Ebeveynler için bilgi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ebeveynler için bilgi"

Transkript

1 Ebeveynler için bilgi Sevgili Ebeveynler, Burada yer alan bilgilerle sizleri, Oldenburglu çocuklar için sunulan bakım hizmetleri ve bu hizmetlerin kuralları hakkında genel olarak bilgilendirmek istiyoruz. Ele alacağımız konu başlıkları sırayla şöyle: Çocuk bakım hizmeti çeşitleri Sürekli çocuk bakım hizmeti sunan yuvalar ('Kindertagesstätte') Özel çocuk bakım hizmeti ('Kindertagespflege') Ebeveyn çocuk bakım katkı payı ('Elternbeitrag') Engelli çocuk bakım hizmeti Çocuk bakım hizmeti konusunda yetkili belediye çalışanları Çocuk bakım hizmeti çeşitleri Çocuğunuzun bakımını, günün belli bir bölümünde çocuk yuvalarının üstlenmesi mümkündür. Bu tür çocuk yuvalarına Kindertagesstätte (kısaca Kita) veya Kindertagespflege adı verilir. Yasalara göre, çocukların bakımının yuvada yapılması hakkı, şimdilik sadece 3 yaşından büyük, fakat henüz okula başlamamış olan yaş grubundaki çocuklar için vardır. Yasalarda yapılan yeni bir düzenlemeye göre bu hak 2013 yılı ağustos ayından itibaren 1 ila 3 yaş grubundaki çocukları da kapsayacaktır. Sürekli çocuk bakım hizmeti sunan yuvalar (Kindertagesstätte / Kita) Sürekli çocuk bakım hizmeti sunan yuvalara farklı isimler verilmektedir: Krippen: 3 yaşından küçük çocukların bakımının yapıldığı bebek yuvaları 'Krippe' olarak adlandırılır. Bu tür yuvalardaki çocuk sayısı genellikle 15'i geçmez ve haftanın beş günü yarım gün veya tam gün bakım yapılır. Kindergärten: 3 ila 6 yaş grubundaki çocukların bakımının yapıldığı yuvalara ise 'Kindergarten' adı verilir. Bu yuvalarda bakımı yapılan çocuk sayısı 25 civarındadır ve haftanın beş günü yarım gün veya tam gün bakım yapılır. Fakat Oldenburg'daki bazı 'Kinderkarten' yuvaları, yaş sınırlandırması uygulaması yapmamaktadır.

2 Horte: Bu tür çocuk bakım yuvalarına ise yalnızca okula giden çocuklar kabul edilmektedir. 'Hort' olarak adlandırılan yuvalardaki çocuk sayısı genellikle 20 civarındadır ve bu çocukların bakımı haftanın beş günü okuldan sonra yapılır. 'Hort'lardaki çocuk bakım süresi, okulların tatil olduğu dönemlerde tam gündür. Oldenburg'daki 'Hort' bakımı genel olarak ilkokula giden çocuklara yöneliktir. Yalnızca az sayıda yuva, 14 yaşını tamamlamamış çocukları da kabul etmektedir. Almanya'da ebeveynlerin çocuklarını bakım yuvalarına verme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat çocuklarının Almanya'daki yaşama hazırlıklı olmasını arzu eden bütün ebeveynlere, çocuklarını 'Kindergarten'a göndermesini kesinlikle tavsiye ederiz. Zira Kindergarten'da verilen eğitim sayesinde çocuk, hem dışardaki yaşama hem de okul eğitimine hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra yuvadaki çocuklar, günün belli bir bölümünü aileden uzak ve başka çocuklarla geçirerek yeni tecrübeler edinmektedirler. Bu tecrübeler, ilerdeki yaşlarda çocuğun okuldaki performansını doğrudan etkilemekte ve bir sınıfın üyesi olarak öğrenim görme yeteneğini geliştirmektedir. Kayıt yaptırma zamanı Çocuğunuzu bir sonraki çocuk yuvası dönemi için (her yıl 1 Ağustos günü başlar) kaydettirmek istiyorsanız, o yılın ocak ayı içinde arzu ettiğiniz bir yuvaya doğrudan başvurarak, kayıt işlemlerini başlatabilirsiniz. Krippe veya Kindergarten yuvalarına yaptığınız başvuru kabul edildiyse, başvurunun sonucu size 1 Şubat ve 15 Şubat tarihleri arasında posta ile bildirilir. Size, çocuğunuzu kabul edeceğini bildiren yuvaya çocuğunuzu kaydedip ettirmeyeceğinize, en geç 28 Şubat tarihine kadar karar vermeniz gerekiyor. 28 Şubattan sonra karar verip kabul edecek olursanız, size daha önce yeşil ışık yakan yuvanın çocuğunuzu yuvaya alma zorunluluğu bulunmuyor. Eğer şubat ayı sonuna kadar hiçbir yuvadan kabul yazısı almadıysanız, vakit kaybetmeden yuvaların bekleme listesine kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz. Zira bazı ebeveynler birden fazla kabul yazısı aldığı için karar vermekte zorlanmakta ve dolayısıyla yuvalara hangi çocukların kabul edildiği hakkındaki nihayi kararın verilmesi işlemi uzun sürmektedir. Eğer nisan ayı sonuna kadar hala bir yuva bulamadıysanız, 'Servicebüro Kindertagesbetreuung' (Çocuk bakım hizmetleri servis bürosu) ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. Servis bürosundaki çocuk bakım hizmetleri planlama (Kindertagesstättenplanung) görevlisi, boş bir yuva yeri bulmanızda size yardımcı olacaktır. Hort olarak adlandırılan yuvalardaki bakım yerlerine kayıt işlemi ve zamanı ise farklıdır.

3 Hort yuvaları, yuvaya hangi çocukların alınacağına tamamen tek başına ve okul kayıt dönemlerini dikkate alarak karar vermektedir. Yukarda anlatılan Krippe veya Kindergarten yuvalarına kayıt prosedürü, başka bir şehirden Oldenburg'a yeni taşınan veya beklenmedik bir durumdan dolayı yuvaya ihtiyaç duyan aileler için geçerli değildir. Böyle durumlarda da çocuk bakım hizmetleri servis bürosu üzerinden çocuk bakım hizmetleri planlama görevlisi ile bağlantıya geçilmesini tavsiye ederiz. Özel çocuk bakım hizmeti sunan yuvalar (Kindertagespflege) Özel çocuk bakım hizmeti, ailevi veya benzeri ortamlarda sunulur. Bu tür yuvalarda çocuğun bakımı bakıcı anne veya bakıcı baba olarak da adlandırılan bakıcılar tarafından, bakıcının kendi evinde veya ebeveynin evinde yapılır. Bakıcı anneler ve bakıcı babaların (Kindertagespflegeperson) böyle bir hizmet sunabilmeleri için Gençlik Dairesi (Jugendamt) tarafından kontrol edilip, resmi çocuk bakım izni (Pflegeerlaubnis) almaları zorunludur. Alınan iznin şekline göre, bakıcı annelerin veya bakıcı babaların aynı anda maksimum beş çocuğun bakımını üstlenmeleri mümkündür. Özel çocuk bakım hizmetinden yararlanan çocuklar için bir yaş sınırlandırması yoktur. Fakat buna rağmen Kindergarten veya Hort'a gidebilecek yaştaki çocukların sadece Kindertagespflege'ye verilmeleri mümkün değildir. Kindertagespflege'nin Kindergarten'ı ve Hort'u tamamlayıcı bir rolü vardır. Dolayısıyla çocukların Kindergarten'dan sonra yahut bir Hort yuvasında yer bulunamaması halinde, daha doğrusu Hort'un yeterli olmaması halinde, okuldan sonra Kindertagespflege'ye gönderilmesi mümkündür. Özel çocuk bakım yeri bulma yardımı Çocuk bakım hizmetleri servis bürosu (Servicebüro Kindertagesbetreuung) çalışanları, bakıcı anne veya bakıcı baba arayan ebeveynlere yardımcı olmaktadır. Servis bürosuna başvuran ebeveynler, yapılan ilk görüşmede özel çocuk bakımı konusunda bilgilendirilmekte ve bu tür bir bakımın, başvuruda bulunan evebeynin çocukları için doğru bakım şekli olup olmadığı tespit edilmektedir. Servis bürosu çalışanları gerekli olması halinde, ebeveynlerin içinde bulunduğunu koşulları ve taleplerini dikkate alarak en uygun bakıcı anne ve bakıcı babaları ebeveynlere önermektedir. Sonrasında da ebeveynler, önerilen bakıcılarla kontağa geçip görüşebilirler.

4 Ebeveyn çocuk bakım katkı payı (Elternbeitrag) Oldenburg Belediyesi'ne bağlı bir Krippe, Kindergarten veya Hort'a çocuğunu gönderen ebeveynlerin, bu hizmet için çocuk bakım katkı payı ödemeleri gerekir. Katkı payının miktarı, verilen bakım hizmetine, ebeveynlerin gelirine ve bakımı yapılan çocuk sayısına bağlıdır. Belediyeye bağlı bir yuvada sunulan özel çocuk bakımı (Kindertagespflege) hizmetinden yararlanan ebeveynlerin, yine aynı şekilde, katkı payı ödemeleri gerekmektedir. Ödenmesi gereken katkı payının hangi durumlarda ne kadar olduğunu gösteren bir tabelayı bu rehberin internetteki Almanca orjinalinde yer alan Informationen Kindertagesbetreuung adlı rubrikte bulabilirsiniz. Aynı şekilde özel çocuk bakımı (Kindertagespflege) hizmetinden yararlanan ebeveynlerin ödemesi gereken miktara ilişkin bilgilere, sitemizin (Wegweiser Kindertagesbetreuung) Kindertagespflege adlı rubriği üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Belediyeye bağlı olmayan bazı çocuk bakım yuvaları (Kindertagesstätte), masraflarını karşılaya-bilmek için belediyeye bağlı çocuk bakım yuvalarından daha yüksek miktarda katkı payı talep etmektedir. Hangi yuvanın ne kadar katkı payı istediğini, doğrudan yuvaya başvurarak öğrenebilirsiniz. Belediyeye bağlı olsun olmasın, çocuğun okula başlamasından önceki son yıl yuvaya gitmesi halinde katkı payı ödenmesi gerekmiyor. Son yuva yılında yalnızca çocuğun yemeği için bir miktar ödeme yapılması zorunluluğu vardır. Ebeveyn çocuk bakım katkı payından muafiyet Dar gelirli ailelerin çocuklarının da yuvaya gitmesine olanak sunmak için, ebeveynler, ödemeleri gereken çocuk bakım katkı payından bazı durumlarda tümden veya belli bir miktar muaf tutulabilirler. Bu konuya ilişkin detaylı bilgiyi ve muafiyet için gerekli başvuru formunu Wegweiser Kindertagesbetreuung isimli rehberimizin internetteki Almanca orjinalinde yer alan Informationen Kindertagesbetreuung rubriği altında bulabilirsiniz. Engelli çocuk bakım hizmeti Çocuklar birbirinden farklı şekilde ve farklı hızda gelişiyorlar. Çocuğun gelişim hızı ve şeklinin normal olup olmadığını tespit etmek açısından, düzenli olarak ve ücret ödemeyi gerektirmeyen çocuk doktoru ziyaretleri büyük önem arz ediyor. Eğer çocuk hali hazırda bir yuvaya gidiyorsa, çocuğun bakımını yapan bakıcılarla görüşmekte de fayda bulunuyor.

5 Zira çocuk yaşta ortaya çıkan gelişim sorunları, onların bütün yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ve ortaya çıkan sorunlar ne kadar erken teşhis edilirse, bunlara engel olmak veya etkisini azaltmak o kadar kolaydır. Engelli çocukların yuvalarda bakımı konusuna ilişkin kapsamlı bilgiyi, rehberimizin internetteki Almanca orjinalinde yer alan Angebote für Kinder mit besonderem Förderbedarf adlı rubrikte bulabilirsiniz. Çocuk bakım hizmeti konusunda yetkili belediye çalışanları Belediyenin sunduğu çocuk bakım hizmetleriyle ilgili olarak bir yetkiliyle yüz yüze görüşmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, Oldenburg Belediyesi Çocuk Bakım Hizmetleri Servis Bürosu'na (Servicebüro Kindertagesbetreuung) başvurmaktır. Servis bürosunda kapsamlı bir şekilde bilgi edinip, çocuğunuza en uygun bakım yuvasını bulmak için yapmanız gereken işlemelerde yardım alabilirsiniz. Servis bürosu, Oldenburg Belediyesi'ne bağlı Gençlik, Aile ve Okul Dairesi'nin (Jugendamt) Bergstraße 25 adresindeki Fachdienst Tagesbetreuung von Kindern adlı departmanında bulunuyor. Servis bürosunun iletişim bilgilerini ve büro çalışanlarının danışma saatlerini Wegweiser Kindertagesbetreuung isimli rehberimizin internetteki Almanca orjinalinde yer alan Servicebüro Kindertagesbetreuung adlı rubrik altında bulabilirsiniz. Size ve ailenize başarılar diler, selamlarımızı iletiriz! Çocuk Bakım Hizmetleri Servis Bürosu

Künye. Rehberi sunan: ... ... ...

Künye. Rehberi sunan: ... ... ... Rehberi sunan:........................................................................................................................................................................... Künye Yayımlayan:

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

EĞİTİM PAKETİ. Katılımı Mümkün Kılmak

EĞİTİM PAKETİ. Katılımı Mümkün Kılmak EĞİTİM PAKETİ Katılımı Mümkün Kılmak 2 Önsöz 3 Sevgili Yurttaşlar, Çocuklar ve gençler iyi eğitim ve katılım fırsatlarına ihtiyaç duyarlar. Bu, az parası olan ailelerin çocukları için bir o kadar daha

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

Türkisch. Viyana'da bakım ve refakat. Hizmetlere genel bakış

Türkisch. Viyana'da bakım ve refakat. Hizmetlere genel bakış Türkisch Viyana'da bakım ve refakat Hizmetlere genel bakış İçindekiler Önsöz 3 Viyana'da bakım ve refakat ile ilgili sorular ve cevaplar 4 Bakım parası kademeleri 12 FSW iletişim olanakları 13 Mobil hizmetler

Detaylı

Hessen Sosyal İşler Bakanlığı. Bakıma muhtaç. Ne yapılmalı?

Hessen Sosyal İşler Bakanlığı. Bakıma muhtaç. Ne yapılmalı? Hessen Sosyal İşler Bakanlığı Bakıma muhtaç Ne yapılmalı? Bütün yeni düzenlemelerle birlikte 2013 Yayınlayan Hessen Sosyal İşler Bakanlığı Halkla İlişkiler Bölümü Dostojewskistraße 4 65187 Wiesbaden www.sozialministerium.hessen.de

Detaylı

Anne-babalarının ülkesinde okula giden azınlık dilli çocuk ve gençler

Anne-babalarının ülkesinde okula giden azınlık dilli çocuk ve gençler [tyrkisk] Anne-babalarının ülkesinde okula giden azınlık dilli çocuk ve gençler Okullar ve çocuk yuvalarında anne-babalar, öğretmenler, danışmanlar ve yöneticiler için kılavuz kitapçığı 2007 Eğitim Genel

Detaylı

Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu

Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyenler için bilgi notu Bu bilgi notu Almanya da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk üniversite adayları tarafından sıkça sorulan sorulara pratik cevaplar vermek amacıyla

Detaylı

Bern Kantonuna Hoş Geldiniz Kantonumuza yeni yerleşenler için yararlı bilgiler

Bern Kantonuna Hoş Geldiniz Kantonumuza yeni yerleşenler için yararlı bilgiler Bern Kantonuna Hoş Geldiniz Kantonumuza yeni yerleşenler için yararlı bilgiler Gesundheits- und Fürsorgedirektion des Kantons Bern Sozialamt Fachstelle für Integration Sevgili yeni yerleşenler; Son derece

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Önsöz Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik sistemlerimiz dünyanın en iyi işleyen

Detaylı

Özel Sayı: Meslek Eğitimi

Özel Sayı: Meslek Eğitimi Ein Projekt der: ALMANYA DA MESLEK EĞİTİMİ Meslek Eğitimi Türleri Meslek Seçimi ve Başvuru Süreci Kamu Hizmetlerinde Meslek Eğitimi Meslek Eğitimi Alanında Destekler Meslek Diplomasıyla Gelecek Perspektifi

Detaylı

Sosyal Güvenlik Genel Bakış

Sosyal Güvenlik Genel Bakış Sosyal Güvenlik Genel Bakış Zor durumda kalan Münihli vatandaşlar için hizmet ve yardımlar Leistungen für Münchnerinnen und Münchner in Notlagen Türkisch Güncelleme Ocak 20145 Künye Landeshauptstadt München

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM REHBERİ

MESLEKİ EĞİTİM REHBERİ In Zusammenarbeit mit: Meslek Eğitimi Türleri Meslek Seçimi ve Başvuru Süreci Kamu Hizmetlerinde Meslek Eğitimi Meslek Eğitimi Alanında Destekler WWW.INTRA-INFO.DE 02 EDİTÖRDEN Yunus Ulusoy Cem Sentürk

Detaylı

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir ÖZETLE SOSYAL GÜVENLIK 2015 2 Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Federal Anayasa nın 20. maddesinin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim.

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim. Belçika Belçika Yönetim İş Konut Sağlık Eğitim Aile Toplum Para Bilgiler-öneriler Bu broşür, istek üzerine aşağıdaki idarelerden edinilebilir : Wallonie-Brüksel Federasyonu Bakanlığı Gençlik ve Sürekli

Detaylı

Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER

Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER Frankfurt ta çocuğunu tek başına yetiştirenler GENEL BILGILER VE ADRESLER 1 Alleinerziehende in Frankfurt Letzter Stand 26.07.2013 Impressum Herausgeberin Stadt Frankfurt am Main Frauenreferat Bezug Frauenreferat

Detaylı

JUGEND- AMT LARIN SUNDUĞU HİZMETLER

JUGEND- AMT LARIN SUNDUĞU HİZMETLER JUGEND- AMT LARIN SUNDUĞU HİZMETLER Soru ve cevaplar HAYVANAT BAHÇESI. Babam Annem Ben Köpeğim destekleriyle JUGENDAMT Doğru destek verir. 2 JUGENDAMT Doğru destek verir. Sevgili Okurlar, Çocukları güçlü

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları

Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları Yabancı Uyruklu Uzmanların Almanya da çalışma koşulları Huzur evinde hastanede, rehabilite merkezinde, çocuk, gençlik ve engelli bakım evlerinde mi çalışıyorsunuz?(pedagog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Kreş Öğretmeni,

Detaylı

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Turkiska Türkçe EMEKLİLİĞİNİZİN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Annika Creutzer Önsöz Annika Creutzer 2013 Ineko AB, Stockholm 2013 ISBN 978-91-637-3014-6 yaşam tuzaklarla

Detaylı

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler.

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Önsöz Üniversitede tek başıniza okumuyorsunuz İleri öğretimin öğrenci ve onun çevresi için büyük

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım Önsöz Bu broşür genel enformasyon sağlamaktadır; broşürün yönetmelik maddelerinin tamamını tam olarak kapaması mümkün değildir. Burada

Detaylı

Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen]

Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen] Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen] Sosyal sigorta, İsveç in sigorta güvence sisteminin önemli bir parçasıdır. İsveç sosyal sigorta sistemi İsveç te yaşayan veya çalışan hemen herkesi

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

Sevgili Quickbornlular,

Sevgili Quickbornlular, Sevgili Quickbornlular, Bir çocuğun eğitilebilmesi için, toplumdaki her bireye ihtiyacımız vardır. (Afrika Atasözü) Quickborn günümüzde sunduğu hizmetler açısından devamlı büyüyen bir şehir olarak kabul

Detaylı