BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI"

Transkript

1 BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI

2 A) TEKNİK ÖZELLİKLER Kapasite: Elektronik Ünite: Kontrol: Yük Hassasiyeti: Çapraz Kafa Pozisyon Kontrol Çözünürlüğü: Min Yük Kontrol Hızı: Çapraz Kafanın Hareket Hız Aralığı : Min Deformasyon Kontrol Hızı: Kolonlar Arası Mesafe: Çapraz Kafa Hareket Mesafesi: Toplam Test Alanı Yüksekliği Güç: Cihaz kapasitesi çekme ve basma yönünde 10 kn - 20 kn - 30 kn ve 50 kn dur. Alman Menşeili DOLI Kontrolör 1) DOLI Kontrolör 2) DOLI El Kumandası ve Kontrol Paneli (Acil durdurma butonlu) 3) Bilgisayar Yazılımı Test&Motion (Kuvvet, Gerilme ve Stroke Kontrollü) Ölçme için kullanılan algılayıcı yük hücresinin sınıfı 0,5 dir. Hareketli başlık pozisyon kontrol çözünürlüğü =<0,05 µm veya pozisyon ölçüm hassasiyeti ±0.002 mm. dir. (opsiyoneldir) 0.01 kn/s Deney hızı en az 0,001 mm/dak. ile 1000 mm/dak. (nominal hız) arasında istenilen değere ayarlanabilmektedir mm/dk Test alanı genişliği >= 400 mm dir. (opsiyoneldir.) Aksesuarsız test alanı yüksekliği >= 1200 mm dir. (opsiyoneldir.) 1200 Cihaz çalışma voltajı 380 volt 50 Hz AC şebeke trifazedir. B) GENEL ÖZELLİKLER

3 Cihaz hareket sistemi elektromekanik, servo motor tarafından dijital kontrolle tahriklidir. Sürücü motor AC servo sistemdir. Cihazın gövdesinde korozyon, paslanma söz konusu değildir. Cihaz kapasitesi çekme ve basma yönünde en az 20 kn dir. Cihaz +10 o C ile +35 o C sıcaklıklarda, +%20 ile %90 Rh şartlarında çalışabilmektedir. Hareketli başlık hız doğruluğu nominal hız değerinin(presin uygulayabildiği mak. hız değlerinin) %0,05 veya set edilmiş olan hız değerinin%0.1 i hassasiyettedir. Yük çerçevesi ( gövdesi) zemine veya masa üstüne oturan ve özel montaj gerektirmeyen, tek ölçme alanlıdır. Cihaz yazılımı Windows tabanlı tüm işletim sistemleri ile çalışmaktadır. PC ile haberleşme Ethernet bağlantılıdır. Cihazla birlikte en az 20 kn kapasiteli ve kapasitesinin %0.1 i ile % 100 ü arasında ISO sınıf 0,5 olan 1 adet yük hücresi verilmektedir. (Referans kapasite 20 kn olup opsiyonel kapasiteye bağlı olarak yük hücreleri belirlenmektedir.) Bütün yük hücresi ayarlarını ve kalibrasyon parametrelerini otomatik olarak tanıyabilmektedir. Her bir yük hücresi prese bağlı konumdayken, uluslararası izlenebilirliği olan kalibrasyon işlemi gerçekleştirilip sertifikalandırılarak, belgesi ilgili birime teslim edilecek ve pres sınıf 0,5 dir. Cihaz dijital ölçüm elektronikleri ve algılayıcı bağlantılarıyla birlikte verilmektedir.

4 OTOMATİK EKSTENSOMETRE (opsiyoneldir)

5 Tam otomatikekstensometre, ISO 9513 kriterlerini sağlamakta ve sınıf 0.5dir. (opsiyoneldir) L0 ( ilk ölçme boyu ) aralığı: en az mm Uzama Ölçme aralığı : en az L0 mm, ISO Method A kapalı çevrim testleri yapabilecek yeterliliktedir. Ayrıca verilecek olan tam otomatik ekstensometrenin ISO standardı EK C de belirtilmiş olan çekme modülü ölçüm yeterliliklerini sağladığı ekstensometre kalibrasyon sertifikası ile ibraz edilmektedir. (ekstensometre özellikleri talebe göre değiştirilebilmektedir) Cihazda kullanılacak tam otomatik ekstensometre, test başlangıcında numune üzerine otomatik kapatılarak, deney sonuna kadar uzamayı ölçebilmektedir. Test başlangıcında tanımlanan Lo boyuna otomatik olarak gitmekte, ayrıca test sonunda otomatik olarak açılmaktadır. Otomatik kopma algılama sistemine sahiptir. MEKANİK EKSTENSOMETRE (opsiyoneldir)

6 VİDEOEKSTENSOMETRE (opsiyoneldir) Test numunesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, Hareketli parçaların eylemsizliğinden kaynaklanan hatalar bulunmamaktadır, Deneyde oluşan ani bir aksaklıktan dolayı kaynaklanacak hasar bulunmamaktadır, Isıtıcı test fırınları ile birlikte kolaylıkla kullanılabilir, Sert ve yumuşak birçok materyal üzerinde uygulanan testlerde kullanılabilir, Her ölçüdeki (büyük, küçük) test araçlarında kullanılabilir, Bütün çekme, akma ve kopma dayanımı hesaplayan makinelerde uyumludur, Bütün görüntü kalitelerinde kolay işlem, Enine ve boyuna eş zamanlı ölçüm, Geniş ölçüm alanı, Hassasiyet Sınıf 1, Kolay öğrenme, kullanıcı dostu ara yüz.

7 Resim 2: Videoekstensometre kullanımı Temsili ve örnek ekran görüntüleridir. Özellikler: Elektronik kontrol ünitesi okuma hızı en az 1 khz dir. TS EN ISO e göre Sınıf 0.5 tir. Ölçüm oranı 70 Hz (özel kameralarla 4 khz e kadar ölçüm alınabilir.)

8 Ölçüm: 2 den 20 noktaya kadar belirlenen çizgiler arasında, Nokta ve düz çizgi işaretçileri arasındaki mesafe mm olarak, Nokta işaretleyiciler ve numune geometrisine bağlı olarak enine uzaman tayini, Numune genişliğinin mm. olarak ölçümü. Ölçüm sistemi Metrik ve SI dır. Cihaz hareket iletim mekanizması ve bağlantıları hassas ve sessiz çalışmayı temin edecek niteliktedir. Firmamız, cihaz montajını tamamladıktan sonra, elektriksel ve mekanik olarak aktif hale getirecek 3 gün süre ile cihaz programı, test konuları, cihazın bakımı, onarımı ve kalibrasyonu konularında eğitim verecektir. Firmamız eğitim verilen kişilerin her birine ayrı-ayrı eğitim sertifikası vermektedir. C) YAPILABİLEN TESTLER ve APARATLAR Elektromekanik Universal Test Cihazı ve yazılımı ilgili mekanik çene ve aparatlar kullanılarak birçok testi ISO 6892 ve/veya ASTM E4 standartlarına göre çekme yönlü, ISO ve ISO 3133 standardına göre de basma ve eğme testlerini gerçekleştirebilmektedir. Aparatların tamamı Universal Test Cihazına kolay ve hızlı bir şekilde monte ve demonte edilebilmektedir. C.1) Çekme Testi ve Aparatları Mekanik Çene Takımı Yassı ve Çaplı Numuneler İçin Çene Tutucular

9 Cihazla birlikte üç takım çene verilmektedir: (istenilen ebatta çene takımı üretilmektedir) En az 20 KN Pnömatik ( yandan kapamalı) Çene; Çeneleri açma kapaması hava ile yapılan ve malzemeye göre ağızları değiştirilebilen pnömatik çene takımı, çene açma kapama ve sıkma basıncını ayarlamak için ayrıca ayak pedallı kontrol ünitesi bulunmaktadır. Pnömatik çeneler yandan, sıkma sistemine sahiptir. Numunelerin kolayca yerleştirilmesine olanak sağlayacak şekilde tam açıktır. Çene ağızları arası açıklık en az 0.22mm. aralığında ayarlanabilmektedir. Çene sıkma kuvveti en az 5 bar hava basıncı ile çalışabilmekte ve numuneleri (geotekstil, pcv, membran vb.) kaydırmayacak şekilde sıkma kuvveti uygulayabilmektedir. Pnömatik çene ile birlikte genel malzeme testleri için; 1 takım 0,75 mm. diş kalınlığında balıksırtı işlenmiş en az 50x60 mm tutma yüzeyi olan tırtıllı çelik çene ağız takımı, 1 takım en az 50 x 60 mm tutma yüzeyi olan vulkollan veya kauçuk kaplı çene ağız takımı, 1 takım en az 50 x 210 mm tutma yüzeyi olan dalgalı çelik çene ağız takımı ( jeotekstil çekme testleri için) verilmektedir. En az 2 kn.luk Mekanik Çene; Açma kapaması vida sıkmalı olarak yapılan, malzemeye göre ağızları değiştirilebilen mekanik çene takımı verilmektedir. Çeneyle birlikte 1 takım 30x60 (0,4 mm balıksırtı işlenmiş) mm veya 25x25 mm.(yüzeyi tırtıllı işlenmiş) boyutlarında çelik ve 1 takım 30x60 mm veya 25x25 mm. vulkolan veya kauçuk kaplı çene ağız takımı verilmektedir. En az 2 kn kapasiteli makas tip veya kendinden sıkmalı kauçuk roller çene; Bu çene takımı ile çene ağzı kullanmak gerekiyorsa 30 mm genişliğinde dış yüzeyi tırtırlı yuvarlak sırtlı ağız takımı verilmektedir. Tutucuları çenelere yerleştirmek için gerekli olan alet takımı çeneyle birlikte verilmektedir. Çeneler jeotekstil, jeomembran, jeogrid, Jeokompozit, fiber ve plastik malzemelerin testinde kullanılacak yapıdadır.

10 C.2) Basma Testi ve Aparatları Oynar Başlıklı Basma Plakası

11 C.3) Üç Nokta Eğme Testi ve Aparatları Alt Mesnet mm arası ayarlanabilen T kanallı alt plaka Alt Mesnet Üst Mesnet

12 D) ELEKTRONİK KONTROL SİSTEMİ D.1) VERİ TOPLAMA VE KONTROL SİSTEMİ DOLI EDC 220 Almanya da üretilen EDC Kontrolör, yüksek teknolojiye sahip test makinalarında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle veri toplama ve kapalı çevrim kontrolü için tasarlanmış güçlü ve etkin bir sistemdir. Cihazın veri toplama hızı en az 1 khz(1000 Hz) tir. Cihaz kontrolü PC üzerindendir. Cihazın bilgisayara data aktarım hızı 1000 Hz dir. Tuşları ve ekranı olmayan EDC 220, statik test makineleri için dizayn edilmiştir. Sabit kontrol, yüksek ölçüm hassasiyeti ve yüksek veri aktarma hızı gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca cihaz kendini kalibre edebilme fonksiyonlarına da sahiptir. Günümüzde, statik test makinalarında yaygın olarak kullanılan en güvenilir cihazdır. Verilecek sistemle aynı markadan veya sistemle uyumlu teknik özelliklere sahip olan ve sisteme sonradan eklenecek tüm sensörler ( ekstensometre, yük hücresi, LVDT ler vd. ) sistem tarafından otomatik tanınmaktadır. Kontrol ünitesi tüm kanallarda (yük, uzama, gerinim vb. her kanalda) en az 1000 Hz hızda (Data Acquisition Rate) tüm test boyunca veri toplayabilecek donanıma sahiptir. PC ile haberleşme USB veya Ethernet bağlantılıdır. Pozisyon tekrarlanabilirliği =<±1µm dir.

13

14 D.2) RMC-7 El Kumandası ve Kontrol Paneli (opsiyoneldir) Çekme basma ünitesi veya elektronik kontrol ünitesi konsolu üzerinde acil durdurma butonu bulunmaktadır. Kablolu yapısı sayesinde geniş bir kullanım alanı sunan DOLI el kumanda kontrol paneli sayesinde DOLI kontrolör üzerinden gerçekleştirilebilecek tüm işlemler yapılabilmektedir. DOLI el kumandasının sunduğu en önemli özellik numunenin cihaza numune yerleştirilmesi sırasında hiçbir zorluk çekmeden cihazın kontrol edilebilmesidir. Mıknatıslı yapısı sayesinde herhangi bir metal kısma tutturulabilmektedir. (Örneğin: Üniversal Test Cihazı kolonu) Testi başlatma, sıfırlama yapma, hassas pozisyonlama, ilk pozisyona otomatik geri dönme gibi özelliklere sahiptir aynı zamanda test yükü, anlık uzama gibi verileri anlık olarak göstermektedir.

15 Yazılıma gerek duymadan test yapmaya olanak verir ve kalibrasyon menüsü mevcuttur. Cihazın mekanik limit durdurucuları mevcuttur ve hareketli kısım bu durduruculara temas ettiğinde sistemi durdurmaktadır. Cihazla birlikte harici kumanda ünitesi verilmekte, test başlatma durdurma, test sonuçlarını görme vb. tüm işlemler bu kumanda ile yapılabilmektedir. D.3) TEST&MOTION Bilgisayar Test Yazılımı DOLI test yazılımı Test&Motion sayesinde testler bilgisayar ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Testlerin anlık verileri, grafikleri, test sonuçları yazılım penceresinde gözlemlenebilmekte; sonuçlar ve grafikler bilgisayar ortamında saklanabilmekte ve çıktı alınabilmektedir. Yazılım aracılığıyla kuvvet, gerilme ve stroke kontrolüne imkân sağlanmaktadır. Yazılım firma/kuruma göre kişiselleştirilebilmekte, istenilen sonuçlar çıktı ekranına yansıtılabilmektedir. Yazılım lisanslı CD ile verilmekte ve süresiz kullanıma uygundur, kullanım arayüzü Türkçe ve İngilizce olabilmektedir. Yazılım, yeni test metodu (test profil dosyası) oluşturmaya izin vermektedir ve test parametrelerinin girilmesine olanak sağlamaktadır. Oluşturulan test metodu (test profil dosyası) farklı zamanlarda bu parametrelerin kullanımına olanak sağlamaktadır. Yazılım, test grafiğinin kısımlarına ayrılmasına ve bu kısımlardan istenen bölgenin seçilip değerlendirilmesine izin vermektedir. Ayrıca üniversal test cihazı ile numuneye ön yük (ön gerilim) (preload) veya ön çevrim (precycle) yapılabilir özelliktedir. Kuvvet ve uzama çevrimi yapabilmektedir. Cross-head hareketi bilgisayar yazılımı sayesinde tek tuşla rahatça yapılabilmektedir ve cross-head test sonlandığında test ayarlarından belirleyebileceğimiz bir hız ile ilk konumuna dönmektedir. Yazılım kullanıcını kendi seçtiği bir sensörü (loadcell,extensometre,deflectometer vb.) kendi seçtiği bir test metoduna atayabilmesine olanak sağlamaktadır. Kullanıcı yazılım ile kendi metotlarını da yaptırabilmektedir.

16 YAZILIM EKRAN GÖRÜNTÜLERİ ve ÖZELLİKLERİ Üst akma, alt akma, maksimum gerilme ve kopma gerilmesi değerleri grafikte gösterilmektedir. Aşırı yük koruma sistemine sahiptir. Aşırı yük koruma paraparametresi

17 Cihaz deney başlangıcında ( gerekirse tek tuş ile ) otomatik olarak sıfırlama yapabilmektedir. Sensörlerin başlangıç sıfırlama fonksiyonu

18 Otomatik kopma algılama sistemine sahiptir. Kullanıcı tarafından belirlenen yük ve yük kaybı oranında test sonlandırılır.

19 Test sonunda istenildiği takdirde otomatik olarak geri dönme özelliği mevcuttur. Test sonunda otomatik geri dönme özelliği

20 Video ekstansometre ve otomatik ekstansometre bağlanabilme özelliğine sahiptir.

21 Otomatik ekstansometre tanıma ekran görüntüleri.

22 Video ekstensometre tanıma ekran görüntüsü İstenildiği taktirde cihaza çift eksenli okuma yapabilen temassız video ekstensometre yani RTSS hiçbir ek elektroniğe ve yazılıma ihtiyaç duymadan eklenebilir.

23 Kontrol elektronikleri yük hücresi ve ekstensometre gibi algılayıcıları otomatik olarak tanıyabilmekte ve kalibrasyonlarını sağlayabilmektedir. Yük hücresi ve ekstansometre algılayıcılarını tanıma fonksiyonu Yük ve deplasman kontrollü kalibrasyon fonksiyonu

24 Yükleme hızları set edilebilir. Yükleme hızı kontrol fonksiyonu

25 Test öncesi, numuneye üzerinde oluşabilecek dolaylı yükleri (çene sisteminden kaynaklanabilecek yükler, mekanik sistemden kaynaklanabilecek yükler vb.) algılayarak, bu yüklerin test sonucunu etkilemesini önleyecek olan doğrudan yük ölçüm sistemine sahiptir(sıfırlama yapmadan). Numune üzerinde oluşabilecek dolaylı yükleri alma ve doğrudan yük ölçümü fonksiyonu Değişken hızlar uygulayabilmekte akma dayanımına veya belirlenen bir yük veya gerilme değerine ulaşıldığında daha önceden program yardımı ile cihaz hızını değiştirilebilmektedir. Test boyunca hızlar (ön yükleme, akma bölgesi test yolu, test bitince geri dönüş vb.) kademesiz olarak ayarlanabilmektedir. Bir parti içerisinde birden fazla numuneye deney yapıldığında istenildiğinde her bir numuneye ait grafik görülebilmektedir.

26 y ekseninde yük veya gerilme, x ekseninde şekil değiştirme veya birim şekil değiştirme değerleri ile numuneye ait grafikler çizebilmektedir.

27 Grafiğin üzerinde herhangi bir nokta seçildiğinde o noktaya ait yük/gerilme, şekil/birim şekil değiştirme değerleri gösterilmektedir. Yazılım, test işleminin kuvvet-uzama grafiğini oluşturabilmekte ve bölgesel hesaplamalar için bu grafiğin kısımlarına ayrılmasına müsaade etmektedir. Özellikle yırtılma mukavemeti ölçümlerinde oluşan piklerden hesaplamada kullanılmak üzere seçimine izin vermektedir. Grafik üzerinde seçilen herhangi bir noktaya ait test bilgileri Grafikte üzerinde seçilen noktanın kopma uzama oranı, toplam üniform uzama oranı rakamla gösterilmektedir. Elastik bölgedeki doğrunun eğimi ve Elastisite Modülü ISO 527 : 2012 standardında tanımlandığı şekilde ölçülebilmektedir.

28 Grafik üzerinde yer alan noktalar işaretlendiğinde arada kalan alan hesaplanabilmektedir. Grafik üzerinde bir nokta seçildiğinde bu noktadan şekil değiştirme eksenine elastik bölgedeki doğrunun eğimiyle eşit olacak şekilde doğru çizilebilmektedir. Elastik rezilyans modülü, hiperelastik rezilyans modülü gibi değerleri hesaplamaya uygundur. Her bir numune takımına ait veriler ayrı-ayrı dosyalara saklanmakta, diğer bir deneye geçildiğinde bilgiler silinmemektedir. Deney raporunda asgari deney numunesinin tanımı, malzemenin özellikleri, deney numunesinin tipi, deney numunesinin hazırlanış şekli, uzamanın nasıl ölçüldüğü ve deney sonuçları görülebilmektedir. Ayrıca deney raporu numune laboratuar numarası, deney tarihi, numuneyi gönderen, ilgi yazı tarih ve sayısı, deneyi yürüten kişilerin unvan ve imzaları sağlamaktadır. Cihazın kullanımında, bakım ve işletmesinde ihtiyaç duyulacak tüm alet ve edevat cihazla birlikte verilmektedir.

29 D.4) Yardımcı Ekipmanlar: Bilgisayar ve Yazıcı Cihaza bağlı bilgisayar en az Intel i5 veya daha üzeri işlemcili ve en az 4. GB ram i olan, Windows 7 işletim sistemli ve toplama olmayan bir bilgisayar ve renkli lazer yazıcı verilmektedir. (bilgisayar özellikleri değiştirilebilir) Bilgisayara bağlı monitor en az 17 LCD ekrandır.

30 E) KALİTE, GARANTİ, TESLİMAT Firmamız TS EN ISO 9001:2008, Sanayi Bakanlığı Hizmet Yeterlilik Belgesi veya TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi vardır. Cihazın teslimatı; tüm donanımları ile test edilip kurulu ve faal olarak, kalibrasyonu yapılmış ve çalışır vaziyette yapılmaktadır. Cihazın teslim edilmesinden sonra cihazın monte edileceği yerde ve cihaz başında eğitimlerin verilmesinden firmamız sorumludur. Cihaz ile ilgili tüm katalog, broşür İngilizce ve Türkçe kullanma kılavuzları verilmektedir. Firmamız tarafından cihaz yerinde ve montajı tamamlandıktan sonra en az 2 yıl cihaz garantisi, 10 yıl yedek parça ve servis garantisi verilmektedir. Herhangi bir arıza halinde Firmamız en geç 3 gün içerisinde cihaza müdahale etme ve yetkili servis gönderme taahhüdünde bulunmaktadır. Cihaz teslimatında garanti belgesi, CE uygunluk belgesi ve satış sonrası yeterlilik belgesi verilmektedir. Cihazla teslim edilen ölçme aksesuarlarına ait kalibrasyon sertifikaları da verilmektedir. Teslim esnasında cihaz TÜRKAK veya uluslararası kabul görmüş bir kurum tarafından konusunda akredite olmuş bir laboratuvar/firma/kuruluş tarafından kalibre edilecek ve kalibrasyon sertifikası (çekme ve basma yönünde) verilecektir. Firmamız, cihazda kullanılan test programının sürekli güncellenmesi için teknik destek sağlamaktadır. Cihaz kabulünü takiben 1 yıl içerisinde yapılacak yazılım güncellemesinden bedel talep etmeyecektir.

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Üniversitemize ait ihtiyaçlar için aşağıda verilen Mal alım ile ilgili 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddesi ile satın

Detaylı

www.celiktest.com 0312 394 58 50-4 HAT 1 Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON

www.celiktest.com 0312 394 58 50-4 HAT 1 Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON TĐPĐ: ÇMS30-001 BETON TEST PRESĐ 200 TON( 2000 KN ) TAM OTOMATĐK EN 12390-4 - BS 1881:115 - ASTM C39 a uygun Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON BETON TEST PRESĐ 200 TON ( 2000 KN ) TAM OTOMATĐK TS EN 12390-4

Detaylı

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI KULLANMA KILAVUZU UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI BMS Bulut Makina Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Dolapdere Sanayi Sitesi Ada 4 No :7-9 Başakşehir/ İSTANBUL

Detaylı

MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri. Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri

MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri. Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri MTS CRITERION ÜNIVERSAL TEST SISTEMLERI AILESI YÜKSEK PERFORMANSLI ELEKTROMEKANIK

Detaylı

S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 1 Adet 3 Beagle Board 3 Adet 4

S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 1 Adet 3 Beagle Board 3 Adet 4 S.N. Malzemenin Adı/Özellikleri Miktar Cinsi 1 Programlanabilir Robot 5 Adet 2 Quadrokopter 4 motorlu Hava Aracı 3 Beagle Board 3 Adet 4 Eğilme deney seti aparatları: 5 Sayısal Çıkışlı Kuvvetli Yer Hareketi

Detaylı

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek.

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr Yeni BLS-NEO Yüksek üretkenlik Hassas kabiliyet. Kurulduğu 1950 yılından bu yana metal sac işleme makineleri

Detaylı

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Santrifüj soğutmalı ve yer tipi olmalıdır. 2. Cihaz mikroprosesör kontrollü, dijital kontrol panelli ve araştırma laboratuvarlarında

Detaylı

FIBERMAK Momentum Gen-3

FIBERMAK Momentum Gen-3 Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Lazer Serisi SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. FIBERMAK Momentum Gen-3 Yeni Nesil Fiber Lazer. F YARIM ASRI GERİDE BIRAKAN ERMAKSAN, GELECEĞE EMİN

Detaylı

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta MAYIS 2014 - Sayı:57 Yıl:8 12 İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta 18 Özelleştirilmiş Basınç Diferansiyel Modülü Yüksek Basınca Dirençli Akış

Detaylı

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 1. Cihaz portatif olup aydınlatmayı geniş alanlı, 0 görüntüleme açısıyla yapabilmelidir. 2. Cihazın dedektörü 6 adet silikon fotosel ve ışık kaynağı atımlı ksenon lamba

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. TAHRİBATLI MUAYENELER

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. TAHRİBATLI MUAYENELER ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 AMAÇ Bu faaliyet sonunda gerekli ortam sağlandığında TSE 139 standardına uygun metal parçaların Brinell sertlik deneyini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Emniyetli

Detaylı

Genel Ürün Kataloğu 2012

Genel Ürün Kataloğu 2012 Genel Ürün Kataloğu 2012 Tesisat Sektörümüzde Köklü Bir Üretici ALFEN Üretim ve yönetim merkezi İstanbul da yerleşik Alfen A.Ş. ülkemizin köklü ve yenilikçi firmalarından biridir. 30 yılı aşkın bir süredir

Detaylı

ürün haberi WIN2 Fuarında Ekstra Dağıtım 4. Salon A 190 No lu Standdayız

ürün haberi WIN2 Fuarında Ekstra Dağıtım 4. Salon A 190 No lu Standdayız ISSN 1307-3397 ŞUBAT 2010 YIL 4 SAYI 23 FABRİKA OTOMASYONU MOTOR VE SÜRÜCÜLER TEST VE ÖLÇÜM SENSÖRLER VE VERİCİLER HİDROLİK VE PNÖMATİK ENDÜSTRİYEL ELEKTRİK VE ELEKTRONİK VERİ EDİNİM PROSES VE KONTROL

Detaylı

Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Abkant Pres Serisi POWER-BEND PRO. 3 Eksen (R Manual) CNC Abkant Pres

Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Abkant Pres Serisi POWER-BEND PRO. 3 Eksen (R Manual) CNC Abkant Pres Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Abkant Pres Serisi POWERBEND PRO 3 Eksen (R Manual) CNC Abkant Pres PB Yarım asrı geride bırakan Ermaksan, geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Gururla dolu 49

Detaylı

FIBERMAK Momentum Gen-2

FIBERMAK Momentum Gen-2 Yenilikçi Teknolojiler. www.ermaksan.com.tr Lazer Serisi SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. FIBERMAK Momentum Gen-2 Yeni Nesil Fiber Lazer. F SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. www.ermaksan.com.tr

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ TEKNİK ŞARTNAME BEÜ - 2015 1 AMAÇ: Bu teknik şartname, Bitlis Eren Üniversitesi kurum binalarında kampüs güvenlik ve kontrollü

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi ŞRT.04 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi /01 1. Cihaz -86 C sıcaklıkta çalışabilmelidir. 2. Cihazın kabinin yan duvarları en az 1 inç kalınlığında vakum panel ve köpük dolgu ile izole

Detaylı

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU T.C. S A Ğ L IK B A K A N L IĞ I T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U İZM İR K U Z E Y KA M U H A S T A N E LER İ B İR L İĞ İ G E N E L S E K R E T E R L İĞ İ Bergama Dr.Faruk İlker Devlet

Detaylı

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri İçindekiler Taşınabilir vibrasyon ölçüm cihazları Taşınabilir veri toplayıcılar ve analizörler Arıza

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.0 KONU Bu doküman İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nde bina içi

Detaylı

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DONANIM KATALOĞU

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DONANIM KATALOĞU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DONANIM KATALOĞU NİSAN 2015 HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Orhan TATAR Dekan Yrd. Doç. Dr. Murat OKATAN Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim CAN Bölüm Başkanı Yrd. Doç.

Detaylı

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER: 1- KABLOLAMA ALT YAPISI UTP CAT5E DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH CORDLAR PRİZLER UTP CAT6 DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH

Detaylı

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ

E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ E1 ELEKTRİK İŞLERİ ÖZEL İDARİ ŞARTNAMESİ 1. Resmi kurumlardan alınması gereken (Tedaş,Telekom,Aykome,İzsu,Emniyet Md,Trafik v.s.) izin yazıları (kazı ruhsatı v.s.) yükleniciye aittir. 2. Yapım esnasında

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ NİSAN, 1996 2013 REVİZE ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM

Detaylı

S280 TRC - S300 - S320 TR

S280 TRC - S300 - S320 TR 97050625 Rev.003 06/2015 FULL TOUCH S280 TRC - S300 - S320 TR TR INDEKS 1. Genel uyarılar...4 1.1. Semboller...5 1.2. Öngörülen kullanım ve kullanım şekli...5 1.2.1. Sınıflandırma ve dayanak yönetmelikler...5

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

Bilgi Tecrübe Servis Kalite Komple Çözümler www.pmeasuring.com

Bilgi Tecrübe Servis Kalite Komple Çözümler www.pmeasuring.com Since 1972 Bilgi Tecrübe Servis Kalite Komple Çözümler İçindekiler Firma hakkında.................................................................... Uluslararası Yönetmelikler..........................................................

Detaylı

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ İş Müfettişi

Detaylı

Kullanim Kilavuzu VEGAFLEX 86. Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü

Kullanim Kilavuzu VEGAFLEX 86. Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü Kullanim Kilavuzu Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü VEGAFLEX 86 Modbus ve Levelmaster Protokolü Koaksiyel ölçüm sondası -20 +250 C Document ID: 49475

Detaylı