ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI"

Transkript

1 ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

2 Adres: Barbaros Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi Bağcılar / İstanbul Telefon: (0212) (3 hat) Fax: (0212) Web: - Engelsiz Eğitim Projesi ENİ-26

3 Değerli Hemşehrilerim, Kıymetli Hemşehrilerim, Veysel YURDAKUL Bağcılar Kaymakamı Bireylerin sosyal gelişimine ve bireysel kalkınmasına yönelik projelerle, ilçemizdeki yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlıyoruz. İlçemize katkı sağlayabilmek için el ele verip çalışıyoruz. Kurum ve kuruluşlarla, ortak değerler üretmek ve daha iyisine ulaşmak için gayret ediyoruz. Gelişmeler, hepimizi mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Engelliler Sarayı nın ilçemize kazandırılması da bu gelişmelerden biri Tesiste hayata geçirilen projelerle ilçemizdeki engellilerin istihdamını ve sosyal hayata katılımını amaçlıyoruz. Talepler ve olumlu tepkiler, tesisin, amacına ulaştığını ve kalıcı fayda sağladığını gösteriyor. Engelliler Akademisi ve Engelsiz Eğitim Projesi ne katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Değer üretmek ve ilçe halkına katkı sağlamak için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin de bu hizmetlerden maksimum düzeyde faydalanmanızı temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum. Saygılarımla Bağcılar Belediyesi olarak, sizlerin hayatına pozitif katkı sağlayacak hizmet ve eserler üreterek, sadece ihtiyaca cevap vermeyi değil, sürdürülebilir hizmeti ve kalıcı fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Engelliler Sarayı da bu hizmetlerimizden biridir. Türkiye de bir ilk olma özelliğine sahip tesis ile engelli hemşehrilerimize yepyeni ve fonksiyonel bir yaşam alanı kazandırdık. Engelliler Akademisi Projesi ne ev sahipliği yapan Engelliler Sarayı, yeni projelerle sizlere umut dolu bir dünyanın kapısını aralıyor. Bu kez de Engelsiz Eğitim Projesi ile engelli kardeşlerimize aşçılık, el becerisi, büro yönetimi, sekreterlik ve kasiyerlik gibi on farklı mesleki ve temel eğitim imkânı sunulmaktadır. Eğitimlerimizden faydalanırken yeni arkadaşlıklar edinecek, kültürel ve sosyal faaliyetlere katılabileceksiniz. Hayata geçirdiğimiz projelerle, sizlere istihdam sağlamayı ve kalıcı çözümlerle geleceğinizi şekillendirmeyi amaçladık. Şimdi sıra sizde Projelerimize katılın ve başarıncaya kadar çalışın Bağcılar Belediyesi olarak; her zaman yanınızdayız ve sizlere destek olmaya devam edeceğiz. Lokman ÇAĞIRICI Belediye Başkanı Çünkü size değer, Bağcılar a değer Saygılarımla...

4 İŞ İMKANLARI ARTIYOR, HAYAT BAĞLARI GÜÇLENİYOR... Düzenlediğimiz 10 farklı meslek edindirme kursuyla, engellilerimizin iş piyasasında istihdam edilmelerini, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle toplumla bütünleşmelerini amaçlıyoruz. Ayrıca kurslara katılan engelli ve ailelerinin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlayabilmelerini, mesleki eğitimlerle evde istihdam imkânının gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Engellilerimizin meslek sahibi olması, kültürel çalışmalara katılarak, yeni arkadaşlıklar edinmesi projenin sosyal yönünü de güçlendirmektedir. Diğer taraftan, engellilerimize verilen psikolojik, mesleki ve hukuki danışmanlık hizmetleriyle, sorunlara karşı koyabilme ve onlarla mücadele edebilme yolları öğretilmektedir. GELECEKTEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ... HANGİ GRUPLARA HİZMET VERİYORUZ? Bağcılar da yaşayan yaş arası; ortopedik, zihinsel, konuşma, işitme ve görme engelliler, hizmetlerimizdeki esas hedef gruplarımızdır. Ayrıca engelli ailelerini de projenin hedef kitlesine dahil ederek, daha verimli sonuçlar elde edilmesi amaçlanmaktadır.

5 ENGELSİZ EĞİTİM PROJESİ: NİTELİKLİ EĞİTİM, KALICI ÇÖZÜM EĞİTİM PROGRAMLARI: Engelsiz Eğitim Projesi, 10 farklı meslek eğitim kursuyla hizmet vermektedir. Bu kurslar, yapılan araştırmalar sonucu engelliler için çalışma şartları uygun ve uyumlu olan meslekler arasından seçilmiştir. Verimli bir eğitimin yanı sıra istihdam kolaylığı da gözönüne alınmıştır. Ayrıca proje kapsamında yer alan Tiyatro Eğitimi ile engellilerimizin sosyal ve kültürel etkinliklere aktif olarak katılması amaçlanmaktadır. 1- NİKÂH ŞEKERİ VE ÇİÇEK YAPIMI EĞİTİMİ: Bu eğitim ile yeni evlenen çiftlerin nişan ve düğün merasimlerinde misafirlerine hediye ettikleri nikâh şekeri ve yapay minyatür çiçekleri üretilmektedir. Engellilerimiz; geniş çalışma imkânı olan bu alanda kolaylıkla iş bulabileceklerdir. Onların istihdam sorunlarına çözüm üretmek ve evde istihdam sağlayabilmek amacıyla Nikâh Şekeri ve Çiçek Yapımı Eğitimi verilmektedir.

6 2- UYGULAMALI GRAFİKERLİK EĞİTİMİ: İş dünyasında görselliğin ve tanıtımın çok önemli hale geldiği günümüzde, pek çok işletmenin ihtiyaç duyduğu broşür, katalog, poster gibi tanıtım materyalleri bulunmaktadır. Engellilerimiz, Uygulamalı Grafikerlik Eğitimi yle reklam sektörüne hazırlanmakta ve eğitim boyunca, alanla ilgili gerekli tüm bilgileri edinmektedir. 3- BRAİLLE ALFABESİ EĞİTİMİ: Braille Alfabesi, görme engellilerin dokunma yoluyla harfleri hissederek okumalarını sağlamaktadır. Proje bünyesinde görme engelli vatandaşlarımız da bu alfabeyi öğrenerek, hem kişisel gelişimlerini sağlamakta hem de bilgi düzeylerini arttırmaktadırlar.

7 4- GÖRME ENGELLİ BİLGİSAYAR EĞİTİMİ: Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayarı, aldıkları eğitim sayesinde görme engelliler de kullanabilmektedir. Görme, işitme ve fiziksel kontrol ile kullanımı mümkün hale gelen bilgisayarları, yüklenen özel programlarla öğrenen görme engelliler, teknolojinin bu önemli nimetinden mahrum kalmamaktadır. 5- UYGULAMALI AŞÇILIK EĞİTİMİ: Engelli bireylerin de yapabilecekleri bir meslek olan aşçılık, alacakları teorik ve pratik eğitimler vasıtasıyla kendilerine öğretilmektedir. Özel uygulama sınıfı ve servis alanı oluşturulan proje için sınıftaki materyaller de engellilerin kullanabileceği özelliklerdedir.

8 6- UYGULAMALI PASTA ÜRETİM EĞİTİMİ: Bu eğitim programıyla engelliler, değişik miktarda malzemeyle her türlü kek, yaş pasta ve börek yapmayı öğrenmektedir. Proje için oluşturulan özel alanda meslekle ilgili her türlü teorik ve pratik bilgi verilmektedir. Ayrıca pasta üretim sınıfı bünyesinde oluşturulan servis alanıyla da müşteriye servis açma, pasta sunumu gibi bilgiler de kendilerine aktarılmaktadır. 7- EL BECERİSİ VE MONTAJ ATÖLYESİ: Zihinsel engellilerin de katılabileceği eğitimlerde, kumaş baskı ve obje renklendirme konularında uygulamalı çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda rehabilite özelliğine sahip olan eğitimler sayesinde, engelliler kendi evlerinde üretecekleri objeleri pazarlayabilecek hale de gelmektedir. Kayıt için ön şart aranmayan eğitimlere engellilerin yanı sıra aileleri de katılabilmektedir.

9 8- BÜRO YÖNETİMİ ve SEKRETERLİK EĞİTİMİ: Eğitim süresince engelli katılımcılara; ofis yönetim işlemlerini yürütme, gelen/giden evrak ile dosyalama takibi, telefon görüşmelerinin yapılması, gelen yazı ve resimlerin yöneticiye ulaştırılması, randevuların ayarlanması, misafirlerin karşılanması ve yönetici için gerekli dokümanları hazırlama eğitimleri verilmektedir. Büronun verimli şekilde işlemesini amaçlayan Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi ni alan engelliler, bu meslekte kolaylıkla çalışabilmektedir. 9- KASİYERLİK ve REYON PERSONELİ EĞİTİMİ: Perakende gıda sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde çok sayıda mağaza kurulmuş ve bu da; kasiyer ve reyon personeli ihtiyacını artırmıştır. Ortaya çıkan bu açığı değerlendirmek ve engelli vatandaşlarımızın da bu alanda iş bulmalarını sağlamak amacıyla onlara Kasiyerlik ve Reyon Personeli eğitimi verilmektedir. Eğitimde engellilere teknik detaylar ve insan ilişkileri konularında da ayrıca bilgilendirmeler yapılmaktadır.

10 ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZA YUVA SICAKLIĞINDA BAKIM KARİYER DESTEK EĞİTİMLERİ: Günümüzde eğitime, bilgi, beceri ve yeteneğe sahip olan pek çok engelli, kendini iş verene doğru ifade edemediği için iş bulmada sıkıntı yaşamaktadır. Bu sorunu aşmak amacıyla oluşturduğumuz Kariyer Destek Eğitimleri nde amaç; engelli bireylerin kendilerine uygun iş olanaklarına ulaşmaları ve işveren karşısında kendilerini doğru ve yeterli biçimde ifade edebilmeleridir. ENGELLİ ÇOCUKLAR GÜNDÜZ BAKIM EVİ: Engelli ailelerinin en büyük sıkıntılarından biri de okul öncesi eğitim kurumlarının yetersizliğidir. Proje kapsamında, eğitimlerimize katılan engellilerimiz, çocuklarını Gündüz Bakım Evi ne bırakabilmektedir. Engellilerimizin projemize katılabilmesi ve eğitimlerden faydalanabilmesi için Gündüz Bakım Evi nde ücretsiz bakım hizmeti verilmektedir. Proje, eğitimin yanı sıra, sosyal ve psikolojik konularda da hem aileler hem de çocukları için önemli faydalar sağlamaktadır.

11 AMACIMIZ FARKLI OLMADIKLARINI ANLAMALARI! SOSYAL ETKİNLİKLERİMİZ: Engelli bireylerin, günlük hayatta kendilerini farklı görmemeleri için iş yaşamının yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalara da katılım göstermeleri gerekmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak hazırladığımız sosyal etkinlik programlarına bir dizi kültürel ve sanatsal etkinliği dahil edilmiştir. Etkinliklere katılım, projeye kayıt esnasında engellilerin tercihiyle gerçekleştirilmektedir. Engellilerimiz, kültür-sanat faaliyetlerine katılarak hem yeni arkadaşlıklar edinecek hem de daha renkli, keyifli bir hayata kavuşacaklardır. ETKİNLİKLERLE DOLU BİR YAŞAM! SANATSAL AKTİVİTELER: Proje kapsamında, engellilerin katılabileceği, ebru, karikatür, yağlı boya resim gibi görsel sanatları içeren etkinlikler yer almaktadır. TİYATRO EĞİTİMİ: Toplu faaliyetler kapsamında yer alan Tiyatro Eğitimi, toplu faaliyetlerle, engellilerimize neler yapabileceklerini göstermeyi ve onlara özgüven kazandırmayı amaçlamaktadır. Tiyatro Eğitimi, iletişim kurmaya ve rehabilite etmeye yönelik, önemli bir kültür-sanat faaliyetidir.

12 MÜZİK, OYUN, HAVUZ-SPOR ETKİNLİKLERİ: Engellilerimiz için özel olarak tasarlanan yüzme havuzunda yüzme dersleri ve hidroterapi hizmeti verilmektedir. Müzik etkinlikleri kapsamında ise; koro, enstrüman çalma, folklor gibi çalışmalar da toplulukla yapılan diğer sosyal aktivitelerimizdir. KENDİN ÜRET, KENDİN SAT: Tesisimizin atölyesinde engellilerimizin ürettiği malzemeler, açtığımız sergilerle halkımızın ilgisine sunulmaktadır. Bu çalışmalarla, ilçemizdeki hemşehrilerimizde bir farkındalık oluşturmak ve engellilerimize özgüven sağlamak amaçlanmaktadır. Tüm gün açık olan sergilerde engelli kursiyerlerimiz ürünlerini kendileri satmaktadır. HEM EĞİTİM HEM RAHATLAMA... KÜTÜPHANE: Tesisimizde, engellilerin okuyabilmesi ve araştırma yapabilmesi amacıyla, engelli kullanımına uygun, özel olarak tasarlanan donanımlı bir kütüphane yer almaktadır. Ayrıca görme engellilerimizin okuması için Braille Alfabesi yle yazılmış kitaplar da mevcuttur. OYUN ODASI: Engellilerimiz, oyun odası sayesinde eğitimin dışındaki zamanlarını sosyalleşmeye yönelik rehabilite edici etkinliklerle geçirmektedir. Bu bölümde, masa tenisi, bilardo ve satranç gibi iki kişiyle oynanan oyun alanları bulunmaktadır. Oyun Odası nda ikili ilişkilere yönelik kültür-sanat etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir.

13 SİZİ SEVGİYLE VE ANLAYIŞLA KUCAKLIYORUZ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK BİRİMİ: Psikolojik Danışmanlık hizmeti sayesinde, özellikle aile içi ilişkilerde ciddi problemlere yol açan psikolojik sorunlar, profesyonel yardımlarla çözülebilmektedir. Akademimizde yer alan Psikolojik Danışmanlık Birimi ile engellilerimizin ve ailelerinin hayatı kolaylaşmakta, sağlıklı bir aile içi iletişim sağlanmakta ve sorunlar telkin yoluyla çözümlenmektedir. Psikolojik danışmanlık hizmetiyle, engelli aileleri yanlış tutum ve davranışlarını gözden geçirerek, yeni yöntemler geliştirebilmektedir. Böylece zorluklara karşı birlikte mücadele ederek; anlamayı ve anlaşılmayı sağlayarak, engellilerimizin aile içi iletişimine destek verilmektedir. ENGELLİLERİMİZİN ALGI YETENEĞİNİ GELİŞTİRİYORUZ DUYU ALGI ODASI: Proje bünyesinde engellilere mesleki eğitimlerin yanı sıra algı kabiliyetlerini arttıracak ve fiziki anlamda yeterliliklerini destekleyecek duyu-algı eğitimi de verilmektedir. Duyu-algı eğitimine özel materyallerin bir arada yer aldığı duyu-algı odasında verilecek eğitim ile engellinin dikkat ve algı yetenekleri arttırılmaktadır.

14 PROJE İŞTİRAKÇİLERİ İstanbul Kalkınma Ajansı: İstanbul Kalkınma Ajansı, 5449 sayılı Kanuna dayanarak Bakanlar Kurulu nun tarih ve 2008/14306 Sayılı kararı ile kurulmuştur. Aralık 2009 da uzman ve destek personeli istihdamı ile birlikte aktif olarak faaliyete geçmiştir. İSTKA, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kurulmuştur. T.C. Kalkınma Bakanlığı: 1960 yılında başbakana bağlı olarak kurulan T.C Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, 2011 yılında T.C. Kalkınma Bakanlığına dönüştürülmüştür. DANIŞMANLIK BİRİMLERİMİZLE HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRIYORUZ MESLEKİ DANIŞMANLIK BİRİMİ: Meslek eğitimi alan engelliler, Meslek Danışmanlık Birimi ile meslek seçimi konusunda bilgilendirilmekte ve doğru mesleğe yönlendirilmektedir. Böylece engelliler daha sağlıklı kararlar vermekte ve seçmiş oldukları meslek dallarında daha başarılı olmaktadırlar. HUKUKİ DANIŞMANLIK BİRİMİ: Hukuki Danışmanlık Birimi ile engellilere, yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik bilgi verilmektedir. Bu Hizmetle engelli bireyler ve aileleri, hukuki hakları konusunda bilgi sahibi olmakta ve kendilerini haksızlığa karşı savunabilmektedir. Bağcılar Belediyesi: İl yerel yönetimine (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne) bağlı, ilçe yerel yönetim birimidir. T.C. Kaymakamlığı Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü: İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ne bağlı resmi-özel okul ve kurumlar arasında Türk Milli Eğitimi nin amaçları doğrultusunda hizmet veren, resmi bir kurumdur. Bağcılar Kaymakamlığı: İl Valiliği ne bağlı ilçe yönetiminden sorumlu en yetkili devlet kademesi ve kurumudur. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi: Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2008 yılında kurulmuş, döneminde öğretime başlamıştır. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi nde 6 Fakülte ve 20 Program bulunmaktadır.

15 İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü ne ait olup İSTKA veya T.C. Kalkınma Bakanlığı nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yayın İstanbul Kalkınma Ajansı mali katkısı ile hazırlanmıştır.

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

Sevgili Hemşehrilerim,

Sevgili Hemşehrilerim, Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve engellilerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda engelli bireylerin faydalanabilmesini göz önünde

Detaylı

ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU

ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 1. SOSYAL SERVİS Düşük sosyo- ekonomik düzeydeki kişiler, engelli kişiler,

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

21 proje eğitim ve gençlik

21 proje eğitim ve gençlik T.C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BÖLGESEL PROJE FUARLARI AB Eğitim ve Gençlik Programları 6 E R Z U RU M KÜLTÜR MERKEZİ 27-29 MAYIS 2010 Hayatboyu Öğrenme (LLP) ve Gençlik

Detaylı

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve özürlülerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda özürlü bireylerin

Detaylı

AKADEMİK FAALİYET RAPORU

AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde... KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. M. KEMAL ATATÜRK Düzenleme Tarihi: Ekim 2013 2/117

Detaylı

6 ARALIK 2O13,İSTANBUL

6 ARALIK 2O13,İSTANBUL 6 ARALIK 2O13,İSTANBUL Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri 2013 Metodolojisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri 2013 etkinliğinin metodolojisi 3 temele dayanmaktadır. 1. CSR Europe (Corporate

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016. Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016. Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ STRATEJİK PLAN 2012-2016 Ulusumuzu tanıtmak, halkımıza Olimpizm ruhunu aşılamak Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim. Mustafa Kemal Atatürk TÜRKİYE

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ PROJE NO:1 PROJE ADI: YAZILIM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI- KARTAL BELEDİYESİ

Detaylı

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI Sevgili Ülkem İçin Gönüllüleri, Sınırların ortadan kalktığı günümüzde, küresel bir vatandaş olabilmek büyük önem arz ediyor. Bunu başarmanın temel gereklilikleri

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Düzenleme Tarihi: Ekim 1/100 HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. M. KEMAL ATATÜRK Düzenleme Tarihi: Ekim 2/100 Manas ın Yedi Vasiyeti: Birlik ve Beraberlik Anlayışı İçinde Olmak, Milletler arası Uyum, Dostluk

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1 Tıpkı insanlar gibi kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler C M Y CM MY CY CMY K Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ 5-7 Kasım 2008 Ankara 2 T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI

Detaylı

SOSYAL DESTEK PROGRAMI. Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller...

SOSYAL DESTEK PROGRAMI. Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller... SOSYAL DESTEK PROGRAMI Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller... ÖNSÖZ Türkiye, elde ettiği makro ekonomik istikrar, yüksek büyüme oranları, ihracat rekorları ve yabancı sermayeyi de çekebilen cazip yatırım

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI Gelecek Elimizde KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ Bu belge, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi nin 2011 2015 yılları arasında eğitim kalitesini artırabilmesi ve uluslararası eğitim standartlarına

Detaylı

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER ADANA 2013 1 2 Proje Adı GiriĢ Yenilikçi Lider Öğretmenler Lider öğretmen, bireylerin çeşitli rollerini vurgulayan genel

Detaylı

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E K R E D İ V E YÜKSEK ÖĞRENİM 1961 Y U RT L A R K U R U M U T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU STRATEJİK PLANI 2009-2013 TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 YURTKUR - STRATEJİK PLAN 2009-2013

Detaylı

1. Özürlülere Yönelik Hizmetler

1. Özürlülere Yönelik Hizmetler 1. Özürlülere Yönelik Hizmetler Özürlülerin; kapasitelerini geliştirmek, yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olarak üretime

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

PROF. DR. REHA METiN ALKAN

PROF. DR. REHA METiN ALKAN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Değerli Okurlar, Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olmak için kurulan Üniversitemiz, 2006 yılında başladığı yolculuğuna, bugün 11 binden fazla öğrencisi ve sayısı 800

Detaylı

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Büyük Sanayi 1. Cadde Yapıcı İşhanı 74/98 İskitler / ANKARA Tel : 0.532 774 02 89 Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal,

Detaylı

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM 2013 APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM İ Ç İ N D E K İ L E R Giriş... 3 Türk Milli Eğitim Sisteminin Yapısı... 5 1. Örgün Eğitim... 5 Okul Öncesi

Detaylı

2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI OCAK 2015 i BAKAN SUNUŞU 2011 yılında 633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Bakanlığımızın temel amacı; köklü devlet geleneğimizi

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI (Alanya İşletme Fakültesi) BİRİM FAALİYET RAPORU Antalya 2012 İÇİNDEKİLER SUNUŞ I.GENEL BİLGİLER A. MİSYON VE VİZYON B. GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR 1. Yüksek Öğretim

Detaylı