SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SİS 5 (Nisan 2015) SINIF A DERS ÜNİTE KAZANIM. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır."

Transkript

1 2. sınıf 1 Türkçe 2. sınıf 2 Türkçe 2. sınıf 3 Türkçe 2. sınıf 4 Türkçe 2. sınıf 5 Türkçe 2. sınıf 6 Türkçe 2. sınıf 7 Türkçe 2. sınıf 8 Türkçe 2. sınıf 9 Türkçe 2. sınıf 10 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarının konusunu belirler. 2. Okuduğunu Anlama Okuduğu şiirin ana duygusunu belirler. 4. Söz Varlığını Geliştirme Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. 4. Söz Varlığını Geliştirme İmla kurallarını kavrar. 1. Yazma Kurallarını Uygulama Anlamlı ve kurallı cümleler yazar. 1. Yazma Kurallarını Uygulama Yazılarında noktalama işaretlerini doğru ve yerinde kullanır. 2. Kendini Yazılı Olarak İfade Etme Kelimeleri yerinde ve anlamlarına uygun kullanır.

2 2. sınıf 1 Matematik Doğal Sayılar 9. İki basamaklı doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler. 2. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 5. Doğal sayılarla yapılan bir çıkarma isleminde verilmeyen eksileni veya çıkanı belirler. 2. sınıf 3 Matematik Doğal Sayılarla Toplama İslemi 7. Doğal sayılarla toplama islemini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 2. sınıf 4 Matematik Örüntü ve Süslemeler 1. Bir örüntüde eksik bırakılan ögeleri belirleyerek tamamlar. 2. sınıf 5 Matematik Sıvıları Ölçme 1. Standart olmayan sıvı ölçme birimlerini kullanarak sıvıların miktarını ölçer. 2. sınıf 6 Matematik Doğal Sayılar içinde ikiser ve beser, 40 içinde dörder, 30 içinde üçer ileriye ve geriye doğru sayar. 2. sınıf 7 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 6. Doğal sayılarla toplama ve çıkarma islemlerini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 2. sınıf 8 Matematik(MEB/DÖRTEL) Paralarımız/Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 1. Paralarımızı tanır./6. Doğal sayılarla toplama ve çıkarma islemlerini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 2. sınıf 9 Matematik(MEB/DÖRTEL) Uzunlukları Ölçme/Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 5. Metre ve santimetre birimleriyle ilgili problemleri çözer ve kurar./3. 10 a kadar olan doğal sayıları 2, 3, 4 ve 5 sayılarıyla çarpar. 2. sınıf 10 Matematik(MEB/DÖRTEL) Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi/Tartma 5. Doğal sayılarla yapılan bir çıkarma isleminde verilmeyen eksileni veya çıkanı belirler./1. Kilogramın kullanıldığı yerleri belirtir.

3 2. sınıf 1 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Zaman ifadelerini doğru kullanarak günlük ve haftalık plan yapar ve bu planlara uyar. 2. sınıf 2 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Yakın çevresindeki kişilerin iş ve meslekleriyle ilgili gözlemler yaparak bu kişilerin hayatımızı kolaylaştırmak için neler yaptıklarını açıklar. 2. sınıf 3 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Aileyi ilgilendiren konularda karar alınırken görüş bildirir ve bunun insan hak ve hürriyetleriyle ilişkisini kurar. 2. sınıf 4 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evde uyulması gereken kuralların belirlenmesine katkıda bulunur. 2. sınıf 5 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Kişisel eşyalarını ve başkalarının eşyalarını neden özenli kullanması gerektiğini açıklar. 2. sınıf 6 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Çeşitli ortamlarda başkalarıyla iletişim kurarken hangi duyu organlarından yararlandığını açıklar. 2. sınıf 7 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin sahip olduğu hak ve hürriyetleri araştırır. 2. sınıf 8 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM İnsanların niçin tasarruf yaptıklarını araştırır ve yeterli para biriktirinceye kadar isteklerini erteler. 2. sınıf 9 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evde güvenliği sağlamak için gerekli kurallara uyar. 2. sınıf 10 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evdeki kaynakları bilinçli olarak tüketir.

4 2. sınıf 1 İngilizce Colors Expressing likes and dislikes 2. sınıf 2 İngilizce Colors Greeting and meeting people 2. sınıf 3 İngilizce Colors Making simple inquiries 2. sınıf 4 İngilizce Colors Naming colors 2. sınıf 5 İngilizce Colors Naming numbers 2. sınıf 6 İngilizce At the Playground Making simple inquiries 2. sınıf 7 İngilizce At the Playground Making simple suggestions 2. sınıf 8 İngilizce Body Parts Making simple inquiries 2. sınıf 9 İngilizce Body Parts Talking about possessions 2. sınıf 10 İngilizce Body Parts Telling someone what to do

5 3. sınıf 1 Türkçe 3. sınıf 2 Türkçe 3. sınıf 3 Türkçe 3. sınıf 4 Türkçe 3. sınıf 5 Türkçe 3. sınıf 6 Türkçe 3. sınıf 7 Türkçe 3. sınıf 8 Türkçe 3. sınıf 9 Türkçe 3. sınıf 10 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarının konusunu belirler. 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 4. Söz Varlığını Geliştirme Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. 4. Söz Varlığını Geliştirme Eş sesli kelimelerin anlamlarını ayırt eder. 1. Yazma Kurallarını Uygulama Anlamlı ve kurallı cümleler yazar. 1. Yazma Kurallarını Uygulama Yazılarında noktalama işaretlerini doğru ve yerinde kullanır. 2. Kendini Yazılı Olarak İfade Etme Kelimeleri yerinde ve anlamlarına uygun kullanır. 2. Kendini Yazılı Olarak İfade Etme Yazılarında imla kurallarını uygular 4. Söz Varlığını Geliştirme Ekleri kullanarak kelimeler türetir. 2. Kendini Yazılı Olarak İfade Etme Yazılarında kelime türlerini işlevine uygun kullanır.

6 3. sınıf 1 Matematik Açı 4. Açıları dar açı, dik açı, genis açı ve doğru açı olarak sınıflandırır. 3. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılar içinde altısar, yediser, sekizer ve dokuzar ileriye doğru sayar. 3. sınıf 3 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 3. Çarpımları 1000 den küçük olacak sekilde en çok üç basamaklı iki doğal sayıyla çarpma islemi yapar. 3. sınıf 4 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 4. Doğal sayılarla toplama ve çıkarma islemlerini gerektiren problemleri çözer ve kurar. 3. sınıf 5 Matematik Uzunlukları Ölçme 2. Metre ve santimetre arasında ondalık kesir yazımını gerektirmeyen dönüsümler yapar. 3. sınıf 6 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 3. Çarpımları 1000 den küçük olacak sekilde en çok üç basamaklı iki doğal sayıyla çarpma islemi yapar. 3. sınıf 7 Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İslemi 1. En çok üç basamaklı doğal sayılarla çıkarma islemi yapar. 3. sınıf 8 Matematik DOĞRU 4. Düzlemde iki doğrunun birbirine göre durumlarını belirler ve çizimlerini yapar. 3. sınıf 9 Matematik(MEB/LİDER) Üçgen, Kare, Dikdörtgen ve Çember/Doğal Sayılarla Bölme İslemi 3. sınıf 10 Matematik(MEB/LİDER) Örüntü ve Süslemeler/Kesirler 4. Üçgen, kare, dikdörtgen ve çemberi köse ve açı sayısına göre sınıflandırır./1. İki basamaklı doğal sayıları bir basamaklı doğal sayılara böler. 1. Üçgensel, karesel, dikdörtgensel bölgeleri kullanarak ve bosluk kalmayacak sekilde döseyerek süsleme yapar./3. Paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan en çok üç kesri karsılastırır ve sıralar.

7 3. sınıf 1 Fen Bilgisi Maddeyi Tanıyalım Çevresindeki maddeleri, hâllerine göre sınıflandırır. 3. sınıf 2 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler Çevresindeki ışık kaynaklarını doğal ve yapay ışık kaynakları şeklinde sınıflandırır. 3. sınıf 3 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler Şiddetli seslerin işitme kaybına sebep olabileceğini kavrar. 3. sınıf 4 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler Her sesin bir kaynağı olduğu ve sesin her yönde yayıldığı sonucunu çıkarır. 3. sınıf 5 Fen Bilgisi Çevremizdeki Işık ve Sesler Çevresindeki ses kaynaklarını doğal ve yapay ses kaynakları şeklinde sınıflandırır. 3. sınıf 6 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Çevresindeki örnekleri kullanarak varlıkları canlı ve cansız olarak sınıflandırır. 3. sınıf 7 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Yaşadığı çevreyi tanır ve bu ortamların temizliğinde aktif görev alır. 3. sınıf 8 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Doğal ve yapay çevre arasındaki farkları açıklar. 3. sınıf 9 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Doğal çevrenin canlılar için önemini kavrar ve doğal çevreyi korumak için tedbirler alır. 3. sınıf 10 Fen Bilgisi Canlılar Dünyasına Yolculuk Elektrik ve su gibi kaynakların tasarruflu kullanılmasının önemini kavrar ve bu kaynakların kullanımında tasarruflu davranır.

8 3. sınıf 1 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Çevresini gözlemleyerek hangi iletişim türlerinin kullanıldığını araştırır. 3. sınıf 2 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Yemek, uyku, ders çalışma ve oyun saatlerine uymanın kişisel başarı ve başarısızlıkla ilişkisini araştırır. 3. sınıf 3 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Kendi parasını uygun biçimde, önceliklerini belirleyerek harcar. 3. sınıf 4 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Evdeki eflyalar, yap ld klar maddelere göre s n fland r r. 3. sınıf 5 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Atatürk ün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önemi açıklar. 3. sınıf 6 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Ailesi ve yakın çevresiyle olan ilişkilerinde olumlu tepkiler yaratan ve görgü kurallarına uyan davranışlar gösterir. 3. sınıf 7 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Kişisel olarak gelişimine uygun amaçlar belirleyerek bu amaçlara ulaşmak için izleyeceği aşamaları planlar. 3. sınıf 8 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Amaçlarına ulaşabilmek için kişisel olarak çaba harcaması gerektiğini kabul eder ve karşılaşabileceği eleştirilere açık olur. 3. sınıf 9 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Kaybetme veya başarısız olma olasılığını göze alarak, yenilikleri deneme cesareti gösterir ve bundan zevk alır. 3. sınıf 10 Hayat Bilgisi BENİM EŞSİZ YUVAM Çeşitli ortamlarda liderlerin gruplar ve toplumlar üzerindeki etkilerini araştırır.

9 3. sınıf 1 İngilizce Toys and Games Naming colors 3. sınıf 2 İngilizce Toys and Games Talking about possessions 3. sınıf 3 İngilizce Toys and Games Telling people what we know 3. sınıf 4 İngilizce My House Describing sizes and shapes 3. sınıf 5 İngilizce My House Making simple inquiries 3. sınıf 6 İngilizce My House Talking about locations of things 3. sınıf 7 İngilizce In My City Apologizing 3. sınıf 8 İngilizce In My City Describing places 3. sınıf 9 İngilizce In My City Making simple inquiries 3. sınıf 10 İngilizce In My City Talking about locations of things

10 4. sınıf 1 Türkçe 4. sınıf 2 Türkçe 4. sınıf 3 Türkçe 4. sınıf 4 Türkçe 4. sınıf 5 Türkçe 4. sınıf 6 Türkçe 4. sınıf 7 Türkçe 4. sınıf 8 Türkçe 4. sınıf 9 Türkçe 4. sınıf 10 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında gerçek olanla hayal ürünü olanı ayırt eder. 2. Okuduğunu Anlama Okuduğu metindeki öznel ve nesnel yargıları ayırt eder. 2. Okuduğunu Anlama Okuduğunun ana fikrini belirler. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında eksik bırakılan ya da konuyla ilgisi olmayan bilgiyi fark eder. 4. Söz Varlığını Geliştirme Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. 4. Söz Varlığını Geliştirme Eş sesli kelimelerin anlamlarını ayırt eder. 4. Söz Varlığını Geliştirme Ekleri kullanarak kelimeler türetir, 4. Söz Varlığını Geliştirme Kelimenin gerçek, mecaz ve terim anlamlarını ayırt eder. 1. Yazma Kurallarını Uygulama Yazılarında imlâ kurallarını uygular.

11 4. sınıf 1 Matematik Alan 3. Karesel ve dikdörtgensel bölgelerin alanlarını birim kareleri kullanarak hesaplar. 4. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılar 4. Doğal sayıları en yakın onluğa veya yüzlüğe yuvarlar. 4. sınıf 3 Matematik Doğal Sayılarla Bölme İslemi 2. Üç basamaklı doğal sayıları en çok iki basamaklı doğal sayılara böler. 4. sınıf 4 Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İslemi 1. Çarpımı en çok bes basamaklı doğal sayı olacak sekilde iki doğal sayıyla çarpma islemini yapar. 4. sınıf 5 Matematik Kesirler 3. Kesirleri karsılastırır. 4. sınıf 6 Matematik Kesirler 6. Bir çokluğun belirtilen bir basit kesir kadarını belirler. 4. sınıf 7 Matematik Sıvıları Ölçme 4. Litre ve mililitre ile ilgili problemleri çözer ve kurar. 4. sınıf 8 Matematik Tartma 3. Ton, kilogram, gram ve miligramla ilgili problemleri çözer ve kurar. 4. sınıf 9 Matematik Zamanı Ölçme 3. Yıl ay hafta gün arasındaki iliskileri açıklar. 4. sınıf 10 Matematik Simetri 1. Düzlemsel sekillerdeki simetri doğrularını belirler ve çizer.

12 4. sınıf 1 Fen Bilgisi Kuvvetin cisimler üzerindeki etkilerini 3.1. Gözlemlerine dayanarak bir cisim hızlanıyor, yavaşlıyor veya yön değiştiriyorsa ona bir kuvvet uygulandığı çıkarımını yapar. 4. sınıf 2 Fen Bilgisi Çevredeki ışık kaynakları 2.5. Işığın bir enerji türü olduğunu sezer. 4. sınıf 3 Fen Bilgisi Aydınlatma teknolojilerinin yaşamımıza etkileri 4.1. Aydınlatma teknolojilerinin insan ve toplum yaşamı üzerine etkisini fark eder 4. sınıf 4 Fen Bilgisi Ses kaynakları 6.4. Bir kaynaktan çıkan sesin her yönde yayıldığını fark eder. 4. sınıf 5 Fen Bilgisi Sesin işitmedeki rolü 8.1. Her sesin insan kulağı tarafından işitilemeyeceğini fark eder. 4. sınıf 6 Fen Bilgisi Ses kirliliği 9.1. Düzensiz ve şiddeti yüksek seslerin, ses kirliliğine (gürültüye) neden olacağını fark eder. 4. sınıf 7 Fen Bilgisi Dünya mızın şekli 1.1. Dünya nın şeklinin küreye benzediğini ifade eder. 4. sınıf 8 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler 2.6. Mineral, kayaç ve maden arasında ilişki kurar. 4. sınıf 9 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler 2.7. Toprağın nasıl oluştuğunu açıklar. 4. sınıf 10 Fen Bilgisi Dünya nın yapısında bulunan maddeler Dünya daki karaların taş küre (yer kabuğu), suların su küre ve bunları çevreleyen havanın hava küre adı verilen bilimsel bir modelle temsil edildiğini ifade eder.

13 4. sınıf 1 Sosyal Bilgiler YAŞADIĞIMIZ YER 6. Çevresinde gördüğü doğal ve beşerî unsurları ayırt eder. 4. sınıf 2 Sosyal Bilgiler YAŞADIĞIMIZ YER 8. Doğal afetler karşısında hazırlıklı olur. 4. sınıf 3 Sosyal Bilgiler ÜRETİMDEN TÜKETİME 1. İstek ve ihtiyaçlarını ayırt eder. 4. sınıf 4 Sosyal Bilgiler ÜRETİMDEN TÜKETİME 3. Mevcut kaynaklarla ihtiyaçlarını ilişkilendirir. 4. sınıf 5 Sosyal Bilgiler ÜRETİMDEN TÜKETİME 5. Bilinçli bir tüketici olarak haklarını kullanır. 4. sınıf 6 Sosyal Bilgiler ÜRETİMDEN TÜKETİME 6. Kullandığı bazı ürünlerin üretim, dağıtım ve tüketim ağını oluşturur. 4. sınıf 7 Sosyal Bilgiler ÜRETİMDEN TÜKETİME 7. İhtiyaçlarla meslekleri ilişkilendirir. 4. sınıf 8 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 1. Çevresindeki teknolojik ürünleri, kullanım alanlarına göre sınıflandırır. 4. sınıf 9 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 2. İnsanlığın kullandığı belli başlı zaman ölçme araçlarını ve belirleme yöntemlerini tanır. 4. sınıf 10 Sosyal Bilgiler İYİ Kİ VAR 3. Kullandığı teknolojik ürünlerin zaman içindeki gelişimini kavrar.

14 4. sınıf 1 Din Kültürü HZ.MUHAMMED İ TANIYALIM 2. Hz. Muhammed in aile büyüklerini tanır. 4. sınıf 2 Din Kültürü HZ.MUHAMMED İ TANIYALIM 3. Hz. Muhammed in doğumu, çocukluk ve gençlik yıllarını özetler. 4. sınıf 3 Din Kültürü HZ.MUHAMMED İ TANIYALIM 4. Hz. Muhammed in çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarından örnekler verir. 4. sınıf 4 Din Kültürü HZ.MUHAMMED İ TANIYALIM 5. Hz. Muhammed in çocukluk ve gençlik yıllarındaki davranışlarını kendi hayatı ile ilişkilendirir. 4. sınıf 5 Din Kültürü HZ.MUHAMMED İ TANIYALIM 6. Kevser suresini ezbere okur ve anlamını söyler. 4. sınıf 6 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 1. Kur an ın, Allah tarafından insanlara gönderilen son ve evrensel bir kitap olduğunu açıklar. 4. sınıf 7 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 2. Kur an ın Hz. Muhammed e indiriliş sürecini özetler. 4. sınıf 8 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 3. Kur an ın kitap hâline getirilmesi ve çoğaltılması ile ilgili süreci açıklar. 4. sınıf 9 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 4. Kur an ın iç düzenine ilişkin ayet, sure ve cüzün anlamlarını kavrayarak Kur an dan bunlara ilişkin örnekler gösterir. 4. sınıf 10 Din Kültürü KUR AN I KERİM İ TANIYALIM 5. Hz. Lokman ın öğütlerinden çıkarımlarda bulunur.

15 4. sınıf 1 İngilizce My Day Describing what people do regularly 4. sınıf 2 İngilizce My Day Making simple inquiries 4. sınıf 3 İngilizce My Day Telling the time, days and dates 4. sınıf 4 İngilizce Doing Experiments Giving and responding to simple instructions 4. sınıf 5 İngilizce Doing Experiments Making simple inquiries 4. sınıf 6 İngilizce Doing Experiments Talking about locations 4. sınıf 7 İngilizce Doing Experiments Telling someone what to do 4. sınıf 8 İngilizce Jobs Describing what people do regularly 4. sınıf 9 İngilizce Jobs Expressing likes and dislikes 4. sınıf 10 İngilizce Jobs Making simple inquiries

16 5. sınıf 1 Türkçe 5. sınıf 2 Türkçe 5. sınıf 3 Türkçe 5. sınıf 4 Türkçe 5. sınıf 5 Türkçe 5. sınıf 6 Türkçe 5. sınıf 7 Türkçe 5. sınıf 8 Türkçe 5. sınıf 9 Türkçe 5. sınıf 10 Türkçe 5. sınıf 11 Türkçe 5. sınıf 12 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinlerle ilgili soruları cevaplandırır. 2. Okuduğunu Anlama Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hakkında tahminlerde bulunur. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında duygusal ve abartılı ögeleri belirler ve sorgular. 2. Kendini Yazılı Olarak İfade Etme Kelimeleri yerinde ve anlamına uygun kullanır. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında gerçek olanla hayal ürünü olanı ayırt eder. 2. Okuduğunu Anlama Okuduğu metindeki öznel ve nesnel yargıları ayırt eder. 2. Okuduğunu Anlama Okuduğunun ana fikrini belirler. 2. Okuduğunu Anlama Okuduklarında eksik bırakılan ya da konuyla ilgisi olmayan bilgiyi fark eder. 4. Söz Varlığını Geliştirme Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur. 4. Söz Varlığını Geliştirme Eş sesli kelimelerin anlamlarını ayırt eder.

17 5. sınıf 1 Matematik Doğal Sayılarla İşlemler 5. sınıf 2 Matematik Doğal Sayılarla İşlemler 5. sınıf 3 Matematik Veri Analizi ve Yorumlama 5. sınıf 4 Matematik Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler 5. sınıf 5 Matematik Üçgen ve Dörtgenler 5. sınıf 6 Matematik Kesirler 5. sınıf 7 Matematik Kesirler 5. sınıf 8 Matematik Kesirlerle Toplama ve Çıkarma 5. sınıf 9 Matematik Kesirlerle Toplama ve Çıkarma 5. sınıf 10 Matematik Ondalık Gösterim 5. sınıf 11 Matematik Ondalık Gösterim 5. sınıf 12 Matematik Ondalık Gösterim Dört işlem içeren problemleri çözer Bir doğal sayının karesi ve küpünü üslü olarak gösterir; değerini bulur Sıklık tablosu, sütun grafiği veya ağaç şeması ile gösterilmiş veriyi özetler ve yorumlar Kareli veya noktalı kâğıt üzerinde 90 lik bir açıyı referans alarak dar, dik ve geniş açıları oluşturur; oluşturulmuş bir açının dar, dik ya da geniş açılı olduğunu belirler Çokgenleri isimlendirir, oluşturur ve temel elemanlarından kenar, iç açı, köşe ve köşegeni tanır Tam sayılı kesrin, bir doğal sayı ile bir basit kesrin toplamı olduğunu anlar ve tam sayılı kesri bileşik kesre, bileşik kesri tam sayılı kesre dönüştürür Bir çokluğun istenen basit kesir kadarını ve basit kesir kadarı verilen bir çokluğun tamamını birim kesirlerden yararlanarak hesaplar Paydaları eşit veya birinin paydası diğerinin katı olan iki kesrin toplama ve çıkarma işlemini yapar ve anlamlandırır Paydaları eşit veya birinin paydası diğerinin katı olan kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri gerektiren problemleri çözer Ondalık gösterimde virgülün işlevini, virgülden önceki ve sonraki rakamların konumlarının basamak değeriyle ilişkisini anlar; ondalık gösterimdeki basamak adlarını belirtir Ondalık gösterimleri verilen sayıları sıralar Ondalık gösterimleri verilen sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri yapar.

18 5. sınıf 1 Fen Bilgisi Kuvvetin Ölçülmesi Kuvvetin büyüklüğünü dinamometre ile ölçer ve birimini ifade eder. 5. sınıf 2 Fen Bilgisi Sürtünme Kuvveti Sürtünme kuvvetinin çeşitli ortamlarda hareketi engelleyici etkisini deneyerek keşfeder ve sürtünme kuvvetine günlük yaşamdan örnekler verir. 5. sınıf 3 Fen Bilgisi Maddenin Hâl Değişimi Maddelerin ısı etkisiyle hâl değiştirebileceğine yönelik deneyler yapar, elde ettiği verilere dayalı çıkarımlarda bulunur. 5. sınıf 4 Fen Bilgisi Maddenin Ayırt Edici Özellikleri Saf maddelerin ayırt edici özelliklerinden erime, donma ve kaynama noktalarını, yaptığı deneyler sonucunda belirler. 5. sınıf 5 Fen Bilgisi Isı ve Sıcaklık Sıcaklığı farklı olan sıvıların karıştırılması sonucu ısı alışverişi olduğuna yönelik deneyler yapar ve sonuçlarını yorumlar. 5. sınıf 6 Fen Bilgisi Isı Maddeleri Etkiler Isı etkisiyle maddelerin genleşip büzüleceğine yönelik deneyler yapar ve sonuçlarını tartışır. 5. sınıf 7 Fen Bilgisi Işığın Yayılması Bir kaynaktan çıkan ışığın her yönde ve doğrusal bir yol izlediğini bilir ve çizimle gösterir. 5. sınıf 8 Fen Bilgisi Işığın Maddeyle Karşılaşması Maddeleri, ışığı geçirme durumlarına göre sınıflandırır ve örnekler verir. 5. sınıf 9 Fen Bilgisi Tam Gölge Tam gölgenin durumunu etkileyen değişkenlerin neler olduğunu tahmin eder ve tahminlerini test eder. 5. sınıf 10 Fen Bilgisi Sesin Yayılması Sesin yayılabildiği ortamları tahmin eder ve bu tahminlerini test eder. 5. sınıf 11 Fen Bilgisi Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Farklı cisimlerle üretilen seslerin farklı olduğunu ğ deneyerek keşfeder. ş 5. sınıf 12 Fen Bilgisi Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Aynı sesin, farklı ortamlarda farklı duyulduğunu keşfeder.

19 5. sınıf 1 Sosyal Bilgiler ÜRETTİKLERİMİZ 5. Ekonomideki insan etkisini fark eder. 5. sınıf 2 Sosyal Bilgiler ÜRETTİKLERİMİZ 6. Üretime katkıda bulunma konusunda görüş oluşturur. 5. sınıf 3 Sosyal Bilgiler ÜRETTİKLERİMİZ 7. İş birliği yaparak üretime dayalı yeni fikirler geliştirir. 5. sınıf 4 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 1. Buluşlarla teknolojik gelişmeleri ilişkilendirir. 5. sınıf 5 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 2. Buluşların ve teknolojik ürünlerin toplum hayatımıza etkilerini tartışır. 5. sınıf 6 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 3. Buluş yapanların ve bilim insanlarının ortak özelliklerinin farkına varır. 5. sınıf 7 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 5. Bilim ve teknoloji ile ilgili, düzeyine uygun süreli yayınları tanır ve izler. 5. sınıf 8 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 4. Kanıtlara dayanarak, Atatürk ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösterir. 5. sınıf 9 Sosyal Bilgiler GERÇEKLEŞEN DÜŞLER 6. Yaptığı çalışmalarda yararlandığı kaynakları gösterir. 5. sınıf 10 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 1. Toplumun temel ihtiyaçlarıyla bu ihtiyaçlara hizmet eden kurumları ilişkilendirir. 5. sınıf 11 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN Ç ÇALIŞANLARŞ 2. Kurumların insan yaşamındaki ş yeri konusunda görüş ş oluşturur. ş 5. sınıf 12 Sosyal Bilgiler TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR 3. Sivil toplum kuruluşlarını etkinlik alanlarına göre sınıflandırır.

20 5. sınıf 1 Din Kültürü İBADET KONUSUNDA BİLGİLENELİM 12. Rabbena dualarını ezbere okur ve anlamını söyler. 5. sınıf 2 Din Kültürü HZ. MUHAMMED VE AİLE HAYATI 1. Hz. Muhammed in Hz. Hatice ile evlilik sürecini özetler. 5. sınıf 3 Din Kültürü HZ. MUHAMMED VE AİLE HAYATI 2. Hz. Muhammed in çocuklara verdiği değeri örneklerle açıklar. 5. sınıf 4 Din Kültürü HZ. MUHAMMED VE AİLE HAYATI 3. Hz. Muhammed in ailesi içindeki davranışları na örnekler verir. 5. sınıf 5 Din Kültürü HZ. MUHAMMED VE AİLE HAYATI 4. Hz. Muhammed in aile fertlerinin güzel davranışlarına örnekler verir. 5. sınıf 6 Din Kültürü HZ. MUHAMMED VE AİLE HAYATI 5. Salavat dualarını ezbere okur ve anlamını söyler. 5. sınıf 7 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 1. Kur an ın İslam dinindeki önemini yorumlar. 5. sınıf 8 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 2. Kur an ın hayatımızdaki yeri ve önemini fark eder. 5. sınıf 9 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 3. Kur an ın iyiye ve güzele yönlendirip kötülüklerden sakındırdığını örneklerle açıklar. 5. sınıf 10 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 4. Kur an ın yol göstericiliğinin ne anlama geldiğini açıklar. 5. sınıf 11 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 5. Hz. İbrahim in Allah a inanç konusunda ne tür çabalar gösterdiğini ğ fark eder. 5. sınıf 12 Din Kültürü KUR'AN I KERİM'İN TEMEL EĞİTİCİ NİTELİKLERİ 6. Fil suresini ezbere okur ve anlamını söyler.

21 5. sınıf 1 İngilizce Movies Expressing dislikes 5. sınıf 2 İngilizce Movies Making simple inquiries 5. sınıf 3 İngilizce Movies Stating personal opinions 5. sınıf 4 İngilizce Movies Telling the time, days and dates 5. sınıf 5 İngilizce Party Time Asking for permission 5. sınıf 6 İngilizce Party Time Expressing and responding to thanks 5. sınıf 7 İngilizce Party Time Expressing basic needs 5. sınıf 8 İngilizce Party Time Expressing likes and dislikes 5. sınıf 9 İngilizce Party Time Expressing obligation 5. sınıf 10 İngilizce Party Time Greeting and meeting people 5. sınıf 11 İngilizceg Party Time Making simple inquiries 5. sınıf 12 İngilizce Party Time Telling the time, days and dates

22 6. sınıf 1 Türkçe 6. sınıf 2 Türkçe 6. sınıf 3 Türkçe 6. sınıf 4 Türkçe 6. sınıf 5 Türkçe 6. sınıf 6 Türkçe 6. sınıf 7 Türkçe 6. sınıf 8 Türkçe 6. sınıf 9 Türkçe 6. sınıf 10 Türkçe 6. sınıf 11 Türkçe 6. sınıf 12 Türkçe 6. sınıf 13 Türkçe 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 1. Metnin bağlamından hareketle kelime ve kelime gruplarının anlamlarını çıkarır. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 3. Metnin konusunu belirler. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 6. Anlatımın kimin ağzından yapıldığını belirler. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 7. Olay, yer, zaman, şahıs, varlık kadrosu ve bunlarla ilgili unsurları belirler. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 8. Metindeki sebep sonuç ilişkilerini fark eder. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 11. Okuduklarındaki öznel ve nesnel yargıları ayırt eder. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 13. Metne ilişkin sorulara cevap verir. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 14. Metne ilişkin sorular oluşturur. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 18. Metindeki söz sanatlarının anlatıma olan katkısını fark eder. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 19. Metinde yararlanılan düşünceyi geliştirme yollarının işlevlerini açıklar. 2. Okuduğu metni anlama ve çözümleme 24. Metnin öncesi ve/veya sonrasına ait kurgular yapar. 2. Kelime türleriyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama 4. İyelik eklerinin işlevlerini kavrar. 2. Kelime türleriyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama 6. Sıfatların cümledeki işlevlerini fark eder, sıfatları işlevlerine uygun olarak kullanır.

23 6. sınıf 1 Matematik Çarpanlar ve Katlar 6. sınıf 2 Matematik Oran 6. sınıf 3 Matematik Kesirlerle İşlemler 6. sınıf 4 Matematik Ondalık Gösterim 6. sınıf 5 Matematik Ondalık Gösterim 6. sınıf 6 Matematik 6. sınıf 7 Matematik Veri Analizi 6. sınıf 8 Matematik Tam Sayılar 6. sınıf 9 Matematik Tam Sayılar 6. sınıf 10 Matematik Tam Sayılar 6. sınıf 11 Matematik Cebirler İfadeler 6. sınıf 12 Matematik Cebirler İfadeler 6. sınıf 13 Matematik Cebirler İfadeler Araştırma Soruları Üretme, Veri Toplama, Düzenleme ve Gösterme İki doğal sayının ortak bölenleri ile ortak katlarını belirler; ilgili problemleri çözer Bir bütünün iki parçaya ayrıldığı durumlarda iki parçanın birbirine veya her bir parçanın bütüne oranını belirler; problem durumlarında oranlardan biri verildiğinde diğerini bulur Kesirlerle işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer Ondalık gösterimleri verilen sayılarla bölme işlemi yapar Ondalık ifadelerle dört işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer İki gruba ait verileri ikili sıklık tablosu veya sütun grafiğinden uygun olanla gösterir İki gruba ait verileri karşılaştırmada ve yorumlamada aritmetik ortalama ve açıklığı kullanır Tam sayıları karşılaştırır ve sıralar Tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerini yapar; ilgili problemleri çözer Tam sayılarda çıkarma işleminin eksilenin ters işaretlisi ile toplamak anlamına geldiğini kavrar Sözel olarak verilen bir duruma uygun cebirsel ifade ve verilen bir cebirsel ifadeye uygun sözel bir durum yazar Cebirsel ifadenin değerlerini değişkenin alacağı farklı doğal sayı değerleri için hesaplar Cebirsel ifadelerle toplama ve çıkarma işlemleri yapar.

24 6. sınıf 1 Fen Bilgisi Işık ve Ses Ses yalıtımının önemini açıklar ve ses yalıtımı için geliştirilen teknolojik ve mimari uygulamalara örnekler verir. 6. sınıf 2 Fen Bilgisi Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Bitki ve hayvanlardaki büyüme ve gelişme süreçlerini örnekler vererek açıklar. 6. sınıf 3 Fen Bilgisi Madde ve Isı Binalarda ısı yalıtımının önemini, aile ve ülke ekonomisi ve kaynakların etkili kullanımı bakımından tartışır. 6. sınıf 4 Fen Bilgisi Kuvvet ve Hareket Bileşke kuvveti açıklar. 6. sınıf 5 Fen Bilgisi Kuvvet ve Hareket Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetleri, cisimlerin hareket durumlarını gözlemleyerek keşfeder ve karşılaştırır. 6. sınıf 6 Fen Bilgisi Kuvvet ve Hareket Yol, zaman ve sürat arasındaki ilişkiyi grafik üzerinde gösterir ve yorumlar. 6. sınıf 7 Fen Bilgisi Maddenin Tanecikli Yapısı Fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki farkları, çeşitli olayları gözlemleyerek açıklar. 6. sınıf 8 Fen Bilgisi Maddenin Tanecikli Yapısı Birbiri içinde çözünmeyen sıvıların yoğunluklarını deney yaparak karşılaştırır. 6. sınıf 9 Fen Bilgisi Işık ve Ses Işığın yansımasında gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali arasındaki ilişkiyi açıklar. 6. sınıf 10 Fen Bilgisi Işık ve Ses Sesin madde ile etkileşimi sonucunda oluşabilecek durumları kavrar. 6. sınıf 11 Fen Bilgisi Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişmeş Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini ş karşılaştırır. ş ş 6. sınıf 12 Fen Bilgisi Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörleri açıklar. 6. sınıf 13 Fen Bilgisi Madde ve Isı Maddeleri, ısı iletimi bakımından sınıflandırır.

25 6. sınıf 1 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER Günümüz Türk Silahlı Kuvvetleri ni ilk Türk devletlerinin ordusu ile ilişkilendirerek, Türk Silahlı Kuvvetleri nin önemini ve görevlerini kavrar. 6. sınıf 2 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER İpek Yolu nun toplumlar arası siyasal, kültürel ve ekonomik ilişkilerdeki rolünü fark eder. 6. sınıf 3 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER Görsel ve yazılı materyallerden yararlanarak İslamiyet in ortaya çıkışı ve yayılışını inceler. 6. sınıf 4 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER Türklerin İslamiyet i kabulleri ile birlikte siyasî, sosyal ve kültürel alanlarda meydana gelen değişimleri fark eder. 6. sınıf 5 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER 6. sınıf 6 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER Dönemin devlet adamları ve Türk büyüklerinin hayatından yararlanarak ilk Türk İslam devletlerinin siyasal, sosyal ve kültürel özelliklerine ilişkin çıkarımlarda bulunur Örnek incelemeler yoluyla kutlama ve törenlerimizdeki uygulamaların kültürümüzü oluşturan unsurlarla ilişkisini değişim ve süreklilik açısından değerlendirir. 6. sınıf 7 Sosyal Bilgiler İPEK YOLUNDA TÜRKLER Orta Asya ilk Türk devletleri ve Türk İslam devletlerinin Türk kültür, sanat ve estetik anlayışına katkılarına kanıtlar gösterir. 6. sınıf 8 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Ülkemizin kaynaklarıyla ekonomik faaliyetlerini ilişkilendirerek, bunların ülke ekonomisindeki yerini ve önemini değerlendirir. 6. sınıf 9 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Türkiye nin coğrafî özelliklerini dikkate alarak, yatırım ve pazarlama proje önerileri tasarlar. 6. sınıf 10 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkısı açısından vergi vermenin gereğini ve önemini savunur. 6. sınıf 11 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Doğal ğ kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin insan yaşamına ş etkilerini tartışır. ş 6. sınıf 12 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İlgi duyduğu mesleklerin gerektirdiği eğitim, beceri ve kişilik özelliklerini araştırır. 6. sınıf 13 Sosyal Bilgiler ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI Nitelikli insan gücünün Türkiye ekonomisinin gelişmesindeki rolünü değerlendirir.

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı

Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL Temel Matematik I (2-0-2) Matematiğin tanımı, diğer bilimlerle ilişkisi, kümeler ve kümelerle işlemler, sayı sistemi kurma, doğal sayılar, değişik tabanlı sayılar, tam sayılar,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM 10. SINIF KİMYA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (2 DERS SAATİ/ HAFTA)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM 10. SINIF KİMYA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (2 DERS SAATİ/ HAFTA) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM 10. SINIF KİMYA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI (2 DERS SAATİ/ HAFTA) ANKARA 2011 ORTAÖĞRETİM 10. SINIF KİMYA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMINDA

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL )

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) GEZ GÖR ÖĞREN PROJESİ 1 ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) Bu çalışma Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Detaylı

Ö Z E L E G E L İ S E S İ

Ö Z E L E G E L İ S E S İ ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU 2003-2004 ÖĞRETİM YILI 5. C MATEMATİK PROJESİ KONU: MATEMATİĞİN GELİŞİMİ Proje Danışman Öğretmeni: Zeliha ÇETİNEL HAZIRLAYANLAR Belir Beliz DERMAN Ece AYDIN Gözde ÖZKEBAPÇI Günsu

Detaylı

OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ

OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ Sara Kefi Foça Belediyesi sarakefi@gmail.com Doç. Dr. Nadir Çeliköz Selçuk Üniversitesi ncelikoz@gmail.com Doç. Dr.

Detaylı

ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ

ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ Prof.Dr. Necate BAYKOÇ DÖNMEZ Özel Gereksinimli Çocuklar ve Özel Eğitim 283 284 Özel Gereksinimli Çocuklar ve Özel Eğitim ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR

Detaylı

Dönemi Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3. Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze

Dönemi Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3. Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze Genel Turizm Bilgisi I Kodu 2803101 Teorik Saati 2 Uygulama Saati 0 Dersin AKTS (ECTS) 3 Türkçe Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze Öğr.Gör.Çetin TOPUZ Koordinatörün E-Posta Adresi ctopuz@selcuk.edu.tr Öğr.Gör.Çetin

Detaylı

Türkçe Dersi Öğretim Programındaki Ara Disiplin Alan Kazanımlarına İlişkin Bir Araştırma

Türkçe Dersi Öğretim Programındaki Ara Disiplin Alan Kazanımlarına İlişkin Bir Araştırma Türkçe Dersi Öğretim Programındaki Ara Disiplin Alan Kazanımlarına İlişkin Bir Araştırma Arş. Gör. Hasan Basri Kansızoğlu Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi ABD hbkansizoglu@bartin.edu.tr

Detaylı

I - PROGRAM GELİŞTİRMEYE GİRİŞ VE TEMEL KAVRAMLAR

I - PROGRAM GELİŞTİRMEYE GİRİŞ VE TEMEL KAVRAMLAR I - PROGRAM GELİŞTİRMEYE GİRİŞ VE TEMEL KAVRAMLAR 1. EĞİTİM Eğitim: Bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak, kalıcı izli istendik davranış değişikliği meydana getirme sürecidir.

Detaylı

YÖNETİM VE ORGANİZASYON. Ders Notları METİN ARSLAN

YÖNETİM VE ORGANİZASYON. Ders Notları METİN ARSLAN YÖNETİM VE ORGANİZASYON Ders Notları METİN ARSLAN HARRAN ÜNİVERSİTESİ BİRECİK MESLEK YÜKSEKOKULU 2014 Yönetim Ve Organizasyon Önsöz Metin Arslan ÖNSÖZ İnsanlar diğer varlıklardan farklı olarak toplu olarak

Detaylı

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ T.C. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren yüksekokullarından birisi olan Turizm İşletmeciliği

Detaylı

FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR

FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR Y Doç Dr Salih Çepni Doç Dr Alipaşa Ayas Dr Derek Johnson Prof Dr M. Fuat Turgut Panel Üyeleri Prof Dr Mehmet Ali Çorlu Prof Dr Ömer Ergin Prof Dr Nevzat Kavcar Prof Dr Mustafa

Detaylı

NON-WESTERN MODERNIZATION EXAMPLES OF AFGHANISTAN AND IRAN

NON-WESTERN MODERNIZATION EXAMPLES OF AFGHANISTAN AND IRAN BATI DIŞI MODERNLEŞME AFGANİSTAN VE İRAN ÖRNEĞİ Araş. Gör. Serçin SUN İPEKEŞEN ÖZ Modernleşme kavramı Batı dünyasından dilimize geçmiştir. Bu kavram batılılaşma anlamında da kullanılmaktadır. Geleneksel

Detaylı

Dünyanın İşleyişi. Ana Fikir. Oyun aracılığıyla duygu ve düşüncelerimizi ifade eder, yeni anlayışlar ediniriz.

Dünyanın İşleyişi. Ana Fikir. Oyun aracılığıyla duygu ve düşüncelerimizi ifade eder, yeni anlayışlar ediniriz. fırsatlara erişmek, barış ve Aile ilişkileri kimliğimizin oluşmasına katkıda bulunur. Binaların içindeki ve çevresindeki alanlar ve tesisler, insanlarin bu binaları nasıl kullanacağını belirler. Oyun aracılığıyla

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ ÖZET

ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ ÖZET ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMLARDA İLETİŞİM: DİVRİĞİ ÖRNEĞİ Zekiye TAMER GENCER I ÖZET Günümüz Türkiye sinde, yaşanan çok kültürlü bir yapıdan ve bu yapının beraberinde getirdiği kültürel zenginlikten bahsetmek

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

ölçme ve değerlendirme

ölçme ve değerlendirme kpss 2015 konu anlatımlı ayrıntılı çözümlü örnekler uyarılar pratik bilgiler çıkmış sorular ve açıklamaları ÖSYM tarzına en yakın özgün sorular ve açıklamaları ölçme ve değerlendirme 2014 kpss de 68 soru

Detaylı

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ 2012 11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ TOLGA YAVAN Matematik Öğretmeni 1.ÜNİTE: KARMAŞIK SAYILAR x 2 +3=0 gibi denklemlerin gerçek sayılarda çözümü olmadığından bu denklemlerin boş kümeden farklı çözüm kümeleri

Detaylı

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DIŞ İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ UZMANLIK TEZİ TOLGA HAN ULUÇEÇEN MAYIS

Detaylı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DERGİSİ 401 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Kişisel İmajının Öğelerini Belirlemeye Yönelik Bir Saha Araştırması A Field Research Aiming to Determine The Characteristics of President

Detaylı

EĞİTİMDE VE ÖĞRETİMDE BİR ARAÇ OLARAK GÖRSEL SANATLAR EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİLERE SAĞLADIĞI KATKILAR

EĞİTİMDE VE ÖĞRETİMDE BİR ARAÇ OLARAK GÖRSEL SANATLAR EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİLERE SAĞLADIĞI KATKILAR T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI EĞİTİMDE VE ÖĞRETİMDE BİR ARAÇ OLARAK GÖRSEL SANATLAR EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİLERE SAĞLADIĞI

Detaylı

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2846 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1803 ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Yazarlar Prof.Dr. Ramazan GEYLAN (Ünite 2, 6) Prof.Dr. Deniz TAŞÇI (Ünite 4, 5) Doç.Dr.

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) 12 MAYIS 2013 PAZAR Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

SMILEY Öğrenme Toplumunda Sosyal Bilinç Formatör Öğretmen Kursu 2.0

SMILEY Öğrenme Toplumunda Sosyal Bilinç Formatör Öğretmen Kursu 2.0 SMILEY Öğrenme Toplumunda Sosyal Bilinç Formatör Öğretmen Kursu 2.0 Bu proje Avrupa Komisyonu desteği ile fonlanmıştır. Bu doküman sadece düzenleyenlerin görüşünü yansıtmakta olup, burada bulunan bilgilerin

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek : Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013) bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz MEB

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013) bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz MEB 4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR MESLEK ETİĞİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve Terbiye

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı