Kaynağı, sinema, TV-radyointernet vb. olan; trans medya olarak da adlandırılan iç içe geçmiş enformasyon uygulamaları çoğaldı.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kaynağı, sinema, TV-radyointernet vb. olan; trans medya olarak da adlandırılan iç içe geçmiş enformasyon uygulamaları çoğaldı."

Transkript

1

2 HOŞGELDİNİZ

3 TRT ÇOCUK DERGİSİ

4 Bilindiği üzere uydu üzerinden, dijital yayın yapan televizyon kanallarının, internet ve sosyal medyanın, akıllı iletişim cihazlarının yaygın olarak kullanımıyla birlikte gerek yazılı gerekse görsel yayıncılık anlayışı da büyük ölçüde değişti. Kaynağı, sinema, TV-radyointernet vb. olan; trans medya olarak da adlandırılan iç içe geçmiş enformasyon uygulamaları çoğaldı.

5 Ekran karşısında yalnızca izleyen ve etkilenen konumdaki çocuk medyanın bu farklı uygulama alanları ile bu kahramanlara artık yalnızca hayranı olmakla kalmıyor, duygu ve düşünceleriyle bir bağ kurup içselleştiriyor ve kendine sunulan gerçekliğe inanmaya başlıyor. Ekranda izlediği kahramanın bir oyuncak ürünüyle yetinmeyip, artık büyük bir pazar haline gelen,ürün ağına satış sistemi üzerinden kolaylıkla ulaşıp bilgisayar oyunları, akıllı telefon uygulamalarıyla sanal karakterlerin yerine geçebiliyor.

6 İşte tam da çocukluğun masumiyeti noktasında onu bir özne olarak görerek doğasına uygun bir yayıncılık anlayışı ile farkındalık oluşturan TRT ve TRT Çocuk Kanalı izleyiciye karşı sorumluluğuyla kanalın bir çapraz medya uygulaması olarak yayınladığı TRT Çocuk Dergisiyle alanda önemli bir boşluğu dolduruyor.

7 Yaklaşık 6 ay süren bir ön hazırlık ve araştırma sürecinin sonunda ortaya çıkan çalışmayla 9-13 yaş grubu çocuğun dil gelişimine ve estetik zevklerine hitap edebilecek aynı zamanda, ebeveynlerin çocuğu anlamada rehberi olabilecek bir dergi yayıncılığı amaçlandı.

8 TRT Çocuk Dergisi; nasihat etmeden, sıkıcı bir dil kullanmadan; duyarlılığı ve gerçekliği göz ardı etmeden, yaptıklarının kendileri ve başkaları üzerinde oluşturacağı sonuçları sezdirerek, yalnızca öğrenmeye yardımcı değil aynı zamanda çevresini fark etmesini sağlayan, ufkunu genişleten, hayal dünyasını zenginleştiren ve en önemlisi de eğlenceli bir yayıncılık anlayışıyla hazırlanmaktadır.

9 Derginin temel sorumluluklardan biri de çocuğun soru sormasını sağlamak, merak duygusunu ön plana çıkarmaktı. Çocuk, dergi kurgusu içine yerleştirilmiş bölümleri okudukça keşif duygusuyla okuma eyleminden zevk alabilmeliydi.

10 İlk eğitimini aileden alan çocuğun okul dönemi boyunca gelişimini destekleyecek uygun yazı ve fotoğraf estetik zevki geliştiren grafik ve resimlemelerle Türkçe dil kullanımına dikkat çekilecekti. Türk çocuk edebiyatından isimlerle de çocuğun okuma alışkanlığı ve okuma sevgisi pekiştirilecekti. Hikaye ve metinlerde yaşam gerçekleri anlaşılır şekilde kurgulanarak çocukların hayatı ve gerçekleri daha rahat sorgulayabileceklerine imkan sağlanacaktı.

11 Çocuklarımızda vatandaşlık bilincini artıracak katılımcı demokrasiden, ırk-sınıf-engel toplumsal cinsiyet ayrımcılığına kadar pek çok konu işlenecek, onları yarının söz sahibi olacakları cumhuriyetimizin bilgili, donanımlı, uyumlu, özgüven sahibi ve değerleriyle barışık birer birey olmaları desteklenecekti.

12 Dergiden kazanımlarıyla renkler desenler kontrast derinlik denge konusunda bir sanatçı duyarlılığıyla çok seçenekli düşünebilecek yaşadığı yeri güzelleştirebilecek medeniyet merkezli bir yaşamın savunucuları olabileceklerdi. Kitle iletişim araçlarının etkileri bu kadar net ortadayken; dergi yoluyla aktarılmış medya okur-yazarlığı, ön okumaları da ayrı bir kazanım olacaktı.

13 "Bilgisayar çağında çocuklar dergi okumaz" ön yargısına rağmen telif, yeni ve orijinal çalışmalarla; popülerliğini yitirmiş çocuk dergiciliğine yeni bir soluk katabilmek umuduyla yola çıkıldı. İlk baskılar 24*30 boyutlarındayken 25. sayıdan itibaren 24*32 boyutuna geçildi. İlk 24 sayı boyunca 12 sayfa olması planlanmış reklam sayısı 25.sayıdan itibaren 8 sayfaya düşürüldü. Yayınlanan reklamlarda ürün içeriği ve mesajlar dikkate alınmıştır.

14 DERGİ İÇERİĞİ Ben yazdım ben çizdim ben çektim, tak takıştır yap yapıştır bölümleriyle çocuklar resimler yazılar ve şiirler göndererek dergi hazırlama sürecine dâhil edilmiş böylelikle çocuklarımıza özgüven aşılanmasına çalışılmış, gönüllü katılımcı olmaları hedeflenmiştir.

15 İlköğretim sınıfların derslerinde işlediği müfredata paralel giden bazı konular dersbahane adlı bölüm ile neşeli bir biçimde işlenmeye çalışıldı. Rıfkı, çizgi hikayede çocukların çevreyle ilgili çözümleri ele alınırken Kerata kerata adlı çizgi hikâyede de hayvanların gözüyle çevre sorunları ele alındı.

16 TRT Çocuk ekranındaki Pak ile pırpır adlı çizgi dizi çevre bilincine katkı sağlamak amacıyla dergide de yer aldı. Zekâ gelişimine fayda sağladığı düşünülen Bulmacalar ve bilmeceler, farklı yaş grupları da düşünülerek hazırlandı. Diğer yandan bulmacaların bir kısmında sanatın pek çok dalı ele alındı. Levni'den Picasso'ya Van Gogh'a kadar sanatçılar, eserleri ve sanat akımlarına yer verilerek aşinalığın yanında; hayal dünyasıyla düşünme yetisini paralel kullanması sınandı.

17 Sözlü geleneğimizdeki deyimler ninni, tekerleme, bilmece, lâtife, masal, halk hikâyesi, destan gibi kültürel sembollerimiz Sevimli sözlü tarih' te mizahi bir dille anlatılmaktadır. Coğrafyamıza ve kültürümüze ait değerlere kavramlara oldukça yer ayrıldı. "Geçmiş zaman içinde,"köşesinde kültürümüze mal olmuş pek çok değerli eser ve kültür adamı ilginç özellikleriyle tanıtıldı. Yine Şiir, Fikri'nin fikri, bu kitap hayatımı değiştirdi ve diğer kültür içerikli sayfalarda yerel unsurlar ve evrensel değerler öne çıkarılmıştır.

18 Orada burada Furkan-Yahya ve Gezgin köşelerimizle ülkemizin farklı coğrafyalarına çocuk bakışıyla dikkat çekilmekte; coğrafya dersinde görülen bölgeler coğrafyalar hakkında daha farklı bilgi sahibi olabilmelerine yardımcı olunmaktadır. Benim ailem ve gezi, hopisu ile düş peşime sayfalarıyla dünyadan kültür zenginliği yansıtılmaya çalışıldı. Söyleşi Tarık ın mikrofonu bölümünde farklı mekanlarda popüler konuklarla söyleşiler gerçekleştirildi.

19 Ana diline vakıf geleceğin usta yazar, çizer ve sanatçılarının keşfedileceğini umduğumuz Hikâyeyi tamamla bölümünde çocuğun anadilini kullanarak kendini ifade etmesi, dış dünyanın gerçekliğine, kavramlara çocuk dünyasından naif ifadeler getirmesi beklendi. Bizimkiler ve sizinkiler farklı kültürlerden aktarılmış gerek masal gerekse çizgi kahramanları hikâyeleri, bizim kahramanlarımızı kullanarak geçmiş ve günümüz değerleriyle karşılaştırarak farklı bir anlatımla sunuyor.

20 Bilge Kuş sayfamızda hayvan sevgisi, farklı erdemler, önemli günler ve kavramlar anlatılırken ebeveynlerden gelen istekler de değerlendirilmektedir. Yaz tatili başladığında bilgisayar ve internetin kontrollü kullanımı şeklinde hikayeler hazırlanmış. Devamında Neslihan ve Dudu Nine adlı hikayede büyüklerimizin tecrübelerine dikkat çekerek çağımız çocuklarına sahip olduğumuz zenginlikler hatırlatılmıştır. Patko adlı çizgi hikâyemizde de, patatesin cips ve kızartma şeklinde tüketilmesi sorgulanırken, sağlıklı geleneksel beslenme tarzımıza dikkat çekilmektedir.

21 İlginç olaylara ayrılan bölümlerle de çocuğun espri yeteneği gelişimi göz önüne alınmakta. Ortaya karışık, Mucit Nuri, Ya böyle olsaydı farklı bakış açıları getirirken Mazhar Abi bazen komik, bazen içinden çıkılamaz durumları çağdaş bir Nasrettin hoca bilgeliğiyle çocuğa iyimser bir bakışla çözebilmeyi göstermektedir. Kardeşime okuyorum bölümü okul öncesi çocukları da dergi yelpazemiz altında buluşturdu. 25. Sayıdan itibaren bu bölüm dergiyle beraber boyutlarında 16 sayfalık bir eke dönüştü.

22 Çapraz medya uygulaması çerçevesinde "Gizemler Diyarına Yolculuk" isimli çizgi romanda; çocuklarımıza Türk kültür, tarih ve bilim dünyamıza ait olaylar ve olgular üzerinden yola çıkılmış; aynı çizgi roman daha sonra TRT Çocuk kanalında çizgi film olarak yayınlamaya başlamıştır. Ardından internet üzerinden oyun sitesi uygulaması gerçekleşmiştir.( uluk.net/) Çağın çocuklarının bilim ve teknoloji alanında gelişmeleri takip etmelerini sağlamak adına; Tekno Tarcan, İlim bilim merkezi, Gelecekte bir gün köşeleri dergiyi heyecanla açan okurların ilk durağı oldu.

23 TRT Çocuk Dergisinin vitrini olan kapak tasarımı yine kanal koordinatörlüğümüzle gözetiminde son halini almaktadır. Alternatif kapak tasarımları hazırlanmakta, eskizlere son hali verilmekte dergi baskıya gidene kadar sürekli takip edilmektedir. TRT Çocuk Dergisi bir dış yapım ekibiyle birlikte koordineli olarak hazırlanmaktadır. Her ay yapılan geniş katılımlı toplantılarla dosyalar belirlenmekte, konuları kimin yazacağı ve çizerler belirlenmektedir. Hazırlanan yazılar, çizimler ve görsel materyaller tek tek incelenmekte, her türlü eksikler tespit edilip düzeltmeler yapılarak, tekrar tekrar yapılan değerlendirmeler sonucunda çocuğa özel bir dergi hazırlanmaya gayret edilmektedir.

24 Ekranın simetrisi bir dergicilikle çocuğa dergi üzerinden ekrana taşınmayan bilgi haber ve çizgilere yer verilirken kanalımızdaki yenilikler yayına başlayacak yeni çizgi diziler, programlar, kahramanlar, ekran yüzlerimiz de haberin olsun, kahramanlar dünyası, bizim mahalle ve tilkiden mektup gibi köşelerde yer ayrılmaktadır. Derginin ilk 24 sayısının hazırlanması Selim SENER ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Şimdilerde bu bayrak Sevde Sevan USAK tarafından taşınmaktadır. Son 7 sayı gerek boyut gerek içerik olarak biraz daha ekranın uzantısı haline gelirken bölümlerin isimleri değiştirildi, yenileri eklendi.

25 Artvin Çoruh Üniversitesinden Gökçe Demiryürek tarafından TRT Çocuk Dergisinin Yapısal Özellikler bakımından bir değerlendirilmesi adıyla da akademik bir çalışma yayınlamıştır. Bu çalışmada; TRT Çocuk Dergisinin, piyasadaki birçok çocuk dergisinden gerek baskı kalitesi, gerekse zengin ve doğru içeriğiyle ayrıldığına dikkat çekilmiştir. Fatih tablet projesi kapsamında Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden dergimizin ilk 24 sayısına (http://www.eba.gov.tr/dergi/11) ulaşılabilmektedir.

26 TRT 'nin bu yıl 2.sini düzenlediği uluslararası çocuk ve medya kongresi ülkemizde trans medyanın gelişimi adına bir çarpan etkisi yapacaktır. TRT Çocuk Kanalı ve çapraz çalışmalarının dünya üzerindeki bütün çocuklara ulaşması hedefi ve dileğiyle... TRT Çocuk Kanalı nın da bunda büyük bir etkisi olduğu göz ardı edilemeyeceği, derginin, gereksiz ve faydasız içerik ve reklamlarla çocukları yormadığından, bin bir çeşit hediyelerle çocukların gözünü boyamadığından bahsedilmektedir. Çocukları bilimden sanata birçok farklı konuda bilgilendirdiği, sosyal konulardaki duyarlılıklarını artırdığı da vurgulanmıştır.

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38 TEŞEKKÜRLER

ÖN SÖZ. Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri,

ÖN SÖZ. Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri, ÖN SÖZ Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri, Mavi Yunus Okul Öncesi, geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesinde üzerine düşen sorumluluğun farkında olan, bu alana hizmet etmekten mutluluk duyan yenilikçi bir

Detaylı

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır.

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. ÖN SÖZ Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri, Mavi Yunus Okul Öncesi, geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesinde üzerine

Detaylı

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI 1 21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI Medya Okuryazarlığına Genel Bir Bakış ve Sınıf İçi Etkinlikler Tessa Jolls Elizabeth Thoman Ders Plan Tasarımı / Yazımı: Jeff Share Çevirenler Yrd. Doç. Dr. Cevat ELMA Yrd.

Detaylı

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU T.C. RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2006 MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

Detaylı

ORTAK TÜRK KÜLTÜRÜ ÜRÜNLERİNİN ÇOCUK EDEBİYATINA KATKILARI. Prof. Dr. Erman ARTUN

ORTAK TÜRK KÜLTÜRÜ ÜRÜNLERİNİN ÇOCUK EDEBİYATINA KATKILARI. Prof. Dr. Erman ARTUN 1 ORTAK TÜRK KÜLTÜRÜ ÜRÜNLERİNİN ÇOCUK EDEBİYATINA KATKILARI Prof. Dr. Erman ARTUN Çocuk edebiyatı, 2-14 yaşlar arasının gereksinimlerini karşılayan bir edebiyattır. Çocuk edebiyatı çocukluk çağında bulunan

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Eylül 2012 Fotoğraf: Dinçer Kayalı İçindekiler Sevgili TEGV Dostları, Bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. TEGV çocukları yine yaz tatilinde

Detaylı

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez Yönder Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Kalitesi Kabul

Detaylı

İlköğretim 8. Sınıf Ana Dili Ders Kitapları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma: Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Örneği

İlköğretim 8. Sınıf Ana Dili Ders Kitapları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma: Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Örneği NK! SAÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim 8. Sınıf Ana Dili Ders Kitapları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma: Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Örneği İsmail GÜLEÇ * Tuğba DEMİRTAŞ ** Özet Bu araştırmanın

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM İletişim Bilimi HİT 101 Bu derste iletişim biliminin temel kavramları üzerinde durulmaktadır. Teorik

Detaylı

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Abbas Türnüklü, Deniz Hepözen, Özlem Başaran, Şermin Coşkun ve Fidan Korkut- Tevfik Fikret Okulları Davranış Yönetim Politikası Davranış Yönetim Politikası

Detaylı

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BESLENME VE DİYETETİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ Diyetisyen Serkan

Detaylı

Kanada nin Ontario Eyaletindeki Ana Dili Programi İle Türkiye deki Ana Dili Öğretim Programlarinin Karşilaştirilmasi: Betimsel Bir Analiz

Kanada nin Ontario Eyaletindeki Ana Dili Programi İle Türkiye deki Ana Dili Öğretim Programlarinin Karşilaştirilmasi: Betimsel Bir Analiz Kanada nin Ontario Eyaletindeki Ana Dili Programi İle Türkiye deki Ana Dili Öğretim Programlarinin Karşilaştirilmasi: Betimsel Bir Analiz Doç. Dr. Havva YAMAN Sakarya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe

Detaylı

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU T.C. M LLÎ E T M BAKANLI I 2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU Nabi AVCI Millî E itim Bakanı 15 Aralık 2013 T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM

Detaylı

REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL

REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL COM 101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I (3+0)3 ECTS:5 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunu, dayandığı temelleri ve

Detaylı

Değerli Esenlerliler

Değerli Esenlerliler Değerli Esenlerliler Sadece fiziki bir kavram olmanın ötesinde sosyal ve kültürel hizmetleri de içerecek şekilde genişleyen yerel yönetim kavramı kentlinin kültürel ve sosyal alanlarda bir şeyler yapabilir

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Çalışmadan, yorulmadan,öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı ihtiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve

Çalışmadan, yorulmadan,öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı ihtiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve Çalışmadan, yorulmadan,öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı ihtiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar...

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

e itimde iyi örnekler konferans 2008

e itimde iyi örnekler konferans 2008 e itimde iyi örnekler konferans 2008 e itimde iyi örnekler konferans Eğitim Reformu Girişimi (ERG) iki önemli gereksinimin karşılanmasına katkıda bulunuyor: bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerini

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

YAYIN KONGRELERİ SONUÇ BİLDİRGELERİ I-V

YAYIN KONGRELERİ SONUÇ BİLDİRGELERİ I-V I. DİNÎ YAYINLAR KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ DİNÎ YAYINLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN KONGRELERİ SONUÇ BİLDİRGELERİ I-V DİNİ YAYINLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1 I. DİNÎ YAYINLAR KONGRESİ Sonuç Bildirgesi (31 Ekim - 02

Detaylı

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI UNESCO tarafından hazırlanarak Đngilizce ve Fransızca dillerinde yayımlanan özgün eser RTÜK tarafından UNESCO dan resmi izin alınmak suretiyle Đngilizce ye tercüme edilmiştir. Atıfta bulunmadan eserin

Detaylı

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri 2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler / Öğrenci Kulüpleri Darüşşafaka Eğitim Kurumları nda Sosyal Etkinlik Anlayışı Öğrencilerin; sanat, kültür, bilim ve spor

Detaylı

Yeni Öğretim Programlarını İnceleme ve Değerlendirme Raporu

Yeni Öğretim Programlarını İnceleme ve Değerlendirme Raporu Yeni Öğretim Programlarını İnceleme ve Değerlendirme Raporu 30 Mayıs 2005 Not: Bu rapor http://www.erg.sabanciuniv.edu/ adresinde erişime açık olarak sulunmuş olup, okurlarımızla paylaşmak amacıyla izin

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERS NOTU Mart 2014

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERS NOTU Mart 2014 SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERS NOTU Mart 2014 Değerli öğrenciler sizler için hazırlanan bu notta aşağıdaki konulara ilişkin bölümler bulunmaktadır. 1. İletişim nedir?

Detaylı

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarım Anabilim Dalı / Grafik Tasarım Programı

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarım Anabilim Dalı / Grafik Tasarım Programı T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarım Anabilim Dalı / Grafik Tasarım Programı 2010-2012 DÖNEMİNDE IMDB DE EN YÜKSEK BEĞENİYİ KAZANAN İLK 10 ÇİZGİ-ANİMASYON FİLME AİT

Detaylı