBS lerin talep toplama sürecinde ( Mart 2013) İMKB Tahvil ve Bono Pazarı nda oluşan işlem hacmi ağırlıklı ortalama bileşik faizleri ve günlük işlem hacimleri dikkate alınarak 20/03/2013 tarihinde aynı gün valörlü işlem saati bitimini takiben ikinci bir hesaplama yapılacaktır. Yapılan bu ikinci hesaplamaya göre bulunan yeni ağırlıklı ortalama bileşik faiz, gözlem periyodu verileri kullanılarak yapılan, 15/03/2013 tarihinde duyurulan ve ihraca baz teşkil eden ortalama bileşik faiz oranının üzerinde olması durumunda söz konusu faiz oranı banka bonosunun ve tahvilinin nihai faiz oranının hesaplamalarında kullanılacaktır. Gösterge Faiz Oranı na, T.C. Ziraat Bankası ek getiri oranı 173 gün vadeli bono için %0,60 (60 baz puan), 383 gün vadeli tahvil için %0,75 (75 baz puan) eklenerek banka bonosu ve tahvili faiz oranı belirlenecektir. Banka bonosu ve tahvili Yıllık Basit Faiz oranından; banka bonosu ve tahvili Yıllık Bileşik Faiz oranı hesaplanacaktır.

9 Tahsisat Grupları Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar: Yurtdışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahipleri dahil Türkiye de ikametgah sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile yerleşmek niyeti ile bir takvim yılı içerisinde Türkiye de devamlı 180 günden fazla oturanları ( Türk Parası Kıymetini Koruma 32 Sayılı Karar ) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının da kapsamak üzere Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılar ve aşağıda tanımlanan Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar dışında kalan tüm gerçek ve tüzel kişilerdir. Kurumsal Yatırımcılar: Yurt içinden başvuracak kurumsal yatırımcılar, Yatırım Fonları, Özel Emeklilik Fonları, Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları, Risk Sermayesi Yatırım Ortaklıkları, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, Aracı Kurumlar, Bankalar, Sigorta Şirketleri, Portföy Yönetim Şirketleri, İpotek Finansmanı Kuruluşları, Emekli ve Yardım Sandıkları, Vakıflar ile tarihli ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu Geçici 20. Maddesi uyarınca kurulmuş olan Sandıklar, Kamuya Yararlı Derneklerdir. Bu gruptan talepler Ziraat Yatırım tarafından toplanacaktır.

10 Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar: Nakden Ödeme Talep Seçenekleri Kıymet Blokesi Yöntemi ile Talepte Bulunma Likit Fon Blokajı : Ödenmesi gereken bedel / %97 TL DİBS Blokajı : Ödenmesi gereken bedel / %90 Banka Bonosu Blokajı* : Ödenmesi gereken bedel / %100 Gram Altın Blokajı: Ödenmesi gereken bedel / %80 Vadesiz Altın Mevduatı Blokajı: Ödenmesi gereken bedel / %80 (*) Banka Bonolarında sadece (16/04/2013 vadeli) Banka Bonosu teminat olarak kabul edilecektir.

11 Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar: Talep Seçenekleri Döviz Blokesi Yöntemiyle Talepte Bulunma (Konvertible Olanlar) Döviz Blokajı: Ödenmesi gereken bedel / %90 Vadeli Mevduat Blokesi Yöntemiyle Talepte Bulunma TL Vadeli Mevduat Blokajı: Ödenmesi gereken bedel / %100 (*) Uygulama, 100 TL lik Banka Bonosu/tahvili talebinde bulunan bir müşteri için blokaj oranı %80 olan Altın için 100/%80=125 TL lik blokaj konması şeklinde olacaktır.

12 Talep Seçenekleri Blokaj anında ve Banka Bonosu/Tahvili ödemesinin teminat olarak verilen kıymetin kısmen ya da tamamen bozdurularak ödenmesi halinde dikkate alınacak fiyatlar aşağıdaki gibidir. Likit Fon Blokajı: İşlem günü/valör günü için Bankamızca belirlenen fon geri alım fiyatı TL DİBS Blokajı: İşlem/Valör anında Bankamızca Finart sisteminde yer alan geri alım fiyatı Banka Bonosu Blokajı: İşlem/Valör anında Bankamızca Finart sisteminde yer alan geri alım fiyatı Altın Blokajı: İşlem/Valör anında Bankamızca Finart sisteminde yer alan geri alım fiyatı Döviz Blokajı: İşlem/Valör anında Bankamızca Finart sisteminde yer alan geri alım fiyatı * TL Vadeli Mevduat Blokajı, yalnızca Mevduat vadesinin 21 veya 22 Mart 2013 olması durumunda yapılabilecektir. Vadesi 21 Mart 2013 olan mevduatlarla yapılan talepler valör gününe kadar repo veya vadeli mevduatta değerlendirilmek suretiyle nemalandırılacaktır.

13 Talep Toplama Yöntemleri Sabit Metod Banka Bonosu/Tahvili ödemesinin, teminat olarak verilen kıymetten kazanılan tutar kadar kısmının valör günü saat 12:00 den sonra TL ye çevrilerek yapılacağını ifade eder. Nakit teminatlar bu kapsama girmektedir. Değişken Metod Banka Bonosu/Tahvili ödemesinin DİBS, Döviz, Banka Bonosu ve Altın ödemesinde valör günü saat 12:00 ye kadar tamamen veya kısmen nakden ödeme imkanı olduğunu, teminat olarak verilen kıymetin buna göre bozulacağını ifade etmektedir. Teminat cinsi DİBS, Döviz, Banka Bonosu ve Altın olsa dahi kazanılan tutar için ödeme nakden yapılacaksa bu yöntem tercih edilmelidir.

14 Talep Toplama Kanalları Bono/Tahvil ihracında kullanılacak kanallar: Ziraat Bankası Şubeleri Ziraat Bankası ATM leri Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı (www.ziraatbank.com.tr) Ziraat Bankası Telefon Şubesi ( ) Ziraat Yatırım A.Ş. Şubeleri Ziraat Yatırım İnternet Şubeleri (www.ziraatyatirim.com.tr) Ziraat Yatırım Telefon Şubesi ( )

15 Yatırımcı Açısından Vergi 1 Ekim 2010 dan itibaren anonim, limited ve komandit şirketler; SPK ya tabi yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları; bunlara benzeyen yabancı fonlar ve ortaklıklar ve benzeri olduğu Maliye Bakanlığınca belirlenenlerin bono/tahvil alım satımından ve faizlerinden oluşan gelirleri % 0 oranında gelir vergisi stopajına tabidir. Yukarıda sayılanlar dışındaki tam ve dar mükellef gerçek kişiler ile vakıflar, dernekler ve benzeri tüzel kişilerin bono/tahvil alım satımından ve faizlerinden oluşan gelirleri % 10 oranında gelir vergisi stopajına tabidir. Gerçek kişi yatırımcılar için %10 oranındaki stopaj nihai vergidir ve yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmez. Stopaj dışında bonolarda, BSMV mükellefi kurumların alım satım gelirleri üzerinden % 5, faiz gelirleri üzerinden ise %5 BSMV hesaplayıp, ödemesi gerekmektedir. Tahvillerde ise, BSMV mükellefi kurumların alım satım gelirleri üzerinden % 1, faiz gelirleri üzerinden ise %5 BSMV hesaplayıp, ödemesi gerekmektedir.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Haziran 2015 Halkbank Bonosu Halka Arzı Tanıtım Sunumu (2. Etap) Talep Toplama Tarihleri : 1-2 - 3 Haziran 2015 Önemli Not: Bu doküman yatırımcılara bilgi vermek

Detaylı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bonosu Halka Arzı Haziran 2015 Halkbank Bonosu Halka Arzı Tanıtım Sunumu (2. Etap) Talep Toplama Tarihleri : 1 2 3 Haziran 2015 Önemli Not: Bu doküman yatırımcılara bilgi vermek

Detaylı

TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular. İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak?

TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular. İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak? TEB Bono İhracı Hakkında Sık Sorulan Sorular İhraç edilecek olan bononun vade başlangıcı ve vade sonu hangi tarihler olacak? Vade başlangıcı: 13 Mart 2014 Vade sonu: 23 Temmuz 2014 Vade: 132 gün Bononun

Detaylı

İhraççısının banka olması dışında, banka bonosunun hazine bonosundan bir farkı bulunmamaktadır.

İhraççısının banka olması dışında, banka bonosunun hazine bonosundan bir farkı bulunmamaktadır. BANKA BONOLARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Banka bonosu nedir? Bankaların borçlu sıfatıyla düzenleyip, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alınmasını takiben ihraç ederek iskonto esasına göre sattıkları

Detaylı

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Kira Sertifikası Halka Arzı

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Kira Sertifikası Halka Arzı Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Kira Sertifikası Halka Arzı Haziran 2015 Kuveyt Türk Kira Sertifikası Halka Arzı Tanıtım Sunumu Talep Toplama Tarihleri : 24-25 - 26 Haziran 2015 Kaynak Kuruluş Konsorsiyum

Detaylı

Kira Sertifikaları Bilgilendirme Dokümanı

Kira Sertifikaları Bilgilendirme Dokümanı Kira Sertifikaları Bilgilendirme Dokümanı OCAK 2014 Sayfa 1 / 11 İÇİNDEKİLER 1. GENEL BİLGİ... 3 2. GENEL YAPI... 5 3. İHRAÇ YÖNTEMİ... 7 4. KİRA SERTİFİKALARI İHRAÇ BEDELİ, KİRA VE İTFA ÖDEMELERİ... 9

Detaylı

ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden

ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın kayda alınmıģ olan 200.000.000 toplam TL nominal değerli finansman bonosu ve/veya tahvillerinin halka arz edilecek 50.000.000 TL nominal değerli

Detaylı

ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden

ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden ĠĢ Finansal Kiralama Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın kayda alınmıģ olan 200.000.000 toplam TL nominal değerli finansman bonosu ve/veya tahvillerinin halka arz edilecek 100.000.000 TL nominal değerli

Detaylı

TÜRKIYE HALK IYLA BÜYÜYOR.

TÜRKIYE HALK IYLA BÜYÜYOR. TÜRKIYE HALK IYLA BÜYÜYOR. Büyüyen Türkiye ile birlikte büyüdük. Son 5 yılda; Aktiflerimizde %175 den, Kredilerimizde %300 den, Mevduatlarımızda %170 den, Özkaynaklarımızda %160 dan, Kârımızda %130 dan

Detaylı

Akfen Holding Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur

Akfen Holding Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur Akfen Holding Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca.../.../... tarihinde onaylanmıştır. Ortaklığımızın 200.000.000 toplam TL

Detaylı

ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu

ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu ING Bank Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notu Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca../../2014 tarihinde onaylanmıştır. Ortaklığımızın toplam 1.500.000.000 TL tutarındaki

Detaylı

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır)

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır) TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. Sermaye Piyasası Aracı Notu (Sermaye Piyasası Kurulu tarafından henüz onaylanmamıştır) Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca.../.../2015 tarihinde

Detaylı

Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden

Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden Boyner Büyük Mağazacılık Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın kayda alınmıģ olan toplam 100.000.000 TL nominal değerli borçlanma aracının halka arz edilecek 50.000.000 TL nominal değerli tahvillerinin satıģına

Detaylı

Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden

Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden Türkiye ĠĢ Bankası Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın 1.000.000.000 TL nominal değerli banka bonosunun halka arz yoluyla satıģına iliģkin duyurudur. Halka arz edilecek 1.000.000.000 TL nominal değerli

Detaylı

Asya Varlık Kiralama Anonim ġirketi'nden

Asya Varlık Kiralama Anonim ġirketi'nden Asya Varlık Kiralama Anonim ġirketi'nden Ortaklığımızın 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde onaylanmıģ olan izahnamesi kapsamında 125.000.000 TL nominal değere kadar halka arz edilebilecek

Detaylı

Sabit Getirili Menkul Kıymetler

Sabit Getirili Menkul Kıymetler Sabit Getirili Menkul Kıymetler www.imkb.gov.tr İçindekiler SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER 1 Devlet İç Borçlanma Senetleri 1 Devlet Tahvilleri 2 Hazine Bonoları 3 Gelir Ortaklığı Senetleri 4 Gelire Endeksli

Detaylı

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ***

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ*** Aşağıda yer alan tablo 6009 Sayılı Kanun ve söz konusu Kanun ile ilgili 2010/926 sayı ve 27.09.2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca Gelir Vergisi Kanunu Geçici Madde 67 kapsamındaki 1.10.2010 tarihinden

Detaylı

İşbu Özet Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış olup taslak niteliğindedir.

İşbu Özet Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış olup taslak niteliğindedir. İşbu Özet Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış olup taslak niteliğindedir. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Özettir Bu özet, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca.../.../... tarihinde onaylanmıştır.

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI 1. Verginin, üzerinden hesaplandığı değer veya miktara ne denir? Matrah. 2. Vergi kanunlarına göre, vergi ödemekle yükümlü kılınan gerçek veya tüzel kişilere

Detaylı

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI Gelir Vergisi Kanununa eklenen Geçici 67. madde ile 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31.12.2015 tarihine kadar;

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU

SERMAYE PİYASASI KURULU SERMAYE PİYASASI KURULU YIL: 2010 İhlas Gazetecilik Anonim Şirketi'nden Halka Arza İlişkin Duyurudur Mevcut ortaklarm sahip olduğu 26.400.000 TL nominal değerli paylarm halka arzma ilişkin duyurudur. Söz

Detaylı

SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER

SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER İÇİNDEKİLER 1 SABİT GETİRİLİ MENKUL KIYMETLER 13 İKİNCİ EL PİYASA İŞLEMLERİ Devlet İç Borçlanma Senetleri 14 Borsa İstanbul Borçlanma Araçları

Detaylı

2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ

2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ 2013 YILI MENKUL KIYMET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF KURUM (1) DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ HİSSE SENEDİ ALIM SATIM KAZANCI iktisap edilmiş hisse

Detaylı

TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur

TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur İşbu Sermaye Piyasası Aracı Notu henüz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamıştır. TF Varlık Kiralama Anonim Şirketi Sermaye Piyasası Aracı Notudur Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI 1. Verginin, üzerinden hesaplandığı değer veya miktara ne denir? Matrah. 2. Vergi kanunlarına göre, vergi ödemekle yükümlü kılınan gerçek veya tüzel kişilere

Detaylı

ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ Sermaye Piyasası Aracı Notu

ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ Sermaye Piyasası Aracı Notu ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ Sermaye Piyasası Aracı Notu Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) nca 22/05/2015 tarihinde onaylanmıştır. Ortaklığımızın toplam 150.000.000

Detaylı

Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet sayfasından ulaşabilirsiniz. G.V.K. Geçici 67. Madde Uygulaması İle İlgili Olarak Gerçek Kişilere Yönelik Vergi Rehberi (2007 Yılı) G.V.K. GEÇİCİ 67. MADDE UYGULAMASI İLE İLGİLİ OLARAK GERÇEK KİŞİLERE YÖNELİK VERGİ REHBERİ 2007 ÜCRETSİZDİR

Detaylı

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur İşbu İhraççı Bilgi Dökümanı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış olup taslak niteliğindedir. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Sermaye Piyasası Aracı Notudur Bu sermaye piyasası aracı notu, Sermaye

Detaylı

Yatırımcılar için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

Yatırımcılar için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yatırımcılar için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası www.imkb.gov.tr İçİndekİler İMKB Piyasalarında Yatırım 2 Hisse Senetleri Piyasası 5 HSP İşlem Yöntemleri 6 Gelişen İşletmeler Piyasası 13 Tahvil ve Bono

Detaylı

Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri Raporuna İlişkin Yöntemsel Açıklama

Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri Raporuna İlişkin Yöntemsel Açıklama Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri Raporuna İlişkin Yöntemsel Açıklama İstatistik Genel Müdürlüğü Parasal ve Finansal Veriler Müdürlüğü İçindekiler I- Tanım... 3 II- Amaç... 4 III- Yöntem... 4 IV-Yayınlama

Detaylı